Brieven uit Frankrijk, L BUITENLAND Tweede Blad 1 October 1923 Door de maan aan het licht gebracht. hen praatje over den De verordening tot staking der Duitsche leveringen in natura ingetrok ken. De Volkenbondsvergadering. Beieren en het Rijk. De Itali- aansche regeering heeft 10 van de 50 millioen lire voor Grieksche vluch telingen uit Klein-Azië afgestaan. Onder de Telegrammen: De separatistendag in Duitschland; betoogin- gen in Berlijn en Dusseldorf; botsingen met de politie; een .demonstratie voor ex-kroonprins Ruprecht. De spoorwegramp in Amerika. Aan varingen in het Kanaal. In Japan is de stabiliteit op financieel gebied .weer verzekerd. "1 ÜI8HEHIAK9S6N NIEUWS. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. VERKEER EN POSTERIJEN TREINVERBINDINGEN. FEUILLETON j q EIFFELTOREN. 'Het was niet voor. de eerste maal dat flnlangs het praatje de ronde deed, de Eiffel toren is ten doode opgeschreven. Telkens weer duikt het op, geregeld als jeen jaarlijks terugkeerende Aprilgrap, waar van de onwaarheid al spoedig blijkt. Dit keer leek het alleen wat ernstiger. Men voegde er aan toe, dat het ijzerwerk van der, gesloopten toren zou dienen voor den weder opbouw der verwoeste gebieden. Een vlugge rekenmeester toonde al gauw aan, dat een dergelijke opzet heel weinig (winstgevend zou zijn. I En daarmee is voorloopig het praatje tweer uit de wereld. Het was voor mij echter een aanleiding, a lange jaren, dien toren opnieuw te be stijgen en er hier enkele indrukken over Weer te geven. I Geen toren ter wereld, behalve wellicht die van Babel, heeft reeds voor zijn wording en onafgebroken daarna, de tongen zoozeer in beweging gebracht, als de veel gesmaadde En veel geprezen Eiffeltoren. De één be twijfelde het nut, de ander voelde zijn schoonheidszin gekwetst door een dergelijk toionster monument op een der mooiste plekken van Parijs. De eersten hebben vol komen ongelijk gekregen. De Eiffeltoren eeft als meteorologisch instituut belang- ijke diensten bewezen en bewijst deze nog (voortdurend. I Wie den moed heeft tot den 300 Meter fcoogen top te stijgen en niet gelijk de meeste (bezoekers genoegen neemt met het reeds "wonderschoone uitzicht op de eerste en tweede verdieping, kan zich persoonlijk van die meteorologische inrichting overtuigen. Naast een klein vertrek voor den bouw meester van dezen toren, den heer Eiffel, een hoogbejaarden maar nog krassen grijs- Bard, bevinden zich de laboratoria, door hem (ingericht. Het nut van dén toren is nog dui delijker gebleken, sedert de uitvinding van (de draadlooze telegraphie, hem heeft ge maakt tot een der belangrijkste hoofdsta tions, tot een machtig centrum van deze (geluiden-wereld. j De oorlogsjaren hebben duidelijk gemaakt kvelke waarde de Eiffeltoren als waarne mingspost bezit. Dat de Duitschers hiervan eveneens over tuigd waren, bewezen hun vele pogingen, iden toren te vernietigen. In 1918 wierp een vliegtuig een bom op den toren en korten tijd daarna richtte de beruchte Dikke Bertha tot vijfmaal toe haar projectielen op het levenswerk van Eiffel. De toren bleef gespaard ondanks dien ge- welddadigen aanslag. Hij zal vermoedelijk ook in de toekomst (gespaard blijven voor een vrijwillige slooping, omdat zijn nut met het klimmen der jaren steeds grooter is geworden. Maar niet alleen het land en de weten- Schap bewijst hij belangrijke diensten, hij verdient ook als bezienswaardigheid, als tech nisch kunststuk onze bewondering. Hoe dik wijls hebben zijn tegenstanders niet op den Wankelen bouw gewezen, zelfs een ineenstor ting voorspeld. En niettemin staat hij daar nog steeds, onwankelbaar en licht, op de plaats waar hij in 1889, het Parijsche ten toonstellingsjaar, werd opgericht. Reeds in 1887 was met het bouwwerk een aanvang gemaakt. Meer dan 10 millioen menschen hebben se dert dien den Eifeltoren beklommen. Som migen met angst in het hart, wijl vanaf den beganen grond de top den indruk maakt hagen en weer te bewegen. Niet allen immers Weten, dat hierbij een gezichtsbedrog in het !*el is. De toren beweegt niet en men kan eonder het minste gevaar tot de 3e verdie ping klimmen of per lift zich omhoog laten voeren. Anderen gevoelen reeds vrees bij de gedachte, van uit een dergelijke hoogte in de wijde diepte te moeten schouwen. Maar ook deze angst, die trouwens weinigen weer houdt den toren te bestijgen, is ongewettigd. De 3e verdieping is geheel met glas omge ven, zoodat zich niet het minste gevoel van onveiligheid van de bezoekers kan meester maken. Allen, zonder onderscheid, in hooger sfe ren aangeland, zullen genieten van een pa norama, wellicht het schoonste en meest in teressante in-geheel de wereld. Het was een helderen zomerdag, toen wij opnieuw van dat wondere uitzicht genoten en naar schat ting van een deskundige onze blik kon zien over een uitgestrektheid van 90 K.M. in het rond. De toren hoogte bedraagt 300.65 me ter. En dit getal begint eerst tot ons te spre ken, indien