11 L vssssra. i WIELER SPORT K0RFBA SCHIETEN Roomsche sportbeweging. BILJARTEN il iJL VAN DE ROTTERDAMSCHE WIELERBAAN. ATHLETIEK J -ffipL. liM HAARLEMSCHE HENGELAARSBOND. D«ll. Zie vervolg „Sportnieuws' pag 3 hoofiiiïlad. EEN ERNSTIG VOETBALONGELUK Een Engelsche speler overleden. LONDEN, 7 Oct. De speler Francis van de „Sheffield United is gisteren op het voet balterrein te Maidstone, in het Engelsche Graafschap Kent, gedurende een competitie' wedstrijd overleden. Een met groote kracht getrapte bal trof hem in de hartstreek. Hij viel onmiddellijk neer en bleek in een zeer ernstigen toestand te verkeeren. Ofschoon er spoedig medische hulp ter plaatse was, over- jeed Francis binnen enkele minuten, V. V. A. n—H. F. C. IL 2—3. i Na een prettigen, gemoedelijken wedstrijd zijn de H. F. C.-reserves met een 3—2 ovy- winning uit A'dam teruggekeerd. Met wind in den rug waren de Haarlem- Imers aanvankelijk het meest in den aanval. H. F. C. II doelpunt dan ook vrij spoedig door toedoen van Engel Sr. Een gevaarlijke V. V. A.-uitval loopt op hoekschop uit, welke weggewerkt wordt. Dan is H. F. C. II weer aan de beurt en wanneer een der Amsterdammers voor doel .leelijkt mist, kan Daniels gemakkelijk in trappen. (20). Met dezen stand breekt rust aan. Wanneer weder begonnen wordt is V. V. A. II in de meerderheid. Dit belet niet dat H. F. C. II na een goed opgezette aanval hare voorsprong tot 30 weet te vergroo- ten wanneer Engel Sr. inkopt (30). Dan komen echter de V. V. A.'ers onstui mig opzetten, en na eenige vergeelsche po gingen gelukt het hun tot tweemaal toe te doelpunten. (32). De Haarlemmers verde digen nu hardnekkig en *ii) weten tot het einde toe stand te houden, zonder dat er verandering komt. H. F. C. II wint alzoo ten slotte verdiend imet 32. Het elftal der Haarlemmers luidde aldus: de Jonge, Bonsma, Bijvoet, Lamp, Reuvekamp Gille, Wegerif, Seignette, Daniels, Engel Jr., Engel Sr., v. Beem. AJAX 3—R.C.H. 2, 1—4. R.C.H. 2 heeft het seizoen goed ingezet door een sprekende overwinning op Ajax 3 te boeken en dat nog wel in Amsterdam. Het R.C.H. elftal waarin eenige nieuwe ispelers zijn opgenomen, speelde uitstekend en was in alle opzichten zijn tegenstander de jbaas. Ruys scoorde driemaal voor de R.C. IH.'ers, waaraan de Jong nog een vierde doel- ;punt toevoegde. De achterhoede van R.C.H. 2 speelde j eveneens subliem en liet zich slechts één- maal passeeren. Hensen zette de kroon op zijn verdienstelijk werk tuschen de palen door op keurige wijze een penalty uit zijn 1 doel te stompen. Een goed begin is het halve werk. A. s. I Zondag komt Z.V.V. 2 bij R.C.H. 2 op visite. Spelende in dezen vorm kan dat ook weer ]een. overwinning opleveren. ADO—BLOEMEND AAL. 3—1. Om 2 uur wordt onder leading van den heer Moerbeek begonnen. Bloemeodsial heeft een invaller voor Sun- 'ter. Haar voorhoede is hierdoor danig ge handicapt. Dit is echter het eernig excuus voor de ge voelige nederlaag. Dit eet na den aanvang ontstaat bijna een doelpunt voor de witten. De midvoor werkt deze bal echter naast het verlaten doel. Dan is het de beurt aan Akïo. Top Jr. op de linkervleugel is hier „de man". Herhaal delijk passeert hij handig eenige tegenstan ders en plaatst den bal dan voor de voe ten van hel binnentrio. Vele schoten krijgt de Bloemendaal-keeper in deze periode te «verwerken en evenveel kansen gaan dooT treuzelen verloren. Na een half uur spelen probeert Top hel alleen en ziet kans om van korten afstand onhoudbaar te scoren, 10. Kort hierop is het haif-Uime. In de 2e helft heeft Ado direct succes. Terwijl eenige Bloemendalers voor buiten- apel appelleeren, wordt de bail in den hoek geschoten, 20. Niet ontmoedigd valt Rloe*iendanl hierna aan en heeft succes, waan :er de Haagsohe keeper bij een doel worsteling den bal in ei gen doel werkt, 21. Het spel gaat verder gelijk op. De Ado- aanvallen zijn gevaarlijker. Verschillende schoten moet de Rl.daal-kecper in deze pe riode verwerken. Niet lang voor het einde is het weer Adio's linksbuiten die met een prachtschot de 3de goal voor zijn vereeniging maakt, 3—1. Kort hierop is het eindie en heeft Ado wel verdiend gewonnen. Van Bloemendaalzijde zal men eens wat beter moeten gaan aanpakken. Volgende week eens een overwinning tegen A. F. C. D. W. S.—E. D. O. 1—2. Edo wint de toss en opder leiding van den heer Vas Dias trapt D. W. S. af. De rood zwarten spelen beter als D. W. S. en nade ren telkens gevaarlijk de vijandelijke veste. Vas Dias heeft een beetje fluitkoorts en on derbreekt telkens de Edo-aanval. 