STADSNIEUWS. SPAARNEBANK Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden, Leekepreeken. Zaterdag 13 October 1923 46ste Jaargang No. 14561 Ingezonden Mededeelingen Staking aan de gemeentetram ALLE BANKZAKEN oeposito-rehste de mode. liturgische Commissie in het Bisdom Haarlem. Ned. Reisvereeniging. VAN ONZE RECHTBANK. Onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. a 75 cents per regel. Nieuwe zaak. Douche-baden. Statuten. Verlof Drankwet. Beroepsbedelaars. Gevonden voorwerpen. Personalia. Vrije artsenkeuze ook voor armlastige patiënten. DAMMEN. m De Hanze. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem AGENDA (4 OCTOBER AGENDA 15 OCTOBER De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend Le abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f n 21 Per Kwartaal 3'.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3 53 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426 1748. Postrekening No. 5970. 2741 mEUIHE HAMLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. ebiedster over al wat ademt en een ziel nT- t ,h.ferselleres over alle schepselen; ter, s .E vors^n' voor wie alle geslach- geknield hebben en die zeker is van de "eh°orzaamheid barer onderdanen, p an^ e uereld zal bestaan, is de Mode. esteert niet, zelfs niet gij mannen, die M j1 n fdank vaT> ^en naam van Koningin ode altijd geneigd zijt aan de vrouw te 'en. Xijk eens naar dien zwierigen hoog- ciaar in (je kunstgeschiedenis, die zijne sc pelen met vuur en gloed verhaalt over de -maa volle, kleurrijke en kostbare kleeder- ac ten van vroegere tijdperken, die een ^"ra e' trekt tusschen het armoedige col- e- -ie en de stijve pantalon van onze tegenwoordige heetenmode en het fluwee- en wambuis, den kanten kraag en de lub- en aan de mouwen, de zijden kousen, dén I- en mantel van onze voorvaders. Maar e henzelfden docent den eigen middag avond in salon of eetkamer: hij zal zijn ^arte jaquet of zijn smoking en zijn stijven bo°rd sonde dragen sniale er eenige gewetenswroeging en niemand, die er aan denkt den vi onzer moderne kieeding te vragen: P iessor, waar zijn uw steek en uw degen? iemand toch heeft het recht die vraag te L ',^u' allen zonder onderscheid, zijn de L' s'avên en slavinnen van de Mode. veft het mannelijk deel der schepping geen recht om het zwakke geslacht teri dez slavi eemg verwijt te doen, toch die -ertnj een gradueel verschil. De man mag *JC aan de wet der Mode onderwerpen, de "ingende heerscheres behandelt hem toch voorzichtig en maakt hem het leven niet a' te lastig. In de lijn van zijn uiterlijk om hulsel d broek mag zij nu en dan een weinig veran- e,en, zijn jas wat korter of langer, zijn radicale wal wijder of nauwer maken, aan omwentelingen denkt zij nimmer; ■eel langzaam en geleidelijk wijzigt zij zijn 'ederdracht; tusschen twee scherpe con trasten in de mannelijke kleeding liggen ge- ^nlük enkele eeuwen. Maar niet zoo 'J de vrouw: zij staat aari alle grillen der ^0<fe bloot; haar behandelt vrouwe Mode a's een speelpop; in niets toont het schoone -slacht zóózeer hare zwakheid als in de gewilligheid waarmee het zich aan de dwin gelandij der Mode onderwerpt. Geen enkel tiaperk maakt daarop een uitzondering. We behoeven niet terug te gaan tot den tijd van de ijzeren keurslijven en de gepoederde pruiken. Herinnert ge u nog de vrouw 1913 met de ..bonnet d'ane?" Wanneer vrouwe Mode voorschrijft dat gij ezelsooren draagt, dan doet ge het immers gaarne en glim lachend? Toch is het ons niet te doen om Streng te zedemeesteren op dit punt. De zwakheid is zoo vergeeflijk en heeft zelfs are eigen bekoorlijkheid. Alleen is het goed ®n dan te