Vrijdag 21 September 1923 46ste Jaargang No. 14542 mi NUMMER BESTAAT HST 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB De bezuinigingS' maatregelen. WJ dm OiTMSC. WIJ wenschen dat te onderschrijven ech ter met één voorbehoud, dat wij bij de be spreking der millioenennota niet maakten, omdat wij den indruk van dat inderdaad kranige stuk niet wilden verzwakken. Maar jevenmin willen wij de meening doen post vat ten, alsof wij met de wijze, waarop sommige «dier bezuinigingsmaatregelen zijn aangekon digd en voorbereid accoord gaan. En met iname bedoelen wij dan de aangekondigde Verlaging der salarissen van het Rijksper- fcneel. In een bespreking over de millioenen nota in de Standaard, het blad van minis ter Colijn, werd aan die dreigende salaris- vermindering deze ééne zin gewijd: HALFWEG. NGORDWUK. HILLEGOM DE JUBILEUMSFEESTEN. BLOEMENDAAL. LISSE. VOORHOUT. IJMUIDEN. VELSEROORD. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748, Postrekening No. 5970. RICUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Merkwaardig hoe de oude methode wordt voortgezet, dat men het groote be zuinigingsplan van minister Colijn wel prijst en toejuicht maar op speciale punten toch I zijn eigen wenschen houdt, 't Is de oude 'kwaal, waarop vroeger al zoo vaak is ge lwezen: een iedar wil bezuinigen, mits men ivan zijn stokpaardje en zijn heilig huisje af- hblijft. Deed "men nu al die verlangens en wenschen te zamen, dan bleef juist alles bij •het oude en kwam er van inkrimping en ptreven naar normale toestanden niets. Zoo kan men in de persbeschouwingen over de Troonrede en de millioenennota het Volk nu daargelaten, dat in het geheel niets wenscht te bezuinigen' - den een hooren ach en wee roepen over de opschorting van het zevende leerjaar en een verdediging zien ondernemen van het culturecle volks belang aan onderwijs tot 14-jarigen leeftijd (verbonden. Zoo kan men anderszijds een pleidooi zien houden voor in standhouding van den wcrkloozensteun door de Rijks- rgeering; zoo kan men verder zien opko men tegen de voorgenomen loonsverlaging van het Rijkspersoneel enz. Wij maken ons sterk tegen elk der aan gekondigde bezuinigingsmaatregelen en dreigende nieuwe lasten een lang en gedocu menteerd artikel te schrijven. Maar wat haat het, wanneer wij, 30, 40 of 50 millioen uit s minister's plan schrappen en de mid delen niet weten aan te geven om het dan weer ontstane gat op andere wijze te vul den? Terecht schrijft dan ook de minister van lïnancieën nadat hij de punten van zijn be zuinigingsplan heeft geresumeerd: met de aanvaarding van een of meer onderdeden van het geheel kan niet worden volstaan; alles of niets! Over de wenschelijkheid en de noodza- kelijkheid, over de mogelijkheid voor alle betrokkenen we denken aan de groote gezinnen in de dure steden om zoo maar over anderhalf jaar een vijfde van hun sala ris te missen, spreken wij nu niet. Wan neer de Staat niet meer kan betalen, houdt ten slotte alles op. Maar het gaat voor ons voornamelijk om de manier, waarop deze pijnlijke zaak behandeld wordt. „Dat de Regeering ten slotte ongeveer Vs van het te dekken bedrag op de salaris sen der ambtenaren denkt te vinden, komt ons niet onredelijk voor, hoe hard het ve len moge toeschijnen. De inkomens in het vrije bedrijf loopen al sinds 2 jaren hard achteruit. Dat de ambtelijke groep het eenige volksdeel zou zijn, die dit niet zou ervaren, aan wie dit zou moeten voorbij gaan, kan ons niet op redelijke wijze dui delijk worden gemaakt." Nu gaat een dergelijke behandeling van een zoo voorname zaak o.i. niet op. Er zijn ons inderdaad tal van gevallen bekend waarin een overdreven cumulatie van sala- risverhoogingen heeft plaats gevonden. Maar anderzijds verkeeren velen door den woningnood, welke hun dwong groote fi- nancieele lasten aan te gaan waaraan zij zich niet, zooals de regeering, kunnen ont trekken door hooge belastingen en an derszins in een toestand, dat zij nauwelijks van hun inkomen kunnen rond komen. Dus het gaat bij een groote groep niet om het missen van een stuk luxe, maar van het noodzakelijke, wanneer er 20 pet. op hun inkomen wordt afgeschreven. Doch, nogmaals, wanneer de Staat zelf armlastig dreigt te worden en het sluitend maken van het budget met deze verminde ring staat of valt, willen we daarover niet spreken. Onze groote grief is, dat van regeerings- lijde nog geen woord gehoord is, dat, wat men ten deze staat te ondernemen force majeure is. Op geen anderen