Vrijdag 12 October 1923 46ste Jaargang No. 14560 Staking gass NUMMER BEStMT UIT I© BLADZIJDEN. EEiSTE BLAD De eerste stoot STADSNIEUWS. AGENDA 13 Land- en Tuïnbouwangevaüenwet 1922. |ng@zosid§Ei Mededeellnpn a 75 cents per regel Prijsuitreiking Koriftalsfonds Ce Autoramp te Saint-Sauveur. De H. O. V. VAN ONZE RECHTBANK. Voor den Politierechter. Aanrijding- jevaarlijk spelletje. Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap." De ^e!kprijs. Esperanto. Tentoonsieilmg van Industrieele Kunst. Revue „Nou-Nou!" Rijwielverduistering. Ongeval. Meubelhuis Badhuisstraat 9. WILLEM ANDRIESSEN. 0 J. J. WE8ER ZOON Opticiens Fabrikantec Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Belastingen en accijnzen. Personalia. Dresdener Kreuzchor AMSTERDAMSGHE BEURS. 97. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. ,-^lefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. CBIIBftHT Advertentiën 35 cents per regei. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen uc tekst .als ingezonden mededeeling, op d« le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke rege: meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Dat is wel een groote teleurstelling ge veest, de dag van gisteren in de Tweede .Camer; teleurstelling dan voor de sociaal democraten, die zich zoo op de interpel- latie-Troelstra gespitst hadden! Maar in heel het land zal wel een geeuw van ver veling gaan, wanneer men van het Kamer verslag heeft kennis genomen. Hoe groot was de spanning onder het publiek! De Kamer was nauwelijks aan het vergaderen, of men vroeg ons al aan de telefoon: Weet u al iets over da Vlootwet? Hoe is het mogelijk, dat ons anders zoo apathisch volk zich zoo heeft laten opwinden? 't Heeft veel van den Nederlandschen zin in beurs speculatie: voor een buitenlandsch fonds met een onmogelijken naam was hier altijd gemakkelijk „stemming" te maken, terwijl men de vaderlandsche industrie onder eigen oogen J;alm liet doodbloeden bij gebrek aan kapitaal. Zoo ook nu: men windt zich op over een Vlootwet, waarvan men niets weet en niets begrijpt en wel zij het meest, die zich nooit met „politiek" hebben bezig gehouden, die niet eens weten, dat in de laatste jaren de Grondwet al twee maal ge wijzigd is, die niet eens den naam van den minister van Koloniën kennen. Troelstra zou dan gisteren dl die opge wonden gemoederen eens gelegenheid geven om zich te luchten; hij zou het kabinet .eens aan den tand voelen over de jongste regee- ringscrisis en speciaal Colijn met zijn „Olie- vloot" eens in zijn hemd zetten! Och, och, Wat is dat een tegenvaller geworden! Een suffe, saaie vergadering, waarin de leider der S. D. A. P. zijn krachteloosheid demon streerde in een rede zonder stijl of bouw, waarin een strooibiljet van de Standaard dienst moest doen als hoofdschotel en waarbij de aanvaller zich genoopt zag excuse te maken over de platvloersche in sinuaties, welke zijn lijfblad aan het adres van den nieuwen minister van financiën heeft gedebiteerd. De heer Troelstra had niets dan vermoe dens en frasen; de Regeering had argumenten. Fn bij zulk een spel wint het altijd de laat- sie, hoe hard de eerste ook moge schreeu- v. en. Minister Rüys deelde mee. dat het uit- s llen der Vlootwet indertijd niet om redenen van zuinigheid is geschied (wat dus zeggen wil, dat de Regeering tot het uiterste heeft willep wachten, maar thans door den internationalen toestand gedwon gen wordt); dat de Gouverneur-Generaal en nagenoeg de geheele Volksraad van Ned, ïr.uië vóór de Vlootwet is; dat wij niet ge dwongen w-orden door een of and-ere buiteg- landsc-he regeering, maar door onze positie van koloniale mogendheid van beteekenis. „Onze buitenlandsche politiek berust op het zelfstandigheids beginsel. Handhaving van de souvereiniteit is derhalve een eisch van essentieelen aard. Wordt hieraan niet vol daan, dan draagt men bij tot het scheppen van internationale complicaties en men kan de vraag stellen of Nederland wel een dienst zou bewijzen aan den vrede indien zij haar economisch en strategisch belangrijke over- zeesche gebiedsdeelen aa-n hun lot over