BUITENLAND Tweede Blad 15 September 1923 REIS DOOR HET BEZETTE GEBIED. Door de maan aan het-iicht gebracht. Nadere raededeelingen over het besluit van den Gezantenraad inzake het Grieksch-Italiaansche geschil. De kwestie van Fiume; in Zuid- Siavië is men ongerust. Het Spaansche kabinet heeft zijn ontslag aan geboden aan den Koning, die naar Madrid is teruggekeerd. Onder de Telegrammen: de toestand in Spanje; de Koning is met den kapitein-generaal van Barcelona in verbinding getreden. Scherpe opmerkingen van jhr. Loudon in de Volkenbondsvergadering. Beieren steunt de politiek van Stresemann. De kwestie van Fiume; meer kans op een spoedig accoord. Italiaansche prinsessen ongesteld. het italiaansch—grieksche GESCHIL. ÊE88. BUITENL. 8ER8ÊHTEN, MARK7NIEUWS. ■3" HANDEL EN NIJVERHEID. FEUILLETON H. HET DAGELIJKSCHE LEVEN. Eiken morgen word ik gewekt door de reveille der Franschen, die in een school gebouw tegenover ons hotel verblijf houden. Dat geschiedt omstreeks zes uur in den vroegen morgen. Om 7 uur zijn de oefenin gen reeds in vollen gang. „Deux pas en avant, tourner.... deux pas en arrière, •toumez. Soortgelijke bevelen worden een paar uur aaneen herhaald. De sergeant, die deze oefeningen leidt, schijnt niet moe te wor den en met onverzwakt stemgeluid hoor ik hem om negen uur nog. De bevolking is reeds geheel en al vertrouwd met deze ver- tooning en schenkt er dan ook niet de min ste aandacht meer aan. Ik heb met verschil lende van deze soldaten gesproken, 't Zijn gemoedelijke jongens, die tegenover een buitenlander meer uitlaten dan tegenover de Duitschers. Twee van hen kwamen uit de omgeving van Belfort, waren van Ja nuari reeds in Duitschland en hadden in dien tijd éénmaal verlof gekregen, om naar huis te gaan. Het liefst mochten ze voor goed naar Frankrijk terugkceren. Of ze uit vrije beweging hier gekomen waren: Dat ze ker niet, anders zouden ze Duitschland wel nooit hebben gezien. In Dortmund ligt een sterke Fransche be zetting. Evenals elders zijn ook hier ver schillende gebouwen voor het verblijf der soldaten opgeëischt. Fransche lastauto's, welke voor den dienst der levensmiddelen zorgen, donderen met razend geweld door de drukste gedeelten der stad. Óveral waar men komt in warenhuizen, cinema's, in de restaurants ziet men Franschen. Aan het hoofdstation worden de loketten bediend door Franschen. Telefoon qn tele graaf zijn reeds maanden buiten gebruik ge steld. Laten we ons eens een oogenblik de stad Utrecht b.v. zonder telefoon denken. En dat evenzeer daar de mogelijkheid zou ontbreken om te telegrafeeren! Beslaglegging op groote geldsommen, huiszoekingen, inhechtenisnemingen zijn aan de orde van den dag. De Duitschcr moet dit drastische optre den in eigen land door den vreemdeling niet alleen dulden, maar er ook machteloos in berusten. Van den anderen kant wordt door dc Franschen veel gedaan om de gezindheid der bevolking op hunne hand te krijgen. Zoo zijn er op verschillende punten van de stad Dortmund Fransche winkels geopend, waar ver beneden de geldende prijzen levensmid delen zijn te krijgen en genotmiddelen als koffie, thee, e.d., welke laatste bijzonder schaarsch zijn, Op Zondag 9 September werden door de Franschen bij Dortmund courses georgani seerd, voor ieder Duitscher tegen matigen entréeprijs toegankelijk. De opbrengst hier van zou beschikbaar gesteld worden voor liefdadigheidsdoeleinden der stad Dortmund. Het moet vaststaan, dat dit aanbod reeds bij voorbaat door de stad van de hand is gewezen. Terwijl ik dit schrijf, hoor ik onophoude lijk het knetteren van machinegeweren. Van uit mijn venster wij wonen in een voor stad van Dortmund zie ik tegen een helling een troep Fransche soldaten, die zich oefenen met machinegeweren. Deze oefeningen worden gehouden te midden van bebouwde velden, waar ondanks de on zekere tijden hard wordt gewerkt. Zoo ver het oog reikt is de breede helling bebouwd; de hooger gelegen gedeelten yerwazen in deze gouden Septemberdagen met hun wel- dadigen zonneschijn. In de afgeloopen week is de geldkoers onophoudelijk en in onrustbarende mate gedaald. Zoodanig, dat de koopkracht van de mark zoo goed als verdwenen is. Gold het reeds weken geleden, dat de arbeiders Zaterdags niet meer dezelfde waarde kregen voor het loon, dat hun daags te voren was uitbetaald, thans kan men zonder overdrij ving zeggen, dat de duurte niet per dag, maar per uur toeneemt. v Vorige week Donderdag kocht ik bloe men, waarvoor 200.000 mark werd gevraagd. Zaterdag daarop kostte dezelfde hoeveel heid bloemen een millioen mark. Sigaren, welke ik in 't midden der vorige week met 7 en 800.000 mark per stuk betaalde, kost ten Zaterdag j.l. anderhalf millioen. Wat van deze artikelen geldt die men veilig tot de weeldeartikelen kan rekenen, is wellicht in nog meerdere mate waar van de noodwendige levensmiddelen als boter, eieren, vet e. d. Er wordt nog slechts met millioenen gerekend. In de winkels liggen