wij het vergelijken met de hoog te van andere gebouwen, zoowel te Parijs als elders. De Notre Damé is 68 meter hoog, de „Ac de Triomphe" die zulk een geweldigen in druk maakt 49 meter. De Kathedraal van Straatsburg is wat hoogte betreft nauwelijks de helft van den Eifeltoren met zijn 150 M. De dom van Keulen is 159, die van Milaan 109 en de Obelisk van Washington 169 M. Het behoeft geen betoog dat onze Wester toren, op zich zelf geen kind, een liliputter is bij dezen reus onder de reuzen. De eerste verdieping is ongeveer 58 meter van den be ganen grond de tweede op 116 meter. Op de eerste bevindt zich een restaurant, waar het zitje aantrekkelijk is en ons rustig doet ge nieten van de daar reeds belangrijke verge zichten. Een stoutmoedige fietsrijder heeft onlangs kans gezien op zijn rijwiel de steile treden van dezen toren af te dalen, en wel met goed gevolg. Aangespoord door dit succes heeft hij eveneens het gewaagd de niet minder steile trappen, die van de Sacri Coeur naar beneden leiden, per fiets af te rijden. Wie de lift versmaadt en gedeeltelijk te voet den Eiffeltoren beklimt, kan beseffen wat deze halsbrekende toer beduidt. Er zau over de constructie van den toren nog heel wat zijn te zeggen, maar dit is reeds meerdere malen gedaan en ligt trouwens buiten het bestek van dezen brief. Dat de Eiffeltoren zich nog steeds, ook bij het nieuwe geslacht in een groote belang stelling mag verheugen, bewijst wel het aan tal bezoekers dat dagelijks de luchtreis aan vaardt. Den Zondag, voorafgaande aan den dag dat ik deze excursie maakte, hadden niet minder dan 11.462 de eerste, 16.785 de tweede en 5.727 de derde verdieping beste gen. In totaal het niet weinig zeggende aan tal van 33.974 bezoekers. En dat, na ëcn be staan van meer dan dertig jaren. Wij mogen dan ook gerust zeggen dat de Eiffeltoren als bouwwerk niet slechts onovertroffen is gebleven in zijn genre, maar zelfs z'n gelijke niet heeft gevonden. In onze gedachten omhult dezen toren iets legendarisch en komt het ons onbegrij pelijk voor, dat de ingenieur-bouwmeester er van, inderdaad nog leeft. Weet het jongere geslacht zelfs wel dat deze toren zijn naam aan den maker Eiffel ontleent Mij is meerdere malen het tegendeel ge bleken. Hoe het zij, het mag voor hem een groote voldoening heeten, dat zijn levenswerk, dat naast veel vreugde hem veel verdriet heeft gegeven, geworden is tot wetenschappelijk middelpunt van Frankrijk, zoo menig groote dienst aan het land bewijst. Het zou een grove ondankbaarheid zijn jegens dezen man, alleen om schoonheidsmotieven, dit monu ment van beteekenis te sloopen. Groote mannen richt men na hun dood een gedenkteeken op, laat men het gedenk- teeken van Eiffel, die inderdaad een bedui dend man is, niet prijsgeven, tijdens zijn leyen, om hem wellicht later, elders een minderzeggend standbeeld op te richten. Mr. P. v. S. Parijs, 17 Sept. 1923. DE DUITSCHE LEVERINGEN IN NATURA. De Duitsche rijksminister voor wederop- Douw heelt op 26 dezer de verordening van 13 Jan. tot staking van de leveringen in na tura in het vrije verkeer aan Frankrijk en België ingetrokken. UIT DE DUITSCHE POLITIEK. De fractie van de Duitsche volkspartij in len rijksdag heeft Vrijdag vergaderd in tegenwoordigheid van Stresemann. Uit het Jebat, dat aan den polilieken toestand was fewijd, bleek dat de meerderheid het be- tluit van de regeering om in gansch Duitsch land den uitzonderingstoestand te procla- neeren, goedkeurde. Voorts bleek men ech ter niet zeer ingenomen te zijn met de tegenwoordige houding der sociaal-democra- en en met de verschillende verklaringen, Üe Sollmann, de sociaal-democratische mi- üster van ibinnenlandsche zaken, aangaande Ie eventueele onderhandelingen met Frank rijk had afgelegd. Men vreest namelijk, dat frankriik door deze verklaringen zal worden aangemoedigd om onmogelijke voorwaarden tan Duitschland te stellen, aangezien uit de rerklaringcn van den minister de conclusie ton worden getrokken, dat Duitschland niet eensgezind is in zijn verzet tegen de vijan den. Ook hoopte men, dat weldra vertrou welijke besprekingen tusschen Berlijn en Munchen zouden worden gevoerd, ten einde een verbetering van de betrekkingen tusschen het rijk en Beieren mogelijk te maken. Enkele sprekers beweerden, dat dr. Hilfcrding. de rijksminister van financiën, buitengewoon weinig actief was en veel te lang wachtte, alvorens zijn aangekondigde ontwerpen bij het parlement in te dienen. Da meeste aanwezigen waren ten slotte van meening, dat de samenstelling van het kabi net weldra diende te worden gewijzigd. De rijkskanselier nam herhaaldelijk aan de discussie deel. Naar de Duitsche bladen melden, heeft de parlementaire vertegenwoordiging der Duitsche nationale partij het volgende mani fest uitgevaardigd'. In dezen zeer ernstigen tijd wachten wij van de openbare mecning een uitspraak over de vraag, wien de schuld van deze crisis treft. Weer heeft het maxis- me den