w In en om Haarlem. bi? ra omtrek. Donderdag 4 October 1923 46ste Jaargang No. 14553 PIT MMiiER BESTAAT HST 8 BL&B2WDESS. EEBSTE BLAD dsn Genseefiferaadi VELSEN HEEMSTEDE. KROMMENIE. CASTRICUM. ASSENDELFT. EGMOND-BINNEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HILLEGOM. ZILK. LEIDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. NOORDWIJK. WIJK AAN ZEE EN DUIN. ZANDVOORT. UITGEEST. BEVERWIJK. Ernstig ongeval te Beverwijk, AMSTERDMISGHE BEURS. - HEEMSKERK. 77, 77 77» toe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week ..ƒ0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers. 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE UAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel.' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 et-, op andere redac tiepagina's 60 ct. per -egel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij hebben het gisteren in een raadszit ting van vier uren over heel veel dingen gehad, maar over weinig Haarlemsche be langen. We hebben hooren praten over de al of niet bevoegdheid van ambtenaren om hun meening in het openbaar te uiten; over de dictatuur van het proletariaat; over de Vlootwet en het referendum cn daar tus schen in ook nog over een poliiie-motor- hrigade en de Maandagmarkt. Gelukkig, dat deze twee laatste zaken nog aan de órde zijn gekomen; anders hadden wij even goed een verslag van een Haagsche of Rot- terdamsche bijeenkomst kunnen schrijven. Men praat maar* in het wilde weg over alles en nog wat; maakt de Raad tot een tuiver politiek college, politiek dan ver- Sta:» in dien zin, dat men openlijk partij belangen in plaats van gemeentebelangen zit te verdedigen en het toppunt van ver wording, waarbij Thorbecke uit zijn graf komt, is dan, dat een der leden (de heer Peper aan het einde der zitting) zich durft beklagen, dat de voorztiter hem niet ge noeg aan het woord laat, hem „partijdig!" behandelt en de wethouders af zijn op- en aanmerkingen niet beantwoorden! Een dei- weinig verstandige woorden, die wij gisteren hoorden, was zeker wel dat van den heer Castricum, die op dezen communistischen uitval repliceerde: maar als de heer Peper ui!, dat er aandacht aan hem wordt gewijd, laat hij dan dingen zeggen, die hier in dc raadzaal op hun plaats zijn en ons niet uren lang ophouden met allerlei zaken, waarmee wij als Raad niets te maken hebben. Juist! dat antwoord paste beter dan de Voorkomende woorden van onzen altijd ioffelijken burgemeester, die verklaarde zich van geen schuld bewust te zijn, maar beloofde in de toekomst met nog grooter nauwgezetheid .de onpartijdigheid tegenover alle leden te zullen betrachten. Neen, inder daad! de voorzitter behoeft zich niet be zwaard te gevoelen; en als hem eenig ver wijt zou treffen, zou 't zijn, de al te groote lankmoedigheid, waarmee hij den communist en de soc.-democraten partijpropaganda laat voeren in den\ Raad; waarmee hij den heer Peper aanhoort, ^wanneer deze de geschie denis der maatschappij vanaf de schepping t.ot het Romeinsche Rijk, de middeleeuw-en en dc Fransche revolutie als communistisch docent aan 't doceeren gaat of ons vergast op verhalen uit dc Sovjet Republiek, Als de heer Peper bescherming vraagt voor zijn persoon, dan vragen wij bescherming van den Raad tegen dergelijke brutale uitbuite- rij der gemeenteraadsvergaderingen. Er is een groeiende neiging merkbaar, in Onzen Raad om dingen te behandelen, die geschikt zijn voor de tribune. Ook de S, D. A. P. die haar stemmencijfer bij de laatste verkiezingen leelijk zag achtcruit- loopen heeft daaraan blijkbaar behoefte. En de man, die dan het liefst naar voren komt is dc heer Poppe, al belooft het nieu we lid, de heer Joosten, hem als concur rent op zij te streven. De heer Poppe had in een der plaatselijke bladen een interview met den heer Bouman, den armenopzichter, gelezen en daarin dingen gevonden, die hem njet aanstonden. En deze sociaal-de mocraat is wel zoo weinig democratisch, dat