mm Een mooi jubileum in het Roomschehuis. Het sluiten van mst-Rijkswegen ii* onze vorige IJMUIDEN. HILLEQOM. LISSE. CASTRICUM. ZAANDAM, NOORDWI.JK. VELSEN. HILLEGOM. DE jubileumfeesten; SCHOTEN. Vierde Eucharistische week. HAARLEM, Bezoek aan Haarlem. BRONSTEE ingezonden Medetüngen 60 cent per regel. Schaking van een minderjarig meisje. Prof. Lorentz. Griezelige vondst. Het verkeer IJmuiden—Haarlem. Aanrijding. Atlanta-Bioscoop. Naar hun Heimat. De weg HaarlemHalfweg. 25 Jaar Armencollectant. Tram vertraging. Onze Winkelstand. Douche-baden. Een Postzegeldiefstal. DE AUTO-RAMP BIJ SAINT- SAUVEUR. Tentoonstelling Verbetering hard noodig. Tuinbouw en Plantkunde. Eerste Hulp-Vereeniging „Snel- verband". Een „proef-ongeluk*. Stoomtramdienst HaarlemLeiden. Personalis. De Haarlemsche Kegelbond. Verlof Drankwet. Verkiezing Kamer van Koophandel Dankbaarheid voor zijn redders. Zijlstraatvereeniging. Verkiezing leden Kamer van Koophandel. SPORT IJ SPEL Gevonden voorwerpen. Een lederen dames- portemonnaie met inhoud; een bos sleutels; een verguld zilveren dameshorloge; een bos getaand touw; een porlemonnaie met in houd; een zak aardappelen; een lloierijbrief- van het Witte Kruis, een bril, twee ttuks kantoor-agenda's, een kruksleutel, een buigtang, een postduif. I A De Staatscourant bevat de statuien van de K.V. Sehilpznd's Blombollen- en Zaadhandel aihier. t Burg. Sland. Geboren: d. van J. Meyer en P. H. van Bake!. Adrian us, z. van S. van der Voort en J. M. Smit. Simon, z. van J. G. van Vel zen en A. Sanders. Adriana Johanna, <1. van A. van der Beek en Tv. den Hertog. Anina Maria, d. van P. J. van Zeist en E. van Rijn. Johannes Adr-i- anus, z. van H. Kortekaas en A. v. d. Burg. Adrianus Johannes, z. van J. P. Bemel-man en H. van der Weijden. Johanna, xl. van J. de Kwaadsteniet en M. van der Spree. Ondertrouwd: J. Schoo en C. J. van Don gen. G. P. Bruggeman en J. P. J. Barn- hoorn. Onweder. Tc Bakkum is door den blik- cm getroffen een koe, toebehoorende aan Meijne te Noordbakkum. Geslaagd. Te 's-Gravenhage is geslaagd ivor derde stuurman voor de groote vaart, nzc plaatsgenoot de heer T. G. Rcs Jzn. Jen geslaagde proficiat. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Mij. voor Handel eti Industrie voorheen Jan Schoenmaker, alhier. Burgerlijke Stand, van 14 tot 21 Septem ber 1923. Geboren 14 Sept. Adriana Catharina, dochter van P. Ruigrok en A. v. d. Berg., 15 Sept. Johannes Gerardus, zoon van Th. C. Schlts en H. W. A. Remmerswaal, 17 Sept. Jacob, zoon van Jac. v. Duin en J. Plug, Adriana, dochter van A. Spaanderman en C de Graaf. 18 Sept. Jacobus P. zoon van C. P. Hoogeveen en M. A. Kiebert. 20 Sept. Geertruida Margaretha, dochter van D. Meeu wenoord en Th. de Haas. 20 Sept. Barbera Patronella, dochter van J. V. Vink en M. J. van Kesteren. Ondertrouwd Maarten van der Zwan, 18 jaar, te Noordwijk en Cornelia Guiit, 19 jaar te Katwijk. Aptomus Smit, 25 jaar, en Geertruida Corne lia Romijn, 20 jaar. Getrouwd Ch. J. v. d. Weijden, 30 jaar en J. W. Woesik, 31 jaar. Overleden 17 Sept. Jacobus Leonardus van den Berg, 24 jaar, zoon van A. d. Berg en G. Steenvoorden. 16 Sept. te Leiden overleden Jannetje van Egmond, 69 jaar, gehuwd met D. Hoek. 17 Sept. te Leiden overleden Cornell's Plug 74 jaar, gehuwd met G. v. d. Deijl. De loonactie in het Visscherijbcdrijf. Ka eenige correspondentie tusschen de roeden; Groen en de combinatie van de vier vakor ganisaties in het visschcrijbedrijf, heeft de .aatste een sohrijven aan de reeder ij Groen gericht, waarin zij mededeelt, dat zij, daar de reederij betwist, dat alleen dóór haar en de V.E.-M. de loonen verlaagd zijn, geen cor respondentie meer met de reederij zal voeren. Burg. Stand. Geboren: d. van M. J. M. RotgansKeijzer. d. van IJ. Slrijbosoh Kamikes. - d. van M. RijksMen sink. z. van L. BorstSchouten. d. van W. M. Ruedisuclider Kieft. Ondertrouwd; J. Dekker en S. L. Hendriekx. W. K. Kem-pe en G. A; Vis. J. J. Vis en F. M. Bückmann. D. M. G. Stapper en S. Kat. M. Schipper en J. v. d. Zijl. 'G. Y. de Boer en E. C. Schoorl. Getrouwd: J. Aren-ds en W. 