ÜSMIKLOTSgl muws. BUITENLAND BINN ENLAND I Tweede Blad 9 October 1923 Gedelgde schuld. De oplossing der Duitsche Kabinetscrisis; verklaringen van minister Luther. Nieuwe hevige aardschokken gevoeld. Onder de Telegrammen: Het debat in den Rijksdag over de regeerings- rerklaring; een motie van vertrouwen in de Regeering aangenomen. Een overeenkomst in zake hervatting der levering van de schadevergoe dingskolen. De Britsehe Rijksconferentie besluit de bespreking der rede van Curzon over de buitenlandsche politiek als strikt vertrouwelijk te beschouwen. In een Zondag gehouden bespreking zijn de werkgevers en de vert"egenwoor(^gers der arbeiders overeengekomen, dat d^loo- nen 26.000 maal zoo hoog zouden zijn als in Maart j.l. (de arbeiders eischten ze 36.000 maal zoo hoog). Het gemiddelde weekloon wordt nu ongeveer 3 milliard. GEM. BUITEHL. BERICHTEM. „Telegraaf'-Journaüstiek. FEUILLETON DE GESCHENKEN DER KONINGIN. DE FORENSENBELASTIKG LEGER m VLOOT. HET NIEUWE DUITSCHE RIJKSKABINET In het nieuwe rijkskafeinct heeft het cen trum vier zetels (Fuchs, Koeth, Höfle en Brauns), de socialisten drie (Sollmann, Ro bert Schmidt en Radbruch), de volkspartij voorloopig twee (Stresemann en Luther), terwijl voor het ministerie van volksvoeding een lid van de volkspartij, die bij de agra riërs in de pas staat, wordt gezocht, de democraten twee (Gessier en Oeser), In een onderhoud met den Berlijnschen correspondent van de Koln. Ztg. heeft dr. Luther, de rijksminister van financiën, ver klaard dat hij het zijn eerste plicht acht een waarde-houdend betalingsmiddel te scheppen. Het daartoe strekkend ontwerp is reeds uitgewerkt. Bovendien wachten hem tal van vraagstukken op belastinggebied, welker oplossing tengevolge moet hebben dat de ontvangsten de uitgaven van het rijk dekken. Een volstrekt herstel van het finan- cieele evenwicht zal weliswaar eerst moge lijk zijn, als de schadevergoeding binnen draaglijke grenzen is teruggebracht. Daar voor is noodig dat het rijk de vrije beschik king over het Rijnland en het Roergebied herkrijgt, omdat deze groote centra van voortbrenging hun volle kracht pas kunnen ontplooien binnen het kader van het Duit sche economische leven. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Fransche veiligheidsdienst heeft in den sneltrein BerlijnKeulen 231.000 milliard mark in beslag genomen, welke som door de Duitsche Rijksbank te Berlijn naar haar filiaal te Keulen gezonden was. De bezettingsoverheid heeft te Dusseldorf 280 schupo's, die niet direct bij de gebeur tenissen van 30 September betrokken wa ren, uitgezet en 120 anderen, die er direct bij hetrokken waren, in hechtenis gehouden. De president der Fransche republiek heeft zeven Duitschers, die op 29 Juni door den krijgsraad te Mainz ter dood waren veroor deeld, begenadigd en hun straf veranderd in levenslange tuchthuisstraf. (De doodstraf was opgelegd wegens te Bodenheim gepleegde sabotage.) De burgemeester van Witten heeft na zijn terugkeer uit Berlijn verklaard dat de werk gevers rekening hebben te houden met groote moeilijkheden. Op het ministerie van arbeid had men hem verzekerd dat de re geering voornemens is krachtig op te treden en zoo noodig ,,in het leven te snijden". Nu de onderhandelingen van de bezet tingsautoriteiten met de vakbonden van ar beiders en beambten over de hervatting van het werk zijn mislukt, omdat het personeel van de spoorwegen en de posterijen den ge- eischten diensteed weigert af te leggen, zul ten gemachtigden der rijksregeering met de bezettingsoverheid onderhandelen. In economische kringen wordt het streven merkbaar om in rechtstreeksch overleg met de bezettingsoverheid een grondslag te vin den, waarop het economische leven in het Roergebied kan worden hersteld, jot tast bare resultaten hebben de tot dusver onder nomen pogingen echter nog niet geleid, met name, omdat voor het herstel van de pro ductie een goed geregeld spoorweg- en postverkeer een vereischte is. Ook de ar beidsduur, met name in den mijnbouw, is hiervoor van groot belang. De mijndirecties willen een werkdag van 814 uur voor de andergrondsche en van 9 uur voor de boven- ïrondsche mijnwerkers invoeren, met dien verstande, dat voor de ondergrondsche de ■ijd van afdaling en opstijging in den ar beidsduur is begrepen. De Fransche bladen stemmen zonder voorbehoud in met de houding van generaal Degoutte in de kwestie van den achturen- dag. j Pe ,?c^° Paris schrijft: Men begrijpt, dat wij niet eraan denken ons in de verhou ding van de werkgevers met hun arbeiders te mengen. Generaal Degoutte, door de Koer-magnaten aangezocht om zich uit te spreken over den acht-urigen werkdag, neeit hun terstond doen begrijpen, dat zij jer$??fs. Probeerden hem een verantwoor delijkheid te laten dragen, die zij alleen.op zich konden nemen. UIT