Duitschen weerstand ondermijnd en het oekonomische leven ontwricht. Weer leidt de socialisliscb-burgeriijke coalitie, meer vertrouwend op den vijand dan op eigen kracht, het Duitsche volk naar ellende en nieuwe capitulatie. Voor al het onheil, dat nu' met vernieuwde kracht over ons zal komen, treft haar de schuld. Wij roepen het Duitsche volk toe, steunend op de instem, ming van breede volkskringen: houdt u ge reed! De dag is niet ver meer, dat alle passivistischc en op internationale toenade ring gerichte droombeelden voor de macht cier feiten zullen vervliegen. Dan is het uur geslagen voor een nationale rOeering, wélke met sterken wil den weg der redding zal gaan er moge van komen wat wil. Het bestuur van de Duitsche volkspartij heeft een oproep tot de leden der partij gericht waarin o.a. het volgende wordt ge zegd: Het lijdelijk verzet moest worden ge slaakt. Het verarmde Duitschland was niet meer in staat de noodige middelen op te brengen om den strijd op dezelfde wijze voort te zetten. De strijd wordt echter niet opgegeven. Hij mag niet met capitulatie ein digen. Niets wat niet met de eer en de toe komst van Duitschland te vereenigen is, mag door een Duitsche regeering worden ondcr- teckend. De partii is het hierin geheel eens met haar leider. Zij weet, dat hij zijn plcch- tig gegeven woord zal houden. DE DUITSCHE COMMUNISTEN. Het Berliner Tag*blatt verneemt uit Dres den. dat de communistische partij de vrije vakvereenigingen heeft uitgenoodigd, met haar samen te werken om een proletarische reddingsactie te organisceren, ten einde de aanvallen van de fascisten tegen het Duit sche proletariaat af te weren. De besturen van de vrije vakvereenigingen hebben ge weigerd en verwachten van de arbeiders en beambten, dat zij zich niet door de bedrie- gelijke woorden van de communistische partij tot onberaden daden zullen laten meeslepen. DE OPHEFFING VAN HET LIJDELIJK VERZET. Naar aanleiding van het Havas-bericht over de onvoldoendheid der opheffing van het lijdelijk verzet wordt uit Berlijn te be- voegder plaatse opgemerkt, dat' slechts de vijf thans ingetrokken verordeningen kracht van wet hadden. De andere beschikkingen, die niet in het Reichsgesetzblatt waren ver schenen en dus ook niet langs dien weg on gedaan konden worden gemaakt, zijn in op dracht van den betrokken rijksminister in getrokken. Nu de rijksregecring het lijdelijk verzet heeft opgeheven, heeft de rijksverkeersmi- nistc de verkeers-verordeningen voor het Bezette Gebied ingetrokken en de autori teiten der rijksspoorwegen opgedragen de op grond daaraan uitgevaardigde beschik kingen voor zoover die het lijdelijk verzet betreffen, onverwijld ibuiten werking te stel len. De rijksminister van posterijen heeft een dergelijke opdracht gegeven aan de onder hem ressorteerende ambtenaren in het B. G. De posterijen in het Rijnland en het Roer gebied zijn bijgevolg gemachtigd de post-, telegraaf- en telefoonverbindingen der be zettingsoverheid onbeperkt ter beschikking te stellen en zich niet te verzetten tegen requisities, douanecontrole, censuurvoor- schriften enz. en er voor te zorgen dat het post-, telegraaf- en telefoonverkeer in het belang der bevolking zoo spoedig mogelijk weer op gang wordt gebracht. UIT HET BEZETTE GEBIED. De hooge commissie heeft aan den ver tegenwoordiger van de Duitsche vereenigin- gen van spoorwegpersoneel, die een brief zonder onderteekening in handschrift van het algemeen verbond van spoorwegmannen, waarvan de zetel te Berlijn is heeft over handigd, strekkende tot het beginnen van onderhandelingen, laten weten, dat zij niet in betrekkingen kan treden met een orgaan, waarvan de directie in het onbezette Duitschland is, en het sinds acht maanden niet heeft afgelaten van het steunen van het lijdelijk verzet en ongehoorzaamheid aan de bevelen van de bezettingsoverheid te predi ken. Het spoorwegpersoneel, dat zich thans in het bezette gebied bevindt, kan zich on middellijk wenden tot de bevoegde bezet tingsoverheden van de spoorwegregie, ten einde de voorwaarden te leeren kennen, voor de hervatting van het werk en zijn verplich tingen. Uit Koblentz wordt gemeld: De hooge commissie heeft aan de ambte naren van verschillende takken van dienst in het bezette gebied verboden zich in ver binding te stellen of bevelen te ontvangen van militaire of andere autoriteiten, die In onbezet Duitschland, vooral Beieren-macht hebben gekregen, ontleend aan den uitzon deringstoestand. Uit Dusseldorf: De poging der communis ten om een actie in het B. G. te beginnen, is overal mislukt. Zaterdagnacht is de wacht in liet tiende politie-district door ongeveer 30 gewapende mannen aangevallen en beschoten. De wacht schoot terug. Bovendien rukte een com mando onmiddellijk aan en mengde zich in het gevecht. De aanvallers werden zonder verliezen afgeslagen. Donderdag is op een drukkerij te Ko blentzLuetzel weer voor 3 bilüoen nood geld door de Franschen in beslag