GEMENGD NIEUWS BUITENLAND Vierde Blad 29 September 1923 Medische Praatjes. [Door de maan aan het licht gebracht. De Duitsche Regeering heeft aan de autoriteiten gelast de verordenin gen betreffende het lijdelijk verzet in te trekken. De toestand in Beieren, De samenzwering in Roemenië. Onder de Telegrammen: De begrooting van den Volkenbond. Een re- j publiek Turkije? Spanje zou Ceuta tegen Gibraltar uitruilen aan Enge land. Een interview met president Coolidge. frankrijk en duitschland. UIT DE PEEHS. S!NMEML1HDS@H NIEUWS. DE WERKNEMENDE MIDDENSTAND. VERKEER EN POSTERIJEN. mi ONZE 00ST. FEUILLETON fl2 ..Ja.' HAEMOPHILIE I. Wat verstaan wij onder haemophilie Dit is de allereerste vraag, die wij te beant woorden hebben. Zonder twijfel heeft u wel eens gehoord van een categorie van per sonen, die men gewoon is te bestempelen met den naam van „Bloeders". Immers wij l allen hebben wellicht wel eens een geval medegemaakt of hebben 't bij overlevering wel eens vernomen, dat deze of gene een slechts geringe verwonding op een of andere wijze had opgeloopen, welke een gezonde nauwelijks zou hebben gedeerd, doch die voor iemand, met bovenstaande kwaal behept de alleronaangenaamste gevolgen had. Laat iik U slechts met een enkel voorbeeld inwij den in de pijnlijke situatie, waarin zoo'n bloeder verkeert. Stelt U zich voor, dat een dergelijk aangelegd mensch, 's nachts te bed liggende, het ongeluk heeft zich te stooten tegen den rand van het ledikant, b.v. met Izijn knie. Een gezonde zal daarvan niet den (minsten last ondervinden, zal zelts niet eens wakker worden en 's morgens bij het ontwa ken en opstaan niet eens bemerken, dat hij zijn knie gestooten heeft. Hieruit blijkt dus ten duidelijkste, dat het „trauma" (d. i. de verwonding) buitengewoon licht behoeft te zijn. Hoe geheel anders komt onze bloeder er af 1 Ja, ik zou bijna zeggen zoo gemak kelijk de gezonde hierover heen loopt, zoo moeilijk heeft onze bloeder het in dit op zicht. De geringe stoot met de knie tegen den rand van het bed heeft tengevolge een bloe ding in het kniegewricht. Van opstaan 's mor gens is geen sprake pnze patiënt moet minstens eenige weken röst houden en mag nog blij zijn er dan zonder een stijve knie af te komen. Ge ziet hieruit dus, dat een zeer lichte stoot bij hem a. h. w. dezelfde uitwerking heeft als een geweldige tuimeling op ons kniegewricht. Wat is er nu evenwel geschied bij een dergelijken patiënt? Dit: Het zeer geringe trauma heeft te weeg ge bracht een enorme bloeding binnen in 't kniegewricht. Nu zult ge zoo langzamerhand begrepen hebben, wat wij onder z.g.n. „Haemophilie" verstaan. Het vat eigenlijk samen een groep van verschijnselen, die ont staan doordat de patiënt gemakkelijk gaat bloeden Het behoeft nauwelijks eenig betoog, dat degene, die met een dergelijk euvel behept is, er niet al te prettig aan toe is. Immers in het dagelij ksche leven s'ooten wij ons honderden malen en elke stoot, dte voor ons van nul en geenerlei waarde en be- teekenis is, is dit wel voor een lijder aan Haemophilie. Nu eens komt hij er voor zijn doen betrekkelijk goed af, dan weer' is het geval wat ernstiger, ja zoo noodlottig dat een zeer geringe aanleiding den dood ten gevolge kan hebben. U begrijpt, dat men niet stil gezeten heeft in den loop der jaren om te ontdekken, wat de oorzaak was van deze buitengewoon merkwaardige aandoening. Helaas is men tot op heden ten dage er nog niet in geslaagd eenig licht te brengen in deze duistere zaak. Natuurlijk heeft men enkele vermeende oor zakelijke momenten naar voren gebracht. Allereerst dacht, men, dat het lag aan de vaatwand. Deze laatste zou zoo subtiel zijn, dat reeds bij een geringen stoot de wand stuk zou gaan, waardoor het bloed dus gele- genheid zou hebben buiten de vaten te tre- iden en dus op die wijze de bloeding tot stand zou komen. Het is aan de hand van de verschijnselen, die ik U reeds noemde,a.h.w. een vanzelf sprekend oorzakelijk momenten toch.... men heeft er helaas geen enkel houvast aan. Gaan wij nl. den bouw van den vaatwand zeer nauwkeurig onderzoeken, dan verschilt deze in geen enkel opzicht van die bij normale menschen. Wij zien nl. geen enkele afwijking, waardoor de wand minder solide zou zijn dan in normale gevailen. Hoewel dus deze verklarjng voor de hand ligt, ontbreken de bewijzen voor de juistheid ten eenenmale. Het andere oorzakelijk mo ment, dat weer de aandacht vestigt op de intensieve bloeding, die plaats heeft, zullen wij den volgenden keer met elkander ter sprake brengen. MEDICUS. UIT HET BEZETTE GEBIED. Nadat de Duitsche regeering besloten had 'het lijdelijk verzet in het Roergebied te staken, heeft zij Donderdag alle autoritei ten bevolen hunne