De Hanze in Haarlem. Ingezonden Mededeeiingen BAARLESH3. Eeu mooi plan Personalia. Tentoonstelling van de ontwikkeling 'er Boekdrukkunst in Nederland. De Kerstmiskeuring. Politie Motor-brigade. „Herwonnen Levenskracht". Lezing over Esperanto. Centraal Drankweer-Comité. Vrijstelling Dienstplicht. Vrachtdienst HaarlemAlkmaar. Rijwieldiefstallen. Geloof en Wetenschap". t-en mooi seizoen voorbereid. Lezingen en cursussen. Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Feestavond in den Schouwburg. Oud Commissaris van Politie Van Goor t. 6P cent per regel. MODELMELK KARNEMELK Y O G H ff T MUZIEK. IM8EZQNQER. NIEUWS Socialistisch relletje tegen den Minister-President. GEilNCS® NIEUWS. DE ZORG VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Ledenvergadering Hanze. Tt.er. meldt ons: Door eenige tuinders cn bloembollen- Ywcekers van de parochie St. Bavo is het plan opgevat tot het aanleggen van den tuin om de katheÜvaal St. Bavo. Met waardeering vernamen wij, dat deze aanleg staal onder leiding van den heer Jan Kuijpcr Hzn., voorzitter van de Coop. Haar- lemsche Groenten- en Blocmbolienveiling, d;c op het gebied van bloembollenteelt een zeer gunstige reputatie geniet en van wlen wij dus met recht iets moois mogen ver wachten. Herinneren wij slechts aan de tuin- en l.erkversiering bij gelegenheid van het 25- ■arig bestaan der kathedraal, welke ook on der dezelfde leiding stond en waarbij deze zich geer. kosten en moeite spaarde en al les, evenals hij dit thans zal doen, belang loos verrichtte. Dat deze aanleg van de initiatibf-nemers veel offers en tijd zal vragen, zal men be grijpen, wanneer men den omvang van den tuin kent. Het plan is, om dezen tuin uitsluitend te beplanten met tulpen, hetgeen in het a.s. voorjaar zeer zeker een iraai gezicht zal op leveren, zich geheel aanpassende aan de cultuur van deze streek. Wij wenschen den ondernemerr veel suc ces en waardeering. Bij de Haarlemsche Orkest Vcreeniging is mei. Fr. Belinfante uit Amsterdam benoemd tot celliste. Minister Dr. J. Th. de Visser heeft zich be reid verklaard, de tentoonstelling persoonlijk op 10 November te openen. De tentoonstel ling zal voor een deel een retrospectief ka rakter dragen, ten deele een beeld geven van de moderne boek- en plaatdrükkunst in Nederland. Bij het retrospectieve deel zal ongetwijfeld een groote attractie worden ge vonden in de afdeeling Hollandsche uitvin dingen op plaatdrukgebied in de 17e en 18c eeuw, voor een groot deel afkomstig uit de verzameling van de School voor de Grafi sche Vakken te Utrecht, (voormalige collec- lie N. G. van Huffel.) Deze afdeeling bevat talrijke proeven op plaatdrukgebied, speciaal in oude kleurendrukken van de hoogste zeld zaamheid, De Kerstmiskeuring der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, zal worden gehouden op Zaterdag 22 en Maandag 24 December a.s. Naar we vernemen, worden de moloren, Motorbrigade, geleverd door de firma L. C. du Rieu. De kinderleven-actie van H. L. begint tceds meer en meer bekend te worden, ^eeds mochten wij van een dezer dagen ge- jouden leden-vergadering een bedrag ont vangen van 5.80, voorts een gift van 5 en van een collecte op een bruiloft 2.50. Donderdag 11 October zal in de zaal van 'de sociëteit St. Bavo een belangrijke lezing gehouden worden, uitsluitend toegankelijk voor katholieken. Een vooraanstaand Ka tholiek uit den omtrek zal een wetenschap pelijke lezing houden over: „Het Esperanto, doel en nut". Hei doel is, hel Esperanto meer in de Ka tholieke kringen ingang te doen vinden. Alle Roomsche mannen en vrouwen van alle standen, worden op 11 October ver wacht. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. Vrijdagavond hield het Centraal Drank weer-Comité een vergadering onder leiding van den 2en voorzitter, den heer W. P. J. Overmeer. Ingekomen was een schrijven van den heer M. A. Rcinalda dat hij bedankt als voorzitter van het comité. In de volgende verjSadering zal een nieu we voorzitter worden gekozen. Tot afgevaardigde naar de vergadering op 13 October a.s. te Utrecht van den Alge- mcenen Bond van Centraal Drankweer- Cemité's werden aangewezen de heeren Hartendorf, Vester en Overmeer. Besloten werd nog binnenkort een open bare propaganda-avond te organisceren, waarin de heer Ernst Meyer uit Zürich als spreker zal optreden met het onderwerp „Alcoholisme en misdadigheid". Deze bij- •enkomst zal afgewisseld worden door licht beelden. Met ingang van 1 November 1923 is vrij stelling van dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap aan W. Captijn; P. Breeu- wer en H. van de Reep. Mei ingang van Zaterdag is door Gebr. Eral- sieck een geregelde vrachtauto dienst geo pend van Haarlem naar Alkmaar. