m Dinsdag 2 October 1923 40ste Jaargang No. 14551 PST BESTAAT U8T 8 BLADZIJDEN, EERSTE BLAB Nogmaals: niet teekenen! m DEN OMTREK. KROMMENIE. LISSE. ZANDVOOR1 NOORD W1JKERHOIJT. HEEMSKERK. EGMOND-BINNEN. V.J& HILLEGOM. VELSEROORD. Wisselkoersen en koersen yaflj Bankpapier. J. J. WEBER ZOON a Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarieir VEB&00PIK6EH. ARflSTSRMiS^E BEURS. )De abonnemeatspriis bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers. 1426, 2741 cn 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSEHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksi als ingezonden mededecling, op d< le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertenticn 14 regel! 60 cent per plaatsing; elke rege; meer 15 cent, bij vooruitbetaling Het leuren der socialisten langs de bui gen met de anti-vlootwetpotitie houdt aan. Het Volk van Zaterdagavond juicht al voorbarig over het te verwachten succes. Laat men toch oppassen dat schijn-succcs niet te vergroolen door zijn handteekening le zetten op zulk en lijst, niet goed wetend wat men eigenlijk doet. Men kan den rooden heeren een zeker demagogisch talent niet ontzeggen: de Vlootwet toch is al bliikon de verant woordelijke bewindsmannen haar uitvoering ook noodzakelijk te achten allesbehalve sympathiek bij de groote massa. De Hollanders zijn in hun hart zoowat allemaal anti-militarist daarbii komt dat de nreesten van hen door onvoldoende studie en onvoldoende overweging de de- fensiebelangen in 'het algemeen onderschat ten of liever nog over deze belangen heelcmaal niet nadenken. Voegt men daarbij dat de regeering de noodzakelijkheid en de urgentie der Vloot wet nog niet door nadere verklaringen heeft aangetoond, dat de groote menigte zich een geheel onjuiste en overdreven voorstelling schijnt te vormen van de fi- nancieele lasten der cvcntueele Vlootwet- uitvoering, en dat dit alles iuist voorvalt in den welhaast érgste malaisc-tijd, dan kan niet ontkend worden, dat dc demagogisch- aangelegde roode heeren een reclame- jreep gedaan hebben, waarvan het „succes" ie voren al vast moest staan. 't Is zoo goedkoop, bijval te oogsten, wanneer men de massa naar den.mond praat, speculecrend op de algcmeen-mensche- li;kc eigenschap, die we ons allemaal 't beste en. het prettigste toewensc'hen, cn "Haarbij den dieperen ernst verre houdt. 't Is o! zoo goedkoopl De S. D. A. P. schijnt met zulk een bijval echter al zielsgelukkig. Wij gunnen 'haar de vreugde over dergc- flijk hol succes. Echter wenschen wij onze menschen te waarschuwen voor de roode misleiding, welke achter deze petitionncmentsactie steekt. Afgezien van het feit, dat de burgerij thans nog niet oordcclcn kan over dn Vloot wet-kwestie, zoodat de handt cc keningen als van endeskundigen cn onwetenden van nul en geencr waarde zijn, afgezien van dit feit ligt het voor de hand, dat de S. D. A. P. deze gelegenheid aangegrepen heeft om ook een groot deel van niet- rood Nederland voor den reclame-wagen der S. D. A. P. te spannen en uit te spelen tegen de reohtsche -regceringl Aldus bedoelen de onderteekenaars hun handteekening natuurlijk niet: doch men 'kan er Van opaan, dat de S. D. A. P. niets za! nalaten, waardoor zij de ondcrteckenin- gen te haren profijte zal kunnen uitbuiten. En omdat men tot een oordeel niet com petent is, én omdat men zich niet door de S. D. A. P. wenscht te laten „gebruiken" voor ongewenschte doeleinden, zal het dus zaak zijn, dat men zich nvet het roode re ferendum niet inlaat. Wie verstandig is, stuurt de roode pro pagandisten dóór en.... laat zich door dezen niet achter z'n rug uitlachen I x/emeentercadsvergadermg van j.l. Vrijdag fe8 Sept. j.l. Aanwezig alle leden; voorzitter burgemees ter Klerk. De notulen der vergaderingen van 24 Aug. en 4 Sept. werden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen was een schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin (wordt medegedeeld, dat in verband met den zorgelij'ken toestand ven 's lands financiën aan de gemeente geen z.g. nooduitkeering volgens de wet van 1897 kan worden uitgekeerd, wat .voor de gemeente een schade is van 9000 per jaar. Bij punt 2 wordt den heer van Urk onthef fing van art. 38 der Bouw-- en Woningver- orciening verleend voor het bouwen van een houten