t PRIJSVERLAGING VOEQZAAM-ilEERLUK-VÖORDEELIG k Ingezonden Mededeeüng&ii. ThANS GO CTP. POiTD IMSEZOMim Ü3EUWS. PIT mil OOST. CASTRICUM. SCHOTEN. OVERVEEN. Staking grondbedrijf. ASSENDELFT. HALFWEG WIJK-AAN-ZEE. DE MAANDAGMARKT OP DE GEDEMPTE OUDE GRACHT. DE MAANDAGMARKT OP DE GED. OUDE GRACHT. UKBB0ÖW m VISSCNERIJ. VEREDELING VAN CULTUUR GEWASSEN. Vooruitzichten voor de Bollen teelt. j,Nog eens" Castricum Badplaats. 't Vt'as in't jaar 1919 dat in de Castricum- sche Courant onder bovenstaand hoofd werd geschreven „dat binnenkort het grootste gedeelte van den Zeeweg zou worden ver hard, wat zeggen wil dat het strand vóór Cas tricum veel gemakkelijker te bereiken zal zijn" Dat „binnenkort" heeft geduurd tot den winter van 192223, waarin genoemde weg van een mooie breede klinkerverharding is voorzien, zoodat nu tot op ongeveer 1200 Meter afstand van de zee per auto, rijtuig en rijwiel gereden kan worden. Ofschoon het bezoek van vreemdelingen aan he.t mooie dorp Castricum, gelegen aan den voet der hooge, met bosschen be groeiden z.g. Papenberg van welks top men een fraai panorama heeft over de omliggende dorpen, polders met bont gekleurde menigte vee, ja zelfs bij eenigszins helder weer over Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, IJmuiden enz., de jachten op het Alkmaardermeer kan zien zeilen, en over duinen en bosschen heen de schepen in de Noord-zee kan zien varen, steeds grooter werd, is het na de verhar ding van den Zeeweg tot aan het z.g.n. Com missarishuisje nog aanmerkelijk toegenomen. Castricum is per spoor, tram en autobus zeer gemakkelijk uit alle richtingen te berei ken, van Amsterdam en Haarlem is het onge veer 3 4 uur sporens, terwijl de tram alle dor pen tusschen Haarlem en Alkmaar aan den Rijksweg gelegen, aandoet en de bezoekers in de onmiddelijke nabijheid van de duinen brengt. Gedurende de afgeloopen zomer is ook een autodieast Castricumdorp-Zee ingesteld, kan met een schelpenkar het karakteristieke ritje over het door de Zeeduinen nog niet verharde gedeelte van den Zeeweg worden gemaakt, een attractie, zooals aan geen der over drukke badplaatsen te zien is. Het ijverige bestuur van de vereeniging „Castricum Vooruit" stelt reeds geruimen tijd alle pogingen in het werk om ook het laat ste eindje weg verhard te krijgen, en er be staan goede kansen dat dit in dea loop van den a.s. winter kan gebeuren, wat mef-Vet oog op de heerschende werkeloosheid, en de zoo slechte resultaten van het landbouw- en tuin- dersbedrijf, voor velen een welkome verdien ste zou beteekenen. Mocht dit het gevt 1 zijn en komt werkelijk de geheele verharding dezen winter tot stand, dan kan het volgende seizoen gezegd worden wat boven dit berichtje staat geschreven „Castricum Badplaats", Castricum aan Zee"; want dan mag mer, op goede grond vertrou wen dat wanneer de Provincie, die eigenares van de duinen en den Zeeweg is, grond be schikbaar wil stellen, 't zij in erfpacht of in koop, er wel spoedig een (op misschien be scheiden schaal) Café-Restaurant zal verrij zen, en is er eenmaal een begin, dan volgt er ook meer 't aantal gasten zal zich jaarlijks uitbreiden, en wellicht wordt het bouwen van een paar pensions, en wie weet wat nog meer in de naaste toekomst noodzakelijk. Een Electrische tram zal misschien later in de behoefte van snelvervoer van af station dorp, naar het strand voorzien, doch een wandeling langs den zeer mooien strandweg zal altijd 'n genot blijven, want mooier weg naar zee bestaat in geen enkele van de bad plaatsen langs de Hollandsche kust, en zij die eenmaal in Castricum zijn geweest en de omgeving hebben gezien zijn het hiermede volkomen eens, en komen dan ook steeds terug. Castricum gaat een schoone toekomst te- moet want ook zonder strand, is het met haar prachtige omgeving, haar mooie wandeling door het Provinciaal landgoed, waarvoor kosteloos wandelkaarten zijn te verkrijgen, (op verzoek en ónder zekere voorwaarden) ten volle waard er de vacantie door te brengen. De Hotels zijn goed, en billijk wat prijzen betreft, terwijl er steeds druk wordt ge bouwd, om pensiongasten te kunnen ontvan gen, want ieder weet wat voor Castricum in 't verschiet ligt, wanneer in ruimeren kring bekend wordt hoe mooi, gezond en rustig hier het dorp en de omgeving is. Men vind hier achter de duinen en bosschen de ge temperde zeelucht, en op ongeveer 3 K.M. afstand (Hemelsbreed) de Noordzee met een strand zoo mooi als men maar kan wenschen. Gedurende het afgeloopen badseizoen is door een paar ondernemende caféhouders reeds voorzien in de behoefte van nette kleed kamers op op het strand, een badman is aangesteld, en reddingsmateriaal aangeschaft, terwijl aan den voet der duinen een paar ten ten zijn opgeslagen waar men de dorst kan lesschen en eenige versnaperingen kan beko men. 