Brieven nit Frankrijk. mmmimsM mmm. BUITENLAND BINNENLAND ITweede Blad 24 September - 1293 )cor de maan aan het licht gebracht. De vergadering van den Volkenbond. Na de ontmoeting van Bald win en Poincaré; Baldwin zal zoo spoedig mogelijk een verklaring af leggen. Nieuwe arrestaties in het Roergebied. De toestand der Ita- liaansche prinsessen verbetert. Onder de Telegrammen: De Zondagsredevoeringen van Poincaré. Mijnramp in Polen. Twee ballons bij den Cordon'Bennet wedstrijd ver ongelukt. DE DUURTEONLUSTEN IN DUITSCHLAND. De Ministerssalarissen. LUCHTVERKEER. FEUILLETON HET 25-JARIG REGEERINGSJUBI LEUM VAN H. M. TE PARIJS HER DACHT. De datum van 6 September 1923 sal in de geschiedenis van de Nederlandsche kolonie te Parijs blijven aangeteekend als een onver getelijke. Op dien dag hebben wij, Nederlanders in dciï vreemde op plechtige en luisterrijke wijze het huldigingsfeest gevierd van onze ge bliefde Koningin. Wij hebben uiting kunnen geven aan de ge- 'voelens van dankbaarheid, liefde en trouw ons evenzeer bezielend als hen, die op vader- landschen bodem Koningin Wilhelmina hun oprechte hulde hebben gebracht. Eensgezind in hun liefde voor het huis van oranje en het dierbaar vaderland, zijn de Hollanders in Frankrijk in groote getalen spgekomen, om deel te nemen aan de feestelijkheden die den geheelen dag in be Blag namen. Het was een stralende zonnedag niet al leen in figuurlijken maar ook in den waren zin des woords. Reeds vroeg in den morgen vereenigdeti zich eenige honderden landgenooten rondom het Standbeeld van Gaspard te Colijny een der voorvaderen van Hare Majesteit. Vertegenwoordigers der Fransche regeering gaven mede blijk van instemming met deze heugelijke gebeurtenis. De president der feestcommissie de heer, van Hemert sprak een rede uit, waarin hij heden en verleden aan elkaar verbond, wees op de overeenkomst van groote geestesga ven bij admiraal de Colijny en zijn nazaat onze geerbiedigde Koningin Wilhelmina. On ze gezant, Jhr. Loudon, beantwoordde deze rede, waarna een krans met vaderlandsche linten aan den voet van het standbeeld werd nedergelegd. Kort daarop vulde zich de kerk ,,I' Oratoire met feestvierende en met oranjegetooide landgenooten. Blijde orgeltonen weerklonken. Ds. Bois- sevain uit I.eiden besteeg den kansel om den dienst te leiden en in welsprekende woorden God te danken, 25 lange jaren'onze Koningin te hebben gespaard en voor de toekomst zijn zegen over ons vorstenhuis af te smeeken. In al haar eenvoud een indrukwekkende plech tigheid. Een plechtige H. Mis werd vervolgens op gedragen in de „St. Germain 1' Auscirrois" waar zich ev nals in het Protestantsche kerkgebouw ccn talrijke schare vereenigden om dezen feestdag te beginnen met dank aan Hem, aan wien wij alles verschuldigd zijn. Hef feestelijk met planten versierde al taar, schitterde in een zee van licht. Een voortreffelijk koor zette het Veni Creator in en deed tijdens de H. Mis gewijde gezan gen hooren. Nadat de officieele personen, on ze gezant jhr. Loudon en mevrouw, die ik als iid der feestcommissie het voorrecht had aan den ingang der kerk te mogen begroeten, op hun zetels hadden plaats genomen nam dc dienst een aanvang. Onze landgenoot P. Kamerbeek droeg de H. Mis op. Na het Evangelie hield hij een korte toespraak waarin zijn warme vader- 1?' dsliefde tot volle uiting kwam en hij bo ven alles dank bracht aan God onze dierbare Koningin te hebben gespaard en geleid in de moeilijke jaren van hare zegenrijke Regeering. Groote C o J,. wij loven u, goede God, wij dan ken U, groote God wij bidden U. Deze ge dachten ontvouwde hij op een gevoelige en welsprekende wijze, die niet naliet diepen indruk te maken op alle aanwezigen, van wel ke godsdienstige gezindte dan ook. Onder de tonen va het oude Wilhelmus werd htt schoone kerkgebouw verlaten. Bij den uitgang vond jhr. Loudon nog de gele genheid Pater Kamerbeek zijn dank te be tuigen. Des middags vond in de synagoge een Is iëlitische godsdienstoefening plaats. De heer J. Asscher ontving den vertegen woordiger van onze Koningin aan den in gang van het gebouw. Stemmingsvol weer klonk de cello en harpmuziek terwijl 'n uit nemend mannenkoor gewijde gezangen ten gehoore bracht. De opperrabijn van Frank rijk voerde allereerst het woord om namens de Fransche Joden hulde te bren gen aan Koningin Wilhelmina, regeerend over een land, dat steeds in volle vrijheid de poorten heeft opengezet om vervolgden en ver drukten te ontvangen. De Amsterdamsche rabijn Sarlouis, hield vervolgens de eestrede en evenals P. Kamer beekJenDs. Boisse'ain. bracht ook hij hulde en dank aan God op dezen jubeldag. Hij wees er op in treffende woorden, hoe het de wensch was geweest van H. M. dezen dag in ootmoed en