't .Hart. J. A. Prette en A. Henkes. H. J. v. Heerden en M. Jongens. J. Balles en H. C. M. v. d. Heijden. C. A. D. Perisatti en L. -Prins. J. Kwak er» S. C. Smit. N. de Ligt en L. Schouten. E. Broek en J. v. d. Ster. Levering van gas. De heer K. H. Tusenius heeft een verzoek ingediend om in de eerst volgende raadszitting eenige vragen tot B. en W. te mogen richten inzake de mogelijkheid tot het afnemen van lichtgas van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. In de toelichting zegt de heer Tusenius Ongetwijfeld is het ook aan Uw College bekend dat binnen zeer korten tijd de Konin- lijke Nederlandsche Hoogovens en staalfa brieken in staat zullen zijn en ook bereid zijn op zeer gunstige voorwaarden gas te le veren aan omliggende Gemeenten tot vrij wel onbeperkte hoeveelheid. Tot heden was de Gemeenteraad van Velsen nog niet in de gelegenheid zich over deze kwestie op de hoogte te stellen of uit te spreken. Doel van bovenstaande interpellatie is dan ook slechts de mogelijkheid te openen deze kwestie in bespreking te brengen. Van oorlogstot handelsschip. Het hier met hout van Wasa voor de Papierfabriek aange komen Duitsche stoomschip Odin is even als de Fritjof, die hier onlangs loste een vroegere Duitsche oorlogsbodem. (Slot.) Te half 8 op Donderdagavond zou de Aubade op het Hof plaats hebben van 300 zangers en zangeressen onder leiding van den Heer P. J. Litjens welke zangershulde Woensdagavond achterwege moest blijven Ofschoon de lucht weer geweldig dreig de is de Aubade gebracht. Buitengewone prestaties zijn vertolkt bij dit mooie, maar Keer moeilijke werk en de prachtige wijze van «lagen zegt ons, dat Hillegom beschikt over froote muzikale talenten en in den heer P. Litjens een buitengewoon bekwaam diri gent bezit. Het mooie Domine, Salvum fac werd aan het slot nog eens herhaald. De ponderden belangstellenden luisterden in foodsche stilte, terwijl bij ieder geëindigd lied ien hartelijk applaus volgde. Na deze uit- Jbering werden nog enkele „vrije" nummers fegeven. Toen naar de Van der Endelaan, Waar de groote openlucht Bioscoop de menig te vergastte. Mooie, duidelijke, groote beel- n waren het de eerste serie de zegevieren- tocht van H. M. de Koningin door Zuid- mburg in den tijd der z.g. annexatie-plan nen en verder leuke, keurige films.- Dit duur de tot ongeveer half 11, waarna men zich nog een uurtje vermaakte om daarna uiterst voldaan naar huis toe te gaan. Hillegom heeft op waardige en grootsche /wijze feest gevierd. Vermelden we nog ten slotte, dat voor de straatversiering de prijzen werden toegekend, de le aan de Weeresteinstraat, de 2e aan de Haven en de 3e aan den Stationsweg. De Jury hiervoor, bestond uit Notaris A. Goldenberg, C. Geitenbeek Jr. A. Leliveld en J. Naber. Voor de etalage-wedstrijd waren het Mevr. Hanrath, Mevr. Ter Woort, de heer H. Roeland, Mej. M. Kruydenberg en de heer Ay Degens en C. Ludwig, voor de versierde rijwielen. Mej E. van Waveren. M. Koek, J. Wiedemeyer, Dr. J. H. der Wedun en E. Ludwig. In de St. Bavo-parochie wordt van 23- 30 September de 4e Eucharistische Week gehouden. De Geestelijke Oefeningen zullen ook dit jaar wederom geleid worden door Eer waarde Paters van het Klooster van het Allerheiligste Sacrament, te Brakkestein. GeduZfende de gansche Eucharistische Week zal het Allerheiligste Sacrament ter aanbidding worden uitgesteld van 's mor gens 6 uur tot half 10 en des namiddags van 4 uur tot na het Lof van half 8. In de week wordt iederen ochtend reeds om kwart voor 6 de H. Communie uit gereikt. Biechtgelegenheid. Iederen morgen tot half 10 en iederen avond van 6 uur tot half 8 en Zaterdags als naar gewoonte. De H. H. Missen zijn; 6 uur, 7 uur, 714 en 9 uur. Voor en na iedere H. Mis wordt de H. Communie uitgereikt. De H. Mis van 714 uur wordt gezongen, en onder deze H. Mis de Algemeene Kindercommunie. De intenties hiervan zijn; Dinsdag: tot bekeering der onkatholieken van Nederland. Woensdag: tot bekeering der zondaars, bijzonder van de parochie. Donderdag: voor Z. H. den Paus, voor de Bisschoppen en Priesters. Vrijdag: voor Ouders en opvoeders (onder wijzers en onderwijzeressen! Zaterdag: voor den bloei van den Eucharistischen bond in de parochie. De predikaties zullen gehouden worden onder de H. Mis van 6 uur, en 's avonds onder het Lof. Voor de Kinderen iederen middag om 4 uur direct na school: Gezamenlijke Aanbidding, Verder in deze week iederen morgen Algemeene H. Communie voor de verschil lende vereenigingen. Maandag 24 September: voor den R. K. Volksbond en de R. K. Vakorganisaties. Dinsdag 25 September: voor de St. Jo- zephgezellen en het St. Aloysius-patronaat. Woensdag 26 September: voor de leden van Maria-Congregatie en Maria-Vereeni- ging. Donderdag 27 September: voor de leden van de Ille Orde. Vrijdag 28 September: voor de Oud- Retraitanlen. De te bespreken onderwerpen zijn: Dinsdag: 's morgens: H. Communie: Jesus' uitdrukkelijk verlangen; 's avonds: De geest van het Eucharistisch Leven. Woensdag: 's