LAATSTE NIEUWS DEMONSTRATIE* TEGEN DE VLOOTWET. ORDE m &RBEIS. LEBER EN VLOOT. Wwï 5 VA» OM2 TELEFOON MARKTNIEUWS« KERK m SfiHOOL. ItraTSZMEgf. ■i olj ii.': UiaaT toegekende salarissen eenzijdig ver andering te brengen. Indien de Regeering ook moraliter de in trekking van art. 40 gerechtigd acht. dan houde zij ons aldus dc commissie ten goede, indien rvij ons afvragen, sedert wan neer plechtig r.'gelegde beloften moreel, hem die zc aflegde, niet meer binden. De belofte aan de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde amb tenaren gedaan, werd zeer positief namens de Regeering door den toemnaligen minister van Financiën afgelegd en door de Koningin van haar handteekening voorzien. De Commissie acht het wel zeer bedenke lijk voor de mentaliteit der ambtenaren, in dien zü de overtuiging in zich moeten om- dragci^ dat zij geen absoluut vertrouwen kunnen hebben in de beloften der Regce- ring. Indien van de zijde der Regeering wordt gewezen op de gevolgen, welke een eenzij dige aantasting van de verplichtingen tegen over de schuldeischers van den Staat voor het Staatscrediet ten gevolge zou hebben, dan moge de Commissie vragen, of door de Regeering wel is overwogen, welke moreele gevolgen de intrekking van de door de Re dering plechtig gedane beloften zou ople veren. Indien de Regeering de Commissie de overtuiging had willen bijbrengen, dat inder daad alle middelen, welke kunnen woi<!en sangewend tot dekking van het tekort, zijn uitgeput, dan zou de Commissie het op prijs (esteld hebben, indien haar een financieel ;xposé was gegeven betreffende den finan- lieelen toestand van ons land. Indien dit be- •vijs was geleverd, dan zou daarmede tevens rijn aangetoond, dat inderdaad, gelijk de ~ommissie reeds betoogde, de ambtenaren salarissen in den gedachteagang der Regee ring den sluitpost der begrooting vormen. De Commissie besluit aldus: „Het zal u aa het bovenstaande niet verwonderen, dat onze Commissie, welke zich derhalve op het standpunt blijft stellen, dat een eenzijdige aantasting der salarissen niet mogelijk is, afwijzend meent te moeten adviseeren ten opzichte van het haar toegezonden ontwerp besluit,'strekkende tot een algemeene sala- ïissenverlaging van 10 percent. ACCIJNS OP TABAK. £en adres van de vereeniging van tabaks fabrikanten aan den Minister van Financiën. De „Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederlandheeft aan den Minister van Financiën een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat zij met leedwezen uit de dag bladen heeft kennis genomen van de plan nen, welke bestaan om den bestaanden ac cijns op gefabriceerde tabak te verhoogen. De tabaksindustrie aldus heet het in het adres heeft zich nog steeds niet her steld van de schokken, veroorzaakt door de invoering van dezen accijns en het artU kei tabak ondervindt in eerste instantie den terugslag van de groote werkloosheid en de daling der loonen. Het gevolg van den verhoogden accijns zal ongetwijfeld weer zijn ontslag van werk krachten en daling der loonen. Om deze redenen verzoekt het bestuur der genoemde vereeniging den minister ten minste nog twee jaar te wachten met ver hooging van den tabaksaccijns. H. M. DE KONINGIN-MOEDER TE HEERLEN. Woensdagmiddag heeft de Koningin-Moe der, begeleid door jhr. A. van Tets en freu le van de Poll, per auto een bezoek aan het groote ziekenhuis der mijnstreek te Heer len gebracht. Aan de met bloemen en pal men versierden ingang werd H. M. ontvan gen door den voorzitter van 't college van regenten, den heer W. Schweitzer, direc teur der steenkolenmijn Laura Vereeni ging, en den geneesheer-directeur, dr. L. Crobach. Na de verwelkoming boden de oudste dochtertjes van voorzitter en ge neesheer-directeur H. M. een tuil van witte rozen aan. Hierna begaf het gezelschap zich naar de regentenkamer, waar de aanwezige leden /an het college van regenten, Mgr. dr. Poels, Mgr. Dricssen, de burgemeester van Heerlen, mr. Waszink, de rector, de moe der-overste, de aan het ziekenhuis verbon den doktoren en hun echtgenooten, aan H. M. werden voorgesteld. Onmiddellijk daarna ving een rondgang aan door alle ziekenzalen, de kapel, Röntgeninrichting, 't Zanderinstituut, hel laboratorium, enz. waarbij H. M. begeleid werd door den ge neesheer-directeur. De rondwandeling duur de meer dan twee uren. Woensdagmiddag bracht H. M. de Konin gin met gevolg een bezoek aan de St. Ser- vaeskerk en de O, L. Vr. kerk te Maas tricht. WITSCHE INKOOPEN IN NEDERLAND? Volgens de Duitsch-nationale Tag is, meldt men aan de N. R, Ct„ de rijksrègce- ring er in geslaagd een crediet te verkrijgen voor het aankoopen van grondstoffen en levensmiddelen in Nederland! HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Technische Herziening. Dc Minister van Financiën