JURGENS5 PL Ami AAN DE VERBRUIKERS VAN DE FIJNSTE PLANTENBOTER De Hanze m Haarlem. vorsm. Ingezonden Mededeelingen. INGEZONDEN. I HAARLEM. Opening der Teekenschool van de St. Joseph Gezellen-Vereeniging. EEN MOTOR-POLITIEBRÏGXDE. PRIJS feO CENTS PER POND ANT. JURGENS' M ARG AR 1 N EFABR1 EK EN TE OSS 1 prijs van 'J-'.', f IOOO.— 5©o. 5 prijzen van f ÏO prijzen van f lO prijzen van 20 prijzen van kf 5©0 prijzen van V v'. IOOO prijzen van Ai 2©0„— lOO.— 5©.— 25.- 1Q.— 5°— ANT. JURGENS' MARGARlNEFABR"EKEN - - SPORT IN SPEL S6NIETEN. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. De fêSaandagmarkt. WliSJWEN. Maandagavond had de opening plaats van de nieuwe teekenschool in de gebouwen der voormalige Ambachtschool, Kamperstraat 37. Tot het houden van deze opening was uitgenoodigd de heer G. H. Groote Haar, in specteur van het nijverheids-onderwijs. On der de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wet houder den heer E. H. Krelage, voorzitter van de Kamer van Koophandel en voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf, den heer W. J. B. van Liemt, verschillende raadsfracties, den heer Brouwer, dir. der Burger-avondschool, den heer Jacques Etmans, architect en het bestuur van den R. K. Bond van Loodgieters- en Electriciënspatroons. De voorzitter, de Weleerw. pater J. B. G. Verhaar sprak een inleidend woord. Allereerst heette spr. allen hartelijk wel- 'Icom. Het was hem een groote vreugde, dat zoo- 'Velen deze opening met hun bezoek wilden opluisteren. Tot sprs. spijt waren eenige ge- noodigden vehinderd aanwezig te zijn, on der wie ook de burgemeester. Daarna gaf spr. het woord aan den heer Groote Haar, inspec teur van het Nijverheidsonderwijs. Deze hield de openingsrede. Toen ik, aldus spr., de uitnoodiging voor deze opening ont ving, had ik vele redenen om die te aan vaarden; ten eerste omdat ik eenige iaren mijn werkkring hier in Haarlem gehad heb, vervolgens omdat ik weer eens in de oude omgeving wilde zijn, ook al is deze dan ge heel vernieuwd en ik nog weer oude herinne ringen wilde ophalen en ten slotte, omdat ik mij er bijzonder over verheug, dat de plannen voor den bouw van deze school ein delijk tot oplossing zijn gekomen. Dit is bereikt door het prachtig werken van het bestuur, door de samenwerking net gemeente en Rijk en, het dient hier vooral gezegd, door de coulante houding van het gemeentebestuur, hetwelk dadelijk zich be reid verklaarde, de noodige gelden beschik baar te stellen. Daarvoor dient het gemeentebestuur een v/oord van hulde gebracht te worden. Spr. wenschet het bestuur geluk en 't is wel een felicitatie waard, vooral, wanneer wij ons indenken, dat in dezen tijd zoo weinig in deze richting kan gebeuren. Spr. wenschte den di recteur geluk, die steeds alle kracht voor het werk besteedt. Hoewel het onderwijs in de Zoetestraat met Veel moeilijkheden'gepaard ging, had spr. nooit kunnen bespeuren, dat het er onder ge leden heeft; integendeel heeft hem het re sultaat steeds gefrappeerd. Spr. hoopte, dat het nieuwe gebouw met zijn fraaie inrichting, aan het onderwijs zal ten goede komen. Zulk een gebouw legt zeer zeker verplichtingen op, Spr. had gedacht dat ook de leerlingen hier aanwezig zouden zijn; dan had hij hen op de verplichting gewezen, die zij hebben. Nu wil spr. deze taak gaarne aan de leeraren overdragen. Men zou, aldus ging spr. verder, kunnen vragen of het wel zin heeft, een nij verheidsschool te stichten. Wel zijn de om standigheden een beetje somber, maar wij mogen toch op de allerlaatste plaats den moed verliezen. Het is onze verplichting, het jongere geslacht met die kwaliteiten toe te rusten, die het in de maatschappij leeren, paraat te zijn. Wij moeten hun op het hart drukken te werken, flink, lang en met alle energie. Dan is er voor de toekomst iets te hopen. Spr. treft steeds de zinsnede: „God ze- gene het