SPAARNEBANK Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronde let feïISustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden Leekepreeken. stadsnieuws. NEEMT .GELD a DEPOSITO TEGEN EFFECTENONDERPAND Zaterdag 22 September 1923 46ste Jaargang No. 14543 In geen tijd is het woord „solidariteit" zooveel gebruikt en misbruikt als in den onze. Er wordt bij gezworen als bij een heilige leus; in den vakvereenigingsstrijd worden de lauwen er mee bezield; het in spireerde dichterlijke zielen tot geestdrif tige ontboezemingen. En inderdaad is het solidariteitsgevoel, goed geregeld en zuiver tot uiting komend, ook wel waard om be zongen te worden. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken. Spaarboekjes ssaeft 4 pCL Resiieverg'oetlimg. Haarlenische Schietbond. Opleiding tot rescrve-officier- waarnemer. „Snelverband." Sluiting tapperijen gedurende de Lotingsdagen. Personalia. Garnizoensberichten. ln Liquidatie? De St. Vincentius-Bibiioteek, Vereeniging: tegen het mishandelen van dieren. Gevonden voorwerpen. De opheffing van den stoomtram» dienst AlkmaarVeisen. De Stoomtram VeisenAlkmaar. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kortimg. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac-! tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regcls 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling' X. SOLIDARITEIT. Jammer echter, dat dit edele, mensche- lijkc gevoel, zoo vaak ontaardt in een ver keerde hartstocht; dat als solidariteit wordt aangekondigd en geprezen, wat niets anders is dan bruut egoïsme. Solidair beteekent: allen voor één en één voor allen; 't wil zeg gen, zich aansluiten bij een beweging, zich cén verklaren met het streven van een be paalde groep, strijden voor een en het zelfde ideaal van anderen en daarvoor dan ook alles, ook zijn persoonlijke belangen, opofferen. Solidariteit is een gevoel, dat in rude- mentairen vorm zelfs bij de> dieren voor komt. In een der werken van den beken den modernen romanschrijver Curwood komt een beschrijving voor van een strijd tusscnen muskusosscn en wolven, waarbij dat gevoel van saamhoorigheid prachtig tot uiting komt. Wanneer die donkere, logge poolbcwoners doo,r een troep lenige en vratige wolven worden aangevallen laat de leider van de kudde een eigenaardig ge luid hooren, waarop allen zich in een cirkel scharen, met de achterlijven tegen elkander. De wolven stuiten dan op een ondoordring baar bastion; bij iederen sprong, die zij maken, gaan de groote koppen omlaag en stooten de horens van zich af. Gelukt het eer, der wolven een os bij de keel te grijpen on te dooden, dan sluiten de overblijvende den cirkel nauwer aan en verdedigen zich verder. Alleen bij een aanval van een zeer groote overmacht sterft de heele kudde en dan nog vallen de twee laatste slachtoffers lijf aan lijf. Ziedaar waartoe het gevoel van solidari- -it de dieren voert; 't is het aangeboren rimert, dat hen i.e zamen drijft in gevaar. Dit voorbeeld van dierlijk .instinct leert n mensch, hoe hij over zijn solidariteits- voel moet beschikken. Als redelijk wezen ent hij beredeneerd te werk te gaan en aict blindelings zijn gevoel te volgen. In den modernen vakvereenigingsstrijd is de solidariteit tot een beginsel verheven. Nergens beter dan hier heeft, de mensch ge legenheid de kracht van dit gevoel te doen werken. De vakvercer.iging immers drijft m.cr.schen met dezelfde belangen en be hoeften ie zamen. Daar staat als ideaal: een voor allen en allen voor één. Zoo moet het alt! lans zijn. En bij conflicten, waarbij de bestaansvoorwaarden in het geding komen, heeft juist ieder individueel gelegenheid zijn aanhankelijkheid aan het verbond te too- ncr,. Den sterkere zou het dan allicht voor- dccüger kunnen zijn zich terug te trekken; dc vreesachtige gevoelt zich aangedrongen om afzijdig te blijven. Maar de solidariteit houdt allen vercenigd. Verkeerd echter en als een uitwas van het moderne vereenigingsleven is het te beschouwen, wanneer men zuiver en alleen handelt uit instinct en zich enkel laat leiden door een gevoel van gemeenschappelijk ge vaar. Boven het gevcel moet bij den mensch altijd de rede gaan en alleen, wanneer hij inziet, dat de strijd, waarvoor hij opgeroe pen wordt rechtvaardig en billijk is, mag hij zich aan dat gevoel overgeven en er zich door laten