Dinsdag 25 September 1923 46ste Jaargang No. 14545 DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Oude wanbegrippen. Van het Vaticaan. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier* VERK00PINGEN. Gaslevering door de Hoogovens. ASSENDELFT. HALFWEG. VELSEROORD. NOORDWIJK. ZAANDAM. EGMOND-BINNEN. ZANDVOORT. VELSEN. BLOEMENDAAL. HILLEGOM. NOORD W1JKERHOUT. LEIDEN. IJMUIDEN. HEEMSKERK. Iets niet in orde. AMSTERDAMSCHE BEURS. TV. Sllau 'lï 8»/,H De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers; 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel1 Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst! als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -cgeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing! elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij ontvangen opmerkngen over de rede door H. M. de Koningin te Delt gehouden bij het graf van Willem van Oranje. Om dat hier wederom blijk wordt gegeven van hardnekkige verkeerde begrippen omtrent onze geschiedenis der 16e eeuw. willen wij daar even op ingaan. Wij weten, dat zoowel in Katholieke als in Protestantsche kringen omtrent den vrij heidsoorlog en de hervorming verwarde voorstellingen bestaan, die nu toch zoo langzamerhand dienen te verdwijnen. Beiderzijds ziet men n.m. in den Zwijger den grooten beschermer van den nieuwen Godsdienst, waarom „de Vader des Vader lands" dan in Roomsche kringen als een geloofsverzaker en vervolger heeft afge daan, in Protestantsche kringen daarentegen als den van God gegeven grondlegger der historie van deze „protestantsche natie" wordt verheerlijkt. Beide opvattingen leiden aan eenzijdig heid, gevolg vermoedelijk aan oniuist histo rie-onderricht van vóór een kwart eeuw. Men houde toch den „opstand tegen Spanje" gescheiden van de Godsdxensttwis- ;en. De strijd tegen Filips werd niet begon- xen, omdat hij een Roomsch monarch was, maar om zich van 'n vreemd juk vrij te vech ten. Dat de strijd spoedig werd vertroebeld en de onderdrukking der Katholieken door eigen landgenooten ten slotte erger was dan onder vreemd regiem, doet aan het oor spronkelijk karakter van den strijd niet af of toe. Anderzijds zal men in Protestantsche krin gen goed doen op te houden den roem des Vaderlands voor zich alleen op te eischen. Onze rijke geschiedenis is gemaakt door ille stoere Nederlanders, die hun land cn volk lief hadden en daaronder hebben de Katholieken ten allen tijde een eerste plaats bekleed, niettegenstaande zij heel vaak meer de lasten dan' de lusten van het bur gerschap ondervonden. Maar in de woorden van de Koningin kun nen wij deze eenzijdigheid niet ontdekken. Zij immers zeide: „Te zamen hebben wij rijke stof tot roe men in Gods trouw die menigvuldig ver hoord heeft de bede door den stervenden Vader des Vaderlands gestameld. God heeft zich over het volk van Nederland ontfermd niet alleen in het verleden doch ook in den tijd die ons allen nog zoo versch in het ge heugen ligt. Vérleden en heden reiken el kander de hand. Ons volk heeft in de ge schiedenis een roeping vex-vuld. Onze wor teling tegen vreemd geweld, de heiligste 'echten en vrijheden, die wij daardoor mochten verwerven, waarvan allen binnen onze grenzen de zegeningen ondervonden, de groote mannen waarop ons volk schier op elk gebied mag hogen en die ons land tot wereldvermaardheid brachten, dit alles heeft ons in staat gesteld die roeping te vervullen, ja' nog meer, ook andere volken .hebben daarvan den zegen ondervonden. Ook thans en voor de toekomst is er eene taak voor ons weggelegd, zoowel binnen eigen gebied als in het gezin der volkeren." Daarin valt niets te wraken. Dat de stichter van het Oranjehuis groote staats mansgaven bezat en deze ten bate van Nederland's bevrijding van een vreemd juk heeft aangewend, kunnen wij ook van harte onderschrijven, zonder dat wii daarmee ook maar eenigen principieelen samenhang van bevrijdingsoorlog en godsdienststrijd er kennen. Terecht heeft H. M. de Koningin er op gewezen, dat in het vrijheidslievend karak ter van het Nederlandsche volk 'het ont staan van de vrije Nederlanden