ELCK WAT WILS. De Vlootwet. Sigarenyerkoop in Drankver- gunnings-geiegenheden. Haarlemsche loopjongens. Tram vertraging* Het oude liedje. Luxor-Theater. Personalia. Artikel 40 van het Bezoldigings besluit. Het in huurkoop geven van kachels door de gemeente. Het Palestrina-koor. TÖÜHEEL De Indische graftempel. Het Nut van 't Algemeen. Barbiers en Kappers. UIT UITREK. HEEMSTEDE. SCHOTEN. OVERVEEN. Lezing Eiien ftusse. WIJK-AAN-ZEE. LïSSE. HITSTE MIEUWS, iiliMiB MIEUWS. 11KI m MERHE1D. Telegrapliiseh Weerbericht. fliSTERSARSSSHE BEURS. 'Ingezonden.) «BCtMnSHM "en k-rt woord ter beantwoording van de repliek van den heer Ten Berge. lot bewijs van de doelmatigheid van de voorgemelde vloot citeert de schrijver de meeninj; van eenige autoriteiten, waaronder in het öszonder die van den Vice-Admiraal Gooszen. Commandant der Zeemacht in Ned.-ln;hë en hij onderstreept het citaat met de bijvoeging, dat wij hier te doen he ober. met een „verantwoordelijken des kundige". ooraf deze algemeene opmerking: Wan- n .ei men veilig kon bouwen op bet juiste inzicht ven „verantwoordelijke" autoriteiten m het algemeen, dan was er ook geen reden, waarom men zou hebber, kunnen twijfelen aan dat juiste mz:;ht bi; de opeenvolgende nmisters van Marine, die ons in de laatste jaren verblijd hebben met hunne opeen volgende Marineplannen. Niettemin heeft de ervaring geleerd, dat die opeenvolgende .juiste inzichten minder juist bleken. Kan 3e heer Ten Berge nu begrijpen, dat ik niet neer voetstoots cp gezag geloof? Dit in het algemeen, wat zegt nu de heer Gooszen? vlij acht voor de voorgestelde vloot drieër- e; taak weggelegd: 1. bescherming van Indië Cgen een directen aanval; 2. handhaving -'an de neutraliteit van Indië: -3. handhaving 'an de rust en orde in den archipel. Met ::et laatste punt beginnende, merk ik >p, dat v«or po!itie-diensten een scheeps- uacht met onderzeebooten als kern niet oeunaüg is, omdat die onderzeebooten voor ter. geheel andere taak gebouwd, te deli- van constructie en te duur in exploi- atve zi;n. Voor de kruisers en torpedojagers e'dt in mindere mate hetzelfde. De eerste taak: bescherming tegen een nrecten aanval, acht de heer Gooszen niet itvoerbaar wegens de zwakte der vloot, naar hij rekent op een bondgenoot. Daarin I-Cu nij groot geli;k; die bondgenoot zal :ich spoedig genoeg aanmelden. Maar de ieer Ten Berge begrijpt toch wel, dat die Jondgenoot niet komen zal om ons te ge neven. maar ten eigen behoeve, n.l. om een rcaedingcr te beletten zich met onzen ircr.ipe! te verrijken? En de schrijver zal 3an Inch ook wel begrijpen, dat die bond genoot aat doen zal, ook zonder dat hij gezelschap krijgt van onze twee kruiseVs, orpedobcoten, onderzeebooten enz.? Waar- oe dan de vloot? Nu de handhaving van de neutraliteit, vaar mijne bescheiden meening, kan een scheepsmacht, welke niet in staat is een iuecten aanval af te weren, evenmin de ïeutraüteit handhaven. Immers dit laatste Jeteekent niet hier of daar de vlag vertoo rn en te protesteeren tegen mogelijke on- jcscheidenneden; neen, het beteekent even- ueei verhinderen, dat een vreemde vloot feöruik maakt van ons territoir. Waar een -pging tot schending van onze neutraliteit uiteraard niet zal plaats hebben met een nferieure scheepsmacht, is het duidelijk, dat vu deze evenmin kunnen voorkomen, als ■vil een directen aanval zouden kunnen af slaan. Ik zou zelfs durven verklaren, dat de landnaving der neutraliteit in een uitge strekt gebied, als onze Oost-Indische Archi pel, moeilijker taak is, omdat men in dit geval gehouden is de scheepsmacht te ver leden. De conclusie moet dus luiden, dat de voorgestelde vloot voor politiediensten te groot^ en te kostbaar en voor de handhaving van Indie s zelfstandigheid en neutraliteit te zwak is. Een