schuur. Punt 3: Wijziging der garantie-stelling voor ï>4 woningen van dc woningstichting Krom menie". Bij raadsbesluit van 27 April 1.1. is besloten voor den tijd van 7ó jaar te waar borgen de voldoening van de door de wo ningstichting „Krommenie" verschuldigde ren ten en aflossingen van een leening, groot 65000, voor 't bouwen in 1923 van 24 ar beiderswoningen. De woningstichting kan deze teom leenen van de Bank van Ncd. Gemeenten a pari tegen f>% 's jaars met recht van con versie na rloop van 5 jaren, behoudens 1% vergoeding voor buitengewone aflossing; ech ter onder voorwaarde, dat de Raad betreffen de borgstelling een nieuw besluit neemt,waar- In duidelijk uitkomt: a. dat de gemeente on voorwaardelijk waarborgt, en niet voor be paalden lijd, de nakoming van alle verplich tingen, welke de stichting tegenover de Bank Bp zich neemt; b. dal ingeval de stichting mocht worden ontbonden of opgeheven of in Staat van faillissement verklaard, de gemeente zich verbindt alsdan de leening rechtstreeks op haar naam en ten haren laste 'le nemen. De Bank wenscht alzoo de garantiestelling in krasser bewoordingen te zien uitgedrukt. De zaak blijft echter in wezen gelijk. Waar in 't contract een aflossingstermijn van 75 jaar zal .worden gesteld, is bet voor de gemeente geen bezwaar onvoorwaardelijk zonder het stellen van een termijn le waarborgen. Waar verder |de leeningsofferte zeer billijk is te achten, stellen B. en W. voor aan het verzoek der 'Woningstichting te moeten voldoen. Het voorstel werd z. li. st. aangenomen. Bij punt 4 stelden B. en W. voor, aan de jwoningslichiing „Krommenie" te verkoopen 'een terrein, groot 2350 M2., voor 1400, on der voorwaarde, dat dit binnen een jaar moet zijn bebouwd. De heer Mooy R-Ivdie wilde bouwen van den Hciligeweg naar 't statiën, was op het terrein aan liet Blok geweest en van inzicht veranderd. De hoeren Albers cn v«ui Vliet uiet, zoodat. hot voorstel met de stemmen der twee genoemde heeren tegen werd aangeno men. Bij punt 5 werd zonder discussie besloten op advies van 15. en W. de nieuwe straat bij de begraafplaats 't „Blok" to noemen, waar bij de heer Van Vliet opmerkte, dat hij hoop te, dat bet geen blok aan 't been werd. In verhand met 't bovenstaande werd bij punt 6 besloten voor de som van 2350 tot hel maken van eene aansluiting aan de nieu we straat, zoodat het groote bouten hek wordt opgeruimd. Punt 7: voorstel tot lie! in gebruik geven van een terrein bij schooi D voor een drank - weértentoon-stelling, z, h. st. goedgekeurd. Rij punt 8: wijziging der verordening op de heffing van schoolgelden, verklaarde de beer Ofman (S.D.A.P.) dat rcela moeren tegen de regeling van den Minister geen succes kan bobben, zooals de voorzitter in de vorige ver gadering reeds voorspelde. Spreker vond het prachtig, dat B. en W. voorstelden liij een inkomen van S00—1400 slechts 2.60 schoolgeld per kind le heffen, maar vreesde, dat Ged. Staten de regeling niet zouden goed keuren, Ook de heer Molenaar (R.-K.) deelde die vrees. De voorzitter verzekerde den heeren dat B. en W. de genoemde cijfers zoo lang mogelijk zullen trachten te handhaven. Goed gekeurd. Punt 9: vaststelling van een tarief voor bruggeldhefffhg der brug over de Nauema- sche Vaart,- lokte heel wat discussie uiL In hoofdzaak willen B. en W. het oude larief handhaven. Alleen willen ze tegemoet komen aan 't steeds toenemend verkeer met auto's, door voor deze vervoermiddelen ook week abonnementen beschikbaar te stellen a 1 per stuk, waarvoor dan dagelijks tweemaal heen cn tweemaal terug de brug mag worden gepasseerd. Voor meerdere malen passeeren per dag zal dan bet gewone tarief a 2ö cent moeten worden betaald. Om verder dezelfde verhouding te behouden voor 't verkeer met rijwielen, stellen B. en W. voor den abonne mentsprijs voor een rijwiel ook le brengen op viermaal den enkelen prijs van twee cent. De heer Ofman kon niet goedkeuren, dat de fietsrijders, meestal arbeiders, die van de brug gebruik moeten maken, meer moeten betalen, al is 't ook maar 2 cent per week. De heer Mooy wilde vooral de autobussen niet te zwaar belasten, terwijl de heer Schut liet abonnement voor luxe auto's niet wilde invoeren. Wethouder Labberté zette uiteen, dat de voorstellen door B. en W. gedaan zijn, om