Woonwagens en woonschepen ir. Van Wel m Wetgeving. BUITENLAND Kerkel. Kunst - VAN OVEN, Den Haag - Vaandels, Insignes, Vlaggen, Medailles I weed® ssiad 22 September 1293 i Medische Praatjes. GEM. BUITENL, BERICHTEN. KERK m SCN9GL. Door de maan aan het licht gebracht. REBMTSZltCEi. Commentaren te Londen over het bezoek van Baldwin aan Parijs. Geruchten over onderhandelingen tussehen Duitschland. en de Geallieer den. Onder de Telegrammen: Baldwin's vertrek uit Parijs; de ofiicieele meening te Londen raadt aan tot voorzichtigheid in de beoordeeiing van de resultaten van het bezoek. Een bomaanslag op een brug in het be zette gebied. Prijsdaling in Berlijn. FEUILLETON Thans een enkel woord over de overgangs bepalingen der wet op woonwagens en woon schepen. Aan den Commissaris der Koningin wordt krachtens deze bepalingen de bevoegdheid gegeven om ondanks het feit, dat een woon wagen of woonschip niet aan de matige eischen, die bij algemeenen maatregel van bestuur zijn gesteld, voidoet, toch de gevraag de vergunning te verleenen, mits de woon wagen of het woonschip op het tijdstip van de afkondiging der wet dat is dus op 2 Septembes 1919 werd bewoond en het verzoek om vergunning binnen drie maan den na gemeld en datum was ingediend. Tevens is den Commissaris der Koningin nadrukkelijk toegestaan om de driejaar- lijksche vergunning, aan een aanvrager krachtens het in de voorgaande alinea ver melde verleend, telkens r.a afloop der ver gunning weder met drie jaren te verlengen, ook al voldoet de woonwagen en het woon schip niet aan de daaromtrent gestelde voor schriften en al is het gebruik, dat van den woonwagen of het. woonschip wordt gemaakt, niet in overeenstemming met hetgeen deswege bij algemeenen maatregel van bestsur is 'ocpaalcU Deze overgangsbepalingen komen dus practisch hierop neer, dat de Commissaris dar Koningin bevoegd was aan eiken ver zoeker, die op 2 Sept. 1919 een woonwagen of woonschip bewoonde en die binnen drie maanden na dit tijdstip eene aanvrage om vergunning indiende, de gevraagde vergun ning te verleenen, tenzij de aanvrager niet aannemelijk kou maken, dat hij en zijn gezin voldoende middelen van bestaan hadden of dat in hun levensonderhoud op voldoende wijze werd voorzien. En de Commissaris is tevens bevoegd de eenmaal verleende vergun ning telkens te verlengen. Met wat han digheid kan men veel aannemelijk maken cn men kan dus zeggen, dat de Commissaris aan nagenoeg ieder, die op het tijdstip van afkondiging van de wet een woonwagen of woonschip bewoonde, kan blijven toestaan om met de bewoning door te gaan. Zijn dit reeds vrij ruime overgangsbepa lingen, de wet gaat nog verder. Aan alle personen die op het tijdstip van inwerking treding der wet een woonwagen of woonschip bewoonden, wordt toegestaan, dat zij dien woonwagen en dat woonschip tot 1 Februari 1925 blijven gebruiken, als zij maar voldaan hebben aan de enkele voor waarde, dat zij een verzoek om vergunning hebben ingediend. Het verzoek om ver gunning behoeft dus niet te zijn ingewilligd, alleen de indiening van het verzoek is vol doende. Behoudens art. 31 waarover aanstonds is de wet in werking getreden op 15 October 1919, wie dus vóór 15 Januari 1920 een verzoek tot bewoning heeft inge diend is safe, althans tot 1 Februari 1925. En zoo iemand kan dus met zijn woonwagen of zijn woonschip blijven rondtrekken, ook zonder dat hij de gevraagde vergunning heeft verkregen. Het voorschrift, dat letter en num mer op den woonwagen of het woonschip moeten staan, is op hem' ook al niet van toe passing. Hij is zoo vrij, als hij ooit geweest is. Dat onder dergelijke omstandigheden de controle speciaal op de woonwagens wel wat te wenschen overlaat, is waarlijk niet-te verwonderen. De datum van 1 Februari 1925 stond aanvankelijk niet in de wet. Neen, eerst stond er 1 Februari 1920, doch de hier- bedoelde termijn is tweemaal verlengd. Eerst tot 1 Februari 1923 en bij de wet van 11 Mei 1923 Stbl, 198 zijn er weder twee jaar bijgevoegd en is het 1 Februari 1925 geworden. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken. Als men de menschen uit hun slechte woonwagens en woonschepen zet, weet men niet, waar men ze moet laten. Woningen zijn er niet voor beschikbaar. Zij komen dus van den regen in den drop. 