moet wor den gezocht, dat uit dien worstelstrijd om het bestaan een volk met een groot ver leden is gegroeid, t welk zelfs de stormen van dezen tronenschokkenden tijd heeft getrotseerd, zóó, dat het anderen tot een hulp en toevlucht heeft kunnen strekken. De herinnering daaraan kan de band tus schen alle ware Nederlanders slechts hechter maken en allen tot een les zijn, dat van die eenheid, vrijheid en onafhan kelijkheid onze verdere bloei afhankelijk is. KARDINAAL VAN ROSSUM. Onze correspondent uit Rome seint: Kardinaal Van Rossum is heden in goede gezondheid te Rome teruggekeerd. PANAMA EN HET VATICAAN. Onze Romeinsche correspondent seint: De republiek Panama heeft betrekkingen met het Vaticaan aangeknoopt. De nuntius van Centraal Amerika is ook bh Panama geaccrediteerd. HAAGSCHE RECHTBANK. Donderdag is veroordeeld de 22-jarige loswerkman IJ-B. uit Noordwij kerhout, gedetineerd, wegens poging tot zware mis handeling tot 3 jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De aan dezen bekl. primair ten laste gelegde poging ♦ot doodslag werd niet bewezen verklaard. Wedvlucht. J.l. Zondag werd door de ver eniging „de Postduif'' alhier een wedvlucht gehouden van af Breda. Deelname 35 dui ven. Ie en 2e prijs M. Griffioen en P. Twigt (gelijk aangekomen)3e pr. J- Speijker, 4e pr. M. Griffioen, 5e pr. P. Twigt, 6e pr. M. Griffioen, 7e pr, J. Spijker, 8e pr. Th. v. .d. jVulp- Raasvergadering. Vrijdagavond 21 Sep tember vergaderde onze Raad onder voorzit terschap van burgemeester De Boer. Alle le den waren aanwezig. Deze vergadering was uitgeschreven op verzoek van de S. D A. P.'sche raadsfractie, uitsluitend om het werkloozenvraagstuk on der de ocgen te zien. De voorzitter opende de vergadering en las een ingekomen schrijven voor van eenige or ganisaties en onderleekcnd doof de heeren P. Root en D. Bijl. Na voorlezing werd gelégenheid gegeven tot gedlacTi ten wisseling over den inhoud en strek king van bedoeld schrijven. De heer D. Bijl (S. D. A. P.) opende het debat en hield een uitvoerig betoog over den toestand van thans, wat betreft de steunrege ling en constateerde, dat de regeling van thans niet gelukkig was. Vooral met hot oog op dén komenden winter meende hij, dat er door den Raad middelen beraamd moesten wor den, waaroor het enorme leed, als gevolg van dte werkloosheid, eenigermater verzacht werd. In verband hiermede achtte spr. het noodig, indien er 'n steunregeling werd getroffen, dat deze aan redelijk te stellen eischen moest voldoen. Echter prefereerde hij productief werk. Hij noemde een groot aantal gemeen ten waar productief werk de groote nadiee- ien van werkloosheid heeft ondervangen. Met productief werk handelde men ook in de lijn der regeering, die in circulaires aan gemeente besturen er op wijst, dat vóór alles productief werk het middel is om hel. werkiloozenvraag- sluk op le lossen. Hij onderschat de moeilijk heden niet, verbonden aan het verschaffen van productief werk, maar waar een wil is, is een weg. Met een steunregeling geeft men veel geld uit, waarvoor de gemeente niets terug krijgt; met werkverschaffing bereikt men twee voorname dingen; men behoed t de werk loozen voor armoe en gebrek en men krijgt werk uitgevoerd in het belang der gemeente. In dlit verband noemt spr. het demipen van overbodige slooten, het maken van een nieuw kerkhof, het uitdiepen van de vaart van het Vrouwenverdriet tot de Delft of de Sluis. Wel zullen aan de werkverschaffing foutjes kle ven, doch hij verzekert dat de vakorganisa ties zich garant stellen voor diergelijken ar beid, zoodat lijntrekkerij enz. tot 'het on mogelijke zullen belmoren. Het getal werk loozen neemt met (ten dag toe. Waar inen loopt en zoekt, overal teleurstelling. Spr. stelt voor een commissie te benoemen uit de vak- o egard sa tie's. Deze commissie zal zich op de eerste en voornaamste plaats hebben bezig te houden mei het opsporen van productief werk en op de tweede plaats een steunregeling ont werpen bij gebrek aan productief werk:*""Met eindligt zijn goed gedocumenteerd betoog, dat aan verstandige bezadigdheid en duidelijkheid niets to wenschen overlaat, met een beroep op zijn medeledén, om zijn voorstel te steu nen. De heer E. Boon (R.