De Infanteriekazerne. HAARLEM. ïngtzoadsa Modedeeüugen Kracht en Energie BmzMm uit mm vorige opiage. VAN HET KANTONGERECHT. Kamer van Koophandel. a 6(£ cents per regel. 1 wel Ere"' .eeb'Uik' en mi' Najaarvergadering der vereeniging voor waterüeidingsbelangen in Nederiand. Examens Gymnastiek. Een milliarden-besommmg. Staking. Faillissementen. Het Rijk teekant hooger beroep aartj Giften. Een gemeenschappelijke Regeling. BURGERLIJKF STAND Een Bond van Zangvereenigingen. TREINONGELUK TE AMSTERDAM, Kilometer-vreters. toor den kantonrechter hadden zich ver schillende motor- en autobestuurders te verantwoorden, wegens te hard rijden. O. m. Jhr. G. van Heemskerk, die echter niet verschenen was. Hij heeft tijdens de kermis te Heiloo met zijn auto met een vaart van 65 K.M. gereden over den straatweg Haar lemAlkmaar, terwijl er op dien weg druk verkeer van fietsrijders en voetgangers was. Het O. M. eischte 100 boete subs. 10 dagen hechtenis overeenkomstig dezen eisch werd bekl. veroordeeld. De auto-bus. Ook had zich te verantwoorden de auto- bus-bestuurder A. O., wonende te Velser- oord. Hij reed op 3 Juni, des avonds om half elf op den Rijksstraatweg te Schoten, ter hoogte van de kruising Schoterstraat Schoterweg, met zijn auto-bus in de richting Velsen, rechts van den weg. Bekl. zag een tram aankomen en meende, dat hij toen niet imeer rechts passeeren kon. Daarom stak hij Iplotseling dwars den weg over naar links, met een flinke vaart, zonder op te, letten, of er menschen op den weg stonden bij de daar aanwezige tramhalte, waarmede hij be kend was. Het gevolg was, dat twee men schen een jongeman en een meisje, die in derdaad bij die halte hadden post gevat, •aangereden werden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het verweer van bekl., als zou bij rechts niet hebben kunnen passeeren, niet opging. En de ambtenaar van het O. M. meende, dat beklaagde maar raak gereden heeft, iets, wat onder autobus-bestuurders veel voor komt. Spr. eischte 100 boete of 10 dagen •hechtenis en verklaarde bij de eerstvolgen de klacht, ook te zullen pogen, dat de be voegdheid tot rijden hem voor een jaar werd ontzegd. Beklaagde repliceerde daarop, dat hij '„zoovee! mogelijk zijn best doet, om geen ongelukken te maken", maar dat het pu bliek in Haarlem niet voor auto-bussen op zij gaat, ook niet. als er behoorlijk signalen worden gegeven. Het was, volgens hem, zóó sterk, dat een verkeersagent op het Sta tionsplein al eens tegen hem had gezegd: Rijd ze dan maar onderste boven. De kantonrechter veroordeelde bekl. ver volgens tot een geldboete van 40.— subs. 10 dagen hechtenis. Lekkere koekjes verkoopt de bakker G. te IJmuiden. Een paar menschen dachten dat op Zondag 8 ■nugustus ook en kochten bij hem zijn „amandelstaafjes Die er thuis van aten, werden echter in hooge mate onpasselijk! Ze stuurde een boodschap naar den winkel, mfar kregen nul op het request. Wat ge kocht is, is gekocht, had de bakker gezegd. .Natuurlijk -"-ntfen de bedrogen koekjes-koo- pers toen naar de politie en nu betuigde de man, dat ze door de schadelijke inwer king van de zon bedorven waren. Het O. Al. meende, dat de man de klacht door beter optreden wel had kunnen voorkomen en eischte 15.boete of 4 dagen. Het von nis luidde 8.— of 4 dagen. Nog een aanrijding werd er behande d tegen J. R„ monteur te Velseroord, die met zijn vrouw op de duo reed op den Velserweg bij den Zuid- Spaarndammerweg. Hij was uit hei gras komen rijden en, al dan niet slingerend, van het rechter- op het linker-gedeelte van den zeer smallen weg gekomen. Daar tietste een jongeman met zijn verloofde. De motor reed het achterwiel van de heeren- fiets aan, welke viel en de damesfiets mee sleurde; de mantel van de verloofde werd beschadigd. Beklaagde beweerde, dat hij er niets aan kon doen, maar dat het eigen schuld was. Op dezen smallen weg moet men niet naast elkaar rijden. De Ambtenaar •vond wel, dat het meer een ongeluk was, maar van schuld is bekl. toch niet vrij te pleiten. Eisch 6.of 6 dagen. De kan tonrechter besliste; 5.— boete of 5 da gen, plus 25.schadevergoeding. Dat accepteerde bekl. niet, en toen hij nog wat zeggen wou, maar dit niet mocht, omdat de zaak afgeloopen was, vond beklaagde het „een mooie zooi". Hij ging direct appèl aan- teekenen, zoodat het zaakje later in de rechtszaal opnieuw zal worden opgevoerd. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Afwezig de heeren Miezerus en Mensing. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, wenschte den heer Weber, die na langdu rige ongesteldheid weer de vergadering der Kamer bijwoonde, geluk met zijn herstel, welken gelukwensch de leden met applaus begroetten. De voorzitter hield dan de volgende rede: ..Uw Kamer is op de cour van gelukwen- sching, bij gelegenheid van Haar vijf en twintig-jarig Regeeringsjuibileum, door de Koningin te Amsterdam gehouden, vertegen woordigd geweest door eene deputatie, be staande uit de beide Onder-voorzitters en den Secretaris. De Kamer heeft niet willen ontbreken te midden der tallooze vertegen woordigers van alle streken des lands, die daar eerbiedige hulde en innigen dank heb- ben betuigd aan de Vorstin, die gedurende een kwarteeuw niet alleen lief en leed met Haar volk heeft gedeeld, maar voor al hare onderdanen steeds een toonbeeld van plichtsbetrachting en toewijding aan de te vervullen taak is geweest. In 't bijzonder voor de officieele lichamen, die handel en nijverheid vertegenwoordigen, is er ruimschoots aanleiding om Harer Ma- jesteits vijf en twintig-jarige regeering met eerbiedige erkentelijkheid te herdenken. Alles wat de welvaartbronnen van het land raakt, alles wat den nationaleh roem, den Nederlandschen naam in het buitenland be vorderen kan, heeft steeds in bijzondere mate de levendigste belangstelling en, voor zoover mogelijk, persoonlijnen daadwerke- lijken steun van Koningin Wilhelmina onder- vonden. Nijverheid en handel kunnen dit nimmer genoeg waardeeren. Ofschoon de slechte economische omstan digheden, waaronder het Jubileum gevierd is, geen ^breuk hebben gedaan aan de warmte, waarmede het Nederlandsche Volk zijn Vorstin gehuldigd heeft, toch zullen juist de vertegenwoordigers van nijverheid en handel de eersten zijn om te beseffen, dat met alle kracht moet worden ingegre pen om tot normaler financieele toestanden terug te keeren. Een zakenman rust niet, vóór hij in den kortst mogelijken tijd een eind heeft ge maakt aan een te kort in zijne boeken. Be grootingen, die niet sluiten, kan en mag hij dulden. Hij zet de tering naar de nering en spant alles in tot herstel van het financieel evenwicht. Er is gegronde hoop, dat ook bij de be heerders van het huishouden van den Staat, na een droevig tijdvak van misschien eenigermate vergefelijke verblinding, die geleid heeft tot een thans ongelooflijk schij nende verspilling, in" die dagen, de ernstige wil voorzit om tot gezonder financieele verhoudingen in het. staatsbudget te gera ken. De vertegenwoordigers van nijverheid en handel juichen dit uiteraard warm toe. Inderdaad zal het Regeeringsjubileum nauwelijks waardiger en doeltreffender kun nen worden herdacht, dan door, onder den krachtigen drang van een algemeene volksovertuiging, in den kortst mogelijken tijd, een sluitend budget voor den Staat te verzekeren en te behouden. De algemeene welvaart, zoowel als ieders persoonlijk be lang zijn daarvan zóózeer afhanKelijk, dat ik overtuigd ben uit naam dezer Kamer van Koophandel te spreken, wanneer ik de hoop uitspreek, dat, afgezien van een beoordee- jing van onderdeelen bij den te volgen weg, het door allen gewenschte einddoel ten spoedigste zal worden bereikt." De Kamer begroette deze rede met luide teekenen van instemming. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Voor kennisgeving werden aangenomen: een schrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Ni'verheid, in zake reke ning en verantwoording 1922; een schrijven van denzelfden Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, in zake de begrooting 1923; een schrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, mededeelende, dat deze zijn goedkeuring onthoudt aan het besluit der Kamer, subsidie te verleenen voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. De Minister meent, dat de subsidies die nen beperkt te blijven tot in het algemeen belang van handel en nijverheid ondernomen acties; een schrijven van den Minister van Wa terstaat, in zake verlaging posttarieven, waarin werd medegedeeld, dat door den raad van ministers is besloten, tot nader order niet tot verlaging der posttarieven over te gaan; een schrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, in zake het sub sidie aan het Bureau van Adviezen, waarin deze bericht, voor ditmaal nog zijn goed keuring te hechten aan het besluit tot ver- kcocQ van subsidie aan het Bureau van Adviezen, doch dat daarvan in de toekomst geen sprake meer kan zijn; een schrijven van het gemeente-bestuur van Haarlem, in zake de benoeming der leden van het Hoofdstembureau; In het hoofdstembureau voor de perio dieke verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, zijn door B. en W. van Haarlem benoemd de heeren E. H. Krelage, voorzitter, jhr. F. Tediijg van Berkhout Jr., Th. G. C. Hooy en jhr. J. C. Mollerus, leden; W. J. van Liemt, plaatsvervangend voorzitter; F. H. Meyer, J. F. Lamp en K. A. Marcus, plaats vervangende leden. Een schrijven van het gemeentebestuur van Haarlem, in zake het tarief van duin water; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Weenen, inzake weeldebelasting. een schrijven van de Kamer van 'Koop handel te Roermond, inzake winkelsluiting en arbeidsduur; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Tilburg, in zake winkelsluiting. een schrijven van de Kamer van Koop handel te Deventer, inzake verlaging post tarieven; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Tilburg, inzake de arbeidswet 1919; een schrijven van dezelfde Kamer, inzake de Loterijwet; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Vlaardingen, inzake de Arbeids wet; De Kamer van Koophandel te Groningen verzocht adhaesie aan baar motie in zake ambtenaars-handeldrijv