LAATSTE NIEUWS J. G. Wassenaar 17 JANSWEG 17 Ziet onze Etalages. UIT DEN OMTREK, LUGHTVERKEERc J' vamonze jf f^DRAAQM>OZ£ TELEFOON Ingezonden Mededeelingen Onze sorteeriny wollen is eenig, wij hebben de goedkoopste tot de fijnste qualiteiten. Een persoons vanaf f5.45 Twee f8.75 LISSE. HILLEGOM. IJMUIDEN. VELSEROORD. BEVERWIJK. BENNEBROEK. SPAARNDAM. SCHOTEN. HEEMSTEDE. DE JUBILEUMFEESTEN. HEEMSKERK. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. HALFWEG. VELSEN. NOORDWIJKERHOUT. MARKTMEUWS. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. De Jubileumfeesten. De voorbereidende werkzaamheden inzake de straatversieringen voor de a.s. feestdagen ter viering van het Regeeringsjubileum, zijn in vollen gang. Allerwege zijn buurtcommissies gevormd en het is de moeite waard des avonds een kijkje te nemen in de diverse wijken, waar alsdan rappe handen bezig zijn een en ander voor de versiering in orde te brengen. Vooral de voormalige Meer en Duinstraat, thans Julianastraat, geeft handen werks, omdat deze maar aan ééne zijde is bebouwd. De kant echter waar geen huizen staan, heeft men zoodanig met groen beplant dat als 't ware een prachtige laan is gevormd. De Wil- helminastraat krijgt een extra versiering zelfs is men daar bezig een reusachtig boog gewelf te maken. Ook de Kanaalstraat, Schertstraat, Heerenweg, Stationsweg, kort om het geheele dorp komt in feesttooi; ho pen we intusschen dat het weer ons geen par ten speelt. Voor de verschillende volksspelen is de animo groot en de deelname aan de verschillende optochten overtreft de stoutste verwachtingen. Van de Zangvereenigingen „St. Gregorius", „Looft den Heer" en „Ex- selsior" ontvingen wij reeds het programma met tekstboekje. Dit is rijk voorzien. Deze zullen afzonderlijk afwisselend optreden in „De Witte Zwaan" en „De Nachtegaal" terwijl ze gezamenlijk met begeleiding van de muziekvereeniging „Eensgezind" Woens dagmorgen te 9 uur op 't Vierkant zullen zingen „Holland jubelt." Het Lisser feest belooft iets te worden I De kranige R. K. Voetbalvereeniging „L.T.C." dreigt, naar wij van betrouwbare zijde vernemen, uiteen te spatten en zelfs gaan er stemmen op om dan een neutrale op te richten. Het eerste zou minder te be jammeren zijn als het laatste er geen gevolg van was. Wij vinden misschien nog wel ge legenheid er nader op terug te komen, doch wij hopen intusschen dat het den geestelijken adviseurs moge gelukken het huidige L.T.C. binnen de „krijtlijnen" van het Roomsche .vereenigingsleven te houden. Liefdadigheidspredicatie. A.s. Zondag .wordt onder alle H.H. Missen door den Zeer- eerw. Pater Hanratte een liefdadigheids predikatie gehouden ten bate der parochiale St. Vincentiusvereeniging, welke dan na elke predikatie een collecte zal houden. Gelet op het vele vruchtbare werk van de St. Vincentiusvereeniging, welke werken nimmer aan de groote klok worden gehangen omdat haar werkkring een stille is, mogen we verwachten dat alien de collecte naar ver mogen zullen gedenken. Trouwens Lisse's offervaardigheid is spreekwoordelijk ge worden, zoodat Zondag wederom zal blijken dat (lit spreekwoord geen ijdele klank is. Bij het op 11 en 12 September j.l. ge houden toelatingsexamen aan de Rijksbioem" boliamchool te Lisse zijn geslaagd: G. A. E. Duvster, Noordiwijk: J. A. M. Goeman*, Hi4- legcm; J. H. J. van Meeuwen. Lisse; J. Pel tier. Leiden; P. W. Rotteveel, Sasseriheim; H. P. Ruysenaars, Heemstede; N. F. Tel- kamp, Hfllegcm; G. C. Tromp, Lisse; P. Verklei;. Sassen hela;: J. M. van Vliet, Sos- semheim; en als toehoorders: A. B. Oost- veen. Sassenheim; J. Veldhuizen v. Zan ten. Hiüettom. Na gehouden her-examen werd tot de 2e kin'«e toegelaten: L. J. Beden. Lisse en tot dc 3e klasse P. J. M. Goemans. Hillegom en A. W. Jonkheer, Hillegom. Veiling te Lisse, op 13 dezer, onder Direc tie van Holland's Bloembollenhuis. E.V.T. Prins v. Oostenrijk 1/3.20 E.V.T Roos v. Dekema If 5.50 E.V.T. La Reine I 1.40 E.V.T. Diana top 2.10 E.V.T. La Belle Allicance I ƒ3.10; E.V.T. Pelicaan I ƒ3 E.V.T. Fred. Moore I 2.80 E.V.T. Keizerskroon 4.80 E.V.T. Rose .Grisdeün top 2.20; E.V.T. Lady Boreel 'I 2.50 E,V.T. Mon Trésor I 2.70 E.V.T Artus I 1.30 E.V.T. Cram Brillant 1/1.60 E.V.T. Pink Béauty top 9.75 E.V.T. Wou werman I 2.10 E.V.T. Witte Zwaan 1/2.40 D.T. Murillo I ƒ2.50; D.T. Lucretia top ƒ2.40; D.T. Theeroos 1/3; D.T. Salva- tor Rosa I 4 Dw. Wm. Copland I 3.40 Dw. Rev. Ewbank 2.70 D.T. Clara Butt top 2.40 Dw. Painted Lady 2.90 Dw. Lord Hertsford I ƒ1.90; Dw. La Candeur ƒ2.40; Dw. Pride of Haarlem ƒ2.80; Br. Clio 1/2.80 E.L.T. Inglesc Yellon 1/2.60; E.N. Sir Watkin I /E D.N. ^on Sion/5.30; E.R. Gertrude