andere taak is mij niet he iend. Zei ik dus te veel, toen ik mijn vorig stuk besloot met: weg met een weermacht, die niets afweert en een assurantiepremie die niets assureert? MR. F. VORSTMAN. oor zoover dit mogelijk is, met een vloot, waarin de enkele kruisers de eenige eenheden vormen, welke ver van hun basis kunnen opereeren. Een request aan den Gemeenteraad. Door den Nederlaiulschen Bond van' Ta- baksvergur.ninghouder^ is aan verschillende gemeenteraden, o.m. ook aan dien van Haar lem. een request gezonden. Dit request houdt o.m. in dat de sigaren winkeliers sl and niet alleen door de huidige itijdsomstanidiolhedfeji zwaar wordt getroffen, doch ook door dte ontduiking, welke drank- vergunninghouders plegen ten opzichte van de verordening op de winkelsluiting, door na bet sluiten dejr sigarenwinkels; in onbeperk- ic; hoeveelheden, allerlei rookwaren te ver koop-en. Het request verzoekt den gemeenteraad door liet verbieden van den verkoop van ta baksfabrikaten ii\ dranifcvergunning-gelegen- lieden de vereeniiging te willen steunen. .71 ij de politie is aangifte gedaan van dief- ua! van f 10, gepleegd ten na dee] e van de v> iiii.eiierster v. Z., door haar loopjongen P. B. De 17-jarige knaap, wonende te Santpoort, is aangehouden en bij het onderzoek heeft de jongen bekend, dat hij m de laatste 4 weken ten naden ie van zijn patrones een bedrag van ongeveer 70 heeft ontvreemd Gisteren ontstond door een defect aan de sroom geleiding een vertraging op de lijn der V Z. H.T. M. Het oponthoud in het tramver keer duurde ongeveer 25 minuten. Doordat op de Kleine Houtbrug een .wagen, beladen met steenen, door de wielen was gezakt, ondervond ook de „Ceintuur" tenigen lijd vertraging, Gisteren kwam een tweetal heeren per auto voor de woning van K. P. J., alhier, die met verlof uit Indië is. De „heeren" hadden 24 coupons stoffen bij zich. J. liet zich bewegen de coupons te koopen voor een bedrag van 1200. Bij taxatie bleek echter, dat hij ze onge veer 60% te duur had gekocht, In het veelzijdig allerlei van het nieuwe programmat, dat Luxor zijnen bezoekers •biedt, vmdt iedereen wat van zijn gading. •F.r zijn fraaie natuuropnamen: het Bois de Boulogne en Het leven der vogels. Wie van hart ophalen aan no. 4, Worstenkoning', en no. 5, Brullende leeuwen. De titel van dit laatste nummer doet heel wat vermoeden, maar hoe verder de film afdraait, hoe meer men weer tot kalmte komt. Het Journaal brengt de jongste actualitei ten, waaronder de :350ste herdenking van Alkmaar's ontzet met bijzonder fraaie opna men op het vorstelijk bezoek betrekking heb bend. Ook van de h-Oc.tober feesten te Lei den worden ons enkele projecties vertoond. De Mail Express is het hoofdnummer voor de nieuwe weet., sensationeel sport-drama in aclen, vervaardigd door de Fox Filmfa briek. Een werk, spannend in zijn opzet, ge- riurfd-Amerikaansch. Er zijn momenten, waarin men zijn adem inhoudt en de ver warring en verbijstering, vooral legen 't kind, zoo groot worden, dat men goed moet toe zien, om niet den draad te verliezen, zóó snel wikkelen de gebeurtenissen zich af. Dit hoofdnummer geeft een groote ver scheidenheid van projecties, waaronder een fraaie serie betrekking hebbend op de wed- rennen. Voor het diploma A. van het examen voor Pitman's Stenografie en Machineschrij- ven staagden de heeren: A. J. van Zanen en G. Gassée, alhier. v oor het examen Machineschrijven slaaf den. de heer C. Cassée, en de dames C. de Zaayer, J. T. v. d. Mei, A. Serphos en M. U. H. Ducrót, alhier. De aftteeKngen Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap, de Ver eeniging van Hoofden van Scholen, van de Vereeniging voor M. U. L. O. en van de 5 creemging van Gymnastiekonderwijzers mekten gisteravond een vergadering, waarin besproken werd de intrekking van art. 40 win l,ct Bezoldigingsbesluit. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering zich te gen de intrekking uitsprak. GEVONDEN VOORWERPEN. Hoevens, Jansstraat 44a. rood, Grijze cein- tuur ,H:. Bakker, Landzichtlaan 18, Etui met schrijfbehoeften Kennel Fauna Park laan Smoushond, gebracht door Scholte, t Krom 16 rood, Bastherdershond ge bracht door v.d. Kort, a v. Alphenstraat 25; Grijze kat gebracht door Hengeveld, Glasbla zerstraat 7 Zwart-wit katje gebracht cloor Mevr. Nuss, Kinderhuissingel 68 Grijs wit katje gebracht door Mevr. Nuss, Kinder huissingel 68 Grijs-witte kat gebracht door Mevr. Klerk, Kinderhuissingel 64 Politie bureau, Smedestraat, 2 paar dameshand- s.™en1;n E>. Scholte, Badhuisstraat 34, Medaille I uinbouwvereeniging Wisbrun Liffmann, Anegang, 2 Damesparapluie's Stam, Harmenjansweg 82 P, Bruine dames- portemonnaie B. v. Raalte, Dubbelebuurt 28 Hondenpenmng Sobel, Olieslagerslaan 28 Damesportemonnaie C. Bruin, Vaartstraat lz, warte sokken Vroom éc Dreesmann, V eerstraat, 2 KinderschortjesAsselbergs, Kleverparkweg 126, Vulpenhouder. De R.-K. Kachelhandelaren hebben giste renavond in het Hanze-gebouw vergaderd onder leiding van den voorzitter der Re organisatie-commissie der Hanze. Na een za kelijke inleiding van den voorzitter, welke in korte woorden het doel dezer bijeen komst uiteenzette, werden door de verschil lende aanwezigen bun meeningen geuit en werd de conclusie aangenomen: dat het de taak van den Middenstand is kachels, gasfor nuizen, enz. te verkoopen en dat getracht moet worden de gemeente hiervan te over tuigen en eerbiediging te verzoeken voor de rechten van den bestaanden haüdeldrijven- den en industrieelen Middenstand ter plaatse; dat het op afbetaling verkrijgbaar stellen op zich zelf reeds veroordeeld moet worden, daar gelegenheid wordt gegeven, dat de afnemers koopen sluiten boven hun fmantieele draagkracht gaande. De voorzitter, de meening der vergadering gehoord hebbende, dankte de aanwezigen voor hun opkomst en gaf de toezegging, dat bovenstaande zaak ten spoedigste bij den Middenstand in behandeling zal worden ge nomen. In de ledenvergadering van het Palestri na-koor, onder leiding van mevrouw Craan- dijkSchuyl, werd de vraag gesteld of het niet beter was het koor op te heffen, daar velen niet geven om de oude kerkmuziek en ze niet kunnen waardeeren. Besloten werd door te gaan. Het koor heeft bewezen, dat het reden van beslaan heeft. In het al gemeen was men het er over eens, voortaan twee concerten te geven in de Groote Kerk, één in Mei en één in October, terwijl nu en dan eens een uitvoering kon gegeven worden in een buitengemeente. Aan den dirigent zal verzocht worden een weinig variatie te brengen in de programma's. De penningmeesteresse, mevrouw B. Tadema Kremer, liet een financieel verslag circulee- ren, dat er zeer gunstig uitzag. Het voorstel slechts één concert te geven, werd niet aan genomen, met het cog op de donateurs. Ten slotte wérd besloten a.s. Woensdag weder de repetities te beginnen. „Als de jonge wijn bloeit". Gisterenavond gaf „Het SchouwtooneeF' 'n eerste reprise van Björn stern Bjömson's laatsle blijspel, dat verleden Zondag voor '1 eerst hier ging. Dit rake, levensechte werk met zijn bij zonder gevoelige momenten wist in deze prachtig doorvoelde weergave het armzalig weinigje publiek tot een begrijpelijk enthou siasme te brengen. Vooral Ko van Dijk als Wilhelm Arvik gaf hier weer, al mist hij soms het door den schrijver gewenschte temperament, prach tig spel als de dichter, de musicus van voor 15 jaar, met zijn met zijn diep, overbruisend sentiment, met zijn klaren blik in het leven, die hij alleen niet te uiten of vorm te geven weet. Mevr. Willi, v. d. Horstv. d. Lugt