enden. In handen van de commissie van het Winkelbedrijf gesteld, evenals een schrij- ven van de K. v. K. te Amersfoort betref fende hetzelfde onderwerp. Voor kennisgeving werden voorts aange nomen: een schrijven van de Kamer van Koop handel te Amersfoort, inzake buitenland- sche pasvisa; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Tilburg, inzake invoerrechten België; een schrijven van de Kamer van Koop- handel te s Bosch, inzake het marktwezen; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Delft, inzake adres K. v. K. Haar lem, betreffende invoerrechten kaas; een schrijven van de Kamer van Koop handel te Amersfoort, inzake centralisatie postchèque- en girodienst. een schrijven van de Kamer van Koop handel te Alkmaar, inzake invoer van kaas in Spanje; een schrijven van de internationale Ka mer van Koophandel, inzake het afschrift van de verklarinjjen bij coupons en losbare stukken van buitenlandsche leeningen; een schrijven van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie inzake het ver strekken van rijwielen aan postambtenaren. Bij het schrijven der Kamer van Koop handel van Amersfoort,, inzake centralisa tie postchèque- en girodienst, vroeg de heer Enschedé, zich bii dat adres aan te sluiten. De heer Meijer deelde mede, dat hen bekend was, dat iemand vandaag zeker heid heeft gekregen, corgeu (Woensdag) zijn niet onbelangrijk bedrag hier in Haar lem te kunnen ontvangen, ondanks het feit, dat die persoon met nog een 40 anderen was. Spr. gelooft wel, dat er kentering in dezen toestand komt. Het schrijven van de N. Z. H, T. M. in zake den 70-minuten-dienst LeidenHeem stede werd in handen der commissie van rierkeer en Vervoer gesteld. Een schrijven van de afdeeling Haarlem van den Bond van Loodgieters en Fitters- patroons, in zake den verkoop van gasfor nuizen door de gemeente werd in handen gesteld van de commissie van het Winkel bedrijf. Besloten werd met ingang van 1 Januari a.s. over te gaan tot een collectief abonne ment „Handelsbericht." Ook werd besloten het maand-overzicht af te schaffen en indien noodig van lijd tot tijd bulletins uit te geven. De heer Teding van Berkhout bracht hul de aan den secretaris voor de samenstel ling der maandoverzichten., waarbij voor zitter en Kamer zich aansloten. De heer Van Liemt zou gaarne zien. dat de uitgifte van bulletins niet te schaarsch zou zijn, omdat het maandoverzicht vooral toch voor den kleinhandel van tfroot be lang is. De secretaris zal dit in nota nemen. Adhaesie zal betuigd worden aan een schrijven van de Vereeniging Het Vrije Ruilverkeer, inzake volkomen afschaffing van alle belemmeringen van het ruilver keer. Het schrijven van den heer Beijnes, be treffende de sluiting der niet-Rijkswegen in Noord-Holland, welk schrijven we uitvoe rig publiceerden, werd in handen der com missie van Verkeer en Vervoer gesteld. Besloten werd, lid te worden van de Ver eeniging Het Wegencongres. De heer Van Hardenbroek zal de Kamer op het congres vertegenwoordigen. Het Bureau stelde voor, voorloopig geen stappen te doen, ten einde te geraken tot het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. De heer Slis waarschuwt, dat we moeten oppassen, dat we ons niet door andere landen laten voorgaan. De voorzitter merkt op, dat voor het aanknoopen van handelsrelaties met Sovjet- Rusland de belangstelling uit de kringen van handel en industrie moet komen. De heer Klerk wijst er op. dat de be taling door Rusland met ruilmiddelen ge schiedt. De heer Meijer, zou de Kamer zich in verbinding willen laten stellen met andera Kamers, om aldus gegevens te verkrijgen inzake het scheepvaartbedrijf, om aldus met krachtige argumenten bij de regeering aar. te komen. De voorzitter merkt op, dat Amsterdam misschien van zijn aanvankelijk voornemen, niet mee te doen terugkomt. Als deze Kamer en nog andere meedoen, kunnen we stappen ondernemen. Spr. verzekert, dat het Bureau der Kamer diligent zal blijven en zeker niet te laat zal zijn met eenig op treden, wanneer dit noodig is. Adhaesie werd betuigd aan een schrijven der Int. Kamer van Koophandel te Den Haag, naar aanleiding van de afgifte van Soo^h^.'^ir.vT's^o^?. da' 1 ?/h?irec.'f°r van Schouwtooneei" omT" "l"' N°rS1 Ie AfTSIerdam. :lï.,beb na he' ponder Inspannende I ?Mel0°Pen seizoen, onteveei 6 weken lang wei Dl, bevonden, zoodat Ik m Inden waann m„r d3n I energie wordt gevorderd, wier een ooos j achtereen Sanatogcn gebruiken zal." certificaten van oorprong, doch niet aan het verzoek dier Kamer inzake het ver keer van handelsreizigers en hunne mon sters. Eenige adressen waren ingekomen in zake de Maandagmarkt, bevattende be zwaren van de bewoners der Ged. Oude Gracht tegen die markt. In handen gesteld van de commissie van het Marktwezen. Besloten wordt, met ingang van 1 Octo ber a. s. het kantoor voor het publiek open te stellen van 912 uur en van 2Vi4 uur; 's Zaterdags van 912 uur. Mr. Thiel zal een lezing houden over het Handelsonderwijs, aldus werd medegedeeld. Naar aanleiding eener in do vorige ver gadering gestelde vraag van den heer Weij- burg, deelt de