hoopt eerlang e?n wetsontwerp lot technische herziening van het tarief der invoorrcchten bij dc Tweede Kamer in te dienen. NEDERLANDSCHE EN BELGISCHE LOODSEN VOOR DE SCHELDE. riet. „Hbl. van Antw." schrijft naar aan leiding van de concurrentie tus3cbcn Hol landsche en Belgische loodsen het volgende: „Ingevolge dc doeltreffende maatregelen, door de Holllandsche regeering genomen, is het percentage der schepen, door onze Belgische loodsen bediend, afgenomen en dat is blijkbaar maar een begin. Dat moet niemand verwonderen die weet dat het getal Hollandsche loodsbooten in de NXdelingen het dubbel der Belgische be draagt, terwijl in het Oostgat het plaatsen der loodsen aan boord der goelet van Brou wershaven ook niet zonder succes bleef. Het hoeft niet verder betoogd dat onze i loodsen in ongunstige voorwaarden rerkee- ren wat betreft het getal schepen en de hoedanigheid van het materieel. 't Is daarom dat wij dc aandacht van de regecring trekken op de noodzakelijkheid van het nemen van tegen-maatregelen. Zoo blijft, ter hoogba van Dungeness, het Belgisch wachtschip soms dagen afwezig: van als het gaat aflossen te Vlis3ingen, tot wanneer het terug is bij Dungeness; ia dien tusschentijd vallen groote stoomboolen in handen van vreemde loodsen. De post van „De Wandelaar" is ook nog niet verdubbeld. Het feit, dat de Belgische boot ook de schepen voor Ostendc van een loods moet voorzien, dwingt baar ter plaatse te blijven en zij bevindt zich dus in de onmogelijkheid schepen tegemoet te varen, wat de Hollanders wel kunnen doen. Men mag er nog bijvoegen dat er nog altijd een Belgische loodsboot met averij in d)e haven van Vlissirtgen ligt. De scheepvaart is drukker dan ooit cn het aantal loodsen is onvoldoende; vooral het aantal rivierloodsen is ontoereikend, zoowel het aantal te Antwerpen als het aantal te Temeuzen. Het gebeurt dus dikwijls dat er te VÜ9- singen geen enkele rivierloods meer be schikbaar is en dat zelfs Belgische schepen de huip van Hollandsche loodsen moeten inroepen; de vermeerdering van hot aantal loodsen is, bij het naderen van het winter seizoen, hoogst noodzakelijk. Een ander gevolg van de schaarschïe aan rivierloodsen is de onmogelijkheid waarin men zich bevindt om te voldoen aan de vragen der scheepvaart-maatschappijen, die vaste loodsen voor hunne schepen vragen. Reeds is een Duitjche lijn, wier groote schepen terug op Antwerpen varen, in handen gevallen van de Hollandsche lood sen, die heel begrijpelijk profijt trekken van het ontoereikend getal onzer rivier loodsen. Stellen wij ten slotte vast, dat de toe stand op de recde van Vlissingen niet ver anderd is; het Nederlandsc-he Loodswezen beschikt nog steeds over snellere motor booten dan de onze, wat hen toelaat eer der aan boord van de schepen te komen dan de Belgische loodsen." Van revolutionnaire zijde is Donderdag in het volksgebouw te 's-Hage een meeting gehouden, om te ageeren tegen de Vlootwet, waaraan deelgenomen werd door een paar duizend personen uit verschillende plaatsen des land. Na eenige redevoeringen werd een motie aangenomen, eischende intrekking van het Vlootwetontwerp. De meeting werd ge volgd door een straatdemonstratie door een groot gedeelte van de stad. STAKING IN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE. Om een loangeschil wordt in zes aard- oppelmeelfabrieken in de provincie Gro ningen, te weten De Twee Provinciën te Stadskanaal, Hollandia te NieiW Buinen, Alteveer te Alteveer, Pekela en Omstreken tc Pekela, Bareveld en Omstreken te Bare- vld en Wildervank en Omstreken te Wil dere ank reeds gedurende 23 weken ge staakt. Op een zeer druk bezochte gecom bineerde vergadering van stakend perso neel werd besloten de voorstellen der fabrieksdirecties om tegen J 17,10 mini mum weekloon het werk te hervatten en ruim 30 stakers te ontslaan af te wijzen. Er heerscht groote verbittering onder de sakers omdat dertien hunner uit de ambts woningen werden gezet. BEDRIJFSORGANISATIE. Gelijk bekend, heeft de Hooge Raad van Arbeid in meerderheid als zijn oordeel uit gesproken, dat de Overheid thans geroepen is tot het nemen van eer* aantal maatrege len, die bevorderlijk kunnen zijn voor den vrede in het bedrijfsleven en die kunnen dienen om dc zoo gewenSohte decentralisa tie bij opbouw en uitvoering der sociale zvetgeving te verkrijgen. Bij dc wet zou thans kunnen worden voorbereid dc instel ling van bedrijfsraden in de takken' van handel, nijverheid, transport en landbouw, waar reeds geruimen tijd sprake is van regelmatig overleg tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers. De Besturen van het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie hebben in deze uitspraak anlciding gevonden zich te wenden tot de R. IC. en Christelijke organisaties