de laden dik opgestapeld met papier. Men vraagt zich af hoe de schepsels, die aan de kassen staan in de warenhuizen, nog uit dezen papiervloed weten wijs te worden. De verwarring wordt nog vergroot door het z.g. noodgeld, dat door verschillende ste den in omloop gebracht wordt en door de groote verscheidenheid in kleur en grootte het overzicht nog moeilijker maakt. Alleen voor het binnenlandsche ruilverkeer heeft de mark nog eenige beteekenis en hoe lang nog? tegenover het buitenland is de waarde vrijwel tot nul teruggebracht. De winkels zijn alleen op bepaalde uren van den dag open. In den voormiddag van 1012 en 's middags van 4 tot 6 uur. Het winkelen en bezichtigen der étalages, voor het uitgaand publiek vroeger zoó'n prettige verpoozing, is verworden tot een wedloop, om wat machtig te worden, waar nog iets is te halen. Etalages bestaan zoo goed als niet meer, sommige zijn zelfs geheel leeg. Voor vele winkels prijkt het opschrift: „Geschlossen wegens Mangel an Waren". Betrouwbaar is deze aankondiging niet al tijd. Doordat het spoorwegverkeer zoo goed als geheel stil ligt, is de aanvoer van nieu we voorraden vrij beperkt en menigeen houdt daarom den aanwezigen voorraad nog eenigen tijd uit speculatie-oogpunt vast. Hoe grootei; de papier-circulatie wordt, des te dieper zinkt men in het moeras. Hoe te geraken tot een gezond financie-wezen? Zal Je dictator van financiën, die thans in Berlijn is benoemd, dit probleeem weten op te lossen? Allen zijn het er over eens, dat het zóó niet langer gaat en dat met het huidige systeem de ongeëvenredigde groote papiercirculalie het huishoudelijk le ven van den staat verdere ontwrichting te gemoet schrijdt. De menschen, die in de voorsteden wo nen en een huisje of een stukje grond heb ben, wat kippen en sommigen een geit, zijn er nog niet zoo slecht aan toe. Maar de étage-bewoners in de stad, die met het bijna waardelooze geld bijna alles moeten koopen, moeten zich wegens de enorme prijzen vaak het allernoodigste ontzeggen. Onder "hen zijn er, die den bitteren nood der tijden aan den lijve gevoelen. Wat zal het einde zijn van dit heillooze streven van Frankrijk, dat zijn hak heeft gezet op dit nijvere land en mateloos wee gebracht heeft over zijn bewoners? Nie mand durft daaromtrent een gissing maken. In stomme verbazing wordt afgewacht wat de dag van morgen zal brengen. Het gaat er om het leven van heden tot den volgen den dag te rekken! Wat er over een week, over een maand gaat gebeuren, daarover wordt niet gedacht. Alle idealisme verdort onder de nijpende zorgen, die met den dag grooter worden. Het is een troosteloos beeld, dat thans dit land biedt. Hoogovens, mijnwerken, machinefabrieken liggen stil wegens kolengebrek en vergeefs zoekt men in den avond den omtrek af, om den rossen gloed te zien van de hoogovens, waar wel eer nacht en dag werd gewerkt en waarvan de vlammen hoog oplaaiden in den donke ren nacht. Het grootste gedeelte der bedrij ven is noodgedwongen stopgezet en de ar beiders, die hiervan het slachtoffer zijn ge worden worden ondersteund door de „Rhurhülfe". Met bange harten wordt de winter tege moet gezien. Dan zal de schaarschte zich nog meer doen gevoelen en zeer zeker ook de koude, want kolen zijn eenvoudig niet te betalen. de B. HET BESLUIT VAN DEN GEZANTEN- RAAD. Na een discussie die ongeveer twee uur duurde is de Gezantenraad te Parijs Don derdagavond tot een besluit gekomen, dat hij als een bevredigende oplossing be schouwde van den toestand ontstaan door den moord te Janina. Deze oplossing brengt de ontruiming mee door Italië van Korfoe op een bepaald tijdstip, hetwelk, naar ver luidt, 27 September zal zijn. De besluiten van den Gezantenraad wer den belichaamd in een nota, die onmiddellijk naar Athene is geseind, om door de verte genwoordigers der geallieerde mogendheden gezamenlijk aan de Grieksche regeering te worden overhandigd. Deze nota aan Griekenland, vergezeld van een begeleidenden brief, is eveneens aan den Volkenbond meegedeeld. Men neemt aan, dat de Gezantenraad een communiqué zal uitgeven waarin de bijzonderheden van het genomen besluit zullen worden meegedeeld, intusschen gelooft men, dat in de volgende week en vermoedelijk op 19 September de lijkdienst ter eerc van de te Janina geval len slachtoffers te Athéne zal worden ge houden in tegenwoordigheid der leden van de regeering. De lijken van de vermoorde Italianen, waaraan de verschuldigde eerbe wijzen moeten worden gebracht, zullen op denzelfden dag te Prevesa worden inge scheept. Op dien datum zullen ook de geallieerde oorlogsschepen voor Phaleron aankomen in de golf van Aegina voor het ceremonieel. De Grieksche vloot zal een saluut lossen, dat de geallieerden zullen beantwoorden.' Dc geallieerde controle-commissie, die zich met de nasporingen naar de moorden van Janina zal bezig houden, zal Maandag haar werk in die buurt beginnen. Naar verluidt, hebben de gezanten zich verstaan over