Voorwaarden voer de gratis Ongeloften-verzefceriBg Woensdag 26 September 1923 46ste Jaargang No. 14546 m NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB Van het Vaticaan, Aara Weekabonné's. Vergiitigidg te Haarl.'liede. „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT" Onbillijke criliek. KLACHTEN OVER BEZORGING. Het 6de eeuwfeest van St. Thomas. UIT DEM OMTREK. LISSE. In sommige buiten-agentschappen klagen onze agenten er ernstig over, dat de week-abonnementsgelden niet trouw op tijd worden voidaan. Ten dringendste verzoeken wij al onze .week-aöonné's zooveel mogelijk stipt des Maandags (of indien er een an dere vaste dag is, stipt op dien dag) de week-abonnementsgeiden te vol doen. Onze agenten hebben op vele plaatsen, door de groote afstanden, een zware taak. Zij moeten boven dien aan ons regelmatig op vaste tijden 't volle bedrag der abonne mentsgelden afdragen. Redenen ie over om te vragen dat men hunne taak niet moeilijker make dan noodig is. Wij vertrouwen dat dit billijke verzoek bij al onze abonné's een open oor zal vinden en danken daar voor bij voorbaat. DE ADMINISTRATIE. NOORDWIJK. EGMOND-BINNEN. Fusie van Trammaatschappijen en nog iets "SASSENHEIM. BEVERWIJK. HAARLEM. voor de Abonné's der ï)e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 (Franco per post per kwartaal bij [Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 l Haarlem. ^Telefoonnummers. 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentlén 35 cents per rc'« Bij contsact belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tek'T als ingezonden mededeeiing, op do Ie Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbed-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. j (Dat de afbraakpogingen" der regeering, in Troonrede en millioenennota aangekon digd, critiek zouden ondervinden, was te verwachten. Dat er Zondag j.l. op den pro- tcstdag der socialisten harde woorden zou den vallen, wie had anders verwacht van de leiders dezer beweging, geboren onte vredenheidszaaiers? Wij kunnen het ook nog wel begrijpen, wanneer zelfs in onze kringen door arbeiders en ambtenaren wat •gemopperd wordt, nu m;a zich een groot deel van de veroverde voordeelen weer ziet ontgaan. Maar de critiek moet binnen de perken blijven; verstand en inzicht moeten ten slotte na het gevoel aan het i woord komen en het laatste woord spreken. Dat blijkt echter niet het geval. Er is he laas gegronde vrees voor een hardnekkige en kwaadwillige campagne tegen deze Re geering. Van wel,ke soort deze belooft te worden leert ons de beschouwing van mr. Marchant over de millioenen-nota in het jongste nummer van „De Vrijzinnig-Demo craat Laten wij er een paar zinnen uit ci- teeren om den geest, niet alleen van dozen ^politieken leider, maar van een groot deel ^der felle oppositie van straks aan te geven, ifn het bewuste artikel heet het dan: I „Ware de normale gang iri het staats beleid behouden gebleven, dan zou een nieuw kabinet naar ander beginsel her stellen, wat een vroeger kabinet had mis dreven. Hier echter, in de methode van het zetministerie, behelst de critiek op vroeger beleid niets dan zelfcritiek. De leider van het kabinet staat voor hat Nederlandsche volk irr het boetekleed. Hij formuleert de aanklacht tegen zich zelf, in alle scherpte; zóó volslagen wanorde is er in de' financiën: zóó onverantwoordelijk was het roekeloos uitgeven.... door mijn kabinet; zóó ondoordacht de aan ambte naren gegeven waarborg tegen verminde ring van salarissen.... door miin kabinet: zóó onbekwaam het pogen tot financieël herstel.... door mijn kabinet: zóó weinig verhelderend de methode om tekorten schijnbaar weg te werkenvan mijn kabinet. Ik ben wel verplicht, ofschoon te laat, tot het voorbereiden van drastische maat regelen tot het terugnemen van het gege ven woord, om zoo spoedig mogelijk nog te herstellen, wat verholpen worden kan., nu ik het zelf zoover heb laten komen. Het is de minister Colijn, die het kabi net aldus laat spreken. Men heeft ge sproken van snoeien: de millioenen-nota lezende, kan men aan „snoeien" nauwe lijks denken; hier wordt met den bijl ge bakt.... in de uitgaven tot behoud van -onze volkscultuur, in rechtsverplichtingen, tegenover ambtenaren." Dit lijkt heel raak en snedig gezegd; maar N»oor een politiekru leider, die onze parle mentaire geschiedenis kent, is zulke