2 doelpun ten annuleert hij. Dan maakt D. W. S. een doelpunt, ook dit wordt ongeldig verklaart. Ondanks het fluitje van Vas Dias hééft E. D. O. eindelijk succes als Dries den bal voorzet en Polly aan Chris geeft welke den stand op 10 brengt. Na rust heeft E. D. O. den wind tegen doch is geenszins de mindere hoewel de Amsterdammers soms zeer ge vaarlijk aanvallen. De gladheid van het ter rein doet veel afbreuk aan het spel. Ver schillende goede kansen gaan voor E. D. O. verloren. Dan krijgt Dries een mooie kans, welke hij niet benut doch weet nog over te geven aan Tanes, deze doet precies het zelfde en geeft aan Steffers welke de lei ding vergroot- D. W. S. komt geducht op zetten en weet vrij gelukkig tegen te scoren. Dat is het sein om nog vuriger aan te pak ken. Onder groote spanning komt het einde en heeft E. D. O. een verdiende overwinning te pakken. De E. D. O.-ploeg maakt een goeden in druk en de voorhoede het zwakke punt wordt steeds beter. ROTTERDAM, 7 Oct. De wedstrijden op de Rotterdamsche baan zijn vanmiddag weer verregend. Ondanks het feit, dat Van Nek en Storm zouden starten, was er maar weinig publiek. Storm reed in den wedstrijd met levende gangmaking weer vèr beneden zijn kampioensvorm, terwijl ook Van Nek niet veel bijzonders liet zien, alleen de wijze, waarop hij v. d. Wiel in de eindspurt klopte was zeer fraai. Meijer reed tegen Cocquit en Hijzelen- doorn en bleef gemakkelijk winnaar. Voor het overige verwijzen we naar de uit slagen, die hieronder volgen Wedstrijd voor amateurs over 70 M. Finale 1. Vreeswijk, 2. Schoonen (lengte), 3. J. Oudenaarde. Vreeswijk gaat dadelijk aan den kopen wint zooals hij wil. Invitatie-wedstrijd voor amateurs 750 M. Ie manche 1. Meijer, 2. Cocquit (3 leng ten), 3. Hijzelendoorn. 2e manche 1. J.'Meijer, 2. Hijzelendoorn, 3. Cocquit. 3e manche 1. J. Meijer, 2. Hijzelendoorn, 3. Cocquit. Eindklasseering 1. Meijer 9 p., 2. Hijze lendoorn 5 p., 3. Cocquit 4 p. Tandemwedstrijd over 1500 M. (6 ronden) voor beroepsrijders. De twee eerst-aankomen den worden in de demi-finale geplaatst. Ie serie 1. Ikelaar-Bontekoe, 2. Ooms- Kolles, 3. Grootveld-Koch. 2e serie 1. Bustraan-Wiersma, 2. v. d. BogaerdVlemminga, 3. Höhle-Tulleken. 3e serie 1. Barendse-v. Boxel, 2* Bakker- Aandewiel, 3. Kloppenburg-Brouwer. 4e serie 1. Bouw-Verhoeven, 2. Bouw- Verhoeven, 3. Rouckart-Dingemans. Re- pechage derde aankomende. 5e serie 1. Kloppenburg-Brouwer, 2. Grootveld-van Wijk. Ie demi-finale 1. Bustraan-Wiersma, 2. v. d. Bogaerd-Vlemminx 2e demi-finale 1. Barendse-van Boxsel, 2. Ooms-Kolles 3e demi-finale 1. Bakker-Aandewiel, 2. Ikelaar-Bontekoe. Finale 1. Van Boxsel-Barendse, 2. Bus traan-Wiersma (Y2 lengte), 3. Bakker-Aan- dewiel. Wedstrijd achter tandem-gangmaking voor beroepsrijders. Ie rit 15 K.M. (60 ronden) 1. Van Nek, 2. v. d. Wiel (1 lengte), 3. Storm. V. d. Wiel heeft het eerst zijn tandem te pakken en neemt de leiding, gevolgd door Storm, terwijl van Nek in de derde positie zit. Lang duurt deze volgorde echter niet, want reeds na 7 ronden slaagt Van Nek er in. Storm voorbij te komen. Van Nek doet dan een aanval op v. d. Wiel, welke de Rotter dammer echter keurig afslaat. V. d. Wiel raakt los en Van Nek maakt van de algemeene verwarring gebruik om de leiding te nemen. Tot de laatste ronde blijft het peleton bij elkaar en de strijd is maar weinig aantrekke lijk. Plotseling schiet v. d. Wiel naar voren, en krijgt de kop weer. Van Nek laat nu zijn eigen koppel in de steek en in de eindspurt weet hij v. d. Wiel te passeeren. Tijd 18 min. 59 sec. Door den regen moest de tweede ri: over 20 K.M. vervallen. Koppelwedstrijd voor amateurs over 20 K.M. (iedere 20 ronden 1 klassement). Viruly-Èmous loopen al spoedig vèr uit en het duurt niet lang of ze zijn een halve ronde op het peleton voor. Onbedreigd won dit koppel het eerste klassement, tweede werden Hulst-Vreeswijk en derde Mul-Krabshuis. In het tweede klassement verloren Emous- Viruly hun voorsprong. Veel bijzonders gebeurde in dit klassement niet. De uitslag was 1. Hulst-Vreeswijk, 2. Felderhof- Huveers, 3. Wieekman-Hijzelendoorn. Het derde klassement werd als volgt gewonnen 1. Emous-Viruly, 2. Wieckman-Hijzelen- doorn, 3. Hulst-Vreeswijk, terwijl het 4e klassement winnen 1. Hulst-Vreeswijk, 2. Geluk-Schoonen en 3. Wieekman-Hijzelen doorn. Einduitslag 1. Hulst-Vreeswijk, 9 p., 2. Viruly-Emous, 6 p., 3. Wieekman-Hijze lendoorn, 4 p. Totaal tijd 28 min. 23 4/5 sec. VAN DE RIJSWIJKSCHE BAAN. 