hij dtzen ambtenaar het recht ontzegt er een meening op na te houden, Welke van dc zijne afwijkt. -Wanrteer in Amster dam een roode directeur van een tak van dienst, zeg van den woningdienst, rappor ten schrijft en sterk persoonlijke meeningen publiceert, niemand, die er aan denkt daar op critiek uit lc oefenen. Toen indertijd de ambtenaar Gulden in een vakblad van Am- sterdarfische gemeenteambtenaren met scherpe woorden, op het belecdigende af, het college van B. en W. aanviel en des wege ontslagen werd, stak er een storm van verontwaardiging op en rustte dc S. D. A. P. niet alvorens de ontslagen ambtenaar raadslid was. Maar een hoofdambtenaar in Haarlem heeft geen persoonlijke meeningen en ervaringen weer tc geven; dan moet hij er uit! 't Is daarom misschien goed, da! B. en W. in Haarlem den ambtenaren ver bieden over zaken of instellingen der ge meente liun meening openbaar tc maken. Op zich zelf betreuren wij dat; het jongste Tapport der Staatscommissie over wijziging der Gemeentewet heeft laten zien, hoever men de zelfstandigheid van hoofdambtena ren al wil drijven. Maar wanneer wij het bekrompen en enge standpunt van den heer Poppe bekijken, dan moeten wij B. en W. gelijk geven: neen heusch, het gaat in Haar lem jnet onze S. D. A. P. niet! Hoe ver de heer Poppe in zijn fanatisme gaat bleek gisterenmidag nog in den Raad, toen het hem onmogelijke was de repliek van den heer v. d. Kamp aan te hooren. Deze had een geheel dosier meegebracht om aan te toonen, wat ieder mensch met eenige ervaring trouwens wel weet dat er onder de bedeelden veel bezinksel der maatschappij is cn dat men heel verkeerd doet met te eischdn, dat allen, die zich voor ondersteuning aanmelden, maar als onschuldige slachtoffers van ziekte of. ma laise zullen worden beschouwd. Dan vervalt de heer Poppe in uitdruk kingen als: ze moesten Bouman maar eens opzichter bij de .Reiniging maken, dan zou hij op een goeden avond wel eens afge tuigd worden, ofwel: „de heer v- d. Kamp met zijn „slangenmanieren" enz. En als dan de heer v. d. Kamp er op wijst hoeveel kwaad er gedaan wordt met zulk optreden van den heer Poppe, waardoor de kwaad- Willige en onbetrouwbare bedeelden nog meer gestijfd worden in hun verzet tegen het burgerlijk armbestuur; dat de heer Poppe zelf maar eens een week ambtenaar van het B. A. moest zijn en moest trach ten zijn geduld te bewaren tegenover aller lei laagheden en beleedigingen, dan roept de heer Poppe uit, dat hij altijd beleefd en netjes blijft tegenover iedereen! Waarop de heer v. d. Kamp raak terugslaat: man, je kan hier, tegenover je collega's, nog niet eens je fatsoen houden! Ziedaar een kleine episode uit onzen Raad. Daarmee wordt de kostelijke tijd verknoeid. Dc heer Poppe had overigens weinig suc ces met zijn interpellatie. De heer Loosjes bracht hem op fijne manier aan zijn ver stand, dat het hem minder te doen was om den heer Bouman den hals te breken dan om het Burgerlijk Armbestuur te vervangen door een „instituut van maatschappelijke zorg, en dat het toch beter was daarover bij dc begrooting te praten. En wethouder Mr. Heerkens Thijssen draaide heel de in terpellatie den hals om door er op te wij zen hoe de heer Poppe met zijn vraag om een commissie van onderzoek naar onbe wezen beschuldigingen tegen den heer Bou man, bezig Was heel de rechtspositie der ambtenaren ten. onderste boven te gooien. En wat het overige betreft, B. en W. had den reeds toegezegd te onderroeken, hoe een regeling mogelijk zal zijn om de slacht offers der malaise, de echte werkloozen, buiten de bedecling te houden. Of men nu de leden van het burgerlijk armbestuur door ambtenaren gaat vervangen en op het insti tuut een anderen naam plakt, daarmee is de zaak zelf nog niet verbeterd! De heer Poppe zag zich wel genood zaakt zijn motie terug te nemen, al werd het hem door het plagen van den heer Pe per, die het weggeworpen balletje weer op ving, niet gmakkelijk gemaakt. We krijgen