SPANJE. Tiet Spaansche directorium heeft besloten «an nnn ar'''kSC'le contingent troepen met 1 fi verminderen. Het directorium ontkent, dat de regeering van plan zou zijn *°c ?onversie van de buitenlandsche schuld of tot verhooging der inkomsten belasting ovgr te gaan. FRANSCHE PERSSTEMMEN OVER DE REDEVOERING VAN POINCARé. De „Figaro" hoort uit de Zondag door oincaré gehouden redevoering den wil van frankrijk, die onveranderlijk blijft te mid den der buitenlandsche wisselvalligheden. De „Republique Frangaise" legt nadruk op den optimistischen toon van Poincaré's iongste redevoeringen, die opmerkelijk zijn door het vertrouwen, dat er uitspreekt en door de rustige gelijkmatigheid, waarmede hij op de van Engelsche zijde geoefende critiek antwoordt. DE REDE VAN CURZON. De politieke medewerker van de „Daily Telegraph" te Parijs zegt, dat de verant woordelijke staatslieden in de Fransche re geering de redevoering van Curzon gunsti ger beoordeelen dan dit door de pers ge schied. Poincaré heeft in een brief aan een voor naam Engelsch staatsman het volgende ge zegd: „gij ziet reeds het goede resultaat van het interview van Baldwin, dat tenge volge heeft gehad dat de levensvatbaarheid van het eenheidsprincipe in de oogen van de openbare meening bevestigd is. Met het oog op den chaos in Duitschland is het niet waardeloos om te doen uitkomen,) dat men, vertrouwen heeft in de voortduring van vertrouwen inboezemende betrekkingen. De hoofdartikelen over de Fransche bui tenlandsche politiek geven genoemden cor respondent de overtuiging dat de regeering in het geheel geen plan heeft met betrek king tot de politieke zijde van het Roer- vraagstuk, daar zij loyaal besloten heeft zich te houden aan de door Poincaré en Millerand aan Baldwin gegeven plechtige verzekering dat Frankrijk met de Roerbe zetting geen annexatie of ontbinding be oogt, doch uitsluitend betaling van de her- steikosten. De oeconomische plannen zijn tot volle rijpheid gekomen en nauwkeurig omlijnd. Gezaghebbende Londensche kringen aan vaarden de naakte zuivere waarde van deze verklaring maar zijn van meening dat Poin caré opzettelijk heeft toegelaten, dat de za ken zich ontwikkeld hebben, zooals is ge schied waardoor hij later in staat zal zijn zich te rechtvaardigen van de maatregelen, die met annexatie gelijk staan, op grond dat het geen annexatie is maar een maatregel, noodig voor het bewaren van de orde en het herstel van de oeconomische toestanden in Europa. De Manchester Guardian hamert op het zelfde aambeeld met een aanhaling van het Fransche antwoord op de Engelsche vraag over de beteekenis van het ophouden van het lijdelijk verzet. Poincaré zeide toen, dat hij de Duitsche regeering niet verantwoor delijk zou stellen voor daden, die zonder haar toestemming waren gepleegd, maar gis teren verkondigde hij: „Zoodra wij zullen hebben ondervonden, dat het verzet heeft opgehouden en dat de leveringen weder ge regeld plaats vinden, zullen wij naar Duitschland luisteren." De tegenstrijdigheid is tastbaar en duide lijk. Poincaré heeft een nieuwen maatstaf aangenomen ten opzichte van het eindigen van het lijdelijk verzet. De heer Davidson kanselier van het her togdom van Lancaster, die lid der regeering is, verklaarde j.l. Zaterdag in een rede dat er een zeer begrijpelijke hoop in het hart was van het publiek, dat gewend geraakt was aan een diëet van sensatiewekkend nieuws, dat Lord Curzon in zijn verklaring over de hooge politiek de een of andere dramatische mededeeiing zou doen. Lord Curzon had echter tot taak voor de rijks conferentie den internationalen toestand bloot te leggen zooals die heden bestaat en den loop van zaken sedert de vorige rijks conferentie van twee jaar geleden stap voor sap uit te leggen. Zou het echter, nu de eer ste ministers van de groote zelf besturende gewesten zijn uitgenoodigd te Londen te ko men en pas zijn aangekomen om te rade te gaan met en raadgevingen te geven aan on ze regeering, zou 't dan hoffelijkheid en tact verraden hebben, zelfs indien het practisch geweest zou zijn, om 'n bepaalde uitspraak te doen alvorens de vertegenwoordigers van overzee de gelegenheid hadden gehad hun mond open te doen? Zeker niet. LLOYD GEORGE TE NEW-YORK. Een telegram heeft reeds melding ge maakt van de geestdriftige ontvangst, die Lloyd George bij zijn aankomst te New- York ten deel is gevallen. De New-Yorksche correspondenten der Londensche bladen sei nen daarover lange telegrammen en wan neer men hen mag gelooven, dan is Lloyd George ingehaald met een belangstelling, die schier alleen vorsten pleegt ten deel te vallen. Hij is door niet minder dan 125 verslaggevers opgewacht, die hij in een ge- makkelijken stoel aan boord van zijn boot gezeten, zeer gemoedelijk te woord heeft gestaan, en door meer dan tachtig fotogra