een formule, waarvan te ver wachten is, dat het Grieksche onderzoek grondig en ijverig zal plaats hebben. Vol gens de Daily News is dc strekking van deze formule, dat „indien op 27 September de moordenaars niet gevat zijn en indien als gevolg van het onderzoek van de ge allieerde controle-commissie blijkt, dat er nalatigheid bestaat aan den kant van de Grieksche regeering, Griekenland zal wor den gesommeerd om een schadeloosstelling te betalen ten bedrage van 50 millioen lire, zooals in de Italiaansche nota aangegeven en welk bedrag reeds door dc regeering te Athéne bij de Zwitsersche bank is gede poneerd." Volgens berichten uit Genève is de vol kenbondsraad niet tevreden over Italië's houding ten opzichte van Korfoe en heeft hij hiervan mededeeling gedaan aan den ge zantenraad. Men wenscht voofloopig te Ge nève verdere debatten te vermijden, daar men overtuigd is dat dit het uittreden van Italië uit den Volkenbond tengevolge zou zou hebben. De Grieksche minister-president heeft op nieuw een besliste tegenspraak gegeven van de kwaadwillige berichten die verspreid .worden over de misdaad van Kakavia. Uit de resultaten van het onderzoek valt op te maken, dat de misdaad voorbereid werd buiten het Grieksch grondgebied en dat de moordenaars na de uitvoering van hun daad uit het gebied van het Grieksche koninkrijk gevlucht zijn. ITALIË EN ZUID-SLAVIË. In politieke kringen te Belgrado is men over den uitslag van Pasits' reis naar Parijs niet tevreden, aangezien men den indruk heeft dat Mussolini een taktiek zal volgen die er op berekend is de zaak slepende te houden. Men is van oordeel, dat Frankrijk bij Rome grootere belangen heeft dan bij de kleine Entente, daar Frankrijk moet trach ten zich krachtige bondgenooten voor zijn Roerpolitiek te verwerven en geen belang rijke concessies op eigen kosten wenscht te doen. Men acht het mogelijk, dat Italië met toestemming van Frankrijk, Korfoe voor goed bezet zal willen houden. In dat geval zou Italië meester oven de Adriatische zee zijn, en Zuid-Slavië beroofd worden van de vruchten van den oorlog, daar hét vraagstuk van een uitweg naar de zee dan opnieuw aan de orde zou komen. Weliswaar onder houdt men te Parijs goede betrekkingen met de kleine bondgenooten, doch deze betrek kingen komen voor Frankrijk niet in de eerste plaats. Men rekent te Parijs op de trouw en dankbaarheid van het Servische volk. Het is mogelijk dat Pasits in de bui- tenlajidsche politic met kalm afwachten meer meent te kunnen bereiken dan met een handelend optreden, doch dit belet niet, dat de toestand ten opzichte van Fiume ern stig blijft. Deze kwestie kan oorzaak zijn, dat dieper liggende tegenstellingen naar vo ren komen en ook daarvoor een oplossing wordt gezocht. Op den Balkan ontwikkelt de Monroe-leer zich steeds krachtiger. Het voorbeeld van Angora heeft een zekere aan trekkingskracht en indien Italië de werkelij ke of vermeende belangen van den Balkan zou bedreigen, is het niet onmogelijk dat niet alleen het verdrag van Lausanne, doch ook de vredesverdragen der geallieerden aan een herziening onderworpen zullen moe ten worden. Uit Parijs wordt gemeld: Wat de houding der Zuid-Slavische regeering betreft, zijn berichten ontvangen, dat deze niet van plan. is de laatste eischen van Italië als een ulti matum te beschouwen en zich daarom niet zal houden aan den termijn van 15 Septem ber. Van Zuid-Slavische zijde is de opmerking gemaakt, dat het door Italië uitgesproken verlangen niet in overeenstemming is met de internationale gebruiken. Een correspon dent van de Information zegt dat Zuid-Sla vië geen afstand kan doen van Fiume. Zuid- Slavië vertrouwt, dat Italië de verdragen van Rappalo en Santa MarÊare'ha zal er kennen, of indien Italië dit niet doet, de zaak aan een neutraal scheidsgerecht zal onderwerpen. Mocht Italië echter weigeren en den weg van geweld willen opgaan, dan zal Zuid-Slavië dienzelfden weg bewande len. Intusschen luiden de berichten uit Italië niet zoo pessimistisch. De Italiaansche re- geering heeft door bemiddeling van het ge zantschap te Rome nieuwe tegemoetkomen de voorstellen aan Zuid-Slavië gedaan, waar door het, naar verluidt, mogelijk wordt, een vredelievende oplossing zonder tusschen- komst van derden te bereiken. De op deze onderhandelingen betrekking hebbende do cumenten zullen worden gepubliceerd. Ook de Italiaansche bladen beoordeelen den toestand meer optimistisch. Zij wijzen er op, dat Mussolini besloten heeft, zich te gemoetkomend te betoonen op voorwaarde dat Zuid-Slavië alle voorstellen om de zaak aan een scheidsgerecht te onderwerpen of derden in de zaak te betrekken laat vallen. De onrustbarende geruchten omtrent Fiu me, zoo meldt een Stefani-bericht uit Rome, zijn volkomen ongegrond. Er bestaat geen Italiaansch ultimatum, dat Zaterdag zou af- Ioopen. De datum van 15 dezer is fusschen Rome en Belgrado overeengekomen voor de mededeeling der genomen besluiten. Niets verhindert het verlengen van dien termijn. Italië heeft nooit Zwitsersche arbitrage ge weigerd, omdat deze tot dusver niet in allen vorm door Belgrado is voorgesteld. De on derhandelingen duren voort en niets belet, dat zij leiden tot een overeenkomst. De vrees voor verwikkelingen is dus overdre ven en te spreken van oorlogsgevaar, is een zeer slechte scherts. DE MILITAIRE REVOLUTIE IN SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld: De koning is hier aangekomen. Het kabinet heeft zijn ont slag aangeboden. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. In politieke kringen te Parijs verwacht men binnenkort een nieuwe nota van de Duitsche regeering. Eerst na' ontvangst daar van zal de Fransche regeering zich uitspre ken. Met betrekking tot de laatste rede van Stresemann merkt het blad l'Oeuvre op, dat Duitschland thans niet meer protes teert, doch klaarblijkelijk het eerste en be langrijkste vraagstuk, dat der schadevergoe ding, in behandeling wil nemen, Stresemann zwijgt over het laten voort duren van den passieven tegenstand zoodat de weg voor verdere onderhandelingen ge opend is. De Figaro merkt op dat de methode van. Stresemann hierin bestaat, de zaken om te keeren. Hij zegt, wij gaan verder dan het verdrag van Versailles, wij bieden waarbor gen, niet alleen op grond van het bezit van den staat, doch ook op den grond van den particulieren eigendom. De industrie gaat tuerin met hem accoord. Het pand is zeker gced en heeft ook een zekere aantrekke lijkheid, doch Stresemann maakt de voor waarden, dat het Rijn- en Roergebied eerst ontruimd moeten worden. Dit is de gewone gang van zaken. Eerst willigt Duitschland m, doch het maakt dan voorbehoud. Poin- caré zegt: Betaal en wij zullen ontruimen, Stresemann: Ontruim, opdat wij kunnen be talen. De Gaulois mist de in de rede van Stre semann noodilge duidelijkheid. Evenzoo wenscht het blad nauwkeuriger medcdeelin- gen omtrent de trust-maatschappij, die net toezicht op de aangeboden panden moet houden. HET LIJDELIJK VERZET. De bijzondere correspondent van dc Ti mes te Keulen schrijft: Het is hier in poli tieke kringen voor niemand aan twijfel on derhevig of met het naderen van den win ter zal het lijdelijk verzet geheel ineen storten. Alle verwachtingen van de bevol king berusten in een snel tot stand te bren gen overleg met Frankrijk. Men weet, dat men van Engeland geen actie te verwach ten 'heeft. Te Beuthen hebben Donderdag ernstige relletjes plaats gehad. Den ganscben och tend had reeds een zeer zenuwachtige stem ming in de stad geheersc'ht. Ruiten van ver schillende winkels werden verbrijzeld en ook werden winkels gedeeltelijk geplunderd. Toen in den namiddag een sterke poli tiemacht de stad patrouilleerde en twee mannen had gearresteerd, die ze bij het plunderen van een winkel had betrapt, trokken ongeveer duizend menschen naar het stadhuis, om de invrijheidsstelling van de twee mannen te eischen. De menigte ging dc agenten voor het stadhuis te lijf en na dat er één Moedig was mishandeld, maakten zijn collega's van de wapens gebruik. Ook in de omliggende straten werd geschoten. In het geheel zijn drie dooden en een vier tal gewonden te betreuren. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben de Franschen het postkantoor be zet. Een patroelje jagers bezette de tele- foonzaal, die door de dienstdoende ambte naren moest worden ontruimd. Het perso neel werd in dc garderobezaal opgesloten De bezetting duurde tot zes uur 's morgens. Toen werd het personeel weder vrijgelaten en rukten dc manschappen in. De Duitsche bladen publiceeren een sta tistiek over de gewelddaden aan Rijn en Roer. Tot eind Augustus zijn gedood 121, ter dood veroordeeld 10 personen, te zamen vrijheidstraffen voor ruim 1500 jaar opge legd. De gezamenlijke boeten bedragen 1.6 billioen mark en 111.000 francs. Van huis en hof verdreven zijn 145.000 personen, waarvan uitgezet 131.000. In het Pruisische bezette gebied zijn 209 scholen, bezocht door 427.000 scholieren, in beslag genomen. TOKIO EN YOKOHAMA. Het maakt in Japansche kringen en ook in de kringen van Europeanen, die bij de Japansche zaken belang hebben, een punt van discussie uit, wat de toekomst zal zijn van de vernielde steden Tokio en meer in het bijzonder Yokohama. Uit Koibe wordt hierover aan een Engelsch blad gemeld: „Het is de algemeenc opinie onder de buitenlandsche belanghebbenden, dat de ramp de doodsklok heeft geluid over Yoko hama, wat die stad betreft als gemeente van beteekenis en centrum van buitenland sche zakenbelangen. Men verwacht, dat Yokohama in het vervolg enkel nog maar een tusschenhaven zal zijn, voor welke func tie Het gunstig gelegen is. Van Tokio ver wacht men echter, dat het op den langen duur van het gebeurde nog profijt zal trek ken, daar door de vernieling thans ruim baan is gemaakt voor den bouw van een moderne stad. Het zal een Tokio worden volgens een nieuw plan van aanleg met wijder en regel