een commissie van onderzoek naar de prijzen van melk en brood, welke in Haarlem buitensporig hoog heeten te zijn. B. en W. hadden verzuimd in hun voor dracht ook een vrouw op te nemen en de heer de Braai was zoo hoffelijk zijn plaats aan mevr. Bakker af te staan. Alleen het „wilde" raadslid, de heer de Boer, was te gen deze commissie; ze is absoluut overbo dig, zei hij. Wanneer de prijzen te hoog zijn, gaan ze met de vrije concurrentie wel naar beneden. We krijgen ook een politie-brigade op motorrijwielen; maar 't ging op 't kantje af, De Raad besloot er toe met 17 tegen 16 stemmen. Er waren allerlei bezwaren en dc heer Slingenberg had het voorstel bijna den doodsteek gegeven. Alle motieven van B. en W. vond hij onvoldoende; alleen hier voor wilde hij zwichten, dat de motorrij ders van St. Hermandad een Intensiever controle in de buitenwijken konden uitoefe nen, terwijl daarmee een uitbreiding van het politiecorps werd vermeden wat dus besparing beteckende. Maar.daar kon dan wel bij de begrooting ovef worden ge praat. Bijna had de Raad hierin gebeten en uitstel tot de begrooting zou zeker afstel hebben beteekend. Toen kwamen de hulp troepen. Mr. Bruch waar staat een advo caat voor! leverde een schitterend plei dooi vóór de mijtorbrigadc, schilderde de brutaliteit, ja de misdadigheid van automo bilisten en motorrijders, die in duizeling- wekkenden vaart door onze straten rijden en den agenten bet nakijken geven. En te genover de heeren Kingma, Klein en de Braai, die hun vrees hadden uitgesproken, dat een v/edstrijd tusschen een agent-mo torrijder en een te snel rijdenden cnauffeur het gevaar in de straten nog vergrooten zou, steldp hij het feit, dat er nog nooit ge hoord was van een ongeluk met een politie motorrijwiel. De burgemeester wees op de goede wer king in andere steden en op de preventieve uitwerking en dr. Adrian hing een smarte lijk tafreel op van een ongeluk met doode- lijken afloop tengevolge van te snel rijden. Met één stem meerderheid liet daarop de Raad zich vermurwen en kreeg de Com missaris, die achter den burgemeester ver doken, zijn laatste adviezen nog had gesouf fleerd, zijn zin! De heer van Liemt had succes met zijn voorstel omtrent een andere regeling van de Maandagmarkt. Verzet van beteekenis kwam daartegen niet cn B. en W. hadden met prijienswaardigen spoed een advies van den heer de Jonge ingewonnen, hetwelk dc burgemeester voorlas. Dc "bezwaren Van den directeur van het marktwezen waren van ondergeschikt belang, zoodat B. en W. voor stelden met ingang van 1 Januari (tot zoo lang loopen dc abonnementen) een regeling in te voeren, zooals de heer van Liemt heeft voorgesteld en wel gedurende een proeftijd van twee maanden, welke termijn later, op verzoek van den heer van Liemt, tot drie maanden werd verlengd. Ofschoon wij voor ons er weinig over kunnen juichen, dat de tenten van het volk Israels nu voortaan voor onze bureaux zullen worden opgesteld, gelooven wij toch, dat de oplossing door Sen heer van Liemt aan de hand gedaail, een goede zal blijken. Vooral de gedachte verkeersregeling op de Oude Gracht lijkt on^ zeer geschikt. Moge hiermee nu eens bevrediging worden gewekt in een zaak, die de burgerij al zoo lang in beweging houdt. Ten slotte de motie tegen de Vlootwet, vermoedelijk te danken aan het nieuwe lid, den heer Joosten. Is nu niemand in de soc.-dem. fractie in staat om de singulariteiten van dezen homo novus, die zich met alle geweld in de raad zaal wil laten hooren, te weren? Een motie tegen de Vlootwet in een gemeenteraad; wie heeft zoo iets dwaas ooit gehoord 1) Maar on ze burgerlijke raadsleden zijn nu eenmaal te wellevend om een collega uit te lachen ook al verdient bij het dubbel en dwars. Hoffe lijk, zakelijk maar energiek draaiden de hee ren Slingenberg, Bruch en Loosjes de motie den hals om. Een nieuw lesje voor deri heer Joosten, hetwelk zijn al te groote ambitie wart moge bekoelen! 