Melsert als Arvik's echtgenoote, dë bij hem zoo pas sende vrouw, die door wat onverstand, ach teloosheid, hun beider geluk bijna verknoeien gaat, gaf prachtig, gaaf spel, vooral daar, waar de gevallen slag haar den toestand in zien doet. Maar ook Co Balfoort als Proost Hall, Lies bet Sanders als zijn dochter Atvkla, en de andere meisjes sloten goed aan en de vcr- eenigde regisforisehe inzichten van Dr. Her- bert Kranz en Adr. v. d. Horst bleken in deze beide opvoeringen iets bijzonders tot stand gebracht te hebben. Zulk werk verdient meer belangstelling van de zijde van het publiek. Misschien was „Nou, nou" dezen avond girooler attraclie. In „Atlanta" aan de Zijlstraat draait deze week het machtig-grootsche filmwerk „De Indische Graftempel." Dit werk, vol van schitterende monteeeing en ensceneering, boeit van het begin tot het einde. De ge heimzinnige macht der Indiërs komt er zoo prachtig in uit, dat men* zelf onder den in druk van het mysterieuze komt, We zullen ons er niet aan wagen, den inhoud te schet sen. De beschrijving zou te zwak zijn voor deze buitengewoon interessante film. We durven „Atlanta" in de komende weck druk bezoek voorspellen! In <le gehouden vergadering van de ge noemde maatschappij werden in -de vacatu res, ontstaan door hot overlijden van de hee ren H. C. Krauss en J. Ratelband en liet bedanken van de heeren O. Reinders en G. F. Snijders gekozen cte heeren R. Fontein', G. W. Hi. Daniels, 'M. J. van Benthem Jut ting en P. F. de Bordes. In de commissie van de kweekschool voor onderwijzeressen werd wegens periodiek af treden, de heer R. Zujidema herkozen. Dc verslagen van d'e school voor volwas senen, van de kinder leeszaal, van de volks bibliotheek en de kweekschool voor onder wijzeressen werden goedgekeurd. Besloten werd tot opheffing van de school voor volwassenen en aan het hoofd daar van een' gratificatie te verleeroen. De Nuts- kweekschool zal overgebracht worden naar het huis van mevrouw Enschedé aan de Ra- zepaterslaan. Tot hoofd van deee school is benoemd de heer R. Zuidoma. Donderdag 11 October j.I. hield de afdee- iing „Haarlem van den Nederlandsc'hen Barbiers- en Kappersbond haar 23ste jaar vergadering in de bovenzaal van het café Aupers, Zijlstraat. Deze vergadering, welke druk bezocht was, nam met genoegen kennis van het fait, dat, alhoewel dit bedrijf in dezen tijd haar aandeel in de malaise niet ontgaat, dit niet gezegd kan worden, voor zoover dit het organisatorisch verband betreft. Jaarver slagen van secretaris en penningmeester be wezen, dat er van achteruitgang der ver eeniging geen sprake was. De vergadering hechtte tevens haar goedkeuring aan de door het bestuur in genomen positie van behartigen en bewaren van de belangen der leden, in dezen tijd, speciaal bedoeld tegen de gevaren van po gingen tot verslechtering, waar die zich kunnen voordoen in den vorm van bijv. van een aanval op de winkelsluiting. Het afgeoopen jaar deden zich verschijn selen voor van dien aard, en de resultaten van een gedanen oproep aan voorstanders van wettelijke winkelsluiting, gaf het be stuur de verzekering, dat er onder de win keliers wel voorstanders van deze sluiting zijn. Het bestuur is thans samengesteld uit de de heeren: H. J, Langeman, le voorzitter; J. Th, Heyselaar, 2e voorzitter; N. J. Vos, le secretaris; G. de Jong, 2e secretaris; W. van Amstel, te penningmeester; D. de Vos, 2e penningmeester en J. A. Hessels, com missaris. Het bestuur kreeg machtiging, dezen win ter verschillende cursus-vergaderingen te beleggen over door het bestuur te regelen onderwerpen. Een der eerste cursussen zal handelen over huidziekten, door een huid arts te houden; HOCKEY. Men deelt ons mede, dat de hockeydag van Zaterdag en Zondag niet doorgaat in verband mei den slechten toestand vafl de terreinen. Gemeentezaken, B. en W. stellen voor te verhuren aan G. H. Slobbe een stukje tuingrond aan de Prinsenlaaai, ter grootte van 145 vierk. M., tegen een huurprijs van 5 per jaar. B, en W. stellen voor te benoemen tot onderwijzer aan het vervolgonderwijs aan de openbare lagere school, den heer A. C. Boekwijt. Personalia, Voor het examen stenogra fie en machineschrijven, slaagde de heer J. Peschar, alhier. Feestavond Damclub ,StBavo." Ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap van het district Haarlem en O. van den Ned. R.K. Dambond gaf de Damclub „St. Bavo" Donderdagavond aan hare leden, donateurs en donatrices benevens genoodigden een feestavond, welke goedgeslaagd is. g§ De groote zaal van het R.K. Vereenigings gebouw was voor een goed deel bezet. Verschillende vereenigingen uit de omge ving hadden mede aan de uitnoodiging ge volg gegeven, o.a. waren vertegenwoordigd het Districtbestuur van Haarlem en O. „T. E.T. en „St. Joseph" uit Haarlem, en „Ge zellig Samenzijn" van Hillegom. Jonge meisjes maakten goede zaken met het verkoopen van bloementuiltjes en lootjes voor een tombola, ten bate van de kas der club, die natuurlijk altijd noodlijdend is, om dat de damsport nog niet zoo erg populair is, dus zijn er weinig leden en nog minder do nateurs, maar Donderdagavond zijn heel wat donateurs ,en donatrices toegetreden en meer deren volgen nog wel, nietwaar Om ruim 8 uur opende de heer L. J. Flo- ris, voorzitter der club, de feestvergadering en zette den aanwezigen het doel van den feestavond uiteen, o.m. om propaganda te maken voor de R.K. Damsport in het alge meen en de damclub „St. Bavo" in het bij zonder. De heer A. IT. Meeuwenoord had een uit gebreid programma, zoo Zelfs, dat dit lang niet afgewerkt kon worden. De heer Kuipers zorgde voor goede muziek. Na de pauze werden door den Voorzitter de prijzen uitgereikt voor de onderlinge wed strijden, welke in 3 groepen waren gehouden. Prijswinnaars waren Voor groep A J. Stevens, die tevens voor een jaar kampioen van „St. Bavo" is. Hiervoor was een zilveren draagmedaille beschikbaar gesteld. Voor groep B J. v. Wees. Een prachtig dambord. Voor groep C. J. Diependaal, een portemon- naie. De heer Meeuwenoord had er zoo nu en dan met aardige refreintjes de stemmin g n- gebracht. Het hoogtepunt werd echter bereikt met de tombola. FÏa de tombola was er wedstrijd in het hardloopen voor oud en jong.*- Voor deze wedstrijd waren mooie lu.''„- voorwerpen uitgeloofd. Veel te spoedig was het 12 uur, de sluitings tijd. Met een kort dankwoord voor de prettige wifze waarop allen met de club hadden feest gevierd, vooral ook aan de verschillende ver eenigingen, en de hoop uitsprekend, het vol gend jaar weer in de gelegenheid te zijn, een kampioensfeest te vieren, slaat de voorzitter den feestavond. Personalia. Voor het examen machine schrijven sla'agde de heer J. G. van Hollen alhier. In 't Winterpak. -Op verschillende bollenvelden is men al weer bezig de bol letjes van hun winterpakje te voorzien, door ze warmpjes onder 't riet te stoppen. Vrijdagavond hield mevrouw Ellen Russe ten bate der R.-K. Vereeniging „St. Jozef" tot uitzending van zwakke en herstellen de kinderen van de Parochiën Overveen en Bloemendaal, in een der zalen van het R.