TSTE NIEUWS BECETSZAKEk Je moordaanslag ie Valkenswaard. jfiAK&TRiEUWS. RECHTSZAKEN* VAN ONZE IDRAAOLO0ZE TELEFOONLIJ Het proces tegen mevrouw Desmet. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch stond Maandag terecht Cornelia Petroneila de W. huisvrouw van Mathijs D., ter zake van het hooger beroep, hetwelk bet open baar ministerie heeft ingesteld tegen het vonnis der Rechtbank van 31 Juli 1923, waarbij in eersten aanleg is recht gedaan op de dagvaarding wegens medeplichtigheid aan poging tot moord en waarbij beklaagde werd vrijgesproken met last tot onmiddel lijke invrijheidsstelling. Van wege den procureur-generaal waren als getuigen gedagvaard Johannes H. J. M. Kerssemakers, Maria J. van Dinther, dienst bode van Desmet, Josephine Braat te Eind hoven, Ludgarde Reigers te Eindhoven, Mi chael Staelenberg, wapenhandelaar te 's-Hertogenbosch, als deskundige Dr. J. Cas- parie zenuwarts te 's-Hertogenbosch. Als verdediger voor beklaagde trad op Mr. E. van Zinnicq Bergmann te 's-Herto genbosch. Het gerechtshof was samengesteld uit Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, voorzit ter, Jhr. Mr. Verheyen en Mr. baron de Bie- berstein, raadsheeren, Mr. Visscher, procu reur-generaal en Jhr. Mr, de Kuyper grif fier. Aan het verslag in „De Maasbode" ont- '.eenen wij het volgende over dit rechtsge ding: Wederom heerschte er groote belangstel ling voor deze zaak, zoowel op de gereser veerde als op de publieke tribune. Mevr. D. werd binnengeleid en nam plaats in de bank der beklaagden. Zij zag er kalm uit en beantwoordde duidelijk de vragen, die door den president werden gesteld. Door den griffier werd de dagvaarding van beklaagde voorgelezen, benevens de verklaringen van beklaagde voor de Recht- iank. Hierna begint het verhoor. Eerst wordt gehoord getuige Kerssema kers. De voorzitter wijst getuige op zijn ver antwoordelijkheid, om de volle waarheid te zeggen. De verdediger verzoekt dezen getuige niet onder eede te hooren. De voorzitter: Het Hof vond geen aanlei ding dezen getuige niet te hooren en wijst hem nogmaals op den plicht, om niets te verzwijgen. De voorzitter stelt de bekende vragen omtrent de verhouding tusschen ge tuige en beklaagde. Getuige K.: Er zou geen verhouding zijn ontstaan tusschen ons, wanneer Desmet zijn vrouw niet mishandelde. De voorzitter: De rapporten over be klaagde luiden anders. Verder stelt de voor zitter verschillende vragen omtrent de ver- giftigingspoging. Getuige K. legt de verklaringen af en zet uiteen, hoe het plan ontstond om Desmet dood te schieten, waartoe Mr. van Haastert zou hebben aangespoord. De voorzitter: Zegt nu eens precies, wat V op 3 Januari is gebeurd. Getuige K.: Dat heb ik reeds gedaan. De voorzitter: Heeft beklaagde gezegd, er moet nu eens een eind aan komen. Getuige K.: Dat weet ik niet. De voorzitter: Ge hebt het toch verklaard, fs uw hartstocht voor beklaagde nog zoo <root, dat ge uw geweten met een meineed tfilt bezwaren. Getuige K.: Ik herinner het mij niet. De verdediger: Als getuige iets wordt ge vraagd, dat in het voordeel pleit van mevr. D., dan weet hij het zich niet meer te her inneren. Getuige K.: Het is niet mijn doel mevr. P. te beschuldigen. De voorzitter: U is daarmee toch druk bezig. Heeft beklaagde u op 3 Jan. ge vraagd „komt het vandaag in orde." Getuige K-: Ik kan het mij niet meer her inneren. De voorzitter: Nu kunt ge het u weer niet meer herinneren. Ge hebt het toch ver klaard. Het is treurig eerst moordenaar en nu nog meineedige en dat niet ter wille van ll zelf, maar terwille van een ander. Getuige K.: Ik weet het niet. Mr. Visscher: Ge weet het wel, spreek toch de waarheid en schaadt niet de belan- «en van haar, die ge wilt beschermen. Wij iveten toch alles. Mr. Verheyen: Ge moet toch weten, waar- >m beklaagden u de revolver heeft terug gegeven. Welke reden werd daarvoor op gegeven. Getuige \K.: Zij heeft haar niet gehouden, amdat zij er niet mee schoot, ik wilde mijn [evolver terug hebben. Mr. Verheyen: Ge hebt toch iets meer ge legd, dan, „geef mij de revolver terug." Getuige K.: Ik heb er niets bijgezegd. Mr. Verheyen: Hebt ge niet gezegd, „geef de revolver maar terug, dan zal ik het doen." Getuige K.: Ik heb gezegd dan zal ilj er zoor zorgen; ik had toen niet het plan om Desmet te dooden. Mr. de Biebersteijn stelt aan getuige ten aanzien van het teruggeven van de revol ver nog verschillende vragen en waarom werd afgesproken saam te komen bij Cor- nelissen. Mr. Visscher: Is er op oudejaarsavond door u gezegd, dat ge hooptet nog dat jaar getrouwd te zijn. Getuige K.: Ik weet het niet meer. Mr. Biebersteijn: Heeft mej. van Dinther bij het terugbrengen van de revolver ge zegd „ge weet er alles van." Getuige K.: Zwijgt. Mr. Biebersteijn: Zijt ge u eenigen tijd te Voren in het boscb gaan oefenen met de jevolver. Getuige K ontkent dit. Mr. Visscher: