si TROONREDE. Dinsdag 18 September 1923 40ste Jaargang No. 14539 Van het Vaticaan. 1 3.25 D8T HUMMER BESTAAT EIST 6 BLADZIJDEN. EiïtSTE BLAD UIT m GM1REK. IJMUIDEN. UITGEEST. BEVERWIJK. ZAANDAM. VOGELENZANG. DE PADDENSTOELENVERGIFTIGING, HILLEGOM. HEEMSKERK. VELSEN. SASSENHEIM. ZANDVOORT. NOORDWIJK. HEEMSTEDE. LïSSE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. NOORD WIJKERHOUT. BEVERWIJK. ASSENDELFT BENNEBROEK. KROMMENIE. Teyler und Kein Ende J. J. WEBER ZOON 10 Opticiens Koningstraat Fabrikanten Haarlem LUCHTVERKEER AféSTERPflBtSeHE BEURS. ïooy, 19l/f Örion T15//f De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per .egel. Vraag-1 en aapbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling! H.M. de Koningin heeft hedenmiddag in de vcreenigde zitting der Staten-Generaal de volgende troonrede uitgsproken: Te midden van U, Leden der Staten- Generaal, is het Mij een behoefte God te danken voor den zegen ons Volk bescho ren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toe komst tegemoet te gaan Zwaar is de druk der tijden. Handel, nij verheid, landbouw en scheepvaart kwijnen tengevolge van omstandigheden, die veer- kracht noch vlijt vermogen te dwingen. '■Werkloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blijft de Lnancieele en economische toestand des l ands zorgwekkend. De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkracht van het Volk, terwijl het door werken van verschillende der geldende rege lingen verdere stijging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door sommige al te druk kende heffingen belemmerd. Onder deze omstandigheden zullen ingrij pende maatregelen getroffen moeten wor den om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der inkomsten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uit oefening '-an de Staatszorg naar beperking zijn te streven. Onze betrekkingen met de andere Mo gendheden zijn van vriendschappelijken aard en geven aanleiding tot voldoening. Intus- schen blijft de internationale toestand on- •zeker en schrijdt de staalkundige en econo mische ontreddering, ede de wereldoorlog heeft achtergelaten, voort. Het belang der geheele menschheid vordert, dat daarin ver andering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangende vraagstukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel (geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte ibestaat. Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gegeven. Een .wetsontwerp tot regeling van de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering /al U dezer dagen bereiken.. Tot het brengen van wijzigingen in het -belastingstelsel zullen U verschillende wets ontwerpen worden aangeboden. Een voorstel zal worden ingediend tot ;opheffing van privaatrechtelijke belemme ringen, die aan de totstandkoming en de 'instandhouding van werken in het openbaar belang bevolen of ondernomen, in den weg worden gelegd. Wetsvoorstellen, strekkende tot het bren gen van meer eenheid en vereenvoudiging in de sociale verzekerings-wetgeving wor den voorbereid, mede om te komen tot ver mindering van de aan hare uitvoering ver bonden lasten. Een wetsontwerp, strekkende om bestuur en wetgeving van Nederlandsch-lndië te Tegelen in den geest van de herziene bepa lingen der Grondwet, zal U eerstdaags be reiken. Ook zal spoedig Uwe medewerking wor den gevraagd voor een wet, krachtens welke 'de verdere exploitatie der tinertsen van Billiton zal geschieden in gemeenschappe lijk bedrijf met de Billiton-maatschappij, met overwegende zeggenschap van de Regeering. De bevordering van de geestelijke en stof felijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gebiedsdeelen, blijft, voor zoover de benarde geldelijke omstandig heden dit toelaten, een onderwerp van aan houdende Regeeringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op Uwen