zooveel mogelijk uit de brug te halen, in ver band met de groote tekorten, waarop de beer Ten Wolde liet volgen, dat dan ook de voet gangers maar moesten betalen, welk voorste! tie voorzatte ronmiddellijk overnam, temeer daar de gemeente-opzichter had berekend, dat er 45.000 noodig zou zijn voor 't vernieu wen der draaischijf. Wethouder Baars was natuurlijk, evenals anderen, voor vrijdom van tol; toch was spr. meegegaan met de verdroog,ing, omdat we door de meerdere inkomsten de brug flink kunnen opknappen en haar dan misschien overdoen aan Provincie of (en) Rijk, zoodat vrijstelling dan wacht. Na uitvoerige discus sies kwam het voorstel van den voorzitter, cm ook de voetgangers te belasten, in stem ming en werd dit verworpen met de stemmen van mevr. OfmanHaan en de heeren Rot huizen, Van Vliet, Baars, Molenaar en Albers tegen. Ten slotte werd het geheele voorstel van B. en W. met de stemmen van mevr. OfmanHaan, Rothuizen, Albers, Ofman en Molenaar tegen, aangenomen. Bij punt 10 werd het kohier der sfraa't- belasliug, dienst 1922, vastgesteld op een bedrag van 7094,13, terwijl de voorzitter opmerkte, dat die belasting voortaan aan merkelijk minder zou opbrengen, omdat het maximum van 15 op 1% gebracht was. Mede in verband met een adres van den Ned. Bond van Onderwijzers, afd. Kromme nieUitgeest, stelden B. en W. bij punt 11 voor, de verordening op het vervolgonderwijs niet in te trekken, doch zulks wel te doen in 1924, als blijken mocht dat er voor dit onderwijs ook dan geen belangstelling was. Goedgekeurd. Bij punt 12: verzoek van het Roomsch- Katholiek Schoolbestuur om subsidie voor vervolgonderwijs cursus 1923—-'24, stelden B. en W. voor, de subsidie dit jaar niet le ver- leenen, omdat bij dc Katholieken ook geen animo voor dit onderwijs is. ,De heer Molenaar meende, dat de oproeping voor leerlingen te vroeg geweest is en stelde •daarom voor, de subsidie wel te verlcenen als nu nog mocht blijken, dal er wel animo is. De voorzitter bracht in hel midden, dat het college van B en W. in Maart j.l. de resul taten van het vervolgonderwijs aan de R.-K. School van den cursus '22'23 had gezien en er een woord van lof over had gesproken, maar nu de deelname gering is, willen B. en W. geen kunstmatig bij elkaar trommelen van leerlingen hebben, iets, wat in verband met 't voorstel-Molenaar gemakkelijk kan gebeuren. De heer Albers zou gaarne subsidie willen geven, omdat het ondier wijs betreft en onder wijs kan er niet genoeg gegeven worden. Spr. was voor liet kunstmatig bij elkaar tromme len en zou voor 'I voorstel-Molenaar stem men. Mochten de openbare onderwijzers ook nog minstens 10 leerlingen welen te krijgen, dan zou spr. aan die cursus eveneens sub sidie willen verleenen. 't Voorstel Molenaar werd met de stemmen van mevr. Ofman-Haan en de heeren L. Lab- berte, van Vliet, Ten Wolde, Schut, Baars en Ofman legen, verworpen. Punt 13. Aangaande de reed's in de vorige zitting ingekomen verzoeken van de heeren J. van Leyden en P. H. Kaars Sypestein om afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting, heben B. en W. een uitgebreid prae-advies uitgebracht. Nog was een adres van dezelfde strekking ingekomen van de industrieelen Leguit en Zonen, Middelkamp, N. V. Ned. Li noleum fabriek en. de N. V. Blikfa'brieken. Dit verzoek behelsde neg hel voorstel, de belasting tenminste met 50 te verlagen. Ook dit kunnen B. en W. evenmin overne men, daar dit van de gemeente een offer zou vragen van ruim 8000. De voorzitter stelde voor. deze adressen te behandelen bij de begrooting. Goedgekeurd. Vervolgens werden de begrootingen dienst 1924 aangeboden. Het doet B. en W. genoegen, aldus de voor zitter, dat de begroeiingen niet met 't meeste pessimisme aangeboden behoeven te worden. Wel zullen de belastingen niet verlaagd kun nen worden, doch van verhooging er van is ook geen sprake. Voor groote werken is geen geld uitgetrokken. De verbetering van de Vaartbrug (kosten 45.000) moet wachten, evenals de verbreeding van de Padlaan (kos ten 10.000). Kleine aanvragen om subsidie's enz. zijn overigens gunstig beoordeeld. Daar de begrootingennaar nieuw model zijn in gericht, willen B. cn W. gaarne inlichtingen geven. Ten slotte werden de commissies voor de verschillende begroetingen gekozen. De