Nederland, IndSë Woensdag 3 October 1923 46ste Jaargang No. 14552 meer 15 cent, bij vooruitbetaling- en de Vlootwet. Van het Vaticaan. PiT NUMMER BESTAAT UÏT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB UIT BEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SCHOTEN UITGEEST. EGMOND-BINNEM. LEIDEN. VELSEN. NOORDWUK. ZANDVOORT. ZAANDAM. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem VELSEROORD. De doodslag te Velseroord. IJMUIDEN. HILLEGOM. Nog eens: de autobussen. AHSTEROAMSGHE BEURS. Orion HIEUWE HflftRI FMSCHF COBRIWT Bil De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.53 Bureaux: Nasspulaan 49 Haarlem. {Telefoonnummers. 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. ■«.tie Vlootwetkwestie heeft reeds heel >,wat tongen en pennen in beweging ge- bracht. Er is reeds zooveel over gezegd „en geschreven, dat het niet wel doenlijk („schijnt daaromtrent nieuwe gezichtspun ten naar voren te brengen." Deze woorden, waarmee de heer Alting Von Geusau in „De Tijd" een drietal arti kelen aanving, zijn zoo juist, dat er heel Wat „couragie" vereischl wordt, om de Vlootkwestie nog eens voor het lezend pu bliek te bespreken- Doch de zaak is èn het schrijven, èn het lezen en overdenken ten volle waard. Daarbij is het voor het Ka tholieke volk bij de heerschende agitatie Eeer noodig, dat men zich een juist denk beeld van de kwestie vormt en zich nauw gezet voor oogeji stelt, wat de consequen ties zijn van het sanctionneeren ófwel het Idesavoueeren van het Regeeringsstandpunt. j Ik mag dit standpunt als overbekend be schouwen. De Regeering is van oordeel, dat (onverwijld tot aanname en uitvoering van de (Vlootwet moet worden overgegaan. Ze heeft daardoor, naar vrij algemeen beweerd Wordt, den Minister van Financiën, Jhr. De Geer, zelfs van zich vervreemd en hem la- 'ten gaan. Nu komt mij de meening te over dreven voor, alsof de heer De Geer enkel om de Vlootkwestie zijn ontslag heeft ge nomen. M. i. is de hoofdaanleiding van dit heengaan gelegen in het feit, dat de heer De Geer is vastgeloopen en zich door aller lei toezeggingen heeft vastgewerkt met de (aanvaarde taak om de begrooting kloppend fte maken. De afgetreden Excellentie zag 'eenvoudig geen uitweg meer om dit deside ratum te verwezenlijken, gebonden als hij :was aan meerdere verklaringen op bezuini- gings- en belastingterrein en zag zich m. i. min of meer verplicht om heen te gaan en de voor hem onvervulbaar geworden taak (ean een anderen bewindsman over te laten, (die in dezen geen „verleden" had en vrij stond in het voorstellen van wat men fioemt: drastische maatregelen. Er wordt van meer dan een zijde de in druk gewekt, alsof de aanname of verwer king der Vlootwet een zuiver nationale zaak 'is, een zaak, die zonder meer hier te lande haar beslising kan vinden. M. i. is ze dat niet. De vlootkwestie ligt geheel en al in de internationale sfeer. Het zou een zuiver nationale kwestie kunnen wezen, indien niet Indië er bij betrokken was. Nederland op zich zelf toch, dat wil dus zeggen, enkel het Rijk in Europa, zal met q£ zonder een vloot van beteekenis zijn onafhankelijkheid geen gevaar zien loopen. Nog afgezien van het feit, dat een zeeoorlog in z'n omgeving zeer onwaarschijnlijk is in de eerste jaren, 't Gaat dus allereerst en allermeest om In- dié. om daar onze neutraliteit tegen schen ding te beveiligen in een mogelijk conflict tusschen de grotmachten, die den Pacific beheerschen en elkanders invloed aldaar trachten te fnuiken. Die grootmachten zijn Engeland (met Australië), Japan en de jVereenigde Staten. i 't Lijdt geen twijfel of, in weerwil van fwelke vriendschapsbetuigingen ook, het in dien Pacific tot een treffen zal komen. Het antagonisme is te groot, de belangen, de aspiraties vooral, zijn te uiteenloopend,, dan dat het in de Stille Zuidzee stil zal blijven. 