Sport- en wedstrijden. R. K. F. N. V. B. VOETBAL SPORT NOG ALTIJD VERGETEN. D. H. V. R. Op den wonder-mooien September-Zondag tan gisteren lag er het R.-K. Sportpark aan )3e Molenwerfslaan stralend in de zon. Werkelijk, ondanks de nog wat primitieve eccomodatie is het er zoo slecht niet en het blijft zooals de immer-zorgvolle, toege wijde praeses van de Sportcenlrale, „meester" Speller weer tot ons kloeg een raadsel, dat nu nog, op zoo'n dag, met zóóveel wed- Strijden te kust en te keur van allerlei slag, fciet ook maar eenige belangstelling van ons Roomsche publiek blijkt. Of is het wel zoo'n raadsel? Een eerste klasse-wedstrijd éven over de grens der stad, aan de andere zijde, nog één vrij dicht in de buurt, «n verschillende andere min of meer Voorname neutrale wedstrijden in de Haar- jemsche contreien ziet, dat zal, als er sprake is van raadsels, wel de oplossing zijn. Ook het Roomsche publiek hangt daaraan nog altijd met zijn belangstelling. Het eigen Roomsche kamp wordt absoluut vergeten. Heusch, op den duur begrijpen we deze mis kenning en verwaarloozing toch niet. Al Iweten we nu al voldoende, dat Damiaten- iExcelsior nog geen HaarlemBlauw Wit is ;en S. D. S.Geel Wit geen SchotenBloe- jmeridaal of iets van dien aard, het moet onze tpartijgenooten toch wat waard zijn, in de fwekelijksche demonstraties op het Roomsche Sportpark wel degelijk een werk van gezon- jde, practische, vruchtbare en nuttige Room sche politiek te zien. Het kan er werkelijk zoo aardig zijn, op dit complex van vier sportvelden, waar jHaarl em's Roomsche jeugd heur hart ophaalt Ban de frissche, gezonde voetbalsport en daar menig aardigen, pitligen wedstrijd Bpeelt. 1 Ecrlï Eerlijk gezegd, ik zou niet willen, dat daar jelken Zondag duizenden naar de Molenwerf gingen, om ons genoeglijk spel geheel tot kijksport en betaald vermaak te degradeeren. Zooals het nu gisteren ging, was het genoeg- iijksvoetbal in den besten zin. Men had dat hu eens moeten zien! Menschen als Speller ien Duyn en kapelaan Postma sloven zich uit, om den boel op pooten te houden. (Tusschen kaakjes: we missen meneer Dammers heel erg!) En het moet ook lukken op den duur. Het is maar de vraag, hoe lang die duur nog moet zijn! j Kom nu, Roomsche Haarlemmer, toont dat ge de traditie nog niet vergeten zijt. Wij heb ben altijd vóóraan willen staan op het ge bied van Roomsch leven. Het is ons veel- maals gelukt. Nu niet langer vergeten, dat de öRoomsche Sport ook recht heeft op steun en jbclangstelling! Komt, ziet, en overtuigt u. En denkt dan ook nog eens om de Roomsche Sportloterij, Ik heb gehoord, dat men in Amsterdam, voor het Roomsche Sportpark, acht duizend gulden schoon verdiend heeft toet zoo'n akkefietje. Nu behoeven wij eigen lijk voor de Amstelstad niet onder te doen. Maar, allah, ik wil voor Haarlem e. o. niet taeer eischen dan de helft. Dat kan best, Vvanneer Roomsch Haarlem maar helpt! Dus, afgesproken. Zoo nu en dan eens naar ons Sportpark niet allemaal gelijk asjeblieft haar allemaal een lot gekocht. Dan blijft de Roomsche Sport niet langer vergeten, maar tal steeds crescendo gaan! si H' N' S' DAMTATEN—EXCELSIOR 2—2. Damiaten speelde op het terrein van het R.K. Sportpark aat met kheele ritsen ritsen leége banken omzoomd was den eersten thuiswedstrijd voor de tweede klasse der R.K.F. Excelsior uit Schiedam was te gast. Een keurige, nette ploeg, van flinke sportlui met een aangenaam fair spel. Voor Damiaten zag het er niet rooskleurig uit in den beginne Vier man ontbrak op het appel Twee wegens ziekte en twee nog om andere Wettige redenen, zoodat men begon met een volslagen ongeoefende combinatie. He tDa- Jtua ten-elf tal had dan ook aanvankelijk niet yeel in te brengen en de verdediging had het hard te verantwoorden. Daarenboven ont wikkelden de Schiedammers een aardig berekend spel, zoodatfde bal steeds inde piacht der bezoekers was. Betrekkelijk lang Puurde het toch nog, voor Excelsior de lei ding nam na een hevig opdringen van de Voorhoede, met een wel gericht schot. (01). Het voortdurend opdringen van de Schie dammers werd slechts nu en dan door een uitval van Damiaten onderbroken, doch de pogingen van het binnentrio bleven nog be trekkelijk ongevaarlijk en ten overvloede werden een paar aardige kansjes niet benut. Voor de Haarlemsche verdediging die kloek had stand gehouden was het een verademing, toen scheidsrechter van Veen rust floot. Het bleek goed gezien, in de tweede helft met een gewijzigde opstelling te bêginnen. 