STADSNIEUWS. wimmm. De Moordaanslag te Valken N.V, „DE TIJDGEEST" KERK EN SSH00L. 0. L, VROUW VAN HAARLEM. Gemeentezaken. De grondpolitiek der Gemeente. Hinderwet. Nuts Spaarbanlc te Haarlem. Kunstzaal „Peddemors". REGHTSZAKEN. !1 VERHOOR VAN DEN BEKLAAGDE. VERHOOR VAN MEVR. DESMET. Maandag 1 October 1S23 (Vervolg van pagina 2 hoofdblad). i Zaterdagavond hebben 'we een en ander beschreven over 0. L. Vrouw van Haarlem, over het zoo terecht genoemde miraculeuze Mariabeeld, d. w, z., niet diat aan dat beeld zelf een wonderkracht 'wordt toegekend, maar die ecretitel wordt gebruikt, omdat God aan velen, die bij dat beeld Maria's voorspraak inriepen, op wonderdadige wijze Zijn bijstand verleende. De Vice-Superior der Hollandsche Zen ding, Mgr. Ferrieri, getuigt in een brief (19 Nov, 1843) dat de Pastoor dier Kerk (St. Jozefskerk) zich met zijne gemeente bijzonder verplicht acht jegens de H. Móe der des Heeren, om de groote gunsten, welke hij door tusschenkomst en voor spraak dier H. Moeder verkregen heeft, en dat hij (de Pastoor) aan hem (den schrijver) de verzekering gaf, dat de vcreering van Maria van oudsher en vóór eeuwen, in zijne Kerk, St. Jozefskerk te Haarlem, bijzonder vermaard en beroemd was. „Ten bewijze daarvan strekt." zoo gaat Mgr. Ferrieri verder, ,,een nog aanwezige beeltenis dier allerzaligste Maagd, waarbij, zooals oude gedenkschriften en offergiften getuigen, wonderdadige blijken van God delijke barmhartigheid en genade zijn ver richt geworden. Deze beeltenis is door onze voorgangers op 2 Juni 1505 gewijd en met aflaten begunstigd, wat blijkt uit de brieven van den Doorluchtigen en Hoog Eerw. Philippus, Aartsbisschop van Philippi en Apostolisch Vicaris van deze landen, uitge vaardigd te Utrecht 7 Febr. 1639, welke in goede orde ons vertoond zijn," aldus besluit Mgr. Ferrieri. En om mede te werken aan die heilzame vereering van Maria, richtte hij in de St. Jozefskerk op de Broederschap van het Heilig en Onbevlekt Hart van Mpria tot bekeering van zondaren. Dat wonderbare beeld wordt bewaard cn vereerd in de Maria-kapel en is, achter glas gesloten, geplaatst boven de altaartafel; het is van eikenhout en geheel verguld, met juweelen en gouden sieraden getooid; aan den voet van het beeld bevindt zich een zilveren halve maan vervaardigd van offer giften cn ex-vofo's, terwijl de zilveren voorwerpen, o.a. armen, handen, voeten, enz., eveneens achter glas uitgesteld, de duidelijkste bewijzen zijn, dat Maria op deze plaats vurig en vertrouwvol is aange roepen. Ook thans komen, Godlof, nog dagelijks velen in dc kapel bij dat wonderbeeld neerknielen, zoovelen die de een of andere gunst van Maria verhopen. Om die vereering te bevorderen en het vertrouwen op Maria's voorspraak te ver meerderen, is aan den bekenden kunst schilder Frans Loots opgedragen door den tegenwoordigen Pastoor, den Hoog Ee.rw. Heer Deken G. H. F. Stoffels, opgedragen de vernieuwing der beschildering van de kapel. Tegelijkertijd is een nieuwe vloer gelegd en zijn nieuwe banken geplaatst. Bij het kiezen van onderwerpen voor de drie vakken, welke voor het plaatsen van schilderingen waren bestemd, dacht^ de kunstenaar het eerst aan d.e bruiloft te Cana, waar Maria zelfs in een gewone we reldsche zaak, zich onze krachtige voor spreekster toont en van haren Goddelijken Zoon oen wonder weet !tc verkrijgen, nog voor (zooals Christus zelf zegt) de tijd daarvoor bestemd, was aangebroken. De tweede schildering, boven het altaar, toont ons Maria's kroning in den Hemel; want zij is ook de machtige Koningin der Engelen, van alle Heiligen de Koningin van hemel en van aarde. Een Koningin, die wij met onbeperkt vertrouwen op haar macht mogen aanroepen. Want als Maria in wereldsche moeilijk heden onze redster wil zijn (lees hef wón der van Cana) hoe vurig zal zij dan de geestelijke belangen bepleiten der zondaren, die .om. vergiffenis smeeken cn eerherstel willen geven aan haren Zoon. De derde schildering toont ons dan ook Maria als toevlucht der zondaren, als de toevlucht voor jong en oud. De kunstenaar laat dan ook zien, hoe kleinen en grooten tot Maria hun toevlucht nemen en door de trouwe zorg der Hemelsche Moeder voor kleinere of groot-ere misstappen worden behoed: hoe de jongeling, verblind door het schijnschoon der wereld, verhit door den opbruisenden hartstocht, verleid door den geest der lichtzinnigheid (afgebeeld door het wereldsche meisje), gaat tot' den Zetel der Wijsheid en daar bij Maria weder tot betere inzichten komt. Maar ock menschen van rijperen leeftijd zullen door den geest der wereld misleid worden, wanneer Maria hen niet bewaart. Geen echtpaar zal deugdzaam het huwelijk beleven, zonder groot vertrouwen op Haar bijstand. Ook de ouden van dagen zullen daarom tot Maria hun toevlucht nemen: ook hun zal Maria ingeven, dat alles buiten don godsdienst in deze wereld ijdelheid is. Velen echter komen nimmer tot dit wijze inzicht of geven er geen gevolg aa.i. Van de overwinning welke de zondaren zelf op zich moeten behalen, spreken de palmboomen, die de Moeder Gods