genomen. Er was hierbij waarschijnlijk verraad in het spel. aangezien het geld op wagons, die niet aan de firma toebehoorde, werd ■wegge bracht Uit Elberfeld: Op de controle-plaatsen worden de treinen zeer streng gecontro leerd. Oponthouden van 3 tot 4 uur worden gemeld uit DorttoundBrakel, Buanderoth en Vobwinkel. BEIEREN EN HET RIJK. De Koresponder.z Hoffmann meldofficieel Alle berichten, dat de rijksregeering heelt gepoogd de Beiersche regeering te bewe gen tot intrekking van haar afkondiging van den uitzonderingstoestand in Beieren, zijn onjuist. DE VOLKENBONDSVERGADERING, Dc Volkenbondsvergadering heeft Zater dag haar werkzaamheden ten einde, gé bracht. Zij heeft dc begrooting van dc Bond voor 1924, die ongeveer 23 millioen goud- frank bedraSgt, goedgekeurd. Daarna heeft zij kennis genomen van het rapport der commissie voor wapeningsbe perking. Benesj gaf bij de toelichting te ken nen dat de Bond op dit stuk zeer aanzien lijke resultaten heeft bereikt en heeft ge toond een waarachtig vertegenwoordiger te zijn van de beginselen der internationale democratie. Skirmunt (Polen) sloot zich, als voorzitter der commissie bij deze verklaring aan. Lebrun zette uiteen welk aandeel Frank rijk heeft gehad bij de uitwerking van het verdrag t«t wederzijdschcn bijstand, Jhr, Loudon (Nederland) gaf als zijn mee ning tc kennen dat bedoeld verdrag 't welk de bevoegdheden van den Volkenbond uit breidt, de souvereiniteit der staten beperkt. Lange (Noorwegen) sloot zich hierbij aan en verklaarde dat slechts een beperkt aan tal staten bij een waarborgverdrag belang heeft. Urrutia (Columbia) zette den bizonderen toestand der staten van Latijnsch Amerika op het stuk der wapeningsbeperking uiteen. Zoha ed Dauleh (Perziëj zeide te vreezen dat het ontwerp-verdrag toch in de naaste toekomst niet tot wapeningsbeperking zal leiden. Alvarez (Chili) gaf te kennen dat het waarborgverdrag de belangrijkste arbeid van de vierde Volkenbondsvergadering is. Daarop heeft de vergadering besloten den Raad te verzoeken het ontwerp-verdrag tot ondcrlingen bijstand aan het oordeel der re geeringen te onderwerpen. Vervolgens heeft zij het werkprogram van de commissie voor wapeningsbeperking voor het volgende jaar goedgekeurd. Daarna is de vergadering bij geheime stemming overgegaan tot de verkiezing van zes niet-permanente leden van den Voiken- bondsraad. Er wérden 46 Stemmen uitge bracht, zoodat de volstrekte meerderheid 24 bedroeg. Reeds dc eerste stemming was beslissend. Uruguay werd met 40 stemmen gekozen, Brazilië met 34, België met 32, Zweden met 31, Tsjecho Slowakije en Spanje met 30 stemmen. De voorzitter, della Forrienie (Cuba) sprak daarna de slotrede uit. Hij uitte den wensch dat in de volgende alg. vergadering ook delegaties van Argentinië, Peru, Bo livia, Guatemala, Nicaragua, Ecuador, Mexi co, San Domingo en de Ver. Staten aanwe zig zullen zijn. Voorts betuigde hij den dank der vergadering aan Genève en aan het ge- heele Zwitsersche volk en bracht hulde aan den Raad, die onder leiding van Ishii in het Grieksch,-Italiaansche geschil zooveel be leid heeft getoond. De regeling van dat ge schil heeft elkeen kunnen overtuigen van de waarde van den Volkenbond voor de menschheid. De voorzitter bracht dan in groote trekken den arbeid van de vierde alg. vergadering in herinnering op juri disch, tchp.isch en politiek gebied en met name op het stuk der wapeningsbeperking Hij prees den geest van welwillendheid en hartelijkheid die bij de beraadslagingen heeft geheerscht en noodig is voor de' ont wikkeling der samenwerking tusschen de volken en wees op het voorbeeld van vruchtbare en op wederzijdscii vertrouwen gegronde samenwerking, in het bijz.onder door Frankrijk en Engeland gegeven. In zijn hoedanigheid van voorzitter van i den Raad heeft Ishii (Japan) in de alge- itlëene vergadering een verklaring afgelegd over de resolutie van den Raad nopens de interpellatie van het Volkenbondsstatuut en andere punten van internationaal recht. Nadat Branting (Zwedenl had verklaard, dat hij de voorkeur zou hebben gegeven ?.an een beslissing van het Int. Gerechtshof, betoogde Robert Cecil (Engeland) d,at de met eenparige stemmen genomen beslissing van den Raad een verklaring inhoudt over de verplichtingen die art. 15 van het sta tuut aan de leden van den Volkenbond oplegt.Dat is een afdoend antwoord aan hen, die hebben gemeend, dat er een nei ging bestond om zich aan die verplichtingen te onttrekken. Cecil zag in dit besluit van den Raad een belangrijk precedent, daar thans is uitgemaakt, dat bij een geschil niet voldoende is over concrete zaken een be slissing te nemen, doch ook de beginselen vast te stellen, die voor de toekomst een regeling van dergelijke geschillen mogelijk maken. Nansen (Noorwegen) zeide te hopen, dat ingeval het onderzoek door de'juristen commissie ingesteld, niet bevredigend mocht zijn, de Raad de aangelegenheid aan het Int. Gerechtshof zal voorleggen. Gilbert