'Jammer was het, dat Rings voor een bles sure moet uitvallen, maar Nieuwenhuis die zich op den linkervleugel beter bleek thuis te gevoelen dan vóór rust op den rechter, vergoedde hier veel. En rechts bracht jWim Vintges er met Borghouts dadelijk meer vuur in. Al was de gelijkmaker, die spoedig kwam, dan ook van Schiedamsche piakeli) een der backs scoorde zelf toch was dit te danken aan de verlevendigde actie, welke Damiaten ontplooide en waarbij bleek, dat de verdediging van Excelsior, met name de achterhoede, niet het sterkste deel in de ploeg was. i Damiaten mocht zich sommige oogenblik- iken sterker noemen en Nieuwenhuis smaak te het genoegen, uit een plotsen aanval met een ver schot den Excelsior-keeper te ver schalken. (21) voor Damiaten. Over en weer kregen de partijen kansen. Vooral de Excelsior-voorhoede werd nu weer gevaar lijk, maar Beelen hield er alles uit. In de laat ste seconden echter een dreidubbele hands m dat beruchte gebied voor het Damiaten- docl en onhoudbaar ligt de gelijkmaker in het net. Het einde is alzoo 22. Een tegen valler, maar ter finale toch een bevredigend ^ultaat voor de Haarlemsche Federatie- club I 1 C. G. Z. W. I—A. D. O. I. 1—5 De comb, heeft gisteren baar aanhangers flanig teleurgesteld, door gisteren haar eer sten eomp. wedstrijd op eigen terrein te fverliezen, Wanneer scheidsrechter om ruim half 3 laat beginnen zien wij de comb, met een in valler voor P. Slenders beginnen. Al spoe dig blijkt dat de A. D. O. menschen heele plannen hebben, de eerste' oogenb'ikken zijn althans voor hun. Langzamerhand werkt de comb, zich los en onderneemt eenige aanvallen, doch de achterhoede der gasten is op haar post en zendt het leder weer naar voren waar de stevig spelende voorhoede het de verdediging der comb, erg lastig maakt en zij dan ook de leiding weet te nemen. Er wordt bij de comb, hard gewerkt, doch er wordt niet met overleg gespeeld, zoodat resultaat uitblijft. Rust gaat in met 0—1. Als weer is begonnen weten de gasten bin nen 10 minuten haar voorsprong te vergroo- ten met 03. De comb, geeft echter niet op en Hirs Weet door in te ioopen den achterstand te verkleinen 13. Als even later den scheids rechter een duidelijk offside goal toekent is den moed er bij de comb, geheel uit. A. D. O. weet dan nog een doelpunt te maken, en als het tijd is boekt zij een geflatteerde overwinning. Ons inziens was de scheids rechter beslist niet voor zijn taak berekend. Hij bekende dan ook zelf, na afloop, niet op dreef te zijn geweest. Als we hem nog eens ontmoeten dat hij dan in betere conditie weze. Aan de comb, nog dit: Laat u door dezen tegenvaller niet ontmoedigen. Jullie zijn stuk voor stuk goede spelers, doch het verband ontbreekt. Samenspel en wat meer enthousiasme bij sommigen is het middel om wedstrijden te winnen. Vooruit mannen! Volgende keer beter. r. G. S. D. S. I—GEEL WIT II. 4—1. Geel Wit wint den toss en verkiest eerst met zon mede te spelen. Dadelijk blijkt, dat de partijen goed tegen elkaar opwegen. S. D. S. is in het begin het meest in den aan val. Geen der partijen ziet echter kans te scoren. Eindelijk weet de rechtsbuiten van S. D. S. op mooie wijze te doelpunten. Rust breekt aan met 10 voor S. D. S. Na rust weet de midvoor, na flink doorzetten, er 2—0 van te maken. Als er ongeveer 20 mi nuten gespeeld is komt F. v. Reysen met een G, W.-er in botsing en moet het veld ver laten. S.D.S. moet met 10 man verder spe len. Geel Wit komt nu opzetten en weet een goal te forceeren, als de linkshalf van S. D. S. in eigen doel trapt. In het geheel niet ont moedigd begint S. D. S. weer verwoed aan te vallen, terwijl G. W. alle krachten in spant om gelijk te maken. De linksbinnen van S. D. S. passeert handig eenige spelers en doelpunt fraai. Kort hierop maakt de midvoor na fraai samenspel met een hard schot er 41 van. Kort daarna komt het eindsignaal en heeft S. D. S. dezen vrij ruw gespeelden wedstrijd verdiend gewonnen. GEEL WIT III—S. D. S. H. 1—3. Het tweede elftal van S. D. S. heeft kans gezien van G. W. III te winnen. Voor ru3t was S. D. S. veel sterker en rust komt met 10 voor S. D. S. Na rust is het weer de rechtsbuiten van S. D. S. die doelpunt. 2-0. Als een schot van een G. W.-er door den S. D. S.-keeper wordt v/eggewerkt, geeft de scheidsrechter goal, niettegenstaande de bal nog een halve meter van de doellijn was. S. D. S. spant zich nu nog eens extra in en de linksbinnen weet met een goed schot te doelpunten. Als het einde wordt aangekon digd heeft Geel Wit' dezen wedstrijd met 3-1 verloren. DAMIATEN II—C. G, Z. W. II. 3—6. Een pittig reserve-elftal is uit de combina tie van Geel Zwart en Westen ontstaan. Het nog niet ingespeelde Damiaten-team, dat voor het allereerst, en ook in geheel nieuwe formatie uitkwam, vermocht er niet veel tegen en de Geel Zwarten voerden den stand al tot 51 op. Beter begrijpen in de oranje zwarte achterhoede had er nog wel wat van kunnen voorkomen, en onhoudbaar voor 'ien doelman waren ze ook niet alle. De oranje mannen wisten het nog tot 3 tcgenpunten te brengen en Geel Zwart