Een cursus in Kerklatijn. De Huurverhoogingen, Het goederenvervoer op de lijn Haarlem -Velsen. Het sluiten der niet-Rijkswegen voor autoverkeer in Noord Holla d. Een schrijven van den heer Beijnss aan de Kamer van Koophandel. Beriehten uit onze vorige oplage. HAARLEM. Nieuwe Vereeniginsr. Afscheid van den heer J. Roodnat. Diefstal van straatbvoutehieën. OOR DEN POLITIERECHTER, teUÜPERLIJKE ST\ND- Verloren?of ontvreemd. Ernstig ongeluk. Een geweigerd subsidie. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm." Jubileum. Kleine jongens. Groote daden. Het auto-ongeluk bij Saint-Sauveur. Gegund. Personalia. Onze winkelstand. Aanrijding. Een staking bij de werf „Conrad." Ned. R. K. Tooneelbond. De Groote Klok. Giften. Log request van den Bond van Bedrijfs Auto houders in Nederland aan H. RS. de Koningin. SCHOTEN. ZAANDAM. HEEMSTEDE. Naar wij vernemen wordt hier een Paeda- jogische Vereeniging opgericht. Zooals bekend, gaat do heer Roodnat, hoofd V;m de Bijzondere School der R.-K. School- vereeniging aan <le Cruquiusstraal, met 1 Oc tober a.s. het onderwijs met pensioen ver laten. Donderdag 27 September heeft het of- ficieele afscheid plaats. In den loop van den dag en wel van 11 tot 1 uur zal er aan het schoolgebouw Cruquiusstraat 2 gelegen heid zijn voor ouders, vrienden en oud-leer lingen en kennissen om van hun belangstel ling te doen blijken. Wij vernemen, dat in „Bethanië" een mon delinge cursus in Kerklatijn gegeven zal wor den. De duur van den cursus, die in Ocloljer zal beginnen, is zeven maanden en het cur susgeld bedraagt 25. Waar de lilurgischc beweging allerwege zoozeer aandringt op het meeleven met den priester in de kerkelijke plechtigheden, be hoeft wel het nut niet uiteengezet te worden van het begrijpen van de officieeje kerktaal. Wie verdere inlichtingen wenscht, kan die verkrijgen bij de cursusleidster: Agnat Wester- mann S.R.S., huize „Bethanië", Hooge Duin en Daalscheweg 32 Bloemendaal. Wij hebben indertijd al reeds gemeld dat ie Minister aan Haarlem waarschijnlijk niet rou toestaan een vermindering van de door de jongste wijziging der Huurcommissiewet toegestane huurverhoogingen. Door het Ge meentebestuur werd aan den Minister het verzoek gericht voor Haarlem een uitzonde ring toe te staan. Dat is geweigerd. Z. Exc heet het volgende geantwoord: „Kennisneming van Uw nevensvermeld schrijven en van de in den aanhef bedoelde gegevens heeft mij niet geleid tot de over tuiging, dat Uw gemeente zich in een uit zonderingspositie bevindt, als de wetgever rtefi hij t opnemen van art. 7 in de wet van 2 Juni 1923 (Staatsblad 235) heeft gedacht. Jk vind derhalve geen vrijheid, om toepas sing van dat artikel ten aanzien van Uw ge meente alsnog te bevorderen." Wij herinneren er aan, dat eenzelfde ver zoek geweigerd is o.m. van Rotterdam en den Haag en alleen nog maar toegestaan tverd aan Amsterdam. De directie der N. Z. H. T. M. deelt mede, dat met ingang van 7 October de stoom- tramdienst AlkmaarVelsen opgeheven wordt en dat met ingang van dien datum dan ook het goederenvervoer op het baan vak HaarlemVelsen wordt opgeheven, daar dit volgens haar, op dit baanvak geen reden van bestaan heeft In verband daarmede komt alle doorvoer door Haarlem te ver- allen. Door de po'iil te Haarlem is proces—ver haal opgemaakt legen C. H. en P. V„ beiden los werkman en alhier woonachlig. Zij heb- !>en len nadeele der gemeente Haarlem een 800 straatklinkers ontvreemd. De slcenen zijn dcor de potitie in beslag genomen. (Zitting van heden) Oneerlijke dienstbode. De fabrieksarbeider J, M.. die in de Warmer bij de familie R. in den kost was, vermiste in Augustus uit een portefeuille, die 'nij in zijn jas op zijn slaapkamer han gen had, een bedrag van 70.Zijn ver moeden viel dadelijk op de 23-jarige dienst bode N. B., uit Grootebroek, die daar pas enkele dagen in dienst was, en weer1 spoe- dig weg zou gaan De jonge dame beviel niet, werkte slecht, was lui ze stond nota bene om 9 uur op. „Ja. maar de juf frouw riep me ook niet", onderbrak ze den politie-rechter. De politie vond den morgen na de ver missing het geld in een hoed van bekl., dien ze in een doos opgeborgen had. „Dus 't was nogal goed verstopt?" vraagt de rechter aan getuige J. M., den bena deelde. „Nou, dat v/as best voor mekander!" Bekl. moest bij de vinding, na eenig aar zelen wel bekennen. Maar berouw toonde ze niet veel, evenmin als voor den rechter. Ze was van plan geweest kleeren voor het geld te koopen, toen toevallig eens in de zakken van de jas gezocht en 70 van de 75 gulden, die ze in de portefeuille vond, weggenomen had. De Officier houdt rekening met de weinig sympathieke houding van beklaagde, die van berouw niets blijken liet, en het in haar gestelde vertrouwen schond terwille van haar „uiterlijke behaagzucht", en eischt 3 weken gevangenisstraf, die bekl. even aan het snikken