eerzame handwerk". Spr. zou eigenlijk willen zeggen: „God zegent het eerzame handwerk". Dit moet de jeugd ingeprent worden en haar zoo liefde voor het ambacht bijgbracht worden. Spr. besloot met den wensch, dat de school tot groei en bloei moge geraken. Na luid applaus, dat van algemeene in stemming getuigde, nam Pater Verhaar we derom het woord en bracht namens het be stuur den heer Groote-Haar dank voor zijne openingsrede, Wij mogen dit woord ter har te nemen, aldus spr., en het zal ons een aansporing zijn, onze jongens goed op te leiden. Namens het bestuur bracht spr. aan den heer Groote Haar dank voor zijn mede werking. Spr. was er van overtuigd, dat het advies van den heer Groote Haar de oor zaak was, dat de toestemming van het Rijk verkregen werd. Verder bracht spr. nog dank aan het college van B, en W. en aan den gemeenteraad. Zonder discussie werd het voorstel in den raad aangenomen. Dit getuigt van waardeering en medewerking met de arbeidersvereeniging. Verder bracht spr. hulde aan den heer van Brussel, den directeur der school. Als de school een goeden naam heeft, dan is dat te danken aan den directeur. Door zijn tactisch optreden heeft hij de orde bewaard en wij hopen hem nog lang te behouden in deze school, waar hij nu nog meer zijn talenten kan doen uitkomen. Dan bracht spr. hulde aan den heer Klein- Schiphorst, den secretaris, die als aannemer met het beschikbare bedrag in den tijd van twee maanden iets gewrocht had, dat alle denkbeeld te boven gaat. Spr. drukte den wensch uit, dat ook de leeraren, evenals vroeger, hun ijver en toe wijding zouden toonen. Dan nam de heer Heerkens Thijssen het ■woord. Spr. zeide, dat de Wethouder van Onder wijs door drukke ambtsbezigheden verhin derd was aanwezig te zijn en hem verzocht had, de vertegenwoordiging op zich te ne men. Toen de St. Josephs-Gezellcn-vereeni- ging haar aanvrage indiende, hebben B. en W., aldus spr., die onmiddellijk aangegre pen en volgaarne toestemming verleend. Als spr. hier den heer Klein Schiphorst hoort' huldigen, dan begrijpt hij dat hij niet misgezien heeft, door zijn vertrouwen ge heel in hem te stellen. Het gemeentebestuur brengt bij monde van spr. volgaarne zijn ge- lukwenschen over en sluit zich bij de woor den van den heer Groote Haar aan. Nog vanmiddag hoorde spr, van de moei lijke tijden, die het nijverheidsonderwijs meemaakt'. Vele ouders toch zien er tegen op, hun kinderen nuttig onderwijs te doen geven, in de verkeerde meening, hen een of ander minderwaardig werk tc iaten doen om de uitkomsten te verhoogen. Dit is een kwaal bij de ouders, dat ze alleen het oog geopend hebben voor het tegenwoordige, maar het voor de toekomst gesloten hou den. Maar hoe beter de inrichting van onder wijs is, des te minder menschen zullen hun kinderen er aan onttrekken. Namens het ge meentebestuur wenschte spr. ten slotte net bestuur van harte geluk met de opening der school. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. K. C, v. Brussel, directeur, die dank bracht aar. het bestuur van de St. Joseph-Gezellenvereeniging. Wanneer wij de jaren, die achter ons liggen, in de gedachte terugroepen, dan meent spr. dat de teeken school blijk heeft gegevpn, recht van be staan te hebben, ja zelfs, dat zij in een be sliste behoefte voorziet., Spr. wil extra den groolen en gewaar- deerden steun vermelden, dien hij en zijn leeraren in zulke ruime mate mochten on dervinden van den inspecteur, die steeds met raad en vooral ook met daad hen heeft ter zijde gestaan. Ook bracht spr. dank aan de Commissie van Toezicht op het M. O. Het was Pater Caminada, de oud-voorzit ter, die reeds vóór 1920 uitzag naar een beter onderkomen voor de teekenschool. De moeite, daaraan besteed, is niet ver- geefsch geweest, want de tegenwoordige voorzitter, Pater Verhaar, heeft dc voorbe reidende werkzaamheden kunnen voortzet ten