Commissaris van Politie de Kamer mede, dat zijnerzijds aan de houders van autobussen, welke H.aarlem aandoen, is medegedeeld, dat, wanneer zii de door de politie te geven bevelen niet stipt op volgen, voor hun bussen alleen stand plaatsen beschikbaar zullen worden gesteld aan de grenzen der gemeente. De heer Van Liemt hoopt, dat de C. v. P. in deze niet al te streng optreedt, omdat z. i., het voor den handel veel beter is, als de autobussen haar stopplaatsen in de stad heeft. Spr. acht het voor den middenstand ongewenscht, als de bussen ie veel naar buiten gedirigeerd worden. De heer Weijburg sluit zich hierbij aan, Het bureau van de Kamer van Koophan del is van oordeel, dat een bloeiende bin- nenschippcrij zeer zeker in het belang van Haarlem moet geacht worden. Het stelt daarom voor den raad in overweging te geven het basis havengeld te stellen op 3 ets. per ton per reis, het taripf hij door voer op 2 ets. per ton per reis en het brug geld op 10 en 50 ets. De heer v. d. Burg wil de gevolgen van dit voorstel onder de oogen zien. De ont vangsten voor de gemeente zullen vol gens spreker door dit voorstel dalen tot een 50.000.—. Jn 1923 was de opbrengst 90.000. Hier wil spr. op wijzen, al wil hij graag den binnenschippers ter wille zijn. De heer Hooy is het niet eens, dat 't be drag gehalveerd zal worden. Immers, schip pers. die Haarlem thans mijden, zullen dan wellicht weer terug komen. Het wil spr. voorkomen, dat het alles'zins gemotiveerd is, het request tc verzenden, zooals de Commissie het voorstelt. De heer Van Liemt vraagt de Commissie, of h aar ook bekend is, of de tonnenmaat verminderd is sedert de verhooging der tarieven. De heer Van Hardenbroek zegt, dat de schippers Haarlem mijden als het „dure gatZij blijven, als het eenigszins kan, er buiten. De doorvoer-tarieven zijn te hoog. De heer Van Liemt wil statistische gege vens. Die zijn van belang. De begrooting der gemeente moet sluiten en spr. vreest, dat de financieele gevolgen van dit voorstel voor de gemeente nadeelig zijn zullen. We mogen niet te vee' verlangen. Als we aan de belasting op de bedrijven onze aandacht widen gaan wijden, meent spr. ook, dat we niet te grooten hap moeten doen in de ha vengelden. Dc. heer Burgersdijk deelt mede, dat vol gens de Commissies, de voornaamste fout schuilt in de hooge doorvoertarieven. Men mijdt Haarlem, als men eenigszins kan. Voor hen, die hier gaan liggen, is misschien het havengeld niet te duur. De doorvoer is te duur, in vergelijk met alle andere plaat sen. Het is niet na te gaan voor de Commissie, of de havengelden voor de gemeente komen van den doorvoer of van de ligplaatsen. Na de verhooging van 2 tot 3 en later tot 6 cent is de tonnenmaat achteruitgegaan. In 1921 was de opbrenëst 48.000. Toen was de prijs 3 cent. In 1922 was hij 6 cent en dus had de opbrengst, onj gelijk te blijven, 96.000 moeten zijn. Zij was 77.000, een verlaging dus van 20.000 ongeveer. Over de financieele gevolgen voor de ge meente bij verlaging der tarieven is niets te zeggen, maar spr. gelooft, dat het meer dan de helft van het bedrag zal zijn. Daar enboven zullen de schippers meer Haarlem aandoen. De heer MEIJER meent, dat de heeren v. Liemt en v. d. Burg deze zaak meer be kijken van het standpunt van dèn gemeen teraad. Dat acht spr. een verkeerd, systeem. We zitten hier als vertegenwoordigers van den handel. Spr. meent, dat we dit voor titel van de commissie moeten aanvaarden. De heer v. HARDENBROEK deelt mede, dat alleen in zijn bedrijf het Haarlem zeker 10.000 ton scheelt. Het gaat in hoofdzaak om den doorvoer. De heer VAN LIEMT bekijkt de zaak niet van het standpunt van den gemeente raad, maar we kunnen betpr tevreden zijn met een half ei dan met een leegen dop. We zijn met de tarieven aan den hoogen kant en daarom moeten de prijzen verlaagd worden. We moeten echter niet te veel vra gen, want dan krijgen we niets. Spr. zou dit punt willen aanhouden en de cijfers her zien. De heer HOOY sfelt voor, het adres te wijzigen en er in te zetten, den ge- neenteraad voor te stellen de tarieven neer in overeenstemmin-' te brengen met de tarieven in omliggende gemeenten en dus geen cijfers in het tarief te noemen. De VOORZITTER vindt het beter, be paalde cijfers te noemen en zou daarom het voorstel naar de betreffende commis sies willen rênvoyeeren. Komen deze tot overeenstemming, dan zouden deze het adres kunnen verzenden. De heer v. d. B-- zou afschaffing van de bruggelden willen vragen. De heer Van Liemt trekt zijn voorstel tot aanhouding in. De heer Burgersdijk merkt op, dat, wan- ïeer de gemeenteraad niet tot verlaging tot 3 cents kan overgaan, hij z. i. toch wel zal mderzoeken, welke verlaging dan toegepast kan worden. De raad zal z. i. toch niet het adres zonder meer op zij schuiven. De tarieven van Amsterdam worden voor gelezen en de Commissie wijzigt zijn voor stel aldus: het basis havengeld te stellen op 4 cent per ton per reis, het tarief bij doorvoer op 2 cents per ton per reis en het bruggeld op 15 en 30 cents. Het voorstel-Hooy wordt verworpen met 4 stemmen voor en 1 