brenger.. De Rechter, die zich dezen morgen in verschillende gcvalen reeds zeer clement betoonde, laat zich door dit late berouw niet t wc- .rteederen en veroordeelt haar tot 10 dagen. De Glazenslager. De 35-ja:He werkman D. K. uit Wormer- ecr, was op 26 Augustus op dc kermis te Zaandam, waar eveneens z'n collega's A. K. en L. v. d. E. waren. Hij geloott niet, dat ie dronken v as, maar toch kan ie zich iets er van herinneren, dat ie onder 't roepen van: „Daar heb je den glazenslager! Geef mij nou us 'n klap!" op A. K. los liep en 'm in 't gezicht sloeg, dat ie béoedde. A. K. had namelijk eenigen tijd terug bekl.'s broer met een bierglas geslagen. Ofschoon meneer al Wi jaar werkloos is, schijnt ie van z'n steun toch nog. lustig kermis te kunnen vieren en borreltjes drinken en de Officier eischt daarom 10 boete of 5 dagen. De rechter veroordeelde bekl. tot 5 of 1 dag. Nog eenige kleine zaken van beleediging, wederspannigheid e. d. werden verder be recht. Een werkman, die zonder opzettelijke bedoeling om zich stroom kosteloos toe te eigenen, in onkunde gratis stroom had ver bruikt, door de leiding vóór den meter door te snijden en eenige draden vandaar naar z'n keuken te leiden, werd van diefstal vrijgesproken. Ondertrouwd: 24 Sept. F. Hartendorp en I. Drupsteen. Geboren: 21 September, z. van C. E. Hom melsWagener. z. van N. L. K, E. SchönhuthStrehle. 22 September, z. van T. C. M. HeerensHartman. z. van J. J. Dorrenv. d. Bosch. z. van J. J. ZonneveldOphem. 23 September, d. van A, v. Dijkv. d. Pol. Overleden: 21 September. P. Wijkhuizen, 62 j., K. Houtstraat. H. Huijboom, 80 j., Gr. Heiligland. A. S. L. C. F. Koch— Kamm, 75 j., Ripperdapark. 22 Septem ber. S. L. v. LaerSchouten, 40 j„ Busken Huetstraat. V. J. Heije, 37 j„ Kennemer- plein. J. Vita Israel; 55 i„ Tetterode straat. Door den winkelier A. P. wonende in dc Zijlstraat is bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van een be drag van f 150 door zijn 18-jarige loopjon gen A. S„ wetke dit geld op kwitantie had geind. De- jongen is door de recherche ver hoord geworden en zegt liet geld tc hebben verloren. Een nader onderzoek zal worden inge steld. Zaterdagmiddag liep de 10-jarigen C. J. van D. met eenige kameraadjes op het trot toir van de Amsterdamschevaart bij den Heerensingel. Plotseling stak hij den weg over, juist op het moment toen de auto van den heer A. M„ uit Amsterdam, passeerde. Het kind werd door den auto gegrepen en tegen den grond geslingerd, waardoor het linker voor- en achterwiel hem over het lichaam heenreed. De jongen is door denzelfden auto opge nomen en naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, en aldaar opgenomen. Bij onder zoek is gebleken, dat het ventje vermoede lijk een breuk in de bekkenbeenderen heeft gekregen. Zijn toestand is dan ook levens gevaarlijk. De autorijder treft geen schuld, hij reed met matige snelheid en remde nog uit alle macht, doch kon een aanrijding niet meer verhinderen. Bij de Kamer van Koophandel is bericht ingekomen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat deze zijn goed keuring onthoudt aan het besluit der Kamer, subsidie te verleenen voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin, De Minister meent, dat de subsidies die nen beperkt te blijven tot in het algemeen belang van handel en nijverheid ondernomen acties. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid bericht de Kamer, voor ditmaal nog zijn goedkeuring te hechten aan het besluit tot verleenen van subsidie aan het Bureau van Adviezen, doch dat daarvan in de toe komst geen sprake meer kan zijn. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Nederlandschen R. K. Tooneelbond, werd Zondagavond in de tooneelzaal van het Gebouw „St. Bavo" door „Alberdingk Thijm" een uitvoering gegeven van het be kende tooneelstuk „De Eikeboom", drama in vier bedrijven, door G. Nielen. Tegen een kleine vergoeding was het mogelijk, dat iedereen deze opvoering, kwam bijwonen. Hiervan had het publiek dan ook een ruim gebruik gemaakt. Het was in grooten getale opgekomen, om van het werkelijk mooie spel, van deze bekende tooneelclub, getuige te zijn. Na afloop van ieder bedrijf, liet het zich niet onbetuigd en volgde steeds een luid applaus. De Rederijkerskamer „Alber dingk Thijm" kan bij zijn reeds behaalde successen, weder een nieuwen boeken. Zaterdag j.l. herdacht de heer B. Burger, te Schoten, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad, bij de Firma Bonarius, te Santpoort. Daarvoor was de poort en werkplaats mooi versierd, 's Morgens te half elf werd de ju bilaris met zijn echtgenoote bij de firma ontvangen, die hem een prachtig gouden horloge met inscriptie overhandigde en een couvert met inhoud. Verder kreeg de jubila ris den dag vrijaf, om dezen gezellig in hui- selijken kring door te brengen, waar hij ook r.og van het personeel en familie geschenken en bloemen mocht ontvangen. Zaterdagavond 7 uur heeft op de Boter markt de 12-jarigen M. K„ bij een twist met de 14-jarigen D. P. dezen met een mes in den rug gestoken, waardoor hij tamelijk ernstig werd gewond. Tegen het moord lustige kereltje is proces-verbaal opge maakt. Het mes is in beslag genomen. Bij het hoofdbestuur van de Nederland- sche Reisvereeniging is een telegram uit Tarkes (Zuid-Frankrijk) ingekomen, melden de, dat het stoffelijk overschot van de beide dames Blaauw, de familie Henneman, mej. R. Hog eveen en den heer J. Verschuur naar Nederland is verzonden. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. Aan de firma H. de Vries, alhier, is door den lieer Ed. Cuipers, architect te Amster dam, het grond- en heiwerk opgedragen voor den bouw van het Kennemar Lyceum. Bij den dienst der directe belastingen is ingaande 1 October a.s. eervol ontslag ver leend aan mej. J. J. van den Houten, Rijks klerk te Haarlem', kantoor D.B. De firma W. v. Langelaar heeft op de Ged. Oude Gracht 125 een engros cn detail zaak geopend in lederwaren en fournituren die besiist den toels der critiek kan door slaan. Op de plaats waar eerst een (oud pak huis heeft geslaan is deze nieuwe winkel zaak verrezen. De feint en de verlichting zijn in den stijl van het •artikel gehouden, sober, doch zeer smaakvol. Het kleine kantoortje den winkel, met zijn glas-in-lood gezette ruit jes in de deuren geeft het geheel een pret- lig^aanzien. Wij vertrouwen dan ook dal het succes voor den heer van Langelaar niet zal uitblijven. Zaterdagmiddag heeft op den Janswag een aanrijding plaats gehad tusschen twee wiel rijders. Beiden kwamen zij te vallen. De 14-jarige C. S. kwam met ziin hoofd op den grond terecht, en werd bewusteloos opgenomen en bij den caféhouder, den heer S„ binnengebracht. Door de E. H. B. O. is hij weder bijgebracht en naar ziin woning vervoerd. De 16-jarige J. C. bekwam verwondingen aan zijn hand en knie. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk vernield. In verband met de 10 pet. loonsverlaging bij de werf „Conrad", is aldaar Maandag morgen een achttal nageljongens in staking gegaan. Een causerie van Ellen Rnsse. Zondagmiddag vergaderde in het gebouw „Sint Bavo" de Ned. R. K. Tooneelbond. Des morgens werd om half negen door den Zeereerw. heer A. Ratté, Bondsadviseur, in de kapel van de Zusters aan de Koning straat eene H. Mis opgedragen. Des namiddags werden de afgevaardig den in de vergaderzaal welkom geheeten door den heer G. Nielen, namens de afdee- ling Haarlem. De geestelijk adviseur opende dan de vergadering met gebed, waarna de heer J. A. M. Everwijn uit Rotterdam een woord van welkom sprak tot mevrouw Ellen Russe, die zich bereid had verklaard een causerie te houden, den heer Jos. v. d. Velden, den heer Vink, uitgever en verder tot alle aan wezigen. Spr. herinnerde er aan dat de Bond nu 10 jaar bestaat, doch de omstan digheden lieten een grootsche viering niet toe. De notulen werden, na eenige bemerkin gen, goedgekeurd. Medegedeeld werd dat getracht zal wor den, wanneer de financiën zulks toelaten, in het volgend jaar in sommige kringen theoretisch onderricht te doen geven op tooneelgebied. Daartoe zullen vooraan staande menschen worden uitgenoodigd. Van den heer Diesfeld te Edam was be richt ingekomen dat hij bedankte als pen ningmeester. Hij deed dat in een schrijven, waarin hij eenige klachten naar voren bracht omtrent het financieel beheer en nog een persoonlijke klacht tegen den voor zitter. Deze kwestie werd uitvoerig besproken. Hierbij werd o.m. naar voren gebracht dat de ondergrond van de zaak deze is dat de heer Diesfeld zich niet kan vereenigen met een met algemeene stemmen genomen bestuursbesluit. In|tusschen werd door den voorzitter, den heer Diesfeld, een woord van warme v/aar- deering gebracht voor wat hij vele jaren in het belang van het R. K. Amateur-tooneel heeft gedaan. Hem zal een schrijven van darik worden toegezonden. Het financieele verslag wees een klein nadeelig slot aan. Van 15 afdeelingen was nog geen afdracht van contributie ontvangen. Causerie Ellen Russe. Mevrouw Ellen Russe hield dan een cause rie over: Dilettantentooneel of Volkstooneel. Zij herinnerde hierbij aan een dispuut in de Tooneelgids opgeworpen. Gevraagd werd daar of niet beter is te spreken van Volks tooneel inplaats van Dilettantentooneel. Het woord Dilettantentooneel zou als schimp zijn op te vatten en voorgesteld werd voort aan te spreken van Volkstooneel. Een heele boel zijn hierop reeds ingegaan; anderen hebben tegen de nieuwe benaming gepro testeerd. Spr. ziet de kern van de zaak an ders, De vraag is niet of beroepsspelers of geen beroepsspelers een stuk opvoeren, maar de kwestie is dat Volkstooneel zijn moet een uiting der gemeenschapskunst; net Volkstooneel moet universeel zijn. Tot nu toe hebben dilettanten en