godsdienstzin te gedenken. Schooner kon inderdaad deze feestdag niet worden ingeluid, dan met deze drie gods dienstige plechtigheden, welke zulk een heerlijk beeld hebben gegeven van de groo te eensgezindheid onder onze landgenoo ten in Frankrijk, tot welk geloof zij ook mo gen behooren. Een schitterend geslaagde receptie door onzen gezant en mevrouw Loudon aan de alle Nederlanders in Frankrijk aangeboden, vereenigde ons in den middag in het legatie gebouw. De heer van Hemert bood een door den kunstschilder. Roovers artistiek verzorgde oorkonde aan, die het geldelijk geschenk der kolonie, ongeveer 40.000 franccs, bij het overreiken aan H. M. zal vergezellen. Gedenken wij dankbaar dat onze Koning dit geschenk bij voorbaat heeft bestemd voor onze behoeftige 'landgenooten in Frank rijk. Mee" dan 200 Nederlanders namen des avonds deel aan den feestmaaltijd in de smaak vol versierde zalen van Hotel Lutetia, Zeer vele Nederlanders, tijdelijk te Parijs vertoevend, bevonden zich onder de aanwe zigen. Onder hen 'n tiental Limnburgcrs met kapelaan Welters aan hun hoofd, die terug kwamen van de bedevaart naar Lourdus en die uw correspondent in de gelegenheid kon stellen nog op het laatste oogenblik aan te te zitten aan den feestmaaltijd. Al spoedig was de ware feeststemming algemeen bij de gasten. Vaderlandsche lie deren weerklonken, het oranje boven was niet van de lucht en zelden waren wij te Parijs nog getuigen van een dergelijk, echt Nederlandsch verbroederingsfeest. Redevoe ringen zonder tal, te veel om op te noemen werden gehouden. Jhr. Loudon sprak van zijn persoonlijke herinneringen uit den tijd dat hij als minister H. M. mocht ter zijde staan en hief zijn glas op om te klinken op de gezondheid van ko ningin Wilhelmina „qui a bien merité de sa- pa trie." Oorverdocvende toejuichingen volg den op zijn welsprekende toast. Hem volgen de heeren van Hemert, Asscher, Laboncheré, Hamburger, een afgevaardigde uit Deli, Vetter en een oud lid van het gezantschap der voormalige Zuid-Afrikaansche republiek De violoncellist Holman en de pianiste mevrouw d'Hamicourt, doen zich hooren en oogsten lui den bijval met hun kunstzinnige praestaties. Tot laat in den nacht duurt de feeststem ming en houdt een geanimeerd bal, waaraan nog velen deelnemen, die verhinderd waren aan te zitten aan 't feestmaal, de landgenooten bijeen. De feestcommissie heeft alle eer van haar voorbereidend werk. De huldiging der Ned. kolonie te Parijs is in alle opzichten voortreffelijk geslaagd, zij is geworden tot een blijde uiting van waarachtige vader lands liefde en liefde tot het koninklijk huis, Het is geen ijdel woord indien we zeggen dat ook de Nederlanders in Frankrijk onzen wapenspreuk zullen getrouw blijven, Haar zullen handhaven, die is bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden. Mr. P. v. S. Parijs, 12 September 1923. PE VERGADERING VAN DEN VOLKEN BOND. De algemeene vergadering heeft Zater dag de algemeene beschouwingen over het Italiaansch-Grieksche geschil en het vergoe- dingsvraagsluk voortgezet. Prof. Gilbert Murray (Z.-Afrika), die in hoofdzaak het vergocdingsvraagstuk behandelde, verklaar de tc spreken namens de Volkenbondsver- eeniging van Engeland en de overeenkom stige vereeniging in Frankrijk, Nederland, Italië cn België. Hij herinnerde aan de motie van de, Fransche groep, waarmee de andere groepen zich vereenigd hebben, welke een beroep doet op de regeering en met name op die van Engeland en Frankrijk om te komen let een oplossing van het vraagstuk, dat de atmosfeer in Europa vergiftigt en, zoo zulks niet mogelijk blijkt, het aan den Volken bond te onderwerpen, waaraan hij toevoeg de, dat de onzijdige landen en de internatio nale verbonden van vakvereenigingen zich met deze zienswijze vereenigen. Iedereen is het erover eens, dat er vergoeding betaald moet worden, zei Murray, waarop hij nog- eens in het licht stelde welke groote dien sten de Volkenbond reeds bewezen heeft Als de Duitsche arbeider, zoo besloot bij, tot ellende wordt gebracht zullen de Fran s-hu cn de Engelsche arbeider daarvan de gevolgen ondervinden. Murray's toespraak wekte levendige be langstelling, doch werd door geen der dele gaties beantwoord. De algemeene vergadering van den Vol kenbond heeft Zaterdag een einde gemaakt met dc behandeling van het rapport over de werkzaamheden van den Raad in het afge- loopen jaar. De maharadjah Jam Sahio van Nawanager (Indië) kwam op voor de com petentie van den Bond om zich uit te spre ken in het Grieksch-Italiaansche geschil. Na eenigen tijd zal men inzien, hoe wijs de Raad eraan heeft gedaan op te treden als hij deed en hoe gematigd de belanghebbende partijen zijn geweest. Het recht van repres- saille, dat vroeger onbeperkt