SPAARNEBANK pit mmm bestaat ust a bladzijden, eebste bua km m soh@ol f\ kums'Tekkehsis. Maandag 24 September 1923 46st© Jaargang No. 14544 Aan onze Weekabonné's. Van hei Vaticaan ALLE BANKZAKEN bepossto-rehte www In sommige buiten-agentschappen klagen onze agenten er ernstig over, dat de week-abonnementsgelden niet trouw op tijd worden voldaan. Ten ringendste verzoeken wij al onze week-abonné's zooveel mogelijk stipt des Maandags (of indien er een an dere vaste dag is, stipt op dien dag) de week-abonnementsgelden te vol doen. Onze agenten hebben óp vele plaatsen, door de groote afstanden, i een zware taak. Zij moeten boven dien aan ons regelmatig op vaste tijden 't voile bedrag der ahonne- mentsgelden afdragen. Redenen te over om te vragen dat men hunne i taak niet moeilijker make dan noodig is. Wij vertrouwen dat dit billijke verzoek bij al onze abonné's een open oor zai vinden en danken daar- voor bij voorbaat. DE ADMINISTRATIE. BINNEiUNDSDN MEUWS- DIT ONZE OOST. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. UIT DEN 09TOEK. ZAANDAM. De wonderbare genezing te Lourdes orde Ei ARBEID. KORTE EERIiNTIM. BEVERWIJK. ASSENDELFT. VEI SEROORD. SASSENHEIM. Geen vergiftiging! SCHOTEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. ■x BLOEMEND A AL. IJMIJIDEN. ««TO-,* J. J. WE8ER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem KROMMENIE. VELSEN. ZANDVOORT. BENNEBROEK. Veldwachter Kraakmanf. ue abonnementsprijs Dearaagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, lefóonnummers. 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HUE GOURART Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksi als ingezonden mededeeling, op d< le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. UIT HET VATICAAN. Onze I^omeinsche correspondent scbrijft j d.d. 19 dezer: Hedenmorgen celebreerde Z. H. de Paus de H. Mis voor een groot aantal leeraren en leeraressen van het hooger en middel baar onderwijs uit Frankrijk naar Borne ter 1 bedevaart gekomen. De pelgrims ontvingen de H. Communie uit de handen van den H. Vader. Tegen 1 uur ontving de Paus de pelgrims in audiëntie in de consistoriezaal en na allen tot de handkus te hebben toegelaten, nam de H. Vader plaats op den troon en hield tot de pelgrims een korte redevoering. De H. Vader verheugde zich de deel nemers te zien van de bedevaart. Hem aan gekondigd als die van het onderwijs. Men 'kon Ons niets aangenamer en meer troos tend zeggen. Dit woord herinnert Ons aan de vervlogene .jaren van Ons leven, daar Wij Ons leven kunnen verdeelen in twee tijdperken, dit van het genoten en dit van flet gegeven onderricht. De jaren van' het jfenoten onderricht plaatsen Wij onder de. beste, en als de grootste genade Ons door God geschonken. Deze overvloed van goed, van genade waarvan gij de instrumenten zijt, is geroepen het verstand te verlichten, in de harten het verlangen naar het goede te ontsteken. Het gegeven onderwijs is uw leven en was het Onze gedurende véle jaren, waarvan uwe tegenwoordigheid ons het schoone in het geheugen en het hart roept. Met deze gevoelens ontvangen Wij u in het huis van den Vader van allen en geven Wij u den Zegen, aan u en allen die u ter harte liggen, aan uwe medewerkers aan dit groot, het grootste van alle liefde werk, de waarheid en het goede onder wezen aan hen die het leven intreden. De zielen, die van uw onderwijs genieten, ken nen uwe opoffering, uwe grootheid en edel moedigheid. Dit alles zegt uwe groote vcr- d'enste en uwe belooning, niet die der we reld en der menschen, maar die van God, de innerlijke voldoening des harten. In den geest zien Wij de menigte van hen. die zich san het onderricht wijden om de zielen te bevredigen, die de waarheid komen zoeken en die om zich heen verspreiden. Gods zegen kome dan over u, over al degenen die gij in 't harte draagt en over al uwe werken. .VRIJHEID VAN ONDERWIJS EN GODS DIENSTONDERRICHT IN