bijzondere verordeningen ten aanzien van dit verzet te herroepen. Ook de desbetreffende maatregelen en de creten der regeerin* zelf en van de ver schillende ressorts zijn gisteren buiten wer king gesteld. De communisten hebben gisterenmorgen in het Roergebied overal bij den ingang der mijnen manifesten verspreid, waarin zij de arbeiders oproepen tot een algemeene pro teststaking tegen Stresemann en Hilferding, tegen het militairisme en separatisme der Franschen en voor een arbeiders- en boe- renregeering. Zij zeggen, dat de arbeiders voortaan geen ibeter leven zullen hebben dan Chineesche koelies en roepen alle ar beiders op om te protesteeren tegen de „internationale 1-apitalistenbende." Zonder ling genoeg is dit manifest gedrukt te Berlijn bij een drukkerij in de Friedrichstrasse. Aanstonds gaf circa een derde der arbeiders aan dien oproep gehoor, terwijl in den loop van den dag nog vele anderen er zich bij aansloten. Men verwachtte, dat de staking zoo goed als algemeen zou worden. Noch van Fransche zijie, noch van die der plaat selijke overheid behoefde men in te grijpen, daar de orde niet werd verstoord. Er is aan de Quai d'Orsay geen nieuws over den toestend in Duitschland ontvan gen. De Duitsche zaakgelastigde heeft er zich evenmin vervoegd. De Fransche regee ring onthoudt zi;h dus van aanwijzingen. De staking van het verzet in de Roer is haar nog niet meegedeeld. Officieel gaan Strese mann s uitspraken haar niet aan. Ze gelden voorshands als Duitsche hinnenlandsche ge beurtenissen; z< wacht de Duitsche voorstel len af en als deze komen, zullen ze aan de Commissie van Herstel worden overgemaakt. Tot zoo lang kan er niets bepaalds over een verzachting van het Rber-regime bericht worden. Deze onzekerheid wordt door de verwar ring in Duitschhnd verstrekt. Aanvankelijk leek de centra.e regeering Gessier tegen over Von Kahi met volmacht bekleed te hebben. Nu ver.uidt, dat beiden samenwer ken tegen Ludtndorff en Hitier, vertrouwt njen dit niet. De bedoeling zou kunnen zijn zich gezamenlik op het goede oogenblik tegen de geallieerden te keeren en op hen pressie te oefenen wegens het vermeende .gevaar voor burgeroorlog. Von Kahr geldt (als zeer anti-Fransch. Intusschen luiden de berichten over de Roer gunstig- Hei is er rustig Bréaud, de leider van den geallieer lcn spoorwegdienst daar, wil de regie in een internationale maatschappij omzetten, waarvoor hij op den steun^ rekent van België en Italië evenals van Engeland, ofschoon üe houding van dit land nog twijfelachtig is. Verscheidene Duit sche spoormannen zouden weer dienst wil len nemen, maar lang mat allen kunnen ge plaatst worden. UIT BEIEREN. De onder leiding van Hitier staande Deutsche Kampfbund heelt den staatscom- missaris Von Kahr geschreven dat de hou ding van den bond zal afhangen van Von Kahr's gedragslijn jegens den bond. De brief constateert dat Von Kahr s benoeming zon der voorkennis van den bond is geschied. DE ENGELSCHE POLITIEK. Uit Baldwin's korte verwijzing naar den Europeeschen toestand in zijn rede van Donderdag maakt men te Londen de gevolg trekkingen dat aan zijn openingsrede van de rijksconferentie op Maandag bijzonder gewicht moet worden gehecht, omdat dan de geheele positie in het licht van de ge beurtenissen van den laatsten tijd uitvoe rig en volledig zal worden besproken. Tegen dien tijd zullen naar men voell de gebeur tenissen, die zich in den binnenlandschen toestand van Duitschland afspelen, gemak kelijker zijn te beoordeelen, dan thans nog het geval is. In verscheidene kringen te Londen wordt er de nadruk op gelegd dat hoe spoediger de Duitsche toestand gestabiliseerd wordt, hoe beter dit voor geheel Duitschland zal zijn. Er schijnt voor het oogenblik geen be hoefte te zijn aan het nemer, van paniek maatregelen, ofschoon een krachtig ingrij pen door de centrale regeering klaarblijke lijk gewenscht is. Het is echter duidelijk dat er in Engeland voor Duiischland geen sym pathie zal bestaan, indien pogingen worden gedaan om den binnenlandschen toestand te gebruiken als een dekmantel voor uitstel of ontwijking in het vraagstuk der schade vergoeding. De Times legt er nadruk op dat de hand having van het gezag door de centrale Duit sche regeering klaarblijkelijk tol groot voor deel van Duitschland strekt en ook van ge heel Europa. Groote onrust is onvermijdelijk te voorschijn geroepen door geheel Duitsch land ten gevolge van de Fransch-Belgische politiek aan de Roer, maar de Beiersche „Putsch" noch de seporistische beweging in het Rijnland kunnen Duitschland uit zijn moeilijkheden helpen. Hc zal geen excuus kunnen zijn voor het niet betalen van de vergoedingen en het is duidelijk plicht van de geallieerden om