van werk gevers en landbouwers met het verzoek door een gezamenlijke bespreking na te gaan, of de Christelijke Vakorganisaties van patroons en arbeiders het standpunt van den H. R. v. A. als basis zouden willen nemen voor een vruchtbare samenwerking. Alle bedoelde organisaties, te weten hel R. K. Verb, van Werkgcvers-Vakvereeni- gingen; de Vereenigtfig van Christelijke Werkgevers en Groothandelaren in Neder land; de R. K. Middenstandsbond; de Ver eeniging van den Christelijken Handcldrij- venden en Industriëelen Middenstand in Nederland; dc Nederlandsche Boerenbond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben geantwoord aan de bespreking, welke op Dinsdag 16 October tc Utrecht ge houden wordt, te zullen deelnemen. VLOOTAALMOEZENIER. Naar de „Msb." verneemt, zal gedurende de afwezigheid van den vlootaalmoczcnier, den zeereerw. heer H. J. M. M. Alink, diens functie worden waargenomen door den ma joor-aalmoezenier, den zeereerw. heer J. J. J. Noordman, Noorderbeekdwarsstraat 202, 's-Gravenhage. o ru Lj gp.-a p.* po/a a*. j 111101 Ic itirt DE HERVATTING VAN HET WERK IN HET ROERGEBIED. BERLIJN, 11 October. De rijksregeering heeft op 27 September in verband met het staken van het lijdelijk verzet, den Belgi schen en den Franschen gezant te Berlijn laten mededeelen bereid te zijn mee te wer ken tot de hervatting van het normale ver keer in het Roergebied. Daar een officieel antwoord hierop uitbleef heeft zij door haar gezanten te Brussel en Parijs deze mededee- ling laten herhalen. Maandag j.l. heeft de gezant te Brussel van den premier Jaspar een ruededeeling ontvangen die echter geen beslissing inhield doch in hoofdzaak nadere ophelderingen vroeg omtrent verschillende punten en in het bijzonder van de houding die de Duitsche regeering, dacht aan te ne men t.o. der steenkolen leve ran tics uit hoof de der schadevergoeding. Overigens v/énschte Jaspar zich met Pa rijs in verbinding te stellen. Te Parijs heeft de zaakgelastigde Woensdag van dc Frnn- sche regeering vernomen dat deze niet met de Duitsche regeering wenscht te onderhan delen over de bijzonderheden die in verband met het staken van het lijdelijk verzet aan de orde komen. Zij wcnsclit deze onderhan delingen te voeren met dc leiders van het bedrijfsleven en de plaatselijke autoriteiten in het Roergebied. De Duitsche regeering kan invloed uitoefenen op deze besprekin gen door de instructies en aanwijzingen, welke zij aan haar plaatselijke vertegen woordigers in het Roergebied kan verstrek ken. ESSEN, 11 October. In breede kringen van dc bevolking aan de Roer en bij enkele leidende figuren uit het bedrijfsleven en de vakvereeniging heerscht ernstige bezorgd heid over de Fransche houding. Men is van meening, dat de taktiek van onderhandeling met afzonderlijke groepen het hervatten van het werk bemoeilijkt. Ook zijn de Fran sche overheidsinrichtingen onvoldoende voor het gecompliceerde bcdrijfsorganisme aan dc Roer, vooral de 'kantoren voor den in- cn uitvoer en voor de vergunningen voor be zoek en vertrek van het bezette gebied. DE DEMOCRATEN EN DE SOCIALIS- TISCH-COMMUN1STISCHE TOENADE RING TE HAMBURG. BERLIJN, 11 Oct. Naar dc Vossische Zei- tung uit Hamburg verneemt, hebben de de mocraten, op de aankondiging van de toe nadering van de socialisten tot de commu nisten, aan het bestuur van de sociaal-de mocratische partij aldaar om duidelijk ant woord verzocht op dc vraag of de sociaal democraten dc huidige coalitie wenschen' te handhaven én het meegedeeld, dat een coa litie met de communisten voor hen onmoge lijk is, daar deze het crediet van Hamburg geheel zou ondermijnen. DUURTERELLETJES IN DUITSCHLAND. KEULEN, 11 Oct. In de® loop van den middag hadden in verschillende straten op loopjes plaats. Hier en daar werden karren met levensmiddelen geplunderd. Da politie dreef de samenscholingen uiteen, evenals een troep werkloozen op de Heumarki. In de binnenstad moest de politie van de wa pens gebruik maken, daar zij met cokes bestookt werd. Het personeel van de ge meentebedrijven legde vanmiddag het werk neer en trok de stad in. ELBERFELD, 11 Oct. In verschillende wijken hadden oploopjes plaats. De orde is echter tot dusver nergens verstoord. Dc politie is op alles voorbereid. BERLIJN, 11 Oct. Wegens de voortduren de sterke stijging van de prijzen der levens middelen heerscht onder de koopers zoo n opwinding, dat verschillende handelaren uit vrees voor plundering hun winkels gesloten hebben. HAMBORN, 11 Oct. Bij een betooging van werkloozen voor het raadhuis ging de po litie met de blanke sabel op de bctoogers in, van wie er vijf licht gewond werden. UIT BEIEREN. BERLIJN, 11 Oct. De vergadering van de Vaterlandische Verein te Munchen heeft besloten haar medewerking aan den com missaris-generaal