liet." Daartegen is helaas niet veel te zeggen. iWanneer wij enze "eervolle plaats onder dé volkeren willen blijven innemen en een koloniale mogendheid van 60 millio-en zie len willen blijven, kuónen wij niet als Luxemburg of Monaco onverdedigd blijven. Juist die ongewapendheid is een uitdaging voor anderen om van hun kracht en macht gebruik te mak-en, zoolang algemeene ont wapening nog een vrome leus is. In zooverre stond minister Ruys dus sterk. En minister Colijn begroef -den heer Troel stra onder cijfers; rekende voor, dat aan neming der VlootWct voor Nederland een vermindering van marine-uitgaven betee ken-de en dat Indië gemakkelijk de meer dere lasten kan dragen, zóó, dat de leider der S. D. A. P. er beduusd van was en uitstel der verdere beraadslagingen vroeg. Hij moest eerst even op adem komen! Wij voor ons blijven het betreuren, dat de Regeering niet eerder gelegenheid heeft gevonden het Nederlandsche Volk in te lichten over de belangrijke politieke strijd vragen van den iaatsten tijd en dat mr. Troelstra speciaal van de grootste, de Ka tholieke Partij, met recht kon zeggen, dat deze dóór de houding der Regeering de Stormen in eigen gelederen ondervindt. (Wanneer wij echter het verloop van den dag van gisteren zien, dan zouden wij bijna geneigd zijn te zeggen, dat de Regeering -aecr tactvol heeft, gehandeld, door de li-nksche oppositie eerst de tanden te laten stuk bijten en al haar kruit te laten ver schieten, vóórdat het eigenlijke tournooi op het Binnenhof begon, al is daarmee ten opzichte van de stemming van de bloed eigen partijgenooten wel wat veel gewaagd! Sociëteit „Si. Bavo" Gewestelijke ver gadering Volksbond 3 uur - Gewone zittingen Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5half 8. Hotel Spoorzicht Stationsplein Ma tinee en avondconcert- Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Gemeentelijk Concertgebouw Henri ter Hall Nou! Nou! 8 uur. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uiileenbibliotheek ■jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, bj- halve des Maandagsochtends' en op Zo-i- en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur. Tele foon 2981. Frans Halsmuseum Historische tentoon stelling. Martliavereeniging Blo'errlhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Efoeniendaal - R- K. Leesbibliotheek Bloeniendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. In de com-missiën van scheidslieden. ge noemd an artikel 4 van -die Land- en Tuin- 'bouw-or-'g-evaltenwet 1922, zijn o.iu. benoemd voor Amsterdam: W. H. de 'Wil'it, te Uit geest; ,T. P. van Bruggen, te Hoofddorp; 'A. VV. Berends, Haarlem; B. Groen, te Zaandam; G.' de Mon te Haarlem; plaatsvervangers: A. van Mrerveld, te. Haarlem; voor 's-Graven- hag-e: .1. W. v. d. Berg, te Zuid-Schalkwijk; G. .1. van Gaveren, )e Hiüegom; Ghr. Dek kers te Hillegom; plaatsvervangers: H Keur, riSTegonn A. Eiferink te Sassenhe-im: P. Hulsman, le Hillegom -en J. v. d. Beek te Hill-e-S'jm. is niet zoo erg als de actie voor de Gods dienstige belangen van het- Marinepersoneel niet te kunnen voortzetten. Woensdagmiddag had in de gymnastiek zaal van de school aan de Tempelierstraat bovengenoemde prijsuitreiking plaats. Kin deren, die uitblinken op school door ijver, ontvangen behalve een diploma eene gelde lijke bijdrage, Waardoor zij in staat gesteld worden om, na het doorloopen der O.L. school, nog eene andere onderwijzinrichting te bezoeken. Van elke school wordt ieder "jaar een leerling uitgekozen en het hoofd der school biedt het bestuur van het Korthalsfonds daarin de behulpzame hand. Dit fonds is, zooals men ziet, eene mooie instelling en het was dan ook geen wonder, dat wij behalve het geheele bestuur, ook een aantal^ hoofden van scholen en vele ouders aantroffen. De voorzitter, de heer Vincent Loosjes, sprak de aanwezigen toe. Hij hoopte, dat de kinderen, die zoo hun best hadden gedaan ook verder den ingeslagen goeden weg zou den volgen en hij feliciteerde met 't behaalde succes. Hij verwachtte dat ze een goed ge bruik zouden maken van den prijs en den ou ders wilde hij vooral op het hart