was, is thans door de verplichtingen, die men tegelijk met de onderteekening van het statuut van den Bond op zich heeft genomen beperkt. Indië houdt zonder eenige reserve vast 'aan het beginsel, neergelegd in het statuut. Gilbert Murray (Zuid-Afrika) verklaarde de v/oorden van Hansen ten opzichte van de schadevergoeding te steunen. Hij verklaarde te spreken uit naam van de internationale Volkenbondsvereenigingen, die evenals het Internationaal Vakverbond van Amsterdam een motie dienaangaande hebben aangeno men. Men zal rekening dienen te houden met de meening dier groepen en met de ar beidersklasse. Iedereen is het eens met de noodzakelijkheid van de schadevergoeding, de veiligheid cn dc schuldregeling tusschen de geallieerden onderling, zegt Murray, dan bestaat er gevaar voor een nieuwen oorlog, uitgelokt door de bezetting, de legertoerus- tingen enz. In naam van de menschelijkheid dringt hij aan op een stap van den Volken bond, die aan de belanghebbende staten de vraag moet stellen spoedig een eind aan het schadevergoedingsvraagstuk te maken. Baron Marks von Wurtenberg (Zweden) verklaart, dat er in Europa een gevoel van ongerustheid heerscht die het den Volken bond onmogelijk maakt de kracht te winnen noodig voor het volvoeren van zijn taak. Limburg (Nederland) diende zijn verslag in als rapporteur over het Engelsche amende ment op art. 16 van het Statuut van den Bond, dat handelt over de oeconomische blokkade. Andere amendementen op dit artikel, die door de tweede vergadering van den Bond zijn aangenomen zijn nog niet in werking getreden. De vergadering besloot op voorstel van den rapporteur het wijzigings voorstel aan te houden tot de volgende ver gadering. De maharadja Sahib van Nawanagar, als voorzitter van de commissie voor de tech nische organisatie, dringt aan op de nood zakelijkheid deze organisatie de noodige materieele hulp ter beschikking te stellen, zoodat zij haar taak zal kunnen volvoeren.^ Graham (Canada) dient een rapport in over de organisatie der verkeersmiddelen. De vergadering neemt dankbaar actie van de pogingen door deze commissie onderno men en van hetgeen door haar is tot stand gebracht. Zij neemt verder acte van de re sultaten van het onderzoek ingesteld door deze commissie aangaande het herstel der verkeersmiddelen in Centraal Europa. De Raad van den Volkenbond komt daar na bijeen oni, den financieelen toestand te onderzoeken, Waarin dc vrije stad Dantzig verkeert en zal verder het Engelsche man daat over Palestina nader bespreken. NA DE ONTMOETING TUSSCHEN BALDWIN EN POINCARé. Reuter verneemt, dat Baldwin de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om zijn collega's in te lichten over den uitslag van zijn gesprek met Poincaré. Oofschoon niets verrassends 'verwacht wordt, wordt het her stel van het wederzijdsch vertrouwen tus schen de hoofden der beide «regeeringen hoogst belangrijk geacht. Vastgesteld wordt, dat er geen conflict, geen meeningsverschil ten aanzien van het doel tusschen de beide regeeringen bestaat. Het gemeenschappelijk doel is: het verkrijgen van schadevergoeding van Duitschland en liet herstel van het eco nomische leven in Europa. Er wordt op ge wezen, dat de wending in Duitschland wel licht automatisch eenige kwesties heeft op geheven, welke de Engelsch-Fransche be trekkingen ingewikkeld maakten. Nog steeds verkeert men in twijfel in hoe verre de ontmoeting tusschen Baldwin cn Poincaré te Parijs een nieuwe era inluidt op het gebied van buitenlandsche politiek en of de geruchten juist zijn, dat Baldwin be reid is het Fransche standpunt te aanvaar den. Als de Daily Mail en Evening News, die hun jubeltonen van dc daken laten schallen gelijk hebben en Baldwin zich werkelijk met de politiek van de Quay d'Orsay heeft geï dentificeerd zooals zij beweren, kan men er zeker van zijn dat daarover nog menig hard woord in het parlement en in dc pers zal vallen. De Evening Standard stelt bijvoor beeld in verband hiermede de zeer nuchtere doch niet minder gevaarlijke vraag, of Cur- zon, als deze berichten waar zijn, zijn be kende nota van eenige weken geleden zal hebben in te slikken en verlangt, zooals trouJ wens iedereen, dat Baldwin ten spoedigste klaren wijn zal schenken aangaande zijn plannen en over een eventueele wijziging in zijn politiek. Omineus klinkt het, dat „deze regeering of haar opvolgster" het vraagstuk van de schadevergoeding dient te regelen en dat, als dit niet geschiedt, de ruïne niet kan uitblijven. Ook de New Statesman acht het waarschijnlijk, dat Baldwin het hoofd voor Poincaré heeft gebogen, wat dit weekblad met groot leedwezen meent te moeten con- stateeren. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. Drie Fransche luchtvaarders, die op onbe zet Duitsch gebied geland waren, zijn te Wit ten aangekomen, waar zij verklaard hebben, dat de Duitsche overheidspersonen zich zeer net jegens hen gedragen hebben. Roediger, de Duitsche zaakgelastigde te Brussel, bevestigt dat Duitschland geen en kele nota aan geen enkele regeering h.?eft gezonden, maar dat alleen de besprekingen niet zijn opgehouden cn dat men dus dc pro cessen-verbaal, die de geallieerde gezanten te Berlijn aan hun regeeringen hebben ge zonden, voor een nota moet hebben aange zien. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben den president, den vice-president cn den procureur-generaal van het gerechtshof, den inspecteur van de douane, den commissaris van de recherche en diens adjudant in hechtenis genomen ais gijzelaars voor de door de Duitsche politie zoogenaamd willekeurig aangehouden lieden, die in het bezette gebied voor de bezetting hebben gewerkt. De gijzelaars zullen vastge houden worden, totdat dc bedoelden weer zijn vrijgelaten. De Belgische recherche heeft ongeveer 2000 miljard mark in beslag genomen, welk bedrag bestemd was voor het lijdelijk verzet. HET SEPARATISME IN HET RIJNLAND. Op een bijeenkomst van de voormannen van de sociaal-democratische partij, het cen trum en de vrije vakvereenigingen is besloten den 27en een anti-separatistische betooging te houden en den Rijnschen Landdag, welke de separatisten tegen den 30sten hebben uit geschreven te verstoren. De voormannen van de communistische partij hebben een soort gelijk besluit genomen. De separatisten blij ven zich roeren. EENURIGE WERKSTAKING TE HAMBURG. Het Berliner Tagebiatt meldt uit Hamburg, dat de een-urige staking Zaterdag algemeen heelt plaats gevonden. Het verkeer op den localen spoorweg en de tramlijnen stond ge heel stop. Ook waren verschillende winkels van 11 tot 12 uur gesloten. Tal van voertui gen, welke waren blijven rijden, werden aan gehouden. Er hadden geen botsingen plaats. Zaterdag op het middaguur hebben te Hindenburg groote duurtebetoogingen plaats gevonden. Een geweldige menigte werklie den trok door de straten en uitte haar on tevredenheid over de hooge prijzen, welke ondanks de daling van den dollar niet ver laagd zijn. Spoedig opgeroepen schupo- versterking wist tot dusver de orde te hand haven. NA DEN STAATSGREEP IN SPANJE. Markies de Villalobar, de Spaansche ge zant te Brussel, is Zaterdag bij Jaspar ge weest om mede te deelen, dat, bij besluit van 15 September, de Koning van Spanje, generaal don Miguel Primo de Riviera, mar kies van Estella, president van het militair directorium heeft benoemd in de functie van eenig minister, terwijl de ambten van voor zitter van den ministerraad, ministers van de kroon en onderstaatssecretarissen der verschillende ministeries tijdelijk niet ver vuld worden, behalve die van minister van buitenlandsche zaken en van oorlog. Fernan do Espinoch de los Mpnteres, de onder staatssecretaris zal in functie blijven en voorloopig het ministerie van buitenlandsche zaken overnemen. De gezant voegt eraan toe, dat dc toe stand in Spanje rustig is en dat de orde ner gens is verstoord. POLEN EN OOSTENRIJK. Seipel, de Oostenrijksche bondskanselier, en minister Grunenberger hebben Warschau Woensdag veriaten. Tijdens hun verblijf te Warschau is het ontwerp-arbitrageverdrag tusschen Polen cn Oostenrijk geteekend, evenals een protocol nopens het sluiten van een consulair verdrag en het openen van onderhandelingen over de kosten van pas poorten en visit's en de vergoeding van de kosten voor verpleging van Poolsche onder danen in Oostenrijksche ziekenhuizen. Voorts heeft men verschillende vraagstuk ken inzake de verzorging van Oostenrijk, met name met steenkool, behandeld. Men was het er over eens, dat het huidige han delsverdrag behoort te worden aangevuld. DE MOORD VAN JAN1NA. De internationale commissie van onder zoek naar den moord op de Italiaansche missie is te Janina teruggekeerd, ten einde haar rapport op te stellen, dat zal worden ingediend tbij den Gezantenraad. Daarna zal het onderzoek worden voortgezet. DE ITALIAANSCHE PRINSESSEN. Er is een lichte verbetering ingetreden in {dan gezondheidstoestand van de prinsessen Mafalda en Johanna. NA DE RAMP IN JAPAN. Het verlies van de Japansche marine, ten gevolge van de aardbeving, wordt officieel geschat op 100 millioen yen. HET BANDIETENWEZEN IN CHINA. De Japansche regeering heeft een schade vergoeding van 25.000 dollar betaald voor den moord op den Amerikaan Coltman te Kalgen. De zaak wordt thans als afgedaan beschouwd. UIT BR1TSCH INiojfi. Drie leiders van het Indisch nationaal congres zijn gearresteerd door de autoritei ten "in den Indischen staat Napha, waar de agitatie der nationalisten in den laatsten tijd krachtig is