E2ZËZZZE1 >o hp )'3 PI ANC 1 uitgeest. Verbetering der Haring- visscherij. Ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen B INGEZONDEN. KROMMENIE. VELSEN. OVER VEEN. SCHOTEN. HAARLEM. Haarlemsche Jachtclub. Besmettelijke ziekten. Sterkte lichting 1924. Personalia. DE LOONSVERLAGING BIJ DE WERF „CONRAD". Oefeningen Pontonniers. De gemeentelijke concertzaal. W orstel wedstrijden. Past op de fietsen! Boefjes. Dierenmishandeling. Te water. Verkoopingen. 60 cent per regel. ~T FIJNSTE voor >UDDING, VLA'S PUiJVIS' Samensmelting van Strafgevangenis en Huis van Bewearing? Mode-show. Markenhandel. Giften. EEN WONDERBARE GENEZING. BURGERLIJKE STAND. Het nieuwe gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond. 60 cents per regel. zT u si t 1 u 6 Lr D W Faillissementen. Burg. stand. Geboren: Henderina Maria Margaret ha d. van M. G. Wel age n en M. Ko ning. Marinus Franciscus, z. van J. J. Bren- del en A. J. Peters; Pietertje, d. van K. Feeke en N. Hartman; Anton, z. van J.Tjipjes en A. Hoik amp. OveTleden: Wilhelmkia Jaeoba.Nocin, 1 j d. van I. Noom en H—Haan. y H. Kerk. Op de Slaatsbegrooting komt een subsidie voor voor herstelling van de N. H. Kerk. De begrooting merkt op: Herstelling is noodzakelijk. De kosten be dragen 22,000. Hiervan waren 10,000 voor rekening van het Rijk te nemen, te verdoe len over twee jaren. Gemeenteraad. Openbare verg van den gemeenteraad vag Velsen op i -ig 25 September 1023, des namiddags 7 uur ten ge- meenkhmze. De agenda vermeldt: l. Belastingzaken. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Intrekking van eene bepaling der ver- Vrdening op de openbare reinheid. 4. Idem van hypothecaire voorschotten. Aankoop van een sehuur naast het per ceel A, Uitendaalschestraat no. 34 te Jan Gij- senvaart cn verhuring van een en ander. 6. Crediet vooé het maken van een ge bouwtje lot berging van sportmateriaal op het H. B. S.-lerrein. 7. Aankoop van grond van de Coöpera tieve V'ereeniging Particuliere Woningbouw- vereeniging „Wijkeroog". 8. PraearfWes op het verzoek van G. J. Haver en J. J. Rasmussens te Wijkeroog om opheffing van een bouwverbod of aankoop van grond. 9. Idem op het adres van de federatie Velsen der S. D. A. P. omtrent gedwongen deelneming na sehoottijd aan repetities voor ét jubileumfeesten. 10. Aanstelling van tijdelijk personeel aan de Nijverheidsavondsohool voor ambachts lieden voor den cursus 1923/24. verhooging van het aantal wekelijksche lesuren voor en kele vaste leerkrachten en verlenging van de tijdelijke aanstelling van den directeur dier school. tl. Wijziging van de verordening tot rege ling van het vervolgonderwijs. 12. Crediet voor uitbreiding der straatver lichting in de Trompstraat te Velseroord. 13. Voort oopige vaststelling van de volgen de rekeningen over 1922: a. der gemeente; b. van het bedrijf openbare werken; c. van het bedrijf reinigings- en onlsuiettingsdiensl; d. van het grondbedrijf; e. van de burgerlijke armbesturen: f. van de gezondheidscommissie; g. van de commissie van toezicht op hel lager onderwijs. 14. Benoeming van: a. een lijdelijk leeraar m de praetische scheepswerktuigkunde aan de vjsscherijschool: b. twee vaste en •vier tijde lijke leeraren aan de handelsavondschool. Aanrijding. De heer van Maren weet Vel. dat hij een benzine-pomp voor zijn zaak heeft «taan. Gisteravond is deze pomp voor de tweede maai door een auto tegen den grond gereden. Nu moeten we toegeven, dat 't xeer lastig is voor automobilisten, die een poos in café 't Roomhuis hebben geschuild voor den regen, om achteruit rijdende, een benzinepomp te ontwijken, die zelf geen streep op zij gaat. Maar aan den anderen kant is 't niet mooi van zulke heeren <io schuld van 't omvallen te geven aan don benzinepomp, omdat die niet vast genoeg op zijn beenen staat, 't Was hier de geschie denis van den pot en den ketel. Op 't poli tiebureau werd verder uitgezocht wie da schuld droeg, de pomp, die niet vast op z'u beenen stond of de bestuurders, die ook niet vast op hun beenen stonden. Intusschen had de pomp ook een mensch kunnen zijn, en dan t 5. A, r. d. Broeke t- Na een kortston dige ziekte overleed gisteren in den ouder dom van 42 jaren de heer S. A. van den Broeke, alhier, id leven directeur van de muziekvereeniging „Voorwaarts."' In de mobilisatie jaren was wijlen de heer Van den Broeke geruimen tijd directeur van het militair muziekkorps bij het 21ste land weer bataljon. Vrt' - taterdag en Zondag a.s. worden van wege de Haarlemsche Jachtclub in hel Noorder- Buitenspaarne nationale groeps- en nationale en onderlinge zeilwedstrijden gehouden. De afvaart geschied! in deze volgorde: Za- erdog: 12-voetsjollen juniores, Soheldejoften, juniores, le groepswedstrijd, 2e groepswed strijd. Zendag: Ineke-wedstrijd, Schetdejollen, da mes 12-voetsjollen. 