omgeven, evenals de rozen en leliën spreken van Lief-de en reinheid en het boschviooltje van eenvoud. Al die deugden, symbolisch voorgesteld, vinden wij bij Maria, krachtig besproeid en welig bloeiend door da bron van genaden, welke aan Hare voeten ontspringt. De gewelven der Kapel zijn versierd met zinnebeelden uit de „Litanie van de H. Maagd". Deze zijn omgeven met een lauwer krans en schieten lichtende stralen uit in het blauw, waarop zij geschilderd zijn. Zoo zijn aangebracht de volgende zinnebeelden: Geestelijk Vat, Eerwaardig Vat, Schoon Vat van Godsvrucht: links aan den raamkant: Toren van David, Ivoren Toren. Gulden Huis; in het midden boven liet altaar: Ark des Verbonds, Deur des Hemels, Mor genster; aan de rechterzijdeSpiegel der Gerechtigheid, Zetel der Wijsheid, Oorzaak ■onzer Blijdschap. De „Poort -des Hemels" vindt men boven het altaar, dc „Morgenster" boven de voor stelling Tc.-vlucht der Zondaren". De verschillende schilderstukken zijn schitterend mooi uitgevoerd. In het Zondags blad van a. s. Zaterdag zullen we de afbeel dingen pubilceeren, evenals van bet mira culeus M ariabeeldje. Moge Maria voor vele zondaren, die haar hier aanroepen of voor wie Haar hulp wordt iageroenen, de aankondiging zijn van een nieuwen lichtenden dag voor die on gelukkige zondaars. Moge de vereering van O. L. Vrouw van Haarlem groeien en bloeien tot in lengte van dagen. B. en W. stellen voor hst kohier van de zakelijke belasting op het bedrijf dezer ge meente vast Ie stellen op f 111.732. B. en W. stellen voor hen te machtigen 'i j. de Vries, alhier, in erfpacht le geven teen stuk grond, gelegen aan de Karei van MavKiopsiraat, en ter oppervlakte van pl.m. 0 Mg. jegen een erfpachtscanon van ƒ0.99 per k{2. pCr jaar. en W. stellen voor, tot tijdelijk lee- iTaar in d<e kunstgeschiedenis aan de Meisjes- school voor middelbaar onderwijs met 5- jarigen cursus, voor het tijdvak, gerekend van 1 September 1923 tot en met SI Augus tus 192-1: den heer J. H. Pfersick, alhier. B. en W. stellen vcor te benoemen tot tijdelijk leerares in de staatsinrichting aan de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs voor den cursus 19231924: Mej. R. B. de Jong te Amsterdam, o-m le bepalen, dat deze benoeming wordt geacht te zijn ingegaan den len September 1923. - B. en W. stelten voor, mej. A. Brink man, onderwijzeres aan school 30, over te plaatsen naar school 24. B. en W. vragen machtiging, aan de Coop. Woningvene-eniiging „Eigen Woning" alhier, voor den tijd van ongeveer 50 jaren in erfpacht uit le geven met de bestemming om daarop 9 arbeiderswoningen te bouwen, den grond, gelegen nabij de Busken Huet- ■straat en de Adriaan L-oosjesslraat, groot achtereenvolgens 187 M2, 555 M2 en 187 M2, ■zulks tegen een erfpacht so rijs ivan 0.61% peh M2 per jaar. B. en W. vragen machtiging tot het doen vain af- en. overschrijvingen op posten der begrooting wegens de huiszittende armen en het Slads-Anmen- en Ziekenhuis, dienst 1922, tot een bedrag van 14.288.81 B. en W. stellen voor, te benoemen voor den cursus 19231924, tot tijdelijk ■ieeraar in de staa is wetens crappen aan d'e le en 2e Hoogere Burgerschool met 5-jarigdn cursus, den heer Mr. F. Vorstman, le Over veen. B. en W. vragen machtiging, in ver band met de door de Woninigibouwvereeni- ging „Tuinwijk-Noord", de Coöperatieve Wonimgvcreeniiging „Onder Dak" en de Wo ningstichting „Patrimonium'' voor ten hoog ste 50 jaren cn teigen eene rente van 5% pel. bij het. Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds te 's-Gravenhage onder eerste hypo thecair verband van de door die corporaties gebouwde midden stands woningen te sluiten gddlccnir.gen legen den koers van 99 pet., van de .voorrechten, door de wet aan borgen die gemeente onder het doen van afsland toegekend, garant te stellen voor de bedra gen, welke genoemd fonds ter zake van ge melde geldteenimgen aan hoofdsom, rente en kosten te vorderen zal hebben, tot een maximum van: a. in hoofdsom 420.000 voor de Wo- nin gh o u wvereeniga iig „T u i uw ijk JNdörd b. in hoofdsom f 395.000 voor die Coope- atieve Woningvereeniging „Onder Dak''; en c. in hoofdsom 455.000 voor de Woning stichting „Patrimonium". Het Gemeenteraadslid de lieer M. Klein, heeft het volgende schrijven aan den Raad gericht: Betreffende het aanvaarden van voor straat bestemde gronden werd naar de mee ning van onderget. zeer ongelijk opgetre den. In het eene geval werd tot overname besloten zonder bijbetaling; in het andere met bijbetaling van dengene, die den grond aanbood en weder in een ander geval moest de gemeente Haarlem betalen. Hoewel niet alle bedoelde gevallen paralel liepen, lijkt een dergelijke houding toch tweeslachtig en onbillijk. Hierbij komt, dat het overdragen van gronden aan de gemeente krachtens de be staande voorwaarden, waarop voor straat ibestemde gronden door de gemeente Haar lem in eigendom zullen worden aanvaard in het algemeen buitengewoon hard zijn en in bijzondere gevallen zeer onbillijk, waar door het bouwen van arbeiders- en andere woningen onhoudbaar duur wordt, In dezen tijd van woningnood wordt de toelage op de huur daardoor verhoogd, hetgeen de financiëele steunverhoudingen in een ver roerd daglicht stelt. Bovendien houdt de bestaande verordening absoluut geen reke ning met het feit, dat de waarde van de belendende perceelen aan de over te dra gen gronden stijgt of zakt of het een voor- of nadeel voor de gemeente is. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat bedoelde voorwaar den ook nog spreken van „en de instand houding van de openbare werken op en in de over te nemen gronden", hoewel door de invoering der straatbelasting dit gedeelte ■ou moeten vervallen. Naar de meening van ondergeteekende moeten dus bedoelde „voorwaarden" her zien worden, hetgeen zijns inziens in con cept het beste kan geschieden door de Commissie van Openbare Werken, welker leden ten deze als deskundigen kunnen worden beschouwd en welke Commissie na van deze zaak studie te hebben gemaakt, hare bevindingen in een rapport samen voegt en een concept-verordening bij den Raad indient. Ondergeteekende heeft de eer voor te stellen, dat de Raad neemt het volgende, besluit. De Raad der gemeente Haarlem; gelet op het voorstel van het medelid H. L. A. Klein; fehoord de besprekingen; esluit B. en W. uit te noodigen de voorwaarden, waarop voor straat bestemde gronden door de gemeente Haarlem in eigendom zullen "worden aanvaard, zooals die zijn vastge steld bij besluit van den Raad van 10 Maart 1904 no, 23 en gewijzigd en aangevuld bij besluiten van den Raad van 7 September 1509 no. 12 en 1 Juni 1910 no, 15, te zen den naar de Commissie van Onenbare Wer ken, om ze te bestudeeren en haar te ver zoeken den Raad een concept-verordening voor te leggen, Het lid van Uwen Raad M. L. A. KLEIN. B. en W. van Haarlem doem te weten dat ter inzage is nedetgetegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van .T. Wen- isingj om vergunning tot uitbreiding van zij- re smederij, gevestigd in het perceel aan de Pieter Kiesslraat no. 22, kad. sectie A. no. 1316, door het daaraan bijtrekken van hot perceel Roosveldstraat no. 69, kad. sec tie A nr. 1494 en het daarin bijplaatsen van electronic toren tot een gezamenlijk vermogen vam 3 4/10 P.K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen. Tevens is ingekomen het verzoekschrift roet de bijlagen van. de Maatschappij tot De- taii'verk'OO.p van Petroleum „De Automaat'', le Rotterdam, cm vergunning lot oprichting van ©ene ondergrondsche benzine-bewaar- plaats, maximum hoeveelheid 2000 liter op de open ruimte achter het perceel aan de Rozenstraat no. 9, kad. sectic B no. 1701, met aftapinrichting vóór dat perceel. Vergelijkend overzicht over Sept. 1923'22. Aantal behandelde posten 3361 v. j. 3445; aantal inleggen 204-4 v. j. 2256; aantal te rugbetalingen 1317 v. j. 1189; Ingelegd f 202.800.03% v. j. 201.937.98%. Terugbe taald 182.732.99% v j. f 202.358.50%. Meer 'ingelegd 20.067.04 v. j. minder 420.52. Aantal nieuwe boekjes 128 v. j. 133; aantal afbetaalde boekjes 76 v. j. 67. Spaaiibusjes op 30 September 1923 dn omloop 1193. Ge ledigd in September 1923 162 busjes met totaal 2929.24. Aantal boekjes in bewa ring op 30 September 1923 310. Tentoonstelling van Kunstnijverheid. Tegenover zijn bekende zaal aan den Kruis weg heeft de heer Peddemors een paar nieu we foonkamers geopend. Op de hem eigene wijze heeft hij het bovenhuis no. 51 zoodanig ingericht, dat het voor het houden van ten- toonsteeiliiigen van kunstnijverheid zeer ge schikt is. Het ziet er prettig uil en de ge- exposeerde voorwerpen komen, er goed tot hun recht. Bij het entree zien we een aardig hoekje, gevormd door de moderne meubels van B. Pi-anjer. We hebben al eens eerder geschreven, dat deze meubels behaaglijk aan doen, dat hun vormen ons wel kunnen be koren, doch dat we in de stoeien niet ge makkelijk zitten. We zagen er echter nu een bij, waartegen dit bezwaar veel minder geldt. Toch gelooven we, dat deze meubelontwerper, die zulke origineele en toch ongezochte vor men weet te vinden, aan den pradischen kant van zijn taak nog meer aandacht moet schenken. C. de Wolff gebruikt voor zijn batiks prach tige stoffen, waarmede de batik techniek rijke resultaten geven kan. Vele zijner werken zijn qua kleur een lust voor de oogen, doch het ornament is niet altoos even gelukkig en vooral toegepast op kleedingstukken doet het wat grof en soms ook te pretentieus aan. Een zijner beste werken vinden we het stel gor dijnen voor een muziekzaal, welke mooi van kleur en, behoudens enkele details, ook mooi van leekening zijn. Er spreekt een frissche geest uit het werk van de Wolff, doch ook een zekere onrust, die hem parten speelt. In het batikwerk van Mevr. Reisiger, uit Apeldoorn, is van een frissclien geest weinig te bespeuren. Technisch is het met dit werk wel in orde, doch de versiering is van wei nig charme. C. Alons ontwierp een kussen, dat prachtig werd uitgevoerd door Mevr. Pol- vliet, en aardewerk waarvan dc. uitvoering door de fabriek „Kennemeriand", te Velsen, werd verzorgd. Zijn manier van versieren is ons wel wat al te nuchter en