taal tliet minder dan onverantwoordelijk. Mr, •Marchant immers weet, hoe er tientallen ja ren lang hier te lande met de sociale wet geving en het onderwijs is gehaspeld. Toen in de meeste landen van Europa en zelfs daarbuiten onder invloed en leiding of wel door direct ingrijpen van den Staat de be scherming en verzekering der arbeiders ■was tot stand gekomen, hadden wij sinds ,1901 niet anders dan een zeer .onvoldoende Ongevallenwet. Of kan Mr. Marchant een aantal sociale regeeringsmaatregelen uit dc^ laatste helft der vorige eeuw noemen? Zoo niet, dan heeft hij te bedenken, voor welk een enorme taak het eerste ministerie-Ruijs stond, dat met frisschen moed en prijzens- waardigen durf wat men dacht te zijn „den inieuwen tijd" tegemoet ging. Herinnert Mr. 1 Marchant zich niet meer hoe de toestand in 1918 tot 1920 was? Dat de Kamers de ministers Aalberse en de Visser niet meer bij konden houden; toen zij met bijna bo vennatuurlijke krachten trachtten in te ha len, wat vroeger op 't gebied van sociale wetgeving en enderwijs was verzuimd? Toen sloeg de polsslag van den tijd; de regeering voelde dien en handelde overeenkomstig, ffaar fout was, dat zij in haar optimisme be drogen werd.; dat de toestanden rondom ens zich niet ontwikkelden, zooals velen gehoopt hadden. Had de internationale po litiek een ander verloop genomen, men zou thans de regeering om haar vooruitzien ge prezen hebben. Thans is ons budget met een te veel aan uitgaven bezwaard, waar tegenover de hardnekkige malaise geen inkomsten brengt. De staatshuishouding is topzwaar geworden, doordat een christe lijke regeering te veel wilde inhalen, wat vroegere liberale regeeringen hadden ver zuimd. Dat zijn optimisme Je groot is ge weest is het eenige verwijt, dat men aan het eerste kabinet-Ruys kan maken. De regee ring van thans hard te vallen, omdat zij de uitwerking van haar kloeke en forsche daden wat wit temperen, totdat weer een betere tijd daagt, zou zijn een voor zichtig beleid misprijzen; maar wanneer zulk een verwijt komt van liberalen of van hen, die uit liberale huize voortkomen, wier politieke vaders dus door hun nalatigheid voor een groot deel de eigenlijke schuld dragen van het verstoorde evenwicht der laatste begrootingen, dan komt zulke cri tiek toch het bespottelijke nabij! Abonné's dio te klagen hebben over ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU LAAN 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. Men bericht ons uit Rome: Het zesde eeuwfeest van den H. Thomas van Aquino zal te Rome plechtig herdacht worden door een reeks conferentiën die van *18 tot 22 November zullen gehouden worden door verschillende geleerden, waaronder de Kardinalen Billot en Lauren ti, Mgr. Deploige voorzitter van het wijsgeerig Instituut van den H. Thomas te Leuven Pater Cordovani en Prof. Maritain van de Kath. Universiteit van Parijs. Op Zondag 25 November zal in het Vaticaan in, tegenwoordigheid van den H. Vader de slotzitting der feesten plaats hebben. Voor een Pauselijke wetenschappelijke Akademie heeft Z.H. de Paus in de Vati- caansche tuinen het landhuis door Paus Pius IV gebouwd afgestaan. Het gebouw wordt geheel gerestaureerd en voor het nieuwe doel in orde gebr'acht. Gedurende de laatste weken vertoefden in de Eeuwige Stad tal van Fransche pel grims. Nauwelijks was de eene Fransche be devaart vertrokken of de andere werd aan gekondigd. Ofschoon de H. Vader besloten had tot 20 October geen audiënties te ver- lcenen, werden al deze bedevaarten door den Paus ontvangen, gelijk Z.H. ook de Neder landsche bedevaart ontving, ën in particu liere audiëtie Mgr. Dr. Schaepman, Presi dent van het groot-seminarie van Rijzenburg. De President was gekomen om eenige dagen rust te genieten en had de reis gemaakt over zee van Amsterdam naar Genua en keerde langs den zelfden weg naar het vaderland terug. In het Vaticaan sprak men met lof over de Nederlanders dia tegenwoordig zoo talrijk naar Rome komen. De laatste bede vaart der handelsreizigers en der K. S. A. was de vierde groote groep die in 1923 naar Rome kwam, kleine gezelschappen en par ticulieren uitgesloten. K. Middenstandsvereeniging. Gister avond hield de R. K. Middenstandsvereeniging afdeeiing. van de „Hanze" in hel cafc van den heer J. Tijssen een vergadering. De opkomst was niet best. De VoolHsitter, de heer F. G. J. Van dei- Eerden, opende