Hebt ge beklaagde te ken- len gegeven, dat ge alles voor haar over oad. Getuige K.: Ja. Mr. Visscher: Heeft mevr. D. gezegd, als jk den moed heb, dan doe ik het. Getuige K.: Ik weet het niet. Mr. Visscher: Ge wist het vroeger wel en ge begrijpt, dat ik van die verklaringen toch gebruik zal maken. De verdediger: Heeft beklaagde niet ge zegd „van een huwelijk kan niets komen," want ik ben niet van uw milieu. Heeft zij noit aangespoord, om Desmet dood te schieten. Heeft getuige nooit gedreigd, dat het nu moest gebeuren, omdat hij anders haar zou doodschieten. Getuige K. bevestigt dit. De verdediger: Heeft getuige nooit ver klaard, wanneer gij het niet doet, zal ik het doen, maar als ik het doen dan is de kans grooter, dat wij in de gevangenis komen. Getuige K. stemt dit toe. Mevr. D.: Ik wil mijnheer K. vragen, of ik hem ooit heb aangespoord. Ik heb dat nooit gedaan. De voorzitter: Het blijkt anders, U had Wel wel graag, dat K. den moord pleegde. Mevr. D.: Neen, mijnheer de president. Na nog eenige vragen van de voorgeno men reis van K. naar Noorwegen wordt de tweede getuige mej. van Dinther gehoord. De voorzitter: Klaagde mevr. D. wel eens bij u over baar man? Getuige; Ja. De voorzitter: Hebt u wel eens iets van de verhouding met K. gemerkt. Kwam K. bij Desrnet aan huis. Getuige van Dinther: Aan huis niet, wel in het Elzenpark. De voorzitter: Is dat park met boomen en boschjes? Getuige van Dinther: Neen, met villa's. De voorzitter: Hebt u gemerkt dat aan Desmet een vergiftigde boterham werd ge geven? Getuige van Diniher: Daar weet ik niets van. De voorzitter vraagt verder over het afge ven van de revolver en wat daarbij is ge zegd. Get. van Dinther: Ik wist niet wat in het pakje zat. De voorzitter: Hebt u geen boodschap moeten overbrengen, dat K. 's avonds in „Suisse" zou zijn. Getuige van Dinther: Neen. De voorzitter: Nu houdt ge iets achter, want K. heeft het wel verklaard. Er is hier vandaag reeds zooveel gelogen, u kunt ook in. het complotje zijn. Getuige van Dinther: Ik zeg de waarheid. De voorzitter stelt aan getuige nog een aantal vragen omtrent het telefoneeren en het uitgaan en thuiskomen van mevrouw D. Ook door Mr. de Bieberstein werden nog eenige vragen gedaan omtrent de huishou delijke aangelegenheden van Desmet, die door getuige van Dinther werden beant woord. Mr. Visscher: Moest gij bij het overbrengen van de revolver niet zeggen aan K. dat hij er alles van wist. Getuige van Dinther heeft dat niet moe ten zeggen. Nog worden haar een aantal vragen gesteld o.a. door den verdediger, of zij ooit had gehoord, dat K. beklaagde met een revolver had bedreigd. Getuige van Dinther bevestigt dit. Getuige mevr. Baart verklaart, dat in den avond van 4 Januari beklaagde bij haar aan huis is gekomen om circa 7 uur. De voorzitter: Wat kwam zij doen. Get. B.: Mevr. D. zeide een bestelling wijn te komen doen. De voorzitter: Heeft zij toen lang bij u gezeten. Get. B.: Ongeveer een uur. De voorzitter: Was zij kalm. Get, B.: Ja. De voorzitter: Hebt ge buiten geen auto zien staan. Get. B.: Ik heb geen auto gezien. De voorzitter: Hebt ge later iets gemerkt. Get. B.: Niets. De voorzitter: Ik heb toch gehoord, dat u Kerssemakers in den auto hebt gezien. U hebkt zijn jasje nog afgeborsteld. Get. B.: Neen, edelachtbare, ik heb wel gehoord, dat Kerssemakers om den hoek kwam kijken, maar ik heb hem niet gezien. K. zette nooit een voet bij ons in huis. De verdediger: Wanneer heeft beklaagde gezegd bij getuige te zullen komen. Getuige B.: Beklaagde is onvenvachts ge komen. Getuige Reigers legt verklaringen af om trent de vergiftigingspoging. Get. Staelenberg, wapenhandelaar, brengt als deskundige rapport uit omtrent het zelf- laadpistool, dat een deugdelijk wapen is, om iemand mee dood te schieten. Get. geeft een verklaring omtrent het afschieten der patronen. Een tweede wapen, dat aan den deskundige wordt getoond, kan hij zich niet herinneren te hebben onderzocht. Het is een ondeugdelijk wapen, wijl een stuk van de slagpin af is. Dr. Casparie geeft verklaring omtrent zijn onderzoek van beklaagde in de gevangenis. De invloed, die deze vrouw op K. heeft ge had moet als indirect worden beschouwd. Over directe invloeden kan getuige geen aanwijzingen vinden. De psychologische in vloed van mevr. D. op K. was groot. Als zij met alle kracht had gepoogd den moord tegen te houden, dan had zij zulks naar ge- tuige's meening, gekund. De voorzitter: denkt u, dat het haar wel gevallig is geweest, dat haar man uit den weg werd geruimd. Get. Dr. Caspari: Ik geloof, dat zij wel wenschte, dat haar man uit den weg werd geruimd, doch dat zij zelf daaraan geen ac tief deel durfde nemen. De voorzitter stelt aan getuige nog enke le vragen omtrent de deugdelijkheid van het_ vergif, waarop door getuige Dr. Cas parie een technische toelichting wordt gege