blanco. Voor stemden de heeren Hooy, Brinkman, Lamp en Klerk De heer Van Liemt zou den doorvoerprijs op 2 Ei cent willen stellen. Aldus wordt nu besloten en het gewij zigde voorstel der Commissie aangenomen. Er zal in het adres niet naar Amsterdam verwezen worden. Besloten wordt, geen adres aan den Minister van Financiën te zenden betreffen de het Statistiekrecht. Besloten wordt lid te worden van de Ned, Vereeniging voor Tentoonstellinls- belangen voor 25 per jaar, donateur te werden van het Ned. Economisch Histo risch Archief; lid te worden van de K. v. K. te Londen voor 12,60 per jaar Goedgekeurd worden de verzonden adres sen aan B. en W. van Haarlem in zake de zakelijke belasting op het bedrijf en aan den Minister van Waterstaat betreffende de opheffing van de stoomtramlijn Velsen Alkmaar. Als datum der verkiezing van de leden van de Kamer van Koophandel wordt vastgesteld Dinsdag 27 November. Mej. A. S. Jeeke! wordt met ingang van 1 November a. s. eervol ontslag verleend als ambten, der Kamer en als zoodanig be noemd mej. A. Wenckebach. Bij de rondvraag vraagt de heer Slis, of de Kamer van Koophandel niet bii de Ned. Spoorwegen aan kan vragen tijdige in zage, liefst eenige maanden van te voren, van de ontwerp-dienstregeling. De voorzitter merkt op, dat er een toe zegging is van den Minister van Waterstaat, dat de ontwerp-dienstregelingen aan de Kamers van Koophandel zullen worden toe gezonden, De secretaris zal over deze zaak informaties inwinnen. Er is dan geen gevolg gegeven aan de toezegging van den Minister. De heer Weber dankt voor de vriende lijke woorden, met zijn herstel geuit. Voorts zou spr. willen, dat de aangekondigde 70- minuten-dienst op de tramlijn Leiden Heemstede minstens weer tot den 60- minuten-dienst van thans gebracht wordt. De heer Beijnes zou willen, dat de K. v. K. eens ijverde, om de 45-urige werkweek, welke nog hij de gemeente bestaat, ge wijzigd te krijgen. De heer Van Hardenbroek is het daar geheel mee eens. Spr. wil zich niet bepalen tot het gezonden adresje, maar zou aan alle gemeentebesturen in het district der Kamer een adres willen richten, waarin het belang wordt uiteengezet van verlenging van den werktijd, vermindering van salarissen, enz. De voorzitter zegt, dat de heer Van Har denbroek vroeger van meening was, dat de K v. K. zich daarmede niet moest be moeien. Nu komt het in zijn kraam te pas en hij wijzigt zijn standpunt. Spr. wil er echter op wijzen, dat er groote bezwaren aan verbonden zijn, ook al is men het eens met den ondergrond van wat de heer Van Hardenbroek betoogt. Deze zaak hetrett werkgevers en werknemers en de conse quentie van dergelijke bemoeiingen der Kamer zou kunnen zijn, dat ook de» arbei ders een vertegenwoordiging eischen in een publiekrechtelijk lichaam als de Kamer is. Spr, wijst er verder op, dat het door de Kamer verzonden adres aan de ge meentebesturen door hen allen voor kennis geving is aangenomen, wat volgens spr, zooveel zeggen wil als: „Kartier van Koop handel, ga je gang maar; we storen ons toch niet aan je." De heer Beijnes vraagt, of zijn verzoek als punt op de agenda voor de eerstvol gende vergadering kan geplaatst worden. De voorzitter antwoordt, dat de heer Beijnes een schriftelijk voorstel moet in dienen. Dan volgt sluiting der openbare ver gadering. Dinsdagmorgen te 10 uur werd in de Leeuwerik" de najaarsvergadering, belegd van de Vereeniging voor Waterleidingsbe- langen in Nederland. Deze vergadering zou speciaal gewijd worden aan de provinciale watervoorziening in Noord-Holland, wel ker Directie de vereeniging op de meest bereidwillige wijze in de gelegenheid stelt, om haar nieuwere werken op de excursie, die morgen ondernomen wordt, te bezich tigen. Te onggveer 10 uur opende de voorzitter, Ir. G. van Poelgeest, directeur der Zuid- Bevelandsche Waterleiding, de zeer druk bezochte vergadering. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Ir. J. v. Oldenbroek, Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Dr, Th. v. d. Waerden, gedelegeerd lid van Provinciale Staten voor dit Bedrijf en van Randwijck, Directeur der Haarlemsche Wa terleiding. Voorzitter bracht vooreerst hulde aan de welwillendheid van de Directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland, het grootste en niet te evenaren bedrijf op dit gebied in Nederland, dat dezer dagen door de vereen, bezocht zal worden. Spreker heet alle aanwezigen hartelijk welkom, memoreert verder de hittegolf, de krachtproef voor de capaciteit van de wa- tervoorzieningsbedrijven, waarbij hij aan dringt op bestrijding der waterverspilling, en geeft een overzicht van verschillende werken, die in den lande in voorbereiding zijn. Spr. stelt de vergadering daarna voor, een telegram van gelukwensch te zenden aan den heer D. Vogel, destijds Directeur van de Rotterdamsche Waterleiding, op wiens initiatief en dat van den heer D. C. W. van der Leij, directeur der Goudsche waterleiding, heden voor 25 jaar de ver eeniging te Utrecht werd opgericht, waar mede van harte werd ingestemd. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden bij acclamatie goedge keurd. Uit dat van den secretaris bleek, dat thans de vereeniging 1 eerelid, 134 le den en 87 buitengewone leden telt. Hierna had de verkiezing van een secre taris plaats in de vacature J. C. Rijk, welke functionaris met 29 van de 33 stemmen herkozen werd. Het woord is nu aan Dr. Jan Smit, assis tent bij Prof. van Loghcm te Amsterdam, tot het houden eener rede over „Water en Waterzuivering in Ncderlandsch Indië," Spr. begint met te herinneren, hoe het belang van het water in de tropen zich al naar het jaargetijde uit in een strijd o m, of een strijd tegen het water, en noemt als sprekend voorbeeld den toestand in de streek ten O. van Semarang, waar de vrij wel ondoorlaatbare leembodem oorzaak is van een zeer nijpend watergebrek in den drogen tijd, terwijl in de natte moesson groote stukken dezer streek ender water staan. Komende tot het vraagstuk der drink watervoorziening, geeft spr. een overzicht van de wijzen, waarop dit in Ned. Indië is opgelost. Een aantal groote steden hebben daartoe de beschikking over natuurlijke bronnen Soerabaja, Semarang, Buiten zorg, Medan en sedert kort Batavia) of ar- tenisch water (Badoeng en vroeger Batavia). Cheribori en Makassar nemen een bijzondere plaats in: in de erstgenoemde wint men het water uit een drainageveld, de laatst genoemde is de eerste gemeente, waar men tot dit doel gezuiverd rivierwater wil ge bruiken, waartoe ook Sorabaja kort geleden een kleine installatie heeft verkregen. Spr. geeft een beschrijving van de voor die zui vering ter beschikking staande methoden. Waar echter centrale watervoorziening ontbreekt moet men zich behelpen met put water of erger. Spr. schetst de rol, die het rivierwater in het leven van den inlander speelt en doet begrijpen, van hoe groot be lang een methode ou zijn, die het veroor loofde om rivierwater op eenvoudige en goedkoope wijze te zuiveren. Aan de hand van gegevens over de eigenschappen van dit water passeeren de zuivenngsmethoden d i revue en wordt lan ger stilgestaan bij een gecombineerde methode bestaande uit een behandeling met kalk gevolgd door snellillratie, die spr. voor gebruik op kleinen schaal (onder nemingen, gestichten, gecentraliseerde des- savoorziening) goed geschikt acht. Ia 't bij zonder wordt ze aanbevolen voor zwem inrichtingen, wier aantal in Ned. Indië veel te klein is. De eigenschappen, gunstige en minder gunstige, van het zoo verkregen water worden uiteengezet, waarna eenige proeven een indruk geven van de resulta ten dezer rivierwaterzuivering. Het blijkt dat gewone filtratie op dit water van nage noeg geen invloed is, maar dat, zoodra door de toevoeging van kalk het water zwak alkatisch geworden is, filtratie door papier of zand een glashelder filtraat oplevert, dat in opmerkelijke tegenstelling tot het oor spronkelijke water zeer kiemarm is. Dit filtraat behoeft slechts een eenvoudige neu tralisatie om het voor drinkwater geschikt te maken, voor alle andere doeleinden (baden en wasschen, bereiding van spijzen, thee en koffie) is het reeds zonder dat te gebruiken. Ten slotte wijdt spr. een woord aan de toepasbaarheid van een dergelijke werkwijze in Ned. Indië. Onder de grootste aandacht werd deze causerie door de aanwezigen gevolgd, een danfcbaar applaus loonde spreker voor zijn bijzonder interessante mededeelingen en proeven. Hierna ontspon zich een interessant de bat door de verschillende vragen, die door de aanwezigen aan den spreker werden ge steld. De voorzitter dankte dan onder applaus der vergadering den heer Smit voor zijne lezing. Nadat nog eenige vragen gesteld waren, werd te half een de vergadering geschort. Dezen middag zullen de heer Ir. J. van Oldenborgh en zijn ingenieurs de heeren B. F. van Nievelt en W. Mensert in verband met de excursie van morgen, mededeelin gen doen omtrent het Provinciale Water leidingbedrijf van Noord-Holland. In de middagvergadering werd liet cersl het woord gevoerd cloor den heer J. van 01- denbugh, directeur van de Provinciale Water voorziening voor Noord-Holland. Spr. behan delde d<* goote lijnen van wat hij cn de hee ren B. T. van Naevelt en W. Menvert, inge nieur van dit bedrijf, hebben gedaan in het belang der watervoorziening van Noord-Hol- land. Spr. begon met hulde te brengen aan de beer T. A. Smit-Kleine die den stoot heeft gegeven aan een algemeene watervoor ziening van onze provineie. 