5 M2. klasse, nationale 12 voefsjollen, beslissing groepswedstrijd. Ook zal dan een wedstrijd giehouden worden voor jachtschippers in 12-voetsjollen. Verschillende prijzen, zijn beschikbaar ge- stetd, o. m. voor de nationale groepswedstrij den een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door de Haarlemsche Jachtclub. fn de week van 9 tot en met 15 Sep tember 1923, kwam er te Haarlem 1 geval van Buiktyphus, en 2 gevallen van Diphthe- riti« voor, te Beverwijk 1 geval van Rood vonk. te Bloemendaal 1 geval van rood vonk. te Haarlemmermeer 1 geval van Roodvonk, te Heemstede 1 geval van Rood vonk, te Velsen 3 gevallen van Roodvonk, it Wijk-aan-Zee 1 geval van Diphtheritis, te Zaandam 1 gleval van Roodvonk, en te Lisse 1 geval van Roodvonk. ■Seat*. Bij Kon. Besluit is de sterkte van de kchting 1924 bepaald. Van de voor inlijving aangewezen perso len der lichting 1924 worden 23.500 man bestemd voor *ewoon dienstplichtige. Van deze 23500 worden 750 man bestemd vroor de zeemacht. Dienstplichtigen, die een vrijwillige verbin tenis bij de zeemacht aangaan, worden boven dat getal voor de zeemacht bestemd. R%t is bekend dat het zeevisscherijbedrijf, in 't bijzonder de haringvisscherij wel zeer «terk getroffen geworden is door de alge- meene economische ontreddering, welke in een zoo groot deel van de wereld nu reeds zoo lang, en nog altijd in toenemende mate heerscht. Op enkele voorspoedige jaren is een heele reeks van slechte jaren gevolgd, tengevolge waarvan tal van bloeiende zaken geheel ver dwenen zijn, andere zeer sterk gehavend werden, en alle achteruitgang hadden te boeken. Dit geldt zoowel voor de eigenlijke vis- scherij, al voor den daarmee verband hou denden handel. Sinds 1920 is de vischerij sterk ingekrom pen; slechts ongeveer de helft van het aantal haringschepen werd in de vaart gebracht, en zelfs met dit beperkte aantal is over het al gemeen nog verlies geleden. Ook dit jaar is slechts de kleinste helft de: vloot in bedrijf; als we goed geteld hebben, varen er omstreeks 250 van de pl.m. 600 schepen, die dc Hollandsche vloot nog altijd op papier telt. Van die 250 zijn er 37 stoom- en 19 motorloggers, de overige zijn zeillog- gers; van deze laatste categorie ligt dus het grootste percentage op, of wordt althans buiten de haringvisscherij gehouden. Kunnen de omstandigheden zoo ongeveer blijven als ze op 't oogenblik zijn, dan be staat er wel ecnig uitzicht, natuurlijk on der het noodige voorbehoud dat met dit beperkte deel der vloot een matig rende ment wordt verkregen voOr de teelt 1923. Dit stemt reeds tot een betrekkelijke te vredenheid, aangezien het een vooruitgang zou beteekenen, vergeleken bij de voorafge gane jaren, maar we hadden reeds vroe ger gelegenheid dit op te merken het zou nog in geenen deele aangemerkt kunnen wor den als een loonende uitoefening van het be drijf, daar bezwaarlijk eenige winst, behaald met de helft der vloot, zou kunnen goed ma ken wat men met de andere helft achterop geraakt. Alle kracht en alle nadenken dienen er dus op te blijven gericht om zoo spoedig mo gelijk te bereiken, dat weder de heele Ne- derlandschc haringvloot zee kan kiezen, met redelijke kansen op loonend resultaat. Het bedrijf moet uit den put worden ge haald, niet eens voor een oogenblik, maar, als 't kan, blijvend. Het groote middel daartoe ligt buiten onze macht. Zoodra Europa zich uit de econo mische inzinking zal hebben opgeheven, en normaal handelsverkeer zal zijn hersteld, zal uiteraard ook het haringbedrijf daarvan de goede gevolgen ondervinden. Maar naar algemeen gevoelen zal daar nog een lange, lange tijd mee gemoeid zijn, zoo het al ooit weer geheel in orde mocht ko men, en het voegt niet daarop lijdzaam te blijven wachten. Dit laatste geschiedt ook niet; vele en ve lerlei zijn de pogingen, welke worden geop perd en aangewend teneinde verbetering in den toestand te verkrijgen. Sommige dezer pogingen zijn gericht op herstel van de in 't verleden geleden scha den, anderen houden zich met de toekomst bezig. Wat de eerste categorie betreft denken we aan de adresbeweging der reeders, om van de groote offers cn zware heffingen in de crisis jaren althans een deel terug te bekomen, aangenomen als daarbij wordt dat mede door die offers en heffingen de haringvissche rij in de neer is gekomen. Het valt moeilijk te zeggen, of deze actie eenigerlei gevolg zal hebben, wel kan wor den aangenomen, dat het bedrijf ook voor de toekomst weer wat sterker zou komen te staan, indien het thans op die wijze over wat meer geldmiddelen de beschikking verkreeg. Zeer onderscheiden zijn de middelen, wel ke worden aangevoerd of aanbevolen in 't belang der toekomst. Stellig is het pogen der Reedersvereeni- ging om verbetering in het lust en strenger regelen voor de kwaliteit van de te expor teeren haring te verkrijgen, ingegeven door den wensch om de Hollandsche