erkennen, dat wij slavenke ten dragen, wier druk wij zoo weinig gevoelen; ons even aan den sleur te ont ken, de macht van de Mode over ons, te nt eden, haar rustig en zeker in de oogen p zien, haar Ie zeggen, dat wij haar heer- o.lappij slechts dulden, wanneer zij niet te r gaat met haar spel. Zulk een overpeinzing, zulk n rustig onderzoek kan uiterst heilzaam a^oraHe bekoelen, welke aan de nde vaak zoo dwaselijk wordt gebracht; ?a' ook de kracht geven om in bepaalde "ogenblikken het onverbiddelijk: neen! te doen hooren, wanneer de wufte dwingeland Onmenschwaardige eischen stelt. Welke is de 'onsterfelijke kracht van de Mode? 't Is hare wisselvalligheid en het ge- loof in haar onuitputtelijke originaliteit, Wanneer het ééne jaar het wachtwoord is geweest een strakke mouw en een stijve halsboord, dan komt een volgend seizoen het bevel: geen boord en een kraag, die over do schouders wappert; wanneer dezen zomer de beenen moeten gestoken worden ln een bekleedsel, dat rok wordt genoemd, XIII. maar niet anders is dan een nauwe koker van katoen of laken, dan zal het de volgen de lente heeten: een wijd uitloopende be kleeding over de heupen, met strikken en slrooken en allerlei opschik; van een padde stoel in het eene jaar verandert de Mode onze vrouwen in een regenton in het andere. De bakviscb volgt deze gewaagde evoluties met koortsachtige bewondering en zij is 't niet alleen, die 's nachts niet kan slapen, wanneer haar vriendin de nieuwste transfor matie heeft ondergaan, terwijl zij nog met haar „ouderwetsche" plunje loopt. Neen, ook haar oudere zuster, ja zelfs haar moeder voelt zich als een Laplandschè in de Am- sterdamsche Kalverstraat, wanneer haar rok haar tot op den voet valt en de nieuwste creatie niet verder dan tot even over de knie reikt. Maar laat zij in zulke oogenblik- ken eens even het oordeel van haar groot moeder vragen. Wanneer zij met haar nieuwste cape komt binnenstappen of een rok draagt met sterke rondingen zal opoe haar met een veel beteekenenden glimlach aanzien en zeggen: zoo kind, krijgen we weer de pelerines van 1840 of wel: de creno- line uil mijn verlovingstijd? En het oudje zal dan misschien smakelijk weten te ver halen van de dienstbode van haar moeder zaliger, die een houten hoepel van een vat had genomen en in haar rok had genaaid; en hoe het meisje beschaamd stond toen zij Zondags in de kerk tusschen de nauwe stoelenrijen wilde doordringen en haar nieuwste kleeding in elkaar voelde drukken met een knap, als een luchtballon, waaruit het gas ontsnapt. Dat kan tot nadenken zetten en herinne ren, hoe de vindingen van Vrouwe Mode lang niet onuitputtelijk zijn; dat zij zich tel- kens herhaalt en somtijds zelf gehoorzaamt aan weinig aesthetische eischen; dat zij zelf de bevelen van zijdehandelaars of laken fabrikanten volgt, wanneer deze met te groote voorraden zitten, andere te weinig verknopen, omdat de rokken te kort of te nauw zijn. Dan komt een nieuw bevel uil Parijs en de lieftallige toovenares, die de korte rok plotseling plooit tot pen lang en statig kleedt en wordt toegelachen om haar beminnelijke wispelturigheid en speelschcn geest, is vaak niemand anders dan een dik buikige groot-industrieel, die bij de mode scheppers met het rinkelen van goudstuk ken of met zijn vuist op tafel zijn wil heeft wéten door te drijven. Nog eens: wij willen het volgen der mode niet hekelen; het anders zoo grijze en eenvormige leven krijgt ook naar buiten wat toon en kleur, wanneer het schoone ge slacht bij ieder nieuw seizoen in haar uiter lijk omhulsel van verandering spreekt. Variëtas delectat; afwisseling is aangenaam, geldt nergens meer