't Staat daarom nog te bezien, of de termijn van 1 Februari 1925 tegen dat het zoover is weder niet zal worden verlengd. Als de woningnood niet Zeer afneemt, is daar alle kans toe. Art. 31 der wet op woonwagens en woon schepen dat boven kortelings werd ge memoreerd is in werking getreden op 1 Februari 1920. Dit artikel bepaalt, dat alle provinciale, gemeentelijke en waterschaps verordeningen betreffende woonwagens en woonschepen vervallen. De gemeenteraden blijven evenwel bevoegd bepalingen vast te stellen betreffende de plaats, door woon wagens en woonschepen bij verblijf binnen de gemeente in te nemen, alsmede omtrent de voldoening van gelden tot gering bedrag voor een standplaats óp openbare plaatsen, wanneer het verblijf binnen de gemeente een bepaalden bij verordening vast te stellen termijn te boven gaat. Deze termijn mag niet korter worden gesteld dan veertien al dan niet achtereenvolgende dagen binnen het zelfde kalenderjaar. Voorheen was in tal van gemeente-ver ordeningen het verblijf in de gemeente met woonwagens of woonschepen öf geheel ver boden óf slechts voor een bepaalden tijd toegelaten. Terwijl aldus zegt de Regee ring in hare memorie van toelichting op het betrokken wetsontwerp tegen een dergelijk weren van de bewoners van woonwagens en woonschepen uit bepaalde gemeente billijker wijze geene beletselen mochten worden in den weg gelegd, zoolang tal van bewoners dier voer- en vaartuigen personen waren 'konder middelen, wier verblijfplaats erger was dan „krotten," die in de gemeenten evenmin meer geduld mogen worden, zal thans de toestand veranderen. Wanneer na de'invoering der wet woonwagens en woon schepen alléén nog zullen mogen voorkomen n voldoend bewoonbaren toestand en be woond door fatsoenlijke lieden, zal ook aan deze medeburgers gelijke vrijheid, om hunne tijdelijke verblijfplaats te kiezen, waar zij willen, moeten worden verleend, als ieder Staatsburger bezit. Naar de Memorie van Toelichting te oor- deelen, bedoelde de Regeering het goed. Maar van die goede bedoelingen is bitter weinig terecht gekomen. Nog altijd wordt gehuisd in „krotten" van woonwagens en woonsche pen, nog altijd zijn er onder de bewoners van woonwagens en woonschepen een aantal, die tot het uitvaagsel der maatschappij moe ten worden gerekend en desniettegenstaau hebben de gemeentebesturen hunne bevoeu - heid om flinke maatregelen te nemen verle ren. Immers de op dit stuk bestaande ge meentelijke verordeningen zijn vervallen. Alleen is aan de gemeentenaren de be voegdheid gelaten om een of meer openbare plaatsen aan te wijzen, waar alle binnen de gemeente verblijfhoudende woonwagens moe ten worden opgesteld. De te verstrekken staanplaats moet gratis worden gegeven, tenzij het verblijf van de reizende woning langer dan 14- dagen per kalenderjaar duurt, in welk geval eene bescheiden bijdrage mag worden gevorderd. Is er in'eene gemeente geen staanplaats voor woonwagens of woonschepen' aange wezen, dan .heeft het gemeentebestuur over deze voer- en vaartuigen niets te vertellen Dan kan een woonwagenbewoner met zijn. vehikel gaan staan waar hij wil en in de ge meente blijven, zoolang hij wil, ais hij het verkeer maar niet hindert of belemmert. En om zoo'n vaste standplaats aan te wijzen valt altijd niet mede, want ieder raadslid voelt wel wat voor een vaste standplaats van woonwagens, maar dan liefst in de buurt van een collega. Als men met den trein naar den Haag gaat, kan men vlak bij het station der Hol- landsche Spoor onmiddellijk langs de lijn zoo'n standplaats bewonderen. Dat is een der standplaatsen der gemeente 's-Hage. Als men die goed beschouwt, weet men me teen wat het kan beteekenen, indien men als eenzaam plattelandsbewoner zoo'n stand plaats in de buurt krijgt. Er zijn woonwagens en woonwagens en woonwagenbewoners en woonwagenbewo ners. Onder deze bewoners valt vaak een deel van als wij het zoo mogen uitdruk ken de parasieten der samenleving, maar liet is niet te ontkennen dat er soms nette menschen onder zijn, die in zeer fatsoenlijke soms zelfs luxueus ingerichte woonwagens een dee! van hun leven slijten. Onder deze laatsten kan men rekenen de exploitanten der betere inrichtingen op de kermissen. En dat deze fatsoenlijke woonwagenbe woners het niet erg hebben op hunne minder fatsoenlijke collega's en niet gaarne met hen één standplaats innemen, is licht te begrijpen. De Algemeene Secretaris der Nederlandsche Vereeniging van Kermisvakgenooten „Ons Belang" heeft in verband hiermede een adres gericht aan den Minister van Justitie, waarbij deze bewindsman wordt verzocht om te be vorderen, dat door de gemeenten voor de aangeslotenen van de Ned. Vereeniging van Kermisvakgenooten eene andere stand plaats voor woonwagens wordt aangewezen dan voor niet-aangeslotenen. In de circulaire, waarbij de Commissaris der Koningin in Gelderland het tot den mi nister van Justitie gericht verzoek der Ker misvakgenooten ter kennis van de Burge meesters brengt, merkt deze Commissaris op, dat het natuurlijk is uitgesloten, dat een afzonderlijke standplaats wordt beschikbaar gesteld voor de leden der meergenoemde vakvereeniging. Er is intusschen niets tegen, dat de gemeente twee staanplaatsen voor woonwagens heeft, één voor de fatsoenlijke bewoners met nette wagens en één voor de minder fatsoenlijke klanten, waartoe het gros der woon vragen bewoners is te rekenen. In de plaatselijke verordening kan dan wor den bepaald, dat iedere woonwagen, die komt in de gemeente de plaats heeft in. te nemen die hem door of vanwege het gemeen tebestuur wordt aangewezen. Wij willen onze beschouwing besluiten met te