's-GRAVENHAGE, 7 Oct.'Ofschoon de baten van de hedenmiddag op de Rjjswijk- sche baan gehouden wedstrijden strekten ten voordeele van den onverwoestbaren Piet Dickentman, die, hetzij terloops gezegd, zelf flink partij gaf, was de opkomst van het publiek maar matig. Aanlokkelijk was het, weer dan ook niet. Tegen vier uur begon het te regenen en de tweede rit over 40 K. M. achter groote motoren moest tot 'n nader te be palen datum worden uitgesteld. De wedstrijden zonder motoren bestonden geheel uit de kampioenschappen van de 's Grav. Wielerver. Excelsior, welke ook de beroemde rennersfamilie Leene onder haar leden telt. Deze heeft haar reputatie hoogge houden. Gerard, de internationale crack, werd spelender wijze kampioen over den korten afstand en zorgde er meteen voor, dat zijn jongere broer Piet tweede en de jongste van het drietal, Leo, derde werd vóór Huet.' In het lange-afstand-kampioenschap kreeg Gerard 'n lekken band en stapte af Piet en Leo Leene namen nu de honneurs waar en plaatsten zich eerste en tweede. Verder reed Gerard nog 'n match tegen de tandem Erkelens-Piet Leene, welke hij in twee ritten klopte. Flinterman gaf 'n nummertje op z'n ren- motor en legde den K.M. af in 342/5 sec.(104 K. M. per uur.) Van het nummer achter motoren kan alleen de eerste rit over 40 K. M. worden afge- Hierin kwam Schlebaum in de vijfde ron de aan het hoofd, nadat aanvankelijk v. d. Stel had geleid,en verliet de eerste plaats niet meer. Dickentman reed soms zeer hard, doch dan volgden weer inzinkingen en hij moest ten slotte Sawall, die tegen het eind zijn ach terstand begon in te loopen, laten passeeren. Muller en v. d. Stel waren alleen figuranten. De uitslagen luiden Kampioenschap van Excelsior" over den korten afstand le Tusschenrit 1 G. Leene. 2e Tusschenrit 1 P. Leene. 3e Tusschenrit 1 W. van Huet. 4e Tusschenrit 1 L. Leene. Eindrit 1 G. Leene 2 P. Leene 3 L. Leene 4 W. van Huet, Gewonnen met 3/4 lengte. Kampioenschap van Excelsior over den langen afstand, 8 K. M. le Rit 1 G. Leene 2 Erkelens 3 Spaans 4 van Leeuwen ,- 5 G. v. Heut 6 Wensma. 2e Rit I P. Leene 2 W. v. Huet 3 L. Leene 4 Barendregt 5 Zonneveld 6 Stemerding. Eindrit. 1 P. Leene 2 L. Leene 3 Stemer ding, 4 Erkelens 5 Barendregt, Gewonnen met 20 c.M. Match G. Leene tegen het tandempaar Er- kelens-P. Leene le Rit 1 G. Leene 2 Erkelens-Leene. Ge wonnen met 3/4 lengte. 2e Rit 1 G. Leene 2 Erkelens-Leene. Ge wonnen met 10 c. M. Totaal-uitslag 1 G. Leene, 2 p. ;2 Erke- lens-P. Leene, 4 p. Wedstrijd achter groote motoren in twee ritten over 40 K. M. elk, tusschen Piet Dickentman (Hesslich,) Schlebaum (Sesker,) Van der Stel (Nachtman,) allen Nederland, tegen Chr. Muller (Klunder) en Sawall (Mein hold,) Duitschland. le Rit 1 Schlebaum in 32 min. 46 sec. 2 Sawall. 38.605 K. M. 3 Dickentman, 38.180 K. MM. 4 Muller, 32.320 K. M. 5 v. d. Stel 31.120 K. M ERNSTIG ONGELUK OP DE BUFFALO- WIELERBAAN. De Hollander Leddy gewond. PARIJS, 6 Oct. Bij de training op de Buffalo-wielerbaan is heden een ernstig ongeluk gebeurd. De stayer Lejour verliet zijn motor, doch bemerkte niet, dat achter hem een motor- tandem, bestuurd door Germain en Grap- peron, reed. De motorrijders wisten Lejour te ontwijken, doch reden daarbij tegen de ba lustrade, die doorbroken werd. Eenige toe schouwers, die zich daarachter bevonden, werden gewond. De Hona..„.,„ne stayer mendij, die achter' de motor-tandem reed, werd ernstifg aan een der beenen gewond Grapperon kreeg een hoofdwonde, terwijl Germain talrijke verwondingen opliep. De drie slachtoffers werden naar het zie kenhuis vervoerd. Men gelooft, dat het noodig zal zijn, Led- dy's been te amputeeren. DE TOESTAND GUNSTIGER. PARIJS, 7 Oct. Wij informeerden he den naar den toestand van den Haagschen stayer Leddy, die, zooals wij meldden, tijdens de training door een noodlottig onge val viel en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Hoewel eergisteren gevreesd werd dat men tot amputeeren van een been moest overgaan, zijn de berichten vandaag veel gunstiger, Leddy had een rustigen nacht en de wond aan het been is minder ernstig dan z'j zich aanvankelijk liet. aanzien.De di recteur van het ziekenhuis hoopt dat de Ha genaar binnen niet al te langen tijd de inrich ting zal kunnen verlaten, terwijl de kans groot is dat men niet tot amputeeren zal behoeven over te gaan. EEN WIELRENNER TIJDENS ZIJN TRAINING VERONGELUKT. AMSTERDAM, 7 Oct. De Amster- damsche wielrenner H. G. J. Klumper trof hedenmorgen een ernstig ongeluk toen hij zich op den Muiderstraatweg aan het trainen was. Bij de brug over het Merwede-kanaal reed hij achter een auto, welke op korten af stand gevolgd werd