geweest, blijkbaar als protest tegen den troonafstand van den vorst, welke gelast was door de Indische regeering, om beweerd wanbestuur. DE STAKING VAN DE TYPOGRAFEN TE NEW YORK. De New-Yorksche dagbladuitgevers en de internationale t"-ografenvereenigini< hebben een contract geteekend met terzijdestelling der stakers. Het contract verhooM de loonen en geeft een regeling voor de werkuren. Men verwacht dat de dagbladen Maandag weër normaal zullen verschijnen. over, behalve de verhooging voor zijn eigen leden. Onredelijk zou het zeker niet zijn ge weest, indien ook die verhooging gehand haafd ware, of uit den boezem der Kamer een voorstel was gekomen, om te herstel len, hetgeen door de regeering was ge schrapt. Dit geschiedde echter niet, zoodat het ministerieele salaris bleef staan op het peil, waarop het in 1916 onder den heer Treub was vastgesteld. En thans gaat het Kabinet weer vóór met een vermindering van de volle twintig pet. Een vijfde gaat dus van het salaris af, waardoor de salarieering van het zoo ge wichtige, verantwoordelijke en den geheelen mensch vorderende ministers-ambt, geredu ceerd wordt tot een bedrag, dat verre ach terstaat bij de bezoldiging en de verdiensten in verschillende vrije beroepen. Het is inderdaad een bewijs van groote offervaardigheid, dat door het Kabinet wordt gegeven, en een voorbeeld, dat als zooda nig waardeering verdient. Maar waarbij drieërlei opmerking is te maken: Eerstens, dat ook een minister recht heeft op een behoorlijke vergoeding voor zijn arbeid. Vervolgens, dat hij niet in den eigenlijken zin des woords tot de ambtena ren met vaste positie kan worden gerekend. En ten slotte, dat het een ongewenschte toestand zou zijn, indien voortaan slechts gefortuneerde personen het ministerschap, dat ook zekere maatschappelijke verplich tingen met zich brengt, zouden kunnen be- kleeden. Het zal in het land ongetwijfeld een goe den indruk maken, dat de regeering bij haar voornemens tot verlaging der ambtenaars salarissen rekening wenscht te houden met het verschil in draagkracht en de hoogste salarissen met volle 20 pet. van de huidige bedragen verminderd zullen worden. Met name worden daarvoor aangewezen de salarissen der ministers. En wat dit te beteekenen heeft, wordt, naar het „Centrum" schrijft, pas duidelijk, wanneer men weet, dat lo. dc ministerieele bezoldigingen in ons land zeker niet tot de ruimste behooren, en 2o. dat de verhoo ging dier salarissen in den duren tijd geens zins overeen kwam met de stijging van den levensstandaard en anderer verhoogingen. Sinds 1914 zijn de salarissen der ministers slechts met 50 pet. vermeerderd, terwijl het leven beduidend meer dan 50 pet. duurder is geworden, en dus eerder van een verhou dingsgewijze vermindering, dan van een ver meerdering kan worden gesproken. Bij de laatste salarisverhooging voor Rijksambtenaren in 1920 wilde de commissie alle salarissen verhoogen, ook die der. mi nisters. Het Kabinet nam toen het heelc voorstel DE OORLOGSBEGROOTING. Eindcijfer ruim 63 millioen. Aanschaffing Artillerie-materiaal en Vliegtuigen. Blijkens de algemeene beschouwingen bij de thans ingediende Oorlogsbegrooting voor 1924 zijn wederom geen gelden uitgetrok ken voor, het bouwen van oefeningskampen. Voor de aanschaffing van artillerie-materiaal en voor materieel voor de. luchtvaartafdee- ling worden resp. 800,000 en 440,000 meer uitgetrokken. Het matige munitiever,bruik bij de schiet oefeningen kan de laatste jaren niet ten volle worden aangevuld en de verdere voor ziening der bestaande organisaties moest in onvoldoende mate worden voortgezet. In dezen toestand kon op den duur niet worden berust. Teneinde het tempo van aanmaak althans eenigermate te versnel len, zijn op de desbetreffende begrooting voor 1924 eenigszins hoogere bedragen dan voor 1923 uitgetrokken. De Minister moge er de aandacht op ves tigen, dat nog niets wordt aangevraagd vomr de aanschaffing van nieuw geschut en even min voor andere gewichtige voorzieningen, welke binnen korten tijd in verband met hangende vraagstukken noodig zullen zijn. Voor aanschaffing van vliegtuigen wordt in totaal aangevraagd 740,500, te verdee- len in: aanschaffing van 15 leervliegtuigen met motoren f 243,000 aanschaffing van 10 moderne jacht vliegtuigen met motoren f 257,500 aanschaffing van 12 verkennings vliegtuigen f 240,000 Dan zijn er noodig: reservemotoren ten bedrage van 235,000, reservedeelen voor 145,000, een 6-tal automobielen 27,000. Hel eindcijfer van de oorlogsbegrooting voor 1924 bedraagt 63,129,739. d.i. 7,154 minder dan voor 1923 werd toegestaan. DE NIET-STOPZETTING DER TRACTE- MENTSVERHOOGINGEN. Naar het Vad. vernemt is het besluit der Regeering, 'om niet over te gaan tot het stopzetten over 