leiden. Hoeveel "kwaad is er in de afgeloopen jaren niet gesticht, doordat groote groepen werknemers zoo wel als werkgevers blindelings enkele heet hoofden cn zoogenaamde leiders olgden en zich roekeloos wierpen in ec?; onverant woordelijk arbeidsconflict. Juist een fijnere ontwikkeling van het solidariteitsgevoel doet hoe langer hoe meer het inzicht wakker worden, dat er vaak maar een schijnbare tegenstrijdigheid van belangen is en dat juist de veel groo- tere, gemeenschappelijke belangen van pa troons en arbeiders een hoogere solidariteit eischen, over de enge klasseverschillen heen in een samengaan van kapitaal, leiding, doorzicht en ondernemingsgeest eenerzijds en den arbeid anderzijds. Dat fijnere gevpel van solidariteit bracht de bekende collec tieve contracten en bij nog grootere ont wikkeling zal het tot nog inniger samen gaan in het bedrijfsleven moeten voeren. Een nieuw en nog maar zwak en sluime rend gevoel van solidariteit zien wij op internationaal politiek terrein, sinds het einde van den grooten oorlog heel langzaam tot ontwikkeling komen. In den veel be sproken en veel bespotten Volkenbond meende een idealistische geest als de oud president der Vereenigde Staten, Wilson, een volkerengemeenschap tot stand te bren gen, waarbij oorlogen voortaan uitgesloten zouden zijn, waarbij althans die staat, welke een andere aanviel, door alle leden van den bond tot rede zou worden gebracht. Men weet. hoe weinig er nog door den hoogmoed en zelfzucht van enkele groote mogend heden van dit ideaal terecht is gekomen. Toch heeft het al menige goede oplossing in kleinere conflicten in de hand gewerkt en zou de verdwijning van het instituut een ramp zijn. Immers, een ten eeuwige dage vreedzame samenleving in céne volkeren gemeenschap moge een illusie zijn, het streven alleen naar dat ideaal is reeds van ontzaggelijke waarde. Zoolang zulk een in stituut van wereldsolidariteit bestaat, is er eerstens gelegenheid om het rechtsgevoel der volkeren te ontwikkelen en de af schuw van oorlogen aan te kweeken; en ten tweeede, om bij een aanslag van een roof- of eerzuchtigen staat op een andere alarm te* blazen en het wereldgeweten wak ker te roepen. Geen poging om de mensch- onteerende oorlogen tegen te houden mag nagelaten worden, ook al is zij nog zoo zwak en onvolmaakt in zich. Want al is het waar, dat de echte, zuivere en hechte soli dariteit der volkeren alleen te verkrijgen zou zijn door de overwinning van het indivi- duecle egoïsme, dus bij doorwerking der christelijke moraal, toch moge ook geen inenschelijke middelen onbeproefd worden gelaten, waar het gaai om een zoo groot belang als het handhaven van den vrede. HOMO SAPIENS. Een stukje geschiedenis. Men schrijft ons: De vereeniging dankt haar ontstaan aan het initiatief van den heer A. C. Kruseman, die in December 1872 in het Haarlem's Nieuwsblad een oproeping richtte tot allen, die genegen waren met hem mede te wer ken tot het tegengaan van dierenmishande ling. Aan die oproeping werd gevolg gegeven, door de heeren H. G. Barnaert, J. B. Dui- semberg, P. Dyserinck, G. van Egmond, .1. J. Hinze, A. F. van Kempen, J. Mooy, J. II. Pothuis, G. C. C. Kec.se:-, A. van der War, J. de Willdt en Dr. T. C. Winkler. Dezen zijn met den heer Kruseman als de sticliteis der vereeniging le beschouwen. Nadat* in een latere bijeenkomst een regie- inent was vastgesteld, werd voor de eerste maal een bestuur benoemd, beslaande uit de heeren Duisenberg, Hinze, Kruseman en WinkJer vd, met den heer Ph. I. Frank. De heer Winkler werd iot voorzitter gekozen. Deze vervulde die functie lol einde 1885. Hij werd opgevolgd door den heer li. Hom mers. die in October 1898 aftrad en vervan gen werd door den lieer A; van der Voor! Azn. Laatstgenoemde legde zijne functie neer in October 18S9 en werd opgevolgd door tien heer F. A. V. VV. H. van Tueren- hout, die aanbleef lol Februari 1910, toen hij werd opgevolgd door den heer Dr. H- L. van I.inden van den Heuvel. Deze trad af in Juni 1916 en werd na een kort inter mezzo opgevolgd door den heer Dr. H. D. Kruseman. Na hel overlijden van laatstge noemde volgde weder een kort intermezzo en trad in April 1921 de tegenwoordige voorzitter op. Aanvankelijk was vastgesteld dat het doel der vereeniging slechts zou zijn, het mishan delen van dieren zooveel mogelijk tegen te gaan. Later