thans bijeen te komen en aan Duitschland precies te laten weten wat van dit land wordt verwacht. HET GRIEKSCH-ITALIAANSCHE GESCHIL. De Fransche gezant heeft Donderdagmid dag om 1 uur aan den minister van buiten- landsche zaken te Athene het besluit van den gezantenraad overhandigd. Men meldt ons uit Korfoe dat de Italiaan- sche vlag gisterenochtend om 8 uur is neer gehaald. Het proces-verbaal van de over. dracht is geteekend door admiraal Simo netti en de Grieksche prefectuur. De Griek sehe prefect ïs bij zijn terugkeer "op fief eiland met een onbeschrijfelijke geestdrift begroet. FIUME. Pasjitsj heeft in de Skoepsiina in zake Fiume meegedeeld, dat het werk in de com missie niet ten einde gebracht had kunnen werden, aangezien de Zuid-Slavische af vaardiging vasthield aan de bepalingen van het verdrag van Rapallo. De regeering is ten allen tijde bereid de onderhandelingen met Italië voort te zetten, doch alleen op den grondslag van dit verdrag. Het is nog niet te zeggen of men tot overeenstemming komen zal. Zoo neen, dan zal de regeering het geschil aanhangig maken bij den Vol kenbond. Zij denkt er niet aan naar de wa pens te grijpen. Nmtsjitsj heeft overeenkomstige verkla ringen afgelegd. DE POOLSCHE FINANCIËN. Kapitein-luitenant ter zee Hilton Young vertrekt 5 October naar Polen met een zen ding, waarmee de Engelsche regeering hem belast heeft, ingevolge het verzoek van de Poolsche regeering om een deskundige op financieel gebied uit te zenden als adviseur voor de Poolsche financiën. De zending is niet officieel, doch Young zal worden ver gezeld door H. A. Trotter, die onder-direc teur van de Bank van Engeland is geweest, en den heer Penson van het departement van de schatkist. Naar de Manchester Guar dian verneemt, wenscht de Poolsche re- geering bijstand in zake het ontwerpen van de begrooting en de hervorming van het muntwezen. Young geniet een goeden naam als financieel deskundige en is fi nancieel secretaris van de schatkist geweest in het vorige kabinet. DE FASCISTISCHE SAMENZWERING IN ROEMENIË. Florescu, de minirter van justitie, heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat een on derzoek heeft uitgewezen, dat geen enkel generaal betrokken is ufcr'e fascistische actie in Roemenië. Hij heeft het onderzoek zelf geleid en kan voor de juistheid van zijn verklaring instaan. De samenzwering van de fascisten zou ten doel hebben gehad, bij het bezoek van koning Ferdinand aan Temesvar, het post- en telegraafkantoor aldaar te be zetten, teneinde de stad zoodoende van het verkeer af te snijden en dan den koning te noodzaken de tegenwoordige liberale re geering te ontslaan. In verhand met deze actie wordt ook de naam genoemd van Titu- nescu, den gezant te Londen en vertegen woordiger van Roemenie in den Volken bond. Men spreekt verder van een vervanging van Mardarescu, den minister van oorlog, door Constantinescu, den tegenwoordigen chef van den staf. EEN SPOORWEGONGELUK. Ér zijn 50 tot 100 menschen gedood bij het spoorwegongeluk nabij Lochett in Wyoming, toen er een trem door de brug in de rivier zakte. De passagiers kropen uit de wagens en daar bovenop maai slaagden er r;et in den dood te ontkomen, daar de diepte en de snelheid van den stroom red ding onmogelijk maaakteo. HET OEVERVERBIND1NGSVRAAGSTUK TE LIVERPOOL. Donderdag heeft men l Liverpool beraad slaagd over de voorstellen gedaan ter ver betering van het verkeer over de rivier de Mersey. Twee plannen zijn besproken: het bouwen van een brug die ,neer clan 10 mil- lioen zou kosten en het bouwen van een tunnel die meer dan 6 millioen zou vragen. Ingenieurs, aan wie men om advies had ge vraagd, verklaarden dat ten tunnel het best in de behoefte zou voorzien. Deze werk zaamheden zouden arbeid geven aan een groot aantal werklieden gedurende twee jaar. Ongeveer 40 pet. va de geraamde kos ten van den tunnel zouden aan loonen wor den betaald. Een kleine commissie werd be noemd om zich tot de regeering te wenden om financieelen steun. DE MIJNWERKERSSTAKING IN BOHEMEN. De minister van arbeid heeft een nieuw bemiddelingsvoorstel ingediend om een eind te maken aan den loonstrijd in het steen koolbekken. Volgens dit voorstel zouden de loonen dadelijk met 8 pet. verminderd wor den en 31 December nog eens met 3 pet. en tot 31 Maart op die hoogte gèhandhaafd blij ven. De leiders van de mijnwerkers hebben zich bereid verklaard dit voorstel vandaag in hunne algemeene vergadering te brengen, doch deze patroons hebben het onmiddellijk van de hand gewezen. In een bijeenkomst van de stakingsleiders met de vertegenwoordigers van de algemee ne vakvereenigingen is gebleken, dat deze bereid zijn de mijnwerkers metterdaad te steunen. I Donderdag