morgens: De H. Communie in ons Christelijk Leven; 's avonds: Oefe ning van het Euch. Leven H. Misoffer, Donderdag: 's morgens: Voorbereiding en dankzegging bij de H. Communie: 's avonds: Oefening van het Euch. Leven de LI. Com munie. Vrijdag: 's morgens: De Geestelijke H. Communie; 's avonds: Het Eucharistisch Apostolaat. Zaterdag: Toegewijd aan O. L. Vrouw van het H. Sacrament; 's morgens: H. Com munie in onze Maria-Vereering; 's avonds: O. L. Vrouw van het H. Sacrament. Zondag 30 September: De H. H. Missen te zeven uur, te negen uur en te half elf Plechtige Hoogmis. Het H. Sacrament blijft den geheelen dag ter aanbidding uitgesteld. De eerste H. Mis van zeven uur wordt opgedragen voor de levende leden van den Eucharistischen Bond in deze parodhie met Algemeene Communie der leden. De ge zangen hierbij worden door allen mede gezongen. Handboek blz. 147158, 169 183. Onder alle H. H. Missen en onder het Lof schaalcollecte door dc Zelatricen van den Euch, Bond, welke collecte bijzonder wordt aanbevolen. 's Middags half drie: Plechtige Kinder- hulde aan het Allerh. Sacrament, met ge zangen, toespraak en opdracht. 's Avonds 7 uur: Plechtig Lof, Slot- predikatie. Onderwerp: Het Koningschap van. Christus in de H. Eucharistie. Daarna: Pauselijke zegen. Processie. T Deum. Na het Lof, Lied Alleluia. Maandag 1 October: Feest van St. Bavo, Patroon onzer parochie. De H. H. Missen zijn zooals Zondag. Om half elf Plechtige Hoogmis, waarin alle Jtinderen behooren aanwezig te zijn en 's avonds om half acht Plechtig Lof met Feestpredikatie van den Weleerw. Heer A. G. de Boer, kapelaan van de St. Liduina. kerk. Na de Preek plechtige ommegang met d» Relequiën van St. Bavo, waarbij worden uitgenoodigd al de vereenigingen en bestu ren die gewoon zijn de Processie van het H. Secrament te volgen. Onder deze Processie wordt door het koor gezongen de Litanie van alle Heiligen en na het Lof door allen het St. Bavolied. Dinsdag 2 October: 's Morgens om half acht Plechtige Requiemmis voor de over leden leden van den Euch. Bond. waaronder Algem. H. Communie der kinderen voor de Geloovige zielen. Binnenkort wordt er in het Roomsche huis een zilveren jubileumfeest gevierd. Op 27 Sept. a.s. herdenkt n.l. de Eerw. Moeder Nicasia den dag, waarop zij vóór 25 jaar als Moeder-Overste werd aangesteld. Allereerst was zij Overste van het tegen woordige St. Bavo-gesticht, te Heemstede, hetwelk toentertijd in hervorming was. Eerst was daar een school, waar vele meisjes uit den omtrek haar opleiding kregen. Was te vens bewaarschool en avondschool. Met de komst van andere zusters werd deze school verplaatst, en kwam het St. Bavo-gesticht, dat, dank zij velen moeiten, en arbeid van Moeder Nicasia, geworden is wat het tegen woordig is. Het gesticht is onder leiding van 8 zusters begonnen met 4 oude van dagen, en twee weesjongens. Na eerst een week of zes als zuster werkzaam te zijn geweest, kreeg Moeder Nicasia op 27 Sept. haar be noeming tot Overste. Gedurende 18 lange jaren heeft zij aan het hoofd van het Bavo- gesticht gestaan, en lief en leed, als een echte moeder gedeeld. Vele inwoners uit Heemstede zullen zich nog wel de liefde volle moeder herinneren. Toen het Bavo-gesticht geheel gereed was en een bloeiend huis, werd zij op 22 April 1918 overgeplaatst naar het St. Jacobs- Godshuis te Haarlem, waar hoofdzakelijk oude mannen en vrouwen' en weeskinderen geherbergd zijn. Onder hare uitmuntende zorgen worden hier momenteel een 150 per sonen verpleegd. Vele oudweezen zullen zich dezen dag wel niet onbetuigd laten. Daar op den jubileumdag juist het 40- urengebed wordt gehouden, zal de feest viering voor het St. Jacobs-Godshuis op Zondag 30 Sept. a.s. gevierd worden. Vrijdag hebben de congressisten van het Internationaal Tuinbouwcongres, dat te Am sterdam wordt gehouden, een excursie ge maakt naar Aalsmeer, waar verschillende groepen werden bezichtigd, dc centrale Aals- meersche bloemenveiling en eenige blo'em- en boomkweekerijen, terwijl anderen weer een rondvaart over het meer maakten. KtCEMST Omstreeks 1 uur werd in Haarlem ge luncht, in hotel „Lion d'or," waar de con gressisten vol lof waren over het menu, dat was samengesteld op zeer bijzondere wijze en herinnerde aan de Jubileumfeesten. Op de menukaarten prijkte het beeld van H.M. de Koningin. De tafel was met Dahlia's versierd en voor ieder deelnemer was een broodje in een oranje-zakje gereserveerd. Per auto werd daarna gereden naar de Groo te Kerk waar het gemeentebestuur den con gressisten een orgelbespeling aanbood in