1924 van periodieke tracte- mentsverhoogingen, gebaseerd op de over weging, dat bij de herziening der salarisre geling welke vóór 1925 tot stand zal komen, het vraagstuk der periodieke verhoogingen in ziin geheel onder de oogen zal worden gezien. HET SALARIS DER KAMERLEDEN. Geen verlagingsvoorstel. „De Maasbode" bevatte onlangs het be richt, dat de voorzitter der Tweede Ka mer den leden dier Kamer zou voorstellen, eveneens 20 van hun schadeloosstelling niet te innen. „Het Volk" verham van den voorzitter, dat daarvan geen de minste sprake is en dat het verband tusschen de door de regeering beraamde verlaging der ambtenaarssalarissen en de schadeloosstel ling van Kamerleden niet door hem wordt ingezien. ACTIE VAN HET R.K. OVERHEIDS PERSONEEL. Donderdag hebben de R.K. Centrale van burgerlijk nijverhèidspersoneel, dc R.K. bond van spoorweg-personeel St. Rafaël en de R.K. bond van politiepersoneel St. Michaël vergaderd, ter bespreking van dc actie, die speciaal door het R.K. overheids- en serni- overheidspersoneel zal worden gevoerd tegen de regeeringsplannen inzake de salarisver- mindering. Besloten werd, zoo mogelijk in de eerste helft van October te Utrecht een protest- vergadering te houden, en voorts aan de onlangs in het leven geroepen en over het geheele land verspreide eomité's van' actie Ie verzoeken, plaatselijk of gewestelijk soort gelijke vergaderingen te beleggen. AAN DE DUITSCHE GRENZEN, Van regeeringswege zijn aan de grenzen maatregelen getroffen tegen overstrooming van ons land door ongewenschte elementen uit Duitschland, in verband met dc onlusten aldaar. EEN PROCLAMATIE VAN DE KONINGIN. Volgens de Avp. zal dc Koningin zich de zer dagen niet een proclamatie tot het volk wenden in verband met haar jubiJetirt DE VLOOTWET. Algemeene proteststaking? In de kringen van de Besturen van het N. A. S. wordt ernstig overwogen, om op den. dag, waarop het ontwerp-VIootwet in de Tweede Kamer in behandeling komt, eene algemeene staking te proclameeden en te vens in Den Haag eene demonstratie o; touw te zetten. H.M. DE KONINGIN-MOEDER NAAR VALKENBURG. H.M. de Koningin-Moeder die zich 25 de zer met Haar gevolg naar Valkenburg zal begeven, zal aldaar haar intrek nemen in het hotel „Oranje Nassau" van den heer J. M. E. Ubaghs, aan den Houthemmerweg, hetwelk in zijn geheel ter Harer beschikking wordt gesteld. Het verblijf van H.M. te Valkenbutr zal waarschijnlijk 8 dagen duren. DE ORGANISATIE VAN HOOGERE STANDEN. Teneinde aan de plannen van het Doorl. Episcopaat uitvoering te geven, is door de Bisschoppen in ieder Diocees een vooraan staand Katholiek uitgenoodigd, om in elk Diocees de oprichting van een Diocesane Vereeniging van Hoogere Standen voor te bereiden en zoo spoedig mogelijk tot stan2 te brengen. HET ADRES VAN ANTWOORD DER EERSTE KAMER. De commissie uit dé Eerste Kamer der Staten-Generaal, belast met het aanbieder aan H. M. de Koningin van het adres van antwoord 'dier Kamer op de Troonrede, heeft zich heden ten 1214 ure ten konink lijken paleize van die taak gekweten. De commissie bestond uit den voorzitter, generaal baron Yan Voorst tot Voorst, die de uniform droeg, en uit de leden, de hee ren Van der Hoeven, Idenburg, Siingen- berg, Wittert van Hoogland en Dobbel- mann, die óf het ambtscostuum van Eerste Kamerlid, óf het costuum verbonden aan een vroegere of een andere functie door hen uitgeoefend, droegen. In de vestibule van het paleis werden de militaire eerbewijzen gegeven door een detachement huzaren. onder commando van den le-luitenant jhr. Von Heijden. De hoornblazer van het detachement blies zoowel bij aankomst als bij vertrek der commissie den eeremarsch. DE SOCIALE VERZEKERINGEN. In verband met hetgeen over de sociale verzekeringen in de Millioenen-nota is mede gedeeld dient er, ten einde misverstand te voorkomen, op te worden gewezen, dat op die verzekeringen niet wordt bezuinigd in dien zin, dat de uifkeeringen aan invalieden, weduwen, weezen en ouden van dagen ook maar iets verlaagd zouden worden, maar dat de bedoeling alleen is ze anders te financiee- ren, zoodat het bedrag, dat de Staat bijpast, met eenige millioenen kan worden vermin» derd. EEN GROOTSCH PLAN. In het Kon. Instituut van Ingenieurs, aar» de Princessegracht te 's-Hage had dezer dager, een conferentie plaats van het comité „Vlieg» tocht Nederland—Indië" met vertegenwoor digers der pers. Het was de inleidende daad van een aantal energieke Nederlanders, om een grootsch plan te verwezenlijken, het plan n.l. om van Nederland naar Batavia te vliegen. Aan de tafel had een drietal heeren plaats genomen, die als de belichaming van dit voo'- nemen beschouwd kor.den worden, n.l. ge: e- raal Snijders, voorzitter van het comité ae heeren