ook be- roepsartisten veelal burgerlijke kunst gege ven. Dit woord: burgerlijk is echter niet op te vatten als een minachting, als een scheldwoord. Onder Burgerlijke kunst ver staat spr. in dit geval dat voor den burger lijken kunstenaar alle menschen gelijk zijn en van alle menschen het levensverloop even aesthetisch en even belangrijk is. Vandaar de neiging tot het uitbeelden van volslagen onbelangrijke, vaak tot in de nietigste klei nigheden uitgeplozen levensgebeurtenissen van volslagen onbeduidende menschen. In deze richting hebben vooral de tach tigers gewerkt. Als voorbeeld noemde spr. Lodewijk van Deijssel's „Adriaantjes." Ook Katholieke schrijvers in Holland hebben tooneelstukken van burgerlijke kunst ge schreven zoowel voor beroeps- als dilettan tentooneel. Spr, trad dan in een beschouwing o. m. van de Fransche literatuur met name die literatuur, die aan de door spr. aldus ge noemde burgerlijke kunst doet. In de laatste jaren is een reactie ingetre den, waarbij spr. noemt Henri Ghcon, die universeele kunst wilde, katholieke kunst, een terugkeer tot de kunst der middel, eeuwen Ghéon wenscht een brug te slaan tusschen aarde en hemel. Ghéon dramati seerde de levens der Heiligen, een onuit puttelijke bron. Van deze werken verschijnt binnenkort een Hollandsche vertaling bij den uitgever Vink. Spr. beveelt deze vertaling in de aandacht aan, maar waarschuwt tegen één factor bij Ghéon n.l. den humor. We hebben behoefte aan humor, maar die humor' kan aanleiding geven tot verkeerde opvat tingen. Pas op voor die humor, zegt spr., chargeer niet te veel, want anders geeft die humor aanleiding tot spot. Goed uitgevoerd zijn die werken een aanwinst voor de kath. kunst, zoowel voor beroeps- als niet-be- roepspelers. Spr. noemt een andere schrijfster, een Hollandsche, die zich van de Burgerlijke kunst losmaakt: mevrouw Roland Holst. Wij, katholieken, zijn het met haar opvattin gen in de meeste opzichten niet eens, maar uit den vorm van haar stukken valt voor ons veel te leeren. Zij ziet het universeele en bant het individu. Als ander voorbeeld van hoogere kunst noemt spr. Herman Teirlinck's „Torenbe schermer", wat bij de lustrumfeesten te Delft werd opgevoerd. Het lag daarbij in de be doeling contact te brengen tusschen publiek en spelers. En toch, zoo besloot spr., noch Ghéon, noch Teirlinck, noch Roland Holst geven weer wat op 't oogenblik voor het katholiek Volkstooneel noodig is. 't Meest misschien nog geeft een andere Franschman, Claudel, hetgeen we zoeken. Hij weet individu er, gemeenschap te synthetiseeren, hij geeft in zijn stukken een beeld èn van de gemeenschap èn van het individu. Spr. noemde als voorbeeld hiervan een hier in Nederland weinig bekend stuk van Claudel: La Ville, Dit mooie stuk ontleedde spr. op welsprekende wijze. Wat moet er dus komen wil het Volks tooneel werkelijk levensvatbaarheid hebben? vroeg spr. tenslotte. En zij antwoordde: werken, waarin de gemeenschap zichzelf weerspiegeld ziet, zooals in de stukken. van Henriette Roland Holst, maar dan niet met haar communistische theorieën, doch als uitingen der katholieke levens opvatting met het geloof en den humor van Ghéon's werken, die de brug tusschen hemel en aarde hersteld willen zien, stuk ken met de voeling tusschen publiek en spelers, zooals Teirlinck gaf in Torenbe stormer en met de verheven gedachte van een Claudel, zooals deze heeft neergelegd in La Ville, De Stad Aan de Katholieke too- neelschrijvers zich bewust worden van hun verheven taak en trachten werken te produ- ceeren, waarin deze hier besproken kunst vormen tot een harmonieus geheel samen smelten, dan zal het katholiek tooneel, ook wanneer niet beroepsspelers daarin optreden in werkelijken zin <~en volkstooneel zijn en de menschheid nader brengen tot God, uit Wien alle schoonheid geboren is en de kun stenaars, spelers en schrijvers, zullen dan de vertolkers zijn van het Goddelijk woord. De voorzitter onderstreept het applaus, dat op deze rede volgde met een hartelijk dankwoord. Aan het verslag van den secretaris is ont leend dat, volgens den steller, de Ned. Too neelbond in zijn 10-jarig bestaan zijn levens vatbaarheid en vruchtbaarheid heeft be wezen. Een kort historisch overzicht werd gegeven. Dc crisis, ontstaan door den wereldoorlog, werd overwonnen. Speciaal werd herinnerd aan de vergadering te Utrecht, drie jaar ge leden, waar het bestuursvoorstel om den Bond op te heffen, werd verworpen. Dit blijkt een goed besluit te zijn geweest. Dit jaar meldden zich 8 nieuwe vereenigingen aan; 5 werden afgeschreven. Het verslag wijst op de financieele moeilijkheden der vereenigingen, waarvan dikwijls het gevolg is, dat de contributie niet aan den Bond wordt afgedragen- De bibliotheek steeg in aantal werken tof 430. De prijsvraag voor een tooneelwerk mislukte. Zij bleek niet mogelijk, vooral om economische