dan voor het uiterlijk, waarin wij ons dagelijks aan elkander ver- toonen. Maar dan otide^ deze voorwaarde: dat de slavernij der Mode niet anders wordt dan een juk. dat wij ons lot elkanders veraan genaming gewillig opleggen; dat wij ons bewust blijven van de ijdelheid en de nietig heid van de strenge voorschriften der mode bladen; dat wij ten allen tijde den moed in ons voelen, om ons niet aan de Parijsche wetten te storen, wanneer zij offers vragen, waaraan onze geldmiddelen of onze per soonlijkheid en vooral onze beginselen niet mogen voldoen. Wie de Mode aanziet met een zelfbewusten glimlach, van haar aan neemt en overneemt met vrijen wil, met eigen keus, zonder dwang of valsche schaamte, die blijft, zich zelf zonder voor het verwijt van „ouderwetsche" bevreesd behoeven te zijn; die houdt zijn geest vrij en zijn hart rein. In onzen tijd van emancipatie rnoest dit het eerste gebod zijn voor de waarlijk vrije vrouw! HÓMO SAPIENS. D. 11. Mgr. A. .1Callier, bisschop van aartom, heeft het volgende bepaald: Volgens den C 1. C. (Canon 1164, par. I) moeten de Ordinarii zorg dragen, na zoo noocrag ook den raad van deskundigen !e hebben ingewonnen dat bij den bouw en 'hel herstel <ler kerken onderhouden worden de wellen der christelijke overlevering en der kerkelijke kunst. Verder verbiedt dezelfde Loclex in canon 1279, dat in kerken en an dere heilige plaatsen ongewone beelden wor den geplaatst, tenzij deze eerst dóór den Or dinarius der plaats zijn goedgekeurd. Ein delijk dringt de Codex in canon 1296, par. 3 er mei ernst op aan, dat ook hij hel ver vaar "gen van de sacra sappel lex voor den ©eredienst zoowel de liturgische voorschrif ten als dr kerkelijke overlevering en de wet- ,'en der christelijke kunst zoo goed mogelijk worden onderhonden. Dientengevolge hebben Wij besloten eene Zjg. Liturgische Commissie op te nichten, die ter bereiking van bovenomschreven dóel- cui ton Ons met haar advies zooveel moge lijk zal Ier zijde staan. Zij bestaat uit de na- v.). gen:! r Zeer- en W cleerwaarde hieerèn: astoor L. ,1 Rpognnaris te Haarlem ais voor titel professor N .Appelman en professor WNo lel. beiden te Warmond; pastoor C. N. J. Meysing te Wassenaar en Pater A. W os sets S. J. van het St. Ignatiuscollege te Am- Sterdam. Alle Ons rekcniplichlAge besturen en alle F.F.. Hoeren Pastoors en Rectoren (ook van Oe Kerken der Religieuzen) zullen gehouden zijn zeer. tijdig (daar die Commissie zeker niet ni<eer dan Omi die twee maanden zal venga ge ren) aan <;kn H.E. Vicaris Generaal in te izenden niet alileen teekenin^en van kerken en kapellen, «elijk tot dusverre reeds tfescliied- de, nitaar ook van beeid'en,, se.lui'd'erijen en kostbare ben oevdigd'heden voor den open baren esrcrlieiisf Cdioopv-ont., monislrarrs. com muniebanken, kerkramen. enz. e.mz. en/ V Her si nadat de H. E. Vicaris Generaal (ge hoord de Commissie), zijn „nihil obslal" zal hebben gegeven, mogen de teekenin«en wor d-en uitgevoerd, resp. de beelden etc. in ker ken of kapellen worden geplaatst De kleine laxa. welke daarbij geheven zal worden, moet dienen tol bestrijding der on- vpmi ij d1 ijke onkosten Gedaan' le Haarlem, den 3 October 1923. De Bisschop van Haarlem, xv#. AUOUSTT-NUS JOSEPH US. (St. Bavo). Voor de leden van de Nederlandsche Reis vereeniging werd Donderdagavond in den schouwburg Jansweg een film-avond gege ven De schouwburgzaal was zoodanig be zet, dat geen plaats meer open bleek. Het programma was vol afwisseling. De eerste film bevatte een reeks schilder achtige watervallen. Een volgende film bracht de toeschouwers in Venetië, de „Ko ningin der Adriatische zee." Na een tocht door