maakte het halve dozijn vol, zoodat het tenslotte 63 voor de bezoekende club was. Toch verwachten wij na v/at oefening van Damiaten II nog wel wat goeds. R. K. V. Z. Secretariaat F. v. Duivenboden Kruis tochtstraat 28 Haarlem. Na één week rust gehad te hebben zullen onze elftallen resp. I en II-elftal a.s. Zondag voor het eerst weer den competitie strijd aan binden. Welnu spelers, laat nu uw spelkwali- teit in dit seizoen tot uiting komen en vooral in dit aankomende seizoen opdat wij aan het einde van onze reeks te spelen wedstrij den het lustrum jaar het 5-jarig bestaan der club eens promoveeren naar de R. K. Fede ratie. Want reeds 4 jaar zijn wij le klasse van afdeeling C., terwijl onze lagere elftallen reeds een voorbeeld hebben gegeven aangaande hun kampioenschap in hun te spelen klasse. Doch als wij ons lustrum vieren dan moet daarnevens gevierd worden het kampioen schap van het I-elftal wat beteekent een over gang naar de R.K.F. A.s. Zondag zal Zwalu wen I tegen Concordia I den strijd aanvaar den terwijl het II-elftal Damiaten II op het sportpark zal bekampen. Zwaluwers voor a.s. Zondag veel succes 1 Woensdagavond te 8 uur' Bestuur en elftal commissie vergadering vooral gij, leden der elftal-commissie draagt zorg dat u op genoem de avond in den St.Jozefsgezellen Vereeniging Jansstraat 59 present zijt. Leden de bondsgelden en het bewijs van lidmaatschap zullen deze week worden aan geboden doch denkt toch vooral aan het bondsgeld geroot 0.95 klaar te leggen. Wilt gij a.s. Zondag aangenaam spelen? Draagt dan zorg a.s. Zaterdag-middag te komen trainen. R.-K. SPORTVEREENIGING „COMBINATIE GEEL ZWART-WESTEN." Uitslagen van Zondag zijn: C. G. Z. W. I—A. D. O. I. 1—5. C. G. Z. W. II—Dam. II 6—3. C. G. Z. W. IllConc. 2, niet doorgegaan. C. G. Z. W. IV—T. Z. B. I 4—4. In een zeer geanimeerden wedstrijd heb ben de geel-zwarte reserve's kans gezien hun eersten comp, wedstrijd met sprekende cijfers te winnen. Met eenige invallers bonden zij den strijd aan, maar dat was geen reden om niet direct het spel in handen te nemen. Zelfs werd de stand tot 61 opgevoerd en de comb, man nen waanden zich nu zeker van de overwin ning, waarvan Damiaten profiteerde door eenige fraaie tegenpunten te maken. Einde kwam met 63, Doelpunten werden ge maakt door P. van Beek 3, W. de Zwager 2 en G. v. Zanten 1. ZïLK IVICTRIA' I. 2—3. (Gestaakt). Op verzoek van laatstgenoemde vereeni ging werd dezen wedstrijd op het terrein van Zilk gespeeld. Direct na het begin ontwikkelt zich een vlug spel met de thuisclub iets in de meer derheid. De Victrix-achlerhoede is echter op haar post, waar vooral de doeiverdediger opvalt door het solide verwerken van eenige gevaarlijke schoten. De blauw-zwarte voor hoede is blijkbaar nog niet ingespeeld, waar door de achterhoede het zwaar te verant woorden kriigt. Zilk neemt dan ook de lei» ding, doordat de linksbuiten een goed Scho' inzend, wat de Victrix-keeper te machtig blijkt. 10. Deze voorsprong is echter van korten duur, want de voorhoede der gasten doet eenige gevaarlijke uitvallen. Bij één dezer uitvallen belandt de bal bij haar links binnen, welke zich op fraaie wijze door de Zilk-achterhoede heenwerkt en den keeper het nakijken geeft, 11. Kort voor de rust moet nog even gestopt worden voor een Zilk-speler, wat niet van ernstigen aard blijkt. Direct hierop is het half-time. Na een kwartiertje blaast scheidsrechter v. Gennip weer beginnen, doch deze helft van den wedstrijd mocht helaas niet voleind worden. Victrix neemt direct het spel in handen en neemt reeeds spoedig de leiding door toe doen van haar midvoor. 12. Zilk laat het er echter niet bij zitten en forceert eenige corners. Uit één hiervan komt de gelijkma ker van den voet van den rechtsbinnen. Eenige blauw-zwarten meenden dat de ar biter nog niet gefloten had waardoor de Zilk-speler den bal maar voor het inschieten had. 22. Zilk valt weder aan en een Vix- trix-back onderbreekt een voorzet met de handen. De toegestane strafschop wordt in een doelpunt omgezet, doch de scheidsrech ter had voor dien tijd een overtreding ge constateerd van een der Zilk-spelers, waar door hij het het doelpunt niet toekende. Nu ontwikkelt zich een onbehagelijk dispuut tus schen den arbiter en eenige Zilk-spelers over de al of niet geldigheid van het doelpunt, waarbij het Zilker publiek zich helaas ook in de zaak mengde. De scheidsrechter bleef bij zijn beslissing, wat oorzaak was dat een Zilk-speler hem minder aangename uitdruk kingen toevoegde. Als direct hierop Victrix de leiding neemt door toedoen' van haar midvoor, apoeleeren eenige Zilk-spelers wederom, hetgeen voor den scheidsrechter aanleiding was, den wedstrijd te staken. De stand was toen 23 in het voordeel van Victrix. AFDEELING I. le klasse. Amsterdam: AjaxR.C.H. 31 Schiedam: S.V.V.Z.F.C. 30 Rotterdam: V.O.C.Feijenoord 36 Hilversum: 't GooiH.F.C. 32 2e klasse. A Wormerveer: W.F.C.