de oude St. Bavokerk. Daarna ging men naar Lisse, waar de rijks- bloembollenschool en het laboratorium van den phytopatholoog voor de bloembollen streek werden bezichtigd. Van Lisse vertrok men te 4 uur per auto naar Den Haag, Door de politie te Beverwijk is proces verbaal opgemaakt tegen J. F, H., aldaar, wegens ontvoeren van een minderjarige, meldt de O. H. Crt. H, was gehuwd en vader van eenige kin deren. Hij knoopte betrekkingen aan met de minderjarige M. S. en er werd besloten te vluchten naar België. Zoover kwam het ech ter niet. Aan de grens te Esschen werd S. niet toegelaten, omdat zij geen papieren had. Inmiddels had de vader van S. bij de po litie eeti klacht ingediend, wegens schaking. Toen bleek in welke richting H. vertrok ken was, werd opsporing gevraagd van S., die te Rosendaal werd aangehouden en on der toezicht van politie naar Beverwijk over gebracht. H. maakte ook de reis mee, doch verliet in Velsen den trein, waar hij later door mare- chaussee's werd gearresteerd en naar Bever, wijk overgebracht. Na voorloopig onderzoek is H. naar Haar lem overgebracht en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. De pas afgetreden rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. L. van Itallie, heeft in zijn dezer dagen gehouden rectorale rede, waarin hij verslag deed van de lotgevallen der Universiteit over het af- geloopen jaar, een belangrijke mededeeling gedaan? welke niet de aandacht heeft ge trokken die ze verdiende en waarop wij daarom hierbij nog eens bijzonder de aan dacht vestigen. Het betreft de heugelijke meedeeling, dat professor Lorentz, ondanks het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, toch voor het onderwijs behouden blijft. De desbetreffende passus in de rectorale rede luidde: „Iu het genot van een voortreffelijke ge zondheid van lichaam en geest zou voor Lorentz het gemis van het contact met de universiteit een grootere leegte doen ont staan, dan bij anderen voor wie de gebre ken des ouderdoms zich op 70-jarigen leef tijd in meerdere, of mindere mate doen gevoelen. Gelukkig, dat de wet op het hooger onderwijs de gelegenheid biedt, dat contact te behouden, en ook aan nieu we reeksen studenten de gelegenheid te bieden, de wiskundige natuurkunde te hoo- ren uit den mond van een harer scheppers. „Aan het Leidsche Universiteitsfonds toch is toegestaan overeenkomstig art. 183 der Hoogeronderwijs-wet, door Lorentz weten schappelijke voordrachten te doen houden over natuurkunde. De hoedanigheid waar in Lorentz voortaan zijn lessen zal geven, moge gewijzigd zijn, in den aard dier voor drachten kom geen verandering. Wij ach ten ons gelukkig tegelijk met den dank voor hetgeen door Lorentz in het belang van wetenschap en universiteit is verricht, onze vreugde uit te spreken over het feit, dat zijn bezielend en gezaghebbend woord ook het volgend jaar weer aan onze uni versiteit zal weerklinken." Bij het graven voor het leggen van trottoirbanden op het Klokhuisplein bezij den de Groote Kerk, vond men Vrijdag zeer veel menschenbeenderen, hetwelk waarschijnlijk een gevolg van het feit is, dat daar vroeger een begraafplaats is ge weest. Onze correspondent te Velsen meldt ons: Er worden geruchten verspreid dat cr uil- zicht was op een betere verbinding per spoor van Haarlem naar IJmuiden, waarbij het overstappen te Velsen zou vervallen. Wij kunnen melden, dat dit een vrome wensch is, die nog wel niet in vervulling zal gaan. Wij vernemen althans, dat het er met den win terdien st no,g slechter op zal worden. Men moot n.l. van plan zijn geen directe trei nen IJmuidenHaarlem en omgekeerd meer le laten loopen, maar in Velsen twee wagens van den IJmuider trein aan die van Uitgeest naar Haarlem le koppelen en omgekeerd. Dan behoeft men wel niet over Ie stappen, maar het rangeeren met de passagiers in de Wagend is toch ook geen ideale oplossing. Thans rijden er op de drukke uren, des morgens en 's avonds eenige directe Ireinen IJmuidenAmsterdam of Haarlem en behoe ven d'e reizigers hiervan ook niet in Velsen over te stappen. Door uitwijken voor een tram op den Kleinen Houtweg Vrijdagavond 6 uur, kwam een auto in aanrijding met een wagen met schoonmaak a rtikelen van den koopman K., met het gevolg dat van dezen wagen een wiel viel en eenige voorwerpen op de straat te recht kwamen. De bestuurder van den auto vergoodde de schade. Dit theater schijnt zijn naam eer aan te willen doen door het herhaaldelijk geven van zee-drama's, zooals voor 'n paar weken „De Duikbootkapitein" en deze week weer „Hef Lichtschip". In dit aangrijpende zeedrama zijn het kapiteinsdochtertje, een telegrafist, een jonge matroos, een zee-luitenant, een rijke Amerikaansche en een Lord in steeds wis selende combinatie op elkaar verliefd, en niemand trouwt hier dan ook met z'n eerste liefde. 