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een heevenrijwiel, dat geplaatst was voor een café aan de Spaarn-.vouderstr. Uit een werkplaats in de Pieter Kiesstraat is vermoedelijk een damesrijwicl.ontvreemd. Het bestuur van bovenstaande vereeni- ging heeft aan de leden een circulaire ge zonden, waarin gezegd wordt, dat het reden heeft om aan te nemen, dat de leden over hetgeen de Vereeniging in het afgeloopen jaar geboden heeft, met voldo.ening terug zien. Het Bestuur is dit een aansporing om op den ingeslagen weg voort - te gaan niet alleen, maar om te trachten nog meer te doen. Aan dit laatste is echter een natuur lijke voorwaarde verbonden: dat het aantal leden der Vereeniging toeneme. Ruim 200 leden voor een conglomeratie van meer dan 100.000 zielen is gèen cijler, waarop de Ver eeniging roemen mag. waar b.v. het veel kleinere Arnhem meer dan het dubbele telt. Om het ledental uit te breiden, heeft het Bestuur echter de medewerking van de leden noodig. Wanneer ieder lid erin zou slagen slechts één nieuw lid in dit jaar liefst in het begin aan te werven, dan zou het ledental verdubbeld zijn en het Bestuur in staat worden gesteld, niet alleen om contributieverlaging te overwegen, maar ook om uitvoering te gever, aan plannen, waarmede, zooals hieronder blijken zal, thani slechts een bescheiden begin kan worcren gemaakt. 1 De plannen voor het loopende jaar zijn de volgende: Voordrachten enz, voor begin October: Pastoor Al. Walgrave te Vollezeele (Belg. Brabant) een der gron digste kenners en vereerders van Guido Gezelle, met een voordracht over dezen grooten dichter voor einde October: G. Th. van den Bosch, over het herlevend Kennemerland en de plannen tot herbouw van de abdij van Egmond, (met lichtbeelden). voor begin November: Henri Chéon, de groote Kath. Fransche dramaturg, een der meest representatieve mannen van het Ka tholieke réveil in Frankrijk. voor begin December: Dr. Stan Leurs te Antwerpen, over een onderwerp van bouw kunst, waarschijnlijk: do moderne kerkar chitectuur in Nederland (met lichtbeelden). voor eind December: Bernard Verhoeven, dc bekende conférencier. Onderwerp nog nader aan te geven. voor Januari: Mej. Dr. J. B. L. Hol, do cente aan de R.-K. Leergangen, die de leden in een voordracht met mooie lichtbeelden in de geheimzinnige gletscherwereld zal verplaatsen. voor Februari: Mej. Francisca van Leer S.R.S., over Eucharistie en Bekeering of: De bekende Missiefilm. voor Maart: Joseph August Lux, de be kende Oostenrijksche kunstenaar, die waar schijnlijk een met muzfek geïllustreerden Schubert-avond geven zal (met lichtbeel den). voor April: Dr. A. F. J. Portielie, inspec teur van „Natura Artis Magistra", die aan de leden reeds bekend is en wederom met een zeer belangwekkend onderwerp voor den dag zal Lomen, natuurlijk met lichtbeel den verduidelijkt. Cursussen. Voor de Vereeniging is dit iets nieuws, maar naar het bestuur vertrouwt, voor de leden een groote aantrekkelijkheid. Op het program staan 3 cursussen, te weten: Vóór Kerstmis: een cursus van 6 a 8 avonden, te geven door Dr. Xaverius Smits, over de Kunst der Christelijke Oudheid. Na Kerstmis: een cursus van a 8 avon den. te geven door Dr. Th. Malcaay O.E.S.A., over de wijsbegeerte van Plato tot Augus- tinus en een cursus van 6 a 8 avonden, te geven door Dr. Fidentius van den Borne over een onderdeel der Kerkgeschiedenis. Over deze cursussen zullen tijdig nadfere mededeeiingen worden verstrekt. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, welke voordeden aan het lidmaatschap van „Geloof en Wetenschap" verbonden zijn. Het bestuur doet daarom nogmaals een be roep op de medewerking der leden om nieuwe leden te werven. Zij kunnen dit doen, hetzij door zclven aan het werk te gaan. hetzij, indien de tijd daarvoor ontbreekt, nan den Secretaris de namen op te geven van hen, die zij meenen, dat voor een lid maatschap in aanmerking komen. De Vereeniging opent het seizoen met een vergadering op Woensdag 10 Oct. 's avonds 8 uur in het gebouw van de St. Josephge- zellenvereeniging, Jansslraat 59, waar de ZeerEerw. Heer Al. Walgrave, Pastoor te Vollezede (Belg.-Brabant) een lezing zal houden over Guido Gezelle. Vrijdagavond bood deze vereeniging ter ge legenheid van baar 50-jarig jubilé een feest avond aan hare loden aan, in den Schouw burg. Janswefi 't Is een groot succes geworden. Voor een stampvolle zaal werd een programma afge werkt, waarvan het hooren alleen reeds de, zekerheid gaf, dat er iets bijzonders zou ko inco. Modewerking verleenden: hel Dubbel Mannenkwartet „Inter Nns", dir. N. Hooger- werf: Joh. Hans, declamator; de heer en me vrouw KolderieHartje en last not least «Ie Amateur Jazz-Band „Don 't Cry", leider Willy Versteeg. Do voorzitter opende den avond mei «enige woorden van welkom, terwijl hij zijn dank baarheid uitsprak ioor allen, die van hun belangstelling bij dit jubilé blijk hadden ge geven en ook voor do dames, die zich be langeloos voor den stand in hel Brongehouw hadden beschikbaar gesteld, verder voor de nieuw opgerichte Padvindorscolonne tot hulp voor gewonde dieren. Dan kondigde spr. aan, dat als extra nummer vóór de