GEMENGD NIEUWS S P A R N E B A N K Brieven uit Rome. Maandag 17 September 1923 46ste Jaargang No. 14538 SPAARBANKRENTE 4 pCt. Van het Vaticaan. DIT HUMMER BESTRIT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE SLAD Onze dagelijksche financieel® mededeeiingen met verslag van het verloop der Amsterdamsche beurs worden op JJ| aanvrage gratis toegezonden. Vraagt onze deposito - tarieven. IKSEZOMBEi. SIMNENLANBSCII NIEUWS, UIT DEN 0M11EK. HET JUBILEUM DER KONINGIN. UITGEEST. BEVERWIJK. ZANDVOORT. ZAANDAM. BEVERWIJK. KROMMENIE J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem SASSENHEIM. HAARLEMMERL1EDE. IJMUIDEN. SPAARNDAM. SANTPOORT. De abonnementsprijs bedraagt voor - Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op da le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. ITALIAANSCH NATIONAAL EUCHARIS- T1SCH CONGRES. Te Genua werd, gelijk reeds vroeger gemeld, dezer dagen het zevende nationaal Jtaliaansch Eucharistisch Congres gehou den. Indien wij er hier in een afzonderlijke correspondentie op terug komen, zijn de gewichtige punten, die er behandeld wer den, de plechtigheid waarmede het con gres gepaard ging, de luisterrijke en origi- neele slotprocessie, hiervan de reden. Telken jare wordt in Italië zulk een na tionaal Eucharistisch Congres gehouden, maar dit maai geschiedde het in tot dus ver ongekende vrijheid van beweging, in tegenwoordigheid van een bijzonderen Pauselijken Legaat, acht Kardinalen, een honderdtal Bisschoppen en een paar hon derd duizend geloovigen van alle kanten van Italië naar de groote en bekende havenstad gekomen. Ook het onderwerp op het congres meer bijzonder behandeld was aler belangstelling waardig. Het congres van Genua behandelde immers meer in het bLzonder het H. Sacificie der Mis en alles wat daarmede in verband staat, de betee- kenis van het sacrificie der Nieuwe Wet in zich zelf, de H. Mis en de geloovigen, de H Mis en degenen die geroepen zijn het Gode dagelijks op te dragen, de priesters en het Priesterschap. Om deze groote en veelomvattende onderwerpen onder alle oogpunten te doen behandelen, had het voorbereidend Comiteit de geleerdste en beste redenaars aangezocht, terwijl het, in ochtend-zittingen der secties en afdeelingtn behandelde onderwerp, des namiddags in de algemeene zitting opnieuw besproken werd, zoodat alle aanwezigen op de alge meene vergaderingen een duidelijk inzicht hadden over het te behandelen onderwerp. De secties waren verdeeld in een priester- afdeeling, een sectie voor de volwassen mannen, voor de katholieke vrouwen, voor de mannelijke en voor de vrouwelijke jeuigd. Immers naar Genua waren ter ge legenheid van het congres getogen alle bonden die deel uitmaken van de katho lieke actie, zooals ze laatst georganiseerd werd door Z. H. Paus Pius XI. Zoowel de mannen als de vrouwen, en de jongere krachten brachten op het congres te Genua hun ijver, ondervinding en geestdrift voor het algemeen welzijn van den godsdienst en het welslagen van het congres. Voor de eerste maal in Italië sedert heb jaar 1870, kon men in de dagbladen lezen van een waardige ontvangst bereid aan den Pauselijken Legaat, niet alleen door de bevolking van Genua, dat onder de meest katholieke stedten van Italië mag gerekend worden, maar ook van de zijde der over heden. Het bestuur der Italiaansche spoor wegen had ter beschikking van den Kar dinaal-Legaat een salonrijtuig gesteld, dat hem van Rome naar Genua bracht. Bij aan komst aldaar was Ie prefect der provincie, officieel regeeringspersoon, de burgemees ter, de commandanten van leger en vloot, tal van generaals en admiraals van de daar geankerde oorlogsbodems, in groot gala en uniformkleedij naar het station gekomen om den Legaat des Pausen te verwel komen, terwijl geheel het garnizoen op de been was. en de Aarts,bischop van Genua met talrijke andere Bisschoppen in groot gewaad aan bet station waren om den Pauselijken Legaat af te wachten. De Kar dinaal reed naar het Aartsbisschoppelijk paleis in een galakoets getrokken door zes 'paarden, onder het spelen der koninklijke 'hymne, onder militaire escorte, tusschen een dubbele haag soldaten, die hem de