't Is nog betrekkelijk primitief maar 't is 't begin, 't is in opkomst, en 't is te voor zien dat in niet ver meer verwijderde toe komst, voor de thans nog bestaande te- jes, iets beters in de plaats komt, dat aan bil lijk te stellen eischen zal kunnen voldoen een bescheiden, geriefelijk net Bad-Hotel, met goede keuken en goede consumptie, een heerlijk zitje met 'n goed gezellig strijkje zooals een nette badplaats betaamt. Moge het bestuur van de V. V. V. „Cas tricum Vooruit" haar streven beloond zien door de geheele verharding van den strand weg tot aan Zee nog dezen a.s. winter tot stand te zien komen, en moge de Provincie 'gunstig beschikken op een ingekomen ver zoek ter verkrijging van een stukje bouwter rein ter stichting van een Hotel-Cafe, nabij het strand, dan is het doel bereikt waarop ^steeds haar oog gericht was, het belang van .de plaats met z'n ingezetene. Nederland is 'dan een schoone rustiger en gezonde bad plaats rijker geworden, waar naar we hopen, velen rust verkwikking en gezondheid zullen vinden. .„gj. Het spreekt van zelf dat een inlichtingen bureau 't volgend seizoen is opgericht met :en fraaie goede gids. H.-K. Woningbouwvereeniging „St. Bavo". Maandagavond 17 September vergaderde bo venstaande bouwyereemgiog in het gebouw van den R.-K. Volks/bond aan de Kerklaan te Oud-Schotcn. Opgeroeipen voor deze bijeen- iomst waren aïle leden. De voorzitter, de heer Ghr. Huijboom, open de de vergadering met den Ghristeiij-ken groet, heette de aanwezigen hartelijk welkom en retle uiteen, waarom juist deze vergadering gehouden werd te Oud-Schoten. De voorzitter schetste in, 't kort de vele werkzaamhcdien, welke zijn voorafgegaan. Spr. bracht een woord van dank in de eer ste plaats aan den notaris, den heer Van Niekerk en diens candidaat, den heer Brands, verder aan den heer Kok, voor de zeer groote hulpvaardigheid, welke deze aan „St. B:»vo" verleende. Daarna deelde spr. mede, dat hij genoopt is, in verband met de zeer veie werkzaam heden, als voorzitter van „St. Bavo" heen te gaan. Hij memoreerde nog de aangename sa- I menwerking met bestuur en- leden. Spr. vermelde dan den opzet, den bouw van 52 woningen, ten zuiden van de Overtcnstraat en zette verder uiteen, dat deze ■vergadering is belegd, om de leden te laten stemmen over het al of niet aannemen van de te duiten hypotheken. Vooraleer hiertoe over te gaan, wordt nog uiteengezet de huur prijs voor de eerste 20 huizen, weLke zal be dragen pl.in. 6.50 per week met inbegrip van waterleiding. De aflossing, welke naar de meening der ledtn te hoog gestekl was, is nu teruggèbracht naar genoegen der vergade ring. Verschillende leden stellen nog diverse vragen, welke beantwoord worden. Vóór de stemming werd nog hekend gemaakt, dat de gestorte gelden den leden terugbetaald wor den. Het voorstel tot het sluiten der hypo- licken werd aangenomen. Hierna werd het proces-verbaal voorgelezen en geteekend. Het ingekomen adres van 20 onderteeke naars tot bespreking van het niet aanstellen van een werkloos lid van „St. Bavo" aan de gebouwde woningen bij de Overtonstraat.werd zeer breedvoerig besproken. Besloten werd een commissie te benoemen van drie perso nen, die in deze kwestie uitspraak zulten doen. Vervolgens was aan de orde tien bouw van de 10 woningen te Oud-Schoten. Deze wonin gen zullen gebouwd worden naar de draag kracht van de bewoners van Oud-Schoten, vandaar de toegestane afwijkingen van de plaatselijke bouwverordening. De huizen zul len geplaatst worden voor den kostprijs van 2650, de grondkosten niet inbegrepen..Voor het bouwen van deze woningen is én door het Rijk èn door de gemeente alle mogelijke toezegging gedaan. Binnen zeer korten tijd zal de bouw worden aanbesteed. Na de rondvraag werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Gemeente-gasfabriek. Verschenen is het verslag van den toestand eh de exploitatie der gemeente-gasfabriek, alhier, over 1922. De over het'afgeloopen jaar verkregen re sultaten zijn, volgens het verslag, zoowel in geldelijk als in technisch opzicht, bevredigend te achten. Het voorde-elig saldo bedraagt 4.297,96%, ondanks het verlies van 14.770,19, veroorzaakt door de straatver lichting. De gemiddelde prijs per ton verwerkte ko len, met inbegrip van vrachten en loskosten, bedroeg 19,65% tegenover 37,64% in 1921. Het gasverlies bedroeg 1.9%; in 1921 was dit 4.3%. De gasproductie steeg met 1.65% en be droeg 1948150 M3. De gftsaflevering steeg niet 9,3 en be droeg 2124230 M3, terwijl het verbruik over den gewonen- en over den muntmeter toe nam me'. 