met den Christelijken groe.t 'de vergadering en heette allen welkom. Hij betreurde de slechte opkomst. Hij wees op het feit, dat de Hoofddirecteur van de Hanzebank besloten had het kringkantoor Lisse op te heffen en Lisse onder Ie brengen bij het kantoor te Leiden. De Voorzitter zei de nog getracht te hebben het kantoor te Lisse voor de bollenstreek te behouden; uit bezuinigingspunt kan échter aan dat verzoek niet worden voldaan. Naar aanleiding van de bank deelde de Voorzitter nog mede, dat, inzake de Haariemsóhe Hanzebank, geen ongerustheid behoeft te bestaan. Op de Vergadering van aandeelhouders te Lei den is het praeadvies van de commissarissen om geen dividend uit te kecren aanvaard. Spreker had dan ook zijn herbenoeming als commissaris aanvaard. De notulen werden vastgesteld. Onder de mededeeïingen herinnerde de voorzitter aan het 40-jarig priesterfeest van dén Z.Eerw, heer Pastoor en dat het dagelijksch bestuur iri de feestcommissie zitting had met de an dere drie standsorganisaties; hieruit bleek, dat het kerkbestuur haar tijd begreep en dat een feestcommissie moest zijn samengesteld uit de plaatselijke standsorganisalies. Van den kring Leiden was een schrijven ingeko men met verzoek een te Leiden te houden vergadering bij te wonen op Woensdag 10 September. Wegens ons Koningin nefoest konden wij daaraan niet voldoen. Evenmin konden we op 20 September naar Haarlem. Nu zal op 27 September te Haarlem een vergadering worden gehduden. Voor de fe deratie, dekenaat Noordwijk waren er twee afgevaardigden geweest, waarvan de voor zitter enkele mededeeïingen deed. De voor zitter zeide, dat Lisse ajs. Donderdag te Haarlem vertegenwoordigd zal zijn. Aan dc orde, is verkiezing van een be stuurslid wegens bedanken van den heer Webqr. De voorzitter bracht een woord van hulde aan het afgetreden lid waaraan we een ijverig bestuurslid verliezen, een be stuurslid wiens adviezen op hoogen prijs werden gesteld. Spreker betreurde daarom dat de heer Weber wegens gezondheidsrede nen verplicht'is bet bestuur te vertalen. Hierna ging men over lot stemming. Na twee stemmingen werd gekozen de heer ,1. v. d. Voort. Aangezien deze echter niet ter vergadering aanwezig was, zal de secretaris hem van zijn benoeming in kennis stellen. Vervolgens 'is aan de orde verkiezing van ren vaandeldrager wegens bedanken san den heer J. Zandvliet; levens heeft deze ook bedankt als voorzitter van de Propaganda- club. De Voorzitter schetste de groote ver diensten van den heer Zandvliet als propa gandist: aan hem danken we voor een groot deel dat hetgeen de Hanze nu is. "Bij elke vergadering bracht hij nieuwe leden aan. In zijn plaats werd als vaandrig benoemd de heer B. Ransdbrp. Voorts is aan dé orde de verkiezing van afgevaardigden naar de ver gadering van den Centralcn Raad Tot afge vaardigden werden benoemd de heeren F. G. Wesseling en Jac. van Zeist en als plaats vervangers de heeren F. Zwetsloot en C. J. Hoes. Vervolgens komt aan de orde behan deling van de agenda voor deze centrale Raadsvergadering. Deze agenda gaf weinig stof Int breedvoe rige besprekingen: alleen de Bondsbegroo- ling gaf eenige variatie Wat het hoofd'be- stuursverkiiezingen betrej't, meende het be stuur in de vacature in het Hoofdbestuur als candïdaat voor te dragen den heer G. Al- kemald'e Ie Noordwijk, waaraan de vergade ring hare sanctie verleende. Als hospitantleden werden toegelaten de heeren H. Verwoerd en A. Molenaar. In de rondvraag wezen de heeren bouw ondernemers er op. dat de gemeente-opzich ter werken uitvoert \£aarmeo hij het parti culier initiatief ondermijnt. Enkele jaren ge leden is door den Raad het salaris van den gemeente-opzichter dermate gesteld, dal hij zonder nevenbetrekkingen in zijn levenson derhoud kon voorzien. Men stelde daarom voor een request aan den raad te richten en te verzoeken hieraan paal en perk Ie stel- ■csanars Hp.