door een andere auto. Door het breken van zijn voorvork kwam Klumper te vallen en hoewel de bestuurder van de tweede auto krachtig rende, kon hij niet verhinderen dat de wagen over d;n wiel renner reed, die met ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen in zorgwekkenden toestand werd opgenomen. Een dokter uit Muiden verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam werd vervoerd en aldaar werd opgenomen. De bestuurder de? auto moet aan het ongeval geen schuld hebben. Zondag avond bleek bij informatie dat de patiënt nog steeds bewusteloos was en de toestand hoogst ernstig. Gisteren liet de H. S. C. „De Bataaf" (Halfweg) een sprintrit verrijden over 1 K.M. Het resultaat was als volgt 1. N. J. de Jong 2. A. Scheltus (1 wiel) 3. P. Snijders (1 lengte). Een prijs uitgeloofd door den heer N. J. de Jong voor de niet geplaatsten, werd ge wonnen door Th. Weber 2. J. Pietcrse 3. J. Sluis/ Oostelijke 2e klasse. A Arnhem E.K.C.A. 2Achilles 50 B Hengelo K.H.C. 2Overschotje 86 (1 Kattenburg 2 verliespunten, wegens niet opkomen. Westelijke le klasse Noord. Nausikaa 2 2 14—9 4 Advendo 2 2 6—3 4 D.T.V. 1 1 6—4 2 D.E.V. 2 1 1 10—10 2 Ready 1 1 2—4 Hercules 2 2 8—10 Excelsior 2 2 5—19 Westelijke le klasse Zuid. H.V.C. 3 2 1 12—7 5 Fluks 2 2 8—2 3 Deetos 2 1 1 6—5 3 O.S.C.R. 3 1 2 12—12 2 Rozenburg 2 1 1 7—8 2 Vitesse (L.) 3 1 2 8—10 2 H.K.V. 4 1 3 10—14 2 H.S.V. 3 1 2 611 2 Oostelijke le klasse A. Philips 3 3 17—3 6 E.K.C.A. 2 2 11—0 4 Quick 2 1—1 12—5 2 Be Quick 2 1 1 5—14 2 Rapid 2 2 2—11 Noviomagum 2 2 216 Oostelijke le klasse B. D.O.S. 3 3 17—2 6 H.K.C. 3 2 1 10—7 4 Rapiditas 3 4U 1 6—9 4 A.K.C. 3 1 2 7—10 2 Na aas 3 1 2 9—13 2 D.O.V.A. 3 3 6—15 i Westelijke le klasse N Amsterdam: D TVHercules 64 NausikaaDEV 65 Haarlem AdvendoReady 42 Z Leiden ti FluksRozenburg 31 Den Haag H S V O S C R 4—3 Dordrecht H V C H K V 6—2 Oostelijke le klasse A Eindhoven PhilipsT—Rapid 42 Nijmegen Be QuickNoviomagum 41 B Almelo A K C D O.V.A. 3—2 Enschedé t D.O.S.Rapiditas 70 Overgangsklasse. N Amsterdam D.D.V.Haarlem 55 D.E.V. 2Swift 1—6 Koog a/d. Zaan K.Z.Westerkw. 11 Westelijke 2e klasse. A Amsterdam Swift 2Hercules 2 102 B D.E.D.Kattenburg (1 Zaandam Z.K.V.—L.U.T.O. 1—2 C Purmerend B.E.P. 2O.S.C.A, 19 A'dam Westerkwartier 2D.V.D. 53 D Haarlem MacbiAdvendo 2 312 E Hilversum: H.S.C.-D.T.V. 2 2—5 Excelsior 2K.V.D. 31 F Amsterdam AnimoDe Gooiers 24 Nausikaa 2Go Ahead 64 G Leiden Vitesse (L.) 2S.D.O. 31 H R'dam O.S.C.R. 2—Het Zuiden 1—5 I Dordrecht Deetos 2V.IJ.W. 11 R'dam Velox 2Rozenburg 2 2 J Leerdam VoorwaartsG.H.B.S.C, 0—5 Gorkum GorkumD.W.S. 41 Dordrecht T.O.V. 2—H.V.C. 2 4—2 DE BOKSWEDSTRIJD CRIQUI-HE- BRANS. Criqui winnaar. PARIJS, 7 Oct. De alhier gehouden bokswedstrijd van 15 ronden tusschen den Eranschman Eugène Criqui en den 'Belg Henry Hebrans, is door Criqui op punten gewonnen. De opbrengst van dezen wedstrijd komt ten voordeele van de Fransche medische laboratoria. Guiseppe SpallaTeixidor. GENUA, 6 Oct. De Italiaan heeft gisteren gemakkelijk gewonnen van den Spaanscheh kampioen Teixidor door k.o. in de 4e ronde. 4 Haarlemsche Schietbosd. Zaterdag j.l. had de prijsuitreiking van den eindwedstrijd in de duinen plaats bij den heer Van Holst Hotel Vreeburg Bloe- mondaal. Ten einde de prijsuitreiking eendgszins aantrekkelijk te maken, had het bestuur de gelukkige gedachte hieraan ver schillende wedstrijden als schieten, kege len, biljarten en sjoelbakken te verbinden. Het aanschaffen van prijsjes had de heer A, Hekker op zich genomen en hij heeft zich als vorige malen weer uitstekend van zijn taak gekweten; 't lijkt wel of hij altijd in lekkernij in 't -zuur heeft gehandeld, want de collectie prijzen zag er smakelijk uit. Van alles stond er door elkaar: bussen zalm, sardines, potten zure haring, uitjes, paling in potten en gerookt, enz. enz. Voor eiken wedstrijd waren veel prijzen beschik baar, zoodat er weinigen geweest zullen zijn, die zonder een of ander potje of busje de zaal verlieten. Er heerschte een prettige stemming, de menschen liepen van de schietbaan naar het biljart, de sjoelbak of kegelbaan en omgekeerd; vroolijke groepjes trof men in de verschillende zalen aan en vooral bet kegelen, voor de meeste leden iets niet; trok veel deelnemers. De prijsuitreiking, welke te circa 9'A uur zou plaats hbben werd eerst gehouden te 10/a uur, men kon moeilijk reeds zoo vroeg met de wedstrijden eindigen, doch daar de leden uit Santpoort, IJmuiden en Vogelenzang de li. Ik heb vooropgezet 't gezaghebbend woord der geestelijke overheid, die van alle sport