fen, die eerst vergunning kregen om hem te „nemen," toen vrouw en dochter, die met hem medereizen, in de ontbijtzaal rustig en op hun gemak het uitgebreide ontbijt had den genuttigd. Toen hij zich nog aan boord bevond had hij de hulde in ontvangst te nemen van een aantal deputaties, van den burgemeester, Amerikaansche Grieken en Amerikaansche corporaties, die zich met speciale booten onder „jazzy selections" naar de „Maure- tania" hadden begeven. Toen Lloyd George aan land stapte om naar de City Hall te gaan, werd hij onder bescherming genomen van bereden politie, politie cp de fiets en een compagnie Brit sehe oorlogsveteranen in uniform. Overal in de skyskrapers, waar Lloyd George's weg lang ing, kwam men uit vensters van zijn belangstelling blijk geven en confetti naar beneden werpen; terwijl langs den weg tien duizenden menschen geschaard stonden, die juichten toen Lloyd George voorbijtrok, 's Avonds had hij in zijn box in den schouwburg een ovatie van het pu bliek in ontvangst te nemen. Onder de be zoekers van zijn box was ook Charlie Chap lin. Iersche republikeinen hebben intusschen een poging gedaan om een demonstratie te gen Lloyd George op touw te zetten, doch het fcnelle ingrijpen der politie deed deze beweging mislukken. UIT DE FRANSCHE POLITIEK. Briand vertoeft op het oogenblik te mid den van zijn kiezers. Zondag heeft hij te Guér.ande het woord gevoerd in een repu- blikeinsche vereeniging en sprekende over den toestand in Duitschland en de bezetting van de Roer, zeide de oud-minis ter-presi dent, dat het de plicht van alle Franschen was zich rond de Fransche regeering te scharen en haar te steunen bij het vervul len van haar taak. Briand verklaarde, dat Frankrijk vergoeding moet ontvangen en voor alles voor de toekomst zijn veiligheid verzekeren. Briand verklaarde zich inge nomen met de jongste besprekingen tus- schen Poincaré en Baldwin te Parijs ge voerd, die de entente cordiale versterken en verbreedten. Briand drong echter tevens aan op het opmaken van een helder program door radicalen voor de volgende verkiezingen en bestreed de Action Frangaise-groep. De oud-minister Painlevé heeft Zondag in den radicalen partijdag van Frankrijk's Zuid-Oosten .hulde gebracht aan de ma nier, waarop de Roer-bezetting is geschied, maar hij hekelde het contact door de Franschen met de Beiersche reactionairen gezocht, daar elke zege der reactie in Duitschland tegen Frankrijk en Europa in het algemeen is gericht. Malvy, de kort geleden uit ballingschap teruggekeerde minister van binnenlandsche zaken, heeft gisteren te Creysse in liet Lot-departement de plechtige onthulling van een monument voor de gesneuvelden uit de gemeente gepresideerd. Dit was niet naar den zin van de uit Parijs overgekomen camelots du rod, die blijkbaar gevonden hebben, dat hét niet van al te goeden smaak getuigt, dat een minister, die door den Senaat als hooggerechtshof wegens, het toelaten van defaitisme, tijdens den oorlog tot ballingschap is veroordeeld, reeds thans een gedenkteeken voor in dien oorlog gesneuvelden helpt onthullen. Een der camelots heeft Malvy gisteren een klap gegeven, waarop natuurlijk een ge weldige herrie volgde, waarbij ook revol verschoten zijn gelost. Er zijn vier came lots in hechtenis genomen en nadat de anderen uit de gemeente Creysse vertrokken waren, kon de plechtigheid verder rustig plaats hebben. NIEUWE ERNSTIGE AARDSCHOKKEN. Zondagavond en gisterochtend vroeg zijn ernstige aardschokken opge'teekend aan de universiteit van Georgetown. De berekende afstand was 5000 mijl. In Fransche politieke kringen schijnt te zijn beweerd, dat Hugo Stinnes, tijdens zijn onderhoud met generaal Degoutte, zou zijn opgetreden als vertegenwoordiger van den rijkskanselier. Officieel wordt nu medegedeeld, dat de rijkskanselier voor het Vertrek van Stinnes naar het Roer gebied geen onderhoud met den bekenden industrieel heeft gehad. Hij heeft eerst later vernomen, dat Stinnes besprekingen, had gevoerd met Fransche generaals. Het hoofd- en het afdeelingsbestuur van den Bond van Duitsche mijnwerkers (den z.g. Ouden Bond) verspreidt een op roep, waarin zij zeggen, dat de mijneige naars in het Roergebied Zaterdag besloten hebben den arbeidstijd te verlengen tot den duur van vóór den oorlog, hoewel de wet op den achturigen werkdag en de ta riefovereenkomst nog steeds van kracht zijn. De werkgevers merken daarbij op, dat het overige Duitschland het Roergebied wel zal volgen. Dit is voor de besturen aan leiding om alle organisaties op te roepen om hun standpunt ten aanzien van dit eigenmachtig besluit te bepalen. Voorts verlangen de besturen, dat niemand zich naar het besluit van de mijneigenaars zal schikken. De arbeiders moeten hun ge wonen tijd werken, doch niet langer. Aan den anderen kant waarschuwen de besturen