matiger straten, met gebouwen van het nieuwste type en andere verbeteringen, die er niet zouden komen indien dc stad niet herbouwd werd." De berichtgever van het hier geciteerde blad had een onderhoud met den zakenman J. R. Geary (Nipponophone Cy.. General Electric Cy. en Tokio Electric Lamp Cy.) die zeide, dat hij en zijn maatschappijen aan Yokohama den rug zullen toekceren. Hij zou geen jen meer in Yokohama beleggen. Reeds was hij er mee bezig kantoren te openen in Kobe, al is het mogelijk dat hij te zijner tijd naar Tokio zal terugkeeren. Maar van Yokohama willen zij niets meer hebben, zijn maatschappijen hadden daar verliezen gele den van ongeveer zes millioen gulden; en zijn eigen mooie woning ter waarde van een half millioen gulden was totaal vernield. In denzelfden geest luidt de voorspelling van den hoofdambtenaar van de Standard Oil Cy. in Japan. A. C. McGlew. Ook deze acht een wederopstanding van Yokohama onwaarschijnlijk, ofschoon Japan de plaats als haven niet kan missen, zulks in verband met de gunstige ligging. Hij betwijfelt ech ter, of de buitenlanders wel zullen terug keeren en er groote bedragen beleggen in kantoorgebouwen en particuliere woningen. -Blijkens een telegram uit Osaka is bij de ramp te Tokio de Amerikaansche ambas sadeur Woods slechts ternauwernood aan den dood ontsnapt. Hij zat in zijn kantoor, toen de beving optrad, maar werd onmid dellijk door kolonel Burnett, die bij hem was, beetgepakt en naar buiten gesleept. Juist waren de mannen het gebouw uit, toen het instortte. Veel optimistischer dan lieden Geary en Mc. Glew is Frank N. S'hea van de Ame rican Trading Cy. Volgens dezen zaken man'zal Yokohama evengoed uit zijn asch herrijzen in een moderne gedaante als Tokio zelf. Volgens zijn verwachting zullen vele zakenlieden naar beide plaatsen terugkee ren, al zullen anderen wegblijven en zich vestigen in Westelijk Japan. De autoriteiten te Yokohama overwegen reeds de mogelijkheid om de stad op te ne men in het plan voor Groot-Tokio, 't welk in studie was tot de aardbeving kwam. Het lot van Tokio zal ongetwijfeld in hooge mate ten goede komen aan Kobe en Osaka, van welke steden de bevolkings aanwas in enkele maanden tienduizenden zal bedragen. De inzameling in de Ver. Staten voor de slachtoffers van de aardbeving in Japan, wordt nog voortgezet, ofschoon de 5.000.000 pond sterling, op welker bijeen- brengimg president Coolidge had aangedron gen, al bijeen zijn en genoemd bedrag zelfs al aanzienlijk is overtroffen. Het Roode Kruis, dat de organisatie van de Ameri kaansche hulpverleening in handen heeft, liet n.l. weten, dat er gezien den omvang van de ramp veel meer geld noodig zal zijn dan aanvankelijk was gemeend. Er zijn ail negen Amerikaansche Roode Kruissche- pen, met duizenden tonnen kleeren, bouw materialen, voedsel enz. aan boord, uit havens aan de Stille Oceaan-kust naar Japan vertrokken, of wel zij liggen tot vertrek gereed. Zij vervoeren ladingen, waartoe reeds voor een bedrag van 2.500,000 dollar is uitgegeven. In de Ver. Staten wil men een fonds van 1,000,000 dollar bijeenbrengen voor de stichting van een universiteit, waar alles er op berekend is, dat minvermogenden er zullen kunnen studeeren. Zij zal de Abra ham Lincoln Universiteit heeten. en men zal er 's avonds en 's nachts (na de gewone dagtaak van menschen, die in hun beroep of vak reeds hun dagtaak achter den rug heb ben) terecht kunnen en ook den geheelen Zondag. De bedoeling is, dat lieden, die door dagelijkse hen arbeid in ihun levensonder houd moeten voorzien, niet om al die redenen behoeven te zijn uitgesloten van de kans op een universitaire opleiding. De idealen der universiteit zullen de idealen van Lincoln zijn. De Duitsche tarieven van post, tele graaf en telefoon zullen op 20 Septeember opnieuw worden verhoogd. Ziehier eenige der nieuwe tarieven. Stadsbriefkaart 50,000, binnenlandsche briefkaart 100,000 mark, stadsbrief 100,000, binnenlandsche brief 250,000 mark, aangcteckende zending 200,000 mark. telegrammen met een vaste taxe van 400,000 mark voor 200,000 mark per woord, locale telefoongesprekken 250,000, buiten landsche briefkaart. 450,000, buitenlandsche brief 750,000 mark. De bankbiljetten van 100 millioen mark zullen weldra in omloop worden gebracht. Ze zijn, evenals de bankbiljetten van een millioen, op wit papier gedrukt. Ze zijn echter iets grooter; namelijk 86 m.M. breed en 150 m.M. lang. Luitenant Brown heeft te Mineola met een Curtiss-vliegtuig een snelheid behaald ■fan 242.15 Eng. mijl per uur. Met den wind meevliegend maakte hij een snelheid van 255 mijl. De attorney-general, Daugherty, heeft aan president Coolidge meegedeeld, dat de oorlogsvloot niet kan worden gebruikt voor de toepassing van de antidrankwetgeving in de V. St., zonder dat eerst in dien zin een speciale machtiging zou zijn gegeven door het Congres. Zonder zoo'n machtiging zou de vloot en kel in zeer speciale gevallen, indien de bur gerlijke autoriteit machteloos was maatre gelen te treffen, mogen ingrijpen. In de vierde commissie is het voorstel van Frankrijk aangenomen om Japan we gens de aardbevingsramp vrij te stellen van een gedeelte van zijn bijdrage in de kosten van den Volkenbond. alles per K.G. perziken 4U c. per stuk, al les le qualiteit. Fabrieken. Zoet kroet I4c., zuur kroet 12 2 c. per K.G. Tielsche Veilingsvereeruging. Bloemé 8 15 c., paradijs 46 c., bergemotten 610 c., handperen 1422c., beurré 2032 c., Jut- teperen 3242 c. sijsjes 24 c., reine Vic toria 30 c., wijnperen 1824 c., William 15 c. blauwe pruimen 25 c., kroet 12 c. per K.G. UITHOORN, 13 Sept. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 115 partijen. Prijs Goud- sche kaas le soort 4548, 2e soort 4044, zwaardere 4851 njksmerk L 4351. Handel kalm. WINSCHOTEN, 13 Sept. Granen. Ter Graanbeurs waren de prijzen per 100 K.G. rogge 7.25—7.75 tarwe 8—8.50 witte haver 89 zwarte haver 7.758.25 paardeboonen wierdebconen blauwpeul-erwten 1921 groene erwten ƒ1921; mosterdzaad kanariezaad Dc aanvoer en waren door dc drukt van den oogst niet groot. De handel in de "meeste artikelen was gedrukt. AMSTERDAM, 14 Sept. Aardappelen (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte ƒ4.404.50 id. blauwe ƒ4.25—4.40 id. eigenheimers 3.503.60, met ziek 1.75 id. blauwe eigenheimers ƒ3.804.10; id. eigenheimer poters 2.252.50 id. bonte poters 2.25—2.50 Kiilcgcmmer zandaard- appelen 56.50 j)er H.L. LEEUWARDEN, 14 Sept. Vee. Aange voerd 166 stieren 200580, 42 ossen 260- 450, 283 vette koeien 220-450, per K.G. ƒ11.20; 590 melk- en kalikoeten 200 470 84 vette ka.iveren 4595 60 pinken 130230, 1467 gras kalveren 60130, 80 nuchtere kalveren 1422, 270 vette schapen 3655 188 wctdeschapen 25 40 205 lammeren 20—36 840 vette var kens ƒ58155, per K.G. ƒ.0.700.80 125 magere varkens 2558 416 vette biggen 060 373 kleine biggen 1018 1 paard 34 bokken. De handel in kalfkoeien was iets beter, wegens vraag voor Belgiëgebruiksvee! kalm slachtvee nauwelijks prijshoudend stieren flauwer varkens williger, zouters 7073 c. Londcr.sche 7075 per K.G. 7 wolvee flauw. Eieren. Aanvoer 10.500 kippen- 7 a 9 Vé c., 120 eenden- 8 V a 9j', c. LEEUWARDEN. 14 Sept. Boter. Aan voer 30/3 cn'181/6 v. Fabrieks- 1.502.02, noteering van de commissie 2.05 per K.G. Kaas, Sleutel kaas ƒ0.14—0.64, Nagelkaas 0.27—0.44, Gcudsche ƒ0.04—0.83, Edam mer 0.330.85. Aanvoer 53.944 K.G. MIDDELBURG, 13 Sept. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer ruim. De notee ring is als volgt Tarwe 1111.50, kroon- erwtcn 18—22. Voor enkele partijen werd ƒ0.25 hooger betaald. UTRECHT, 14 Sept. Kaas. Ter markt waren 200 wagens met 63,200 K.G. Prijzen le soort 40—43, 2e soort 36—39, rijks- merk 4149. Handel gedrukt. ZWOLLE, 13 Sept. Huiden. Gedurende deze week werden de volgende prtjzen be steed Os- en koehuiden 26 c. stieren 22 ct pinken 30 ct. per >/2 K.G. De handel was tets beter. BARNEVELD, 13 Sept. Pluimvee. Tam me eenden 11.60, wilde eenden 0.60 0.80, jonge hanen ƒ0.40—1.50, oude hanen f 0.751.75, jonge hennen 24.50, oude kip-en ƒ0.801.60, tamme duiven 0.23 0." vette ganzen 34, tamme konijnen -2.50, alles per stuk. Eieren 911.50 pc. _ü0 stuks. Eierhandel zeer traag. BOVENKARSPEL (Station), 13 Sept. Aardappelen Koks 2.50; Schotse 2.90, blauwe 2.85, kriel ƒ0.40 per baal. Uien (groote gele) 2.853.10, kleine idem 2.85 per baal. Bloemkool le soort 510.25, 2e ƒ2.304, 3e ƒ1.101.60 per 100 stuks. Aanvoer 31.800 st. Roode kool 1.703.10, gele kool 34.80, witte kool 2.202.90 per 100 K.G. Aanvoer resp. 35.300, 9600 en 28.600 K.G. Slaboonen 2.202.70 per 15 K.G. Aanvoer 1220 zakken. ELST, 13 Sept. Vee. Ter markt waren 82 stuks vee aangevoerd, benevens 23 varkens. Har.del in kalfvee iets flauwer. Prij zen vet vee 57 V265 ct, per kilo, kalfvee 300—425, stalvee 80—210, biggen 12— 16 per stuk. HOORN, 12 Sept. Kaas. Aanvoer 9 sta pels. Fabr.boeren- 47, 2 stapels Fabr. com. 46, 24 stapels kl. boerenkaas 48, zonder rijksmerk 43, 25' stapels comm. boerenk. ƒ49, 1 stapel kl. boerenkaas 20 en ƒ37. HOOFDDORP, 13 Sept. Granen. Tarwe nieuwe 9.50—11.25, rogge 9—8.75, gerst Chcvallier 10—10.75, wintergert ƒ8—8.50 haver 10—10.75, groene erwten ƒ21.50— 22.50, vale erwten 22—24, karwei 122— 127, geel mosterd 20—25, koolzaad ƒ18— 20 per 100 kilogram. TIEL, 13 Sept. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken.) Bloemé extra 23 c., bloemé le srt. 816 c., maagdeperen 812 c., bloem zoet 611c., jutte 36 c., reine Victoria 24 41 c., Williams 29 c., pondappels 5—9 c., stoofperen 812 c., claps 4048 c., beurre 2228 c., kwetsen 19 c., snijboonen 1420 c. handperen 12—30 c., sijsjes 28 c., tulpappels 7—10 c., pr. nobels 8—10 c., zomervijgen 2532 c., blauwe pruimen 38 c., graven- steiners 12 c-, bergemotten 812 c., goud geel 68 c., mölensteiners 16 c., beurré le brun 1826 c., spekperen 13 c., paradijs 5714c., moerbeien 36 c., druiven 66 c. (UWE EXPORT CENTRALE. Bestrijding der malaise. Naar de „Msb." verneemt, worden thans hier te lande ernstige pogingen gedaan om te komen tot de oprichting van een N.V. Ex port Centrale. Het plan om tot een oprichting dezer N.V», te komen, houdt in, dat er een concentratie van fabrieken wordt gevormd, welke haar exportbelangen aan het nieuwe lichaam toe vertrouwt, dat zich op zijn beurt zal belasten, met het plaatsen van orders in alle buiten landsche afzetgebieden, waar maar eenigs- ziiis loonende afzet te vinden is. De Centrale wil dit doel bereiken door, naast het waarnemen der belangen der bij' haar aangesloten Ncderlandsche fabrieken, ook handel te drijven, in verschillende buiten landsche artikelen, b. v. om goederen uit de; Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, D elen, b. v. om goederen 1 Duitschland, Zwitserland, enz., welke niet inj Nederland gefabriceerd worden, te impor teeren, b.v. in Ned. Indi%, Engelsch-Indi,| Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, enz., met vesti ging van eigen agentschappen in die Zij heeft in dit verband bepaalde soorten van goederen op het oog, welke zij voor haar doeleinden het meest geschikt acht en die haar het leeuwendeel van de te maken winst zullen bezorgen, omdat die goederen reeds; zeer goed in die landen bekend zijn en daar afzet vinden. - De bedrijfskosten zijn geraamd, bij zuinig; beheer, op 10 Waarschijnlijk aldus het blad komt de gansche deelnemende industrie weer aan het werken, zoodat dit plan ook een practische, poging is tot bestrijding van de ernstige ma laise. Het ligt in de bedoeling, in dc statuten de bepaling op te nemen, dat van de winst eerst 6 wordt uitgekeerd aan de aandeelhouders» terwijl van de overwinst 50 mede aan hen ten goede komt. De commissie, welke zich belast heeft me de uitwerking van het plan, bestaat uit de heeren prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag H. L. M. v. d. Seijp, wethouder van finan ciën, te Delftmr. M. G. J. Bevers, advocaat en procureur te DelftW. H. Lutkie, voor zitter van de Kamer van Koophandel voor 's-Bosch en omstreken, te 's-Hertogenbosch en A. G. van Vliet, lid van de Kamer van Koophandel voor Vlaardingen en Beneden- Maas, te Vlaardingen. Dc commissie heeft zich reeds de mede werking verzekerd van den ontwerper van het plan, die een 15-jarige export-practij k, zoowel op technisch als niet-technisch ge bied, achter zich heeft. In de volgende week zal een fvergadering plaats hebben van de veertig firma's, waar onder zeer groote ondernemingen, die in middels van haar belangstelling deden blijken. i Vrij naar het Hoogduitsch. „Ik zeg het u, mijn waarde, 't is in dit huis niet in den haak, ik zou om alles met je dur ven wedden, dat de oude Stahlschmidt zich van het leven heeft beroofd!" De aldus sprekende was een klein, mager kereltje en kleermaker van beroep,, hetgeen de talrijke naalden en spelden op de mouwen van zijn meer dan half versleten jas getuig den. De man, tot wien hij deze woorden richtte, droeg het lederen schootsvel van 'n koperslager. „Gij beweert daar iets, waarover, naar mijne meening, niet de minste grond bestaat," antwoordde de koperslager, terwijl hij na denkend zijn hoogrooden neus wreef en een schuwen, zijdelingschen blik wierp op de deur van het huis, voor hetwelk dit onder houd plaats vond. „De rentenier Heinrich Stalschmidt 4iad waarlijk geen reden, om 't leven als een last te beschouwen." „Ach, het geld alleen maakt niet geluk kig," viel de kleermaker hem in de rede. „De hoofdzaak blijft toch, dat men een „Hm! je wil zeggen, dat Heinrich Stahl schmidt......" „Hij heeft in zijn binnenste nooit rust ge had; ja, dat meen ik, en ik zal het u zoo duidelijk bewijzen, dat ge mij gelijk moet ge ven." „Ik weet al wat je bedoelt," antwoordde de koperslager schouderophalend. „De on- eenigheid met zijn zoon, dié tegen zijn va ders zin wilde trouwen „Is dat niet voldoende?" vervolgde de kleermaker. „Hij heeft zijn zoon verstooten, en weet ge waarom? Omdat hij den vader van het meisje, dat Ferdinand huwen wilde, vijandig Vas! Tegen het brave, deugdzame meisje zelve kon hij niets aanvoeren, dat zijn weigering rechtvaardigen kon, en daar om moest hij het op den vader zoeken. „Leefde Heinrich Stahlschmidt met den koopman Schneider in vijandschap?" vroeg dc koperslager verwonderd. „Ik weet uit goede bron, maar daar komt de politieraad; wij zullen er later wel verder over spreken, als ge er belang in stelt." De politieraad, door een commissaris en twee agenten vergezeld, naderde haastig de beide mamten en binnen vijf minuten had zich reeds een aanzienlijke volksmenigte, voor het mcerendeel uit vrouwen, meisjes leerjongens en straatslenteraars bestaande, verzameld, nieuwsgierig wachtende op de dingen die komen zouden. „Woont gij hier in de buurt?" vroeg de politieraad aan den kleermaker, op wiens gelaat het trotsche zelfbewustzijn te lezen stond, dat hij voor het oogenblik van al de omstanders