-K.) ziet ook de zeer donkere wolk van werkloosheid in den a.s. winter boven onze gemeente. Hij wijst op de vermindering der inkomens over de geheele linie en maant aan tot voorzichtigheid. Er moet octilfler gehandeld vvorden.r Werkver schaffing kan spr. niet bekoren. De theorie is heel mooi; d'e praciijik echter leert wel an ders. Ook vindt spr. het onaannemelijk een commissie te benoemen buiten den raad. Spr. zou wenschen een commissie bestaande uit B. en W. en één vertegenwoordiger van den R.-K. Volksbond en één van de S.DA.P. Deze commissie moet een verbeterde steunregeling invoeren en voldoet de commissie niet aan de eischen haar gesteld, dan moet de Raad ten allen tijde kunnen ingrijpen. De heer B. Kleijn (P.P.) heeft één waar schuwing: weest voorzichtig met steunen! Hij is het volkomen met den lieer Bijl eens, dat bij steunuerleeni'ng de bmtaalsten met den buit gaan strijken. Hij is daarom voor pro ductief werk, maar onder een zekeren vorm. Hij zou willen onderzoeken of particulieren genegen waren flinke werken le laten uit- 'ceren. Deze moesten door aangewezen werk- Ioozen wórden aangenomen. De gemeente zou den werkgever dan een zeker percentage bijv. 30% vergoeden. Dat aannemen van het werk zou automatisch lijntrekking van het werk voorkomen. In dit verband noemde spr. het aanleggen van „Nacovia" over eenige hectaren meer, dan nu dóór den polder bepaald is De gelden zullen hierdoor nuttig worden be steed en men ontkomt daardoor aan steun regeling, die in vele opzichten uit den booze is. Hij geeft toe, dat een vroegere werkver schaffing niet al te schitterend is geslaagd, maar dat mag geen aanleiding zijn, om het verschaffen van productieven arbeid van de hand te wijzen. Hij maant nogmaals aan tot voorzichtigheid met de financiën, want de fi- nancieele draagkracht van de gemeente is zeer gering. De heer Aafjes (V.B.) wethouder, vindt het maar gemakkelijk aankloppen om steun en niets betalen. De arbeiders móeten sparen voor kwade tijden; de gemeente gaal ten on der met al dat steunen. Zoolang er gesteund wordt is er geen werk; houdt echter de steun op, dan vindt men/het wel. De heer G. Boon zal over productief werk niet het woord voeren. Wet zal hij even naar voren brengen- een regeling, ontworpen door de R.-K. Vakorganisatie cn besproken met en goedgekeurd door B. en W. Een commissie zou zich belasten met het onderzoek naar den toestand der verschillende vgerikloozen en zoo noodig steun verleenen als volgt. Voor gebuw den- en kostwinners, uitgetrokken, 15 tot 20. Voor gehuwden en kostwinners, trek kende, aanvulling tot het bedrag 15 tot 20. Voor ongehuwden en kostgangers, uitge trokken, 5 tot 10.Voor met-uitgetrokkenen aanvulling lot het laatste bedtag. Deze regeling beveelt hij bij een eventueel te benoemen commissie ten zeerste aan. De heer D. Bijl wil den heer F,. Boon éven wijzen op het feit, dat werkverschaffing, door d'ezen bedoeld', hier niet mag uitgespeeld worden om de eenvoudige reden, dat die hoo rnen rooi erij enz. niet goed en ernstig was georganiseerd als een productieve werkver schaffing. Hij is het met den lieer B. Kleyn eens, dat op het eerste plan moet staanipro- ductieve werkverschaffing, in welken vorm dan ook. Den heer G. Boon antwoordt hij, dat tot nu toe de uitgekeerde steungelden gebleken zijn beneden de cijfers genoemd in bovenstaande regeling en dat de andere vak- vereenigingen ia deze zaak nooit zijn geraad pleegd. De heer Aafjes ontving van spr. een gepaste afstraffing voor zijn banale uitlatin gen van „die werk zoekt, kan werk vinden" enz. Blijkens die uitlatingen kent de heer Aaf jes niet dé harde werkelijkheid. Hoe men ook zoekt, voor velen is geen werk te vinden. Bo vendien wordt door de vakorganisaties heel wat betaald aan de werkloozenfotidsenDat moest wethouder Aafjes weten, dan zou hij niet zoo schamper spreken van „aankloppen om steun en. niets betalen". De heer Veenhoer (R.