Derde Blad kerk m $m@L ELCK WAT WILS 1 tholieke vrouwen en meisjes zich schuldig maken, schuldig door het te veel opgaan in het stoffelijke. Maar dat Duitschland zal we der groot worden als het bidt, het Duitsch land dat nu boet, zal zoodra het weder bidt opnieuw een voorbeeld worden voor de vol keren, het nederig biddend en ijverig wer kend Duitschland zal dan weder een groot Duitschland zijn, en daarvoor moet gij bid den. I En ouder den indruk van dat woord, ging, men stil biddend de laatste staties houdenj om dan onder het zingen van het Stabat Mater de genadekapel binnen te trekken om daar het dankgebed te verrichten. En daar aan de voeten van Onze Lieve Vrouw ter Nood werd dank gebracht voor de ontvangen gunsten, daar werden beloften gedaan en vernieuwd, goede voornemens ge maakt en trouw beloofd aan de H. Maagd, die men als goede Congreganisten zal blijven dienen of gaan dienen. Daarna ging men dankbaar naar huis, maar met het voornemen om nog dikwijls naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te gaan maar vooral vervuld met de groote begeer te dat in het aanstaande jaar een groote Duitsche Bedevaart zal worden gehouden naar Onze Lieve Vrouw ter Nood, waar men, niet slechts enkele uren, maar een geheelen dag hoopt te ondervinden hoe waar het is Maria zu lieben ist allzeit mein §inn, In Freuden und Leiden, Ihr Diener ich bin." NEDERLANDERS TE ROME Men meldt ons uit Rome: J Gisteren werd Kan. Mgr. Prof. Dr. A. C. M. Schaepman, president van „Rijsenburg en redacteur der ..Nederlandsche Katholieke! Stemmen" door Z. H. den Paus in langdu rige particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Schaepman bood den H. Vader de laatste tien jaargangen der „Ned. Kath: Stemmen" aan; Nog wordt gemeld, dat de Generaal deï Dominicaner-orde, de Hoogeerw. Pater L«! Theissling, vergezeld van den Zeererw. pa ter Orie, pastoor te Rotterdam, te Rome is. gearriveerd. WAT AL TE SOBER. De Troonrede maakt o-m. melding van de ernstige werkloosheid welke er heerscht. Het geen wel niemand zal verwonderen, omdat dit een verschijnsel is waardoor onze nationale welvaart zeer gevoelig wordt aangetast. Subsidie aan werkloozen kassen, steunrege lingen e.d. vorderen groote bedragen en zijn weinig productief zoodat het, vooral in tijden als de onze nu de Rijksmiddelen onrustba rend achteruit gaan, niet kan verwonderen dat daarop in de "Troonrede de aandacht wordt gevestigd. Maar de schade van de werkloosheid be staat niet uitsluitend, in het verzwaren van de lasten der openbare diensten zij werkt ook slopend in op de gezinnen van hen, die er di rect het slachtoffer van zijn en zij tast ook het moreel van het volk aan, waaruit onmiddellijk de plicht voor de Overheid voortvloeit om te doen wat mogelijk is teneinde deze maatschap pelijke ziekte te voorkomen en waar en voor zoover dat onmogelijk blijkt, hulp te verlee- nes, Daarom wordt het door zoovelen zoo pijn lijk gevoeld, dat we in het zooeven genoem de staatstuk niet naast het constateeren van de werkloosheid, ook iets vernomen hebben over de bestrijding daarvan en het lenigen van den nood door de werkloosheid opgeroe pen. Ik hoor al opwerpen maar er moet bezui nigd worden en nergens kan het mes worden ingezet of belanghebbenden komen er tegen op met het argument, dat zij voorstanders zijn van bezuiniging, mits men maar van dat hun terrein afblijft. Inderdaad dat lijkt een krachtig argument en zal in algemeenen zin ook wel juist zijn, maar het blijft toch een argument dat voor onze werkloozen niet opgaat. Zij toch dragen alweer in algemeenen rin geen schuld aan het lot wat hen be treft en we kunnen dien nood niet ongelenigd laten. Wij organiseeren steunregelingen en we ne men maatregelen om ellende te verzachten in 't Buitenland we gaan er prat op, dat vèr over de grenzen gesproken wordt van liefdadig Nederland doch wanneer we aan eigen in woners de noodige hulp zouden ontzeggen om hun gezin nog zooveel mogelijk op de been te houden dan zou dat moeilijk daar mede in overeenstemming zijn te brengen. Het laatste van al mogen we er toe komen om niet alles te deen wat mogelijk is ten einde de werkgelegenheid te verruimen en de werk lozenkassen in de gelegenheid te stellen hun keeringen te doen en in het algemeen te zor gen dat die tienduizenden gezinnen niet ten gronde gaan Nu kan alleen om het feit, dat daarvan in de Troonrede geen gewag is gemaakt niet worden verondersteld dat daarom aan die zaak geen aandacht wordt besteed, maar te bejammeren blijft het m.i. dat aan hen, die 4 zóó zwaar door de huidige malaise getroffen zeen enkel woord van opbeuring en vooruit zicht is ten deel gevallen. En de millioenennota van den Minister van Financiën heeft de zaak niet knapper ge maakt. Integendeel daarin is zelfs alle voor uitzicht aan de uitgetrokken werkloozen ont nomen en zullen zij naar Armenzorg worden verwezen. Wat niet kèn, is nog nimmer gebeurd, maar er zal m. i. heel wat voor noodig zijn om het volk te overtuigen dat er heel geen andere uit weg is dan deze, die slechts ten koste van de meest getroffenen kan worden genomen. A. J. L. ZOO NIET. Voor mij liggen twee uitgeknipte adver- enties één uit Zundertsch Nieuwsblad en één uit een te Boskoop verschijnend blad. In de eerste advertentie wordt den tuin- irbeiders te Zundert zeer hoffelijk kond ge daan dat H.H. Werkgevers heeft behaagd om de loonen der arbeiders met ingang -van I October a.s. met ongeveer 20 te verlagen. Het tarief is zeer netjes uitgewerkt vanaf 13-jarigen leeftijd tot en met de volwassenen. De Boskcopsche advertentie is van minder ingrijpende beteekenis en bevat de kennis geving, dat de Vereeniging van Werkgevers in het Tuinbouwbedrijf heeft besloten om den wettelijken zomertijd te doen eindigen pp Maandag 17 September. Ik geef toe het is wel een gemakkelijke manier van zaken doen.- De Werkgevers komen bij elkaar of al thans eenige hunner én besluiten. Eenvoudiger kan het werkelijk niet. En waar nu eenvoud het kenmerk van het ware wordt genoemd zou men tot de gedachte kunnen komen, dat we met die methode den steen der wijzen zouden gevonden hejpben, iets wat ik toch waag te betwijfelen. Het moge al waar zijn, dat de arbeiders die zich door gebrek aan Christelijk denken en voelen van hunne medearbeiders hebben teruggetrokken en vervreemd, zelf aanlei ding geven tot een dergelijk eenzijdig optre den, dat neemt toch niet weg dat het in zich zelf verkeerd is om zonder overleg met de irbeiders of hun organisatie's veranderingen n de arbeidsvoorwaarden te brengen. R.K. INTERN. VEREEN. TOT BESCHERMING VAN MEISJES Men schrijft ons uit Alkmaar „TER BEEVAART."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9