gemeente-begröotingen zullen worden onderzocht door dc heeren Ofman, Van Vliet en Ten Wolde; die der gasfabriek door mevr. OfmanHaan en de heeren Albers cn Mooy en die der Bewaarschool, Godshuis en Burgerlijk Armbestuur door de heeren Schut, Molenaar en Rothuizen. Daarna sluiting der openbare zitting. De Hanrebank. Het blijkt achteraf, dat men meer of althans iets anders uit bei verslag van de laatste vergadering van de „Hanzc"-afdeeJing Lisse heeft gelezen dan cr aanvankelijk in is gelegd en wel dat de llan- zebanik te Lisse zou zijn opgeheven. Als van zelf sticht dit cenige verwarring. Het. feit is in zijn wezen echter aldus: Het kantoor le Lisse is als Kringkantoor opgehesen en de Directeur is naar Delft overgeplaatst, doch in zijn plaats is benoemd de heer Zwart. Tot dan toé werden de bankzaken recht streeks van Lisse met het Hoofdkantoor le Delft verhandeld, doch thans is Lisse en ce nige andere plaatsen, welke voorheen mede- onder het kringkanloor „Lisse" ressorteer den. aangesloten bij bet Kringkanloor Ie Leiden. Echter, en hier dient men vooral op te letten, is ailes voor de cliënten hetzelfde gebleven en is voor ben de Hanzobank Ie Lisse nog precies eender als ze steeds is ge weest. Wij hopen, dat door deze kleine ver duidelijking de ontstane verwarring zal zijn weggenomen Harddraverij. De prijzen vopr de op 10 October te houden groote harddraverij zijn 300, 150 en f 100, terwij] er twee troostprijzen zijn van 75 en f 25. Des voormid'dags wordt, een ringrijderij voor pa ren gehouden om prijzen van f 40, f 20, f 15 en f 10, terwijl voor de mooiste ver- versiering prijzen van 30. 29, f 10 en 5 zijn .uitgeloofd. Goed afgeloopen. Dezer dagen werd een 2- janig kind van den werkman C. K. aan de 2e Poe'laan, terwijl bet over den weg stak, door een motorfiets ondersteboven gereden. Direct werd Dr. de Graaf ontboden. Deze kon gelukkig geen ernstige breuken contro leeren, doch alleen een wond aan been en hoofd. Feestavond. De R.-K. Jeugdvereeniging „St. Kidelius van Sigmaringen" hield bare feestavonden, waarop de looneela-fdeeling JDe Fidelers" eene goedgeslaagde uitvoering gaf. De groote zaal van bet Patranaatsge- bouw was Zondag- en Maandagavond tot in alle boeken bezet, terwijl voor beden, Dins dagavond, de zaal wederom is uitverkocht. Na het welkom door den Weleenv. Direc teur, Kapelaan A. van den Berg, traden de iFiidelers voor 't voetlicht met liet drama in drie bedirjjven „Neo of de Martelaars der Catacomben". Toen we enkele dagen geleden de mededeeliing kregen, dat bovengenoemd drama door een zoo jeugdige tooneelafdce- liug zou worden opgevoerd, stonden wo ver baasd over den durf, om met zulke jonge krachten een dergelijk zwaar stuk op Ie voeren, te meer, daar we het. alhier een kleine twintig jaar gel-eden' in den R.K. Volksbond1 zagen opvoeren door meer ge schoolde loonecitsitenL Onze verbazing is ongegrond gebleken. Op magnifieke wijze wisten de jongens het werkelijk zware en niet minder aangrijpende stuk tot een goed einde te brengen. Vooral de kleine Neo svas onberiselijk, terwijl we voor zijn vaders spel, A'drias, niets dan lof hebben Ook Ammon was voor zijn rol geknipt. Maximus moest wat meer meeleven met zijn w-el zware, doch niet minder mooie rol; veel in het stuk draait om zijn persoon heen. Ook Hippoiytus en Secundianus waren best. Kort om bet is uitstekend geslaagd. Tot een goede vertolking droegen ook veel bij de costumes van den lieer Komngsbmggen uit Haarlem en de grime van den heer van der Pijl uit Leiden, welke beide op zeer voordeelige voorwaarden de vereeniging hielpen. Ook het décor was onberispelijk. Onder bet spel was het in de zaal muisstil. Terwijl aan het eind van elk bedrijf een dankbaar applaus de spelers loonde voor hun moeite. Na dit mooie, aangrijpende stuk. kregen we -een -stuk om te lachen cn wel: ..Als man zijn Portemonnaie verloren heeft", blijspel in een bedrijf. Ook dit werd goed en vlug ge speeld en had veel succes. Aan het einde dankte de Eerwaarde Di recteur de spelers voor hun mooi spel. de zelatricen en commissieleden voor hun betoonde hulp, den regisseur voor zijn moei te en opoffering, den souffleur voor zijn hulp, den pianist voor zijn bezorgde aflei ding en vervolgens allen, die hadden' bij- godragen, deze avonden zoo