reputatie te verhoogen, een factor van blijvende be- teekenls in den concurrentiestrijd. Ook het streven tot uitbreiding van den af zet van haring in het buitenland heeft ten doel aan het bedrijf een blijvend voordeel te bezorgen, en het kan gewaardeerd worden, dat de Regeering blijk gegeven heeft hieraan een financieel offer te willen brengen. Het is echter wel ten duidelijkste geble ken hoe moeilijk het zal zijn te dezen op zichte algemeene medewerking te verkrij gen. Het werkelijk of vermeend oogenblik- kelijk particulier belang verzet zich op dit terrein vaak tegen handelingen, welke in liet duurzaam bedrijfsbelang alle toejuiching verdienen. Bij het ten uitvoer brengen van liezen arbeid zal nu eens den handel over het doode punt heengeholpen moeten woz- dens dan weer proefzendingen dienen te geschieden van tof heden niet of onvoldoend bekende kwaliteit en pakking, elders weer zuiver pionierswerk verricht behooren te worden, met uiterst onzekere kans op eenig dadelijk succes, ten einde den Hollandschen naam bekend, of weer opnieuw bekend te maken. Wordt een dergelijke arbeid niet met al gemeen vertrouwen aangezien en gesteund, dan komt er geen steek van terecht, maar het laat zich nog niet aanzien, dat dit alge meene vertrouwen er reeds is, of op komst zou zijn. Wantrouwen en kortzichtigheid kunnen hier alles bederven, en het toch zoo drin gend noodige werk tot absolute mislukking brengen, tot blijvend nadeel van de haring visscherij, welke het kan niet genoeg worden herhaald nu nog maar amper voor de helft kan worden uitgeoefend. Natuurlijk zal op den duur de afzet van haring aan den handel overgelaten moeten worden, welks natuurlijke taak dit is, en die er ook volkomen toe in staat is, maar tot pionierswerk, proefftemingen en onder zoekingen is de handel niet, en zeker tegen woordig niet in staat, en dit bijzondere werk moet aan een bijzondere organisatie worden overgelaten, welke daarvoor het algemeene vertrouwen en de algemeene medewerking behoeft. Als derde middel tot verbetering van den toekomstigen toestand moeten we de pogin gen voor de haringconsumptie in het bin nenland op te voeren beschouwen. De cir culaire der Reedersvereeniging aan de ge meentebesturen in de periode van de diepste inzinking van voor eenige weken is daarvar? een uiting. Het plan-Voet tot uit voering van een algemeenen haringverkoop door heel Nederland aan huis is alle aan dacht waard en kan, na verbetering, aan vulling en omwerking leiden tot een resul taat, waardoor wellicht niet langer onze mooie haringvloot werkloos in de havens behoeft te blijven, en ten gevolge waarvan weder duizenden landgenooten werk en brood zouden vinden. Alweer kan worden erkend, dat onze haringhandel op dit gebied reeds veel en in toenemende mate presteert, maar zoo lang niet ten volle het bereikbare o5k in derdaad bereikt is, behoort medewerking te worden verleend van dezen arbeid, nadat hij goed doordacht, degelijk voorbereid en solted georganiseerd is. Tenzij men wat toch uitgesloten moet v/orden geacht tevreden wil zijn met een toestand, waarbij blijvend onze haringvloot tot nauwelijks 50 pet. van hetgeen zij ge weest is wordt gereduceerd, en gevolgelijk ook het heele bedrijf maar op halve capa citeit kan worden ingesteld en uitgeoefend. Bevordering van de binnenlandsche con sumptie van haring en visch is ook goed deels het doel van de in November/Decem ber te Amsterdam in het Paleis voor Volks vlijt te houden tentoonstelling „Volksvoe ding",'; het publiek zal er geanimeerd wor den de producten onzer visscherij te lee- ren kennen, en door middel van een popu lair geschriftje, dat in duizende exemplaren wordt uitgedeeld, zal op het belang van ha ring en visch als voedingsmiddel de aan dacht worden gevestigd. Ook zulk pogen kan blijvende vruchten opleveren, en het verdient den steun van reeder:: en handel, die er een offer voor over dienen te hebben. „De cost gaet voor de baet uyt." Ten slotte veroorlooven we ons nog even de aandacht te vestigen op het adres der amenwerkende gemeentebesturen van Den Haag, Vlaardingen, Katwijk en Maassluis aan de Regeering over den onbevredigen- den toestand in het zeevisscherijbedrijf, en waarin met name gevraagd wordt de in stelling van een commissie, welke een diep gaand onderzoek zal instellen naar den toe stand in het bedrijf, en middelen zal heb ben te zoeken tot verbetering. Het ontbreekt niet aan instellingen en autoriteiten, welke zich met de visscherij bezighouden; de bedrijfsvereenigingen, de Raad voor de Visscherij, het College voor de Visscherijen, de Visscherij-Inspectie, de Afdeeling Visscherij en van het Ministerie van' Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Toch gelooven we, dat een commissie, als door de Gemeentebesturen gevraagd, met die bepaalde opdracht, goed werk zou kun nen verrichten, mits de commissie flinke bevoegdheid verkreeg en er deskundige leden zitting in kregen. Laat een dergelijke commissie maar eens consciëntieus nagaaft wat er gegrond is in de vele klachten over onbillijke bejegening, ten gevolge waarvan het bedrijf blijvend geschaad zou zijn, en aat die commissie maar eens aan de Regee- ing adviseeren over wat naar haar oordeel op den weg der Regeering ligt om verbete ring te verkrijgen. Dat zou heel veel goeds kunnen doen, en van blijvende beteekenis kunnen zijn voor de toekomst. Wij willen ook daarin zien een poging ten einde tot verbetering in het visscherijbedrijf te geraken. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het aan zulke pogingen niet mankeert; met aan dacht mogen we het verloop er van vol gen, en het geheele bedrijf zal goed doen er met welwillendheid en medewerking naast te gaan staan. Moge met vereende krachten spoedig ook de tweede helft der vloot weder ter haring visscherij uitgezonden kunnen worden, en een periode van vernieuwden bloei worden bereikt! Op de Internationale tuinbouwtentoon stelling le Amsterdam werden de zilveren me" daille. uiige!oofd door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, voor een groep Dahlia's, toegekend aan den heer H. Carfee le Heem stede; de Bronzen Beelden uitgeloofd door de firma Peek Cloppenburg toegekend aan de Inzending Vaste Planten en afgesneden bloe men van de firma C. G. van Tubergen Zoon. alhier. Tc 's-Gravenhage is geslaagd voor het notarieel examen le deel, de heer J. Kuiper, alhier. De heer J. Nijholt, agent van politie alhier, is benoemd tot verwachter der gemeente Koudum (Friesland) omvattende de gehuch ten Hemelumer, Oldefaart en Noordwolde. In de Woensdag gehouden vergadering van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond is de tweede loonsverlaging van 10%, welke tegen het einde van 't jaar zou ingaan, verworpen. De eerste loonsverlagijag, welke inging 15 September is zooals bekend, doorgevoerd. Dezer dagen biedt Haarlem en omgeving een voor onze stad vreemd beeld, dat aan den mobilisatietijd doet herinneren. Een aantal pontonniers van het korps te Dord recht, waarbij nu herhalingslichtingen onder dc wapenen zijn, houdt thans n.l. oefeningen in onze omgeving. Het was een vreemd ge zicht, van morgen, die wagens, 10 15 in getal, hoog opgeladen met pontons door Haarlem te zien trekken. Gelukkig maar, dat het niet in zulke droevige omstandigheden is als in de mobilisatie. De rijdende trein van het korps, ter sterkte van ongeveer 100 officieren en min deren, alsmede de, noodige voertuigen, waarop het brug- en pontonmateriaal wordt meegevoerd, geniet gedurende de oefeningen gastvrijheid in de Infanterie Kazerne. Met den verbouw van de gemeentelijke concertzaal schiet men reeds goed op. Zoo als men weet, bestaat de verbouwing eigen lijk alleen in den bouw van een nieuw po dium. De rest van de zaal blijft onveran derd. Het podium moest vergroot worden in Verband met de plaatsing van het orgel, dat vroeger stond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Dit orgel is 10 M. hoog. Bij het podium wordt ook een nieuwe stem -en so- listenkamer aangebouwd. Op het oogenblik is het beton gestort voor de bedekking. Met de wegneming der steunpunten moet nog ge wacht worden. Het orgel wordt op het oogenblik 'ook ge restaureerd en in orde gebracht voor de plaatsing. Men hoopt, 9 October in ieder geval zoo ver met den bouw te zijn, dat Henri ter Hall hier kan komen met zijn revue. De worstelwedstrijden, welke vanwege de vereeniging „Hercules" georganiseerd zijn en Woensdag zouden gehouden worden, zijn uitgesteld tot Woensdag 3 October, Woensdag is weer een tweetal fietsen gesto len: een uit een pbort aan de Groote Hout straat en een uit een poort aan den Kam- persingel. Door een agent van politie is aan het bu reau gebracht de 15-jarige P. W., slagers- knechtje, die bekend heeft uit een winkel een portemon-naic met ongeveer 3 ontvreemd le hebben len nadeele van de weduwe H. Het geld heeft hij gedeeld en opgemaakt met den 18-jarigen loopjongen C. H. De porte- mormaie, welke nog 60 gaspenningen inhield, beeft hij in het water ran den Kloppersingél geworpen. Ook heeft W. bekend, nog een portemon- naie met 4 le hebben weggenomen uit de toonbanklade bij G. S. Ook dit geld heeft hij verteerd. Door een agent van politie is, proces-ver baal opgemaakt tegen een melkboer, die zijn hond, welke onder de kar was gespannen, tegen de achterpooten heeft geschopt. Ongeveer kwart voor 12 Woensdag reed de 22-jarige J. L, per fiets op de Bakenes- sergracht, toen hij voor een handkar moest uitwijken, tengevolge waarvan hij in het wa ter reed. Zwemmende wist hij aan den kant te komen, waar burgers hem op den wal trokken. Door een agent van politie is met een dreg de fiets opgehaald, waarna de jongeman op zijn