drukken, om bij hun kinderen het leeren aan te wakkeren. Wanneer de commissie zag, dat de leerlingen later met hun pogen tot verrijking der kennis succes zouden hebben, dan zou dat haar veel voldoening schenken en eene aansporing zijn om door te gaan, met ieder jaar een leerling uit te kiezen. Den hoofden van scholen werd dank gezegd voor hun medewerking. Het was het bestuur ook nu weer gebleken, dat, even min als bij de zomerfeesten, nooit vergeefs bij hen werd aangeklopt en deze medewerking werd zeer op prijs gesteld. Daarna werd aan de volgende leerlingen den prijs uitgereikt L. v. Norden, J. M. v. d. Horst, H. J. v. Heerden, H. C. Heidweiler, H. A. v. Dijk, P. J. Oschotz, B. Roest, W. H. v. Looy, C. H. Ploeg, D. W. v. Hout, K. v. Poorte, M. Russeman, M. Ligtenbérg, N. T. de Haan, Chr. v. Osch. Aan ieder kind werd met een toepasselijk woord het diploma overhandigd, terwijl de heer Vincent Loosjes belangsellend infor meerde, wat de plannen waren voor de toe komst. Deze ging naar Ambachts- of Nijver heidsschool, gene naar de Hcogere Burger school of Industrieschool. De heer P. Bakker hoofd der school 9, bedankte namens de ouders en de leerlingen het bestuur van het Korthalsfonds. Hij hoop te, dat de kinderen hun best zouden doen, dan zou het de commissie blijken, dat zij bij deze uitreiking ook weer een aangename taak had vervuld. Begrafenis van mej. F, K. M. Raadersma. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan werd gisterenmiddag tiet stoffelijk overschot ter aarde best-eld van de -bij de au-toraimp van Saint Sauveur c-m 't leven ge komen mejuffrouw F. K. M. Raadersma. Van-af het D-iaoon-essenlhuis ging de lijkwa gen, onder een sclr-at van 'bloemen bedolven, gevolgd d-oor een drietal volgkoetsen, onder veel belangstelling naa:r de Kleverlaan. P.m. waren er kransen van die Nederland- sohe Reisvereenigiiing, van liet Bestuur en de Directie van de R-ollerdaanisohe Schoolveifee- r-'girg, waar mejuffrouw Raadersma onder- wijzere* was, van de jongen-s van haar klas en van het personeel van de Nulschool te Eind-hoven. Onde'r O; aanwezigen merkten wij op Ds. K. B. Hylkecaa, den heer J. Sabel, voorzit ter van de afd. Hnarlm van de Neder!. Reisvereenisin-g en hoofdbestuurslid van ■dezen bond, den heer W. F. Brmer, secreta ris van de Ne-dteriandscihe Retrsvereentlgiirg en den heer P. Hofman, directeur van de Roi- ferda-mvehê Söhoolvereeniginig. Ds. Hylk-ema voord-:- liet eerst hel woord, die hulde bracht aan de nagedachtenis van mej. Raadersma en d'e familie eendige troost woorden toesprak. Namens de Nederlandsc-he Re-isvereemiging sprak do heer Sabel en namens -het personeel van do Ro-tiardaimsche Schoolvereeni'ging -de heer P, Hofman, dü-e den eenvoud en dege lijkheid van mejuffrouw Raadersma prees. Namens die familie bedankte een bro-er van -de o-verledene voor de -bewezen laatste eer. De plechtigheid, -die door zeer veten werd. bijgewoond, liet niet na, op al-len een diepen indruk Ie maken. M-et mej. Raadersma wer-d het laatste si a eh toffer vaar de noodlottige catastrophe begra-ven. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres mat 30 adhaesie-verklaringen, van het bestuur der Haarlemsche Orkest' Vereeniging, betreffende toekenning van rijkssubsidie aan die vereeniging van 1924 en volgende jaren. (Zitting van Donderdagmiddag). Inbraak. In den nacht van 2 op 3 September is te Koog aan de Zaan ingebroken in den gouds- smidswinkel. van F. Zwart. Verschillende gouden voorwerpen, werden ontvreemd, tot een gezamenlijke waarde yan 300 gul den. De inbraak is gepleegd door den 21- jarigen H. v. D., loswerkman, gedetineerd en J. Sm., 22 jaar, loswerkman, eveneens ge detineerd. Zij waren te samen met twee andere jongens M. P. en T. S., resp. varens gezel en schoenmaker, die op den uitkijk hebben gestaan. Van D. was uit een opvoedingsgesticht ontslagen en kwam bij een schoenmakers baas, doch kreeg daar gedaan, omdat hij te weinig vakkennis had. Hij ging toen naar Amsterdam, om zijn moeder op te zoeken, die dikwijls geschreven had, dat ze zoo naar hem verlangde en voor wie hij nu den kost -wilde verdienen. Maar