en un, na rüTm' een jaat reëels, ÏS SiTTfi. schitterend succes van zijn onvermoeid pogen.' Spr. wenschte dan ook den voorzitter van harte geluk met dit succes, doch wilde daar naast niet vergeten, de aandacht tc vestigen op dc groote werkkracht van den secreta ris, den heer Klein Schiphorst, die met het bedrag, hem toegestaan, waarlijk wonderen heeft verricht. Spr. wenschte hem geluk met den verbouw der school. Den heer Groote Haar bracht spr. even eens oprechten dank voor zijn medewer king. Namens de leeraren bracht de heer H. J. v. d. Boom dank aan den directeur, die hun steeds een aansporing tot plichtsbetrachting was. Dit oogenblilc is werkelijk voor hem een mijlpaal. Namens zijn collega bood de heer v. d. Boom den directeur dan een schilderij aan van Vincent v. Gogh. Vervolgens bracht de heer Klein Schip horst nog dank voor de woorden van hulde voor zijn werkkracht. Daarna werd onder leiding van den direc teur een 'rondgang door de school gemaakt en vervolgens in de smaakvol ingerichte schilderzaal, waar de opening had plaats ge vonden, door een aantal lieftallige jonge dames de thee geserveerd. TENTOONSTELLING OP HUISHOU DELIJK GEBIED. Om half drie Dinsdagmiddag gaf de fa. Wed. L. de Jong, Groote Houtstraat 82/84, op deze tentoonstelling een voordracht met demon stratie betreffende het Dordrecht Gasfornuis met heete-lucht oven, waarvan zij voor Haar lem en Omstr. het recht van alleen-verkoop verkregen heeft. De heer Uiterwiik, vertegenwoordiger van de Gasmeterfabriek Dordrecht, een zeer ge zellig causeur, leidde de demonstratie welke hij op uitstekende wijze toelichtte, daarbij bijgestaan door mej. Houwing, leerares in koken en voedingsleer, inspectrice van de Gemeentelijke gasfabriek te Haarlem. B. en W. schrijven den raad: „Het steeds toenemend verkeer in deze gemeente heelt ons in den laatsten tijd voortdurend doen uitzien naar middelen om de veiligheid der voetgangers zoowel als van de bestuurders en inzittenden van voertui gen zoo goed mogelijk te verzekeren. Nadat reeds ten vorigen jare een aantal bepalingen door den Raad met dat doel waren vastge steld, is in de nieuwe politie-verordening onder het hoofdstuk straatpclitie aan de reeks voorschriften nog uitbreiding gegeven, zoodat de omschrijving van wat geoorloofd is en wat niet, thans voldoende geacht kan worden. De ondervinding heef', echter ge leerd, dat het noodig is, aan de middelen tot handhaving dier bepalingen eenige uitbrei ding te geven. De Burgemeester heeft ons daartoe voorgesteld over le gaan tot aan schaffing van een drietal motorrijwielen met zijspanwagen voor de politie, roet welke ge dachte de meerderheid van ons College zich wel kan vereenigen. Zij grondt zich hierbij op de overweging, dat hei bestaan van eene dergelijke politiebrigade op zich zelf reeds eene voortreffelijke preventieve werking heeft, in dien zin, dat automobilisten en motorrijders weerhouden zullen worden van eene overtreding der maximum snelheid (de gevaarlijkste aller verkeersovertredingen en bijna altijd de grondoorzaak van verkeers ongevallen), wetende, dai bij de veel groo- tere kans op ontdekking aan bij den thans bestaanden toestand proces-verbaal onver mijdelijk is. De zich snel in verschillende deelen der stad verplaatsende motorbrigade toch zal met succes de as ertreders kunnen aanhouden, zonder dat deze in de gelegen heid zullen zijn zich door ontsnapping daar aan te onttrekken. Een voordeel van motorrijdende agenten en dit is van niet minder belang is bovendien dat de buitenwijken intensiever kunnen worden bewaakt zonder dat ver- WéfEclijk1, meï genoegen, lees ik' vaak uw pittige artikeltjes en dikwijls zeg ik dan bij mezelf die Kerel (met een hoofdletter, zetter) schrijft degelijk. Maar des te meer stuitte het mij tegen de borst, dat u op zoo'n ondoordachte wijze kon schrijven over zoo'n gewichtige zaak als „art. 40" is en zal iblijken te zijn, (dat zult u in de Kamer nog wel ondervinden). En u moet me niet kwa lijk nemen, dat ik toen dacht: „Schoenma ker, houd je bij je leest." Waar u niet eens weet dat ook de onderwijssalarissen bij Kon. Besluit zijn geregeld, waar u blijkbaar niet bekend is „de commissie van advies", en dus waarschijnlijk ook niet gelezen hebt het advies dezer commissie over art. 40, daar is u niet bevoegd om over zoo'n belangrijke zaak te schrijven en begrijp ik ten slotte, dat u schrijft zooals u schrijft. Op enkele gedachten van u wil ik dan ook ingaan. U schrijft, dat het niet alleen gaat om dat besluit (art. 40) te wijzigen (u bedoelt na tuurlijk om niet te wijzigen) maar om dc aangekondigde loonsverlaging. Al geef ik toe, dat oorzaak en gevolg ook hier bij elkaar hooren, toch dienen beide niet in één adem genoemd te worden. Trouwens, u zegt zelf iets later: „Wanneer we echter het be sluit los maken van de aangekondigde loonsverlaging dan geloof ik toch niet, dat een dergelijke redencering behalve dan door juristen niet is vol te houden, (onderstreeping van mij, H.) In 't voorbijgaan: een dubbele ontkenning, heer Loerakker, is een bevestiging. De vraag is deze: Is de regeering gerech tigd een schriftcliike belofte te verbreken in 1923 (of '24), die ze in 1922 deed, dus in een tijd, dat we al in een financieela crisis zaten? Dit is de kwestie, en nu kunt u wel zeg gen of meenen, dat dit advokaterij is en dat een „gewoon" mensch moet inzien, dat er omstandigheden zijn of kunnen komen, waarin de handhaving van zoo'n besluit tegenover de overige bevolking weinig min der als (dan) „misdadig zou zijn", daar gaat het niet om. U heeft net zoo min, als wie ook een reugen toeloop hebben verwacht. Hiervan echter geen spoor, de opkomst is nog nimmer goo treurig geweest als dit jaar. De eene vereeniging was nog slechter ver tegenwoordigd dan de andere en daarom hul de aan die vereenigingen welke zich r.og de moeite getroostten om niet hun gewone vijf tallen uit te komen. Zit er voor de thuisblij vende vereenigingen dan geen eer meer in om elkaar de overwinning te betwisten en de beste schutters in 't vuur te brengen om met de eerepalm te gaan strijken 1 De besturen zijn in deze te laks en verantwoordelijk voor de Jan Salie-geest, welke er thans onder de schutters heerscht. Claudiu Givilus is zeker aan 't pot verteeren, daar behalve Het niet uitkomen van het korps, zelfs geen een lid zich op een der schietdagen heeft vertoond. Of is de zaak soms in liquidatie, het geenten zeerste zou worden betreurd. De naam van deze oude vereeniging staat toch nog te goed aangeschreven, dan dat zij zoo maar plotseling van het toonee! zcu verdwijnen. Zijn er mis schien veel zieken onder de leden of zijn de wapenen in de reparatie. Komt heeren, laat uwe neuzen weer eens zien. Wij kunnen u op de schietbanen nog niet missen. Met Gen, van Merlen is het niet veel beter gesteld. In 't geheel zijn slechts vijf schutters aanwezig geweest en deze heb ben nog getracht de eer van de eens zoo roem rijke vereeniging te redden, doch het mocht hun niet gelukken en zij moesten hun vaandel zelfs strijken voor de nog geen clrie jaar oude vereeniging Oranje van IJmuiden. Al waren zij dan ook met 2 eerste- 2 tweede- en 1 derde klasse schutters vertegenwoordigd, toch kon den zij niet voldoende punten bijeen schieten om althans als oude vereeniging de eer te redden. Ook hier waarschijnlijk vele zieken en wapens in reparatie. Beterschap dan heeren. Maar ook voor Vaderland en Koning liet het ditmaal aan jongere krachten over, of was dit misschien eene oefening om nieuwe korps- schutters te kweeken. De oude geduchte tegenstanders mankeerden allen op het appèl, zeker naar AjaxR.C.H. of Haarlem Blauw-Wit. Men kan ook beter aan 't lijntje Jen ©Inde hat-'V©i*brL8lkTvsn Jurgens' Planta, waarvan de prijs