wijzen op het nut, dat de staanplaatsen van woonwagens, althans in de grootere steden hebben. Doordeze staanplaatsen wordt bereikt, dat een groot aantal woon wagens in een woonwagenkamp is vereenigd. Deze vereeniging van woonwagens op een beperkte ruimte is van groot belang voor de zielezorg van dezelver bewoners. En van deze zielzorg wordt tegenwoordig veel werk ge maakt. Met klimmend succes. Wij waren nog kort geleden in de gelegenheid een onzer hoogste kerkelijke autoriteiten met veel vol doening over de resultaten van. uit werk te hooren spreken. Van deze zielzorg verwachten wij meer succes door de verbetering en beschaving der woonwagenbewoners dan van de hier besproken wet. Dat deze wet door de invoering van staan plaatsen een behoorlijke zielzorg der woon wagenbewoners heeft mogelijk gemaakt is intusschen hare onmiskenbare verdienste. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Zooals wij onlangs reeds vermeldden, zal de strafzaak tegen J. Kerssemakers voor het Gerechtshof te 's Bosch worden behandeld op 1 October a.s. des voormiddags om 10 uur, waarna een week later de zaak tegen mevrouw Desmet voor hetzelfde College zal worden behandeld. Op verzoek van Mr. J. de Vrieze te Am sterdam, die in hooger beroep als raadsman van J. Kerssemakers zal optreden, zullen verschillende getuigen en deskundigen a décharge worden gedagvaard, o.a. prof. dr. L. Bouman, directeur van de Valeriuskli- niek te Amsterdam en mevrouw Desmet. De Procureur-Generaal heeft als getuige gedagvaard M. Desmet en als deskundige dr. J. Casparie, medicus bij de gevange nissen in Den Bosch. DE PARATYPHUS. Ongetwijfeld zult u zich herinneren, dat wij indertijd met elkander besproken hebben, dat wij twee soorten van typhus kennen ni. eenerzijds de gewone typhus, en buik- typhus, de ziekte die u allen bij name kent anderzijds de vlektyphus, die niet zoo heel vaak gelukkig hier te lande voorkomt. Wan neer wij 't dan ook over „typhus" hebben bedoelen wij in 't algemeen hiermede de „.buiktyphus of febris typhoidea." Bij onze bespreking Heten wij toentertijd de bc en genoem:'e typhussoort achterwege, omdat zij .onze belangstelling nic*. trok. Thans will m' wij cca oogenblik bij haar stilstaan, daar zij :czr zeker een bespreking waard is. Het bleek n.l. dat cr zich gevallen voordoen, die sprekend op de typhus geleken in hun geheele verloop en in de verschijnselen, die zij met zich meebrachten en toch nader- handjbleken geen echte typhusgeva.llen te zijn. Er werden in 't bloed, in de urine en faeces we! bacteriën gevonden, doch het bleken bij zeer nauwkeurige observatie de echte typhusbacillen niet te zijn. Ja, bij nader onderzoek bleek zelfs, dat men twee soorten van deze paratybhusbacillen van elkander, had te onderscheiden, hetgeen door uiterst serieuse proefnemingen in een laboratorium verricht, aan de.i dag kwam. Het is hier vanzelf niet de plaats om nader op deze dif ferentiatie in te gaan, doch is het slechts voldoende te vermelden, dat men heden ten dage spreekt van de paratyphusbacil A en de paratyphusbacil B. Deze laatste nu in teresseert ons 't allermeest, daar deze de belangrijkste rol speelt bij de menschen die ziek liggen aan de „paratyphus." Hoe komt nu zoo'n paratyphusbacil B in ons lichaam zult je u afvragen en hoe worden wij ziek door de paratyphus Welnu, ge hebt allen wel eens gehoord van de vlcesch- et: vooral worstvergiftigingen, die zich, hoewel heden ten dage gelukkig zeer spaarzaam, dank zij de uitgebreide maatregelen, die getroffen zijn, toch nog wel eens een enkelen keer voordoen. Immers plotseling vernemen wij, dat zich in één of ander stadsdeel een vleeschvergiftigings proces heeft voorgedaan en enkele gezinnen ziek te bed liggen. Meestal blijkt het weldra, dat al deze menschen bij denzelfden leve rancier hun vleesch of worst betrokken heb ben en doorgaans is ook van hetzelfden stukje afgesneden. Oogenschijnlijk ziet zoo'n stuk. worst of vleesch er goed uit en bemerkt men weinig of niets er aan, doch eerst het bacteriologisch onderzoek wijst uit, dat de paratyphusbacil B aanwezig is. Het vleesch was afkomstig van dieren, die niet gezond waren e i op één of andere wijze ontsnapt zijn aan dc keuring. Niet alleen de viecachwarpn zij:-, de eenige schuldige want ook tal van andere producten kunnen de schakel vormen tot het ziek wor den van den mensch. Immers in de faeca- liën van de zieke dieren komt de paratyphus bacil voor en deze wordt gedeponeerd in 't land of in de sloot, kortom onze groenten, onze rr.elk etc. kunnen op deze wijze veel gemakkelijker besmet worden met dit micro organisme. Wij hebben deze wijze van be smetting ook leeren kennen bij de typhus en het is dus niet alleen voor de typhus doch ook voor de paratyphus, al is deze laatste kans wat geringer, dat wij onze melk behoor lijk moeten koken en ons in acht dienen te nemen voor rauwe groenten. De paratyphus nu kan op bijna volkomen dezelfde wijze verloopen als de gewone