tegen ondoordachte of onbezonnen daden en sporen de arbeiders aan om nadere aanwijzingen van hun organisaties af tc wachten. - Naar de D. A. Ztg. uitgoede bron verneemt, heeft generaal Noliet de rijks regeering verwittigd van zijn voornemen om eerlang de militaire controle cp de ont wapening van Duitschland te hervatten. Een medewerker van de groot-Durt- sche Weensche Tagesztg. heeft als leider der Oostenrijkschb studenten -dei ega 'ji e te Stettin veldmaarschalk Mackensen opge zocht en van den ouden houwdegen ge hoord, dat hij een geestdriftig aanhanger is van den ex-keizer en hoopt den dag der vergelding voor de onderdruikking van het weerlooze Duitschland te zullen beleven. Mackensen zou het als den schoonsten dag van zijn leven beschouwen, als hij ondanks zijn 70 jaar aan het hoofd van een Duitsch leger tegen den erf-vijand kon oprukken. Naar men verneemt, heeft Lord Buck- master erin toegestemd als Engelsch verte genwoordiger op te treden in de speciale commissie van rechtsgeleerden door den raad van den Volkenbond onlangs benoemd om hem van advies te dienen inzake zekere kwesties van interpretatie van het hand vest en andere vraagstukken van interna tionale wetgeving, die door het Italiaansch- Grieksche geschil gerezen zijn. De Daily News meldt, dat duikers een poging zullen doen om voedsel te verschaf fen aan de drie mannen, die naar men ge looft, nog in leven zijn in de mijn van Fal kirk, welke dertien dagen geleden is onder- geloopen en waarbij zoovele mannen zijn omgekomen. Intusschen doet de reddings brigade wanhopige pogingen om de opgeslo ten mannen te bereiken. Het geschil met de Engelsche fonds dokters is in een scherpe phase gekomen. De minister van volksgezondheid had hun 8 sh. per patiënt in het jaar aangeboden. De dokters zeggen, dat zij geen goede behande ling kunnen waarborgen beneden 9 sh. 6 st. De fondsen achten daarentegen een hono rarium van 7 sh. 3 st. voldoende. Daar er geen kans op overeenstemming is, verklaren de dokters thans, dat zij zich allen te. zamen van de fondsen zullen los maken en tot de vroegere methode van be taling per ibezoek zullen terugkeeren. Dit zou beteekenen, dat 12 millioen menschen, die sedert 1913 fondspatiënten zijn geweest, voortaan als andere particulieren hun dok ter bij zich zouden moeten ontbieden. Natuurlijk, zoo merkt een blad op, zou in deze omstandigheden het geld, dat tot dus ver aan de dokters betaald wordt, in plaats daarvan aan de patiënten worden betaald. Te Athene is tusschen Griekenland en Zuid-Slavië de conventie geteekend over de vrije zone van Saloniki. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat een brigade, samengesteld uit manschappen behoorende tot alle wapens van het zoo genaamde „ijzeren corps", onder aanvoering van Nail Shoekri pasja door Konstantinopel getrokken is. Er heerschte groote geestdrift. Uit Chicago wordt gemeld, dat in de Grieksche kerk aldaar, tijdens de gods dienstoefening van Zondagochtend, een bloe dig drama plaats gehad heeft. De dienst doende priester Slotzuk werd met een re volver doodgeschoten door de echtgenoote van den priester Strutzynski. De moordena res, die dadelijk gearresteerd werd, ver klaarde, dat zij Slotzuk doodgeschoten had, omdat deze haar echtgenoot beschuldigd had zich fondsen van de kerk te hebben toegeëigend. De Zondagochtendsche straatmarkt van vogels en huisdieren in Bethnal Green te Londen was eergisteren het tooneel van een paniek om alsnog onbekende redenen. Men gelooft echter dat zij in verband stond met de vrees voor aardbeving. Verscheidene gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Tweeduizend kanaries zijn verloren gegaan, doordat zij deels uit kooien ontsnapten, deels vertrapt werden. Tientallen kippen en honderden honden en katten werden ge dood. De politie zoekt de aanstichters der paniek. In 't begin der vorige week kwam de „Te legraaf" ons vertellen „bet einde van een liefdesroman." Het ging over den dood van graaf Mattachich, den man, met wien prinses Louise van Saksen Cobtirg tegen alle Ker kelijke wetten in samenleefde, terwijl zij ge huwd was met prins Philip van Saksen Co- burg. Deze laatste, geschokt door het on waardig gedrag zijner gemalin, ging naar Ro me, om Paus Leo XIII ontbinding van zijn huwelijk te vragen. Natuurlijk werd dit geweigerd. De „Tel." insinueert, dat dit was „over eenkomstig de streng-katholieke opvatting van Keizerin Elisabeth en phantaseert dan verder: „In 1904 gaf Leo XIII opeens toe, ontbond het huwelijk en deed de prinses in den ban." Waar haalt het blad deze leugens van daan? Ie. Paus Leo XIII stierf in Augustus 1903; wat de „Tel." hem dus toeschrijft in 1904 te hebben gedaan, moet onwaar zijn. 2e. Is Prinses Louise pas gescheiden van haar gemaal 15 Januari 1906. (Alm. de Gotha 1923, v. 20.) 