NIEUWS BINNENLAND VA 98 OM DRaA0LO©££ C nu Lr.,,, k. TEtEFOONt'ê-S?2 i I MARKTNiEUWS. ning in den laatste 2 maanden merkbare ver betering ingetreden. Lenin is in staat kleine eindjes te loopen, ritten te maken in een automobiel en langzamerhand krijgt hij ook zijn spraakvermogen terug Hij zou binnen kort zijn politieke werkzaamheden willen hervatten. „ONZE ZWEDENDE PARTIJ". ^nder dif hoofdje schrijft „De Gelder- jander" onder meer het volgende: „In „De Voorhoede" is onlangs geschre ven, dat geen enkel katholiek blad, uit gezonderd „De Tijd", de Vlootwet ernstig had verdedigd. Hieruit volgt niet. dat de geheele katholieke pers tegen het regee- ringsvoorstel is gekant; alleen, dat zij niet spontaan ter verdediging er van oprukt. Wij behoeven geen blindemannetje te spelen: in de R. K. partij voelt men voor delensie- luitgaven bitter weinig en eerst als wij overtuigd worden, dat zulke uitgaven noodzakelijk zijn, laten wij ze ons aftrog gelen. Geen mensch voelt er geestdrift voor of is ook maar het minst geneigd 'den militairistischen veelvraat aan te moedigen. Nu komt de Regeering met een Vloot- Wet. Deze Regeering, dit aan ons landleger zelfs een voldoende bewapening onthoudt. Die meer dan gierig is ten opzichte der militaire uitgaven. Wier Minister van Oorlog al eens aan de Tweede Kamer heeft laten weten, dat ihij niet verantwoordelijk gesteld -wenscht te worden voor de onvolkomenheden van het Nederlandsche leger, wijl 'hem de mid- tdelien ter verbetering en aanvulling niet werden toegestaan. Een Regeering, bij wie het militairisme stiefkind in huis is. Als zij het noodig acht. dat er een hieuwe vloot worde gebouwd ter verdedi ging van Ned.-Indië, dan heeft zij daar voor doorslaande redenen, dat nemen wij aan. Maar dat is niet genoeg. f Lat overtuigt de massa niet, welke door allerlei daemagogiscbe invloeden van allen Ikant wordt bearbeid. En onder de massa, verstaan wij niet enkel den man van de straat, maar vrijwel (allen, die in de openbare zaak belang '«tellen. Hun is dit wetsontwerp Vlootwet als een reusachtig blok voor de» voeten geworpen. jWat er mee aan te vangen? Wie kan het Verzetten of verschuiven? Wie er bewe ging in krijgen? Maar wij zijn toch een partij van een mi'lioen, wat kunnen wij niet? Als wij, geleid en voorgelicht door hen, die daartoe zijn geroepen, te zomen op trekken, wat kunnen wij dan n t e t? Maar dat is onze grief sinds iaren, dat er leiding ontbre ekt in onze partij op de meest gewichtige oogenblikken der ikontemporaine historie. Dat blok van 'n Vlootwet wordt maar tuschen ens Ineergesmakt en ieder moet jveor z'n eigen maar weten, wat hij er van denken wil. De partij wordt absoluut aan haar lot overgelaten. Er is geen man, die zich bekommert om de voorlichting der partij, gean Kamerfractie en geen Bonds bestuur. Het contact, dat er bestaan :noe3t •tusschen kiezers en gekozenen, bhjkt in iden meest voistrekien zin afwezig, Wij zweven, wij, katholieke partij. Wij missen het stuur. Zoo de wind waait, gaat onze richting, er is geen stuurman aan ons roer. En hoe wil men, dat wij onder deze om standigheden gaan varen tegen wind en stroom in? Wind en stroom gaan tegen elke militaire uitgave- in, tegen den bouw van een nieuwe vloot zelfs met geweld. Indien man derhalve maar laat drijven, wat drijven wil, gaan wij tegen den zin der Regeering stroomaf, terwijl zij ons stroom- top wil trekken. Het wordt, naar onze bescheiden mee ning hoag tijd, dat er contact worde ge zocht tusschen leiding en partij, want bij ide verdediging van een zoo belangrijk wets ontwerp als dit omtrent den bouw eener nieuwe vloot, kan een Regeerinrg niet te vreden zijn met den steun van de afge vaardigden, als deze buiten, of wat zelfs mogelijk is tegen de partij zouden hande len". Misschien zoo teekent „De Tijd" hier bij aan is het nog niet te laat: „Wanneer het Bondsbestuur in overleg met de Kamerfractie de leiding nog deze week in handen neemt, kan er nog veel worden goedgemaakt. De belangstelling is er; 019 Roomsche volk .wenscht door zijn vertrouwensmannen te worden voorgelicht. De Katholieke pers kan in deze veel doen, maar niet alles. Onze politieke leiders mogen den strijd niet ontwijken door zich in te graven achter een verschansing van raadselachtige stilzwijgendheid. Zij, die heb ben medegewerkt, om het algemeen kies recht in de Grondwet vast te leggen, mo gen en niet met stilzwijgende hooghartig heid uit hun ivoren toren op de bemoei zieke massa nederzien. Midden in net strijdgewoel is hun olaats, om daar de waarheid te verkondigen. Men begrijpe ons goed: wij vragen geen massa-vergaderingen, waarover moties en besluiten wordt gestemd; maar bijeen komsten, waar ter zake kundigen