's 1st eine alte Geschichte. Doch bleibt sie immer neu, Und wen sie just passieret, Dem bricht das Herz entzwei. Het hevigst laboreeren daaraan het ka piteinsdochtertje en de jonge matroos. Min der de Amerikaansche, die in 2 maal 24 uur achtereenvolgens op 3 verschillende heeren even verbijsterend verliefd wordt. Het spel der liefde wordt onderbroken nu en dan door schipbreuken en man moedige reddingen, en de noodige vecht partijen uit minnenijd. Het programma van deze week is verder gesierd met „Een Kwartiertje Variété", dat heele mooie staaltjes van dressuur en acrobatiek geeft, met 'n paar komische nummers, en met 'n interessant iournaal. De bekende Duitsche muzikanten, die den geheelen zomer Haarlem's veste met hun muziek hebben opgeluisterd, zijn weder naar hun Heimat teruggekeerd. Vermoede lijk zullen zij den volgenden zomer wel weder terug keeren, om hun lustige deun tjes weer te laten klinken. i Blijkens de Memorie, van Toelichting hij de begrooting van Waterstaat, ligt het in het voornemen, om de verbreeding van den weg tusschen Halfweg en Haarlem ter hand te nemen, terwijl met den bouw van de nieuwe brug een aanvang zal worden ge maakt. Op Zondag 30 September hopen de heeren C. J. Smit en J. Overtoom den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar de functie van Armencollectant in de Parochie van den H. Antonius hebben uitgeoefend. Het zal voorzeker dezen beiden jubilaris sen, aan belangstelling op dezen heugc- lijken dag niet ontbreken. Zaterdagmorgen half elf brak 'n achterwiel van een zwaar beladen houtwagen op den Jansweg, waardoor de tram ongeveer 20 mi nuten vertraging had. Met vereende krachten werd de wagen gelost. Op Dinsdag 25 Sept. a.s. zal de heer T-heod. G. van Dusseldorp het geheel herbouwde on gerestaureerde Kleedingmagazijn, hetwelk is gevestigd in de perceelen Barteljorisstr. 5 en Smedestraal 4, heropenen. In het Douchebadhuis aan den Kouden- horn zijn in de afgeloopen weck 323 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 827 en in dat aan den Schotersingel 945. Donderdag zullen voor de Haarlemsche rechtbank terecht staan de 70-jarige J. K„ snipperlczer, wonende te Wormer, dc 23- jarige J. M. G„ kantoorbediende, wonende te Hillegom, de 70-jarige H. B„ koopman, wonende te Haarlem, ter zake diefstal en he ling van misdrukpostzegeis, welke ter ver nietiging waren gezonden aan de fa. v. Gelder te Wormer. Het waren postzegels van Ne derland, Ned.-Indië, Perzië en Luxemburg. Bij de misdrukvellen is dikwijls een aantal goede postzegels. TJeze. zijn er uitgelicht en verkocht aan postzegelhandelaars hier te lande en ook in het buitenland. K. wordt beschuldigd, dc postzegels ont vreemd te hebben, en G. en B„ ze gekocht te hebben. De diefstal moet reeds over jaren loopen en het bedrag der ontvreemde zegels moet in de duizenden bedragen. Een andere postambtenaar, zal in ver band met deze zaak, misschien eveneens vervolgd worden. De beide betrokken post ambtenaren zijn onmiddellijk ontslagen ge worden. Deze zaak was ons reeds sinds cenigen tijd bekend, doch op verzoek van de politic hebben wij haar niet openbaar gemaakt. Nu echter een der Ksa'rlémsche dagbladen er mededeeling van heeft gedaan, meenen we, dat bescheidenheid in. dezen voor ons over bodig is geworden, Op de tweede algemeene begraafplaats te Utrecht is Vrijdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. Luiting, leerares te Haarlem, een der slachtoffers van het vreeselijk auto-ongeluk bij Saint-Sauvcur. Onder de aanwezigen bij deze treurige plech tigheid was o.a. de heer Le Fevre, als ver tegenwoordiger van de Ned. Reisvereeniging. De baar was overdekt met tal van kransen en bloemstukken. Namens de collega's en leerlingen van mej. Luiting sprak de heer L. van der Wilk, directeur der Haarlemsche schoolvereeniging, die na een korte gevoel volle toespraak de overledene schetste als een leerares met heel veel tact, met 'n hart dat naar de kinderen uitging. De heer B. Matens bedankte namens de familie; In het Museum voor Kunstnijverheid zal vanaf 24 Sept. tot en met 3 Oct. d.v. mej. Ragnhild D'ailly in de rotonde van het mu seum een tentoonstelling houden van de door haar ontworpen en uitgevoerde batiks. Het wordt hoog tijd, dat de Schoterweg tusschen Schoterbrug