w Koninklijke dank. Vrijdag 28 September 1923 46ste Jaargang No. 14548 Van Al!es en van OveraL Van het Vaticaan. tm «ÏT BlHra BESTAAT UIT 12 BUBZIJDEK. EERSTE BLAD Het L o o. 27 September 1923. Diep getroffen door de wijze waarop mijn Volk de herdenking mijner regeeringsaanvaarding met mij heeft gevierd, gevoel i.k mij aan het einde der feestweken, die thans achter ons liggen, gedrongen aan alien, die, zoo hier als over land en zee, met woord en daad er toe hebben medege werkt om deze gedachtenisviering tot eene zoo gelukkige en onuitwisch- bare gebeurtenis in mijn leven te maken en waarvan ik zooveien op andere wijze niet vêrmag te bereiken, nogmaals mijn hartgrondigen dank te be tuigen, WJ L HELMIN Ac UIT §EH OMTREK. BLOEMENDAAL. SPAARNDAM. VEL SEN. LISSE. HALFWEG. KROMMENIE BEVERWIJK. HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. NOORD WIJKERHOUT. ZANDVOORT. EGMOND a.d. HOEF. HILLEGOM. VELSEROORD. ZAANDAM. M Eert tekort- SCHOTEN. AMSTERDfltöSCHE BEURS. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 'er week 0.25 'er Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers. 1426, 2741 en 1 1748. Postrekening No. 5970. MEIIWE COURANT Advertentiën 35 cents per regeC Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op d« le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regel» 60 cent per plaatsing; elke rege! meer 15 cent, bij vooruitbetaling- Do particulier secretaris van H. M, de Koningin, verzoekt ons namens H. M. onder staande dankbetuiging te plaatsen; 13 Vlaanderen's Herleving. begrijp het nog niet! Met eigen oogen he,b ik het gezien en tog kost het me moeite het te geiooven! in Vlaanderen is een wonder gebeurd! 1 wee dagen lang, van 's morgens vroeg lot donker, heb ik er, zooals u uit mijn kort schrijven uit Antwerpen reeds weet, met een 50-tal collega's, op uitnoodiging van de Bogische Regecring, rondgezworven; per auio heb ik een afstand van omstreeks 400 K.M. afgelegd door de streken, welke door den oorlog zoo ontzettend hadden geleden en 't is me, of ik uit een droom ontwaak, nu ik weer thuis in mijn werkkamer zit en nog eens nadenk over al wat ik gezien heb. Onze tocht ging langs niet minder dan drieënveertig steden en dorpen, van welke ik er vele ook tijdens den oorlog, andere kort daarna had bezocht, plaatsen dus, waarvan ik wist, hoe ze er, nog maar een prnr jaren geleden, uitzagen: reusachtige puinhoopen, waaruit met geen mogelijkheid meer was op te maken, wat ze eens waren geweest. En nu! Daar staan ze nu, de dorpen, verspreid als vroeger over de streek en alsof ze nooit waren weg geweest. Maar gebeuren er dan nog sprookjes, is het mogelijk dat.Neen, want als je over dc eerste verbazing heen bent, dan zie je het wel dadelijk: dat zijn niet dezelf de huizen van vroeger, grauw van ouder dom, de steen verweerd door den tijd, de kleur verzacht en vermooid door den in vloed van weer en wind. Deze huizen hier, die zoo getrouw de vormen geven van wat er vroeger stond, die zoo geheel het karak ter der steden, der dorpen, hebben doen blijven, wat het altijd is geweest: echt Vlaamsch, zijn niet oud! Ze zijn gebouwd Vnn fonkelnieuwe steenen, gebakken in de steenbakkerijen uit de streken zelf, nog geen twee jaren, vaak nog geen jaar geleden. We komen van Wulveghem en volgen rpet de auto's den weg langs den 162 M. hoogen Kerfmelberg, die zoo vaak in de oorlogscommuniqué's genoemd is en door beurtelingsche beschieting door Engel- schen en door Duitschers tot een ruïne is geworden, waarvan men zich geen denk beeld kan vormen. Ge'en boom is er, hier in den omtrek, te vinden, die niet door minstens een der projectielen der elkaar beschietende vijanden is geraakt. Kale stam men, bijna zonder takken, of korte, afge- splinierde stronken steken nog uit den grond, somber zich strekkend naar den he mel, als smeekend om mededoogen. Dit beeld van verwoesting ziende, wor den weer mijn gedachten teruggevoerd naar den oorlog, naar