1) Dc heer Joosten moet er het verslag van de Amsterdamsche raadszitting van gis teren eens op nalezen. Daar was door dc communisten een motie tegen de Vlootwet ingediend en daar hield de sociaal-demo craat Pothuis tegen die motie een zelfde rede, als de anti-revolutionaire wethouder Bruch gisteren in onze Raad tegen den heer Joosten! O, politiek hoe vreemd zijn, uwe wegen! Treinvertraging. Niet alleen te Haarlem maar ook hier werd gisteravond' heet wat ge mopperd in icrband niet de treinvertraging door liet gebróken wissel nabij Amsterdam. De trein van 8.52 uit Haarlem zou om half 12 binnenkomen, aldus werd aangekon digd. Daar de IJmuider treinen toch geen reizigers naar IJmuiden konden brengen, bracht cm 10 uur een trein de reizigers voor Beverwijk en Uitgeest daarheen. DE HARINGVISSCHERIJ. In de laatste dagen van September was de aanvoer van haring in ons land niet groot. Gevolg daarvan is geweest een nog geregeld voortgaande stijging der pijzen. welke zich daardoor op het oogenblik op een zeer bijzon der peil bewogen, in .aanmerking althans ge nomen den toestand, waaronder we leven. De aanvoer is op verre na niet in staat ge weest te voldoen aan de behoeften van den handel en algemeen kon men dan ook in de afgelocpen dagen vernemen, dat er thans in- deraad zoo goed als geen haring in voor raad is. Over dit feit, indien het juist is r en het zal toch niet zoover bezijden de waarheid, zijn kan mei zich niet anders dan verbeu-- gen, daar er -eenige waarborg in iigt dat voor- loöpig zich goede prijzen zullen weten le handhaven. En een zoodanige waarborg is in dezen tijd van het jaar altijd wel noodig. De groote aanvoeren toch kunnen nog wor den verwacht. De zandvissc-herij is voor ons Hollandse hé haritjg-hedrijf in doorsnee (och het -belangrijkste deel van de teelt en deze móet als 't ware nog beginnen. Wel is normaal gesproken reeds een heel stuk van den tijd der zan-dvisschcrij verstre ken hetgeen toegeschreven moet worden aan de ditmaal ongekend lang aangehouden ha- nngvischcrij jn den Noord, waar zeer veel en zeer langdurig maatjesharing gevangen is en waar zelfs volgens ingekomen berichten tot voor enkele dagen nog flink gevangen werd, zij het ook dat meer en meer de yle haring zieli in de vangsten vertoont. Toch, al zijn we wat ver in den tijd geko men, is het geenszins uitgesloten dal toch op Doggersbank nog groote hoeveelheden haring gevangen zuilen worden. To-t voor enkele da gen waren de berichten vandaar niet erg moedgevend, maar de allerlaatste -dagen is ■dat al veranderd en op den zuid-west-punt van Doggersbank en ten westen, ervan heli- ben sommige schepen reeds groote vangsten gehad. Ook van -den vaslk-ant van Doggers- bank is dezer dagen een sloomlogger met een zware lading baring binnengekomen. Deze verschillende verschijnselen wijzen er op, zooals we in den aanvang opmerkten, dat de -ergsTe stilte al weer achter den rug is, en we in dc eerstvolgende dagen weer wat meer schepen tegemoet m-cgen zien, hetgeen aan' den handel ten goede kan komen, daar deze liet tcch bij zoo groote schaarschle niet zou kunnen volhouden. Onze Hoflandsche prijzen zijn op het oógen- ldi-k beslist te hoog voor een goeden buiten- lan-dsohen afzet; alle berichten, welke we de zer dagen uit de meest verschillende hoeken van Europa verkregen, •behelzen dat.Intus- schen schijnt er toch anderszins zooveel ver- k o ops ge legen heid te zijn, dal de aanvoeren cn de aanwezige voorraden grif legen de hooge noteering d-oor den handel overgenomen kon den worden. Met eenige prijsdaling in-tusschen zal wel licht in de toekomst gerekend moeten wor den, daar Holland zich op den duur niet kan handhaven op een niveau, dat ligt boven dat der buiteiUandscfje concurrenten. Haring is en ldijft een wercldmarklartike], waarvan dus ook de •wharde door de inter nationale concurrentie bepaald wordt. Omtrent -deze concurrentie intussc-hen hoort men telkens belangwekkende berichten. Niet slechts Noorwegen, doch ook Schot land en