stalenros naar huis kon gaan. Dinsdagavond werd door notaris van Nie- kerk in café „Zomerlust" te Zandvoorl pu bliek verkocht: de villa „Heracles" voor 23,000, aan J. de Jongh te Haarlem q.q., het winkelhuis aan de Kerkstraat 18, voor 22250,aan M. Raatsveld te Aerdenhout en de villa „Duinvinde voor 6500,aan A. van Hemert te Amsterdam. j ft HEERLIJK- VOEDZAAM - VOOROEELIG Men meldt ons uit Den Haag, dat door den Minister van Justitie zeer ernstig over wogen wordt om uit een oogpunt van bezui niging de Strafgevangenis en het Huis van bewaring te dezer stede tot één inrichting te combineeren en onder één directie te plaatsen, Zóó vol was de groole zaal van de Ver eeniging, waar het huis A. Weill haar nieuw ste bontmantels de revue Het passeeren, waar de laatste scheppingen van T. H. Weill door gracieuse mannequins aan een opgetogen pu bliek vertoond werden, een en ander be kroond door de allernieuwste snufjes op hel gebied van hoedenmode van de firma Muller uit de Gr. Houtstraat dat het haast on- noodig leek van deze mode-revue nog ver slag uit te brengen. Was niet heel deHaar- lemsehe dameswereld hier vertegenwoordigd? Evenals elders groeit ook hier in Haarlem de belangstelling voor dergelijke revue's, waar elegante vrouwen op sierlijke wijze de nieuw ste modescheppingen vertoónen. Geen wonder ook. Een toilet, gracieus ge dragen door een bekoorlijke vrouw, is iets levends voor ons. Wat een karakteristiek zit er dan in de kleedinglWas de blonde schoon heid zoo voornaam in den langen zwarten Persianee met zwarten hoed en zwarte oor bellen niet dezelfde die even tevoren zoo uit dagend, zoo on-iHollandsch-op zich tig tussohen de stoelenrijen zweefde? Toen droeg zij een beige manteleostuum, de rok zeer nauw tol cnd'er de knieën en vandaar zich verwijdend. Het manteleostuum was, bij een prachtige tHJupe, van voornamen, eenvoud, inaar de note gaic, het gedurfde, gaf de hoed aan het geheel, de toque, rondom versierd met zeer groote helroode kralen en terzijde met een reusachligen rooden paradis. Het ïs natuurlijk ondoenlijk in een kort beslek al het vele mooie, dat hier geboden werd, de revue le laten passeeren. Wat een groote verscheidenheid was er in bontman tels! Waren niet de meeste bontsoortcn ver- tegerfwoordigd? Waren er niet de sierlijke, korte jasjes, strak shiitend om de heupen, de driekwart mantels, volgens raglan model en de lange pelsmantels, meestal met inge zette mouwen, met groote liggende kragen, ofwel met hoogopslaanden kraag? Wat een verscheidenheid ook van modellen en van be werking en van prijzen! Sierlijke bont jas jes waren er reeds in den prijs van onge veer tachtig gulden, terwijl een lange perzi- aner 950 kostte en het record geslagen werd door een praehtigen, langen mantel van nerz die genoteerd stond voor 5000. Bij de mantels en mantelcostumes van de firma F. H. Weill waren buitengewoon fraaie model len te bewonderen, uitmuntende door een voorname soberheid in kleuren en lijnen. Zeer lang en nauw de rokken, zeer lang ook de lange mantels, tamelijk wijd van boven, vaak ovqrMoesend, en nauwsluitend om de heupen. Er waren mantels met lange, nauu we mouwen en andere met wijd waaiende vlengelmouwen. Er was een bruine mantel, zeer nauw het lidhaap omsluitend tot onder de kpieën en daar pas zich verwijdend. Onder de mantel- costuums was er een satnengestei uit een ge- ruilén rok en effenlkleurige mantel met een kleine gameering in de geruite stof. Met vel zorg en smaak waren de hoeden uitge zocht, die bij de verschillende mantels gedra gen werden. De meeste modellen tamelijk klein, vaak aan 1 kant omgeslagen met aan den lagen kant een afhangende garneering. Struisveeren, haneveeren, kwasten en vooral lint, zeer vel lint smal en breed, heel de vor men omcirkelend, ofwel in sierlijke rosetten gedraaidj of neerhangend terzijde, het was al les voor garneering aangewend. En met suc ces! De firma Oosten uit de Angegang had de zaal, waarin de mode-show gehouden werd, een gezellig aanzien weten te ges-en. P. D. De werkloosheid is groot. Dies kijkt me nigeen naar eenige verdienste uit. 't Aantal veter-, zeep-, postpapier-, schuurlinnen-, drukknoopen-, enz. kooplui is grooter dan ooit. En als men van allen wat koopen zou, dan kon men vati zijn eigen huis een soort warenhuis of galanleriekraam maken. Maar dat zijn per slot van rekening nog allemaal artikelen, die elke huisvrouw nog wel eens noodig heeft. Maar de laatste dagen worden er ook Marden te koop aangeboden. Zoo maar aan huis, op dc manier van lange turf of sinaasappelen. Op 't anders afdoende ,niet noodig" krijgt men dan ten antwoord: ja, dat begrijp ik wel, maar 'tis ook maar voor de aardigheid, 100.000 voor een dub beltje. En een dikke bundel honderdduizend- biljetten prijkt in des sjovelen handelaars- handen, alsof 't ecni bundeltje strooibil jetten is bij