BERICHT. Donderdag 27 September 1923 46ste Jaargang No. 14547 DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De Chineezen van Europa. DIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. IJMUIDEN. HILLEGOM. Aan onze We@kabofiné'& In sommige buRen-agentschappen kiagen onze agenten er ernstig over, dat de week-abonnementsgelden niet trouw op tijd worden voldaan. Ten dringendste verzoeken wij al onze veek-abonné's zooveel mogelijk stipt des Maandags (of indien er een an dere vaste dag is, stipt op dien dag) de week-abonnementsgelden te vol doen. Onze agenten hebben op veie plaatsen, door de groote afstanden, een zware taak. Zij moeten boven dien aan ons regelmatig op vaste tijden 't volle bedrag der abonne mentsgelden afdragen. Redenen te over om te vragen dat men hunne taak niet moeilijker make dan noodig is. Wij vertrouwen dat dit billijke verzoek bij al onze abonné's een open oor zal vinden en danken daar voor bij voorbaat. DE ADMINISTRATIE. velsen Onze abonné's zullen in het nummer van gisteren wel bemerkt hebben, dat de VOOR WAARDEN der GRATiS- ONGELUKKEN-VERZEKERING zijn afgedrukt. Wij verzoeken de abonné's beleefd deze courant van datum 26 September goed te bewaren, en de voorwaarden nauwkeurig na te lezen. Aan degenen die zich na dezen datum abonneeren zal op aanvrage gratis een uittreksel worden toegezonden ADM. N, H. COURANT. NOORDWIJK. BEVERWIJK. J. J. WEBER ZOON Opticieus - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem l:sse. HEEMSKERK. WIJK AAN ZEE EN DUIN. AMSTERDAMSCHE BEURsP 1 94 Orion I1/. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers. 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Adverlentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. 't Moge lijken op water naar de zee dra gen, wanneer men nog iets toevoegt aan de lawine van artikelen, ingezonden stuk ken, adressen, particuliere klachten oyer den postchèque- en girodienst, toch willen wij in het stadium, waarin de „reorganisa tie" van dezen tak van staatsdienst ge komen is, nog een enkel woord zeggen. Over hetgeen de twee laatste maanden gebeurd is spreken wij nu niet meer; de blunder, door de directie van den girodienst gemaakt, is zóó evident en gaat zóó alle perken te buiten, dat de betiteling „schan daal" er nog te zacht voor lijkt. Wij willen dit echter nu laten rusten; dat is gepas seerd, en we vragen slechts: wat gaat er nu gebeuren? De indruk wordt gewekt, alsof het centraal girokantoor den achterstand zoo langzamerhand heeft ingehaald en met een weinigje vertraging, welke geleidelijk vermindert, weer als van ouds gaat werken. Hieromtrent dienen wij zoo spoedig moge lijk klaarheid te krijgen; het publiek mag niet langer de dupe blijven van de blijkbare onmacht, om de geschapen desorganisatie te ontwarren en het geldverkeer normaal te doen functioneeren. Wij ontvangen n.l. nog tal van klachten, ook uit de laatste dagen. Er zijn vele ge meenten. die de burgerij in staat hebben gesteld om door automatische gireering hun geldelijke verplichtingen voor levering van gas, water en electrischen stroom te vol doen. Verschillende gemeentelijke diensten schijnen echter kasgeld noodig te hebben en beginnen per kwitantie te disponeeren over geld, dat automatisch door den giro dienst moest worden overgeschreven, maar nog niet is gedaan. D'c eerzame burger heeft dus een te goed bij een staatsdienst, die in gebreke blijft, waarvoor de gemeentedienst hem aanspreekt. Erger is het met de belastingen. Velen zijn gewoon na het ontvangen van een waar schuwing dadelijk een girobiljet voor de verschuldigde belasting af te geven. De giro dienst bleef echter in gebreke de over schrijvingen af te doen en nu ontvangt men aanmaningen („de kosten dezer zijn vijf-en- twintig cent!") om belasting te betalen, welke men al lang op zijn afrekening van den girodienst vermeld heeft gevonden. Wij hebben zulke gevallen voor ons liggen, met aanmaningen, dateerend van na 20 September, terwijl twee weken te voren reeds opdracht tot overschrijving was ge geven. Wij wijzen daarop, omdat hieruit