militaire eerbewijzen brachten en met [moeite de opdringende menigte tegenhiel- 'den. Voor het Aartsbisschoppelijk Paleis waar de Kardinaal-Legaat zijn intrek had [genomen, werd gedurende zijn verblijf al daar de wacht betrokken door een afdee- ling carabiniers in groot uniform. De prefect, de burgemeester, commandanten van leger en vloot, senatoren en afgevaardigden, leg den officieele bezoeken af bij den Kardi naal-Legaat, die niet in gebreke bleef de verschuldigde tegenbezoeken te brengen. Kortom, Z. Em, Kardinaal De Lai, Legaat des Pausen, is te Genua ontvangen en ge vierd geworden, gelijk het een vertegen woordiger van het Opperhoofd der Kerk betaamt, en wij stippen dit zoo gaarne hier aan, daar de voorbeelden van een dergelijke koninklijke ontvangst in de tegen woordige geschiedenis zoo zeldzaam zijn. Het Congres zelf had een zeer schitterend verloop. Secties- en afdeelingen-vergade- ringen, algemeene zittingen, werden, buiten den Kardinaal-Legaat, bijgewoond door zeven andere Kardinalen, en waren heil- en leerzaam voor de menigte der aan wezigen. De slotprocessie met het Allerheiligste was een zegetocht door de straten van Genua en door de wateren van de haveu waaraan Genua zijn grootheid en beroemd heid te danken heeft. Te wee uur 's na middags kondigde een kanonschot aan dat de processie met het Allerheiligste de Ka thedraal van San Lorenzo verlaten had. Om vijf uur scheepte de Kardinaal-Legaat zich met het Allerheiligste in op een bijzonder voor deze gelegenheid vervaardigd schip, initatie der zestiende-eeuwsche schepen van Genua. De forten der kustbatterijen her haalden de saluutschoten, terwijl alle in de haven liggende schepen, die 'n prachtige bloemen- en vlaggentooi gekregen hadden hunne stoomfluiten deden werken en water vliegtuigen een regen van bloemen en rozen deden neerdalen op het schip van het Allerheiligste. De stoet zette zich in be weging, Een torpedojager van de Italiaan sche vloot ginig als verkenner voorop. Volg de alsdan een scheepje niemand en niets dragende dan het Kruis, zinnebeeld der Ver lossing, waarmede steeds een processie be gint. Dit scheepje met het groote Kruis, werd in den avond in de haven geankerd, waar het, verlicht door duizenden electri- sche lampjes, een feeëriek licht verspreid de over het water. 0,p het Kruis volgde een ouderwetsche Genueesche galei, waar op honderd zangers geestelijke liederen deden hooren. Völgde alsdan de nagemaakte zestiende-eeuwsche Bucintoro, waarop het Allerheiligste. Dit $c.hip, vijf-en-veertig meter lang, droeg aan den voorsteven den Pelikaan, zinnebeeld der H. Eucharistie, Jn 't midden was een vijftien meter hóoge troon opgericht, waarop de monstrans met het Allerheiligste geplaatst werd. Op vier voetstukken aan dc hoeken van den troon werd onophoudelijk de wierook gebrand. Om den troon stonden vijftien pages van het H. Sacrament geschaard. Om den troon lagen voortdurend de Kardinaal-Legaat, zeven Kardinalen, eenige Bisschoppen, dc Pastoors der stad in aanbidding neerge knield. Aan den achtersteven stonden ge groepeerd de banieren van alle katholieke vereenjginigen. Alleen van Rome waren meer dan honderd banieren tegenwoordig. Op het schip van het Allerheiligste volgde de San Giorgio, andere weelderige imitatie van een Genueesch galeischip, waarop de militaire en burgerlijke overheden met hunne genoodigden hadden plaats genomen. Een groot aantal grootere en 'kleinere schepen en booten volgde den officieelen stoet, welke langs geheel de haven voer, zoodat de menigte op de kaden en langs de oevers opgepropt, de waterprocessie goed kon opnemen, hulde en aanbidding brengend aan Jezus Eucharisticus. De pro cessie verliet de haven en ging een eind in volle zee, waar de Kardinaal-Legaat drn troon van het Allerheiligste beklimmend, driewerf, den Zegen gaf over de wateren, terwijl de zangers zongen: Zegent zeeën en rtroomen den Heer, alle schepselen die zich in de wateren voortbewegen, zegent den Heer! Het donkerde reeds toen de processie in de haven terugkwam, aan land ging en hef was tien uur geslagen toen de Kardi- r.aal-Legaat den laatsten Zegen roet het Allerheiligste gaf op het hoofdplein