pauze een film zou worden vertoond, weergevende hel redden van verongelukte Alpenreizigers door St. Bernardshonden. Deze film was welwillend afgestaan door den lieer D. dc Clerrtj, uit Zamlvoorl. Als programma leider trad op de heer J. Kolderie. Op de hem eigen amusante wijze leidde hij de verschillende nummers in. Alleereersl kwam hel dubbel mannenkwar tet „Inter Nos". De inleider had wel terecht gezegd, dat goeden wijn geen krans behoeft. Zóó gaaf en zóó subliem Ie zingen is slechts weinige kwartellen gegeven. Dal dit hier be reikt is, is te danken aan de eminente leiding van den heer Hoogerwerf. Joh. Haus trad op mei een sprookje „De Zelfzuchtige Reus" en bet verhaal van een Gymnasiast „Eerste liefde", in welk laatste nummer hij wel op z'n besl was. Kn locn. Ja, loen kwam „Don '1 Crv" Hier hebben we opgehouden met schrijven. Wie „Don 'I Cry" wel eens gehoord heeft, weet. dal hij onder het snel van die „ama teurs" wel moet luisteren. Ken applaus-salvo brak los. zooals mis schien in langen lijd binnen die muren niet gehoord was. 'tWas één rhylhmisch meeleven van de hcele zaal. Tot vijf, zes keer moest „gehaaid" worden, maar de bóeren lieten zich (jammer) niet vermurwen. Na nog eenige nummers van „Inter Nos" kwam de aangekondigde extra film.- Zeer in teressant was het, die speurders over de sneeuwvlakten van rfen grooten St. Bernard te zien gaan; hoe ze den verongeluk Ie vinden, hem belikken, bevoelen, verwarmen, door zich op hem te leggen en hoe ze hun vondst mel den. De» film werd met aandacht gevolgd. Na de pauze traden verschillende artisten nog eens op. Alles nauwkeurig le beschrijven zou te ver voeren. Ailer.n nog een woord van lof aan den heer Kolderie, die onder begelei ding van zijn echlgenoote een tweetal zeer aardige liedjes ten beste gaf. De vereeniging bad dezen avond niet beter kunnen verzorgen. Te Heemstede, waar hij den laaislen tijd woonde, is in den ouderdom van 79 jaren overleden de heer H. J. F. A. A. M. van Goor. tol 1918 commissaris van politie hier Ier -lede. Met oud-commissaris Van Goor is een man heengegaan, die algemeen bekend was, doch vooral in Haarlem en hare omgeving, ■in welke plaats hij 28 jaar lang commissa ris geweest is. Op en top militair als hij was, voerde de heer van (ioor een uiterst strenge discipline door in liet politiekorps, welks organisatie hij onder zijn commissariaat steeds Ir ach He te bevorderen. Daarbij spTong hij uiterst zuinig om met de middelen, der gemeente. Met zeer geringe kosten trachtte hij órde en tucht in Haar lem Ie handhaven en wel steken -dé po-liI ie- txsgrootirgen en, rekeningen van dien tijd bij de andere af door soberheid, zuinigheid en door hun betrekkelijk geringe cijfers. Reeds in 's Hertogenbosch haid hij, eerst als inspeclenir, later als commissaris zeer 4'v Ms HEE.MST.EDE' - TELlÊt.lTiafeolSs1 VAN 9 - tS EN 2 - 5.30 UU groole ondervinding opgedaan en onder de commissarissen van zijn tijd wordt hij ais een der besten geroemd. Hij ging door zijn groote ondervinding van ais commissaris alleen reeds meer clan 40 jaren, door voor doorkneed te zijn in de practijk. In Haarlem heeft hij o.m. zijn 40-jarig ju bileum als commissaris van poli lie gevierd en zijn zilveren feesl als commissaris le Haarlem. Hieronder lalen we nog eenige data vol gen uit liet leven van den oud-commissris. De heer Van Goor werd geboren 10 De cember 1844. In 1869 werd hij inspecteur van politie te 's-Hertogenboseh, in 1874 commissaris van politie aldaar. Bij Kon. besluit van 10 Augustus 1892 werd hij be noemd tot commissaris van politie te Haar lem, waar hij l September d.a.v. in functie trad. 1 Mei 1918 verliet de heer Van Goor met pensioen den politioneeten dienst. Oud-commissaris Van Goor was ridder in de orde van Oranje-Nassau. KREUZCHOR UIT DRESDEN, Wie h-et absolute rcin-zingen van dit koor met zijn blanke jongens-sopranen en mooie volle alten niet kent, zal zich moei lijk een voorstelling kunnen vormen, welke artistieke hoogte met zulk .een ensemble bereikt wordt. Het is de ideale koorklank in de eerste plaats, die de vrome motetten van een Johznn Seb. Bach in zulk een hemelsche reinheid interpreteert; die koor klank, die door onze gemengde ensembles, op hoogst-enkele gelukkige uitzonderingen na. wei nooit bereikt kan worden. Dit is ook dc klank, die wij voor onze kerkkoren behoeven; de énige mogelijkheid om dc v/ierookgeurige melodie van den liturgi- schen zang geen geweld aan doen. De weg is voor onze katholieke koren als aange wezen. Dit protes-tantsche koor beschaamt ons wel zeer! Het 80 zielen sterke koor zong Bacn's lied „K-ommt Seel-eu, dieser Tag", in vier stemmige zetting van Georg Schumann op een wijze, die het karakter van dit lied geen geweld aandeed; de heerlijke onbe vangenheid der scpraanstemmen voerde ons naar oorden waar de ziel van den Thomascantor na dagen van harden arbeid zijn rust vond. Men weet voor wie hij die liederen schreef en waarom