I 11.50 E.R. Queen of the Pinks 12.50 E.R. Lady Derby I 1?.50 E.W. l'Innocence I ƒ11.75; E.B. King of the Blue I 13 Cr. Geel I ƒ2.20; Lilium Candium 17/19 6.25; Glad. Convillei Al- ba 1/2.10. Alles per 100 stuks. Veiling te Lisse, op 14 dezer, onder Di rectie van 't H. B. G. kring „Lisse." E.V.T. Cram. Brillant, I, 1.50;. Due de Berlin, I, 1,70; D.T. Murilio, top. 2.60; Lucretia, top. 2.20; Vuurbaak, I, 4.50; Couronne d'Or, I, 2,80; Dn. Dal óngaro, I, 1.50; Rev. Enbank, I, 2; Nanticas, I, 1.50; Bar. de la Tonnaye, I, 2.70; E.N. Poëticus gewoon, I, 1,20; Idem Ornatus 2,30; Barri Conspicius rond 3,60; Em peror I 6,20; Mad. de Graaff 6,10; Glory ol Noordwijk 5,40; Bic. Victoria 5,50; E.N. Bic. Empress I 5,50; D. N. Von Sion •top. 6,20; Cr. Diverse soorten I 0.40. Alles per 100 stuks. R.-K. Geitenfokvereeniging. Gisterenavond fcieJd de afcfeelang HüJegom en Omstreken (Wcn den R.-K. Pr. Bond. van Z. H. in Café Flora!" een ledenvergadering. Dc voorz. de heer W. van Beek opende de vergadering met den Ghr. groet en een woord van welkom, [waarna, de notulen worden gelezen en ander dankzegging goedgekeurd. Het bestuur maakte er zijn leden op attent, Wat zij van de geboorte hunner geitenlam- piercn binnen 2 maal 24 uur moeten kennis geven aan het bestuur of aan dén controleur der fokoommissie, den hear P. Brouwer, Sta tionsweg no. 110. Tevens werd gewezen op den plicht, hun .geiten alleen door den bok der afdeel'ing te doen dekken. Wie naair een naburige afdee- ïing wil gaan, moet een schriftelijk bewijs van dit afdeelrngsbestuur toonen, terwijl de kos ten voor zijn rekening komen. Op 18 Septem ber zal het fokdier bij den thans benoemden fcokihcuder, den heer A. Corbée worden ge plaatst. De hoer G. Glas was bereid, bet dier gratis van het fokstatiom te halen, waarvoor hem dank weird gezegd. Leden en nieuwe leden, diie hun contribu tie nog niet betaalden moeten deze eerst bij den penningmeester voldoen, vóór zij met hun d'irren ter dekking mogen gaan. Door huisbezoek als anderzins zal getracht (worden het ledental uit te breiden. Medege deeld werd, dat door de a:fd. 100 subsidie uit de gemeentekas was ontvangen, Waarvoor hartelijk dank werd gezegd. Hierna werdén de prijzen der keuring uitgereikt, waarna de vergadering op do gebruikelijke wijze werd gesloten. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Directeur van het Jongenspatronaat de Wel Eerw. Kap. M. M. H. Haring; tot Directeur van de R. K. Burgerjongelingsvereeniging „St. Fraiiciscus Xaverius", den Wel Eerw. Pater Adrianus O. Cap. Vergaan? In vdsscherijkringen te IJmuiden wordt aangenomen, dat de ongeveer 14 da gen 'geleden van daar naar dé vïsséKérij uit gezeilde treilloggers K.W. 142 Jacob en K. W. 46 Mercurius door dén storm overvallen en met man en muis vergaan zijn. Jubileum. Op Maandag 24 September hoopt de heer T. Broertjes, ladingmeester bij de Ned. Spoorwegen, als zoodanig zijn 25- jarig jubileum te vieren. Voordien te Zaan dam en Sneek is de heer Broertjes reeds 16 jar hier werkzaam. Si-i. Een aardig idee. Tijdens de kinderspe len, met de jubileumfeesten gehouden, kwam mede op het programma voor een wedloop met touwtje springen over 50 Meter voor meisjes en een voor 100 Meter hardloopen voor jongens. Door den regen konden deze echter niet plaats hebben en werden zij nu Woensdagmorgen gehouden bij school H. De prijswinners waren Gerrit Pluzboer en Leent je Keur beiden leerlingen der hoog ste klasse van school H., die daardoor in het bezit kwamen van een zilveren horloge, voor het meisje met armband, door de heeren H. A. Repko en R. de Boer beschikbaar gesteld. De heer A. Taanman, vice-voorzitter der Oranjevereeniging, dankte de heeren voor dit mooie geschenk en reikte daarna met een kleine toespraak de prijzen aan de winners uit. ZAANDAM. De Wilhelminasluis te Zaandam. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zaanstreek werd be sloten, naar aanleiding van een schrijven van de N. V. V. „Alkmaar Packet", het bureau te machtigen, overleg te plegen met het Hoog heemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland over den toestand der Wilhelmina sluis te Zaan dam. Reeds schreef het Hoogheemraadschap in billijkheid te zullen doen, wat in zijn ver mogen ligt om de sluis zoo weinig mogelijk een hindernis voor de scheepvaart te "doen Zijn. Nationale militie. De uitslag der loting voor de Nat. Militie is 1. C. S. Kouwenberg, 2. P. N. van Zutphen 3. N. Berlee, 4. H. J. Eijking, 5. J. C. Ver horst, 6. P. J. Schellevis, 7. J. C. Rijken, 8. W. A. Schik, Vr., 9. C. Kok, 10. G. Steeven, 11. C. van Wijngaarden, 12.T. W. D. C. A, van Hattum, 13. J. H. Bijl, 14. H. J. Timmer, 15. H. P. Nijs, 16. J. J, Schipper, 17. J. Kla ver, 18.C. P. Langend ijk, 19. D. Gerritsen. 