werd nog in do statuten opge nomen dal zij ook zal trachten „hel lot. der dieren Ie verbeteren en humane denkbeel den omtrent het dier meer algemeen ingang ten doen vinden, terwijl eindelijk in 1921 aog bepaald werd, dal de vereeniging mede ten doel heeft: „bij rampen en ongevallen naar vermogen hulp le verïeenen aan zieke en gekwetste dieren en ongeneeslijke zoo spoe dig mogelijk uil hun lijden le verlossen". Als middelen om lot dit doel te geraken ver melden de statuten: a. het uilgeven van ge* schriften en het houden van voordrachten; b. het aangeven en beschikbaar stellen van werktuigen en modellen ten uulle der die ren; c. het toekennen van Inboorlingen; d. hel oprichten en onderhouden van een in richting lol snel en pijnloos dooden van die ren; e. liet bevorderen ijl tijden van oorlog van hel inrichten van ziekenstallen, casu quo ambulances met daarbij behoorenii per soneei en materieel. Einde 1873 telde de vereeniging 142 leden. Dit aantal was op hel einde van 1922 geste gen tot 419 en 38 begunstigers van de Asphy xiatie-inriohting. Deze Vermeerdering van hot ledental is te danken deels aan toenemende belangstelling in het werk der vereeniging, deels aan het loetreden van een aantal personen, die le voren lid wa ren van de sedert opgeheven vereeniging „De Nederlandsche Roode Sier" en de eveneens oogelieven „Vereeniging te gen het Trekhonden-misbruik." Nadat vroeger meermalen het denkbeeld van aansluiting bij de ie 'sGravenhage geves" tigde NcderJandsehe Vereeniging tot Be scherming van Dieren geopperd doch tel kens weer verworpen was op grond van de meening, dat het beter was geheel zelfstan dig te blijven, werd in 1921 tot zoodanige aansluiting besloten. Tot dit veranderde in zicht droeg "bij de overweging, dat vooral waar hel betreft hel bevorderen van wette lijke voorschriften op het gebied van dieren bescherming, het doeltreffender moet ge acht worden, dat 'plaatselijke vereeaigingen aansluiting zoeken bij een groot lichaam, le nicer indien dit. gelijk de Nederl. Vereen, reeds met succes in bedoelde richting werk zaam was geweest. Door de lot stand ge komen aansluiting, is 'de rechtspersoonlijk beid der vereeniging niet verloren ggaan en steld de heer A. van der Burg, die sedert tot volle tevredenheid van het Bêstuur werk zaam is. Door een kort verslag, dat maandelijks in de plaatselijke bladen wordt gepubliceerd, worden belangslellemlen van de verrichtin gen van den Inspecteur op de hoogte ge houden. Gedurende een aantal jaren bestond er in de vereeniging eene Jongelieden-afdeeling. Door hun toetreden namen de kinderen ^ch voor, nooit dieren te mishandelen en ruwheid jegens dieren zooveel mogelijk te gen te gaan. Deze afdeeMng werd echter in 1908 opgeheven. Hel toenmalig bestuur was n.l. van gevoelen, dat het onpaedagogisch is, kinderen aan reglementen cn beloften le hin den en het wenschte invloed op de jeugd in het belang van dierenbescherming meer van de school laten uitgaan, waartoe de me dewerking van de onderwijzers werd inge roepen. Wat die medewerking beteekent, bleek o.a. den heer Y. Kiaassen in het leven gehouden, ten einde de eigenaars of, indien deze zich niet aanmelden anderen in de gelegenheid te stellen, ze tot zich le nemen. Is er niemand, die zich over de dieren ontfermen wil, dan is het wel noodzakelijk ze pijnloos le doen dooden. Niet van den aanvang af heeft deze toestand bestaan; in den beginne was ,dc vereeniging om verschillende rede nen huiverig zich mei verpleging van zwer vers in le laten. Is de asphyxia I ie-i n rich ting voor menig afgeleefd dier een verlossing uit zijn lijden, wanneer het zwervers betreft, moet dikwijls lol pijnloos dooden worden overgegaan al leen omdat het niet mogelijk is ze al'ie in het leven le houden. Het is daarom te be- treuren, dat het publiek zoo weinig gebruik maakt van de gelegenheid om uit de in den Kennel Fauna aanwezige zwervers, waaron der menigmaal aardige, mooie dieren, een keuze te doen. Van de zijde der vereeniging wordt dit bevorderd door in bet maandver Directie: Mr. Th. WESTBRWOUDT. dn 1921, toen er onder de leiding eter vereeni ging op nagenoeg alle openbare en bijzon-, dere lagere scholen hier ter slede een suc cesvolle wedstrijd in het maken van een op* -stel over dieren gehouden werd. Het bleek eveneens uit ,de bereidwilligheid van vele