-Purmersteijn 40 Amsterdam: SpartaanD.W.S. 22 Haarlem: E.D.O.D.E.C. 3-0 Hoorn: Hollandia: Alcmaria Victrix 1-1 Zaandam: Z.V.V.—Q.S.C. 4—1 B Utrecht: KampongH.V.C. 13 Hilversum: HilversumGouda 41 Utrecht: HerculesZeist 21 Utrecht: D.O.S.—D.O.N.A.R. 0—4 Gouda: OlympiaVelóx 21 3e klasse. A Haarlem: H.S.V.—V.S.V. 0—5 Beverwijk: KeunemersH.R.C. 33 AmsterdamWatergraafsm.T.O.G.32 Den Helder: HelderAssendelft 20 B Edam: E.V.C.—O.D.E. 1—1 Amsterdam: E.D.W.St. Voorwaarts 3-2 Amsterdam: D.W.V.Sloterdijk 22 Koog-Zaandaijk: K.F.C.O.S.V. 22 C Amsterdam :NeerlandiaRapiditas 13 Hortus-W. Vooruit 1—3 S.D.W.—Amstel 0—2 Bussum: A.W.Swift 30 D Utrecht: AresVictoria 03 Utrecht: UtrechtLaren 61 Amersfoort: Quick (A.)-Voorwaats 0—0 Reserve le klasse. Amsterdam:Blauw Wit IIV.V.A. II 22 D.E.C. II—E.D.O. II 4—4 Haarlem: H.F.C. II—Haarlem II 1—4 V/eesp: Rapiditas IISpartaan II 01 Zaandam Z.F.C. IIAjax II 12 Reserve 2e klasse. A Amsterdam:A.F.C. IIAjax III 32 O.D.E. II—W.F.C. II 0—9 B Utrecht: U.V.V. II-Watergraafsm. II 3-1 Amsterdam: A.F.C. III-Hilversum II 2-7 C Utrecht: Velox II—D.O.S. II 1—0 Culemborg: Vriendenschaar IIHercules II 4—2 AFDEELING II. Den Haag: Quick—O.D.S. 5—0 Leiden: A.S.C.—U.V.V. 2—2 Rotterdam: ExcelsiorSparta 00 IJmuiden: StormvogelsH.B.S. 62 Haarlem: HaarlemBlauw Wit 11 2e klcicc» A Den Haag: B.M.T.—A.D.O. 4—2 Bloemendaal: Bloemendaal-Schoten 01 Amsterdam: V.V.A.Concordia 42 Zandvoort: ZandvoortNeptunes 01 B Rotterdam: Transvalia-St. Hooger 12 DelftD. H. C.—C. V. C. 1—1 Den Haag: V.U.C.—H.D.V.S. 0—0 Rotterdam: R.F.C.U.S.C. 32 lflacc« A Alphen: Alphen—U.V.S. 2-1 's-Gravenhage: V.D.S.R.V.C. 41 B Rotterdam :S.I.O.D.St. Volharden 15 SaturnusLeonidas 46 't NoordenLugdunum 13 C Vlaardingen: VlaardingenFortuna 11 's-Gravenhage: T.O.G.O.-Delfia 18 Delft: DelftSchiedam 01 D Leerdam: LeerdamSport en Strijd 42 Dordrecht: MerwedeL.S.V. 02 Reserve le klasse. 's-Gravenhage: H.B.S. II—H.V.V. II 4—3 Rotterdam: Sparta IIV.O.C. II 21 Feijenoord IIXerxes II 32 Reserve 2e klasse. A 's-Gravenhage: A.D.O. IIB.M.T. II 2-1 B Rotterdam :Neptunes IIV.O.C. III 1-2 Sparta IIIOlympia II 35 Feijenoord III-S.V.V. II 3-0 Reserve 3e klasse. Rotterdam: U.S.C. II—V.U.C. II 2—2 Schiedam: H.D.V.S. III—H.V.V. III 0-4 AFDEELING III. le klasse. Deventer: U.D.Enschedesche Boys 2-4 Nijmegen: QuickHeracles 40 Hengelo: HengeloVitesse 00 Tiel: TheoleGo Ahead 00 AFDEELING IV. - le klasse. Bergen op Zoom: D.O.S.K.O.Bredania Eindhoven: EindhovenM.V.V. 20 Breda: N.A.C.—Willem II 2—3 's-Hertogenbosch: Wilhelmina-B.V.V. 4-1 Roosendaal: Alliance-N.O.A.D. 12 AFDEELING V. 1 le klasse. Meppel: AlcidesLeeuwarden 11 Groningen: Be QuickVelocitas 30 Assen: AchillesVeendam 11 Winschoten: UprightW.V.V. 11 Leeuwarden: FrisiaFriesland 14 Buiten de competitie. Dordrecht: D.F.C.—H.V.V. 2—5 Arnhem: Eendracht-Enschedé Comb. 5-4 Gorinchem: S.V.W.—Unitas 3—2 Middelburg: MiddelburgRoosendaal 3-2 1 >tj HAARLEM—BL. WIT (1—IJ. 'n Zee van zon, 'n match die klinkt als een klok, geen concurrentie en tóch niet vol. Is de belangstelling voor voetbal aan 't tanen? Men zou het haast gaan zeggen. Haarlem-Blauw Wit gelijk. Laaten de Amsterdammers blij wezen, en laat hun voorhoede op de knietjes vallen voor de verdediging met name van der Kluft en Liet- zen. Dat zijn twee mannetjesputters. Zij redden met Schindeler den wedstrijd. Haarlem voldeed. De Vries debuteerde op dit terrein in eerste klas voetbal en voldeed ook. Backs en middenlinie goed. De wing- speiers moeten sneller voorzetten. Meneer Zuiderveld, arbiter, had een nieuw fluitje, en wou 't 's probeeren. Het ging goed, alléén wat erg dikwijls. Over het ver loop van den wedstrijd het volgende Om even na tweeën stellen de volgende elftallen zich' als volgt op Haarlem de Vries Houtkooper v. Daalen Dik Tekelenburg Terwee Lamp, Bieshaar, Breeuwer, Brakel v. Pelle- com. Ferwerda. Doorenbosch, Smit, Garritsen, Elsinga, v. Dort Molenijzer, Slingerland Lietzen v. d. Kluft Schindeler Blauw Wit Beide ploegen vallen direct fanatiek aan en reeds in de eerste minuten is het te zien dat het een zwaren strijd zal worden. Haar lem is aanvankelijk in de meerderheid. Er wordt geweldig vlug gespeeld, wat ten ge volge heeft dat een kwartier voor tijd het Haarlem-elftal als een zoutzak in elkaar valt. In de voorhoede blijkt Breeuwer geweldig op dreef. Zijn plaatsen en schieten is zeer goed te noemen. De roodbroeken zijn steeds in den aanval, maar de meesten worden on derbroken door het besliste Fluitje van den arbiter. Houtkooper heeft het aanvankelijk vrij moeilijk, doordat v. Daalen herhaalde lijk den bai te hoog zoekt. BI. Wit komt dan heel gelukkig aan de leiding, als een ver dwaald schot