20. G. J. Ruurda, 21. J. P. Niesten, 22. R. S. L. van der Kolk, 23. G. van Balen, 24. J. van Zutphen, 25. N. Rooymans, 26. W. S, Rumping, 27. D. J. Hoogland, 28. L. Kleijn. 29. J. E. Adrichem, 30. G. Cats, 31. J. H. J. Pattes, 32. C. G. Rijnders, 33. A. Kuiper, 34, K. Luijt Vr. 35. A. J. A. Mattu, 36. H. Smit. 37. J. H. Pauw, 38. A. C. de Vet, 39. J. A. J Kroon, 40. R. J. Bloemendaal, 41. J. West- rate, 42. J. J. Zonneveld, 43. P. G. van Lies hout, 44. B. Beentjes, 45. H. H. Nolten V.B. 46. J. A. Cabret, 47. K. Smit, 48 A. Bruins, 49. W. H. van der Zon, 50. H.N. Doodeman, 51. D. Eijdenberg, 52. E. Gerritse, 53. J. Dekker, V.B., 54. W. Zwitser, 55. P. Lubbers, 56. P. Oudendijk, 57. J. de Vries, 58. H. J. Hienkens, 59 J. M. Deegenaar, 60. S. Ouds hoorn. 61. C. F. Zwager V.B., 62. N. Groene- veld, 63. Th. C. H. Jansen, 64. J. F. Six, 65. S. Schelvis, 66. J. C. Spies, 67. J. Vellema, 68. P. Joor. Onze waterleiding. Naast het tehuis voor oiïden van dagen bier ter plaatse' is met dsn bouw van een gebouw voor een Pro vinciaal Waterleidingbedrijf begonnen. Ook de directeurswoning zal hierbij worden aan gebouwd. Onze Loco-BUraemeester. -- In de Dins dag j.l. gehouden vergadering van de Burge meester en Wethouders is aangewezen als Loco-Burgemeester dé heer J. 'Eijking. Gevonden voorwerpen. De volgende goederen zijn aan het politiebureau terug te bekomen: sleutel, mantelceintuur, zweep, mantelceintuur, bruin lederen portemonaie mt inhoud, mantelceintuur, bruin lederen portemonnaie met inhod, pakje goeid, da- mes-portemonaie met inhoud, renteboakje, mantelceintuur, dames-portemonaie met in houd, eetlep_el, boek, hond (dobbelmann pincer). Verloren voorwerpen: zilveren potllood, dames-sohoen, heerenrijwiel, «linlger van auto, portemonaie met inhoud, handtasch met inhoud, honid (herdér! dames-armband, portemonaie met inhoud, kinderringetje, portemonnaie met inhoud, zilveren broche, gstreepte damestasch met inhoud, porte monaie met inhoud. De uitslag der ringrijderij voor paren was als volgt: lste prijs mej. M. Vernooij; 2e prijs mej. M. van Huis, 3e prijs mej. N. Blokker; 4e prijs A. v. d. Hulst troostprijs de volgende heeren: 1 P. de Groot, 2 J. Teeuwen, 3 A. Neeskens, 4 L. Kortekaas. De gecostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein van B. T. C. is gewonnen door de gastheeren. Om vijf uur reikte de Burgemeester ten huize van de dames I.ense met qen toepas selijk woord de prijzen uit. Ook de voorzitter van de feestcommis sie, den heer Sweerts te Jong, sprak daar bij woorden van waardeering aan het Huis van Oranje, de Ambachtsvrouwe, de Bur gemeester, feestcommissie enz. en bracht dank aan allen, die hadden bijgedragen aan het welslagen van dit feest. De rondgang door de gemeente met de muziek voorop, had veel bekijks. 's Avonds was er een echte Oranjestem ming, er beerschte weer de oude opgewekte geest van andere jaren, welke den eersten dag niet aanwezig was. Er was veel drukte, doch dat de minder bemoedigende wcTeldtoestand van invloed was op de feestviering, zouden de ver schillende neringdoende menschen zeker kunnen vertellen. Overigens heeft Bennebroek zijn naam wederom hoog gehouden, er is op waar dige en prettige wijze feest geviepi. Geen enkele wanklank is gehoord. Ruzie. Tusschen de Gebroeders van G. en van D„ landarbeiders in dienst van den landbouwer A. Biesheuvel in den Hout rakpolder ontstond ruzie. Van D haalde een riek en sloeg een der Gebroeders van G. daarmede op het hoofd en bekwam daar door een ernstige snede boven het linker oog. Door Dr. Smit alhier werd hij verbön den. Proces-veribaal is opgemaakt. Waarnemend Burgemeester. Door het College van Burgemeester en Wethouders Is tot waarnemend-burgemeester aangewezen de heer J, Zwaan, oudste wethouder. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: .1. Zijlstra, Brnndslr. 15. een ko peren 5 D. G. gewicht; W. Hut, 2de Hoo- gerwwérddlwwrsstraat 35, een sponsdoos; J. v. E, Bakenessergracht 70, een damesbont; C. v. Zeeland, Pres. SteijnSWaat 27, een. wik kelen horloge; P. Kernekomp, Gen. Cronjé- 9traat 131, een modeplatenboek; S. v. Dal- sem. Lindestraat 11. een manfclceintuiUT; J. v. Tricht, Joh. de Breuk straat 23. een lion- denkeüiing; A. v. Santen. Spnanschcvaartstr. 76, een haarslrik; P. Komen, Grebbestraat 38, een horlogeketting; P. Verwaal, wooti- waigiëh1, Middénwég, een gouden broche; 'G. Hogerheide, Dr. Leijdsstraat 11, een slaap muts; J. v. Reijen, Kenmemerstr. 