toen bekl. in Am sterdam kwam, vond hij geen thuis, zooals hij zich dat had gedacht z'n moeder was er met een ander vandoor.... Van D. ging toen naar Zaandam,- om te trachten, wat te verdienen bij het afbreken van de kermis, maar toen hij op Zaandam kwam, was de kermis al weg. Hij kwam in aanraking met de andere jongens en het plan werd geopperd, om iets uit te halen. Zoo geschiedde de inbraak in de Koog. Het O.M. eischte achtereenvolgens tegen allen beklaagden 6 maanden gev. straf met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. Ali Cohen pleitte clementie voor van D. en T. S. De eerste gaat 5 November in dienst en zal dan wel goed oppassen pl. vroeg daarom, bekl. niet langer dan tot 1 Nov. te straffen. T. S., een der „uitkijkers," had volgens hem in een droom gehandeld. Mr. Huizinga pleitte voor P., Mr. Blankevogrt trad op voor Sm. Bollendiefstal. Daarna werd behandeld een bloembollen- diefstal met nasleep van heling. De 30-jarige arbeider J. V. stal in den nacht van 9 op 10 Juni 6 manden tulpenbollen uit de schuur van Segers te Hillegom. Beklaagde is al tweemaal voor diefstal veroordeeld. De eisch was nu 6 maanden gev, straf met aftrek voor arrest. De eerste, die van heling beschuldigd wordt, is de 48-jarige koopman A. C. H.t te Hillegom. Bekl. moet van de gestolen bollen gekocht en verkocht hebben en on geveer f 27.hebben aangenomen van d e opbrengst. Hij ontkent echter, en blijft dat doen, niettegenstaande verschillende, getui gen verklaringen doen, die bekl. bezwaren. De verdediger Mr. ten Bokkel, bracht ver schillende getuigen a décharge voor. Het O.M. achtte het bewijs geleverd en vroeg 5 maanden gev. straf, met aftrek der preven tieve hechtenis. De verdediger, Mr. ten Bok kel, betwistte in een breedvoerig pleidooi de geldigheid van dit bewijs, en vroeg vrij spraak. Daarna stond terécht J. A. P., 20 jaar, arbeider te Hillegom, die eveneens geld heeft aangenomen. De eisch luidde 4 maanden gev. straf met aftrek der preventieve hech tenis. S. W., 36-jaar bloemist te Hillegom, is de derde beschuldigde van heling,, en heeft ook bollen gekocht. Hij ontkent echter geweten te hebben, dat de bollen gestolen waren. Het O.M. achtte het bewijs der schuld- heling geleverd en vroeg 1 maand gev. straf. Bekl. vroeg voorwaardelijke veroordeeling. Zitting van hedien. „Bouman und keine ende". Voor -dien Politierechter werd. hedenmorgen alweer een zaak bhamdtel-d, waar-in het Pro veniershuis en -de 'arme heer Bonman, een rol speelden. Waren het 'voorheen hu'is-vtredeh-reuk-ple gende en rel-lel,jes-mak-enid-e werlkloozen, dfc die drukte maakten over He uitke-eringen, thans was er -meer sprake va.n verzet en we- derspanniiglieiirl tegen de politie. De 29-jarige w-cirklooze los werkman W. J. G. was met zijn. 23-jarige vrouw M. M. op 3 September naar het armenkantoor gegaan, onn 1-e ver nemen, wat het armenhuis beslist -had op zijn eerder gedaan verzoek o:m -een voorschot van f 30. G. hall dit gevraagd om d'e huur le be talen van een orgel, van Wannes in Am-ster dam, waarmede hij op de dagen der jubi leumfeesten zou spélen en -dit kostte 10 per dag. Hij had van d'e -politie vergunning, ook zoo had hij gezegd na de fees ten an Haarlem en de omtrek le blijven spe len, wat aan huur van het orgel f G per week kosten' zou. Dit laatste bleek even-wél r.'icf waar; de politie dacht er niet aan, na de feesten dli-e vergunning ook nog te ge ven. Het -verzoek enn een voorschot werd dan ook afgewezen en G. wa-s daar niet over te spreken. Hij en zijn vrouw speelden geweldig op en: toen z-e niet voldeden aan liet her haald verzoek van dien heer Bouma-n, om het kantoor te verlaten, kwam de p-olitie aan le pas, -die het paar slechts onder verzet naar buiil-eii kreeg. De man werd nu overeeniko-mstig den eiscih tol 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De arme vrouw b-eschouwde het O. M. eigenlijk als de hoofdschuldige, die haar man had diangezet. Zij stel-d'e zich ook op -de zitting zoo -brutaal aan, dat d'e deurwaar der haar een poosje buiten d-e deur zette en toen ze. wal talmer geworden, terugkeer de. hoorde ze 