9,7 M3 en bedToeg 129. De gemiddelde gasopbrengst per retort cn< per etmaal bedroeg 284,3 M3 tegenover 262,2 M3 in 1921. De balans sluit in eindcijfers met een be drag van 802,846,61, de verlies- en winst rekening met een bedrag van 358,649,11%. Burgerlijke Stand, van 1 tot en met 16 September 1923. Geboren: d. van C. M. VisserFortgens; z. van C. BreedVan Diemen; z. van C. M. WesselNouw- land; z. van H; W. BekmanDuijff; d. van D. DirksDe Bie; d. van G. van de ManakkerLampe; H. Steenbergen Kuilder, d.; d. van M. E. KoningCre- feld; z. van G. van OudennielVan Buul; d. van T. de GraafJonkers. Ondertrouwd: L. Leautauid en C. de Goede. Gehuwd: J. J. Rozema met E. G. Kok; A. Pennarts met H. v. d. Hurk; H. J. Schell met IC. Visser; J. A. Voerman met B. Ketelaar; J. Z. Zuidweg met B. Woer- lee. Overleden: E. Sterk, 41 jaar, echtgenoote van J. T. de Zwart; M. L. Avontuur, 70 jaar, weduwnaar van A. Fens. De Zandtrein op den Julianaweg stopgezet. Maandagochtend kwam de uitvoerder van het werk aan den Julianaweg, namens de heer Blankevoort mededeelen, dat de loonen van af Maandag waren verminderd, en werden gesteld op 0.50 per uur of 0.45 per kar, het welk een vermindering zou worden van ongeveer 8 per week. Alhoewel reeds eenige weken geleden door den uitvoerder met de werklieden over minder loon sprake was geweest, kwam dit besluit, in die mate. den werk lieden niet geschikt voor, en werd besloten om voor dien prijs het werk niet uit te voeren. Een onderhoud met den heer Blankevoort werd niet toegestaan. Des middags had een conferentie .plaats tus schen de heeren Blankevoort en wethouder Van Nederhasselt; des avonds tusschen de werklieden en de werkloozen-commissic, 't welk tot geen resultaat leidde. Hedenmor gen had een onderhoud plaats tusschen den heer Blankevoort, en de Werkloozen-com- missie, waarin werd besloten, om op de zelfde voorwaarden, n.l. de putwerkers a 32, en de stortwerkers a 24 per week, waarvan voor de stortwerkers een nadere regeling zal worden getroffen, de arbeiders door te laten werken. Met dit voorstel gingen de werklieden accoord en zoo zal Woensdagochtend weder worden begonnen. Rijwiel ontvreemd. Maandagmiddag is uit een schuurtje in den tuin aan den Dum- vliedslaan van den werkman Graman zijn rijwiel gestolen. Men is hier op een sluwe manier te werk gegaan. Aangezien genoemde G. on geveer 50 meter van de schuur werkzaam was. De politie stelt een onderzoek in. SASSENHEIM. Gemeenteraad op Maandag 17 September des avonds 8 uur. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter roept het nieuw gekozen raadslid den heer Sixma, baron van Heem stra een hartelijk welkom toe aan de groene tafel van het gemeentehuis waarna de be trokkene de ambts- en zuiveringseed af legt. Verschillende ingekomen stukken waar onder goedgekeurde raadsbes.luiten enz. teruggekomen van Ged. Staten worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede eene kleine wijziging der Verordening Gem. Inkomsten belasting wat betreft de inning der gelden. Ook schetst spreker de heffing van het Rijk en de Gemeente, n.l. aftrek kostwinnaars en kinderen. Na eenige bespreking wordt de redactiewijziging voorgesteld en de ver ordening nader onder de oogen gezien. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Heemstra de aandacht op den onhoudbaren toestand aan den Rijksstraatweg wat betreft plaatsing der woonwagens aldaar. De Voorzitter heeft juist daaromtrent een verordeningetje klaar, alleen over de standplaats is men het nog niet eens. Hij zag gaarne een standplaats aange wezen door den raad. De heer v. Rijn stelt voor deze wagens te plaatsen aan het einde van de Kerklaan bij de Gem. vuilnisbelt. De heer Bader einde Menneweg op den berm. Ook de Oost- Haven wordt genoemd, terwijl volgens Weth. Warnaar de beste plaats is de nieuwe ver keersweg, daar de toestand zoo niet besten digd kan blijven. De Voorzitter deelt mede, dat in deze verordening is vastgelegd, dat na een ver blijf van 14 dagen in onze gemeente, 50 ets. per dag zal moeten betaald worden door deze wagenbewoners. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over. Omtrent de oorzaak tast men zooals reeds gezez'd in het duister. Vermoed wordt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. De heer B. had ziin hooi niet verzekerd. Schietwedstrijd. J.l. Zaterdag hield onze af- deelimg van den Vrijw. Landstorm weder een ouderlingen schietwedstrijd om eenige prijs jes, uitgeloofd door de plaatselijke commis sie. De uitslag was: le prijs G. van Roode, 91 punten. 2e prijs J. Huizen 89 p.; 3e pr. J. Heaio 89 p., 4é pr. G. Bloedjes 88 p. en 5e prijs J. Lede ring 88 p. Gegund. Aan onzen plaatsgenoot, den lieer K. van 't Veer, aannemer alhier, is opge dragen het bouwen en verbouwen van het m araiu fac t urenmagazijn van den heCr J. Tolk ata<n de Breesiraat te Beverwijk voor de som van 14,255. Bekroond. De eenjarige stier Max Albert II eigendom van de Rundveefokkerij Assen- delft behaalde op de Landbouwtentoonstel ling te 's Gravénhage den ten prijs van Noord-Holland en den 4en prijs over geheel Nederland. Een duur rund. De heer M. Si'kkes, die zich on het gebied van veeveredeling een goe den naam heeft verworven, heeft zijn ander- halfjarige stir Frans C ons tantij n II verkocht voor den prijs van 1000 aan den bedrijfs- boer van H. M de Koningin te Apeldoorn. Een eer voor zijn stal en voor den vecrstapcl van Assendelft. Verkoop Chr. school. In verband met den bouw van een nieuwe Christelijke school wordt de oude school, staande aan de School straat alhier, te koop aangeboden. Bekeuringen. Door de pofilie alhier zijn eenige automobilisten bekeurd wegens te hard zaken op de marktdagen en u zult overtuigd zijn, dat wij niets te veel zeggen. U, Mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de plaatsing. Hoogachtend, D. DE VOS, Ged. O. Gracht 51. Naschrift. De heer De Jonge wensc.h! op de vele beschouwingen over de plaats dezer markt voor 't oogenblik niet in te gaan. Hij wijst er echter op dat bij de 260 markt kooplieden ruim 100 Haarlemmers zijn. Spre ken van niet-Haarlemséhe kooplieden maakt een onjuislen indruk. Verder zeide de lieer De Jonge ons: Er zijn verschillende winkels .aan de Gedempte Oude Gracht,die op Maandag de beste zaken ma ken en hoeveel winkels blijven er dan nog over? M. de Redacteurl Santpoort, 17 Sept. 1923. Gaarne had ik van u omtrent het volgende nog eenmaal eenige ruimte in uw geëerd blad naar aanleiding van het schrijven van den heer Van Lierop, te HiTlegc-m, op mijn in gezonden stukje. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. M. v. L. Verre van mij afbrekend aan onze zaak te werken, gaf het verslag uwer ver gadering mij niets anders dan ik schreef, het geen door uw schrijven veel veranderde al blijft hel mij duister. Ik voor mij geloof niet dat daarmee wat te bereiken is, doch laat het hier verder bij. U, M. de R., nogmaals dankend. Hoogachtend, P. J. A. M., Besteller Spt. Zaterdagnacht omstreeks half drie brak door onbekende oorzaak brand nit in een hooiberg, staande naast de weging van den. heer G. Bakkum. aan den Joden/weg alhier. De brand liet zich aanvankelijk zeer ge vaarlijk aanzien, daaT twee schelften hooi, diie naast elkander stonden, roeds hadden vlam gevat. Niet minder dan 30 duizend' K.G. hooi stond in lichten laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch het blusschimgswerk viel niet mee. Eerst om 6 uur was men het vuur volkomen meester. vergadering gehouden ampele besprekingen wel zeker bekend zijn in den kring van de direct betrokkenen. Dat ze niet gepubliceerd zijn, mag voor Uwe Redactie geen reden zijn, cm door de algemeene onbekendheid, welke U suggereert de publieke opinie te doen gelooven, dat ze niet zijn gehouden. Secundo. Door mij is gezegd en zulks met de woorden uit het rapport der neutrale hoofdarbeiders, dat bij ons Roomsch.cn de meest gewenschte toestand bestaat. U voegt daar schamper aan toe „Dan toch maar in een notedop. Ik heb er nooit van gehoord, dat iemand van kleine gestalte minder mensch zcu zijn, omdat hij klein is. Als dus voor Uwe Redactie de macht van het aantal in deze zaak den doorslag geeft wil ik er liever niets meer van zeggen. Wat de propaganda aangaat, meeh ik te kunnen volstaan met U er op te wijzen, dat