Van Wet en Wetgeving. s"- s^JSrtLsssr SS BINNENLAND. Vierde Blad £3 October 1923 Voor Ouders en Opvoeders. UIT DE PERS. •INNENLAffDSSH NIEUWS. Godlasfering en Strafrecht. HANDEL EN NIJVERHEID. Ingezonden Mededeeiingen. De Vlootwet aangenomen MARKTNIEUWS. KERK EM SCHOOL ifcE inkrimping der salarissen. BOVENCARSPEL, 12 Oct. Aardappelen, blauwe f 2.90, bonte f 33.10 per baal. Aan gevoerd 120 balen. Uien, drielingen f 3.25— 3.80, groote gele f 3.103.30, kleine gele f 56.05 per baal. Aangevoerd 825 balen. Bloemkool, le f 5—10.25, 2e f 1.10—2.80, 3e f 1.102.80 per 100 st. Aangevoerd 75.800 stuks. Roode kool f 1.102.20, gele kool f 1.60—2.30, witte kool f 1.30—1.80 per 100 K.G. Aangevoerd roode kool 58.200 K.G., gele kool 12.700 K.G., witte kool 56.100 K.G. bieten, groote f 15.75—24.50, kleine f 3.25 per 1000 st. Aangevoerd 53.50( stuks. Siaboonen f 0.801.80 per 15 K.G Aangevoerd 1730 zakken. 8S7S35SSS3SS3SSSSSS II. In onze vorige beschouwing deden wij uit komen, dat de juridische competentie de formeele bevoegdheid der Regeering om art. 40 van het Bezoldigingsbesluit in te trek ken en daarna de salarissen der op 1 Juli 1922 in functie zijnde ambtenaren te verlagen, on getwijfeld vaststaat. Is de dusdoende echter, de Regeering, mo reel verantwoord Is Zij gerechtigd terug te nemen hetgeen door haar tot tweemaal toe aan de ambtenaren uitdrukkelijk is toegezegd in krachtens de woorden van het Bezoldi gingsbesluit én door uitdrukkelijke Regee- ringsverklaringen Het behoeft geen betoog, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. De Regeering moet woord houden èn ter wille van zich zelve, uit zelfbehoud, èn ter wille van het volk. Ter wille van zich zelf omdat de Regeering vertrouwen noodig heeft om goed en krachtig te kunnen regeeren, ter wille van het volk, omdat zij door dit volk in zijn rechtsbewustzijn te krenken, hetzelve aan tast in zijne meest idieele goederen. Er kan echter een tijdstip komen, dat de moreele gebondenheid der Regeering op houdt. En dat tijdstip is er, wanneer tenge volge van welke oorzaak ook de Regeering redelijker wijze niet meer bij machte is, de door haar gedane toezegging gestand te doen. Is het inderdaad zbover gekomen, dat de Regeering door den nood gedwongen is de door haar aan hare ambtenaren gedane be loften te schenden, dan mag men op zijn minst verwachten, dat de Regeering door eene duidelijke en onweerlegbare verklaring hare houding motiveert. Aan de motiveering der aangekondigde salarisverlaging schiet nog wel een en ander te kort. Die motiveering is uiterst sober. Zij be perkt zich in hoofdzaak tot eene verwijzing naar het tekort op de staatsbegrooting van 1924, een tekort, dat naar men vreest op de verdere staatsbegrootingen zal door werken. En dan wordt de hoofdzakelijkheid betoogd om ten spoedigste maatregelen te ne men om het tekort op de staatsbegrooting 1924 zoo klein mogelijk te doen zijn, omdat anders, naar men meent de veiligheid van den gulden gevaar lijdt, er veel kans is op in flatie met al de jammerlijke gevolgen van dien. Die vrees voor inflatie is intusschen ietwat overdreven. Ongetwijfeld lijdt de vei ligheid van het betaalbmiddel gevaar, indien regelmatig de staatsrekening met tekorten op den gewonen dienst sluit. Maar dat het noemenswaardig op de waarde van het be taalmiddel zoude influenceeren, of de staats begrooting van 1924 met een tekort van enkele millioenen meer of minder sluit, behoeft aller minst grif te worden toegegeven. Als men zich op het standpunt stelt dat met een vrij goed sluitende begrooting voor 1924 de crediet- waardigheid van het rijksstaat opvalt, dan overdrijft men het inflatiegevaar, gebruikt men het als middel, om wat krom is recht te noemen. De Regeering heeft in tijden van n: g onjunctuur, van opbloeiend bedrijfsle ven van schijnbare welvaart niet geschroomd millioenen als 't ware weg te smijten, dure wetten m te voeren, zonder zich rekenschap te geven van de kosten. En als nu in deze tijden van laag-conjunctuur, van malaise, blijkt, dat men vroeger te lichtvaardig is ge weest, dat men te weinig soberheid heeft be tracht, dat de financieering der wetten die men gemaakt heeft, gaan boven de draag- u jC es v°lks en dientengevolge het budgetair evenwicht is verbroken, dan tracht men niet op de eerste plaats dat budgetair evenwicht te herstellen ten koste van de amb tenaren. Zooals de Regeering zich in de tijden van hoogconjunctuur heeft laten misleiden door de schijnbare welvaart, zoo lijkt zij thans naar "et ,a"dere u'terste 9ver te hellen en zich te veel door de economische malaise te laten be nvloeden. En als de Regeering zegt, er moet onmiddellijk bezuinigd worden, wat is er dan gemakkelijker, wat is er dan eenvoudiger dan tien procent af te trekken van de salaris- sen der ambtenaren 't Is maar een reken sommetje, maar staatsmanskunst is het niet. Men begrijpt ons goed. Wij waardeeren de bezuinigingsplannen der Regeering. Wij achten een sluitende begrooting binnen af- zienbaren tijd noodzakelijk. Doch de Re geering ga