'Japan is een grootmacht geworden en tracht met alle macht zijn invloedsfeer uit <tc breiden. Zijn aspiratie is om nummer één jte zijn in de Oostelijke wateren en gebie den. Het is zijn eer en zijn trots aan de 'spits der „Aziatische ontwaking" te s'aan ■en als leider en pionier der Oostersche be weging te poseeren. Het streeft dit na door zijn grondbezit te vergrooten, door zijn han delsgebied uit te breiden, door z'n palitie- ken invloed in de Aziatische wereld te ver sterken. I Als andere oorzaak voor een conflict wordt ook niet zelden de overbevolking van Japan genoemd, waardoor het land genood zaakt zou zijn een deel zijner bewoners te doen emigreeren. Deze mecning schijnt echter (niet juist te zijn. Reeds werd in een Ja- (pansch blad, vertaald in de Ind. „Loco- imotief" met vergelijkende cijfers aange toond, dat de dichtheid van bevolking in IJapan b.v. veel geringer is dan in Engeland, 'en in tegenstelling met een bewering van 'den huidigen gezant Pabst, verklaarde Mr. Or. Westra, lid van den Volksraad, die een (uitstekend kenner van Japan en de Japan- (sche taal is, in een lezing te Bandoeng op 17* Augustus j.l. hieromtrent: i „Die overbevolking is minder groot dan gezegd wordt en intensiveering van den ilandbouw b.v. kan in Japan plaats maken voor nog zeer velen." i Wel emigreert Japan, doch naar veler meening o.a. van het Indische katholieke tijdschrift „Sociaal Leven en Streven" (liggen hier meer politieke, dan wel econo- hnische redenen aan ten grondslag. Zooals ik reeds zei, is het voornamelijk de (expansie-zucht van Japan, die op den duur Cot een botsing moet leiden. De Engelsche Morning Post" schreef dan ook naar aan leiding van de vlootbasis te Singapore op |17 Juni j.l. o.m.: j „Engeland erkent de Japansche behoefte aan expansie. Japan's militaire en maritie me positie sinds Washington is welhaast on aantastbaar. Expansie beteekent echter, in dien zij roekeloos geschiedt, oorlog. En verder: „Het is onmogelijk voor een leder, die in |het Oosten vertoefd heeft, zich aan den in druk te onttrekken, dat een clash of (colour aanstaande is. Een goede vloot met een goede basis is nnttiger en beter voor de belangen van Azië zelf, dan alle diplomatie- jk* nota's ter wereld," „Engeland wenscht de beste betrekkingen met Japan maar het zou dwaasheid zijn de waakzaamheid te laten verslappen. Singapore is een van de wachttorens van het Britsche Rijk." Dat er dus iets verwacht wordt, is buiten kijf. De baast, waarmee ook in Amerika ge werkt wordt aan uitbreiding der onderzee- en luchtvloot vooral, wijst mede sterk in die richting. Nu wijst men meer dan eens op de con ferentie, welke eenige jaren terug (1921) te Washington is gehouden, en de garantie, welke de daar gehouden besprekingen en besluiten zouden bieden tegen oorlogsge vaar. M.i. is de heelc conferentie één groote camouflage, althans zeker een mislukking, geweest. Er werd daar ten aanzien der be perking van bewapening een schema vast gelegd voor de groote slagschepen. Maar reeds toen bestond de overtuiging, dat een volgende zee-oorlog v.n.I. met klein mate rieel, onderzeeërs en vliegtuigen, moest ge voerd worden. Daarvoor werden dan ook geen beperkingen voorgesteld of aangeno men. De waarde van het Washingtonsche ver drag is dan ook vrijwel tot nul gereduceerd. Slechts verblinde pacifisten hechten er nog eenige beteekenis aan. In een artikel van de „Locomotief," een der best geredigeerde Indische bladen, werd naar aanleiding van Harding's overlijden daaromtrent gezegd: „De vlootbeperkingsovereenkomst tus schen Amerika, Engeland, Japan en Frank rijk schonk een oogenblik der wereld het vertrouwen, dat mogelijk zou zijn door on derlinge overeenkomsten de bewapenings lasten te verminderen. Meer en meer is ech ter den laatsten tijd gebleken dat ook Was hington een mislukking is geweest. De be perking der vlootuitgaven bepaalde zich tot slagschepen, terwijl de aanbouw van duik- booten en vliegtuigen, de wapens bij uit nemendheid in den modernen zeeoorlog, onbeperkt bleef. Van die vrijheid om de zee-weermacht te versterken wordt een dankbaar gebruik gemaakt. De Washingtonsche conferentie heeft nog één ding duidelijk gemaakt aan de wereld en wel dit, dat de leuze, dat Amerika zich niet had in te laten met