ITALIË. Men bericht ons uit Rome: In de laatste zittingen van den Italiaan- •chen ministerraad werden diepingrijpende maatregelen genomen omtrent het hooger en het lager onderwijs. Minister Geniile deed door den ministerraad de bepalingen goedkeuren, die weldra door koninklijk dekreet zullen ingevoerd worden. Door deze bepalingen wordt in Italië, vaar vroe ger slechts Staatsuniversiteiten bestonden, gelegenheid gegeven tot het oprichten van vriie hoogescholen. Volgens bet decreet wordt het booger onderwijs gegeven in drie soorten van Hoogescholen, in die van den Staat, die geheel en al van den Staat af hangen en ten laste zijn van den Staat, in de andere die slechts gedeeltcliik aan Jen Staat ten laste zijn. en in vriie Universitei- ften, die ten laste ziin van de corporaties die'ze slichten. Al die Universiteiten ont vangen de rechtspersoonlijkheid en zijn gc- Ijire! zelfstandig. Zij geven diploma s of doctorsgraden, maar voor het uitoefenen van het bcroco daaraan verbonden wordt een Staatsexamen vereischt af te leggen voor eéne brzonder daarvoor ingestelde commissie. Dit staatsexamen is dus een begin va" algcheele vrijheid van onderwns, daar de Staatsuniversiteiten niet langer liet monopolie van hooger onderwijs zullen be zitten. j Voor het lager onderwijs voert de bepa ling 't onderricht van den katholieken gods dienst in voor alle scholen van lager onder wijs. De kinderen van drie tot negen laar zullen geleidelijk onderwezen worden, voor eerst in het opzeggen der gebeden, in de gewilde geschiedenis, in de katholieke leu'" stukken van het geloof, in de kathodeke zedeleer, de H H. Sacramenten, de para bels van het Evangelie, enz. enz. Over degenen, die dit godsdienstonder richt moeten geven, zwijgt het decreet en wordt voorshands nog niets bepaald, BETOOGING TEGEN DE VLOOTWET. Gisteren, Zondag, heeft op het IJsclub ter- rein te Amsterdam, door het Nederlandsch Verbond van Vakverenigingen en de Soc. Democr. Arbeiderspartij, een belonging plaats gehad legen het militarisme 'de Vlootwet) en voor de handhaving en verdere doorvoering van den achturen dag. Van 12 spreekgestoelten af werden de mee- tenega-ngors toegesproken; he' Kamerlid Suez. Groene weg en de boeren Stenhuis, Wibauf, v. d. Temnel, Kleerekcper, Duys, v. d. Wallc. Moltmaker. Smit. K. de Jonge en Noordhoff Voerden het woord Tijdens de meeting waren een twin tig lal vrouwen er» kinderen flauw gevallen, terwijl een vrouw uitgleed over een bananenschil en een sim en een beau brak Op de Stadhouderskade is een vromv, uit bel publiek. 'Tie bet voorbijtrekken van den sloet gadesloeg door een b a ri verba mining ge- lroffen on dio^dlgeïbleverv, OE GVRO - VERWARREN G« Do Slaat gesommeerd, „ITet Vaderland" heeft per aangeteekend schrijven aan de directie van den Postche que- en Girodienst te 's-Gra\tenbage ge sommeerd, terstond zoodanigen maatregel te treffen, dat het blad binnen driemaal 24 uren in het bezit is van een volledige en nauwkeurige opgave van alle sedert 24 Aug. 1923 le baren beboete ontvangen en gedane betal ingen, met aanzegging. Bij gebreke van voldoening aan deze som matie worden de gesommcerden aansprake lijk gesteld voor alle recdr geleden en nog te lijden schade. NIEUWE BANDEROLLES VOOR SIGAREN Bij den minister van Financiën zijn klach ten ingkomen, dat de banderolles voor het stuksgewijs zegelen van sigaren geen gele genheid laten voor vermelding van naam of nummer van den fabrikant. Daarom heeft de minister, naar de „N. R. Crt." meldt, een nieuw ontwerp laten maken, svaarbij in het midden ruimte is uitgespaard voor de ver melding van naam of nummer van den fabri kant. De minister wenscht nu omtrent dit ontwerp het oordeel van de fabrikantenver- eenigingen in de sigarennijverheid te ver nemen. en deze zullen nu over de nieuwe banderollen (waarvan proefdrukken zijn ge zonden) advies aan den minister uitbrengen, na het oordeel van de leden te bobben