-K.) wethouder en de heer G. Boon vragen of de Raad en B. en W. geheel worden uitgeschakeld. De heer Bijl zegt dat ook eenige leden van den Raad zitting kunnen nemen in die commissie. De heer P. Fes wil nu reeds een som vcleeren, evena's de heer B. Kleijn. van 1000. Daarvoor waarschuwt de voorzitter, deze noemt dit een slag in de luc-ht. Z.E.A. is ook voor productief werk maar hoe dit te vinden? Het eenige middel is in overleg te treden met het polderbestuur om de weg- ver,betering uit te breiden. De heer Bijl wijst er nog op, dat in R.-K. organen productief werk aanbevolen wordt boven steunverl-eening en juicht het toe, dat de voorzitter de wegverbetering wil uitbrei den. De heer Veenboer verzet zich hardnekkig tegen een commissie, waarbij de Raad wordt uitgeschakeld. De heer Bijl wijzigt nu zijn voorstel en wil een oommissie, bestaande uit- B. en VV. en 2 leden van den Raad. Dit voorstel wordt aan genomen en met B. en W. worden tot leden der commissie aangewezen de 1 eeren G. Boon Jz. en G. Valkoog. De heer Bijl beging toen een cardinale fout door nu de valkorganisaties uit te schakelen, Had hij voorgesteld de commissie zal beslaan uit B. en VV. en 2 leden van den Raad met 2 leden van de vakorganisatie dan had hij ook de R.-K. raadsfractie aan zijn zijde ge kregen want de heer E. Boon had reeds een dergelijk voorstel geopperd. Dit was den heer Bijl stellig wel ontgaan. De commissie is er nu en zal zich bezig houden met het onderzoek naar productief werk in eerste instantie en met het ontwer pen eener steunregeling als het eerste mis lukt. Een mooi resultaat, bereikt door zake lijke en grondige besprekingen. B. en W. 'vragen aan een subsidieverhopT ging voor het Burg. Armbestuur van 2000. daar de gegeven 10.000 reeds zijn verbruikt. Wordt met algem. stemmen toegestaan. Uit een brier van de fa. van Levden, te Krommende, blijkt, dat niet alle arbeiders wil len bijdragen in het werkloozenfond-s, door de firma opgericht. Besloten werd, dat de ge meente dan ook niets voor die onwillig en zal bijstorten. De heer IJs. Veenis bespreekt hel besluit van den gemeenteraad le Krommenie, waar bij aan den directeur der gasfabriek aldaar een douceur van 2000 is verleend voor zijn bemoeiingen inzake de gasovereenkomst enz. enz., met Assendelft, De S.D.A.P.-sche raads fractie heeft zich tot de hooge regecritig ge wend om vernietiging van dat bestuit. Nn wil spr. van den raad een adhaesiebetuiging voor deze aanvrage om vernietiging. De voorzitter wijst dit verzoek van zich af en zegt zidh niet te willen bemoeien met de interne zaken van een zustergemeente. Wet houder Aafjes heeft onderzocht en verzekerd dat deze toelage verstrekt is om de vele en buitengewone werkzaamheden van den gas- diirecteur te bckxmen. De heer Bijl vraagt stemming over het voorstel-Veeniis. 't Wordt met 8 tegen 3 st. verworpen. De heer Bijl vraagt hoever de onderhande lingen gevorderd zijn over de al of met slui ting van den genieweg. De voorzitter ant woordt, dat trien nog aan het onderhandelen is, doch dat de zaak wel recht ko-mt. Tot slot vraagt de heer B. Kleyn om een lichtje aan te brengen boven de perstafel. Meer licht kunstlicht bedoelde hij, want geestelijk licht was er genoeg bij de persmen- schen aanwezig is noodig. Dit verzoek, ter wille van de pers, wordt toegestaan. Den heer Ivleyn namens de pers hartelijk dank! Hierna sluiting der zeer degelijke en belangrijke raad svergadering. school D. te Velseroord zijn twee klassen dier school tijdelijk ondergebracht in het ge- houw der voormalige Rijksdagnormaalschoo'i alhier. Buurtverecniging. Door bewoners der Ka naalkade alhier is een Buurtveresniging op gericht, Ier versiering van den Koninginne dag en andere nationale feestdagen. Slecht afgeloopen. Een zoontje van den heer S. wilde los leeren fietsen, kwam daar bij te vallen, waarbij hij zoodanige verwon dingen aan de beenen opliep, dat hij naar een ziekenhuis in Haarlem moest worden overgebracht. Schaakwedstrijd. De schaakwedstrijd, wel ke door eenige schaakliefhefobers alhier wordt georganiseerd, belooft 'een succes te worden. Een 20-tal deelnemers heeft zich reeds opgegeven. Dinsdagavond zal in den Lunch room Eijnthoven een vergadering gehóuden worden, waarin tevens de groepsind-eeling zal plaats hebben. Aangifte tot deelname blijft nog tot dien datum opengesteld. 