wat in andere lan den plaats greep, niets méér was dan een leuze. Heel het optreden van Amerika in Oost-Azië wijst er op, dat het tegendeel plaats grijpt. Amerika als grootmacht is ge dwongen in de groote vraagstukken van in ternationale politiek partij te kiezen. In het verre Oosten deed het dit reeds tegen Japan." Zoo blijkt uit alles, dat een conflict in de Aziatische wateren welhaast niet te vermij den is. Dit gevoelen was in Indië na den Europeeschen oorlog vrij sterk. Men voelde daar, dat de volgende groote strijd zich zou afspelen in den Stillen Oceaan. De Washingtonsche Conferentie heeft hoogstens eenig uitstel van executie gebracht. Hoe nu de partijen tegenover elkaar zul len staan en welke groepeeringen zich zullen vormen is niet met zekerheid te zeggen. Dat Japan en Amerika tegenover elkaar zullen komen, is echter buiten kijf. Of En geland daarbij tegenover Japan zal staan ofwel dit land zal bijspringen, of misschien ook belangstellend, maar niettemin waak zaam toeschouwer zal wezen, is iets, dat onmogelijk is te zeggen. De Engelsche poli tiek is gewoonlijk onberekenbaar. Kan Nederland nu, waar de zaken zoo staan, maar net doen, alsof alles buiten hem omgaat? Kan het zijn deplorabele weer middelen in de Indische syateren maar laten, zooals ze zijn? Denkt men, dat ook de be trokken grootmachten, ieder voor zich, maar goedvinden, dat Nederland zijn eilandenge- bied, hetwelk geheel en al in de verwachte oorlogssfeer ligt, maar onbeschermd laat en aldus a.h.w. een vrijbrief geeft aan den eer sten indringer den besten in zijn wateren? Kan Nederland, .vrage men zich verder af, zijn vele baaien en golven, ware schuilhoe ken, z'n marinehavens onverdedigd laten want met hef huidige materiaal valt er Diets te verdedigen voor ieder, die bin nen valt? In een Slotartikel zullen wij trachten een antwoord op deze vragen te geven. A. B. TEN BERGE. Lid van den Volksraad van Ned. Indië, DE H. VADER AAN SEMINARISTEN. Onze Romeinsche correspondent schrijft: Vrijdag j.l. las de Paus de H. Mis voor de seminaristen van het Aartsbisdom van Mi laan. Tegen den avond ontving Z. H. de zelfde seminaristen in plechtige audiëntie waarin Z. H. een gewichtige redevoering uit sprak, De Paus, na herinnerd te hebben dat hij zelf leerling was geweest der seminaries en daar zelfs zijne eerste H. Communie te hebben gedaan, gaf aan de seminaristen kostbare raadgevingen die wij trachten hier samen te vatten. Bemint de wetenschap, zei de Paus. Eerst en vooral de wetenschap der eeuwige zalig making. Door deze te beoefenen zult gij u zelf zalig maken en degenen die van u de wetenschap der waarheid verwachten, de wetenschap der deitgd, der heiligheid, de wetenschap die men leert in het boek der boeken, het hart van God, en in het boek waarvan de heiligen, de navolgers van Chris tus de schoonste bladen zijn. Bij deze weten schap der zaligmaking, beoefent ook de an- •dere wetenschappen en doet dit zooveel gij kunt: alles wat gij kunt leeren kan dienen voor de eere Gods en het zielenheil. Maar vooreerst beoefent de gewijde wetenschap-,, pen, men verwacht ze van u als van' een krijgsman de krijgskunst en van een inge nieur de technische wetenschappen van zijn beroep. Bemint de wetenschap, bemint de zuiver heid. De onbevlektheid van uw hart is ver- eischt om de wetenschap ingang te verlee- nen in den geest. Gelijk de zuiverheid de beste krachten des levens onderhoudt, zoo, opent ze ook den geest voor het wetens waardige en breidt uit den gezichtseinder van het wetenswaardige en verspreidt de duisternissen van zoovele dwaallceren. Bemint de wetenschap, bemint de zuiver heid, maar bemint ook de godsvrucht. Niet alleen is ze tot alles nuttig, gelijk de H. Pau- lus zegt, maar noodzakelijk gelijk de lucht noodzakelijk nuttig is voor het leven, Dc godvrucht is de uitdrukking der liefde, die ons kinderen Gods maakt en broeders van onzen evennaaste. De godsvrucht leert ons het gebed, uitdrukking der kinderlijke liefde jegens God door dewelke Jezus ons leerde bidden: „Onze Vader die in de hemelen zijt." Zonder godsvrucht wordt de wetenschap ijdelheid. de zuiverheiS zelve hoogmoed, de sterkte wordt hardheid, de nederigheid zwakte en de gehoorzaamheid slaafsch. De godsvrucht geeft aan alle deugden de juiste waarde en stelt ons in de ware betrekkin gen met God en den naaste. Na deze indrukwenkkende redevoering gaf de Paus aan alle seminaristen de hand te kussen en deed aan alle een medillc uit reiken. Lezing. Vfijdagavond hield de heer A. J. Meijerink voor de leden der Bloemen daalsche Reddingsbrigade in een der lokalen van de M.U.L.O.