toe tc zeggen. MUNCHEN, 11 Oct, Bij een inbraak op dc redactie van de Voelkische Beobachtcr is voor 7 miljard gestolen, w.o. ook vreemd geld. BERLIJN, 11 Oct. Naar wii vernemen zal generaal von Lossow, de opperbevelhebber van de rijksweer irv Beieren uit zijn functie worden ontslagen,'ómdat hij geen gevolg zou hebben gegeven aan een hevel van dr. Gess ier, nadat von Lossow het bericht van z.ijn ontslag had gekivgen, heeft hii ccn lang on derhoud gehad met minister-president von Knilling. Deze zou daarop een brief tot de rijksregeering heb'oan gericht om de aandacht der rijksautoriteiten te vestigen op de ge volgen die het ontslag van von Lossow zou kunnen hrbben. STRESEMANN EN SEIPEL. BERLIJN, 11 October. De ontmoeting tus schen Strescmann, vergezeld door den staatssecretaris van buitenlandsche zaken cn den staatssecretaris van de kanselarij, en Scipel, die vermoedelijk vergezeld zal zijn van v}ce-kanselier Frank en Riedel, den Oostefirijkschcn gezant te Berlijn, zal Zondag te Bregens plaats vinden. WEENEN, 11 October. Wegens dc ge beurtenissen in den Rijksdtog heeft de Duit sche regeering voorgesteld de ontmoeting Bregans tot een nader te bepalen datum uit te stellen. diende, wreef zich van oleizier in dc han den. Vervolgens ontbood Legrand uit Havre een paar deskundigen en een voldoend aan tal werklieden, om de noodige veranderin gen aan te brengen cn alles volgens zijn smaak in te richten. Dat een en ander groot opzien baarde, behoeft wel niet gezegd. Weken lang werd op drie uren in het rond over niets anders gesproken dan over den „millionnair" die zich metterwoon in Octeville kwam vesti gen, en van niemand wist, waar hij vandaan kwam en wie hij eigenlijk was. Men schatte zijn vermogen op minstens drie millioen. In den beginne baarde liet Legrand eenige onrust, dat zijn persoonlijkheid zoo druk besproken werd, maar zulks veranderde spoèdig, toen hij zag dat iedereen hem met onderscheiding en eerbied bejegende. Die beleefdheid gold echter op de eerste plaats zijn millioenen. Was 't voor de inwo ners der streek niet een buitenkansje, dat een zoo rijk man zich in hun midden kwam vestigen, om zijn reusachtig inkomen te verteren? lederen dag maakte Legrand met de fami lie DuiaroinVerrière een wandeling over zijn bezitting, om de werkzaamheden in Dogenschouw te nemen. Gretig luisterde hij dan naar Lucie's onderhoudend gebabbel. Hij hechtte zich meer en meer aan het lieve kind, volgde in alles haar raad cn trachtte zelfs hare wenschen te voorkomen. Zoo stond er in den tuin een oude linde, DE ENGELSCHE RIJKSCONFERENTIES. LONDEN, 11 October. De rijksconferentie hield zich heden verder bezig met net ver slag van lord Curzon over den gang van zaken na den moord in Janina, en met het verslag van lord Robert Cecil over het werk van den Volkenbond. Deze twee verslagen werden in de middagvergadering verder be handeld. Hoewel geen communiqué is ver strekt, meent men te weten, dat de verte genwoordigers der Dominions bereid zijn den Volkenbond zooveel mogelijk te steu nen. De publicatie der gehouden redevoe ringen zal vermoedelijk niet volledig ge schieden. doch in den vorm van uittreksels, die door verschillende sprekers moeten worden goedgekeurd. De eerstvolgende vergadering der groote conferentie heeft Maandag plaats. De oeconomische conferentie vergaderde vandaag in de. commissie, t LONDEN, 11 October. Aan het debat over de buitenlandsche aangelegenheden in de Rijksconferentie namen alle premiers der Dominions deel, nadat Robert Cecil zijn uit eenzetting betreffende den Volkenbond had gegeven. Ook spraken nog Sir Lcmer Gouin (Canada) en prof, Mackeill (Ierland), die zelf ie Genève als gedelegeerden aanwezig waren, zoomede Lord Beel, minister van Indië. Uit de debatten blijkt in het alge meen, dat alle vertegenwoordigde regeerin gen bereid zijn den Volkenbond zooveel mogelijk te steunen. Baldwin deed in de vergadering nog mededeelingen van den brief van den Japanschen premier ontvan gen in antwoord op een telegram van deel neming van de conferentie naar aanleiding van de aardbeving in Japan. Hij drukt baar- in zijn oprechten dank uit en verklaart, dat j deze betuiging van hartelijke gevoelens, die i zoo direct gekomen is van de vertegen- woordigende staatslieden van het Britsche rijk, den ouden en nooit versagenden bond genoot, het Japansche volk in zijn groote ellende diep heeft getroffen en dit volk zal aanmoedigen en nieuwe moed zal geven om dc geweldige taak van het herstel op zich te nemen. Vanochtend heeft de koning den Maha- radja van Alwar en Marren, den premier van New Foundland, in audiëntie ontvangen. TEGEN DE BRITSCHE R1JKSVQOR- KEUKSRECHTEM. LONDEN, 11 October. Sir Donald Mac lean heeft de liberale campagne tegen rijks voorkeur geopend met een rede in Perth i (Schotland) waarin hij de rijksvoorkeur, ontwikkeld op de rijksconferentie, den ver- I momden ouden vijand protectie noemde. De liberale bladen zetten de campagne tegen de regeeringsvoorstellen welke allerwege dc kampioenen voor vrijhandel in actie brengen, voort. DE TERUGKEER VAN GENERAAL HARINGTON. LONDEN, 11 Oef. Generaal Harington, die het bevel heeft gevoerd over dc gealli eerde bezettingstroepen in het naburige Oosten is op schitterende wijze verwelkomd toen hij hedenmorgen aan boord van de Arabic te Southampton aankwam. 