den tijd, toen ik ook van zoo nabij verwoestingen als hier te zien, heb zien gebeuren. Ik zag weer in mijn ver beelding de granaten springen, reusachtige massa's zand en steen de lucht in slinge rend, ik zag weer de dooden en de gewon den, die ik op de slagvelden zoo vaak heb zien liggen en een rilling kwam over mij, een rilling van afgrijzen over het feit, dat zoo iets na twee duizend jaren Christen dom nog mogelijk geweest was. En de auto's snellen voort; in groote vaart slingert de lange slang van drieëntwintig wagens zich om den kalen berg, tot eens klaps, in de verte, een lichtschijn glans brengt in het droeve landschap. Daar, waar nog maar twee jaren geleden een reusachtige puinhoop, te midden van door granaatvuur omploegde velden, de plaats aanwees, waar eens de 3780 huizen van Ieoeren stonden, staat nu wéér een stad. De roode daken lachen je in het zon licht tegen, de gele muren, die je in al hun nieuwheid vreemd aandoen, omdat je het gewoon was daar oude, vergrijsde gevels te zien, worden duidelijker, vormen zich tot huizen je ziet een stad. 't Is een wonder! Twee jaren geleden stond er nog niets, /moest zelfs nog al het vernielde oude wor- I den opgeruimd en nu staat er een stad! Denkt er u goed in, een stad! Niet een paar huizen, niet een straat, zelf? niet een wijk, maar een heele stad, Imct kerken en met scholen, met stadhuis en met overdekte markthallen, een stad, nog wel niet heelemaal zoo groot als die er ge staan had, vóór de oorlog hier tot alver- liclcr werd, maar dan toch een van 1750 icizen, 238 semi-Dermanente woningen en 500 barakken. Die tijdelijke woningen en barakken waar- is nu, bij gebrek aan beter altijd nog men- schen wonen van de 19.407 inwoners die Ieperen voor den oorlog telde, zijn er 12.631 teruggekeerd gaan natuurlijk weer verdwijnen, daarover wil ik dus maar niets verder zeggen, dan aat ik, ter wille van de menschen, die in die barakken moeten wo nen, hoop, dat ze maar zoo spoedig moge lijk zullen verdwijnen. Maar die 1750 andere, die blijven! We zijn inlusschen in de stad aangekomen En rijden door de nieuwe straten. Dat geeft een eigenaardige gewaarwording! Al die oüde vormen in dit nieuwe kleed, het doet wat onwezenlijk aan. Want, ik heb 't nog niet gezegd, men streeft er naar, de stad weer op" te bouwen zooals ze geweest ,is, dat wil zeggen, men maakt niet iederen gevel precies na, zooals hij daar vroeger gestaan heeft, maar tracht in elk gebouw het karak ter te leggen, dat de oude stad haar groote aantrekkelijkheid gaf. Ieperen was een stad, die zich sedert de 11e eeuw aan de boorden van het riviertje Yperlee verhief en die, evenals Brugge, de oorlogen en de oproeren der middeleeuwen te doorstaan had, maar ook, door den handel tot bedrijvigheid en bloei kwam. De-huizen die er verrezen, waren grooten- deels juweeltjes van oude bouwkunst en tot aan den oorlog was Ieperen gebleven een der sleden die het best het oude, middel- eeuwsch Vlaamsche karakter hadden be houden. Nu is de stad herrezen en men heeft haar haar karakter gelalen. De eenige aanmerking, die ik zou kunnen maken is, dat alles er zoo nieuw uitziet, maar dat is een aanmerking, die geen ver wijt kan insluiten, omdat het natuurlijk niet mogelijk is, buizen te bouwen, die Ónder het bouwen zelf oud worden Overigens niets dan lof. Want niet alleen is hier een groot deel van het oude leperen herrezen, het nieuwe is bovendien mooier geworden dan het oude was. Het oude leperen was natuurlijk, zooals alle steden, langzaam aan ontstaan. Naast een huis dat er reeds stond, werd een nieuw gezet en niet altijd werd dan rekening ge houden met bet reeds bestaande, zoodat het verkregen geheel niet altijd was, zooals men het eigenlijk wel had willen zien. Nu echter was dat anders; nu bouwde men een heele stad te gelijk, met het gevolg dat men een harmonischer geheel kreeg, dat men er voor kon zorgen, dat de „luchtlijn," de lijn van de gevels, zooals die afsteekt