-school aan den Vijver- verweg, een lezing over zwemmend redden. Bijna alle leden waren aanwezig. In zijn openingswoord bracht de heer P. A. Kok, de voorzitter van de B.R.B. dank aan het ge meentebestuur en het hoofd der school voor het afstaan van de localiteit, kan de leden voor hun belangstelling en aan den heer Mey- Meyerink voor zijn bereidwilligheid, de le den over het zwemmend-redden te willen in lichten. Vervolgens kwam de heer Meyerink aan 't woord, die zijn lezing, reeds meerdere ma len in dit blad besproken, in vele opzichten pasklaar had gemaakt voor Bloemendaalsche toestanden. Spreker begon met er op te wijzen, dat nu Bloemcndaal zijn prachtigen Zeeweg heeft en daardoor het Bloemendaalsche strand als vanzelf is - gepromofeerd tot verblijfplaats van publiek en tot badgelegenheid aan de Bloemendaalsche Reddingsbrigade de taak is opgelegd, roekeloosheid en ongebonden heid tegên te gaan, gevaar af te wenden en als dit ontstaan is, handelend op te treden. Spreker noemt het een verheugend verschijn sel dat, zoolang de brigade bestaat, de Com missaris van Politie en 't gemeentebestuur de brigade op zoo uits «kende wijze gesteun hebben. Spreker is daar zeer erkentelijk vo®r. En dat de leden hierin deelden, bewees 't applaus, dat óp deze woorden volgde. Vervolgens sprak de heer Meyerink over het zwemmen in vroeger tijd hoe het bij 't eene* volk fn hooge eere stond en hoe 't bij 't andere door autoriteiten en misplaatste be grippen van fatsoen werd tegengewerkt. Gelukkig is de zienswijze omtrent het Zwemmen gewijzigd, toch is er nog een groot percentage van de bevolking, dat de zwem kunst niet verstaat. Volgens de statistieken verliezen per jaar nog ongeveer 1000 perso nen in ons land het leven door verdrinking, d.i. 2 x zooveel als door de veel voorkomen de ziekte buiktyphus. De Maatschappij tot Redding van Dren kelingen" werd opgericht om hierin verbe tering te brengen. Ook de reddingsbrigade in vele plaatsen van ons land opgericht, be oogen hetzelfde doel. Vervolgens besprak de heer Meyerink de verschillende grepen, welke bij het redden van drenkelingen worden toegepast. De ver schillende reddings- en bevrijdingsgrepen, werden hierbij gedemonstreerd. Ook het strandleven, de kleeding aan 't strand en de zeestroomingen, kwamen ter sprake. Na de leden nog „De 12 geboden voor den Zwemmenden redder" op 't hart gebonden te hebben, eindigde spreker, waarna een fraaie collectie lantaarnplaatjes, op het on derwerp betrekking hebbende, vertoond werd. Dr. Brongersma, die het medisch gedeelte van de lezing voor zijn rekening zou nemen, was verhinderd. Echter zal dit behandeld worden op den cursus voor „Eerste Hulp Aanvullings-agenda voor de raadsver gadering van 4 October 1923. Punt 2- Wij ziging Raadsbesluit van 14 Juni 1923 be treffende bouw- en wegenplan van gronden aan de Julianalaan. Om tegemoet te komen aan de verzoeken van verscheidene bouwers, Ulie aan de nog niet geheel voltooide Oranje Nassaulaan zouden willen bouwen, stellen B. en W, daar zij deze gunstige gelegenheid om de werk loosheid te verminderen niet wenschen voor bij te laten gaan, voor, om het raadsbesluit van 14 Juni 1923, betreffende de vaststelling van het door A. J. P. Jansen vastgestelde bouw- en wegenplan voor de gronden ten oosten van het Binnenpad en ten zuiden der Julianalaan, aan te vullen en te wijzigen- Schoolcommissie. Hedenavond zal de Plaatselijke Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs vergaderen. Op de agenda komen o.a. voor