zij aldus tot het allerschoonste behoor en wal Bach ons na liet. Dit lied was alzoo als inleiding uitne mend geplaatst. Wij waren voorbereid om d-: schoonheid van Bach's subjectieve toon- poëzie in uns op te nemen. Wellicht ook daarom maakte het geweldige motet ',,D?r Geist hiift unsrer Schwaehhedt auf" iden indruk, dien men wel nooit meer zal ver geten. Men mag hel alleen bejammeren dat door al te scherp aanzetten d-er conso nanten (ik herinner hier vooral aan de slot-s in d-e dubbelfug-al d-e aandacht te veel op de techniek werd abgeledkt. Nu komt gelukkig eon zin als: „Dor weiss wes des Geistes Sinn sei" meer op spraaklessen voor dan in dis 'poëzie, maar het storende, dat die enkele gevallen te weeg brengen, kan men uit den weg gaan, zonder in 't onder uiterste te vervallen, dat we bijv. bij het Berliner jongenskoor opmerkten, waar alle consonanten absoluut omsluierd wer den. Wil men weten hoe de koorklank is wanneer zij niet door sterk gepronon ceerde sisklanken wordt ontsierd, dan her inner ik b.v. aan Glinka's Lobgesang (in Duitsche vertaling], inzondeheid aan het „A-men". Hier was wel bei summum van vocale klankschoonheid. Men kan zich voorstellen hoe voor de kinderlijke ziel van den Russischen boer bij bet binnen treden der glanzend-verlichle kerken de hemeldeuren wijd zich openen, als hem de klanken van Bortniansky's koren tegenklin- ken! Daar was ook de machtige stem van ons orgel, waardig en met verwonderlijke reJ gisterbehccrsching bespeeld door den cr-ga- nist der Kreuzkirche Herr Pfannstichl. Zijn attouch-emer.t kon ons in den opzet van Bach's fugathema niej bekoren, althans op de plaats waar wij zaten, en niet de slecht ste!, klonken de tonen te veel gebonden, al neemt men aan dat vanaf de orgelban-k een andere uitwerking gehoord wordt. De orga nist is echter een meester in liet verkrijgen van een machtig sloteffect. En bovenal zij geweien op zijn uitnemend geslaagde begeleiding van de solo voor violoncel, die onder de kunstvaardige han den van Herr Hans Botermund, eveneens uit Dresden, een indruk van voornaamheid te. weeg bracht. Men moge in Locatelli's muziek een beetje heel erg den invloed van den generaalbas-tijd proeven, zij is ons toch liever dan de z.g. fuga van den knappen contrapuntist Rheinberger. Als alle fuga thema's zóó zijn. welken indruk moet dan wel zijn „Akademische ouverture", zijn laatste werk, op ons maken, een fuga met maar even zes thema's. Zij moge een docu ment zijn voor Rheinbergcr's contrapunti- sche kunst: wij leerden bier César Franck kennen en zijn niet hoog genoeg te schatten bcteckenis voor de ontwikkeling, der todYi- kunst. De na-Mendelssohniancn hebben voor ons slechts historische bcteekenis. Het slot der sonate was weer groszartig! Wat Prof. Otto Richter als leider van hel koor vermag, had hij in Bach's motet ge toond. Thans voerde hij met zijn koor tot slot vier Kerstliederen uit, die voor de meeste de'r toehoorders zeker een welkome herinnering waren aan het optreden van de Drcsdenarcn alhier in bet vorige seizoen. Laat hen elk jaar terugkomen, ook dan wan neer hun belanglooze hulp ten bate der „Ned. Centrale voor vakantiekinderen uit Duitschiand" niet meer noodig zal zijn. Voor den inbond van deze rubriek steB de Redactie zich niet aansprakelijk OVER DE WERELD. Op 24 October a. s. zullen de Katholieke vrouwen van de gansche wereld zich ver eenigen in een negendaagsch gebed om van God den wereld-vrede te verkrijgen. De R. K. Vrouwenbond van Nederland heeft dit voorstel gedaan aan de Inter nationale Unie van R. K. Vrouwenbonden en 'de Nederlandsche vrouwen hebben dezen zomer allen te ramen gebeden, dat dit voorstel in goede aarde zou vallen. Want iets anders is het te bidden om zegen en voorspoed voor 't eigen land, dan vere-enigd te smeeken om den vrede in de wereld, dat is: het vergeven en ver geten van geleden onrecht cn geleden smaad, het niet meer triomfecren over een gevallen vijand, het niet meer wrokken over ellende cn smart, het berusten in de nederlaag. Dat is: alle gedachten aan haat en wraak, alle gedachten aan oorlogsglorie cn bloedigen triomf verbannen uit het hart cn daarin alléén willen do-en heerschen de gedachte aan -het groote gebod: Gij zult uw naaste liefhebben gelijk u zelf". En dat die vrede, die liefde, die eens gezindheid zullen heerschen, daarvoor wil len dc- vrouwen van de gansche Katholieke wereld bid-Jéii. 12 bij de „Internationale Lig-a" aangesloten bonden, dus 43 verschil lende volkeren hebben het voorstel van Nederland aanvaard. Millioenen vrouwen, één van geest door de waarheid, zullen smeeken éen van hart te worden in de liefde! Millioenen vrouwen zulen op den feestdag van Allerheiligen tot de H. Tafel naderen en de Strijdende en de Zege pralende Kerk zullen dien dag zic-h ver eenigen en den Heer van hemel en aarde smeeken: „dona nobis pacem!" Wij bidden om vrede van Hem, bij Wiens geboorte de Hemelen r-uischlcn van vrede, Die als hoogste goed den vrede bracht aan de Zijnen na Zijn Verrijzenis. Wij bidden Hem niet om zegen over onze wapenen, waarmee ged-ood zal worden, wij bidden om vrede en liefde, om de hoog ste en beste gaven Gods. Zou hij ons dan niet v-erhooren? En we zien deri vrede, dien we afbidden niet als een tijdperk van louter stoffelijke welvaart, van loome rust en zelfgenoeg zaamheid. We gelooven niet aan het Pa radijs op aarde, wij gelooven en wij hoopen het Paradijs daarboven le bezitten. Wij weten dat lijden en strijd zullen blijven. 