in gewonnen. HET POLITIE-SCHANDAAL TE BATAVIA. In een ingezonden stuk in „Het Vader land" deelt de lieer C. J. Boon, oud-hoofd commissaris van politie te Batavia mede, dat hij reeds tijdens zijn verblijf te Batavia, vóór het optreden van den beer Van Rossen, den strijd tegen de daar in politiekringen heer- schende corruptie bcefl' aangebonden, waar hij hij destijds den assistent-resident en den foenmaligen commissaris Van Rossen tegen over zich vond. Jn rekesten aan den land voogd en aan de Tweede Kamer legde de heer Zoon zonder resultaat reeds ruim vijf jaar geleden alle corruptie bloot Hijzelf moest evenwel tegen ziin opponenten bef on derspit delven. Toen werd zij in de maand Maart langza merhand zwakker en nam deze zwakheid van dag tot dag toe. Ongeveer half Augus tus kwamen booge koortsen opzetten tot ruim 41 gr. Deze koortsen gingen gepaard met bloedspuwingen. Door den haar behan del -den geneesheer werd toen vliegende tering geconstateerd, en de rechterlong was reeds flink aangetast geworden, ïn de week van 2 tot 8 September is zij, vergezeld van baar moeder-overste, over Parijs, Bordeaux naar Lourdes gekomen, om daar van de Onbevlekte Ontvangenis haar genezing af te smecken. Op den dag van haar aankomst heeft rij het. H. Sacrament ontvangen, daar zij zeer verzwakt was door de vermoeiende reis. Zij kon zichzelf nie'f. fbin met veel pijn oprichten. Et én'was hnar haast niet moge lijk, en slechte lichte kost kon zij verdragen. Zaterdag 15 September zqide de moeder overste haar: Wees maar gerust, want van daag zal je genezen. Neen, moeder, ant- DE ZUIDERZEE VISSCHERIJ. Dezer dagen is te Volendam de negende botter van dit jaar afgedankt, om niet meer door een nieuwen te worden vervangen. Sedert het aannemen van het Wetsont werp van minister Lely is de vloot te Volen dam met ongeveer zestig vaartuigen afge nomen. De actie tegen de Vlootwet. De heeren Prins (S. D. A. P.), de Buiter (anb. kiesv.) MGR. DR. A. H. L. HF.NSF.N. Nadat Vrijdagavond Z.D.H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, in de kapel van het groot Seminarie te Warmond aan ccn aantal theologanten de tonsuur had toege diend, ging Z.D.H. over tot de plechtige in stallatie van Mgr. Dr. A. Hi L. Hensen, als protonotarius apostolicus a. i. p. Mgr. Hensen, oud-hoogleeraar aan het Warmondsche Seminarie, directeur van het Ned. Hist. Instituut te Rome, had, in het paars gevzaad van huisprelaat van Z.H. in het priesterkoor plaats genomen. Nadat de Bisschop, na het toedienen van de tonsuur, op zijn zetel had plaats genomen, omgeven door de assisteerende priesters prof. A. Th. Seysener en prof J. H. Visser, zijn secretaris en de assisteerende theologanten, trad Mgr. Hensen nader en presenteerde aan Z. D. H. de officieele oorkonde van zijn be noeming. De Bisschop nam de oorkonde aan en deed deze door zijn secretaris voorlezen. Wij vernamen daaruit, dat de waardigheid aan Mgr. Hensen was verleend op voordracht van kardinaal van Rossum, voorzitter van de Congregatie der propaganda fide. Vervolgens legde MgT- Hensen den eed van trouw aan den H. Stoel en een plechtige geloofsbelijdenis af. Daarna knielde Mgr. neer voor den Bis schop, die hem ten teeken zijner waardig heid de roquet aandeed, de bonnet met paar se pluim opzette en daarboven den hoed hield met roode koorden en kwasten. Een kort Lof met Tc Deum besloot deze kerkelijke plechtigheid. EEN BELANGRIJKE CIRCULAIRE. In verband met de onlangs lot stand geko men onderwijshervorming, waarvan hier te lande mei bijzondere belangstelling is ken nis genomen, en waaraan in de Kollandschc Pers uitvoerige besprekingen zijn gewijd, heeft dezer dagen Léon Bérard, de Fransch» Minister van Onderwijs, een belangrijke cir culaire gericht tot de directeuren van alle Middelbare Scholen. Laatstgenoemden wor den uitgenoodigd om contact te zoeken met de ouders en deze te wijzen op dc voordee- len der nieuwe regeling, die bet H.B.S.