-K. Lyceum een lezing over het onderwerp: Giovanni Papini, Kunstenaar en Apologeet. De voorzitter, de heer J, W. Lippits opende deze bijeenkomst en heette allen welkom, in het bijzonder de geachte spreek ster van den avond en bracht een woord van dank aan den ZeerEerw. Rector van het Lyceum, die zoo vriendelijk was ge weest in een der zalen deze gelegenheid aan te bioden., Daarna ving mevrouw Ellen Russe haar rede aan. Kunstenaar heeft Papini zich altijd ge toond, apologeet is hij pas sinds enkele ja ren, sedert zijn bekeering, Spr. gaat dan den ontwikkelingsgang na van Papini's geestesleven, beginnende bij zijn eerste werken. Het Tragische Alledaag- sche en De Blinde Loods, waaruit zij frag menten voorleest. Hieruit leeren we des schrijvers onrustigen geest kennen, voort jagend altijd maar sneller, altijd vooruit, zoekend den Dirigent van het Wereldorkest, In Un Uomo Finito krijt hij zijn wanhoop uit en zet heel zijn zieleleven met groote zelfkennis uiteen. Na den hoogmoedsval richt hij zich weer opde uitge leefde begint te herleven. In de bergen trekt hij zich terug en schrijft daar te mid den zijner nederige vrienden, de dieren, een bundel gedichten, waarvan het schoone ge dicht Aan Mijne Vrouw door spr. geciteerd werd. Dan breekt de oorlog uit; vol walging keert de schrijver zich af van de door haat vervulde wereld. Opnieuw zoekt hij den Di rigent van het Wereldorkest en vindt .liet meer zooals vroeger den Dood, doch den Ko ning van Liefde, het eeuwige Leven, den Christus. Na de pauze besprak mevr. Russe in 't kort het reeds alomgekende bekeeringsboek de Storij di Christo, om daarna Papini's ontwikkelingsgang te volgen in zijn laatste werken: de uitgave der Fioretti van St. Franciscus en het eerste deel van het woor denboek van den Wildeman. Uitvoerig wer den de inleidingen tot dit merkwaardige werk behandeld, waarmede Papini veel te genstrijdige critiek uitlokte, „Is dit nu wel de juiste manier van apologie uitoefenen?" heeft menigeen, gevraagd. Ook spr. betwij felt dit ten zeerste, doch eindigt met den wensch uit te spreken, dat Papini in het boek, dat hij thans onderhanden heeft en dat een vervolg zal zijn op de autobiogra phic Un Uomo finito zich wederom zal lee ren kennen in de dubbele hoedanigheid van kunstenaar en apologeet. De lezing werd met aandacht gevolgd en oogstte veel applaus. Door eenige jonge dames werd daarna ten bate der vereeniging thee geserveerd. De voorzitter bracht ten slotte een woord van dank namens allen aan mevr. Ellen Russe. STOOMTREILER GESTRAND. Vrijdagmiddag sloeg -de stoom treiter Ba rend I, op sleep naar IJmuiden, van de tros sen. De boot werd 'door den zuidwesten storm vjak voor Wijk aan Zee op het strand geslagen. Door de zware branding kon de reddingsboot het gestrande schip niet beret- ken. Gisterenavond acht uur kon men nog geen verbinding niet het schip krijgen. Er bewin den zich nog drie leden van de bemanning, op <het schip. Vogelschieten. Te Lisserdijk had op den dag der harddraverij het \ogelscbieten plaats. 28 schutters hadden zich in laten schrijven, welke verdeeld werden in twee groepen. De uitslag was lste groep, 1ste vogel bout J. Duiven voorden te Noordwijkerhout lste vleugel P. Nulkes te Noordwijkerhout 2e vleugel A. v. d. Veelt, tc Lisserdijk staart P. van Oosten idem kop verloot vlag L, Meyland te Noordwijkerhout 2de vogel bout A. v. d. Veek te Lisserdijk lste vleugel J. Bönarous te Velzen 2de vleugel J. C. v. d. Berg te Noordwijkerhout staan J. de Bruin te Lisserdijk kop idem vlag J. C. v. d. Berg te Noordwijkerhout 3de vogel bout J. Duivenvoorden te Noordwijkerhout lste vleugel J. de Bruin te Lisserdijk 2de .vleu gel A. v. d. Veek, te Lisserdijk staart J. Duivenvoorden te Noordwijkerhoutkop idem; vlag A. Wijnhout telLisserdijk. 