Murray (Zuid-Afrika) betuigde er zijn leedwezen over dat onschuldige vluch telingen zijn gedood, zonder dat de Vol kenbond schadevergoeding of verontschul diging heeft verlangd. Arfa ed Dauleh (Perzië) sluit zich aan bij de woorden van Branting en Cecil. Enckcll (Finland) neemt met voldoening acte van de verklaring van den Raad. Mc. Ne ill (Ierland) zegt, dat de verklaring van den Raad alle leden der alg. vergade ring zal" geruststellen. Zahie (Denemarken) rnërkt op, dat de Deensche legatie verheugd is over de vreedzame oplosing van de crisis en zich aansluit bij de houding en de verklaring van Branting. Urrutia (Columbië) verklaart dat volgens de wetgeving der staten van Latijnsch Amerika de verantwoordelijkheid van een staat voor op zijn grondgebied gepleegde misdaden niet voortvloeit uil de misdaad, maar uit de al of niet opzettelijke nalatighed waarmede de betrokken staat de misdadi gers vervolgt en straft. Loudon (Nederland) sluit zich aan bij' het oordeel van Branling eri Cecil en be tuigt. zijn voldoening over het feit dat de Raad eenparig heelt erkend, dat elk geschil tusschen leden van den Volkenbond, het welk tot een breuk kan leiden, tot de be voegdheid van den Volkenbond behoort. De maharadjah van Nawanager (Britsch- Indië) betuigt waardeering voor de verzoe- I nende wijze en waardige beslissing van den V olkenbondsraad. Nog wordt uit GenèVe gemeld: In de Volkeftbondsvergadering heeft Be nesj het ontwerp-verdrag van onderlingen bijstand uiteengezet dat in verhouding tot dc wapemngsbeperking waarborgen schept voor de veiligheid der staten, bijzondere defensieve overeenkomsten tusschen zekere landen, met name de Scandinavische, toe staat en onder uitsluiting van bijzondere waarborgen slechts gedeeltelijken, t. w. economische en financieele hulp vergunt. De Volkenbondsraad zal de scha Hingen der staten in onvangst nemen en een plan voor wapeningsbéperking ontwerpen in geval van aanneming binnen twee jaar uit te voeren, hetwelk recht geeft op onder lingen bijstand. Staten, die geen leden zijn van den Bond, zullen eerst tot het verdrag kunnen toetre den na ratificatie door Frankriik, Engeland en Italië. Bijgevolg zullen Duitschland en Rusland slechts met toestemming van Frankrijk kunnen worden toegelaten. Dc voorstellen van Benesj zijn aangeno men en zullen ter overweging aan de regee ringen worden toegezonden. ENGELAND EN FRANKRIJK. In financieele kringen te Londen hecht men weinig geloof aan hpt gerucht dat En geland bereid zou zijn Frankriik een be langrijke leening toe te staan, in geval een regeling met Duitschland over de schade vergoeding wordt getroffen. In de eerste plaats gelooft, men niet dat Engeland bereid is Frankrijk of een'g ander land met een belangrijk bedrag bij te slaan zonder zeer goede waarborgen voor rente en kapitaal te hebben en andererzijds gefooft men dat he zeer moeilijk zou zijn het Engelsche beleg gende publiek tot inschrijving op een lee ning ten behoeve van Frankriik te krijgen alvorens er aangaande de reeds bestaande Fransche schuld aan Engeland een regeling is getroffen. HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH GESCHIL. De Gezantenraad heeft de Zwitsersche Nationale Bank gemachtigd het bedrag van 50 millioen lire, door Griekenland bij haar gedeponeerd, onverwijld aan de Italiaansche regeering uit te betalen. Officieel werd Zaterdag uit Rome ge mold: Om 1 uur vanmiddag 'neeft de directeur- generaal van de Banca d'Italia aan Musso lini meegedeeld, dat hij van dc Zwitsersche nationale bank een telegram had gekregen, dat de Banca d'Italia gemachtigd was, op rekening van de Grieksche regeering in de Italiaansche schatkist het in deposito ont vangen bedrag van 50 millioen te storten. Hierdoor is het geschil wat betreft de finan cieele zijde definitief gesloten. De Italiaan sche regeering zal, wel te verstaan, langs diplomatieken weg blijven onderhandelen om van de Grieksche regeering bestraffing van de schuldigen aan de afschuwelijke mis daad van Janina te verkrijgen. Ten einde aan te toonen, dat de Italiaan sche regeering, door het cischen en verkrij gen van het bedrag van 50 millioen lire geen financieel voordeel wenschtc te behalen, maar een bestraffing van vooral politieken en moreelen aard wenschte op te leggen, heeft Mussolini in afwachting besloten on middellijk een bedrag van 10 millioen lire ter beschikking van de militaire Maltezer orde te stellen, dat als steun zal worden uitbetaald aan de Grieksche en Armeensche vluchtelingen uit Klein-Azië, die zijn on dergebracht op Korfoe en in andere Griek sche plaatsen, UIT DE FASCISTISCHE POLITIEK. De -Corriere Italiano meldt dat, waar het fascistisch partijbestuur had beslóten, com mandeur Rocca uit de partij te stooten, Mussolini heeft doen blijken, dat hij van plan was, een openbare verklaring van solidariteit met Rocca af te leggen, als het bestuur om 8 uur niet was afgetreden. In plaats van het bestuur