19, een sigarettendoosje met een portemonnaie. .Aan het Politiebureau een regenjas, een hand schoen1, een blauw, linnen werkpak en een ceintuur. Van een paard. Donderdagavond om streeks 10 uur viel een paard, dat werd ver voerd naar den slager, voor „de slacht" in het Julianapark neer. Mager als een geraam te lag het beest daar geheel uitgeput, om ringd door vele nieuwsgierigen. Een uurtje later werd het beest in een daarvoor bestem den wagen gesleept, om alsnog „levend" bij den slager te worden afgeleverd. i AM De Oranjefeesten. Vrijdag 14 September zal het te geven concert van de Haarlem- sdhe Orkestvereeniigdng, bij de Oranjefeesten alhier, plaats vindén op hei Oranjeplein te Bosch en Vaart. (Vervolg). De kinderen zongen goed, de leider, die zeer bekwaam dirigeerde, was tevreden en na her-laatste couplet, na de belofte, dat aller hart aan ons dierbaar Nederland verpand blijft," gaf burgemeester van Doorn het sein tot een enthousiast applaaus van de toehoorders. Toen kwam de burgemeester naar beneden, en van den stoep des Raad huizes af ging hij de kinderen toespreken. Lieve kinderen zoo sprak hij ongeveer, we zijn jelui dankbaar voor deze mooie uit voering. Wij danken natuurlijk op de eerste plaats meneer van der Stam, en dan alle goede en beste menschen, die aan deze uit voering geholpen hebben. Jelui hebt het feest eigenlijk ingezet en dat is een symbo lisch beeld. Want jelui zijn de groote mannen en vrouwen van de toekomst. Jelui moet later doen wat wij doen en wij doen het alle maal zoo goed mogelijk, zoo als wij het weer geleerd hebben van onze voorgangers. Jelui zijn natuurlijk allemaal beste, brave kinde ren natuurlijk zijn jelui wel eens stout maar dat mag een goede Hollandsche jongen op zijn tijd ook wel eens zijn. Wat je nu van morgen gezongen hebt, zul jelui nog niet allemaal begrijpen misschien zijn er nog wel groote menschen, die het ook niet begrij pen. Wat jelui nu getoond hebben is, dat met eendrachtelijk samenwerken, met liefde en toewijding en goeden wil iets goeds tot stand kan komen. Dat moet jelui in de toe komst ook doen. Gesteund door goede voor gangers zal jelui het dan nog ver brengen. Dat zal welvarend zijn voor ons mooie vader land. Werkt later eensgezind en met liefde voor ons vaderland, dat toch zoo mooi is, en voor onze dierbare Koningin Leve de Ko ningin Met dezen kreet stemden allen in en van den dirigent namen ze den kreet „Leve de burgemeester," over. De muziek speelde het Wilhelmus en het Wien Neerland's bloed, waarna deze plechtigheid geëindigd was. De kinderen maakte nu een rondgang door de van Merlenlaan, Heerenweg, Kerk- iaan, Raadhuisstraat en om 12 uur werd de stoet voor het Raadhuis ontbonden. De kinderen begaven zich nu naar de verschil lende scholen, waar ze getracteerd werden en hun een blijvende herinnering aan het jubileum werd uitgereikt. Daarna was het ochtendfeest van den eersten dag ten einde. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Directeur van het Jongenspatronaat (St. Bavo) de W°'.- Eerw. Kap. A. Boeke'l. Veiling. Ter veiling in 't Centrum besteedde men Vrijdag per H. L. voor Scarlet due f. 58, Couronrue d'Or 64, Salvator Rose 72, Keizerskroon 130, Gele Prins 28, Murillo per 1.42 H. L, 64, Mon Tres or per 1.70 H.L. 100, Calypso per 2A H.L. 60, Pride of Haar lem per 4 H.L. 112, Couleur Cardinal per 70 L. 78, Vuurbaak per 75 L. 88. Diefstal. Ten aadeele van den kwee- ker De G. is uit een schuur aan den Wijk- weg een mand bolden ontvreemd. Burg. stand. Geboren: d. van L. Mol- lerus-Holtz. z. van M, C. Goemans-Rijn- beek. Ondertrouwd: Jhr. F. H. van Kinschot en J. M. Dorhout Mees. H. Peereboom en M. E. Ch. Cramer, Getrouwd: J. Kool en M. H. van Keulen. G. van Gaasbeek en N. D. de Haan. Overleden: B. Geurtsen, 81 j. C. J. E. Bruijns, 81 j. F. Antritt, 31 j. L. Baal, 8 j. Terug te bekomen bij P. Bakker, Kerk plein 14 Bloemendaal, een dames portemon naie H. de Vries, Bothastraat 122 Schoten, een horloge met ketting C. de Groot, Bloe- mendaalscheweg 17 Bloemendaal, een dames portemonnaie W. Vleghert, v. Stolberglaan 17 Aerdenhout, een hamerVreenegoor, Zijlweg 54 Overveen, een rijwiel mantel met bagagedragerHofstede de Groot, Bent- veldsweg 1 Aerdenhout, een zilveren broche E. C. J. Mohr, Zijlweg 25 Overveen, een grasparkiet L. Boorsma, Zandvoorter- weg 29 Aerdenhout, een dames taschje en een dames portemonnaie aan het bureau van politie te Overveen, een portemonnaie, een zilveren Zeeuwsche broche, een manchet knoop, eeii rijzweep, een ceintuur, een zil veren ring. Komen aanloopen bij W. H. van Mee- gen, Kerkplein 21 Bloemendaal, een jonge lichtgele hond. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van het Administratie- en Ver zekeringskantoor „Mercurius", alhier. J.l. Woensdag vierde de Eerw. Mère Ga- brielle in het klooster der Eerw. Zusters Ur- sulinen alhier haar' zilveren professie. Dit feest is in intieme» kring gevierd. Door den Eerw. Pater Alexander O. C. werd in de versierde 'kapel een H. Mis opgedra gen. Des namiddag-s onder het Lof hernieuwde de jubilaresse hare geloften. Ondanks liét verlangen dér juihlïaresse geen vertoon aan dit feest te geven, kwamen zeer veel feli citaties in den vorm van kaartjes enz. jn. Ad muMos arunos. Waarnemend Burgemeester. Door het College van Burgemeester en Wethouders is tot waarnemend-burgemeester aangewe zen de heer J. W. van den Berg, oudste wethouder. Burg. Stand. - Ondertrouwd: L. Blaauw en G. F. van Coezand; C. Pauwels en J. J. M. Verdikt; H. Stolp en M. N, de Boer; C. Bosman en F. Eldcrhuis. Getrouwd: J, v. d, Berg en J. Nukoop; N. Dekker en H. C. M. van Schinkel; J. v d. Zon en G. Olivier; K. de Boer en H Stofk. Geboren: d, van A, E. HofGröneweg; z. van G. GoossênsDeimmers: d. van J, ScfhctFranken; z. van E. BlauwRede- ker; z. van G. van DuynDe Vries; d. van P. DoumaMeyer; d. van C. G. GozelingDijkman; d. van M. Haver De Reus; z. vart 0. KaapVerdikt; z, van K. KettingKramer. REDE VAN DEN BURGEMEESTER. Feestvierende N-oorrfwiJkerhOTiters! Wij zijn gewoon jaarlijks feest te Vieren, jaairlijks iden verjaardag te vieren van onze Landsvrouwe, onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. Maar vandaag heeft die feest viering een bijzondér karakter,, een spe ciaal cachet, omdat wij heden niet a-Heen den verjaardag van H. M. dé Koningin her denken, maar omdat wij lieden speciaal vie ren het Regeeringsjnbileum, het feit, dat wij 25 jaTen de vrucht heibben mogen plukken van Wjtheimina's zegenrijk -bestuur. De band, die Oranje met Nederland ver- bbidt is een zeer oude, dateert van eeuwen her. Maar nimmer is deze band voor hel geheele volk zoo hecht geweest als sinds de gelukkige regeering onzer Koningin. Ik weet wel, er zijn altijd menschen, die over. al venijn uit zuigen, die, tevens van eigen superioriteit overtuigd, van oordeel zijn. dat zij zoo'n baantje van Koning of Koningin zelf ook wel op konden knappen, dat bet wel aardig is, dat mén -de teugels van het bewind voert, maar dat men dit uitsluitend doet voor eigen voordeel. En inplaats van mede te jubelen in bet koor van ai-Ie va derlanders hebben zij over dit feest maar weinig meer dan schampere opmerkingen over. Maar zij vergeten, van. wat een on- -schalbare waarde bet is voor het land een vorst of vorstin te bezitten, die meeleeft met haar volk, die ais Haar hoogste en heiligste plicht beschouwt een volk gelukkig te ma ken in geestelijken en -stoffelijken zin, die er zich van bewust is, dat boven elk persoon lijk belang gaan de belangen der gemeen schap, die niet belust is op roem of eer, als voor diien roem of eer bet welzijn der bevolking moet ruimen en die voorts in Haar zedelijk en godsdienstig leven een voor beeld is voor ons allen, die weet. dat zij een mentsch is gelijk al hare onderdanen en dus als mensch voor God verantwoording heeft af te leggen van Haar bestuur. Maar dat is juist d!e verdienste onzer Ko ningin, dat zij zich afhanlkelijk voelt van den Heer der Heerscharen en uit die bron put zij de kracht om aan het volk alles le gevén, wat zij het redelijkerwijze geven kan. De maGbt der Koningin woüdlt door som migen wel wat al te zeer verkleind. Wij heb ben, zoo wordt er geredeneerd, een cóosli- t'utiioneéle monarchie en het wezen onzer slaafain-richiing brengt mede, dal de Konin gin in het Bestuur slechts een ondergeschik te rol vervult. De Raadsïedén dér Koningin regeeren en zii heeft slechts derzelver be sluiten te bekrachtigen. Die zoo redeneeren, Noordwijkerhouliens, miskennen het wezen van bet Koningschap in -een Gonstitutionee- le monarchic. Zeker het artikel onzer grond wet, dat bepaalt „De Koning is onschend baar, de Ministers zijn verantwoordelijk" legt de verantwoordelijkheid der Rcgeerings- idladen in handen «ter Ministers. Maar dit sluit volstrekt ndet^ uit. dat dé Koningin op de handelingen dlier Ministers een grooten invloed kan uitoefenen. De Ministers wisse len keer op keer, de Koningin blijft. Wij hébben mi nimmer ministers gehad, die niet grooten eerbied koesterdén voor de Konin gin. En denkt gij dian niet, rlat zoo'n Konin gin geen .groolen invloed uitoefent op de verantwoordelijke ministers en dat zeer ze ker in dagen als Let stormt om de Regee- geeringsboot, wanneer slechts het grootste beleid het Schip van Staat door do branding kan stuwen, zooals in 1914 en meermaals nadien is gebeurd? Zij die achter d-e coulis sen kijken, zij