1 Januari 1920 werd het bedrijf opgericht. De provincie werd in 3 werkwijzen verdeeld: noord, midden en zuid. Thans is een groot gedeelte der provincie van buizen voorzien, die de bevolking water geven. Ech^r de meesten wachten nog op aansluiting, doch deze zullen binnenkort gereed komen. Er is veel gesukkel geweest met de buizen waaraan de gebeurtenissen in bet Roergebied het hun ne hebben bijgedragen. Onder meer wacht ook de geheele Haarlemmermeer op aanslui ting. Als een ndet-onaardige bijzonderheid ver meld de spr. dat het bedrijf de eer heeft o>m 20 ingezetenen van Amsterdam water te leve ren. Een bijzonderheid is ook nog, dal in één gemeente water wordt geleverd door een eigen waterleidingsbedrijf cn van het provinciaal bedrijf. Dit is n.l. te Vogelenzang, waar de waterleiding van Bennefcroek in de levering voorziet, omdat de buizenaanleg van dit ver afgelegen gedeeite der gemeente Bloemendaal te kostbaar was voor de Bloemendaalsche waterleiding. Verder gaf spreker een overzicht, zonder :n détails te treden, van de moeilijkheden die overal te overwinnen waren. Het tweede gedeelte zijner rede was gewijd aan de il of niet-verplichtbaarstelling, tot aansluiting aan de Prov. waterleiding. Aan de gemeenten worden eenige bepalingen gesteld waarom zij zich moeten onderwerpen en an ders worden zij onverbiddelijk drooggelegd. Dc balans was op 1 Sept. 1.1. de volgende: De provincie Noord-Holland bezit 129 ge meenten,waarvan 6 op eilanden. 20 gemeenten hebben hun eigen waterleiding, dus blijven over 103 gemeenten, waarvan 60 door de prov. watervoorziening worden bediend zoodat er nog 43 overblijven die van water versto ken zijn. Elf gemeenten hiervan zijn absoluut onwillig om zich aan te sluiten. In tal van gemeenten, heeft de aanslui- tingsbewoging zich zeer snel ontwikkeld. De gemeentebesturen kunnen hiertoe veel bijdra gen. Van de oude gebieden is 91 pCt. aange sloten en van de nieuwe gebieden 50 pCt., zoodat over het geheel gesproken kan worden van een aansluiting van 75 pCt. Omtrent de financieele resultaten kon spr. mededeelen, dat deze zeer gunslig zijn. Tot nog toe heeft de belastingbetaler geen cent hiertoe behoeven bij te dragen, wel zullen er nu tekorten ko- mén, ook door de nieuwe aansluitingen, maar als de gemeentebesturen flink meehelpen en dc bewoners zich aansluiten, kunnen ook de ze tekorten uit eigen middelen gedekt wor den. Tot heden zijn 10 millioen gulden in het bedrijf gesloken. Het laalste kwartaal van 1923 is begroot op 250.000. Vervolgens behandelde spr. de technische en adaninistra lieve werkzaamheden van het bedrijf, waarbij hij constateerde, dat er veel medewerking beslaat tusschen tal van gemeentebesturen en den leider van 't bedrijf, gelijk de beer Smit-Kleine, die niet in dien üjd heeft gedacht. Alles te zamen genomen, kan dus gesproken worden van een belang rijk sucoes van deze watervoorziening. Dit geldt vooral len opzichte van den veestapel Ie wiens behoeve vele groote contracten door de 1 Kieren zijn afgesloten. Met genoegen kan spr. verder mededeelen, dat vele raadsleden aanvankelijk tal van bezwaren hadden, tegen deze provinciale waterleiding, doch die, al3 eerlijke mannen, later van de dwalingen huns weegs terugkwamen cn ronduit bekenden even groote voorstanders te zijn geworden als zij eertijds tegenstanders waren geweest..Toch hebben zich zeer vele moeilijkheden voorge daan, zoowel door de natuur, als dc econo mische toestanden. Resumeerende besluit spr. dus, dat er alles zins reden lot tevredenheid beslaat. Tot he den jieeft het bedrijf zich zelf bedropen, ge lijk reeds gezegd; de grootste moeilijkheden zijn overwonnen en waardeering heeft bij de meeste tegenstanders dc verguizing vervangen. De voorzitter bracht zijn dank aan den heer v. Oldenburgh voor het door hem ge sprokene, waarna de heeren van Nievelt en Mensert eenige technische bijzonderheden ga ven over de excursies die heden door de heeren wordt gemaakt. In de commissie belast met hel afnemen van het examen tot verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- cn schoolonder wijs in de vrije- en ordeosfeningen der gym nastiek, dat zal worden afgenomen op 3 Oc tober a.s., zijn voor Amsterdam o.m. benoemd lot lid, de heer J. Bongerfcman, Ieeraar in dc gymnastiek, alhier en tot plaatsvervangend lid de heer 1 Hon. Ieeraar in de gymnastiek, alhier. Dezer dagen liep te IJmuiden een Duilsche trawler binnen, welke de mooie besomming van 5050 maakte. In marken omgerekend, was dit een bedrag van 330 milliard. den een gemeenschappelijk besluit genomen om kinderen uit Haarlemmermeer, die ver der dan 3000 meter van een openbar» school aldaar verwijderd wonen, toe te laten op de openbare school in het dorp Aals meer. Door enkele bewoners van den Aals- meerderdijk en de afdeeling Volksonderwijs van Aalsmeer en omstreken, waren hiertegen bezwaren ingebracht bij Ged. Staten. In een openbare vergadering op Woensdag j.l. zijn deze bezwaren in behandeling genomen Ged. Staten hebben thans uitspraak ge' daan en de gemeenschappelijke regeling goedgekeurd. Bij den bouw van den Haarlemschen Kék gelbond in de Tempelierstraat, is een) staking uitgebroken onder de stucadoorsj 7 man werken, en 9 man staken. Oorzaak is een loonkwestie. Nader vernemen wij nog, dat deze st* king een wilde-staking is, waarin de orga nisatie niet gekend is geworden. De stakers wilden, ondanks het feit, dat zij reeds van 5 tot 12.50 boven het vastgestelde loon kregen, nog meer verdienen. Deze eisch werd niet ingewilligd. Dinsdag wa< ren zij nog in de gelegenheid gesteld, zich weer onder de oude voorwaarde aan te melden. Enkelen hebben hieraan gevolg gegeven, de anderen zijn den geheelen dag blijven posten. Leen zij Woensdag weer begonnen fé posten, is hun aangezegd geworden dat zij ontslagen waren, en hun gereedschappen konden halen. Zoo geschiedde. Zonder een enkel incident zijn zij toen vertrokken. Hun weekloon bedroeg van 50 tot 60. De ontslagenen zijn meest Limburgers- Woensdag werden in staat van faillissemeA verklaard: le. J. A. Callandt, brandstoffenhandelaai te Haarlem, Olieslagerslaan 17 rood. Curator Mr. M. Slingeniberg. 