arbeid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Plechtig, ernstig en sober is deze troon- edc. De aanhef: „te midden van U, leden der Staten-Generaal" pakt al aanstonds den juisten toon. Een Vorstin te midden der ver tegenwoordigers van het volk, gekroond met het zijver, eener vijf-en-twiniig-jarige, gelukkige regeering; een Koningin, in Wier ooren nog de jubelklankcn naklinken van een, met zeldzaam enthousiasme gevierd nationaal feest, wat kon Zij, als christen- vróuwe, op dezen derden Dinsdag van Sep tember, beter doen dan Haar troonrede aan te vangen met een Te Deum „voor den zegen ons Volk beschoren". Inderdaad, ge lukkig land cn volk, waar in deze tijden en onder deze omstandigheden nog een Troon-rede gehóuden kan worden. „Te midden van U!" Deze vertrouwelijkheid doet goed en geeft nog hoop voor de inderdaad duistere toe komst, die wij te gemoet gaan. Vertrouwen ook wekt het inzicht in den benarden na- tionalen, zoowel als internationalen toe stand, waarvan de regeering in de Troon rede blijk geeft en de krachtige middelen, welke zij denkt aan te wenden, om aan de- moeilijkheden het hoofd te bicden. Uiter aard zijn de aanwijzingen dezer middelen nog vaag: streven naar een fluitend budget; belastingverlaging en beperking in de uit oefening der staatszorg. Maar het optreden van den heer Colijn als minister van finan ciën was al een heel program op zich zelf en wij zuilen niet lang op nadere aanduidin gen, hoe men het oeil van 't staatshuishou- den naar beneden denkt te drukken, behoe ven te wachten. Dat men bovenaan begint met verlaging der ministerstractementen en de Koningin en Koningin-Moeder zelf heb ben bericht een evenredige vermindering van Haar staatsinkomsten te wenschen, als op ambtenaren en beambten in 's Rijksdienst zal worden toegepast, zal niet nalaten kal- mccrend te werken op de verbittering, welke een aanslag op de lagere salarissen altijd verwekt. Dit streven naar „een blijvend herstel van het economische leven" zal begrijpelijker wijze al den tijd en de energie van de re geering in beslag nemen. Wij verstaan het dan ook, dat de Troonrede voor het overige zeer sober is, al kan de enkele zinsnede „tot het brengen van wijzgingen in het be lastingstelsel zullen er verschillende wets ontwerpen worden aangeboden" aan de Sta ten-Generaal nog werk genoeg geven. Overigens zal het Wetboek van Straf vordering zich wel verblijden, dat het dit maal voor het laatst in de Troonrede prijkt als zullende gewijzigd worden! Het heeft als belofte reeds lang genoeg dienst gedaan. Overigens weinig nieuws. De aankondi ging van de herziening en vereenvoudiging der sociale wetgeving cn de regeling van het bestuur en wetgeving van Neder- landsch-Indië, om aan te passen aan de ge wijzigde Grondwet, had iedereen verwacht. De Troonrede besluit met de verklaring, dat de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking een on derwerp van aanhoudende Regeeringszorg zal blijven uitmaken. Dit is in deze benarde tijden een ernstige en zware belofte, waar aan in de komende maanden zeker me nigmaal zal herinnerd worden. Gods zegen, welke de Koningin ten besluit over den ar beid der Staten-Generaal afriep, zij daarom ditmaal der Regeering in rijks mate toege- wcnscht! Men schrijft ons uit Rome d.d. 13 Sept.-: Dezen morgen bracht een bizondere trein de vierhonderd weesmeisjes uit Armenië welke in het Pauselijk Paleis van Castel- gandclfo op kosten van' Z. H. den Paus on derhouden worden, naar Rome, Zes groote tramwagens brachten de kinderen naar Sint Pieter en het Vaticaan. In de Consistorie zaal van het Vaticaan was een al'taar opge richt waar de H. Vader de H. Mis opdroeg voor de zielsrust van de ouders der wees kinderen. Onder de H. Mis deelde de H. Va der persoonlijk aan alle kinderen de H. Communie uit. Na de dankzegging gaf de H. Vader plechtig den Zeigen. Voor de kinderen was