A' Plesman, administrateur der K.L. M., de technische deskundige en de heer A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, aviateur van de K.L.M., die den vliegtocht hoopt te ondernemen. In korte trekken, vaak blijk gevend van echt-Hollandschen ondernemingsgeest, schet ste de generaal de redenen, waarom het co mité meent, dat deze vliegtocht noodig kan zijn. In de eerste plaats is het een studietocht die kan leeren, wat noodig zal zijn voor een goeden gronddienst voor een geregelde lucht lijn. Ten tweede zal de tocht waardevolle les sen geven wat aangaat het uithoudingsver mogen van den vlieger en van het toestel. Dan moeten wij zorgen, dat wij niet uitge schakeld worden, wanneer Engeland zijn plannen voor een luchtlijn naar Bntsch-Indië en Australië verwezenlijkt. Reeds nu gaan er stemmen in Engeland op, om de route van de Straits naar Australië over Noord Borneo te riemen, waardoor een belangrijk deel van van Ned.-Inclië buiten dit vliegverkeer zou vallen. Wij moeten erop aansturen, dat wij het ge deelte Singapore-Australië of een tusschen Java en Australië gelegen landingspunt van Singapore voor onze rekening krijgen, opdat wij ons aandeel krijgen in het verkeer door de lucht naar het Verre Oosten. Verder moeten wij een impuls geven aan Ned.-Indië zelf. De beteekenis van de bur gerluchtvaart is daar nog gelijk nul. Spr. is in 1920 in Indië geweest en heeft daar de plan nen van de K.L.M. met de Indische Regee ring besproken. Men werd het eens over de concessievoorwaarden, maar op het Plein ia Den Haag was men niet erg geestdriftig, de zaak bleef sleepen, en toen kwam de malaise Maar in Indië is de herleving reeds in getreden, zoodat het vraagstuk der burger lijke luchtvaart weer ter hand kan worden genomen. Al voorziet de K. .P. .M. zeer, goed in het interinsulair verkeer, dit ver keer per boot, dat veel tijd vordert.en met 'n groote tijdstusschenruimte geschiedt, zoo dat een brief, een kwartier te laat gepost, weken te laat aankomt, kan tcch nooit ge ven, wat het snelverkeer door dc lucht kan brengen. Welnu, het slagen van een tocht NederlandIndië zal een krachtigen stoot geven aan de verdere ontwikkeling van her burgerluehtverkeer in ons Indië zelf. Het geldt hier een bij uitstek nationale daad. Vrij naar het Duitsch. „Gij zijt tot universeel erfgenaam be noemd „Dat is zoo; het testament echter legt mij de verplichting op, jaarlijks de som van tweehonderd thaler aan den zoon van den erflater uit te keeren, zoolang Ferdinand on gehuwd blijft." „Zoudt ge meenen, dat Ferdinand's ver oordeeling u van dezen plicht ontslaat?" vroeg Schneider met scherpen nadruk. „Dat niet, maar ik weet niet op welke wij ze, of aan wien ik onder de gegeven om standigheden de rente moet uitbetalen. Het krijgt, waren we hier echter van overtuigd, is toch geenszins te veronderstellen, dat de veroordeelde nog ooit zijn vrijheid terug- dan zoude ik het geld uitzetten, om den on gelukkige op den bepaalden tijd een klein kapitaal „Gij hebt gelijk, zulks is niet te vermoe den," dus onderbrak Helena hem, terwijl zij met haar vader een vluchtigen blik wissel de. „Doch waarom wilt ge den raad mijns vaders hierover hooren? Het gerecht zal u het best den weg kunnen aanwijzen, dier. gij in dezen tc volgen hebt." „Dat heb ik ock al gedacht," ging dc ma kelaar voort. „Daar gij echter de eenige vrienden van den veroordeelde zijt, dacht ik dat gij ook wel met zijn wenschen bekend zoudt wezen; het zal mij aangenaam zijn, wanneer ik den zoon van mijn vriend een genoegen kan bewijzen. „Dit hebt gc ook na de inhechtenisneming van den jonkman verklaard," zesde de koop man met slechts verborgen toorn. „Desniet temin waart gij degene, die het gerecht 't voornaamste bewijs tegen den beschuldigde in handen speelde." „Zou ik dat gedaan hebben?" vroeg Klu- ge op verwijtenden toon. „Ge vergist u deer lijk, mijn waarde vriend „Ge kunt u zeiven verontschuldigen, doch ik ben zeker van mijn zaak. Gij hebt het ge recht er opmerkzaam op gemaakt, dat Fer dinands bagage moest worden onderzocht." „Wat bewijst dal?" „Rechtstreeks niets; maar zijdelings zijn uit deze handelwijze vele gevolgtrekkingen te maken. Men vond in Ferdinands kamer den sleutel van het tuinpoortje en het gerecht benuttigde deze vondst „Mijn waarde heer, wat heb ik hiermede uit te staan?" viel de makelaar hem wreve lig in de rede. „Wanneer ge niet aan de schuld der gevangenen wilt gelooven, zal niemand u dwingen, van meening te veran deren, doch ik moet het u hoogst kwalijk nemen, dat ge mijn eer aanrandt. Ik heb mij moeite gegeven, om Ferdinands onschuld te bewijzen en mijn nasporingen hebben mij tot de overtuiging gebracht, dat „We zuilen hierover niet twisten," dus onderbrak hem Helena, „de tijd moet leeren