-type afschaft en voor alle leerlingen de studie van Latijn en van Grieksch gebiedend voor schrijft, Het ik de wensch van den Minister, dat alle kinderen, die beschaafd cn intelligent genoeg zijn, om van de klassieke opvoeding profijt te trekken, uit welken stand zij ook mogen voortkomen, worden aangespoord om zich niet van lager onderwijs of vak on derricht tevreden te stellen, doch de voor deden rullen genieten van gemelde opvoe ding, zonder welke van Middelbaar Onder wijs geen sprake kan zijn Bedoelde circulaire is ccn aanvulling van die, waarvan eenige maanden geleden in de .Hollandsche Pers melding is gemaakt en waarbij den onderwijzers gelast werd, voor taan te zorgen, dat al hunne beste leerlingen instcde van de vervolgklasse der lagere school te bezoeken zich voor dc middel bare school zouden aanmelden; van de stipte uitvoering dezer instructies is de verdere promotie der onderwijzers door den Minister afhankelijk gesteld. Donderdag j.l. maakten wij gewag van een wonderbare gene zin a welke de Hollandsche pelgrims te Lourdes zouden hebben meege maakt. Een ooggetuige, wien bet bovendien door bijzondere omstandigheden gelukte toe gang tot de consultatiezaal der dokters te kriigen en zich met de genecsheeren te on derbonden, deelt ons nog de volgende bij zonderheden mede: De genezen zuster „B-nita". ongeveer 30 jaar oud en geboren in den Elzas, is, be houdens enkele ziekten die zij in haar kinds heid heeft gehad, tamelijk gezond van gestel geweest, tot aan het begin van dit jaar. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Met t dag opzegging ï'/s opzegging proSongatiekcers. opzegging 31/. °/0 Met 1 maand Met 3 maanden opzegging Met 6 maanden opzegging 4% Eén jaar vast 4V2 ;één iaar opzegging) 5% Spaarboekjes met 4 rentevergoeding "i v''~: woordde zij, niet vandaag, maar morgen zal ik genezen zijn, De Zondag brak aan en na, zooals lederen dag. in de piscine 1e zijn geweest, ontving zij 's middags de zegening van bet II. -sa crament. Juist, toen bet heilig sacrament voorbij was, richtte zij zich overeind, zon der pijn te gevoelen. De moeder-overste echter, die achter haar stond, drukte haar dadelijk weer naar omlaag. Doch deze ma noeuvre, hoe snel ook geschied, was niet on opgemerkt gebleven door de tienduizenden toeschouwers. Zoodra dan ook de aigemeene zegen gegeven was, werd de omrastering ver broken en holden allen naar de plaats waar men vermoedde, dat een wonder gebeurd was. De meesten kwamen echter te laat, daar zij reeds naar het Gasthuis Sept dou- leurs was terug gebracht. Dit was echter niet naar den zin van die duizenden men schen. Des avonds kwam men vereenigd te rug en moest het genezen nonnetje op het balcon verschijnen., Nauwelijks was dit ge schied, of uit die duizenden monden donder de bet „Magnificat", naar omboog, en brach ten zoo dank aan de Moeder van Smarten; voor het groote wonder waarvan wii getui gen hadden mogen zijn. V/oensdag werd in de zaal van de „Con- stntions Medicales," baai genezing officieel vastgesteld. Hierbij Waren een dozijn' dokto ren, w.o. een Hollandsche, Franscbc. Portu- geeschc en Engeiscbe geneesheer, allen wa ren, na onderzoek, het er over eens, dat hier symptonen waren, van genezende te ring, en hebben, dan ook hun namen, onder bet desbetreffende rapport geplaatst. De Hollandsche doktoren, waren, boewei over tuigd van de genezing, niet zoo enthousiast, ring, en hebben dan nok hun namen onder meer gereserveerde houding aan. Esn ge stadige genezing zal er dan ook wel toe bij dragen om ben even enthousiast te doen worden, als de Fuitenlandsche geneesheeren zijn. Vermeld zij nog dat.de Zuster „Benita" die er voor baar genezing bleekjes en smal uitzag, na haar genezing een gezonde kleur heeft gekregen, zoo zelfs dat men zich niet kan voorstellen, dat dit nonnetje voor en kele dagen zoo doodziek is geweest, dat men haar, gezien nog de vermoeiende reis, geen