in het Pauselijk hospitium van Sanc.o Martha een ontbijt bereid. Later bezochten de kinderen onder deskundig geleide de Basiliek nan Sint Pieter, de Vaticaansche musea en tegen het middaguur werd in te genwoordigheid van den H. Vader door de kinderen een soort academie gehouden cn werden eenige zangnummers ten beste ge geven. De H. Vader sprak de kinderen hartelijk toe. 1 e:gen 6 uur bracht de bizondere trein de kinderen weer naar het Pauselijk Paleis van Castelgandolfo terug. Het was voor de arme Armeensdhe weesjes een echte uit gaansdag geweest, dien zij zich nog lang zullen herinneren. Onbestelbare stukken. Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten, van welke die afzenders onbekend zijn, terugontvangen tn de le helft der maand September 1923. Brieven binnenland': J. Rooid, Hillegom; Glos Rozinga, Deventer. Briefkaarten binnenian.d: Adryanus Kok Dien v. Heest, Rotterdam; Mevr. Krul Kuiper (Haarlem; Gerrit Prins Jubileumfeesten. (Vervolg.) Nadat nu te ongeveer 4 uur het ringsteken was af- «eloopen. stroomde het volk tezamen naar de volksspelen op het terrein achter den heer E. van Tronijver en voor Hotel „De Ooievaar''. Hier bracht het Fanfarekorps de vxoolifkhedd en,d«n moed er in". On" der die opgewekte ionen der muznek wer den de verschillende spelen' gehouden,waar van de prijzen als volgt werden bekaaid: Ma-stkilimmen: le prijs W. Tot; 2e prijs A. Smits; 3e prijs Jb. Berkhout. De drie troostprijzen vielen len deel aan van 'l Veer, II. van Egmund en W. Kortekaas. Sprietloopen: le prijs G. Krom, 2e prijs J. v. d. Engde; 3e prijs t'. Böcosii. Tonrijilen: le prijs A. Puller; 2e prijs A. Gernelisse Szn..; 3e prijs P. v. Kcmmert. Zakloopen: le prijs P. Putter, 2e prijs Hermans; 3e prijs H. Twaalfihóven Jzn. Mei balletjes op een baadje ioopen: le prijs Nelly Berkhout; 2e prijs Cath. Krom; 3e prjjs Agatha Brasser. Hardloopen op muilen: 1e prijs Annie Tromp 2e prijs Alie Mui: 3e prijs Nellie Bloedjes; 4e prijs Pietje van der Eng. Ringsteken op lorries: le prijs Gerard a WiIIem.se 2e prijs Marie Apeldoorn; 3e prijs Geerl.je Zonneveld. Om 6 uur des avonds gaf de Voethaliclub V.V.U. een secóstUimeerdc voetbalmatch, 'tl ecn-iig, grappig gezicht en zeker een der mooiste nummers van het programma van dien dag. Het zegevierende elftal kreeg na afloop een medaille en geen kleintje. Ook de spelers kregen ct een van behoorlijke afmeting. Na afloop van den voelbatriialch werden o.p het feestterrein te ongeveer 7 uur de prij zen door den eere-voorzïter van het Ju bileum-comité, den Burgemeester, uitgereikt en gaf het Fanfarekorps een muzieknnnx" inertjee ten beste, waarmede tevens het of- fdcteiele programma van dien dag was afge werkt. Heerlijk is er heide dagen feest gevierd, door jong cn oud, arm en rijk. Geen wan klank werd vernomen. Een ieder was vol lof voor de feestcommissie, waarvan de lieerenvan Ncenes, flos en van Hulten de ziet waren. Slechts één wensch koesterden de Uilgeeslers, n.l. de wederinvoering van den ook vroeger zoo prettig gevierden Ko- ningineidcg. Kom, feestcommissie, die ons twee genoeglijke feestdagen hebt bereid, wil oek dezen wensch mee helpen verwezen lijken. Benoemd. De heer W. Hendriks is be noemd tot leerling-stuurman bij de Kon. Ned. Stoomvaart-Maatschappij. Burn. Stand. Geboren: d. van K. v. d. Eng en E. Heijne. d. van J. Iloek en A. Abbes. d. van H. Hollingna en A. van I' der Ham. Gehuwd: Jacob Barend Diroë cn Johanna Maria Kriek. Cornelis Kleii en Gaiharina 1 Goedhart. Albertus de Vries en Aafje Goedhart. Een Brecstracdvereenigingtt De door de Breestraalcommdssie georganiseerde feesten zijn een heel succes geworden en daarom heeft de commissie besloten, haar werk voort te zeilen. Getracht zal worden een „Brecslraatvereeniging" op te richten. Ieder lid betaalt 10 cent contributie ner week. Elk jaar zuilen dan feestelijkheden geor ganiseerd