trad toen het secretariaat af. De Nuovo Paese zegt, dat Mussolini de aftreding van het bestuur heeft geëischt, ten zij de tegen Rocca genomen maatregel zou worden ingetrokken. wezen, zijn besluit niet te herzien, indien hem blijkt, dat zijn eerste beslissing niet juist' is. De minister scheen veel te gevoelen voor het denkbeeld vaii de organisaties, om deze, zaak, indien voor hem de beslissing moeilijk was, aan een scheidsrechterlijke uitspraak onderwerpen. De minister deelde nog mee, dat het wets ontwerp tot regeling van de pensioenen voor, het spoorwegpersoneel eerstdaags bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING. Het Hdbl. verneemt, dat de afrekenings- slaten van verschillende postkantoren, ook van enkele groote, bij de centralisatie van den postcheque- en girodienst, toegezonden aan het centrale kantoor in Den Haag, ern stige fouten behelsden. Op die staten stonden in twee kolommen dc saldioijfers der rekening-houders vermeld achter hun gironummers. Achteraf is geble ken, dat tal van saldicijfers niet achter het juiste gironummers zijn gekomen, maar ach ter een hooger of lager staand. HERCLASSIFICATIE SPOORWEG. PERSONEEL. Naar aanleiding van de door den minister van waterstaat goedgekeurde, op 1 October in te voeren herclassificatie voor het spoor wegpersoneel hebben de hoofdbesturen van de organisaties van spoorwegpersoneel St. Raphael en P. C. B. op Vrijdag 21 dezer een onderhoud met den minister gehad. In den breede hebben zij betoogd,, dat het aan de band van de overeenkomst van November 1922 van de directie hoogst ongemotiveerd was. nu de voorgenomen herclassificatie in te voeren. De minister verzocht, al de argu menten schriftelijk te bevestigen, hetgeen ook is geschied. Deze schriftelijke argumen tatie heeft de minister overgelegd aan de directie. Vrijdag j.I. hebben de hoofdbesturen van St. Raphael eu P. C. B. opnieuw een onder houd met den minister gehad. Uit het on derhoud bleek, dat de minister nog geen ver weer op de schriftelijke argumentatie van de personeel-organisaties van de directie had ontvangen De minister deelde uitdrukkelijk mee, dat het feit. dat de herclassificalie wordt ingevoerd, voor hem geen reden zal De commissie vergaderde 22 September: j.I. onder voorzitterschap van Zijne Excel lentie Prof. Dr. W. H. Nolens. Mededeeling werd gedaan van de gevallen, waarin de bemiddeling der commissie werd i igeroepen, om te bevorderen, dat werken of 1 weringen aan de Nederlandsche nijverheid werden opgedragen. In vele gevallen leidde de bemoeiing der commissie tot een gunstig resultaat en werd aan een Nederlandsche onderne ming de voorkeur gegeven boven een bui- tenlandsche, ook al was deze laatste lager in prijs. Meerdere malen bleek de Nederlanfsche ondernemer niet in staat het werk te 11 :ep-; teeren tegen den prijs, welke in verban'! met een buitenlandsche aanbieding kon wnden besteed. Meer dan eens kon dan worden bevorderd, dat aan dien Nederlandschen ondernemer een toeslag van Rijks- en Ge meentewege werd verleend, welke hem in staat stelde de opdracht aan te nemen. Het komt voor, dat gemeentebesturen, in de meening de Nederlandsche nijverheid te bevorderen, werken opdragen aan Neder landsche firma's, welke vertegenwoordigers zijn van buitenlandsche ondernemirtgen- Deze gemeentebesturen werden herinnerd aan een circulaire van den Voorzitter van den Raad van Ministers en hun werd ic overweging gegeven een certificaat van oor sprong te eischen, afgegeven door de Kamer van Koophandel van het district waarin dia firma gevestigd is. Daar het thans weder gebleken is, dat et nog gemeentebesturen zijn, die werken ir het buitenland laten uitvoeren, welke naat het oordeel der commissie zeer goed hier te lande kunnen worden verricht, werd besloten aan Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën te verzoeken met de commissie te willen medewerken, om di' zooveel mogelijk tegen te gaan. Besloten werd een ingekomen schrijven,' behelzende een verzoek om het verkenen- van exportpremies te willen bevorderen aan de Regeering te zenden. Door een Gemeentebestuur was een plan overgelegd, volgens welk door het verkenen van financieelen steun aan fabrieken, arbei ders zooveel mogelijk in het vrije bedrijf aan het werk zouden kunnen worden gehouden. Ofschoon de commissie dergelijke pogingen voor het bestrijden der werkloosheid toeJ juichte, gaf zij tcch als haar standpunt te kennen, dat hulp van overheidswege nooit zoodanig kan zijn, dat een geheele onder neming met haar geheele productie daarop kan steunen. Heeft een onderneming even wel alles gedaan om te kunnen concurreeren,: o.m. door economisch beheer, behoorlijke' regeling van arbeidstijd, loonen, salarissen enz. en blijkt b.v. bij het inschrijven van een order, dat'desondanks de order naar het buitenland dreigt te gaan, dan zal door de commissie steeds gaarne worden overwogen, of er aanleiding bestaat voor dat bepaalde object .het geven