en Generaal Cronjé- straat een grondige vernieuwing ondergaat. Per fiets is de weg bijna niet te berijden, van wege diepe gaten en kuilen die er in den weg zijn. De vracht-auto's en auto-bus sen moeten als vanzelf zéér langzaam rijden, daar anders ongelukken niet uitgesloten zijn. Dezer dagen ontstond een zoo diepen kuil, dat men zich genoodzaakt zag dit gat met.... zand te vullen. Wel een duurzame verbetering met den regen. - De Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en Om streken zal op Dinsdag 25 September 1923, 's avonds 8 uur een vergadering houden in de bovenzaal van café „dc Kroon" Groote Markt, waarin o.a. ook de verkiezing voor een afgevaardigde voor de Alg. Vergadering en een onderlinge Tentoonstelling zal wor den gehouden. De Spaansche tsrabander. De N. V. Het Schou wtooneel, d-ireclie Adr. van der Horst en Jan Musch, zal a.s. Dinsdag 25 dezer in den Haarlemscben Stadsschouwibung de eerste opvoering geven van Bredcro's „Spaansche Brabander". Jan Musch speelt de hoofdrol en heeft de regie. „De -Spaansche Brabander' (1617) is het laatste tooneelstuk dat Bredero in zijn kort leven geschreven heeft. Het is ook zijn beste. Nadat hij in zijn oudere tooneehverken van zijn lyrische gedichten, hoe noodig die ook zijn tot een juist begrip van den schrij ver, spreek ik bier niet tusschen spelen schrijvend, zicih van het eomisöhe clement in zijn aanleg bewust was geworden, heeft hij het comische volledig gevierd in een paar kluchten en in een paar blijspelen. „Blijspel" wil echter niet zeggen: een spel, dat in het leven een reden tot lachen ziet. Die lach kan van zeer verschillenden aard zijn. Hij kan zijn hartelijk, open, ver- teederd, spottend, en zelfs grimmig. In dc 'belangrijkste blijspelen der wereldilitteratuur vindt men de stof tot al deze verschillende lach-soorten vercenigd. De lach dien Bredero met ziin stuk wek te, was jolig en spottend. Het was de sterke lach van onze gouden eeuw in haar eerste, jongste kwart. En het is mijns inziens een historisch misverstand van de ergste soort, wanneer men de gevoelens van het moder ne realisme „hineininterpretierend'' verschil lende der figuren (de snollen, Robbeknol, ja zelfs Jerolimo) ziet als „zieKg";\en Bre dero, den man met de levenssterke oogen en den zinnelijken mond, a'ïs iemand vol Weltschmers, Zeker, de smart is voor onzen jongen joligen Amstelredammer geen vreemde geweest; hij wist, en niet alleen van-hooren-zeggen, dat er veel leed is in de wereld, maar het was voor hem „het leed, dat ons vanwege de zonde toekomen de is", zooals het in het stoere, oude Cal vinistische huwelijksformulier heet; het is niet iets om er smelter] gover te doen. Men aanvaardt het. biddende om betering. Dal deden de kloeke XVIIde eeuwers die 't kan- lig gemecnebest bouwden, en dat deed Ger- bran-d Adiriaansz. schilder,schrijver, vaan drig, dronkenlap, rabauw en minnaar; bij beurten hard lachen en slerk bidden en veel liefhebbenecht, slecht en recht; vreugde .scheppen in het leven, en deemoedig God smeeken meerder macht over hem te krij gen dan de weerbarstige natuur. „De Spaansche Brabander", waarvan de hoofdtypen ontleend zijn aan een Spaan schen roman, is een reeks „wiltweiïge" ta fereeltjes uit het Amsterdam-ache volksleven- parels van kun-st, hangend aan een niet al le strak draadje van hand-eling en moraal. Die moraal is; „al s-iet men de ïui, men kent se niet": laat u niet imponeeren door de winderige parma-ntighei-d van alielr- lei vreemde snoeshanen. Vergaapt u niet aan den f-raaien schijn van al wat uit den vreemde komt. Waarlijk, een les, die ook voor huidig Holland niet overbodig is ge worden. Bredero, met zijn talent „van den kouden grond", om met Bu-sken Huet te spreken hij meende: een talent, dat niet in dc broei kas van sohoolsche knsllheorie was ver slapt Brero was de ware man om zijn tijdgenooien deze les voor te houden. Het -is waar dat het volkje dat hij al-s eigen lan-dsch stelt tegenover d-e vreemdelingen, niet bepaald in allen d-eele uit voorbeelden bestaat! Maar het is echt, en zonder bluf; echt in zijn gierigheid en begeerigheid, zijn deels zeer laag-ibij-den-grondsc.li plezierig heden; in zijn goedigheid ook. Het is: le vend. Het is Amsterdam, het fleurig, kleur rijk, schilderachtig Amsterdam in-zij-n-op- Ihom-st. En het kan niet anders dan ons ster ker en fleuriger maken, wanneer we naar dat beeld van leven kijken! Jan Walch. Vele wandelaars op den „prachtigen" na- jaars-achtermiddag van Vrijdag, die den Kinderhuissingel passeerden, zullen mis schien