GEMENGD NIEUWS Kerkberichten. umdsouw m vissckerij. tógezsuden Mededingen Vrouwen wat deel gij? Verzekerd kapitaal achttien millioen EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. B tragisch tooneel in een Ï0RTE IEHICKTEM. EU VJT Levensverzekering Maatschappij vt JÈ?lLsi iOLss Spoorstraat 14 Nijmegen de eatholieken maatschappij aangewezen voor Gunstige voorwaarden Billijke tarieven Ongevallen Verzekering Maalsch') IJÏFIÏÏPÏA*' Spoorstraat 14 :-s Nijmegen ff® U vlü, LITURGISCHE WEEKKALENDER. KATHEDRAAL. SCHOTEN. RECHTSZAKEN. PAARDEN OP HOL. Men meldt uit Zwolle .„r6" voor een wagen gespannen paard— K iend 2a\de flrma Westmeijer, blee- Sl0eg,.op hoL 'c Gebeurde Maandag en c?,°P„< kt fe-'rein bij de goederen- Zwolle Nederlandsche spoorwegen, te v„wleLden, wa§en a=hter zich aan holde het vurig paard in de richting van den Molenweg. rU fn die nogal een eindje van sPronS de vliegende viervoeter door de etalageruiten van den meu belwinkel van den heer V., aldaar. En terwijl de wagen voor het kozijn haakte, p de straat bleef staan maakte het paard brandhout van de meubelen. De schade, die vrij aanzienlijkis, maar ge el t kt wordt door de verzekering, zal door de tirma W. worden vergoed. Terwijl de veehouder M., aan den Amster- camschen Straatweg te Abcoude zijn wagen met stroo oplaadde, schrok zijn paard en sloeg op hol,. De wagen werd aan stukken gereden en het paard liep tegen een boom en viel dood neer. Persoonlijke ongelukken Jtwamen met voor. 1 Advertentieblad van Palembang, enz. schrijft Van welingelichte zijde deelt men ons de volgende (haast zouden wij zeggen bioscoop) torie mede De Europeaan D., blijkbaar iemand met een verleden, tijdelijk manager in het hotel Palembang, schijnt eigenaardige opvattingen te hebben omtrent zijn plichten tegenover de gasten van genoemd hotelte meer zijn die opvattingen eigenaardig te noemen, wijl hij, broodeloos zijnde, vermoe delijk uit goedheid met het beheer belast is geworden. Een der gasten, een pastoor, trachtte hem op zachte wijze aan het ver stand te brengen, dat hij zijn plicht beter moest betrachten, waarop D., in woede ont stoken, zich niet ontzag de meest grovebelee- digingen te uiten tegen den pastoor. De eigenaar van het hotel vond het raad zamer D. zijn ontslag te geven, waarop deze een mislukte poging deed het hotel een prooi der vlammen te doen worden. Gelukkig werd het oegin van brand spoedig gebluscht, zoo- dat verdere onheilen werden voorkomen. Doch D. die den pastoor een kwaad hart toedroeg, denkende dat deze de bewerker was van zijn ontslag, dreigde den pastoor te vermoorden, zoo spoedig als een gunstige gelegenheid zich voordeed, onder mededee- ling, dat hij zijn wraakplannen wel eens meer Iiad volvoerd op een slachtoffer, waar hij lange jaren naar had moeten zoeken. De po- ,e', i1!61 een ander in kennis gesteld, vond gelukkig termen aanwezig D. in hechtenis te nemen, zoodat de gemeenschap voorloopig »an een gevaarlijk individu is verlost. EEN RARE BEHANDELING. Deheer L. H. Slotemaker zendt aan de „Tel." een ingezonden stuk, waarin hij zich *e klaagt over het optreden van Duitsche ."egeeringspersonen tegenover hem. Aan dit stuk ontleent het blad o.m. het volgende: In December 1921 kocht ik een boerderij in Holstein, na bij eenige Duitsche advocaten (tevens notaris) en den toenmaligen Duit- schen Consul te Amsterdam geïnformeerd te hebben, of er geen bezwaren konden be staan bij de Duitsche regeering tegen aan koop door een Hollander. Deze heeren ver klaarden mondeling en schriftelijk, dat er geenerlei bezwaar bestaan kon, waarna ik tot den koop overging. Eerst bij de uitbeta ling van de 2e helft der koopsom, maakte de notaris gewag van een nog te vervullen formaliteitn.l. het verkrijgen der toestem ming der regeering. Om grondspeculatie tegen te gaan hecht de regeering slechts haar toestemming aan koopcontracten tusschen landbouwers. Een bewijs echter, dat er speciale redenen Zijn tot weigering der toestemming, bleek bij mijn bezoek aan de regeering te Slees- wijk, direct na hare weigering. De Geheimre- gierungsrat Plehn ontving mij met de vraag „Sind Sie Hollander?" Toen hij dit beves tigd hoorde, sloeg hij met de Vuist op tafel en nep uit„Was wollen Sie dann noch hier Dann ist es aus, ich genehmige nicht." Inzage der boeken om te bewijzen welk verbeteringen ik in 't bedrijf had aangebracht, wilde