uitnemend te doen slagen. Ook morgen. Woensdagavond, zullen de spelers nog met bovengenoemd programma optreden. De voorzitter trok dit al dadelijk in twij fel daar dc voorraad bazalylag die dezer dagen aan ons gemeentebestuur geleverd is, gebaseerd was op de groothandelprijzen in België. Dc heer de Wilde was het volmaakt eens met den voorzitter en bracht in herinnering eene indertijd gedane levering door de hui dige directie van stccncn aan de Kuikens- weg die in geen enkel opzicht aan het doel beantwoordde. Spreker stelt voor niet op liet verzoek in te gaan. De heer N. Henneman achtte elke leve ring die buiten dc gemeente om gedaan wordt uit den booze tenminste wanneer de uitvoering den toets der concurcntie kan doorstaan. Spr. beval het adres voor steun aan. Ook de heer P. Klaasse was het met de zen spreker eens; aangaande be bewering van den heer de Wilde van ondeugdelijk materiaal, daarvoor was immers een keur meester. Het bleek dat het bassaltslag iets licuws was voor onze gemeente en wat peer zfe'gt dat ze een koopje daaraan had. Naar het uiterlijk te oordeelen ziet het er zeer goed uit. Het hoofd der naburige ge meente Wijk aan Zee en Duin had zelfs de voorzitter een complimentje gemaakt over de goede kwaliteit maar nog het meest over het zachte prijsje. Gevraagd hierna bleek dit 5.per M3. te kosten, terwijl de schatting luidde: 11. a 12.per M3. Het zou daarom sterk te bezien staan, zoo vervolgde dc voorzitter, wanneer de uitvoering door genoemde Maatschappij was uitgevoerd of de gemeente dan ook nog op een koopje zou uitgeweest zijn. De heer De Wilde was den voorzitter erkentelijk voor diens inichtingen, maar vroeg of Duitschland neg niet voordceliger aanbiedingen kon doen met het oog op de lage valuta. De voorzitter ontkende dit ten stelligste en -beweerde zelfs dat door de iroebelen in dat land de Duitsche industrie soms al niet eens meer met die der onze kan mededin gen. Ingekomen was nog een verzoek van dc alhier gevestigde R. K. Volksbond afd. met verzoek om werkverschaffing zoo noodig in dc commissie een paar harer leden te doen opnemen. Dit adres werd gesteld in handen van B. cn W. 'Nog 1 as de voorzitter een schrijven voor van onze vrijwillige burgerwacht, echter nu j omstanders verklaarden) dat de motorrijder niet cm steun, maar om vrij gebruik van veel le bard gereden bad, v-ooral in de kom De Hongaarsche ldndcren. Zaterdag a.s. gaan wederom verscheidene Hongaarsche kind-eren naar hunne respectievelijke haard steden terug. liet comité houdt met de pleegouders 'n bespreking omtrent het treffen van cenige maatregelen. A.s. Donderdag, 4 October, zal in de lunch room van tien heer Rinkel, Gr. Krocht, nog een afscheidsavond gegeven worden. Burg. stand. Ondertrouwd: H. Wijsman en A. M. Sligtimg. Getrouwd: V. Paap en C. Korkman. Geboren: Elias Cornelis, z. van V. J. van Petegem en W. M. Loos. Jan Wulf, zoon van J. van Werkhoven en P. S. M. Koper. Hugo zoon van A. J. H. Thomas en A. van Os. Overleden: A. M. G. Roesou- l ink, 38 j. Rijksbelastingen. De heer M. J. Man like, -kommies bij 'sRijks Directe, Belastingen, alhier is met ingang van 1 Nov. a.s. overge plaatst naar 's Gravenhage. Werkverschaffing. In de nieuw-aangeleg- de straten ten Noorden van de Spoorlaan der II. IJ. S. kt. is men begonnen met het leggen van b'ui-zcq voor gas en waterleiding. De aan besteding beeft niet plaats gehad," alles wordt in eigen beheer gedaan. Menig werklooze zal aan het werk kunnen worden gezet. Een ongeval. De bezorger der N. H. Ct. ik Zaterdagavond aan een ongeval ontsnapt, dat zeer ernstig had kunnen rijn. Toen hij n.l. -aan den hoek van den Goorweg cn Harde Pad niet het bezorgen der courant bezig was, en van d-e eene zijde van den weg naar de andere overstak, bemerkte hij niet dat een motorrijder in volle vaart uit het dorp achter hem aankwam rijden. De motorrijder, die het gevaar van aanrijden voorzag, poogde te stoppen, zoo dut bij slechts langzaam legen het rijwiel van den bezorger aanreed. En bezor ger èn motorrijder kwamen tegelijk tegen den muur terecht. Beiden kwamen cr wonder bo ven wonder goed af; alleen was de lastdra ger, waarop de couranten lagen, een weinig verbogen en bad de bezorger een paar kleine ontvellingen aan zijn handen. Een groote op loop van