Vervolgonderwijs en va- cantieregeling. Zooals onze lezers wellicht weten, is door het gemeentebestuur aan de schoolcommissie advies gevraagd inzake opheffing van 't ver volgonderwijs. Bloemendaalsche Schoolvereniging. Evenals een viertal jaren geleden heeft het personeel der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging het plan opgevat de leerlingen der school tijdens een der herfstweken (dit jaar zal het deze week zijn) te laten samenbren gen el wat de herfstflora aan schoons voort brengt: planten, bloemen, vruchten, in bet bijzonder die welke in bet wild voorkomen, en paddestoelen. Al wat de scholieren verzamelen, zal wor- bijeen gebracht in eenige der lokalen der school, waar Verkade's Herfstalbum in na- tura zal kunnen worden bewonderd. De school is zoo gelukkig geweest, mede werking voor het determineeren te verkrij gen van mevrouw de Visser-Roelofs en den heer Zwanenburg de Vye. Deze hulp is van des te grooter waarde, daar beiden deskun digen zijn op mycologisch gebied cn de ver zameling paddestoelen zeer rijk belooft te worden. De buitengewone regenval van den laatsten tijd heeft immers den groei der zwammen ten zeerste bevorderd. Ongetwijfeld zal deze Herfsttentoonstel- ling, om een weidschen naam te gebruiken, ook anderen en ouderen dan leerlingen der Bloemendaalsche Schoolvereniging interes seeren. Belangstellenden hebben daarom vrij en toegang tot het gebouw der Vereeniging (bij hotel Duin en Daal) op Zaterdag 6 Octo ber- a'.s. van 35 en op Zondag 7 October van 1012 en van 25 uur. BurgerlijkeStand van 24 tot en met 29 ■September 1923. Geboren: <1. van J. D. Adri aans—Venema. z. van A. Ge.hncrPossel. z. van J. JooslenVan Lieshout. z. van J. E. Mei tenSpringVeld. z. van H. •T. KopsHiibtoers. z. ,van F. Botter Barhqr,Sil. cl. van S. SchaapMon-nier. d. van F. H. M. Vopgcs—Genke. z. van S. C. van Rood-eKonijn. Ondertrouwd: \V. M. H. Govaerts en I. Faessen. F. A. Stofmeel en J. J. Slaap. Getrouwd: J A- Metzeiaar met P. M. Maas. W. A. Venhorst met S. E. List. J. A. Leautaud met C. de Goede. Overleden: A. van der Beek 59 jaar echt- genpojte van J. I.. van Hoven'. J. F. Zwart 58 jaar echtgenoot van G. Schuur- mans. Hel Witte Kruis. De afdeeling Schoten van. genoemde vereeniging hield Maandag 1 October- hare ledenvergadering, ten huizè van den heër J. van Trig!, SoendapleinJuliana- flark. Na de opening door den voorziler, den heer Van Leeuwen, werden de notulen onder dank zegging goedgeke urd Bij de mededeelingen zeide de voorziter, at de opbrengst van den Witte Kruisjes-verkoop een batig saldo in de kas bracht van 10-1,08 >L De heer Westendorp besprak de districts- formatic en werd .door den voorzitter naar ygld-oening beantwoord. De aftredende bestuursleden, de heeren O. Vos, M. Bakker, mej. ,T. Bordes en H. Heid- slra, werden hij acclamatie herkozen. .Daarna volgde de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring, welke zal gehouden worden op Vrijdag 5 October,' in gebouw „Bellevue", A'dani. De heeren M. Bakker en Westendorp be- .sprqLen de verkiezing van hoofdbestuursleden en stelden voor, dit in juistere banen te lei den, b.v. door ené stem toe te staan aan iedere 500 leden.. Het voorstel van hét hoofdbestuur, het her stellingsoord „Heideheuvel" uit te breiden door .verbouwing of bijbouw, werd breedvoe rig besproken. De secretaris, de heer Couwen- heven, deelde uit het jaarverslag mede, dat er slechts 47 afdec-lingspatiënten met 2429 verpleegdagen, 1 leden mei 170 verpleegdagen tegen 285 verpleegden niet-leden, met pl.m. 16283 verpleegdagen waren. Op de begrooting is nu vastgesteld, dat er een balig saldo ge raamd is van pl.m. 8200. Spr. meent dat deze gelden beschikbaar gesteld moeten wor den ten bate van de leden-verpleegden. En kelen voerden nog hierover het woord. De secretaris beantwoordde de verschillende sprekers. Het einde der besprekingen was, dat ■de leden van het Witte Kruis te veel moeten heialen, zijnde 2.75 per dag voor verple- giugskoslen en daavom zal het raadzamer zfjn, de loden een gereduceerd bedrag