worden. Mogen or velen lid war" den d.r nieuwe vereeniging. N Uitstel van bcta'.inu. In verhand met den nood ónder d? trindcrsbcvolkirg is door de besturen der R. K. Coöp. Tuinhouwvcr- efeniging „Kenncmérland" cn der Coöp. Tuinbonvvercenigir.g „Vrije Groenten- en I Fruitveiling" een adres aan den Minister van Financiën gezonden, waarin deze ver zocht wordt, Ie willen bevorderen, dat voor het voldoen van belastingen een langdurig uitstel worde verleend en krachtige maai" regelen niet zuilen worden toegepast. Bii Kon. Besluit is benoemd tot direc teur van het telegraafkantoor te Alkmaar de heer J. P. Koning, thans directeur van het telegraafkantoor te Zaandam. Onder zeer groote belangstelling werd op de algemeenc begraafplaats ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de echt- genoote en het dochtertje van den heer Bahm, die het slachtofer zijn geworden van de paddanstoelenvergiftiiging, Om ruim half een kwam de stoet op de begraafplaats aan. Op de lijkbaar van moeder en dochtertje lagen vele bloemen en kransen. Ook het zoontje cn de echt genoot, die nog verpleegd wordt in het Dia- conessenhuis te Haarlem.' waren bij de ter aardebestelling aanwezig. De heer Bahm was per auto van dr%Van Aalst uit Haarlem gehaald en werd' weggebracht met de auto van jlhr. Van Schuylenburgh. De kinderen van de Openbare Lagere school waren met het onderwijzend perso neel eveneens aan de groeve aanwezig. Op het graf werd door eenige kinderen een krans gelegd. Ds. Plantien van de Baptisten-gemeente te Amsterdam, hield .een lijkrede. Een familielid dankte voor de eer aan den overledene bewezen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: .1. Veld- huijzen van Zanten en E. J. Elfrink; P. van der Lans en M. W. Touw. Geboren:<z. van Th. FransenF Hpphi; dl van C. van DuijvenbodeSmit: d. van J. LomimcrseVan Staveren; z. v. H. J. van Zanten'Kruijff; z. van D. L. van TilLane, z. van G. van der BurgKruijff; d. van E. W. J. Murk—Balvers. Overleden: J. van den Bosch. m.. 75 jaar; M. E. Woerlee, 4 mud., vr.; J. Hartog. wed. K. de Jong, vr., 83 jaar. Loco-Burgemeester. Ingevolge art. 77 der Gemeentewet is als waarnemend Burge meester'dezer gemeente aangewezen de heer J. H. M. Bativers. wethouder. In donker. Zaterdagavond ongeveer 'half elf weigerde etectra. Dientengevolge zalen talrijke winkels en woningen zonder licht. Op dezen druk sten avond der week en vlak voor de Jubileumfeesten kwam de ze storing allerminst gelegen. .De stoornis duurde zeer lang. Gelukkig komt refect in dezen zeer zelden hier voor. Aanbesteding. Door het Gemeentebestuur is aanbesteed bet leveren van 400000 straat" kiiiinkers. Uitslag als voJ'gt: Mij. tot verkoop van Waalsteen te Zeist Merk A f 28-50, B f 23.50 per 1000. N.V. Braak te Rotterdam f 32.75; C. G. van de Poll te Hillegom, merk A f 38, B f 34, C f 31. D f 28.50: Heuff Co. te Gorinc'ham A f 40, B 35.50. NA. v.h. M. Luijten te Lekkerkertk A f 34. Twee biljetten werden ongeldig verklaard, daar zij niét gezegeld waren. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Ter waarschuwing. J. A. T. alhier is door dén kantonrechter te Haarlemmermeer veroordeeld tot 4 boele of 4 d. hechtenis wegens rijden zonder licht. Waar hier her haaldelijk, vooral op de buitenwegen. zon der licht gereden wordt, zijn men op zijn hoede en ctenlke men ook eens aan de geva ren van aanrijden indien men geen licht op heeft. Gladiolenoereeniging. De Nederland schc Gladiolenvereeniging, gevestigd alhier, werd op de Jubileumtentoonstelfina der Xed. Mij- voor Tuinbouw te Amsterdam voor een ool- liectie Gladiplusbloemen in 80 soorlen be kroond met een groote gouden ïnedaillte en dé eere-medaille, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Een prach tig succes, getuigend van de groote vakken nis onzer bloemisten. Post- cn Telegraafkantoor. Tijdens de jubileumfeesten bp 19 cn 20 September zat het post- en telegraafkantoor te HiClegom geopend zijn als -volgt; Voor dsn postdienst van 8 uur v.m. tot 2 uur n.m.; voor den telegraaf- en telefoondienst als op werkdagen. De 2de bestelling zat niet worden uitge voerd, terwijl de 2de lichting der hulpbussen mede vervalt. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Naairiiooze Vennootschap: Continental Bulb Nurseries Vastelands BloemboHerkweekerij voorheen J. V. van Zanten Zonen, alhier. Brand. Aan den Groenenweg is Zondag nacht van den veehouder B. een mijt hooi bevattende pl.in 20 wagens door onbekende oorzaak afgebrand. Aanrijding. Ter hoogte van den Mo- len,streng le Noorc'dorp reed' Zondagmid dag door misverstand ren motorrijwiel op een gewone fiels in met gevolg dat van 'laatst genoemd rijwiel de voorvork totaal verbrij zeld werd. Wonderwel bekwamen heide bestuurders geen noemenswaardig letsel maar de schrik zat bij beide nog wei een poosje nagewerkt hebben. Gevonden voorwerpen. Twee stalenboe- ken van ikleedeni een cellier, een herders hond, en een portemonnaie met inhoud. Burgerlijke Stand. Geboren: Henricus Cornelis, z. v. A. Berg en A. H. Schrama. Floris, z. van .1. Hoge woning en G. Veet- l er. Johannes An towns, z. van P. W. Mecunissen en L. C. Knik. Johanna Ma ria. d. van Th. J. Schrama «i Wi M. v. Duin. Brand. Maandagmiddag omstreeks 12 uur brak brand uit in het perceel v. Heemst.- str 11. Een klein meisje had in het wascih- fornuds een courant gestoken en die in een tobbe fijn waschgoed geworpen. De inhoud brandde totaal uit; gelukkig wist een der bu ren dit brandje te blusschcn zoodat erger is voorkomen. Gemeenteraad. Hel raadslid Br-mson heeft twfr? vragen taged»sr.J, le behandelen op de eenlvc'.gm ie raadsvergadering. De eerste vraag luidt: Is hei B. cn W. bekend, dal in' een der b aden het Rapport van den accountant over de Gèmeentsrekening 1922 geheet is overgenomen, vóór dat de Commis sie, belast met het nazien dezer rekening, rapport heeft uitgebracht cn de leden van den Raad er inzage van hebben kunnen nemen Vraag 2: Acht de Raad, waar geen der ambtenaren zich schuldig beeft gemaakt aan deze overtreding, het niet noodzakelijk dat de Wethouders in de toekomst nalaten aan de verslaggevers der cjagbladen mededeeling te oicen van zaken, waarvan de leden van den Raad nog onkundig zijn? Commissie van Bijstand. In de gehou den vergadering van B. en W. is benoemd tot voorzitter van de Commissie van Bij stand in het beheer der gemeente-financiën de heer T. Molenaar. Als voorzitter van de Commissie van Bijstand in de Bedrijven en van de Com missie van Bijstand voor Publieke Werken de heer C. Siegers. Onderwijs. Aan de Middelbaar Tech nische School te Haarlem is, na herexamen, bevorderd, tot afdeeling Bouwkunde, 2de studiejaar, onze dorpsgenoot J. H. Zelms. Soiree Reddingsbrigade. Het alhier gehou den soiree in de concertzaal van het Groot Badhuis ten bate der Zandvoortsche Red dingsbrigade heeft de netto som opgebracht van 893.70. Zeer zeker een mooi bedrag. Voor de armen. De vergoeding voor het maken van muziek op straat, dat ten goede komt van het Burgerlijk Armbestuur alhier heeft gedlrende dit badseizoen opgebracht 349.—. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: F. Drom mel en J. Manuel. J. Zatten en W. M. Crocs, J Paap en C. Kerkman. Getrouwd: K. K, Miskotte en C. J. Clad- der. D. Visser en J. C. Visscher. Geboren: Nelly, d. van C. v. d. Geer en M. Hellingman. Jacob,' z. van A. Berkhuis cn L. Keur. BENNEBROEK. Winkethuls. De bouw van een winkel woonhuis, voor rekening van den heer C. v. Alten a'is gegumd nan den laagsten inschrij ver, den heer W. Kromhout, te Vogelenzang, voor dé som van 4444. Personalia. Met ingang van 1 October is .de Brigadier-titulair v. d. Schans benoem tot Brigadier, met standplaats Lisse. Tooneelvoorstelting. Zondag 30 Septem ber a.s. geeft de Toomeelcluib „Nut en Genoe gen", onderafdieeMmg van den R.