de R. K. Bond van Handels-Kantoor en Win kelbedienden zich steeds op het standpunt heeft geplaatst, omdat in wezen de positie van den bediende gelijk is aan die van den handarbeider, dat daarom aansluiting bij het centrale verband, in casu het Vakbureau, organisatorische noodzaak was., dat de pro- pagandakracht dier organisatie door deze aansluiting verminderd is, hebben de feiten in al die jaren geenszins bewezen. Wel kan dit nog gezegd, doch dat staat buiten de pro paganda, dat door deze aansluiting de bedien den in heel wat meer zaken geïnteresseerd en betrokken zijn geworden dan anders het ge val zou zijn geweest. Tertio. U meent in het gelijk te zijn, om dat men de zaak ter beslissing voor wil leg gen aan het Doorl. Episcopaat. U zegt het eenigszins verkeerd, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat het Doorl. Episco paat de zaak zai bestudeeren. Ons dunkt, iets dergelijks zou we! wat „frech" zijn. De geïnteresseerden toch heb ben allereerst zelf de zaak te bestudeeren, waarna enkel van het Doorl. Episcopaat eene beslissing wordt gevraagd. Echter ter verga dering door de R. K. Handelsreizigers uit geschreven bleek, dat de initiatiefnemers in deze zoo ver nog niet waren gekomen, wijl zij zelfs geen discussie wenschten te openen over de al of niet wenschelijkheid van eene afzonderlijke vakcentrale voor hoofdarbeicffers. Enkel is besloten, te overwegen aan het Doorl. Episcopaat de vraag voor te leggen, of eenè afzonderlijke centrale van hoofdarbei ders zou mogen worden opgericht. U beleefd dankende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, B. HINTERDINÓ. Naschrift. Onze vraag was alleen, of het vormen van een verbond van vakverenigin gen van hoofdarbeiders (voor een groot deel dus intellectueelen en niet enkel jongelui, die machinaal kantoorwerk verrichten) wel zou kunnen groeien, wanneer het samensmolt met een vakcentrale, waarin de handarbeiders door hun getal het evenwicht hadden. Wij stelden slechts een vraag, omdat niet geble ken was. Sat de kwestie op de bewuste vergadering voldoende onder het oog was gezien. Op die vraag is geen antwoord geko- merf. Redactie. JUREENS' RASm rijden in de kom der gemeente. Men zij dus gewaarschuwd. In 't donker. Tengevolge van het hevig otrweder van Zaterdag is de bliksem ingesla gen im het electrische geleid'iaigsnet te Haar- lemmerliede, hetgeen tengevolge had, dat ver schillende vrijieidingsverzckermgcu waren doorgeslagen. VerschiMende bewoners zaten daardoor gedurende eenigen tijd in hot don ker. Drinkwatervoorziening. In de afgeloopen week is door het Gem. Waterleidingbedrijf van Haarlemimerliede c.a. in het Liewegje 'n waterleidingbuis geiegd, waarop een aantal arbeiderswoningen zijn aangesloten. Dat dit zeer ten genoege is van de bewoners, behoeft geen nader betoog. Voor den inhoud van deze rubriek steB de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur, Als het bericht in een plaatselijk blad juist is, dat de heer Directeur van 'het Marktwezen geadviseerd heeft aain B. én W. om de Maan- dagmarkt cp de tegenwoordige standplaats le handhaven, dan heeft de heër F. de longe al een zeer eenzijdige meening over het alge meen belang. Blijkbaar stelt de heer Directeur van het Marktwezen de belangen der niet- Haariemsdhe kooplieden boven dat der In woners. Wij zakendoenden en sedert jaren gevestigd aan de Ged. Oude Gracht, kunnen op den Maandag van elke week onze zaken niet met succes drijven, de oinzet op zulk een markt dag is onbeduidend. Wij ku l men onmogelijk de verdiensten missen, welke ons op die Maandagen ontnomen wordt, door den groo- ten overlast, hinderlijk geschreeuw en aohter- Ibuurt-gedoe, dat onvermijdelijk aan die markt verbonden is. Waar de algemeene zakentoestand zoo is, dot wij slechts met de grootste mioeité aan onze verplichtingen ten opzichte van den fis cus kunnen voldoen, is het ontoelaatbaar ons het' zakendoen op die wijze te belemmeren. Het is toch geen kleinigheid als men 1/6 deel der werkdagen met zoo weinig succes kan werken, alleen omdat de heer Directeur van het Marktwezen zulks wensbht. Was er geen andere weg, welnu wij moesten dan berusten, oen veel betere, ruime marktplaats is echler zeer nabij de tegenwoordige beschikbaar. Is dat den heer De Jonge onbekend?, Gelukkig dat onze wakkere Gemeenteraad in deze ook nog iets mede te spraken heeft. Neemt een kijkje op de markt en ia onze Geachte