koud. Wat doet het eenvoudige aardewerk van Hobbel dan toch veel prettiger aan. Dat is gebruikskunst, waarbij zonder aanmatiging het schoone en nuttige samengaan. Glaswerk vinden we van De Bazel. Het onderscheidt zich door mooie vormen en verhoudingen, waardoor het tot 't beste op dit gebied blijft liehooren. Het glas werk van „de Krekel" is geestig geornamen teerd. Ten siotle noemen we nog het ver dienstelijke beeldwerk in brons van Chr. Ag- leribcrg, reeds vroeger door ons besproken. M. v. d. W. DE H. O, V, In een aan de leden gezonden circulaire spreekt het bestuur den wensch uit, dat door een geregeld bezcek der concerten, de leden van hun belangstelling in het streven der H. O. V. zullen blijk geven. Ook betuigt het over het afgeloopen seizoen zijn tevredenheid, daar het in een voortdurend toenemen van het ledental hen bewijs van sympathie voor het orkest ziet. In het orkest hadden ook weer verschil lende mutaties plaats, waar verschillende der oudere orkestleden door jongere krach ten vervangen zijn.. Ook de muziekuitvoeringen in den Hout ■hadden niet over belangstelling van het publiek te klagen en een woord van waar deering en dank wordt in de circulaire ge bracht aan den burgemeester van Heem stede, die door een praktische politie maatregel zooveel mogelijk gezorgd heeft, dat de uitvoeringen zoo min mogelijk door het verkeer op den publieken weg rond de tent in den Hout gestoord werden. Ten slotte wordt nog een eeresaluut ge bracht aan de heeren Abraham van Brussel, oud 71 jaren en August Friedrich Zeis, die resp. niet minder dan 57 en 54 iaar deel hebben uitgemaakt van het orkest. E. S. M.—N, Z. H. T. M. In de maand Augustus 1923 werden ver voerd cp de volgende lijnen; Leid-enHeemstede 63911 (64944), Heem stedeHaarlemOverveen 554776 (582791), HaarlemAlkmaar 20032 (553661), Amster damZandvoort 518513 (4215991, Ceintuur Bloerr.endaal 225852 (218150), Haarlem O verveen 18487 (20594) passagiers. De opbrengsten bedroegen op de lijnen; Leiden—Heemstede ƒ17613.21 17863.12%), HeemstedeHaarlemOverveen 54032.19 (52363.57), HaarlemAlkmaar 56583.72 13429.44), Amsterdam Zandvoort f 183269.65 194973.53), Ceintuur—Bloe men da al 22566.45 21815.00), Haarlem— Overveen 1835.30 (2038.20). De cijfers tusschen haakjes duiden het vervoer en de opbrengst over dezelfde maand in 1922. GEVONDEN VOORWERPEN. M. J. Bode, Haarlemmerliedestraat 2, Arm band,. PcIitiebureauSmedestraat, Contribu tieboekje (W. F. M.)., J. Dortmund, Zomer straat 23, Grijze ceintuur van regenjas A. v. Brandhof. Julianastraat 35, Grijze mantclceintuur ;C. Gentsen, Potgieter straat 12, Grijze ceintuur van regenjas Wed. de Graaf, Dr. Schaepmanstraat 17, Zwarte mantelceintuur; Politiebureau Smedestraat, Electrisch draad J. Fortgens, Hofdijkplein 43, Dasspeld J. Dortmund, Zomerstraat 23, Etui met inhoud H. Klaas, Barendsestraar 18, Etui met sleutel: J. Hogendorp, Zuid Brouwersstraat No- 4. School étui C. Burry per adres Vernout Barbarossastraat 2, Hond (Dob. Pincher) jjoolen, L. Heerenvest 30, Twee handwagens F. Wyman, Jansweg 43, Hockeystok; Kennel Fauna, Parklaan Gestroomde herdershond, gebracht door Schokker, Hasselaersplein 26 Zwart hondje, gebracht door Negrijn, Ridderstraat 27 Zwart-witte kat, gebracht door Paats, Schalk- burgergracht 16 Twee zwarte katjes, ge bracht door Fehres, Gen. Cronjéstraat F. Donker, Lange Heerenvest 104 b., Knip mes ;P. Post, Kerkhofstraat 1, Kuikens A. Thuis, Nagtzaamstraat 39. Gedeelte hor logeketting ;W. Dinsdag, Bothastraat 66, LorgnetJ. Steenkist, Houtplein,29 Groen wollen muts ;Spoor, Duvenvoordestraat 21, Medaillon Politiebureau, Smedestraat, Pot- looden RijwielJ. Weijland, Velserstraat 8, Bruine kinderportemonnaie Oosterhout, Harmenjansweg 20, Rijwielsleutel ;Vink, Nassaulaan 34, Rozenkrans J. Diemen, Lange Heerenstraat 13, Stemvork Hagen, Koninginneweg 38, Sierspeld J. Jansen, Kinderhuissingel 62 G., Bruin taschje Vroom Dreesmann, K. Veerstraat, Zed. Vr. Heeft een huisbaas het recht om de huur op 'te slaan zonder bewijs van de huur- commissie en hoev.eel mag hij opslaan? Antw. Zonder toestemming van de huur- comrnissie mag de huurbaas den huur welke hef huis over 1 Januari 1916 met 50 pCt. verhoogen; ;voor grootere huizen 27% pCt. boven de huur van 1 Jan. 1918. Vr. Kunt u mij een middel opgeven om cle zomersproeten in het aangezicgt te doen verdwijnen? Antw. Wendt U voor dergelijke vragen tot een geneesheer, die het best kan beoor- ■de.elen wat vcor u goed is en wat niet. Vr. Ik ben voor dag en nacht in betrek king. Is mevrouw verplicht kostgeld te ge- yen met vacantie? Antw.: Ja. Vr. van W. J. K. te H. Antw.:: We zouden u aanraden zoo spoe dig mogelijk te gaan spreken met den secre taris der Huurcommisie. Zooals u de zaak Voorstelt, is er schending van de Huurover eenkomst, u kunt dan een ambtenaar in den arm nemen. Voor het Gerechtshof in den Bosch werd gisteren, Maandag, in hooger beroep behan deld de zaak tegen den 29-jarigen J. Kers- semakers, fabrikant te Eindhoven, gedeti neerd en beschuldigd van poging tot moord op den bioscoophouder