van Genua. Onderfusschen was Genua de lich tende stad geworden. Torens en kerken, huizen en paleizen, de groote zeekolossen in de haven en de graansilo's hadden zich in sierlijke lijnen getooid met ontelbare elcctrische lampjes. Het was een zee van licht waarin Genua baadde, terwijl van alio kanten bundels lidhit werden geschoten in het nachtelijk donker. Het zevende Eucharistisch congres is een waar succes geweest voor Italië en getuigt van de geestelijke herleving, die zich voor doet in de harten en geesten der bevolking van het schiereiland. CIVIS ROMANUS. EEN FLINKE REDDING. Donderdagmiddag om 3 uur raakte een van de kinderen van een Nijmeegsche klas die een vacantiereisje naar Scheveningen maakte, bij het baden te ver in zee bij den laatsten golfbreker aan het eind van den Boulevard. De heer v. d. Velde, directeur van de manege te Scheveningen, die het gevaar zag, waarin het meisje verkeerde, begaf zich onmiddelijk te water, maar ko het meisje niet bereiken, daar hij tegen den sterken stroom op moest. Hij keerde terug, liep den golfbreker af en begaf zich opnieuw te water. Na 200 M. te hebben gezwommen, bereikte hij het kind en slaagde er in het aan 't strand te brengen. Na een half uur kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, slaagde men er in dc levensgeesten bij het meisje weer op te wek ken. Om verder weer op verhaal te komen werd het naar het Ziekenhuis overgebracht. WHERRY VERONGELUKT. Een roeier verdronken. Zondagmorgen waren twee roeiers met ten wherry van de vereeniging ..Nautilus" uit Rotterdam gaan roeien tot onder Maas sluis. Nabij deze gemeente stuurde de wher ry op een ankerketting van een baggermolen ten gevolge waarvan het ranke vaartuig om sloeg. Beide roeiers geraakten te water. Een hunner, de heer V. uit 's-Gravenhage, ge raakte onder de ketting en kon zich niet meer redden. Zijn lijk werd later opgehaald. De tweede, de heer V. uit Rotterdam, slaagde er in de zwaar beschadigde boot weer te bereiken en werd door een motor boot uit zijn benarde positie gered. TE VEEL BETAALDE BELASTING. Het bericht dat te Breda van de 300.000 terug te geven, te veel betaalde belasting thans, ruim een jaar later .na herhaalde op roepingen nog 'n 80.000 bij den ontvanger onafgehaald lag, wordt door het „D. v. N. Br." tegengesproken. Het bedrag, dat nog moet worden terug gehaald door hen, die hunne te veel betaal de belasting nog niet terughaalden, bedraagt nog geen duizend gulden. En het eventueel terug te vorderen bedrag door degenen, die hunne belasting nog niet hebben voldaan, of over belasting waarover nog reclames hangende zijn, blijft beneden een paar dui zend gulden. INBRAAK TE ROTTERDAM. Voor 30.000.aan bankpapier gestolen. Toen het personeel van de „Standaard en Transportmaatschappij" op het Koningin Emmaplein Zaterdagmorgen op 't kantoor kwam, vond men op den grond de portefeuille die gewoonlijk gevuld is met bankbiljetten, en die in de brandpkast wordt bewaard. De politie werd gewaarschuwd, die, vol gens de Tel. vaststelde, dat in den afgeloopen nacht ingebroken was. Vermoedelijk hebben de daders zich laten insluiten. Door intrap ping van een deur verschaften zij zich toegang tot het kantoor, waar de brandkast staat. Zij hadden de sleutels ontdekt in een lesse-' naar, zoodat dit geen bezwaar voor hen ople verde. Vermist wordt een bedrag van 30.000 aan bankpapier, twee zakken met specie, waar in te zamen 800.hebben de dieven zeker te zwaar gevonden, want deze hebben zij laten staan. EEN VERKOOP MET EEN STAARTJE. Het vergeten rechtop pensioen. Daar in de laatste jaren de gemeentelijke gasfabriek te Gorcum niet rendeerde ver kocht de gemeente den Isten Januari 1922 de gasfabriek aan de Ned. Ind. Gas-Mij. te Rotterdam voor 350.000 Bij dezen verkoop werd bepaald, dat de N.I.G.M. het geheeie personeel van de gasfabriek moest overnemen Het gemeentebestuur was zeer tevreden met deze transactie. Achteraf blijkt deze ver koop echter nog een staartje te hebben. Door den Raad van Arbeid is n.l. gable- ken, dat de Directeur en het andere perso neel van de voormalige gemeentelijke gas fabriek volgens de wet recht hebben op pen sioen van de gemeente. Hieraan heeft het ge- meerttebestuur bij den verkoop niet gedacht. Enkele werklieden, die bij het gemeente lijk bedrijf ir. vasten dienst waren, hebben naar de'„Tel." meldt, reeds een eisch bij de gemeente ingediend. Op de begrooting zijn voor dit doel geen gelden uitgetrokken, zoodat de gemeente door deze kwestie in een lastig parket is ge komen. DE VERMISTE LOGGER. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan de „Standaard" Men maakte zich hier al eenige dagen on gerust over een tweetal trawlloggers, welke in den jongsten storm op zee waren en al bijna twee weken over tijd zijn. Thans kan wel met zekerheid worden gezegd, dat beide vaartui gen als verloren kunnen worden beschouwd, daar reeds door andere visschersvaartuigen luiken en ander materiaal van deze vaartui gen zijn opgevischt. Op de vaartuigen wa ren bij elkaar 12 personen, waarvan één va- (jer en zoon. Den tweeden dag moet ie over veel geld beschikken, want dan is het feest ïiefst voor vrienden en kennissen van de feestcommis sie; het arbeidersliid zal bij voorkeur den eerslen dag vrij vragen. Hij of zij, die mee willen doen aan vermakelijkheden zullen minstens 75 moeien inleggen. Vol edelmoe digheid zullen dezen aan Hillegom laten zien hoe men kunst en schoonheidsgevoel kan aamkweeken. Voor zoover er ruimte is mag men voor niets kijken. Daarna krijgen wij een optocht, welke vooraf gegaan wordt door de feestcommis sie in voSornaat (de kachelpijp op) en elke vigelante getrokken door twee paarden, 't Zal schitterend zijn! 's Avonds, als de kinde ren liggen te snorken een bioscoopvoorstel ling in de open lucht regenen mag het na' lu.urii.jik niet cn dan behoort dit feest weer tot het verleden. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. LAFFE AANSLAG TE GELDROP. Vrijdagavond is onder Geldrop (N.B.) wederom 'n laffe aanslag gepleegd. Toen nl. dien avond een zekere D., uit Mierlo, die aan het Eindhovensch kanaal had zitten visschen, zich naar huis wilde begeven, vervoegde zich iemand bij hem om tabak. D. gaf hem te goeder trouw het gevraagde, doch de onbe kende bleek daarmee niet tevreden en vroeg ook om geld, waarop D. antwoordde „Dat heb ik niet bij me." Daarop maakte de onbe kende aanstalten om D. te lijf te gaan, doch deze was hem te vlug af. Niettemin ontstond er aanstonds een hevige worsteling, toen een tweetal, eveneens onbekende individuen, achter het struikgewas te voorschijn kwam en D, te lijf ging. D. werd zoodanig geslagen, dat hij ongeveer één uur bewusteloos heeft gele gen. Tevens heeft men hem ernstige snij- wonden toegebracht. De politie, van deze zaak in kennis gesteld, is op onderzoek naar de daders. ONEERLIJK AMBTENAAR. Volgens de Indische Courant is een com mies van den Burgerlijken Geneeskundigen Dienst te Weltevreden met reeds 26 jaren dienst in preventieve hechtenis gesteld. Hij heeft volledig bekend fraude tot een bedrag van ongeveer 10.000 te hebben gepleegd door middel van boekenvervalsching, watt- mede hij aan het einde van het vorig jaar was begonnen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HANNOVER. De begrafenis van den heer Arkema, een der slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Hannover, heeft Zaterdag op eenvoudige wijze plaats gevonden. Er was zeer veel be langstelling. De vader van den heer Arkema dankte voor de belangstelling. Twee kransen, een van de spoorwegdirec tie te Hannover en een van de familie van den heer Lobit te Leiden, een der medever- ongelukten, dekten de baar. GEWAPENDE INDRINGERS. Bedreiging met revolvers. Vrijdagmiddag, ongeveer 4 uur, ontdekte de bewoonster van perceel Nassaukade 369 te Amsterdam, twee haar onbekende indivi duen in huis, die ijlings de vlucht namen, na bedoelde dame met een revolver bedreigd te hebben. Zij werden op straat door publiek achtervolgd, doch wisten, andermaal met re volver dreigend, te ontkomen. Zij maakten slechts een gebrand zilveren wekkerhorloge met radiumwijzers- en -cijfers, alsmede een vulpenhouder, merk Waterman, buit. De politie zoekt ijverig naar deze indrin gers. Voor den inhoud van deze rubriek stelf de Redactie zich niet aansprakelijk EEN WAARDIGE