De Hanze in Haarlem. TOONEEL. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. N.V. „DE TIJDGEEST The English Singers. „Herwonnen Levenskracht." Öe Spaansche Brabander» Museum voor Kunstnijverheid. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. VELSEROORD. HILLEGOM. BEVERWIJK. BLOEMENDAAL. NOORDWIJKERHOUT. SCHOTEN Ontslag Burgemeester Fuhrhi^ LISSE. HEEMSKERK. SPAARNDAM. IJMUIDEN. WIJK-AAN-ZEE. Donderdag 11 October 1923 HEEMSTEDE. ZAANDAM. Verkoopen, door middel van publieke veiling, na acht uur. De a.s. Missie. Aangevraagde vergadering van Aandeelhouders der Hanze Bank, OVERVEEN HALFWEG. VOORHOUT. INGEZONDEN. -1T6C; In aen afgeloopen winter was door Steu- art Wilson, lid van „The English Associa tion" de Madrigal Society ,,T'ne English Singers," uitgenoodigd een lecture-recital te houden. De herinnering aan dezen avond is ons bijgebleven. In zijn sluitingswoord werd toen door den heer Hijmans toegezegd, dat er pogingen zouden gedaan worden in het volgende seizoen het geheele gezelschap naar Holland te doen komen. In het gebouw van den Protestantenbond was Donderdag het sextet van „The English Sing ers" aanwezig. Had Steuart Wilson ons iets laten hooren van zijne schoone kunst, nu gisterenavond behalve hij, ook de dames Flora Mann, Wi nifred Whelers, Lillian Berger, benevens Clive Carey en Cuthbert Kelly aanwezig waren, nu konden wij niet anders getuigen, dan dat „The English Singers" eert zeer bij zonder kunst ten gehoore brengen. Jammer genoeg moest no la van het pro gramma uitvallen. Hoe heerlijk klonk het motet „Ave Ve- rum" en de psalm „Praise our Lord." Het is even verrassend als wonderbaarlijk: dit gezelschap zit heel gemoedelijk om een tafel geschaard. Deze menschen maken geen aijzondere miniek, spannen zich niet in, zin gen in allen eenvoud, of zij in den familie kring zijil gezeten, maar met een gevoel met een diep ingaan in den tekst, dat men neiging gevoelt als bij het „Ave Nerum'.' in adoratie neer te knielen. Nog veel rijker ontplooide zich de hooge muzikaliteit van dit gezelschap in de Madri galen, met hun sterk polyphonisch karakter. Ook her treft weer die eenvoud, dat vermij den van elke onnoodige beweging, die rus tige sfeer. Juist daardoor wordt hier die ge voelvolle samenzang bereikt, zooals wij zel den zagen. De tekst 't zijn alle composities vana omstreeks 1600) schik zich hierbij ge heel aan, eenvoudig en gevoelvol. Liedjes voor aHe lijden. Van „my dainty darling," „the Sweet and werry month of may," „the shepherd." Steuart Wilson had ons bij zijn eerste be zoek juweeltjes van „Folksongs" doen hoo ren. „Rendal, my Son" en „Away for Rio" liggen voorzeker bij menigeen nog versch in bet geheugen. Gisteren avond werd eene collectie ten gehoore gebracht, verzameld door R. Vaughan Williams, waaronder bij veel schoons „Wassail Song" uitmuntte. De heer Hijmans vertolkte in zijn slot woord geheel ons gevoelen. „Het is hier niet de zaak, of er misschien kleine vlekjes zijn aan te wijzen. Wat hier ten gehoore ge bracht is dezen avond, is van een ongewone schoonheid en heeft ons oogenblikken van hoog kunstgenot gegeven, zoodanig dat wij ""khalzend naar een reprise uitzier DAM WEDSTRIJD. Zaterdag a.s. wordt in hel gebouw van de Jozefvereeniging, aan de Konjngsteinstraot, een friendly-girme gespeeld tussehen St. Jo seph I en een T.E.P. combinatie. Met het oog op de H. Missie is de tijd var* aanvang gesteld moeten worden op half 5. Belangsteltenden zijn hartelijk welkom. Gisteravond hield „Herwonnen Levens kracht" een comité-vergadering, die slechts matig bezocht was. De voorzitter sprak hierover zijn leed wezen uit, doch hoopte, dat deze vergade ring toch haar nut zou afwerpen tot wel zijn van „Herwonnen Levenskracht". Voorts memoreerde spr. het succes van den Zonne dag, en sprak zijn vreugde er over uit, dat het „Comité Haarlem" toch nog bijna aan de spits staat van Nederland in de op brengst, waarvoor een woord van hulde en dank gebracht werd aan de parochieleiders en aan de ijverige en onvermoeide verkoop sters, de comité-leden en ten slotte aan de Pers. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. De secretaris mocht een dankwoord ontvangen. Hierna werd de „Kinderleven-actie" nog eens goed onder de aandacht gebracht. De vergadering betreurde het feit, dat er zoo bitter weinig door de vakorganisaties wordt gedaan, om dit zoo noodzaklijke werk te steunen. De voorzitter hoopte, dat alsnog de vak organisaties tot de overtuiging zouden ko men, in deze hun beste beentje voor te moe ten zetten, opdat het Comité Haarlem, zou dagen met de Kinderleven-actie. Het Rapport „Tucht Unie," waarvoor een commissie is samengesteld, werd ook door de vergadering besprokert en de uitslag zal zoo spoedig mogelijk worden ekend ge maakt. Door den heer ElKgens werd een beknopt erslag gegeven van de gehouden Kringver gadering, waaruit bleek, dat de medewer king en bekendheid van „H. L." nog wel eens wat te wenschen overlaat. De bespreking van den film-avond was wederom een interessant punt van behande ling. De film-avond zal gehouden worden op Dinsdag 20 November. De feestcommissie, die den vorigen feestavond zoo uitmuntend heeft weten te doen slagen, zal ook dezen film-avond organiseeren. De donatie-actie, werd uiteengezet door den secretaris, die een plan heeft gemaakt, om een veldtocht te ondernemen, met de hulp van de steeds ijverige Comité-leden. De voorzitter sprak den wensch uit, dat deze actie zou slagen. Na het punt „Zonnebloemen" evén in be handeling genomen te hebben, deelde de voorzitter mede, dat aan de R. K. en Open bare Leeszaal ieder een gratis abonnement zal worden verstrekt voor de leestafel, om daardoor meer bekendmaking aan het tijd- Ichrift te geven. Een geanimeerde rond vraag werd nog gehouden, waarna de voor zitter deze vergadering met een aanmoedi gend woord sloot. Dinsdag 16 October geeft de N.V. Het Schouwtooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, de eerste Volksvoorstelling te Haarlem, waarvoor gekozen werd Bredero's oüd-Hollandsch blijspel „De Spaansche Brabander" iret Jan Musch in de hoofdrol. entoonsteUiug van reproducties naar vroe gere Japansche Boeddhistische kunst. Deze tentoonstelling, ingericht door het Centraal Nedrlandsoh Comité „Ramp Japan 1923", wordt gevormd1 door een prachtige collectie lichtdrukken, welke daartoe werden afgestaan door de vereeniging ..Vriendtender Aziatische Kunst". Het doel der tentoonistef- 'irg is daadwerkelijke belangstelling te wek ken voor het geteisterde Japan. De l en loon - -ielling is zoodanig ingericht, dat ze een mooi en ovrzichleJipk gheel biedt, dat zich -i -lig laat bezien. We hebben daarvan gaar- ïe geprofileerd, waubhet is ywlerdaad een interessant plaatwerk, dat ons door middel van een hoog opgevoerde reproduclie-tedli- niek een blik iaat werpen op de kunsl van i et Boeddhistische Japan dr vroege middel- cciv en. Het i- de streng rit nee ie kunst, die i i dit tijdperk lmar hoogsten bloei bereikle We krijgen een denkbeeld van de schilderin gen op zijde, van de wandschilderingen en de sculptuur, die 'den lui ster van de tempels uitmaken. Er zijn afbeeldingen van het ge heel en van details op ware groolle, terwijl we de beeldhouwwerken, daarenboven van rersch-illende kanten te zien krijgen. Daar door is het mogelijk een schildering te be wonderen om de grootheid van compositie en dén rijkdom van details, terwijl we om trent de schaal een juister inzicht krijgen. Ook kunnen we zien, welk een fraai silhouet zoo'n beeld .van majestueuze houding en ver heven rust in verschillende standen biedt en den strengen stijl, die zich iu alle ondenlee- len uitspreekt, nauwkeurig waarnemen. Noe men we bijv. „De dood van Boeddha,'' een afbeelding naar een schildering op zijde. Bodddilur is hier, waarschijnlijk om zijn groot heid .aan te looiven. veei grootcr afgebeeld dan de talrijke figuren, die hein omringen. Welk een opgaaf voor den kunstenaar, al deze personen tot een'goed geheel te gcoe- peeren en in elk gelaat een uitdrukking Ie leggen die het meeleven met het gebeuren aantoont. Hoe prachtig is Item dit gelukI, men z.ie stuk voor stuk de koppen en be- schouwe daartoe vooral dé vele reproducties naar details op ware groolle. We zouden meerdere werken kunnen noemen en be spreken, we achenl dit echter niet noodig en beslui len met de opwekking lot een be zoek aan deze lentoonsfellling. die we zoo wel om hel doel, als om kennis le nemen van een aparte kunstuiting, aanbevelen. De godsdienst en beschaving, waaruit deze knust is voortgekomen, moge een andere zijn dan <fe onze,, baar schoonheid kun ven we hewonslren en respecleeren. M. v. d. W. Geboren: 11 October, d. van M. Kollmeier- Smit. z. van C. v. Frank-Izaaks. d. van B. v. Hengel-Voogd. 