Engeland schijnen toch groote ver- koopen naar Rusland te hebben afgefloten en wet «enigermate, vooral wat laatstgenoemde landen betreft, thans gehandicapt te zijn. Mochten deze berichten juist zijn, dan zijn de, verkoóper-, gezien den huidigen nnirkt- S'tan-d, niet te benijden. Ook hier le lande" zijn in het afgeJoopen voorjaar onderhandelingen gevoerd over de afsluiting van een groot leveringscontract naar Rusland; op den toen genoemden prijs zijn deze onderhandelingen destijds niet afge sprongen, deze werd algemeen acceptabel ge acht. Niettemin is thans gemakkelijk vast te stel len-, -dat dit contract eer. ramp zou zijn ge worden, waaronder de reederijen wellicht be zweken zouden zijn. De loop der dingen heeft weer eens een keer te meer bewezen, hoe buitengewoon ge- zaken vooruit te Joopen vaarlijk het in hel hariiigbedrijf is om op de zaken vooruit te loopen; -er is letterlijk niets met eenige zékerheid over de toekomst sast te sletten en men heeft hel zoo volstrekt niet in de hand om jnvloed op den gang van Hét bedrijf uit tc oefenen. Personalia. Te Amsterdam is geslaaga voor hét examen acte K. IV. M. O. (Aard-, Delfstof- Plant- en Dierkunde) mej. P. M. Losccaat Vermeer, alhier. Tragisch. Een m-olo-rvfechsdhuit „De Twee Gebroeders" vervoerde vdsch van Helder naar Spaarnd'-a.m. De schipper K. H. werd bijgestaan door zijn 17-jarigen dekknecht E. H„ die zich vóór op de schuil, bevond. Het ongeluk wilde, dat de schipper -bij 't pas- seeren der spoorbrug over de Nauemaische Vaart door de verkeerde opening v-oer en ■de knecht niet, diep genoeg bukte, waardoor hij bekneld raakte tusschen de brug en de •roef, met het noodlottig gevolg-'.dat hij zijn nok brak en zijn eene kaak verbrijzeld werd. De ijlings ontboden geneesheer Dr. Tab-ma kon slechts den dood conslateeren. Men -d-en-ke zich de droefheid der ouders, die onmiddellijk ontboden zijn uit Helder, in, bij zulk een noodlottig einde van hun oudsten zopn. Diep tragisch voorwaar! Een nieuw ziekenhuis. Het as algemeen bekend in de plaats onzer inwoning, dat 't Verpleeghuis te klein is en bovendien ont ruimd moet worden, omdat dc N. V. De Vereen %-de Blikfabri-eken het perceel zelf noodig- heeft. Met groote vreugde zal dankt ons het niéuws' begroet worden, dat in de Bestuursvergadering van de afdeeting Krom. menie san „Het Witte Kruis" besloten is tot den aankoop van het -huis, bewoond door den heer A. Schut. Weliswaar moet de koop Hog bekrachtigd worden door de af deelt n-g, maar 't lijdt geen twijfel of ieder 1 id zal gaarne zijn stem er aan geven, want 't pand is groot, 'ligt in 't ïni-dd'sn van Krom menie en er bevindt - zich een groote tuin bij aan de Zuidzijde gelegen. Wel krijgt men nu de beschikking over meer vertrek ker, maar 't plan is 't perceel terstond uil te breiden en ',t in tc richten volgens de eischen des tijdis. Wij willen in deze voorat een woord van hulde brengen aan dokter Labberté. want men schatte de waarde van een flink verpleeghuis, waar bijna alle ope ra-ties verricht kifnnen worden cn de pa tiënten dus in d-e onmiddellijke nabijheid hunner dierbaren blijven, niet ie gering. Processie Heiloo. Ongeveer 50 personen namen deel aan dé processie naar Heiloo, waar door een Pater Gapucijn uit Velse-r- oord de H. Mis werd opgedragen en (te oe feningen geleid! Hel weer was schitterend, zoodat de wandeling eigenlijk meer een ont- .dao een inspanning was. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. v. G. F. Cimbaal en J. Riemcferh-of. Ondertrouwd; Niëolaa-s Noom en Trijntje Hijne. Overleden: Stijntje Oly, oud 55 jaar. eebt- gen-oote van C. Ooms. C a melis Heijne, oud 56 j„ echtgenoot van T. Neet-en. Gemeenteraad. Dc agenda .vermeldt: 1. Vaststelling van dc notulen der vorige vergadering. 2. ngekomen stukken'. 