redenen. In den competitie wedstrijd werd dit jaar vooruitgang gecon stateerd. Eenige incidenten bij dezen wed strijd werden besproken. Gewag wordt ge maakt van de schenking van een wisselbeker door den uitgever Vink en dank werd ook gebracht aan eenige belangstellenden, die medailles ter beschikking stelden. De voor zitter zal worden ontlast van het secreta riaat. Aan verschillenden werd dank ge bracht voor wat zij in 'net. belang van den bond deden. Aan den voorzitter-secretaris werd dank gezegd voor het jaarverslag. Eenige inlichtingen werden gevraagd en verstrekt. Daarna had, met een toepasselijk woord, de uitreiking plaats van in den competitie wedstrijd behaalde beker en medailles. Zonder stemming werd aangenomen het voorstel van het Bondsbestuur om voortaan in elk geval de competitie vóór den Vasten te doen eindigen. Het voorstel van het Bondsbestuur om de bondscontributie van 7.50 per jaar op 10 te brengen, ondervond bestrijding van Alkmaar. Deze afdeeling drong aan op zuinigheid in bondszaken. De afdeeling Krommenie wil bepalen, dat de contributie om het half jaar wordt be taald. De afd. Joost v. d. Vondel, Rotterdam, is tegen contributie-verhooging, omdat er geen begrooting is ingediend. De afd. Hilversum meent, dat de wedstrij den geen reden kunnen zijn om de contribu tie niet te verhoogen. De fout zit meer hierin dat vele contributies niet binnenkomen. De afd. Haarlem is vóór contributie-ver hooging omdat deze niet zoo groot is en omdat het bestuur mooie plannen heeft. Daarvoor is geld noodig. Tenslotte werd besloten omtrent de con- tributievraag een referendum onder de afdee lingen uit te schrijven. Echter werd beslo ten de contributie per half jaar te innen. Het bondsbestuur stelde voor dit jaar de afdeelingen vrij te laten in de keuze van hun stukken. Alkmaar en Hilversum wenschten voor alle afdeelingen hetzelfde stuk op te doen voeren in de competitie. De voorzitter lichtte toe dat een regisseur rekening moet houden met de beschikbare krachten. Het voorstel van het bestuur werd aange nomen. Daarna had de ting plaats der mededin gende afdeelingen betreffende de keuze van een speeldatum. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. A. M. Everwijn, Th. A. M. Milten burg, beiden te Rotterdam en Leo Bakker te Alkmaar. In de plaats van den heer Dies feld werd tot bestuurslid gekozen de heer H. B. v. d. Sande te Haarlem. De afd. Joost v. d. Vondel (Rotterdam) stelt voor een catalogus te laten drukken. Besloten werd eerst reglementen te laten drukken en daarna te denken aan catalogi. Van de rondvraag werd een zeer druk ge bruik gemaakt voor het behandelen van huis houdelijke zaken. De heer v. d. Sande bracht hulde aan het bestuur voor wat het voor den Tooneelbond deed. De heer Stelles uit Utrecht werd benoemd tot penningmeester. De voorzitter sprak het slotwoord. EEN NIEUWE WATERKELDER. Gedurende de warme dagen van den thans achter ons liggenden zomer heeft Amsterdam een tekort gehad aan drinkwater.De oorzaak daarvan was dat niet genoeg water kon wor den aangevoerd. Een nieuwe rein-waterkelder aan den Haarlemmerweg was in aanbouw. Deze had indien hij gereed was geweest, dit watertekort aanzienlijk kunnen verminderen. Dezer dagen is die kelder, welke 10.000 kub. meter water kan bevatten, gereed ge komen en zal binnenkort in gebruik worden genomen. Daardoor heeft men overdag 10.000 kub. meter water meer in reserve. Met het in gebruik nemen van dezen nieu wen waterkelder is bij overvloedig gebruik van water aan den watersnood van Amster dam nog geen einde gemaakt. Daarvoor is noodig dat aan de transportbuizen van Lei duin naar den Haarlemmerweg meer capa citeit wordt gegeven. Door twee buizen wordt het water aangevoerdeen derde wordt gelegd. Deze is reeds tot stand geko men tusschen Leiduin en Oostelijk Haarlem en van Oostelijk Halfweg tot Sloterdijk. Het stuk Oostelijk Haarlem naar Halfweg moet dus gelegd worden. Dit werk verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Vermoedelijk gaat dit stuk van de transport leiding niet langs den Haarlemmerweg, maar door den Haarlemmermeer. Ook bestaan er plannen om de pompmachines aan den Haarlemmerweg, die het water direct in de stadshuizen pompen, uit te breiden. Er werken bij een normaal gebruik drie machi nes een vierde is in reserve. Wanneer echter langzamerhand grootere hoeveel heden water weggepompt moeten worden, zullen nog rneer machines noodig zijn. De nieuwe rein-waterkelder, die binnen enkele weken in gebruik zal worden geno men is gebouwd op 3600 palen. Hij is geheel van gewapend 'oetor. en heeft een opper vlakte van ongeveer 2500 vierk. meter. Het water staal: er dus, wanneer hij gevuld is, vier meter htjog. Met den bouw werd het vorig jaar Sep tember begonnen. De kosten bedragen vier ton. Gistermorgen stond het uurwerk van de Groote Kerk weer eens stil. Dit beteekeot