evenais wij verwonderd gezien hebben naar het plein naast „Olympia", aan den spoordijk, waar een aantal heeren druk in de weer waren met padvinders, die groote kaarten op cle borst droegen en waar poli ticagenten voor het hek geposteerd waren. Dat alles was voorbereiding voor de ersavz- dcbacle, welke het bestuur van „Snelver- band". in alle stilte op touw gezet had, om de vaardigheid der leden te kunnen constatee- r-en. Voor dit doel waren natuurlijk de pad vinders die voor alles bereid zijn, gerequi- reerd als de slachtoffers van den komenden spoorwegramp. Infusschen schenen de ver schillende kwetsuren dc patiënten op dat oogenblik niet in 't minst te hinderen, want we zagen een schijcdoode gemoedelijk een partijtje boks leveren met' een bewustelooze. Als leider van het ongeluk was dokter J. v. Konijnenburg aanwezig, de chef van d-en geneeskundigen dienst. Aanvankelijk was als plaats van het ongeluk den spoordijk geko zen, maar daar dc hemel al den heelen dag „kille 'tranen" schreide, werd de ramp ver legd naar de hal van het gebouw. De werking in de verecniging in tijd van nood is als volgt: Vanaf dc plaats van het' ongeluk wordt de centrale post gealarmeerd, die g vestigd is bij den heer Hclzhaus in de Gr. Houtstraat. Deze is verplicht aanstonds zelf te komen en zijn ondergeschikten op tc dragen de pl.m. 30 posten in de stad op te roepen. Te 7.09 werd het alarm gegeven en binnen een half uur waren 25 leden aanwezig. Als bijzonder staaltje van vlugheid mogen wc hier aanstippen, dat reeds te 7.13, dus precies 4 minuten na het sein de heer Holzhaus vol- komc-- toegerust met alle benoodigdheden ter plaatse was. Hiermede heeft het be stuur nti weer eens kunnen zien, wat met dergelijke-rieden te bereiken is en wij twij felen er niet aan dat ook in ware tijden van nood de vereeniging „Snelverband" ver reweg de beste en snelste hulp zal kunnen bieden. Met ingang van 7 Oct. a.s„ zal op de lijn LeidenHeemstede, een 70 minuten dienst worden ingevoerd waardoor de lokaaldienst op het traject HillegomHeemstede komt t© vervallen. Geslaagd is voor het diploma machine- schrijven Pont mej. B. Hartz, leerlinge der Erkende Pontschool (E. P. S.) te Haarlem. Men meldt ons: Aan die talentvolle pian-iste Marde Emdt- sieok wer-tl na gehouden examen te 's-Gra" venhage de Staats studiebeurs voor het-bui tenland toegewezen om -hare studiën in het buitenland voort te zetten. Binnenkort zal zij zich naar Parijs hegeven. In verband met de beschrijving van den bou-w van den Haarlemschen Kegelbond, verzocht de heer J. C. Dop, architect, om mede te dcelen, dat het geheel door hem is ontworpen in samenwerking met den heer Groenewegen als „kcgeltechnicus". B, en W. van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van P. van Bruggen om verlof tot het verkoopen ''"sluitend van alcoholvrijen drank voor ge- l nik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel aan de Romolenstraat nr. 5Q. De verkiezing van de leden van de Kamer van Koophandel zal vermoedelijk plaats hebben op Dinsdag 27 November 1923. De heer Kuypers, de eenige overlevende van de ramp bij Saint-Sauveur, heeft op ondubbelzinnige wijze zijn dankbaarheid willen loonen jegens de twee koene Fran- schèn, die met ware doodsverachting hem uit zijn benarde positie na bet ongeluk op 13 Augustus hebben gered. Hiervoor heeft hij twee horloges laten vervaardigen met inscriptie. Het voor Hoürcadet bestemde, heeft d« volgende inscriptie. „En souvenir de la catastrophe Luz Saint-Sauveur, 13 Aoüt 1923. H. Hourcadet fils Electricien. Esquiêzé, prés LusSaint-Souveur, Dept. Htes-Py- neées, France." De inscriptie voor Blav-et luidt: Monsieur Gaston Blavet, Industriel, Lourdes, France." Nog kunnen wij mededeelen, dat de heer Kuypers van het ongeval geen nadeelige gevolgen meer ondervindt. Woensdagavond 19 d-ezer hield de Zijlslraat- vereendgimg een gezellige avond voor hare leden in de bovenzalen van „de Kroon". Er dat het een gezellige avond geweest is, kun nen de leden der Zijlstraatvereeniging, die of dezen avond bijeen waren, getuigen. De leiding van den avond was geheel in hand-en van den heer Erlie Con-ell en het is gebleken, dat het bestuur hiermede een bui tengewoon gelukkige keuze heeft gedaan. Al dadelijk viel hel op bij het binnentreden der zaal hoe gezellig alles er uilzag. De heer Erl-ie Cone-11 liet verschillende bijzondere staaltjes zien van goochelkunst, waarui' bleek, dat hij het hierin ver heeft gebracht. Ook wat -hij toonde op liet gebied van gedachtenl-ezen en de verschillende toeren met