25 SEPTEMBER. EERSTE KOERS Vaccinatie. De gelegenheid tol kostelooze vaccinatie zal worden gehouden op Maan dag 1 October des namiddags half 1 in het lokaal van die openbare lagere school in het dorp en op Dinsdag 2 October des voor- middags 11 nur, in de school in de Zilk. Aangifte biervoor moet geschieden ter Ge meente-secretarie voor of op 26 Sepl. a.s. Aanbesteding. Door B. en W. is in het openbaar aanbesteed: I. De levering van I 150 M3 klinkerpuin en II 350 M3 grint voor het onderhoud der wegen. Ingeschreven werd als volgt: J. Samson en Co., Leiden I 5.50 per M3 en II f 4.99 per M3; Jac. Wilbrink, Lid-den, I f 6 per M.3 en II f 4-94 per M3; E. v. d. Berg. Voorhout, I f 5.40 per M3 en II 4.74 per M3. Gegund aan E. v. d. Berg, Voorhout. II. Het schilderen van het Raadhuis. In geschreven werd door C. BemeJman voor 2.40. door G. Peters voor f 1.60. Gegund aan G. Peters. Personalia. Tot onderwijzer aan de St. Jo- zefjomgens schoot is benoemd de heer A. Schuuimans, uit Dedemsvaart. Gemeenteraad. De heer D. R. van der Laan (S. D. A. P.) beeft om gezondheidsre denen ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. Muziekvereeniging. In de Zaterdag gehou den vergadering van de fanfare „Eensge zindheid" werd de noodzakelijkheid hespro- ken van dien aankoop van eenige nieuwe instrumenten. Daar de kas deze uitgave niet toelaat, zal getracht worden het bedrag door vrijwillige bijdragen bijeen te brengen. Aan de inwoners zal ;een lijst ter inteekening worden aangeboden. De algenieene sympa thie in aanmerking genomen, die liet korps, dat dit jaar 2 eerste en 2 eereprijzen be haalde, bezit, mag worden gehoopt, dat een ruime som zal verzameld worden. Oo-k werd besloten medewerking te ver leenen bij de Koninginnefeesten, die Don derdag in Heiloo zaaien gehouden worden. Vaandelgeschenk. Aan de Zandvoortsche Accordeon-vereeniiging zal een vaandel wor den geschonken, dat over eenigen tijd opeen feestavond zal worden aangeboden. Politie. Door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland is aan de heeren J. J. Valokenier, D. J. Huis en F. D. Wismeijer op hurt verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon gemeente-vela wachter. De heer A. B. Elferink, agent van. po litie alhier is als zoodanig benoemd te Kat wijk. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: R. J. E. R. Nieuwenihuis en Z. F. C. Spiechs. M. Kemp en C. J. Bol. R. Loos en A. Bannink. Getrouwd: A. J. Rotteveel en J. A Slag veld!. T. Drommel en J. Manuel. A. Molenaar en J. Droog. Geboren: Teuntje Jenetta, d. v, K Koper en G. R. de Vries. Schoolbouw. Tijdens dei uitbreiding van Lijk opgehaald. Zondagmiddag is op het Blocmendaalsche strand bij paal 61 aan gespoeld 't lijk van 'n manspersoon in verren staat van ontbinding, vermoedelijk 'n Fransch- man. Op hem werd bevonden een gouden ring, gemerkt C. G., 12 Juni 1923. Het lijk is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht, en de Fransche Consul in kennis gesteld met het vinden van het lijk. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. J. Huybens en A. Teeuwen. Getrouwd: Geen. Geboren: d. van J. J. HylkemaSchmal; z. van G. Evers.Gabel. Overleden: Geen. Laag. Bij een drietal bewoners aan den Hillegommerdijk hebben kwaad-willigen des nachts in de regenwaterputten een hoeveel heid petroleum geworpen. Het water is daardoor onbruikbaar, 'n Lage daad. Rijkspolitie. De heer D. J. van der Schans alhier, rijksveldwachter-brigadier- titulair is bevorderd tot brigadier met standplaats Lisse. Van der S. gaat dus Hillegom metterwoon verlaten. Burg. Stand. Geboren: Wilhelmus Antonius, z. van P. Prins en P. M. Noor- dijk; Petrus Antonius. z. van W. C. E. van Eeden en M. van Kampen; Maria Anna, d. van Petrus H. Geerlings en M. de Rijk; Reinier, z. van J. h. Jansen en A. Jansen; Willem, z„ van Willem van Rheenen en G. Eigenbrood. Overleden: Jan Nijeboer, 77 jaar, echtg. van Annechien, Menema; Wilhelmus Jo- sephus Scheclings, 79 jaar, echtg. van