blijkt, dat ook nu, op dit oogenblik, de zaken nog ho peloos in de war zijn en alle voorstellingen van: „de zaak marcheert al weer," niet anders dan bezijden de waarheid zijn. Een ander bewijs daarvoor vifiden wij in het „Hbl." Aan een correspondentie van een klagenden aibonné ontleent het blad het lolgende: „Wij overhandigen u inliggende copieën onzer briefwisseling met het Centrale Post girokantoor in Den Haag, waaruit u be merken zult, dat op 25 Augustus een be drag van 180 op onze girorekening werd gestort, dat wij ons op 16 September per soonlijk naar Den Haag begaven, om te in- formeeren, of dit bedrag reeds verantwoord was, dat wij op 17 September een brief van de Giro ontvingen, houdende bevestiging, dat de chèque op onze rekening zou worden bijgeschreven, hetgeen door hen telegrafisch werd bevestigd, dal wij op 20 September een giro-biljet ontvingen, waaruit blijkt, dat deze storting, in plaats van op ons credit, op ons debet was geboekt, dat wij hierop bij schrijven van 21 September hen opmerk zaam maakten, dat wij op 24 September een afrekening ontvingen, waarop de afrekening inderdaad in ons credit werd geibracht, evenwel het vorige foutieve debetbedrag on veranderd werd overgenomen en dat der halve 180 nog niet in onze rekening zijn verantwoord." Hieruit blijkt dus, dat de verwarring bij den girodienst blijft bestaan. En nu is de vraag: waar blijft de regee- ring? Is de girodienst een staatsdienst, ja of r.een? Is de regecring dan van plan de ge meentelijke betaalkantoren en de belasting administratie (die toch al zoo achter is) ge heel en al in de War te sturen, gezwegen dan ditmaal van den onnoemeüjken over last, welken men den meer dan ÏOC.OOO re keninghouders aandoet? En ten slotte, maat niet het minst: weet de regeering niet, dat er vele millioenen ibij den p.ch.- en giro dienst uitstaan en dat het Staatscrediet ernstig kan worden geschokt, wanneer de geduldige rekeninghouders beu worden van deze proefnemingen en hun saldi op vragen? x De eigenbelangen van den Staat en wel zeer iroote belangen, dringen derhalve totdirect ingrpijen. En toch gebeurt dat niet. Zijn wij dan nu werkelijk de Chineezen van Europa geworden? Zoo juist wordt gemeld, dat de Minis ter van Watestaat het advies van de Neder- andsche Bank heeft gevraagd betreffende den stand van zaken in den postchèque- en girodienst. Het eerste advies is dus ge vraagd!! Hoeveel moeten er nog volgen, eer wordt ingegrepen? DE DAHLIA'S IN DEN PROEFTUIN. In den Proeftuin van de Algemeenc Ver- eeniging voor Bloembollencultuur te Heem stede staat thans een keurcollectie Dahlia's in vollen bloei. Tal van Dahliakweekers, uit elle hoeken van het land, hebben hier hunne nieuwe aanwinsten opgeplant ter verkrij ging van het Getuigschrift van den Proef tuin en dus is deze collectie als het neusje van den zalm te beschouwen en worden hier de toekomstige handelssoorten getoond. Dat echter niet alle Dahlia's, die hier op geplant zijn, een Get. Proeft, behalen kon den, bleek wel bij ons bezoek. Slechts een kleine hoeveelheid soorten zijn bekroond, gelukkirf, zouden wij zeggen, want anders zou het sortiment spoedig te groot zijn. Het viel ons op, dat onder de bekroonde soorten zooveel pompon-Dahlia's waren. We noemen van hen; Stanle" Yard, een spre kend karmijn-rood gekleurde aanwinst; Electra, welke zich tooit met een schat van licht oranjekleurige bloemen; Vrona, die opviel door hare zacht kanarie-gele kleur; Kokarde, welker amberkleurige tint zeer evendig is en die zoowel als snijbloem als voor tuinplant te gebruiken is; Sneeuwwit, doet haar naam eer aan. Het groen der plant was bedekt met de sneeuwwit ge kleurde, mooi gevormde bolletjes. Pink Beauty is het fijnste lila-rose dat wij ken nen en buitengewoon rijkbloeiend. Velvet Ball is fluweelbruinrood en groot van bloem voor een pompon. Als tuinplant echter om te stelen. Het zusje der pomponnetjes, n.l. de Rosette-Dahlia is eveneens flink verte genwoordigd. Hiervan noemen we de Duit- sche soorten Herbstzeitlose in het lila op witten grond; Carl Strauss in het jacht lila- rose