een verkiezing, 't Alleszins ver- klaarbaVc begeeren, onzen jongsten zoon tot miilkmair te bevorderen, deed ons vragen, wat dan wel één miljoen kostte. „1 Gulden neneer!" (En dat bij een noteering van IK cent t millioen!) De O.W.erS schijnen dus nog niet de wereld uit te zijn. Zulke woe kerwinstenmakerij wilde ik echter niet in de hand werken en bedankte voor de of ferte. Maar onze geldhandelaar liet zich echter niet zoo spoedig verslaan. „Dan heb ik hier nog wat anders, dit zijn biljetten van 10.000. Daarvan hebt u een miljoen voor 4. Dat zijn nog beste, roodmerk, van 8 centen. Die kosten op 't oogenblik aan de bank nog 7 centen. Tegen zoo'n verleidelijk aanbod waren wij niet bestand. De geldkoorts ont waakte in me. De belangen van mijn zoon werden verdrongen door eigen belangen. In zulke gevallen houden wij niet van halve maatregelen en we vroegen direct 1 quadril joen van zulke beste marken. Aan onzen wensch was echter niet te voldoen, aange zien de man slechts 1/4 biljoen bij zich had. Intusschen weet 't publiek nu, dat er nog beste marken zijn, dure, roodmerk, van 8 centen de mark, voor 4 't miljoen,, waar voor men aan de bank 7 centen krijgt. De man heeft gelijk. Je kunt ze er zelf niet voor maken. Maar de man is toch ook nog een groentje in den geldhandel, dat hij voor marken, waarvoor hij aan de bank 70.000 kan krijgen, bij de huizen te koop aanbiedt voor 4 ('t millioen). Vhft G. Z. 1 voor frater v. d. Berg (Borneo). Dtiitsche kinderen 1. Duitsche Priesters 1. Een der deelneemsters uit Haarlem aan de nationale bedevaart naar Lourdes, schrijft ons d.d. 17 September: „Zooeven was ik getuige van een wonder- bar^rgenezing. Een religieuze, die doodziek hieraankwam 'en van de laatste H. Sacra menten was voorzien, ging overeind zitten en liep. Waf is Maria toch goedl" Ondertrouwd: 20 Sept., A. P. Daniels C- J, H. Remmé. H. J. v. Gunsteren en W. Kollaard. J. C. v. Niel en H. T. Warnsinck. E. v. Uije Pieterse en C. A. C. v. d. Berg. W. A. J, v. d. Vlerk en E. Huijkman. Getrouwd: 20 Sept., P. G. Binkhorst en C. J. Eijndhoven. A. L. W. de Rooij en H. M. v. Duivenboden. F. C. Bahlen en R. J. Smelter. G. W. de Vos en G. M. Heems kerk. W. Vermeer en J. Broekman. O. Naufa en D. de Jong. M. Gelok en E. Ver meer. Geboren: 17 Sept., d. van F. J. G. Hout- wipper-v. d. Berg, 19 Sept., d. van J. v. d. Gevel-Klok. Overleden: 18 Sept., M. E. Schouten-Jaap- sen, 41 j„ Gasthuislaan. R. K. JONGE-VROUWENBOND. Het bestuur van den R. K. Jonge-Vrouwen- bond heeft zich tot de ouders gewend met een circulaire, waarin aandacht wordt gevraagd voor het streven en werken van den R. K. Jonge-Vrouwenbond. Wij ontleenen er aan Het doel van den Algemeenen R. K. Jonge- Vrouwenbond is alle R. K. minderjarige meisjes van 1421 jaar in éénen grooten bond te-vereenigeu, om hunne godsdienstig- zedelijke en maatschappelijke belangen te behartigen en de ouders behulpzaam te zijn bij de voortgezette opvoeding en ontwikkeling hunner dochters. In dezen bond zijn b.v. vereenigcQle R.K. meisjes van 1421 jaar die door ontwikkeling bij elkander behooren n.l. zij, die een schooi voor de M.U.L.O., eene kweekschool, of een daarmee gelij k te stellen inrichting van onder wijs bezoeken, of bezocht hebben. Voor deze meisjes wil de R. K. Jong£-Vrou- wenbond het volgende doen 1. Alle leden, ook de nog schoolgaande, worden 4 of 6 maal per jaar bijeengeroepen tot een algemeene bijeenkomst (feestavond) waarop een voor de meisjes belangrijk onder werp dat tot hare ontwikkeling kan bijdra gen, behandeld wordt, terwijl het aangename met het nuttige wordt vereenigd. Door deze bijeenkomsten zal niet alleen de belangstelling der meisjes gewekt en hare kennis op velerlei gebied worden vermeer derd, maar tevens zal ook het gevoel van Roomsche saamhoorigheid onder haar worden aangekweekt en versterkt. 2. Bovendien biedt de bond aan de leden gelegenheid zich aan te sluiten bij een of meer clubs, waar voor ontwikkeling en ont spanning der leden wordt zorg gedragen. Wij hebben de volgende cursussen en clubs gevormd, welke 2 maal in de maand gehouden worden. Studieclub 1 maal in de maand of 1 maal om de 2 maanden. Cursus in godsdienstleer en liturgie, Bij- belschc en Kerkelijke geschiedenis, aanschou welijk onderwijs met lichtbeelden Leider A. W. J. Lühn, Kap. St. Jozef-kerk, en wel op Donderdagavond 7)4 tot 9 uur in het Clubgebouw Jacobijnestraat 17rd. Studie-club, waarop eene inleiding wordt gehouden door den directeur of een der leden waarna gelegenheid tot het stellen van vra gen. Deze club vergadert om de maand of om de 2 maanden. Donderdagavond van 8 tot 9% uur in het clubgebouw „de Hanze Ja cobijnestraat 17rd. Alleen toegankelijk voor die meisjes die tot en met het 9e leerjaar de Muloschool be zocht hebben. Cursus in Nijverheidsponderwijs, bevat tende, naaien, kniples, koken