Geer- truy van den Bosch: Fransiscus E. Dirksc, 56 j-, te Bussum;Stephanus J. M. Engering, 70 jj., te Schiedam: Pieter N. van der Steuyt, 66 j., te Delft. Gehuwd: Cornells Wilhelmus Bakker te Hillegom en. Helena van den Beng, alhier. Brand. Zaterdagavond ontstond door onbekende oorzaak in het Boterhuis, ge vestigd Nieuwe Rijn 49 en in gébruik bij dc firma Kagie, op de derde verdieping een uitslaande brand. De brandweer was met een autospuit spoedig ter plaatse. Het ge lukte haar den brand tot deze verdieping te beperken. De tweede verdieping, alsmede de winkel, verkreeg veel waterschade. Huis en inboedel waren verzekerd. Gemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad was ingekomen een voorstel van den beer J. J. van Stralen (S.-D.) tot beschikbaarstelling van gemeentewege van een ontspanningslokaal en on+spanningsmid" delen voor werkloozen. Besloten werd, dat B. en W. hierover praeadvies zullen uitbren gen. Mededeeling werd gedaan, dat het pensioen van de afgetreden wethouders mr. J. C. v. d. Lip en Bots is 'bepaald' op 1250 en dat van den heer Pera op f 511. Aan dr. J. Rombouls werd eervol ont slag verleend als buitengewoon geneesheer van de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. In zijn plaats werd benoemd de heer H. C. Jelgersma. Aangenomen werd het voorstel tot be schikbaarstelling van 5800 ten behoeve van de inrichting van het perceel Nieuwe Mare 15 tot bureau van het Burgerlijk Armbe stuur en de verbetering van de bovenwonin gen van diit perceel. Het voorstel tot beschikbaarstelling van f 12.000 ten behoeve, mede met het oog op de werkverschaffing, van 'de demping en rioleering van de Binnenvestgracht benoor den de Langegracht, is aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. Een bedrag van f 10.500 is beschikbaar gesteld voor de invoering van een kaart- stëlsel voor de bevolkingsadministratie. Het voorstel om op de bouwkosten van de van gemeentewege in aanbouw zijnde 162 woningen f 48.600 af te schrijven en ten be hoeve van deze afschrijving te 'beschikken over een gelijk bedrag van de zoogen. bouw- reserve van de stedelijke lichtfabrieken be dragende 170.725; te bepalen, dat over de kosten van den aankoop en het in gereed heid brengen van den grond (grondvoor- schot) bedragende ten hoogste 78.000, en over de kosten van den eigenlijken woning bouw (bouwvoorscihot) na de afschrijving bedragende ten hoogste 285.352 geduren de resp. 75. en 55 jaren een annuileit ten laste van de exploitatierekening van het bouwplan der woningen moet worden ge bracht. van onderscheidenlijk 6.077 pet. en 6.253 pet.; om op te richten de stichting lot beheer en de exploitatie van woningen cn daarvoor f 100 af te zonderen en B. en W. te machtigen het beheer en de exploitatie van gemeente-woningen aan deze stichting op te dragen, werd z.h.s aangenomen. Bij de behandeling van da statuten be pleitte mr. Van Eek S.-D. medezeggenschap van de huurders. Hij stelde verder een mo tie voor, waarin de wensohelijkheid werd uitgesproken, dat een deel van het bestuur wordt gekozen door de huurders. De burgemeester ontried de aanneming hiervan. Er is echter bij B. en W. geen be zwaar. als later blijkt, dat er geschikte huurders zijn om in het bestuur op te ne men, deze daarin te benoemen. De motie-Van Eek werd verworpen met 18 tegen 12 stemmen. Een amendement van dr. Knuttel op art. 3, waardoor de eerste alinea zou komen te tuiden: De huurprijzen van de aan het be heer van de stichting toevertrouwde wonin gen c.a. worden bepaald door het bestuur van de stichting onder goedkeuring van B. en W. op den grondslag van de door den gemeenteraad vast te stellen gezamenlijke huuropbrengst yan deze woniugen, werd BERLIJN. PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK ROME 0.0001.65 15.85 13.87 11.57% 2.54 LATERE KOERS verworpen met 23 tegen 8 stemmen, waarna de ontworpen statuten z. h.s. werden vast gesteld. Bij de rondvraag zeide de heer Piekaar, dat bij de werken van gemeentelijke werk verschaffing de 8-urige arbeidsdag schrome lijk wordt overschreden. De voorzitter zeide, dat indien dit zoo is, de schuld