hij niet nemen, een weerlegging zijner bezwaren wilde hij niet aanhooren, kortom er was met dezen persoon niet te spreken. De vorige bezitter Fischer moedigde mij aan de pogingen tot verkrijging der „Ge nehmigung" voort te zetten. Tevens nam ik een advocaat, door de Ned. consulaat te Hamburg te goeder trouw aanbevolen. De landsraad erkende zich vergist te hebben en zoo scheen alles ten goede te zullen keeren. In November komt echter een schrijven vtn den advocaat van Fischer met de aan maning binnen 14 dagen de hoeve te verla- t n. Daar mijn advocaat van meening is dat ik in ieder geval tot October 1923 de hoeve kan blijven bewonen en er intusschen hooger be roep is aangeteekend, blijft ik op de hoeve. Zonder door mijn advocaat in kennis te zijn gesteld met de 2e uitspraak van het ge recht (27 April) verrast mij den 2den Mei de makelaar A. Möller, die mij indertijd de hofstede verkocht en nu een algemeene vol macht van den vorigen bezitter Fischer heeft, in gezelschap van een deurwaarder. Op alles wordt beslag gelegd en slechts aan een toe val dank ik het dat het den heeren niet ge lukt mij nog denzelfden avond in den letter lijken zin des woords op straat te zetten. Voorloopig bleef ik op de hoeve wonen, daar de gemeente te mijnen behoeve eenige kamers in beslag genomen had, tot alle uit zicht ten goede verdwenen was en ik een vertegenwoordiger achterliet. Vooralsnog bleef de landraad mij ter zijde staan en be loofde, al werd de hoeve aan een derde ver- ko:ht, in geen geval dezen koop goed te k" tren, alvorens mijn proces geëindigd zcu tij -vlidden Juri wordt de boerderij echter verkocht en blijkt de kooper, een koopman Schacht te zijn, een intieme vriend van den landraad, naar deze zelf verklaarde. De kwestie der vergoeding moet nog voor het girecht uitgemaakt worden. Daar het gerecht standpunt blijft innemen van „een mark is e n mark" zal ik, naar de meening van t. .ij -i tegenwoordigen advocaat voor boerderij, 3° H. A. land, 'evenden en dooden inventa- V! ontvangen di somma van enkele centen. NOODLOTTIG ONGELUK. De vorige week reed de 27-jarige gehuw de landbouwer J. J. van Verseveld van Veenendaal naar zijne woonplaats Ingen. Onderweg werd hij van zijn wagen geslin gerd, doordat zijn paard schichtig werd. Hij kwam met het hoofd op een steen terecht, waardoor eene nie groote wonde onstond, welke geen ernstig aanzien had. Hij stapte daarom weder op zijn wagentje en reed door naar Ingen. Na eenige dagen open baarde zich echter een hersenziekte, waar aan hij gisteren is overleden. Hij laat een gezin achter. ELECTRISCHE COMMANDO-KNOPPEN. Bestaren van de brag ai. £en uitvinding, die volgens Amerikaansche zeevaart-experts, wellicht eene algeheele omwenteling in het besturen van door ma chines gedreven vaartuigen teweeg zal bren gen, is dezer dagen met groot succes gepro- ja^,?.rd °TP ke' voets motorjacht Wan da 11 in Long Island Sound. In den achtersteven bevindt zich een elec tromotor, die een nieuw soort roer be- heerscht, en die zelf vanaf den brug met be hulp van enkele elektrische contactknoppen beheerscht kan worden. Daardoor kunnen alle commando's: ..full speed ahead, stoppen en achteruit, uitge voerd worden zonder dat de hoofdmotor zijn snelheid behoeft te veranderen. RECHTSZAAL. Te Southwark (Engeland) hebben zich bij het gerechtelijk onderzoek naar de doods oorzaak van een Il-jarigen knaap drama tische scènes afgespeeld. De jongen, die bij het spel den arm ge kwetst had, was in Guy's Hospital geoper eerd. Onder narcose gebracht, keerde de knaap echter met meer tot het bewustzijn terug. De moeder, die ter terechtzitting verkla ringen ging afleggen, uitte luide jammer klachten aan het adres van den dokter, die de operatic had verricht en dien zij voor den dood van haar kind aansprakelijk achtte. Terwijl de vrouw haar verklaringen af legde, zat 'n jonge dokter in de rechtszaal te glimlachen. Een bloedverwant van den over leden knaap, die dit merkte, wilde den ge neesheer met een wandelstok te lijf gaan, maar het werd hem nog bijtijds belet, zijn voornemen ten uitvoer te brengen. De vader van het jongs ke eveneens als ge tuige gehoord, verklaarde, dat toen hij na de operatie naar den toestand van zijn kind kwam informeeren, een verpleegster hem mede deelde, dat de kleine er zeer ernstig aan toe was. Zij zeide echter niet, wat er eigenlijk met den