schoolhaofden om sipreukborden van de vereeniging in dc schoollokalen op le han gen. Van het uilgeven van geschriften door de vereeniging zelve is weinig gekomen. Alleen worde melding gemaakt van dc uitgaaf in 1908 van een boekje, samengesteld door den heer J. Westendorp en getiteld ..Verha len uit de Dierenwereld''. Overigens bepaal de de vereeniging zich tot de verspreiding un propaganda-lecluur. Ook werden mecslaj jaarlijks een of meer voordrachten gehou den. De vereeniging nam in 1900 hel inilialief lot hel plaatsen van de bekende drinkfon- ieinen le Haarlem. Van de sindsdien op ver schillend^, punten geplaatste fonteinen wordt door mensch en dier dankbaar gebruik ge maakt. Proefnemingen omtrent de beste wijze om slachtvee le dooden, leidde lol de aan schaffing van een slachtmasker, dat aan •sla gers, die zulks wenschben, werd uitgeleend, met het gevolg dat het gebruik er van meer toenam. De wijze, waarop slachtdieren, rioeten geslacht worden, is thans bij de we'! geregeld, die in de meeset gevaden hel ge bruik van een slachtmasker voorschrijft. Belooningen voor werkdadigen steun bij hel streven der vereeniging werden in ver schillende vormen aan allerlei personen uitgekeerd. Langen tijd werdén aan politie beambten le Haarlem voor het conslateeren san overtredingen premiën toegekend. Se dert enkele jaren is echter het aannemen van geschenken aan het politiepersoneel ver boden. Bij voortduring heeft de vereeniging zich hei lol van den trekhond aangelroken. Veel vu'idig werd hij de autoriteiten op maatrege len tot bescherming en tegen misbruiken aangedrongen. Lang vóór de lolslandlko ining der Trekihondenwet van 1910 kreeg de vereeniging het gedaan, dal te Haarlem ver boden werd, da! door geleiders op de kar wordt plaats genomen. Ook wist zij le be werken, dal nu reeds twee jaren achtereen hier eene algnueene keuring van trekhonden en* van hunne bespanningen door de posi tie gehouden werd. Tengevolge van deze schouw en ran liet bestendige toezicht is in hel lot van den trekhond hier Ier stede be langrijke verbetering gekomen. Met dankbaarheid worde hier vermeld, dat wij steeds de meeste medewerking van dc zijde der politie, vooral van die Ie Haarlem mochten onidorvinkilsn* - Een nieuw bewijs daarvan ïexert de in stelling, kort geleden, van eene brigade, on der de leiding van een der Inspecteurs, met liet doel om op de behandeling der dieren in hel bijzonder loe le zien. Reeds zeer kort na haar beslaan richtte de 'vereeniging tol de verschillende gemeen tebesturen in haar ressort het verzoek in de ptaastelijke verordeningen meerdere strafbe palingen op te nemen op het mishandelen van dieren. Te Haarlem had zulks reeds spoedig succes en werden in December 1873 ©enig© voorschriften door den Raad! vast gesteld. Sedert kwamen in deze gemeente herhaaldelijk aanvullingen der politieveror dening op initiatief der .vereeniging tol stand, terwijl in 1922 die .verordening opnieuw werd herzien en aangevuld met een reeks voorschriften, floor haar voorgesteld. Dank zij deze tegemoetkomende houding van het gemeentebestuur verheugt Haarlem zich thans in een aantal bepalingen, welker nale ving ile bescherming san hel dier legen nishandeling en verkeerde behandeling zeer zai bevorderen. De manier waarop vroeger le dezer slede heeft zij >ok het volle beschikibingsrech! over j verwaarloosde huisdieren van gI'meeniewI' ll n re, eigen middelen behouden, terwijl zijige werden afgemaakt, trok al spoedigde haar eigen naam is blijven voeren en binnen I aandacht der vereeniging. In 1884 verklaarde de grenzen vrij is gebleven in hare werkzaamheden. l)e vereeniging vormt derhalve sedert 1921 een afvloeiing van de Nederlandsche met hel zelf van de «taiulen der Neder!. Ver. I zij zich bereid, bij le dragen in do koste de ressort als voor dien tijd, uitgezonderd al leen de gemeente Zanidvnort, waar kort te vo ren een zelfstandige afdeeling van de Nederl. gevestigd was. Dientengevolge strekt de ver eeniging haar werkzaamheden uit over Haarlem, Schoten, Bloemendaai, Heemstede, Bennebrock, en Haarlemmerliede en Spanrn- woude. In 1994 werd hesloien lot de aanstelling van een Inspecteur. Daar de middelen des tijds nog niet toelieten iemand te bezoldigen, die zich geheel aan de vereeniging 'kon wij den. werd in den aanvang hel werk, met toestemming van den Commissaris