200 offi cieren en 1800 manschappen van de Cold stream en Grenadier garderegimenien kwa men eveneens met de Arabic medé. Nadat de troepen waren ontscheept werd een car ré gevormd en een brief van verwelkoming van koning George voorgelezen. Harington verklaarde bij het aan wal stappen, dat het juist een jaar geleden was, dat hij de over eenkomst van Moedanin onderteekende, welke de eerste stap was geweest naar den vrede, die thans met Turkije is gesloten. Met genoegen sprak hij voorts over het afscheid, dat de Turken de Engelsche troe pen hadden bereid, terwijl hij verder nog zeide zijn beide collega's in het naburige oosten n.l, den Francchen generaal Charpy en den Italiaanschen generaal Mombclli nooit dankbaar genoeg te kunnen zijn voor hun medewerking. Hun loyaliteit en hun oprechte vriendschap zal ik mij steeds her inneren en het is tevens een reden van groote tevredenheid, dat al het werk door de drie hooge commissarissen, de drie ge neraals en de drie admiraals kon worden uitgevoerd zonder dat er ooit een onaan genaam woord is gevallen. In antwoord op een welkomstgroet van den burgemeester van Southampton zeide Harington: Wij hebben Turkije verlaten terwijl de vlag van Engeland er een prestige geniet grooter dan ooit tevoren. In de laat ste paar weken heb ik een schouwspel ge zien, dat ik onmogelijk geloofde n.l. hoe 20.000 soldaten cn hun trein in de volmaak te orde zonder een enkel ongeval zijn inge scheept. In de ernstige dagen voor het lee- kenen der overeenkomst van Moedania heb ben wij vele hachelijke oogenblikkcn Be liefd en het resultaat dat bereikt werd is alleen mogelijk gemaakt door dc schitte rende versterkingen, die op bevel der re geering met spoed naar ons zijn uitgezon den. Harington besloot zijn rede met deze woorden: „Ik heb hoop op de toekomst van Turkije en ik hoop, dat dc oude betrekkin gen 'die wij hebben hersteld en het prestige dat wij genoten bij ons vertrek, een blij vende en goede factor zaJ zijn voor de be langen van Engeland, Ik vertrouw verder dat de graven van allen die wij in Turk- schen grond hebben achter gelaten, geëer biedigd zullen worden. TANDZJER. LONDEN, 11 Oct. In welingelichte krin gen acht men het waarschijnlijk, dat het congres over Tandzjer, niet voor begin De cember zal bijeenkomen. Als plaats Van sa menkomst wordt zoowel Parijs, als Londen genoemd. Tot dusver is noch van Italië, noch' van de Vcrcenigdc Staten een ver zoek ingekomen om op die conferentie ver tegenwoordigd te zijn. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHL AND. BE (LIJN, 12 October, President Ebert heeft Strosemann gemachtigd bekend le maken, dat Zaterdag de Rijksdag zal wor den onbonden, indien de machtigingswet wordt verworpen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN MOTORBUS. NEW-YORK, 11 October. Een motor-om nibus, die gevuld was met schoolkinderen, kwam heden nabij Williamsport in botsing met een trein. 7 personen werden gedood en verscheidenen gewond. UIT MEXICO. WASHINGTON. 11 October. Particuliere berichten uit Mexico wijzen er op, dat pre sident Obregon in verband met zijn ernsti- gen gezondheidstoestand zich in den staat Jalosko zal vestigen. De berichten melden, dat de aanhangers van de La Huerta en Callen de beide leidende pretenden voor het presidentschap zich naar Mexico-city heb ben begeven. DE MACHTIGINGSWET. BERLIJN, 12 October. De Duitsche regee ring heeft reeds de voorbereidende maat regelen genomen voor de uitvoering van de bepalingen der machtigingswet. Rijkskamer lid Stresemann is van mecning, dat hij deze maatregelen niet langer kan uitstellen. DE KU-KLUX-KLAN. OKLAHOMA.CITY, 11 Oct. De laatste phase van den strijd tusschen de wetgeven de en de uitvoerende macht van den Staat is Donderdag begonnen met de bijeenkomst van de wetgevende vergadering in buiten gewone zitting, welke naar verwacht wordt, zal eindigen met het in staat van beschul diging stellen van gouverneur Waldon. In een rede bij de opening van de zitting door den gouverneur gehouden, zeide hij, dat de opperste regeering van Ku-Klux- Klan de grondvesten van den Staat onder mijnt en dat het huidige conflict uitgeschre ven wordt tusschen de zichtbare en onzicht bare regelingen. GOUDA, 