-K. Volks bond, een JufbileumvoorstelEng, ter eere van H. M. de Koningin. Tooneelclub. Naar wij vernamen, wordt binnenkort in café „Oud Berg cn Dal" een liefhebberijtooneelclub opgericht. Mond- en Klauwzeer. Onder den vee stapel van de firma Konijnenburg en, Mark alhier is een gevat van mond- en klauwzeer geconstateerd Inkomstenbelasting De opbrengst van de plaatselijke inkomstenbelasting ónzer ge" meente over hel dienstjaar 1922—1923 heeft bedragen 149.166. De Jubileumfeesten. De Oranjefeesten zullen in onze gemeente gehouden worden op Wcenjdag 19 en Donderdag 20 Septem ber aanstaande. De festiviteiten gaan uit van de Oranjevereenigiag, die daartoe een uit voerend Comité heeft gevormd, beslaande uit de hoeren K. de Bes, F. H. van Spanje en G. A. E. de Duvsler. De feeslen worden 19 September des mor gens 8 uur geopend met een zang- en mu ziekuitvoering door de Christelijke zangver- eeniging „Advendo" en de muziekkorpsen „Crescendo" en „Excelsior". Oin half tien kimderoptocht van a'ile schoolgaande kinde ren, waarna tractalie van deze kinderen in de verschillende sc'holen. Des namiddags 2 uur is liet ring rijden met paard en rijtuig voor heer en dame; om 3 uur ringrijden voor meis jes op versierde rijwielen, 's avonds half 8 concert op het Lindcnplein, waarna Hicihlstoet, waaraan iedereen kan deelnemen, mits voor zien van een verlichte lampion. Op 20 September vangen de feeslen aan met volksspelen om 10 uur. 's Namiddags 2 uur is er een groote allegorische optoolR mei 23 ingeschreven groepen. 's Avonds half acht weer concert op het Lindenplein, waarna muzikale wandeling door het dorp. Aan den le honden élalage- wedslriid nemen 40 winkets deel. Voor alle wedstrijden zijn prachtige prijzen beschik baar gesteld, terwijl de deelneming der be volking algemeen is. Het „kasteel te Heemstede, Het „kasteel" aan den Vrijheidsdreef, dat gij gelegenheid van de jubileumfeesten was opgeslagen, was beschilderd met Koens Gerardinverl." Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse, op Vrijdag, den 21 September 1923, des avonds om half acht uur. 1. Vaststelling van eene nieuwe instructie voor den Gemeente-Ontvanger. 2. Vaststel ling van een nieuwe verordening op de in vordering v»n de plaatselijke, inkomstenbe lasting. De instelling is nood'ig in verband met de wijziging van de wetgeving nopens de invordering van 's Rijks directe belastin gen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verstrekking van bedragen aan de landarbeiders J. Broekhuizen. H. v. d. Vlugt, W. Slootbeek en C. de Vries voor de stelling van de G em e en tereik ening, dienst beiderswet. 4. Voorstel van Burg. en Wetli. om uit 's Rijks kas een voorschot aan le vragen van f 12300 tot uitbetaling van het door de onder 3 «enoeimde landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van plaatsjes. 5. Voorstel om aan den Gemeen te-opzichter eene gratificatie te verkenen an 150 voor extra werkzaamheden bij de uitvoering van de Havensloolwerken. 6. Vast- selliug van de Gemeenterekening, dienst 1922. 7. Complabiliteitsjbestuit. 8. Ingekomen stukken cn mededeelingen L. F. C. A.s. Donderdagavond na het Lof zal er in het patronaatsgebouw een vergadering gehouden worden voor die leden van den R. K .Voetbalvereeniging „L. F. C.", welke zich willen onderwerpen aan de leiding van dc Geestelijkheid. Zij, welke hiertoe niet genegen zijn, worden verzocht van ficze vergadering weg te blijven. Een goede vangst. Naar men ons van Justitioneele zijde meedeelt, heeft men met de arrestatie van C. V., welke 16 rijwiel diefstallen op zijn kerfstok heeit en enkele jaren geleden hier zijn operatieterrein hieid, 18 SEPTEMBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 0.00097 PARIJS 14.01 BRUSSEL 12.20 WEENEN 0.0035s/, LONDEN U.533/, STOCKHOLM. 