zoowel voor het verkeer als de werklieden, die op deze klok afgaan een groot ongerief. DE HOOGERE HANDELSSCHOOL. Een adres aan den Minister van Onder wijs. Het volgend adres is aan den Minister van Onderwijs gezonden Ondergeteekenden, allen voorstanders van het behoud der zoogenaamde Hoogere. Handelsscholen met een H.B.S. met 3- jarigen cursus tot onderbouw, geven met verschuidigden eerbied te kennen dat zij met leedwezen-in het aanhangige wetsontwerp tot regeling van het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs de bovengenoemde handelsscholen hebben gemist dat zij zouden betreuren als in de wet op het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs aan de hoogere handelsscholen met een H.B.S. met 3-jarigen cursus tot onderbouw niet de plaats zou worden in geruimd, die haar als inrichtingen van al gemeen ontwikkelend en vormend onder wijs toekomt dat zij daarom Uwe Excellentie eerbie dig verzoeken alsnog eene bepaling in het wetsontwerp op te nemen, waarbij aan de hoogere handelsschool, als afdeeling D van het Lyceum, nog liever buiten het Lyceum verband om, een zelfstandige en gelijk waardige plaats wordt gegeven naast de H. B. S. met 5-jarigen cursus en het gym nasium en haar die rechten worden ver leend, welke in het wetsontwerp aan de afd. C 1 van het Lyceum, afd. 1 H. B. S. met 5- jarigen cursus worden toegekend. Het adres is onderteekend door een groot aantal ingezetenen, waaronder de burgemees ter, wethouders, vertegenwoordigers van groothandel, bankwezen, industrie, benevens vooraanstaande personen. Van N.N. voor cte Duitsehe Priesters 1.00 Van N.N. voor cte Duilsche kinderen 1.00 Van Th. S. voor de Duilsche Priesters 2.50 Verschillende isezwaron naar voren gebracht. Door den heer A. Beijnes, lid der Kamer van Koophandel, is het volgend schrijven aan de Kamer gericht: Onder dankzegging voor dc herinnering, neergelegd in uw schrijven d.d. 13 Juli be treffende de door mij aangeroerde quaestie inzake de verordening van Gedeputeerde Sla- len, betreffende het rijden met vrachtauto's alsmede autobussen in de provincie Noord- Holland .verzoek ik U beleefd Uwe aandacht voor het navolgende: Het grootste bezwaar, hetwelk aan deze nieuwe verordening verbonden is, is de ver wisseling van oorzaak met gevolg. Immers de wegen zijn er voor het autoverkeer, en niet omgekeerdvelerlei bepalingen voor het autovervoer en in hel bijzonder voor het autobusverkeer worden er gemaakt, terwijl er over hel hoofd gezien wordt dat de meeste wegen nooit fatsoenlijk berijdbaar geweest zijn; zou hel niet veel meer logisch zijn dc wegen aan de cisehen, die hei snelvervoer nu eenmaal stelt, aan te passen? Docd Ie drukken is een verkeer, dal van zelf ontslaan en gegroeid is door de tijdsom standigheden, .niet ve r k c erso n t Wi:k ke Ifng loopt nu eenmaal parallel met de ontplooiing van het industrie- en zakenleven. Bij gebrek van levensvatbaarheid sterft alles zijn eigen dood en zoo zal zulks met het intensief vrachtverkeer ook 'gaan, als het blijkt niet meer te voldoen aan de eisehen van den tijd. Doch nu wij eenmaal staan in liet teeken van het snelverkeer, een gevolg niet alleen wande groote wereldconcurrentie, doch wel degelijk ook van de ongemotiveerde inmenging van de overheid in de particuliere bedrijven en hierbij hebben we slechts tc denken aan 15- en 48-urige arbeidsweek, de drukkende belastingwetten, de zakelijke belasting op het bedrijf, de gemeentelijke loonpolitiek dan be hoort men een open oog 1e hebben voor de nooden en behoeften welke deze periode met zich brengt. Zeer vele groote verkeerswegen in Neder land, om slechts te noemen den hoofdweg HaarlemAmsterdam, Den HaagRotter dam, RotterdamHoek van Holland, hebben nooit aan de eisehen van een verkeersweg voldaan. Alle vervoermiddelen, daarover rij dende, hebben technisch en constructief te lijden en toch beweert men dat de motorwa gens de wegen vernielen? Door de besturen van autoinobilistenver- eenigingen is reeds gedurende een reeks van jaren de aandacht gevestigd op den toestand, waarin sommige trajecten verkeeren. Gaat men nu op den ingeslagen weg consequent door, dan zou alle verkeer aan banden gelegd worden, slechts in dat geval zou het mogelijk zijn, de wegen in uitstekenden staat te hou den. Hierbij is nog op te merken, dat ver schillende gemeentebesturen het plan koes teren een extra belasting voor zware vracht wagens voor te stellen -nog meer last en druk derhalve op het zakenleven en dit ze ker als premie op den zwaren bestaansstrijd en de donkere handelsvooruitzichten, die de handelswereld heelt te doorleven. Het wil mij voorkomen, dat, al ben ik overtuigd van dc moeilijkheid van dit vraag stuk, deze kwestie, doch dan in principieelen vorm, dient voorgelegd te worden aan de Commissie van Vervoer. De vraag toch, of de overheid door mag gaan met te „maatregelen" en wel