12 October, z. van C. P. F. Schouten-v. Zijl. Overleden: 11 October, P. de Graaf, 30 j„ M, v. Heemskerkstraat'. EEN NEDERLANDSCH-RUSSISCH HAN DELSCONCERN GEVORMD. Naar wij vernemen is er een concern van Nederlandsche fabrikanten gevormd, ten doel hebbende het drijven van ex- en Im- porthandel met Rusland. Het initiatief tot het oprichten van dit Nederlandsch-Russisch Handelsconcern is genomen door de volgende firma's: Oliefabrieken „Calve," Delft; N.V, Neder landsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam; Internationale Handel- en Cre- dietmaatschappij (Thee en Rubber), Amster dam; Firma Scheurleer (Haringvisscherij) Den Haag; Biscuitfabriek „Victoria" te Dor drecht; Albert Spanjaard te Scheveningen Bankiersfirma Pierson en Co, fe Amster dam: C. J. van Houten en Zn. te Wecsp; „Hollandia," fabriek van melkproducten te Vlaardingen. Tot directeuren zijn aangezocht de heeren E. W. Hendrikse te Amsterdam, voor het kantoor in Nederland en Dr. Mitner voor het kantoor in Rusland. TRAGISCH. UTRECHT, 12 October. In de N.V, Ma chinefabriek Hoogelande voorh. Schellevis en Co. alhier, heeft zich een tragisch onge luk afgespeeld. De 20-jarige L. W. te Delft, alhier woonachtig, was bezig aan de voor zijde van de fabriek een electrische boog lamp op te hangen. Zonder noodzaak of :n- structie begaf hij zich op het dak en "iel 5 Meter naar beneden, waar hij in de sme derij terecht kwam. De ontboden geneesheer constateerde den dood. BOERDERIJ IN VLAMMEN, VEENDAM, 12 Oct. De kapitale boerderij met vollen korenoogst van G. van Dam te Bergercompagnie (gem. Veendam) staat in lichte laaie, Blusschen is niet mogelijk, om dat het vuur gretig voedsel vindt in het.ko ren. Van de mooie boerderij zal weinig over blijven. Schaakwedstrijd. Dinsdag werd de tweede ronde van den hier te houden schaakwedstrijd gespeeld. Slechts één deel nemer mankeerde zonder kennisgeving. De uitslag luidt als volgt: Groep 1. W. C. Post X X C. Post Jr.; Ten Vaarwerk 01 C. Post Sr.: S. Baarda X X H. Sant; A. Koene O1 S. Bos; Woudenberg 10 M, A. Post. Groep II. H. Oderkerk 10 A. v, d. Vlerk; P. Muntenkamp 10 A. Dorsman; G, Baljet 01 J. Bontenbal; v. d. Week 0I v. d. Berg; J. A. Stals 10 P. Ver hoog. Groep III. P. v. d. Bos 10 Raadman; Rolloos 01 C. C, Post; Ruys 01 P. Bon tenbal; Kaaij 10 Salm w.n. opk.; Kruiten X X Duin; Bruggemans 10 Kufhors. De partijen X X worden in den loop der week gespeeld, terwijl de partij Baarda Sant in groep I, wegens het late uur in voor Baarda gunstigen stand werd afge broken. Biljarten. Zaterdagavond heeft in café De Sanders aan den Willemsbeekweg een biljartwedstrijd plaats tussehen prof. Sie- denburg en den beer R. van 't Hooff alhier, amateur. Er wordt een partij van 600 caram boles (cadre) gespeeld, waarbij de heer Van 't Hooff 300 caramboles voorgift krijgt. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Hil- legom en omstreken een ledenvergadering. De opkomst was zeer bevredigend. De voorzit ter, de heer C. G. van de Poll, opent met den ehr. groet en een woord van welkom. De secretaris leest de notulen, die onveran derd worden vastgesteld. Onder de ingeko men stukken waren er van den Cenlralen Raad, begrootóng daarvan, enz. verschillende voorstellen der afdeelingen werden 1 (espro ken. Onze afdeeling zal bij de federatie een voorstel aanhangig maken, om het weekblad lot maandblad te maken. Ook zal zij een voorstel indienen, inzake al of niet ophef fing van het Incasso-bureau. Besloten werd de candidatuur Alkema voor lid van het Hoofdbestuur te steunen. Tot afgevaardigden naar den Centralen Raad* te Leiden op 17 dezer werden benoemd de her ren C. J. van de Poll (ambtshalve) en G. J. W. Mathot. Verder hadden besprekingen plaats inzake het volstorten der aandeden van de Hanzebank. De Voorzitter beant woordde verschillende vragen op bevredigen de wijze. Hierna rondvraag en, sluiting met dén chr. groei. De Vlootwet. Natuurlijk wordt ook hier getracht propaganda te maken tegen de Cemeenle-architect. B. en W. alhier, hebben d'e volgende aanbeveling aan dén .raad gedaan voor de benoeming van een ge- meente-ardhitecl. 1. G. d'e Bie Ie Santpoort, tijd. gom.-architect alhier. .2. J. H. Klostere le Apeldoorn. 3. S. P. Botman, architect bij de Rijksgebouwen! te Delft Vlootwet. Een gemeente-ambtenaar meende zelfs zijn vacantia niet nuttiger te kunnen besteden dan door handteekeningeu te ver- verzamelen tegen de vlootwet. We gelooven echter niet, dat het succes zoo groot is. Men acihllte het geraden niet huis-aan, huis-af handfeckeningen te bedelen, doch bleef on der de „vrienden". Heel handig was de le- genreclame die van christelijke zijde gemaakt wérd: huis aan huis werd een aardig vlug- schriftje iri de brievenbus geduwd, getiteld: ,.De waarheid over d'e Vlootwet". Kort en zakelijk worden de volgende onderwerpen (vragen) behandeld: 1. Waarom een vloot? 2. Zijn de voorgestelde hulpmiddelen voldoen de? 3. Maar kunnen we dit in dezen, lijd betalen? -1. Maar kan men het dan niet zon der een vloot? 5. Maar waarom zouden we Indië behouden? Wie dit aardig, pittig vlug- schriflje ontleend aan artikelen uil „dé Stan daard" aandachtig leest, behoeft noggeen vloolwelvergoder te zijn, maaT tegen de Vlootwet teekenl hij dan toch zeker niet! Animo. Door de afdeeling Hitlegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P- T. T.