die op de hoogte zijn der Re- geeringstechniek, zij weten hoe groot de per soonlijke invloed der Koningin juist menig maal is aangewend en. hoe dit Land en Volk ten zegen is geweest. Daarom is met diit 25-jarig Jubileum van de Dollaart tot de Schelde een jubelkreet uitgegaan. Daarom' ïs van Zuid tot N-oortï, van Oost tot West dit Regeeringsj u-bi Ie u-m in dankbaarheid herdacht, al moet op uitdruk kelijk verlangen dér Koningin hier en daar de luister wat worden getemperd -door de zorgelijke omstandigheden, waarin velen venkeeren. En die lof, die hulde heeft zich niet afieen beperkt tot het eigen. land. Neen, overal ter wereld, waar slechts een groepje Nederlanders woonde, voldoende orni een manifestatie op touw te zetten-, is het feest der Koningin herdacht. Al was men ver ver wijderd van het Vaderland, men dacht aan de banden met het vaderland-, die 'niet wa ren verbroken. Men wist, dat bet welzijn van het Land wa-s verbonden met dat der ge liefde Koningin en voelde er behoefte aan in den vreemde van zijne aanhankelijkheid aan de Landsvrouwe le getuigen. En de lof de Koningin toegezwaaid, bleef in den- vreemde niet beperkt lot de Nederlanders. Neen, vreemde g-ezanten boden in waardée- rdng voor hare hooge eigenschappen aan Hare Majesteit geschenken en gelukwenschen aan en is er ooit in de bnitienlan-dsche pers een vos!in meer geprezen da-n Koningin Wil helmina? Wij zijn een verdeeld volk. verdeeld op godsdienstig, op politiek en op maatschap pelijk gebied, maar wij zijn één, als wij ons onder de O-ran-jevaan scharen, dan voelen wij on-s kinderen van een gezin, de eigen-oo ien van hetzelfde gemeenebest. Dat komt mede, om-dat de naam van Oranje een schild is voor ons aller vrijheid, Dr. de Vis-ser heeft deze gedachte zoo juist verlolkt toen hij in zijne gedachtenisrede in de Nieuwe Kerk le Amsterdam zeidc, Oranje en Ne- deriand zijn van helzelfdé bloed. Daarom rijn in hun Ornni-elliefdte hier fe lan-de Pro test-anten en Katholieken en Joden het een-s; daarom reiken allen elkaar hier de hand, daarom vinden hier adel, burgerij en ar beiders elkander, daarom vloeien hier de volkszangen in een accoord1 sa-men. En zei -den rees het lied met -meer ontroerende stem omhoog dan nu. nu daarvan het middel punt is onze jubileeTende Koningin, die in een tijdperk van 25 jaren en als persoon en als Koningin dén grootsten zegen voor Ne derland van de souvereiniteit van Oranje bewezen heeff. En wij Noordwivkerhouters willen ni-e-t achter blijven bil d-en lof die onze geliefde vorstin overal is te -beurt gevallen. Ook wij hebben haar Rege-eringisjulbffieum gevierd in kalme en gepaste vreugde, voor welke gepaste viering ik u gaarne danlk zeg. Ook ons hart klopt als warme Nederlanders voor Haar en ik ben overtuigd den wen-sdh van u allen te vertolken, -dat God Haar nog lang voor het volk moge -sparen, dat wij over 25 jaar h-ier weder -bij elkander mogen ko men om in gunstiger economische omstan digheden in rij-ken luister haar 50-jari-g Re- geeringisjubileum te ge den-ken. EEN VLIEGONGELUK BIJ LONDEN. Vijl dooden. Een vliegtuig van den dienst Manches terLonden is in de nabijheid van Londen naar omlaag gestort, waarbij 3 passagiers, alsmede de bestuurder en de mecanicien om het leven zijn gekomen. HAARLEM, 12 September. Groenten- markt. Appelen 811 et. per pond; Peren 710 ct. per pond. Bloem-Jtool 815 ct. per stuk. Groenekool/ 57 per 100 stuks. Gelekool 13—14 per 100 stuks. Andijvie f 3.50—4.50 per 100 struiken. Bieten, ge kookt 11—12 de 100 K.G. Prei 15—20 ct. per bos. Selderij 10—15 ot. per bos. Spina zie 0.75100 per mand. Salade 3—-5 de 100 krop. Komkommers 4—15 ct. per stuk. Wortelen 2023 ét. per bos. Roode- cr ime HEIi itirt DE POLITIEKE TOESTAND IN SPANJE. MADRID, 14 September. Na afloop van een onderhoud met den koning beeft mar kies Alihucemas de volgende verklaring af gelegd; Ik heb den koning voorgesteld het onmiddellijk ontslag van de kapiteins-gene raal van Barcelona en Saragossa, evenals van alle andere militairen, die in deze dagen op den voorgrond zijn getreden. Vervolgens heb ik voorgesteld, onmiddellijk het parle ment bijeen te roepen om de verantwoorde lijkheden te bespreken en vast te stellen, niet alleen van de staatslieden van de re geering, maar ook van allen, die het regee ren belet hebben. De koning antwoordde mij, dat hij op minutieuze wijze inlichtingen moest inwinnen en rijpelijk de taak overwe gen, voordat hij kon antwoorden. Daarop heb ik dadelijk het ontslag van het kabinet aan den koning aangeboden. De koning beeft Sat aanvaard. MADRID, 14 September. De koning heeft Primo di Rivera belast met de vorming van het kabinet. De koning heeft het directorium, dat door de militairen werd voorgesteld, onder presidentschap van den kapiteih-ge- neraal van Catalonië, aanvaard. De staat van oorlog zal voor slechts enkele uren in Spanje worden afgekondigd. Het aanstaand directorium is benoemd. BARCELONA, 14 September. 