theme is veriaagd op 60 cents per pond, In het huishouden aan t© moedigen waartoe overigens de hoog- fljne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij da volgends prijzen disponibel voor hen, die gedurende de meenden OCTOBER en NOVEMBER var» dit Jaar blijk geven de grootste verbruikers van Jurgan s' PLANTA Plantenboter te zijn gowaeat. Als bewlje hiervoor kunnen alle verbruiker» In het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne iedlge Piamtacartons inzonden aan (Rectame-afdeellng). Aan.de verbruikers, die hat grootste aantal ledige Planta-carton* Inzenden, zullen deivofgendetprijzenworclen.ultgerolkf fa," V .«J* Ihdlerf eerilge prljswtnnsrs san' even groot aantal ledige Planta- cartons hebben Ingezonden,'; zat hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken vanniet meer daft vier regels, betrekking hebbende op Jurgons'Planta. (Hst 'mooista; gedichtje:ter beoordoallng van een .onpartijdig persoon»bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het elgendoms-^en.^pubticatlerecht dier gedichtjes komt dan aan t&nt. Jurgens' Matrgarlnofabrioken. 0 leder''verbruiker van Jurgens' Planta varkiaert stilzwijgend, door Inzending der ledige cartons,;zich te onderwerpen santen accoord ta gaan-mot bovenstaande regeling. 290 Verscheidene zeer interessante proeven werden op dit fornuis genomen, dat een over, bezit, die gebruikt kan worden, zooals de ovens van andere gasfornuizen, d.w.Z. zoo, dat de gasverbrandingsproducten kunnen toetreden en in den oven de bakhitte brengen maar door een klep kan deze oven zoo ge sloten worden, dat hij eveneens gebruikt kan worden als heete--lucht-over, zonder dat het verbrande gas toetreden kan. Door geheel vol maakt geregelde circulatie wordt de warmte door middel van alluminiumplaten gelijkma tig in den oven verdeeld, zoodat de tempera tuur overal absoluut gelijkmatig is, en keeren of draaien der spijzen niet noodig is. Over het algemeen verdient het braden of bakken met geopende klep de voorkeur bij schotels, die reeds gaar zijn, maar alleen even bruin moeten worden, en bij de gewone spijzen, vleesch, enz., terwijl bij het bereiden van koekjes, taart, visch, enz. men beter de klep sluiten en dus den oven als heete-lucht-oven gebruiken kan. In dezen oven krimpt het vleesch, zooals getoond werd, niet, maar zet het integendel uit. Het wordt gezouten op een rooster in de braadslede in den oven gezet, (geopende klep) cn in korten tijd is het prachtig gaar, terwijl het zeer sappig gebleven is. Met het nat, dat in de slede gedropen is, bereidt men dan met zeer weinig boter of vet de jus. Visch kan men in dezen oven, als heete- lucht-oven gebruikt (klep dicht) koken zonder water, terwijl in eiken anderen oven de visch bakken gaat, wanneer ze droog op de plaat wordt gelegd. Dit was dan ook een der mooi ste bereikte resultaten. Het is niet wel doenlijk, de geheele demon stratie weer te geven in één woord, de re sultaten waren prachtig. Het is dan ook voor onze dames zeer aan te bevelen, a.s. Vrijdag, wanneer de demonstra tie herhaald wordt, die deze maal reeds door zeer veel publiek (o.a. eenige klassen van de R. K. Huishoudschool) met volle belangstel ling gevolgd werd, deze bij te gaan wonen, en met deze kostelijke nieuwigheid in het bereiden van spijzen, waardoor zoowel dc zuinigheid als zindelijkheid en gemak ge diend worden, kennis te maken. De heer Kohlman, uitvinder der Kohl- man's kookpannen demonstreert hier ook neg even zijn vinding, terwijl van dezelfde fabriek als het fornuis ook nog gegarandeerd reuklooze gaskachels, electrische stofzuigers, e.d. aanwezig zijn en besproken worden. meerdering van personeel noodzakelijk is. De kosten van aankoop van 3 motorrijwie len met zijspan zullen bedragen in totaal 4.500.voor afschrijving (in 5 jaar) moet gerekend worden op 300.per jaar, voor onderhoud, benzine, olie enz, op 500.per jaar en per voertuig." B. en W. vragen een crediet van 4500 voor den aankoop van due motorrijwielen met zijspan. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk NAGEDACHTENIS J. W. SEVENHU1JSEN. Op den laatsten ouderavond der Rijks leerschool werd door eenige ouders dc wensch geuit de nagedachtenis van den heer Sevenhuijsen te eeren door het plaat sen van een eenvoudigen gedenksteen op zijn graf. Om dit plan tot uitvoering te bren gen, werd een commissie benoemd. Vrienden, kennissen, oudleerlingen, ouders van leerlingen en geestverwanten, die voor dit plan iets voelen, en wij vertrouwen, dat het velen zullen zijn, worden beleefd uitge noodigd hun bijdrage te zenden aan een der ondergeteckenden. A. B. HUYKMAN, Leidschevaart 237. C. HOUTZAGER, Oranjestraat 161. J. PRINS, Emmakade llr. „DE SCHOENMAKER EN ZIJN LEEST." Een der A, J. L.'s artikelen uit de rubriek „Uit het sociale leven" in de N. H, Crt. van 27 Sept., 2e Blad, heeft het bovenstaand op schrift. Niet echter naar aanleiding van dat artikel vraag ik geachte Redactie het woord. Alleen den titel neem ik over, om het twede artikeltje des heeren A. J. L„ getiteld „artikel 40" te bestrijden. Waarde heer Loerakker, dat U nu vol gens U, het geheele land in rep en roer is over de intrekking van art. 40 dat U nu ook eens daarover wilt schrijven, we nemen het U niet kwalijk. Maar dat U het doet op ccn_ wijze, die blijk geeft, dat U heele- maal niet op dc hoogte is met de zaak in kwestie, zie, dat nemen we U wel kwalijk cn te meer, waar U poneert als een dei- sociale medewerkers of yoorlichtcrs der N. Haarl. Courant. ook, aangetoond, dat die omstandigheden er zijn en nog minder heeft u aangetoond, dat geen ander redmiddel meer mogelijk zou zijn dan intrekking van „art. 40". Uw slotalinea doet de deur tot: „Aan tastbaar of niet aantastbaar, maar er zal in elk geval een weg moeten gevonden wor den, om art. 40 van het looneel té doen verdwijnen, dat ten slotte niet dan tot groote schade voor de betrokkenen kan gehandhaafd blijven." Men ziet het 'tis heel eenvoudig en ik begrijp niet, dat „heel het land in rep en roer is" immers „art. 40" moet verdwij nen, zegt de heer Loerakker. Of het recht is of onrecht, dat doet er niet toe. Intusschen geachte redactie ik wil niet meer plaatsruimte vragen ik had het waarschijnlijk heelemaal niet gedaan als het artikel als gewoon „ingezonden stuk" was verschenen en slechts de mecning van een persoon vertolkte, nu was het wat anders, waar het een medewerker gold, dien u waarschijnlijk met uwe verantwoordelijkheid dekt. Ik vind het dan ook jammer, dat u een kwestie als art. 40 is en dreigt te worden, zoo uitermate ondeskundig laat belichten. Overigens mijn besten dank voor even- tuecle plaatsing. Hoogachtend, R. J. J. HEIRMAN, Hoofd eener school. H i 11 e g o m, 1 Ocobcr. 1923. Wij hebben te voren en wel in een hoofdartikel in ons blad van 21 September („de bezuinigingsmaatregelen") onze eigen meening over de aangekondigde verminde ring der ambtenaarssalarissen weergegeven. Dat daarna een medewerker onder een vaste rubriek blijk geeft van een eenigszins afwijkende meening, daar kunnen wij toch moeilijk bezwaar tegen maken! Redactie N. H. Crt. De eindwedstrijd heeft plaats gehad en dc voorbereidingen voor de winteroefeningen worden alweer getroffen. De wedstrijd werd begunstigd door goed weer en men zou dan staan meetrappen, dan rijn vereeniging bij te staan in een zwaren strijd om de eerste plaats in den Haarlemschen Schietbond. Ook deze vereeniging verscheen met 1 1 j vijftal wat een vereeniging met zooveel leden toch niet tot eere strekt. Daarom nogmaals hulde aan dc andere vereenigingen welke het nog wel de moeite achtten om zich zoo sterk mo gelijk tc doen vertegenwoordigen en zeker hulde aan Oranje te IJmuiden voor de wijze waarop-zij zich ditmaal heeft geweerd. Ook