week hoon meer zou gegeven hebben. BIJEENKOMST VAN HF.T FPISCO- PAAT. Het DooriuchtigjgEpiscopcraat van Neder land zal Woensdag a.s. bijeenkomen Je Breda. DE STAKING JN DE TAPIJTINDUS TRIE. Een uitsluiting te wachten. Ten aanzien van de staking te Hilversum kan nog gemeld worden, dat ze wegens de door de werkgevers genomen beslissing Za terdag a.s. gevolgd zal worden door de uit sluiting van alle arbeiders, werkzaam op de tapijtfabrieken, aangesloten bij de vereeni- ging van Kath. Werkgevers in de Textiel nijverheid. Door dit besluit worden pl.m- 1000 arbeiders getroffen, werkzaam te De venter, Dinxperlo en Amersfoort. Een groot gedeelte van hen is georganiseerd. UIT DE TAPIJTINDUSTRIE. Te Deventer is de uitsluiting in tie tapijt industrie een feit geworden. Er zijn ongeveer 300 arbeiders bij betrokken, waaronder 160 van de Kon. Vereen. Tapijtfabrieken en ruim 60 van de fabriek der firma H. J. Peters. Ook 'n klein aantal smeden, lid van den Modernen Metaalbcwerkersbond, is uitgesloten. De meerderheid van dc arbeiders is ongeorgani seerd. Ongeveer 100 zijn lid van de Een dracht cn enkelen van de confessioneele or ganisaties. CONFLICT BIJ DE SPHINX. Aan de glasslijperij van de fabriek. ,,De Sphinx" te Maastricht, is een ioonconflict uitgebroken. Reeds enkele weken heerschte er groote ontevredenheid onder de glasslijpers over bet loon. Verschillende besprekingen tusschen direc tie en personeel leverden geen resultaat op. Nadat een onderhoud op Maandag j.l. door de directie was geweigerd zijn de glasslijpers n staking gegaan. De staking omvat 50 man. Op dezelfde fa briek ziin in de andere afdeehng i00 man ontslagen, daar de directie, door de slapte in het bedrijf, genoodzaakt was een der ovens te doven. EEN RAADSLID-WETSOVERTREDER Tegen den sigarenfabrikant v. E., raadslid van Meppel, is, naar de Tel. verneemt, pro ces-vei baal opgemaakt wegens het gebruik van banderolles, welke reeds om sigaren ge plakt waren geweest- en Bolhoeve (Comm.) hadden bij den ge meenteraad een voorstel ingediend, om oen adres aan de Tweede Kamer te zenden met bet verzoek 'de Vlootwet niet aan le nemen. B. en W. advisee ren den raad al^e- scheiden van de vraag, hoe men over deze aangelegenheid denkt hierop niet in Ie gaan, omdat de gemeenteraad zich nicl heeft le bemoeien mei de zaken, rakende het landsbestuur. Dit voorstel gaf aanleiding lot een uit voerige gedachlenwisseling, die tot gevolg had, dat het voorstel der drie raadsleden met 11 tegen 7 stemmen werd aangeno men. Voor stemden de socialistische leden, benevens de twee leden der middenstands- partij. Aanrijding. Vrijdagmorgen had aan de Meerstraat .hoek Nieuwstraat een aanrijding plaats. Een melkwagen van 'le melkinrich ting Vel,sen kwam in. botsing mei een wiel rijder. waardoor hel rijwiel danig gehavend er onder uitkwam. De wielrijder kwam er goed af en eischic schadevergoeding, waar naar de voerman niet veel noren had. Dc politie word inmiddels gewaarschuwd, welke van een en ander proces-verbaal opmaakte. Jongenspatronaat SI. (Icrardus Majelhi. In de gehouden vergadering van bovenge noemde commissie werd besloten om dona teurs en weldoeners aan le werven, om zoodoende het R.K. jeugdwerk op de been ie kunnen houden, voor deze weldoeners zullen' jaarlijks Iwee H. Missen worden op gedragen. H.H. Commissieleden zullen dezer dagen bij de parochianen rondgaan voor bovenge noemd doei. ook worden kleine giflen dank baar aanvaard. Sleunt dit liefdewerk door uwe milde gaven. Er zal ook gevraagd worden luisjes le mo gen plaatsen voor bol retraitefonds voor onze jongens, wij twijfelen niet of vele busjes zul len in de huisgezinnen pen plaatsje vinden, waar dan van lijd tol lijd een penningske in geofferd wordt, orn ons aantal jongens die kunnen deelnemen aan de retrailen le kun nen verdubbelen. In October a.s. zullen er 57 jongens deelnemen aan dit zoo schoone werk. Wij vertrouwen dat allen