ven. Mr. Visscher: Was deze vrouw zich be wust van haar invloed op K. Getuige Dr. C.: Ja. Mr. Visscher: Wist zij, dat een dwang beeld K. beheerschte en dat hij meende, dat haar leven in gevaar was. Get. Dr. C.: In pathologiscben zin niet. De voorzitter: Heeft K. nooit gesproken van trouwen? Get. Dr. C.: de laatste dagen verschillen de malen. Na dit verhoor wordt de openbare zitting geschorst tot des middags twee uur. De openbare rechtzitting werd om kwart over twee heropend. Gehoord werd de beklaagde Cornelia de W„ huisvrouw van Mathijs de Smet. De voorzitter vraagt hoe de verstandhou ding tusschen beklaagde en K. is ontstaan. \Beklaagde: Ik hield meer van K. dan van mijn man. Voorzitter: U is naar mr. Van Haastert gegaan om van uw man te scheiden. Later hebt gij geen echtscheiding gewild. Waarom niet. Beklaagde: Ik wilde met mijn man blijven leven, maar hield ook van K. Voorzitter: Wilde u dan twee mann. Beklaagde: Ik hield ook van K. Voorzitter: Hebt u het plan gevormd om uw man te vergiftigen? Beklaagde: Ik heb hem een boterham met vergif willen geven om hem ziek* te maken. Eerst had ik het met een kip geprobeerd, die ongesteld werd. Voorzitter: Is daarna het plan ontstaan om uw man dood te schieten en den schijn te wekken, dat uw man zelfmoord had ge pleegd? Hebt u daarvoor het ledikant laten ver zetten? Beklaagde het ledikant werd verzet. Voorzitter: U wilde dus uw man van kant maken en den schijn wekken, dat hij zelf moord had gepleegd om dan de bedroefde weduwe te kunnen uithangen? Beklaagde: Ik heb mijn man niet willen doodschieten. Voorzitter: Wel willen vergiftigen, dat ligt meer op den weg van slechte vrouwen. Iemand doodschieten is meer het werk van een man. De voorzitter informeert dan verder naar de geschiedenis omtrent de revolver en naar de boodschap, die aan het dienstmeis je was meegegeven. Hebt u, vraagt de voorz.. aan K gevraagd: Komt het nu vandaag in orde? Beklaagde: Ik heb dat niet gevraagd. De voorzitter: Zijt ge des avonds naar het Elzenpark gegaan? Beklaagde: Neen daar ben ik niet ge weest. De voorzitter: Hebt u des avonds den heer Cornelissen bezocht? Beklaagde: Ja tot acht uur. Beklaagde begint te schreien. Voorzitter: U behoeft niet zoo bedroefd te doen, want zoo'n onschuldig vrouwtje zijt ge niet. Beklaagde: Is het dan niet droevig te worden beticht van moord op mijn man. Voorzitter: U hebt daaraan meegewerkt en het plan bevorderd om uw man te doo den. Beklaagde: Als ik gewild had, had ik mijn man reeds lang kunnen dooden. Voorzitter: Gij durfdet niet te schieten. U is de vrouw, die in deze altijd haar verstand gebruikt heeft. Gij wilde u man uit den weg ruimen en zelf buiten schot blijven. Beklaagde: Ik wilde den vader van mijn kind niet dooden. Voorzitter: Gij wildet uw man uit den weg ruimen en ongestraft blijven. Raadsheer De Bieberstein doet aan be klaagde nog enkele vragen en merkt op, dat zij verschillende malen gezegd heeft: Mijn man moet dood. Beklaagde heeft voor den rechter-commissaris verklaard dit te hebben"! gezegd. Mr. Visscher: Beklaagde heeft niet ge zegd, dat zij aan M. v. Dinthen de bood schap heeft meegegeven: Ge weet er alles van. Beklaagde: Die boodschap heb ik njet meegegeven. Mr. Visscher: Wist u dat het ander wapen niet in orde was. Beklaagde: Dat wist ik niet. De procureur-generaal doet nog eenige vragen omtrent uitlatingen van beklaagde. Beklaagde ontkent die uitdrukkingen te hebben gebezigd. Het woord wordt na dit verhoor verleend aan den advocaat-generaal tot het houden van zijn requisitoir. Het requisitoir. De pogingen tot vergiftiging worden door beklaagde erkend, zooals zij zegt niet om hem van het leven te berooven, maar om hem ziek te maken. Dit is niet gelukt, wijl het vergif ondeugdelijk bleek. Het middel, dat gebruikt werd, is cyaankali en of dit re latief ondeugdelijk was, doet niet ter zake, wijl de toevallige ondeugdelijkheid van het gebruikte middel de strafbaarheid niet op heft. Uit de verklaringen van beklaagde is ge bleken, dat zij een hoeveelheid van het ver gif aan haar man heeft gegeven, voldoende om hem ziek te maken en hem daarvan de nadeelige gevolgen te doen ondervinden. Dit is voldoende om haar te beschuldigen van een poging tot doodslag op baar man. De kwestie, die hier moet worden uitge maakt is: Heeft beklaagde het plan gehad haar man te dooden? Het is wel degelijk een uiting geweest van haar wil om haar man te dooden, hetgeen blijkt uit de proe ven, die zij genomen heeft met een kip. Zij wilde eerst de kracht van het vergif leeren kennen. Wanneer men vooruit een proef neemt, dan blijkt daaruit de opzet om te dooden. Bovendien bekent beklaagde ge handeld te hebben met voorbedachte rade. Zoodat, wanneer uw hof zou aannemen, dat de poging tot moord niet is bewezen, dan toch bewezen is een poging tot toebrenging van zwaar lichamelijk letsel met voorbe