hiervan ligt bij den aannemer. De arbeidsvoorwaarden zijn door B. en W. in de voorwaarden vastgelegd. Jubileum. Gisteren herdachten de heeren T. Broertjes en J. G. Ameisbeek den dag, dat zij 25 jaar geleden in dienst der Hol- laiïdsche Spoorweg Mij. traden. Zij werden 'smorgens namens de Directie der Nederl. Spoorwegen gehuldigd door den lieer Bouwmeester, adjunct-inspecteur dier Maatschappij te Alkmaar, die hun als blijk van waardéering een oorkonde eii couvert met inhoud overhandigde. De heer Donkers, stationchef, sprak de jubilarissen 'toe namens het personeel en de heeren vischhandelaren. wat gepaard ging met het overhandigen van enveloppen met inhoud en stoffelijke blijken van kamc raadschap. Van de receptie bij beide jubi leerenden werd druk gebruik gemaakt. Van het personen- en balstation wapperde de Nederlandsche driekleur. Gevat. De rijkspolitie is er in geslaagd de daders der indertijd gepleegde en reeds eer der gemelde bloembollendiefstal ten nadéele van de G. uit een schuur aan den Wijk weg alhier te vatten en in verzekerde bewaring te stellen. Veiling te Lisse, op 22 dezer, ouder direc tie van Holland's Bloembollenhuis: E.V.T. Gram Brillant I f 150; id. Cou leur Cardinal I 3.80; id. La Reine I 1.40; id Gele Prins I f 2.10; id. Moo Trésor I f 2.10; id. Chrysolora I f 1-90; id. Prins v. Oostenrijk top. f 3.70 id. Joost. v. d Von del I t.60; id. Rose Grisdeün top. 2.30; ld. La Précieuse I 2.60; id. Witte Valk top. f 3.10; jd. Artus f 1.60; id. Fred. Moo re I f 2.60; id. Wouwerman I 2.20; id. La Rcine Max. I f 2.20: id. Herman Sohlegel I f 1.50; id. Pink Beaut I f 7.70; id. Lady Boreel I 1.90; id. Rose La Reine I f 1.90; D. T. Muri'Uo I f 2.40; id. Lucretia I f 2.80; id Vuurbaak I f 4.75 id. Boulc de Neige I f 4.50; Dw. Clara Butt I f 1.60; id. Grctchen I f 1.50; id. Bar. de la Tonnaye I 2.50; Dw, Rev. Ewtank, top, f 2.10; id. La Can deur I f 2.10; id. Pride of Haarlem, I ƒ2.30; id. La Tulipe Noire lop 3.30; id. Win. Copland I f 3.60; id. Mr. Fame. Sanders top f 2.90; F,. N. Bic. Victoria 1 6.50; id. Emperor I f id. Ajax Princeps 3.20; I). N. Von Sion I f 3.50; E. R. Moreno mm. 3.25; id. Gertrude min. f 4.50; id. Lady Derby min. 4.75; id. Card. Wieseman min. f 3.25; E. W. La Grandesse, min. f 4.50; id. i'lnnocenoe, min. f 4.25; id. Gorreggio, min. f 3.50; E. B. Bismarck min. f 4.25; id. Grand Maitre min. 2.80; id. Schotel min. 2.40; id. Johan min. f 3.25; id. Queen of the Blue. min. f 3.30; E. G. Yellow Ham mer mm. f 3.80; id. King of the Yelloy min. 3.40. Alles per 100 stuks. Veiling van 21 September, onder Directie Directie van 't H. B G., Kring „Lisse E. V. T. Rose Grisdelin II 1.40; E. V. T. Proser pine 1 6.70, E. V. T. Mon Trésor top. 2.70- E. V. T. Witte Due Max. II 1.60; V. T. Cram. Brillant I 1.50; E. V. T Prins v. Oostenrijk I 2.90; D. T Murillo II 1.35; D. T. Theeroos 1 3.10; E. N. Poëti- cus Ornatus I 3.20; idem, idem II 1-60; idem, idem rond 1.45; E. N. Emperor rond f 4.60; E. N. Barri Conspicius rond J 2.90; E N. Mad. de Graaf rond 4.E. R. La Victoire min. 4.—; E. B. Perle Brillant min. f 2.40; E. B. Schotel min. 2.30; E. B King of the Blue min. 2.50; E. B. Potgieter min. f 1.70; Cr. Diverse soorten I 0.35; Glad.'Colv. Alba top. 2.—, alles per 100 stuks. Naar we vernemen hebben de wethouder voor gas en waterleiding te Vel sen, de beer Landeweerl en de directeur van het gasbe drijf een reis naar Limburg gemaakt, ter bestudcering van de gaslevering door de Staatsmijnen aan eenige gemeenten, n.I. Sit- tard enz., die liun gas betrekken, van de co'kesovens dïcT mijnen. Zulks in verband imet de mogelijkheid van gaslevering dóór het Hoogovenbcdrijf aan onze gemeente, wat hedenavond in de raadsvergadering ter 'sprake zal komen, door de ingediende vraag van den heer Tuseuius. Zooals bekend wordt bet gas tot 041 lieden door Haarlem geleverd. Wij vernamen, dat daar wel groote be zwaren tegen zullen zijn. Ten eerste brengt het dadelijk groote kosten mede, omdat van het Hoogovenbcdrijf een persleiding naar de gashouders moet gemaakt worden, waarbij dus komen nieuwe zinkers door het Noord- zeekanaal. Voorts