de mooie steden van Noord-Frankrijk konden de toeschouwers 't paleis Sans-souci met zijn schitterende om geving, het lievelingsbedrijf van Frederik den Groote, bewonderen. Dan volgde een tocht door de Beiersche hoogvlakten en reisjes met de Alpen-spoor wegen, waarna eenige prachtige opnamen volgden van Frankrijk's beroemde badplaats Biarritz. De film „Houtvlotten in het zwarte woud was buitengowon belangwekkend. Met een leuke truc-film „Een reis naar Mars" werd het eerste gedeelte van den avond besloten. Na de pauze kwam de voorzitter, de heer Sabel even voor het voetlicht en bracht eenige hartelijke woorden van dank aan den directeur van den schouwburg, den heer Smits, voor het aanbieden van dezen film avond. De films, .welke vertoond werden pasten in het kader der Nederlandsche Reis- vereeniging en daarom is deze vereenigind hem hoogst dankbaar. Hierna zeide de heer Sabel, dat de Neder landsche Reisvereeniging grooten dank ver schuldigd is aan Frankrijk's Gendarmerie, die zich bij de ramp te Saint Sauveur groo te opoffereningen getroost hoeft. Nu wil men de mooie gedachte verwe- De saak-Sch. in hooger beroep. De tandtechniker „handwerksman"Ver dubbelde straf gevraagd.Mr. Pauvvels pleit vrijspraak. Op een laat uur kwam tenslotte nog aan de orde de behandeling-in-hooger-beroep van de zaak tegen den bekenden tandtech niker j. G. S., door den kantonrechter ver oordeeld tot 14 dagen hechtenisstraf, we gens het onbevoegd uitoefenen der tandheel kunde. Beklaagde zou op 17 April mej. H. G. behandeld hébben, haar tandvleesch ver doofd en 3 kiezen getrokken. Beklaagd, ontkent.echter. Hij zegt, dat de behandelin is niet zoo erg als de actie voor de Gods dienstige belangen van het Marinepersoneel niet te kunnen voortzetten. Directie: Mr. Th. WESTERWOÖDT. Met 1 dag opzegging f/a Met 1 maand opzegging èrolongatiekoers. Met 3 maanden opzegging 51/, Met 6 maanden opzegging 4% Eén jaar vast 4i/2 °/u n j, (één jaar opzegging) 5°/» Spaarboekjes meS 4 °/0 rentevergoeding. zenlijken, om die helden daiik te betuigen en wel op een manier, de Nederlandsche Reisvereeniging (een organisatie van 35.000 leden) waardig. Daarvoor is evenwel jjeld noodig en te dien einde waren dames aan gezocht om op dezen avond een collecte te houden, waarvan de opbrengst naar Den Haag zal worden gezonden, om het hoofdbe stuur in de gelegenheid te helpen stellen, het mooie plan te verwezenlijken. De aanwezig'en befuigdeu luide hun in stemming voor deze woorden en nadat de dames waren rondgegaan, bleek dat een be drag van 107.21 bijeen gebracht was. De collectrices hadden dus voldoening van hun werk en mochten hartelijke dankwoor den van den voorzifter in ontvangst nemen. Hierna werd 't tweede gedeelte van 't no- gramma vertoond, dat bestond in een naar mooie natuuropnamen en een leuke come- die. Het was een succesvolle avond. Een ilink winkelhuis is de meer en meer tot winkelstraat zich ontwikkelende Cronjé- straat rijker geworden daarf tyanr ze op den iöen Scboterweg uitloopt. De firina H. Sc hindeier beeft er gisteren avond te 5 uur eene zaak geopend in Hee- ren-Modeartikelen, annex Dames- en Hee- ren-kleermakerij. Op dit goed gekozen punt moet een zoo royaal opgezette winkelzaak zeker de aandacht trekken en vooral helpen daartoe ook mede de smaakvol ingerichte étalages, die, zooals de voorraden in het magazijn, ruim voorzien zijn van alle nieuws, dat er op liet gebied van beerenmode te vinden is. Natuurlijk maakt deze openingsdagen de bloemensier hét geheel nog aantrekkelijker, en de blinkende toonbank- en kast'-vitrines doen het in den ruimeVi winkel wel. Den heer Schindeler, die met zijn