dachte rade, waarvoor straf moet worden bepaald. Het voornaamste is intusschen in hoever re beklaagde de hand heeft gehad in den aanslag in het bosch. Zij heeft het niet dur ven doen, omdat een schiettuig geen wapen is in de hand van een vrouw, maar uit vele verklaringen blijkt, dat zij Kessemakers voortdurend tot den moord heeft aangezet. Uit alle besprekingen en uit de verklarin gen van beklaagde blijkt, dat reeds lang het plan was voorbereid, dat De Smet dood moest. Uit de eigen verklaringen van be klaagde is komen vast te staan, dat zij de hand in den aanslag had. Uit de verklarin gen van deskundigen blijkt, dat zij door haar invloed op Kerssemakers de daad had kun nen verhinderen. Zij heeft dat niet gedaan en daarom heeft zij de daad gewild. Zij wist overal van, hetgeen haar verklaringen doen zien. De advocaat-generaal gelooft, dat men niet kan aannemen, dat deze beklaagde niet wist wat er zou geschieden en door het niet te verhinderen, terwijl zij het kon, is zij medeschuldig. Concludeerend, zegt spr. dat het hem voorkomt, dat deze beklaagde werkelijk schuldig is, niet alleen moreel, maar ook volgens de strafwet. Het eerste is een poging tot vergiftiging. Op dat feit staat vi<>r jaar gevangenisstraf. Op medeplichtigheid tot moord staat 10 ja ren gevangenisstraf. Welke straf moet ik nu vragen voor deze vrouw, die zich van het begin af aan listig er uit heeft willen draaien en de schuld op anderen schuift. De straf kan niet lichter zijn dan die, welke aan Kerssemakers is op gelegd. Toch wil ik niet het volle pond vra gen, al kan voor haar geen lichte straf wor den geêischt. 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Bij mijn eisch tot gevangenisstraf zal ik de onmiddellijke gevangenneming van be klaagde moeten vragen. Ik kom tot mijn eisch en requireer een gevangenisstraf van 10 jaar met onmiddellijke gevangenneming van beklaagde. Het Pleidooi. Vervolgens hield mr. van Zinnicq Berg man zijn pleidooi. Pleiter wil op de eerste plaats aantoonen, dat bekl. den wil niet heeft gehad haar man te dooden, wijl hij de vader was van baar kind en vervolgens, dat zij hem niet heeft durven dooden. PI. gaat na uit welken stand beklaagde is gesproten en hoe zij steeds voor haar ge zin heeft gewerkt. PI. brengt naar voren hoe zij zich gedroeg bij de keuring van films en hoe ze altijd heeft meegewerkt om De Smet hoog te houden. Voor haar kennismaking met K. was zij een voorbeeldige huisvrouw. Bij de beoordeeling van deze zaak zal men te kiezen hebben tusschen twee figuren. PI. beroept zich op de verklaringen van dr. Casparie, die getuigt heeft, dat deze vrouw geloofwaardig is. Waar zij den eersten keer het vergif weggooide en den tweeden keer de proef nam op een kip, drar blijkt, dat' de bedoeling bij haar voorzat niet om haar man te dooden doch om hem ziek te ma ken. Toen ze zag, dat de kip niet dood ging, toen kon zij haar man ook het vergif geven in de overtuiging, dat hij er niet van sterven zou. Vervolgens zet pl. de verklaringen van ijljtuige van Dinther tegenover die van Kers semakers en zegt, dat hij de getuigenis van eerstgenoemde toch voor meer geloofwaar dig houdt dan dat van Kerssemakers. Pl. behandelt daarbij de houding van K. in dit geding tegenover beklaagde, die getracht heeft ook haar in de gevangenis te bren gen en stelt dan de figuren van K. en mevr. De S. naast een. Zij heeft nog gewaarschuwd voor den in- tellectueelen raadsman en heeft gezegd niet naar den duivel te luisteren. Nogmaals komt pl. terug op de poging tot vergiftiging waaromtrent eigenlijk niets 'vast staat. Op dezen grond zou reeds vrijspraak moeten volgen. Ten slotte wijst pl. op een fout in de dag vaarding waar mishandeling wordt ten laste gelegd, terwijl het is een op zich zelf staand misdrijf. Resumeerend maakt pl. zich geen vrees, dat er een veroordeeling zal ralgen omdat men geen enkel houvast heeft, terwijl het middel ondeugdelijk is gebleken en de dag vaarding foutief is. Ook medeplichtigheid kan aan beklaagde niet worden aangere kend, want in het teruggeven /an het wapen kan men niets anders zien, dan dat zij aan den dood geen deel wilde hebben Pl. maakt door eenige voorbeelden duidelijk hoe hier van medeplichtigheid geen sprake kan zijn. Pl. zal geen verzachtende omstandigheden vragen, omdat hij overtuigd is, dat het Hof steeds streng de wet eerbiedigend, de wet geen geweld zal aandoen. Wanneer het Hof zeker overtuigd is, dat straf is verdiend, waarom zou men dan de ze beklaagde opnieuw in voorarrest stellen. Zij heeft niet willen vluchten, want dan had zij het kunnen doen, In volle vertrouwen is zij naar dit Hof gekomen. Den eisch acht pl. exhorbitant hoog, hij vertrouwt dat men beklaagde zal vrijlaten, omdat zij na acht dagen wederom naar hier zal komen om de uitspraak te vernemen. Het Hof gaat, nadat aan mevr. Desmet eenige vragen zijn