zullen medewer ken do taak van de commissieleden to ver liefden en door een kleine bijdrage dit zoo mooie werk Ie steunen. Statuien. De Staatscourant" bevat de statuien van de Cogp. Boerenleenbank, alhier. Dammen. Donderdagavond gaf de heer ,1. W. van Darlelen van Haarlem voor de Veiser Dam- en Schaakclub een simultaan seance in de zaal f lora. Er waren 18 deel nemers. De heer van Darlelen won alle partijen een schitterend resultaat dus voor hem. Naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den is dezer dagen ter gerechtelijke schou wing overgebracht het lijkje van een twee jarig meisje. Vermoed werd, dat het kind dooi vergiftiging om het leven zou zijn ge komen, Daarbij liepen al dadelijk de wildste geruchten en stonden de menschen direct klaar met hun commentaren. De moeder zou een tweede huwelijk aangaan en zou nu haar kindje vergiftigd hebben. Tot onze groote vreugde kunnen we ech ter mededeelen dat er van vergiftiging in het geheel geen sprake is. De doodsoorzaak is een heel gewone, n.l. een kinderstuipje, ïnlusschen is het geval voor de moeder uiterst pijnlijk geweest. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: D. Koening, Gen. Bothastr. 116. een pet; M. Vos, Gen. Cronjéstraat. 16rood een grijs strikje; J. Dingshoff, Javastr. 6, een paar dameshandschoenen; F. de Ligt, Gen. Cronjéstr. 69, een beugeltasch met inhoud; A. Vreenegoor, Gen. Cronjéstr. 31, een man telceintuur; H. v, Vessum, Dr. Leijdsstr. 54, een regen- en een colbertjas; A. Segerius, Celebestr. 20. een licht bruin hondje; G. v. d. Brink, Lucas Meijerstr. 9, een paar wielen van een vliegende Hollander; H. Hijnen, Rijksstraatweg 314, een pakkist; aan het Politiebureau, een pak muziekstukken, een zilveren knipje met inhoud en een mantel ceintuur. MEDENBLIK. DINSDAG de H. Mis alleen ten kwart over 7. WOENSDAG de H. Mis alleen de kwart over 7- 24 SEPTEMBER. PERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN. 0.00014' PARIJS 14.371/, BRUSSEL WEENEN 0.0035V LONDEN 11-57"/, STOCKHOLM. 67.50 KOPENHAGEN. 45.90 CHRISTIANlX 40.80 BAZEL 45,15 NEW-YORK j, 2.54H DONDERDAG half 10 gez. H. Mis tot int. van zilveren bruidegom en bruid. VRIJDAG de H. Mis in het St. Martinus- gesticht. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van half 58 uur Cat. volgens gewoonte. Ledenvergadering litoemendacilsche Red dingsbrigade. Vrijdagavond hield de Bloemendaalsehe Reddingsbrigade een leden vergadering in Hotel Vreeburg. De vengade- ring was goed bezocht. Na zijn openingswoord, gaf de voorzatter, de heer P. A. Kok. een opsomming van wat reeds door de Brigade was bereikt sedert -haar oprichting. Vooreerst is 't aantal leden reeds gestegen tot 65. Dank zij de medewer king van 't gemeentebestuur van Blocmen- daai, heeft men de beschikking gekregen over een huisje, 2,20 M. bij 3.50 M., be stemd om aan zee geplaatst le worden, waar in diverse hulpmiddelen, welke bij de ver pleging van drenkelingen noodig zijn, be waard kunnen worden. Dil gebouwtje is voor doel geheel geschikt gemaakt en zai 't volgende seizoen naar 't strand verhui zen. Verschillende benood'igdheden zijn reeds aangeschaft, zooals gasstel, kruiken en krui- kenza'kken, versclul'iende ketels om warme dranken te bereiden, wollen dekens, ver bandmiddelen, reddiugskaslje met 200 M. Jijn. Thans zijn 2 reddiingskasljes niet 3 lij nen Ier beschikking. VersteT werd medegedeeld, dat door Dr. Brongersnm op Dinsdagavonden Van 8—10 uur cursus zal gehouden worden over Eer- sle hulp bij ongelukken. 'I Gemeentebestuur was zoo welwillend, op gunstig advies van den heer A. IJzerman voor dien cursus een der lokalen van de gemeen lelijke M.U.L.O.