de gewichtigste persoon was. „Ja zeker," gaf hij ten antwoord, „ik woon hier tegenover." „Je kende Heinrich Stahlschmidt dus?" „Natuurlijk, hij behoorde tot mijn beste kennissen." „Ge hebt uw leerjongen naar mij gezonden met de boodschap, dat de deur van dit huis sedert eergisteravond gesloten gebleven en zulks een verdacht'teeken is, hetgeen ge mij persoonlijk bewijzen zoudt. Wel nu spreek eens op, want ik vind het volstrekt geen on gewoon verschijnsel, dat een door een eenig persoon bewoond huis gedurende acht cn veertig uren gesloten blijft." „Dat heb ik hem ook al gezegd," merkte de koperslager op, „maar hij blijft bij zijn bewering .Stil!" onderbrak hem de kleermaker, „al spoedig zult ge vernemen, in hoeverre mijn vermoeden gegrond is." „Maar laat hem dan toch aan het woord komen!" riep een der omstanders. „De kleermaker weet in elk geval meer dan wij allen te zamen." „Nu dan," vervolgde de Snijder, terwijl hij een zegevierenden blik over de menigte wierp. „Ziet u, heer politieraad. de zen zijn zeer eenvoudig. Eergisteravond, om- steeks negen uur, hoorde iK ecu :t heftige woordenwisseling, die terstond mijn aandacht trok. Mijn raam en ook een raam ia dit huis .warea geopend; ik hoorde, dui delijk de stem van den ouden rentenier, maar waarover de woordenwisseling liep, kon ik niet uitvorschen, want de woorden zelf waren voor mij onverstaanbaar. Ook duurde de twist niet lang, het raam werd ge sloten en terstond daarop verliet 'n man 't huis." „De rentenier zelf?" vroeg de politieraad. „Neen een ionge, slank gebouwde man, en ik z'ou er bijna om durven wedden, dat het de zoon van den rentenier was." „Dan zou je de weddenschap kwijt zijn," zeide de koperslager. „Ferdinand Stahl schmidt is reeds sejert een jaar in Londen." „Weet ge dat zeker?" vervolgde dc kleer maker. „Kan hij eergisteren niet terugge keerd zijn?" „Vertel verder," verzocht de Raad drin gend. „Dus een jonge man verliet kort na negen uur het huis?" „Ja. Ik keek hem na, totdat hij den hoek omsloeg, cn zag toen nog even naar het huis aan den overkant; daar brandde geen licht meer. Kort daarop ging ik naar bed, want een handswerkman als ik moet zich vroegtijdig ter ruste begeven, om weer bij het eerste hanengekraai aan den arbeid te kunnen zijn. Maar slapen kon ik niet; ik weet niet hoe het kwam; een zware last drukte mij, en de oude, eenzame man, die het geluk van zijn eenig kind in den weg stond, was mij geen oogenblik uit de ge dachte." „Verder! Verder!" „Nu het was middernacht, toen ik weer opstond, om nog eens naar den overkant te zien. Een zeker vermoeden spoorde mij hier toe aan en tevens hoopte ik gerustgesteld te worden, wanneer ik overtuigd zou zijn, dat in het bewuste huis alles stil en donker was. De volle maan wierp haar zilveren glans op de ramen, en in het eerste oogenblik meende ik slechts den weerschijn van dit licht te bespeuren; toen ik echter nauwkeu riger toezag, ontdekte ik dat in de huiska mer licht brandde." „En was dit omstreeks middernacht?" vroeg de politieraad, wiens blik onafgewend op het magere gelaat van den kleermaker gevestigd bleef. „Gelijk ik reeds zeide. Het licht ging van de eene kamer naar de andere over, tot dat bet na verloop van een kwartier werd uit gedoofd. Ik opende zacht het raam; een bang voorgevoel, ongetwijfeld door die woor denwisseling veroorzaakt, noopte mij daar toe. Het bleef stil aan den overkant, en ik stelde mij gerust met de gedachte, dat dc oude heer zich laat ter ruste begeven en van te voren het huis onderzocht had. Den volgenden mórgen bleef het huis gesloten; de werkvrouw schelde er aan, maar de deur werd niet geopend. Ook de vriend van den rentenier kwam eenige malen, doch hij moest eveneens onverrichter zake heengaan." „De vriend van den rentenier?" vroeg de politieraad. „Hoe heet die?' „Frederik Kluge." „Sprak je met hem?" „Neen; ik jvas eerst wel voornemens hem aan te houden, maar ik kan dien man niet uitstaan." „Nu, en wat geschiedde verder?" „Wat verder geschiedde?" gaf de kleer maker schouderophalend ten antwoord. „Ja, dat weet ik niet; de deur bleef gesloten.' „Je hebt dus sedert eergisterenavond den rentenier niet meer gezien? „Neen," „En wat is nu eigenlijk je vermoeden?" „Dat hij zich zeiven van het levtm be roofd heeft." De kleermaker zeide zulks op een zoo kalmen, stelligen toon, dat de politieraad zijn verrassing niet verbergen kon. „Dit is een gewaagde veronderstelling," antwoordde de koperslager, terwijl de om- standers zich nauwer aaneensloten, om geen enkel woord van dit belangrijke onderhoud te missen. „Als men iets beweren wil, moet men er bewijzen voor hebben." „Bewijzen?" vervolgde de kleermaker, met een zekere geringschatting zijn voorzichtigen vriend aanziende; „de man was met God en de wereld in vijandschap; het leven moet hem ongetwijfeld een zware last geweest zijn." De politierechter schudde afkeurend het h/oofd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5