enz. Leidster mevr. Jonckbloedt, Ged. Oude Gracht, (les sen worden gegeven op de R. K. Huishoud school Kleine Houtweg, op nader overeen te komen dagen). Club Declamatie en tooneel. Leidster mej. Toos Neelissen (onderwijzeres) Parklaan 37rd Jo Weeren (onderwijzeres) in het Club gebouw, Jacobijnestraat 17rd. op Maandag avond van 7 y2 tot 9 uur. Club: Gymnastiek en Openluchtspel: Leidster mej. A. v. Giezen, Spaarne 41, op Woensdagmiddag 5 uur, in het volledig in gerichte gymnastieklocaal KI. Houtweg. Club zang en muziek Leidster mej. Line Biesenaar (onderwijzeres), Emmakade 16, op Maandagavond van half 8 tot 9 uur, in het Club-gebouw, Jacobijnestraat 17 rd. Club Ontspannings-CIub op Donder dagavond van 7)4 tot 9 uur, Jacobijnestraat 17rd. Aanwezig eenige leidsters mej. Jo weeren, Ged. Schalkburgergracht 98 (on derwijzeres) mej. Dina Jansse, Kleine Hout straat 51 (Onderwijzeres)mej. Sophia Boon, Oranjeboomstraat 91 (onderwijzeres). Mu ziek en spel (sjoelbak enz. enz.). Beoefening v. huisvlijt (Sloyd). Gelegenheid tot inschrijving voor nieuwe leden bij den directeur, op dien avond, van 8 tot 9 uur spreekuur, en ie deren dag in de pastorie Jansstraat 41. Op iederen cursus of club-avond gelegen heid tot consumptie. Mochten eenige meisjes nog andere cur sussen of clubs wenschen, dan zal daarmee zeker rekening worden gehouden. Uit dit overzicht moge blijken wat de R. K. Jonge-Vrouwenbond wil doen: ontwik kelen en ontspannen. De contributie van het lidmaatschap van den bond bedraagt voor de schoolgaande f 3 en voor niet schoolgaande meisjes f 5 per jaar. De nog schoolgaande meisjes, die zich ge heel aan hare studie moeten wijden, worden alleen toegelaten tot de gymnastiek-club en tot de 4 of 6 algemeene bijeenkomsten of feest avonden, bij voorkeur op Woensdagavond, tenzij de directeur in overleg met ouders en schoolhoofd uitzondering toelaat. Mei naarstigen spoed wordt' voor (gearbeid aan den afbouw Van het nieuwe gebouw van den Haariemischen Kegelbond, waarop straks, als het gereed zal zijn, Haarlem met trots zal kunnen wijzen. Ja, het wordt werkelijk een prachtig „kegelpaleis", zooals Nederland nog niet bezit. Men kijke liet nu reeds eens goed aan, nu, terwijl het nog niet klaar is. Wat heerlijk forsch grootsch gebouw! Hoe kloek komt het in de Tempeliersstraat uit! De plaats is er wel bijzonder geëigend voor! De indeeling van het 33% M. lange bij 18% M. breede gebouw, geheel ontworpen door den heer B. Groenewegen (het plan van den gevel is ontworpen door den architect Dop), is buitengewoon practisoh en doelma tig gehouden. Beneden vindt men de groole feestzaal voor diverse gelegenheden geschikt, waarmede het buffet in directe verbinding staal. Voorts vindt men hier nog twee oon- versatiezaalljes, alles zoo comfortabel moge lijk ingericht. De conversatie-zaaltjes zullen met gobelins bekleed worden. De vestibule, waarin de vestiaire, wordt met tegels bekleed en zal een waardigen toe. gang lot dit nieuwe Haarlemsche paleis y V- men. In het geheele gebouw komen granieten vloeren, behalve dn de feestzaal, waar meer een „balvloer"' komt. Deze groote feestzaal wordt van onderen langs de wanden bekleed met een houten lambrizeering en wordt van boven met kunstverf keurig gesierd. Ook wordt hier glas-in-Iood aangebraclil. Beneden is voorts nog een telefooncel en zijn de noodige toilet len. Ook komt hier ije woning van den kastelein. Langs gemakkelijke trappen, die geheel met marmer bekleed worden, bereikt men de fusschenverdieping, waar over de geheele breedte van het gebouw een galerij is ge- bouwd. Een viiertal vergaderlokalen is op de ze verdieping, «elke door harmonica-deuren van elkander gescheiden zijn. Ook is hier nog een brandvrije cabine ingebouwd, waardoor in het gebouw mede gelegenheid is, een bios coopvoorstelling te geven. Ook op deze verdieping zijn natuurlijk de noodzakelijke toiletten. fe\ W Op de bovenste verdieping eindelijk zijn de kegelbanen. In het geheel komen er 9 kegel planken, verdeeld in 3 maal 2 en 1 maal 3. Deze kegelplanken loopen over de geheele lengte van het gebouw. 'Om het gedruisch' van het kegelen zooveel mogelijk te dempen," komen alle balken te liggen in kutk geïso leerd; de verbindingen worden met rubber belegen en de gaten met vilt en zeegras op gevuld. Tegen de muren ligt de vloer op lood. Alles is dus wel verzorgd! Aannemer van het werk is de fa. Wegerif uit Apeldoorn. De feestelijke opening van het gebouw iij bepaald op Maandag 19 November. O.m. zal' dan ook een groot clubconoours gehouden! worden. In staat van faillissement werden verklaard1 J. Gerritsen, te Haarlemmermeer, Akerdijl 93. Curator mr. G. W. C, Pliester. G. Hendrickx, vroeger gnlanteriekoopman thans los werkman, wonende te Sdhoten, Sla perdijk 58. Curator inr. P. Tjeenk WUiinik. Nie. van Geylswyk, schilder, te Aalsmeer Kudelstaart 