M. Desmet. De be langstelling van de zijde van 't publiek was weer zeer groot. Hét Hof was samengesteld uit: jhr. mr. Van Sasse van Ysselt, president; jhr. mr. Verheyen en baron mr. De Biebersfein, raadsheeren; jhr. mr. De Kuyper, griffier; advocaat-generaal was mr. Visscher. Gedagvaard waren twee getuigen a charge, n.l. de heeren Desmet en de gevangenisdok ter, dr. J. Casparie. Vanwege de verdedi ging waren negen getuigen a décharge ge dagvaard, onder wie de verdediger van mevr. Desmet, mr. E. van Zinnicq Bergmann, en prof. Bouman, uit Amsterdam. Eerst werden eenige kleine zaken afge handeld, die weinig belangstelling vonden in de stampvolle zaal. Het was weinig rustig. Eindelijk werd de naam van Kerssemakers afgeroepen. Toen kwam er stilte. Een ge- ruisch ging door de zaal toen mevrouw Desmet binnenkwam. Raadsheer Verheyen droeg als rapporteur de zaak voor. Van de getuigenis van mr. Van Zinnicq Bergmann is docr de verdediging afgezien. Het GETUIGENVERHOOR. Als eerste getuige werd de heer Desmet gehoord, die vertelde, wanneer Kerssemakers voor het eerst bij hem aan huis kwam, hoe de verhouding tusschen Kerssemakers en mevr. Desmet tot stand kwam en de wensch naar echtscheiding werd uitgesproken. Wel dra kwam men op het gebeurde op 4 Januari. In groote trekken werd herhaald wat reeds voor de rechtbank uitvoerig was behandeld, n.l. hoe Kerssemakers den heer Desmet op belde om hem te toonen dat zijn vrouw een verhouding zou hebben met een Tilburgschen fabrikant. Kerssemakers wist, waar zij elkaar ergens in het bosch zouden ontmoeten en samen gingen zij in den auto op zoek naar het paar om het te betrappen. De heer Desmet vertelde toen, evenals in eerste instantie, hoe zij naar het bosch on der Leende reden, uitstapten en daar een half uur heen en weer liepen. Kerssemakers ging rechts loopen en sprak heel gewoon Er kwamen wat voorbijgangers, doch K. zeide, dat het paar er nog niet zijn zou. Zij liepen verder de bosschen in en plotseling viel Kerssemakers den heer Desmet aan en schoot op hem. Eerst ging een schot niet af, vervolgens schoot K. nog twee.keer en sloeg toen op de vlucht. De heer Desmet vertelde, hoe Kerssema kers op de vlucht sloeg en hoe hij zichzelf wist te redden, voorts hoe IC. aan het ziek bed kwam in het Eindhovensche ziekenhuis en eerst alles heette te liegen. Pas later be kende Kerssemakers het feit te hebben be dreven. Mr. De Vricze vraagt, dc beide deskundi gen te beëedigen, opdat zij het verdere ver hoor al deskundigen kunnen bijwonen. De president staat zulks toe. Mr. de Vrieze vraagt voorts of getuige Desmet volhoudt dat zijn huwelijk van den beginne af goed is geweest. Getuige bevestigt dit, waarop mr. De Vrieze zegt dat zijn vrouw heel andere ver klaringen heeft afgelegd en dat, integendeel reeds van den beginne af zij door hem werd geslagen. Spr. wil daar bij deze zitting met open deuren niet verder op ingaan. Get. Desmet houdt vol, een uiterst geluk kig huwelijk gehad te hebben. De pres.: Maar er zullen toch wel dingen gebeurd zijn die onder kermisvolk en men schen van uw kaliber misschien meer voor komen, maar die in fijnere standen dan toch wel als mishandeling worden beschouwd? Getuige Desmet: We hébben een best huwelijk gehad, totdat Kerssemakers tus- schenbeide ktvam. Vervolgens vraagt mr. De Vrieze aan ge inige Desmet of hij denkt, dat Kerssemakers den aanslag pleegde om zijn vrouw te bezit ten. Getuige Desmet: Dat kan Kerssemakers nooit gedaan hebben om mijn vrouw te be zitten. Er moet een andere beweegreden zijn. Hij beeft misschien gedacht dat er geld was, hoewel ik dat niet kan begrijpen, daar hij zelf rijk genoeg is. De pres.: Dat zijn veronderstellingen van u! Mr. de Vrieze: Acht u aannemelijk, dat hij meer wrok tegen u had, door verhalen die uw vrouw van u deed? Get. Desmet: Dat denk ik wel, want mijn vrouw klaagde steeds tegen anderen over mij. Dat zij dus tegen hem ook heel erg ge klaagd heeft, geloof ik best. Mr. de Vrieze: Gelooft u, dat hij blij was dat alles goed is afgeloopen. Get. Desmet: Dat geloof ik wel; ik ken hem te goed, om niet te begrijpen, dat hij blij was dat het goed afliep. Hierna werd Kerssemakers gehoord. Ge vraagd werd of de verklaringen van getuige Desmet zijns inziens juist waren. Beklaagde ontkende echter tot op het laatste oogenblik den wensch tot dooden te hebben gehad. De pres.: Trekt u dan uw vorige verklarin gen in? Bckaagde: Neen. Toen ik er heenging, had ik het plan te dooden, maar toen ik naast hem liep niet. De pres.: Toen hebt ge een oogenblik ge aarzeld, toen kwam er nog wat mensche- lijkheid in u, maar ten slotte hebt gij toch nog gezegd: Ik maak jc kapot! Beklaagde: Dat heb ik niet gezegd, want dat heb ik op dat n^oment niet gewild! RAPPORT DER DESKUNDIGEN. Het verhoor der deskundigen werd be perkt, omdat een belangrijk deel van hun rapport in een zitting met gesloten deuren zal worden behandeld. De misdaad achtten ■beide deskundigen te rangschikken onder de groep van sexueele misdaden. Ziekelijke storing van beklsagde's geestelijke vermo gens oordêelen zij niet aanwezig