-personeel „SI. Petrus" is voor Zondag !4 October e.k. de autobus van de firma Ruigrok afgehuurd, len einde de leden in de gelegenheid te stellen, de protestvergadering te Utrecht, tegen salurisvenhooging bij le wonen. De animo onder de leden blijkt hiervoor zoo groot dat het bstuur ernstig overweegt nog een Iweede bus Ie huren. Een mooi voorbeeld. Men schrijft ons: Door meerdere bloemistpatroons wordt ge durende de wintermaanden het zomerloon doorbetaald, zoodat de arbeiders in diezen duren tijd geen loonsvermindering krijgen. Wij twijfelen er niet aan of de arbeiders zullen deze nobele daad naar waarde we ten te schatten en we vertrouwen, dat alle patroons dit voorbeeld zullen- volgen. Burgerlijke Stand. Geboren: M. Ch. SmitDe Bie, z. Ondertrouwd: L, Kenbeek en W. van der Reep; G. Swaneveld en G. de Koning. Getrouwd: H. van Geijlswijk en M. V. Voogt. Overleden: J. C. Waller, 58 jaar. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal te houden op Donderdag 18 October 1923 des voormid dags 10 uur ten Raadhuize te Overveen, zoo noodig voort te zetten in den namiddag. De agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken a. ter kennisname, b. ter behandeling 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening 3. Benaming van we gen a. Stoel's hofje b. Wegen in het Kin- heimpark, c. Weg in het Oranjepark, d. Weg op Boekenrode 4. Vaststelling rooilijn en wijze van verharding Teding van Berkhout laan 5. Wijziging en aanvulling van het bouw- en wegenplan van het Kinheimpark 6. Vaststelling van het bouw- en wegenplan nabij Stoop's Bad 7. Verkoop van grond aan de Bosch en Duinlaan aan het Provin ciaal Waterleidingbedrijf8. Verhuur van een theehuisje aan G. H. Boskamp 9. Ver huur van perceel Zijlweg 1 aan J. A. H. de Haas 10. Verleening eervol ontslag aan de Gemeente-vroedvrouw. 11. Onttrekking plantsoen in Aerdenhout aan den publieken dienst en beschikbaarstelling van het terrein aan de schoolvereeniging „Aerdenhout-Bent- veld" 12. Vaststelling regelingen tot toe lating van leerlingen op de openbare lagere scholen a. uit Bloemendaal in Haarlem, b. uit Haarlem in Bloemendaal13. Beschikking op verzoek van het Bestuur v.h. Sanator um- fonds van het Nat. Verbond van Gem. Amb tenaren om subsidie 14. Vaststelling kohier recognitiën rioolaansluitingen 15. Crediet aanvrage voor werkverschaffing. Burgerwacht. Woensdagavond had in hotel „Roozendaal" te Overveen de prijsuit reiking plaats van den vierdaagschen schiet wedstrijd, gehouden op de militaire banen. Van den voorzitter, den heer E. van Ned^r- hasselt, was bericht van verhindering ont vangen. De le luitenant Ellermans, Commandant der afdeeling, heette de aanwezigen harte lijk welkom, in 't bijzonder de dames en heeren, die zoo welwillend dezen avond kwamen opluisteren met een strijkje. Spr, bracht een woord van hulde aan de kranige schutters, die in grooten getale op de banen aanwezig waren, en die ook nu weder ge toond hebben, met welke krachtsinspanning er moest geschoten worden, om onderling om de eerste prijzen te kampen, en spr. prees de goede en amicale vriendschap, die er heerschte. Aan den heer F. P. Flekker, die voor een jaar beslag gelegd had op den Lamber- beker, (deze moet drie maal achtereen of vijf maal in totaal door denzelfden persoon gewonnen worden, om definitief eigenaar te zijn) en de heer C. W. Meerdink, die de gouden medaille veroverd had, eveneens aan de heeren P. Langerdonk en W. G, Hoogestein die bevorderd waren tot koning- schutter, waarvoor zij het kruis en diploma ontvingen, bracht spreker hulde. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen, die uit luxe voorwerpen bestón den en waarvan een ruime keuze was. De schutters waren verdeeld in drie klas sen naar gelang hunner bekwaamheid. Onderwijl gaf het strijkje eenige vroolijke nummers. Er heerschte in de zaal een ge zellige drukte. Bij het einde van het officieele gedeelte bracht luitenant Ellermans een woord van dank, aan allen die tot het welslagen van dezen wedstrijd hadden medegewerkt en in het bijzonder aan de leden van Jan Boon, Aan de dames-leden werden bloemen aangeboden, waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, aan mej. A. Zoethout op haar verzoek eer vol ontslag te verleenen als verloskundige voor de armenpractijk in deze gemeente met ingang van 1 November en haar tot we- deropzeggens toe een gratificatie te verlee nen van 125 's jaars. B. en W. stellen voor wijziging te brengen in bet raadsbesluit van 19 Juli j.L, waarbij ten verzoeke van de Binnenland- sche