te laten ■bijdragen en de verpleegden niet-leden een hooker bedrag te laten storten. Bestolen wordt den afgevaardigden op te dragen vóór het bedrag van ,1500, benoo- digd voor de voorbereiding van de eventueele verbouwing van „Heideheuvel", te stemmen, alléén onder voorwaarde, dat de leden van de afdeelingen, in de allereerste plaats zullen worden opgenomen. Tot afgevaardigden worden gekozen dc heeren M- Bakker en D. Couwenhoven en als plaatsvervangers de heeren F. JL 31. Noveraz en J. M. Westendorp. Jubilem. De heer .1. Alferink. seinhuis- wac,hter alhier, vierde Zaterdag onder vele blijken van belangstelling, zoowel van su- perieren als van collega's, zijn 25-jarig dien-stjutbileum bij -de Ned. Spoorwegen. Kapelaan J. Heijink. Maandagmorgen ver spreid-de zich door de Parochie de tijding, dal onze Kapelaan was overgeplaatst naar de Parochie vari Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad te Amsterdam. Wij wenschen kapelaan Heyin-k, die zicli hier bemind beeft weten te maken, -een prettigen werkkring toe in zijn nieuwe parochie. Kapelaan Berkhout van de Beemster is in zijn plaats benoemd tot, kapelaan in deze parochie. Onbestelbare brieven. B. Zonjee, Tilburg. Herwonnen Levenskracht. Deze maand zal, naar wij vernemen, een feestavond, m het GezcTlenigetotmw worden gegeven, waar van de baten aart de vereeniging ten goede rull-eni komen. O.a. -zal er een fliim 'vertoornd worden, betrekking hebbende op 'het liefdadig werk der vereeniging, tevens worden een- paar voordrachten en eenige muzikale nummertjes ten beste gegeven. Mond- en klauwzeer. Wederom is alhier bij enkele veehouders, o.a. bij C. Groen en Rodenburg, mond- en klauwzeer geconsta teerd St. Elisabcthsvereemjing. Medio October bestaal de St. E)i'saJ>ethsveireeriiging alhier ]?y2 jaar. Van de oprichters is alleen Mej. J. Molenaar nog in functie. Het zal h-aer dien dag ongetwijfeld niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Burgerlijke Stand. Geboren: van B. Ad miraal cn M. M. Dekker. d. van A. de Groot en K. Smit. z. van C. Bus en- S. Klomp. d. van J. N". Schouten en J. C. Metselaar. Ondertrouwd: Dirk Buijs en Anna Schijf. Getrouwd: Cornells van d'e Kommer cn Wilhel-mina Klaasen. Overleden': Geertje KorveT, 87 jaar. Een aardig idêe. Om de inwoners aan te kondigen, dat d'e geldinzameling voor nieu we instrumenten voor de muziekvereenilging ■ging beginnen, hield het korps Maandag avond een straat-concert. Op verschillende punten van het dorp werden ondèr hel licht der straatlantarens eenige inarschen ge maakt. Het plan beslaat ook in andere dee- len der gemeente aldus den nood te gaan klagen! Het Leidsc.be tapverbod. De Hooge Raad behandelde het beroep van M. K. te Leiden tegen bet vonnis van d'e rechtbank le 's-Gra- venhaige, waarbij hij was veroordeeld' tol. f 1 boete wegens overtreding van de ver ordening Ie Leiden in zake liet tapverbod. Volgens deze verordening was aan 'houders van voor publiek toegankelijke locaUteiten waarvoor vergunning of verlof was ver leend, verboden na Zaterdag 12 uur en ge durende den Zondag sterken drank aanwe zig te hebben of te schenken in hoeveelhe den minder dan 3 d.L. Rcqairanf bad echter zijn bediende een glaasje sterken drank laten gebruiken, waar voor hij tot 1 boete werd veroordeeld. Tegen dit vonnis was cassatie, ingesteld op grond van de overweging, dat het artikel 3b van de verordening onverbindibaar was. I)e Procureur-Generaal overwoog echter, dat uit den aanhef van het artikel en even eens uit de .aangehaalde Sluitingsuren vol doende blijkt, dat het' verbod alleen van toepassing is op de localiteifen in de ge meente Leiden. De Procureur-Generaal concludeerde tol verwerping van het beroep. Uitspraak: 29 October. Inenting. Er zal gelegenheid zijn tot kos- itelooze inenting op Donderdag 4 October te 2 uur in schooi A te IJmuiden, op den- zelfden dag te Velseroord te 4 uur in school I), op Vrijdag 12 October te 2 uur in school G. op Wijkeroog, op Maandag 15 October te 2 uur in school F. te .Santpoort en op Vrijdag 19 October te 4 uur