5 uur 's mid dags. De kapitein-generaal Primo de Rivera verklaard, dat hij telefonisch met den ko ning verbinding heeft gehad. Deze heeft het door de militairen, voorgestelde directorium aanvaard, dat gesteld zal worden onder het presidentschap van den kapitein-generaal van Catalonië. De koning heeft het voorstel van den kapitein-generaal om den staat van beleg uit te breiden tot geheel Spanje, aan vaard. De kapitein-generaal, die door den koning ontboden is, vertrekt vanavond naar Madrid. MADRID, 14 September, 8 uur. Het be- stur van de socialistische partij en het al gemeen verbond van den arbeid hebben een proclamatie aan de arbeiders uitgevaar digd, waarbij deze worden uitgenoodigd, de militaire beweging niet te steunen, maar zch afzijdig te houden. GENèVE, 14 Sept. In de ochtendzitting van de Volkenbondsvergadering is het onderzoek van de rapporten van den Raad voortgezet. Jhr. Loudon (Nederland) maakte opmer kingen met betrekkingen tot h'et statuut van den Volkenbond. Hij maakte nauwe lijks bedekte toespelingen op het jongste diplomatieke incident en verklaarde, dat het pact een heilig iets is, wat sommige icgeeringen schijnen te vergeten. Hij ver oorlooft zicb vervolgens in herinnering te brengen, dat sedert het begin van de ver gaderingen te Genève 14 amendementen op het pact zijn aangekomen, maar geen enkel door de regeeringen geratificeerd is. Dit jaar heeft de vergadering weer te doen met door Canada ingestelde amendemen ten. Waar diént het toe, vraagt ?hr. Lou don, nieuwe amendementen aan te nemen, wanneer de regeeringen de oude met in overweging nemen? Hij verzoekt deze re- geeringen onverwijld te handelen in het hoogste belang van den Volkenbond. Gegeven de terughouding, die de Volken bond in acht heeft genomen in het Ita- liaansch-Grieksche geschil, wettd de lijst der sprekers voorloopig gesloten. In deze omstandigheden verklaarde de voorzitter, met instemming van de vergade ring, dat de verdere beraadslaging over het wéék van den Volkenbond verdaagd wordt. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. PARIJS, 14 September. Men constateert, dat de houding van de Duitsche overheid jegens de geallieerden dagelijks correcter wordt. De stad Dortmund heeft op zich genomen de requxsitie te betalen van 300 milliard mark voor de behoeften van de be zettingstroepen. De delving van kolen, die 11 September in de mijn Viktor een van de grootste mij nen in het Roerbekken, begonnen is en die kortgeleden bezet werd met het oog op een directe ontginning, is van 60 ton op den eersten dag gestegen tot 150 ton op 12 en tot 200 ton op 13 dezer. BEIEREN EN DE REGEERING VAN STRESEMANN. BERLIJN, 14 September, Behalve de Beiersohe volkspartij heeft nu ook de de mocratische volkspartij haar houding tegen over den toestand bepaald. De democraten verklaren, dat het erover, gaat, het voort bestaan en dc eenheid van het rijk te ver zekeren en aan de rijksregeermg haar taak daardoor te verlichten, dat alle kringen van de bevolking'worden te zamen gesmeed en alle dwarsdrijverijen worden gestaakt. Ook de Duitsche volkspartij heeft zich in een verklaring voor het rijk, de eenheid van het rijk, de bestrijding van elk separatistisch streven, tegenstand tegen elke poging tot een putsch en krachtig steunen van de rijks- regeering uitgesproken. DE KWESTIE VAN FIUME. PARIJS, 14 September. In Italiaanscbc en Zuidslavische kringen meent men dat het vraagstuk van Fiume het scherpe karakter verliest dat het de laatse dagen had gehad. Het schijnt wel dat aan beide kanten ge lijkelijk de wensch bestaat, om de aange knoopte onderhandelingen voort te zeiten, waarna men hoopt dat zij binnenkort tot een accoord zullen leiden. ITALIAANSCHE PRINSESSEN ONGESTELD. ROME, 14 September. De Giornale d'Ita- lia verneemt uit Turijn, dat de prinsessen Mafalda en Giovanna sinds drie dagen vrij ernstig ziek zijn. Zij lijden aan een inge wandsziekte, die eenige ongerustheid baart. De Koningin is aan haar ziekbed. t Wettig 111 Onovèr gedeponeerd trefbaar baariemsche Sigarenfabriek "JCHessentnZn Haarlem. kool 1012 de 100 stuks. Snijboonen 35— 60 ct. per K.G. Heerenboonen 2426 ct. per K.G. Tuinboonen 610 ct. per K.G. 