- school nf le slaan. Ruim 30 ietièn gaven zich op voor '1 volgen van dien cursus. Deze cursus feil zoo mogelijk aanvangen begin Oc tober. Een bespreking met den directeur van Stoops Bad. had lot resultaal. dat aan de Brigade eenige reductie' zal gegeven worden voor het houden van zwem oefeningen. De heer Luijken had rich bereid verklaard, deze oefeningen te leiden. Ook de heer A. J. Meijerink stelde zich, voor zoover zijn tijd liet toefiiet, hiervoor beschikbaar. Een 10-tal exemplaren van Dr. Vaaren- kamp's brochure „Veilig baden en zwemmen dn zee", zal Ier lezing onder de leden ko men le eirculeeren. Ook zullen aangeschaft werden de boekjes van 't Oranjekruis over „Eerste hulp bij ongelukken". In de pauze werden de leien in de gele genheid gesteld, een contributie-formulier in le vullen. Na inlevering bleek, dat 't be stuur zeer tevreden kon zijn over de offer vaardigheid van de leden. Dc mededeeling, dat één der damesleden een si or ling in eens gedaan had van 9 en bovendien nog een jaarlijikscbe contrirbutie gaf. verwierf een klinkend applaus. Over de offervaardigheid van 't Bloemen daalsehe publiek kon 't bestuur nog niet in extase raken, 'l Hoopt van lmrte, dat deze een gunstige wending mag nemen in 't be lang van de goede zaak. Ten slolte werd door het bestuur nog medegedeeld, dat op Vrijdagavond 28 Sept. des avonds 8 uur in de school aan den Vij- vcrweg een lezing gehouden zal worden door den heer Meijerink over zwemmend-redden. Dr. Brongersma zal '1 medisch gedeelte van de voordrachl voor zijn rekening nemen. A'is slol nog een zaak. waarover de verga dering lang van gedachlen gewisseld heeft. De lieer Meijerink sprak de wenschelijkheid nil, dat hel reddingskastje met de röddlngs- ïijn reeds dezen winter nabij hel strand zal geplaatst worden, zulks nvel T oog op mo gelijke schipbreuken nabij de Bloemendaal sehe kust. Door eenige leiden werd gevreesd voor diefstal van de lijn. De heer Meijerink had eohler zooveel vertrouwen in 'I publiek, dat zich niet zal verrijken met een eindje touw, terwijl 't daardoor bel leven van zijn evemnensoh in gevaar zal brengen, dal ein delijk de vergadering mei zijn voorstel ac- ooord ging. De heer Meijerink bracht in herinnering 'I geval te Haarlem, waar ie mand een reddingsbaak ontvreemdde, daar door de schuld op zich laadde van den dood van een klein meisje en er door gewetens wroeging toe geleid werd. de haak weer op zijn plaats ie brengen. Hel red ding skastje komt dus bij het strand. Hel zal voorzien worden van de bchartenis- waa.rdige woorden: Spaar de reddiivgslijn. 't Ontbreken van een reddingslijn. kan bij gevaar noodlottig zijn. Dus wordt een ieder aanbevolen: Zorg, dat de lijn niet wordt ge stolen-" De nieuwe schutsluis. Heden is een aan vang gemaakt met de werken van hel bou wen der schulkolkmuren, behoorende tot dc werken voor den bouw der nieuwe schut sluis alhier. Het werk is opgedragen aan de firma Bil len en R'Oosen en de Betonbouw 1 rio te Amsterdam voor 1.870.000. Waar de ra ming 2.800.000 bedroeg, is da laagste inschrijving o a. een miilioen gulden daar beneden. Het werk wordt uitgevoerd volgens bestek van den Rijkswaterstaat. De laagste inschnj ving volgens eigen ontwerp was noj, f 354.000 lager. binnengesleept. De stoomtrawler Oceaan II IJ M. 92 van de Oceaan Visscherij Mij. alhier, is le Grimsby mei machineschade binnengesleept door bet Eng. stoomschip Cedar. De gesleepte afstand bedroeg 180 mijl. Verkochte schepen. De stoomtrawler Char lolfe IJ. M. 23 van de Zeevisscherij Mij. van dien naam, welke onlangs op een schepen- veiling op f 4000 werd opgehouden, is R ammeters land uur: 755. Vooruit OPGAVE VAN» APOLOGETISCHE VEREENIGING PETRUS CANISIUS. Aigemeene Jaarvergadering. Op de aigemeene vergadering van Petra Canisius, welke a.s. Dinsdag te Utreclit plaats heeft in het Kasteel van Antwerpen. Oude Gracht, zal de heer Dr. A. C. J. van Goor om één uur een rede houden over: „De tegenwoordige stand der afstammingsleer it het bijzonder ten opzichte van den mensch Tot deze rede zal ook aan niet-leden van Petrus Canisius toelating worden verleend, welke toelating bij het bestuur in genoemd Hotel vóór een uur moet worden aangr vraagd. thans voor sloop naar Rotterdam verkocht! Rijksambtenaren. Alhier is een comité var actie tegen salarisverslecbtcring der Rijks ambtenaren opgericht. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden 1200 eieren aangevoerd, die 99.50 de 100 sinks opbrachten. Mond- en Klauwzeer. Door den Ri}k»y veearts Booy is bij den veehouder A. ÏJi' alhier onder diens vee mond- en klauwzeer geconstateerd. Nog mèer dan anders ver dient het aanbeveling de melk te koken, omdat de ziekte vooral in de naaste toe komst zich meer eu meer uitbreidt. Best afgeloopen. Gelukkig kunnen we melden, dat de jonge man, die op zoo noodlottige wijze door een katrol getroffen werd, reeds heden 't ziekenhuis heeft ver laten. Zeer zeker had niemand gedacht, dat het ongeluk, hetwelk zich eerst ernstig liet aanzien, zoo best is afgeloopen. Gemeentezaken. B. en W. vragen een verhooging van bet crediet met 250 aait voor het maken van een gebouwtje met sporlmaleriaal op het H.B.S-teiTein. B. en W. stellen voor, den aankoop van een schuur naast' het perceel A. Uitendaal- straat 34. te Jan Gijzenvaart, voor den prijs van 136,50 te bevestigen en den huurprijs van f 3 op 4.50 per week te brengen. B. en W. stellen voor, van de Coöpera tieve Vereeniging Particuliere Woningbouw-, vereeniiging „Wijkeroog", met bestemming voor volkshuisvesting, aan te koupen het on- beliouwde gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie B, no. 2137,' ter grootte van ongeveer 7305 M2, tegen een; prijs van 6574. i B. en W. vragen de noodfge oredieten aan voor bet herstellen of vernieuwen vai« een ketel der centrale verwarming-in stall a lie van school G. De gemeente Velsen in 1922. wij ont vingen het Verslag van den toestand der gemeente Velsen over het jaar 1922. Wij ontleenen er het volgende aan: Bevolking. De werkelijke bevolking bedroeg op 31 Dec. 1921 28698 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 813 en door vestiging met 1928, totaal 2741 zielen. Zij verminderde door sterfte met 243 en! door vertrek met .1976, totaal 2219 zielen. De bevolking vermeerderde dus met 522 zielen, zoodat de gemeente op 31 Dee. 1922. 29220 inwoners telde. Van de overledenen waren tevenloos aangegeven 21, ongehuwd 111, gehuwd 9? en in weduwenstaat 58. Van de doods oorzaken noemen we o. a. 12 door ver drinken, 1 door gewelddadig vallen en 1 door electriciteit. Er werden 270 huwelijken gesloten en. daarvan 233 tusschen jonge mannen cn jonge dochters. Het aantal geboorten was het kleinst in de maand November, n.l. 61, het grootst in de maand September, n.l. 83. Het aantal overledenen was het grootst in de maand Januari, n.l. 42, het kleinst in de maand Augustus, n.l. 7. De meeste huwelijken wer den gesloten in November nh 35, de minste! in Decemben.l. 13. I Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweedej Kamer 13134, voor de Prov. Staten. 12.816 en voor den Gemeenteraad 12.310.' De staat van schulden was op 1 Januari 192 groot f 3.088.082, waarvoor aan rente ver-» schuldigd was f 174240.28. Waarnemend burgemeester. Tot wethou der, die den burgemeester bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis vervangt, is aan gewezen de heer C. Siegers (R.-K.). Rioolmerken. Aan den heer P. J. de Groot Co., te Heemslede, is opgedragen het leggen van rioleeringswerken m en op een terrein ten noorden van de spoorbaan dei H.U.S.M., voor het door hem ingeschreven bedrag van 23887. Autogarage. Aan de firma Tor Haar x Martijnse, te Haarlem, is vergunning verleend lol liet bouwen van een garage bij perceel Zandvoortscbe laan 145 Gisterenmiddag overleed bier plotseling tA, huize van den 'heer Th. Hoogenslein, waai de overledene in pension was de heer Th. Kraakman, rijksveldwachter, alhier. De overledene stond bier algemeen lw-kend' ais een kalm. bezadigd en strikt eerlijk po-' liliebeambte. Hij was algemeen geacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1