Redactie, Als mede onderteekenaars van het verzoek der Ged. Oudegracht-bewoners tot ophef fing of verplaatsing van die markt was 't ons zeer onaangenaam te vernemen dat den heer de Jonge, Directeur van het Marktwezen, door B. en W. om advies in dezen gevraagd adviseerde tot handhaving der Markt op de tegenwoordige standplaats. Is het den Heer de Jonge dan onbekend dat op de Maandag van elke week aan onze kantoren slechts met groote moeite gearbeid kan worden, is hij dan nooit getuige geweest van het groote rumoer dat onafscheidelijk aan die markt verbonden is. Is het mogelijk behoorlijk hersenarbeid te verrichten als het Marktgeschreeuw je steeds in de ooren toe tert Als de Directeur van het Marktwezen zich zelf alleen deze vraag gesteld had, dan zou zijn advies zeker anders geweest zijn. Van vruchtbaren arbeid op onze kantoren is op die dagen geen sprake. Voeg daarbij dat van behoorlijke expeditie op Maandag in het geheel geen sprake kan zijn, daar het levensgevaarlijk is om uit de fabriek tusschen de kramen en het zeer druk ke rij- en tramverkeer ds expeditiewagens te bereiken. Waarom moeten wij elke week, één dag op deze wijze gehinderd werden. Het behoeft ook immers niet Verplaats de Maandagmarkt naar een daar voor geschikte plaats waar hij minder last, hinder en schade veroorzaakt. Als de Marktdirecteur het niet met ons eens is, laat hij zich dan eens op een Maandag op ons kantoor tot werken zetten, hij is dan di rect bekeerd. Wij twijfelen niet of als B. en V/. zich eens zelf overtuigen willen dan g.-.an ze niet ac coord met het gegeven advies van den Heer de Jonge. Hoogachtend, Banketfabriek „Flora" Naschrift De heer de Jonge verwees als antwoord op dit stuk naar zijn onderschrift in het nummer van gisteren. HOOFDARBEIDERS. Het onderschrift van Uwe geachte Redac tie op mijn artikel in Uw blad van 7 Septem ber j.l. geeft mij aanleiding U nogmaals om plaatsruimte te verzoeken. U maakt drie opmerkingen. Primo. U zegt „Wij moésten afgaan op het ons toegezonden communiqué., van de ampele besprekingen was en is nog niets be kend." Het is niet mijn gewoonte, iets te schrijven wat niet kan worden verantwoord. Ik wil hier dan ook uitdrukkelijk verklaren, dat de ter Op de Alg. Ned. en Ned.-Indische Tuin bouw- en Bloemententoonstelling in het R. A. I.-gebouw troffen wij een stand aan, waartoe bet publiek zich minder aangetrokken schijnt te gevoelen, ondanks dfe voor den leek' ge heimzinnige microscopen en de kaart, vermel dende dat hier aan dr. E. W. de Mol de hoogste onderscheiding, de gouden medaille, voor zijn wetenschappelijk werk is toegekend, aldus lezen wij in „De Tel." Omdat we, mede in de herinnering aan wat vroeger omtrent de onderzoekingen van de zen geleerde verluid had, konden vermoeden, dat hier 'n ontdekking van essèn'tieel weten" schappelijk belang in een bescheiden uitzien de verzameling materiaal verbolgen lag, heb ben we ons om nadere inlichtingen tot den inzender gewend. Het tentoongestelde bleek een belangrijke étappe in een onderzoek, dat reeds jaren gaande is, naar bet doelbewust te voorschijn roepen van grootere cultuurplanten, waartoe *de' onderzoeker gekomen was na zijn uitge breide experimenten op bet gebied van de Hollandsche bloemboigewassen. Eenige elementaire toelichting dient aan het overzicht van dit onderzoek vooraf te gaan. Elk levend organisme is, gelijk bekend, op gebouwd uit één of meer vakjes, die men met den naam van cellen aanduidt. Bij de beschouwing van een praeparaat onder den microscoop ziet men in deze cellen een don- kor gekleurde kern, die zich in groeiend weef sel blijkt te ontwikkolen tot een aantal staaf jes, wier aanial voor een bepaalde soort steeds even groot is. Deze staafjes, die als de dragers der erfelijke eigenschappen worden beschouwd, splitsen zich in hun geheele lengte, de helften bewegen zich uiteen en ballen zich samen tot de kernen van twee nieuwe cellen. Deze doch Ier-cellen groeien uit tot zij dq grootte van een normale cel hebben bereikt, De ontwikkeling van kiem lot volwassen plant geschiedt aldus door voortgezette cel-deeling. Bij Hyaeifftlhus orienlalis, de hyacinthen- soort waartoe o. a. de variëteiten „Gertrude" en Yellow Hammer" beliooren, welke door dr. De Mol door zijn jongste onderzoekingen werden gebruikt, bedraagt het aantal der zoo even genoemde kemslaafjes (of ohronoso- men) zestien in de lichaam skemen en acht in de