wie gelijk heeft. Is de erfenis reeds door u aanvaard?" „Ja. Ferdinand heeft tegen de geldigheid van het testament niet geprotesteerd." „Dat verwondert mij niets; hem kan het geld geen nut meer aanbrengen. Zooals ik hoor, zijt gij voornemens het huis van Stahl- schmidt te verkoopen?" „Ik zoek een kooper," antwoordde de ma kelaar, „het bezit van dit huis staat tegen, om de misdaad die er in gepleegd is. „U zal moeilijk een kooper vinden," bracht de huisvrouw in het midden, die terstond begreep, dat een bijzonder inzicht Helena er toe bewoog, met dezen man, dien zij haatte en verafschuwde, een onderhoud aan te knoopen. „Ik geloof niet, dat u iemand zal kunnen overhalen, om dit huis te bewonen... „Tien voor een," viel Helena hare moeder in de rede. „Als vader het huis koopen wil de, zou ik hem daarvoor zeer dankbaar we zen." De duisternis, welke in het vertrek heerschte, maakte het den makelaar onmo gelijk Heiena's gelaatstrekken te onder scheiden. Had hij de opflikkering van haat in hare oogen gezien, hij zou het doel harer laatste woorden, die hem eenigermate be vreemdden, geraden hebben. „Kind, welke een dwazen inval," zeide de koopman schouderophalend. „Waarom zou ik dat huis koopen?" 1 „Zou u het niet kunnen doen met de mcc- ning, om voor den zoon het ouderlijk huis te behouden?" vervolgde Helena met gela ten kalmte. „Wij allen, uitgezonderd de heef Kluge, gelooven immers aan Ferdinands on schuld en koesteren tevens de hoop, dat de ze eens aan den dag zal komen. Welaan dan, laten we voor Ferdinand het huis redden, waarin hij de gelukkige jaren zijner kindsheid heeft doorgebracht." „Het is een dwaze wensch, maar wanneer de vervul1' daarvan je gelukkig kan ma ken v „Van gelukkig maken, kan hier geen spra ke zijn, vader; maar het zal mijn verwachtin gen een steun wezen, wanneer ge u in het bezit van het huis stelt." „Zulk een verzoek zult ge moeilijk kunnen afwijzen," sprak de makelaar. „Ik ben be reid u het huis te verkoopen." „Zeg me den prijs eens?" vroeg Schneider, die slechts ongaarne aan Heiena's verzoek gevolg gaf. „Negen duizend thaler." Ge zult mij toch wel willen toestaan, dat ik vooraf het huis door een architect laat bezichtigen en schatten?" „Natuurlijk, zulks moet ieder verkooper toestaan." „Goed, dan zal ik u eersttfaags komen be zoeken." Helena was opgestaan. „Wat men heden doen kan, moet men niet tot morgen uitstellen," zeide zij, „laten we tbans de inwendige inrichting van het huis maar gaan bezichtigen." „Nu?" vroeg de koopman verwonderd. „Kndlief, waarom zoo haastig?" „Ik heb sedert lang den wensch gekoes terd het huis te leeren kennen, waarin Fer dinand geboren en opgevoed werd. Helena zei dit op een zoo kalmen, onver schilligen toon, dat daardoor bij den make laar niet de minste argwaan kon worden op gewekt. „Mejuffrouw, ik reken het mij tot een eer aan, als u mij zou willen toestaan, u 't huis te laten zien," antwoordde Kluge, „Maar het is avond bracht Schneider in het midden. „Dan zullen we wel licht aansteken, bo vendien hebben wé volle maan," gaf Helena ten antwoord. „Een oogenblikje, ik zal aanstonds ge reed zijn." Zij verliet de kamer en keerde reeds na weinige minuten met hoed en mantel teurg. De koopman had intusschen eveneens hoed en stok genomen, bood zijn dochter den arm aan en beiden volgden den makelaar, die zijn vreugde van zoo spoedig een kooper gevon den te hebben niet verbergen kon. „Ik begrijp waarlijk niet, hoe je op dezen zotten inval kon komen," fluisterde de koop man. „Wal moeten we met het huis aanvan gen? Het is een dood kapitaal dat geen ren te oplevert „Stil, stil," antwoordde Helena zacht, „stel u inmiddels er mede gerust dat het geens zins in mijn bedoeling ligt op den aankoop van dit huis aan tc dringen. „Maar waarom „Ik bid u vader, spreek hier niet verder van, geef aan mijn plan gevolg en Iaat het andere maar aan mij over." Het was volstrekt geen somber, ongezellig huis, waarin de rentenier zijn kluizenaars leven gesleten had, om dft tenslotte door de hand eens moordenaars te eindigen. Het was een prettige, vriendelijke woning, wier in richting volkomen aan alle eischen beant woordde. De makelaar had een dievenlan taarn aangestoken en voerde dc bezoekers door alle kamers, waar sedert de begralenis des renteniers niets veranderd was. Toen hij het slaapvertrek wilde binnen treden, bleef hij eensklaps aan den drempel staan; zijn blik viel op het bed, waarin men dien bewusten morgen het lijk vond. Doch slechts een enkel oogenblik duurde deze huivering; Helena cn haar vader zouden er wellicht niets van bespeurd hebben, zoo zij niet vóór den makelaar waren binnengetre den en. zijn ontslelden Hik hadden opgev merkt. ..Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5