11 Oct. Kaas. Aangevoerd 159 partijen, le soort/57—61, 2e soort 52—56, rijksmerk 5262, zware 64. Flandel matig. HOORN, 11 Oct. Kaas Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas 51V2 18 st. boerenkaas 525 st. fabrieksccmmissic 49y2 32 st. boerencommissie 51 f2 totaal 65" stapels, wegende 37.515 K.G. Handel vlug. ENKHUIZEN, 11 Oct. Aardappelen en groenten. Blauwe aardappelen 2.502.95, kleine 90 ct. per baal (100 pond). Slaboonen, enkele, 7595 ct., zonder draad 1.40 per zak, (30 pd.) Uien, groote gele, 2.55—2.50 drielingen 3.30—3.35, nep (zeer kleine uien) 4.50 per baal. Wintersuikerperen 24 ct. per K.G. HOOFDDORP, 11 Oct. Granen. Tarwe nieuwe ƒ10—11.50, rogge 8.50 —9.25, gerst Chevallier 1010.75, winfergerst 8.759.25, haver 910, witte duive- boonen 1819, paardeboonen 1111.50, groene erwten 21—22.50, vale erwten 25— 27, karwei 112113, geel mosterd ƒ23 28, blauw maanzaad 3942, koolzaad 1820, kanariezaad 1618. HOORN, 11 Oct. Kaas. Aanvoer 8 st. kl. fabriekskaas, 51 '/2 4 st. comm. fabr. kaas 49 y2 20 st. kl. boerenkaas, 52 30 st. comm. boerenkaas 51'i. MIDDELBURG, 11 Oct. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer gering. De no teering is als volgt: tarwe 11.5012.50 kroonerwten/ 1822.50 maanzaad 4045 alles per 100 K.G. UITHOORN, 11 Oct. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 143 partijen. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort 5357, 2de 4852, zwaardere 58—61, Rijksmerk 54—60. Handel kalm. V/INSCHOTEN, 11 Oct. Granen. Ter Graanbeurs waren de prijzen per 100 K.G. rogge 6.508.25 tarwe 8.509.50 gerst 8—9 witte haver 7.5C—8.25 zwarte haver 68.50 blauwpeul erwten 1824 groene erwten ƒ1821, mosterd zaad 1827.50 kanariezaad 1517. De aanvoer was middelmatig, terwijl de prij zen weinig verandering ondergingen en de stemming in één doen was. ZWOLLE, 11 Oct. Huiden. Gedurende deze weck werden de volgende prijzen be steed ossen- en koehuiden, per y2 K.G. 26 cent, stieren 22 cent, pinken 30 cent. De handel was gewoon. BOVENKARSPEL IStation). 11 Oct. Aardappelen, blauwe 2.752.95, bonte f 2.75 2.85, kuil- f 0.40 per baal. Aangevoerd 200 baal. Uien. Drielingen f 33.70, groote gele f 2.853.35, kleine geie f 5.055.80 per baal. Aangevoerd 1350 baal. Bloemkool le soort f 510.25, id. 2e soort f 2.605.50, id. 3e soort f 1.902.80 per 100 st. Aange voerd 111.400 stuks. Roode kool f 1.10 2.80 per 100 K.G. Aangevoerd 38.300 K.G. Gele kool f 2.30—3.50 per 100 K.G. Aan gevoerd 9700 K.G. Witte kool f 1.20—1.70 per 100 K.G. Aangvoerd 67.100 K.G. Bictm groote f 14.5024, id. kleine f 35 per 1000 stuks. Aangevoerd 53.400 stuks. Slaboonen f 0.751.65 per 15 K.G. Aan gevoerd 2000 zak. AMSTERDAM, 11 Oct. (Bericht van het Gem. Veilinggeb. exp De Jong Koene). Bonne Louise d'Avral.ches f 4862, Beurre Clairgeau f 3650, Maagdeperen f 3854, Souvenir de* Congres f 4456, Calabas de Tirlemont f 4258, Durandeau f 2232, Hertogin Elza f 2232, Nouveau Poiteau f 3238, Jodenperen f 1824, Triumph de Vienne f 5068, Beurré d'Amalis f 4672 Beurré de Merode f 3248, Beurré Hardy f 4264, Signeur d'Esperen f 4866, Willi ams Duchesses f 3864, The Queen f 32 Goudreinetten f 1420, Transperant d< Cronsel f 3246,Codlin Keswick f 1420, Lord Suffeild f 2030, Zweden appeler f 2634, Sterappelen f 3040, Framboos' appelen f 2630, Gamerensch zuur f 14~ 22, Calville f 2634, Evazoet f 1216, Cox Pomona f 4254, idem I f 1622, Bis marck f 1420, Zonzoet f 1620, Honing- oet f 1620, Chartemonsky f 2226, No- tarisappeken f 2026, Lemoenappelen f 30— 36, Roodjes f 1822, Hazelnoten f 3038, alles per 100 K.G. Perziken I f 1520, idem II f 614, Meloenen groote f 2540, idem kleine f 1215, Bloemkool f 5.5011, Komkommers f 4.909.80, Peen f 4.40 5.40, Andijvie f 2.203.90, alles per 100 stuks Tomaten f 412, Snijboonen f 28 80, Prinsesse boonen f 2046, dub. boonen f 1622, nieuwe aardappelen f 3.505.90, Drielingen f 2.903.80, Hilleg. Zandaardap- pelen f 9.4011.50, Drielingen f 57.20, alles per 100 K.G. Bloemen Chrysantemums f 1320, Ro zen f 48, Calla's f 2329, Amer. Anjers f 412, Dahlia f 1.504, Snijgroen f 35.50, Eiketakken f 23.50, alles per 100 stuks. BARNEVELD, 11 Oct. Pluimvee. Tamme eenden f 0.801.30, wilde eenden f 0.70 0.80, jonge hanen f ,\501.60, oude hanen f 0.601.20, jonge kippen f 24.50, oude kippen f 0.601.30, tamme duiven f 0.20 0.23 vette ganzen f 44.50, tamme konij nen f 0.802.50, wilde konijnen f 0.50 0.70, jonge patrijzen f 11.20, oude patrijzen f 0.500,60, fazanten f 1.502, hazen f 1.25 2, alfts per stuk. Eieren f 1113.50 per 100 stuks. Aanvoel 290.000 stuks. Eierhandel vlug. GOUDA, 11 Oct. Kaas. Aangevoerd 15f parlijen, handel matig, le kwal. 57—61 2e kwal. 52—56, zwaardere rijksmerk 61 niet rijksmerk 5262. Boter, red. aavoer, handel flauw, weibolet l.Oö—115. Eieren, rc*d. aanvoer, handel matig 10li, per 100 sluks. Veemarkt. Vette varkens red. aanvoer, handel vlug 3941 ct. per half Kg.: magere varkens groote aanvoer, handel stug 40—45 ct. per half Kg.; magere biggen groote aan voer,hande! stug 10—20 per stuk; lammeren red. aanvoer, handel red. 2034; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel red. 1420. AMSTERDAM, 11 Oct., Boter. (Centrale Botermijn). Hoogste prijs 2.15, middelprijs» ƒ2,06, laagste 1.95'. AMSTERDAM, 11 Oct. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte j ƒ5.25—5.40 id. blauwe 5.40—5.50 id. eigenheimers 3.403.75 id. blauwe eigen heimers 4.504.75 id. eigenheimer po ters 2.502.60 Hillegommer zandaard- appelen 5.506.50 Drentsche eigenhei mers 3.25 per H.L. DELFT, 11 Oct. Boter. Ter markt warer 60/8 v. en 2/16 v., te zamen 1220 K.G. Prijs 2.50—2.75 per K.G. ELST (Bet.), 9 Oct. Fruit. Prijzen waren voor sterappels 1929, goudparlain 11 12,- le goudreinetten 1320, 2e soort 510 Hollemans 1113, guldelings 17—17, Fran sche paradijs 1214, bellefleurs 1519, Lentsche roodjes 1636, transparant de croncels 2629, div. zoete appels 1216, Fransche Bellefleurs 14/725, citroenappels 1519, grauwe renetten 89 grauwe beurre 2024, maagperen 3644, geurre hardy 6065, William Duchesse 4055, div. stoofperen 2024, Durandeau 4047, veur- re clairgeau 3340, Maria Louise 3840, Leghipont 4750, beurre Diel 2944, du chesse d'Angoulema 3444, oranjeberga motten 2528, Bonne Louise Avranches 5060 c. alles per K.G. HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE AMSTERDAM. Z. D. H. Mgr. II. van de Wetering heeft tot gedelegeerde van het Aartsbisdom bij het a.s. Eucharistisch Congres tc Amsterdam be noemd, den Zeereerw. Heer P. van Beurden, deken van het dekenaat Dev?nter er. pastoor tc Apeldoorn. j Z, D. H. Mgr. Diepen heeft tot gedelegeer de van het bisdom 's-Hertogenbosch aan het plaatselijk Comité voor het Euch. Congres te Amsterdam toegevoegd den ZeerEerw. Heer J. L. van Mulukom, pastoor te Nijme gen. (St. Bavo.) Van het Bisdom van Breda is tot lid van het Comité dat belast is met de voorberei ding door Z. D. H. den Bisschop van Breda benoemd de hoogwelgeb. heer Mr. A. Baron van Oldenccl tot Oldenzeel tc Oosterhout. waaraan Legrand veel waarde hechtte. I 't Was 'n prachtige boom, in welks lommer een rustieke bank den wandelaar tot rusten noodigde. „Jammer", zeide Lucie oo zekeren dag, toen zij op de eerste verdieping van het hecrcnuuis bij het open venster stond en den blik over den tuin liet weiden, „dat die oude boom ons het uitzicht beneemt," Den volgenden dag leidde Legrand zijn jonge vriendin naar hetzelfde venster; de boom was verdwenen. Legrand zag slechts door haar oogen; wat zij afkeurde, vond hij afschuwelijk. Was dat liefde?.... Die vraag bad bij zich nimmer gesteld. Maar zekere gedachte maakte hem bedroefd: dat Lucie, die ruim 19 jaar oud was, misschien spoedig in het huwelijk zou treden en dan het ouderlijk huis verlaten. „Moet dat gebeuren," sprak hij tot zich- zelven, „dan is het gedaan met mijn kort stondig geluk. Zij is ae zon van mijn leven. Wat maakt mij dit ltndgooed tol een para dijs? Haar nabijheid. Als ccn kleine fee betoovert zij alles wat met haar in aanraking komt. Het gevaar haar te verliezen, heb ik zelf vergroot, door haar een bruidsschat van honderdduizend franks toe te zeggen. Was het niet genoeg dat —j door hare schoonheid onmiddellijk de aandacht trekt; dat zij op treedt met de liefelijke waardigheid cener markiezin uit de vorige eeuw; dat, van j Havre tot Bordeaux, geen meisje haar over- I treft in geestigheid cn gezond verstand?.... DE MOTORWET OVERTREDEN DOOR EEN VORST, Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den indischen prins, thans luitenant bij de cavalerie van het Nederlandsch-Indische leger, die door den krijgsraad te 's-Hertogen bosch was veroordeeld tot eene geldboete van vijf gulden, subs, vijf dagen hechtenis, ter zake van het op 18 Mei 1923 op twee verschillende tijdstippen te 's-Gravenhage met zijn auto rijden, zonder dat het aan de achterzijde daarvan bevestigde nummer was verlicht. Het Hof oordeelde dat beklaagde, blijkens zijn straflijst, reeds eenige malen ter zake van het niet-naleven der wettelijke voorschriften betreffende het gebruik van motorrijtuigen is gestraft en er dus bijzonder nauwlettend voor had moeten waken, niet nogmaals eene zoo danige overtreding te begaan. Mitsdien werd de opgelegde boete verzwaard tot 10, subs. 2 dagen hechtenis. moest ik haar op den koop tóe nog rijk ma ken? Dwaas die ik ben!" Hij schaamde zich over die cgoistische ge dachten, maar had niet den moed, ze ern stig te bestrijden, t Was voor hem een troost, dat vooralsnog niemand van plan scheen, aanzoek om de hand van Lucic te doen. Met uitzondering van Jean Dufranc