van Po litre, opgedragen aan den rechercheur J. Ennik. Gedurende 17 jaren is deze met onver flauwde toewijding werkzaam geweesl. Hij legde zijne functie neer in 1920, toen hij lot algemeen Inspecteur van de Nederl. Vereeni- gimg benoemd werd. Nadat tevergeefs be proefd was weder de beschikking te krijgen over iemand, tot het personeel der politie behoorende, werd lot Inspecteur, tevens be dienaar der Asphyxiatieinrichting, aange- welke van verbetering in dezen hel gevolg zouden zijn. Hel jaar daarop nam zij de zaak zelf Ier hand cn werd besloten lot liet maken van een asphyxlatie-toesleï tot het snel cn pijnloos' doodeq van dieren, hetgeen, door den sleun van een aantal begunstigers mogelijk was. Bedeeld toesiet werd geplaatst op het voormalilg sportterrein ..de Phoenix" bij hel Ripperdapark en den 30sten Maart 1896 in gebruik gesteld. Deze aspliyxiatie" inrichting bleek aanstonds in eene werke lijke behoefte te voorzien. Reeds in hel eer" ste jaar van haar bestaan werden daarin gedood 256 honden en 75 katten; in 1897 was dit aantal reeds lol resp. 419 cn 110 geklommen. In de laatste drie jaren bedroeg het aantal gedocde huisdieren achtereenvol gens 5S6, 1239 cn 1654, waarvan er, 467. 935 en 129 j door het publiek werden aange" bo'den. Hel mcerendeel dezer dieren Was en is neg steeds afkomslig van ingezetenen, die ze aan de inrichting bezongen. Dat eene instelling gelijk de vereeniging zich het lot van zwervend op straat aange troffen dieren aantrekt, ligt voor de hand. ZooaIr, bekend, worden deze zwervers tegen woordig gedurende eenige dagen op kosten der vereeniging in den Kennel Fauna van slag in de plaatselijke bladen daarop le wij- zijn. Mei steeds meer aandrang trad in den loop der jaren de wensöh naar voren, dat de ver eeniging mocht kunnen beschikken over een eigen asyi. Men besefte evenwel, dal een der gelijke stichting, al werd zij'ook op besehei den voet ingericht, loch aan de.nieuwere zeer strenge eischen voor 'hygiëne en verpleging zou moeien voldoen. De vrees, dal de kosten van inrichting en instandhouding te zwaar zouden drukken, heef4 hel bestuur tol dus ver van d*e oprichting van een asyi terug gehouden. Wij zouden le uitvoerig worden, indien wij a Hes wilden ophalen, wat de vereeniging ge durende de 50 jaren van haar beslaan voor de dieren lieai'l gedaan. Zij ]>evorderde hel lol stand kotnen van behoorlijke losplaatsen voor, bouwmaterialen e.d.; verbetering in de behandeling van nuchtere kalveren; liet plaat sen van nestkasljer en voederkooitjes voor vogels; het aanbrengen op verschillende in '1 oog Joopende punten van metalen schilden met bet opschrift: „Behandel de dieren mei zachtheid. Spaar de vogels." Zij trad in ,dé bres voor de paarden en ezels, die lot ver maak van het publiek op hel strand leZand- voorl gébruikt werden. Veel is er, dat wij o zoo graag zouden wil len doen, doch dat moet worden nagelaten, 'Ciwdtrf dz middelen niet toereikend zijn. Mam- lot een eigen asvl hopen we loch eenmaal le brengen. Kleinere gemeenten dan Haar lem zijn ons daarin reeds voorgegaan. Wie is er nu onder de talrijke dierenvrienden, lé tten der vereeniging, die zich den onsterfa! ij ken naam wil maken van zulk eene inrichting dc stichter Ie zijn? Er wordt zooveel voor msnschen gedaan en terecht. Doch zijn er wel schepselen, die behoefliger, hulpbehoe venden zijn dan onze huisdieren? En verdie nen die trouwe helpers niel. op hun bcurl geholpen le worden? En nu, om te «endigen, nog iels. De ver eeniging lelt Ihao» ruim 400 leden. Dal is veel le weinig voor zoo'n groot ressort. Daar om willen wij trachten, dat het ledental in 1-923 minstens verdubbeld wordt. En het be stuur noori.'gt alle leden uiit daartoe mede lo werken. Waarom juist in dit jaar? Wel, de vereeniging herdenkt Hums haar vijftig-jarig bestaan. Dit jaar moet een mijlpaal worden, waar we tegenop kunnen tien. Hel is gewoonte, dal bij een jubileum vrienden den feestvierende geschenken aan bieden. Meestal wordt er dan van te voren langs een omweg uiigevorscht, wat al-zoo wel kom zou wezen. Wij willen '1 u gemakkelijk maken. Op de verlanglijst slaat bovenaan 'n eigen asyi. Daar spraken' wij hierboven ul van. Doch wij hebben dun nog dezen anderen meer bescheiden wensc.h. meer leden. Meer Joden beteekent meer inkomsten. En daar moet de vereeniging hel van