Exploitatie-Maatschappij Van Onroe rende goederen te Haarlem, goedkeuring werd gehecht aan een bouw- en wegenplan voor de gronden, gelegen achter Sparren heuvel, tussehen Kleverlaan en park Ha- tenlust. De wijziging behelst o.m„ dat de Maatschappij dan gehouden zal zijn, voor 1 November 1923 een som van 10»000 in de gemeentekas te storten, welk bedrag zal worden uitbetaald binnen 14 dagen na de tè maken werken. B. en W. stellen voor, aan J, A. H de Haas te verhuren, het perceel Zijlweg 1, te gen een huurprijs van 150 per kwartaal. B, en W. stellen voor aan G. H. Bos kamp te verhuren het perceel Hooge Duin en Daalschc Weg 4, tegen een huurprijs van 100 per jaar. B. en W. stellen voor* mevr. Th. Smit- Blomjours niet-ontvankelijk te verklaren in haar verzoek om dispensatie van art. 7 sub a der Bouwverordening voor den bouw van een zomerhuisje op een terrein ten Oosten van de Rampenlaan te Overveen, B, en W. stellen voor, het bouw- en wegenplan van de gronden, gelegen ten Noorden der Julianalaan en ten'Westen van Stoop's Bad, goed te keuren. B. en W. bieden ter vaststelling aan, een regeling betreffende de toelating van kinderen uit de gemeente Haarlem op* de scholen voor openbaar lager onderwijs in deze gemeente. B. en W. stellen voor, het hoekterrehï, gelegen aan den Mr. Enschedéweg en den Bentveldsduinweg niet meer ter openbare dienst te stellen en bedoeld terrein beschik baar te stellen aan het bestuur der school vereeniging „AerdenhoutBentveld". B. en W. bieden ter vaststelling aan, een regeling betreffende de toelating van kinderen uit de gemeente op de scholen voor openbaar lager onderwijs der gemeente Haarlem, B. en. W. stellen voor, een gedeelte van den nieuw aan te leggen weg tussehen den Boekenroodeweg en den Zandvoorter- weg niet met klinkers te verharden, doch het tegenwoordig dek te houden, mits de verbreeding uit dezelfde grondstoffen wordt vervaardigd en verder o.m. te bepalen, dat de rooilijn 10 Meter uit den weg zal zijn. KLOOSTER JUBILEUM. .15 October a.s. hoopt de Eerw. Zuster Maria Agnesia (in de wereld mej. Helena Kroontje) den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar haar intrede deed bij de Arrtie Zusiers van het Goddleijk Kind in de Voorzienigheid, le Amsterdam. In onze gemeente is Zuster Agnesia bijna 20 jaar als onderwijzeres werkzaam geweest. Een adres. Door de afd. Haarlem en Om streken van den Ned. Annemersbond is het volgende adres aan de gemeente ingezonden „De afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Aannemersbond" in vergadering bijeen op 8 Oct ober 1923 kennis dragende van het, in de Gemeente Schoten, bestaande voornemen, om van gemeentewege in eigen beheer woningen te bouwen betreurende, dat de aannemer in dit geval geheel van mededinging is uitgesloten er op wijzende, dat het overwegend groot ste deel van publiekrechterlijke lichamen of gemeenten, welke in crisistijden voor bouw werken het „eigen beheer" hebben toege past, dat standpunt, tengevolge van minder gunstige finantieele resultaten als anders zins, reeds lang hebben verlaten spreekt als hare meening uit, dat in het be lang van de Volkshjisvesting en van den aannemersstand noodig is, adat, voorwerken als woningbouw e.d., het systeem „eigen beheer" niet verder worde toegepastdr agt haar bestuur op deze motie ter kennis te bren gen van den Raad der Gemeente Schoten, en van Zijne Excellentie den Minister van Ar beid en gaat over tot de orde van den dag. Feestavond ..Koninginnedag". Zaterdag avond zal de vereeniging „Koninginnedag" voer liaan leden, donateurs en begunstigers een feestavond houden in het Brongebouw, te Haarlem. De humoristen Hellman en Van Leeuwen zullen de aanwezigen bezig "hou den, terwijl levens zal optreden 'het Ge mengel koor „luier Nos'\ directeur de heer G. J. Kalt. Bij Kon. besluit van 10 Octtober is aan F. F. F. Fiihrlvop, op zijn verzoek met in gang van 16 October eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente .Schoten. Wie vermtst een paard"! Maandagmiddag is door de politie alhier een paard opgevan gen, dat tot lieden nog niet is afgehaald. De eigenaar wordt verzochl zich zoo spoe dig mogelijk aan te melden. Veiling te Lisse op 11 dezer, onder Di rectie van Holland's Bloembollenhuis. E.V.T. Rose Grisdelin top 210 EiV.T. Prins v. Oostenrijk II 2.89 E.V.T. Gele Prins II 1.60 D.T. Murillo II 1.60 E.N. Poêlicus gewoon I 2.10 E.N. Bic. Empress rond ƒ2.80 D. N. Von, Sion rond 1.40 E.W. l'Innocence min 4 E.B. Schotel 1/8 idem II 6.75 E.B. Grand Maitre min 2.75 E.B. Bismarck Jubileum. Donderdag herdacht de heer W. Kater den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Posterijen alhier. De