2de groep, lste vogel bout W. v. d. Berg- te Baarn lste vleugel D. Been te Lisse 2de vleugel idem staart W- v. d. Berg te Baarn kop G. van Dam te Noordwijker hout vlag J. v. Leeuwen te Lisserdijk; 2de vogel bout C. Meyer te Noordwijker hout lste vleugel W. van Beek te Lisse 2de vleugel J. Meiman te Haarlemmermeer .staart idem kop W. v. d. Berg te Baarn. Ten slotte werd weer een groep gevormd, waarvan de uitslag was bout W. de Bas te Lisserdijk lste vleugel A. v.. d. Veek te Lisserdijk 2de vleugel J. -G. van Noort te Warmond staart verloot vlag J. Duiven voorden -te Noordwijkerhout. ERNSTIGE TREINROOF. NEW-YORK. 12 Oct. Een ernstige trein- roof heeft Donderdag plaats gehad door 4 bandieten in het bewoonde gebied van de Sicktyon-bergen, 17 mijl van Ashland en Oregon. Toen de. San-Francisco-express den tunnel verliet bleven de coupé's donker en bleef dc trein plotseling staan. Een luide ontploffing werd gehoord De conducteur liep langs den trein naar voren en ontdekte dat de machinist, dc stoker en 2 postbe ambten, dood langs den weg lagen. Zij wa ren dood revolverschoten gedood. De postwagen was opengebroken en ge plunderd. Men heeft 4 mannen in een auto zien vluchten. DE KLU-KLUX-KLAN. NEW-YORK, 12 October, De Associated Press meldt uit Denver, in Colorado: Op den top van de Castle-mountain werden meer dan 1000 candidaten omringd door minstens 4000 verbonden aanhangers van de „Klu-Klux-KIan tot het lidmaatschap van „het onzichtbare Rijk" toegelaten. De bijeenkomst en ceremonies was de grootste demonstratie ooit in het Westen door de Klu-Klux-KIan gehouden. Een afgevaardig de uit Oklohoma hield een rede over den toestand aldaar. EEN MISDAAD GEPLEEGD. Op 11 October j.I,, des namidags te 3 u. 40 min,, is in een sloot langs de spoor baan achter de. cacaofabriek van Blooker onder deze gemeente gevonden een vol dragen kinderlijkje van het mannelijk ge slacht, gewikkeld in een witte, ongemerkte lap en daaromheen een bontgebloemde ka toenen bbodschappenzak, waaraan draag- touw. Volgens een rangeerder bij de spoorwe gen, die te 2.15 ter plaatse is gepasseerd en aldaar niets heeft gezien, is de mogieljgkheid niet uitgesloten, dat het uit den trein die nn 2.15 uur van Vlissingen naar het Staton W, P. reed, is geworpen, EEN HUIS OMVER GETROKKEN. Men seint ons: Te Waldendorp in Groningen is een Duitsche ballon' gedaald. Een arbeiders woning, waarachter de ankers vastraakten, is omvfer getrokken. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor, POGING TOT INBRAAK. ROOSENDAAL, 13 Oct, Hedenmorgen wer;d Opgemerkt, dat in den algeloopen nacht getracht is de brandkast der afdec- ling tractie der Nederlandsche Spoorwegen te Roosendaal (N.-B.) te forceeren, hetwelk echter niet is gelukt. Met het oog op de uibetalmg der weekloonen, hetgeen des "Vrijdags geschiedt, bevond zich in de kas een niet onaanzienlijk bedrag. De daders zijn onbekend. EEN JAPANSCHE MOORDZAAK. Een eigenaardige rechtzaak wordt op het oogenblik te Osaka behandeld, meldt de „Ti mes". Een kapitein der gendarmerie is beschul digd een anarchistische volksleider met diens vrouw en een neef te hebben laten wurgen uit patriottische overwegingen. ^Het slachtoffer was verleden jaar naar Pa rijs gegaan, waar hij een zeer felle redevoe ring had gehouden. Hij had toen het voorne men naar Berlijn door te reizen, om daar een anarchistische conferentie bij te wonen.-Hij werd toen door de politie gearresteerd en uit het land gezet. De politie kapitein zeide in de rechtzaal, dat hij Osugi voor een staatsgevaarlijk in dividu hield, en dat zijn verdwijning voor het algemeen welzijn noodzakelijk was. De drie personen werden daarom op zijn last gedood, hun lichamen in een put geworpen. Kapitein Amakasu verklaarde nóg, dat hij niet in zijn kwaliteit van politiehoofd, doch als persoon tot deze daad was overgegaan en de volle verantwoordelijkheid er voor wensent te dragen. Toch zijn vele politiebeambten in de eene wijk van Tokio, waar het gebeurde plaats heeft gevonden, ontslagen. Een agent heeft bekend een der slachtoffers te hebben ge dood. BRAND TE KERK-AVEZAATH. Donderdagavond is te Kerk-Avezaath bij Tiel, vermoedelijk door hooibroei, brand ontstaan in de groote boerderij „Cellendonk" van