via eenige beenen in de netten belandt (0,1). Juist wat Haarlem altijd noo- dig heeft. Overrompelend komen ze opzet ten en spoedig heeft Breeuwer na keurig samenspel met Bieshaar succes. Arbiter Zuiderveld geeft echter onder groot protest buitenspel. BI. Wit tracht dan het spel te forceeren door onnoodige ruwheid. We wil len hier vooral wijzen op v. Dordt, die het Bieshaar en anderen zeer lastig maakt. Toch hangt er een doelpunt in de lucht. Als bij een goedopgezette aanval Lamp fraai voor- Zet weet Breeuwer onder uitbundig gejuich een geldig doelpunt te maken (11). Haar lem blijft flink doorzetten, waarbij een keu rig schot van Bieshaar te vermelden valt. De rust gaat dan in met (11). De tweede helft is een reprise van de eerste. Voortdurend zweeft het leder voor het doel der zebra's maar v. d. Kluft en Lietzen zijn safe. Pel- lecom onderneemt dan enkele fraaie aan vallen, doch allen worden afgeslagen. Als dan twintig minuten gespeeld zijn weten de roodbroeken nogmaals te scoren, maar Zui derveld annuleert ook dit doelpunt. Dit zet kwaad bloed bij het publiek, dat helaas niet langer kan zwijgen. Menigmaal moet hij hooren dat er nog meer gefloten wordt als hij zelf deed. Haarlem trekt nogmaals ten aanval, maar ditmaal weet Schindeler het harde schot te verwerken. BI. Wit komt dan opzetten en daar Haar lem vrijwel uitgespeeld is, dreigt er nog steeds gevaar. Nu blijkt v. Daalen zich her steld te hebben en vormt nu met de steeds kalme Houtkooper een hechte verdediging. Bij een snelle uitval der zebra's schiet Gar ritsen keihard in, doch de Vries redt schit terend. Dan wordt er nog verscheidene malen gefloten voor vermeend buitenspel, wat vooral voor de spelers uiterst hinderlijk is. Einde komt dan met een gelijk spel, waar mee BI. Wit veel meer kreeg dan ze wer- kélijk verdiénde. V. d. Kluft en' Lietzen Waren de besten, terwijl v. Dort de eer heeft het forscht gespeeld te hebben. Tekelenburg kreeg na rust weer last aan zijn knie. De leiding was nu niet direct in veilige handen. Zoo nu en dan leek het wel of er iemand aan 't spoortje spelen was. De referee was echter onverbiddelijk in zijn beslissingen. Blijven de roodbroeken zoo spelen als in deze wed strijd, dan blijven ze zonder eenige twijfel in de hoogere regionen. Laten ze het echter niet te kalm opnemen, vooral als er gespeeld wordt tegen een der zwakkere zusjes. Zon dag a.s. wordt reeds een vrij gevaarlijke tocht ondernomen n.l. naar Dordrecht om O.D.S. te bekampen. Daar deze ploeg tot nog toe niet al te veel succes heeft behaald hopen we, dat Haarlem het niet te licht op zal nemen. Men rekene dan ook op de tweede overwinning van Houtkooper en zijn mannen. H. R. AJAX—R.C.H. 3—1. Het is R.C.H. niet gelukt om Ajax in eigen „home" te kloppen, hoewel het er in de eerste helft allen schijn van had dat R.C. H. zou winnen. Dat het niet zoover geko men is komt geheel ten laste van de groote depressie die in de tweede helft optrad. Het elftal was in die periode een schaduw van een kampioenselftal. Nemen we daarbij nog het werkelijk onhebbelijke optreden van sommige Ajaxiden en de soms onbegrijpe lijke arbitrage beslissingen der hoogleeraar Snapper, die Eijmers remplaceerde, dan is wel cenigermate verklaard de manier waar op R. C. H. haar eerste nederlaag dit sei zoen te slikken kreeg. Eh we zullen er di rect op laten volgen zoo voortgaande vol gen er waarschijnlijk wel meer. Èr mankeert iets aan het elftal, de saamhoorigheid lijkt zoek, de combinatie schijnt gebroken. Men zoekt zijn kracht te veel in individueel spel in tegenstelling met de normale manier van doen. Wil men dan ook.weer spoedig wat meer succes bereiken dan zal het noodza kelijk, zijn dat de oude manieren weer spoe dig toegepast worden. R. C. H.'ers play up een wedstrijd als gisteren in Amsterdam mag niet meer herhaalt worden. Het moet ons van het hart dat we scheidsrechter prof: Snapper niet de man vinden die geschikt is om zulke moeilijke wedstrijden te leiden Hij staat o.i. te veel onder de invloed van degenen die het grootste woord hebben in het veld, waar door het verklaarbaar is dat men soms de meest vreemde beslissingen ziet nemen. Over Ajax nog dit. Uit de samenstelling van het elftal zal blijken dat meerdere nieu we spelers in het elftal zijn opgenomen. Het spelgehalte van het elftal is intusschen niet veel beter geworden daardoor, wel echter is het elftal een tikje pootiger geworden, De manier waarop we bijv. eenmaal Boe- kelaar zagen „vloeren" door Fons Felser was verre van fair, terwijl de Natris zich nog door den proffessor zag gewaarschuwd voor unfair spel. Het geheel was tenslotte meer spannend dan fraai Wc zullen trachten na dit lange relaas nog een kort overzicht te geven van het verloop van den wedstrijd. Het is ai plm. 2.15 als de