te gen de lucht, een vzel overwogen evenwicht verwierf, wat aan het beeld, dat de pleinen en de straten in hun geheel bieden, zeer ten goede i.s gekomen. Vlaanderen wordt mooier is al mooier dan het ooit geweest is. Ik heb hier gesproken over leperen, waar men óók bezig is de 100 M. lange en 50 M. breede St. Martenskerk weer geheel nieuw op te bouwen wat een bedrag van on geveer 12.000.000 frs. zal verslinden, en waar men de puinhoopen opruimt van dat zoo schit terend monument van bouwkunst, de hal len met hun 360 M. gevellengte, waarvan de 'oouw in 1200 begonnen is en in 1304 beëin digd werd. Ook deze zullen misschien weer worden opgebouwd, maar de kosten, 85 mil- lioen, schrikken wel even ,tcrug, terwijl er bovendien stemmen zijn opgegaan, om de muurbrokken die er nog van staan te laten staan als een droeve herinnering aan de ver schrikkingen van den wereldoorlog. U moet echter niet denken, dat Iepereri de eenige plaats is, die weer is opgebouwd! Neen, heel West-Vlaanderen is vol nieuwe steden en dorpen. Te Roeselaere zijn van de 5311 huizen die cr vóór den oorlog stonden en waarvan de helft geheel vernield of zwaar beschadigd werd, de andere helft minder ernstig, reeds 4628 huizen opnieuw opgebouwd of hersteld; te Nieuwpoort, waar vóór den oorlog 961 huizen stonden, die allemaal totaal ver woest werden staan er alweer 623; te Moor slede zijn er van de 1400 geheel vernielde of zwaar beschadigde woningen reeds weer 839 opgebouwd. En zoo zou ik kunnen doorgaan met op sommen. Maar waartoe? Hoofdzaak is, dat men wete, dat er in West-Vlaanderen in twee jaren tijds een reuzenwerk is verricht dat bewondering opwekt voor de energie en de wilskracht der Belgen, die hier bijna het onmogelijke hebben verricht. Ik noemde cijfers; ik wil er nog een paar aan toevoegen, die wel heel duidelijk spre ken. Over heel België zijn door den oorlog 100.000 huizen beschadigd, waarvan 78.000 óf totaal vernield, ól zwaar gehavend. Van die 100.000 zijn er reeds 85.000 weer opgebouwd of hersteld. Het aantal geheel of gedeeltelijk vernielde openbare gehouwen bedraagt 1200; 1000 daarvan zijn alweer in nieuwen toestand her rezen. Scholen werden er 375 nieuw gebouwd, enz. Het is haast ongelooflijk; hoe meer ik er over nadenk, hoe onmogelijker het mij schijnt, dat alles en nog veel meer, waarover in een volgend artikel, in twee jaren tijds te doen. Maar ik heb het gezien en ik moet het dus wel geiooven. Had ik het niet gezien, had ik het alleen maar een ander hooren vertellen, ik vrees, dat men mij dan met recht Thomas had kun nen schelden. ARTHUR TERVOOREN. KARDINAAL VAN ROSSUM. M^n seint ons uit Rome; Maandag heeft Kardinaal van Rossum een audiëntie bij Z.H. den Paus gehad. De kar dinaal gaat eenigen tijd te Albane doorbren gen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemend aal, te houden op Donderdag 4 October 1923, des namiddags 2 uur ten Raadhuize te Over- vt en. De agenda vermeldt; Vaststelling tot re geling van Rechtstoestand van de Ambte naren in dienst der gemeente Bloemendaal. HET WITTE KRUIS. V/oensdagavond vergaderde het bestuur van het Witte Kruis onder leiding van ds. S. A. Baljon. Ingekomen was een schrijven van de afdeeling Schoten waarbij Spaarndam werd uitgenoodigd zich aan te sluiten aan afdeelingen in de omgeving om hij eveniueele gevallen meer kracht uit te oefenen bij het Hoofdbestuur. De heeren voelen er niet vegl voor, doch vóór een de finitief besluit te nemen, willen zij eerst een onderzoek instellen wat voor nut dit werke lijk heeft. Voorts wordt de beschrijvingsbrief behan deld voor de groote vergadering te Am sterdam waarheen Dr. Smit (secr.: de heer Reijerbergcn uit Hecr-Hugowaard) is af gevaardigd. Aan de orde komen kwesties over eenige patiënten, op den duur zal het Witte Kruis in moeilijkheden komen, het is ergerlijk dat menschen, de beloofd hebben, wekelijks een bijdrage te geven waar tiet een familielid geldt, hiermede ophouden. Bij