moet dan ten Noorden van het Kanaal een nieuwe gashouder ge zet worden, moet de gemeente de perslei ding van Haarlem overnemen enz. Die kos ten zullen dus dadelijk vee] meer dan een ton bedragen. Maar tiet grootste bezwaar zal wel zijn, dat men geen absolute zekerheid zal heb ben, dat het Hoogovenbcdrijf steeds door zal werken. Er is nu nog geen sprake van, dat het in bedrijf gesteld zal worden. Zoo meenen wij dat het wei bij eenigo be schouwingen zal blijven. Een abonné verzoekt ons onder „Damiaal jes" het volgende te plaatsen om het zi groote belang dat daaraan verbonden is. Hij schrijft: In een der naburige gemeenten van Haaf lem heerscht op dit oogenblik eenige opge wondenheid over het feit, dat zeker iemand, die voor velen geen persona grata is. werd aangewezen als loco-burgemeester. We bo doelen het geval-Eijking te Beverwijk. We willen niet in een beoordeeling treden óver het al of niet rechtmatige der aange< voerde grieven, maar wenschen toch wel even vast te leggen, dat niemand toco-buTgemeestel kan worden, tenzij hij door kiezers lid van den gemeenteraad wordt gemaakt en door dd raadsleden wordt gekozen tot wethouder. Dit is dan ooik inderdaad het geval. Een groot getal kiezers hebben den nu tot loco-burgemcester benoemde tot raadslid ge-< kozen. Zoo'n groot getal was het zelfs, datoR die lijst twee candidaten werden gekozen. Maar bovendien kan niemand wethouder, worden dan met medewerking van zijn med«J leden in den Raad. 1 E11 nu doet zich het eigenaardige feit voor, dat de heer Eyking lot wethouder werd gé- kozen met 5 stemmen van de 13. Zulks wal mogelijk doordat een aantal raadsleden zien van stemming onthielden of hun stem krach teloos maakten. Tot welke gevolgen zooiets leiden kan) blijkt uit het feit, dat nu een wethouder wert gekozen, die zeker op geen meerderheid h den Raad steunt. Alhoewel het ons zeer verwonderen zou, in- dien ouder deze omstandigheden regeeren voor den gekozen wethouder mogelijk zog zijn, moet ons toch de bemerking van hel hart, dat wat betere voorbereiding en wat meer overleg tussohen de raadsleden onderling deze onverkwikkelijke geschiedenis bad kuit nen voorkomen. Dat de gekozene ten slotte zijn benoeming aannam, is niet te verwonderen en mag nig mand bern verwijten. Tot zoover deze abonné. Wij hébben opname van dit stukje niet wA. ten weigeren, alhoewel wij het liefst buitel deze geiieele affaire zouden gebleven en gal houden zijn. Het is e.en doornig geval en vooral op eeg afstand is het moeilijk een oordeel le vellen) Wij geloovcn dat inzender in vele opziohi ten den spijker op den kop treft. Maar als wij een goeden raad mogen gevee dan zouden w ij willen verzoeken dat men ir Beverwijk tocb vooral zijn kalmte bewaart Met steil tegenover elkaar te gaan staan, wekt men slechts animositeit en wordt de goed* zaak niet gediend. Een gemoedelijk woord heeft veel meel uitwerking. Indien beide of een der partijen zic h zeiv< weet te respecteeren, dan zal er heusch wei een oplossing vau de kwestie komen. Dit alleen willen wij zeggen naar aanleiding van de opmerkingen vau „abonné". Borameterstand 10 uur v.m. 758. Stfktaak, Medegedeeld door de SPAARNEBANK» De beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 93Vj 93»/, 6% Nederland 1923 99'/, 99 Oude Vaart 83V, 83 dito Gem. Eigendom 71'/j 71 Mij. „Nederland"- 137 140 Scheepvaarl-U rde 1 ü65/8 106'/, Rotterd. Lloyd 120 121 Holt. Lloyd 9 9 Paketvaart 114'/, 114'/; Oude Boot 54'/, 54'/; Holl. Stoomboot 16'/, 13 H. V. A. 453 450 Java Cultuur 352 350 JuTgens gew. 54 54 Koloniale Bank 156'/, 156 Indische Bank 117'/, 117»/; Cen. Handel Mij, 126'/, 126'/, Be sc. dito 1, 127 127 Orion 26 Geconsolideerde 135 135'/, Kon. Olie J 345'/, 349 U. S. Sfcel 92'/, 93 Marine comm. 7 Vorstenlanden 166»/, 167'/, Actions id. 161 164 Poerworedjo 95 96 Oude üeii 283'/, 286 Senembah 260 260 Deli Batavia 307'/, 306 Amsterdam Rubber 152 151'/, Sehbadjadi 296' H 297 115'/, 116 Wal Sumatra 119'/, 119 Dordtsche Petr, 333'/, 332 Southern Rails 33 33'/, Union 136 136 Anaconda 83»/, 87 tWabash 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1