kwamen geen jongelui met haar in aanra king, En Dufranc.... „Hm dacht Legrand. Van dien kant zou er gevaar kunnen dreigen. Maar ik geloof niet, dat die jongen inan reeds aan trouwen denkt, Hij is zoo keel en zoo stijf Zelfs in t bijzijn van Lucie laat hij die houding niet varen cn lijkt wel een standbeeld. Neen, die zal ons duifje niet klampen De dagelijksche bezoeken van den jongen notaris, welke bezoeken evengoed hem zelf of den ouc'ea heer Verrière konden gelden, maakten hem dus niet zeer ongerust. Ja, hij zelf hechtte zich aan Jean, die onder een koe! uiterlijk een v/arm hart verborg, méér dan gewone ontwikkeling bezat cn zeer aardige verzen maakte. Op Dufranc, zelf in geenendecle poëtisch aangelegd, maakte, zon derling genoeg, die begaafdheid een aange- namen indruk. „Onbegrijpelijk zeide hij. „Alles, wat Dufranc onder de oogen komt, wordt dich terlijk door hem opgevat. Een onnoozel bloempje doet hem in geestdrift oplaaien een fraaiz zonsondergang brengt hem in ver rukking, en de aanblik der zee, waaraan hij toch van kindsbeen af gewoon is, ontlokt hem tranen.... en voor de schoonheid en bevalligheid van Lucie is hij blind Ar me jongen l. Hij voelde een soort van medelijden met Jean, maar wilde niet bekennen aat' die „blindheid" van den jongen notaris hem niet zoo bijster onaangenaam was XVII. De eene week verliep na de andere, en op zekeren dag kwam er een bezoek, waar niemand oprekende. Vieuxtemps, de nieuwe griffier Mj de rechtbank van Besar.?on, die „uit pure ge negenheid" steeds nog briefwisseling met Dujardin onderhield er stond nog een deel van zijn schuld te kraaien had zich niet de voldoening kunnen weigeren, een uit stapje naar Octeville te maken. Daar hij, vol gens zijn beweren, toch te Parijs moest zijn, had hij niet geaarzeld van die gelegenheid par tij te trekken. „Hij was zijn voorganger, die hem 't onvergetelijk voorbeeld van trouwe plichtbetrachting geschonken had, een be zoek schuldig, cn wilde zich overtuigen van den welstand der hooggeachte familie.." Vieuxtemps was met den postwagen aan gekomen, had geen ander reisgoed dan een 1-andtaschje bij zich en gaf onmiddellijk te kennen, dat hii maar vier-en -twintig uur kon blijven te Parijs waren de zaken reeds af gedaan, en ie Besan?on wachtte hem drin gende bezigheid. Och wie de valschheid van zijn karakter kénde, kon er niet aan twijfelen, dat zijn komst te Octeville met een geheime beweeg reden in verband moest staan. Zelfs Dujar din, die niet lichtelijk iemand van booze in zichten verdacht, was daarvan overtuigd hij besloot ditmaal voorzichtig te werk te gaan en geduldig af te wachten totdat Vieux temps uit eigen beweging het masker zou afwerpen. Zulks geschiedde na afloop van den maal tijd, toen Dujardin met zijn vroegeren onder geschikte een wandeling in den tuin maakte. Na een plechtige inleiding kwam de aap uit de mouw meneer de griffier deed aanzoek om de hand van juffrouw Lucie Die stap, meende hij, was niet gewaagd immers, hij bekleedde een eervolle betrekking en zijn voorganger wist, dat de grifiier bij de recht bank van Bcsanpon flink zijn brood verdien de Dujardin zette groote oogen op en wist aanvankelijk niet, wat den leeperd te ant woorden. Vieuxtemps, die dit zwijgen als 'n gunstig voorteeken beschouwde, begon met radde tong van zijn „gevoelens" tc spreken en zijn Onbaatzuchtigheid in het licht te stel len. In bedekte termen gaf hij te verstaan, dat Lucie's „gebrek aan vermogen" voor hem geen bezwaar kon opleveren hare schoon heid en haar zeldzame hoedanigheid naar geest en naar hart woeen op tegen een aan zienlijk fortuin. En was het voor hem niet een groote eer de dochter van zijn voormali- gen chef tot vrouw te krijgen? Trouwens hij mocht op spoedige bevordering rekenen/ Zijn ijver en bekwaamheid werden algemeen gewaardeerd, en invloedrijke beschermers zouden hem weldra een benoeming tot vrede rechter beÉorgen, enz. De deugniet verzweeg, dat de verandering in de financieele omstandigheden der fami lie Durjardin voor hem geen geheim was ge bleven, en dat de bruidschat van honderd duizend francs, naar luiden van een hem ter ooren gekomen gerucht door Legrand aan Lucie toegezegd, hem iet onverschillig kon laten. Maar hij verzweeg nog andere dingen welke niet in zijn voordeel pleitten gelijk Zoovele anderen had hij gespeculeerd en groo te sommen verloren. Nu zat hij tot over de ooren in dc schuld't Was hoog tijd voor hem, een rijk meisje te trouwen, want zijn schuldeischers toonden weinig geduld. Gelukkigerwijze was hij niet leelijk, en daar hij bovendien beschaafde manieren be zat en de kunst, iemand te vleien, beter dan wie ook verstond, was het hem gelukt, zich toegang tot eenige salons te verschaffen v Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6