3. Be handeling voorstel van de gemeente Voor hout in zake wijziging der Gemeentewei ten aanzien van de forensenbelasting en bet daaromtrent gedane voorstel van den heer Zandbergen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek van den Raad van Voorhout voor kennisgeving aan te nemen en op het verzoek van den heer Zandber gen niet in te gaan. 4. Behandeling van het voorstel van den heer Schipper ten aan zien van betaling der kosten van verpleging van patiënten in sanatoria of z.g.n. open afdcelingen met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel omtrent de uit breiding enz. der straatverlichting. 6. Be. handeling ontwerp-verordening op woon wagens en woonschepen. 7. Voorstel tot bestemming van een gedeelte van het saldo dienst 1922 voor den dienst 1923. 8. Idem tot het dekken van de kosten van de werk verschaffing, door het nog niet bestemde gedeelte van het, saldo van den dienst 1921 ad 9586.27/2. 9. Voorstel tot het benoe men van een commissie voor de werkver schaffing. 10. Behandeling van het verzoek van dc R. K. Bouwvakpatroonsvereeniging om verlaging der stroomtarieven met voor stel van Burgemeester en Wethouders. 11. Benoeming lid Rekening-Commissie in dc vacature van Wethouder Kuijs. 12. Benoe ming leden Permanente Commissie en Scheidsgerecht wegens periodieke aftre ding enz. 13. Wijziging .-verordening op de samenstelling enz. der Commissie voor de Bedrijven. 14. Voorstel betaling uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1923. 15. Vaststelling kohier Rioolbelasting dienst 1923. 16. Behandeling ontwerp-verordenin- gen op de heffing en invordering van school geld. 17. Rondvraag. Rectificatie. In het jongste raadisverslag slaat -een lapsus. We laten den -heer E. Boon zeggen-, dat deze de commissie voor het werkeloozen-vraagstuk wil la-ten bestaan uit B. en W„ twee raad stoeten en 2 vertegen woordigers uil' dc organisaties,' n.l. één van de Roomsch-Kalholieke partij en één van-de S. D "A. P. In -dal verband spraken we van een card-iiwle font bij den heer D. Bijl, d 1 zijn oorspronkelijk voorstel wijzigde, waar door de arbeidersorganisaties werd-en uit geschakeld enz. enz. Na zeer nauwkeurige inlichting van den heer E. Boon blijkt, dat doze bedoekt heeft: een commissie, 'bestaande uit B. en W. met twee raadsleden; van die twee raa-dstècfen moest er een worden aangewezen uit de B-oomsoli-Kalholicike en een uit dc S. D. A. P.'sehc raadsfractie. Dit voorstel Boon, was -het resultaat der gehou-den besprekingen op de - fractievergadering der R.K. raad-sleden-. Burgerlijke .Stand. Geboren; 3 Sept. Jo hannes, z. van Cornrlis Ballus en Jaeoba van Ocrs. 7 Sept. Eduarda Johanna, d. van Johannes Hubertus -Kareis en Joihann-a Paulino van Cam pen. iB Sept. Wafterus Hyroniimus, z. van Gorn-clis Castricum cn Aafje Hoogland. 26 Sept. Jannetje, d. v. Cornell's do Groot en .liltje Hoogetboom, - 28 Sept. Cornelia Catharin-a Anna en Eine- rentian-a Aignes Gerand», d. van Wilhelmus Hubertus Post cri Cornelia Theodora van Kleef. 30 Sept. Petrus Adriaans, z. van En-ge-lbertus Hopman en Petronella Johanna B-ak-kuim. Ondertrouwd; 15 Sept. Martinus Genet, 30 jaar en Geertrui-da Ral lus 23 jaar. Getrouwd: 4 Sept. Adria.nu.-s Tervoort 46 jaar en Johanna Bakkum 35 jaar. 26 Sept. Bcrnardus Glorie 40 jaar en Pet-ro- nella Hudberts 27 jaar. Overleden: 3 Sept. Anna van der Molen wed. van B-emardus, Schoof, 93 jaar. Ongeval. Zondagavond kwam de heer K. van Egmoa-d aan den H-o-ef met zijn motor van Alkmaar) Waarbij bij in Heiloo het on geluk bad te vallen. De bestuurder moest per auto naar huis gebracht worden, waar Dr. Fischer geneeskundige hulp verleende. Gevreesd wordt voor hersenschudding. De heer O. die op de duo meereed, bekwam slechts eenige kneuzingen. Melkprijs. De vcnlersprijs der mel-k is met inganjg Van 1 Oct. met 1 cent per liter I [verhoogd cn gebracht op 13-cent, Gemeentezaken. B. cn W. stellen voor, in te willigen d-e verzoeken van mej. M. W. Weijers en mevr. d-e VliegerVan Welzen, om vergoeding voor het geven v-an onderwijs in de nuttige handwerken buiten deii gewo nen schooltijd. B. en W. stellen voor aan de openbare lagere scholen in déze gemeente geen ver volgonderwijs meer le -doen geven. Gemeenteraad. Vergadering van den ge meenteraad van Haarlem me rliedc en Spaarn- woude. op Zaterdag, den Gen October 1923, des voormiddags te 10 uur. De agenda luidt; 1. Ingekomen stukken en medodcelingeh. 