HOLDING!!, Reeds ©enige malen maakte ik melding van het a.s. Jubileumfeest, hetwelk op 19 en 20 Sept. alhier zal worden gehouden. Dal de ontstemming onder de arbeiders bevolking groot is, kan moeilijk worden be twist; met uitzondering van enkelen mag men spreken van een algemeene afkeuring. Verschillende pogingen zijn aangewend, dat door de feestcommissie rekening zou worden gehouden met de verlangens van hel volk. Woensdag is een deputatie bij den Bur gemeester geweest, om zijn medewerking in te roepen. De deputatie heeft uien indrua gekregen, dat het het hoofd der gemeente aangenaam zou ziin als de commissie, met dit verlangen rekening zou houden, temeer, daar hij. die nu 28 jaren in de gemeente is, steeds heeft kunnen waarnemen, dat mart in '1 verleden op waardige wijze feest heeft gevierd. De Burgemeester meende evenwel, dat er van een optreden naast de bestaande com missie niet veel heil le verwachten was, om dat hij hun toch nergens toestemming oor zou verieenen. Dit mag voor velen een teleurstelling zijn. bij ©enig nadenken zal men moeten toegeven da t ZiinEdelachlb. niet anders handelen kan. De hoop bleef nu nog eenige dagen ge-_ vestigd op 'hetgeen de enorme lijst met hand teekeningen zou uitwerken er wordt ver teld, dat in 3 dagen tijd 131)0 handteekenin- igen waren verzameld welke bij de com missie is ingediend geworden. Gisterenavond heeft de feestcommissie vergaderd en -beslo ten, Hillegom eens 1© leuren, hoe men op waardige wijze feest zal hebben te vieren. Welnu, het is voor eiken spullcbaas ten strengste verboden, zich dien dag op Hille gom te vertoonen. D^ diaconale zorgen voor Domino, mogen d-oor hun vermakelijkheden niiet worden vergroot. Zoo is 't toch niet waar mijne hceren? Den eersten dag zullen de kinderen in op tocht door Hillcgom's straten worden- ge leid'; zij zullen dangezamenlijk zingen; krij gen daarna allemaal een „loüly" en zullen voorts gezellig door de ouders worden bezig gehouden. Een ieder begrijpt, dat ik natuurlijk on volledig moet ziin, maar Ts hel niet om te knarsetanden, als men vermeent, dat hier mede 't 'hongerige volk nog niet eens verza digd zal worden. 'I Is gewoon een schandaal!, te meer, als men weet. dat de commissie bijna over geen cent had Je beschikken, wat kan ie nu in hemelsnaam met 3400 be ginnen. Menschen, 'die niet dieper in hun zak durven tasten, missen hel recht om kritiek O zoo, Koos.. Dc feesleonfinis'sie zal ons nu eens lorren, hoe men echt aesthctisch feest moet vieren. Hoe of dal gaat vraagt u? Daarover schrijf ik na afloop. EEN ORANJEKLANT. Met het oog op de vele berichten in de dagbladen over loonsverlaging werd nog aan den minister gevraagd of daaromtrent nog bepaalde mededeeiingen konden worden ge daan. De minister kon hierop geen antwoord geven. Hulde van de Nederiandschc Weermacht. Men seint ons uit Amersfoort. Maandag- j middag omstreeks 1 uur ving het défilé aan van dc land- en zeemacht teer huldiging van H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar 25-jarig jubileum. H, M., vergezeld van den Prins en de Prin ses, kwam met den trein van 11.565 u. uit Den Haag te Amersfoort aan. Nadat op het station de verwelkoming van den Kon. familie door den burgemeester had plaats gehad, namen de Vorstelijke per sonen plaats in dc gereedstaande auto, van waar gereden werd over Oud Leusden naar dc Leusdensche heide. H. M. volgde vervolgens, gezeten in een galarijtuig a la Deaumont bespannen, het défilé en de oefeningen, die om ongeveer 1 uur aanvingen. In het gevolg van H. M. be vonden zich het gehcele Militaire Huis der Koningin te paard, de Indische vorsten van Solo en Djokjakarta en dc sultan van Boe- loengan. In de lucht bewoog zich een 50-tal mili taire vliegtuigen onder leiding van den com mandant der luchtvaart-afdeeling van het vliegkamp Soesterberg. Voorop vloog een escadrille van jachtvlieg tuigen in sierlijke bewegingen. Snel schoten de vliegtuigen door het luchtruim, hetgeen een belangwekkend schouwspel aanbood en ons herinnerde, welk een vernielend werk dit luchtwapen in oorlogstijd kan verrich ten. Aan de oefeningen op de Leusdensche heide werd deelgenomen door dc 7c en 