en zeer rijkbloeiend en Diplomaat, een glanzend bruin-roode verscheidenheid en ook een sieraad voor den tuin. Cupido is de sierlijkheid in eigen persoon. Het mooie lila kleurtje, de bijzondere vorm en de ste vige ranke stengel, onderscheiden haar van andere soorten. Mooie Dec. Dahlia's vinden we Prins Maurits in het mauve; Zaailing 67 in het lila-rose en groot van bloem; de rijk- bloeiende Dr. v. d. Kemp, in haar fraai fraise-rose toiletje; Golden King, welker smalle goudkleurige blaadjes een mooie bloam vormen en Haarlem's Glory, een forsch-roode soort met goed gevormde bloe men. Van het tuincactus-type vielen op de groote, barnsteenkleurige La Lorraine; de zacht-rose Volkslied en de levendig rose Sympatic, terwijl in de collectie Colorette- Dahlia's Scarlet Queen onze bijzondere aan dacht vroeg. Wc eindigen met Vulcain, een schitterende, scharlaken-roode dwerg deco ratieve Dahlia, welker bloempjes van zeer eigenaardige, doch mooie vorm zijn. De planten zijn als 't ware bedolven onder het rood der bloemen. Het verdient aanbeveling een uurtje in dezen Dahlia-lusthof zoek te brengen. „Weekbl. voor BI. Clt." Uitslag loting. J. G. van Andcl No. 10, J. van Assema 34, H, C. Barthel 18, A. van den Berg 15, A. Biesheuvel 7, C. Boe- rée 2, H. Boh 21, J. Bongers 28, J. Boo gaard 23, P. Ch. Bottelier 1, H. Broekhuis 13, J. J. van Bruggen 17, H. W. Bijnsdorp 11, D. Derr 19, J. van Domselaar 5, P. B. Dooijes 26, J. J. Dorlandt 31. G. N. van Geilswijk 8, H, A. Greeven 43, W. Hartog 4, Ch. H. Heeremans 27, A. J. Hoof 44, P. Hulsebosch 39, J. Jonker 48, A. van Keu len 30, A. A. Knoppert 47, C. Kooiman 46, A. Kooijman 9, G. van Koperen 16, G. Kruseman 32, J. van Laar 40. L. Leijs 24, P. Loogman 25, G. J. Lubbers 6, H. J. van Merrienbocr 45, A. J. de Mol 20, J.de Mol 37, P. V. van Schie 3, J. M. Schrama 22, H. G. Schrijvers 38, G. G. Spigt 36, J. II. Thornborg 41, G. Timmerman 42. C. P. van de Velde 33, P. Th. N. Vriesekoop 12, J. de Waard 29, C. J. M. Webcr 35, W'. F. Wiggemansen 14. Gevonden voorwerpen. Een porte feuille met inhoud; een ceintuur met gespen. Te bevragen bij den gemeente-veldwachter te Halfweg. Verkooping. Het kantoor met pakhuis van de N. V. Zeevisscberij Mij. Europa aan de Haringkade alhier zal op 12 October ge rechtelijk worden verkocht, GEMEENTERAAD (Vervolg) Het Voorstel van B. en W. inzake wijziging verordening op de invordering van de plaat selijke inkomstenbelasting niet verordening wordt aangenomen; evenzeer 't voorslcl van B. en W. inzake bezoek van kinderen van den Hillegommerdijk op de O. L. School. Punt 13. Verzoek J. B. Verhaar om een vaste aanstelling als kantoorbediende ten kan tore van Gemeentewerken. Oek hierover een mime woordenwisseling. B. en W. willen hem lot 1 Oct. 1924 gelegenheid geven een anderen werkkring te zooken. De een is er voor, dat de tman bouwkundig leekenen leert, de ander acht dit onnoodig. Na eenige discussies wordt met alg. stemmen een amendement door den beer Loerakker voorgesteld om aan 't voor slcl van B. en W. toe le voegen, aangenomen, 't Gewijzigde voorslcl luidt nu aldus; de tij delijke benoeming op de beslaande voorwaar den te verlengen lot 1 October 1924 ten einde Verhaar in de gelegenheid te stellen zich moei te bekwamen voor de werkzaamheden, noodig' voor een vaste aanstelling of een anderen werkkring te zoeken. Tot leden der commissie tot bestrijding der werkloosheid worden benoemd de heeren van Houten, Fijma en Jansen die de benoe ming aannemen. De heer Klaver, eerst be noemd, nam de benoeming niet aan. Do aanvulling salarisregeling werklieden- reglement werd aangenomen; Joh. J. Oschalz bekwam een vaste aanstelling als stratenma ker, terwijl als hoofdbasis voor hem zal gel den: werken voor hel wceklóon en bij hooge uilzondering aangenomen werk. Inzake opheffing cursus bouwkundig leeke nen, werd na uitvoerige besprekingen aan B en W. opdracht gegeven deze zaak nader te onderzoeken. Vermoedelijk zal de cursus blij ven beslaan. Het voorstel van B. en W. in zake het vervolgonderwijs werd aangenomen. De be looningen zullen