voor lichting geven en waar gelegenheid voor de kiezers bestaat om bezwaren te oppe ren, die via Bondsbestuur en pers onze Kamerleden bereiken .De Kieskring Am sterdam wijst in dezen den goeden weg. Geen debat, voorlichting is het doel. Al leen zouden wij voor de eenvoudige en toch grondige behandeling van het omvang rijke en ingewikkelde probleem een ar- beidsverdeeli.ng willen zien. Eén spreker kan zoo iets niet af; ook de tegen standers werken met drie en vier sprekers op één vergadering. Laat men. zooals te Amsterdam werd voorgesteld, drie of vier sprekers vragen, waarvan de eerste bijv. spreekt over: de beteekenis van Indië voor de volkswelvaart in Nederland; de tweede (een marine-deskundige of een jurist) over: de conferentie van Washing ton en onze defensie-politiek in Indië; een derde over; de financieel® gevolgen van dit ontwerp-Vlootwet voor de schatkist in Ned'erand. Wanneer zulk een actie flink en spoedig wordt aangevat is er o.i. nog veel goed te maken." - 'IcVa Milt POINCARé WENSCHT GEEN ONDERHAN DELINGEN MET DE DUITSCHE REGEERING. PARIJS, 9 Oct. Poincaré zal morgen den Duitschen vertegenwoordiger ontvangen wien is opgedragen te vragen, dpt het Duitsche rijk kan deelnemen aan de onderhandelingen over de hervatting van het werk in het Ruhrgebied. Havas meent te Veten, dat Poincaré dit verzoek van de hand zal wijzen, daar de ge allieerden niet voornemens zijn besprekin gen te houden met dezelfde autoriteiten, die het verzet hebben georganiseerd, maar zij zijn geneigd om rechtstreeks met plaatselijke autoriteiten of groepen de noodige regelin gen te treffen voor het herstel van het nor male leven in het Ruhrgebied. Stresemann zal, zoodra het verzet prac- tisch gestaakt is, aan de Commissie van Her stel zijn voornemens kunnen kenbaar ma ken. Eerst dan zullen de werkelijke diplo matieke onderhandelingen tusschen Duitsch- land en de geallieerden worden aangeknoopt. STINNES EN DE DUITSCHE POLITIEK. BERLIJN, 9 Oct. Volgens de Vossische Zeitung heeft de door Hugo Stinnes geleide groep Duitsche industrieelen aan de rijksre- geering de volgende tien vragen en eischen gesteld: 1. teruggave van de sinds het begin van de bezetting van het Roergebied in beslag genomen kolen; 2. terugbetaling van de gedurende dien tijd met geweld geïnde kolenbelasting; 3. Opheffing van de kolenbelasting voor het Roergebied; 4. waarborgen in de toekomst te kunnen beschikken over alle kolen, die voor de ver goeding Zouden moeten v/orden geleverd; 5. prioriteit van het bezette gebied bij de voorziening met levensmiddelen en grond stoffen; 6. opheffing van het kolencommissariaat en van de kolendistributie fn het bezette ge bied; 7. aan de commissie van industrieelen wordt het recht gegeven onderhandelingen met de bezettingsautoriteiten voort te zet ten; 8. deze commissie verkrijgt het recht de loopende vraagstukken met de bezettingsau toriteiten te regelen; 9. welke houding moeten de industriee len tegenover de regie der spoorwegen aan den dag leggen. Wat denkt de rijksregeering van het plan in het Rijnland een spoorweg maatschappij op te richten in samenwerking tusschen het Rijnland, Frankrijk en de in dustrie? 10. verlenging van den arbeidstijd tot 8 A uur voor onder den grond werkende arbei ders en' tot 10 uur voor de overige arbei ders, opheffing van alle demobilisatie-veror deningen. Is de regeering bereid ojïs hierin te steunen, BERLIJN, 9 Oct. Minoux, de algemeene directeur van de groep Stinnes, is wegens meeningsverschil met Hugo Stinnes over po litieke vragen, afgetreden. UIT HET BEZETTE GEBIED, DUSSELDORF, 9 October. Mgr. Testa heeft namens den Paus, generaal Degoutte gratie verzocht voor verschillende Duitschers die om politieke misdrijven veroordeelt zijn. Generaal Degoutte heeft een welwillend .on derzoek van de verzoeken toegezegd. DE HERVATTING VAN HET WERK IN HET ROERBEKKEN. PARIJS, 9 October. Poincaré zal morgen den Duitschen zaakgelastigde ontvangen, die de deelneming van het Duitsche Rijk aan de onderhandelingen over de werkhervatting in het Roerbekken komt verzoeken. Havas meent te weten, dat Poincaré het verzoek zal afwijzen, daar de geallieerden niet wen- schen te praten met dezelfde overheid, die het verzet op touw heeft gezet, maar slechts bereid zijn met de plaatselijke groepen de noodige regelingen te trtfffen over het her stel van den normalen toestand. Na de fei telijke opheffing van het lijdelijk verzet zal Stresemann zijn bedoelingen aan de commis sie van herstel kenbaar kunnen maken. Eerst dan zullen wezenlijke diplomatieke onder handelingen met Duitschland mogelijk zijn. IN BEIEREN. ESSEN, 9 October. Volgens een bericht aan de Rhelnisch-Westfalische Ztg. uit Mün- chen, zijn