54. Curator mr. dr. \V. P. Vis, T. J. van Helden, koopman in machines wonende te Zandvoort, K ostverl o ren straat4 Curator mr. H. Tuymeiaar. J. Th. Bartels, rijwielhandelaar en herstel ler, caféhouder, te Leimudden, Bilderdam. Cu rator mr. J. H. Honnilk. H. van Asten, koopman, wonende te Haar lem, Lead'sohestraat 2. Curator mr. A. Brudh A. Vreeswijk, koopman, wonende te Haar- lemmerliede, aan den Oude Weg 31E. Curatol mr. J. Deenik. G. W. Bloemink, te Sdhoten, Dr. Leyd- straat 69. Curator mr. L. V .Hoog. De N. V. AutomobielhundelmaalSöhappij voorheen John Moos, in liquidatie (liquida, teur J. G. Huumin/k), wonende te Heem stede. Curator mr. A. A. Huizenga. V. G. Piazza, granietwerker, wonende te Haarlem, Patrimoniumstraat 29. Curator mr, C. Blankevoort. De N.V. Motordienst „Salomon", te IJmui- den. Curator mr. AH Cohen. A. C. van Nes, behaiger en stoffeerder, te Haarlem, Pieter Kiesstraat 6. Curator mr. P. Tidwnan. Redhter-Coanmissaris in alle faillissementer Jlir. Mr. de Marcos van S winde ren. Opgeheven werden de faillissementen vam W. Plantmga en C. Oostinga, beiden t# Haarlem, Jansweg 25a. B. A. Weg, te Velseroord, Srenderstraa* fabrikant en koopman. W. H. E. Eidkelberg, te ÏJmuiden, Industrie straat 69. H. C. Bart, te Wijk aan Duin, rijwielhan delaar.. H. J. Robert, te Zandvoort, p/a. C. Robert, Passage 26. Vernietigd werd het faillissement van J. J-' Determaim Jr., te Zandvoort. BEëEDIGD. Beëedigd werden als makelaar de heeren: G. ter Horst, G. A. Bromgers en J. Slabber, te Haarlem en A. L. Nijland-, te Heemstede. DE MAANDAG-MARKT OP DE GED. OüDF- GRACHT. Geachte Redactie! Waarom moet de Maandagmarkt, van de Ged. Oirde Gracht verdwijnen? De redenen hiervoor zijn zeer vele. Tot de belangrijkste redenen behooren genoemd te worden: lste. De totale ongeschiktheid van de Ged. Oude Gracht lusschen Zijlstraat en Verwulft Een éénvoudig rekensommetje zaï dit verdui delijken. Deze weg, één der fraaiste en breed ste straten onzer gemeente, is op het breed ste deel 27.50 M., aan beide zijden voorzien van een breed trottoir, te samen 6.80 M. breed. Voor verkeersweg biijft dus over 20.70 M. Hiervan wordt op marktdagen voor 2 dubbele rijen kramen of stallen in beslag ge nomen 13 M„ blijft als rijweg over 7.70 M. Deze overblijvende breedte moet dienen voor tramverkeer naar en van Overveen, voor alle rij- of voertuigen, de elegante last-auto's in begrepen, fietsen enz., waartusschen zich nóg een menigte voetgangers moeten bewegen. Wanneer beide trams elkander moeten pas seeren (er ligt dubbel spoor) hebben deze een breedte van 3.70 M. te zam-en noodig; dan, blijft als rijweg over de kapitale breedte van 4 M. ruimte aan etke zijde tnsschen de pas- .voerende train en achterzijde der stalletjes. Van die 2 M. wordt nog een deel gebruikt door de marktkooplieden voor neerzetten van kisten enz. Dat daar mét het zoo drukke' veikeer nog géén grootere ongelukken ge beurd zijn, behoort tot de wonderen. De Heer Directeur van het marktwezen is echter een andere méening toegedaan. Hij wal daar de markt ter plaatse bestendigen (zekeari tot er zeer groote ongelukken gebeüren).; 2de. Een niet minder belangrijke reden om de ongeschiktheid der Ged. Oude Gracht aan te tooraen is, dat aan bedoeld gedeelte ge vestigd zijn 53 kantoren on zaken. Om toe toegang tot die zaken te verkrijgen, moet men zich tussciwn de mark (bezoekers en stal- Jelljes doorwringen om hét trottoir te berei ken, waarop zich in bonte mengeling bewe gen vrouwen met kinderwagens en kinderen' aan de hand houdende; de voetgangers weikei om het groote gevaar de middenweg niet ne-, men en een groot aantal personen, welke met' de fiets aan de hand ook aan de veiliger trot- toi-rweg de voorkeur geven boven de hoogst gevaarlijke rijweg. Wanneer men als bezoeker van één onzer zaken dus veilig op het trot toir beland is, m-oel men zich nog eens extra inspannen om dc gewenschte zaak binnen te kunnen gaan. Of zulk een toestand gewensehl is. om het zaken doen te bevorderen? Wi« hel weet, moge het zeggen! De Directeur van het Marktwezen vindt deize toestand bepaald niet hinderlijk. Hij ad viseerde aan B. en W. om de markt daat ter plaatse te bestendigen. 3de. Op de Maandagmarkt aan de Ged. Oude Gracht hebben een dertiental Haarl. kooplieden hun standplaats; alle andere daar aanwezige kooplieden zijn njet-Hoademmers. De markt daar-ter plaatse le doen blijven be- teelkent dus 13 Haarl, kooplieden te bervoor- deelen ter wille van de 53 aldaar gevestigde zaken, welke op marktdagen niet of zeer oa" vdldoende hun 1 zaken kunnen drtjven. Is <f billijk? De Directeur van het marktwAen ant woordt aan B. en W„ de markt daar tei plaatse te bestendigen. Hiermede willen wij het voorioopig laten. Hoogachtend: N.V, Woninginric.htinng JOH. NEDERKOORX ft 7j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2