echter op 50 pet. worden gebracht. Dit zal gelden voor alle scholen, die vervolgonderwijs wenschen- Rondvraag. De heer Fijma klaagt over de huizen van „Goed Wonen", hij woont er zelf in één; hij somt een heele reeks grieven op. Hij wil zelfs een gerechtelijke vervolging, althans aansprakelijkheid der aannemers voor de nu te maken kosten. De heer Klaver tracht den heer Fijma te weerleggen. De heer Vermeer acht zich als nief-des- kundige niet tot oordeelen bevoegd, maar de feiten, door den heer Fijma genoemd, moet hij onderstrepen. De voorzitter wijst er op, dat dit „Goed Wonen" aangaat. De heer Loerakker merkt op, dat een der boomen over de Veencnbwgeriaan dood is CDOSDBsaia en gevaarlijk staat voor ongelukken; spr. vraagt van wie die 'hoornen zijn. Geantwoord wordt van den heer Vas Visser, doch B. en W. zullen er hem op wijzen. Verder wordt nogmaals gewezen op de verbreeding van den Stationsweg, waarbij wethouder Balvers zijn standpunt nader uiteenzet. De heer v. d. Loo wijst op het ongerief van dood tram spoor bij de Remise en op straatgaten in de Meerdorpstraat. De heer van Houten wijst op de rioleering bij zijn woonhuis. Verbete ring van een en ander wordt toegezegd. Hierna sluiting. 7 GEMEENTERAAD. (Vervolg.) De heer Schilling zegt, dat dan vroeger een fout is gemaakt. Maar de heer Lande- weert was de oudste wethouder in dienst jaren en de niet-herbenoeming stemt hem als niet daartoe geschikt. Spr. dient de volgende motie in; „De raad, gelet op de kennisgeving van het college van B. en W. inzake de benoe ming van een loco-burgemeester, om den burgemeester bij diens afwezigheid in eerste instantie te vervangen; gelet op de stemmingen in de vergadering van 4 Sept. j.l. voor de benoeming van wet houders waaruit overduidelijk is gebleken dat de heer Landeweert liet vertrouwen ge niet van den geheelen raad, gelet voorts op den staat van dienst van den heer Landeweert, zoowel wat betreft zijn capaciteiten voor wethouder als die voor plaatsvervangend burgemeester, spreekt zijne teleurstelling uit over het passeeren van den heer Landeweert als eerste plaats vervanger voor den burgemeester, zonder dat daarvoor redelijke termen aanwezig zijn, verzoekt het college van B. en W. op die genomen beslissing terug te komen en gaat over tot de orde." De voorzitter vraagt of de heer Schilling verwacht dat bij aanneming der motie een andere loco-burgemeester gekozen zal wor den. De heer Schilling zegt dit aan 't college over te laten. De heer Vermeulen meent dat deze kwes tie den raad niet aangaat. De heer Schuitenmaker zou willen, dat de heer Schilling de motie weer terugnam, opdat zijn tegenstemmen niet verkeerd worde uitgelegd. De heer Schilling heeft het goed gezegd en den heer Landeweert volkomen gereha biliteerd. De motie wordt met 146 stemmen ver worpen. Voor stemmen de soc.-dem. raads leden en de heer Tusenius. De heer Lan deweert hield zich buiten stemming. Goedgekeurd worden de voorstellen tot intrekking van een bepaling der verorde ning op de openbare reinheid, tot intrek king van hypothecaire voorschotten, tót aankoop van een schuur naast het perceel Uitendaalstraat 34 te Jan Gijsenvaart en tot verhuring van een en ander. Toegestaan wordt een crediet voor het maken van een gebouwtje tot berging van sportmatriaal op het H. B. S.-terrein. In behandeling komt het voorstel tot aan- oop van grond van de Coöp. Vereen. Part. Woningbouwvereen. Wijkeroog. Daar bij is nog ingekomen een adres van deze Vereeniging. De heer Vermeulen ontwikkelt hiertegen groote bezwaren. Spr. ziet er geen enkel belang voor de gemeente in. We zullen door particulieren geleden verliezen gaan dckkèn. Spr. zou liever de hypotheek ver- hoogen dan dezen grond aankoopen. De heer Schilling heeft ook bezwaren, maar zegt, dat er toch geholpen moet wor den, daar er anders een faillissement komt. De heer Visser zegt dat men de gemeente de schuld geeft dat de bouw zoo lang duurde, omdat het geld zoo laat werd uit betaald. Spr. wijst er op, dat de menschen feitelijk gedwongen werden tot den bouw, omdat de directie der