'Wij willen den vrede om te wierken voor God en voor den naaste; om op te bouwen wat haat en zonde hebben verwoest. Maar dien vrede zien wij als een tijdperk, waar in de mensch eindelijk zich af zal k-eeren van oude barbs.arsche opvattingen en 'net woord „moed" niet meer zal verbinden aan broedermoord en verwoesting. Al de vrouwen door de „Internationale Unie" saam verbonden zuilen bidden. En in al die harten besproeid door den dauw van het gezamenlijk gebéd, zullen de vredesged-achtcn kiemen en tot daden rijpen in eigen kring en in het maatscbappe- pelijk leven. Wanneer men de georganiseerde Katho lieke vrouwen heeft gemist op de vredes congressen. dan is dit, omdat de H. Vader aan de „Unie der Vrouwenbonden" ver bood samen te werken met neutrale ver- eenigingen op welke wiize ook. Zeker niet omdat zij afkeerig zijn mede te arbeiden aan het apostolaat des vrc-des. waartoe Z. H. den Paus ons wel degelijk aanspoort cn oproept. Laat dan geen enkele Katholieke vrouw deze Novene verzuimen, zij weze lid van een Vrouwenbond of niet. Vooral ook de religieuzen van ai onze verschillende kloosterorden moeten met haar gebed medehelpen. Moed laa' uwe kleine kinderen mee bidden, het gebed der onschuldigen dringt door de wolken. .Geef vrede, o Heer, 'aan die op U hopen, verhoor dc gebeden van uw volk!" ALB. STEENHOF—SMULDERS. Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad, waarvoor mijn harteüjken dank. W. DEKKER, Kritzingerstraat Schoten. Zaterdag 29 September stond er in uw blad, een waarschuwing tegen mij aan Bur gemeester en Wethouders der gemeente Schoten, wegens het overtreden der waren wet 1919. Het viel me ontzettend tegen dat ik op een dergelijke wijze in de kranten werd bekend gemaakt, want 'f lijkt wc! of ik een ernstige zakelijke misdaad begaan heb. Laat ik het publiek en inzonderheid mijn clientele de verzekering mogen geven dat ze nooit bevreesd behoeven te zijn door mij be drogen te zullen worden, zij die daaraan twij felen zouden kunnen informeeren bij men- schen die met mijn zakelijke aangelegenheden op ds hoogte zijn. Sinds de bakkerswet is in getreden dat we des morgens om 6 uur pas kunnen beginnen hebben de bakkers het ont zettend druk. Zoo is het dan bij mij één keer voorgevallen dat op een morgen in Mei door mijn knecht in haast een abuis werd gemaakt met één broodje waarover door den contro leur, die juist dien morgen bij mij kwam on derzoeken, proces-verbaal werd opgemaakt. Dat zulks na eenige maanden in de bladen wordt gepubliceerd is mij een raadsel temeer daar het de eerste keer is dat ik beboet ben geworden, terwijl-de bakkers in Elaariem ver scheidene malen beboet worden voordat er een publicatie volgt. Ik hoop dan ook van harte dat 't vertrouwen dat ik tot heden ten volk heb genoten bij voortduring bestendigd moge blijven, de verzekering daarbij gevende, dat de kwantiteit en de kwaliteit steeds in goede orde zullen zijn, Dooi de Vereeniging tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren cn beambten in 's Rijksdienst (H.O.R.A.) id een Herstel lingsoord opgericht te Ede (Geld.) De offi- cieele opening zal plaats hebben op Zaterdag 6 October a.s. De socialistische postbond nu is hevig ontstemd over het feit, dat het H.O.R.A.- bcstuur den Minister-President voor de offi- cieele opening heeft uitgenoodigd. Het be stuur van een Centralsri Bond (C.B.P.T.T.) wendde zich nu tot het H.O.R.A.-bestuur met verzoek aan de Regeering te berichten dat op de aanwezigheid van den Minister- President onder de huidige omstandigheden geen prijs meer wordt gesteld. Het bestuur van H.O.R.A. deelde mede, dat, waar bereids in alle groote bladen en in de organen van Rijkspersoneel de opening door den Minister-President is aangekon digd en de nocdige maatregelen daarvoor reeds zijn genomen, het tot zijn spijt niet aan het verzoek kan voldoen. De C.B.P.T.T. heeft daarop besloten zich bij de opening niet te doen vertegenwoor digen en zijn leden opgewekt eveneens dien dag niet bij de opening aanwezig te willen zijn- De Maasb. teekent hierbij aan „Het standpunt van den socialistischen postbond, die dc opening van een neutraal sanatorium aangrijpt om een relletje te ma ken tegen den Minister-President, is zoo benepen dwaas, dat we er geen woord aan willen verspillen. Het antwoord van H.O.R.A. lijkt ons vrij onduidelijk. Volgens bovenstaande lezing welke afkomstig is van den