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk tegen zich eischen, met een proeftijd van 2 jaar en de bijzóndere bepa ling, dial ze niet dan noodgedwongenaan hel. Proveniershuis zal komen en zich niet met de uitkeering aan h5ar man zal inla ten De politierechter veroordeelde haar overeenkomstig deze eisc-h. Omstreeks half vijf gisterenmiddag werd op den hoek van de Saenredamstraat en dc Kennemerstraat de 5-jarige G. V. in de Saenredamstraat wonende, terwijl zij plot seling den weg overstak, door een motor rijwiel, komende uit de richting Schoter- weg, aangereden. Zij viel en bekwam een verwonding aan de kin, terwijl een 5-tal tanden losgeslagen werden. Gisterenavond omstreeks half twaalf kwam de kapper A. D., wonende Jacob- straat 17, aangifte doen, dat door hem om streeks één uur in den namiddag verbon den was de 13-jarige G„ metselaar, die in de kookplaats van een slagerij aan de KI- Houtstraat brandwonden aan het hoofd had gekregen. Een knecht had hem spelender wijs met het hoofd boven een pot kokend vet gehouden, met het gevolg, dat hij met het hoofd in de kokende massa viel. Na verbonden te zijn is hij naar zijn wo ning gebracht. De voorö-acht voor het directeurschap, In de Dinsdag gehouden bestuursverga dering van bovengenoemde Liedertafel is de volgende voordracht voor het directeur schap gemaakt; Lieven Duvosel, Den Haag, Nico Hoogerwerf, Haarlem. De verkiezing door de werkende leden zal in December plaats vinden, na het 1ste concert, dat is vastgesteld op 10 December. WEDEROM VERHOOGING? Het contract tusschen de veehouders en den Haarlemschen Melkhandel, waarbij de melkprijs Zondag 1,1. 1 cent' per liter ver hoogd werd gold voor 10 dag-en. Van mor gen hebben de veehouders dit contract op gezegd, zoodat weer nieuwe onderhandelin gen over den melkprijs gevoerd moeten wor den. Zooals men zich zal herinneren, hadden de veehouders den vorigen keer reeds 1 cent per liter verhooging gevraagd, ingaande be gin October en wederom 1 cent verhooging, ingaande 15 October. EEN PROPAGANDA-AVOND. Gisteravond hield de R. K. Esperantisten- club „Abbé Richard-sop" een propaganda- avon-d voor de internationale hulptaal, waarbij als spreker optrad de heer P. Heil- ker uit Hoofddorp. Het muziekgezelschap „Nut en Genoegen", onder lei-ding van mej. Borgihouts, verleende zijn medewerking. De h-eer De Bóer, die bij ontstentenis van den v-oorzitter, den heer Hoogeveen, de vergadering leidde, open-de de bijeenkomst met den Christelijken groet, waarna hij een woord van dank bracht aan het muziek gezelschap. Onze club, aldus spr., heeft de gewoonte, vóór den aanvang van den win- tercursus, een propaganda-avond te houden. Ons streven is het verplicht stéllen op de scholen van. het onderwijs in het' Esperanto. De leidende personen in d'e verschillende land-en zij-n niet spoedig tot onze meening over te halen, daarom is het. een eerste verëtsdh'té, dat alle Esperantisten zich ver- isenig-en lot één- groet leger. Daarna heette -de 'heer De Boer de aan wezige Esperantisten, waaronder afgevaar digden van de neutrale vereenigingen en van de werkliedenafdeelin-g van den Bond, in het Esperanto welkom, alsook den heer Keillaer, wien hij vervolgens het woord gaf. Er is ge-en wijsgeerig stelsel, aldus spr., in de wereld zóó dol of zóó onzinnig, of -het vin>dt aanhangers. Ook is er geen uitvinding zóó nuttig of het vindt talrijke bestrijders. Deze stelling lichtte spr. met e-enige voorbeelden toe, hierbij wijzende op Za- men'hoff, den uitvinder van het Esperanto. Al beschouwt men de Esperantisten nu als utopisten, als mensch-en,die een hersen schim najagen, aldus spr., het nageslacht zal tot and-er besef -komen. Spr. durft voorspellen, dat de tijd niet zoo ver meer is, <of het Esperanto zal overal worden ingevoerd. Dit blijkt uit -de feiten in verschillende landen. Dan haalt spr. de verschijnselen aan van de internationale congressen, waar soms in 8 of 9 verschillende talen gesproken wordt en de sprekers bijna niet verstaan worden. Hierna laat spr. e-enige herinneringen volgen aan internationale congressen,, waar de Esperanto-taal voor-geschreven