Zuchneiders-dipioma (Coupeurs-diploma) van de Zuschileiders-Verein. te Keulen voor prima werk kan instaan, wenschen wij in zijne nieuwe onderneming van harte succes. In het Douchebadhuis aan den Kouden- horn zijn in de afgeloopen weck 318 baden genomen, in dat aan het Leidscbe'ptein 790 en in dat aan den Schotersingcl 912. De „Staatscourant" beval <fc statuten van de Nederialndsche V ereen i ging, al'hi er. gewijzigde Gladiolus- Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat is in gekomen een verzoekschrift van J. W. C- Verheul om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, ande.ren dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in de lunchroom, gevestigd in het per- cee.l aan den Jansweg No. 57.' Clinge Doorenboseh dicht io de „Tel.": Heel beleefd en onderdanig Staat hij bij n op de mat F.n vertett de tegenslagen Die hij zooa' heeft gehad. Ik had altijd good .mijn broodje, Vlijtig werkte ik altijd. Maar ik kwam in de misère Door de werk ekx wig he id. Ik heb zeven kleine binders Kn verdienen kan er géén. F.n mijn vrouw 'neefl. zenuwzinkings En een open linker been. En ik heb een maand geleden Zware maagbloeding gehad En nou kan ik niks verdienen, Toe meneertje! Geef me wat! 't Hooren van zóóveel ellende Maakt den sterkste wel eens zwak, Maar goed filantroop te wezen Ir. in onzen lijd een vak. Ik ga naar een goeden vakman, Ik ga naar den Armenraad, Die mij onderstaand rapportje Van den vrager lezen laat. Aangevraagde is een sloeber En bedriegen doet hij graag, Zijn speciaal specialiteltje Is een bloeding van de maag. Hij heeft zeven keer gezeten, Liegt met tact en met talent, t Zou ons niet verwond'ren als U Nummer drie en tachtig bent. Laat de linker hand niet weten Wal de rechter doet of Iaat. Charité bien ord'onnée moet Via onzen Armenraad. verricht is door den bevoegden tandarts Strak, die bij beklaagde werkt. Juffrouw H. G„ als getuige gehoord, ver klaart, dat Sell, het heeft gedaan. Het is niet door Stark gedaan daar is geen kwestie van zegt ze. Twee dagen later is ze weer teruggegaan, ze had een ontsteking in den mond. Sch. heeft haar „zwart goedje" op de tanden gedaan en een recept voor mond- spoeling geschreven. Desgevraagd verklaart getuige echter, dat er nog een ander in de kamer was, die in de krant zat te lezen ze weet uit nadere mede- deeiingen, dat die andere tandarts Stark was. Deze heeft zoowel bij het eerste als bij het tweede bezoek in haar mond gekeken en samen hebben hij en bekl. over haar geval gepraat Daarbij werd door Stark een dik boek geraadpleegd. Rechter Josselin de Jong zegt Vroeger hebt u yerklaart, dat die ander zich er niet mede bemoeide. Daar komt. u nit dus dp terug. Wie had de leiding Getuige Bekl. deed den boef, naar mijn meentng. Maar die andere hoorde ik zeggen: 't Valt me mee, dat je 'm eruit gekregen hebt. De verdediger, Mr. Pauwels, vraagt aan getuige Hebt u een moment tusschen beide heeren ingestaan Getuige Ja. Verdediger Herhaalde dat zich Getuige Dat weet ik niet. De andere kwam wel eens kijken. Verdediger Wanneer is. het overleg tus schen de beide heeren gepleegd? Getuige Voor het trekken van de kiezen. Rechter J. de. Jong Waarom bent u eigenlijk naar bekl. toegegaan. Getuige Op recommandatie van een an dere dame. Die beviel de behandeling zoo goed. Desgevraagd verklaart getuige nog, dat Sch. bij het tweede bezoek, toen er over de behandeling gesproken werd, gezegd heeft, dat getuige zich daar niet mede moest be moeien. Hij had gezegd Dat is mijn zaak. Beklaagde zegt, dat hij zich de woorden met meer precies herinnerd, maar stellig heeft bij gesproken in den zin van: dat is onze