buiktyphus, alleen heeft men soms een aanknoopingspunt aan de vergiftige worst of vleesch, dat niet zuiver was en 't begin, Joals van zelf spreekt, hier meer plotseling is dan bij de buiktyphus, welke laatste in 't algemeen zeer geleidelijk zich pleegt te openbaren. Een enkele keer echter kan de paratyphus verloopen als een vrij heftige maagdarm- katarrh. Hoe 't ook zij, het vaststellen van de para typhusbacil B, bevestigt de diagnose. MEDICUS. BALDWIN'S BEZOEK AAN PARIJS. Donderdagavond heeft Baldwin een af scheidsbezoek gebracht aan Poincaré op de Quai d'Orsay en heeft zich ongeveer een kwartier met hem onderhouden. Het afscheid tussehen de beide premiers, moet. naar ge meld wordt, bijzonder hartelijk zijn geweest. Het iange onderhoud van Woensdag en de bewoordingen van het daarop uitgegeven communiqué hebben natuurlijk dc niéuws gierigheid opgewekt van het publiek en in de Engelsche zoowel als in de Franscbe pers worden allerlei gissingen gemaakt over het geen gebeurd is. De striktste geheimhouding wordt echter in acht genomen en voor het oogenblik moeten alle berichten, die het voorstellen alsof' zij de besprekingen kunnen weergeven, behandeld worden als verzinsels en niets meer. Te Londen heerscht intusschen een zekere bevrediging over de klaarblijkelijk verbeter de atmosfeer en de hartelijke gevoelens, die wederom door de Fransche pers tegenover Engeland zijn geuit. De beschuldigingen heb ben plaats gemaakt voor opgetogenheid. De Temps geeft uiting aan hare oprechten Vreugde en ook andere bladen spreken open van het herstel van het vertrouwen, hernieu wing van de Entente, en van vertrouwen in samenwerking. De Engelsche pers is in haar communiqué ook hartelijk, maar bij afwe zigheid van bepaalde bijzonderheden veel meer gereserveerd. Hel tot stand gekomen contact tuschen de beide premiers wordt erkend als te zijn van groote waarde. Zoo ais een blad doet uitkomen schijnt de stroef heid van Poincaré een veel minder groote hinderpaal voor een goede verstandhouding na het hartelijk onderhoud en de practische opvattingen van Engeland krijgen een jovia ler uitzicht zooals zij door Baldwin beli chaamd worden. Achter de vormelijke nota's van Poincaré zal thans Baldwin de persoon lijkheid van den schrijver zien en Poincaré zal de oprechtheid en de schranderheid van Baldwin eveneens apprecieeren. De Times is geneigd te geiooven dat voor het oogenblik het belang van het onderhoud hoofdzakelijk jisychologisch is en gaat voort: „Deze vriendschapclijke samenkomsten dra gen de moraal, die naar wij hopen op een andere plaats zal worden gewaardeerd, dat internationale vriendschap ongeschokt kan blijven voortbestaan tengevolge van mee- ningsverschillen en wederkeerig dat dc eene bevriende natie niet gehouden is onvoor waardelijk alles goed te keuren wat de an dere doet. Omdat de Engelsche openbare meening bijna algemeen het bombardement van het weerlooze Korfoc heeft veroordeeld, kwam de Italiaansche pers bijna zonder uit zondering tot de conclusie dat de Engelsche vriendschap voor Italië tot het verleden be hoorde. Engelaifd is niet wispelturig in zijn genegenheden. Maar het is eer. oudere vriend van rechtvaardigheid en vrijheid en het eischt het recht op zich te mogen uit spreken wanneer en waar het gelooft dat de ze principes geweld wordt aangedaan. Door aan te dringen op dc juiste uitvoering van de verplichtingen, door Duitschland aangegaan te Versailles, hebben wij nooit, zegt het blad, opgehouden, eensgezind met Frankrijk, België en Italië te zijn. Hier ko men rechtvaardigheid, vriendschap en eigen belang gelukkig bij elkaar. Het bezoek van Baldwin aan Parijs heeft het besef voor onze vriendschap weder bij onze naaste buren wakker geschud. Deze heeft steeds bestaan en zij zal steeds voortduren zoo lang Frankrijk evenzeer als Engeland de principes hoogacht, die noodig zijn voor den internationalen vrede en de samenwerking De Westminster Gazette zegt: Hel uil Ber lijn komende voorstel dat het lijdelijk ver zet officieel zou ophouden, indien de Fran- schen het karakter van hun bezetting wijzi gen, kan een oplossing voor hef Roer-vraag stuk aan de hand doen. Dan zal men echter het grootere vraag stuk nog ter hand moeten nemen. In den verstoorden toestand van Europa is het al lernoodzakelijkst, dat de Engelsch-Fransche entent', gehandhaafd wordt. Het incident van Korfoe heeft ons plotseling getoond, dat. in dien Engeland en Frankrijk het eens zijn, de moeilijkste vraagstukken gemakkelijker wor den Een verandering aan de Roer en een wenk dat Frankrijk voldaan was over zijn Pyrrus overwinning zou den toestand wijzigen en een hernieuwing van de Entente en een nieuw aanpakken van het herstelyraagstuk mogelijk maken. De diplomatieke medewerker van de Daily News acht de diplomatieke atmosfeer min der somber dan in vele maanden het geval is geweest. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. De Tel. Union verneemt van bevoegde zij de dat de Duitsche rijksregeering sedert we ken reeds pogingen in liet werk stelt om tot een grondslag voor onderhandelingen tnet de geallieerden te geraken. Duitschlahd is be reid alles te doen om het economische leven in het Roergebied weer aan den gang te brengen, het welslagen der Duitsche pogin gen daartoe zal echter afhangen van het standpunt dat de geallieerden innemen. Duitschland moet er van zijn kant op staan, dat amnestie aan de veroordeelden wordt verleend, dat de Duitsche ambtenaren hun plaatsen weer innemen, en dat handel en verkeer tussehen bezet en onbezet gebied geheel vrij zullen zijn. Indien Frankrijk daar in toestemt, kan terstond begonnen worden met de hervatting der bcialingcn, wat Frank rijk als een voorwaarde heeft genoemd voor dc ontruiming van het Roergebied. UIT HET BEZETTE GEBIED. Dc raad van revisie van het Rijnlcger heeft het besluit van den krijgsraad te Dus- seldorf van 8 dezer, waarbij de student Raabe ter dood is veroordeeld, gehandhaafd. DE VOLKENBOND. Na vier dagen 's morgens en 's middags vergaderen der zes commissies van de Vol kenbondsvergadering is dc aribeid zoo opge schoten, dat men aannemen mag, dat de vierde Volkcnbondsvergadering, onvoorziene gevallen voorbehouden, dc volgende week eindigen kan. De eerste commissie voor juridische vraag stukken heeft eindelijk het Canadeesch amendement van 1920 over artikel tien van liet Volkenbondsverdrag behandeld er. be sloten tot de interpretatieve resolutie, waarbij overeenkomstig Canada's wensch erkend wordt, dat iedere regeering vrij is zelf te beoordeelen of en zoo ja welken «militairen steun hij overeenkomstig artikel tien wil geven. Op aandringen van Frankrijk werd de toevoeging, dat iedere staat ook vrij zal zijn te beslissen of een in artikel tien bedoeld geval aanwezig is, ingetrokken, nadat de Nederlandsche gedelegeerde mr. Limburg uitdrukkelijk had vastgesteld, dat het schrappen dezer toevoeging geenszins beteekent', dat alle staten in dit opzicht de beslissing van den Volkenbondsraad moeten aanvaarden. Wat mr. Limburg zcide, werd door den commissie-voorzitter Motta na drukkelijk bevestigd. Dit vraagpunt blijft onbeslist. In de derde commissie ontstond een ver scherping van meeningsonderscheid tus sehen de twee partüen inzake den inhoud van het algemeen waarborgverdrag. De meerderheid, bestaande uit Engeland cn do minions, Frankrijk, de kleine entente en Zuid-Amerika weigerde iedere tegemoetko ming aan dc minderheid, gevormd door Japan, Italië, de Scandinavische rijken en Nederland, /.witserland onthoudt zich steeds principieel van medestemmen wegens zijn onveranderlijke neutraliteit. De meerder heid handhaafde de bepaling over het auto matisch in werking treden van partieeie v/aarborgverdragen, ook vóórdat de Volken- bondsraad beslist heeft, wie dc aanvaller is. De meerderheid verwierp het voorslcl-Langc JNoorwegen), dat een door den Volken bondsraad te ontwerpen algemeen plan van bewaper.ingsibeperking voor alle staten bin dend wilde maken. De Nederlandsche gede legeerde jhr. van Nispen tot Sevenaer ver klaarde in beginsel tegen een dergelijke raadsbevoegdheid lc zijn, doch zijn stem toch aan Langc's amendement te zullen geven als passende in het kader van dit ont werpverdrag. Waar het verdrag dep Vol kenbondsraad beslissende bevoegdheden toekent inzake verleening van militairen bij stand is het logisch den raad ook het beslis send woord inzake de ontwapening toe te kennen. Lange bedankte van Nispen voor de krachtige argumenteering ten gunste van zijn voorstel, dat echter desniettemin ver worpen werd, evenals Nederiand's .amen dement. dat de uitvoering van het algemeen plan tot bewapeningsbeperking de onont beerlijke voorwaarde zal zijn voor het ont vangen van hijstand krachtens algemeene of partieeie waarborgverdragen. Bij velen heerscht de meening, dat Lord Robert Ce cils uitsluitend rekening houden met Fran- scne wenschen teneinde Frankrijk's steun voor het waarborgverdrag en de bewapc- nmgsbeperking te verkrijgen een gevaarlijke vervreemdende ujtwerking zal hebben op ifatie en Janan. om van de vroegere onzij dige staten niet te spreken. - De vijfde commissie aanvaardde het denk beeld van professor Francois en Engeland, dat de twee door de opiumcommissie be pleite conferenties geheel zelfstandig van elkander zullen zijn. Omtrent de plaats der conferenties is geen beslissing 'genomen. Ue vijfde commissie aanvaardde tot "blijk bare voldoening der Amerikaansche delc- g.uie de voorstellen der opiumcommissie in hun geheel met toevoeging echter, dat tot de groote algemeene opiumconferentie alle Vcl'kenbcndsstaten en onderteekenaars der Haagschc opiumconventie zullen worden uitgenoodigd, een uitbreiding van het aan tal deelnemende staten, dat den Neder- landschen gedelegeerde, Francois, noopte tot het maken van voorbehoud, daar een te groot aantal deelnemende staten gewoon lijk het verrichten van practischen arbeid bemoeilijkt. De ontwapeningscommissie heeft zich met 16 tegen 7 stemmen uitgesproken voor een toelaten van Duitschland tot de ondertceke- ning van het toekomstig verdrag van onder- bngen bijstand nog voor dat Duitschland deel van den Volkenbond zal uitmaken. GIBRALTAR—SPAANSCH MAROKKO. in een onderhoud met een correspondent van een Spaansch blad heeft Primo dc Ri- vero gezegd, dal een zijner voornaamste wenschen is, Spaansch Marokko tegen Gi- braltar te ruilen. De omstaftdikheden zijn daarvoor op het oogenblik echter niet gunstig daar eerst Marokko gepacificeerd rr.oet zijn en dan eerst beslist kan worden wat er gedaan zal worden. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Aan dc Chicago Tribune wordt uit Madrid gemeld, dat een Spaansche vloot, uit zes kruisers en twaalf torpedo-jagers bestaande, begonnen is de heuvels boven de reedc van Al hue era as te bombardecren Naar de Sowjet-bladen melden, is bij de aardbeving te Yokohama ook de beken de Ataman Semjonof met zijn geheelen staf omgekomen. Ook Merkoclof, het gewezen hcofd van de republiek van het verre Oos ten, zou hij de aardbeving zijn omgekomen. Onder de attracties, welke ter gele genheid van de landbouwtentoonstelling te Moskou georganiseerd zijn. behoort 'ook een schaakpartij met levende figuren. Het veld, dat hiervoor is bestemd, beslaat een oppervlakte van 8500 vierkante arsijn. Ka- meelen en Kirgiezen-paarden, vormen dc figuren. De partij wordt gespeeld door de bekende Russische schaakmeesters Grigor- isf en Nenarokof. De Moskousche Prawda houdt zich be zig met de moeiiirke materieele positie, waarin zich vele leden der communistische partij bevinden cn legt nog eens nadruk op een motie, welke door het laatste congres der Russische communistische partij werd aangenomen en waarin dc vorming van een fonds tot ondersteuning van noodlijdende communistische strijders werd aanbevolen. Het fonds dat in de Vereenigdc Staten voor de slachtoffers der aardbeving in Ja pan wordt bijeengebracht, was gisteren reeds gestegen tot 9,125,200 dollar. A.lle slachtoffers van de aardbeving te Tokio zijn thans in loodsen, die in de par ken zijn geplaatst, onderdak gebracht. Voor de gekwetsten zijn overal in de stad zie kenhuizen geïmproviseerd. De toestand in Opper-Baden begint eenigsrins tol 'kalmte te komen. Daar er gis teren geen ongeregeldheden voorgekomen zijn, is de veiligheidspolitie uit Freburg te ruggeroepen. De arbeid is echter nog niet hervat, daar de stakers uitbetaling voor Je stakingsdagen verlangen, hetgeen de werk gevers weigeren. Ook te Saeckir.gen en Freiburg neemt de stakingsbeweging af. NIEUWE HOLLANDSCHE MISSIONA RISSEN- De Zeereerw. Pater L. van Aken, Pröw Miss. van de Abdy van Heeswijk schrijft ons Dinsdag a.s. 25 September, zal in de Abdi; van Berne te Heeswijk een treffende plech tigheid plaats hebben. Dien dag vertrekker de Eerw. Heeren G. Bazelmans, G. Dubbel man en J. L'aane naar de Missie v. Mgr. Aeler, op Madras. Het zijn de eerstelingen, welke de Abdij offert aan die Missie. Dertig jarer geleden stichtte zij eene Missie in Wisconsin (V. St. v. A.) doch deze heeft zich intus schen töo ontwikkeld, dat zij de hulp en den toevoer uit Europa missen kan zij bezit een der meest moderne en best geoutillerde colle ges van geheel Amerika. Ieder misrievriend heeft, eenige maanden geleden, met droefheid in het hart de smeek beden gelezen van den pas in zijne Missie terug gekeerden Mgr. Aelen, die niet alleen vele geldelijke offers, maar ook de toegenomen sympathie van zijne landgenootcn had mede teruggenomen naar zijn arbeidsveld daarginds. De' rangen zijner Priesters waren intusschen zóó gedund, dat de oude apostel van Matirar wanhopig om uitkomst schreef naar het oude land, dat groot op hem gaat er, hein nooit in de steek liet. ..Als maar ieder Ncdcr- landsch bisdom mij één Priester zendt." zoc luidde zijn bescheiden bede. i ot op heden werd die bede niet verhoord. De redding zal nu, maar naar gehoopt mag worden, komer van een Nederlandsche instelling, welke deze verdienste wérkelijk niet als hare eerste heeft te boeken, doch haar achthonderdjarig werl. in Nederland opnieuw gaat bekronen door het apostelwerk ver daarbuiten. De Missionarissen, die volgende week naar Madras zullen vertrekken, gaan zich voor- loopig vestigen te Bellary, in het hartje van Madras, waar binnen enkele jaren ook het reeds ontworpen Seminarie voor Inlandsen? Priesters zal verrijzen. Zij zullen vooreerst arbeiden onder de jurisdictie en tussehen de Geestelijkheid van Mgr. Aden. Na aan de voeten van den Heiligen Vader te Rome den zegen over hun pionierswerk te hebben af gesmeekt, gaan zij op 5 October scheep t.e Marseille, vanwaar de Mooitan van de P.