3e. En (hier komt 't op aan) is dit huwelijk niet kerkelijk ontbonden: huwelijksontbin ding is in de Katholieke Kerk absoluut on mogelijk. „Wat God gebonden heeft, schelde geen mensch." Dat is de wet door Christus gesteld, die ook geen Paus kan opheffen. Of 't nu Keizer Napoleon is, die dit vraagt, of Koning Hendrik VIII, of Prins Philip, het blijft gelijk', huwelijksontbinding is in de Katholieke Kerk onmogelijk. Alleen van de verplichting tot samenleving kan om ernstige redenen worden ontslagen. Maar dat heeft met huwelijksontbinding niets te maken! DE BEZUINIGING, Naar de „N. R. Crl." meldt, zal aan in stellingen, welke uit 's Rijks schatkist sub sidie genieten, door de regeering de eisch worden gesteld van 1 Jan. 1924 af de sala rissen van het personeel dier instellingen op dezelfde wijze te verminderen, als waartoe voor de rijksambtenaren is besloten. UB subsidiebedragen zullen dan met het bedrag der 10 pet. salarisvermindering worden ver minderd. ONGEOORLOOFDE MEDEDEELINGEN. Het „Hbld." verneemt, dat examinandi, die bij 't „Staatsexamen" tot toelating tot de universiteiten waren afgewezen, per post een circulaire toegezonden kregen, waarin ze werden uitgenoodigd, bij bepaalde leer aren les te komen nemen in klassieke talen. De afzender der circulaires kent de na men, de voorletters en de adressen der af gewezen candidaten nauwkeurig en moet die dus hebben verkregen of bemachtigd van iemand, die in nauwe betrekking staat tot de examencommissie. DE HERCLASSIFICATIE BIJ DE NED, SPOORWEGEN. Men meldt uit Utrecht: In hotel de l'Europe alhier werd Zondag door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel eene ledenvergadering gehouden van het personeel der 4e klasse standplaat sen, om te bespreken, wat gedaan is en nog gedaan moet worden als verzet tegen de herclassificatie der standplaatsen, welke reeds op 30 September j.l. is ingevoerd. De vergadering was bezocht door een 400- tal vertegenwoordigers van ongeveer 100 plattelandsafdeelingen. I' De houding van het hoofdbestuur werd goedgekeurd en het werd gemachtigd om te pogen de loonsverlaging door een rechter- iijke uitspraak nog te keeren. iüE BEZUINIGING OP SALARISSEN. t Protestvergadering te Tilburg. Zondag hield de R. K. Centrale van Over heidspersoneel te Tilburg een drukbezochte j protestvergadering tegen de voorgenomen {intrekking van art. 40 van het bezoldigings besluit 1919. Als spr. trad op mr. dr. J. v Best uit Eindhoven. Spreker deelt in zijn inleiding mede, dat hij met eenige aarzeling deze spreekbeurt aanvaard heeft, omdat hij aarzelt mede te doen aan een actie tegen de regeering, waar door de positie van het huidig ministerie onvermijdelijk wordt verzwakt. Hij wil echter medewerken, om te verhoe den, dat de actie der R. K. Centrale in ver keerde richting wordt gedreven. Komende op het punt van de salarisactie wijst spr. er op, dat niet de regeering schuldig is aan den slechten toestand. De tijdsomstandigheden zijn ons boven het hoofd gegroeid. Maar moet men bij een tekort nu 't eerst naar de salaris sen der ambtenaren grijpen Neen, omdat er reeds naar gegrepen is en de grootste armoe de het langst onder de ambtenaren heeft ge huisd. Spr. betoogt, dat als men ernstig bezuini gen wil,het zeer goed mogelijk is en hij ver wijst daarvoor naar diverse staatswerken, waarbij z.i. hopeloos gekneeid wordt. Als voorbeeld wijst spr. naar rechtbankgebou wen, die wel plaats bieden aan tiennfaal zooveel rechtbanken dan er noodig zijn verder op drooglegging van de Zuiderzee, welke meer dan 100 millioen zal kosten. Bezuinigen alleen is echter niet v oldoende, zoolang men in de nationale welvaart niet bevordert. In verband hiermede houdt spr. een uitgebreid pleidooi voor bescherming onzer industrie. Lapmiddelen als verlaging van salarissen behooren te worden afgewezen. Spr. is over tuigd, dat de ambtenaren bij hun actie gehee; Nederland achter zich zullen krijgen, als ze zeggen „we dragen alle lasten mede, maar we willen ze niet alleen dragen." Spr. protes teert er tegen dat op den loontrekker in den staat alles wordt verhaald. „Als ge uw actie plaatst in het teeken van recht," zegt spr „dan zal men ook in de Tweede Kamer u hoeren en gij zult winnen." Vervolgens stelde de heer v. Best op alge meen verzoek de volgende conclusies vast Erkennende den moeilijken toestand, waar in het land zich bevindt, wijzen we af elke schuld welke op de regeering mocht worden geworpen vragen algemeene doeltreffende maatregelen, waarbij bescherming van den nationalen arbeid tot verbetering van den algemeenen slechten toestand zal leiden vragen met aandrang dat geen offers op de ambtenaren zullen worden geschoven, al vorens is komen vast te staan, dat door de gê- heele gemeenschap gedragen worden de lasten van den huidigen toestand., en wijzen op de