jongen gaande was. Hij had de verpleeg ster te kennen gegeven, dat, als zij hem niet binnen vijf minuten zeide, wat er aan de hand was, hij zich met geweld toegang tot de ope ratiekamer zou verschaffen. Toen hij met haar in gesprek was, snelde zijn vrouw door een andere deur de operatiekamer binnen en vond haar kind dood op een baar liggen. Dr. Doherty, die de operatie verricht had, verklaarde, dat hij, nacijn taak volbracht te hebben, bemerkte, dat de patiënt had opge houden te ademen. Tachtig minuten lang paste men kunstmatige ademhaling tcc, doch tevergeefs. Een 'medische deskundige verklaarde, dat de doodsoorzaak in een afwijking aan het hart was gelegen, welke niet tijdens het leven van den knaap kon worden geconstateerd. De moeder jammerde, dat het kind, vóór dat het naar het ziekenhuis werd gebracht, volkomen gezond was en vroolijk gezongen had, en den avond tevoren nog voetbal had gespeeld. Zij dacht, dat men met de narcose te haastig-was geweest. De jury besliste, dat operatie en narcoti seering naar behcoren waren verricht. FRAUDE BIJ DE GEM. BELASTINGEN Naar de „Resb." verneemt, is, hoewel de stad er geen schade door leed, het aantal der in hun ambtsplichten te kort geschoten deur waarders met hem die dezer dagen door B. en W. eveneens niet eervol werd ontslagen toch al tot 5 gestegen. HIJ HAD ALLES VERZONNEN. Dezen zomer deed iemand bij de politie te Montfoort aangifte, dat men hem des aveeds in „De Waard" had aangevallen, be dwelmd en van 2700 had beroofd. Thans heeft hij bekend dit alles verzonnen te hebben, omdat hij zijn meisje had verze kerd over dit bedrag te kunnen beschikken en niet in staat was haar dit te toonen. DE VERONGELUKTE BAGGER MOLEN. Twee lijken aangespoeld. Uit Parijs wordt aan de „Tel." geseind Op het strand te Villersville, dus vrijwel tegenover de plek, waar gisteren het eerste lijk is drijvende gevonden, zijn heden de lij ken aangespoeld van een ongeveer 40-jarige schippersvrouw en van een ongeveer 6-jarig meisje, die beiden, naar vermoed wordt, tot de opvarenden van de „La Normandie" heb ben behoord. De beide lijken zijn te Deauville voorloopig geborgen. De nasporingen om den gezonken baggermolen terug te vinden, hebben nog steeds geen resultaat gehad. EEN DÉRAILLEMENT OP HET KANT JE AF. Een restauratiewagen van den D-trein. Vlissingen-Bcrlijn even uit het spoor. Men meldt aan de „Geld," dat de reizigers in den Mittel-Europaische Express van Vlis- singen-Berlijn te Oss aan een groot gevaar ontsnapt zijn. Het moet Woensdagavond gebeurd zijn op den laatsten wissel, welke uitgaat van Oss naar Nijmegen. In bliksemsnelle vaart stoof de lange „har monica-trein" over den wissel tot plots de restauratiewagen uit de rails vloog. De passagiers schrokken, werden tegen elkan der opgeworpen, de kopjes en schoteltjes met koffie, thee en melk vlogen links en rechts van de tafeltjes. Er heerschte oogenblikkelijk een ont stellende angst onder de talrijke passagiers. Weldra keerde de rust terug toen men ze kerheid had dat alles zonder verdere onge lukken zou afloopen. De volgende wagens hadden door de groote snelheid den even gederailleerden restauratiewagen weer in de spoorlijn geduwd en in razende vaart joeg de van het ongeval onkundige machinist zijn trein naar Nijmegen. Een Nijmeegsche passagier, die in verbou wereerdheid even zijn valiesje met horloges had laten staan, trappeerde 'n Engelsche reisgenoot, die juist bezig was dat valiesje werderrechtelijk open te breken. Men veronderstelt, dat het even uit de rails vliegen van den restauratiewagen zijn oorzaak kan vinden in het even onklaar zijn van den wissel ah gevolg van de vele regens. Het is maar een veronderstelling even goed, als men beweert, dat de machinist met te groote snelheid over den wissel zou zijn ge gaan. Hoofdzaak is, dat het déraillement geen ernstige gevolgen gehad heeft voor de vele passagiers. IN DE HAAST. In het kladschrift van O. D. (Overijselsch Dagblad) wordt verteld, wat er te Amster dam des morgens tusschen half negen en negen uur op straat te zien is. Het gaat over de haastigheid der kantoorlui. „Op het laatste «ogenblik zie je de men- schen 's morgens het huis uitvliegen. Jonge dames, die naar kantoor gaan, komen met een ceintuur in de hand de deur uit, of met een mantel, die ze al loopende aantrekken. Heeren zie je op straat hun das nog strik ken of de knoopen