daarbij niet overijld te werk, zij handhave de toezeggingen die zij gedaan heeft tot voor ieder redelijk mensch duide lijker is, dat met het oog op 's Lands belang die toezeggingen niet langer te handhaven Zijn. De Regeering beginne met zich zelve te herzien. Zij herzie hare onderwijswetgeving, de duurste van welk land ter wereld ook, die in bevoegde kringen een mislukking wordt genoemd en die de financiën van vele kleine gemeenten hopeloos in de war brengtzij herzie en vereenvoudige de sociale wetge ving, opdat het heirleger van ambtenaren wat kan worden beperkt, zij ga eens na op de departementen of de menschen daar elkaar niet wat al te veel in den weg loopen. Iedere minister marcheere eens met den bezem door zijn eigen departement, hij overwege of een aantal boden niet kunnen worden vervangen door handwijzers, hij ga eens na of niet meer hooger personeel wordt aangesteld als in het belang van den dienst noodig is, opdat niet meer voorkome dat een commies met f 5000 salaris hetzelfde werk verricht als een schrij ver op jaarloon. En als dan de dure uitwassen zoowel wat betreft het personeel als wat aangaat het materieel op de departemen ten zijn uitgesneden, dan overwege iedere minister of het niet mogelijk is, dat de ver antwoordelijke ambtenaren, die een leidende functie hebben ook met het toezicht worden belast De minister stelle de2;e ambtenaren met alleen verantwoordelijk voor de stukken, die zij parapheeren, maar ook voor het werk dat wordt uitgevoerd door hun onderhebbend personeel. En of dat dit toezicht daadwerkelijk lijk kan worden uitgeoefend, plaatse men een hooger ambtenaar in dezelfde zaal bij het lager personeel en beperke men het aantal kamers, thans voor iederen titularis van hoo- geren rang beschikbaar is.Ook de niet inge wijde, die het rapport der bezuinigings-com- missie gelezen heeft, weet, dat er voor iederen minister, die er met den bezem op uit wil gaan, werk aan den winkel is. Als de Regeering dit alles met beleid en overleg maar tevens met doortastendheid ge daan heeft en het budgetair evenwicht is niet hersteld, dan plege de Regeering overleg mef de ambtenaren en eische van hen in 's Lands belang het gegeven woord terug.En als dan de ambtenaren dit niet vrijwillig ge ven, dan neme het de Regeering, zij trekke dan art. 40 van het Bezoldigingsbesluit in het rechtsgevoel der natie zal zij niet kwetsen. Bij de lezing der commentaren, die dag bladen en peridieken gaven op de plannen der Regeering, trof het ons dat zoo vaak een te genstelling werd gemaakt tusschen Regeering en ambtenaren, alsof de belangen der ambte naren lijnrecht indruischen tegen de belangen des Lands. En toch niets is minder waar dan dat. Op de eerste plaats heeft de Staat het grootste belang bij een goed geontilleerd ambtenarencorps dat door een redelijke be zoldiging behoorlijk in zijne behoeften kan voorzien. En op de tweede plaats behooren de ambtenaren dooreen genomen tot den mid denstand dieinoch rijkis, noch arm. En juist de middenstand vormt de ruggegraat der maatschappij. Het is dus een eisch van zelfbehoud voor den Staat om met dan bij gebleken dringende noodzakelijkheid maatregelen te treffen, die het plichtsbesef der ambtenaren doen ver- pbracht ^vvcirdt voorkomeri dat armoede w* c ln gezinnen, die tot heden in betrekkelijken welstand leefden. In dit verband z'i gewezen op de woorden van prof. Kleinfeller, waarmede deze enkele beschouwingen over de toestanden bij de Duitsche ambtenaren besluit en dit het Weekblad van het Recht aan de Regeering ter overweging aanbeveeltWee den Staat, wanneer de ambtenarenstand verder geproletariseerd wordt en daarmee de laatste zuil wordt verbroken. Hoe zal de Staat be staan, als zijne ambtenaren zonder liefde voor hun beroep, als proleten, hunne dagtaak ver vullen XV. De teugels strak. Uit onze vorige artikelen over de „Kin derjaren en „Geen Werkelijkheid" vloeit ï"i0re' j w'' ie£enstanders zijn van alle laksheid, zwakheid, toegeeflijkheid in de opvoeding, maar daaruit volgt niet, dat we onvoorwaardelijke voorstanders zijn van de lichamelijke tuchtiging. Verre vandaar! We stemmen volkomen in, met hetgeen Bisschop \?n PP'er 'n ..Meer Vreugde" schrijft: „Neen, wij zijn niet tegen verstandige streng heid, ook niet tegen uitoefening van het recht van tuchtiging, wanneer deze noodza kelijk is, cn door verstand en liefde geleid wordt, Wij zijn geen vrienden, maar" ver klaarde vijanden van slappe tucht, futlooze handhaving der orde, en onmannelijke week heid en wij klagen ook deze aan als mede schuldigen aan de vermindering der vreug de in dc kinderwereld, 't Is volkomen juist gezegd: „Hoeveel vroolljker kon toch het leven zijn, wanneer men het vooral in de jeugd ernstiger wilde opvatten!" Wij zijn het geheel met Foerster eens, en houden met hem vol, dat de zekerste op voeding tot een vreugdevol leven alleen te binden is in staling van het karakter, op offeringsgezindheid, oefening in zelibeheer- sching, waardoor wij een leven van vreugde loosheid, tegenspoed cn ontbering, ja, dc somberste dagen manmoedig leeren verdra gen, Fredrich Paulsen predikt ook terug- keer tot de „oducatio strenna", tot de ernstige, strenge opvoeding uit vroegere da gen, tot dc drie groote imperatieven: Leer e .