dringende noodzakelijkheid, dat geen maatregelen zullen worden genomen zonder voorafgaand overleg." Daarna werd de vergadering met een woord van dank van den voorzitter aan den heer v. Best gesloten. EEN KATHOLIEK CENTRAAL KUNSTGEBOUW IN DE HOOFD STAD. Reeds langen tijd werd in de hoofdstad de behoefte gevoeld aan een gebouw, dat ten dienste zou staan der voornaamste katholieke vereenigingen op sociaal, wetenschappelijk en kunstgebied. ggEr is 'n commissie gevormd, die er in mocht slagen een financicele basis voor dit groot- sche plan te vinden. Een propaganda-bureau zal, naar de Msb. meldt, worden ondergebracht in een per ceel aan de Utrechtsche straat, dat in ander opzicht reeds aan de bestaande plannen zal worden dienstbaar gemaakt. De propagandistische actie zal worden ondersteund door de uitgifte van een week blad, waarin genoemde vereenigingen hun vaste rubrieken zullen bezitten voor het doen van meedeelingen enz. Om de propaganda voor de plannen in hun geheelep omvang zoo breed mogelijk op te voeren, zal dit weekblad kosteloos wor den verspreid onder de leden der aangeslo ten vereenigingen en ook in ruimen kring daarbuiten. De voorloopige oplage zal ruim 8000 exemplaren bedragen. De commissie is voorts bij haar werkzaamheid zoo ge lukkig geweest de beschikkking te krijgen over een terrein dat zich uitstekend leent voor de stichting van een gebouw, waarin de voorgenomen plannen kunnen worden in gediend. Dat gebouw zal allereerst omvatten een groote tooneel- en concertzaal, voorts een groot café-restaurant, andere socië teitslokalen, groote en kleinere vergader zalen, een leesbibliotheek en toonzalen, als mede een museum voor leerzalen, verder ruime expositie- en nieuwe christelijke kunst. Het gebouw zal den naam dragen van Centraal Kunstgebouw O.P.G.A.N.G. De verwezenlij king van het plan is over een vijftal jaren gedacht. Het eerst komt de theater- en concert zaal voor bouw in aanmerking, omdat hier aan in de hoofdstad grootelij ks behoefte be staat. BEZUINIGING. In verschillende plaatsen vindt men een strafgevangenis, een huis van bewaring 1 met een directeur aan elke inrichting. Het door Baronesse De Liman. Dujardin waagde zich tusschen het ge woel en zag niet zonder verbazing, dat de klanten betaalden met goudstof, hetwelk in ten tamelijk grove schaal door een der hou- ders van de hérberg werd afgewogen. Nieuws gierig bekeek hij die mannen, in wier midden hij eenigen tijd zou moeten leven immers, hij was reeds besloten, zich in dat kamp te 'estigen. Zeker persoon trok zijne bijzondere aan dacht. 't Was een hoog- en forschgebouwa hian, statig van houding en met waarlijk edele hekken een volle, zwarte baard omlijstte zijn b'eek en mager gelaat, terwijl de arendsneus de kleine mond eene zuidelijke afkomst 'errieden. De onbekende scheen hoogstens 'eertig jaar oud. Dujardin voelde zich op onverklaarbare "'ize aangetrokken tot dies man, en besloot 'epi aan te spreken, zoodar zich daartoe eene tegenheid voordeed. En die gelegenheid tot kennismaking zou Le.e' spoediger komen, dan de ex-griffier had Qorzien en gehoopt. Toen hij namelijk op j 1 statigen man toeschreed, kwam hij, in '."i oogenblik van onoplettendheid, in on zachte aanraking met een snel voorbijko mend goudzoeker. Deze droeg, tot overmaat van ramp, een heelen hoop levensmiddelen, Zoo juist in de herberg gekocht, en bij de bot sing met Dujardin viel de kostbare voorraad op den grond. De goudzoeker werd boos, begon vreese- lijk te vloeken en gaf Dujardin de gemeenste scheldnamen. Niet weinig cmtsteld door dat onverkwikkelijk intermezzo, stamelde Du jardin eene verontschuldiging, welke, naar het scheen, de verbolgenheid van den andere ten toppunt voerde. De woordenwisseling, welke nu ontstond zij spraken verschil lende talen en verstonden elkander niet werd allengs zoo hevig, dat zij de aandacht des statigen vreemdelings trok. Nauwelijks vestigde hij den blik op Dujardin, of hij werd, zoo mogelijk, nog bleeker, en zijn streng gelaat nam plotseling een andere uit drukking aan. Hij maakte eene beweging, als wilde hij op Dujardin toeijlen, maar hij scheen zich te bedenken en deed blijkbaar moeite om zijne ontroering te verbergen. De twist tusschen den voormaligen be ambte en den brutalen kerel bleef voortdu ren laatstgenoemde was op het punt, tct handtastelijkheden over te gaan, maar op dat hachelijk oogenblik kwam de onbekende tusschenbeide Eerst wendde hij zich in de Spaansche taal tot den „beleedigde" en wist het door bezadigde woorden zoo ver te bren gen, dat de man al brommend en pruttelend z'jne eetwaren opraapte en heenging. Vervolgens richtte zich de onbekende tot Dujardin,maar in vloeiend en zuiver Fransch, Gij zijt dus mijn landgenoot 1 riep de „verloste" vol blijdschap uit. 