grond toch is de aanslag op de wedden der ambtenaren te verdedigen. Na hel de persdiscussie over het befaamde artikel 40 bezoldigings besluit, waarbij zelfs oud-minister de Qeer en het Weekblad van het Recht te pas moesten komen, is toch wel dit komen vast te staan, dat invoering van de bedoelde salarisvermindering zonder meer met con tractbreuk gelijk zou staan. Er zal dus een wet noodig zijn, om de eens gedane en wettelijk vastgelegde belofte, dat aan een maal toegekende rechten niet, gekort zal worden, te niet te doen. Minister de Geer, heeft die belofte vroeger al reeds een staatsrechterlijk monstrum genoemd, Goed; laat de Regeering beginnen uit te spreken, dat toentertijd een groote en grove fout is begaan, door verhoogingen in abnormalen tijd gegeven, levenslang vast te leggen. He ambtenaren en werklieden hebben op die belofte vertrouwd, er zelfs op gebouwd en waar blijven wij nu met de goede trouw in het cfagelijksche leven, wanneer de Overheid zelf voortgaat, met lastige belof ten van zich te schuiven op een oogenblik, dat zij met haar eenmaal verpand woord in ^-ongelegenheid raakt?, Er zal hier meer noodig zijn, dan de eenvoudige verklaring: alle loonen gaan naar beneden, dus moet ook het Rijks personeel volgen. De Regcering zal moeten beginnen met de erkenning van een vroe ger gemaakte fout en moeten trachten aan te toonen, dat overmacht haar dwingt om eenmaal gedane belofte te breken. Dit zal ten minste de gerechte ontstemming en verbittering wegnemen, welke het plan'al gemeen heeft verwekt. Over de uitvoering zelf valt dan later~te praten. Oprichting afdeeüng „St. Raphael." In liet St. Jozefsgebouw alhier werd 1.1. Dins dag een ^fdeeling opgericht van den Ned. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael." De heer J. Koster, te Utrecht, lid van het hoofdbestuur, lichtte op duidelijke wijze toe het goed nut van roomsch georganiseerd te zijn en wees er vooral op, hoe veilig de R-K. spoor- en trammannen zich onder het vaan van „St. Raphael" kunnen scharen, daar hunne belangen zeer zeker op stof felijk, maai; vooral ook op geestelijk gebied bij „St. Raphael" worden behartigd. Halfweg's spoor- en trammannen waren eertijds ingedeeld als correspondentschap bij de afdeeling Haarlem, waarom het be stuur dier afdeeling respectievelijk de heeren P. de Rooy, voorzitter en J. Nijboer, secretaris de leiding in handen had en Haarlem's voorzitter met een kort woord duidelijk, maakte de verplichtingen eener afdeeling en vooral wees op aangename samenwerking tusschen geestelijk adviseur, bestuur en leden. Bij dc gehouden stemmingen werden tot bestuursleden dezer nieuwe afdeeling ge kozen* de heeren G. Stroomer, voorzitter, H. J. Duivelshoff, secretaris en N. J. Tabak, penningmeester, die allen hun benoeming aannamen. Vervolgens sprak de Z.E. Heer J. M. Lucassen de aanwezigen toe, feliciteerde zoowel bestuur als leden met hunne afdee ling, den wensch uitsprekende, dat nog tal van jaren de spoor- en tramwegmannen te Halfweg vereenigd mochten' zijn, tot heil van den Bond. Spr. verzekerde hun, dat zij steeds op de medewerking der geestelijk heid kunnen rekenen. Nog eenige oogenblikken bleef men ge zellig bij elkaar en toog men huiswaarts in het volle bewustzijn, door de stichting eener afdeeling te hebben bijgedragen tot verster king van den grooten Roomschen Bond „St. Raphael," Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van den veehouder J. Graman komt mond- en klauwzeer voor. Onderwijs. Tot onderwijzer aan dc Chris telijke school hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Campagne. De campagne aan de Suiker- fabriek zat vermoedelijik 1 October a.s. aan vangen. Door B. en W. dezer gemeente is als waarnemend burgemeester aangewezen wet houder H. Liefferink. Zoo zijn we dan begonnen met de viering van de Hillegomsche feesten. Wat niemand verwachtte is geschied: zoo'» mooie versie ring, zoo'n schitterende étalage-versiering, zoo'» vjaggenfooal We staan pas. aan 't be gin en zullen op veel nog moeten terugko men, maar 't belooft envem! En tot heden, dat we <jit posten," een buitengewoon mee werken van het weer, een kwistig Oranjezon netje; zoo ooit, dia» is ditmaal een kinder gebed verhoord! Om 8 uur werden de feesten geopend door koraatmuzidk oip het Kerkplein, door onze dappere en good geschoolde Harmoniekapel, onder leiding van den heer J. D. Schouten, te Haarlem. Een mooi programma, 8 keurige nummers! In alle kerken werden gebeden ge stort voor