spoedig zal met Gen. de Wet tc Santpoort rekening moeten worden gehouden, want daar bij zijn eenige schutters, die het ernstig mee nen, en reeds belangrijk in de schietkunst zijn gevorderd. Indien ook de andere heeren ern stig blijven oefenen, en dit moet niet bestaan in het schieten van 2 of 3 series zonder meer, dan zal ook deze vereeniging weldra een ern stige candidaat worden. Hoe komt het toch, dat zoo weinig leden van den Bond aan den eindwedstrijd hebben deelgenomen. De Bond is er toch om de lust in de schietsport aan te kweeken en gelegenheid te geven eikaars krachten te meten. Of zijn de prijzen niet mooi genoeg meer. Welaan dan, verdubbelt de contributie dan kan de inleg der series worden verlaagd en de prijzen kunnen mooier en meer in aantal zijn. Maar dit mag toch niet het hoofddoel zijn, men komt om te schieten en blijft men toevallig aan een prijs hangen, welnu des tc aardiger, 't Is te hopen, dat in dezen ziekelijken toestand spoedig beterschap intreedt. De uitslag is als volgt Korpswedstrijd I. 't Vijftallen. (2 prijzen). I 1. Gen Joubert 480 p. 2. BI. Comm.do. 475 p.3. V.V. en K. 468.4. Oranje 458 p. 5. Gen. v. Merlen 455 p 6. Gen. de Wet 444 p. 2e Vijftallen (3 prijzen). 1. Gen Joubert 462 p. 2. B.l Comm.do 461 p. 3. Oranje 417 p. Personeel le klas. 1. J. W. F. Fransoo 99 p. 2. H. P. Spoor 98 p.3. Alb. Bos 98 p. 4. M. J. Vink 97 p. 2e klas. 1. C. Meerdink 98 p. 2. J. Rompa 97 p. 3. F. Koclcmij 95 (97) 4. T. v. Tongeren 95 p. (89). 3e Klas 1. A. v. d. Ploeg 95 p. 2. F. Krump 93 p. (85) B. A. Dammers 93 p. ;A. T, B. M. Stachelhausen 92 (92). Vrije baan le klas 1. J. W. F. Franso Aan den Raad der Gemeente Haarlem is door de „Hanze" een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat zij met belang stelling heeft kennis genomen van het inge diende verzoek door de bewoners van de Gedempte Oude Gracht enz., om verplaat sing der Maandagmarkt; voorts van de polemieken, in de locale pers gevoerd, tus- schen de last en hinder ondervindende stad- en handelsgenooten eener-, en de be langhebbenden, in casu de buitensteedsche marktkramers, anderzijds: en ten slotte dc verweervergadering dierzelfde buitensteed- sche marktmenschen in St. Bavo gehouden en de daarin aangenomen motie; dat zij in ditstadium der zaak niet zal overgaan tot een bespreking en beoordee ling van het Marktvraagstuk zelve; dat zij thans alleen de aandacht van den Raad wil vestigen op den grooten hinder en dc ongemakken, die de Markt zeer be grijpelijk aan den Industrieelen- en Handel- drijvenden Middenstand, in die omgeving haar zaken drijvende, bezorgt (om van de particuliere bewoners nog niet te spreken) op de eerste plaats en op de stagnatie, die de Markt veroorzaakt in het geregelde en veilige stadsverkeer langs een zijner hoofd- adcren op de tweede plaats; dat toch vorige week bii de voorstellen in zake oprichting eener Motor-Politie- brigade in de toelichting met nadruk ge wezen werd op het feit, dat het veiligs verkeer in onze stad steeds i«eer moeilijk heden gaat 'ondervinden: dat de Industrieele en Handeldrijvende Middenstand, dit inziende, steeds ondanks groote schade in zijne zaken, njet het stads bestuur de bon coeur heeft medegewerkt en alle protesten heeft achterwege gelaten, tegen de verschillende maatregelen, de door den Raad genomen, in het belang van het verkeer weliswaar, doch in het nadeel van de winkelzaken, zooals het in cén richting berijden der straten, het rechts houden- enz. enz.; dat zij evenwel met bevreemding moet zien, dat, terwijl een hoofdader van het stadsverkeer in bet centrum steeds met toenemende onveiligheid bedreigd wordt door marktgedoe van niet-Haarlemmers, door den Raad zoo goed als niets daar tegen is gedaan; dat bovendien de gemeenteraad, toch ook beschermend dient op te treden tegenover een groote categorie van staclgenootcn, le den van den