8ste infanterie-brigadc, het le en 5e regiment veldartillerie en een gevormde lichte brigade. Deze troepen en het regiment genietroe pen cn een detachement vesting-artillerie namen ook aan dit défilé deel. Deputaties van alle legcronderdcelen waren bij deze huldebetooging aanwezig. Zoo zagen wij voorbij trekken dc Grenadiers en Jagdrs, treinafdeelingen van dé artillerie brigades, de Koninklijke Maréchaussee en de militaire politie, de Kon. Militaire Aca demie en een groot aantal andere militaire scholen, den Militairen Geneeskundigen Dienst, den Vrijwilligen Landstorm, enz. enz. Des morgens voor de aankomst van de Koningin had reeds een verzamelden nabij de vliegkamp Soesterberg. Het geheel stond on der leiding van den commandant van het veldleger, Luitenant Generaal Muller Massis. Het geheeie défilé was om ongeveer half drie afgeloopen. II. M. vertrok vervolgens per auto naar het station te Utrecht vanwaar later op dag de terugreis naar Den Haag werd aanvaard. DE REGEERING EN HET SPOORWEG iPERSONEEL. Een onderhoud met minister van Swaay. Vrijdag had een deputatie uit de hoofd besturen van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramweg personeel een langdurig onderhoud met den minister van Waterstaat in hoofdzaak over het thans voor het spoorwegpersoneel aanhangige voostel tot wijziging van den standplaatsaftrek. De deputatie ontvouwde in den breede de motieven waarom St. Raphael en den Prot. Christ. Bond zich met de voorgestelde wijziging van de klaasse-indeeling en den standplaatsafwrek niet kunnen vereenigen. De minister gaf te kennen de hem voorge legde regeling niet zonder meer te aanvaar den. Hij zal de zaak aan ernstig onderzoek onderwerpen. Ten aanzien van gelijke behandeling var» spoor- en rijkspersoneel moest de minister Zich zijn mecning voorbehouden. De deputatie informeerde verder naar den stand van zaken betreffende de nieuwe pensioenregeling van het spoorwegperso neel. Opgemerkt werd, dat het persor.ee! zich ongerust begon te maken omtrent de invoering, terwijl het anderzijds zijn hoop stelt op de in November 1922 met de direc tie getroffen overeenkomst. De minister erkende, dat invoering der nieuwe pensioenregeling urgent is. De voor bereidende maatregelen waren reeds ver gevorderd enkele moeilijkheden, voorna melijk van financieelen aard, moeten echter nog tot oplossing worden gebracht. Omtrent den datum van indiening bij de Tweede Kamer kon niets definitiefs worden mede gedeeld. Jubileumfeesten. Verliep de eerste feestdag boven verwachting, de tweede dag was, wat het weer alleen al betrof nog schitterender. Reeds vroeg in den morgen maakten hier en daar velen nog een en ander in orde aan rijwiel, groep of rijtuig, voor de optocht bestemd. Te half tien had de op tocht zich verzameld op het terrein bij de „Ooievaar", waar de jury haar oordeel over een en ander zou uitspreken. Dat de jury geen gemakkelijke taak had, gaf een ieder volmondig toe. Noemen we slechts uit 't vele, (want alles was mooi en een ieder had zijn beste krachten ontplooid), de wagen met het opschrift: „Leve de Boerenstand," waarop ccn 8-tal lieve jonge meisjes je met haar glundere gezichtjes aanstaarden. De leuke imitatie van de stoombunst. „de Gunst," een knap stukje werk van de heeren N. Tol en W. Kortekaas; voorts in dezelfde afdeeling dc voorstelling der 4 jaargetijden, welke een blijk van fijne smaak en kunst te zien gaf; de groepen „Geloof, Hoop en Liefde." In één woord 't was schitterend en 't heeft ieder Uitgecster uitermate voldaan. De uitspraak der jury, bestaande uit de hceren J. van Mienes Azn., C. Hos en H. Voorne, was: le prijs met lof aan: „Leve de Boeren stand." 2e prijs aan de heer F. van Twuij- ver. 3e prijs aan de Hcngelaarsvereeniging „de Morgenstond." 