de rondvraag wordt gesproken over het verzoek van het Roode Kruis, om alhier een collecte tc houden. Het bestuur meent hierop niet te moeten ingaan. Ten slotte zal men alles in orde maken dat de com missie de volgende week aan het werk kan gaan, om de leden te bewegen hun contri butie te verhoogen. Gisterenavond had de uitreiking plaats van de prijzen, die op Koninginnefeest waren toe gezegd. De voorzitter der feestcommissie, de heer Tiggeiaar, opende met een toespraak en verzocht de jury de prijzen uit te reiken. Ds. Baljon begon met de feestcommissie te danken en hulde te brengen voor de wijze, waarop zij, het feest had georganiseerd. Kunstkring kreeg den ten prijs, een nikke len koffie en theestel; de andere prijzen be stonden uil lederen portefeuilles, een porte- monnaie, armbandjes, verschillende flacons Eau de Cologne, een klokje, ezn zilveren me daille voor de voetbalclub Ten slotte was er nog een verrassing. De feestcommissie had besloten een zilveren herinneringsmed'aille te geven aan beide fanfarekorpsen en, aan Spaarndam's Gemengd Koor. Dit viel in goe de aarde. IJsclub Nona Zcmbla". Gisteravond ver gaderde de IJsclub „Nova Zombie". Dc notu- >n\ der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Dc verkiezing van 3 bestuursleden werd tot een volgende vergade ring aangehouden. Hel door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bevatte niet veel bij zonders. een gevolg van den z.g. „kwakkel- winter". De penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn laak. Uitgegeven was 53.1713, terwijl de ontvangsten waren 256.3714, alzoo 'n batig saldo van 203.20. De commissie tot het nazien van het beheer van den penningmeester deelde mede, dat zij de boeken en kas hadden gecontroleerd en in orde bevonden en bracht dank aan den penningmeester voor zijn keurig gevoerde ad ministratie. De begrooting voor het jaar 1923<124 sloot met 'n ontvangst en uilgaaf van 540.20. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld, dot pogingen zouden worden aangewend bij den Kon. Ned. Scliaalsrijdersbond om in den a.s. winter liier één of meer kampioenschap pen te deen verrijden. Het vorige jaar is zulks reefts door den K.N.S.B. toegezegd, doch kon toen geen doorgang vinden, wegens den slechten winicr.Niels meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Opening Consultalie-Bureau. Onder groote belangstelling is gisterenmiddag het Consultatie Bureau van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze gemeen te officieel geopend. Daarbij waren tegen woordig de burgemeester, wethouder Dunne bier, verschillende raadsleden, vele doctoren, geestelijken, leden van de Gezondheids commissie, bestuursleden en ook de Zusters van het Witte Kruis, mevr. Rijkens enz. Nadat allen hadden plaats genomen, hield de burgemeester een rede. Daarna sprak de leider van het Consultatie bureau, Dr. Ar.ema uit Haarlem, die zijn groote blijdschap uitte over de openingen de activiteit van het bestuur roemde. Namens de Centrale Vereeniging sprak Dr. van Gils, die het kostelijk achtte dat het particulier initiatief dit tot stand heeft ge bracht. De voorzitter der Vereeniging, de heer H. Ur.ger, gaf de korte geschiedenis der vereeniging v/eer en dankte allen die aan de totstandhouding van dit gebouw hadden medegewerkt, inzonderheid het Dames comité. Spr. dankte ook Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, op wiens terrein 's zomers geregeld 1215 patiënten mogen kuren. De aanwezigen hebben daarna het ge bouw bezichtigd. Dit staat aan de Brinio- straat te Velseroord, vlak bij het spoor station. Rechts voor is de wachtkamer, daar achter de kamer voor onderzoek met twee kleedkamers en een hoogtezonkamer. Links is voor de bestuurskamer, achter het maga zijn. Boven is de woning van den concierge. Witte Kruis. h) de gisteravond in het .Stationskofiehuis gehouden vergadering der afdeeling van het Witte Kruis werd de be grooting voor 1924 goedgekeurd. Tot afge vaardigde naar de algemeenc vergadering le Amsterdam werd benoemd de heer W. L. Kuiper te Velseroord en als plaatsvervanger de beer J. H. Unger. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering werd behandeld en besloten na een opmerking van den heer Reitsma deze voortaan eenige dagen voor de vergadering in de wijkgebouwen ter in zage te leggen. In de commissie tot het na zien der boeken van den penningmeester worden benoemd de heer Bakker, Dalmeyer en Verbeek en tot plaatsvervangers de hee ren v. d. Lijn en Dekker aiien te Santpoort. De voorzitter, de heer J. H. Unger, wordt bij acclamatie ais zoodanig herbenoemd. P.aadsverkiezing. A.s. Zaterdag te half 11 houdt bel Hoofddislrictsbureau zitting ter be- ncomirg' van een lid van den gemeenteraad cn oen vacature M. van 371 V. B. Toonechiifvoeringen. De (oonoelvereeniging ..Do Fidelus" ondonifdoekng van hét St. Bi; tleluspatronaal zo! le beginnen met Zondag avond vier «chlefrenvolgende avonden opvoe ren: „Neo. cf do Martelaars der Catacomben", drama in drie bedrijven Wij wenschen tie Ridders vee] succes mei dit mooie dramo, doch drukken hen op het hart zich wel bewust te zijn van de taak wel ke hen wacht. Vooral diegenen, welke voor de hoofdfiguren zijn aangewezen! Burg. Stand. -- Geboren: Wilhelmus Cor nells. z. van .1. 0 van Ijs en C -P. Schoone. Jan Johannes, z. van J. Kuipers en B. van der Pol. Pieler Hendrik, z. van E. J. van der Zaal en G. Rampen. Gerril Wil lem. z. van B. Abbink en J. Wind. Hen- drika Elisabeth, d. van C. Buts en M. Ver- steegh. Theodoras, z. van B. J. Asseler cn J. Lagerweij. Ondertrouwd: IT. Warmerdam en A. W. v. d. Par:elaar. Gehuwd; W. G. Cnenen en C. A. Warmer dam. C. Zuklcrwijk en A. A. H. Walraven. A. Kluppel en M. van Marsbergen, Wethouder Biggel. De eerste wethouder, de heer J. Riiggel, is na gisterenmorgen de H. Mis te hebben bijgewoond, plotseling onge steld geworden en wel dermate dai de ge neesheer het noodig oordeelde dat hem dc H.H. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. Het ongure weer. Door de vele en zwa re regens der laatste dagen hebben de bol- Jenkweekers op enkele tuinen hel bollen plan ten moeten 'doen staken. Gevaarlijk speelgoed. De 36-jarige J. Z., liggende met zijn woonschuit nabij de Zwel- brag. was Woensdagmiddag met vrouw en kinderen naar Amsterdam geweest, alwaar de kleinen een ballonnetje waren machtig ge worden. Toen zij vanuit de tram op weg wa ren naar hun woning, kwam ongelukkiger wijze het ballonnetje in aanraking met dc brandende sigaar van Z. en sprong met een knal uit elkaar, waarbij Z. eenige brandwon den opliep. O.a. was zijn knevel bijna ver dwenen en zijn gelaat geschroeid. Z., raakte het bewustzijn kwijt en werd binnengedragen in den winkel van de coöperatie „Holland", waar de ontboden geneesheer de brandwon den behandelde. Z. werd later door de politie naar zijn woning geleid. Opdracht. B. en W. hebben na ge houden inschrijving aan M. Til. de Fouw, alhier en Gebr. Molenaar, te Haarlemmeri'iede, opgedragen het leveren van brandstoffen voor het Raadhuis en de O. L. Scholen in den a.s. winter. f Raadsagenda voor de vergadering op Vrij dag 28 Sept. a.s. 's namiddags half 8. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om ontheffing van art. 38 der Bouw- en Woning verordening 3. Wijziging der garantiestel ling voor 24 woningen van de woningstich ting „Krommenie". 4. Verkoop van grond aan de woningstichting „Krommenie". 5. Straatnaam voor de nieuwe straat achter het Blok. 6. Voorstel tot het maken van een aan sluiting aan de nieuwe straat achter het Blok. 7. Voorstel tot het in gebruik geven van een terrein voor een drankweertentoon- stelling. 8. Wijziging der verordening op de heffing van schoolgelden. 9. Vaststelling van een tarief voor bruggeldhetfing. 10. Vaststelling van het kohier der straatbelas- ting, dienst 1923. 11. Voorstel tot afschaffing van het vervolgonderwijs. 