- 1 - len. Mocht het salaris van de gemeente- opzichters niet toereikend zijn, dal de Raad ze dan herzie. De Voorzitter meende dat het meer gewenscht was, dat de gewestelij ke bouwva-kpatroonsorganisatie dit deed; mogelijk gaf dit meer cachet. Besloten werd dit van de afdeeiing te doen. Een ander bouwvakpalroon wees er op, dal hel onderhoud aan kerk en school on billijk wordt verdeeld; hierin wensrhte hij verbetering. Het bestuur zal er de betrokke nen op attent maken en verzoeken daarin verbetering te brengen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering na dank zegging door den voorzitter met den Christel, groet gestoten. Aanbesteding. Aanbesteed is de bouw van het tweede gedeelte der Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting op een terrein buiten Noordwijk. Er werden 29 biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver de heer W. v. d. Bosch, te Dordrecht, met 152.770. Maria-vereeniging. De Zondagavond ge houden vergadering was, tengevolge van het slechte weer, minder druk bezocht dan ge woonlijk. Na de gewone werkzaamheden bracht mej. Kaptein, als afgevaardigde een uitvoerig verslag uit van de Algem. Vergade ring, in Leiden gehouden. Ingekomen was 'n schrijven van den Volkshond, bclreffende een Kath. Vereen iging sgeb o u w. Een dergelijke stichting werd door de vereeniging zeer nut tig geacht en gaarne zou deze de oprichting en in stand houding naar beste krachten steunen. Besloten werd voor de a.s. kermis een propaganda-brochure: „pleizterige ker- j mis" te verspreiden. Hierna kwam aan de orde een bespreking van de opvoering van een kinderoperettc. Reeds zijn de costumes aangekocht en met het instU'deeren van verschillende rollen is al begonnen. Dal belooft dezen winter een miocrien avond. Een zeer belangrijk onder werp was het punt: retraites. De presidente stelde voor, dat door de leden wekelijks een klein bedrag zon gestort worden, waarvoor dón een volgend jaar door de deelnemers een retraite zen kunnen worden meegemaakt. Dit voorstel vend algemeen bijval, zoodat besto len werd, dat elke week 10 cent bij de leden, die zich- daarvoor opgeven, zal worden opge haald. Dit lage bedrag is natuurlijk voor reis- en verblijfkosten onvoldoende. Daarom zal de kas der vereeniging iets bijdragen, terwijl de Eerw. Adviseur ioezegde, dat ook opsteim van het in de parochie bestaande re trait en fonds mocht gerekend worden. ZijnEerw. hield bo vendien een krachtige aansporing voor het deelnemen aan retraites en zette hel nut daar van uileen. Reeds gaven zich 9 vrouwen en meisjes op. Goedgevonden werd, 'dat ook niet-leden aan dit retraite-spaarsysteem kun nen deelnemen. Leden en anderen, die zulks wenschen, gelieven zich spoedig hij hel be- Gnder dezen titel verzocht ons een mede werker uit Hille-gom opname van de volgen de wenschen en grieven: Men bericht ons, dat de trammaatschap pijen E, j. M. M. E. T. en N. Z. II. één li chaam zullen worden, vermoedelijk reeds met 1 Januari a.s. Het personeel komt dan in dienst bij één maatschappij met uniforme rechten. Hoewel de drie maatschappijen reeds geruimen tijd onder één directie staan, ver schillen de arbeidsvoorwaarden der verschil lende maatschappijen nogal beduidend, zoo dat een uniforme regeling zeker goed zal wer ken. Wij zouden de groole maatschappij in ernstige overweging willen geven, zich met de gemeenten aan den stoomtramweg Haarlem- Leiden gelegen, Ie verstaan, en de electrifi es tie dier lijn (misschien ook van andcrci met subsidie dier gemeenten, ten spoedigste ter hand 'e nemen. Hiervoor zijn meerdere goede gronden aan te geven. Laten wc eerst opgeven de concurrentie met de autobussen, wordt alleen bestreden door eleclrificatie, waardoor vaker en sneller verbinding ge schiedt. Dc eleclrische HaarlemOverveen Blocmepdaal (hetekkelijk klein traject), maar evenzeer de electrische HaarlemAmsterdam (vrij groot tra jee). Op deze verkeerswegen ziel men geen autobussen. Nu moet men ons goed begrijpen: wij zijn geen vijand van autobussen, noch minder van de ondernemers en juichen voor geïsoleerde plaatsen ze zelfs toe als red eters in den nood, maar we zouden het toch hartgrondig betreuren als de autobussen tram, (die bovendien de oud.