H. M. en haar kon. Huis. Steed's stroomde meer volk toe, rijk getooid' met Oranje, in ecihte O ra n j e- stemming. Toen ver zameling der kinderen op 't Hof. Wat een gezicht: zegge 2100! Bijzonder leuk waren de versieringen door d'e Eerw. Zusters den klei nen bereid. Eenig gezicht zoo'n vlaggenbe- weeg en Oranje-looi. Alles ging in beste orde, ook het moeilijke werk der opstelling. Na het „Wilhelmus" hield Ds. J. ,C. K. van Bommel een openingsrede. Hij sprak pi's volgt: Wanneer 'n directeur z'n zangkoor leidt, geeft hij den toon aan; alien luisteren, en ne men dén toon over. Zoo komt er harmonie! H. M. de Koningin gaf den toon aam, waar naar de Oranjefeestgangers mogen luisterfen. In den toonaard van Eenvoud' moet dit feest worden gevierd, door het ééne Nederlandsche volk, in z'n vele geledingen, groepen en kringen. In eenvoud' bete© kent niet alleen sober in klinkende munt. Het beteeikent ook sober in ernst, sober in blijdschap. Zoo sla de ernst van dit Oranjefeest, zoo wel als de blijdschap daarvan op hoog peil. De leiders van dit feest moeten zich hier van volkomen bewust wezen, zonder invloed van goedkeuring ojf afkeuring van welke rijde ook. j Op hoog peil moet staan de ernst van den I feestganger.... en zóó treden wij hier, hó- I mende uit onze wijding ssamenkom sten, waar I dtoor woord of. door cammemoralio getuigd I werd: „Domme salvam fac Rpgiimam nostrum, j O Koer, behoud onze Koningin! Op hoog peil moet staan de blijdschap van den feestganger. en zóó spreken we den vurigen wensch uit, dat waardig èn >ruslig èn nuchter gansch Hillegam's gemeente dit feest viere. Volkomen, is onze en voorzeker ook uwe instemming met 'bet woord van Z.Ex. den Minister van Onderwijs:. Daarom, zijn in hunne Oranjeliefde hier te lande Protestanten en Katholieken en Joden het eens, daar,om reiken Th^rbeCkianen en Groenianen hier elkander de h and; daarom vinden hier adel, burgerij en arbeiders elkander; daarom Vloeden hier Volkszangers in één accoord te zamen. Want in het middelpunt is onze jubileerende Vor stin, die in een tijdperk van 25 jaren èén als persoon èn als Koningin den grooten zegen voor Nederland van de soevereiniteit van Oranje bewezen heeft. In 1916 brak de Zuiderzeedijk door. Het zeewater, door den Noordwester opgezweept, bruiste aan met groot geweld, verslindend weiden, tuinen, huizen. Onze Vorstin was op hei tobneel van de ramp in haar ranlke boot, vol medelijden en hulpvaardigheid. Zwaarder stormen kunnen andere dijken op ander ter rein doorbreken. Zegen© God haar, die in de ranke boot harer koninklijke waardigheid be wegen is van hart door innerlijke bewogen heid. In zin .fijn-geestig geschrift vertelt Polgie ter, Holland verzinnebeeldend, van Jan, Jan netje en hun jongste kind. Dit jongste kind, „Jam Salie" genaamd, te veel door moeder vertroeteld, ^ag zichzelf de roede te dukwijis gespaard. Maar aam 't eind, van 't geschrift worden de geschillen bijgelegd: allen vererin gen zich aan tafel en d-e vader stelt dezen feestdronk in: „Oranje ia 't'hart en niemands slaaf'. Oranje was 't in 'l hart bij Eere-Comita, Hoofd-comité en der sub-Gcrr>Hé's. Hulde voor uw velen, veelvoudigen arbeid. Oranje was in 't hart bij de onderwijzers ij onderwijzeressen. Hulde ooi; voor uw werk. Hulde, den jeugdigen veteraan op dit ter rein, den hoer P. J. Litjens, die zangers, groot en klein, dirigeerde. Hulde aan de kinderen voor hun lied vol Oranjeklank. In 't gewone leven kan een huisvader niet de helft van zijn inkomen uil geven voor zijn kinderen. Het feestcomité gaf bijkans meer uit om u een waardig school feest en straks Volksfeest te kunnen aanbie- den. Uit dankbaarheid zal 't feestcomité straks alle scholen bezoeken. Oranje in 't hart. Dan stemmen we in met prof. Beets: Zegen met milde hand, Koningin, Vaderland! Sterk onzen een dracht slaand Houdt Nassau's huis in stand; Weer ieder juk. Weer, ieder dreigend kwaad; Smoor alle twist en haat; Stuit ellke booze daad; Ruk al wat schendt en schaadt Uit onzen Hof! (Langdurig applaus.) Hierna zongen alle kinderen op keurige wijze een vijftal liederen, onder de eminente, beproefde leiding van den heer P. J. Liljens, Hoofd der R.-K. M.U.L.O.