&. O. hen naar Bombay zal brenger- Zoo gaat de moed van Nederlandsche Pries ters, gesteund door de Hefde en weldadigheid van Nederlands Katholieken voor de Missie, opnieuw een stuk wereld veroveren voor Christus. De stoffelijke belangen dezer Missie zijn door den Hoogw. Abt van Berr.e toever trouwd aan de zorgen van Prof. L. van Aken van dezelfde Abdij, die het zwaar ge noeg hebben zal, om zulk een Missie niet te drukkend te doen zijn voor dat ééne klooster. INTERNATIONALE MARIA-HULDE TE LOURDES. Terwijl de groote wereldproblemen van po litick er. economie de menschheid steeds meer in het hauw drijven en haar vaster dreigen te omklemmen, wordt onder christenen het besef voortdurend levendiger, dat van der menschen kracht, geest en activiteit alleen de redding niet kan worden verwacht. Ge bedsactie' s en ijldevaarten worden steeds talrijker. Vooral Maria-heiligdommen zijn de verzamelplaatsen, waar menigten van hon derden den vrede komen afsmeeken. Een voorbeeld daarvan is wel Lourdesj waar deze week wederom een ontzaglijke drukte heerscht. De „Croix" wijst op dit feit en geeft eer. statistiek van de talrijke bedevaatten. „Mgr. Humbracht is er geween met 25CT inwoners uit dc omgeving van Besangon.' aldus de „Croix," Mgr. Neveux met 200C bewoners vn Reims voorts 800 pelgrims uit Tourange, 400 Nortnandiers met mgr. dc la Villerabel, 5000 bedevaartgangers uit Bretagne. 2000 uit Puy, 1600 uit Lotharingen en 500 uit de Pyreneeën van Lamanquc Pon* tacq. Dit is slechts het aantal pelgrims uit Frankrijk zelf. „Maar het is waarlijk een internationale triomf, welken de H. Maagd deze week te Lourdes viert", merkt het blad verder op. Want buiten deze Fransche bedevaartgan gers bevinden cr zich 800 uit Luxemburg, 1400 uit Nederland on der Mgr. Mutsaers, voorts Mgr. Vaughan van Salford en mgr. Mac-Rory van Down en Conner met 500 Engelsche pelgrims met wie ook eer. aantal protestanten zijn meegekomen mgr. Seg- hers van Gent met 800 Belgen benevens vier Portugeesche bisschoppen met een duizendtal van hun landgenooten. Bovendien zijn er duizenden particulieren pelgrims. Drie-en twintig extra-treinen hebben ons deze week pelgrims uit Vannes, Namen, Arlon, Luik, Kamerijk en Straatsburg aan gevoerd. De Christenziel siddert bij het aanschou wen van zulk een menschengolf, die als een, felle branding zonder ophouden aanstroomt en vvegvliedt. Deze aanblik doet denken aan het woord „Ik heb een menigte gezien,' welke niemand kon tellen van elk volk, van' eiken stam waren de gezegenden des Heeren toegesneld." Vrij naar het Duitsch. Het was wreed en reeds het volgende oogenblik gevoelde ik er spijt over. Nooit is mij de blik uil het geheu gen gaan, dien de diepgekrenkte jongeling mij toewierp, toen hij met het gez.cgde, dat dit de handelwijze was van een koetsier, maar niet van een fatsoenlijk man, dc kamer verliet. Mijn zuster huwde spoedig daarop en is na een korten, zeer ongelukkigen echt gestorven. Heinrich Stahlschmidt richtte een handel op, en het geluk begunstigde hem in alies, wat hij ondernam. „Zoo wordt in het leven alles gewroken," zcide de advocaat, „had u destijds aan de zaak haar vrijen loop gelaten „Wel mogelijk," vervolgde Schneider, doch wanneer men in de toekomst kon zien, zou menige slechte handeling voorkomen worden." Beiden hadden intusschen de woning van den koopman bereikt. De advocaat nam af scheid met de belofte, den gevangene trouw ter zijde te zullen staan," Doch zijn bemoeiingen bleven zonder ge- volg. Dc waard der herberg, waar Ferdinand had overnacht herinnerde zich deze gast nog wel, maar het uur van zijn aankomst aldaar, wist hij niet aan te geven," hij kon zich slechts te binnen brengep, dat middernacht reeds lang verstreken cn de jonkman zeer ver moeid was. In de Bloemstraat evenmin ais in de gansche buurt van Slahlschmidt's huis, had iemand eenig gerucht vernomen. Het was een duister, ondoordringbaar geheim voor Ferdinand cn de familie Schneider, dat het gerecht nochtans de schuld van den ge vangene als bewezen beschouwde. Bij de reeds aanwezige bewijzen voegde er zich hog een, dat den laatsten twijfel deed ver dwijnen. Het gerecht had op aanraden van den ma keiaar Kluge, Ferdinand's bagage laten door zoeken en hij deze gelegenheid eene sleutel gevonden, die juist op 't luindeurtje paste. Deze sleutel lag niet in den koffer, maar in de lade der nachttafel, zoodat hij dus, na Ferdinands aankomst door deze gebruikt moest wezen. De gearresteerde herkende den sleutel, doch verklaarde stellig hem niet ge bruikt en evenmin bij zich gedragen te heb ben; hij had hem destijds in de ouderlijke woning achtergelaten. De dag waarop de rechtbank zitting zou houden, naderde met rassche schreden; de rechter van instructie had het zijne gedaan en dc zaak zoo duidelijk uiteengezet, dat niemand aan de schuld van Ferdinand kon twijfelen. Alle bemoeiingen van Schneider en de advocaat waren vruchteloos, men kon de bewijzen niet tegenspreken. Schneider bleef intusschen hopen zelfs nog op den dag vóór de zifting der rechtbank, de advocaat daarentegen gaf hem tc verstaan dat het eenige, wat men thans nog doen kon. was. ten verzoek om gratie aan den koning te richten. „Ziet het er dan zoo slecht