menschen had er dodelijk bij dit drukke verkeerspunt plaats en verschillende Gemeenteraad. De raad kwam Vrijdag morgen 10.30 uur onder presidium van den heer Wiegman bijeen. Afwezig de heer N. de Vries. Ingekomen was een verzoek van bewo ners aan het Spocllaantje om rioleering. _.Met het oog op de veelvuldige regens der aatste dagen klaagden adressanten hunnen nood over dc onhoudbare toestand van dit laantje en verzochten inwilliging van het verzoek. De voorzitter stelde voor dit stuk in han den van B. en W. te stellen. De heer Baltus vroeg of het weer in de raad terugkwam waarop de voorzitter een ontkennend antwoord gaf. Dientengevolge ried spreker daarom de voorzichtigheid in acht ie nemen daar bij inwilliging van het verzoek meerdere aan vragen ons zullen bereiken, en voor som mige bet nut betwijfeld moet worden. De heer De Wilde informeerde naar de kosten van eene waterloozing en bepleitte dienaangaande publieke inschrijving. Nog vroeg spreker naar de oorsprong van hot verzoek; is het om het afdroogen der weg te doen of om troebel water te.Ioozen. In dit geval was spreker voor verplichte rioleeringaansluiting en zag gaarne opgaaf eener begrooting. Nadat de heer Wentink gewaarschuwd Had met het oog op de drukkende kosten voor rioleering en de heer Baltus tevoren nog beweerde dat de slechte toestand van licht en warmte tijdens hare oefeningen. Het vorige jaar was door haar verbruikt pl.m. 50.aan licht én nu vroeg ze om annuleering der schuld. Besloten werd dit verzoek te behandelen bij de a.s. ibegrooting. Voor de tweede maal werd het verzoek van het Patronaat behan deld inzake subsidie ad 1400 ter dekking der vcrvolgonderwiiskosten. Nogmaals verklaarde de heer De Wilde eene sterke tegenstander voor inwilliging te zijn ca dit alleen op grond dat dit onder wijs alleen voor kinderen van R. K. ouders gegeven wordt. In het tegenovergestelde geval zou men in hem eene warme voorstander vinden waarbij de heer Wentink zich aansloot. B. en W. hadden voorgesteld geen som als bijdrage te bepalen maar deze te stellen op 10 per kind. (Verwacht werden 70 leer lingen). De heer N. Henneman had vernomen dat dit onderwijs toch niet voor alle R.-K. kin deren toegankelijk was (wat echter door den voorzitter ontkend werd) en stelde voor de bijdrage te bepalen op 5 per kind, ongeacht het aantak De heer Wentink bepleitte 10 per kind maar met de bepaling dat het maximum van 700 niet mag overschreden worden. Spreker maakte er een amendement van en dat werd met algemeene stemmen aange nomen. Bij dé rondvraag wees de heer A. E. de WITdl op het auto-gevaar nabij de R.-K. kerk welk bezwaar door den voorzilter reeds was weggenomen. Aangaande waterkeering hoek Puinweg Kuikensweg Bramelaantje zegde de voorzit ter een nader onderzoek toe. Spreker klaagde nog zijn nood over dc vuilnisbelt nabij de Assumbrug, die zelfs door Beverwijkers in gebruik genomen wordt. Bij monde fan den heer de Wildt bleek het, dat onze gemeente sinds jaar cn dag geen belt meer rijk is. Maar dat deze met goedvinden van een Beverwijksche grond eigenaar daar aangelegd is. weshalve deze belt geen gemeentelijk bezit is en door iedereen gebruikt kan worden. Derhalve kon dus aan deze klacht niet tegemoet worden gekomen. Nog informeerde spreker of bij eventueele branden een direct gebruik van de brand- kranen kan gemaakt worden. De voorzitter gaf hierop een bevestigend antwoord. De heer de Wildt achtte eene bclooning van 100 voor den accountant bij de Neu trale Woningbouwvereeniging met het oog op dc huurontvangstcn die 1600 bedragen te hoog, waarop de voorzitter aanmerkte, dat het hier niet gaat over de ontvangsten maar over het werk. Het bleek aangaande eene klacht van den spreker over het électrisch licht op het Hof land dat eerlang de transformator overge plaatst zal worden naar den duinkant. Wat niet tot eer strekt van dit bedrijf zij nog gemeld dat een der lampjes bij die transformator in geen drie weken had ge brand, tenminste zoo beweerde spreker. Ook hiernaar- zal een onderzoek ingesteld worden. Geklaagd werd dat de vrachtrijder Nol ge passeerd werd met gemeentewerk. Alvorens genoemde N. in aanmerking voor rijwerk wil komen, moet hij zich als vracht rijder bij de gemeente laten inschrijven. Inzage publieke verljoop van