zaak. Bekl. heeft gezien, dat Stark de kiezen trok. Ik heb zelf de tangen aangegeven, zegt hij. i lieer B- O. Heijbiom, tandarts te Haar lem, 26 jaar, als getuige gehoord, heeft juffr. ~J' 1 sich gehad na de behandeling bij Sch. Hij heeft ontsteking geconstateerd en de behandeling was z..i. geschiedt met niet- sferile instrumenten en onoordeelkundig. Rechter Sluys Hoe kari u constateeren, dat her met niet-sterile instrumenten ge daan was Getuige Anders infecteert het niet. Rechter J. de Jong Kan ook bij goed trekken ontsteking komen? Getuige Ja. De officier van justitie Kon u zien, dat de behandeling niet door een tandarts was geschiedt. Getuige Neen. Officier Maar u meende dit te mogen conchideeren uit het feit, dat geen maat regelen genomen waren tegen de ontsteking Getuige Ja. Verdediger Zijn dezelfde, verschijnselen als bij juffr. G. ook mogelijk, als een tand arts de behandeling doet Getuige Ja, maar dan volgen maatregelen voor de nabehandeling. Verdediger Volgens hoogstaande des kundigen is het niet mogelijk uit te maken, of een onttseking door gebruik van onzui vere instrumenten is veroorzaakt. Getuige Ik heb ook gezegd, dat waar schijnlijk onzuivere instrumenten gebruikt waren. Verdediger Daar verzoek ik' acte van, want dat staat niet in het 'vonnis van den kantonrechter Daarna wordt tandarts Stark als getuige en (op verzoek van den verdediger) ook als deskundige gehoord. Hij herinnert zich niet meer, of hij de dame behandeld heeft. Hij houdt de stellige verklaring van juffr. G. vpor een persoorisverwarring. Getuige trekt gewoonlijk, als dit moet geschieden. Bekl. doet het wel eens onder mijn toezicht, zegt getuige en hij heeft er heel veel handigheid in gekregen en doet het heel goed. Of de behandeling met niet-sterile instrumenten Zou geschied zijn, is niet te controleeren. Het O.M. acht het vonnis van den kanton rechter goed gewezen. De straf acht hij echter onvoldoende. Bekl. is z.i. zeer ver keerd opgetreden. Hij heeft geen enkele bevoegdheid, geen enkel diploma en is als' techniker niet meer dan een gewoon hand werksman, wat spr. morgen ook kan wor den. Spr. meent, dat .ernstig moet worden opgetreden tegen het kwaad, dat dergelijke technikers stichten en acht 14 dagen hech tenis niet voldoende. Hij eischt een hechte nis straf voor den tijd van 1 maand. Mr. Pauwels betoogt in zijn pleidooi, dat oe beslissende vraag is, of beklaagde heeft getrokken. Zelfs wanneer de rechtbank de getuigenis van juffr. G. ten volle laat wegen, dan mag daarop nog geen veroordeeling volgen. Er is alleen de verklaring van deze juffrouw. Dat is geen beslissend getuigenis: een vrouw, bij een tandarts, in zenuwach- 'een toestand l Zij kan zeer goed zich zelf Snet en zeker werkend tegen Griep Kheumatiek influenza Hoofd- en Verkoudheid Zenuwpijn Toga! schridt aterk liet urine-zuut af en gaat zoodoende direct naar de brom der pijnen. Uit- stekend werkend tegen slapeloosheid. Dóór vele Doctoren en Klinieken ten. zeerste aanbevolen. Bij Bilt- Apothekers en Drogisten verkrijgbaar a t 0.80 en t 2.— Imp. A. AMEYE, A'dam. wijs maken, dat Sch. het heeft gedaan, maar beslissende waarde mag daar niet aan ge hecht worden. Ze komt nu trouwens al ge deeltelijk op haar vroeigere verklaring terug. Spr. protesteert tegen de verdenking, door het O.M. bij het kantongerecht en bedektelijk en licht ook weer door dit O.M. tegen de oprechtheid van tandarts Stark geuit. Spr. vestigt voorts de aandacht op een schriftelijke verklaring van den lector in de tandheelkunde aan de Rij ksuniversi- teit te Utrecht, de Vries, die mededeelt, dat later niet te constateeren valt, of de be handeling met onzuivere