C.B.P.T.T., Zou men er uit opmaken dat liet voor het bestuur spijtig is den Minister-President niet meer te kunnen afzeggen. Het valt ons moeilijk dezen gedachtengang bij het be stuur van H.O.R.A. te veronderstellen, doch een nadere verklaring in deze lijkt ons niet ongewenscht." Wij lezen in ,,De Schakel" In Amsterdam, met zijn ruim 700.000 inwoners, wonen pl. m. 36.500 mannen cn vrouwen, die 65 jaar of ouder zijn. Gelijk bekend, zijn er van deze zeer vele steunbe hoevend en ctaardoor min ot meer athankêlljK van instellingen van weldadigheid. Het feit alleen, dat er in de Hoofdstad meer dan 70 gestichtjes en hofjes zijn, waarin oudelieden ter verzorging zijn opgenomen, zegt reeds veel over dc uitgebreidheid van de zorg voor de ouden van dagen. In deze ge stichten en hofjes worden bijna 4000 oude mannen en vrouwen verzorgd (2582 in ge stichten en 1336 in hofjes). Doch niet alle hulpbehoevende oude lie den zijn in gestichten vele worden ook thuis met geld-of natura-bedeeling gesteund. Het aantal dezer bedroeg in 1921 zelfs 5000. In 't geheel worden er dus bijna 9000 man nen en vrouwen van 65 jaar of ouder door instellingen van weldadigheid gesteund; dat is een vierde gedeelte van alle'36.500 in Am sterdam wonende oude lieden. Onder deze behoeftige, oude lieden waren naar verhouding veel meer vrouwen dan mannen van alle oude mannen werd er nl. 1 op elke 5 gesteund, van de vrouwen 1 op elke 4. Hoeveel oude ieden behalve de hierboven genoemden een uitkeering krijgen ingevolge de invaliditeits- en ouderdomswet., is niet precies bekend doch dat het er vele duizen den zijn, is zeker. Krachtens de invalidi teitswet kregen op 31 December 1921 reeds meer dan 11.000 oude lieden een rente uit gekeerd het aantal dergenen, die een rente krijgen ingevolge de ouderdomswet, kan ongeveer op het dubbele van dit aantal wor den geschat. Deze cijfers geven niet alleen een indruk van de- behoefte aan steun der oude lieden doch tevens van de uitgebreide maatgelen welke te Amsterdam te hunner verzorging en ondersteuning zijn genomen. Of deze zorg evenredig is aan de behoefte, valt echter niet uit deze cijfers af te leiden. PAARLEMOERVISSCHEN IN ARTIS. Uit Amsterdam wordt geschreven In 't van exotische kleurenpracht fonke lend lichlidenbassin in de groote zaal van het Aquarium in Artis is weer een paar Brazili- aansche paarlemoervisschen met „broeden" begonnen. Mannetjes en wijfjes hebben een flinken nestkuil gemaakt door bekken vol zand op te happen en op eenigen afstand weer uit te bla zen. Toen de nestkuil gereed en de kuit ge schoten en bevrucht was, had het paar „de handen vol om de roofgierige medebewoners van het Aquarium op een afstand te houden, afgezien nog van de zorg, die er van bet schoon houden der eieren en het met behulp dei- borstvinnen toevoeren van een verschen wa terstroom gedurig moest worden gewijd. Merkwaardig genoeg hebben de visschen blijkbaar te zeer door de medebewoners in hun broedverzorging belemmerd thans hun broedsel overgebracht in de beschuttende ruimte van de naburige afvoerpijp van het bassin. Een zekere plasticiteit, gepaard gaan de met eenig doelbesef, zal aan deze het be wust „instinct" min of meer te buitengaande handeling wellicht niet ongezegd kunnen worden. Men kan thans het volijverig en in de prach tigste kleuren prijkend ouderpaar voortdu rend bezig vinden met de verzorging van hun broedsel, waarvan een aantal larfjes in een afzonderlijk tafelaquarium van de kleine zaal door het publick van viak nabij kan wor den bezichtigd. Zij, die dit mooie en merk waardige tafereel in het ook voor niet leden ten allen tijde toegankelijk Aquarium wen schen gade te slaan, moeten daarmede niet te lang wachten. Met een week toch zijn de ou derlijke zorgen afgeloopen en gaan de jongen voor zoover ze niet de prooi zijn gevallen aan de roofzuchtige huurlieden huns weegs ST. BUREAU CR ATI US EN DE NE- DERLANDSCHE VLAG. De gezarn en gevolmachtigd minister van Nederland te Tokio had voor de ambassade een nieuwe Nederlandsche vlag noodig, schrijft de Loc. Hij verzocht daarom deze vlag van Indië uit te zer.den, spoedshalve, en dit is dan ook geschied. Doch het bestel len en leveren van een vlag is minder een voudig, binnen ambtelijk kader, dan het den leek mag schijnen. Want daartoe'moest eerst een schrijven gericht worden tot den gou verneur-generaal. In dit schrijven wordt ver zocht of de gouverneur-generaal toestem ming wil verkenen, dat deze vlag, door oor log geleverd, bij oorlog wordt afgeschreven. Indien dit niet wordt goedgekeurd, wordt een schrijven gericht via den algemeenen se cretaris naar het departement van Koloniën in Den Haag en in dit schrijven wordt regu- larisatie van de vlag verzocht. Dat wil zeg gen, dat het departement van Koloniën te Den Haag een brief richt tot het departe ment van Buitenlandsche Zaken in Den Haag met vermelding van het feit, dat het depar tement van Oorlog in Indië een