bij een huiszoeking in het commu nistische hoofdkwartier daar honderden ki lo's opruiende schrifturen gevonden, die pas uit Berlijn waren aangekomen. De Beiersche regeering heeft voor ver scheidene hooge sovjet-ambtenaren, die voor een badkuur te Kissingen vertoefden, de vergunning om in Beieren verblijf te houden niet meer verlengd. DE VER. STATEN EN EUROPA. WASHINGTON, 9 Oct. Bij de huidige om standigheden in Europa ziet Coolidge wei nig heil in een algemeene oeconomische con ferentie. De Amerikaansche regeering, die eenmaal het voorstel heeft gedaan een com missie te vormen om Duitschlands draag kracht vast te stellen, is niet voornemens verdere stappen dienaangaande te onder nemen. DE ENGELSCHE RIJKSCONFERENTIES. LONDEN, 9 October. In de middagbijeen komst van de economische conferentie heeft Lloyd Greame het debat over de voorkeur rechten geopend. Hij zeide dat de voorkeur rechten thans een uitgemaakte zaak waren en beschouwd moesten worden als de grond slag voor de ontwikkeling van den handel binnen het Rijk, Ten aanzien van de voorstellen van de En- gelsche regeering deelde Lloyd Greame mee, dat de régeering van meening was geen ver hooging van het voorkeurrecht op suiker te kunnen toestaan, doch dat zij bereid was, ge zien het hooge invoerrecht, dat thans op sui ker rust, bij een mogelijke verlaging der in voerrechten, de voorkeursrechten de eerste tien jaar niet naar rato te verlagen, zoodat zij 4 sh. 3'A st, blijven, zoolang het invoer recht op buitenlandsche suiker niet beneden dat bedrag komt. Wat de tabak betreft, is de regeering bereid of het huidige voorkeur recht voor een zeker aantal jaren vast te 'leggen, of het met een kwart te verhoogen, wat op ongeveer 2 sh. per pond voor onbe werkte tabak neerkomt. LONDEN, 9 October. Donderdag zal de rijksconferentie zich opnieuw bezig houden met buitenlandsche aangelegenheden. Cur- zon zal dan het woord voeren, terwijl ook Lord Robert Cecil 'zijn zienswijze uiteen zal zetten. Men verwacht niet dat een dezer re devoeringen gepubliceerd zal worden. Fei telijk moet men dan ook de vergaderingen beschouwen als een zitting van het rijkska binet en het is in Engeland evenmin als in andere landen gebruikelijk, dat de bespre kingen in het kabinet publiek worden ge maakt. De redevoering van Curzon, Maan dag, was een uiteenzetting der feiten in den politieken toestand en een samenvatting der gebeurtenissen sedert de laatste zitting der conferentie, nu twee jaar geleden. Deze rede voering werd gehouden nadat de premier haar had gelezen en goedgekeurd. De feiten, erin vermeld, zullen, naar men verneemt, die nen als basis voor de bespreking door de premiers en uit deze besprekingen zal, naar men verwacht, een algemeene Britsche bui tenlandsche politiek worden geboren, die ge steund en geschraagd wordt door de geheele kracht van het rijk. De Dominions hebben reeds duidelijk ge maakt dat zij geheel en al instemmen met de Engelsche regeering in den wensch alles te doen ter versterking van den Volkenbond als middel tot herstel en waarborg van den vre destoestand in Europa en elders. De oeconomische rijksconferentie hield he den een vergadering, waarin de Australische premier Bruce het woord voerde over den algemeenen oeconomiscben toestand met betrekking tot de overzeesche gewesten. Hij betoogde dat de eerste noodzaak was binnen het rijk afzetgbieden te zoeken voor de voortbrengselen der Dominions, terwijl daar tegenover eveneens in het rijk afzetgebieden voor Engelsche fabrikanten moeten worden gevonden. Hij verklaarde verder, dat Austra lië voor alles een dichter bevolking wenscht en uit den tegenwoordigen toestand van een klein volk te zijn op een zeer groot gebied, wenscht te geraken. De werkelijke waarde van het gebied kan nog niemand schatten, doch het is duidelijk dat de mogelijkheden die Australië biedt, zeer groot zijn. Van Australisch standpunt hangt alles samen met de afzetgebieden. Deze bevorderen immigra tie en zonder afzetgebieden is een toevloed van bevolking uitgesloten en dus evenzeer een groote ontwikkeling des lands binnen de eerste jaren. Hij meende het vraagstuk der afzetge bieden in drie groepen te kunnen verdee- len. Ten eerste was het wenschelijk de bestaande voorkeurstarieven doeltreffender te maken. Ten tweede gevoelen de Domi nions de noodzaak om bij het sluiten van contracten door de Engelsche regecring ook werkelijk een preferente positie te mogen innemen. Het derde punt was, naar hij toe gaf, moeilijk. Hij omschreef het als volgt: Om de vestiging van Engelschen in de Do minions te bevorderen en daardoor in het moederland de werkloosheid te bestrijden, en tevens om den binnenrijkschen handel te bevorderen en de