is te Marseille het vierdaag- sche congres, betreffemde de nataliteit in Frankrijk begonnen, 't Congres heeft o.a. mo ties aangenomen, waarvan de strekking is, vertrouwen te weigeren aan regeeringen, die ten opzichte van de kwestie der dalende nataliteit niet een vast program hebben en voorts te stemmen tegen Kamercandidaten, die geen voorstanders zijn van een politiek van begunstiging der groote gezinnen. Aan de Matin wordt gemeld, dat er Donderdag op de spoorlijn van Chambéry naar Turijn, dicht bij Modane het lijk gevon den is van een man van ongeveer veertig ja ét, die, Tiaar men vermoedt, uit den trein op den spoorweg geworpen is. Het lijk was weinig gehavend door den val uit de wagon, maar had aan den hals en aan de polsen diepe wonden, die blijkbaar met een scheermes zijn toegebracht. In het water-closet van een derde klas coupé van deh trein, waarmede men ver moedt dat de man, wiens lijk gevonden is, gereisd heeft, zijn bloedsporen ontdekt; bo vendien was er een ruit gebroken, zoodat men denkt met een misdaad te doen te heb ben. Op het lijk is geen geld gevonden. „SPECIALE" WENSCH. Onder bovenstaand opschrift schrijft het „Centrum": „De „Maasbode" berichtte, dat de Re geering het plan overweegt om tot afschaf fing van de Staatsloterij over te gaan. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat dit bericht juist is, of althans dat de overwe ging, welke de Regeering op dit stuk wordt toegeschreven, zal leiden lot een daad. Eerstens omdat het nu zeker niet de tijd is om een instituut te doen verdwijnen, dat jaarlijks een niet onbelangrijk bedrag voor de Staatskas afwerpt. Maar vervolgens ook en vooral om dat het nu evenmin het juiste oogenblik mag heeten, om „speciale" wenschen van een bepaalde partij te verwezenlijken. Er zijn reeds moeilijkheden genoeg. Men behoeft ze waarlijk niet nog te ver meerderen. En wanneer het op .speciale" wenschen aankomt, dan kan men die ook bij andere partijen der Rechterzijde vinden, En misschien met meer grond, dan voor de afschaffing der Staatsloterij bestaat." HENRI TER HALL. Naar de N. Crt. verneemt, moet het Tweede Kamerlid de heer Ter Hall op ad vies van zijn geneesheer gedurende eenigen tijd rust nemen. EDO FIMMEN. Ir. de jongste bestuursvergadering van het Internationaal Verbond van Vakvereenigin gen heeft de secretaris, de hr. Edo Fimmen, te kennen gegeven, dat hij zijn functie wenschte neer te leggen. De bestuursverga dering heeft zich daarmede vereenigd, het aan Fimmen zelf overlatend, binnen een zekere limiet den datum van zijn heengaan te bepalen. Tot dusverre is deze datum aan het bestuur nog niet bekend gemaakt. GESCHENK AAN DE KONINGIN. De monumentale vaas, alsmede de twee zuilen met potten door de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda speciaal vervaar digd voor de Paleisversiering, aangebracht door de Boskoopsche kweekers, ter gele genheid van H. M.'s 25-jarig regeeringsjubi- leum, zijn door genoemde plateelbakkerij „Zuid-Holland" aan de Koningin aangebo den. Het geschenk is aanvaard. DE RIDDERORDE VAM PROF. COHEN. Prof. Ernst Cohen te Utrecht, bij wien het „Utr. Dbl. zich vervoegde naar aanleiding van het bericht, dat hij verzocht had om intrekking van zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, zeide dat het samenstel van de redenen, welke hem tot dit verzoek hadden geleid, zeer gecompliceerd is. Hij stelt zich voor deze dagen uitvoerig op zijn weigering terug te komen. De weigering van prof. Cohen heeft echter niets uitstaande met politiek. Hij meent alleen dat bij de tegenwoordige organisaties van riddcrordcnverleening .een ridderorde voor een man van wetenschap géén waarde heeft. De gereorganiseerde commissie tot voor bereiding vjjn de standsorganisatie de Werk- nemende Middenstand zal Zaterdag 6 Octo ber a.s. in hotel Noord-Brabant te Utrecht bijeenkomen. Op deze vergadering zuilen o.m. een voor zitter en secretaris moeten worden gekozen. Is het „Centr." wel ingelicht, dan zal de R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Franciscus van Assisië" zich niet in deze commissie doen vertegen woordigen, tenzij zij zich er over uitspreekt alleen te willen werken voor de organisatie van den Werknemenden Middenstand cn zich in geen enkel opzicht zal inlaten met de n-'-nisatie van een R, K. Vakcentrale voor hoofdarbeiders. DEFILé TE APELDOORN. APELDOORN, 28 Sept. Hedenmorgen om 9 uur, had op het Leo, voor H. M. de Koningin het défilé plaats van de afdee- deelingen van het Landstormcorps „Motor- dienst" uit de provincies Groningen, Fries land, Drente, Óvcrijsel en Gelderland. H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins en leden van het gevolg, had zich daartoe buiten het fyek