-school, waarna-na tuurlijk vergezeld van de vroolij'ke muziek, de kinderoptocht. Wat een lange, lange, keurige en onafzien bare stoet. Dc gevolgde weg was; Molenstraat, Van den Endelaan, Kastanjelaan, idem, Iepen- laan, Molenstraat, Hoofdstraat. Stationsweg, tot d'e brug, terug Weerestein, Vosscl.aan, Ma- liastraat, waarna ieder zich naar zijn school begaf, Waar mei een gulle traclatie een mooie foto der Koningin word uitgereikt. Vóór den optocht gingen eenige rijtuigen met autori teiten. Nadat de inwendige tnensch versterkt vjgs, werden op het terrein der gemeente, aan die Krocht, Volksspelen gehouden, onder leiding van leden der Gymnastiekvereeniging „Kracht door Oefening" en de heeren P. Klaver, M. de Groot, C. Brookes en S. Bossen. Voor de volksspelen waren kunstvoorwer pen uitgeloofd, Wij kunnen alle winners niet noemen, ook de niet-winners kregen een troostprijsje. Het programma gaf aan: touw trekken, wielrijden op plank, tonnetje kruien, mastklimmer., tobbetje steken, hoog- en verspringen, muiltje loopen, wedloop met hindernissen, èierloop, driebeenloopën, steltloopen; dus plenty keus. Aan H. Nj. de Koningin werd een telegram van gelukwensch en hulde gezonden. Tijdens de spelen kwam een drietal vliegeniers schitterende demonstraties geven, waarvoor een telegram van dankbetuiging aan den Schout bij Nacht te Helder wérd gezonden. Vervolgens kregen we een orgel-concert in de Ned. Herv. Kerk met vrijen toegang met een achttal mooie nummers, door den heer S. P. Visser. Te 6 uur volgde de groote Gymnastiekuitvoering»in de open lucht door „Kracht door Oefening", directeur de heer J. Dreièr te Haarlem, n.l. brugwerken, pols- stokspringen, vrije- en orde-oefeningen. Toen kwam de tijd om de lichtjes te ont steken. Een kwartier slechts genoten we van dit schitterend schouwspel, toen een donderbui losbrak met ontzettende onafge broken regens. De aubade van 300 zangers en zangeressen moest worden afgelast, uit gesteld tot den volgenden dag. Wat jam mer, dat de verlichting zich zelf doofde, wat een vergeefsche moeite. Men vermaakte zich nog wat in de café's en thuis; voor bui ten was alles afgeloopen. Tweede Dag. Alles doorweekt cn de regen houdt aan. De hoornmuziek door Herauten te paard kon niet doorgaan; ook de Ring- rijderij dreigde te mislukken. Gelukkig werd 't tegen elven beter en de feestvreugde be gon opnieuw. Op de Wilhelniinalaan werden de versierde rijwielen gekiekt, daarna op tocht met de muziek door het dorp en daarna begon de wedstrijd. Prachtverslerde karretjes en keurige rijders en rijdsters trok ken ons voorbij: 49 deelnemers. Uitgeloofd waren geldprijzen. Voor versierde fietsen werd de eerste prijs toegekend aan den heer L. Kraak en mej. K. Asoer; 2e prijs de heer W. v. d. Poll en mej. M. Klaver, 3e pr. de heer J. Aay. De uitslag van Ren wedstrijd ringrijden was als volgt: Heeren: le prijs L. Kraak, 2e pr. J. Versteege, 3e pr. G, Boerse. Dames: le pr. J. Schrama,. 2e pr. M. Schoon- derbeek, 3e pr. M. Snierings, Intusschen vernamen wij ook den uitslag van den étalage-wedstrijd (prijzen in geld). Alle winkeliers hebben bijzonder veel werk van de versiering hunner étalages gemaakt, dat moet gezegd. Men heeft begrepen, dat, al wint men geen prijs, geen beter reclame is naast adverteeren, dan étaleeren. De be slissing der Jury was dan ook uiterst moei lijk; voor den 4en en 5en prijs moest zelfs worden geloot. De uitslag was als volgt: N. Alleman (slager) 54 p., le pr.: W. van Doo- ren (manufacturen) 49 p„ 2e prijs; A. van Zanten (vruchten) 48 p„ 3e prijs; H. Kraaij fbanketbakkerij) 47 p., 4e prijs; P. W. van Houweninge (bakkerij) 47 p., 5e prijs. Verder D. Flentrop 46 (meubelen), eerv. verm.; S. i'. Smid 46 (manuacturen) id.; J. Lampe 45, id. id.: G. W. J. Mathot 44 (kruidenierswa ren) id,; P. W. v, d. Hulst, 44 p. (manufac turen) id. Voor vermelding kwamen iri aan merking G. P. Out 43 p. (bakkerij), H. Jonkman 42 p. (kruidenierswaren), Somsen Co. 40 p. (slagerij). Buiten mededinging verdient in 't bijzonder te worden vermeld slager P. Witteman. Het glanspunt van den 2en dag vormde de groote Historische en Allegorische Op tocht. nonw betrekking hebbende op deze streek. We kunnen dit niet in détails be schrijven, doch achten het plicht toch even de samenstelling der groepen te geven. 