was en leest e-enige bladzijden voor uit het boekje van P. Linnebank, „5 jaar Esperanto in Nederland", over het Katholieken-Congres in Den Haag. Waarom wil men, aldus spr., geen le ven-de, taal, bv. de En-gelsche, tot wereld taal verheffen? Spr. geeft ten antwoord, dat geen der 'drie groote iiaties dit zal willen gedoogen. Waarom dan geen -doode taal, b.v. Latijn? Zelfs wanneer dit mogelijk was, aldus spr., dan zou het te moeilijk zijn. Spr. haalt eenigie voorbeelden, aan, van de uitgebreidheid, 'die 'het Esperanto reeds bezit. V-oor één categorie, aldus spr., is het Esperanto van gebiedende noodzakelijk heid, nl. voor de priesters. Spr. noemt de red/enen daarvoor. Eerstens om -het bieent- hooren. Ten tweede om het kunnen beoor- -deelen v-an lectuur, waarvan needs veel ver spreid w-or-d-t, en waarvan, wanneer de geestelijkheid op de hoogte van Esperanto was, zeer veel -cp d-en index was geplaatst. Mgr. Diepen, aldus spr., is overtuigd, dat de invoering van het Esperanto de internatio nale betrekking tusschen de Katholieken zal vergemakkelijken. Dan laat spr. eeni-ge voorbeelden zien, -hoe Esperanto i.n elkaar zit. Sommigen zeg gen dat Esperanto gemakkelijk is. Dat is het niet. Maar zeker is het gemakkelijker, dan elke andere levende taal. Waarom moeten de Esperantisten zich vereenigen? Omdat daardoor de waarde van de taal stijgt. Dit zal niet bereikt worden," wanneer men zich niet vereenigt. Spr. besluit met den wensch, dat niet alleen de aanwezige niet-Esperantisten zich op deze taal zullen gaan toeleggen, maar er ook propaganda voor zullen maken. Hierna dankte de heer De Boer den spreker voor zijn re-de, waarbij ook de heer Rutger-s, voorzitter van de neutrale Espe- Tantistenclub, zijn -dankwoord voegt en deze spr. wil tegenstanders hier zien optreden, om vragen te stellen, waaraan echter geen gevolg wordt gegeven. Onder eeni.ge op aardige wijze uitgevoerde muzieknummers, bleef men nog eenigen tijd bijeen. Wij ontvangen het reglement van de „Ex position des Arts Industrials,welke zal worden gehouden tijdens de VHIe Olympiade in 1924 te Pariis. Deze reglementen zijn verkrijgbaar bij Monsieur André IMénabréa, rue de Gram- mont 30, Paris. Was 't hij de eerste opvoeringen niet bij zonder druk geweest heel verklaarbaar in dezen tijd jgisterenavond hadden zoo- velen zich naar het Concertgebouw laten lokken, dat de zaal vol was. En die velen hebben ruimschoots genoten van het grap pige en schoone, dat ter Hall's gezelschap vertoont. Het werd, na al de uitingen van vroolijkheid en bewondering, even stil toen Roosje in een pakkend vers, met veel ta lent voorgedragen, de noodlottige werking der verdoovingsmiddelen, in 't bijzonder van den alcohol, schilderde. Maar even later schaterde weer de lach en zoo bleef het uren lang. En zeker ging niemand on voldaan naar huis. Gisteren meldden wij, dat een rijwielher steller aangifte gedaan had van verduiste ring van een rijwiel door zekeren P. J. v. A. Thans is het rijwiel in beslag genomen bij een kastelein in Amsterdam, bij wien het beleend was. De verdachte bevindt zich in het Huis van Bewaring te 's-Graven- hage. Omstreeks hall negen gisterenavond reed S. K. met zijn fiets op de Zomervaart, waar hij moest uitwijken voor een kind, dat den weg overstak. Hierdoor kwam hij in aan raking met een der paarden van een pas- seerenden melkwagen. Het paard sloeg op hol en kwam met een der voorpooten in het rijwiel terecht De paarden werden door een agent van politie tot staan gebracht. Het rijwiel was vernield. De verbouwing en vergrooting van liet meubelhuis Badhuisstraat 9 is thans vol tooid. De uitbreiding in oogen schouw ne mend. moet men tol de overtuiging komen, dat deze vergrooting, bij welke gelegenheid tevens het reeds bestaande gedeelte van den winkel is gerestaureerd, inderdaad een groo te verbetering is. Het Meubelhuis beschikt thans over een verkoopruimte van 17)4 M. bij 7 M. De verschillende meubelen, zoowel voor eel- als huis- en slaapkamer komen goed lot hun recht en maken met het geheel een aongenamen, gezelligen indruk. De uitbreiding heeft bovendien mogelijk' gemaakt, dat