üoorzamen! Leer u inspannen! Leer u be- crschen en mv begeerten overwinnen! ..Juist ter wille van de vreugde verbieden wij met, maar eischen wij, ernst, tucht, orde, rei?£,®ld' in de opvoeding der kinderen, j13 a's °P school. Maar wij zijn charaeliuL l n?<:?n.in£ toegedaan, dat de li- laatste is zelfs bij buitengewone" tuchteloos heid en ontaarding met te billijken- alleen daarom met, omdat het middel bij voor du rend gebruik afslijt, en de kindest verstokt IV nei^gen en ei|°nschappen nlJ„ u ,e °Pv°eder en onderwijzer aldus besluit Mgr. Von Keppler - verdient met dernPt a" m6t C®n bHk Van hct 00Ê. "even vind °n .der Stem' °f met een °Pge- muL ill' krt°P met geestelijk-licha- riin kleinef'™chl)wlnÉs- en strafmiddelen, il de, \n lucht en orde, cn daar- te houden," 1) verlrouwen wcet J,?\i?'m^Ugn8VnuSvk,omt er eerliik voor uit, dat hij meermalen lichamelijk getuchtigd is en hi, prijst het Hendrik IV, koning van Frankrijk verklaart, dat hij in zijn jeugd met de zweep gehad heeft en daar hij bij onder vinding wist, dat dit tuchtmiddel goed kan werken, was hij er niet tegen, dat zijn zoon, indien het noodig was, er kennis mee maak te. De H. Franciscus van Sales heeft in zijn kinderjaren de zweep van zijn vader ge voeld zie het artikel „Kinderjaren" Hij verklaart later: „Alles goed beschouwd, is een lichte lichamelijke tuchtiging noodig, als alle andere middelen tevergeefs aange wend zijn, opdat de kinderen zich verbe teren. In het boek der Spreuken lezen we: „Wie de roede spaart, haat zijn zoon; maar wie hem liefheeft, tuchtigt hem tijdig" (d. i. laat niet eerst het kwaad voortwoekeren in het hart, maar reeds vroegtijdig in de jeugd of zonder verwijl na het misdrijf tuch- tigt hij zijn zoon) en elders: „Gij, gij zult hem met de roede slaan; maar zijne ziel zult gij redden van de hel" (dit is een waar schuwing tegen overgevoelige, ongeregelde liefde jegens de kinderen; wijze tuchtiging zal het lichaam niet schaden en de ziel sterken en redden), 2) „Het meest gewenschte cn het beste in de opvoeding is," zegt dc H. Joannes Chry- sostomus, „dat het kind de zweep of den stok ^vreest, maar dat het er nooit mee krijgt." Timeat quidem plages, et non acci- piat. In „Een spiegel voor Moeders" staat: „Van 't recht om te straffen had Margare- tha geenszins afstand gedaan en als teeken van haar macht stond er in een hoek van de huiskamer een stok. Haar zoon, Jan, de latere groote Don Bosco was van een levendige en heftige natuur en wist zich, toen hij klein was, niet altijd voldoen de te ibeheerschen, ondanks Moeders goede voorbeeld. Wie zal het verwonderen? Een volkomen meesterschap over zich zelf wordt slechts verkregen door herhaalden en lang- durigen strijd. Eens had hij zich ernstig onwillig getoond. Moeder roept hem bij zich. „Jan, zie je daar dien stok?".... „Ja," zegt Jan verlegen en schuifelt eenige passen terugBreng hem eens hier" gebiedt Margaretha. „Om wat te doen?" waagt Jan te informee- ren.... „Ja, jongen, er zitten zulke gekke streken in jou, ik dachtDat Moeder probeeren wou, die streken er uit te klop pen, hoefde niet meer gezegd te worden, want Jan had al heel ernstig beterschap beloofd. Zoo ging hel gewoonlijk. Dc stok kon bijna altijd in den hoek iblijven, omdat Mar garetha een verstandig gebruik wist te maken van andere minder gevoelige mid delen, vooral godsdienstige. Zij fïachtte haar kinderen b.v. van jongs af in te prenten het hoogste motief, dat aan al de handelingen van een Christen 'ten grondslag moet liggen: de Wil Gods. Zoo was het o. a. met de slipte gehoor zaamheid, die zij van hen eischte. Wat na en wat vandaag vérboden was, was ook morgen verboden. Bovendien gaf ze zelf net voorbeeld en gehoorzaamde aan haar eigen stiefmoeder even stipt als zij het zelf van haar kinderen verlangde. (3) Moeder Margaretha gaf het voorbeeld; als a'ie klagers over onze tegenwoordige jeugd eens begonen met een goed voorbeeld aan de kinderen te geven, wat zou het geklaag spoedig ophouden, gelijk we in het vorige artikel ook re-eds scihreven. Moeder Bosc-o wist bij de opvoeding ge bruik te maken van de godsdienstige mid delen. Haar zoon, de grootste opvoeder der 19e eeuw, volgde -hierin Moeders voor beeld, Een leerling van Don Bosco ver haalt het volgende: „Onlangs bezocht een Minister van de Koningin van Engeland een stichting van Don Bosco te Milaan. Hij werd in een ruime Zaal geleid, waar 500 jongens bezig waren met hun werk. De be zoeker was verbaasd over de groote stil zwijgendheid en oplettendheid en dat zon der toezicht. Zijn verwondering steeg, toen men hem mededeelde, dat soms in een heel jaar de orde niet noemenswaard verstoord werd en dat men geen straf behoefde te geven. „Hoe is dat mogelijk? Hoe legt gij dat aan?" vroeg hij den directeur en ge lastte zijn secretaris het antwoord nauw