hebben. Daarom li-open wij dat allle dierenvrienden in Haar lem en omstreken lid zullen worden. De con tributie bedraagt in den laaiden lijd meestal niet minder dun 2.50 's jaars. Is u dat Ie veel, dan nemen wij ook met minder ge noegen. Ten slotte nog een verzoek: Er zijn onder de oude leden nog ettelijke, die slechts een gulden of iets meer per jaar bijdragen. Als aliien, die het deen kunnen, nu die contribu tie tot een rijksdaalder wilden verhoogen, dan zonden zij er loe bijdragen 1923 lot het schoonste jahr van de vereeniging te maken. liet Bestuur van de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken. Secretarie at: Heerenweg 199. September 1923. Indien de patronenvoorraad groot genoeg is, zal de Posthumus-beker verschoten wor den zooals reglementair is voorgeschreven, d. w. z. iedereen schiet een korpsserie en voor iedere vereeniging tellen de tien hoog ste series. Wil men aan den personeelen wedstrijd deelnemen, dan telt de korpsserie niet voor personeel en wordt hiervoor in leg betaald. Men moet dus, vóór men de korpsserie schiet opgeven, of deze tevens als personeele serie genoteerd moet wor den. Oorspronkelijk was bepaald dal ingeschre venen voor den dienstplicht daaronder begrepen reeds als dienstplichtige ingelijfden die zich willen verbinden als vrijwilliger bij het* Reservekader, bestemd voor oplei ding tot reserve-officier-waarnemer bij de Luchtvaartafdeeling, zich moeten verbinden vóór 1 Februari van het jaar, waarin zij voor eerste oefening onder de wapenen moe ten komen. Thans is bij Kon. Besluit van 5 September bepaald dat deze verbintenis moet' zijn ge sloten uiterlijk veertien dagen vóór den aan vang der eerstvolgende opleiding. Belanghebbende richt daartoe een schrif telijk verzoek tot den Commandant der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Dinsdag a. s. 8 uur houdt de E. H. V, „Snelverband" in de groote zaal van het Brongebouw een buitengewone bijeenkomst. Deze bijeenkomst zal een min af meer feestelijk karakter dragen, terwijl dr. Ruys een korte redevoering zal houden. O. m. zullen eenige keurige muzieknummers uit gevoerd worden. De avond belooft veel schoons voor de leden. De burgemeester van Haarlem brengt inge volge ari. 154 der Algemeene Politie-vcr- ordening voor deze gemeente ter openbare kennis, dat op 27 en 28 September a.s., op welke dagen in deze gemeente de loting voor den dienstplicht zal worden gehouden in het gebouw „de Doelen", aan de Gsathuis- straat no. 32, van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 4'A uur, gesloten moeten zijn de voor het publiek toegankelijke lokalitei ten waarvoor eene vergunning krachtens de Drankwet is verleend, met uitzondering van die, voor welke een vergunning is verleend voor den verkoop in een logement alléén aan logeergasten- en welke zijn gelegen aan: a. de Nieuwstraat; b. de Gierstraat tusschen Nieuwstraat en het Verwulft; c. de«Gedemp- te Oude Gracht tusichen het Verwulft en de Zuiderstraat; d. de Zuiderstraat; e. de Ge dempte Voldersgracht; f. de Gedempte Raamgracht tusschen de Drappenierstraat en de Wolstraat; g. de Wolstraat; h. de Bree- straat; en i. de straten en wegen, liggende tusschen de hierboven sub h tot h. om schreven straten en wegen. Herbenoemd is als lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad te Haarlem, mr. P. Tjeenk'Willink, te Haarlem. Bij Koninklijk besluit van 18 September 1923 is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het dienstvak der inten dance, tot reserve-eerste-hiitenant voor speciale diensten de reserve-eerste-lui- tenant P. Sneeuw, van jiet 21ste regiment in- De burgemeester van Schoten gaat heen en nu rijst de vraag of er een nieuwe burgemeester in Schoten zal komen. Begeerenswaardig genoeg, dat baantje van burgervader van Schoten! Gaat de annexa tie door dan krijgt hij minstens 10 jaar wachtgeld; loopt alles den nieuw benoemde tegen en raakt de annexatie van de baan, dan is hij in alle geval burgemeester van een gemeente, waarvan nog wel wat te maken is. Van tweeën één: of Schoten krijgt een nieuwen burgemeester: of het krijgt er geen. Krijgt het een nieuwen burgemeester en komt de annexatie er door, dan is het toch waarlijk jammer en in strijd met de bezui niging, Jat aan een, waarschijnlijk jong en flink ambtenaar, langen tijd wachtgeld zal moeten worden