van hun vest dicht doen, terwijl ze naar een tramhalte rennen, waar een tram stilhoudt. En eten zie je ze alle maal. Daarop is geen uitzondering. Om te ontbijten, heeft een stadsmensch geen tijd, zeker niet wanneer hij om negen uur moet „binnen" zijn. Allemaal loopen ze te kau wen, terwijl ze het klaarspelen, onderwijl hun toilet te voltooien." Tot zooverre O. D. Nu. we zijn werkelijk wat haastig 's morgens, maar het hier wecr- gZgeven stadsbeeld is toch wat te,... haas tig geschetst, zegt „De Tijd". TE VEEL IJVER. Een bestuurslid van de A. R. Kiesveree- niging in Watergraafsmeer trof aan een hu.s in de Rustenburgerstraat, waar hij een boodschap had af te geven, een postbode, die er, naar de „Standaard" meldt, onder het distribueeren van zijn brieven, ijverig bezig was te werken met het anti-Vlootwet adres. Hij zelf werd ook tot teekenen uitge- noodirfd en toen hij weigerde werden hem allerlei liefelijkheden naar het hoofd geslin gerd. Toen de postbode was uitgeraasd, kreeg hij van dik-hout-zaagt-men-planken en werd hem aan het verstand gebracht, dat hij in zijn diensttijd brieven had uit te reiken en verder niets. Drie kwartier lang werd hij, toen door het bestuurslid met de fiets aan de hand, gevolgd en gedurende dien tijd waagde hij het niet, zijn adres voor den dag te halen. klauwzeer heersehende Is. Gesteld nu, dat de dieren op de eerste inspuiting weinig of niet reageeren en ;,ter volkomen gezond blijven, wanneer zij in een stal worden geplaatst, waar het vee aan mond- en klauwzeer lij dende is. dan zou dit zeer zeker een aanmoe diging zijn om de proeven voort te zetten. Men zou dan misschien mogen aannemen, dat de entstof aan de 15 pinken een zekere onvatbaarheid tegen de ziekte heeft gegeven. Echter begrijpt de heer Overbosch zeer goed, dat uit een proefneming op kleine schaal nog geen scherpe .gevolgtrekkingen mogen worden gemaakt en daarom bestaat 't plan, daarna de proeven op grooier schaal ie ver richten. Hiervoor zal waarschijnlijk spoedig een gunstige gelegenheid worden gevonden, daar de heer A. J. Bos, wonende op het land goed „de Biezen" le Barnevetd, heeft aan geboden zijn geheeien veestapel, ten bedrage van 80 stuks, met de entstof van prof, Pfei- ler te doen behandelen. Voor dit doel heeft de heer Bos reeds vergunning aangevraagd aan den burgemeester der gemeente Ede, waaronder zijn bedrijf is gelegen. Vrij zeker zal deze vergunning spoedig afkomen en dan kan een proef op groote schaal worden ge nomen. Inbraken en diefstallen zijn te Eindhoven en in de omgeving weer schering en inslag; vooral op het platteland gaat men dan ook met huivering den winter tegemoet. Zoo werden Woensdagnacht oncUr Zesge huchten ten nadeele van den landbouwer iMaas niet minder Jan 40 kippen en twee varkens gestolen. Een groote bloedplas ach ter de boerderij verschafte den volgenden dag den eigenaar het overtuigend bewijs, dat de beestjes eerst nog geslacht waren! PLOTSELING DOOD. Woensdag werd de werkman A„ wonende Nieuwe Langendijk le Delft, terwijl hij op dc gasfabriek aldaar aan den arbeid was, plotseling ernstig ongesteld. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. EEN WONDEREI. Woensdag vond de heer Tennagel te Westenholte hij Zwolle in het nest van een zijner duiven een ei, dat aanmerkelijk groo- ter was dan een gewoon duivenei. Bij on derzoek bleek in dit ei een tweede ei te zitten, geheel gaaf en in een schaal, doch kleiner dan een normaal duivenei, HET GEWETEN. TTe Amsterdam heeft zich een handels reiziger gemeld, met de mededeeling, dat hij 1/2 jaar geleden f 1400 ten nadeele van een firma in de Warmoesstraat had verduis terd. Dit bleek bij onderzoek waar. als straks de actie voor de Godsdienstige belangen van het R.