koopkracht der Do minions ten aanzien van Engelsche goede ren te verhoogen, zou Engeland bereid moeten zijn in zekeren zin tegemoet te ko men aan ter markt brengen van levensmid delen en landbouwproducten uit de over zeesche gewesten. Hij legde er den nadruk op, dat dergelijke producten in hoofdzaak door die Dominions worden voortgebracht en dat een grooter afzet ervan, de ontwik keling dier gewesten in de hand zou wer ken. Sir Philip Lloyd Creame, minister van handel en voorzitter der vergadering, zei- de dat zoodra de conferentie tot de discus sies der voorkeurtarieven zou zijn gena derd, hij definitieve voorstellen ter tafel dacht te brengen. Vanmiddag heeft Bruce een onderhoud met den koning gehad. UIT POLEN. WARSCHAU, 9 October. Het kabinet heeft besloten, de departementen van volksgezondheid en posterijen af te schaf fen. 15de KATHOLIEKEN CONGRES, BOEDAPEST, 9 Oct, Gisteren an heden had het 15de Hongaarsche Kath. Congres plaats, waarbij de Pauselijke Nuntius een re de hield, waarin hij zeide, dat het Katholie ke geloof, het volk gebood door verdraag zaamheid en vriendschappelijk verkeer de Christelijke naastenliefde te bevorderen. HET EINDE VAN HET LIJDELIJK VERZET PARIJS, 9 Oct. De drukte op de rivieren die gedurende het lijdelijk verzet volkomen stil lag, is in zekere omvang hervat. liet ver keer is thans omtrent 50 pet. per dag over een gelijk tijdperk van het vorig jaar geste gen, doch tot nu toe niet te vergelijken bij voorheen. FINLAND EN RUSLAND, HELSINGFORS, 9 October. De Finsche regeering heeft er in toegestemd, dat een gegemengde Russisch-Finsche commaM' e een onderzoek zal instellen naar den mowd op de leden van de grenscommissie In Oost-Karelië, overeenkomstig de bepalingen van den grensovereenkomst. doch zij beeit geweigerd de verdere Russische eischen te dier zake in overweging te nemen. DE TOESTAND VAN LENIN. MOSKOU, 9 October. De secretaris van het centrale comité van de communistische partij heeft in een vergadering medege deeld, dat de toestand van Lenin in de laatste twee maanden merkbaar verbeterd was, zoodat hij lange wandelingen en ook autotochten kon doen. Gaandeweg keeren zijn spraakvermogen en vroegere energie terug. Hij toont groote belangstelling voor de politiek. IN SPAANSCH-MAROKKO, MADRID, 9 Oct. De rebellen hebben in de streek van Tfzi Assa een konvooi aan gevallen, Een k-olonel en een soldaat sneu velden. IN FRANSCH WEST-AF RIKA. DAKAR, 9 Oct. Een afdeeing. die uit gezonden was om de opstandelingen te vervolgen die ten Noorden van Tomboek- toe een peleton hadden aangevallen, heeft de bende ten Noorden van het meer van Fagibine ingehaald. De stelling werd ge nomen en de buit terugveroverd. UIT DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 9 Oct. De Rijksdag heeft heden de wet op de volmacht behandeld, in sa menhang met het voorstel van Schiffer (democraat), die wetten verlangt tot beper king van de bureaucratie, tot organisatie van het rechtswezen en de administratie van het rijk, tot vereenvoudiging van het reglement van orde van den ministerraad en den Rijksdag. Mueller-Franken (soc-dem.) betoogde, dat er van een bankroet van het parlementa risme niet kan gesproken worden. In de huidige buitengewone omstandigheden zijn buitengewone middelen noodig. Onder geen beding mogen de grootindustrieelen zich, in hun particulier belang, mengen in de onderhandelingen, die iussaben "de Duit sche en de Fransche regeering gevoerd moeten worden, Andro (Centrum) betoogde, dat de wet op de volmacht juist ten doel heeft om aan de onbeperkte macht van de trusts en syndicaten een einde te maken, Hugo (Duitsche Volkspartij) zeide: De regeering bestaat uit vier partijen: wij zul len daarom tot een dictatuur door overeen stemming moeten komen. Wulle (Duitsch-nationaal) verklaarde zich niet met de wet te kunnen Vereenigen. De rijksminister van birmenlandsche za ken, Sollmann, betuigde zijn dank aan alle partijen, die, ondanks alle bezwaren, be sloten hebben hun stem te geven aan het ontwerp, verzoekt echter de wet niet naar de commissie te verwijzen, uit hoofde van de dringende omstandigheden, die tot spbedig handelen aanzetten. Van een uit schakeling van bet parlementarisme is geen sprake. Bovendien blijft de wet niet langer dan anderhalf jaar in werking, Hiermede was de eerste beraadslaging afgeloopen. Het voorstel der Duitsch- nationalen om het voorstel naar de dorn- missie te verwijzen, werd verworpen. AMSTERDAM, 9 Oct. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 55.25 blauwe f 55.25 id. eigen heimers f 3.503.80 id. blauwe eigenhei mers f 44.20 id. eigenheimers poters f 2-50—2.70 id. blauwe poters f 2.50 id bonte poters f 2.50 Hillegommer zand- f 6.507 Drentsche eigenheimers f 3.25 3.50, per H. L. BEEMSTER, 9 Oct. Vee. Aan de najaars veemarkt waren aangevoerd 150 runderen, bijna alle geldkoeien. Handel en prijzen wa ren goed. Men besteedde f 250450 per stuk. BODEGRAVEN, 9 Oct. Kaas. Ter markt waren 392 wagens. Prijzen le soort f 5760., 2e sport f 5355, rijksmerk f 5465. Han del matig. EDE, 8 Oct. Eieren. Aanvoer 65.000 stuks. Prijzen f 9.2512.25 per 100 stuks. ELST, (Bet.) 8 Oct. Fruit. Prijzen waren voor le soort goudreinetten 12)419, ci- troenbellefleurs 20—36, zure roodjesl5—22, bellefleurs 1417, goudparmain 10)015 Fransche Schrijvers 13%18, Fransche paradijs 1314, grouwe reinetten 8 9, zomer bellefleurs 93*10, Guldelings 14 33- 16, Frpnsche bellefleurs 1012, sterappeijls 25—27, hollemans 13—15, transparant de croncels 2343, Lane's princ Albert 1719, cox Pomana 19—40, div. zoete appels 1214, gravesteiners 2028, div. stoofappelen 24 25, grauwe beurré Napoleon 34344, beurrê superfin 4445, maagperen 4044, beurré Hardy 4860, beurré clairgeau 3640, bonne Louisee d'Avranches 6575, drui ven 5658 ct,. alles per K. G. 1 GRONINGEN, 9 Oct. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 9 Oct. 2 Oct. Roode tarwe f 8.0010.00 f 8.0010.00 Witte tarwe 8.00—10.00 8.00—10.00 Inl. rogge 6.508.75 6.008.75 Wintergerst 7.00- 9.12)3 7.00— 9.00 Chevalierg. 8.009.75" 8.0010.00 Zomergerst 7.509.10 7.008.90 Wittte haver 7.00— 8.60 7.00— 8.60 Gele haver 7.008.50 7.008.50 Zw. haver 6.008.75 6.008.50 B. peulerw. 19.0024.00 18.0023.00 Gr. erwten 14.00—21.50 14.00—21.50 Koolzaad 14.00—19.50 14.00—20.00 Karwijzaad 60.00—108.00 60.00-100.00 G. mosterdz. 13.00—28.00 13.00—27.00 BI. maanz. 25.0045.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. GRONINGEN, 9 Oct. Vee. Kalf- en melk-koeien le soort f 450500, 2e soort f 400450, 3e soort f 300350, kalfvaarzen le soort f 350400, 2e soort f 250300, varekoeien le soort f 250275, 3e soort f 175295, stieren le soort f 0.961, 2e soort f 0.800.85, slachtvee le soort f 1.10 1.12, 2e soort f 1.041.08. per K.G. slacht- gew., 'vette kalveren le soort f 1.251.35, 2e soort f 1.101.20 per K.G. slachtgew., weideschapen le soort f 4045, 2e soort f 2024, melkschapen f 3848, vette scha pen le soort f 5055, 2e soort f 4248, vette lammeren f 2630, loopvarkens f 20 30, vette varkens f 0.750.76, 2e soort f 0.730.74, Londensche varkens f 0.68 0.70, zouters f 0.890.92, biggen f 915, f 1.502.25 per week. Eieren f 88.50. Aanvoer 246 vette koeien, 128 vette kal veren, 315 kalf- en melkkoeien, 46 stieren, 1190 schapen, 980 vette en Londensche varkens, 650 magere varkens en biggen. Kalf-, melk-, slachtvee en stieren bij groo teren aanvoer prijshoudend, hoewel de han del niet vlug was. In vette kalveren eveneens langzame handel. Voor wolvee, vooral voor vette lammeren, was de stemming bij groo- ten aanvoer zeer gedrukt. Vette varkens ruim prijshoudend. Zouters en Londensche varkens hooger. Biggen prijshoudend. Eieren hooger. ROTTERDAM, 9 October. Vee. Aange voerd waren 183 paarden, 28 veulens, 1432 magere runderen, 693 vette runderen, 992 vette en graskalveren, 250 nuchtere kalve ren, 511 schapen eof lammeren, 38 varkens, 694 biggen. Prijzen waren koeien le kwal. f 1.15—1.20, 2e kwal. f 1.10—1.00, 3de kwal. f 0.950.85 ossen le kwal. f 1.051.10, 2e kwal. f 1.00—0.90, 3e kwal. f0.85—0.75 stieren le kwal. f 1.001.05, 2e kwal. f 0.95 0.85, 3e kwal. f 0.75 kalveren le kwal. f 1.45—1-65, 2e kwal. f 1.25—1.05 3e kwal. f 0.950.80 per K.G. Melkkoeien f 250 370, kalfkoeien f 225—385, stieren f 150 325, vaarzen f 140200, werkpaarden f 100 325, slachtpaarden f 90145, hitten f 95 160, nucht. kalveren f 14—18, fokkalveren f 19—30, biggen f 14—25, overloopers f 26— 45. Vet vee en vette kalveren in alle qualitei- ten met redelijken handel. Graskalveren met zeer matigen handel. Nuchtere kalveren re delijk. Biggen en overloopers iets vaster. Eieren. (Rotterd. Cons. Veiling.) Aanvoer 120.000 stuks. Prijzen kippen 7.2510.75 eenden- 88.50. Rotterd. Veiling.) Aanvoer 75.000 stuks. Prijzen kippen 7.1011.00. VENLO, 8 Oct., Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 85,000 stuks. Kippen- f 9.70 a f 10.80, eenden- f 10.60, ganzen- 14 a f f 14.20. HULST, 8 Oct. Granen. Ter markt was de aanvoer klein. Genoteerd werd tarwe f 12, rogge f 9.50, gerst f 9, erwten f 23. ROERMOND, 8 Oct. Eieren. Aanvoer 450.000 stuks. Prijzen hoogste f 10.60, mid den- f 9.80, laagste f 8.70. PURMEREND, 9 Oct. Kaas. Aanvoer 12 stapels fabriekskaas 50, met rijksmerk 52, 47 stapels boeren- 48, met rijksmerk f 51, 4-stapels Goudsche f 57, met rijksmerk f 58. Boter. Aanvoer 780 K.G., f 2.402.45 per K.G. Vee. Aanvoer 800 runderen w.o. 460 vette koeien f 1—1.30 per