67.50 KOPENHAGEN 45.40 CHRISTIANjA 40.80 BAZEL 44.67'is NEW-YORK 2.54 V, ROME 11.15 ook een inbreker te pakken, welke in den afgeloopen zomer inbraak pleegde in onze R. K. kerk. Daar was n.l. een horloge ach tergelaten, hetgeen door de vrouw van C. V. was erkend als zijnden van haar man. V. blijft ^chter tot nu toe ontkennen. De collecte van Pater Hanrath. De col lecte, welke na de liefdadigheidspredicatie van Pater Hanrath gisteren onder de H. Missen werd gehouden, ten bate der paro chiale St. Vincentiusvereeniging, bracht on geveer 800.op. Een mooi bedrag! De Jubileumfeesten. Dc feeslen ter ge legenheid van het reigeeringsjubileum be- hooren alweer tot het verleden. Zij zijn schitterend gewaagd. Vermeld dient nog te worden, dat door de feestcommissie het volgende telegram van hulde aan H. M. de Koningin werd verzon den: „De bevolking van Noordwij,kenhout, dankbaar gedenkend Uwe 25-jarige geluk kige regeermg, betuigt Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde. De Feestcommissie, Van Ierséi, burgemeester, Eerevoorzilter. Van Diik, Voorzitter." Dit telegram werd Donderdagavond na de rede, welke de burgemeester hield, bij dc prijsuildeelhig door hem voorgelezen. Door een uitbundig gejuich toonde de bevolking met dit telegram zijn instemming. Vrijdag, Zaterdag en Zondag was het volop kennis. Het was op die avonden druk in het dorp. Maar Zondagavond spande toch de Kroon. Honderden en honderden vreemdelingen be wogen zich op het kermisterrein en de ver schillende kramen en andere vermakelijkhe den, waaronder voora' ue tuchtschommcl en de zweefmolen, maakten goede zaken. Hel was een gezellige drukte en volop kermis pret, die lot na middernacht duurde. Alles liep in de beste orde af en de politie, die in groot getal aanwezig was, had een zeer gemakke lijke taak daar er geen enkele wanklank ge hoord werd. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Veilingnoteering van 17 Sep. Snijboonen, per K.G. 2459. Spercic- bo'onen m. dr., per K.G. 27—38, id. z. dr. 4045, Tros per K.G, 4353. Dikke boonen, per K.G. 1622. Raspers, per. K.G. 4248. Wtte cap., per K.G. 3240. Tuinboonen, per K.G. 1422. Uien, per K.G. 68, Aard appelen per K.G. 4'A6 Aarbeien, per K.G. 901.25. Meloenen, per stuk 1236. Bloem kool, per stuk, 610. Roode kool, per stuk 4—8. Komkommers, per kist 23,25. Andij vie, per kist 4095. Spinazie, per kist, 50— 75. Postelein, per ben, 1540. Appelen, per ben, 35-80. Wortelen, per bos 8—18. Sel derie, per bos 23. Pieterselie, per bos 3. prei, per bos 812 ct.. raapstelen, per bos 24 ct., radijs, per bos 2—4 ct,, rabarber, per bos 35 ct. Burg. Stand van 21 Aug.13 Sept. Ge boren: Gijsbertus, z. van Adr. Bax en Gijs>- berla Lcgrouw. Duifje, d. van C. Kranen burg en M. de Boer. With. Johannes, z. van Her -Ir. Huigen en A. de Graaf. Maal tje, d. van kirk Kindt en Geertrui Beunder. Ondertdbuwd: Nic. Nielen, Krommenie en Alida Joh. Tjipjes. Joannes Baptist Brand- sen en Jentje Kruithof. Petrus Nijman en Maria Mijnen Getrouwd: Gom. Beentjes Heemskerk en Trijntje Jak. Willem Smit, Zaandam en Trijntje Smit. Maarten van 't Veer en Hen- óTj'ka de Wii't, Wonnerveer. Gijsb. Jac. Wiilderom en Trijntje Smit. Overleden: Jacob Beljes, 48 j., geh. mei Mangaretha Laan. Biljartspel. Donderdag a.s. begint de bil jartclub „Oud' Berg en Dal" wederom 't speel seizoen met een clubwedstrijd. Naar wij vernemen, heeft deze club weder een twee- of drietal goede spelers aangewor ven, zoodat zij dezen winter met een paar goede vijftallen voor den dag kaïn komen. Liefhebbers van de biljartsport zulten .daar zeker met genoegen ontvangen worden. Uitslag loling. De loting voor deze ge meente had plaats te Wormerveer. Hel aan tal 'iotelingcn bedroeg 31. De uilslag is als volgt 1 G. Kooy, 2 C. van Heyrangen. 3 R. v. d. Hoeven, 4 C. Neeten, 5 G. Kteijn, 6 G. H. A. Boon. 7 G. J. van Zaanen, 8 P. M. Leguyt, 9 Ci. Vkeschihouwer, 10 (I. J. Leg- uyt, 11 Job. Filmer, 12 Jar. Vrolijk. 