thans ook verschillende aanverwante artikelen als vloerzeilen, linoleums, loopers, enz. kunnen worden geëxposeerd. Hij -is altijd een fijnzinnig Schumann-spe- ler geweest. In zijn jonge jaren al wa-s een SchunuHin-toegift van zijn -hand een blijde verrassing, die Jang heugde. En wie herin nert zich niet, hoe hij ons leerde, de kin-der- scenen te 'speten! Nö-g niei lang geleden gaf hij zijn zeer hoog -slaande vertolking -der Etudes sympheniques (en forme de varia tion). Met één «lag toonde hij zicih een meesterlijk Schui nan n-ver tolk e rMaar zijn kritische geest zag ook, dat hij zich in zijn keuze had le bepalen lot de klavierwerken uit de eerste periode en daarom stemde het niet zoo zeer tot verwondering, dat Ar.dries- sen ons -thans tic „Carnaval" voorvoerde. Het is wel een zeldzaam gebéuren, het wenk m zijn geheel te .hooren weergeven. Men mag de „Papillens", de „Valse allemande", een enlkele nraal JEusebius en Filóreslan" nog le hooren krijgen, maar hél werk in zijn geheèl meest men door lezing der partiiie in zich opnemen. Dit was meestal toereikend om hel zic.li geestelijk eigen Ie maken. D-it was al liums iels en een prachtige inleiding t-ot Schumann, dien men slechts zal verstaan, als men niet minstens het streven kent, dat aan die jongeren uit die dagen bezieling -schonk en hen tóf een bond vereenjgdie. Zij voerden den strijd legen al wat pruikerij en eigenwijs was. Davtidt was hun voorbeeld, die Philis-tijnen verslaand. Onze „Davids- bünidiler" stelden zich de vraag, met Welk recht men vetten en regels eener oudere generatie ook voor liet werk van het jon gere geslacht meende te doen gelden. In liet. thans door Willem An-drie-ssen ge speelde werk treden naast Pierrot, Arlequin, Pantalon en Coloniihine (dé Coquette speelt hier *óók haar rol) de strijders op van den Davidsbond: de zachtzinnige - Euse-bius naast 'dien hefligen Flo'reslan (door hém zelf zijn ■dubbel na tuur genoemd), vérder Clara, die later Schumann's echtgenoote zou zijn. Een heel -eigen plaats hiertusschen neemt „Estrel- la" in, Schumann's eerste verloofde Ernes-line von F-ricken, die hier onder haar schuilnaam als lid -van den Davidsbotid oplre-edt en die bij ten huize van het kunstzinnig echtpaar Carl en Henrictte Voigt had leénen kennen. Aan de laatste richt zich -d-e dedicatie der sonate in g. Onzeggelijk veel is voor Schu mann dez-e Bek.anittsc.haft geweest, en de „Carnaval'' d'ankt er zijn ontstaan aan. „Es! trella" is hier de leveniirengster. hoe kon het anders? In de nolennamen van het tel kens w'eenkeeren-de motief lezen wij den naam ■barer geboorteplaats.' De muziek schildert 'het vrooiijk gewemel in de helverlichte bat zaal meesterlijk. Maar Schumann's hart was, toen hij het werk schreef, i.n droefheid, en hij vond liet stuk „sehr sc-hmerzlich". Is dat niet tiet geheim, waardóór dé muziek dien invloed Oefent? •Hel veeleisebende werk speelde de pianist in een ongekende bebeerschi-hg en wij moch ten naast deze sterke klavirislisehe gaven zijn geheugen zeer bewonderen. Wal ons in deze cyclus van toonstukken het allermeest wel frappeerde? Oéli, daar waren weer onverge telijke dingen. Zooals Anu'riessen b.v. den Iraumerischen Euseb-ius in een verrukkelijk poëtisch klaiikenwaas hulde; hoe hij de Pa- pillons maakte tot een bekoorlijk stukje Wat- tc.ni: den Chopin, deed opleven in geheel ei gen sfeer; de beide walsen haar ei-gen karak ter gaf: -den Mgrscli der Davidsibün'dler me! hef. de Ptbilislers tvp: rende, Duilsehe dans je in -een prachtig' veerkrachtig rythnie gaf, dit alles heeft men wel afzonderlijk le ver melden. Den geileden marsch moest hij her halen, want de niet zeer talrijke toehoorders waren na zijn Schumann zeer geestdriftig gestemd. Zij zagen den musicus thans ook in de al- geheelo ontvouwing van zijn talent, wat zoo bijzonder verheugde, nadut hij zijn Beetho ven sonate die voorafging (de pathellque) in een al te groote reserve had voorgedragen. Ik durf het vrijelijk als mijn meening uit te' spreken, na al hetgeen ik voorheen Van Beethoven door de handen van dezen pianist hoorde vertolken, dat bij Willem Andriessen