-K. Marinepersoneel Uw belangstelling vraagt? Wij komen Uw hulp CONSTERNATIE DOOR EEN DOLLE KAT. Dinsdagochtend werd de Rue Descartes te Parijs in rep en roer gebracht door een ge vecht tusschen vier politieagenten en een kat, waarbij 4x6 revolverschoten vielen zonder eenig ander succes dan gaten in het plaveisel en twee gebroken vensterruiten. De kat bleef ongedeerd, en moest later op een andere wijze onschadelijk worden gemaakt. Wat was n.l. het geval. De lievelingspoes van mile. Besse had haar meesteres gebeten, terwijl deze het ontbijt voor het dier klaarmaakte. Toen de jongeda me de kat trachtte te kalmeeren, sprong deze wederom op haar toe en beet haar nogmaals en zeer gevoelig. Ook een buurman kreeg er van langs. Daarop spoedde poes zich de straat op en vloog den dienstdoenden politieagent in de armen, en dat niet om hem te liefkozen. Integendeel zij krabde en beet. Daarop riep iedereen een dolle kat1 een dolle kat 1, en zocht een veilig heer.komen.Niet echter deed de politieagent in kwestie, hij kreeg as sistentie en men trok van leer met de revolvers met bovengemoemd resultaat. Later werd de kat door een man van het In- ituut Pasteur afgemaakt. Persoonlijke Ongjevallen-Verzekering op GUNSTIGE voorwaarde ONVEILIG PLATTELAND. DE BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Proefnemingen met de entstof van prof. Pfcilcr. In de „Vee- en Vleeschhandel'' schrijft de heer Hoefnagel het volgende: Eindelijk is de tijd gekomen, dat hier te lande zal worden aangevangen met het na men van proeven, betreffende de entstof van prof. Pfeiler uit Jena, Na 'n langen tijd van voorbereiding is de zaak thans zoover gevor derd, dat een hoeveelheid entstof, noodig voor de -behandeling van 15 runderen, is af gezonden aan ör. H. W. Overboseh, dieren arts te Gouda, die zich van den beginne af aan levendig heeft geïnteresseerd voor deze enting. Vooraf moest echter vergunning wor den aangevraagd met deze entsof te mogen wérken, daar het verboden is met levende entstoffen dieren in te spuiten zonder ver gunning van den burgemeester der gemeen te waarin de te behandelen dieren verblijf houden. Deze vergunning is thans verleend, daar de directeur van den veeartssnijkundi- gen Dienst terstond bereid was deze proef nemingen te steunen. Dc heer Ovcrhoseh nu heeft voor eigen rekening een vijftiental pinken aangekocht, afkomstig uit vecbcslagen, waar tot heden het mond- en klauwzeer niet voorkwam. Deze dieren werden door hem gestald in een stal te Gouda. Vrij zeker zal in den loop der volgende week met de proefnemingen worden aange vangen, Voor dit doel zu'len de pinken ach tereenvolgens met de entstof worden inge spoten, terwijl vooraf ieder dier is gewogen en nauwkeurig is gadegeslagen, waarbij ook vóór de inspuiting de lichaamstemperatuur wordt opgenomen. Na inspuiting zal nauw keurig worden nagegaan, hoe hel dier op liet toedienen der entstof reageert en zal eenige dagen achtereen de lichaamstempera tuur worden opgenomen. Het slijmvlies der mondholte en de tussehenkiauwspieet zal speciaal worden bekeken, daar de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat na de inspuiting een min of moer lichte vorm van mend- en klauwzeer ontstaat. Er behoeft geen vrees te worden gekoesterd, dat in dit geval nieuwe ziekte-haarden, dus nieuwe bronnen van be smetting ontstaan, daar de veestapel in de omgeving van Gouda op tal van plaatsen is aangetast. Ook is het mogelijk, da 3e die ren na de inspuiting met de entslof abso luut niet reageeren. Dit alles moet echter worden afgewacht. Indien nu de dieren alle zijn ingespoten en •wederom geheel op hun verhaal zijn, zulen de pinken op verschillende boerderijen onder dak worden gebrachl, alwaar het mond- en OCTOBER. Toegewijd aan O. L. Vrouw van den Rozen krans. Deze week heeft iedere H. Mis Gloria en gewone Prefatie, maar geen Credo tenzij anders wordt aangegeven. 14 ZONDAG Een en twintigste Zondag na Pinksteren. Ev. Mt. 18 2335. Ev. van den onbarmhartigen knecht. Mis In voluntate, 2e geb. A cunctis, 3e naar keus van den priester. Credo. Praef. v. Driev. Ged. v. d. H. Calli..tus, Paus en Mar telaar. j 217—222. 15 MAANDAG. Mis Dilexisti. 16 DINSDAG. Mis In vcluntate (21e Zondag na Pinkst.) geen Gloria. 2e geb. A Cunctis 3e Fidelum 4e naar keuze van den Priester. 17 WOENSDAG. MisCognovi. 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze van den priester. 18 DONDERDAG. Mis Mihi autem. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. 19 VRIJDAG. Mis Justus ut palma. 