keurig op te schrijven. „Excellentie," ant woordde de directeur, „wij hebbten een op voedingsmiddel, dat U niet kunt toepas sen." „En dat is?" „Dat is een geheim, aan de Katholieken alleen bekend." „Geen scherts eerwaarde, op mijn ernstige vraag." „Ik scherts niet, Excellentie; nu Gij er ech ter op staat, wil ik U het geheim mededce- len, -dat in onzen Re-gel aldus is uitge drukt: „biechten en communiceeren, alle dagen de H. Mis bijwonen: alles wel te verstaan, met oprechtheid en ijver." „Gij zegt zeer terecht, Eerwaarde Pater deze drie opvoedingsmiddel-en» zijn buiten ons bereik. Kunnen ze echter door andere ver vangen worden?" „Ja, Excellentie, bij de eenen door den stok; bij de anderen door streeling van den hoogmoed en het eigen belang; bij derden door Wegzending." „Dat is vreemd" riep de Britsc-he Staats man uit, „de H. Mis of de stok. Ik zal dat te Londen vertellen." Van gevoelige tuchtmiddelen behoeft geen gebruik gemaakt te worden als men een verstandig gebruik maakt van andere vooral godsdienstige opvoedingsmiddelen. Wij herhalen nog eens: De gedachte aan Gods tegenwoordigheid is een der krach tigste middelen ter volmaaktheid en tevens oen uitstekend opvoedingsmiddel, wat he laas zelfs door Christelijke ouders en op voeders, al te dikwijls uit 't oog wordt verloren. Ouders en opvoeders, wendt dit groote opvoedingsmiddel toch met wijsheid aan. St. Gregoriushuis, Utrecht. J. BERGMANS. (1) Bisschop Von Keppler „Meer Vreug de". (2) Spreuken XIII, 24 XXIII, 14. R. K. Boekcentrale. (3) Een Spiegel voor Moeders No, 8 der opvoedkundige Brochuren-reeks, Uitgave R. K, Jongensweeshuis. Tilburg. EEN WETTELIJK DWANGMIDDEL. De „Nieuwe Tilburgsche Crt." schrijft In „Overijselsch Dagblad" lezen wij een aardig geschreven stukje over twee heeren uit Borne, die een buitenlandsche reis wil den ondernemen en daartoe op het stadhuis zich vervoegden voor de noodige papieren. De twee reislustigen hadden echter huh gemeentebelasting nog niet betaald en dus sprak de ambtenaar „eerst uw rekening in eigen heimat vereffenen en dan kunnen de heeren op deze papieren den streep passee- ren." Dat was een practisch dwangmiddel, want de heeren gingen terstond den gemeente ontvanger een bezoek tot betaling brengen en daarna ontvingen ze hun papieren reisbe- noodigdheden. Ook door den Staat-fiscus wordt dit dwangmiddel toegepast. De vraag is op welke wettelijke voorschrif ten dit dwangmiddel berust. Kan het bok nog uitgebreid Kan de gemeenteambtenaar ook andere diensten weigeren Zoo ja laat dan de overheid zich eens in herinnering brengen het woord van von Mohl in zijn Encyclopédie der Staatswis- senschaften „Ook bij het belastingsysteem moet alles vermeden worden wat het rechts- en zedelijkheidsgevoel van het volk kan kwetsen evenzoo plagerijen en in-dringen in de privaatverhoudingen, voor alles wan neer het resultaat in geen verhouding tot het onaannemelijke staat." Het is waar, tegenwoordig trekt de be lastingwetgever zich van deze overwegingen niet veel aan. De fiscus doorsnuffelt alles en hij grijpt ieder middel te baat om de belastingen te realiseeren. Alles goed en wel maar er is toch nog een wet ook, die aan ambtenaren grenzen stelt. Dezer dagen sprak een natuurlijk veront waardigd inzender in een der bladen over de „exploitatie" der belastingen. Dat was een woord, waarin tot uiting kwam wat velen gevoelen bij deze wijze, waarop soms de burgers aan de belastingschroef worden over geleverd. Het is moeilijk aan te nemen dat de over heid belang zou hebben bij dergelijke men taliteit van een deel van het volk. stand en vrijen wil op de allereerste plaats dient te gebruiken om God tc geven, wat Gode toekomt: lof en eer, dankbaarheid en gehoorzaamheid, in één woord: godsdienst. Met die verplichtingen jegens God hangt noodzakelijk samen 's menschen onver vreemdbaar recht tegenover wie dan ook om aan die verplichtingen te voldoen. Met dat recht treedt de burger de gemeenschap binnen. Het is geen recht, dat dc Staat hem geeft. Het behoort tot de oprechte „droits de Thomme." De Staat kan en mag niet anders doen dan dit recht, naast alle an dere natuurlijke rechten, te erkennen. En bij het handhaven der rechtsorde, hetgeen verder zijn allereerste taak is, behoort de Staat minstens evenveel zorg te hebben voor het veilig-stellen van de natuurlijke rechten, als voor de juiste toekenning en toepassing van hun benjamins, de positie ve rechten. Zoo zal een Christelijke regee ring, erkennend dat de burgers als men schen verplicht zijn God te dienen en te eeren, ervoor moeten waken, dat zij dit rustig kunnen doen en hun recht daartoe moeten verdedigen; waarin ligt opgesloten, dat zij gerechtigd is alles te weren, wat er naar streeft het uitoefenen van dien plicht en van dat recht tc storen; publieke en rechtstreeksche aanvallen tegen God toch zeker op de eerste plaats." In een artikel in „De Tijd", dat het bo venstaande tot opschrift draagt, schrijft Dr. Ger. Wagenaar C. M. ook over hel vloek- verbod. Wij lezen daarover o.m. het volgende: „Rechtsgrond om in te grijpen om een vloekverbod uit te vaardigen, om godslas tering strafbaar te stellen, is cr zeker De bewijsvoering is even gemakkelijk en be grijpelijk, als het eerste rekensommetje dat men op school krijgt. God is grondslag van eiken godsdienst. De godsdienst is mede grondslag van eiken Staat, minstens in de zen zin, dat bij de menschen, die zich door hun godsdienst laten leiden, ook het plicht besef ten opzichte van de gemeenschap practisch leeft en de godsdienst dus helpt van hen dergelijke, trouwe, nuttige burgers te maken. Wie daarvan meer wil weten, overwege eens ernstig van hoeveel nut het voor de samenleving is, dat de godsdienst de uitwassen van den hoogmoed en den wellust bestrijdt, de rechtvaardigheid en de naastenliefde bevordert. God en gods dienst vertegenwoordigen staatsbelangen van den allercersten rang en om redenen van welbegrepen algemeen belang is het gezag in den Staat dus volkomen gerech tigd te waken tegen alles, wat daadwerke lijk streeft naar het ondermijnen en neer halen van God en godsdienst in het be wustzijn of geweten der burgers en waar toe godslasterlijke taal en godslasterlijke daden stellig op de eerste plaats moeten gerekend worden," Zóó het vloekverbod motiveeren, kan zelfs een persoonlijk goddelooze en gods- dienstlooze staatsman, die het tenminste nog met de gemeenschap goed meent; want bovenstaande verdediging steunt al leen op redenen van nuttigheids-aards. „Voor regeeringen van christelijken huize treden er bovendien hoogere beweegrede nen op, voortvloeiend uit de absolute rech ten, welke God bezit ten opzichte zoowel van iederen mensch als van den Staat. In hoogste instantie dankt alles aan God zijn ontstaan en zijn bestaan, ook het mensch- dom, dat daarom alleen reeds zijn ver- CONTACT-COMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. Op Donderdag 11 October j.l. kwam de Contact-Commissie voor het Mijnbedrijf bijeen ter behandeling van onderscheidene voorstellen van de vakbonden. Een betoog van den Nederl. Mijnwerkers- bond tegen het opleggen van een verplich ting aan ongehuwde arbeiders om in ge- zellenhuizen te wonen, vond bestrijding, zoowel bij directies als bij de vertegenwoor digers van den Chr. Bond, die bedoelde ver plichting gewettigd achtten als maatregel tegen het kostgangerswezen. Een van den Nederl. Bond ingekomen schrijven, waarin voorgesteld werd een toe slag uit te keeren, van 30 boven de loo- nen Van September en van 10 boveo de loonen van October tot en met December werd door de directies onaannemelijk ver klaard. Zij merkten hierbij op, dat de door dezen bond overgelegde becijfering van de winsten der Limburgsche mijnen ever 1923 onjuist was. De afgevaardigden van genoemden bond wezen op de toezegging der directies, dat een verbetering in den toestand van liet bedrijf tot uitdrukking zou komen in deloonen, wat naar hunne meenitig niet voldoende was ge schied. Zij handhaafden daarom hun voor stel. De vertegenwoordigers van den Chr. Bond gaven te kennen, dat ook zij een grootere stij ging der loonen verwacht hadden en stelden de indiening van afzonderlijke voorstellen in uitzicht. Door de directies werd de meening bestre den dat niet aan de gedane toezegging zou voldaan zijn en betoogt, dat de loonen over de nog komende maanden van 1923 moesten worden afgewacht. In een beschouwing over den huidigen toestand der Limburgsche mijnindustrie wezen de directies op den reeds geruimen tijd absoluut onvoldoenden aanvoer van leege wagons. Indien er niet spoedig ver betering komt in dezen critieken toestand, welke reeds geleid heeft tot opslag van groote hoeveelheden steenkolen, staat te vreezen, dat tot gedeeltelijke stopzetting van het be drijf moet worden overgegaan. Ten slotte werd behandeld een van den Nederl. Bond ingekomen verdoek om in de maandelijksche loonstatistiek de cijfers voor elke onderneming afzonderlijk te vermelden De directies hadden, zooals reeds vroeger medegedeeld, hiertegen overwegend be zwaar. De veronderstelling dat de loonen over 1923 op een of meer mijnen onder het contractueele peil waren gebleven, wezen zij met nadruk af. GEBEDSACTIE EN DE ARBEIDERS BEWEGING. De Besturen van de Fed. der Dioc. R.K. Volks- en Werkliedenbenden in Nederland en het bestuur van 'het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie schrijven ons: Op initiatief van dien Ned. R.K. Vrouwen bond zal van 24 Ooiober tot 1 November een novene gehouden worden om van God den wereld-vrede af te smeeken. Een gelukkig initiatief voor een verheven doel. Wat kan men, werkens en zwoegens moe van de schijnbaar mislukte pogingen, welke zijn gedaan om tot oen werkeüjken vrede te komen, beter doen dan te gaan tot Hem tot Wien zich zoo hoopvol wenden zij, die be last en beladen zijn? De Katholieke Arbeidersbeweging, wier leden roo uitermate getroffen worden door den onmin der staten, adht zich geroepen haar lieden krachtig aan te sporen van ganscher harte deel te nemen aan de ge bedsactie in de dagen van 24 October tot 1 November. Honderd