's-HERTOGENBOSCH, 14 Sept. Boter- mijn, Aanvoer 19,200 k.g., hoogste prijs 2.02, laagste 1.70, middelprijs 1.97. LEEUWARDEN, 14 Sept. Granen. Tarwe op 100 K.G. 75, witte puike 10 10-50, roode puike 9.5010. Haver op 100 K.G., witte puike 8.50^-9.50. Lijnzaad op 100 K.G. witbloem 2122, slagzaad 18—21, Erwten op 100 K.G. groen^ schok kers 1724, groene kleine kook 17 21. Aardappelen, borger 2.802.90 per H.L. LEIDEN, 14 Sept. Vee. Aanvoer 79 kalf- en melkkoeien 220460, 142 varekoeien 125345, 151 vette ossen en koeien 250 55—160, 85—138 ct. per K.G. (schoon), 89 graskalveren f»45140, 16 vette kalveren 5160, 85138 ct. per K.G. (schoon), 14 nuchtere kalveren 1120, 456 vette scha pen 4450, 8092 ct. per K.G. (schoon), 480 weide schapen 3648, 1054 magere varkens (voor fokkerij) 2052, levend ge wicht, 6872 ct. per K.G., 883 biggen 10—17. Kaas. Aanvoer 125 partijen, le soort Goudsche kaas 4851, 2e soort 42 46; le soort Leidsche 5054.50, 2e soort 4448, per 50 K.G. Handel matig. BOVENKARSPEL (Station), 14 September. Aardappelen: Koks, Due en Ninetyfold 2.60—2.65, Schotse 2.75, Kleine 2.30, Blauwe 2.752.95, Bonte 2.602.80, kriel 0.250.35 per baal. Aanvoer 425 bgaal. Uien groote gele 2,903,10, kleine gele 3.103.55 per baal. Aanvoer 220 baal. le Bloemkool 3.507.50, 2e idem 1 3.25, 3e idem 0.751.60 per 100 stuks. Aanvoer 58.000 stuks. Roode kool 1.00 3.20, gele kool 2.103.30, witte kool 2.20 2,60 per 100 K.G. Aanvoer resp. 23,400, 12.500, 38.900 K.G. Bieten groote 19.50— 22 per 1000 st. Aanvoer 5400 stuks. Slaboo- nen 24 per 15 K.G. Aanvoer 925 zak. 1 BREUKELEN, 14 Sept. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 136 wagens met te zamen 5903 stuks kazen, gewicht pl.m. 41.321 K.G. Prijs le soort 46—50, 2e soort 4045, gestempelde 4251 per 50 K.G, DEVENTER, 14 Sept. (Weekmarkt). Boter 1 soort 40'A41, 2e soort 3739 per 20 K.G.; Eieren 911 per 100 stuks. Biggen 2.503.50 per week ouderdom. Vette var kens boven 65 K.G. slachtgewicht 0.90 per K.G. GELDERMALSEN, 14 Sept. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men heden voor: tuinzuur 7H ct., glasappelen le soort 10 ct., Spiegelperen le soort 101^—15 ct., kortste- len 914 ct., {oppenperen 13K ct., magriet- lerigen 13 ct, cox pomona le soort 17/4 ct., lemoenappelen le soort 13 ct., streepzuur 6)4—71? ct., dubbele candijzoeet le soort 9 ct., bloemzoet eextra 11 ct., heerepeeren 1314 ct.; beurré Leopold 20 ct.; bonne Louise le soort 2937 ct.; Averzaatsche capelle 13 ct.; percikperen ct.; cox po mona extra 29 ct.; codling keswick le soort 6)4 ct.; kaneelzuur 6)47)4 ct.gijsjannen 7)4 ct.; gravesteiners le soort 8)410/4 ct., roodjesperen 10 ct., diamantperen 21 ct,, calebasse peren 20 ct., bergamotten 19 ct., notarisappelen 11 ct., zoete scbrijvers le soort 15 ct., Oranje bergmotten le soort 12 ct., beurré Hardy 3237 ct., pondappelen 8)4 ct., Williams duchesse -e soort 18)4 ct„ Alva appelen 21 ct,, princesse nobels 5)4 ct., Wilhelmina appelen 8)4 ct., kwetsen 1930 ct., jutteperen 4154 ct., pruimen 21 ct„ zoete pppelingen 8)4 ct., goudgeel 7)4 ct., wetperen le soort 12 ct„ schrijvers 2)4 ct., woudhuizers le soort 9 ct., dub- belzoet le soort 9 ct., groene pruimen 321 39 ct., Eva appelen le soort 7)49 ct., kei zer Alexander le soort 10)426 ct„ zoete Schrijvers le soort 7 ct., zure schrijvers le soort 3 ct., beurré peren 2728 ct., the Queen 13 ct., damperen le soort 22 ct., can- dijzoet 11 ct,, maagdeperen 2125 ct., ga- merensche zuren le soort 17)421 ct., pal relappelen 7'A ct., bloemee 12A16)4 ct., bloemzoet le soort 610 A ct„ Maria Louise le soort 2025 ct., Clapp's favorite le soort 2339 ct., zoete princesse nobels 10 ct., citroenappel le soort 11 ct„ goudgeel le soort 834 ct„ cox pomora le soort 11A ct., victoria-appelen 13 ct„ beurré d'Amalis le soort 12 ct., alles per kilogram. Fabrieken: zoet kroet 1,60, zuur kroet 2.602.90, gevallen goudreinetten 2.90, alles per 100 klogram. Aanvoer zeer groot; handel vlug. Prijzen hooer dan vorige veiling. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindérsvor- ceniging „Kertnemerland!". Veilingnoteertng v. 14 Sept. Snijboonen 20<36 ct., spèrcioboonen m. dir. 3045 ot., idem z. dir. 3862 ct., tros 3159 et., dikke boonen 1828 d, ras pers 3042 ct., witte caip. 3260 ct., bruine cap. 30—36 ct., tuinboonen 1726 ct., uien. 810 ot., frambozen 1.50 per Kg.; meloe nen 2'555 ot., bloemkool 710 ct., rood« kool 57 ct., groene kool 46 ct., komkom mers 46 ct. per stuk; sla 2.263.20, an dijvie 4080 ct-, spinazie 0.901.70 p. kiist, postelein 16—45 ct. appelen 2080 ct pér ben, peren 2.50 per kw. mud, wortelen 7— 20 cl-, selderie 35 ct., peterselie 3 ct., prei 1015ct„ rabarber 25 ct., raidijs 34 ct., per bosbramen 70 ct., aardbeien 0.601.25 per Kg.; perziken 712 ot per stuk. DEKENS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6