't Is mij hoogst aangenaam, u in onze moedertaal te moge danken voor den mij bewezen dienst. Dat ik u uit de klauwen van dien kerel gered heb, verheugt mij te meer, omdat dié Spanjaards onverbeterlijke twistzoekers zijn en onder het minste voorwendsel met hun Catalonische messen spelenIk veronder stel, dat gij niet lang geleden hier zijt aan gekomen, want ik herinner mij niet, u reeds gezien te hebben. Ik ben inderdaad nog slechts eenige uren in het kamp. g Met vrienden of kennissen de reis ge maakt Neen geheel alléén. Ik ken hier nie mand. Dat spijt mij voor u. Wie alléén staat ondervindt in Californië niets dan teleurstel ling dat weet ik-zelf bij treurige ondervin ding.... Maar wees niet ongerust. Ik zou geen volbloed Franschman zijn, liet ik u, een landgenoot, over aan uw lot. Misschien vind ik gelegenheid, u van dienst te zijn, ik verzoek u, op mij te rekenen. Dujardin dankte onstuimig voor die vriendellijke woorden, en toen de onbekende hem uitnoodigde, mee te gaan naar zijne hut Ideed hij zulks zonder ook maar eene seconde te aarzelen. Vergeleken bij andere, was de hut tame lijk ruim twee personen konden er gemak kelijk in plaats nemen, terwijl het meerendeel der andere voor slechts één man berekend waren. Een leger van dorre bladeren, waar op een wollen deken, een blok, hetwelk dienst deed als stoel, en een ketel, die boven een kleinen vuur kuil hing ziedaar al de meubelen en al 't huisraad, in de hut aanwe zig. Zet u neer op mijn „sofa" zei de onbe kende glimlachend. We zijn hier niet ge woon, veel werk te maken van kleeding en huisraad. Trouwens, de noodzakelijkheid dwingt ons, «net weinig tevreden te zijn. Dat men hier niet bijster „comfortabel" gehuisd is, heb ik reeds bemerkt, antwoordde Dujardin. Maar de veiligheid schijnt niet te wenschen over te laten want naar ik gezien heb, geeft zich niemand de moeite, Zijne deur te sluiten. En waarmee zouden wij ze sluiten Grendels of sloten zijn hier niet te vinden. Daarentegen hebben wij de „lynchwet", en die beschermt ons beter dan alle maat regelen welke men in Europa tegen dieven en inbrekers pleegt te nemen. De „lynchwet Een nuttige en zeer practische uitvin ding. Ik zal u uitleggen, waarin die „wet" bestaat. Een of ander wordt gestolen de dief wordt opgespoord en, in den regel, spoedig ontdekt, men benoemt een com missie, bestaande uit twaalf mannen wordt de beschuldigde overtuigd van den diefstal. hem ten laste gelegd, zoo velt die commissie een doodvonnis de misdadiger wordt opge knoopt aan den eersten boom den beste, en 't geheele proces, met inbegrip van de exe cutie, heeft nog geen half uur geduurd. Dujardin haalde met zekere minachting de schouders op. Als voormalig griffier hield hij zulk een geding, zonder wettelijk voor geschreven formaliteiten, zonder behoorlijk onderzoek, zonder Openbaar Ministerie en zonder verdediger, voor iets monsterachtigs. Rechterlijke dwalingen, sprak hij, moe ten hier dagelijks voorkomen en die „lynch wet" heeft zeker heel wat moorden op haar geweten. Nu ja „dwaling is menschelijk" maar in den regel is de veroordeelde werkelijk schuldig. De hoofdzaak is maar, dengenen, die lust zouden hebben om te stelen, schrik aan te jagen, en daartoe is de veelbesproken „lynchwet" een uitstekend middel. Zonder politie leven wij hier tamelijk veih'g. Als om die laatste woorden te logenstraf fen, weergalmde juist op dat oogenblik een schot op niet zeer grooten afstand van, de hut des onbekenden. Dujardin sprong op. Wat' is dat riep hij, niet weinig ont steld. Och, luidde het antwoord, daarover moet gij u niet bekommeren. Waarschijnlijk hebben twee spelers ruzie gekregen. Een pistoolschot, dat meestal een vaq beiden „ad patres" zendt, is in zulke eevallen net ee- „Hbld." bericht, dat ier (bezuiniging die inrichtingen onder beheer van één direc teur zullen gebracht worden. Van de gelegenheid door de Koning!: gedurende twaalf dagen geboden om ten koninklijke paleize de ter gelegenheid van haar regeerings-jubileum ontvangen ge schenken te bezichtigen, hebben 18.670 personen uit Den Haag en van elder* «Sa fer ui k gemaakt. DE VLOOTWET. Naar de meening van den Gouverneur' Generaal van Ned.-Indie gevraagd. Door den heer Dresselhuys zijn aan del. Minister van Kolomen de volgende vragen gesteld Is de Minister bereid mede te deelen, of aan Zijne Ecxellentie bekend is, welke thans de meening is van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië over het aanhangige ontwerp Vlootwet en de daaruit voor Ned- Indië voortvloeiende geldelijke gevolgen Zoo ja, wil de Minister dan dit oordeel ken baar maken vóór of tijdens de op 11 October a.s. in verband met dit ontwerp in de Tweede Kamer te behandelen interpellatie DE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. De heer P. L. de Gaay Fortman, die, naai verluidt, benoemd zal worden tot burge meester van Dordrecht, is, aldus het Hdbl., sedert April van dit jaar burgemeester van Ridderkerk. Eenige jiren daarvoor was hij tot burgemeester van Bunschoten benoemd. Hij genoot een militaire opleiding na aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn studiën te hebben voltooid, werd hij geplaatst bij het wapen der genie in Ned.