eerste Ajaxieden zich op het terrein laten zien en als Nieu wenhuis den toss gewonnen heeft klinkt om 2.20 het aanvangsignaal. De volgends elftallen staan dan opgesteld. Ajax: De Boer F. Pelzer Coufon Martens Hassink J. Pelser De Natris Volkers Geudeker Broekman Asbeek Bursfe R. C. H.: Bockelaar Nachtergeller Roelfsema v Dam Koning Krom Nieuwenhuis Geutskens Hazevoet Kuyi 1 Radsma Het begin is voor R.C.H. dat al direct een aanval op de Ajax veste onderneemt, doch Koning speelt te hard naar voren, waardoor de Boer kan wegwerken. Vlak daarop mist de Boer een schot van Roelf sema en denken we R.C.II. te zien doelpun ten. De Boer herstelt zich echter en werkt den bal weg. Bij een Ajax aanval komt Geutskens te vallen en moet zelfs even ge stopt worden. Intusschen weert R.C.H. zich geducht en vooral rechts vlot het uitste kend. v. Dam schiet eenige malen goed op doel, doch steeds in handen van de Boer. R.C.H. is sterk in den aanval Ln de Boer krijgt volop werk. Ajax weet dan door mid del van de Natris een corner te forceeren. Waarlijk eén doelworsteling ontstaat, waar bij Radsma gewond wordt. De Ajaxiden spe len zeer vurig, misschien wel eens wat al te vurig, want diverse malen zien we R. C. H.'ers tegen den grond. Een goede kans om te scoren laat Geude ker voorbij gaan door te centeren naar Broekman, die echter den bal niet meer kan bereiken, waardoor Kuyt kan v/egwerken. Een vrije trap op Ajax-doel levert ook niets op, terwijl uit een duel tusschen de Natris en Krom de laatste meesterlijk uit den strijd komt. Toch is dit slechts een persoonlijk succesje dat R.C.H. weinig voordeel biedt. Op een moment waarop dan niemand een doelpunt voor de Amsterdammers verwacht weet Asbeck Bursse uit een scherp laag schot voor Ajax te doelpunten, R.C.H. doet er nog een schepje op, valt ontstuimig aan bijna valt de gelijkmaker in het verlaten Ajax-doel, als Couton zeer onbenullig te rugspeelt. Het geluk is in deze periode niet aan R.C.H. zijde. Daarnaast is keeper de Boer weer in prima conditie en keert alles. Als ten slotte half-time aanbreekt is dus de stand 10 in het voordeel van Ajax. Na de rust is het weer R.C.H. dat aan vankelijk aanvallend optreedt. Dat duurt echter niet lang, want Ajax neemt het spel langzamerhand in handen, voor een groot deel doordat het spel van Amsterdamsche zijde wel wat te forsch is. Wederom is Ajax niet onfortuinlijk, zelfs gelukkig als de Boor op den grond liggende uit een scrimmage toch nog het leder weet weg te werken. Even moet Couton het terrein verlaten als hij in onzachte aanraking komt met v. Dam zijrt schoenen. Ajax valt onstuimig aan, de achterhoede van R.C.H. wijfeit even en Broekman weet nr. 2 in het net te deponeeren. Dat brengt even opleving in de R.C.H.- gelederen. Men brengt het echter meesten tijds niet verder dan de backs die alles in het werk stellen om het gevaar af te wen den. Uit een scimmage voor het Ajax-doel ontstaat een penalty die Nieuwenhuis benut en de stand dus op 21 brengt. De strijd wordt nog vinniger en Ajax vooral doet er nog een schepje op. Eerst denken we Krom te zien scooren, doch alleen voor de Bóer staande, wordt hij gehaakt, hetgeen Snap per blijkbaar ontgaat. Vlak daarop wordt Koning tusschen Couton en Pelser geman geld, zoodat weer even gestopt moet wor den. Wederom constateerde Snapper geen overtreding. Sommige R.C.H.-ers loopen te hinken, anderen toonen teekenen van vrees. Ajax profiteert hiervan om door tusschen- komst van Asbeck nr. 3 te fabriceeren. Het is dan met R.C.H. gedaan. Wanhopige pogin gen worden nog aangewend, doch het lukt niet en als het einde aanbreekt, wint Ajax met 31. De wedstrijd bood weinig fraais. Zal deze nederlaag de R.C.H.'ers nu eens wakker schudden? A.s. Zondag komt S.V.V. uit Schiedam aan den Middenweg. Dat moet een over winning opleveren. 't GOOIH. F, C. 3-2. Na een weinig fraaie wedstrijd zijn de H, F. C.'ers met een nederlaag uit Hilversum teruggekeerd. Wij moeten dadelijk toegeven dat ook 't Gooi de overwinning niet ver diend heeft. Hét spel in beide ploegén was ditmaal zeer zwak. Vooral in de tweede helft werd het een saaie vertooning. De Haarlemmers hebben eenige invallers en stellen zich aldus op: v. d. Meulen, Verwey, Adelink de Koningh, Cohen Tervaert, Eysvogel, Engel, E. Reyden, Miezerius, Beekum, Zwaag. Volstaan wij wat 't Gooi betreft met de mededeeling dat deze 1 invaller hadden. Wanneer de heer Förster heeft doen be ginnen, worden beiden doelverdedigers al dadelijk aan het werk gezet, hetgeen zij beiden naar behooren verrichtten. Beide partijen vatten de zaak echter nog al kalm op, zoodat er van veel spanning of bepaald fraai spel geen sprake is. Wanneer de Haarlemsche rechtervleugel een goede aanval heeft ondernomen belandt de bal bij v. Beekum, die zich niet lang