melkprijs. De prijs der straatmelk is weer met 1 cent verhoogd en gebracht op 15 cent per Liter. min. 2.50 E, P. Lord Balfour II 7.75. Alles per 100 stuks. Burg. Stand. Ondertrouwd: C. de Vries en T. van Tol. Geboren: Cornelis Martinus, zoon van R. C. Beumer en van N. Wilbrink. Gerardus, zoon van A. Th. van den Berg en van A. M. Maarschalk, Adriana Anna Maria, doch ter van C. Strik en van J. M. van Lent. Cornelis Theodorus, zoon van J. van der Voort en van E. M. Hoogkamer. Overleden: Simon Cornelis Langelaan, 4 j. Johannes van der Jlot, wedr. van R.W. Haver, 75 j. Christiaan Antonie Flipphi, echtg. van A. Jansen, 52 j„ wonende te Haarlemmermeer. IJsclub „Nova Zembla". Donderdagavond hield de IJsclub „Nova Zembla'' in café van der Putte een algemeene vergadering, die matig bezocht was, slechts 14 leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Tot bestuursleden wérden benoemd de af tredende leden C. Polderman en J. Lucas, terwijl in d e vacature-P. Jukes, die wegens hoogen ouderdom niet meer voor een her benoeming in'aanmerking wensohle te komen werd gekozen de heer J. E. de Vries, met 8 stemmen; de heer C. Stapel verwierf 6 stemmen. In de commissie tot onderzoek van het door den penningmeester gevoerde be heer werden benoemd de heeren P. de Vries en E. de Vries. Op voorstel van den heer Handgraaf werden een twintigtal personen voorgedragen tot het organiseeren van even tueel komende ijsfeesten, liet in orde bren gen van de banen, enz. Een voorstel van het bestuur, cm den lieer P. Jukes, oud-voor- zilter, lot eere-voorzitter te benoemen, vond veel bijval. Aangezien de heer Jukes veel in het belang van de vereeniging beeft gedaan en van de oprichting af, ruim 4.T jaar, onaf gebroken lid, daarna bestuurslid is geweest en geruimen lijd als voorzitter heeft gefun geerd, werd het voorstel van hel bestuur met algemeene slemmen aangenomen. Ten slotte werd tot voorzitter benoemd de heer Th. Jukes, doch deze meende de benoeming niet te kunnen aanvaarden, aangezien de heer van Wageningen, als vice-voorzitler, reeds verschillende vergaderingen heeft geleid en daarom als voorzitter in de eerste plaats in aanmerking diende te komen. Daarna werd bij acclamatie de heer J. H. van Wageningen tot voorzitter benoemd, welke benoeming door hem werd aangenomen. Vischdieistal. Hedenmorgen is in ver band met veelvuldig voorkomende diefstal len van visch uit de Rijksvischhal gearres teerd de vischknecht B. Z. Lijk aangespoeld. Gistermorgen is op het strand tussehen Wijk-aan-Zee en IJmui- den een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk aangespoeld. Armen en beënen ontbraken gedeeltelijk. Een oliejas had den romp tegen meerde beschadiging be schermd. 12 OCTOBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p.millioen) 0.00.67V. 0.00.06 15.42 15.53 BRUSSEL 13 12 13.25 WEENEN 0.35^ 0.0351/, LONDEN U.57V, 11.57 xh STOCKHOLM. 67.20 67.20 KOPENHAGEN. 44.80 CHRIST1ANJA 39.80 39.85 BAZEL 45.52 y2 45.45 NEW-YORK 2.54'/j 2.54H ROME 11.55 Trekking van 975 nummers len overstaan van Notaris A. G. Muiic Prijs van t 1000 6927 10137 17323 19122 400 12073 12161 15700 2074*1 200 2951 4030 1)563 12797 13487 15223 17695 100 572 4507 54S3 6837 831S 14352 14664 14911 16926 17830 18482 fr ijzen 28 2C97 4627 313 2150 424 51 664 2256 702 2321 75 249U 826 2692 29 2736 34 2845 41 3019 64 33 74 3281 86 3372 87 3412 910 3564 52 92 54 3643 1133 87 1324 3752 1641 3984 60 4061 1869 4111 75 59 Kt 4242 1946 81 48 4304 54 73 2057 4609 39 95 4856 4S02 56 88 93 5006 81 5143 77 5214 76 5311 52 5404 7 79 5533 5602 47 88 5842 52 81 5922 6065 van i 90.— iel gen geld: 6417 8812 11874 13927 16437 186S3 57 9286 76 46 16514 18713 78 92 91 69 16737 18837 6571 S410 11936 88 16804 19110 6730 65 47 14023 76 35 59 70 5414364 16912 48 6802 9564 97 83 24 5a 93 65 12122 14845 40 19337 6932 9738 38 15012 7 2 42 57 10089 12386 19 82 194-u 7036 10285 12414 15141 17274 19821 7140 10309 12580 15228 82 20107 7315 64 12611 46 17340 45 54 10402 12 72 45 73 60 16 84 89 17461 20243 7539 10620 12927 15301 93 20307 7753 98 77 88 17544 20654 8034 10850 13048 15451 67 20889 8289 10925 13131 15712 17687 90 8380 37 13224 18 17735 20929 8417 11021 39 72 42 61 31 66 47 87 17895 79 8514 7513374 15680 17939 93 45 11181 13403 15961 18347 84 11251 40 9/ 18408 8638 11610 13546 98 33 8726 11791 13696 16125 51 66 11800 13736 16254 18622 Later aflosbaar. 