1. Rijtuiifegelings-Commissie: 2 Riituig Eere comité; 3. Riituig Hood-comité; 4. Muziek corps; 5. Knninefaten te paard; 6. Graal Willem I van Holland, vergezeld door. kruis ridders; 7. Witte van Haemstede met zijn schildknapen; 8. Jacoba van Beieren met Ede'vrouwen; 9. Handwerklieden (Nijver heid); 10. Margaretha van Parma met Alva en Spaansche soldaten; 11. Kenau Simons Hasselaar; 12. Pieter Adr. v. cl. Werff, Bur gemeester van Leiden; 13. Willem I, Prins van Oranje met zijn vrouw; 14. Loiiise de Coligny en gevolg; 15 Beeld van Bloei; Gouden Eeuw van Nederland; 16. de zee helden De Ruyter en Tromp, Jan Pietersz. Coen en Heemskerk; 17. Eenige bewoners der veroverde streken enz.; 18. Groep kun stenaars op het Muiderslot vereenigd; 19 Willem III, gehuwd met Maria Stuart; 20. Lodewijk Napoleon met soldaten; 21. Ne- dtrlandsche Maagd met Oranjeboom; 22. Staf van Arbeidsters; 23. Bollenbedrijf; 24. Bloemisterij; 25. Chr. Nat. Werkmansbond; 26. Gymnastiek en Schermvereeniging „Kracht door Oefening"; 27. Lichtbron; 28. „Zingt den Heer"; 29. Ned. Chr. Vrouwen bond. Gevolgd were): Van den Endelaan (lepenlaan), id (Kastanjelaan), Molenstraat, Hof, Julianastraat, Meerstraat, Hoofdstraat, Mariastraat, Vorselaan, Weerestein, Pas toorslaan, Loosterweg, Stationsweg, Hoofd straat tot Bloemswaard, Hoofdstraat, Mo lenstraat, waarna ontbinding op den Van der Endelaan. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde Donderdag middag' de gemeenteraad. B. en W. stelden voor, om aan deWoning- bouwvereeniging „Bloeinendanl-Noord" een bedrag, groot 124.65, uit te betalen, zijnde dc door die vereeniging gemaakte kosten voor bestekken en leekeningen voor den bouw van 10 arbeiderswoningen met rijkspremie, welke bouw uit financiëele redenen niet is kunnen worden uitgevoerd. De heer OTTO stelt voor, dit bedrag niet uit te betalen. Van zelf volgt dam hieruit, dat we dergelijke bedragen niet meer uitbetalen. De heer SCHULZ zegt, dat indertijd de wo ningen wel noodig warén en ook de grond was reeds in het bezit van de bouwvereeni- ging. Door een bijzondere omstandigheid hebben de plannen geen voortgang kunnen vinden. Maar de vereeniging is gelheel te goe der trouw. Spr. meent dat l.iarom de plan nen vergoed moeten worden. Het voorstel wordt aangenomen. De vage bewoordingen van art. 244a sub 3de der gemeentewet hebben al heel wat stof opgejaagd en hel aantal reclames togen belas tingaanslagen, ingevolge deze wetsbepaling opgelegd, is ieder jaar buitengewoon groot. De Raad van Voorhout echter zal voor noemd artikel uitsluitend getoetst hebben aan de omstandigheid in die gemeente. Men is daar naar het schijnt van de gedachte uitge gaan, dat elke zaal; is een landbouwbedrijf, welks omzet en wihst ongeveer afhangt van de oppervlak te van den grond, die men ter beschikking heeft. Het behoeft 'geen betoog, dal dit allerminst een goede maatstaf is voor het opleggen van aanslagen ajls forens. Mitsdien stellen B. en W. voor het besluit van den Raad der gemeente Voorhout voor kennisgeving aan, le nemen. Alzoo besloten. B. en W. stellen voor, aan A. de Vries, al hier, ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 7 der bouwverordening voor den ver bouw van een waranda lot serre achter zijn perceel de Genestetweg 18. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan W. K. Kemper voor den bouw van een werk1- cn bergplaats achter perceel Kerkplein. Goedgekeurd. De heer KREMER vraagt, alvorens de conv- missiebenoemiingen aanvangen, of er een com missie van bijstand en een van advies be staat en of de commissies niet met twee kun nen uitgebreid worden, voor publieke werken en voor ondierwijs. Omtrent de eerste vragen geeft de VOOR ZITTER eenige inlichtingen. Omtrent de beide laatste zogt spr., dat hierover een bespreking zal worden gevoerd en nadere voorstellen zullen kunnen worden gedaan, Eenige discussie ontstaat over de vraag,wel ke commissies moeten zijn commissies van bijstond en welke de commissies van advies. De heer OTTO dient bierbij een motie in, strekkende eat, dd raad van oordeel, dal voor de belangrijkste takken van dienst commissies van bijstand worden ingesteld, B. en W. uit- nooid'igt in een volgende vergadering voor st ellen hieromtrent in te dienen. De heer LUDE wil aNlle commissies voov- loopig als commissies vain advies beschouwen en ze als zoodanig benoemen. In een volgende vergadering kunnen dan de commissies van bijstand vastgesteld worden. De heer OTTO noemt de situatie voor den raad/ onaangenaam, omdat niet de raad er schuld aan heeft, doch B. en W. de schuld dragen. Wanneer we nu maar lukraak de commissies moeien benoemen, om uit de im passe le geraken, vindt spr. dat een aller- miserabel sl systeem. De VOORZITTER ontkent, dat er eenige informaliteit is. B. cn W. behoeven niet met een voordracht van leden te komen. De motie vdn d'en heer O Ho word t dan met alleen de stem van dén heer Laan legen, aangenomen. Overgegaan wordt dan tot de commisSie- benioenningen. 