onroerende goederen uit den faillieten boedel van W. F. Nijman zal met het oog op de woning der vroedvrouw bereids de noodigc maatregelen getroffen worden. Dc heer Beentjes bepleitte voortgang der werkverschaffing en ingrijpende maatregelen voor de noodlijdende tuinbouwers, zoomede een weg te maken naar Zee. Voor eerstgenoemde zaak hoopte Z. E. Achtb. spoedig naar Den Haag ter conferen tie geroepen te worden. De heer N.Henneman wees nog op het gevaar aan den streng inzake electrische ge leiding. Het bleek dat in stede van een flinke paal, hier maar gewoonweg drie draden aan een stuk hout bevestigd worden. j -,nv. Ook hierin zal ten spoedigste herziening genoemd laantie een gevolg was van grove veronachtzaming door een vorige bewoner, i gebracht wor en. werd besloten het adres tc laten verhuizen nog de vermelding dat voor de rond- naar B. en W. die dan weer met voorstellen vraag voor de begrotingen (dienst 1924) voor in den raad zullen terugkomen. Dc alhier de gemeente voor het G. E, B. en voor het gevestigde aanncmersmaatschappij „Noord- I Algem. Armbestuur een commissie benoemd Holland" richtte het verzoek om in het ver- is bestaande uit 3 leden t w. de heeren Dr. volg voor levering van materialen, benoo- I. v, d. Bergh, A. E. de Wild. en D. Wentink. digd voor behandeling en verbetering der Deze heeren namen hunne benoeming aan. wegen aanbiedingen te mogen doen. Zij steunde dit verzoek op grond dat zij elke levering op de meest concurreerde wijze kan uitvoeren, De melkprijs. De prijs der straat-melk is 13 cent per liter gesteld. der gemeente, waarvoor een maximum snel heid is voorgeschreven. De motorrijder ook een inwoner van bet dorp, kon zijn reis weer ongehinderd voortzetten. R.-K. Volksbond. Het bestuur van den R.-K. Volksbond vergaderde deze week, cm oen aanvang le maken met de actie voor den a.s. winter. Besloten werd op de eerste plaats liet St. Willibrordusfeest op min of meer feestelijke wijze tc vieren. Het bestuur zal in zijn geheel deelnemen aan de op 21 Octo ber a.s. te Alkmaar te houden, kringvergade ring. Voor dezen winter worden 2 sprekers aangevraagd. Behandeld zal o. a. worden: „de Volksbond' en de Christelijke Naastenliefde". Met een afgevaardigde van hel Hoofdbestuur zal een gecombineerde vergadering worden belegd met het bestuur van de vakafdeeling, {hoofdzakelijk ter bespreking van de-te voeren propaganda. Verder is toezegging gekregen dat in- Januari een lichtbeeldenavond' wordt gehouden voor „Herwonnen Levenskracht". Het bestuur wacht gaarne voorstellen van de leden af voor de eerstvolgende vergadering, terwijl de bekende vragenbus nog steeds ter heschiking van de leden staat. Zooals men ziet, er komt werk aan den winkel! Katholieke schoot Naar wij uit betrouw bare bron vernemen, is de houw van een nieuwe katholieke school voorloopig uitge steld. Dit uitstel vindt vooral zijn oorzaak in hel tekort aan kath. onderwijzers. Verwacht mug worden, dat het uitstel van zeer korten duur zal wezen. In verband hiermede zij op gemerkt, dat -het verzoek van enkele ingezete nen, aan Ged. Slalcn gericht, cm'het raads besluit, waarbij de gelden voor den bouw ge voteerd werden, le vernietigen, ongegrond is verklaard. Het raadsbesluit was overeenkom stig de wet. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. \V. Schoneveld en J. M. Huisbosch. Getrouwd: P. J. Mathot en J. M. Borst. J. Veldhuizen van Zanten en E. .1. Elfrink. Geboren: d. van M. E. OJyVisser. d. van M. B. van der Lansvan der Klauw. z. van C. Ruig rokvan Die-men. - d. van H. G. Westervan der Hulst. Rouwen. Aan de Brouwerlaan alhier zul len 14 woonhuizen werden gebouwd, waar van 4 winkelhuizen! voor rekening van den beer C. Zwancveld te Schoten. Aanbesteding. Ten Gcmcent huize liebben ten behoeve van hel Waterleidingbedrijf Hil- -legoni - -Lisse - SasSenbeim - Warmond, de volgende aanbestedingen plaats gehad. Leveren van gegoten ijzeren buizen en hulp stukken; uitslag als volgt: N. V. v. d. Berg en Co.'s Metaal-han-del, Amsterdam, Eng. fa brikaat, f 246.110.46; N. V. Tcchn. Bureau v. G. L. Dahimann, R'da-m, Duitsrh fabri kaat, f '235.981.19; Handieflsvereeniging „Bw- derus". Den Haag, Duilsch fabrikaat 21 1.523.90; N. V. v. ct. Brg en Co.'s Me- lualhandel A'darn, Duilsch fabrikaat 210.401.08; N. V. Hand-el