12 2685 4849 6797 8775 10950 12975 15105 17709 30 fcu 50 6814 8840 11016 97 13 24 52 2846 4954 34 8904 71 13054 18 32 53 72 53 36 61 86 63 63 74 131 74 73 39 67 92 65 9617831 259 88 75 45 72 11168 88 15204 32 84 90 78 58 74 1122913108 41 414 2902 5011 67 76 11357 36 53 533 17 19 74 86 70 47 15330 666 81 49 88 89 73 73 55 99 91 80 92 97 94 13203 89 724 3001 92 6937 9041 11465 4815414 17953 30 9 5108 85 8111539 63 15509 62 38 36 9 7082 9100 47 89 52 65 42 60 28 96 23 5313304 53 96 66 74 45 7111 28 86 12 86 18053 68 96 52 23 36 11606 13 15687 18119 814 3158 89 '78 6231 20 16 15715 182UO 15 '72 5202 7234 40 26 29 19 76 16 73 19 78 27 3208 28 II 36 23 47 33 60 49 63 62 67 68 69 90 73 3322 99 51 gUÖ 98 8 3420 13 56 15 9b 32 3< 33 57 35 58 45 72 5732 7944 9756 12036 49 80 3710 33 a JI 41 91 8 05 45 06 42 53 94 22 60 91 70 63 68 1832U 54 68 95 91 13456 83 71 5302 88 9314 92 57 89 18447 7 7377 15 11748 13503 158C7 48 29 83 29 11830 14 53 18510 84 7426 57 31 15 159UU 31 5421 61 76 38 52 35 Ö4 42 7509 78 57 97 85 18636 63 91 85 611361116093 43 74 92 941' 77 14 94 72 75 95 al 87 53 16122 81 5501 7639 67 11908 64 23 90 13 7720 69 21 65 16291 18734 42 28 77 40 74 16300 lc9U0 70 57 88 73 13724 73 80 5£0j 92 9542 79 23 16639 1900'J au 7837 51 88 13806 41 12 05 73 83 89 7 16714 19114 83 81 9618 91 17 2o tb 30 36 39 54 76 94 87 13913 96 12152 64 40 9871 60 99 41 92 62 14002 16803 61 9904 68 5 11 63 23 82 92 39 12302 27 34 56 ÖJ 61 60 72 20 79 32 197ö5 35 19310 61 13 52 71 63 20021 65 48 97 b2 87 22 41 8011 89 40 53 29 93 66 78 IQÜÖ "70 5807 Il35 83 14 44 3809 1b 63 23 82 17 58 15 51 92 39 12302 27 62 33 58 8106 93 13 34 1285 49 61 17 10021 33 39 1345 84 08 20 IJ 37 62 1405 4064 69 61 81 56 14104 9 70 91 8242 10105 00 25 89 4129 5905 34 52 93 70 95 4214 01 03 65 1247 8 86 16925 07 1616 4328 68 74 c4 83 14219 29 20110 21 37 6021 8304 91 92 2z 33 41 2a 43 60 jl 10293 93 4 40 49 20 48 6185 30 97 12505 5U 71 21 53 7b 6233 41 10316 76 14327 84 20201 68 4409 76 42 17 94 03 17C0U 32 l79a 43 6315 60 03 12625 79 1/033 47 1896 73 0418 72 88 49 91 62 20418 loOó 4502 80 7 7 10424 151 99 17193 33 3010 26 93 88 10513 73 14408- 94 Bi 20 u 7 6554 94 36 12742 10 17203 08 46 89 58 8408 83 43 83 19 20619 58 4du6 74 47 10549 62 14547 7 7 41 08 64 94 bl 74 77 73 81 48 70 76 6617 f527 83 79 14590 17313 20706 73 99 30 40 10801 12831 14/80 41 45 9b 4700 40 79 o 14373 17441 80 2174 8 53 93 12 75 1501a 17539 95 2339 21 96 90 17 12921 30 91 20801 2432 42 6716 8600 40 54 33 17615 12 250 7 96 40 20 9! 60 36 27 41 2673 4814 83 8754 1092"/ 68 69 02 91 20908 II 23 28 43 51 52 78 80 Vorige lijst stond 1954'" m z. iSSP™. 'mi- 17227 m.z. 14227. Vermist, Door J. V„ alhier, is aan gifte gedaan van het vermissen van ver schillend gereedschap. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij v. d. Vlerk, Zijlstraat 5 Haarlem, een étui met potlooden; Heerenweg 183, een poesje; K. Slot, Molenwerlslaan 28, een kinderarmband; P. Warmerdam, Eikenlaan 9, een zwart-groene damesmuts; jhr. A. v. d. Poll, Heerenweg 4, een soort herdershond; Weidema, Heerenweg 281, een hit; Bureau va-n politie, Boekenrodestraat 9, een huis sleutel. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. A. Liesting en S. Ferwerda; P. A. van der Veldt en M. A. A. Westerhovcn; R. Hoenhoven en W. H. de Haas. Getrouwd: A. Keizer met A. J. Ver schoor. Geboren: zoon van M. J. van Kesteren Van der Aar; zoon van B .StoeleVan Delden; zoon van Am. Heemskerk Peperkoorn; dochter van H. C. Schoorl Rutte. Overleden: J. S. Hals, 46 jaar; H. J. F. A. A. M. van Goor, 79 jaar; P. J. Geeve, 70 jaar. Statuten. De „Staatscourant" bevat dè J statuten van de N.V. van Delft en 1 Houtzagerij, alhier en v=iü <ïe Eerste Neder >L landsche Stoom zuivel fabrii-k. alhier Men zal zich herinneren, dat de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze,' zich lot B. en W. had gericht met verzoek maat regelen te willen treffen, dat het verkoopen van goederen, door middel van publieke veiling, 's avonds na het uur der verplichte Winkelsluiting zou worden verboden. Naar aanleiding dezer kwestie, heeft de voorzitter der Reorganisatie-Commissie van „De Hanze" een onderhoud gehad met den eigenaar van het nieuwe verkooplokaal te dezer stede, den makelaar van 't Hof jr. De voorzitter kreeg de toestemming om te publiceeren, dat in den vervolge alle verkoopen in de veilingslokalen van den heer van 't Hof zulen worden stopgezet 's avonds acht uur. „De Hanze" brengt gaarne alle hulde aan den makelaar yan 't Hof, die hierdoor toont, zich in geen geval tegenover den Haarlemschen Winkelstand te willen plaat- sen. Dit besluit is een bewijs van e®" ®®rliike en rechtschapen opvatting. Ingevolge opdracht van de «-üesienjKe Overheid worden besturen van onderafdee- lingen verzocht, gedurende den H. Missie- tijd geen avondvergaderingen te beleggen, ten einde óp deze wijze mede te werkeri aan hel volkomen welslagen der Missie. Heden werd met een