1 In de Commissie voor de Strafverordenin gen worden benoemd de heeren J. Th. Born- waler en mi. J. Luden; in de Waterleiding- commissie de heeren H. Hogenibirk en Ch. F. de Roo van Anderwerelt. In beide com missies vertegenwoordigt dc burgemeester het Dagelijksch Bestuur. v In de Fkiamtieele Commissie worden be noemd de heeren A. F. Kremer, mr. J. Lu- den 'en C. SOhulz; in de Grondeommissie de heeren A. J. d;e Waal Malefijt, J. Th. Born- water, J. G. van Kessei en J. Blaokevoort; in de Werkloozencommiissie de heeren J. G. van Kessdl, P. Verdegaal en J. Blankevoort; in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg de heeren: H. Hogenbirk. P. O Ito cn voor het derde lid hebben na twee vrije stemmingen, bij de herstemming de heeren Van Kesscl en Priinsenberg ieder 7 stemmen. Eén stem was blanco-. Het lot wijst den heer Prinseniberg aan, doch deze neemt de benoe ming niet aan. Bij een nieuwe vrije stemming wordt de beer Van Kessei gekozen. Tot plaatsvervangers worden gekozen de heeren J. Tb. Bornwater, Ch. F, de Roo van "Anderwerelt, A. F. Kremer en A. J. de Waal Malefijt. Bij acclamatie wordt de heer Ign. Bispinïk benoemd lolt adviseur voor liet phologra- phisch archief. B. en W. stellen voor aan den directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf een sluik grond van pl.m. 400 M2. aan de Oost zijde van de Bosch- cn. Duinlaan te verkoo- pen. Oip dien grond zou dan éen garage met bovenwoning gebouwd worden. „Bloemendaal-Noord" cn „Bosch en Duin" verzochten dén raad het voorstel niet aan te nomen, omdat o. m. het natuurschoon aldaar daardoor zal verminderen. Het punt wordt aangehouden tot de vol - gende vergadering. B. en W. stelden voor, om de wegen in het Oranjopank te noemen: Prins Frerlerik- laan, Prins MauritSlaan, Prins Hendriiklaan, Nassaulaan, Waldeck Pyrmotnllaan en Oranje laan. j Op voorstel van den heer VAN KESSEL wordit de naam Nassaulaan in Oranje-Nassau- lann gwwiizlBd. Op voorstel van den heef PRINSENBERG heet de laan zoo Itot aan de ombuiging naar de Julianalaan.Verder wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. B. en W. stelden voor, het vervolgonder wijs op te heffen. De Bond van Ned. Onderwijzers verzocht, het vervolgonderwijs niet op te heffen. De heer KREMER is voor behoud van het vervolgonderwijs, zelfs al zouden er weinig kinderen zijn, die er aan deelnemen. Spreker meent, dat een bezuiniging van 900 hier geen gewicht in de schaal mag leggen. Ook de heer SCHfJLZ is voor behoud van het vervolgonderwijs. Door opheffing zouden juist die kinderen getroffen worden, die het minst onderwijs genieten, te meer, nu het ook in hel plan van den minister ligt, hel 7e leerjaar tol 1930 op te schorten. Spr. zou willen, dat B. en W. meer drang uitoefenen, opdat meer kinderen het vervolgonderwijs gaan volgen. De heer VAN KESSEL vereenigt zich met de vorige sprekers. De heer DE WAAL MALEFIJT zegt, dat er het vorige jaar bij de school van den heer Hoekstra 6 ingeschreven waren en er slechts 2 gebruik van maakten. De VOORZITTER zegt, dat volgens de pre sentielijst er altijd afwezig waren. Het hun keren naar ontwikkeling is volgens spr. niet zoo groot. De lieer DE ROO zou het nog eens aan willen zien. Het gaat misschien beier, nu juist het 7e leerjaar opgeschort wordt. De beer IvREMER vraagt of het advies van dc Schoolcommissie gevraagd is. Wethouder LAAN meent, dat, wanneer de Schoolcommissie werkelijk hierin belang stel de, zij wel met advies gekomen zou zijn. Voorts betoogt spr. eveneens het slechte be zoek van het vervolgonderwijs. De heer NUIJENS zet uiteen, dat in Vo gelenzang bet vervolgonderwijs goed bezocht wordt. Er zijn 18 leerlingen ingeschreven en gemiddeld riemen er 15 aam deel. Spr. meent, dat een der oorzaken van het slechte bezoek van dat onderwijs te B'Ioemendaal is, dat deze gemeente dicht bij Haarlem ligt, zoodat kin deren uit deze gemeente gemakkelijk te Haar lem school kunnen gaan. De heer PRINSENBERG wil ook hel ver volgonderwijs behouden, maar zou willen, dat de raad uitsprak, dat zicih minstens 12 leer lingen moeten aanmelden. Het voorstel wordt aangehouden, om eerst de Schoolcommissie over deze zaak te hooren. B. en W. stelden voor, op grond van art. 72 der L. O.