Papierfabriek huizen in de ^lelklaan opkocht cn den bewoners de huur opzegde. De heer Groeneveld zegt, dat bij de zaak der volkshuisvesting nooit naar een zakelijk standpunt is gevraagd, de noodzaak besliste. Als men deze Vereen, niet helpt, willen verschillende kleine bazen schade lijden. De heer Dunnebier zegt, dat het zeker tot een faillissement komt, als de raad niet helpt. Spr. heeft ook wel bezwaren, maar juist is dat de woningbouw hierdoor bevor derd is en een feit dat de woningen goed zijn en niet duur, ze kosten met den grond 3300 per stuk, terwijl de 50 woningen van het Hoogovenbedrijf zonde den grond 3100 kosten. En deze zijn veel minder dan de woningen van deze Coöp. Bouwvereeniging. Wat de heer Vermeulen wil, zal de Vèr- eeniging zeker gaarne doen, al maakt het haar dc exploitatie 400 per jaar duurder. Na nog eenige discussie wordt 'n voorstel van den heer Vermeulen om op het geheele bezit der Vereeniging tot een bedrag van 69274 hypotheek te geven, aangenomen. Het crediet voor 't herstellen of vernieu wen van een ketel der centrale verwar mingsinstallatie voor school G., wordt toege staan. Aangehouden wordt het prae-advies op het verzoek van G. J. Haver cn J. J, Ras- mussens te Wijkeroog voor opheffing van een bouwverbod of aankoop van grond. Bij het prae-advies op het adres der fede ratie Velsen der S. D. A. P. omtrent ge dwongen deelneming na den schooltijd aan repetities voor de jubileumfeesten, critiseert de heer Schaar het optreden van het hoofd van school D. te Velseroord, die de school gebruikt als prooaganda-instituut voor de nationalistische idée. Als spr. uitweidt over dc jubilumfeesten en vindt dat deze banaal gevierd zijn geworden, protesteert de heer Vermeulen daartegen. Dc voorzitter zegt, dat dc heer Schaar buiten de orde gaat. Maar spr. begrijpt dat deze teleurgesteld is, omdat het hoofd van school D. beschouwingen heeft gegeven en geen antwoord op de hem gestelde vragen. Dc heer Schilling zegt, dat als op school dan het Wilhelmus moet geleerd worden, dit. wel eens beter mag geschieden. De heer Vermeulen: Daar sluit ik mij bij aan. Dc heer Groeneveld wijst er op dat de gezongen versjes in het leerplan voorkomen. De heer Visser erkent dat op Wijkeroog geen enkel kind gedwongen is geworden. Goedgekeurd worden de voorstellen tot aanstelling van tijdelijk personeel aan de Nijvcrhcidsavondschool voor ambachtslie den voor den cursus 19231924, tot ver hooging van het aantal wekelijksche les uren en tot verlenging van de tijdelijke aan stelling van den directeur dier school Bij het voorstel tot wijziging der Veror dening tot regeling van het Vervolgonder wijs vraagt de heer Roelse om dit niet dade lijk tc staken, als er een paar kinderen tus- schentijds weg gaan en er een aantal over blijft beneden het gestelde minimum. Het voorstel wordt goedgekeurd. Toegestaan wordt een crediet voor de uit breiding der straatverlichting in de Tromp straat te Velseroord. Dc voorloopige vaststelling van de reke ningen der gemeente en van de bedrijven en armbesturen wordt goedgekeurd. Benoemd worden: tot tijdelijk leeraar in de practischc scheepswerktuigkunde aan de Visscherijschool L. M. Lavoo te IJmuiden, tot leeraren aan de Handelsavondschool T. van Popta voor handelsrekenen en boek houden en S. v. d. Werf voor de Engelsche taal tot tijdelijke leeraren J. H. de Groot voor de Duitsche taal en handelsrekenen; W. Renes voor de Engelsche taal; F. de Vries voor het handelsrekenen en boekhou den en C. E. Coppée voor de Nederland- sche taal. In behandeling komt dan het voorstel der soc.