12. Verzoek van 't Roomsch Kaih. Schoolbestuur om subsidie voor vervolgonderwijs. 13. Verzoeken om afschaffing der zakelijke belasting op 't bedrijf. 14. Aanbieding van begrootingen, dienst 1924. 15. Benoeming van commissies van onderzoek. Burg. Stand. Geboren Cornelia, d. v. Joh. van Vliet en H. van VlietPieter, z. v. W. Altink en A. M. Boekelaar. Gehuwd S. D. Becker en C. M. Bakker S. Altena en S. M. Molenaar. Overleden Cornelis Bos 26 j., ongeh. z. v. H. Bos en E. Boon. Processie Heilo. Zondag 30 Sept. a.s. processie naar Heiloo. Alleen mannelijke personen boven 16 jaar mogen er aan deel nemen. 's Morgens zes uur vertrekt de pro cessie vanaf de R. K. kerk. Dat de deelname groot zij. Kinderfeest. Nog steeds hebben de kinderen der laagste drieklassen van de openbare scholen A en B en de Roomsch Kath. school moeten wachten op het jaar lij ksche schoolfeestje. Eindelijk is echter besloten a.s. Zaterdag 29 Sept. de jongens 's namiddags om half twee en de meisjes om vier uur naar de Sociëteit „Ons Genoegen" te laten komen. De zoo gunstig bekend staande prof. Antonini van Haarlem zal de kleinen gezellig bezig houden. Wij twijfelen er niet aan of de kinderen zullen zich kostelijk ver maken. De Wethoudersverkiezing. Naar „Ken- nemerland" weet te melden, zal wel geen protest bij Ged. Staten worden ingediend tegen de wethoudersverkiezng van den heer Pattes. Noch van de zijde der leden van den Raad, noch van de besturen der kiesver- eenigingen is tot heden een protest inge diend en naar werd medegedeeld, is men ook zeer weinig geneigd om op deze wijze opnieuw een wethoudersverkiezing uit te lokken. Er bestaat dus alle kans dal men de zaak zal laten zooais ze is. St. Franciscus van Assissië. De afdee ling Beverwijk vergaderde gisteren in het ge bouw der K.S.A. De voorzitter gaf een korte definitie van den op 26 Aug. gehouden fietstocht. Het aanvankelijk plan was geweest, een fiets tocht te houden naar Noordwijk, maar aan gezien het weer niet gunstig was voor die reis werd besloten, om inplaats van deze, de tegenovergesteld richting te gaan. Deze tocht is zeer meegevallen. Daarna werd dc Propagandaclub bespro ken. Deze stelt zich ten doel, om door pro paganda en actie het doel en nut van den bond uiteen ie zetten, en verkeerd onge organiseerde R. K. Handels- en Kantoorbe dienden tot lid van den R.K. Bond te ma ken. Voor deze club stelden zich disponibel de heeren van Noort, de Weijer, Scheerman en Konijn. Verder werd medegedeeld, dat in October een gezellige ledenpropaganda- avond zal worden gehouden; eveneens, dat op 11 November, den dag waarop de bond zijn 15-jarig bestaan viert een H. Mis, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de le den van den Bond zal worden opgedragen, waaronder de leden tot een generale H. Communie worden aangemoedigd. Tot afgevaardigde, die de afdeeling op den feestdag in Amsterdam zal vertegenwoordi gen, werd gekozen de heer van Noord, voor zitter dezer afdeeling. Hierna sluiting. BEVERWIJK, 26 Sept. R. K. Coöp. Tuin dersver. „Kennemerland". Snijboonen 20 45, Spercieboonen m. dr. 2030. id. z. dr. 2638, Tros 3542, Dikke Booncn 1123, Tuinboonen 15, Uien 56, Aardappelen 46, Aardbeien 1.alles per K.G. Meloe nen 48, Groene Kool 5-7, alles per stuk. Komkommers 1.001,75, Sla 0.801.00, An dijvie 0.601.15 alles per kist. Postelein 0.500.70 per ben. Wortelen 1218, Selde rie 24, Prei 10 per bos. De Bouwverordening. B. en W. stellen voor: In aansluiting aan het ontwerp-besluit no. 84 betreffende vrijstelling van het bepaalde in art. 32 der Souw- en woningverordening, deelen wij U mede, dat dit artikel inhoudt een verbod om woningen te bouwen met houten voor-, achter- of zijgevels, behou dens vrijstelling door den Gemeenteraad in bijzondere gevallen. Omdat dit artikel enkel 28 SEPTEMBER. EERSTE KOERS BERLIJN (p.millioen) 0.0001.25 15.92 BRUSSEL 13 20 WEENEN 0.00351 LONDEN 11.53% STOCKHOLM. 67.42 KOPENHAGEN. 