gesteld even in de raad kamer. In de gerechtszaal teruggekeerd, deelt de voorzitter mede, dat het Hof in deze zaak over de onmiddellijke gevangenneming uit spraak zal doen over 14 dagen en over de hoofdzaak eveneens over 14 dagen. ROTTERDAM, 8 Oct. Vee. Heden wa ren aangevoerd 297 vette 'runderen, 157 vette en gras kalveren, 1299 schapen of lammeren, 788 varkens. De prijzen waren als volgt Koeien le qual.f 1.15—1.22 Vu 2e qual. f 1.101.05, 3e qual. f 0.950.85, ossen le qual. f 1.10—1.17 y2, 2e qual. f 1.051, 3e qual. f 0.950.85, kalveren le qual. f 1.45—1.60, 2e qual. 1.25—1.05, 3e qual. f 0.950.85, schapen le qual. f 0.900.95, 2e qual. f 0.850.75, 3e qual. f 0.700.60, lammeren f 0.95—1.15, var kens le qual. f 0.810.85, 2e qual. f 0.79 0.74, 3e qual. f 0.700.66, licht soort f 0.74 0.78, alles per K. G. Vet vee en vette kalveren met iets williger handel, prijzen vast, wegens korten aanvoer. Varkens met minder handel dan vorige week. Schapen en lammeren met zeer matigen om zet. Vlas. Aanvoer 4740 K,G. blauw f 1.25— 1.65, 1500 K.G. wit-geel f 0.90—1.10, 7000 K.G. Holl. geel f 1.10—1.65, 1500 K.G. Groningsch f 1.151.75. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 4.25 4.60, Zeeuwsche Bonte f 4.254.60, poters f 22.40, Zeeuw. Eigenheimers f 3.303.70, blauwe Eigenheimers f 3.403.90, Brielsche Eigenheimers f 3.504. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 7.50 —9.50 AMSTERDAM, 8 Oct. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 55,25, id. Blauwe f 4.755.10, id. Eigen heimers f 3.503.75, id. Blauwe Eigen heimers f 3.504 Zeeuwsche eigenheimers poters f 2.502.60, id. blauwe Poters f 2.50, id. bonte Poters f 2.50 Hillegommer Zand- aardappelen f 66.50 Drentsche eigen heimers f 33.30 per H. L. AMSTERDAM, 8 Oct. Vee. Ter markt waren aangevoerd 411 vette koeien, prij zen le kwal. f1.201.26 2e id. f 11.20 3e id. f 0.881 per K. G. 130 melk- en kalfkoeien f 300475 49 vette kalveren le kwal. f 0.94 per K. G. 28 nuchtere kal veren f 1626 62 schapen f 4048 per stuk 453 varkens Hollandsche le kwal. f 1.011.02 id. 2e en 3e kw. f 0.901 overz. en Geld. le kwal. f 1.011.03 id. 2e en 3e kw. f 11.01 vette varkens f 0.85 0.87 per K. G. AXEL, 6 Oct. Graan. Ter markt werd betaald voor tarwe f 11.25, rogge f 9, gerst f 9.75. UTRECHT, 8 Oct. Paarden, Ter paarden markt waren aangevoerd 1000 paarden. Weeldepaarden golden f 400—500, werk paarden f 200350, oude paarden f 100 200, 1 y2 jarige veulens f 150300, 2 -jarige veulens f 200350, jonge veulens f 60 125, hitten f 150—300. APELDOORN, 8 Oct. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijs f 9 5012, gemiddeld f 11.25, Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station,) 8 Oct. Aardappelen blauwe f 2.70, kriel 0.50 per baal. Aangevoerd 120 balen. Uien drielingen f 3.704.05. Groote gele f33.10. Kleine gele f4.005.50 per baal. Aangevoerd 320 balen, le Bloemkool f 712.50, 2e idem f 2. 306.25, 3e idem f 1.302.30 per 100 st. Aangevoerd 28.100 stuks. Roode kool f 1.10 2.40 gele kool f 2.703.30, witte kool fl 1.70 per 100 K.G. A.angevoerd roode kool 38,200 K. G., gele kool 9200 K. G. witte kool 60.000 K. G. Bieten groote f 1822.50 per 1000 st. Aangevoerd 6.600 stuks. Sla- boonen f 1.302 per 15 K. G.. Aangevoerd 1395 zakken. GORINCHEM, 8 Oct. Vee. Op de markt waren aangevoerd 514 koeien, 19 nuchtere kalveren, 212 overloopers, 972 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 300400, melkkoeien f 250—530, kalfvaarzen f 225 350, guste vaarzen f 180240, pinken f 150 200, nuchtere kalveren fok f 2440, idem e spert f 1218, overlcopers f 2545, biggen f1220. Boter f 1.25—1.30 per K. G. Eieren f 0.100.11 per stuk. KAMPEN, 8 Oct. (Weekmarkt) Aanvoer 5000 eieren 1013 cent per stuk 450 kip pen f 0.901.50 40 konijnen f 0.201.25 per stuk ;60 K. G. boter a f 2.40 per K. G. NIJMEGEN, 8 Oct. (Weekmarkt.) Var kens. Aanvoer 1025 biggen, f 914 per st.; 98 vette varkens, 3540 ets per K. G. Vee. Aanvoer 42 vette koeien, 5460 ets. per y2 K. G. 10 vette kalveren, 4854 ets. per K. G. 66 gras kalveren oer stuk f 13 22 14 schapen, per st. f 1827 1 geit, f 12. Eieren. Aanvoer 75.000 kipeieren, per 100 stuks f 9—10. TIEL. 8 Oct. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken). IJsbouten 1216 c., honderd marken 1416 c prinsessenobels 610 c bellefleur 68 c kanaalzuur 812 c gertrcelofs 1013 c goudreinetten 68 c. (val), koningsrood 79 c., janwillemen 811 c winterjannen 1015 c wijnzuur 68 c., zure appels 710 c. bunderzoet 814 c. notarisappels 17 cbloedzoet 810 c., bismarken 812 c schijvelingen 810 c jasappels 1114 c; stoofperen 1418 c zoete paradijs 13 c., kalabas 38 c., beurré de de merode 44c alles le qualiteit. Fabrieken kroet 2 c. per K. G. (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging.) Paradijs 58 c jasappels 811 c., gertroe- lofs 1012 c., bunderzoet 810 c winter jannen 1519 c. talappels 610 c., kolman nen 68 c; rijnzoet 8—14 c., william 32— 90 c., beurré 3345 c alles per K. G. le qu iliteit, Fabrieken Vz1 Vi c 1 K. G. Tiel, 8 Oct. (Weekmarkten). Granen. Tarwe en rogge brachten flauw vorige prijzen op. Groene erwten brachten bij klein aanbod genoteerde prijzen op. Voederartikelen beter te bekomen. Tarwe f 9—11.50 rogge f 6.50 f6.75, gerst f 6.256.50, haver f 45, groe ne erwten f 1417, alles per H. L. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 724 biggen en 135 varkens. Prijshoudend. Varkens f 3040, biggen f 1220. Vee. Op de markt was vet vee bij matigen aanvoer prijshoudend, le qual. 60 c idem 2e qualiteit 5 5 c per pond.Kalfvee bij flin- ken aanvoer en veel handel iets duurder. Kalf koeien f 350425, idem vaarzen f 300—420, vare koeien weinig aangevoerd, deden goede prijzen, f 200350. Hokkelingen bij groote aanvoer en veel vraag iets duurder f 180270 Kalveren minder aangevoerd, vlugger handel f 80—120. Boter en eieren. Boter aanvoer 25 K. G. als vorige week f 2.402.60 per K. G. Eieren aangevoerd 70.000 stuks, vlugge handel, prijs hooger 910y> c per stuk. WINSCHOTEN, 8 Oct. Vee. Aangevoerd waren 130 schapen, 483 varkens, 12 paarden, 7 geiten, 170 hoenders, 10 eenden, 17 duiven en 15 konijnen.. Prijzen melkschapen f 30 35, vette schapen f weideschapen f 20 26, vette lammeren f 2430, weidelammeren f 1418, biggen f 1016, loopvarkens f 30 45, oude varkens f 6085, drachtige varkens f 65110 vette varkens 3537 etLonden- sche varkens 3435 ctzouters 3435 ct alles per V2 K. G.paarden f 90200, geiten f 14—22. Eieren waren weinig aangevoerd. De prijzen der varkens over het algemeen, doch die der biggen in het bijzonder, waren hooger. BEVERWIJK. R.K. Coop. Tuiodtersver. ,Jiennemerla)rid". Veilinlgno tearing van 8 Oct. Snijboonen per K.G. 20—44 ct., Spercieboo- nen m. 'dr. 1932 ct., idem z. dr. 2633 ct„ Tros 1126 ct„ Tuimboonen 20 ct„ Uien 5 6 ct„ Aardappelen 46 ct., Drielingen 3 ct., Aardbeien 0.601.20, Spruitjes 13 18 ct.. Bloemkool per stuk 4—11 ct., Groene kool 37 ct., Gele kool 810 ct„ Komkom mers 37 ct., Sla per kist f 0.801.70, An- .jdlrcie i. 0.651.15. SDina»*- .f IKW-Sit. /Postelein per hen 253a cï„ Appelen 60 ct.. Appelen kw. mud f 2.65, Wortelen per bos 715 ct., Selderie 4—5 ct., Prei 10 12 ct., Raapstelen 2J44 ct., Radijs 23 ct. KnolseWerie per stuk 10 ct. UTRECHT, 6 Oct. Vee. Aangevoerd wa ren 1500 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f 110240, vaarzen f 170245, pinken f melkkoeien f 240410, k lfkoei- en f 260440, vaarskoeien f 170310, ma gere kalveren f 50140, nuchtere kalveren f 17—20, magere varkens f 2049, biggen f 1023, magere schapen f 3546, lamme ren f 2836. Eieren f9 fll. ENKHUIZEN, 6 Oct. Aardappelen en Groenten. (Avondmarkt). Blauwe aardappe len f 2.202.60 per baal (100 pond.) Slaboo- nen, enkele f 1.251.60, dubbele f 1.40 1.50, zonder draad f 1.50 per zak (30 pd.) Peren le soort bonne Louise 51 ct trosjes peren 10 ct, beurré clairgeau 49 ctper K. G. HOORN, 6 Oct. Vee. Aanvoer 1 nuchter kalf f 20, 6 schrammen f 2840, 276 biggen f 1624, 628 schapen f 40—50, lammeren f 2842, 8 paarden 19Ó400 Handel vlug. HOORN, 6 Oct. Granen. (Beurs Park zaal.) roggef 1011, f 1011 tarwe f 1013, gerst f 912, haver f 8%11 per 100 K. G.|; groene erwten f 16, grauwe id. f 3038, vale id. (groote) f 2639, wijker vale id. f 2126, bruine boonen f 28—45 per H. L. Mosterd zaad f 2328 per 70 K. G. karwijzaad f 50, maanzaad f 2022 per 50 K. G. LEIDEN, 6 Oct. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.20, prima boeren f 2.202.40 pe; K. G... Aanvoer en handel middelmatig. Turf. Van 1 tot 6 Oct. aangevoerd 575.00C lange zwarte, prijs f 1111.50 per 100C stuks. UTRECHT, 6 Oct. Boter, gras f 1.25. DE KOSMOS. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de beschikking, genomen door de Rechtbank te Utrecht, in zake rechten en verplichtin gen van de verzekerden, bij de verzeke ringsbank De Kosmos, bevestigd. In dze beschikking is o. m. bepaald, daJ de lijfrente trekkenden kunnen rekenen op ten minste 7734 van hun vroegere lijf rente, en de verzekerden bij overlijden op bedragen varieerende van minstens 75 tot hoogstens 100 o cop sn&n ICli» licit in rc ZITTING VAN DEN, RIJKSDAG. BERLIJN, 8 October. De Rijksdag begon heden met de bespreking der Regeerings- verklaring van Zaterdag. De eerste redenaar, de socialist Breit- rcheidt, keurde volgens opdracht zijner partij het opgeven van het lijdelijk verzet goed en gaf o.a. de meening te kennen, dat de separatisten-putsche, die door Fransche kringen ondersteund werden, niets ver anderden aan het feit, dat de bevolking van het Rijnland nooit scheiding van het Rijk wilde. Wanneer Poincaré thans in de hoop op een chaos in Duitschland zich tegen elke overeenkomst verzette, ging het toch niet aan, dat door het gebrek aan inzicht van een. enkelen