2. Bertoeming leden van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacatures wegens overlijden vam den heer S. P. Vink en periodieke aftfediog der heeren B. P. Vink en M. van dèr Laan. 3. Verzoek van het bestur der R. K. school te Halfweg om voorschot op de gemeente lijke vergoeding bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1923, 4. Verzoeken van Mej. M. W. Weijers en Mevrouw C. de Vlieger—y. Welzen om be taling belooiiing voor lesuren gegeven, bui len de schooluren in 1920, 1921 en 1922, met voorste! van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel san Burgemeester en Wethou ders tot opheffing van het vervolgonderwijs. 6. Adres van Nic. Huisman om ontslag san huur voor 2 perceelen tuinland, adres sen van G. Krijgsman, c.a. om overname van huur dezer percee-ten en adressen van G. Krijgsman en A. Drechisler om weder- iahuur van landerijen. 7. Adres (1. san Reijendam e.a. betref fende aansluiting aan de waterleiding ,gn maken rioleering nabij Spaarndam. 8. Vadsltel'liin-g pensioensgirond-siaigen gei- meen te-ambtenaren. 9. Benoeming commissie Gemeenle-Begroo- Üng 1924. 10. Reclames Hoofd-, Omslag. Postduivensport. Alhier is opgericht eene vcrceniging van posttluivenhouders, genaamd „De Zwaluwen." Voorzitter is de heer T. Kuik, secr.-penn. de heer D. van de Reep. Zaterdag werden een 24-tal vliegers per spoor naar Roozendaal (N.Br.) gezonden, die Zondag te 9 uur daar werden losgelaten. De eerste arriveerden te 10.40; ze wisten hun woning terstond te onderscheiden, of schoon ze die reis nog nimmer hadden ge maakt. Concert. Gisteren gaf de Hillegomschc Harmonie-kapel haar laatste concert in dit seizoen in de Muziektent op het Hof. Dank zij het mooie weer was dc belangstelling der muziekliefhebbers groot. Aanbesteding. Gisteravond werd op het kantoor van den heer J. van TilHart man eene aanbesteding gehouden voor den bouw cener villa aan de Sixlaan, voor re kening van den heer van Til, onder Architect Joh. Kraay te Haarlem. De begrooting'was 22.500. De uitslag was als volgt; Fa. Salman en Vergunst te Lisse 18719; A. Leliveld Hillegom 19945; Donselaar Bennebtoek 20395; Gcbr. v. d. Putte Heemstede 20700; van der Zaal Lisse 24200, fr. J, van der Jagt en Zn. de-Hillegom 24350, Dc gunning is aangehouden. Afscheid Pastoor. F. J. van Nes. Zondag middag gaf de nieuwbenoemde Pastoor van Nieuwveen alhier zijn laatste congregatie der H. Familie. In een eenvoudig en hartelijk woord sprak hij de mannen toe, releVeeren- de hoe hij naar best vermogen hen had ge leid en vermaand, hem aansporend steeds trouwe leden te blijven. Na den afloop der Congregatie kregen alle leden gedegenheid den beminden Directeur persoonlijk te com plimenteeren en afscheid van hem te ne men. Inmiddels had zich een comité gevormd van enkele Dames die aan den vertrekken- den Pastoor nog een souvenir wilden aan bieden. Voor de zooveelste maal hebben de Martinus-parochianen hun offervaardigheid getoond en kon een aanzienlijke som gelds aan Pastoor van Nes worden ter hand ge steld om daarover naar welgevallen te be schikken. Gisteravond had aan de Pastorie déze aanbieding plaats, vergezeld van een mooie toespraak van Pastoor Krook. Pas toor van Nes was zeer onder den indruk en bedankte op hartelijke wijze, er bij voegen de, dat bij Hillegom aan het Altaar zal blij ven gedenken. Zoo vergezellen de beste wenschen Pas toor van Nes bij zijn vertrek naar zijn nieu we standplaats Nieuwveen, Donderdag 27 Sept. j.l., den tweeden dag dér Jubileumfeesten te Zi-lk is -door de feest commissie onder groote hilariteit opgelaten een carlon-nen poppetje, gehangen aan eenige kermisluchlballonnelj-es. Op een be geleidend briefje