betaald. Het is echter mogelijk en misschien wel waarschijnlijk, dat er geen nieuwe burge meester meer wordt benoemd, .met het oog op de annexatie en dat er een „waar nemend" wordt aangesteld. Zelfs wordt de naam van den nieuwen functionaris al genoemd. Het zou de heer Wolf zijn, maar, onder ons gezegd, is dat wel wat al te voorbarig. Of er een nieuwe burgemeester in Sého» ten komt zal er van afhangen hoe men in de Jansstraat en in den Haag over de kan sen van een grenswijziging van Haarlem denkt. Staan die kansen zóó dat er binnen kort een beslissing komt, dan zal er wel geen nieuwe functionaris meer worden be noemd, maar kan het nog eenigen tijd aan- loopen, dan zal voor een zoo groote ge meente als Schoten wel een burgemeester benoemd worden. De al- cf niet-benoeming van een nieu wen burgemeester van Schoten kan dus een graadmeter zijn voor de grenswijzigings kansen. En komt er geen burgemeester, dan mo gen wij langzamerhand gaan spreken van een affaire in liquidatie, want ook Spaarndam fanterie, zulks onder toekenning vara eervol I doethet al een tijd zonder. In gemoede echter: zouden Ged. Staten! niet wat voortmaken met die annexatie-his- orie? Er moet een beslissing komen: an- ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking. In de volgende maand wordt in de Vin- centius-Bibliotheek weder de gelegenheid geopend tot' verkrijging van goede en ont wikkelende lectuur, waardoor in vele ge zinnen aan jong en oud nuttige en aange name ontspanning gedurende de lange winteravonden wordt verschaft. Dat de Vincentius-Vereeniging geen kosten en moeiten spaart om ook door dit Liefde werk de naastenliefde te beoefenen, blijkt weer een keer te meer door de inrichting van de nieuwe bibliotheek in de Hage- straat 49. Tot vc-rleden iaar was deze bibliotheek gevestigd in een der lokalen van de Zusterscholen aan het Spaarne, door de Eerw. Zusters belangeloos voor dit doel afgestaan. Door de verbouwing dier scholen moest naar een andere gelegenheid xv orden uitgezien en heeft de Vereeniging niet zonder belangrijke kosten een biblio theek voor de Spaarne-parochie en die van St. Jan ingericht in het perceel 49 in de Hagestraat, waar* de lezers voor den aan staanden winter zich kunnen laten inschrij ven op Woensdag 26 September 's avonds half 8. Uit het nog steeds stijgende aantal boe ken, die uitgegeven worden blijkt wel, dat de bibliotheken in een bepaalde behoefte voorzien: In 1920'21 werden uitgeleend 36404 boeken, in 1921—'22 43167: in 1922—23 45918, den vorigen winter aan 1092 lezers r.exatie of niet. Als we maar weten waar, we eindelijk aan toe zijn. In Haarlem en om liggende -""meenten wordt in deze onzekere hei^f alle initiatief lam gelegd. Het plan voor een gouden feest dezer Vereeniging is thans vastgesteld. Er zal op Vrijdag 28 dezer een officieele herdenkings avond plaats hebben, opgeluisterd door prachtige filmbeelden uit de Dierenwereld. Verder zal op Vrijdag 5 October ©veneens in den Schouwburg Jansweg, den leden een soiree worden aangebeden. Het pro gramma van dezen tweeden avond zal nader worden bekend gemaakt. Ook zal de Vereeniging met een „stand" deelnemen aan de Tentoonstelling van de Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen in het Brongebouw van 29 September tot cn met 7 October. Tot de beide feestavonden hebben alle leden der Vereeniging en de begunstigers der Asphyxiatie-inrichting toegang, ieder met een genoodigde. Het bestuur koestert dan ook de verwachting dat velen, die no geen lid zijn, zich bij deze gelegenheid daarvoor zullen opgeven. Dit kan geschie den: te allen tijde bij het Secretariaat Heerenweg 199, Tel. 2265, en ook bij de plaatsbespreking, zoomede op de avonden zc-lven aan het Bureau van den Schouw burg. Wat de Tentoonstelling betreft, leden en begunstigers (echter zonder genoodigden) zullen hiertoe voor eenmaal, zonder be taling 'toegang hebben tegen afgifte, aan den ingang, van het toegangsbe\vi)s, dat ge voegd is hij den feestgids, waarvan een ex. heden aan alle contribuanten is toegezon den. Alle hoofden van openbare en bijzondere lagere scholen zijn door het bestuur uit- genoodigd, de leerlingen der hoogste klasse in de gelegenheid te stellen de Tentoon stelling onder: geleide te bezoeken. Alle leden, zoowel de begunstigers der Aspyxiatie-inrichting hebben dus zonder eenige betaling