van het bassecour opgesteld. Tegenwoordig waren ook gene- raal-majoor Ten Bosch, inspecteur van den Landstorm cn den heer Deymaer van Twist in de uniform van luitenant-kolonel als voorzitter van de Nationale Commissie voor den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, Beide Keeren kregen plaats naast H. M. de Koningin. Een lange rij auto's van de offi cieren en minderen van den Landstorm reden voorbij, gevolgd door alle vracht auto's en motorrijwielen. Dezelfde troepen zullen morgen deelnemen aan den Landdag van den Vrijwiligen Landstorm in het Park. ONTSLAG VAN POSTAMBTENAREN. Met ingang van 1 Januari 1924 zal, naar de „Maasb." verneemt, aan een groot aan tal postambtenaren, die, hoewel jonger dan 62 jaar, recht hebben op dadelijk ingaand vol pensioen, wegens evercompleet, ontslag verleend worden. HET POLITIESCHANDAAL OP JAVA Uit Weltevreden wordt gemeldt, dat de landsadvocaat het faillissement heeft aange vraagd van Van Rossen, den ontslagen hoofd commissaris van politie te 's-Hage. EEN NACHTELIJKE INBRAAK. De daders gepakt. Het gelaat voor het raam. Omstreeks vier uur in den nacht van Woens dag op Donderdag, hoorde de heer M. Noacb, goud- en zilversmid, wonende Amstelstraat 35 in de hoofdstad, een paar huizen mast het „Grand Theatre," gestommel aan de achter zijde van zijn huis. Hij was dadelijk klaar wakker en van zijn slaapkamer uit op de tweede verdieping, zag hij door het raam van de daar achterliggende kamer, het gelaat van een man. Hij sprong dadelijk overeind en zeide tot zijn vrouw Geef mijn revolver aan. Met dit wapen, dat steeds geladen is, liep hij op het raam toe en schoof dit open. Op hetzelfde oogenblik lieri de geheimzinnige gedaante zich vliegensvlug aan een touw zakken naar de binnenplaats, terwijl de goudsmid den inbreker nog drie schoten najoeg, welke in de duisternis echter niet raakten. Onder het afzakken riep de man nog iets naar boven. Blijkbaar bevond zich nog een tweede inbreker op het dak. Op het geluid der schoten en het geroep van de familieleden van den heer Noach kwamen eenige agenten aansnellen, die op het binnenplaatsje eerst den eenen inbreker en op 't dak een anderen arresteerden, die dadelijk naar het politiebureau op het Sin gel werden overgebracht. Uit het daarna ingestelde onderzoek is naar de Tel. meldt, gebleken, dat de in brekers, die een zeer lang en stevig touw bij zich hadden, 's nachts een der huizen in de Wagenstraat, waarvan de deur wel eens open staat, moeten zijn binnengegaan. Men heeft daar tenminste eenig gestommel gehoord, echter er geen nadere aandacht aan ge schonken, daar in deze straat wel eens meer menschen laat en vooral met gestommel thuis komen. Over den zolder van dit huis moeten zij het dak van den goudsmidswin kel, welke drie verdiepingen hoog is, be reikt hebben. Daar is het touw aan een uit stekenden steen vastgemaakt, waarna een hunner zich heeft laten zakken, vermoedelijk met de bedoeling aan de achterzijde in den goudsmidswinkel een slag te slaan. Juist toen deze man vóór de ruit der 2e etage bengelde, werd de goudsmid, die erg licht slaapt, wakker met het reeds vermelde ge volg. In de kamer, waar de inbreker naar binnen keek, sliep het zoontje van den heer Noach. Of hij door deze kamer den winkel heeft willen bereiken, of dat hij van het bin nenplaatsje naar binnen heeft willen komen blijft natuurlijk een geheim, te meer, daar de inbrekers bij hun verhoor door den inspec teur van politie, den heer Lemkes, verklaard hebben, het niet op den bewusten winkel gemunt te hebben. Intusschen is de winkel aan de achterzijde door een stevig hek ge barricadeerd, en aan den straatkant door rolluiken beschermd. Een gemakkelijk ope ratieterrein voor inbrekers is het hier dus niet. In 1903 is namelijk nog eens ingebro ken bij den heer Noach door twee bekende individuen, die voor negenduizend gulden stalen. Sindsdien is de heer Noach op derge lijke ongewerftchte nachtelijke bezoeken voorbereid, en is een geladen revolver steeds bij de hand. Het tweetal, door de revolverschoten be vreesd, heeft zich door de agenten kalm laten arresteeren. De een is een timmerman, de ander beweert koopman te zijn. Zij zijn onge veer twintig jaar oud, en één hunner heeft al meer diefstallen op zijn geweten. Zij zeggen zonder vaste woonplaats te zijn, en rond te zwerven. Bij fouilleering werden geen in brekerswerktuigen gevonden. De twee jongens zullen, wegens poging tot diefstal, ter beschikking van de justitie gesteld worden. Zooals te begrijpen is, heeft de arrestatie in de buurt groote consternatie veroorzaakt en heeft menigeen in dit huis, na de grieze lige geschiedenis van het gezicht voor het raam, na vier uur geen oog meer dicht ge daan. De heer Noach verklaarde nog, dat het hem, eerst na veel moeite gelukt is met de politie van de Halvemaansteeg verbinding te krijgen, daar de telefoniste niet het bureau wille opbellen, vóór hij zijn eigen nummer had opgegeven. Dit schijnt voorschrift te zijn. Echter lijkt het van meer belang, dat vooral 's nachts verbindingen zoo snel moge lijk gegeven worden, daar deze dan meestal gewichtige zaken kunaen betreffen waarbij haast is. BRANDEN. Tc Wissekerke (N.