instrumenten ge schiedde. Pleiter meent, dat niet alleen geen verzwaring van straf moet volgen, maar integendeel vrijspraak. Deze zaak heeft zeer de aandacht getrokken in vakkringen. Al zijn de technikers, aldus spr., volgens het O. M. maar gewone handwerkers gelijk tim merman en metselaar, zij hebben toch ook rechten, en daarvoor strijden zij. Spr. wacht met vertrouwen het vrijsprekend vonnis af. Uitspraak 25 October. TE WISLEY BEKROONDE DAHLIA'S. De Dahlia-Commissie van de Royal Hor ticultural Society heeft o.m. aan de vol gende Dahlia's het Getuigschrift van Ver dienste verleend: (dat alleen wordt toege kend aan Dahlia's, die een iaar op den Proeftuin te Wisley zijn opgeplant op ver zoek der Commissie zelf. Pioen Dahlia Ve suvius (K. Velthuijs, Hillegom), Rosette Da hlia Glow (J, Cheal and Sons, aanwinst W. Thoolcn Hzn., te Overveen) en Pioen Dahlia 'Wake up |H. Carlée, Heemstede). Terug' te bekomen bij: Korrenga, Bron- stec-weg 16, Heemstede, bril in étui; J. Pie- ke, Gr. v. Wiedstraat 21, gummi bal; G. der Kinderen, Ged, Voldersgracht 7, breikous; Kennel Fauna, Parkkian: zwart met bruin hondje, gebracht door Pigge, Gen. Cronjé- straat 108rd.; grijs-witte kat, gebracht door Smits, Klerksteeg 14A; De Klarie, Teylerstr. 85, hondenhalsbandje met penning; Schijf, H. v, Alphenstraat 36, manchetknoop met monogram; TH. Nieuwenhuys, Wagenweg 46, jongenspet; Politiebureau, Smedestraat, bruine tasch, gev. ong. half September 1923; P. Snel, Spaarne 24, voltmeter; Politiebu- De heer B. de Vries, van 's-Gravenhage, is benoemd als hoboïst bij de Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Te Amsterdam zijn geslaaigfl voor liet examen vrije- en orde-oefeningen de heeren J. van '1 Veer, G. Koch en .1. Bcrqackpr. alhier. DE VERORDENING VAN HAARLEMMER MEER WORDT GOEDGEKEURD. Op voorstel van H. en W. heel'l de ge meenteraad van Haarlemmermeer- in de maand Januari 1923 een geheel nieuwe ver ordening vastgesteld lot regeling van de ge neeskundige armenzorg en tol 'herziening van de instructie voor de gemeen!e-:genees- lieeren en gemeente-vroedvrouwen. In deze regeling 'is geprobeerd het begin sel ider vrije artsenkeuze, ook voor Haar lemmermeer, in toepassing te brengen. Hiertegen, waren bezwaren ingebracht: door het bestuur van de 11 ui sar I sen organisatie te Utrecht, welke dezer dagen in. openbare ver gadering door Ged. Stalen zijn verhandeld ge worden. De Huisarts envereeniging had zich niet doen vertegenwoordigen, terwijl de burge meester nrr. A. Slob aanwezig was om het verdedigen. standpunt van den grsmeenleraad nader le Naar wij Ihans vernemen, hebben Ged. Staten in beginsel besloten de verordening goed te keuren, behoudenis het aanbrengen van enkele kleine wijzigingen. Ged. Slalen hebben echter geen bezwaar tegen het beginsel der vrije arlsenikenze. De Haarlemsche Groepenwedstrijden. Woensdagavond j.l. werden in het club lokaal der „Damclub Haarlem" de volgende partijen gespeeld lste Klasse. G. P. Heek wint van P. Warnet. H. M. Sprokkelenburg remise'met D. van Wamel. 2de Klasse. J. Wielenga wint van Carl Leibrandt, Jac. Roose Jr. wint van Ph. F. Amelune. 3de Klasse. W. J. Bosman wint van J. J. Aufderheide. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan organiseerde de „Haarlemsche Damclub" verleden jaar seriewedstrijden, waarin o.m. de Amsterdamsche Damvereeniging „Ge zellig Samenzijn" en het „Damgenootschap de Zaanstreek" mededongen. Deze beide Vereenigingen kwamen toen in de finale voor den derden prijs en kwa men overeen dat de uitslag van de door hert te spelen competitiewedstrijd gelijkertijd zou gelden voor bovengenoemden prijs. Nadien ontmoeten beide tientallen elkan der 2 X in de competitie, doch beide malen was een gelijk spel In deze week d' l^ct dor resultaat. de Amsterdamsche Damvereeniging „Joseph Blankenaar" ge organiseerde wedstrijden voor hoofdklasse tientallen kwamen beide Vereenigingen in de finale uit, met het resultaat dat het Dam genootschap „De Zaanstreek" erin wist te slagen „Gezellig Samenzijn" te slaan met 119, waardoor „De Zaanstreek" dus te vens beslag wist te leggen op bovengenoem den 3den prijs. Het is den Haarlemschen R. K. midden standers natuurlijk reeds gebleken, hoe da Hanze" hier in Haarlem met nog meer ijver en nog intensiever dan voorheen arbeidt, om de belangen harer leden op de beste wijze te behartigen op de eerste plaats en vervolgens om de vereeniging tot meerder groei en bloei te brengen. Dit mag tot bijzondere verheugenis stem men. De „Hanze" toch is een krachtig mid denstandslichaam, dat den steun verdient van alle R.-K, middenstanders. Want waar toch zullen hun belangen beter gediend wor den dan juist in een R.-K. vereeniging, uit sluitend voor hen bestemd? De afd, Haarlem is nu dus eens extra aat het werk getogen. We behoeven niet meet op te sommen datgene, wat de laatste weken reeds vermeld gestaan heeft in het aparte Hanze-hoekje in ons blad. Een iedei heeft er kennis van kunnen nemen. Uit die vermelde werkzaamheden spreekt een streven van bestuur en reorganisatie-com missie, den Haarlemschen .middenstand te steunen en te helpen. Natuurlijk de Roomsch-Kathölieken onder hen op de eer ste plaats! Doch ook de belangen der an deren worden niet vergeten, getuige de ini tiatiefneming tot de oprichting van een Mid- denstandsraad. Eendrachtig samenwerken van allen op gebied, godsdienst noch politiek rakende, is het beste middel, een flinken middenstand te Haarlem te verkrijgen. Wat tot nu toe, in dit kleine tijdsbestek, bestuur en reorganisatie-commissie geza menlijk gedaan hebben, mag alle goeds voor de toekomst doen verwachten. Barometerstand! 10 iiiir v.m;: 744. Vooruit, j OPGAVE VAN: PROGRAMMA. Voor 14 October 1923. R. K. Sportpark, Molenwerfslaan, Heem stede, 1 terrein R. K. V. Z. I—Beverwijk II. 2 -terrein Victrix IConcordia II. 3 terrein Geel-Wit IDamiaten II. 4 terrein S. D, S. IISantpoort II. Alle om half 3 uur. 3 terrein Geel-Wit IIIGeel-Wit IV 1 u. Gem. Concertzaal Henri ter Hall's revui „Nou, nou!"8 uur. Stadsschouwburg Gastvoorstelling var Alexander Moïssi-Jedermann half 3. Atlanta. Zijlstraat. Bioscoopvoorstel ling. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variétc-voorstelling, Melkinrichting, voorheen v. Bruggen Den Hout Strijkorkest. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Mati- née en Avondconcert. Zijlstraat Bioscoopvoorstel- Socïëteit „St, Bavo" „Ons Genoegen" 8 uur R. K. Bevolkingsbureau vaat S— 10 uur. Hanze-gebouw -R. K. Jongevrouwenbond; van half 89 uur declamatie en tooneel „Zangkunst" 8 uur. Stadsschouwburg Nationale Opera t uur. Atlanta. ling. Luxor-Theater Groote' Houtstraat 135 Bioscoopvoorstelling. Museum V. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistiscbe kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdags Zon- en Feestdagen, toe- gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek fansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van bo'eken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 48 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg IS en de fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijl- weg 88. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. Groenmarkt 22. woensdag van 79 uur.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1