geslaohlsikemen. Hetzelfde is het geval hij den oorspron'kelijken (wilden) hyacinth. (De lichaamscellen zijn ontstaan uit de samen smelting van twee geslachtscellen, wier ker nen dan ook de helft van het aantal chromo somen der lièhaamskemen bevatten.) Ten einde nu een inzicht te krijgen in de wijze, waarop binnen rte soort Ilyacinthus oriënlaiis uit de oorspronkelijke zeslien-chro- nosomige planton de variëteiten met een 'groo ter aantal chromosomen kunnen - zijn ont staan, heeft dr. De Mol zich jarenlang bezig gehouden met het celikundig onderzoek der verschillende hyacinthen-mriëfeiien. Al spoedig werd hij getroffen door het feit, dat zekere variëteiten steeds een constant on even aantal chromosomen bleken te bezitten. De eerste variëteit, waarbij dr. De Mol dit constateerde, was „Nimrod", die sleeeds 19 chromosomen vertoonde. Uit hetgeen hierboven gezegd is over de sa mensmelting van de chromosomen der 2 ge slachtskernen volgt echter, dat het voorkomen van dit oneven aantal als een afwijking moet worden beschouwd. Dit bracht dir. De Mol er toe een zeer groot aantal Hollandsche hyacin then-variëteiten aan cel-kundig onderzoek te onderwerpen. Hij kwam daarbij tot de ontdekking, dat de variëteiten, die in de eerste helft van de 19e eeuw in gen handel warer. gebracht, bijna zonder uitzondering 16 Chromosomen bezaten. Bij variëteiten, welke later optraden, "vond hij opvallend veel 24-chromosomigen, daarop volgde een overheerschimg van variëteiten, wier. chromoisomen-aantal varieerde van 16 tot 24, terwijl de hyacintlhen, welke in den laatsten tijd in den handel zijn gekomen, meestal van 24 tot 30 chromosomen bleken te bezitten. Door deze verschillende variëteiten, die! door geslachtelijke voortplanting zijn ontstaan, moest er dus bij liet bevruchtingsproces iets bijzonders hebben plaats gehad, waaruit het afwijkend aantal chromosomen kan worden; verklaard. Deze hypothese bracht den onderzoeker er toe bijzondere aandacht te wijden aan de ge- slachtskernen der hyacinthen. Hij vond daar-, bij dat de mannelijke geslachtscellen in de sluifineeefkorrels van sommige hyacinthen- bedden een merkwaardige afwijking vertoon den. Terwijl in normale gevallen in de stmfmeel- 'konrels slechts één kiemkrachlige mannelijke kern voorkomt, vond de onderzoeker bij deze hyacinth twee van dergelijke kernen. De belangrijkste stap, dien.dr. De Mol daar na deed was een poging te ondernemen oral deze verdubbeling der gesfechtskemen door doelbewuste wijziging der levensomstandighe-i den van de plant op te wekken. Dit gelukte. Verder gaande kreeg dr. Del Mol, door mot deze meerkemige stuifmeel-' korrels een andere plant te bevruchten,, kiem plan ten die niet zooals in normale geval len 16, doch 24 chromosomen bezaten. Het! schijnt, dat hierbij twee mannelijke met één! vrouwelijke kern waren samengesmolten. De wetenschappelijke beteekenis van dit experiment is dus,, dat men er thans in ge staagd is door kruising van twee normale (kleine) variëteiten een grootere variëteit met méér chromosomen te verkijgen. Dat dit experiment ook voor de kweekers practijk vati groot belang kam worden, ligt voor de hand. Dr. die Mol meent n.l. dat langs dezen weg op doeltreffende wijze, in! korteren lijd en in groolere variaties te berei ken valt, wat de vroegere Holiandsche bollen-! cultuur in eeuwenlange omtwikkejin'g onbe wust verkreeg. Het voorloopig resultaat van dit jaren lange onderzoek is nu op de tentoonstelling ini het R. A. I.-gebouw te bezichtigen, nadat het reeds tijdens de feestweek op de Hortus-tem toonstelling onder leiding van prof. van der Wielen was getoond. Men vindt op den sland zoowel fraai uitgevoerde foto's als de origi- neele praeparaten. Tevens ligt hier het eerst» exemplaar van het werk, waarin de parallel- onderzoekingen van dr. de Mol zijn neerge legd. De firma S. L. van Looy, die het werk uitgaf (Alb. Han Jr. ontwierp den baud) heeft hiermee een staaltje van verzorgde boek kunst gegeven, dat vooral in een weten schappelijke publicatie weldadig aandoet. Het wetenschappelijk verslag van de onderzoekin gen omtrent de verdubbeling der geslachtv kernen zal binnenkort in het tijdschrift Gene tica, onder redactie van dr. Lotsy verschijnen. Uiit den aard der zaak kan dijt verslag s'echis een globaal overzicht van hot verrichte werk geven, waarbij noodzakelijk hier en daar aan de duidelijkheid, da strengheid van weten schappelijk