duizend harten zul len zich in die dagen verheffen tot God met de bede: „Heer, beziel regeerders en volke ren met zachtmoedige gevoelens, maak een einde aan de verdeeldheid, welke de vol keren verscheurt". En wanneer onze plaatselijke vcreenigin gen gelegenheid hebben, zullen zij, door het houden van een algemeene II. Communie, ongetwijfeld zorgen, dat het gebed van den arbeider, van de arbeidersvrouw en van hel arbeiderskind, luide opstijgt tot Hem, opdat door Zijn kracht in de -hel worde terug gedreven Satan en de andere booze gees ten, die tot verderf der zielen over de we reld -rondgaan. derotficieren, in hunne levensbelangen ern stig te schaden; wijzende op de dringende noodzakelijk heid dat geen maatregelen zullen worden genomen zonder voorafgaand overleg; dringt er bij de Regeering op aan dat, in dien tot salarisvermindering moet worden overgegaan: le. bij deze eventueel toe te passen ver mindering met de reeds toegepaste korting van 5 pet. op den bijslag van het militaire personeel worde rekening gehouden; 2e. dat het militaire personeel medezeg genschap worde verleend in de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken." HET 10-JARIG JUBILEUM DER M ANUF ACTUREN-IN KOOPVEREENIGIN G „ST. HOMOBONUS" TE R'DAM. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Op 13 October 1923 is het 10 jaar geleden dat de Coop. Inkoopvereeniging St. Homo bonus werd opgericht. Deze heuglijke formaliteit had plaats on der leiding van den rechtskundigen raadsman Mr. E. J. J. v. d. Heyden, in een bescheiden bovenzaaltje van café Kortman aan de Gel- dersche Kade. De Vereeniging telde toen nog slechts 9 leden en deze oprichtings vergadering gaf allerminst aanleiding tot op timistische verwachtingen; de belangstelling in de bijeenkomsten immers, was telkens geringer en geringer gebleken. Hadden aan den eersten oproep, uitgaande van de Mid- denstandsvereeniging „de Hanze" een twin tigtal manafacturiers gevolg gegeven, ier tweede vergadering, waar een voorloopig comité, onder Voorzitterschap van den lieer Ferdinand Meyer, werd samengesteld, wa ren nog slechts e en 12-tal belanghebbenden aanwezig, terwijl deze, de derde bijeen komst, door niet meer dan 9 manufacturiers werd bijgewoond. Operpvlakkig beschouwd werd het dus wel hoog tijd, dat de zaak spoedig haar be slag kreeg, want, op deze wijze voortgaan de, had men kunnen verwachten, een vol gende maal wellicht een vergadering van louter ledige stoelen te zien. Door deze overweging doet men echter aan het gehalte dier negen getrouwen tekort. Het schiftings proces was voorbij; een uitgelezen kern bleef; mannen met energieke doorzettings kracht en een gezond optimisme, die, te recht, vertrouwen hadden in de Voorzienig heid onder wier hoede zij hunnen arbeid stelden, maar ook in eigen kunnen en in de macht der saamhoorigheid, En terecht, hun vertrouwen heeft hen niet beschaamd en de resultaten hebben onge twijfeld nog hunne stoutste verwachtingen overtroffen. Thans, na tien jaren, is hunne vereeniging uitgegroeid tot een machtige, Roomsch Katholieke, commercieele organi satie, die haren omzet met millioenen telt; tot een instelling, die beschikt over een uit- gebreiden. staf personeel, een goederenbeurs die een-uniform op dit gebied mag heeten, die monsterzalen heeft in diverse plaatsen, een voorbereidingssysteem voor hare inkoo- pen volgt, dat zonder voorbehoud het beste uit het goede waarborgt en over een admi nistratie beschikt, die, met alle hulpmidde len der moderne techniek, zich volkomen heeft kunnen aanpassen bij de verstrek kende eischen, die de enorme uitbreiding en het uitzonderlijk karakter der zaken haar heeft gesteld. „St. Homobonus" telt thans circa 130 le den, die met hunne gezamenlijke filialen bij na 200 winkelzaken exploiteeren, waarme de zij hare vertakkingen uitstrekt tot in de uiterste hoeken des lands. De hoofdadmini- stratic is gevestigd te Rotterdam, de offer ten- en Beursdagen vinden in hoofdzaak plaats in haar filiaal tc Amsterdam. En altijd verder gaat nog hare ontwikke ling haar gang, ten zegen van hen die van de vruchten van haren arbeid genieten; want in hare breede ontplooiing is zij in derdaad ook geworden een sociale R.K. in stelling, voor den Middenstand van groote beteekenis. Door haar immers kan de mid denstander zelfs in nog gunstiger verhouding zijn zaken drijven dan het groot-winkelbe drijf, dat hen vroeger dreigde te verplette ren, door haar komt hij met bescheiden middelen tot de hoogst beschikbare resulta ten, ten profijte zijner afnemers en tot voor deel van zijn gezin. De Nederlandsche R.K. Middenstands bond heeft de beteekenis van instellingen als „St, Homobonus" voor den handeldrij venden Middenstand in al zijn branches meer algemeen ten goede te doen komen, heeft hij de Directie van St. Homobonus uit- genoodigd op het congres van 8 November a.s., te Utrecht een uiteenzetting te geven betreffende „Nieuwe vorm van Inkoop-Coö peratie." Waarmede den middenstand ongetwijfeld een uitstekenden dienst bewezen