20 ZATERDAG. Mis Miseratio, 2e geb. voor den Paus. ZATERDAG 13 Oct. In den middag geen gelegenheid om te biechten, 's Avonds om half 8 plechtige opening d :r H. M:'s ie. ZONDAG. De H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de Hoog mis. Onder de H.H. Missen Missiepreek en collecte ten bate van het Centraal Bureau der Kath. Soc. Actie. Om 1 uur onderrich ting voor de kinderen van 10 jaar en daar boven. Om 3 uur conferentie uitsluitend voor de gehuwde mannen. Om 4 uur onder richting voor de kinderen van 7, 8 en 9 jaar. Om half 6 en om 8 uur Lof met groote avondpreek. IN DE WEEK eiken dag om 6, 7 en 9 uur H. Mis met preek. Lof met Avondpreek te half 7 en te half 9. Daarenboven MAANDAG. Om half 11 biechthooren voor de meisjes van 7, 8 en 9 jaar. Om 12 uur onderrichting voor de kinderen van 10 jaar eri daarboven. Om 3 uur conferentie uitsluitend voor de gehuwde vrouwen. Om half 5 biechthooren voor de jongens van 7, 8 en 9 jaar. DINSDAG om 8 uur Generale H. Com munie voor de kinderen van 7, 8 en 9 jaar om half 11 biechthooren voor de meisjes van 10 jaar en daarboven. Om half 5 biecht hooren voor de jongens van 10 jaar en daar boven. WOENSDAG om 8 uur gener. H. Com munie voor de kinderen van 10 jaar en daar boven. Heden begint het bièchthooren der volwassenen. DONDERDAG om'8 uur H. Mis voor Mgr. Theod, Bosman, oud-Plebaan der Kathedraal. VRIJDAG om 8 uur H. Mis voor Kan. Herin. Rikmenspoel, oud-Plebaan der Kathe draal. ZATERDAG om 9 uur H. Mis met Veni Creator uit dankbaarheid bij een 25-jarig huwelijk. Het offeren van bloemen en kaarsen bij de Maria-versiering wordt op bijzondere wijze aanbevolen. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uur stille H.H. Mis sen, te half 11 de Hoogmis. DINSDAG te hall 8 gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat. Na het Lof tot 10 uur gelegenheid tot het afhalen van Katholieke lectuur. VRIJDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart H. MISSIE IN DE KERK v. h. H. HART (KLEVERPARKWEG) VAN 13 TOT EN MET 23 OCTOBER. Orde der Oefeningen ZATERDAG 13 0:t., plechtige opening der H. Missie, 's avonds te half 8. ZONDAG 14 Oct., Missiepreek in al de H.H. Missen. Te 3 uur conferentie voor al de gehuwde mannen, uitsluitend voor hen toegankelijk. Groote avondpreek te half 8. In de week eiken dag half 7 H. Mis met preek, 9 uur H. Mis. waarna preek. Groote avondpreek te hjlf 8. Daarenboven MAANDAG 15 Oct. te 3 uur conferentie voor al de gehuwde vrouwen, uitsluitend voor deze toegankelijk. Voor de Catechismuskinderen ZONDAG 14 Oct. te 4 uur onderrichting. MAANDAG 15 Oct. te 5 uur onderrich ting. DINSDAG 16 Oct. te half 11 biechten de meisjes, te half 5 de jongens. WOENSDAG 17 Oct. te half 8 Generale H. Communie. N.B. 1. ZONDAG 21 Oct. te 4 uur, plech tig Kinderzegening, ook voor de kleinste kinderen. 2. Het biechthooren voor de volwassenen begint Woensdag 17 Oct. N.B. I. MAANDAG 22 Oct., 's avonds te half 8 plechtige Maria-hulde. II. ZONDAG 21 Oct., 's avonds te half 8 Plechtige Kruisplanting. III. Alle vergaderingen van Congregatie, 3e Orde, Patronaten en Bonden, vervallen tijdens de H. Missie. IV. Eiken avond te 10 uur luiden der Zon- daarsklok. PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG de H.H. Missen te 6, 7 uur, half 9 en te half 11 Hoogmis. Verdere oefeningen zullen door de Eerw. Paters worden bekend gemaakt. O. L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS. ZONDAG de H.H. Missen te 6, 7 en 9 uur, te half 11 de Hoogmis, 's Avonds half 7 en half 9 Lof en missiepreek. Gedurende de H. Missie dagelijks 6 uur H. Mis met preek, 7 uur H. Mis met preek, 9 uur H. Mis met preek. Groote avondpreek 's avonds te half 7 en half 9. AARTSBROEDERSCHAP H. FAMILIE. Afdeeling Spaarne. DER Vergadering iederen Maandagavond om 8 uur in de Parochiekerk van O.L. Vrouw van den H. Rozenkrans aan het Spaarne. Vóór en na de vergadering gelegenheid zich als lid op te geven in de bij-sacristie. Gedurende de H. Missie geen H. Familie en geen patronaat. JOHANNES DE DOOPER. Amsterdamstraat. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te halt 11 de Hoogmis. 7 uuf Lof en preek. MAANDAG 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG-avond te 7 uur Lof ter eere van het Allerh, Sacrament. VRIJDAG van half 5 tot half 6 biechthoo ren voor de kinderen. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. Op de avonden, dat er geen Lof is, te 7 uur Rozenhoedje en Zegen met hetAllerheiligste. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTO NIUS. ZONDAG de H. H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur de Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. MAANDAG en DINSDAG 's Morgens om 11 uur in de kerk Conferentie voor de kin deren van het vierde, vijfde en zesde school jaar. DINSDAG om 7 uur uitstelling van het AUerh.Sacrament. Om 8 uur gezongen H. Mis. VRIJDAG om 8 uur gezongen H. Mis. Aanst. Zondag vervalt de Eucharistische Dag. NOTA. ZONDAGAVOND om 7 uur Lof en Missiepreek. Op de avonden in de week 's avonds om 8 uur. Voor de overige oefenin gen zoowel in de ochtenduren als op sommige middagen gelieve men de dagorde te raad plegen, die met het Missieblaadje bij de pa rochianen thuis is bezorgd geworden. Broederschap Haarlemsche Processie Kevelaar. VRIJDAG 6 en 7 uur drie H. H. Missen voor Anna Kuipers-Peters. ZATERDAG 6 en 7 u. drie H. H. Missen voor Bernardina Vester-Barnhoorn, BLOEMEND AAL. ZONDAG H.H. Missen om 7 en 9 uur en te half 11 Hoogmis. 7 uur Lof met Rozen hoedje. MAANDAG 12 uur catechismus, half 8 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG half 8 Lof met Rozenhoedje. WOENSDAG 12 uur catechismus, half 8 Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG half 8 Lof met Rozen hoedje. VRIJDAG 12 uur catechismus, half 8 Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG te 12 cn 2 uur catechismus, half 8 Lof met Rozenhoedje. Van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ST. BAVO. ZONDAG de H.H. Missen om 7 en 9 uur, om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur catechis mus, om half 5 vergadering v. h. St, Aloysius- patronaat. Om half 7 Lof met predikatie en Octoberoefcningen. MAANDAG en andere avonden der week 's avonds om half 8 Lof met voorgeschreven gebeden. DINSDAG om half 8 gezongen St. An- toniusmis. WOENSDAG om half 8 gezongen Re quiem voor alle overleden parochianen, 's Avonds om half 8 vergadering der Maria- Congregtie. ZATERDAG-namiddag van 49 uur gelegenheid om te biechten. ST. LIDUINA. ZONDAG 21 ste na Pinksteren. om half 8 de Vroegmis, 9 uur de 2de H. Mis., om om half 11 de Hoogmis., om 7 uur Maria- Lof met de voorgeschreven gebeden. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men Schoterboschstraat 6 of aan de pastorie. In de week de H. H. Missen om half 8 en kwart over 8. MAANDAG en volgende avonden om half 8 's avonds Maria-lof met de voorge schreven gebeden. ZATERDAG half 1 biechthooren voor de 4 eerste leeringen 's avonds van 5 tot 9 gelegenheid om te biechten. ATTENTIE. Procenten van mij ont vangsten 6-55 van n.n. voor 't welslagen voor mijn examen ter eere v. Maria f 1.Ter eere van St. Liduina voor een zieke f 0.50 Voor ontvangen weldaad f 2.Ter eere v. St. Jozef om werk, f 0.50. Voor deze intenties wordt deze week bijzonder gebeden. Uw zeer dankb.-pastoor C. BROUWERS. Giro 85419. AERDENHOUT. ZONDAG H.H. Missen te 8 uur en half 11. 12 uur voorbereiding tot de plechtige ver nieuwing der Doopbeloften voor de kinderen, die dit jaar de lagere school verlaten zullen 3 uur Lof. DINSDAG half 8 Antonius-Lof, daarna vereering van de reliquie. WOENSDAG 2 uur catechismus voor de if kinderen, die de openbare lagere schoei' bezoeken» ZATERDAG kwart over 8 de H. Mi: ter eere v. O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand ia de Mariakapel. Biechthooren van 3—4 en 79 uur. Maria-Lof te half 8. In den ondertrouw zijn opgenomen Leonardos Warmerdam en Johanna Koel man, VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG Eucharistische dag. Vroegmis 7 uur, Hoogmis 10 uur. Ook te half 9 wordt de H. Communie uitgereikt. Kwart voor 2 catechismus, half 3 Lof met met luide aan bidding tot slot van den Eucharistische Dag, DONDERDAG Kwart over 8 gez. H. Mit ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG Half 4 biechten voor de kinds ren van de middenschool-klassen. ZATERDAG. Biechthooren van 4 uur tot 8 uur. HEEMSTEDE. ZONDAG kwart voor 7, 8 uur en kwart over 9 stille H. H. Missen. Half 11 Hoogmis, 6 uur Lof met Octoberoefeningen. DINSDAG-avond 7 uur Vergaderinf der H. Familie, Afd vrouwen. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mn ter eere van liet H. Sacrament des Altaars. 7 uur Lof. ZATERDAG-avond 7 uur Lof met Ro zenhoedje. VELSEROORD. ZONDAG de eerste H. Mis te 7 uor de Kindermis om half 9, de Hoogmis voorde weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om half 5 patronaat voor de meisjes, om 5 uur voor de jongens van de lste afd., om half 7 Lof, daarna patronaat voor de jongens van de 2de afd. Door de week zijn de H.H. Missen t« kwart over 6 voor de weldoeners v. h. kloos ter, om 7 uur en kwart voor 8. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere v. d. H. Antonius. VRIJDAG volle aflaat wegens het feest v. d. H. Petrus v. Alcantara, Belijder onzet Orde. 