K.G. geldekoeien f 200375 melkkoeien f 300475 60 vette kalveren vf 1.201.50 per K.G.; 190 nuchtere kalveren slachtkalveren f 20 30, fok- en mestkalveren f 3045 20 stieren f 11.10 per K.G. 35 paarden f 150 250 400 vette varkens f 0.800.86 zou ters f 0.760.80 22 magere varkens f 20 —40; 400 biggen f 16—24 1170 schapen f 35—52, 200 lammeren f 23—42 120 bok ken, 74 ganzen, f 7. Vette koeien hooger in prijs, melk- en geldekoeien prijshoudend, kalveren prijshoudend, schapen en varkens hooger in prijs. Eieren Kippen f 9.5010.50 per 100 st. Fruit25 zak appels f 3—4 100 zak pe ren f 34 per zak. SNEEK, 9 Oct. Ter markt waren 585 melk- en kalfkoeien f 230480 52 vette koeien f210—450 16 vette kalveren f35— 90; 629 graskalveren f50—135; *62 nuch tere kalveren f 1724 47Ü schapen f38 52 188 lammeren f 26—38 846 varkens f 60—130 166 biggen f 15—23. Men be taalde voor vette runderen 5057 ct., dito kalveren 55—65 c., dito varkens 36—39 c., zouters 3637 c., Londensche varkens 35 37 1 j c. De handel in melk- en kalvekoeien, vette koeien en nuchtere kalveren was prijs houdend vette kalveren duurder graskal veren met tamelijken handel wolvee beter varkens vlug biggen kalm. ALKMAAR, 8 Oct. Vee. Aanvoer 19 koeien f 300480, 8 vette kalveren f 90— 160, per kilo f 1.201.75, 10 nuchtere id f 1630, 335 vette varkens per kilo f 0.76— 0.85. BOVENKARSPEL (Station), 9 Oct. Aard appelen, blauwe f 2.902.95, id. bonte f 33.05, kriel f 0.45 per baal. Aanvoer 220 balen. Uien drielingen f 3.103.70, groote gele f 2.803.15, id. kl. gele f 4.455.35 per baal Aanvoer 565 balen, le soort bloemkool f 7.25—13, id. 2e f 3.25—6, id. 3e f 1.10—3 per 100 st. Aanvoer 125.400 st. Roode kool f 1.60—2.90 p. 100 K. G. Aanvoer 62.100 K. G. Gele kool f 2.103 per 100 K. G. Aanvoer 13300 K. G. K. G. Witte kool f 1.20—1.70 per 100 K. G. Aanvoer 106600 K. G. Bie ten, groote f 17.7524.50, id. kleine f 14.75 5 per 1000 st. Aanvoer 43900 st. Slaboo- nen f 1.102.15 per 15 K. G. Aanvoer 1545 zakken. DEVENTER, 9 Oct. Vee. Op de markt bestond de uitvoer uit 102 runderen, waarin tamelijk handel was. Drachtige koeien f 325 425, guste koeien f 175200, drachtige vaarzen f 325400, drachtige pinken f 175— 225, guste pinken f 150—225, graskalveren f 4575, nuchtere kalveren f 816, stieren van f 0.9095 per IC. G., vette koeien f 1.10 1.20 per K. G. slachtgewicht. ENKHUIZEN, 9 Oct. (Aardappel en groentenmarkt.) Aardappelen blauwe f 3 3.20, kleine f 1.35, borgers f 1.90, kleine 50 ct., per baal (100 pd.) Slaboonen enkele f 0.95—1.85, dubbele f 1.30—1.40, zonder draad f 1.501.90. per zak (netto 30 pond.) GELDERMALSEN, 9 Oct. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor tafelzoet 13 ctGamerensche zuur 24 ctCourt pend 7 Yz ct dubbele Bellefleur 13 17 ct zure Bloemee 8 11 ctPrincesse Roy ale 20 ctStreepzoet 6 ct., Paternosters 12 ctWoudhuizers 13 ctNouveau Paiteau 28 ctWeidragers 1314 ctWeidragers 1314% ctDikstelen 12 ctMaagdeperen 42 ctWilhelminazuur 13 ctOranjeberga motten 22 ctAvezaatsche capelle 23 ct Pronkers 15 ctNotarisperen 22 ctJan Willems 11 Yz13 ctHuismannen 9 ct 3 Blankzuur 9 ctPresent van Engeland 13 ct Jeruzalems 14% ctCampagnezoet 12)4 ct j Jasappelen 12 Yz14 )4 ct.Goudreinetten 1019 ct Bellefleur 918 ctWinterjan- nen 16 )423 ctIJsbouten 2021 ct Beurré Clairgeau 3544 ctPippelingen 16 )4 ctCox Pofnona 21 ctSterappelen 21 26 ctSuikerperen 22 ctHollemans 9 Y% 14 Yi ctGoudbergereinetten 21 ctPond appelen 1212)4 ctCampervenen 2123 ctWijnappelen 56 Yz ctStoofperen 17 Yz ctEva-appelen 13% ctBeurré Lebrun 27 ctzure Schijvers 11 Yz ctzoet Courtpen- du 6 Yz ctGieser Wildeman 25 ctGroen- peren 18 Yz19 Yz ctBeurré-peren 26'29 ctGoudgeel 12 ctMelkappelen 8 ct Princesse Nobels 1025 ctzure Courtpen- du 11 Yz ctHerfstbergamotten 23 ctdub bele Benderzoet 11 ct zoete Reinetten 14% ctParadijs 1012 ctKoningsrood 13 ct j Kanappelen 9 ctSuikerperen 19 ctRein- Zoet 4 ct blauwe Bloemee 11 Yz ct Rood- zoet 9 ctTrosjesperen 18 ctzoete Présent 15 ctalles per K. G. eerste soort Weidra gers 18 ctLemoenappelen 32 ctBeurré Clairgeau 52 ctalles per K. G. extra. Fabrieken Zoete kroet f 2.50, zuur kroet f 2.90, gemengd kroet f 2.60, alles per 100 K. G. Groote aanvoer. Levendige handel. PURMEREND, 9 Oct. Irieren. Aan de eierenveiling waren heden aangevoerd 20.000 eendeneieren f 7.407.50 per 100. ROOSENDAAL, 9 Oct. Botermijn. Hoog ste prijs f 2.34, laagste prijs f 2.15, middelprij? f 2.23>. VEENENDAAL, 9 Oct. Eieren. Aanvoer 50.000 stuks. Prijs van 1012% ets. Handel vlug. AMSTERDAM, 9 Oct. (Noteering v. h Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong en Koene.) Fruit en Groenten Aardbeien f 1.201.40 Druiven f 0.640.80 per K. G. Bonne Louise d'Avraches f 4860, Beurré Clair