-Bev.) is de stalling van den heer W. Priester door tot nog toe onbekende oorzaak afgebrand. Toevallig is, dat juist een jaar geleden (26 September 1922) gepoogd is, dezelfde stalling in brand te steken, welk plan toen ontdiekt en mis- lukt is. Doordat een kleine kleuter te Kapelle (Z.-Bev.) een brandend petroleumstel om verhaalde, ontstond brand bii den heer Van Oosten aldaar. De schuur werd spoedig een prooi der vlammen. Doordat de brandweer spoedig gealarmeerd werd, konden de be lendende perceelen behouden worden. Een aangrenzende landbouwschuur, vol met graan en het woonhuis bekwamen veel waterschade. Te Bruinhorst (N.-H.) zijn de kaas makerij, de wagenschuur en de hooiopslag- plaats, benevens de arbeiderswoning van den veehouder Du Rée afgebrand. EEN WRAAKNEMING. Men schrijft aan de „Volkskrt. uit Ber- gen-op-Zoom: Hotelhouder v. W. stuurde Dinsdagmor gen zijn kellner v. T. weg. Deze, hierover waarschijnlijk geraakt, nam daar geen ge noegen mee en verschafte zich des avonds langs de naast het hotel gelegen autogarage toegang tot de gelagkamer, waar op dat moment v. W. alleen was. Plotseling werd v. W. door zijn gewezen kellner aangevallen en weldra waren beiden in een hevig gevecht gewikkeld, totdat v. W. z'n kellner van zich af wist te werpen. Er daagde echter voor dezen hulp op. Twee handlangers hadden zich inmiddels ook langs dezen ongewonen weg toegang weten te verschaffen om v. T te helpen, v. V wist echter de telefoon te bereiken en belde de politie op. De onverlaten, dit bemerken de, kozen ijlings het hazenpad. De politic, die zeer spoedig ter plaatse was, stelde direct een uitgebreid onderzoek* in. v. W, was danig toegetakeld. EINDE VAN EEN ROOVERHOOFD- MAN. Naar uit New-York wordt gemeld, is de bekende hoffelijke, welbespraakte en weibs- lezen spoorwegbandiet Spencer, die onlangs nog van zich deed spreken door een tremroof in één der woeste gebieden van Oklahoma gedood. De man is gestorven, zooals hij vaak ge zegd had te willen sterven doorzeefd met kogels in een gevecht met de gewapende man nen van den sheriff. Zijn jongste roovers- expeditie bezegelde zijn lot. Spencer was tot driemaal toe uit de gevan genis ontsnapt. Vele jaren lang had hij van trein- en bankroof geleefd.^ De kolf van zijn geweer vertoonde zoovee! inkepingen voor eiken moord maakte hij een inkerving in het houten geweereinde dat hij meer op een zaag, dan op een onderdeel van een schietwapen geleek. Spencer en zijn 'bende, die er in auto s met gestolen postzakken van door was gegaan, werd vier weken lang achtervolgd, tot men hem eindelijk in de bergen wist op te sporen Toen hij gesommeerd 'werd om zich over te geven, legde hij zijn geweer aan en vuurde en schoot het oor af van Alva Kiacdona.d, den sheriff van Okesa, die met zijn gewapen de gezellen er op uit was getrokken om de 10.000 dollar belooning te verdienen, die was uitgeloofd voor het dood of levend in handen krijgen van Spencer. De geheele brigade van den sheriff ant woordde met een welgemikt salvo en_ de ban diet, die zijn geweer nog omklemd hield, viel dood neer. Op hem werden nog waardepapieren ten bedrage van 14.000 dollar gevonden. De sheriff reed Bartlesville binnen met het lijk van den bandiet aan zijn zadelstang ge bonden een scène, waard om in een voiks- bioscoop vertoond te worden terwijl zijn manschappen de jacht op de rest van de ben de voortzetten: EEN VERGISSING Een bewoner van de Zwart Janstraat te Rotterdam nam Woensdag een asthmapoe- der in, dat gehaald was bij een drogist in de Benthuizerstraat aldaar. Hij werd onwel cn moest op last van dr. Bavinck naar het 2'®" kenhui's aan den Bergweg vervoerd worden. De geneesheer constateerde vergiftiging door folio stramonta. Tegen den drogist is pro ces-verbaal opgemaakt. (»Msd.))J). GEVAARLIJK SPEL. Op de Waalkade te Nijmegen duwdeM Woensdag eenige kinderen spelende een daar geplaatsten, niet aangespannen wagen voort. Een hunner, de 6-jarige P. J. de W„ kwarn te vallen, waardoor een wiel hem over hjet hoofd ging. Hij stierf kort daarna. Een 2- jarig kind van K. viel van den wagen, die tegen een aan de kade liggend schip aanreed, te water, doch werd gered. WERELDREIZIGERS IN ONS LAND. Te Rotterdam vertoeven, naar de „N. R. Ct." meldt, op het oogenblik twee wereld reizigers, de Italiaansche heeren San-ilippo en Speers, die aan hun sportieve verrichting* tevens de oropaganda verbinden voor een sociaal doel", n.l. de stichting van een inter nationaal instituut voor beschaving en hoo- gere vak opleiding van den werkman. De bedoeling is te Rome of in een andere, na der aan te wijzen plaats, een instelling te ves tigen, waar arbeiders uit alle oeelen van de wereld gedurende zekeren tijd gehuis vest zouden worden, onderwijs zouden Krij gen in beschavingsgeschiedenis en zich ver der in hun vak zouden kunnen bekwamen, terwijl hun tevens de gelegenheid zou wor den gegeven tot de beoefening van sport en gymnastiek. Voor de landarbeiders zou aan de instelling een proeftuin worden verbon den. Van de opbrengst van de werkplaatsen ffinz. zou den arbei.ers, die gratis plaatsing ^ou.ten krijgen, een deel worden afgestaan. De 'heeren, die uit België over onze gren zen zijn gekomen, zullen verschillende plaat sen in ons'land bezoeken om te trachten steun voor hun plannen, zoowel in moreelen ais materieelen zin, te verwerven. GEGREPEN EN OVERREDEN. Men meldt uit Laren Nabij Crailco werd een jongen, die op den weg, bestemd voor voertuigen, speelde, door een auto gegrepen, die achter den autobus aanreed. Niettegenstaande de auto nog uit week ging deze over het lichaam van den knaap, met het noodlottig gevolg, dat hij in deernisv/ekkenden toestand naar het zieken huis te Bussum vervoerd moest worden. Op de plaats, waar liet ongeluk gebeurd is, loopt behalve een weg, voor auto's en andere voertuigen, een fietspad en een breed pao voor voetgangers, met goed zichtbare oor den op elk kruispunt. Het is opvallend, dat de meeste voetgangers bij voorkeur gebruik maken van den auto weg en niet van het veel veiliger voetpad. POLDERS ONDERGELOOPEN. Men meldt uit Harenkarspel (N.H.) De waterstand in verschillende polders is hier zoo hoog, en de bemaling laat zooveel te wenschen over, dat enkele polders reeas_ ge deeltelijk ondergeloopen zijn. De machine van den polder Schagerwaard zette peil, d.i. gaf door het bepaalde sein aan, dat de Ring vaart boordevoL was, en dat geen enkele polder meer mocht uitslaan. Sommige polders schijnen zich daaraan echter niet te storen. Vrij naar hef Duitsch. (.,En als ge nu eens hetzelfde denkt te be speuren, wat ook Marie meent ontdekt te hebben, wat zult gij dan doen?" (•■Dan zal ik de oorzaak van de spook geschiedenis trachten uit te vorscben." ..Flink zoo, dit besluit keur ik goed; maar h»* zult ge het aanleggen?" ..Dat kan ik nu nog niet weten." „Zoudt ge in dit geval mijn raad en bij- stand willen aannemen?" „Met de meeste dankbaarheid." „Goed, hef is zooeven elf uur geslagen, binnen een uur zullen we dus weten, waar aan we ons te houden hebben." I Dearchitect was bij deze laatste woor- den Het raam genaderd. „Neen, het maanlicht misleidt mij; wacht, 'ik zal even mijn tooneelkijker halen." „Dat ik hier niet eerder aan gedacht heb," zeide Marie spijtig, „met dezen tooneel- i kijker had ik mij spoedig zekerheid kunnen verschaffen. Waarom heeft u mij daar niet I opmerkzaam op gemaakt, vader?" „Kindlief, een "geest vermag men ook door den besten tooneelkijker niet gade te slaan," antwoordde Schulz glimlachend. „Ziet ge nu de damasten gordijnen?" „Ja, zeer duidelijk," antwoordde Helena. „Daar is de kamer, waar de rentenier sliep, ge weet, dat hij in dat vertrek ver moord werd. Daarnaast ligt het werkkabi- net, dit heeft eveneens twee ramen, dicht bij het eerste bevindt zich de deur, waal door dit vertrek met de slaapkamer ver- Lfconden is, aan het tweede staat de schrijf tafel." „Ik weet het." „Zijt gij er reeds geweest?" „We hebben gisteren het huis bezichtigd." „Dan zult ge oo'k wel weten, of daar be- hansels zijn, die spoken kunnen, zeide Marie, met een ondeugend glimlachjje haar vader aanziende. „Zonderling, dat slechts aan een raam de gordijnen toegeschoven zijn," bemerkte Helena; „ik zou denken, dat de makelaar zich weinig om de orde in dit huis be kommert." „Hij komt er maar zelden.in," antwoordde Schulz. „Zie eens, zie eens," fluisterde Marie haastig, „de gordijn beweegt zich, zij wordt teruggeschoven." „Ik zie inderdaad niets," zei de architect, „Juffrouw Schneider, bespeurt ge iets op vallends?" Helena zweeg, maar de hand die den tooneelkijker vasthield sidderde. „Nu daar aan het venster," vervolgde Marie; „de sombere gedaante! „Kindlief de lucht is niet geheel en al onbewolkt," viel Schulz haar in de rede, „wellicht schoof een dunne wolk over de maan, zoodat de schaduw op dat venster werd geworpen." Helena blikte scherp en onafgewend door den tooneelkijker naar den overkant en toen zij hem van