be denkt en H. F. C. de leiding geeft (10), Dit prikkelt de Gooi-spelers en zij doen even hun best voor den gelijkmaker. Vooral de links-buiten de ex-Blauwwit-speler Twel- ker, onderneemt snelle rushes. Bij een dezer heeft 't Gooi suces, wanneer de bal over .v, d. Meulen heen in doel springt. (11). Partijen wegen nu weder goed tegen el kaar op. Nog vóór rust slaagt II. F. C. er weder in de leiding te nemen uit een hoek schop. Eysvogel was ditmaal de fabrikant (2-1). In de tweede helft heeft 't Gooi al vrij spoedig succes wanneer na een scrimmage voor doel een Gooi-man de bal laag tus schen eenige Haarlemsche beenen door in doel schiet (22). Kort hierop is H. F. C. zoo onhandig een strafschon niet te benutten. Miezerius n.l, schoot recht op den Gooi-doelverdediger aan, waarna deze kon wegwerken. Dan is het echter met H. F. C. gedaan, 't Gooi gaat nu wel wat forsch speien, waardoor heel wat vrije trappen worden toegewezen. Na diverse vergeefsche pogingen heeft eindelijk de linkervleugel van 't Gooi succes, als de links-binnen vlak voor v. d. Meulen kan in schieten (32). Even tracht H. F. C. nog op te halen, doch het blijft bij een loffelijke poging. Beide par tijen missen elk eenige Iraaie kanxen, waar bij 't Gooi eenmaal pech heeft als de paal H. F. C. een weinig helpt. Einde komt met 32 voor 't Gooi. Gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. Wij zullen ons na deze eerste wedstrijd nog van critiek op de spelers onthouden. Het geheel vlotte niet bijster, en deze op stelling lijkt ons niet de meest gewenschte. De wedstrijd zelve was wederom een be wijs dat bet spelgehalte in 't algemeen er in den lande niet op vooruit gaat. S.V.V.—Z.F.C. 3—0. Voor ongeveer 1500 toeschouwers stelden de beide ploegen zich met elk één invaller onder scheidsrechter v. d. Lee op. De eerste aanvallers zijn voor Z.F.C. Na 8 minuten scoort Kolinsky met een scherpen schuiver voor S.V.V. Er ontwikkelt zich dan snel, ge lijk opgaand spel. Beide partijen missen nog eenige kansen vóór er gerust wordt. De tweede helft is nog geen minuut oud of weer scoort Kolinsky voor de Schiedammers. S.V.V. vergroot haar voorsprong nog door Mulder. De aanvallers van Z.F.C. werden door Osterholt en Maltha steeds gekeerd. Jcind komt met onveranderden stand. V.O.C.—FEIJENOORD. 3— 6. V.O.C. telt eenige invallers terwijl Feije noord den oud-Spartaan Zuidam in de ge lederen heeft. Feijenoord toont onmiddellijk een veel beter spel dan haar stadeenooten en spoedig moet Jocker in het V.O.C.-doel voor een schot van Konings zwichten. (01). Na een kwartier maakt Weidema gelijk, doch in de volgende minuut herovert Konings voor •Feijenoord de leiding, terwijl dezelfde speler even later den stand op I3 brengt. Tot de' rust blijft het spel verdeeld. Na de hervatting is Feijenoord dat een nauwsluitend samenspel vertoont, weer overwegend sterker en het duurt niet lang of Pijl passeert Jocker vooi de 4de maal. Bij een plotselingen V.O.C.- uitval maakt v. Everdingen V.O.C.'s tweede doelpunt (42). V.O.C. heeft nu vrijwel niets meer in te brengen en Pijl en Konings maken ieder nog een doelpunt voor Feije noord. In de laatste minuut weet Hegboer nog een tegenpunt te maken, zoodat Feije noord ten slotte met 63 wint. Ongeveer 7000 toeschouwers woonden det weinig interessanten strijd bij. STORMVOGELS—H.B.S. 6—2. H.B.S. verschijnt met drie invallers voor Denis, Peereboom en Schafer. Direct ont' wikkelt zich een aantrekkelijk spel. De Storm vogels-voorhoede is versterkt met den ouq W.F.C.-speler P. Sint, wat een groote aan» winst is. Een corner voor H.B.S. wordt op onbegrijpelijke wijze niet weggewerkt en Smeets geeft met een tam schot H.B.S. de leiding. Tien minuten later maakt Blinkhoff gelijk, waarna Sint den stand op 21 voor de IJmuidenaren brengt. Wederom uit eer corner maakt Lash gelijk, waarna Sint voor de rust weder de leiding aan Stormvogels geeft. Met 32 wordt gedraaid. Nog drie maal weten de Stormvogels Zijlstra te ver schalken en hoe uitnemend H.B.S. ook speelt; haar voorhoede is niet productief en de goed opgezette aanvallen stranden op de hechte Stormvogels-verdediging, waarin de doelman Van der Windt schitterend speelt. Sint en Blinkhoff namen ieder 3 punten voor hun rekening. Ruim 2500 bezoekers waren tegen woordig. EXCELSIOR—SPARTA 0—0. Sparta is aanvankelijk het meest in den aanval, doch de hechte Excelsior-verdediging stelt Ruffelse en Formenoy niet in de gele genheid hun gewone spel te ontwikkelend Tot de rust gaat het spel vrijwel gelijk op en blijven de verdedigingen de baas. Na de hervatting heeft Sparta dadelijk het beste van het spel. Ruffelse krijgt eenmaal1 een goede kans om te doelpunten, doch zijni schot faalt. Sparta blijft overwegend sterker,; doch Excelsior, dat vrijwel met haar geheele