lijdens dit eerst gespeelde werk de juiste - mine nog niet daar was. Ik geloof niet, dal hel zijn opvatting is, het werk in een derge- lijke„Tèchnik an sich" weer te geven. Het meest bevredigde nog het finale (Rondo), waarin hij, -dit zij terloops gezegd, tegen het slot hel zoo dikwerf betwistte „plus lent" aanbracht, al geschiedde liet met fijnen kunstzin. Maar liet hoogtepunt van den avond viel toch onbetwistbaar eerst na de pauze, toen Andriessen zijn programma verder geheel aan Chopin wijdde. Daarbij volgde hij dezen gang, dat het al- lerinKemste. zes études uit de tweede reeks, in het midden werd geplaatst.. Vóór ging de As dus Ballade, die ons plaatste in de Grand monde, zonder evenwel ook maar even de salonslemming te laten opkomen. Triomfan telijk besloot -het geheel dan met de Polo naise in As, geen hymne op het maleriale Barometerstand: 754. Achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 12 October. Hoogste Barometerstand 762.5 m.M. te Ziirich. Laagste Barometerstand 738.8 m.M. te Hernoesand. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 October: Matige tot krachtige zuidelijke tot wes telijken of verder ruimenden wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, later opklarend en kouder. wel is waar, de toonaard is daar, ook in zijn cvergang naar mineur te mild voor, maar een IIyminis toch, de grootheid van het Polen van weleer bezingend. Wie meent dat Andriessen het lèedere. blij moedige, zonnige he-t best ligt, heeft zich de zen avond dan wel van zijn vergissing kun nen overtuigen. Zeker, daar waren in hel eerste der prelu- dens in As klanfcemstellingen, die ons tegelijk herinnerden aan het alterteederste wat hij daareven hij Schumann had gegeven: het tweede in f klein bracht ons" nog nader tot Schumann, zonder evenwel een „Scliumann- tje te worden. Maar daar zijn ook andere, klanken in deze etudenreeks, en het stormen de no. 11 was daar om de reeks te besluiten, waarin wij o.m. hel heerlijke cellospel uit de étude'in cis bewonderden. Toonde de klavierspeler vóór de pauze dc enorme spankracht van zijn geest, door na het veeléischende „Carnaval" den" slotmarsch geheel le herhalen, thans gaf hij na dezen grootsch doorgevoerden Chopin de C moll- élude der eerste reeks als toegift (no. 12). want ook nu, als na Schumann waren zijn hoorders verrukt. En het was geen speet- din-gske dat hij toegaf. Wie er meer van wil hooren, kan straks naar Amsterdam gaan waar hij, naar ik uit goede bron vernam, d< 23 éluden der beide reeksen zal len gehoor, brengen. G. J Bij resolutie van den minister van Finan ciën is de inspecteur J. A. V. Barmen 't Loo toegevoegd aan den inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Haarlem, 2de afd., met ingang van 1 Novem ber a.s„ belast met het beheer van de in spectie dier middelen te Haarlem, »w ling. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men vrije- en ordeoefeningen mej. A Teitsma, alhier. Het concertbureau Vernout deelt ons me de, dat het batig saldo van het Kerkconcert op 5 dezer, in de Groote Kerk door het Dresdener Kreuzchor 2525.91 'A bedraagt, welk bedrag aan het comité is afgedragen. Medegedeeld door de SPAARNEBANK De Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 94»/., 941/ 5% Nederland 1923 99»/s 99'/, Oude Vaart 80»/. 82 dito Gem. Eigendom 68»/, 68'/, Mij. „Nederland" 1363// 137 Scheepvaart-Unie 105 105 Rotlerd. Lloyd 116»/, 117 Holl. Lloyd 8Y 8 V, Paketvaart 113 112 Oude Boot 54 54 Holl. Stoomboot 20 21'/, H. V. A. 453 454»/, Java Cultuur 3518/, 354 Jurgens gew. 54 52»/, Koloniale Bank 158»'. 158'/, Indische Bank 117»/, 117 Gert Handel Mi,. 124»/. 124»/, Resc. dito 125V8 125% Orion 26 Geconsolideerde 130s/ 130 Kon. Olie 342»/. 341 U. S. Sleel 883/4 89 Marine comm. 7% 7% Vorstenlanden 170 170 Actions id. 166 165»/, Poerworedjo 96 97 Oude Deli 283»/s 286 Senembah 2448/, 245 Deli Batavia 293 294 Amsterdam Rubber 143'/, 143'/, Serbadiadi 293 Silau 114 114 Wai Sumatra 1.17»/, 118 Dordtsche PetE 330 326 Southern Rails 35»/s 34 Union 134 134 Anaconda 77»/, Wabash 9"/*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1