wordt! „ST. MARTINUS." Op IU October 1923 vergaderde het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Onder- officiersbond „St. Martinus" te Amersfoort, onder (neer ter bespreking van het in het voornemen der Regeering liggende salaris- vermindering op 1 Januari 1924 en de vast stelling van nieuwe bezoldigingsschalen per I Januari 1925. Na langdurige beschouwingen werd on derstaande conclusie vastgesteld, met be sluit, deze loe te zenden aan den Minis terraad, den Minister van Oorlog, de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en te plaatsen in de pers. „Het H. B, van den Ned. R, K. O. O. Bond „St. Martinus," den loden October 1923 te Amersfoort in vergadering bijeen; besprekende de door de Regeering i'n uitzicht gestelde salarisvermindering van 10 pet, per 1 Januari 1924, en de vaststel ling van nieuwe en lagere salarisschalen per 1 Januari 1925; erkennend den moelijken financieelen toestand, waarin Nederland zich bevindt- overwegende, dat geen offers van d-e lands dienaren behooren te worden gevraagd al vorens is komen vast te staan, dat door de geheele gemeenschap de lasten van den huldigen toestand gedragen Worden- overwegende, dat d>e onderofficieren een plaats onder de overige landsdienaren be hoort te worden toegekend, welke overeen- komt met de waarde van hun ambt; in aanmerking nemende dat de onderof ficieren reeds 5 pet. per 1 Juli 1922 en de pensioen premie ad 8'A pet. per 1 Januari 1923, die een deel van hun inkomen vorm den, hebben geofferd; constateert, dat de huidige levensstan daard geen verlaging van inkomsten- toelaat zonder betrokkenen, inzonderheid de on- of niet.... de actie voor de Godsdienstige belangen van het R.-K. Marinepersoneel moet krachtig voortgezet worden. Wat zult gij doen? DEVENTER,12 Oct. (Weekmarkt.) Boter le soort van f 4646)4, 2e soort van f 44— 45 per 20 K.G. Eieren van 11)4f 13 per 100 stuks. Biggen van f 2.753 per week ouderdom. Vette varkens boven 65 K.G. slachtgewicht f 0.90 per K.G. ENKHUIZEN, 12 Oct. Blauwe aardap pelen f 2.802.90, kleine 95 ct.bravo's f 2.10 uien (groote gele) f 2.402.70. drie lingen f 3.15—alles per baal (100 pond) siaboonen, enkele, f 0.65—1.40, dubbele fO.60-1.05 snijboonen f 3—3.40 per zak (30 pond) stoofappels 15—17 ct. per K.G. GELDERMALSEN, 12 October. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en omstre ken besteedde men heden voor courtpendu 10 ct., culemans 7 ct„ lensrood 18—18)4 ct„ zoete bellefleur 8—11 y2 ct., jodenperen 20 ct., honderdmark 12)4 ct„ zoete present 1 ct„ pippelingen 9'/,—llv, ct„ vaalsche peren 20 ct„ trosjesperen 20 ct„ herfstjutten 23 ct. herfstmaagde- 19 ct., goudpippelingen 9 V, ct., benderzoet 10-15 ct„ Jan Willems 12)4- \pr°" s ct., groenperen rT r,ein20et, 13 14)4 ct„ holgaten ct., kaneelzuur 14)416)4 ct„ calabassa peren 36—44 ct„ tnjntjes 27 ct., peperappe- w?„- ,ct", Fransche schijvers 14)4 ct., Williams duchesse 72 ct„ woudhuizers 8)4— 10)4 ct. Engelsche bellefleur 15)4—19)4 ct„ campervenen 2425 ct„ notarisappelen 11 ct., koningspippelingen 5 ct„ beurré Clairgeau 36 ct„ beurréperen 29 ct., prins Albert 14 ct„ Campagne zoet 8 ct„ honing- peren 23 ct„ oranje peren 10)4 ct„ Fransche bellefleur 16)417% ct„ koningsrood 16)4 ct„ huismannen 710 ct,, meloenappelen 12)4 ct., mispels 19 )4 ct„ goudreinetten 14— 20 ct„ bergamotten 2122 ct., winterjannen 2223 ct„ ijsbouten 22—25 ct., igrieselperen 22 ct„ wijnzuur 8è)4 ct., jasappelen 11 )4 15)4 ct., Nouveau poiteau 45 ct., wintervij- gen 32 ct., sterappelen 13)422 ct„ prin- cessenobels 619)4 ct„ kortstelen 13% ct„ suikerzoet 11)4 ct., brederodes 28 ct„ Gerrit Roelofsperen 11)4—14% ct., dubbele ben derzoet 1214)4 ct., diverse stoofoereti 1620 ct„ diverse handperen 2527 ct„, alles per K.G. eerste soortbellefleur 20 ct.Fransche bellefleur 21 ct., meloenappe-i len 18% ct., goudreinetten 2530 ct., alles per K.G. extra. Fabrieken gemengd kroet 2.80 gld.. zuurkroet 3.10 gld., zoet kroet 2.70 gld., alle'1 per 100 K.G. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht). Aardappelen. De handel in dit product is tot nog toe ver van levendig. Over 't algemeen valt de oogst mede, maar de prijzen zijn lager, fdan verwacht werd. Aan het station te Haps is men thans druk bezig met het inladen van aardappelen de prijs is aldaar f 3.50 per 100 K.G. Te Lage Zwaluwe werden de eigenheimers van den kleigrond, opgekocht voor f 3—3.25 per H.L. van 70. K.G. In Westelijk Maas en Waal is de oogstj van bravo's bevredigend. In N.