liefhebbers vraagt Vereenigt u in Roomsche organisaties. Ieder maar even nuchter na denkend mensch heeft al lang begrepen, dat achter die rechtmatige verlangens der geestelijken, een gezond verstand aan 't werken is geweest, en een hart klopt, dat bezorgd is voor het geestelijk heil der jongens. Gezonde redeneeringen, en de ervaring, die wïj opdeden, doen ons die verlangens om Roomsche Vereenigingen uiten. En wanneer ik die voor u heb uiteengezet, hoop ik, dat wij niet langer behoeven te •wijzen naar opmerkingen van andersdenken den, die eerlijk en royaal ons streven goed keuren. Van wie wij dus ook nu geleerd heb ben. Maar dat de Katholieken ouders en kinderen die anders toch Roomsch denken en Roomsch leven, hun gezond verstand laten werken en meehelpen. Om onze Roomsche organisatie te doen groeien en bloeien. En nu zal misschien een of ander meenen, dat ik alleen ga bewijzen, dat de voetbalsport op zichzelf goed is, en ga weerleggen, dat ze dus geen noodzakelijk kwaad is dan ver gist gij u. Ik ga u aantoonen le. dat de sport op zichzelf' iets goeds is, dus geen noodzakelijk kwaad. 2e. dat er, zoo er ruw unfair zou de Engelschman zeggen gespeeld wordt, dit niet ligt in 't wezen van het voetbalspel 3e en voornaamste punt dat er ernstige gevaren dreigen voor onze Katholieke jon gelingen godsdienstige en zedelijke, die tot een minimum kunnen worden terugge bracht, maar dan alleen in onze Roomsche organisatie. Maar dan mag ik daaruit deze streng- togische, zeer gewettigde en gerechtvaardigde conclusie trekken. Dus Roomsche vereeni gingen met eigen principieel organisatievorm zijn noodzakelijk. Dus alle R. K. ouders hebben den plicht met ons mee te werken. Alle R. K. jongens in onze R. K. vereeniging. Dus - de donateurs en alle intellectueelen steunen alleen onze Roomsche vereenigingen. le. Vanwaar die voetbalpassie (p 27 1915 16 patronaat) bij onze jongelui Wijl het voetbalspel zich zoo bij uitstek aanpast aan den leeftijd tusschen 16 en 24 jaren. De jon geling voelt, hoe lichaam en ziel zich ont wikkelen, hoe de krachten van lichaam en ziel zich ontplooien. Hij wil en moet die -■"kracht beproeven, om te weten hoe sterk hij is, en of eens anders krachten de zijne overtreffen. Daaróm offert hij alles op, daarom waagt hij zich aan de gevaren en daarvoor biedt de voetbalwedstrijd bovenal hem een eenige gelegenheid. Hoewel vele gevaren aan die sport blijven verbonden, is zij in zich niet af te keuren. Want er zit veel opvoedkundige waarde in dat schijnbaar doelloos heen en weertrappen met den leeren bai 1 In een elftal moet elke speler zichzelf wegcijferen, om den bal te doen belanden bij dien speler, die er het meeste nut mee kan doen. Hoe ook zijn meening en stemming moge zijn, hij moet spelen op de plaats, die hem wordt aangewezen. Hij moet zich onvoorwaarde lijk houden aan 't woord van den aanvoerder van het elftal, en den scheidsrechter, die in een wedstrijd een onbeperkte macht bezit). Ten slotte als hij door het hartstochtelijk spel, waarop hij al zijn genegenheid heeft gesteld (en dat is ook een voordeel in die jaren) moe thuis terug komt, vergaat hem alle lust tot verder rumoerig uitgaan en des avonds slaapt hij terstond in. 't Is de leeftijd, dien men gewoonlijk met puberteitscrisis aanduidt, en waarin zooals pater Dr. v. Ginniken schrijft de jongens een soort krachtsbewustzijn over zich krijgen en een verachting voor alle hinderpalen. Maar daarmee is de blanke sereniteit van hun zorgeloos leven ten einde, en een onstuimigheid, een koppige stoutheid doet de móéder bang worden voor den vreemden moed van haar jongen. Het gevoel der per soonlijkheid wordt weldra overdreven. On gehoorzaamheid en vrijheidszucht is er bijna 't onvermijdelijke gevolg van De roeping voor 't militaire of althans combattante leven in al z'n vormen (dus in de sport-clubs een prachtgelegenheid ervoor) ontwaakt. 