vlag leverde aan het gezantschap in Japan, tegen een bepaalden prijs en dat dus verzocht wordt overschrijving daarvan te doen plaats heb ben op het departement van Buifcnlandscne Zaken in Nederland, benevens afrekening. Aldus geschiedde en de vlag wappert fier van de ambassade in Tokio. Maar aangezien gansch deze uitvoerige correspondentie is gevoerd om een vlag en de prijs daarvan 15 gulden totaal bedroeg, zou het voortaan wellicht wenschelijk zijn in Japan zelf on derzoek te doen of wellicht rood-, wit- en biauw-doek verkrijgbaar is, teneinde ter plaatse een vlag te vervaardigen. Te lijvig een bundel van bescheiden wordt anders, zooals ditmaal, in het leven geroepen over den aankoop, de levering en administratie van een vader! andsche driekleur. FLESSCHENTREKKERIJ OP GROOxE SCHAAL. Een vjaarschuwing van de politie. De Commissaris van de Centrale Recher che te Amsterdam geeft belanghebbenden met den meestert nadruk in overweging al vorens in handelsrelatie te treden-met H. en H. A, de Jong, wonende Holendrechtstraat 44 I, voorheen Blasusstraat 56, te Amster dam, zich om inlichtingen te wenden tot het Hoofdbureau van Politie (Kamer 77) O.Z. Achterburgwal 185, te Amsterdam. In verband met bovenstaande waarschu wing verneemt de „Tel." het volgende op genoemd adres in de Blasiusstraat woonde vroeger zekere J. de Jong o.a. mét zijn beide zoons H. en H. A. de Jong. De vader had zich een zekere reputatie verworven door in het binnen- en buitenland goederen van velerlei aard te bestellen en niet te betalen. Ongeveer tien jaren heeft hij zich met dit soort sport onledig gehouden. Na zijn dood vestigden de zoons zich in het perceel Holendrechtstraat 44 en zetten de affaire op denzelfden voet voort. Links en rechts werden artikelen besteld en natuurlijk niet betaald. Deze goederen werden voor goedkoopen prijs verkocht, wat natuurlijk zuiveren winst voor het tweetal flesschen- trekkers beteekende. Op grooten schaal wer den kammen, stukken zeep, touw, koek, ve ters en andere waren besteld. De adressen wordt het tweetal gewaar uit vakbladen, waarna op offerten géschreven wordt. Ongeveer geen dag gaat er voorbij of er komen bij de politie klachten over de heeren de Jong. Zoo zijn onlangs nog een koek- en een zeepfabrikant voor groote bedragen op gelicht. In het buitenland werd een fabrikant in verzinkte emmers de dupe. Juist bijtijds wist de politie te verijdelen dat een speel goedfabrikant uit Tsjecho-Slowakije het slachtoffer werd. Het kantoortje des heeren de Jong dient vrijwel uitsluitend als bergplaats "van leege kisten. Administratie wordt niet gevoerd. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk hoe gewenscht het is over een firma, die men niet kent en waarmede men in relatie wil treden informaties in te winnen. Vrijdagavond had de vervolg-vergaderim der „Hanze" plaats. Nadat het gebruikelijke welkomstwoord door den voorzitter was ge sproken, werd onmiddellijk overgegaan tot behandeling der voorstellen voor den ^en- tralen Raad. Bij behandeling der voorstellen ontstond een bespreking over de uitvoering van rekenplich(ige werken, wat betreft de verhouding der aannemers en onderaanne mers. Besloten wordt op meer stipte nale ving van de hier bedoelde bepalingen aan te dringen. Daarna volgt weder een bespreking over de Bondsbegrooting 1924 en het voorstel Haarlem, dat reeds op de 1.1. Dinsdag ge houden vergadering was aangenomen. Nadat wederom een uitvoerige bespreking had plaats gevonden en de consequenties van het voorste! in voldoende mate waren over wogen bleef het oorspronkelijk voorstel van kracht en was de vergadering van oordcel, haar standpunt niet te moeten wijzigen. Besloten wordt aan den Centralen Raad te verzoeken het urgente punt „de veiligstelling van den gulden" in beschouwing te nemen en ter bevoegder plaatse te verdedigen. Betreffende de Middenstands-Sociëteit worden mededeeiingen gedaan, o.a. dat dit instituut iets goeds moet worden etl daarom in dit seizoen nog wel niet opgericht za, kunnen worden. Het inrichten enz. vereischt een breedvoe rige studie en t.z.t. zal de vergadering met verdere plannen op de hoogte worden ge bracht. Nadat een Controle Commissie voor de eigen huishouding is samengesteld, volgt de geanimeerde rondvraag. Een scherpe bespreking volgt over een finantieele instelling, welke discussie ten slotte door den voorzitter werd gesloten. Besloten wordt te trachten een spreker voor het onderwerp U.B.O. te verkrijgen, waarna ten slotte de aandacht wordt geves tigd op het feit, dat de reeds meer bespro ken tarieven van het electrisch licht voor den winkelier niet in overeenkomst zijn met die van den particulier, en ook dat deze zaak de volle aandacht zal hebben, waarna de vergadering wordt gesloten. BME UIt'eEN FAILLISSEMENT. Een firma te Doetinchem had dezer dagen het buitenkansje als bate uit een Duitsch faillissement een bankbiljet van 100 Mark thuis gestuurd te krijgenl