hare oogen wegtrok, was zij bleeker dan te voren. „Wel?" vroeg de architect.' „Het is niets," antwoordde Helena. „Marie heeft zich bedrogen. Door geruch ten, die op dergelijke vergissingen gegrond zijn, zou het huis in opspraak kunnen komen, daarom ware het mii aangenaam, dat gij aan niemand uwe vermoedens toe- vtrtrouwdet, ten minste niet vooraleer het huis ons eigendom is. Wilt ge me dit be- looven?" De ongewone ernst, waarmede het meisje deze woorden sprak, de koortsachtige op gewondenheid, die zich in den klank harer stem uitte en den scherpen nadruk, dien zij op deze laatste vraag legde, bevreemdden zoowel Marie als haar vader. Zoo Helena het spook werkelijk niet had gezien, welke was dan de oorzaak van haar ernst en ont roering? „U heeft gelijk, door dergelijke geruchten k*n een huis spoedig in opspraak komen," gaf Schulz ten antwoord, „nochtans zijn er helaas velen, die aan verschijningen uit de geesteswereld gelooven. U mejuffrouw, schijnt plotseling van meening veranderd te wezen; een kwartier geleden...." „St!" fluisterde Marie. „Hoort ge het toe slaan der deur?" „Natuurlijk, een spook moet altijd eenig geraas veroorzaken," vervolgde de architect met bijtenden spot, „ofwel het rammelen van ketenen, óf een gedruischmakend ope nen en sluiten van deuren, vergezeld door zware schreden; anders was het immers geen mooie spookgeschiedenis! Wat zegt u er van, juffrouw Schneider?" Helena schudde afkeurend het hoofd. „Uwe hinderlijke spotternij kan ik niet goedkeuren," antwoordde zij; „het is veel beter iemand zijn gebreken met zachtheid onder de oogen te brengen. Naar mijn mee ning is er voor een spookgeschiedenis een natuurlijke verklaring te vinden, men moet ze grondig onderzoeken." ..En denkt ge dit ook thans te doen?" vroeg Marie. „Wanneer ik van de juisthei.d uwer ver moedens overtuigd was, zou ik het be proeven." „Zijt ge dit dan niet?" „Neen." „Dus hebt ge niets gezien?" „Wat ik gezien heb, kan mii niet tot bewijs dienen, het is te onbeduidend, dan dat ik uwe meening zou kunnen deelen." „Nochtans heeft het u ernstig gestemd, bemerkte de architect. „Ge zijt ontsteld.. „De spanning van het oogenblik en de daarop gevolgde ontgoocheling zijn hier al leen de oorzaak van." aldus onderbrak Helena hem, terwij! zij haar hoed opzette en haar doek omdeed, „wees er van ver zekerd, dat ik thans nog evenmin aan een spook geloof, als te voren. Nogmaals echter verzoek ik u, alle vermoedens geheim te houden, mijn vader zou anders het huis niet" wilen koopen, hetgeen mij grootelijks zou spijten." Met deze woorden nam zij afscheid en keerde, door de knecht haars vaders ver gezeld, huiswaarts. De makelaar voelde zich op den morgen dat het huis bezichtigd en de koop gesloten zou worden, ernstig ongesteld. Hij had een onrujtigen nacht gehad cn derhalve zeer laat, eerst toen de zon reeds hoog aan den hemel stond, zijn legerstede verlaten. Nau welijks zat hij aan het ontbijt, toen Marga- retha juffrouw Schneiders aanmeldde, die den makelaar een oogenblik wenschte te spreken. Over Kluge's voorhoofd gleed een sombe re wolk, hij vreesde en haatte het jonge meisje, sedert hij van den calligraaf verno men had, dat zij de echtheid van het testa ment des renteniers betwisten wilde. Maar zijn eigen belang noodzaakte hem zich dit bezoek te laten welgevallen en zijn gelaat helderde op, toen bij het vriendelijke schier vertrouwelijke glimlachje om de lip pen der binnentredende bemerkte. „U zal mij niet kwalijk nemen, dat ik reeds zoo vroeg kom sprak Helena, „maar de vrees, dat u het huis soms aan een ande ren kooper mocht afstaan, laat mij geen rust." „Wees hier niet bang voor," antwoordde Kluge vriendelijker dan hij zich aanvanke lijk had voorgenómen, „uw vader heeft de voorkeur; eerst wanneer hij er bepaald van afziet, zal ik met een ander in onderhande ling treden. U wilde den architect gaan spre ken?" „Dit heb ik gedaan; mijnheer Schulz be loofde mij, heden het huis te zullen bezich tigen, als hij er tijd voor had; in ieder geval zou ik u vóór morgenmiddag de noodige in lichtingen kunnen verstrekken." „Ik had liever, dat zulks reeds heden kon-7 geschieden," zeide de makelaar. „Ook mij zou dit aangenamer wezen," vervolgde Hela, „intusschen zal het op ee^ enkelen dag vroeger of later niet aankomen. „Als de koopacte morgen nog gesloten kon worden, dan...." „Spreek er uw notaris maar over, dan zal dit, denk ik, gemakkelijk gaan." „Zulks is reeds gisteravond geschied." „Goed antwoordde Helena. „Wees nu zoo vriendelijk mij den sleutel van het huis te overhandigen, opdat, wanneer de heer Schulz nog heden aan mijn wensch gevolg wil geven, de zaak beslist worde." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13