de kaar-ten, grens' aan 't ongelooflijke! Vermeiden wij nog den gentleman humorist John Williams met zijp aardige liedjes en niet te vergeten de at-trac tie's zooals wedstrijd v. dames, de ballon- jacht! De Zijlstra-t-crs hebben zich echt ge amuseerd en 'l was al laat, toen de voor zitter dezen bijzonderen avond sloot. De heer A. Beynes stelt voor aan de Ka mer van Koophandel de kwestie in zake de nieuwe verordening op het sluiten van alle niet Rijkswegen buiten de bebouwde kom men in de Provincie Noord-Holland voor te leggen, doch dan in principieelen vorm aan de commissie van vervoer. In het hoofdstembureau voor de perifl. dieke verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, zijn door B. eri W. van Haarlem benoemd de heeren E, LI. Krelage, voorzitter, Jhr. F. Te- ding van Berkhout Jr„ Th. G. C. Hooy en Jhr. J. C. Molleres, leden; W. J. van Liemt, plaatsvervangend voorzitter; F. H. Meyer, J, F. Lamp en K. A. Marcus, plaatsvervangende leden. JAARLIJKSCHE ALG. VERGADERING „BLOEMEND AAL". De B. V. C. „Bloemend-aal" vergaderde Vrij dag in een der zalen van „Olympia". Deze verga-dering was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord herinn-erde voorzittei Cftss-ée vooreerst het behaalde kampioen-schap in de 3e kl. N. V. B. Spr. wees er op, dat na een 10-jarig ver blijf in de derde klasse, „B'oumendaal" ihan.< weer in een hoogere afd-eeling zal uitkomen Hoewel dc 2e klasse afdeeling, waarin Bloe- mendaal wyrd ingedeeld een zeer sterke is, ziet spr. thans met vertrouwen de toekomsi tegemoet. Jaarverslagen secretaris en penningm. wer den onveranderd goedgekeurd. De beide heeren Jansen weerden vervol gens ais secretaris en penningmeester herko zen. In de beshHirsined-edeelingen wordt gewe zen op de weinige medewerking, die Bloe- men-daal van de zijde van Burgem. en Weth. geniet. Werkelijk is het treurig dat een gemeente als Bloemendaal aan een 2e klassé voetbal- vcreen-iging zoo weinig gelegen laat liggen en dc vereeniging zelfs elke kans beneemt aan haar terrein d-e zoo noodige verbetering aan te brengen. Laat Bloemendaal toch eens, waf dit betreft, naar andere gemeenten,waaronder zelifs heel wat kleinere, zien. De rondvraag levert slechts en-kele onder werpen van huis'houdelij-ken aard op, waarna de vlot verl-oopen -bijeenkomst door deu voor zitter wordt gesloten. R. K. V. V. „ZILK". Secretariaat J. H. Pomp.e, Zilüc. A.s. Dinsdag 8 uur belangrijke vergade ring in '1 café van den heeT de Groot te Zilk. Jongenis laat nu Dinsdagavond eens zien dat je hart hebt vóór de voetbalsport, door jullie opkomst. Dinsdagavond geldt deze regel: Absenten worden beschouwd als niet-leclen, ten-zij zij hiervan tijdig kennis gegeven hebben aan den secretaris en zij hebben hij ontbinding indien het bestuur dit noodig acht, niet de minste rechten. Respectievelijk zijn op 21 Aug. en 4 Sept. vergaderingen gehouden zo-mier een-ig resultaat, als gevolg van de allertreurigste opkomst der leden. Hierdoor hebben zij wel getoond -dat het bestaan van deze vereeniging overbodig is. ^Slechts met een uiterst geringe meerderheid bleef de vereeniging gehandhaafd. Medewerking van personen buiten dc voet balsport om hebben we niet, du-s moet het van onzen kant komen. Deze medewerking bestaat alleen in het tijdig vol-do-en der oonlribuüe en dan komt de rest van zeif wel. Dus, jongens, Dinsdagavond allen pre sent ho-ori De Secretaris. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Men meldt ons: Door do politie te Zoeterwoude is gear resteerd en Ier beschikking van de Justitie gesteld, een zekere de G. uit Leiden, ver dacht van brandstichting van een hem toebe hoorenden hooiberg, zulks met het oog om de verzekeringspremie machtig te woraen, Tevens is, naar wij vernemen aan den agent, die bedoelde verzekering afsloot, ontslag verleend door de betrokken brandverzeke- ringmaatschappij- VAN DE GRENS, Men meldt ons d.d. 21 dezer uit Dene kamp. Heden nacht klopten bij een boer, in de nabijheid van de grens, een 5-tal Duit- scbers aan, die vroegen om eenig drinken en voedsel, wat hun werd verstrekt. Verder vroegen zij den weg naar HengeloAlmelo. De zoon des huizes vertrouwde echter het zaakje niet goed en zond een boodschap naar de in de nabijheid gestationeerde militaire politie-macht, die spoedig aanwezig was en een onderzoek instelde. Het bleek toen, dat de heeren niet in 't bezit waren van een pas, doch gewapend waren met revolvers en diverse moderne inbrekerswerktuigen. Het stel werd in verzekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2