uil?" vroeg de koopman ontsteld „U had toch voor eenige dagen nog hoop, hoe komt het dal u zoo eensklaps den moed verloren heeft?" „Dc acte van beschuldiging welke ik gis teren heb ingezien, moet de gezworenen al aanstonds van de schuld des jonkmans over tuigen en wij hebben geen middel, om dezen ongunstigen indruk uit te wisschen. De ver klaringen der getuigen luiden alle tegen hem en v/ij kunnen hoegenaamd niets ter zijner gunste aanvoeren. De makelaar Kluge heeft zich de grootste mooite gegeven, om bewij zen voor zijn onschuld te vinden, doch ik weet uit vertrouv/bare bron, dat het hem niet gelukt is er een enkel machtig te wor den, zoodat ten slotte ook hij de overtuiging bekomen heeft, dat Ferdinand de vreeselijke misdaad moet hebben begaan." „Heeft de makelaar Kluge zich moeite ge geven?" vroeg de koopman verwonderd. „Heeft u zich daarover met hem onderhou den? Vergun mij de opmerking, dat Kluge 'een zeer dubbelzinnige rol heeft gespeeld; naar men zegt moet hij er het gerecht op merkzaam op hebben gemaakt, dat men in de bagage van den gearresteerde bewijzen voor zijn schuld zou kunnen vinden." „Dat zegt men," antwoordde dc advocaat ongeduldig. „Wanneer men alles geiooven wilde wat leegloopers „Ik weet bet uit betere bron." „Welnu, als hij zulks werkelijk gedaan hééft, kan dit dan niet geschied zijn in de hoop, dat het onderzoek der bagage eenig bewijs voor zijn onschuld zou kunnen leve ren?" „Dat gelooft u zelf niet." „Waarom zou ik dat niet geiooven?" „Omdat u den uitslag van het onderzoek bekend moet wezen." „Kon Kluge dien vooruit weten?" vroeg ■dc advocaat schouderophalend. „Ik zou haast geiooven, dat hij dien voor zien heeft," antwoordde Schneider op een zoo vasten, overtuigenden toon, dat de man der Wet van de acten, waarin hij bladerde, Verbaasd opkeek. „Ferdinand ontkent dezen sleutel bij zich gedragen te hebben." „Heeft u dan ooit gehoord dat een aange klaagde vóór de. uitspraak der rechtbank, de bewijzen zijner schuld erkent?" „U is dus vast van Ferdinands schuld over tuigd?" „Dat is zoo, desniettemin zal ik hem warm verdedigen. Als u redenen meent te hebben om den makelaar te verdenken, dan raad ik u aan, dezelven te onderzoeken, alvorens ze aan de groote klok tc hangen; Frederik Kluge is een onbesproken man." „Zoudt u denken, dat ik hem van den moord zou willen beschuldigen?'^ „Als ge dat dcedt, Waart ge rijp „U is vrij scherp," viel Schneider den ad vocaat wrevelig in de rede. ,,Gij juristen, zijt nu eenmaal van de mecningen, die gij hebt, niet af te brengen. Hadl u niet van 't begin af aan vermoed, dat uw cliënt schuldig was, dan zouden we ongetwijfeld verder gekomen zijn. De laatste zwakke twijfel moest na tuurlijk verdwijnen, zoodra u aan het ge zwets des makelaars gehoor schonk." Bij deze woorden nam hij zijn hoed en verliet, zonder een antwoord af te wachten, het huis. De gerechtzaal kon dc volksmenigte niet bevatten, die van alle kanten toestroomde, om do verhandelingen, betreffende den be- wusten moord, bij tc wonen. Ferdinand had, kort voordat hij in de zaal werd gevoerd, met zijn verdediger nogmaals een kort onderhoud gehad cn daaruit verno men, dat hij geen gunstig vonnis verwachten mocht. Ook hij had tot het laatste oogen blik gehoopt en nu deze hoop verdween, wa pende hij zich met den moed der vertwijfe ling, vast besloten zijn lot heldhaftig het hoofd te bieden. Uitwendig kalm nam hij op de bank der beschuldiging plaats, geen spier in zijn ge laat bewoog zich, toen hij de blikken der gezworenen, der rechter en van het publiek op zich gericht zag; en bier 'n uitdrukking van medelijden, daar van verachting las. Hij wilde niet zwak en moedeloos schijnen en toch had hij hcetc, bittere tranen kunnen schreien, om zijn bedrukt gemoed lucht te geven. Dc acte van beschuldiging was voorgele zen, zij stelde, gelijk de advocaat had opge merkt, Ferdinands schuld buiten twijfel. De indruk, dien deze acte op de gezworenen cn het publiek te weeg bracht, was overweldi- digend en het gevoel van medelijden maakte voor afgrijzen en verachting plaats. Ferdi nand was op deze bevestiging van zijn schuld niet voorbereid geweest cn het kostte hem ontzaglijk veel moeite, zich te bcheerschen en kalm te blijven. En deze met zooveel in spanning verkregen kalmte noemde het pu bliek de verstoktheid van 'n monster!" Dc opgeroepen getuigen bevestigden door hunne verklaringen de beschuldigingsacte; er bleef geen twijfel meer over, niemand an ders dan Ferdinand, de onterfde zoon, kon de afgrijselijke misdaad bedreven hebben. Wat hadden tegenover al deze bewijzen de getuigenissen te beduiden, welke van het eerzame karakter, den streng zedelijkcn le venswandel en den godsdienstzin des be schuldigden werden overgelegd? Dc gezwo renen gunden zich ternauwernood den tijd deze in te zien en de president haalde, toen de verdediger, ze hem overhandigde minach tend de schouders ob- i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5