en zij ach ten hem toerekenbaar voor zijn daden. In dien de verklaringen juist zijn betreffende de beschuldigingen tegen mr. Van Haastert, aldus verkaarde prof. L. Bouman, dan heeft hij sterk onder den invloed van dien man gehandeld. Uitvoerig ging voorts prof. Bouman in op den suggestieven invloed, die van iemand als K. uitgaat. Wanneer, aldus prof. Bou man, eens niet waar zou zijn wat hij ver teld heeft, dan vind ik dc manier waarop hij het gebeurde uiteenzet, buitengewoon suggestief. Dr. Ctisparie verklaarde, dat kort na haar detentie mevr. Desmet hem zeer gedetail leerd alles mededeelde betreffende mr. Van Haastert, op een wijze, die spreker niet als juist aanvaardde, doch zorgvuldig hield hij er aanteelcening van. Bekl. Kerssemakers sprak daarover aanvankelijk niet. Na de uit spraak van de rechtbank en wisseling van verdediger heeft hij ook aan dr. Casparie in finesses de zaak medegedeeld en de rol, die, mr. Van Haastert daarin zou hebben ge speeld. Dr. Casparie achtte 't voorts onlo gisch, dat te voren dit alles was afgespro ken, dit te verklaren, in geval de zaak mis zou loopen. De pres.: U gelooft niet, dat het geheel verzonnen kan zijn? Beide deskundigen achten dit zeer on waarschijnlijk. Langzaam gewent een mensch zich aan daden, die hij vroeger verachtte en waartoe hij vroeger niet zou gekomen zijn. Door voortdurend haperen in een zelfde richting wordt als het ware geknab beld aan het moreele. Men ziet het amo- reele of immoreele van zijn daden niet meer in en vindt dat alles heel gewoon. Zoo kan prof. Bouman zich verklaren, dat belcl. Kerssemakers langzamerhand afgestompt is voor het afschuwelijke van zijn daad, ter wijl iemand tegen wien hij opzag, zijn sug- gestiviteit heeft weten te ontwikkelen. Als mevr. Desmet naar voren gaat om gehoord te worden, kijkt Kerssemakers strak voor zich. Zij groeten elkaar niet; zelfs hun oogen raken elkaar niet. Zij ziet er wat beter uit, minder uitgehuild dan bij de vo rige zittingen, doch na haar verhoor heeft zij weer diezelfde geelgroen-bleeke kleur, met roodomrande huiloogen. Zij houdt ook thans onder eede vol, wat zij omtrent mr. Van Haastert heeft ver klaard. Eerst had zij wel willen scheiden, waarover zij mr. Van Haastert raadpleegde, doch later raakte zij bevreesd, dat Kersse makers haar in den steek zou laten. Daarom drong zij niet meer op scheiding aan. Mr. Van Haastert zou toen gezegd hebben, dat er dan geen ander middel was dan den man uit den weg te ruimen. HET REQUISITOIR. Om drie uur komt de advocaat-generaal mr. Visscher aan het woord. Uitvoerig zet hij uiteen dat het opzet in deze zaak vast staat door het slachtoffer op zoo'n valsche wijze meelokken. Dat er op het laatst wel eenige aarzeling was, acht spr. begrij pelijk, maar dat doet aan het feit zelf niet veel af. Spreker hekelt vervolgens de houding van beklaagde, die niet ten volle bij zijn schuld blijft. Het opzet is in geen enkel op zicht twijfelachtig. Beklaagde is schuldig aan poging tot moord met voorbedachten rade. Wat de voorbedachte rade betreft zal 't vonnis van de rechtbank moeten wor den aangevuld, daar dit vonnis daarmee niet voldoende rekening houdt. Spr. meent, dat hier de laagste drijfveeren tot de daad hebben geleid. De lafhartige samenspanning staat vast. Met het volste recht kan men dus de zwaarste straf tegen beklaagde eiscben. Ook uit de rapporten der des kundigen blijkt, dat beklaagde absoluut onverschillig was voor iets anders dan materieele gevoelens. Van ziin jeugd af is hij behept geweest met ondeugden, waar voor hij zelfs van school is weggestuurd. Steeds is hij in een losbandiger leven ver vallen. Hij was in Schotland, ging ook daar vreemd te keer en weer in Nederland ge komen is hij zedelijk zoo verworden, dat hij het onderscheid tusschen goed en kwaad verloor. Uit zijn brieven blijkt, hoe weinig diep het gevoelen van beklaagde gaat. Nu hij de vijftien jaar voor zich ziet, is hem eenig besef bijgebracht, doch het diepe ernstige gevoel mist hij. Niet alleen de geloste scho ten zijn 'het erge, maar zijn verwording vooral, dat hij er niets in zag een verhou ding aan te gaan met andermans vrouw. Beklaagde solt, zegt spr., met ziin schuld, eerst gooit hij die op de vrouw, gelijk blijkt uit zijn eerste verhooren, nu werpt hij alle schuld op mr. v. Haastert. Kinderachtig is hij in het afwentelen van ziin schuld en hij beseft niet, dat de werkelijke schuld zit in zijn eigen onzedelijk leven, met een los bandigheid, zooals die in slechts weinig plaatsen zoo hevig is als in Eindhoven. De strafmaat besprekende, vraagt spreker zich af, of beklaagde zijn misdaad voldoende beseft. Volgens spr. beseft hij ook thans slechts onder suggestie het ernstige van zijn daad. Spr. meent een zware straf te moeten eischen omdat hij vreest, dat bii een lichte straf beklaagde zal gaan denken: Zie je wel, ik ben nog zoo slecht niet. Spr. meent, dat misschien later voorwaardelijke mvrijh-eids- stelling toegepast zal kunnen worden. Deze beklaagde zal dat later in eigen handen hebben. Hii zal daartoe moeten krijgen de