Industrieelen en Handeldrijven- den Middenstand, die, gcbukl gaande onder zware belastingen, steeds meer en meer be moeilijkt worden in het behoorlijk drijven hunner zaken. Redenen, waarom adressante den Raad verzoekt, aan een verplaatsing der Maan dagmarkt, op voorbeeld van zooveel andere groote steden, naar een meer rustige om geving, verwijderd van het ccntrumgewoel eener zich steeds uitbreidende stad, al zijn aandacht te schenken en, zoolani? deze zaak niet definitief haar beslag heeft gekregen, ter plaatse die maatregelen tc treffen, waardoor de hinder cn overlast der om wonenden zooveel mogelijk beperkt worden en het verkeer zonder levensgevaar kan plaats hebben. 100 2. J. A. J. Boeren 99.97 3. J. Linde man 98.97 4. N. v. Keulen 93.97.96. Idem 2e klas 1. H. v. d. Laan 99.98 f 2. C. Lindeman 97 3. J. Rompa 98.96 4. W. Waalewijn 98.94 5. J. v. Tongeren 96-95. idem 3e klas 1. T. B. H. Stachelhausen 99 98 2. N. Mens 98.96 3. C. Eldermans 96-94-92 4. J. Gulikcrs 96-94-88 5. F. var. Pelt 95-93. Gouden medaille C. Meerdink 44 X, 97. Zilveren medaille H. v. d. Laan 99.93 .97 Geluksprijs F. Bersee. Zaterdag a.s. prijsuitreiking b:> den Heer v. Holst, Hotel Vreeburg te Blocmendaal, waaraan verbonden is een wedstrijd in schie ten biljarten enz. om wild* Aanvang 3 uur n.m. Donderdag a.s. Bestuursvergadering. R.K. VOETBALCLUB „GEEL-WIT," HAARLEM. Secretariaat Westerstraat 71. Uilslagen 30 September: Beverwijk 3Ge el-Wit 1 - S. D. S. I—Geel Wit 2 4—1 Gecl-Wit 3S.D.S. 2 1—3 Wedstrijden Zondag 7 October: 1c elftal tegen Vitesse 1 op hun terrein, te half drie. 2e elftal tegen Beverwijk 4 op ons terrein te half drie. 3e elftal tegen Santpoort 2 op hun terrein te half drie. 4c elftal tegen Geel-Zwart JunM op hun terrein te half één. Het terrein van Vitesse is gelegen te Cas- tricum, op 2 min. afstand van bef station. Kleedkamer is in het café van den heer J. Twisk. Op de convocatiën zal bekend gemaakt worden met welke gelegenheid wij zullen gaan. Vermoedelijk zullen wij als dit op een gunstige voorwaarde kan, per auto of auto bus gaan. In de 1.1. gehouden vergadering v. d. R. K. Comm. v. Lich. Opv. is ons toegezegd, nat wij een eigen kastje krijgen in het kleedlo kaal op het Sportpark om gedurende de wedstrijd portemonnais, horloges etc. te be waren. Een bestuurslid van het spelende elftal zal dan de sleutel daarvan bij den heer Dreessen in ontvangst kunnen nemen, en moet deze na den wedstrijd weer aan hem afdragen. Waarschuwing. Beleefd doch dringend verzoeken wij de leden, 's Zaterdags bij het oefenen niet meer dan het hoogst noodza kelijke geld bij zich te steken en horloges en andere voorwerpen van eenige waarde thuis te laten, daar zich 1.1. Zaterdag weer het treurige feit heeft voorgedaan dat van een onzer leden, een portemonnaie met een tamelijk bedrag aan geld, is ontvreemd. Ook Zondags moet men zooveel mogelijk alles in de kastjes laten bergen, daar ook 1.1. Zondag hoewel iets van minder waarde, van een der ondergeteekenden is zoek ge raakt. Zoodra ons eigen kastje gereed is, zal ook Zaterdags een der bestuursleden met de sleutel op het veld aanwezig zijn. Nogmaals verzoeken wij de leden, in hun eigen belang aan ons verzoek te willen vol-' doen, ..HET BESTUUR. REN- EN TOERISTEN VER. „HAARLEM".' In verband niet de ehibivampioenschappen Ie Soesterbeng, hadden Zondag j.l keen wed strijden plaats. De wedstrijd-agenda voor dc maand Oc tober luid): 7 October: Kampioenschap lange afstand (40 K.M.) 54 Oct.: Cons'okities kampioenschappen. 21 Oct.: 1 K.M. Sprint wedstrijd (open voor alle l-cden) 28 Oct. Geen wedstrijd, in verhand met <le open rit van Ulysses. Voor alle wedstrijden 1) uur starten. Aangenomen als. weekend lid den lieer G; W. Comcvlo, K'loppersingel 67. Geroyeerd als werkend 'lid do IlGCT" P. B. Prencn, Javastraat 12, Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2