-Wet 1920, een bedrag van 260,35 beschikbaar le stellen ten behoeve van de Chr. School voor M.U.L.O. voor de aanschaffing van leermiddelen. De hper OTTO stelt een vraag. De heer HOGENBIRK deelt mede, dat de leenriiddelen noodlig /ijn wegens uitbreiding der school. Wethouder LAAN deelt mede, dat de In specteur gezegd heeft, dat het in de vorige raadsvergadering genomen besluit onwettig was. De gelden moesten toegestaan worden Beperkende beparinigeij pochten daarbij niet genomen worden. Het Dagelijksch Bestuur zou dan later beslissen of de aanvrage le hoog was, enz. Wat deze aanvrage betreft, ook deze moet ingewilligd worden, volgens den inspecteur. Daarna onderzoekt deze, in hoeverre de aan vrage goed is. Uit de verdere discussie blijkt at de heer Ö'tlo de stukken verkeerd begrepen heeft. Daar het een uitbreiding der school betreft, vallen de nieuwe leermiddelen volgens de nieuwe wet onder de inrichtingskosten en moeten dus toegestaan worden, waartoe dan ook besloten wordt. Het kohier der recogmillën 1923 wordt vastgesteld; eveneens de afschrijving vam het 'kohier Hondenbelasting 1923. Bij dit laatste punt ontstond nog eenige discussie over het nut van den politiehond, waarbij de heer LUDEN vroeg, dat, wanneer de politie agentenwerkelijk goede politiehon den hebben, hun wat meer steun verleend zou worden, dan'alleen ontheffing in de belasting. B. en W. -zullen dit in overweging nemen. B. en W. stelden voor, overwegende, dat door de voortvarendheid van belrokkenen soms p'iannen tot 'het met steun van Rijk en of gemeente slichten van woningen en scho len worden gemaakt en in détails uitge werkt, nog voordat de zekerheid bestaat dat op de verlangde medewerking kan worden gerekend en lot uitvoering van die werken kan worden overgegaan; dat men de kosten van een en ander, als aan zoo'n plan geen uitvoering kan worden gegeven, in den regel voor rekening der ge meente pleegt te brengen; dat eerst lot uitwerking van pionnen, welke men met,steun van Rijk en Gemeen te voornemens is Ie doen uitvoeren, dient te worden aangevangen, nadat men verze kerd is van de medewerking van overheids wege, tenzij betrokkenen die voorloopige kosten easu quo voor eigen rekening nemen; in den vervolge in geen geval meer de in de considerans bedeelde kosten te dekken, zoo daarloe in beginsel vooraf niet beslo ten is. De heer OTTO meent, dat bij aanneming van een motie hetzelfde kan bereikt worden. Dr. BORNWATER meent, dat den bouwvereeniginigen d-an hot werk onmogelijk gemaakt wordt. De heer SCHULZ onderschrijft dit en wanneer de motie qangenomen wordt, wondt bewaarheid wal spr.' bij de bespreking van de annexatie gezegd heeft, dat nl. B'Ioemen daal den arbeiderswoningtxruw niet, wil be vorderen en de arbeiders liever builen de geane^nte houdt. De heer OTTO dient dan een motie in, waarin gèiegd wondt, dal in het algemeen •geen gemaakte en uitgewerkte pionnen ver goed worden van gemeentewege aan wo- mi ngbo il wvereenigi ngen Wethouder VAN NEDERHASSELT stelt voor, te besluiten, „d'at voorbereidende werkzaamheden niet zullen betaald worden door de gemeente, indien niet daarvoor vooraf de toestemming van den raad is ver kregen, op voorstel van B. cn W." De mol'ie-Ollo wordt dan in stemming ge bracht en aangenomen met 10—5 stemmen. Tegen ide heeren Prinisenberg, Van Kessei, Bornwater, Schuiz en Nuijens. Het voorstel, de ontvangst van verkochte gronden le bestemmen voor versterkte af lossing van de 6' pet. geldJeeniing van 1919, werd goedgekeurd. Bij de rondvraag bespreekt de heer BLAN KEVOORT dc gehouden aanbesteding van brandstoffen. De leveling is niet gegund aan den laagislen inschrijver. F.r is een her- besteding gehouden, waarbij B. en W. voor schreven, dal de kolen geleverd moesten worden uit schacht 2 der Cjranje-Na.ssau- mijn. Doch bij de eerste aanbesteding gaf de laagste inschrijver le kennen, dat hij bij voorkeur uit schacht 2 der Oranje-Nassau- mijn wilde leveren. Bij de 'henbesteding was een ander de laagste inschrijver. Spr. vraagt, waarom die herbosteding gehouden is en zou graag willen, dat dc levering alsnog aan den eersten laagsten inschrijver gegund ward. Er ontslaat hierover discussie, waarbij de heeren HOGENBIRK OTTO het afkeuren, dat de fa. Krul bij de lierbeste- Barometerstand 10 uur voormiddag: 7o0 Achteruit. OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem ding 5 cent beneden de eerste laagste in schrijving. Toen bij de eerste inschrijving te gen. den laagsten inschrijver gezegd, was, dal hij de laatste was, zei de heer Krimp: „Dat zuilen we nog zien," Eenige dagen daarna komt de herbesteding. Spr. noemt het ge beurde bij deze aanbesteding een aperi schandaal. Wethouder LAAN meent, dat de