staatsman Duitschland of zelfs Europa te gronde ging. Desniettemin moest de Duitsche Regeering niets onbeproefd laten, om tot eene rechtstreeksche overeen komst met Frankrijk te geraken. De socia listen waren na zwaren innerlijken strijd, ook op het gevaar af, tijdelijk impopulair te worden, weder in de coalitie-regeering getreden, daar zij de arbeiders en de repu bliek wilden dienen. Ook de centrum-redenaar Bell verklaar de, zich te vereenigen met de machtigings wet en de uitéénzettingen van den Rijks kanselier aangaande de noodzakelijkheid, het lijdelijk verzet op te geven, en ver klaarde eveneens, dat Duitschland, ofschoon het eindelijk zou willen weten, wat het nog moest doen, om zijn wensch tot overeen komst te bewijzen, ondanks alle slechte ervaringen, niets verzuimen wilde, om de wereld te overtuigen van de eerlijkheid van zijn wil, eene overeenkomst te sluiten en zijne verplichtingen te vervullen. De Duitsch-nationalc redenaar, graaf Weslarp, verklaarde, dat zijne partij vol strekt tegen de nieuwe regeering gekant was. In het verdere verloop van de vergade ring spraken nog de Deutsch-volkische afgevaardigde van Graefe, de ministers Soll- mann, Gessier en Radbruch en de onafhan kelijke sociaal-democraat Ledeboer. Het was ruim middernacht, toen tot stem ming overgegaan werd. De motie van vertrouwen in de rijksregee- ring werd aangenomen. Tegen stemden de Duitsch-nationalen, de Deutsch-volkischen, de Beiersche volkspartij en de communisten. De verschillende communistische moties, die het einde van den uitzonderingstoestand verlangen, werden verworpen. Om 1 uur 's nachts werd de vergadering gesloten. De volgende bijeenkomst is be paald op Dinsdag om 2 uur; op de agenda staat de behandeling van de machtigings wet. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 8 October. Er is een be langrijke overeenkomst tot stand gekomen tusschen de geallieerde commissie van toe zicht op de fabrieken en mijnen en verte genwoordigers van de maatschappijen Phoe nix en Rheinische Stahlwerke. Volgens deze overeenkomst zullen de leveranties van herstel-steenkool onmiddellijk hervat wor den en zij zullen nu niet plaats hebben op den grondslag van het programma van de commissie van herstel. De maatschappijen hebben zich verbon den de kolenbelasting te betalen. Zij zullen den steenkool voor de regie-treinen en voor de bezettingstroepen verschaffen. De in be slag genomen producten der ijzerindustrie zuilen worden vrij gegeven al naar mate van de betaling van de achterstallige blasting. Uitvoervergunningen zullen worden toege staan binnen de grenzen van de in 1922 uitge voerde hoeveelheden. DUSSELDORF, 8 October. De vertegen woordiger van de geallieerde controle-com missie te Herne heeft een groot aantal aan vragen om te werk stelling ontvangen van Duitsche werklieden. De bedrijfsraad van de mijnen Ickern te Raumel is bij de Fran sche directie komen vragen op welke voor waarden zij het werk konden hervatten. Nadat deze voorwaarden waren aangegeven, hebben de arbeiders te kennen gegeven, dat het hun plan was den arbeid in de fabrie ken en mijnen te hervatten. DUSSELDORF, 8 October. Er zijn steenen geworpen op een locomotief in de buurt van de mijn Westhausen te Gelsenkircher. De Duitsche autoriteiten kregen last de schul digen uit te leveren. De Duitsche politie leverde de schuldigen uit. PARIJS, 8 October. Uit Dusseldorf wordt aan de Temps gemeld, dat op de mijn Ama- lia op 2 kilometer ten Noord-Westen van Bochum een strijd tusschen arbeiders plaats gehad heeft, waarin zich enkele Fransche soldaten en Duitsche politie gemengd heb ben. Er zijn twee Duitschers gedood en één Franschman. UIT SPANJE. MADRID, 8 October. Een rondschrijven van den minister van binnenlandsche zaken aan de burgerlijke bestuurders schrijft onder meer maatregelen voor ter reglementeering van de handelswinst op artikelen van nood zakelijk levensonderhoud. Winsten boven 10 pet. zullen niet geoorloofd zijn. AAN DE DUITSCHE RIJKSKANSELARIJ. BERLIJN, 8 October. Von Rheinbaben, de staatssecretaris van de rijkskanselarij, heeft thans zijn ontslag ingediend. Hij zal niet, als eerst werd gemeld, door den afge vaardigde Mittelmann van de Duitsche volkspartij, maar vermoedelijk door den af gevaardigde Most van deze partij worden vervangen. COMMUNISTEN EN SOCIAAL DEMOCRATEN IN THURINGEN. BERLIJN, 8 October. De communistische partij van Thuringen heeft gisteren te Wei- mar een congres gehouden. dat door niet minder dan 400 gedelegeerden werd bijge woond. Bovendien hadden de bedrijfsradei. een aantal vertegenwoordigers naar hel congres gezonden. Na een uitvoerig debal werd met algemeene stemmen besloten me) de sociaal-democraten een regeeringscoalitir te vormen. Bijzondere voorwaarden zullen de communisten ditmaal niet aan de sociaal democraten stellen. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE. LONDEN, 8 October. Het officieel com muniqué van de beraadslagingen van hedêr over Curzon's verklaring zegt, dat de Brit- sche rijksconferentie tot het eenstemmig besluit kwam, dat de geheele beraadslaging van heden als van vertrouwelijken aard be schouwd zal worden. De conferentie heeft haar bijeenkomsten geschorst tot 11 Octo ber. Deze lange schorsing is noodig, omdat Baldwin verplichtingen op zich genomen had ten opzichte van de St. Andrews-universi- teit. Baldwin is vanavond naar Schotland vertrokken. LONDEN, 8 October. De rijksconferentit heeft den geheelen dag besteed aan de be handeling van Curzon's verklaring over de buitenlandsche betrekkingen. De premiers van Canada, Nieuw Zeeland, Australië er New Foundland, zoomede O'Higgins, vice- president van den Ierschen uitvoerenden raad hebben hunne meeningen uiteengezet, terwijl namens Indië Lord Peel, minister voor Indië, de Maharadja van Alwar en sir Bahadur Sapru spraken. De conferentie kwam tot het eenstemmig besluit, dat het verhandelde als strikt vertrouwelijk moet worden beschouwd. De vergadering is tot Donderdag uiteengegaan. Dan zullen ver moedelijk de buitenlandsche aangelegenhe den opnieuw aan de orde zijn. Intusschen is de economische sectie aan de feitelijke werkzaamheden begonnen. Een der commissies behandelde vandaag het on derwerp der rijkssamenwerking ten aanzien van den handelsberichtendienst. Onder de behandelde voorstellen was er een, waarbij faculiteiten werden verleend aan de domi nions. Indië en de koloniën voor het gebruik maken der diensten van Engelsche diploma tieke en consulaire ambtenaren en handels attaché s, hetwelk wederkeerig you zijn. De premiers der dominions en andere ge delegeerden hebben voor deze week ver schillende uitnoodigingen ontvangen. Zoo zijn zij heden bij Baldwin ten eten, terwijl zij morgen een receptie bijwonen door den voorzitter van het Lagerhuis aangeboden Donderdag zijn zij de gast aan een feestmaal ten hove. Vrijdagmorgen zal aan de pre miers van Canada en Australië, Mackenzie King en Bruce, het eereburgerschap van de City van Londen worden aangeboden, terwijl de premiers 's avonds zullen aanzit- ten aan een gastmaal van den Bond van Britsche Industrieelen. LONDEN ,8 Oct. De Rijksconferentit heeft heden twee zittingen gehouden, waar in o.a. Curzon's overzicht der buitenland sche politiek nader is behandeld. Naar het schijnt bestaan er in de conferentie twee stroomingen. Een ervan, in hoofdzaak ver tegenwoordigd door Canada en Australië, wenscht dat het Rijk zich zooveel mogelijk zal onttrekken aan politieke actie en de daarmee gepaard gaande verwikkelingen en zich in hoofdzaak, zoo niet geheelT zal toeleggen op de bevordering van den han del tusschen de deelen van 't Britsche ge- meenebest. Daartegenover is b-v. Smuts van meening, dat het bekleeden van een be langrijke positie in het wcTeldbandelsver- keer wel degelijk samenhangt met de sta biliteit in Europa. Deze verschillende ge zichtspunten zullen natuurlijk hun invloed doen gelden op de beslissingen aangaande de buitenlansche politiek van Engeland en die van het Rijk. Men vermoedt, dat de besprekingen aangaande de buitenlandsche politiek nog verscheidene zittingen in be slissingen in beslag zullen nemen. De eerst volgende zitting zal eerst Donderdag plaats hebben omdat Baldwin heden naar Schot land vertrekt waar de universiteit van St, Andrew's hem het eeredoctoraat heeft aan. geboden. Men acht het niet zonder beteekenis dat Curzon hedenmorgen voor het begin der conferentie een langdurig onderhoud had met Smuts en dat laatstgenoemde na af loop der middagzitting ook met Baldwin confereerde. LONDEN, 8 Oef. De economische rijks conferentie heeft vanochtend in bet depar tement van koloniën een bespreking ge houden over een Rijksinlichtingendienst voor Handelsdoeleinden, Hierbij is ook het vraagstuk ter sprake gebracht van voor keurtarieven voor den suikerhandel binnen het Rijk. Dit vaagstuk is opgeworpen door West Indië dat voor zijn prijzen afhankelijk is van de Amerikaansche markt doch lie ver zou zien dat de aldaar geproduceerds suiker door de invoering van voorkeurta rieven in Canada en Engeland zelf zot kunnen worden geplaatst. >De 'besprekin gen duren voort. UIT ENGELAND, LONDEN, 8 Oct. Arthur Henderson "heeft vandaag hij een toespraak te Nelson in Lancashire betoogd, dat de Britsche regee ring ten spoedigste een duidelijke verkla- ring moest afleggen over haar houding ten opzichte van den toestand in de Roer. Hel is niet het oogenblik voor een dubbelzin nige houding, maar het oogenblik vooi handelen. Lie Brtsche regeering behoorde nadruk te legen op het recht van Duitsch land om deel te nemen aan de onderhande lingen en zich uit te spreken tegen annexa tie van Duitsch grondgebied,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6