-dem. fractie om en motie te zenden tot het nict-aanncmen der Vlootwet. Tegen het voorstel om deze in behandeling te ne men stemden de heeren Ten Broeke, Hand- graaf, Vermeulen, Tusenius, Langcndijk en Wardenaar. De heer Dalmeycr zegt dat het terecht ge woonte is dat dc gemeenteraden geen mo ties zenden aan de Staten-Generaal. Maar deze zaak is zóó belangrijk, dat wij gemeend hebben als vertegenwoordigers van deze ge meente onze meening tc moeten kenbaar maken. De heer Vermeulen zegt dat deze motie niet op den weg van den raad ligt, want noch de gemeentewet, noch de kiezers heb ben ons opgedragen actieve landspolitiek te voeren. Ook de motieven vindt spr. niet zoo waarachtig en spr. had gedacht dat de heer Dalmeyer ook dc eerlijkheid zou betrachten. Want de lasten van de vlootwet zullen niet drukken op ons land, maar op Indië (geroep: Nog erger!) Spr. zegt dat er bezuinigd moet worden om een tekort van 150 millioen weg te werken. De voorzifter hoopt dat van iedere fractie slechts één lid het woord zal voeren. De heer Nijssen zegt dat de kamerleden er voor zijn om deze dingen uit te zoeken. De heer v. d. Steen herinnert er aan. daf straks gezegd is geworden dat een oude ketel dikwijls gerepareerd moet worden, opgelapt, Waar ook een oude vloot geregeld moet worden opgelapt, is het goed een nieuwe aan te schaffen. De heer Schilling weet niet wat voor be langen dc heer Vermeulen in Indië heeft. De heer Vermeulen: Ik heb er mijn thee vandaan. De heer Schilling: Maar ik weet wel dat de menschen daar nog harder dan hier moppe ren over de vlootwet. De heer Tusenius zegt er te weinig van te weten. Persoonlijk is spr. tegen de vlootwet, maar hij zal tegen de motie stemmen. Als de heer Schaar het woord wil voeren, maakt de voorzitter bezwaar. De motie wordt met 177 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren Dalmeyer, Schilling, Visser, Schaar, Roelse, Schuiten maker en Groeneveld. De heer Schaar zegt dat het hem zielkun dig een raadsel is, dat een dusdanige motie wordt afgestemd door heeren die zich Chris telijk noemen. De heer Sluiters protesteert hiertegen. Spr. zegt niet enthousiast te zijn voor de vloot wet, maar deze behoort hier niet thuis. Dc voorzitter houdt de rondvraag. De heer ten Broeke vraagt meer bescher ming der beplantingen. De voorzitter zegt dat men daar in IJmui- ded weinig voor gevoelt. De heer Schaar had liever gezien dat hoo- gere klassen van school D naar Velsen ver plaatst waren. De heer Vermeulen vraagt of de begroo ting in afdeelingen behandeld zal worden. De heer v. d. Steen vraagt toezicht op het verkeer naar het zeestrand per motor- booten. Voorts om te zorgen dat ook arbei ders van hier gebruikt worden bij den sluis bouw. De heer Schilling klaagt over de natte we gen bij de voormalige Tuchtschool en dat de menschen in den Breesaap geen water heb ben. Hij vraagt ook om te zorgen dat arbeiders uit de gemeente - bij den sluisbouw aan 't werk komen om prae-advies op een adres van K. L. G. Mollcvanger over de levering van drukwerk. De heer Sluiters vraagt op 31 December geen commissievergaderingen tc houden en of er al sollicitanten opgeroepen zijn als hoofd van den keuringsdienst. Spr. zou geen heele man willen aanstellen. Dc voorzitter: Wij denken er ook zoo over. Dc heer Sluiters zegt dat er aan verharde wegen veel gebouwd wordt; Straks moeten wij daar straat en rioleering maken. Is het niet billijk de bouwers daarvoar wat te la ten betalen. De heer Langcndijk vraagt te trachten naar samenwerking met de omliggende gemeenten voor den keuringsdienst. De voorzitter zegt, dat Beverwijk niet wil de. De heer Schuitemakcr uit zijn genoegdoe ning over de verbetering van den oprit bij het station te IJmuiden en ondersteunt het verzoek v. d. Steen inzake de motordiensten naar het strand. Dc heer Maas vraagt verbetering van den Tusschenbeeksweg tc Velseroord. De heer Groeneveld vraagt wat er gedaan wordt voor de speelterreinen op Wijkeroog. De heer Tusenius bepléit kinderspeelplaat sen op IJmuiden. De raad gaat dan in besloten zitting om te beraadslagen over de vragen van den heer Tusenius inzake gaslevering door het Hoog ovenbedrijf. Na middernacht wordt de vergadering her opend. De voorzitter zegt dat de conclusie van de discussies is dal het door de directie van het Hoogovenbedrijf gevraagde onder houd met de commissie voor gas- en water moet worden toegestaan. Aldus wordt beslo ten, waarop de vergadering wordt gesloten. Burgerl. Stand. Bevallen: C. J. Soonius Schoorl, d. N. J. de Boervan Leeuwen, j d. M- y. d. BergZwart, d. G. M.J^ Raadman—Alberts, z. M. E, Sintenie— Schoorl, z W. K. SchooGrapendaal, d. H. de BicBierman, z. M. J. C. Oudendijk—v. d. Pol, d. A. Heere— Ruysenaars, d. y Overleden: A, Ros, 70 j., echtgen. van A. Zwaan. T. Prins, 60 j., wed. van W. Zwaan. Buurtvcreeniging. Ook door de bewoners tusschen de Melklaan en den spoorovergan(7 is een Buurtvereeniging opgericht. Het be stuur bestaat uit de heeren B. van Jelgerhuis, Ja'c. Groot, C. Hoffschlag, van der Laan en Langcndijk. Het doel dezer Buurtvereeniging is niet beperkt lot feestvieringen, maar beoogt ook het behartigen der belangen van de be woners in ander opzicht. Nijuerheidsavondschool: Maandag 1 Octo ber, zullen de lessen van de Nijverheidsavond- schoot weer beginnen. Een verblijdend ver schijnsel is het, dat niettegenstaande de slech te tijden, vele ouders het belang inzien van een goed geschoolde vakopleiding. Althans het leerlingenaantal is wederom grooter dan 't voorgaand jaar. De cursus zal geopend wor den met 71 leerlingen, verdeeld over de 5 klassen. Om aan den algemeen geldenden «sch tot bezuiniging tegemoet te komen, is wel een strenge combinatie van klassen ingevoerd, doch 't is te hopen, dat dit maar door en kele jaren noodig zal zijn. Jammer dat enkele leerlingen welke zich te laat opgaven moesten afgewezen worden, nu splitsing van klassen niet doorgevoerd kan worden. Voor het machinisten-examen, diploma B, is geslaagd de heer J. B. Zits, te IJmuiden. Te 's-GraVenhage behaalde het politic- diploma A. Dubbis te Velsen Barometerstand 10 uur v.m. 774. OPGAVE VANj VooruiV Rechtszaken. Door het Leidsche kantonge recht werd behandeld een zaak legen L. van W„ hoofd cencr wasehinrichting alhier. Deze had een aantal meisjes laten werken na den door do wet bepaalden tijd. Nadat als getui ge was gehoord jnoj. Lets, cischte de ambten. 3 boete subs. '3 dagen hechtenis. C. v. d. L: alhier was tegen de order van den politie-agent Thinners, met een rij wiel doorgereden, terwijl door dezen gelast was vanwege liet drukke verkeer om stil te houden." Eisch 4 subs. 4 dagen hechtenis. Tegen een fabrikant alhier die twee mannen te lang hal laten werken, werd een geldboete geëischt van tweemaal 3 subs. 2 maal 3 dagen. Voor het Leidsche kantongerecht ston den terecht W. Th. v. d. B. en P. J. M. v. d. B. Wegens het loopen op verboden grond. Een der beklaagden was verschenen, doch beweer de toestemming te hebben van den eigenaar. Deze zal nu ovct twee weken worden ge hoord. Personalia. Door B. en W. dezer ge meente is de heer J. van Went alhier aange steld tot incasseerder bij de gemeentebedrij ven. Mond- en klauwzeer. Onder den veesta pel van den landbouwer J. Barnhoorn te Neordvijk aan Zee is mond- en klauwzeer geconstateerd. Bewaarschool en Verc/aderzaal. Door B. en W. is een bouwvergunning verleend aan het bestuur der Christelijke 'bewaarschool te Noordwijk aan Zee voor het bouwen van een bewaarschool, tevens vergaderzaal te Noord- wijk aan Zee aan dc Hoofdstraat. NOORDWIJK AAN ZEE. Rechtszaken. Voor het Leidsche kanton gerecht werd behandeld de zaak tegen X- K. J. L. en W. B., allen alhier woonachtig. Zij stonden terecht wegens het versperren van een openbare straat, nJ. den Zeeweg, zoodat de Rijksveldwachters De Jong en Parlevliet niet met hun rijwielen konden passeeren. Beklaag den bekenden, doch beweerden dat er nog ruimte genoeg was om met een fiets te pas seeren. Zij veronderstellen dan ook, dat zij in hoofdzaak geverbaliseerd zijn, omdat: er ge lachen was. Wie er nu gelachen had dat wis ten zij niet. Hoewel twee getuigen n décharge n.l. Klaas en Jac. Passchier voor de beklaag den pleitten vroeg de ambtenaar legen elk hunner 3 boete of 3 dagen hechtenis. Mishandeling. Door J. P. S. is bij de politie aangifte gedaan dat hij is mishandeld door H. v. Z. Een onderzoek wordt inge steld. Concert. Zondagmiddag 30 Sept. geeft de Beverwijksche Harmoniekapel een matiné in haar muziektent in het villapark, van 3.30 tot 5 uur. Gevonden voorwerpen. Een hond, huis sleutel, kinderportemonnaie, zwart bronzen kruis van de N. B. v. L. o„ een pak inhou dende rollen