't Is dus een dringende eisch deze zaak aan te pakken op 't juiste oogenblik. Daarom ze doen aansluiten aan Roomsche vereeni gingen, om ze te leiden in goede banen en de hartstochten der jongelingen te leiden op een goeden en veiligen weg. In 1918 schreef een voetbal-enthousiast in de Nieuwe Haarlemsche Courant„Het voetbalspel en openluchtspel in 't algemeen beoogen de gezondheid en de opvoeding der jeugd. Het geeft ons volksenergie en de ar beidskracht, het ontlast de gekkenhuizen, de hospitalen, de tuchtscholen en de gevange nissen. Het is een krachtige, gezonde en gespierde sport. Vooral omdat het wordt gespeeld in open lucht. Als er iets is, dat ieder mensch, vooral een Nederlander in zijn vaderland noodig heeft, is dat sterke longen, door frissche lucht." Maar dit is zeker „Waar 't voetbalspel zijn intrede heeft gedaan, heeft 't stormenderhand de harten der jongelui veroverd, 't Is het meest popu laire, 't meest verbreide spel der wereld." Maar nu zal men de reden er van volkomen begrepen hebben den dieperen grond, die er onder schuilt. In ons land, ge weet het, heeft 't spel reus achtige vorderingen gemaakt.Voor ongeveer 40 jaren (1882) is 't uit Engeland hier geko men.Duizenden Hollandsche jongens hebben juichend 't' bruine monster, de bal, veroverd. Maar ook van hooger hand is men de waarde van het voetbalspel gaan inzien. De ministers Bergansius en Staal hebben 't openlijk geprezen. Hoeveel andere auto riteiten en deskundigen zeer vele doctoren zeggen 't ronduit, dat voetbal spel (mits goed geleid) een gezonde evolutie voor het lichaam bevordert. „De regeering trof in Augustus 1916 een maatregel van subsidie voor gymnastiek enz. Om de lichamelijke opvoeding van ons volk te bevorderen, en welke 't mogelijk maakt, door een bevoegd onderwijzer op rijkskos ten onderwijs in lichaams-oefeningen te ge ven. Om de overtuiging dat verbetering der lichamelijke opvoeding noodzakelijk ons volk lichamelijk en intellectueel machtigen en gezonder maakt, en tucht en flinkheid ,bij 't volk aankweekt." 't Rijk gaf subsidie voor voetbalterreinen om ze te koopen, en volgen van den eisch destijds in orde te brengen en zelfs subsidie voor te gemoet te komen in de onkosten bij 't huren van terreinen. In een verslag van de Commissie van den N.V. Bond, las ik dat op 't internationaal congres van Lichamelijke opvoeding in 1910 te Brussel de verdediging van het voetbal- spel werd opgenomen door niemand minder dan door den graaf de Ribaucourt, een R.K. 1 priester. Deze geestelijke was professor aan het Seminarie te Mechelen. 't Voetbalspel was op dat Seminarie onbe- 1 kend, totdat den 25sten Mei 1906 de nieuw- benoemden Aartsbisschop van Mechelen,nu Kardinaal Mercier er door de leerlingen ónt- gen werd. en hij hun een schema van opvoe- i ding uiteenzette, waarin aan de lichaams oefeningen een ruime plaats werd ingeruimd. 1 Als leeraar in de wijsbegeerte had hij eenigen tijd aan de Engelsche noogescholen doorge- gebracht en daar een geheel ander universi tair leven leeren kennen, dan in Blgië ge vonden werd. j i In zijn vaderland teruggekeerd, wilde hij de in Engeland geleerde beginselen in toe- i passing brengen, en zoo weerklonk voor het eerst 't woord voetbal in de plechtige feest zaal van het Seminarie. Het werd door hem in de andere scholen van het Bisdom her haald en de oprichting van voetbalclubs was er 't gevolg van. Zoo werd de Abbé de Ri baucourt, de leider van het spel in 't Semi narie te Mechelen. Mgr. Mercier bleef de pogingen aanmoe digen. In 1907 tot Kardinaal verheven, schonk hij bij zijn ontvangst in 't Seminarie een wisselbeker cadeau. Prof. de Ribaucourt bestrijdt de bewering, dat het spel zoo bijzonder gevaarlijk zou zijn, een bewering van menschen, die 't nooit hebben gespeeld of er geen verstand van hebben. Zes jaar lang had graat de Ribaucourt de leiding over 4 elftallen en gebeurde er geen enkel ongeluk. Daar komt het op aan. Bevoegde leiding, in handen van hen, die er door hun beroep voor in aanmerking komen, die zich ervan bewust zijn, dat zij tegelijkertijd nog méér zelfs opvoeder moeten zijn dan sportman. Dan kan 't beperkte gevaar buiten beschou wing blijven, in aanmerking genomen, de^ be langrijke voordeelen, die het spel biedt, 't Is toch 't onvermijdelijk nadeel, dat elk nuttig ding aankleeft. Graaf de Ribaucourt legt zeer terecht den nadruk op de opvoedkundige waarde van het spel, dat de verkregen behendigheid moet worden aangewend, niet om een per soonlijk resultaat te bereiken, maar geheel ten bate van een zekere gemeenschap. Het elftal is een voordeel, waardoor behalve kracht en behendigheid, ook de gemeen schapszin van den jongen speler voortdurend geopenbaard wordt. Kennis, kracht 'en uithoudingsvermogen zijn voor den ingemeenschap gevoerden strijd om 't bestaan noodig. De opvoeding moet ze bijbrengen. Maar 't waarborgt geen succes, waarin men niet in staat is, den strijd te overzien, en snel de juiste handeling te beramen en uit te voeren. Door de voort durende oefening ontstaat bij 't voetbalspel die kloek besluitvaardigheid, die 't geheim is van menig geslaagd carrière. Behalve deze directe beteugeling van den wil, zal de speler moeten verdragen kunnen lichamelijke ver