45.35 CHF?ISTIAN|A 40.32 BAZEL 45.30 NEW-YORK 2.54% ROME 11.53 LATERE KOERS spreekt van houten gevels is het twijfel achtig of onder de verbodsbepaling ook rijn begrepen gevallen als genoemd in bovenaan gehaald ontwerp-besluit, waar bij wijze van versiering gevels van steen met hout wor den bekleed. Wij zouden aan het artikel een beperkte uitlegging willen geven en het op dergelijke gevallen niet van toepassing willen verkla ren, waarom wij U voorstellen ons te mach tigen, ondier nader door ons te stellen voor waarden, vergunning te geven tot het bou wen van woningen, waarvan de steenen ge vels, bij wijze van versiering met hout wor den bekleed. Loting. Bij de gehouden loting van inge schrevenen voor de Nationale Militie van de lichting 1924, was de uitslag als volgt; 1. J. C. de Klerk; 2. J. v. d. Niet; 3. J. J. Verlaan, 4. J. W. Laros, 5. C. J. Nederstigt, 6. A. W. Vreeburg, 7. C. G. v. d. Zalm, 8. A. F. de Groot, 9. M. v. d. Klauw, 10. H. J. Versteege, 11. M. W. Ruigrok, 12. Th. v d. Voort, 13. F. G. v. d. Bung, 14. G. J. Copper, 15. J. W, Edelaar, 16. J. A. de Klerk, 177. C. S. van Noort, 18. H. Haas noot; 19. J. F. Beelen; 20. J. C. Seijsener; 21. J. v. d. Burg, 22. G. Lemmers, 23. J. Th. v. d. Berg, 24. A. J. v. d. Burg. 25. A. P. Duivenvoorde, 26. P. van der Put, 27. A. Bouwmeester, 28. E. Slingerland, 29. H. Wolken; 30. G. J. van Stijn; 31. C. War- menhoven, 32. H. J. Heemskerk, 33, IT. P. Pennin<5s, 34. P. Jansen, 35. A. C. v. d. Berg, 36. S. van Santen, 37. P. A. Bader, 38. W. Jansen, 39. A. J. van Eeden. Openbare verkooping. Bij de alhier in het „Wapen v. Noordwijkerhout" ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel gehouden open bare verkooping wegens stergeval, werden de diverse perceelen verkocht als volgt: Perc. I. Een winkelhuis met erf en open grond waarop 2 schuren aan de Schelpweg, groot 7.60 A., in bod op f 4000, gemijnd op 200, door J. W. v. d. Klugt. Perc. II. Een woonhuis en erf met schuur, eveneens aan de Schelpweg, groot 1.09 A., in bod op 3000, niet gemijnd. De beide perceelen daarna in combina tie alzoo in bod op 77.200, afgemijnd op f 4, door Jac. Hoogeveen van Oestgeest, die aldus kooper werd voor f 7204. Een nieuwe melkoorlogl De melkprijs is bier 16 cent voor losse en 20 cl. voor fles- schenmelk. Sedert eenige dagen wordt hier door een melkboer uit Ben neb roek melk ge vent voor 14 cent den liter, 't Is nu maar de vraag, hoe groot de afname vtvn de goed- koope melk zal zijn, om eenigen invloed op den Zandvoertsclien melkprijs te kunnen uit oefenen. Politiehonden-Dresseerclub. De neer P v. d. Mije, jachtopziener, alhier, heeft op de wedstrijden te Heemstede voor zijn hond ook het certificaat verworven. De vier leden van de dresseerclub „Zandvoori," die aan de wedstrijden deelnamen, hebben nu alle vier voor hun honden het certificaat ver worven. De heer A. v. d. Wal verkreeg dit met I of, wat een bijzondere onderschei- Commissie van steunverleening. De heer Bramson, door de Regeering benoemd als voorzitter van dc Commissie voor Steun- verleening bij ^Werkloosheid, heelt als zoo danig ontslag aangevraagd. Kindervacantie- en Herstellingsoorden. Uit goede bron vernemen wij, dat sedert eenige maanden de Eerw. Zusters Carmeli- tessen van het Goddelijk JlaTt al de lusten en lasten van de R. K. Vereeniging voor Kinder-Vacantie- en Herstellingsoorden te Egmond aan Zee hebben overgenomen. In verband hiermede hebben de Eerw. Zusters ten Westen van den Watertoren te Egmond aan Zee, midden in de duinen, en op een paar minuten afstand van het strand, een terrein aangekocht 2 LI. A. groot, voor de stichting van een groot Kolonie-Huis. Met echt Duitsche energie pakken de Eerw. Zusters dit schoone liefdewerk aan, om daardoor te voldoen aan de harte- wensch van Z. D. H. den Bisschop, opdat binnen afzienbaren tijd alle Katholieke kin deren, die daarvoor in aanmerking komen, verpleging kunnen vinden in eén Katho lieke Vacantie-Kolonie. Aangezien nu reeds