in hei gemeentehuis le Vel sen. TJe Arbeidsbeurs. Bij de arbeidsbeurs in deze gemeente staan als .werkzoekenden in geschreven 20 bouwvakarbeiders, 8 vis- schers cn 10 losse werklieden. Derde Orde. Zondagavond is na een ge houden Iriduiim in de parochie van St. Je roen opgericht een afdeeling van de Derde Orde. Ingekleed werden ruim 120 personen. Loting. Voor de loting in deze gemeente lichting 1924 hebben zich aangemeld 77 lo-' telingen. Personalia. Te 's-Gravenhage behaalde het poli,tie-diploma de heer J. J. Parlevliet, alhier. Personalia. Met ingang van 16 Oct. is 'be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Assen de heer A. Smit, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier. Statuten. De Staatscourant bevat de sla- tuten der N. V. Boek en Handelsdrukkerij voorheen J. Bruin Azn., en de N. V. Bruijn- zeel's Schaverij, beide alhier. Barometerstand 756. Neiging Achteruit. OPGAVE VAN) Begrafenis van het slachtoffer. Gistermorgen had op de R. K. begraafplaats te Wijkeroog dte teraardebestelling plaats van bet stoffelijk overschot van Jacob Z., die bij den droevigen twist te Velseroord zoo nood lottig om het leven kwam. Dc belangstelling was zeer groot. Terzijde van den lijkwagen gingen vriendjes van Jacob, die allen prachti ge kransen droegen. Meerdere kransen hin gen aan den wagen. Ook in de kerk was de belangstelling zeer groot. De gezongen 11. Mis van Requiem werd opgedr:/,'en door den ZeerEenv. pastoor A. H. M. J. Homulle. Na de absante werd de kist door de vriendjes grafwaarts gedragen. Velen v/iren diep onder den indruk van de droeve plechtigheid. Mannenkoor. Het Velsen's Mannenkoor, dat. alhier gevestigd was, is na een lijdend bestaan, waarin 't reed's eenige directeuren had, opgeheven. Amgehouden. De politie alhier heeft aangehoudfn een zekeren van D., verdacht van het plegen van onzedelijke 'handelingen met kinderen. Na verhoor is hij weder op vrije voeten gesteld. Verkochte schepen. De stoomtrawler Martina IJ M 8 van de Veenkoloniale Bank le Sappenneer, is verkocht aan den heer J. Pont- sma te 's-Gravenhage. Het schip zal voor taan varen onder den naam Annie en de merken IJ M 8 blijven voeren. De haringvtsscherij. In de afgeloopen week werd slechts weinig haring aangevoerd, nl. 4600 tonnen, waarvan ie IJmuiden 4 sche pen met 1180 tonnen te Scheveningen, 7 schepen met 2130 tonnen en te Vlaardingen 6 schepen met 2200 tonnen. In totaal zijn thans aangevoerd 189834 ton nen haring in 588 reizen tegen 87477 tonnen in 357 reizen het vorig jaar en 145565 tonnen in 693 reizen in 1921. Waterleiding. Met de werkzaamheden voor de te slichten waterleiding wordt eerst daags begonnen. Met September 1924 hoopt men de leiding te kunnen exploileéren. Ft. K. Leesbibliotheek. Maandag 8 Octo ber wordt onze mooie R. K. Boekerij her opend. Vele nieuwe werken zijn aangeschaft, zoodat liet leesgrage Roomsche publiek de lange avonden weder op hoogst nuttige wijze kan bekorten. Het moge tevens een aanspo ring zijn voor velen om als donateur of an derszins dit goede doel te steunen. Het za! niet behoeven te worden gezegd, dal onze liefhebbers van lectuur niet naar andere in richtingen behoeven te gaan hier ter plaatse. Het woord neutraal zegt reeds genoeg. Waar wij dus zelf een uitstekende rijkvoorzicne Bi bliotheek bezitten, is het vanzelfsprekend, dat ieder die steunen moei, maar ook gaarne steunen wil. Men vrage eens een catalogus, zoo men in dezen een vreemdeling in 'Jeruza lem is. Raadslid. In d'e plaats van den heer Jac. Heemskerk, die wegens gezondheidsredenen Ik draag de autobussen geen kwaad hart toe; ik kan ze zelfs hoogelijk waardeeren als verbinding tusschen plaatsen die jarenlang in een allergezelligste eenzaamheid lagen op gesloten. Ze zullen handel en nijverheid kun nen bevorderen, maar ik kan niet helpen, dat velen de schrik om het hart is geslagen in de laatste dagen, nu zij dag in, dag uit, lezen j van auto-ongelukken, autobus-ongelukken I niet uitgezonderd. U zegt dat we ook een ongeluk in den trein of op een boot kunnen krijgen; dat, als