De aangeteekende brief, waarin het geld was verzonden, was met.... één millioen mark gefrankeerd, aldus het „Hbld." NIET GEDACHT AAN DE BOUWVER GUNNING. Ongeveer op de helft van den Leijweg te Loosduinen is, of liever, vertelt het Vad. was een mooi woonhuis in aanbouw en reeds onder de kap. Op zekeren dag kwam de Loosduinsche politie echter eens bij den eige naar, iemand in Den Haag, informeeren naar zijn bouwvergunning. Daar had de man niet aan gedacht. Het bouwwerk werd daarop direct stilgelegd, en sinds staat het ten prooi aan weer en wind, welker sporen reeds gqed merkbaar zijn. Toen heeft de man vergun ning gevraagd, maar alvorens die verleend was, werd Loosduinen bij Den Haag inge lijfd en Den Haag schijnt niet zoo voortvarend te zijn om de bouwvergunning toe te staan. DE ZAANDIJKSCHE BELASTING-AF- FAIRE. Donderdag zijn de laatste vonnissen va\ het Zaandijksche belastingproces voltrokken. Dien ochtend was de beurt aan den heer D. Kieiman, steendrukker. Evenals de vorige dagen was weder een groot aantal nieuwsgierigen op de been. Het zelfde spelletje van Maandag. Dinsdag en Woensdag herhaalde zich thans weer. De hoogste bieder was een van de belastingschul digen. Prentenboekjes gingen voor 40 cent per stuk en een oude stoel voor f 80. Het meest varieerende waren de bussen met 1 kilo cacao. Deze deden van 55 cent tot f 25. Toen het publiek zich ongeveer een uur vermaakt had, was het verschuldigde bedrag bijeen en v/erd de verkooping gestaakt. Om twee uur werd de reprise gegeven. Thans was di firma P. Donker, houthandel, het slachtoffer Het eerste gedeelte van deze plechtigheic was gelijk aan voorgaande tafereelen, maat daarna kwam de groote pakkende finale. Zooals overal, waren ook hier weer aanwe zig de vier borden met vermaarde opschriften. Deze borden komen thans onder den hamei en brachten tezamen, na lang bieden f 400 op. Koopster is de Zaandijksche fabrikanten vereeniging. Naar dp Tel. verneemt, wil zij de opschriften van deze borden ten geschen ke geven aan 't Zaaniandsch museum het houtwerk zal verdeeld worden, mogelij 1 om in latere tijden op een houtje te bijten HET REGEERINGSJUBILEUM EN DE BURGEMEESTER. In de Tel. beklaagt zich „een burge meester" er over, dat bij geen enkele offi- cieele gelegenheid de burgemeesters als zoo danig bij het regeerings-jubileum zijn uit genoodigd. Hij schrijft „Stellig had ik verwacht, dat hun als eenig- sten vertegenwoordiger van H. M. in elke gemeente, een dergelijke eer zou zijn te- beurt gevallen. Mijn hoop had ik in deze speciaal gevestigd op de overdracht van het Nationaal Huldeblijk te Delft. Ik meen, dat de burgerlijke beleefdheid van het hoofdcomitc had gevorderd, dat een uitnoodiging tot bij woning dezer plechtigheid tot de burge meesters was gericht. Herhaaldelijk heef- men de burgemeesters i v. met het inzameler. van gelden met circulaires lastig gevallen. Alle burgemeests hebben ongetwijfeld met groote liefde hun tusschenkomst verleend, ik twijfel er echter niet aan, of meerderen hunner zullen het met mij betreuren, dat zij verder buiten de officieele plechtigheid zijn gehouden. Een paar dagen voor de over dracht heb ik nog alle moeite gedaan om een toegangsbewijs te krijgen, hetgeen mij niet mocht gelukken, daar alle toegangsbe wijzen reeds waren uitgegeven Ik kor hierin berusten, mij troostende met de ge dachte, dat ik mijn pogingen wellicht te laa: had aangewend. Gegriefd voelde ik mij ech ter, toen ik van een collega vernam, dat hij reeds weken tevoren dezelfde pogingen had aangewend. Zijn verzoek werd eveneens af gewezen, niettegenstaande er toen nog kaar ten waren. Zoo iets kan ik me niet begrijpen. Ik kan me niet voorstellen, dat al degenen, die nu de plechtigheid hebben bijgewoond, zich meer verdienstelijk hebben gemaakt dan de burgemeesters. Een weinig meer erkente lijkheid voor het werk der burgemeester zou voor de toekomst wel op zijn plaats zijn. Wanneer hef gaat om gelden in te zamelen zooals voor dit huldeblijk, voor de Drentsche venen, voor Rusland, voor het Roode Kruis voor Japan enz., dan weet men de burgemees ters wel te vinden. Het is het eenigste adres in de gemeente, waarvan men weet, dat men nooit tevergeefs aanklopt. Laat men dan ook toonen wanneer het pas geeft, waardee ring te hebben voor arbeid, die inderdaad gewaardeerd kan worden. ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. Troepen Duitschers komen dagelijks ome Groningsche Oostgrens over, velen daarvan zouden in de provincie wérk willen beko men, velen ook bedelen eenvoudig, en men meet met allen medelijden hebben, al ge voelt men ook, dat de politie goed werl doet met die ongewenschte lieden weer te rug naar hun „heimat" te leiden. Te Nieuwerschans, Bollingwolde, Bourf^in ge en Ter Apel zijn politie en marechaussee behoorlijk versterkt, er zijn dagen waarop 150 tot 200 personen onze érens komen overstappen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2