moeidheid, weersgesteldheid, waartegen hij gehard wordt, en eventueel de al of niet verdiende nederlaag en volgens de regels van het spel mag hij niet laten na 't spel zijn overwinnaar toe te juichen. Gun dien jongens dat genoegen. Straks komt ook voor hen de levensstrijd. Dan moet hij een man wezen, 't Voetbalspel kweekt behendigheid, zelfvertrouwen, te genwoordigheid van geest. Het doet de tan den op elkaar klemmen, om moeilijkheden te overwinnen, het zal iets van de oude Hol landsche fut er in doen opleven. Hiermee heb ik U genoegzaam, meen ik, aangetoond, dat "t voetbalspel in zich iets goeds is. Zeker, ruw spel wordt er wel eens geleverd, un fair door een of ander gehandeld, maar ik kan 't U verzekeren, 't wordt nog meer verafschuwd door de spelers zelf, dan door de toeschouwers en ligt heelemaal niet in 't wezen van het spel. Er zijn er, die 't een noodzakelijk kwaad noemen. Wij moeten wel meedoen, om 't gevaar, dat onze jongens anders gaan naar neutrale vereenigingen. De mensch heeft een hooger doel al 't andere (zoo spreekt nummer twee) beschouw ik als een lastige bijzaak. Maar dan alleen, in zoover de om standigheden 't absoluut eischen. V/eer ande ren vinden de sport hoofdzakelijk goed, omdat zij nog niet rijp zijn voor iets hoogers. Maar laat ik U zeggen, dat deze opmer kingen niet de kern van de kwestie raken. En zelfs in 't geval, dat 't voetbalspel, die sport, een noodzakelijk kwaad is, dan juist moesten zij 'f eerst ons helpen, dat nood zakelijk kwaad tot een minimum te brengen. Wat alleen kan in Roomsche organisaties Maar dat doen zij niet En nu 't laatste en voornaamste punt Zijn er inderdaad godsdienstige en zede lijke gevaren, die noodzakelijk vragen om Roomsche sportvereenigingen En of 1 Alleen 't feit, dat men lid is van een neutrale vereeniging of sportorganisatie, doet afbreuk aan een frisch openlijk katho- liep leven. Zij weten, dat de samenkoppeling van katholiek en neutraal een onding is. 't Is onmogelijk voor een katholiek, neutraal te blijver. De fiere-, strijdbare, vierkante levenswijze van ware katholieken moet hun een ergernis worden. In k. algemeen Een vertrouwelijke om gang met niet-katholieken is ons door de H. Kerk verboden. De vriendschap der niet- katholieke vrienden wordt zoo gemakkelijk uitgebreid tot de familiekring dan is de weg gebaand tot de droevigste ergernis, en de meest heillooze ramp der Katholieke Kerk 't gemengde huwelijk. Hoevele jongelui, doordat zij in neutrale clubs waren, gingen alleen om met protes- tantsche kameraden en kregen weer ka tholieke vrienden, toen zij in katholieke clubs kwamen, 't Is hun eigen bekentenis En we weten toch, dat vele protestanten 't met de zedelijkheid 't niet ernstig nemen. En wie de interessante artikels volgde van frater Thomas in 't tijdschrift „Ons eigen Blad", die zal daar ervaren, dat de Loge, de Vrijmet selaarsbende 't er op aanleggen, alle gods dienst, ook bij de sportlui, weg te rooven uit hunne harten. Een reden te meer, om onze jóngens in Roomsche clubs te brengen. En waar zij zijn in Roomsche clubs, waar zij thuis hooren, daar wakkert noodzakelij kerwijze de nr.chtige invloed der goede vriendschap d:r leden onderling, het geloofs leven aan. Niem ind toch zal de vermanende kracht van het wederzijdsche goede voorbeeld ontkennen. Juist daarom en daardoor wordt laatste reisgelegenheid niet mochten mi-sen. was 10'A beslist de tijd waarop men moest eindigen. Intusscihen waren eenige bestuurs leden reeds ijverig aan het werk om de uitslag op te maken. Dat dit nu niet eirect zoo'n makkelijk werkje is zal men begrij pen, gezien het flinke aantal deelnemers. Waar hier eenige geroutineerden aan den arbeid waren, was het werk spoedig be keken en kon tot de prijsuitreiking worden overgegaan. De voorzitter, de heer A. Bos, heette allen welkom en sprak er zijn ge noegen over uit, dat het aantal deelnemers zoo groot was. Hij betreurde het echter, dat weer de Haarlemmers schitterden door af wezigheid en het dus aan zichzelf te wijten hadden, dezen gezeilligen avond gemisc te hebben. Toch zou hij gaarne zoo spoedig mógelijk zien, dat ook zij weer een werk zaam aandeel in het bondsleven namen, waardoor de oude prettige samenwerking weer terugkeerde en weer eens wedstrijden gehouden konden worden, waarbij alle. krachten moesten worden ingespannen om, elkaar de eere-palm te betwisten. Hij hoop te dan ook, dat spoedig de oude geest in cien Bond zou zijn teruggekeerd en men dezen winter weer echt kon genieten in een feilen strijd in de Haarlemsche competitie. Onder menige