er eens een spoorwegongeluk is, er ook tien tallen menschenlevens tegelijk voor de haai en zijn? Volkomen waar, maar trein en tram en boot hebben toch wel zooveel bedrijfs zekerheid gekregen, zijn onderworpen aan zooveel controle-bepalingen, verdeeld in hoofdstukken, artikelen, a's, b's en sub's, dat het nonsens is de kans op een ongeluk in boot, tram of trein gelijk te stellen met de kans op een ongeluk in een auto-bus. Nu zijn we, waar we wezen moeten. Meer controle, meer vcrkcerszekerh 'id moet er komen voor de autobussen. Een ongeluk, waarbij twee auto-bussen in de Zaan terecht kwamen met een twintig passagiers, zal wel nimmer kunnen voorko men worden, ook niet bij de beste regeling, want zulk een ongeluk behoeft niet te lig gen aan de schuld van een chauffeur of aan den erbarmelijken toestand der Noord-Hol- landsche wegen. Maar dat de as van een autobak op het stationsplein breekt; dat dc remmen weige ren van een auto-kar; dat de chauffeur niet oplet en zit te keuvelen met jongelui over onderwerpen, die geen passagier wenscht aan te hooren, dat is wel heel erg. Dat een autobus leeg uit Haarlem door de politie wordt weggestuurd, omdat het levensgevaar lijk is, daarmede passagiers te vervoeren, is heel erg en onverantwoordelijk; dat een autobus, zooals wij het dezer dagen consta teerden, minstens (het kan al veel vroeger gebeurd zijn) vanaf het cavalerieterrein tot aan de Groote Markt op een leegen band rijdt, dat wijst op een gemis aan accuratesse, een zorgeloosheid aan, waartegen maatrege len moeten genomen worden. Vele ondoelmatige en veel te zware caros- serieën op' een zwak Ford-onderstel zijn als een rijdende zeis des doods, een voortdu rend levensgevaar voor de passagiers, die hun leven daaraan toevertrouwen. Nog steeds verrijzen nieuwe autobussen en autobus-maatschappijen als paddestoelen uit den grond, hoewel er ever. zoovele ook we der dagelijks verdwijnen. Dat ook is een ge vaar. Velen probeeren het eens met een autobus,, rijden, op z'n Amerikaansch, het vehikel af en wanneer de reparatie komt, wordt die net zoo lang uitgesteld, totdat het heele voertuig niets meer waard is. In den aanvang hoorde men betrekkelijk weinig van ongelukken met autobussen. Nu echter wor den zij haast dagelijks vermeld. Wij meen den dat te moeten toeschrijven aan het feit, dat nu de vele autobussen, die toen nieuw en betrekkelijk sterk waren, nu de gebreken van den ouden dag gaan vertoonen en hier een been en daar een arm breken. Gebre ken van den ouden dag. Dat maakt toezicht nog des te meer noo- dig. Dat toezicht echter schijnt de moeilijke kant van de zaak te wezen. Plaatselijk toe zicht in een gemeente helpt wel, maar is niet afdoende. Waf moet komen is een lan delijke regeling, die het geheele vraagstuk der autobussen onder handen neemt. Maar hoe lang zal dat nog duren? als lid van <lcn gemeenteraad bedankte, is thans gekozen verklaard de heer Ad!r. Goe-' mans. Personaiia. Voor het toelatingsexamen aan de Vrije Universiteit is geslaagd ide heer E. G. Tcijlingen, alhier. Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De beurs opende beden iets flauwer. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 93=/, 93=/, 6% Nederland 1923 99=/,, 997, Oude Vaart 807, 80 dito Gem. Eigendom 697.. 697, Mij. „Nederland" 137 137 Scheepvaart-Unie 1047'j 1047j Rotterd. Lloyd 1177, 120 Holl. Lloyd S!/a 8 V4 Pakctvaart UI 111 Oude Boot 57 557, Holl. Stoomboot 177. 177, H. V. A. 447 446 Java Cultuur 353 353 Jurgens gew. 51 497, Koloniale Bank 154s/ 8 156 Indische Bank Uó«/8 117 Cert. Handel Mij. 125 125 Kesc. dito 1257, 125 26 Geconsolideerde 1257: 126 Kon. Olie 33SV4 339 U. S. Steel 92 91 Marine comm. 7I5i e 77: Vorstenlanden 1647. 165 Actions id. 1607: 1597', Poerworedjo 947. 9277 Oude Deli 282 283 Senembah 250 251 Deli Batavia 288 290 Amsterdam Rubber 149 149 Serbadjadi 2957: Silau 115 115 Wa! Sumatra 1197: 118 Dordtsche Petr, 321 321 Southern Rails 34 »/8 347, Union 135 135 Anaconda 82 83 •Wabash 87, 87,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1