geau f 3650, Maagdeperen f 3854, Sou venir de Congres f 4456, Callebos de Tirle- mont f 4258 'Durandeau f 2232 Her togin Elza f 2232, Nouvfeau Pateau f 3238 Jodenperen f 1824 Triumph de Vienrie f 5068, Beurré d'Amalis f 5270, Beurré de Mérode f 3248, Beurré Hardy f 4274, Signeur d'Esperen f 4866, Willi ams Duchesse f 3864, Goudreinetten f 1420, Transparant de Cronsel f 3216, Codlin Keswick f 1420, The Queen f 22 36, Lord Shuffield f 2030, Zweden appelen f 2634, sterappelen f 3040, Framboos appelen f 2530, Gamerensch zuur f 14— 22, Calville f 2634, Evazoet f 1216, Cox Pomana f 4254, idem I f 16—22, Bismarck f 1420, Zonzoet f 1620, Honingzoet f 1620, Charlemonsky f 2226, Hazel noten f 3038, alles per 100 K. G.Notaris appelen f 2026, Lemoenappelen f 3036, Lentsche perziken I f 1520, idem tweede soort f 614, roodjes f 1822, Meloenen groote f 2540, kleine f 1215, Bloem kool f 715.80, Komkommers f 4.909.80, Peen f 4.405.40, Andijvie f 2.203.90, alles per 100 stuks, Tomaten f 412, Snij- boonen f 2880, Prinsesseboomen f 2046, dubb. boonen f 1622 per 100 K. G. Nieuwe aardappelen f 3.505.90, Drielingen f 2.90— 3.80, Hillegommer Zandaardappelen f 9.40— 11, Drielingen f 57, alles per 100 K. G. Bloemen. Chrysantheums f 1218, Rozen f 47.50, Kelken Lelies f 1519, Calla's f 2328, Am. Anjeers f 49, Dahlia's f 1.50 —4, Gladiolen f 1—1.50, Snijgroen f 3—5.50. Eiketakken f 3—4, alles per 100 stuks. zonnen partij betrof, en hij, die won, zag bij het natellen dat er een „louis d'or" te-kort kwam. Had Cantière nu onmiddellijk gezegd, dat hij 't geldstuk had opgeraapt, dan ware alles in orde geweest, maar valsche schaamte hield hem den mond gesloten. Om geen ver moedens te wekken, begon hij met de an deren ijverig op het tapijt te zoeken en deed schijnbaar zijn best om den „louis d'or" op te sporen. Juist omdat de verdwijning van het geldstuk zoo onverklaarbaar was, wilde en zou men het terugvinden. Men nam een brandende kaars van den zilveren kande laar, lichtte in alle hoeken, zocht onder al- Je meubels, en Cantière deed gelijk de an deren, in de hoop, gelegenheid te vinden om zich ongemerkt van zijn vondst te ont doen Doch de verwarring werd ieder oogenblik grooter,hij wist zich niet te helpen. Overal, waar hij den voet zette, volgde hem een an der lid van het gezelschap met een kaars in de hand, en liet het licht vallen 00 de plaats waar hij zocht, 't Was alsof het geldstuk in zijn bezit „moest" blijven, als brandde het als een gloeiende kool in zijn hand. Ten toppunt van 'verlegenheid nam hij 't noodlottig besluit, den „louis d'or" in zijn Zak te steken. Hij hoopte, dat men eindelijk het zoeken moe zou worden en het spel voortzetten. Maar plotseling eischte iemand die Cantière's beweging bemerkte, dat hij 't ia den sak gestoken voorwerp liet sien. De ongelukkige werd akelig bleek en sta melde onsamenhangende woorden. Geheel zijn houding verried slecht geweten. Men vormde een kring om den verdachte, nep hem toe, dat hij zich moest verdedigen maar vergeefs trachtte hij zich te recht vaardigen. Hij moet zijn zakken omkeeren nepen nu eenige stemmen. Cantière verloor schier het bewustzijn en roerde zich niet. Een der spelers trad op hem toe, onderzocht hem aangden lijve.... Niet in staat weerstand te bieden, moest hij die vernedering ondergaan. De vermiste „louis" kwam te voorschijn en werd onder schrikkelijk rumoer den rechthebbenden overhandigd. Cantière kon geen aannemelijke verkla ring aanvoeren. Hij dacht er een oogenblik aan, een beroep te doen op de vriendschap der aanwezigen en hen te smeeken, het ge val niet ruchtbaar te maken. Maar ziin trots kwam daartegen in verzet, en zwijgend ver liet hij de zaal.... 12. - Den volgenden morgen was 't „schandaal" in heel de stad bekend. Cantière werd met den vinger aangewezen als dief,en nie mand legde méér verontwaardiging aan den dag dan zijn „vrienden." De zaak kwam ter oore van de justitie. Een ijverig ambtenaar Yaa 't Openbaar Ministerie, om de een of andere oorzaak Can tière's persoonlijke vijand, stelde een on derzoek in en wist de aanhouding van den ongelukkige te bewerken. Overtuigd van diefstal, werd hij, met onverklaarbare strengheid, tot twee jaren hechtenis veroor deeld. Het verblijf tusschen de sombere mu ren der gevangenis, en de omgang met diep gevallen lotgenooten, die niets deden dan vloeken en lasteren, praalden met hun mis daden en de „kweezelaar" onmeedoogend bespotten, werden hem ondragelijk,hij Zocht naar een middel om te ontsnappen. Vast was hij besloten, de vrijheid, als hij die heroveren kon, te gebruiken om in de mate zijns vermogens de ergernissen zijner jeugd te herstellen, een ander en beter leven te leiden. Dan, in het oog der