gelukwensch aan de win naars werden de prijzen overhandigd en zag men hier en daar stiekem een rolmeps of zure haring achterover timmeren. All» waar was van goede kwalitiet en menigeen zal ziin mond nog eens met verlof hebben] laten gaan. Het feest is uitstekend geslaagd en het zal waarschijnlijk in December nog eens worden herhaald. De volgende moapd,: zoo werd medegedeeld, zal er een gezellige avond worden georganiseerd voor de leden! met hun dames en mocht dan die heer, die een beeldje verkocht, weer met iets derge-j lijks op de proppen komen, dan ware het te wenschen, dat ze hem niet zoo lang aan de lijn hielden en wat groolere bedragen, stortten, 't Is niet voor hem zelf maar voor, de kas, dus voor een goed doel. Misschien] komt het nog eens zoover, dat men ver-j plicht is te moeten potv.erteeren. maar dat zal nog wel een poosje duren. We zullen] hopen, dat allen op den feestavond tegen-] woordig zullen, zijn en er dus recht gezellig onder de ouwe kameraden feest gevierd zaij worden. f30 a® OJSI V njQugdV JHU Bpi/Llutii heer P. v. Zeil te Heemstede de hceren v. Beuk uit Leiden en N. N. uit Haarlem een partij van 500 caramboles. De heer v. Beuk kon er in den aanvang niet inkomen, terwijl N. N. verschillende aardige series maakten, o:a. van 35 en 32. De 32e beurt' benutte N. N. door een serie van 35 te maken cn was de stand 279 tegen v. Beuk 122. De 2e helft was N. N. ongunstig. Hij won de partij wel, doch had 86 beurten noodig v. Beuk bracht het tot 426. Bovengenoemde Bond hiel:, een on- derlingen wedstrijd op baars, in haar ge pacht water. Er werd gevischi van de Nieu^ we Brug tot aan Vijfhuizen. Dc vangst waf bijzonder goed. Er werdert 47 stuks boven de maat gevangen. Die cr onder waren wer den wederom vrij gelaten. De Haarlemsche Hcngelaarsbond had veel) succes in zijn gepacht water. De uitslag was] als volgt: le prijs: Out, de grootste, 23/i c.M.; tel prijs: Scrvelle, de meesten; 3e prijs: Rus, dej grootste; 4e prijs: Scherpenhuizen, de mees-, ten; 5e prijs: Timmermans, de grootste; 6ej prijs: Fortgens, de mee3ten; 7e prijs: nesse,! de tfrootste. Zondag'j.b speelde de R.K. Damclub „The orie 'en Practijk" alhier, een medaillev/ed- strijd tegen „Dammen is Denken' Rotter-i dam, te den Haag. "Na een zeer mooien wea- strijd gelukte het T. en P. den door D. is. D. (kampioen van den Nedcri. R.K. Dambond) beschikbaar gestelden prijs te bemachtigen. De wedstrijd bracht een overwinning voor T. en P. 1 met 1245. Het 2e tiental speelde tegen K.D.O. I'. een Haag. Deze wedstrijd bracht ook hier een overwinning met 155 voor 3. en P. 11. De uitflag C.D.I. I, Rotterdam tegen K.D.O, I den Haag is 119 voor K.D.O. I. de vervulling der godsdienstplichten gemak kelijker. Het godsdienstig leven wordt gevoed en gesterkt door 't ptioliek lid zijn eener Room sche vereeniging. Hiervoor trotseert men spot en tegenwerking, hiervoor weet men een voorbeeld te moeten zijn voor de zwakkelin gen, die hen bespieden en hen benijden, ofschoon zij voor zichzelf niet durven. Wekelijks terugkeerend komt 't eigen Roomsche sportblad hen wijzen op hun di verse plichten. Hierdoor wordt wekelijks hun kennis verrijkt, hun gemoed aange spoord, hun slagvaardigheid vermeerderd. Misschien, dat wij jaarlijks nog retraite kunnen geven, waar hun geloofsleven nieuw vuur en verdieping ontvangt, waar zij leeren dat willoos voortleven in de zonde onteert. Hun geest, hun weerstandsvermogen wordt vermeerderd en versterkt. Om 't nog eens te herhalen 't Is de wensch der geestelijkheid, dat alle sportlui zullen zijn daar, waar zij thuis hoeren, in hun eigen, hun Roomsche vereenigingen. En waarom Om den godsdienst in hun harten te bewaren en té bevorderen, om de zedelijkheid ongeschonden in hun ziel te be houden en hooger op te heffen, om onze katholieke jongens en jonge mannen katho liek te houd.en. Daartoe wordt gevraagd de noodzakelijke steun der ouders, zonder wier hulp wij mach teloos zijn waardoor dus op de ouders der sportlievende jeugd de zware zedelijke ver antwoording rust, ons te helpen. Om onze katholieke jeugd te bewaren voordeKath'- lieke Kerk en maatschappij. En dat de ka tholieke jongelui zullen gehoorzamen aan de rechtmatige eisch, beoogt dat hun tijde lijk en eeuwig welzijn gsvraagd wordt, mede allerdringenst de steun van allen, die finati- tieel of intellectueel onze katholieke - vc: eenigingen zoo krachtig kunnen steunen, tot groei en bloei der Katholieke Kerk van Jezus Christus, onzen Goddelijken Meester. K. F. ELSENBROEK. P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8