elftal verdedigt, weet doelpunten te voorko men. Onder groote spanning verstrijkt de tijd. Gedoelpunt wordt er echter niet en men eindigt zoo men begonnen was. Er waren ongeveer 6000 toeschouwers. QUICK—O.D.S. 5—0. Ten aanschonwe van 800 belangstellenden heeft Quick een flinke overwinning behaald op de Dordtenaren. De Hanenburgers misten eenige van hun goede krachten, maar waren' niettemin overwegend sterker. Zij leidden bij de rust reeds met 40, dank zij twee doel punten van v. d. Sprong, een van Voskuyl en een van Heyligers. O.D.S. had in dien tijd slechts eens het Haagsche net gevonden, doch scheidsrechter Casteleyn kende di( doelpunt niet toe wegens buitenspel. In da tweede helft scoorde Voskuyl nog eens en bracht den eindstand op 50. A.S.C.—U.V.V. 2—2. U.V.V. heeft een invaller voor D. Buiten-» weg. A.S.C. is volledig. A.S.C. trapt af, maar de aanval strandt al direct op de taktiek van Swarttouw/ De Leidenaars blijven in de meerderheid en als Swarttouw den bal met zijn handen bewerkt, zet Roem den straf schop in een doelpunt om, 10. Aan beide kanten worden enkele goede aanvallen on dernomen de verdedigingen blijven echter de baas, waarbij de U.V.V.-'oacks de situatie dikwijls alleen kunnen redden door uittrap pen. Wanneer de Leidensche achterhoede slecht wegwerkt, maakt Oosterman gelijk, 11, Na rust wordt er forsch, dikwijls te forsch gespeeld, vooral als U.V.V. twee doel punten van Buitenweg geannuleerd ziet. Uit een voorzet van links brengt Buitenweg met een kopbal den stand op 12. Onder groote spanning maakt De Ruyter even voor rijd gelijk, 22. De heer Eeckelaert zag zich voor een moeilijke taak geplaatst, maar leidde als debutant xn de hoogere voetbalregionen niet onverdienstelijk. De wedstrijd werd door ruim drie duizend toe schouwers bijgewoond. 2e KLASSE A. N.V.B. BLOEMENDAAL-SCHOTEN 0—1. Het is Bloemendaal niet mogen gelukken haar eersten thuiswedstrijd in een overwin ning om te zetten al dient te worden gezegd dat den witten uit dezen wedstrijd zeker 1 puntje toekwam. Even na 2 uur laat scheidsrechter Ietswaard 2 volledige elftallen beginnen. De eerste aanvallen zijn voor Schoten en enkele goede schoten zijn hiervan het resul taat. Ze zijn van grooten afstand en worden gemakkelijk verwerkt. Dan is het de beurt aan Bloemendaal en Meenhorst krijgt kort achtereen enkele hoo- ge voorzetten van linies te verwerken. De strijd gaat dan verder gelijk op. Na! 20 minuten scoord Schoten wanneer na eeni goed schot de bal tegen de paal komt en via- het hoofd van den vallenden Bloemendaal keeper in het doel verdwijnt 01. Niet ontmoedigt valt Bloemendaal hierna weer goed aan. Een mooie kopbal van Suntej gaat net over. Rust komt met 10 voor Schoten. In de 2de helft loopen de bezoekers weef even hard van stapel. In deze periode brengt de doelpaal Bloemendaal 2 maal hulp. i Dan komt dp thuisclub overweldigend op zetten. Aanval op aanval wordt ondernomen, doch steeds is een Schoten-been op 't juiste moment daar, om scoren te beletten. Eenmaal kan Kleyn den bal nog slechts uit het doel slaan. In afwijking van de gewoonte wordt den strafschop door Parson zeer slecht geno men en Meenhorst kan den bal met gemak stoppen. Steeds komen de witten weer terug. Kleyn, Metselaar en last not least Meenhorst verde digen echter als leeuwen en ondanks den groo- ten druk op de Schoten-goal blijft de gelijkt maker uit. Onder groote spanning kondigt de correct' leidende heer Ietswaard dan het einde aan< Het is een stevig en zeer vlug gespeelden| wedstrijd geweest, waarin het geluk nietaan( Bloemendaal's zijde was. Gezegd dient, echter dat de manier waarop de geelzwarte achterhoede haar club voor een nederlaag behoedde, niets dan lof verdiende E.D.O.—D.E.C. 3—0. Edo had Polly weer in de gelederen, doch mist nog S. v. d. Laan en J. Peruke!. Edo trapt af, doch D.E.C. neemt de bal over en: bestormt het Edo-doel. In de rood-zwarten achterhoede is het verband zoek en met moeite houden zij stand. Langzaam herstelt zij zich en zet de voorhoede aan het werk.. De achterhoede van D.E.C. speciaal de kee per is in vorm zelfs de paal werkt mee. Vlug gaat het spel op en neer. De rood-zwarten komen steeds gevaarlijker opzetten en na on geveer 20 minut. heeft zij suqces als J. v. d, Laan mooi aangeeft schiet Stiffens tegen da keeper aan, de toesnellende Tanis trapt kei hard in. Telkens denkt men dat Edo de score op zal voeren doch voor rust komt er geen verandering in den stand. Als weer begonnen is, blijkt het dat D.E.C. nog geenszins den moed laat zinken en probeert om gelijk te maken. De Edo-voorhoede laat zich niet on betuigd en de aanvallen worden steeds tal rijker. De buitenspel regel doet menige Edo' aanval mislukken. Dan krijgt Zwart de bal;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7