van een toeslag te bevor deren. Uit de hierop volgende besprekingen bleek, dat ook voor het verkrijgen van toeslag voor kleine orders de bemiddeling der com missie kan worden ingeroepen en dat, wan neer tot nu toe hoofdzakelijk toeslag werd verkend voor orders op het gebied van de metaalnijverheid, dit meer moet worden toegeschreven aan het feit, dat voornamelijk werkgevers in deze bedrijfstak bemiddeling! der commissie inroepen. Een tweetal werken, welke de commissie uit een oogpunt van werkverruiming van groot belang achtte, zullen in den a.s. winter nog niet kunnen worden uitgevoerd, wegens vanwege het Departement van Waterstaat geopperde technische bezwaren. Intusschen zal de commissie het noodige blijven ver richten om te bevorderen, dat de bezwaren alsnog zoo spoedig mogelijk zullen worden ondervangen. Daar, met het oog op 's lands financiën, voorloopig niet alk openbare werken, welke voor uitvpering gereed zijn, tot uitvoering kunnen komen, zal aan den Minister van Wateirta t worden verzoch', om bij het arr.- wijzen van de werken, weh.e het eerst voor| uitvoering in aanmerking komen, vooral te) letten op de belangrijkheid daarvan uit een) oogpunt van werkverruiming en daaromtrent, het advies der commissie in te winnen. Naar uit Brussel aan de „N. R. Crt." wordV gemeld, wordt er aan gedacht, de directe treinen AmsterdamBazel en BazelAm sterdam het heek jaar door dagelijks te la ten loopen. Ook is het plan geopperd, een bloktrein in te leggen tusschen Brussel en Amsterdam, zooals er sedert eenige maanden een rijdt tusschen Brussel en Parijs. De administratie van de Belgische Spoorwegen meent even wel, dat eerst de resultaten van deze proef neming dienen te worden afgewacht. DE BEZUINIGING. Geen tweede 10% salarisvermindering Naar de ,Rsb." verneemt, heeft de regcci ring besloten, het advies van de central» commissie voor georganiseerd overleg n i e op te volgen en met ingang van 1 Januari a.s. een algeheele loonsverlaging van 10 in te voeren. Het betreffende K. B. is reeds in be-i werking en het zal dezer dagen afkomen. Tevens verneemt het blad. dat er zeer groote kans bestaat dat de tweede sala» risverlaging van 10 welke tegen 1925 was aangekondigd, niet zal doorgaan, wijl er gegronde hoop is, dat langs andercr weg het restecrende tekort zal kunnen worden gedekt. Ook hieromtrent zullen binnenkort mede» deelingen worden gedaan. Vrij naar het Duitsch. 13. „In dit geval kan u den sleutel wel hier laten halen," gaf de makelaar ten antwoord, terwijl hij het meisje wantrouwend in het gelaat blikte, wélks uitdrukking intusschen geenszins dit vertrouwen rechtvaardigde. „ïk woon gelijk ge weet dicht in de buurt; «net een paar schreden zijn we in de Bloem- straat, daar kunnen we van het tuinpoortje gebruik maken," t Is waar," zeide Helena, terwijl zij voor bet raam ging staan, „wij hebben slechts één minuut noodig, om uw huis te bereiken. U woont hier heel lief, omringd door prach tige tuinen, in ongestoorde rust; inderdaad «et is een bekoorlijke woning!" „Ja, ja, de ligging is schoon," antwoordde Kluge „nochtans verlang ik hier weg te ko men, want aangename herinneringen heelt deze stad voor mij niet. De plotseiinge dood van mijn trouwen vriend, de afgunst, waar aan een ieder is blootgesteld, dien de for tuin bevoorrecht.. „Om deze reden dus wenscht u het huis £oo spoedig mogelijk te verkoopen7~ „Ja en neen! Ja, omdat ik vóór mijn ver trek graag al mijn aangelegenheden op orde wil stellen; neen, omdat voor dit vertrek in ieder geval nog wel eenige maanden zullen verloopen." „Bij al uw geld ontbreekt u toch nog iets en wel de hoofdzaak, mijnheer Kluge." De makelaar keek verbluft op; wederom gleed een sombere schaduw ever zijn ge laatstrekken. „En dat is?" vroeg hij. „Een jong aardig vrouwtje," antwoordde Helena glimlachend. Kluge haalde de schouders op. „Ik wil u geen ongelijk geven, als u meent, dat dit mijn geluk volmaken zou, maar...." Een veel beteekenende glimlach voleindde dezen zin. „Ge vreest dat ge geen vrouw meer zult kunnen vinden?" vroeg Helena, en blikte bij deze woorden den makelaar zoo vertrou welijk aan, dat deze zich als door een elec- trischen schok getroffen voelde. „Dit wil ik niet beweren," gaf Kluge ten antwoord, „maar het is nog een gewichtige vraag of zij. op wie ik mijn keuze zou laten vallen, het hiermede zou eens zijn." „Het komt slechts op het aanzoek aan." meende Helena. „Zou u mijn voorspreekster willen we zen?" „Met genoegen, namelijk als ik eerst de jonge dama ken' en mijn voorspraak u van nut kan zijn." „En als nu mijn keuze eens op u viel?" vroeg Kluge, terwijl hij het meisje aanblikte. „Ik ben verloofd dat weet ge." „Verloofd ja, maar de misdaad van uw bruidegom heeft u van uw gelofte ontheven. Zeg me eens openlijk de waarheid, juffrouw Helena, zoudt ge uw lot niet gerust in mijn handen willen stellen, als ik u hierom ver zocht?" Helena sloeg de oogen neer, een ondeu gend lachje speelde om