4e prijs, aan dc hceren Venis en Vrouwe. Des middags te 2 uur begon de ringijderij met paard en kar; waarvoor 46 deelnemers waren. Hier werd de eerste prijs behaald door P. Goeman en W. Smit; 2e prijs C. v. d. Kommer en mej. Klaassen; 3e prijs, Jan slecht en Christina Brasser. Bij het ringsteken op fietsen voor dames, waarvoor 48 deelneemsters waren ingeschre ven, werd de eerste prijs behaaid door Annie Muijs; de tweede prijs door Seijtjc Voller.ga; de derde prijs door Jansje Branljes. Van de 43 deelnemende heeren aan 't ringsteken met fietsen behaalde de heeren P. Alfrink den eersten prijs; J. Vonk Jr. den tweeden prijs; Jo. van Egmond den derden prijs. Wordt vervolgd. Twist. Vrijdagavond werd de politie gewaarschuwd dat op de Meerstraat een man bewusteloos lag. Bij onderzoek bleek dat inderdaad het geval te zijn. Het was J. K„ wonende Koningstraat alhier. Er bleek een vechtpartij te hebben plaats gehad, waarbij K. geslagen was en waar schijnlijk met het hoofd op de stecncn terecht was gekomen. De geneesheer con stateerde een lichte hersenschudding. De vermoedelijke dader is bekend bij dc politie. A. C. F. Ruckmann t. Alhier is op 47- jarigen leeftijd overleden de heer A. C. F. Buckmann een bekend pensionhouder en oud-raadsiid. De lieer Buckmann maakte van 16 Juli 1909 tot 7 September 1915 deel uit van den Raad; en daarna van 6 Nov. 1922 tot 4 Sep tember 1923. Ook was hij lid van verschil lende commissies cn vercenigingen. De teraardebestelling heeft a.s. Dinsdag te 1 uur op dc begraafplaats te Zandvoort plaats. Gemeentewoningen. Daar gebleken is, dat op de lijst van de aanvragers voor een gemeentewoning/ial van personen voorko men die tan. hunne rechten als aanvragers geen gebruik maken, zal een geheeie nieuwe lijst van aanvragers worden opgemaakt. Bij een der laatste gevallen is b.v. geble ken, dat van de zes liefhebbers, die op dc lijst stonden cn die om een woning moesten loten er vijf niet in aanmerking wenschen te komen. De nieuwe aanvragers moeten vóór 1 Oc tober a.s. bun verzoek opnieuw aan B. en W. indienen, waarna ze op dc nieuwe lijst geplaatst zullen worden. Dc verschillende gevallen zullen daarna ten spoedigste wor den behandeld. Uitbreiding. Er is een aanvang ge maakt met het leggen van het gasbuizennet en dat der waterleiding in het nieuwe ge- mcentcdeel over de spoorbaan der H. IJ. S. M. Voor dit werk is geen aanbesteding ge houden, daar het met eigen personeel wordt verricht. Voor het grondwerk heeft men ar beiders uit de gemeente. Zoodoende hebben eenige inwoners weer arbeid, terwijl het voor de gemeente een flinke bezuiniging geeft. Een bewijs, dat goede economie ons veel helpen kan in de goede richting. Postkantoor Zaandam. Het postkantoor dat reeds sedert zijn vestiging geleidelijk ver zakte en scheurde, begint den laatsten tijd in versneld tempo den wissen onder,gamg tege moet te gaan. Brak verleden jaar een manneren toon bank van pl.m. 5 cM. dikte doormidden, en vielen er stukken uit het plafond in de zaal, onlangs heeft men wegens het breken van een anker, zwaardere ankers ingebracht en me! palen een der zijgevels gestut. .Was de optimistische beschouwing, dat hel breken van een der ankers juist oen Iroken was, dat de verzakking haar laagste punt zou hebben bereikt, dc fundamenten sloren zich hieraan niet en gaan verder. De loco-burgemeester. Naar we verne men, worden alhier pogingen aangewend oni bij don Commissaris dor Koningin gedaan le krijgen, dat wethouder Eijking niet tol waar nemend burgemeester zal worden aangewe zen. Verder wordt getracht do verkiezing van den heer Patés tot wethouder ongeldig te doen verklaren. De heer Pattes was gekozen verklaard met 4 van de 8 uitgebrachte gel dige stemmen, nadat drie stemmingen hadden plaats gehad met den uitslag: Pattes' 4, Gor ter 2 en Eijking 2 stemmen. R.-K. Volksbond. Woensdag 19 Septem ber a.s. zal door de afdeeling Krommenie van den R.-K. Volksbond een huishoudelijke ver- al spuOAB sap 'uapnoifriS uspjo.u Zituapch S uur in het Bonds,gebouw, Vooruit. Barometerstand: 10 uur v.m. 765. OPGAVE VANs NEDERLANDSCHE PELGRIMS TE ROME. Onze correspondent te Rome seint: De Nederiandschc pelgrims hadden Vrij dag een audiëntie bij den Paus in de zaal van het consistorie. Z. H. trad binnen met zijn gevolg, deed een rondgang door de zaal en liet alle pel grims tot de handkus toe. Daarna nam Z H. het woord en zcidc zich te verheugen, dat de Ncderlandsche Katholieken zoo vurig zijn in hun godsdienst. Daarna zegende Z. H. alle pelgrims, hun familieleden en in hen geheel