Maatschappij v.h. A. S. Montam, R'dam, Duitsch fabrikaat f 207.951; Geveke en Co., A'daim, Duilsch fabrikaat 197.335.03; N. V. Furness Han del Maatschappij te R'-d-ami, Enigelsch fabri kaat 22.038 pd. st.; R. S. Stokvis cn Zn., Rotterdam gaf geen totaalprijs op, zoodat zijn biljet ongeldig werd verklaard. Levering' van afsluiters, ibrandikranen enz. Uitslag ais volgt: C. de Ruiter. Amsterdam, f 25.522; Techn. Bureau Nicrstrasz, id., 25.399; Fa. W. Kolk, Hengelo, f 22.523.75, N. V. v. d. Berg en Go.. Metaal-handel Ie Amsterdam f 20.839.47; Teclui. Handel Bu reau Th. de Groen, '-s-Gravenhage, 20.119.50: Holt. In-d. Hand. Mij. te 's-Hage, 19.754.10; Handels Mij. G. Halbertsana Ie Utrecht 18.4S3.32: A. L. G. Dehne. H-ilV a. d. IJ., 18.372; R. S Stokvis cn Zn, Rot terdam, f 18.139.97; Amog H-iJp-erl, Neuren. 'berg, f 18.058; II. E. O ring Jr., Rotterdam, 17.717.88; Geveke on Co., Am-sterdam, f 17.385.80; Merre-m en La Porte, id., 17.155.10: H .E. Oving Jr., R'dam, 2e aanbieding 17.137.46; N. V. v.h. G. van Reekum, Wassenaar, ongeldig verklaard; C-haurobel, Bruxelles, franc 262.082; Fa. Verhoop en Zn., Hilversum, geen prijs op gegeven. De gunning is aangehouden. Opdracht. Het bouwen van een auto-garage voor de firma P. M. Brandwijk en Zn. aan dc Ratelslraat, is opgedragen aan de firma Servaas en Co. alhier. Gevonden voorwerpen. Een jasje, een sleu; tel, een duimstok, een sleutel met plaatje, 2 OCTOBER. EERSTE KOERS BERLIJN (p.millioen) 0.00.75 PARIJS 15.22 y2 BRUSSEL 12.85 WEENEN 0.035 t/j LONDEN 11.55Vj STOCKHOLM. KOPENHAGEN. 45.30 CHRISTIANJA 40.30 BAZEL 45.45 NEW-YORK 2.54','j ROME 11.50 LATERt KOERi Üj? Barometerstand 767. Stilstand.- OPGAYE VANs een jonge trekhond-, een stormlamp, eet schepnet, een oliejas met kruik, een nieuw/ lederen damespan'.-offel, een jongensmutsj twee sleutels. De steekpartij. Het lijkje san Jacob de Z is gisteren naar Haarlem gezonden ter ge. rechtelijke schouwing. De begrafenis zo.U •hedenmorgen plaats hebben op de R.K. Be- graafplaals et Wijkeroog. Veiling 1e Lisse. op 29 Sept., onder direc^ tie van Holland's B'loembollenhuis. E. V. T. La Reine Max., I 2; id. id. top 1.90; id. Diana I f 1.30; id. Witte Zwaan I f 2.30; id. Cram. Brillant I 1.55; id. Rose La Reine lop f 2.10; id. Fred. Moore I 2.70; id. Herman Seihlegel I 1.40; id.' Rose Gris-detin I f 1.70; D. T. Salvafor Ro- s-a I f 3.10; ad. Muri-llo, 1/2; id. F.1 To reador I 6.75; Dw. Psyche I f 1.40; id.' Wm. Copland I f 3.70; id. Nautieas I 1.60; id. Flamingo I 1.60; id. Sieraad v. Flora I f 2.60; id. Phillip de Comminet I 1.50:' id. Clara Butt, I f 1.60; id. Lord Herlsford I f 1.30; id. Mauve Claire I 1.30; E. L. T. Picolée top 1.30; id. E'legens Rubra I f 1.30; id. La Merveille I 1.60; Br. La Vict-oire I 1.60; E. N. Ajax Printemps 1 f 3.90; id. E-mperor 1 f 7.50; D. N. Von' Sion I 3.75; E. R. Moreno min. f 3.60; id. La Vicloiro min. f 3.70; id. Gertrude -min. f 3.25; id. Gen. d-e Wett m-in. J 3.40; E. W. Tlnnocence min. 3.75; E B. Queen of the Blue miin. 2.70; id. Johan min. f 2.50; id. Grand Mail-re min. f 2.90; id. Schotel min. 2.70; F„ G. Yellow Hammet m-in. f 3.25; id. Cily of Haarlem min. 3.10; Cr. Geel I f 1.50; Iris His-p. Flora top 0.75 Ixia gemeng-d 6-7 0.85; Scilla Siberira 6-7 f 2.20; Lilium Candidmn 22-24 f 12.25. Ab ies per 100 stuks. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. J HEDEN 5% Nederland 1919 93 '1, 94 6% Nederland 1923 9S78 99 Oude Vaart 81V, 81 dito Gem. Eigendom 70 70 Mij. „Nederland" 137Va 137 Scheepvaart-Unie 105a/4 105 Rotferd. Lloyd 120Va 121 Holl. Lloyd 8s/, 8 Pakctvaart 113'/, 1117, Oude Boot 57 56 Holl. Stoomboot 177S H. V. A. 445 446b Java Cultuur 354 352 Jurgens gew. 53 517, Koloniale Bank 154V. 1547, Indische Bank 116 117 Cert. Hand-el Mij. 1247, 125 ltcsc. dito 4 ,s 1257, 125 Orion 26 - Geconsolideerde 126 126 Kon. Olie 3397-, 339 U. S. Steel 907, 91 Marine comm. V!t 77; Vorstenlanden 1657. 165 Actions id. 1597, 1597, Poerworcdjo 937, 927, Oude Deli 2807, 283 Senembah 2517, 251 Deli Batavia 2917, 290 Amsterdam Rubber 1497, 149 Serbadiadi 2957a S'ïlau 1147, 115 VVai Sumatra 11972 118 Dordtscbe Petr. 328 321 Southern Rails 347f 347, Union 135 135 Anaconda 83 83 -Wabash 3 8 87,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1