- ïndië. Daar klom hij op tot luitenant-kolonel der genie. Toen hij bijna 44 iaar oud was, moest hij, tot zijn spijt, Indië mfet pensioen verlaten. Velen zagen hem noode vertrekken als voorzitter der Neaerl.-Indische officieren- vereeniging had hij zich vele Vrienden ver worven. Hij was nog maar kort in het land terug, toen hij benoemd werd tot burgemeester van Bunschoten. De heer P. L. de Gaay Fortman, Amster dammer van geboorte en zoon van den be kenden Amsterdamschen predikant, is thans 47 jaar. Hij behoort tot de anti-revolutionaire partij. VERKEERSONGEVALLEN i Autobus omgevallen. Zaterdagavond is een aan 32 frersonen plaats biedende autobus der N. V. Autobus dienst Walcheren, die rijdt tusschen Mid delburg en Wolphaartdijksche Veer in aan sluiting op den Provincialen stoomboot- dienst van Wolphaartdijksche Veer naar Zierikzee, omgeslagen. In de bus zat een 15- tal passagiers: een hunner, R„ van hier kreeg een lichte hersenschudding, de ovcriger alleen lichte verwondingen. Het kostte eenige moeite de passagiers uit hun benards positie te verlossen. Van Arnemuiden, Nieuwland en Middelburg uit was spoedig medische hulp aanwezig om de gewonden te verbinden. HET TWEEDE KAMER-LID HENRI TER HALL. Naar de Msb. verneemt, is de heer Hen? ter Hall, afgevaardigde van den Vrijheids bond ter Tweede/Kamer, herstellende van een ernstige ziekte, een har'.aandoening, welke neg tot voor enkele dagen voor zijn leven heeft doen vreezen. Een geluk kige keer geeft thans hoop op herstel, al is den lijder nog voorloopig volstrekte rus voorgeschreven. Nieuwe regeling te wachte- In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid mr. Van Lanschot, betreffende wijziging van de wettelijke regeling van dc forensen-belasting, hebben de Minsters van Binnenlandsche zaken en van Financiën geantwoord, dat hun bezwaren, verbonden aan de toepassing der thans van kracht zijnde wettelijke bepalingen, regelende de forensenbelasting, bekend zijn. Een wetsontwerp, dat beoogt tegemoet te komen aan die bezwaren, is bij de be trokken departementen voorbereid, en zal weldra de Staten-Generaal bereiken. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. Bij K. B. van 5 October is thans met in gang van 1 November 1923 benoemd tol burgemeester der gemeente Dordrecht de heer P. L. de Gaay Fortman, met .toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag all burgemeester der gemeente Ridderkerk. TEGENSPRAAK. De parlementaire redacteur van dv „Standaard" meldt: Dezer dagen werd in de bladen gemeld, dat de Regering vóór de Vlootwet in openbare behandeling komt, er prijs op stelt aan de Kamer. :n comité-generaal verschillende mededee- lingen te doen, waarom zij de behandeling der Vlootwet urgent blijft achten. Naar wij uit goede bron vernemen is van een dergelijk voornemen bij de Re geering niets bekend en is dus het be treffende gerucht geheel uit de lucht grepen. TERUGGEROEPEN. Het „Alg. Mil. Weekblad" deelt mede, dat een adjudant-onderofficier, die vrijwil lig op wachtgeld was heengegaan, nadat hij een betrekking had gevonden, weer is te ruggeroepen. Ook meldt het blad, dat waar schijnlijk nog meer wachtgelders zullen wor den teruggeroepen. wone middel om de eendracht te herstellen. De haren rezen Dujardin ten berge. Lieve hemel 1 riep hij uit, ben ik hief dan in een hol van moordenaars terecht ge komen Wees maar niet bang, zei dc onbeken de glimlachend. Men wordt op den duur aan alles gewoon. In den beginne vindt men zulk toestanden een beetje.... zonderling maar na verloop van eenigen tijd trekken zij nauwe lijks meer de aandacht. Het beste is,onmid dellijk uit te zien naar een kameraad, dien men vertrouwen kan, en zoo iemand, mijn waar de heer, hebt ge in mij gevonden. Dujardin greep de hand, welke de onbe kende hem toestak, en drukte ze hartelijk, schoon hij op ^jat oogenblik niet vrij was van eenig wantrouwen. De andere scheen zulks te bemerken. Het verwondert u, sprak hij, dat ik u, na zulk een vluchtige kennismaking, mijne vriendschap durf aanbieden Maar- hebben wij elkander niet reeds ontmoet?.... Dujardin zag zijn landgenoot verwonderd aanhij kon zich niet herinneren, zijn „gastheer" elders gezien te hebben. Kent ge mij waarlijk niet meer? Weet gij niet, wie ik ben, mijnheer Dujardin) Gij kent mij dus Wil niet e»ve! duider dat ik mij niet herinner, bij welke gelegenhe; wij elkander ontmoet kunnen hebben. (Wordt v-ervola dL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5