Nederland, Monseigneur Schaepman, president van het Groot Seminarie Rijzenburg, is te Rome aangekomen. Jubileumfeest. Tweede dag. Ont-! waakt door de reveille des morgens 7 uur, bleek, dat de zo,n schitterend aan den hemel Mond en weer beloofde het een mooie dag te wórden. Te half 9 waren reeds twee muziekkorp sen ongesteeld en gingen de schoolkinderen door het dorp, versierd met oranje en vlag gen, jübi'leumücdercn zingende. Zij trokken naar de woning san den bu rgemeester» waar eenige liederen werden gezongen, om daarna naar het feestterrein te gaan, waar de, kleuters met gezel'ige spelen ewrden bezig ge houden. Te 10 uur ving het prijsschieten voor Vrij wil',ige Landstorm en Burgerwacht aan. lc pr. L. Kuiper: 2e pr. Th. Witteman; 3e pr. M. J. v. Breda; -le pr. K. W. v. Breda; 5e pr. Adr.' v. Breda. 's Namiddags werd een Bloemencorso ge houden, dat zeer geroemd werd om da mooie groepen en gecsf'ge vertnoningen. De degl- name was buiten verwachting enorm. Het bleek, dat het corso talrijke vreemdeling an naar Sas enhrim getrokken had. De prijzen werden behaald als volgt: Groep I.Vierwielige wagens: le pr. (Schemer- lamp) „Het verguld partijtje" (mei. v. Dam enz.); 2e prijs (regulateur) auto Frijlink; 3e pr. (dnmesarmbandhorioge) auto P. Krauwel;, 4e prijs ('12 theelepeltjes) wagentje Speelman. Groep II. Tweewielige wagens: le prijs (bouïtoir) kleine auto Stoute; 2e prijs (vaas, met tafeltje) woonwagen v. d. Wel: 3» prijs (zilveren hcerenhorlege) melkwagen Lainge-j veld; 3e prijs II 10) vliegmachine Posthu mus; 4e prijs (zilveren thee- en suikerschep)J kinderwagen Waasdorp. Groep III. Rijwielen enz.: le prijs (zilveren, armbandhorloge) mej. van Luipcn: 2e prijs (Bercclamp) W. Koning; -le prijs (wandbord, koper) J. Aangecnhrug; 4e prijs I klokje) FL Koning; 4e prijs II (sigarenpijpje) ML van Zonneveld; 4e prijs 111 (collier) D. Koning. Voor de mooiste groep verkreeg het plaat selijk comité van „Herv. Levenskracht" den, len prijs 25): 2e prijs 12.50) „Flora". B'n ioembcllencuiluur2e prijs ƒ12.501 groep geuners, P. Kniest enz.; 2e prijs 12.50) groetp Indianen, Doornbosch enz.: 3e prijs 10! groep wapen van Sassenheim; 4e prijs f 5)fietsgroep Oranje. P. Meier enz.; 4e pr. 5)groep Nederland, mej. Bisschop enz.; le> prijs 5) groep 4 jaargetijden, dames Han sen; 4e prijs 5) de Ned. Maagd, J. van Dust cr.r. E ereprijs, mooiste gedachte (koperen vaas) Ncderiandisch landschap, A. le Clercq. Eereprijs, geestigste gedachte (bloempot) „Onrust en Vrede", A.-R. Prop.club. Des avonds was er een mooie lichtsloet met muziek en alles was joelend en vroolijk. Te 10 uur werd vuurwerk afgestoken aan de Oosithaven. dat prachtig was, vooral de slokleooratie. De firm?. Kat had eer van haar werk. Te middernacht keerde de rust weer terug, Sassenheim heeft recht prettig teest gevierd. De bliksem ingeslagen. Toen de_ heer v d. A. in den nacht van Vrijdag op Zater dag een inspectie rond zijn boerderij maak te, sloeg de bliksem achter hem in een hooiberg nabij zijn boerderij. De hooiberg brandde geheel af. Het woonhuis met toe- bchooren kon behouden blijven. Met ver eende krachten kon men den brand blusschcn. Dreigend conflict in het visschenj-bedrgf. De vier vakorganisaties in het visscherijbe- drijf te IJmuiden hebben zich lol de Ver. F.xpl. Mij. cn de firma Groen gewend, de twee reederijen, welke de loonsverlaging voor de opvarenden hebben ingevoerd. Wanneer deze rcederiien hetzelfde stand punt blijven innemen als de Reedrrijveremi- ging, n.l. dat iedere recderij vrij is in het vaststellen der gage*, achten de organisaties een conflict onvermijdelijk. Jubileum. De heer J. Amefobeen, besteller bij de Ned. Spoorwegen alhier, hoopt Maan dag 24 dezer ziin 25-iarige dienstvervulling als zoodanig te herdenken. Al die jaren is de heer A. hier werkzaam geweest. Dc sluis. Van <ip week ziin aan oer groote sluis de deuren door een bok uitge- tikl. Zij waren van geweldige a finding. Er worden thans nieuwe gemaakt die spoedig zullen worden geplaatst. Personalia. Voor den Indischen dienst si bestemd mei. Th. M. C. van der Ka'lsn, alhier, als verpleegster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1