behangselpapier. Verloren. Gouden damesring met parel, keukenmat, vulpenhouder, zilveren colliertje, bruin lederen portemonnaie met inhoud, zilveren rozenkrans in étui, bruin lederen portemonnaie met inhoud, bril, meisjescape. Ned. R.K. Bond van Handels- cn Kantoor bedienden, afd. Beverwijk. Hedenavond houdt bovengenoemde Bond vergadering in de zaal vari de K.S.A. te Beverwijk. Alle R. IC. Handels- winkel- en kantoorbedienden worden tot bijwoning dezer vergadering uit- genoodigd. K. S. A. De komende lange winteravon den zijn voor velen weer een reden om zich af te vragen, hoe zal ik deze avonden het nuttigst besteden? Het bestuur der K.S.A. zal helpen deze vraag gemakkelijk op te lossen. In de ge houden vergadering van Maandag j.l. is het plan gevormd om in den komenden winter verschillende cursusen en lezingen te doen houden. Verwacht wordt dat het bestuur in dezen goed ingeslagen weg den steun der aangesloten vereenigingen mag verwachten. Bibliotheek. Binnen korten lijd zal de bibliotheek, uitgaande van de K.S.A. geopend worden. Een ruime collectie boeken is voor handen en nieuwe boekwerken zullen wor den aangekocht. Alweer een stap in de goe de richting. - Personalia. De heer J. Geerts te Lisse is met ingang van 1 November a. s. aan gesteld tot leeraar aan de R. K. leerschool, Rcmerkerkweg, in plaats van den heer Ketelaar. Veiling te Lisse. op 25 dezer, onder dl' rectie van Holland's Bloembollenhuis. E. V. T. Gele Prins 11 1.70; E. V. T. Scarlet Due Iff 3.10; E. V. T. Prins van Oostenrijk I 3.10; E. V. T. Couleur Cardi nal II 3.10; E. -V. T. Cram. Brillant ton, f 1.60; E. V. T. Rose La Reine I 2.10; 'E. V. T. Augusta 1 1.70; E. V. T. L< Precieuse I 2.10; E. V. T. Rose Grisdelin II 1.50; E. V. T. Keizerskroon I 4.50, E. V. T. Proserpine II 4.30; E. V. T. Fla mingo II 2.50; E. V. T. Mon Trésor I 2.75; E. V. T. Duchesse dc Parma II ƒ2.10; E. V. T. La Reine Max top. 2.E. V. T. Crimson Queen 1.60; E. V. T. King of Yellow II 1.60; E. V. T. Fred. Moore I f 2.60; E. V. T. Rose Luisantc I f 3.30; E. V. T. Witte Due Max II f 1.80; D. T. Mu- rillo II f 1.25; D. T. Couronne d'Or II 2.20; D. T. Lucrctia I 2.10; D. T. Alba Max top. 2.10; D. W. Pride of Haarlem II 1.90; D. W. La Candeur II f 1.70: D. W. Rev. Ewbank I 1.30; E. N. Glorv of Lei den II f 5.40; E. B. Perle Brillant min. 3.25; E. G. Yellow Hammer min. 3.25; Glad. Colv. Rosea top. 3.20; Glad. Colv. Rubra top. I 2.10; Scilla Siberica 7c. M. 2. Alles per 100 stuks. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente komt op Donderdag 27 September e. k., des middags 2 uur in openbare ver gadering bijeen, ter behandeling der vol gende punten: 1. Ingekomen stukken;; 2, Wijziging verordening invordering PI. ink. Belasting; 3e. Behandeling begrooting 1924. Gemeenteraad. De Raad onzer ge meente is tegen a. s. Vrijdag des voorm.; 10.30 in ecne openbare vergadering bijeen geroepen. Burgerl ijken Stand. Geboren: Alida, d] van J. Warmenhoven en G. M. J. Freijer; Jo hanna Catharina, dochter van J. Dobber ciy M. LI. Visscher Ondertrouwd: A van Baar en I. Niesten. Gehuwd: H van Balen, 21 jaar cn H. Zand-' bergen. 19 jaar; W. F. Hennink, 28 jaar ea A. Kweldam, 28 jaar. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 94 5% Nederland 1923 98% OS7/. Oude Vaart 82% 82 dito Gem. Eigendom IQ1!, 70 Mij. „Nederland" 141 141 Scheep vaa rt-U nie 107% '07% Rolterd. Lloyd 119 119% Holl. Lloyd 8%. 9 Pakctvaart 114 113% Oude Boot 57% 57 Holl. Sloombcot IS 18 H. V. A. 451 450% Java Cultuur 356 357 Jurgens gew. 53 53 Koloniale Bank 155% 156 Indische Bank 115% 117% Gert. Handel Mij. 125»% 125% Kesc. dito 126% 126'/, 26 - Geconsolideerde 133% 130'/, Kon. Olie 350% 346 U. S. Steel 91% 91% Marine comm. 7%, Vorstenlanden 163 16 Actions id. 162% 163 Poerworedjo 95 95'/, Oude Deli 286 283 Senembah 260 258 Deli Batavia 302 300 Amsterdam Rubber 150 150'/, Serbadjadi 296 Stlau 114 114 Wai Sumatra 119% 119 Dordtsche Petr. 336'/, 333 Southern Raiis 33% 33% Union 136% 136% Anaconda 00 UJ ba" 83% ^Vabash 8% 8%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1