2e. J. \V. van den Belt te Zamdvoort, West' straat 2. Curator Mr. F. A. Davidson. 3e. H. Witleveen te Schoten, Spaarnhovenl weg 13. Curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooftj 4e. C. van Asperen, koopman te Haarlem) Spaarne 68. Curator Mr. B. Bouman. 5e. G. H. Schmidt, behanger en stoffeerde; te Haarlem, Ged. Oude Gracht 121, Curatot Mr. J. Moolenburgh. 6e. Albert de Vries, handelsreiziger te Haar. Ieih VerspronOkweg 60. Curator Mr. Th. Fn Raedt Rechter Commissaris in alle faillissementen Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Gisteren werden opgeheven de faillissementen van: le. do fa. Roosen en v. Gaaien te Heenxi slede. 2e. P. R. van Gaaien te Haarlem, Ad&mschJ vaart 74rood. 3e. A. van Hemert, te Haarlem, Kamper' singel 26. 4e. P. H. Granneman, melkslijter te Hillo-' gom. j 5e. G. Hendrickx, vroeger galanteriekoopt man, thans los werkman te Schoten, Slaper' dijk 58. 6e. G. V. Piazza, granietwerker le Haarlem. Witte Heerenstraat 47. 7e. J. Mok te Haarlem, SpaamwouderstraaJ 60. j Als advocaat en procureur werd beëedigd de heer Mr. Frederik Heemskerk, alhier. Dinsdag 3 Juli werd door de civiele kamei der Haarlemsche Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van de ontruiming van de infan teriekazerne aan den Koudenhorn, Zooals men weet, werd door mr. W. P. Vis die voor de gemeente Haarlem optreedt, ont' ruiming van liet gebouw door het Rijk ge vraagd op grond van het feit, dat de gemeen te eigenaresse is en de Staat het gebouw ge bruikt „zonder recht of titel'. In het vonnis ging de Rechtbank de be' weringen van partijen na en stelde vast, dal het geschil gaat over de v-raag of bij de actf van 11 Octolier 1860 is gevestigd een zakelijk recht van gebruik of wel alleen een overeen komst van bruikleening is gesloten. Verder constateerde de Rechtbank, dat is die acte van 11 October 1860 geen enkel» aanwijzing is te vinden voor een zakelijk' recht van gebruik, maar ook, dat geen over-)' eenikomst van bruikleening is bedoeld. Echter heeft na het sluiten der overeenkomst de garj nizoens-eommandant van Haarlem op last van den Minister van Oorlog aan do gemeen.) te medegedeeld, dat de acte nog moest wor-i den ingeschreven ten hypotheekkan tore, waarmee de gemeente zich heeft vereenigd; dit is geschied. Daaruit leidde de Rechtbank af, dat partijen hebben bedoeld een zakelijk recht van ge bruik ie vestigen met het gevolg, dat waar een zedelijk lichaam slechts een zakelijk rechf van gebruik kan hebben voor den duur van 30 jaar, de Slaat thans geen beroep meer kail doen op de acte van 1860. De Staat werd veroordeeld tot ontruiming der Kazerne 3 maanden na de beteek cning van het vonnis. Naar wij vernemen, heeft het Rijk hoogen beroep tegen dit vonnis aangeteekend. Heb kan dan nog wel eenigen tijd duren alvorens' de gemeente de beschikking heeft over de In-J fanterie-kazerne. Voor de Duitschc Priesters, van N. N. voor H.H. Missen 3 van T. A. R. te Bennebroek, ter cere v. d. H. Thomas van Villanova 2. De gemeenteraden van Aalsmeer en Haar lemmermeer hadden enkele maanden gele- Ondertrouwd 26 Sept. C. Sipkes en 0\ Max; W. Veldman en A. M. C. Rijsdijk; H.] v. Staveren en J. M. Zantvoort; C. J. v. Kam-j pen en G. Schipper; J. A. Libosan en I. vj Daalen; A. Veenings en W. J. Devies; Nj Deen en C, J. v. d. Borst. Getrouwd 26 Sept: K. H. Bornkamp elf M. Serné; A. W. Koster en J. C. Antonissej W. A. v, d. Kamp en A. v. Dalen; A. J. Fens en H. v. d. Sluis; H. L. F. v. Luijken en Gi M. Oudijk; C. Roosenhart en J. J. Smits; PJ Sluiter en W, Verhagen; A. G. Ruisch en B,1 Smit. Geboren 24 Sept.: d. van M. M. G. Tim-J merBalm; 25 Sept. d. van C. M. v. Maarle Bader; z. van C. de Zaaijer—v. Kampen; 26| Sept. z. van J. BlesgraafRomijn; d. vanl A. LigtenbergCamphuijsen. In een Dinsdagavond gehouden vergaderni^ van Haarlemsche Zangvereenigingen, welke* op initiatief van het bestuur van het man nenkoor „St Caecilia", in het gebouw; „Olympia" is gehouden, werd in beginsel be-j sloten tot het stichten van een plaatselijken' Bond van Zangvereenigingen. Deze Bond zal zich tot taak stellen, propaganda voor den koorzang te maken. De voorbereidende werkzaamheden zullen worden verricht door afgevaardigden van de koren St. Caecilia, Stem des Volks, Zangi kunst. Kunst Adelt, Proza en Poëzie, Haari lem's Zanggenot, Haarlem's Gemengd Koor, Doopsgezind Zangkoor, Haarlem's Chr. Man nenkoor en Polyhymnia, alle tc Haarlem, Vox Humana, te Santpoort, Spaamèam's Gemengd Koor, te Spaarndam en Bloemen- daai's Gemengd Koor, te Bloemendaal. Bij binnenkomst van trein No. 42, is aart het station Weespcrpoort, conducteur Karei, de Keizer onder genoemden trein gekomen' en zeer zwaar gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2