schrijven, ondertee kend door de reglementair voorgeschreven 10 personen, bij de Hanze een vergadering aangevraagd, speciaal voor houders van aandeelen der Hanze Bank. Het bestuur der Hanze zal aan het verzoek voldoen en roept voor Maandagmiddag a.s. te 3 uur alle houders van aandeelen bijeen in het Hanze-gebouw, ten einde gelegenheid te geven een bespreking over het gewcnschte onderwerp te doen houden. Belanghebben den worden verwezen naar dc advertenties in het blad van morgenavond. Generaal Joubert." Deze Scmelvcree- niging zal tol besluit van de zomer-oefenin- gen op Zondag 14 October a.s. een eind- wedstrijd houden, die is opengesteld voor alle eere-leden, leden en donateurs. Geschoten wordt van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur op Baan 5 met gewoe.r Model 95 en buks. Campagne. Donderdag j.l. arriveeden da eerste suikerbieten aan de Suikerfabriek, al hier. De geringe voorraad is oorzaak, dat de campagne alsnog niet begint. Daar de fa briek circa 2 millioen K.G. peeën per etmaal kan verwerken, kan men nagaan dat oen voldoende voorraad aanwezig moei zijn tot aanvang der werkzaamheden. Vele arbeiders zien, jnet het oog op de werkloosheid, reikhalzend den aanvang der campagne tegemoet. Vischafslag. Donderdagavond had in ie garage van den heer Comclissen een viseh- verkcop plaats van ujt IJmufdcn aangevoerde versché visch. Daar de prijzen zeer matig waren, werd door zeer velen hiervan gretig gebruik gemaakt. Tramvertraging. Woensdagavond ge raakte alhier een vrachtauto, doordat eeni auto, die van tie tegenovergestelde richting kwam, de lichten niet bijtijds doofde, op de trambaan der E. S. M„ waardoor de 1 ra in een half uur vertraging ondervond. Burg. Stand. Geboren: Marinus Oc- rardus z. van H. v. Steyn—Ruigrok; Maria d. v. Th. J. Opdamv. Leeuwen; Pieter z, van A. HavenaarLoutendijk. Gehuwd: C. J. de Vroomen, te Warmond en P, M. Schulte; W, Heystek en J, v. Eg- mond; M. J. de Jong, te Noordwijk en v. Werkhoven. Ondertrouwd: C. A. de Bruin en M. J. G. Paardekooper. Vertrokken: v. d. Hoeven naar Heemste de; N. P. v. d. Burg en gezin naar Heem stede; M. P. v. d. Lans naar Sassenheim; C. v. Wieringen naar Noordwijk; Th Smakman naar Lisse; J. A. C. Karskens naar Bergen op Zoom; P. M. Schulte, naar Warmond. Gevestigd: A. Koerts en gezin uit Noord wijk; N. Nierop uit Zoeterwoude; N. 'Th. v, Schie en gezin uit Heiloo; J. Slootweg er gezin uit Noordwijkerhout; W. F. H. Voor* hout uit Rotterdam; N. Timmers uit Rotter dam; M. E. Schulte uit Haarlem. Voor den inhoud van deze rubriek stelf de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, den 11 October 1923, Geachte heer Redacteur. In antwoord op het schrijven van den heer Gasdirecteur d.d. 9 Oct. 1923, ver zoek ik U beleefd het navolgende te willen plaatsen. Bij de samenstelling van mijn circulaire heb ik met de practijk rekening gehouden en niet met de theorie, daar theoretische dubbeltjes per saldö geen gas of electriscb licht verstrekken. Nu blijkt in de practijk, dat als tnen een munt in den gasmeter deponeert men hier van gemiddeld drie en een half tot vier en; een half uur de Huiskamerlamp kan doen branden, ik geef toe dat als de gaslamp en leidingen regelmatig door Deskundigen ver-! zorgd worden het gasverbruik minder wordt, doch wie betaalt deze kosten? Het is mij wel bekend, dat theoretische berekening van het gasverbruik niet juist is, doch wel de practische berekening, in elke werkmanswoning waar nog gaslicht ver bruikt wordt, kan men zelf de proef op de som nemen, en zal men tot de conclusie ko men dat mijn practische berekening juist is. Persoonlijk heb ik meerdere malen door toekomstige verbruikers van electrisch licht de proef doen nemen, doch steeds was de uitkomst vrijwel hetzelfde. Nu is deze be rekening met mooie theoretische redenen wel om te praten, doch baat dit niet veel in dé practijk, daar het publiek mijn prac tijk kunnen controleeren. Op verder schrij ven zal door mij niet meer worden gerea geerd en laat ik het oordeel over aan het publiek. Ten slotte nog dit, het heeft mi ten zeerste verwonderd, dat men in de plaatselijke pers persoonlijk kan wordoi aangevallen zonder eenig bericht of kennis geving. Zoude het daarom niet op den weg liggen der Haarlemsche Pers,- in deze, de goede gewoonte der Nederlandsche pers over te nemen, en bij dusdanige gevallen den betrokken persoon of firma in de ge legenheid te stellen, direct commentaar daarop te kunnen leveren. Men kan toch! niet alle plaatselijke bladen lezen? U mijn-i heer den redacteur dankzeggend voor de' nl o Hoogachtend, Techn. Bureau J, ROOSEï^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2