toegang tot twee feest avonden, die schitterend beloven te zijn. Zij kunnen, eveneens zonder betaling, een maal de Tentoonstelling in het Brongebouw bezoeken. Nieuwe leden hebben dezelfde voorrechten. Het is, zooals men ziet, niet onvoordeelig lid van deze vereeniging te zijn. De jaarcontributie behoeft niet hoog te wezen. Met een rijksdaalder, des noods met minder, wordt gaarne genoegen ge nomen. Door zich tijdig op te geven en de contributie over dit jaar te voldoen, kan men van alles profiteeren. hoek, Allanstraat 74, collier met portret; J. Breems, Kinderhuisstraat 3, hondenhalsband met penning; P. Rodenburg, Tuinstraat 1 H., glacé dameshandschoenen; Roek, Gasthuis-! laan 152, gele hond; W, Kok, Nassaustraab 7rood, hond (bastaard herders-); Kennel „Fauna", Parklaan': gele hond, gebracht door v. d. Burg, Heerenweg 179, Heemstede; bastaard herdershond, gebracht door Ree- mers. Kruisstraat 43: grijze kat, gebracht! aoor v. d. Velde, Ripperdapark 33; G; Beukkers, Leidscheslraat 84, kist bloembol len; J. v. Leeuwen, Rollandstraat 24, me daille; P. Rijbroek, Saenredamstraat 86rd., overjas; P. v. Esveld, W. Appelaarsteeg 15, boezelaars; J. Kroon, Nagtzaamstraat 51, hondenpenning; G. Jonker, Saenredamstraat 16, portemonnaie; v. Maasdam, Nieuwe Raamstraat 11, zwarte portemonnaie; M. P. Mévers. Rozenprieelstfaat 45, damesring; E, v d. Heuvel. Schouwtjeslaan 2, reticule! L Waasdorp, Gen. Bothastraal 103, Schoten, regenjas; W. Bom, Nieuwe Rijweg 2, speld met letters; G. Wien, Heerensingel 129, lap stof; Schadee, G. v. Heesstraat 7, kinder schortje; J. v. d. Pot, Slachthuisstraat 8, schakelarmband; N. v. d. Veld. Brouwers vaart 16C., bril in éfui; K. Arnold, Tette rodestraat 70, broche; T. Arxhoek, Slacht- huisstraat 11, band van kinderwagen; Hurks- man, Assendelverstraat 5, beige ceintuur; C, v. Wees, Kennemerstraat 14, grijze ceintuur- Kruiswijk, Zocherstraat 11, postduif- J v' Auyeren, Pres. Steinstraat 45, stofdoeken! Bussche, Tulpenstraat 5zw., koperen ge wicht; P. Punt, Emostraat 7, hondenhalsband met penning; G. Koldewijn, Anegang 42 hondenpenning; De Boer, Gr. Houtstraat 156, grijze kat; Kennel „Fauna", Parklaan: zwart witte kat, gebracht door R. Burger, Delft- kade 6rd.; Voetelink, Krelagestraat 14, rij wiellantaarn; A, E. v. Leeuwen, Gen. Cron- j^traat 41rd., grijs kindermanteltje met das; W. v. Donselaar, Keystraat 10rd„ Pakje flu- weel; v. Kesteren, Oranjeboomstraat 154, zwarte portemonnaie; Politiebureau, Smede- slraat, pakje met pantalons, dekzeil; Beuge ling, Z. Polderstraat 86, portemonnaie; Fa- her, Wagenweg 82, bruine damesportemon- naie; K. Vader, Morinnesteeg 2, kinder schortje; De Bruin, Barbarossastraat 22^ vaarboom. Terug Ie Ix-ko-inen bij: J. Pronk, Vrouwen- hekstnaat 76. broche; .1. Staphorst. Noblel- slraat 8, daméslbeursje: Smink. A. L. Dyse rinck straat 85, gummibal; J. Beu te, Rosen-! hagen.straat 1, kinderhril; R. v. d. Mydelie, KI. Heiligland 95, groen© ceintuur; W. J. Scheffer. L. Heeren straat öOzw., kindetvapej Politiebureau, Smedeslrnat, dop van motor rijtuig, géld'bnkje; G. de Wit. Dainiatemstrant 18, gummibal; C. H. Sterk, Harmeniansslraat 67, dameshandschoen; M. Huibers. Gierslr. 71, grijze heerenihoed; Kennel Fauna, Parklaan,' zw. met lu- .hondje: zw. met w. kat; zwarte] en een grijze kat; Hulshoff, Garenkókerskadej 17, portemonnaie; W. v. <L Berg, Sophiastraat 2, groene porlcmonanie; Vroom Dreesman, K. Veerslraat, Uinderpanlakms; .T. v. Gel-der,! Raam vest 1, schroevendraaier; v. Viersen.Wil- helminastraat 12c, kindcroverschoen; Mulder, Joh. v. Vlielstraat 88. lasch mei sleutels enz.; Fishout, Hooamarkl 9, bruin damestasehjo Terug te bekomen bij: M, Hagen, Z. B. Spaarne 40, broche; L. N. v. d. Goes, B. Oltostraat 5, bloknota's; C. H. Hietkamp, Leidschestraat 76, beeldje in kokertje; T. de Graai, Zijlweg 66, mantelceintuur; C. Zuid- In verhand met de opheffing van den stoomtramdienst Alkmaar—Veisen, is aan en kele leden van he.t personeel tegen half Oor tober ontslag aangezegd. Zooals bekenxl, wordt do lijn VeisenAlk maar van de N. Z. Ii.T. M. de volgende maand opgeheven. Eenige locomotieven zijn thans reeds verkocht aan een Nederlandsche_S1oom- trammnatschappij in het Zuiden des lands. Te Scholen zal naast de remise een hulp- remise gebouwd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1