uit alle deelen van ons land de zwakke kinderen aan de goede zorgen der Eerw. Zusters worden toever trouwd, mogen wij vertrouwen, dat Roomsch^ Nederland moreel en financieel deze groot- sche onderneming zal weten te steunen. Het Liefdewerk is door de Eerw. Zusters gesteld onder de bescherming van den II. Joseph. Personalia. Aan de Technische Hooge- sc'hool te Delft is geslaagd voor het propac- deulisch exam.cn voor civiel-mgeniour de heer H. J. J. J. Enge! alhier. ZILVEREN KLOOSTER-JUBILé. Den 3den October a. s. hoont de Eerw. Pater Capucijn Joseph in Velseroord zijn zilveren kloosterfeest te vieren. Personalia. Te 'sGravenhnge is geslaagd voor het examen schoonschrijven R. J. Ouwe jan, alhier. Velen, of liever gezegd, al onze lezer, zullen zich nog levendig het bezoek her inneren dat de z.g. Sixtijnsche Kapel op haar tournée door Europa aan ons land bracht, zoo schrijft men ons. Feitelijk verbergt zich onder den naam Sixtijnsche kapel de Polyphonia Roman-'., een koor bestaande uit zangers van de verschillende kerken van Rome. Eén groote roep ging er door heel hel land, couranten en tijdschriften waren één- parig in enthousiasme, iederen avond weer luisterden stampvolle zalen naar de hoogste kunst, welke genoten kan worden, alle steden van ons land werden bezocht: Am sterdam, Den Haag, Rotterdam. 's-Hertogen- bcsch, alléén Haarlem niet. Waarom Haarlem niet? V/as Haarlem geen stad van beteckenis' Was er in Haarlem geen muziekleven: Waarom verscheen hier. waar zooveel beroemdheden van heinde en ver concerten gaven, waar ook zoo vele prestaties waar deering vonden, die critisch ten eenenmaia achtergesteld moeten worden bij Polypho nia, waarom verscheen hier de Sixtijnsche Kapel niet? Wat is de reden van deze lacune in het het muzikale leven van Haarlem, dat zich in de laatste jaren zoo sterk ontwikkelde? Ons dunkt, de reden is, dat niemand er het initiatief toe nam. Ware dit gebeurd, de opzet zou, dunkt ons, zeker geslaagd zijn. En verder. Wanneer hier een goed R. K. zangkoo», bestond, een koor, dat de liefde gevoelt ook voor de zuiver kerkelijke kunst, dan was het een onbetwistbaar feit geweest, dat Haarlem de Sixtijnsche Kapel had ge zien en gehoord. Dat koor zou het initia tief genomen hebben. De Kapel zou ge komen zijn. Op het program voor dit iaat staan 's-Hertogenbosch 18 Nov., Venlo 19 Nov., Den Haag 20 Nov., Hilversum 21 Nov., Leiden 22 Nov., Utrecht 23 Nov., Rotter dam 25 Nov. Haarlem niet. Waar zooveel minder belangrijke plaat sen als Venlo en Hilversum voorgaan, war toch zeker een bezoek aan Haarlem op z'n plaats geweest. Barometerstand 10 uur v.m.: 772. Stil sta n/L OPGAVE VAN: j. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanfeti Koningstraat 10 Haarlem Witte Kruis. Woensdagavond houdt „HeV Witte Kruis", afd. Schoten, een ledenverga dering in het lokaal van den heer J. van Trigt, JulianaparkSoendaplein. De agenda bestaat o.m.: bestuursverkie zingen, behandeling beschrijvingsbrief, be noeming afgevaardigde jaarvergadering. MedetfedoeM door de SPAAR NEBANK. De beurs opende beden prijshoudend. V. K. HEDE1 5% Nederland 1919 93% 94 6% Nederland 1923 98% 98% Oude Vaart 82 82% dito Gem. Eigendom 70% 70 Mij. Nederland" 140% 140 Scheepvaart-Unie 107% - '07% Rotterd. Ltoyd 121% 121 iloll. IJoyd 8% 8% PakelvaaTt 113% 11 Oude Boot 57 57 Holt. Stoomboot IS 18 LI V. A. 451 454 Java Cultuur 357 360 Jurgens gcw. 52% 53 Koloniale Bank 156% 156% Indische Bank 116% 117 CerL Handel Mij. 125% 125% Kesc. dito 126% 126 Orion 26 - Geconsolideerde 130% 128% Kon. Olie 346 344 U. S. Steel 91 91% Marine comm. 8 7 Vorstenlanden 167 168% Actions id. 163 163% Poerworedjo 95% 96 Oude Deli 283'/, 282 Senembah 254 256% Deli Batavia 299 299 Amsterdam Rubber 150% 151 Serbadjadi 296 S'Ilau 114 115% Wai Sumatra 113% 119% Dordtscbe Petr. 327 327 Southern Rails 33% 33% Union 136 136 Anaconda 83% 83% ,W abash. 8% 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1