had de feestcommissie ge schreven, dat wie ...topic" terug zou bren gen een gul-den belooning zou on-Uvaiigient. Maandag 1 Oct. werd „Jppie" per post overgezonden -door -aten lieer D. J. Brouwer wonen-de te Wijbe (O.) Hij had „Jopie" ge vonden tusschen 'Wijbe en Raal-te. Het is niet bekend, of „Jop-ie" een noodlanding heeft moeten doen, d'ati wel of hij genoeg 'had van de luchtreis. Brand. Gisteravond omstreeks half elf, juist toen op iTct Schuttersveld, ter gelegen heid van Leiden's Ontzet, liet vuurwerk werd afgestoken, brak in bet pand Morschstraal 5, waarin een man-d-enmakerswerkplaats is ge vestigd, brand uit. Hei vuur vond volop voed sel in den daar aanwezigen voorraad man den cn tenen, lien oogenblik dreigde ook de auto-garage van de Leidscbe Autotaxi-onder- ncming, die aan de achterzijde van dit per ceel grenst, gevaar, doch door het spoedig op treden van de brandweer werd -dit voorkomen cn bleef do brand lot eerstgenoemd perceel beperkt. Na ongeveer een half uur was de brandweer het vuur meester. De bovenver dieping was geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. 4 OCTOBER. EERSTE KOERS BERLIJN (p.millioen) 0.00.50 PARIJS 14.82 BRUSSEL 12.57 y2 WEENEN I LONDEN 11.56 STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK 2.541/s ROME LATERE KOERS —Ju Barometerstand 10 uur v.m. 755. Achteruit.] OPGAVE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem van 2 hecrenlnnzen aan de Beecksanglilaa» No. 38 cn 39. Perceel I inzet 7500. Perc. Jl'inzel f 7450. - Daarna werd nog geveild bet woonhui-C aan den Romerkerkweg No. 39, waarvan d/ inzet 'luidde: f 5400. Personalia. Te 's-Gravenhagc heeft het] politiediploma A. Vink, alhier. met aanteekening behaaldJ Personalia. Te 's-Gravenhage behaald»} het politicdiploma, J. Praag, alhier. Personalia. Te 's-Gravenhage behaalde] het politicdiploma W. G. Snitser, alhier. Statuten. „Staatscourant" bevat dei statuten der Coöperatieve Boerenleenbank^ alhier. Gisteren is tc Beverwijk een ernstig on geluk gebeurd. De werkman C. B„ werkzaam aan den nieuwen gashouder te Beverwijk, stond in een kuil, toen plotseling een hoeveelheid aarde van achteren tegen hem aanviel en hij voorover sloeg met liet voorlichaam te gen een balk aan. Hij bekwam ernstig in wendig letsel. Hij is naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo", alhier, overgebracht, Hedenmorgen was dc toestand bev-redié gend. Medegedeeld door de SPAARNEBANK, Dc Beurs opende heden: prijshoudend. Brand. Ten huize van J. G. aan den Wijk- weg werd Woensdagmorgen door een voor bijganger brand ontdek 1. Dadelijk waarschuwde bij het gezin. Het bleek, dat een der vertrekken reeds in een dichte rookwolk gehuld' was. De bewoners die nog ter ruste lagen, haastten zich naar beneden en bet gelukte hun met behulp van den voorbijganger den verderen voort gang van het vuur -Ie sluiten. Hoe bot brandje, dal alleen eenig huis raad vernield heeft,! ontstaan is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Veiling. Ten overstaan van Notaris [Donker had Dinsdag de lyonkooping plaats V. K. j HEDEN 5% Nederland 1919 94 94 672 Nederland, 1923 99 99 Oude Vaart 79 Vi 78*/, dito Gem. Eigendom 69 V, 697, Mij. „Nederland'* 136 136 Scheepvaart-U nie 1057. 105 Rotterd. Lloyd 117 117 Holt. Lloyd Paketvaart 1117. 111 Oude Boot 55 55 Holl. Stoomboot 17 167» H. V. A. 4467» 448 Java Cultuur 3537» 353 Jurgens gcw. 497, 477» Koloniéle Bank" 1567 1567, Indische Bank J: U57, 117 Cert. Handel Mij. 125 125 Resc. dilo 1257 1257» Orion 26 - Geconsolideerd* 126 1257i Kon. Olie P i 3377, 335 U. S. Steel 917, 92 Marine cornm. 7 Vorstenlanden 165 166 Actions id. 165 159 Poerworedjo 937. 927i Oude Deli 2797» 278 Sen em bah 244 241 Deli Batavia 284 285 Amsterdam Rubber 1457, 1447; Serbadjadi f 290 Silau J'v 1137, 112 Wai Sumatra 1177, 117 Dordtscbe Pet 3207» 321 Southern Rails 35 357, Union 135 135 Anaconda 82 82 Wabash 'jTi! 87j 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1