haar lippen, waarin de makelaar de bevrediging van zijn wensch meende te zien, doch in deze meening zou hij zich deerlijk teleurgesteld vinden. „Ge zult mij wel willen toestaan, dat ik deze zaak eens in overweging neme, alvo rens u een antwoord te geven," zeide Hele na, en het ondeugende glimlachje had voor een zekeren ernst plaats gemaakt. „Wees zoo goed, mij de sleutels mee te geven, ik had den heer Schulz beloofd ze hier te ha len, opdat hij geen oponthoud zou hebben, wanneer hij nog heden het huis mocht willen bezichtigen." „Maar ik zeg u nog eens, dat ge over den sleutel elk cogenblik beschikken kunt," zei de makelaar; ik zal vandaag niet uitgaan." „Mistrouwt ge mij?" viel Helena hem ge krenkt in de rede; „dan za) ik geen woord meer verspillen, maar...." „Met uw verlof, van mistrouwen is vol strekt geen sprake." „Tóch Is het dit, al verklaart ge ook juist niet met ronde woorden, dat ge mij den sleutel niet wilt toevertrouwen. Ik geloof, dat ik er evenveel zorg voor dragen zal a's u zelf." „Dit geef ik gaarne toe," antwoordde Klu- g, voor wie het onderhoud een zeer onaan gename wending had genomen, „intusschen is het eenmaal mijn princiep „Iedereen te wantrouwen?" vroeg Helena met scherpen nadruk. „Het spijt rnij zeer dat ik mij zoo in u vergist heb, tot dusver hield ik u voor een voorkomend man en nu moet ik ondervinden, dat ge. „U neemt mijn weigering waarlijk te scherp op," onderbrak Kluge haar, „welke reden zou ik kunnen hebben om u te mis trouwen?" „Inderdaad, dit weet ik zelf niet." „Welaan stel u dan tevreden met mijn verklaring dat ik, uit princiep, nooit een sleutel in vreemde handen geef. Niet voor mij, maar ook voor hem, v.'ien de sleutel wordt toevertrouwd, zouden onaangename gevolgen kunnen voortspruiten." „Ik zou deze verklaring aannemen, zoo ge door uwe weigering niet mijn eer had ge krenkt." antwoordde Helena, terwijl zij op de deur toetrad. „Als mijnheer Schulz komt zal ik we! iemand hierheen zenden en u la ten verzoeken, ons in het huis te verwach ten; ge zult ongetwijfeld ook bij de bezich tiging aanwezig willen zijn?" De makelaar was in pijnlijken tweestrijd Liet hij het meisje heengaaan, dan scheidde zij in wrevel van hem en zou zijn aanzoek om hare hand stellig worden afgewezen, daarentegen durfde hij haar ook niet den sieutel toevertrouwen. Het viel hem moeilijk een beslissing te nemen, geruimen tijd blik te hij peinzend voor zich heen. „Wacht even," riep hij juist toen Helena de kamer wilde verlaten, „kwaad moogt ge niet van mij scheiden. Het is, gelijk ik reeds meermalen zeide, een beginsel, waaraan ik steeds heb Vastgehouden, doch om uwentwil zal ik hierop ecri uitzondering maken, om u tc bewijzen, dat ik niet het minste wantrou wen jegens u koester. Hier is de huissleutel, de kamers zult ge open vinden." Helena blikte den kleinen man vorschend in de oogen. „Ge zult mij wel gelooven wanneer ik u zeg, dat ik van dezen sleutel slechts dan gebruik zal maken, als ons beider belang dit vordert," antwoordde zij; „ingeval u bij dc bezichtiging tegenwoordig wenscht te we zen, zal ik „Neen, neen dit is onnoodig," onderbrak Kluge haar snel. „Ik wil den architect in zijn beoordeeling niet bemoeilijken, wees echter zoo goed, mij, terstond na de bezichtiging van het huis te doen weten of uw vader het koopen wil," Zoodra Helena den n.akelaar verlaten had sloèg zij den Vveg in naar de woning van den advocaat; zij had hem, voordat zij Kluge bezocht, door den knecht haar* vaders laten vragen, of hij haar, vóór den middag, op zijm bureau wachten kon. „Zoo is u daar!" zei de rechtsgeleerde, toen het meisie binnentrad. „Hoewel ik er van overtuigd ben, dat ge in het korte tijds verloop geen gewichtige ontdekking kunt gedaan hebben, wachtte ik u toch niet on^ geduld. De woorden die ge mij gisteren toe voegde, kan ik mij niet uit de gedachte stel len, en al deel ik uwe verdenking niet, zoo wil ik die toch niet geheel verwerpen." „Vanwaar deze plotselinge verandering van zienswijze?" vroeg Helena glimlachend, ,,U is dus eindelijk tot de overtuiging geko men, dat mijn verloofde, ondanks alle schijn bare bewijzen, toch onschuldig zou kunnen wezen?" „Ronduit gezegd, neeri, maar d; onwrik bare standvastigheid, waarmede gij aan uw» meening blijft vasthouden „Heeft indruk op u gemaakt." „Ja. Ge zijt gisteren bij den calligrnal Fuchs geweest, om het handschrift des ren teniers te laten onderzoeken. Gisteravond nu, vernam ik toevallig, dat deze schriftkun dige heeft verteld, dat hij dezer dagen een aanzienlijke som geld ontvangen zou, en zoo dra hij deze in handen heeft, een school voor calligrafen oprichten zal. Ik bracht dit met uw bezoek in verband. De reden hiervan, alsook mijn gevolgtrek kingen za! ik u later wel eens meedeelen. Doch ter zake; wat hebt ge mij te vertellen? „Alleen, dat het in het huis van den ver moorden rentenier spookt." De advocaat blik*» b»t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5