overtuiging, dat hij tot beter in zicht is gekomen. Ook in het openbaar belang acht spr. een ernstige straf noodzakelijk. Spr. oordeelde wel de aansprakelijkheid eenigszins ver- minderd, doch hij acht een te groote ver mindering niet gunstig. Spr. vraagt ten slotte een veroordecling tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. HET PLEIDOOI. De verdediger, mr. J. de Vrieze, noemt deze strafzaak een der belangrijkste, die hij in zijn praktijk als advocaat heeft meege maakt. omdat er zoovel in is, wat spr. heeft doen huiveren. Voorop stelt pleiter, dat hij gaarne zou wenschen, dat er over acht dagen reeds arrest wordt gewezen, omdat hij het onrechtvaardig en onjuist zou vin den, dat beklaagde, die de volgende week als getuige moet optreden, door zijn ver klaringen misschien het nog te wijzen arrest zou kunnen beïnvloeden. Pleiter kon niet verklaren waarom bekl. had gescholen. Daar zat z. i. meer achter. Pleiter geloofde niet dat er geschoten is omdat Kerssemakers die vrouw voor zich alleen wilde hebben. Dan waren er toch wel andere middelen geweest voor bekl., die veel geld en relaties had. Wel degelijk was bekl. onder indruk cn wel degelijk is hij zich thans bewust van het schandelijke van zijn optreden. PI. beschouwt als hoofdmotief niet zoozeer den wil tot bezit van de vrouw, dan wel het diepe medelijden en daarom heeft pl. zeer uitvoerige rapporten laten uitbrengen, opdat het Hof zoo volledig mogelijk zou worden ingelicht. Het diepe medelijden acht spr. ver klaarbaar. Er waren andere invloeden en daarbij in hoofdzaak het medelijden. Dc echtscheiding was heel gemakkelijk te be reiken geweest, doch de man was zijn hoofd kwijt. Samen weggaan had ook niet veel be zwaar opgeleverd, men had uiteen kunnen gaan en apart kunnen gaan wonen. Er waren tal van methoden geweest die zijn overgesla gen of vergeten. Ook bij de daad zelf zijn zooveel nalatigheden geweest, b.v. de ban- denafdruk. Men hoefde werkelijk geen poli tiehond te zijn om terstond den dader aan te wijzen. Pl. brengt het milieu naar voren, waarin bekl. leefde en dat brengt de daad onder een ander licht. Dat moet ook in de straf tot uiting komen. Vele voorbeelden haalt pl. aan van von nissen, waarbij blijkt, dat men wel rekening houdt met het milieu. Verschillende geval len, waarbij voor moord, of poging tot moord of doodslag straffen werden opgelegd van eenige maanden of eenige jaren. Ik doe dat, aldus pl., om u met de laagte dier cijfers vertrouwd te maken. Ook deze zaak hoort thuis in de rubriek van lage cijfers. Hef milieu was zoodanig dat men niet mag zeggen, dat deze man nog meer moet worden vernietigd. Over de kwestie van Haastert sprekende, zegt pl., dat die zaak uiterst penibel is. Uit voerig gaat spr. na hoe hij in de zaak ge haald is. Eerst heette het om een consult te geven. Toen kwam bekl. terstond met zijn onthullingen. Terstond haalde pl. mr. v. H. erbij en zeide tot v. H.: ik heb diep mede lijden met je. Als ik merk dat K. onwaarheid spreekt, dan wil ik je met alles helpen. Is 't waar, zoo zei ik tegen hem, dan ben je niet alleen een ploert, maar ik zou zeggen, dan ben je ontoerekenbaar. Pl. zeide uit te mogen gaan van dc bewe ringen van bekl., indien niet de onwaarheid Trekking van 950 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Muliê Frjjs van f 1030 6408 6575 11708 400 11137 12193 16475 200 1299 1763 7831 1C481 13084 1 .,.'7 14226 100 4596 8588 10509 1735217355 19041 Prijzen van f 90.feigen geld! 8 1782 4329 6043 8472 10139 12371 15667 1BSS4 80 2050 4549 48 8500 54 12579 1575S 18907 143 2325 65 6257 44 99 12680 73 23 214 46 4617 6348 87 10201 12707 15899 72' 28 S3 20 644! 8615 52 65 15923 85 46 2413 24 6506 59 10315 13099 46 19030 56 66 41 16 8739 10401 13140 16444 37 80 81 42 6651 8827 20 71 16591 59 342 2521 58 6710 53 10590 13287 16S54 19139 46 73 8S 61 821064213358 16917 50 613 2840 4720 6898 8915 10791 59 44 76 60 78 23 7056 78 1C835 8617058 16456 733 3378 55 7215 9015 IC938 13550 88 85 804 3489 73 7307 65 11037 04 17103 19515 39 3501 80 7436 9107 45 13739 42 19757 970 44 4950 55 2011107 44 17256 72 1050 3636 5017 7503 24 i21401b 8:. 19814 1159 3725 30 7637 26 34 75 91 41 67 3932 36 59 7911237 14107 174:2 19181 1217 41 5168 85 9308 11302 14224 17535 20337 26 64 5201 7751 23 11467 14321 17J80 20400 96 95 £459 7821 5611566144a5 17653 5 1308 4002 5502 32 9416 11660 14553 17967 97 23 12 53 93 9532 11710 7 7 7 i 20595 56 67 84 8023 37 29 9518002 20624 1478 7 2 £676 t5 63 30 14653 18349 56 1518 79 5773 83:6 8711878 14755 18503 7 6 45 93 5952 34 996911938 MS44 10 20917 70 94 84 9410074 55 14S73 43 5? 1640 4152 95 95 77 12013 94 18539 1719 4310 98 98 10114 12125 15182 49 40 22 6005 8453 27 12344 15336 51 Later aflosbaar. 42 2024 4360 6962 8887 10997 13621 15859 16886 mi 52 89 7003 9511087 32 74 88 23 21C4 90 18 8903 97 39 87 91 34 82 4435 31 7 11103 84 16000 99 45 8? 