^e rechten heeft en naast hare gebreken ook haar deugden eu verdiensten) verdrongen.' En nu zegge men nie:t „dat is praat, dal gebeurt toch' niet", we ne men de zaak ernstig en dan is het niet tegen te spreken, dat om nu maar eens bij Iiil- legom te blijven -de autodienst zelfs meer passagiers trekt dan de tram, zelfs op hét traject HillegomHaarlem, waar de 30-mini»- tendienst is ingevoerd door de tram. Dat zit hem zeker niet in liet heerlijke zilje in de autobus, zeer zeker me'! Als je door mekaar gehost wil worden over den hief en daar ellendig slechten straat weg neem dan de autobus en iv.el de train! Maar. hel sneller vervoer trekt en daarom is efectrificalic mr! half uurdie..st in beide richtingen urgent. Maar er isnnnn, waarop wc jui,t thans de aandach! vesti gen. De werkloosheid dreigt alom en spookt ook in onze sire,ken. En de Regie ring gaat de werkeioos'heidszorg geheel ov-r- dragen aan de gemeenten. Nu ligt het dus terstond voor de hand, dal de gemeen',-n met beide handen de gelegenheid aangrijpen cm en compagnie te doen arbeiden, was- schen dus de gemeente- en tramhanden el kaar en worden beiden schoon. En dit were zal vele handen vragen voor verbreeding «i verbetering van wegen. Iloel juist, maar ,s ooit het geld heler hesleed dan aan de ver betering en de verbreeding van wegen? Le ven we niet, daar de verbreeding van de wegen in geenérlei opzicht evenredig ver band heeft gehouden met het toenemend snel en druk verkeer in een noodtoestand, die absoluut niet mag wonden bestendigd? Daar komt nog meer hij: Hiliegom, Lisse, Sasscnhcim en Warmond gaan haar water leiding slichten. Menigeen hoopt er werk te vinden en het is goed gezien in den a.s. win ter er mede Ie beginnen, maar voert dit werk miet over vele Jv.M. afstand-s langs den weg der le verbroeden en te veranderen trambaan? Zou In t geen cén-opbreken zjjn, indien tramdirecties en Gemeenten elkaar verstonden? Medewerking van aangelanden moet er evenzeer zijn. dat spreekt. Het gaat eenvoudig niet aan, eer absurten prijs !c vragen voor een strookje berm, waarnam men zelfs weinig of niets heeft, alleen om dat de gemeenschap het noodig heeft. In tegendeel. de burgerij moet haar eigen be lang begrijpen cn steunen waar zij kan. En wij hebben alle vertrouwen in de meerder heid dier aangelanden: en wij weten, dat ook de Wet die, (liet is niet len onrech te reeds in den Bijbéi vastgelegd) is ge maakt om de boondoeners te straffen 1 krachtig zal optreden tegen kwaadwilligen en onhandclbaren.! Wij meenen dit nu eens naar voren te moeten brengen, nu, waar de tijd is aan gebroken om handelend op te treden, nu de Overheid door plicht en lijdsomstandiglheden gedrongen is dc bevolking le helper, door den noodlottigen malaise-lijd, doch waar groole lichamen en burgerij evenzeer den duren plicht hebben, die Overheid naar best vermogen in die moeichj.te, maar grootschc laak te steunen. stuur op te geven, dan zal in het vervolg de bijdrage geregeld aan huis geïnd wórden. Al les wijst er op, dat op deze manier heL vol gende .jaar een flinke groep relraitantcn naar Rotterdam zullen optrekken. Na het zingen van een lied en de gewone rondvraag, werd de vergadering gesloten. Schouw. Wegens den hoogen stand van hel wal ar zalfde aangekondigde schouw van het Waterschap de Oniingepolderde Landen onder Egmond-binnen, een' week v.órden uil- gesteld en dus plaats hebben op Dinsdag 2 October. R.-K. Volksbond. Deze houd! a.S. Vrij dag 28 Sepl. des avonds 8 uur een verplichte, ledenvergadering in Hotel Het Bruine Paard". Ais een belangrijk punt d'er agenda zij ver meld bespreking Reorganisatieplan door een der leden van liet Centraal Bestuur. Herwonnen Levenskracht". Het was goed gezien van het plaatselijk comité van Herw. Levenskracht" van haar praalwagen waarmede zij in hel j.l. gehouden bloemen corso alhier den len prijs verwierf foto's te liaten maken' en die voor hel publiek be schikbaar le stellen a 25 ct. Reeds 100 stuks zijn er verkocht en op heden zijn er nog enkele verkrijgbaar hij het bestuur van het plaatselijk comité. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersvereen. ..KennemerlamfWeilirigncteering van 24 Sept. Snijbconen 1545 ct.; sperdeboonen met dl'. 2028 ct.; idem z. d'r. 3338 ct.; tros 3616 ct.; diilk-ke hoonutl 1622 ct.; witte cap. 30 ct.; tuinboonen 20—22 ct.: aardappelen 4 -0 ct.; drielingen 2—3 cl; aardbeien 110 ct. per Kg,; meloenen 20—38 ct.; bloemkool 79 cl.; groene kool 4—8 cl.: komkommers 47 ct. per stuk; sla 0.951.75: andijvie 0.00 1.25: spinazie f 0.501.20 per kist; puste- Barometerstand: .7.63. Vooruit. OPGAVE VAN: J. I WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem lein 2630 cl.: appelen 2590 per ben; wor telen 1222 cl.; selderie 45 eb; pieterselie 34 ct.; prei 1214 ct. per hes. Personalia. Dc heer F. Bleijendaab alhier, verwierf het politie-diplom a van den Alg. Nederl. Politiehond.' Het lijk van T. W. is. nadat dc sectie er op verricht was, gisleren weder te Schellink- wcude begraven. Hierdoor deelen wij mede. dat alle beta lende abonné's gratis tegen ongelukken ver zekerd zijn op de onderstaande voorwaar den De ingeschreven geabonneerde op de „Nieuwe Haarlemyhe Courant" is, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de directie-van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" de verzekering doet duren, ver zekerd tegen de geldelijke gevolgen van on gevallen, op de volgende voorwaarden Artikel 1. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerden, die aan de vol- igende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde in de registers van de „Nieuwe iHaarlemsche «Courant" zijn ingeschreven b. tusschen 18 en 60*jaar zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, wel ke voor hen het gevaar voor ongevallen ver- grooten en volkomen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder het ongeluk, als m deze voor\vaar- [den bedoeld, wordt verstaln de uitsluitende ren rechtstreeksche oorzaak van een lichame- Jijk letsel (waaronder ook te water geraken .verstaan wordt), den verzekerde, onafhanke- ;lijk van zijn eigen wil overkomen, en waar van het bewijs geleverd worde dat zulks - door van buiten af toegebracht geweld werd (veroorzaakt, met het gevolg hierna in Art. 3. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen ;500 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de 'grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor zaak is van de levenslange ongeschikt heid van den verzekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide cogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het onge val. 400 GULDEN indien het-ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor zaak is van den dood van den verzeker den geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeluk. 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor zaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 100'GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor zaak is van de amputatie van beide le den van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 60 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor zaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 15 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor zaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 35 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaar den) de eenige en rechtstreeksche oor- Zaak is van de breuk van een boven en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen, terwijl onverminderd de bepaling der voor laatste alinea van artikel 6 krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om .welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan 500 kunnen bedragen. Onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovenge noemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrek kige, verminkte of friet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmer king komt bij uitkeering. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers aan een hand tengevolge, .dan gaat de volle te verkenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of bij ontstente nis daarvan aan de erfgenamen vari den ge- dooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledema ten, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ont staat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van de N. H. Courant. Artikal 5. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt-- heid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij dié operatie noodzakelijk was wegens het letsel, waartegen verzekerd is) c. door een bevalling, ook al mocht de dood: veroorzaakt zijn door een ongeluk d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of; somnambulisme was, of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid min der in staat dan gewoonlijk om Zor£ voor zichzelven te dragen door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, on verschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden, of bij vlieg- of luchtvaarttochten, of bij baden, zwemmen of wielrijden g. door grove nalatigheid of grove onvoor zichtigheid, of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog óf binnènland- schc beroerten. Deze voorwaarden verzekeren echter wel tegen gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelf verdediging, of wel bij poging tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Euro peesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van de „Nieuwe Haar lemsche Courant" te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" de verze kering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen of krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten allen die zich met de bereiding, het verwerken of proefnemingen met bus kruit^ schietkatoen, nitro-glycerine, dyna miet, naphta, acityleengas of andere licht ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegen woordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijn werkers, acrobaten, circusrijders er. dergelii- ken. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematenwordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeval dn', het overlijden ten gevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de ver zekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur der N. H. Crt. zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de ver zekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde ee/i ongeluk overkomt moeten in alle gevallen alle bij zonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schrif telijk gemeld worden aan de directie van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" te Haar- len en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, dan zullen geene gelden betaald worden. "Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschie den binnen drie dagen na het bekend wor den van bet ongeluk aan de belanghebben den. Zoo spoedig mogelijk na her ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen, en de verzekerde is ge houden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den genees heer 'onafgebroken op te volgen, totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval rnoet de geneesheer der N. H. Crt. toegestaan worden den verwonde te onderzoeken wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de N. H. Crt, heeft eveneens vrijheid orn zoo danige genees- en heelkundige behandeling te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betref fende eenig ongeluk of verwonding*op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schrif telijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met doodelijkeni afloop moet hiervan aan de Directie van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" te Haarlem schriftelijk worden kennisgegeven, onmid dellijk nadat het ongeluk aan belanghebben den bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belang- hebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer I ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering,! en in geval van overlijden van de dood acte, kan de belanghebbende aanspraak maken I op de behandeling zijner vordering. De over gelegde stukken blijven het eigendom van de Directie. De kosten der geëischte verkla ringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verze kering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van de N. H. Crt., slechts na ontvangst van eene door den rechtheb- bende geteckende quitantie en tegen over legging der laatste uitgereikte abonnements- quitantie. Van geen som, die - verschuldigd is zal; interest betaald worden, ook niet in gevallen,; waarin die anders volgens de wet verschul digd zou zijn terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand nadat] hef is toegestaan geworden, is ingevorderd.; Artikel 7. Alle geschillen, uit deze voorwaarden;, voortvloeiende, zullen beslist worden_ door drie scheidslieden, Nederlanders, bij on verdeelde keuze door partijen te benoemen., Bij weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der drie' scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheids lieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen benevens de helft van list honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Het ontvangbewijs van den verzekerde van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op de vaststelling, der identi teit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van de „Nieuwe Haarlemsche 1 Courant" te Haarlem. Alle bestaande polissen zijn vervallen en moet bij een eventueel ongeluk alleen de laat ste betaalde kwitantiën overlegd worden. Men wordt beleefd verzocht deze Touranf te bewaren en de voorwaarden goed door t« lezen. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1