13 W. de Jong, 14 G. de Jong. 15 A. van Herp, 16 J. Batstra, 17 G. N'eeft, 18 Joh. dé Graaf, 19 Nic. Koning, 20 D. If. Mantel, 21 Alb. Bus, 24 J. Aatjes. 25 H. Pruim. 20 P. Noom, 27 G. Jurriaans, 28 C. Zijp, 29 C. Rcijne, 30 W. de Graaf, 31 N. Kerssens. Eindpunt autobusdiensl. Op verzoek van B. en W. is het eindpunt van Betli- lents Aulod'ienst verplaatst van 't Oranje plein naar 't Kruispad, voor 't café De Vriendschap. 't Ernstig ongeluk. Meldden 'we Don- derdag iJi. dat de toestand van den onge" lukklge Sm. zeer slecht was, gelukkig kun nen we thans berjohten, dat een gunstige verandering is ingetreden. De betrokken ge neesheer deelde ons zelfs mee. oat hij hoop" te op volkomen herstel. Vervolgonderwijs. De aangifte van leer- Haarlem is beroemd om zijn Halletjes ea om zijn Teyler-kwestie. Wanneer die erfenis-geschiedenis niet be stond, dan moest zij bepaald worden "Rêf: vonden ter meerdere roem en bekendheid van onze veste. Menige stad trouwens in binnen- en bui tenland zou likkebaarden om zoo n fortuin tje, dat den naam van een stad op de lippen houdt tot aan 's werelds palen. Maar de zaak moet warm gehouden wor« den, wil Haarlem's naam er wel bij varen en dat gebeurt in den laatsten tijd op voortref felijke wijze. In ons nummer van heden wordt medege deeld-dat weer een nieuwe Teyler-zaak wordt aangebracht bij de Haarlemsche Rechtbank. Wij hebban nu zoetjes aan drie groote Teyler-zaken loopen en een paar kleintjes. Eén is aanhangig bij het Amsterdamsche Gerechtshof; dc tweede gaat in hooger be roep en de derde zaak wordt morgen' nieuw aangebracht. Wij gelooven niet dat er ooit zooveel werk van de Teyler-zaak is gemaakt dan in dezen tijd. Het is echter te hopen dat uit de ver hoogde activiteit tenminste dit nut volge dat er nu een eind aan de zaak komt, hetzij dat de kwestie wordt opgelost, hetzij dat men zoo verstandig wordt geen nieuwe pro cessen meer aan deze zaak te wijden, wan neer de aanhangige eventueel zouden mis lukken. Barometerstand 10 uur v.m.: 753. Stilstand* OPGAVE VAN! EEN LUCHTSCHIP VAN 30.000 M3. Volgens een bericht uit Moskou heeft zich aldaar een maatschappij gevormd die de con structie van een luchtschip van 30.000 M3, ter hand wil nemen. Het zal 40 passagiers kun nen vervoeren. lingen voor 't openbaar vervolgonderwijs isj zoo gering, dat B. en W. den Road zulletv voorsteilen genoemd onderwijs op te heffen.' De aangifte van leerlingen voor den KathJ cursus is dit jaar ook bijzonder treurig en' dus behoeft op de zoo noodzakelijke subsi die van gemeentewege niet gerekend te war den, aangezien 't minimum aantal leerhngen 10 bedraagt. Beieurd. De mcüksüijter K. de B„ alhier is veroordeeld tot een boete van 60 subs.' 30 dagen hechtenis, wegens verkoop van melk van ondeugdelijke samenstelling. Marktbericht. Op de .laaistgehouden weekmarkt werden ^400 eierer aangevoerd, die 89 de 100 stuks opbrachten. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De beurs opende heden iets flauwer. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 94 94 6% Nederland 1923 1001,. Oude Vaart 83'/j 82s/ dito Gem. Eigendom 72s/„ 71 Mij. „Nederland" 114 142 Scheepvaart-Unie 109 109 Rotterd. Lloyd 123 124 Holt. Lloyd 8s/. Pak ct vaart 1131/g 113 Oude Boot 56 52 Holl. Stoomboot H. V. A. 443 442 Java Cultuur 346 345 Jurgens gew. 55 557 Koloniale Bank 153 152'/ Indische Bank 1173/, 117 Cert. Handel My. 126 126 Resc. dito 1267, 126 26 Geconsolideerde 1377, 1357 Kon. Olie 353 352'/. U. S. Steel 93s/, 93 Marine conxm. 77. Vorstenlanden 165 165 Actions id. 157 158 Poerworedjo 93 92 Oude Deli 2931/, 290 Senembah 269 267 Deli Batavia 3197j 318 Amsterdam Rubber 153s/, 152 Serbadjadi 299 SUau l 1 116 Wat Sumatra 119 119 Dordtsche Petr. 335 335 Southern Rails 33s/, 33 Union 137»/. 136 Anaconda 84 »/i. 84 ,W abash 9 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1