44 44 21 5 99 16306 18930 25 31 13722 104.3 3d 29 47 32 59 35 62 4011246 49 49 51 11324 22 72 9006 i 147 5 87 19 19024 23 7309 9104 24 13818 79 4f 39 27 21 11532 53 85 98 32 31 uü 56 16655 19129 42 38 67 13937 17010 31 b6 82 71 90 22 75 71 9225 11577 14065 85 55 72 4711713 14165 92 97 23 7443 9347 38 14229 17133 13205 27 75 48 11829 54 74 63 34 94 62 ft 71 17208 19329 41 7502 72 11928 90 17311 19499 50 53 9443 12006 9a 19 Iü5ï9 61 57 47 IS 14328 6d 62 54 121C9 14402 70 7686 59 45 47 59 7711 91 69 64 9500 12298 842 412306 59 22 25 41 53 54 82 95 2226 4535 7101 207 51 53 16 72 45 88 90 4613 7219 16 33 4S 91 58 77 68 95 7016506 SJ 11 61 77 90 91 93 93 4705 97 10 17 16 2358 19 73 27 81 49 2403 74 5 224 8 55 9 69 24 402 2523 69 549 56 2622 59 31 75 55 635 57 8Ü1 276! 33 64 38 66 61 57 47 lS 14328 20 95 924 2842 66 62 54 12109 14402 32 19619 43 59 70 7686 59 45 47 33 26 59 2900 99 7711 91 69 63 63 33 99 10 4883 64 9500 12298 69 87 74 1015 31 89 7842 4 12306 88 89 83 17 3033 4904 5-J 22 25 94 17474 15708 1104 56 5 89 41 43 9S 17503 10 15 63 24 96 53 4 2 14337 9 26 64 3133 5010 7911 54 63 5J 30 19803 70 47 15 24 82 t>5 5417506 8 82 60 43 72 9634 7814660 17729 58 83 61 95 SG04 59 89 77 47 93 87 3202 5U 4 49 6012412 79 67 95 96 13 5328 815Ö 91 15 88 77 96 1227 41 3d 96 9799 82 14765 98 19903 41 4b 5575 8221 9809 12503 8317356 16 47 73 S3 45 22 33 14835 17935 48 3523 5516 79 49 £8 87 72 93 47 40 90 9945 12667 14905 1366 49 63 8306 55 12701 14 85 51 5748 10 10013 9 25 38 14 20 90 32 4b 15059 50 50 59 68 53 61 63 79 31 42 69 74 79 83 90 74 18024 9? 91 37 2C143 83 84 85 86 93 90 81 63 1427 3615 89 29 3713 5S08 40 23 9 S3 3811 12 79 951284115152 59 75 1502 3954 75 8422 96 13025 15214 18103 91 17 55 6004 8503 10161 56 15319 18323 20240 20 62 35 30 10203 87 35 U 55 39 36 58 13101 5018428 20333 61 45 «3 63 o5 29 20434 79 t>4 IC3GS 13214 15437 37 53 81 80 31 46 38 62 20502 50 53 401S506 21 58 93 90 47 75 59 13311 15595 82 76 83 23 15612 85 85 85 76 13 18666 2C652 15 10457 94 53 84 y3 42 10550 13422 15746 1S755 97 75 68 93 93 1615 4008 71 53 80 84 1724 44 60 59 84 8611 62 6205 46 68 47 70 75 85 84 87 63»9 8714 89 99 6420 182b 4162 6523 27 4230 50 40 51 45 6745 76 68 6850 85 4301 68 1973 26 6913 2003 30 25 33 8824 10630 40 33 80 33 10779 :9 10833 70 71 76 45 76 13559 73 61 10951 13606 15825 Ti 80 16 29 43 54 6a 93 52 18802 207Ï6 12 83 47 91 67 20850 71 63 81 23975. 82 Vorige lijst stond: 12270 m z. 1272 12309 m z. 12379. echtbrekende vrouw met haar minnaar bij zich te ontvangen. Niet alleen bij zijn raads man, doch ook in zijn milieu van uitgaande en loslevende vrienden vond bekl. geen rem, die voor zoo'n labiele figuur noodig was. Ook het gebeurde in het bosch, waar hij drie kwartier aarzelde, wijzen, aldus pl., op een schroom, die verandering in zijn plan aanduidt. Doch bekl. kon niet meer terug. Ten slotte bespreekt pl. de toekomst van dezen man.Hij zal nooit meer 5 kunnen bereiken, van wat hij zou hebben bereikte In de maatschappij wordt hij niet meer ge accepteerd. Hij blijft Jan Kerssemakers van die beruchte zaak. Men overwege dat wel in de strafmaat, die ver en ver naar beneden moet, omdat van 'n lange straf met verblijf te Leeuwarden, voor dezen man niets goeds is te verwachten. Integendeel, veeleer is dan mogelijk, dat hij in de gemeenschap zittende, door andere gedetineerden in hun milieu wordt gehaald, om geheel af te zinken en onder te gaan. Spr. vraagt dus groote clementie van het Hof. Na dit pleidooi werd de zitting met geslo- ten deuren voortgezet. DE R.K. UNIVERSITEIT. De plechtige opening. Naar de Msb. van welingelichte rijde ver-t neemt, zal de plechtige opening van de R.K< Universiteit op 17 October te Nijmegen geen uitgebreid karakter dragen. Dinsdag zal in de St. Ignatiuskerk der E. P. Jesuieien een pontificale H. Mis worden opgedragen, waaronder het Utrechtsche zangkoor van Winnubst de liturgische gezan gen zal uitvoeren. Na deze plechtige pontiii cale H. Mis, waaronder het Nederltöidsch Episcopaat tegenwoordig zal zijn, zullen tla professoren van uit de St. Ignatiuskerk op-, gaan naar het Universiteitsgebouw op her Keizer Karelplein. Het Nijmeegsche comité van voorbereiding der feestelijkheden, dat tevens de feestgave der Nijmeegsche Katholieken zal aanbieden, heeft nu een uitnoodiging geriaht aan alle Nijmeegsche Katholieke organisaties, wier voormannen dienen deel te nemen aan de hulde, te brengen aan de R.K. Universiteit, Het ligt in de bedoeling van het comité van organisatie, om den weg, welken de hoóg- leeraren zullen nemen van de St. Ignatius kerk naar het Universiteitsgebouw op het Keizer Karelplein af te zetten met een hzag van R.K. voermannen uit de R.K. organisa tiebeweging. Deze demonstratie zal dan haar glanspunt vinden in een algemeene hulde op het Keizer Karelplein. De deelnemende R.K. vereenigingen zullen namelijk na het passee- ren der bisschoppen en professoren zich aan sluiten aan den stoet, om daarna een carré' te vormen tegenover het R.K. Universiteits gebouw. Nadat dan het gebouw officieel in bet bezit, is komen vast te staan. Mr. v. H. erkent, te genomen is, zullen de deelnemende vereeni- slap te zijn geweest door voortdurend de gingen een défilé houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7