's Avonds om half 8 Rozenhoedj» en Kruisweg. Op de andere dagen 's avonts om half I Lof ter eere v. O. L. Vrouw. ST. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG. De H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Om half 7 Lof en Rozenhoedje en de voor geschreven gebeden. MAANDAG om 8 uur Congregatie der H. Familie. Gedurende de Octobermaand iederen avond om haf 8 Lof, Rozenhoedje en de voorgeschreven gebeden. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van half 8 tot half 10, voor kinderen en oude ren. Van 45 voor kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen. In de week de H.H. Missen te 7 uur, kwart over 8 en 9 uur. De H.H. Missen voor de overleden familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de Geloovige Zielen geofferd hebben Dins dag 9 uur en Woensdag 7 uur en kwart over 8» AARTSBROEDERSCHAP r. O. L. VR. VAN ALTIJDDURENDEN BIJSTAND. DONDERDAG om kwart ever 8 H. Mis voor de leden. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 's Maandags te 8 uur Congregatie. Vóór en na deze oefening bestaat er gelegenheid zich als aspirant-lid op te geven bij dea directeur of bij een der prefecten. DOOD DOOR SCHULD. Op 4 Juni j.l. kwamen drie sleeperswagens, den Ouden Binnenweg te Rotterdam afrijden in de richting van den Westersingel. Ter hoogte van de Eendrachtsstraat, waari de weg belangrijk breeder wordt, wilde de achterste sleeper den voor hem rijdenden passeeren en zette daartoe zijn paard in draf. Toen zijn wagen zich links van den tweeden bevond sloeg de koetsier schertsender wijze met de zweea naar den voerman op dezen wagen. Daardoor lette hij niet op en zag hij niet, wat er vóór hem gebeurde. Op dat oogenblik stak juist de zevenjarige A. van Kesteren met zijn hoepel de straat over. Het kind liep eerst tegen het lemoen op, raakte daarna onder het paard en kwam ten slotte onder den wagen terecht, waarvar, twee wielen over hem heen gingen. Het kind werd oogen blikkelijk naar het gemeente-ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het den volgenden ochtend is overleden. Donderdagmiddag had zich de koetsier-j van den wagen, waarmede het ongeluk gebeur) de, de 38-jarige losse werkman J. T., wegens) het aan zijn grove schuld te wijten hebben,i dat een ander dusdanig lichamelijk letsel be-j komt, dat dit den dood tengevolge heeft, ttj verantwoorden. Beklaagde zei zich niet veel meer van hetl gebeurde te kunnen herinneren. Als eerste getuigen-deskundigen werden! de doktoren T. de Waarden en v. Herwerden' gehoord. Dezen verklaarden dat toen hef kind in het ziekenhuis gebracht werd, een direct operatief ingrijpen noodzakelijk was. Hieruit bleek, dat de linkernier totaal ver nield en de milt gescheurd was. De geweldige bloeduitstorting in de buikholte had evenwel een operatie onmogelijk gemaakt. Bij den volgenden dag gehouden lijkschouwing is ge bleken, dat het ventje uitsluitend ten gevolge van de door de overrijding ontstane verwon dingen overleden is. Getuige C. B. den Bos had het ongeluk zien gebeuren. Hem was opgevallen, dat de wagen van beklaagde zoo buitengewoon snel reed. Op dezen drukken weg had hij dit onverantwoordelijk gevonden, temeer omdat de koetsier in het geheel niet oplette. Getuige dacht, dat er wel ongelukken van ko men konden en op het zelfde oogenblik zag hij hoe een spelend jongentje onder het paard geraakte. Getuige R. C. Hey vertelde de koetsier gr weest te zijn, naar wien beklaagde uit gek-1 heid geslagen heeft. Getuige vond, dat be klaagde niet buitensporig vlug gereden heeft, Het jongetje heeft getuige niet gezien. Getui ge gaf toe, dat beklaagde op het oogenblik van het ongeluk niet oplette. Nog werden eenige getuigen gehoord or* de identiteit van het lijkje vast te stellen. De president mr. Zijlstra, wees er beklaag-1 de op, dat het zeer in hem te laken is, dat, hij noch dadelijk na het ongeluk, noch later,! bij de ouders van het jongetje, dat door zijn schuld om het leven is gekomen, blijk gegeven heeft dat hij zich iets van de zaak aangetrok ken heeft. Beklaagde haalde de schouders op en zei, dat hij zich alles niet meer precies herin neren kon. Het O. M. waargenomen door mr. S. E. J, O. van Lier, eischte acht maanden gevangenis straf. Uitspraak 25 dezer»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10