wereld was hij voor immer geschandvlekt. De fout, hem 'aange wreven, was een van dezulke, welke men niet vergeeft. De gewetenloosheid waarme de deze of die persoon zich verrijkt, is voor niemand een geheim., van een ander vertelt men, dat hij als voogd zijn pupillen besteelt, van een derde en vierde, dat zij monsters van ontucht zijn, en reeds menige familie in schande en ongeluk gebracht hebben en niemand maakt hun openlijk een grief van die schelmstukken en met opgeheven hoofd gaan zij door de wereld Een eerlijk man die zich in het vuur zijner verontwaardiging vermeten zou, hun die gruwelen te verwijten, zou die onvoorzichtigheid duur betalen 5 maar bij het spel een goudstuk ontvreemden,1 en dat misdrijf boeten met gevangenisstraf neen, dat kon er niet door. Cantière maakte zich nopens dat punt geen illusiën. Maar toen hij, geholpen door den griffier, de vlucht had kunnen nemen, stelde hij zich allereerst tot taak, zijn redder, zoo als hij niet zonder reden Dujardin noerrftie, de hem bewezen eldaad te vergelden. Van Besan?on had hij zich naar Zwitser land begeven en van daar naar Duitschland en België. Eenigen tijd daarna was te Pa rijs de Februari-omwenteling uitgebroken. In de verwarring daardoor ontstaan, gevoelde hij zich veilig tegen de nasporingen der poli tie, en vraagde het, naar Frankrijk terug te keeren en te Parijs in de werkplaatsen van den Staat loonende bezigheid te zoeken. Hij slaagde boven verwachting, toen hij zekeren dag tot zijn niet geringe verbazing Dujardin ontmoette, die hem niet herkende, ja zelfs niet bemerkte. Bevond zich de griffier „bij toeval" in de hoofdstad?.... „Legrand" toen reeds had hij dien naam aangenomen wilde zich nopens dat punt zekerheid verschaffen en volgde zijn redder tot ver in de. „rue du Lombard" waar Dujar din de woning van zijn schoonvader binnen trad. Legrand nam inlichtingen bij den waard eener herberg, tegenover dat huis gelegen, en vernam dat de griffier lid was geworden van de firma „Verriêre, Dujardin et Cie." Tevens werd hem medegedeeld dat genoemd Huis zijn betalingen had moeten staken, en dat men bezig was, den faillieten boedel te redderen. Legrand kon in den beginnen dit alles niet gelooven, maar nieuwe en "zeer betrouwbare inlichtingen kwamen de eerste bevestigen. Trouwens, eenige dagen later werd het uit hangbord der firma weggenomen, en Verriêre was met zijn schoonzoon vertrokken naar Octeville. Diep 'getroffen oordeelde Legrand, dat nu het oogenblik gekomen was om zich dankbaar te toonen. Hij vertrok naar Havre, om al thans meer in de nabijheid van zijn weldoener te zijn. Daar stelde hij zeer voorzichtig een onderzoek in, waaruit hem bleek dat Dujar din steeds nog met zware moeilijkheden te kampen had. 't Scheelde maar weinig of de familie leed zelfs gebrek aan het strikt nood zakelijke. De gedachte, niets te kunnen doen om zijn weldoener ter hulp te komen, was voor Legrand een foltering. Koortsig opgewonden maakte hij allerlei plannen, maar bij overwe ging bleken ze alle onuitvoerbaar. Te dien tijde verbreidde zich in Europa het gerucht van de ontdekking van goudmijnen in Californië. Nu had Legrand spoedig een besluit ge nomen. Ook hij zou naar 't verre land vertrekken, om als een „Cresus" terug te keeren en zijn rijkdom te deelen met zijn weldoener. Ook Dujardin nam hét besluit naar Cali fornië te gaan, om zijn geluk te beproeven en zekeren dag bemerkte Lesrand. die bezig heid gevonden had aan de haven, en met on" verdroten ijver arbeidde om binnen den kors1 mogelijken tijd het geld voor de reis te ver dienen, zijn weldoener aan' boord van „La Bretagne". 't Speet Legrand uitermate, niet met Du jardin te kunnen vertrekken maar zulk een reis vraagt toebereidselen, en er was nu een-s maal niets aan te doen. „Aan gene zijde van den grooter) plas zal, ik hem terugvinden, en binnen veertien dagen ben ik zelf opweg.". Met die gedachte troost te zich Legrand toen de stoomer de haven uitvoer. En werkelijk had hij zich tien dagen later als matroos verhuurd op een schip, dat den steven richtte naar Sacremento. In de meening dat Dujardin zich recht naar de mijnen zou begeven, ging ook Le grand onmiddellijk na zijn aankomst in Ca lifornië er heen, maar op alle plaatsen waar reeds goudzoekers arbeidde, zocht hij te ver geefs. Reeds werd Legrand bekropen door de vrees, dat zijn weldoener in dat onherberg zame land ellendig was omgekomen, toen hij Dujardin plotseling ontmoette. Om zich niet te moeten schamen voor dengeen, dien hij als vriend met raad en daad wilae terzijde staan, stelde hij zich voor onder zijn valschen naam en antwoordde ontwijkend op zekere vragen van Duia"!'- Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6