zoodanig, dat handel en industrie hiervan de dupe zijn, en wel juist in een tijd, waar naast bescher ming ook verlichting op haar plaats is, is te actueel om te negeeren". De Bond van Bed rijf san tob ouders in Neder land verzoekt de Kamer van Koophandel ad- .haesie te betuigen met een door hem aan H. M. de Koningin gezonden request betreffende de nieuwe verordening op het sluiten van alle niet-Rijkswegen buiten dc bebouwde kommen in de provincie Noord-Holland. Door het besluit worden alle wegen, waar over de bevoegheid/van Ged. Staten zióh uit strekt, gesloten verklaard, o. a. voor motor rijtuigen op meer dan 2 wielen, zwaarder dan 1700 Kg., wanneer de wielen voorzien zijn van gummibanden, met uilzondering van personenrijtuigen met maximum 8 zitplaatsen. Het request betoogt o. m„ dat er bijna geen vracb la ulomobielen in Nederland rijden met een ledig gewicht van 1700 K.G. of minder, of met een belasting van een der wielen van 1300 K.G. of minder, zoodat vrij zeker kan worden aangenomen, dat 90% der in Neder land rijdende automobielen na U.Augustus 1.1. niet meer in de provincie Noord-Holland, bui len de zeer enkele Rijkswegen, zullen kunnen rijden zonder medewerking van Ged. Stalen dier provincie. De noodzakelijkheid van het vragen van ontheffing zal dus vrijwel regel zijn, aldus liet request, hetgeen in flagranten strijd is met den geest van de Motor- en Rijwiehvet, mede blijkens de Memorie van Antwoord, betreffen de art. 13: „De ontheffing wordt uiteraard slechts in bijzondere gevallen verleend." Hét request ra-eenl, dat de bedoelde wegen, mils behoorlijk onderhouden, niet de door Ged.Staten geëdschlte verkeorsbeper.kinig eisehen daar het Uier vermeende vernielen van du wegen door bet zware verkeer toch nooit kan mo liveeren het sluiten der wegen voor vrachtauto's op luchtbanden lichter dan vele personenauto's, welke vrijgelaten worden. Volgen-s de mepning van den Bond kunnen ander zwaar autoverkeer hoogstens vallen wagens met een ledig gewicht van meer dan 3100 K.G., dus boven dc twee-tonner, niet een wiulbelasting van 1800 K.G. en zwaardere wagens. 'Alles daar beneden, aldus het request, be hoort dan ook te worden vrijgelaten, te, meer, daar het ineerendeel hiervan toch reeds lucht- of cu&hionbanden heeft en eerder zich zelve vernielt dan de wegen. Hel request zegt ten slotte, dat deze ver ordening, naar de mcendng van den Bond: le, in strijd ds met de Motor- cn Rijwiehvet, althans met' den geest daarvan; 2e, in strijd is, met het algemeen belang, daar zij: a. het verkeer met vrachtautomobielen in de provincie Noord-Holland meer beperkt, dan zelfs door eigen toelichting zou zijn te motiveeren, temeer door de wanhopige ont heffingsvoorwaarden; b. het verkeer met auto's met grooter wielbelasting dan 2,600 K.G. (honderden in Nederland) totaal uitsluit en "dus daardoor het doorgaand verkeer daarmede totaal on mogelijk maakt, tevens in strijd met de Me morie van Antwoord op art. 4 der Motor- en Rijwielwet» waar de „Overwegende betee- kenis van het doorgaand verkeer moet wor den aangenomen, ook voor provinciale we gen". Op rond van art. 4 der Motor- en Rijwiel- wet verzocht het request aan H.M. de Konin gin, deze verordening te willen doen wijzigen of te laten intrekken. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: D, Koening, Gen. Bothastr. 116, een pet; M. Vos, Gen. Cronjéstraat, 16rood een; grijs strikje; J. Dingshoff, Javastr. 6, een: paar dameshandschoenen; F. de Ligt, Gen. Cronjéstr. 69, een beugeltasch met inhoud;, A. Vreenegcor, Gen. Cronjéstr. 31, een man-, telceintuur; H. v. Vessum, Dr. Leijdsstr. 54, een regen- en een colbertjas; A. Segerius,: Celebestr. 20, een licht bruin hondje; G. v. d. Brink, Lucas Meijerstr. 9, een paar wielen van een vliegende Hollander; H. Hijnen, Rijksstraatweg 314, een pakkist; aan het Politiebureau, een pak muziekstukken, een zilveren knipje met inhoud en een mantel ceintuur Gemeenteraad. In de Vrijdagavond ge houden raadszitting passeerden onder de in gekomen stukken 4 verzoeken om toeken ning van pensioen als wethouder der ge meente. van de heeren Duys, Donia, Brink man en van Velsen. De heer Pelt (V.B.l meende, al zal hij niet tegen de verzoeken stemmen daar hij aa;1 eens verkregen rechten niet w.'l tornen, (och een ernstig protest te moeten doen hooren, namens een groot deel der burgerij, nu een man in de kracht van zijn leven jaarlijks 1500 uit da gemeentekas gaat trekken, ter wijl hij hoegenaamd geen schade heeft gele den in zijn burgerlijke positie, en in de laat ste jaren zijn wethouderschap slechts matig waarnam. Z. h. s. worden daarna de verzoeken om pensioen toegestaan. Voorts was een kennisgeving ingekomen van den heer v. d. Laan (S.D.A.P.) dat hij als lid van den raad ontslag neemt, om ge zondheidsredenen, waarover de voorzitter zijn spijt betuigt en eenige wa»rdeerende woorden aan hem