-Brabant o.a.' te Chaam, komen handen tekort voor he* rooien de opkoopers besteden voor de rood star tot f 3 per 100 K.G., franco leveneret aan station. Granen en andere veldgewassen. Zoowel in de Betuwe als in de FTielerwaard was d' aanvoer, vooral van tarwe, ruim voldoend» voor de behoefte. Puike nieuwe tarwe kan op brengen f 11.2511.50, afwijkende kw. f 5 9.50, rogge f 6.606.75, gerst f 6.306.50, haver f 4.255, Walcherensche erwten f 14.5017 per H.L.duivenboonen f 19.25 1975, paardeboonen f 11.2511.50, kroom- erwten f 185022.50 per 100 K.G. Te Box- meer en in de naaste omgeving geeft de rogge; een zeer ruim beschot. Met den uitzaai van 't winterkoren is hier en daar reeds een begin gemaakt. Te Raamsdonk leveren de bieten tot 25.000 K.G. op per H.A. het suikerge halte bedraagt van 12 tot 16%. De leverings termijnen zijn met 98 dagen verlengd. Op vele akkers beloven de lupine en seradella veel, vooral op de heidegronden. In zaden is Taméfijke handelkoolzaad doet f 1821. Lijnzaad f 2023 per 100 K.G., maanzaad f 2223.50, karwijzaad f 4548 per 50 K.G, Zuivel en eieren. Ter markt te Nijmegen bestond de aanvoer uit 54 groote kluiten boe- renboter, die op de Waag fl.KF—1.12, te Zaltbommel uit ruim 700 K.G. die f 1.10 —1.28, te Tiel uit 30 K.G. die f 1.20—1.30 per pond opbrachten eieren stegen in prijs kippeneieren deden 911, eenden- 1011, kalkoenen 1012, gansen 1415 ct. pei stuk. Te Nijmegen werden verhandeld 78.000 te Zaltbommel 10.000, te Geldermalsenl4.00C te Tiel 70.000 en op de mijn te Roermond 450.000 voor f 8.7010.60 per 100. Vee. Op de Wijchensche markt stonden aan de lijn 230 paarden, 100 stuks 1 %-jarige, 40 veulens en 570 runderen paarden golden f 160260, 1 %-jarige f 150—420, veulens f 70210, siachtpaarden f 60130, dragende koeien f 240—480, dito vaarzen f 200—470, pinken f8090 le kw. ver vee 5762, 2e kw. 47—52 ct. per K.G.op de weekmark* te Oss deden hokkelingen f 80170, 20 zeu gen f 100150, 163 schottelingen f 3560, 131 manden biggen f 1220, schapen f 253 35 vette varkens ÖO84 ct. per K.G. in het Rijk van Nijmegen vette kalveren 50—52 ct. per pond, nuchtere dito f 1521, gras kalveren f 75lo5, vette lammerem, zeer gewild f 30—36. Wilden Wild en Gevogelte. Op de markten nan de aanvoer van wild toe hazen deden 1.56 2.30, houtsnippen 1.501.75 patrij zen 0.501.10, fazanten 1.802.30, wa tersnippen 4060 ct., jonge kippen 1.65— 2.30, oude dito ƒ0.851.25, hanen ƒ0'90 1.50, piepkuikens 6585 ct„ wilde eenden ƒ0.851, tamme dito 0.901.35, wilde lonijnen 7090 ct., tamme dito 0.902.25 duiver per paar 0.751.50, vette ganzen 3.50—4.50. Honing en was. In Gelderland is thans di prijs van boekweithoning 5565, beide 90— 95, tap-;060, pers- 4550, ruwe was 20 25, gesmolten was 7075, alles per pond ALKMAAR, 12 Oct. Granen. Ter markt waren aangevoerd 6077 H.L. als 1173 tarwi f 10—12.25, 231 rogge f 8.50—9.50, 1111 gerst chev. f 1011, 2332 haver f 8.2511, 311 boonen, paarden- f 11, duiven- f 2021. witte- f 40, 36 mosterdzaad, rood f 3738, geel f 1530, 12 blauw maanzaad f 43, 863 erwten, groene (groote) f 2630, id. (kleine) f 22—26, grauwe f 45—53, vale f 30—38, alles per 100 K.G. BREUKELEN, 12 Oct. Kaas. Aan di markt waren aangevoerd 156 wapens, mei te zamen 6596 stuks kazen. Gewicht pl.m 46.172 K.G. Prijs le soort f 57—60, 2< f 5156, gestempelde f 5262 per 50 kilo's, 's-HERTOGENBOSCH, 12 Oct. Boter, (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange» voerd 14.800 kilo. Prijzen f 2.022.26 1 kilo. LEEUWARDEN, 12 Oct. Granen. Tam Witte puike f 1010.75, roode puike f 10— 10.50. Haver. Witte puike f 89.50. Lijn zaad Witbloem f 2122, slagzaad f 1721, Kanariezaad. Friesch puik f 18.50. Erwten. Groene schokkers f 1623, groene kleine kook f 1821, alles per 100 K.G. Aardappe len. Borger f 30303.40, weinig handel. LEIDEN, 12 Oct. Vee. Aangevoerd 34 stieren, f 230475 105 kalf- en melkkoeien f 220480 536 vaae koeien f 165320 179 vette ossen en koeiln f 250670, f 0.80 1.20 per K.G. (schoon) 261 gras kalveren f 50155 7 vette kalveren f 45145, f 0.9C —1.60 per K.G. (schoon) 22 nuchtere kal veren f 7—21 324 vette schapen f 22—54, f 0.890.92 per K.G. schoon) 431 weide- schapen f 3346 747 magere varkens (voor fokkerij) f 20—66, f 0.72—76 per K.G. (le vend gewicht)1027 biggen f 8—17. Kaas. Aangevoerd 132 partijen le soov Goudsche kaas f 58—61, 2e soort idem f 52— 56 le soort Leidsche kaas f 6065, 2e soort idem f 5458 per 50 K.G. Handel in Goud sche matig en in Leidsche vlug. SCHENKINGEN AAN R.-K. KERKEN. Blijkens de Staatsbegrooting werden ge. durende het jaar 1922 de volgende legate en schenkingen gedaan aan R.-K. kerken. N. Brabant 34 schenkingen aan R.-K. ker. ken of wel 167,360 en 34 schenkingen aan liefd. instellingen of f 83,952. Limburg 16 50.884 9 34.316 Gelderl. 19 f 39.100 39 84.200 Zuidholl. 26 f 68.840 55 82.468 Noordholl. 33 f 175.760 46 f 281.850 Zeeland 6 f 7.498 2 600 Utrecht 14 72.300 10 22.600 Overijssel 14 113.680 5 3.650 Friesland 3 52.000 3 2.500 Groningen 1 80.805 In totaal bedroegen over het geheele land dc schenkingen aan R.-K. kerken 828.227 aan R.-K. liefdadige instellingen 596.137, te zamen dus 1424.364. R.K. UNIVERSITEIT. m Een convict voor priesterstudenten. Nader vernemen wij, dat de door hA Door], Episcopaat benoemde moderator aan de R.K. Universiteit, de Zeereerw. pater J, van RijckevoTsel S. J. tevens is belast met de opdracht om de vraag van het convict voor priesterstudenten te bestudeeren ei daarna een afgewerkt concreet voorstel daaromtrent aan het Doorl EniskoDaat in te dienen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13