betoog moest worden opgeofferd. Veel detailkwesties blijven over, die slechts i« vakkringen gewaardeerd kunnen worden. En veel nieuw materiaal wacht nog op een on derzoek. dat een heel menschenleven kan vullen. Maar dat hangt vam veel materieele omstandigheden af. EEN KANS VOOR NEDERLAND. Naar uit Parijs aan de Tel, wordt gemeld gelooft men daar dat, na de vestiging van de militaire dictatuur in Spanje en ondanks de sympathie, die de Spaansche vertegenwoor diger in den Volkenbondsraad. Quinones de Leon geniet, Spanje wellicht, evenals Grie kenland, in 1920 na den val van Venizelos, ziin zetel in den Volkembondsraad zal ver liezen. In dat geval zou de plaats van Spanje mogelijk toevallen aan Neder land of Zwitserland. De plaats van China zou gegeven worden aan een der staten van de Kleine Entente. NIEUWE FINANCIERING DER SOCIALE VERZEKERING, De minister van Financiën deelt in de pas verschenen millioenennota o.a. mede, dat de regeering overweegt of, zonder te kort te doen aan de belangen der verzeker den en zonder zwaardere lasten te leggen op hen, die de premie betalen, een zoo danige wijziging in de financiering, der so ciale verzekering mogelijk is, dat een ver lichting van de daaruit voor 's rijks schat kist voortvloeiende lasten mogelijk zou blijken. Uit den aard der zaak zou een wij ziging als hier bedoeld niet kunnen leiden tot vermindering van de bijdrage aan het Ouderdomsfonds, in verband met het toe kennen van ouderdomsrente aan personen, die den leeftijd van 65 jaar reeds hadden bereikt, die dus nimmer premie betaalden of zullen betalen. Zij zou moeten strekken tot vermindering van de bijdragen onder scheidenlijk van 21% raillioen aan 't Inva- liditeitsfonds en van 12 millioen aan het Ouderdomsfonds: de laatste in verband met de uitvoering der vrijwillige oudersdoms- verzekering. In afwachting van het resultaat van de overweging der hierbedoelde wijzi ging, acht de regeering zich echter niet ver antwoord de eventueele gevolgen daarvan in haar financieele plannen te disconteeren. Zij ziet zich daarom genoodzaakt om haar toevlucht ie nemen tot wijziging van be staande en invoering van nieuwe heffingen. Binr.en enkele weken hoopt de regeering in staat te zijn de noodige wetsonwerpen tot dekking van dit bedrag in te dienen. Worden deze ontwerpen tijdig behandeld, dan zullen de verwachte baten daaruit ook nog geheel of ten' deele aan het dienstjaar 1924 ten goede komen. In elk geval iaat zich dan aanzien dat het dienstjaar 1925 een aanmerkelijk beteé beeld zal vertoonen dan 1924, al zal het resultaat van reorganisatie en inkrimping waarvan het bedrag op 50 millioen geschat werd dan nog slechts voor een betrekkelijk gering deel effectief geworden zijn. Alleen wanneer hei resultaat der overwe gingen in zake de financiering der sociale verzekering leiden mocht tot een belang rijke vermindering der uitgaven ten laste van deh'-staat zou in 1925 een ongeveer sluitend budget verkregen worden. TARVVE-CULTUUR IN ONZE OOST. Men meldit uit Java: Tegen de plannen vtvn den planter Opolsky, wiens proeven met d«' tarwe-cuituur op zijn onderneming Poerbaisari in de Preauger, zoo schitterend slaagden, dat die regeering hem 'ii uitgestrekte strook bergwoud (1000 bouws) afstond voor verdere uilbreidfinig, vvordit thans door de Preanger planters een sterke actie geveerd. Zij yreczen, dat de voortschrijdende onlwording van het hooggebergte nadeeügen invloed zal uitoefenen op den hydrologischen. toestand van die bloeiende cidtuuretreek. Aneta inl-erviuwde den directeur van Land bouw, den beer Rutgers, oveT het nieuwe bo-ï drijf, rdie daarvan verklaarde: Op Poerbasari wordt serieus gewerkt. De heer Opolsky heeft liet aanvankelijk succes, dat de tanvg-cuituur in Indië technisch is ge slaagd, doch over de mogelijkheid van het in stellen van een duurzaam en rendabel bedrijf valt momenteel nog niet te oordeelen, wijl de onderneming van den heer Opolsky over een te kleine oppervlakte geschiedt en eigenlijk slechts een onderdeel vormt van een volledig gecombineerd bedrijf, waarbij ntjast de tarwe- cultuur, de aardappel-teelt, het veebedrijf ën de wisselcultures worden beoefend. Hot economisch slagen van dit totaal-bedrijf is nicg niet bewezen. Uitbreiding is aan den heer Opolsky toe gestaan, voornamelijk met l\et dó el om de rentabiliteit der cultuur-eenheid te bewijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2