wijdt. De Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen" en „Zaandam's Belang" ontvangen resp. 67.200 en 146.000 voorschot voor den bouwvan arbeiderswoningen. B. en W. verkrijgen voorts met op één na algemeene stemmen toestemming, de crisis commissie te machtigen 1 toeslag per week te geven aan de werkloozen voor het aan< schaffen van brandstof in plaats van cokes» prijsverlaging over de geheele linie, zooal» aanvankelijk was verzocht door eenige orga nisaties. Na uitvoerige discussies staakten de stem men over het voorstel van den heer Peli (V.B.) om over te gaan tot afschaffing der wethouderspensioenen, zoodat in een volgen de vergadering daarover opnieuw zal wordenj gestemd. De stemverhouding hierbij wasl burgerlijk tegen socialistisch. De heer Bolhoeve (C.P.) had dit voorstel; nog geamendeerd door de wethouderspen-i sioenen in overeenstemming te brengen met! de betalingen der burgerlijke pensioenwet, terwijl de heer de Vries (R.K.) amendeerde eerst na 20 dienstjaren een pensioen gelijk aan het salaris, toe te kennen. Een voorstel Prins c.s. om aan de regee ring l^et verzoek te richten de vlootwet niet aan te nemen, ontlokte begrijpelijkerwijze een ampel vlootwetdebat, waarbij over en weer scherpe woorden vielen. De anti-revo lutionaire wethouder Kruijver betitelde de socialistische agitatie der laatste dagen als misleidend terwijl ook de heer Kelder (S.P.) in de actie meer partij-politiek zag, dan wa ren strijd voor den vrede. Het voorstel werd tenslotte met 11 tegen 7 stemmen aangeno men. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor tb Verordening op de Vrijwillige Brandweer ai: volgt aan te vullen: terwijl voor het geval dat voor blussehing nog geen kader aanwezig mocht zijn, ieder dlie aan dc blussóhing of het reddingswerk bij. brand deelneemt, geacht wordt op die voor waarden in dienst te zijn aangenomen, lotdial een of meer 'kaderleden aanwezig zijn en als dan doar hem of hen over verdere hulpver- leening onmiddellijk eene beslissing wordt ge. Bomen." B. en W. stellen voor aan A. Stevens op zijn verzoek vergunning te verleenen tot hel brengen van een wijziging in de bebouwing op drie bouwperceelen, gelegen aan de Heem, steedsche Dreef, ten Zuiden van de Spaarm zich Haan. B. en W. stellen voor d'e Adriaan Pauw- laan tot den Bron stee weg door te trekken ed daarvoor ongeveer I960 M2 grond aan it koopen. voor den prijs van 4000. Tevens vragen zij voor aanleg rioleering ec bestrating een crediet aan van 11,000. B. en W. bieden ter vaststelling aan eer aanvulling van de 'bouw- en woningverort dening inzake het stellen, gebruiken en op<, ruimen van steigers. REGELING WERKVERSCHAFFING. B. en VV. schrijven, den Raad: In dc vorige raadsvergadering werd beslo? ten de beslaande regeling betreffehde de werkverschaffing met daaraan verbonden loonregeling, genoemd in ims advies van 3d Augustus j.l. no. 82, voorloopig te bestendigen voor de maand September. De werkloosheidscomimssie geeft in over weging de weiikverschaffirig van gemeente wege in October voort te zetten, aangezien in dc omstandigheden nog niet d'e minste ve.rber tering is gekomen, terwijl zij van oordeel is, dat de levensvoorwaarden nog niet van dien aard zijn dat tot verlaging van de thans gel dende uilkecring kan worden geadviseerd. Wij kunnen ons met dit avies vereeniigenj doch waar het seizoen reeds zoover gevorderd is, dat vele wetlkzaam'hedenvoorn) in den land- en tuinbouw spoedig zullen eindigen en daardoor de kansen op het verkrijgen van werk voorloopig steeds geringer zullen worden, stelien wij u voor de bestaande regeling vooh de werkloozen te laten voortduren tot 1 April 1924, mits de gemeénte voldoende weitk be houdt, dlat naar ons oordeel geschikt is voot werkverschaffing aan werkloozen en boven dien met bel voorbehoud, dat d'e Gemeente steeds andere maatregelen kan treffen. OVERREDEN EN GEDOOD. AMSTERDAM, 24 Sept. In de Groeft van Prinstererstraat geraakte Zaterdag middag een ongeveer 7-jarig knaapje ondet een auto. Door den geneeskundigen diensf werd het kind naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd, alwaar het bij aankomst bleek te zijn overleden. HET AUTOBUSSEN-GEVAAR. Met 17 passagiers te water. Te Zaandijk kwamen Zondagmiddag twek autobussen, die elkaar wilden passeeren, ir botsing, waardoor de autobus van den on dernemer Fontijn, uit Wormer, die een aan tal sportliefhebbers naar den wedstrijd Z. F. C.Ajax vervoerde, een defect aan de stuurinrichting kreeg, ten gevolge waar van deze te water geraakte. De 17 inzitten den wisten zich met groote moeite te red den. De passagiers kwamen er grootendeels met een nat pak af. Enkelen liepen ernstige snijwonden aan gezicht en handen op. Dit is de tweede maal in korten tijd dat een autobus van den ondernemer F. te wa-j ter is geraakt*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2