heer Otto dergelijke groote woorden in moet hou den. De inschrijving kan misschien niet goed geweest zijn, maar van een schandaal kan niet gesproken worden De heer BLANKEVOORT merkt op, dat het schandaal niet het gemeentebestuur treft, doch het behandelen der aanbesteding door ambtenaren. De heer OTTO vraagt, of een ambtenaar ;het recht heeft, de briefjes der aanbeste ding te openen'. Besloten wordt, de levering der kolen aan den eersten laagsten inschrijver te gunnen en zoo deze niet kan leveren, aan den inschrij ver, die op hom volgt, mits geleverd wordt uit schacht 2 der Oranje;Nassau-mijn. Te kwart over 6 volgt dan sluiting dat vergadering. Geboren: z. van G. J. SmitKoning. Getrouwd1: B. E. van Steenwijk en M. J. van Striien. Overledeij: W. K. Toutlemonde, 76 j. A. van der Klooster. 91 j. P. Eckhart, 78. j. J. M. Rokel, 88 j. VEILING te Lisse, op 20 dezer, onder directie van Holland's Bloembollenhuis. E. V. T. Witte Due Max I, 2. E. V. T. Chrysolora, top, f 2.10. E. V.' T. Cram. Brillant top. 1.95. E. V. T. Witte Valk, top. f 2.30. E. V. T. Gele Prins, top. 2.30. E. V. T. Scarlet Due I, 3.30. E. V. T. Prins v. Oostenrijk, I, 3.10. D. T. Imperator Rubrorum, top. 5.10; D.T. Rubra Max, I, 2.90; Dn. Psysche, top. 2.45; Dn. Bar- tigon, top. 5.60; E.N. Bic, Horsfieldie, I, 4.75; E.N. Mad. de Graaff, II, 4.75; E.N. Bic. Victoria, II, 5; E.N.' Glory of Leiden, rond, 3.60; E.W. La Grandesse, II, 7.75; E.B. fohan, II, 4.50; E.B. Potgieter, 5.50; E.B. Schotel, II, 5.80; E.B. Queen of the Blue, I, 9; E.B. Grand Monarque, I, 6,25, Cr. Geel, top. 2.50; Cr. Purperea Grandi- flora, top. 1,20; Cr. Diverse soorten, top, I, 0.45; Iris. Hisp. of soort top. I, 0.85; Iris. Anglica gemengd, I, 1.80; Enk. Galanthus, I, 0.95; Lilium Cafedidm» 18/20 7.25. Alles per 100 stuks. Burg. Stand. Geboren: Jacoba Anna a van W. v. NoordSpruijt; Henricus Antho- nius z. van W. A. v. KampenKleyhorsi; Johannes Hubertus z. van W. BramaKoe- leman. Ondertrouwd: L. Zwetsloot en A. C. Bak ker; C. J. de Vroomen, van Warmond en P. M. Schulte. J. Warmerdam en S. M. Hoogeveen van Noordwijk. Getrouwd: C. J. Zoet en M. P. Prins. Gevestigd: P. J. Angevaare uit Leiden; M, W. de Kort, C. C. Alberts, J. F. L. Barbier, J. P. A. Bertram, J. J. Becker, G. de Groot, G. A. van Nierop, D, v. d. Ploeg, J. J. Pouw, de Rijk, A. Rietveld, allen uit Heythuizen. Vertrokken: A. J 1' Ami, naar Nieuw- Wetering; LI. Hoek, naar Gemert; M. Tet- teroo, naar Alphen a.d. Rijn; J. M. Dijssel- bloem, naar Heemstede; G. Hulsbos en ge zin naar Lisse. Gasaanleg. De gasaanleg is in vollen gang; men zal reeds den a.s. winter van 'f gas kunnen profiteeren. Het uisscherijbedrijl. Het schrijven, dat' door «Ie combinatie van vakorganisaties int het visscherijjiedrijf alhier aan de Vee-, Expl. Mij. en de firma Groen is gezonden, luidt ais volgt: „Naar aanleiding van een door uwe direc tie doorgevoerde loonsverlaging voor de op varenden der stoomtrawlers, een loonsver laging, waarmede noch de opvarenden, noch de organisaties genoegen kunnen nemen, aangezien de loonen der opvarenden in ver houding tot hunnen zwaren arbeid al reeds te gering zijn, heeft dé combinatie van transportarbeiders te IJmuiden zich gewend tot het bestuur der Reedersvereenigiug al hier met een zeer gematigd schrijven. Als antwoord op on.s schrijven ontvingen wij ©en absoluut afwijzend antwoord van de Reed© rsve reen i ging. Toch wenschen wij onzerzijds alles te doen om een conflict 1e voorkcuen, aange zien wij teveel verantwoordelijkheidsgevoel bezitten, om den tegemvoordigen toestand in het bedrijf niet le begrijpen. Daarom wen schen wij nog een poging te doen, om voe ling Ie krijgen met de reederijen individueel, om te trachten de hangende kwestie op vredelievende wijze op te lossen. Waar hier immers nog niet kan worden gesproken van een officieel conflict, daal, zal een oplossing tusschen u en ons gemak- keiijker tot stand komen, dan wanneer het conflict een feit is. Redenen, waarom wij uwe directie dan ook ernstig in overweging geven li bereid le verklaren, om in onderling overleg met on ze combinatie een oplossing te zoeken er daarmede de rust in het bedrijf te waarbofl gen." Tuberculosebestrijding. De opening vair hel nieuw gebouwde consultatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in de gemeente Velsen, staande aan do Bri" jiisstraat alhier, zal plaats hebben^ a.s. Woensdag 26 September, des middags te S uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1