den paardenhandelaal- den heer Heuff, Schuren, stallen, hooibergen en hooimachi- nes, zijn verbrand, evenals een auto. Het vee, behalve een varken met biggen en eenige kippen, werd gered. De zoon des huizes, de heer P. Heuff bekwam brandwonden aan hoofd en gezicht. Het woonhuis werd, zij het dan ook met veel brand- en waterschad e gespaard. Verzekering dekt de schade. KWARTJESVINDERS. De Poolsche koopm. R. H. kwam Donder dag op de Noordblaak te Rotterdam in con nectie met 'n valutahandelaar, die voor hem een partij francs te koop zou hebben, welke 'de koopman behoefde. Men ging gezamenlijk naar een café in de Vischsteeg. Daar trof men een man, die de francs te koop had. Het drie tal zette zich aan het rekenen om uit te ma ken hoeveel francs de Pool voor zeven hon derd guldén kon krijgen. Op een gegeven moment kwam een bezoeker binnen, die zich bij het drietal voegde en een horloge voor den dag haalde, dat hij wenschte te verkoopen. Men besloot er om te spelen. Toen het ver speeld was, begon men om geld, met groote inzetten. Eén der mannen verloor en gaf aan den winnaar een bankbiljet van 1000 in be taling. Dit wekte de hebzucht van den Pool op, die weldra grof ging spelen, wat tot gevolg had, dat hij in ommezien van tijd zijn zeven honderd guiden kwijt was. Toen bemerkte hij, in de handen van kwartjesvinders geval len te zijn. Zijn aangifte bij de politie be werkte. dat de eigenaar van het horloge, de Haagsche kooprr^n F. P. v. B. gearresteerd werd. Op hern werd het bankbiljet van dui zend gulden bevonden, dat echter een waarde loos reclame biljetje bleek te zijn. De twee andere mannen, mitsgaders het geld waren niet meer op te sporen. DE INBRAAK BIJ Dr. VUYLSTEKE TE ROTTERDAM. Men neeft, naar de Msb. meldt, thans kunnen vaststellen, wat er behalve de eigen dommen van Mgr. Vuylsteke bij de inbraak in de woning van Dr. Vuylsteke aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam gesto len is. Daar men alvorens op reis te gaan, de voornaamste kostbaarheden en geldswaardige papieren in veiligheid had gebracht, worden er slechts vermist, een groot gouden ouder- wetsch dameshorloge, waarvan de kast in den vorm van een springend paard bewerkt is, een gouden potlood en twee gouden mancliet- knoopen met opstaande parels. Men vermoedt, dat een Duifscher een hand in de inbraak heeft gehad. Deze heeft het vorige jaar daar eveneens ingebroken. Toen zijn er o.m. verschillende kostbare instrumen ten gestolen. Men verdenkt den Duitscher omdat die :n de laatste weken weder in deze stad gesignaleerd is. DE FRAUDE BIJ DE GEMEENTE BELASTINGEN IN DEN HAAG. Hjt „Vad." schrijft Het is ons bij onderzoek gebleken, dat de fraude bij de Gemeentebelastingen van ernstiger aard is dan de eerste berichten deden vermoeden en dat het werkelijk voor barig is te zeggen, dat de Gemeente geen ernstige schade zou hebben geleden. Naar wij vernemen, is toch de hatst ont slagen deurwaarder er zijn sinds .1922 reeds vijf deurwaarders ontslagen F., gearresteerd en fn het huis van bewaring gebracht.Verder vernemen, wij, dat nog meer dere arrestaties zullen volgen. Door een toeval is het reeds oude kwaad aan het licht gekomen.Het kon zoo lang on ontdekt gebeuren, omdat 'de gemeente een absolifut vertrouwen in de deurwaarders stelde. Zijn wij goed ingelicht, dan F. o. m. gearresteerd wegens een valsch gebleken onder eede afgelegde verklaring. De fraude komt in hoofdzaak hierop neer Zooals men weet, zijn c!e deurwaarders belast met de vervolging, eerst door waarschuwing dan door dwangbevel, van achterstallige belastingbetalers. Nu is gebleken, dat eenige deurwaarders wel gedeeltelijke, soms geheele betaling ontvingen, doch het biljet als oninvorder- baar aan den Gemeente-ontvanger opgaven, die, zooals gezegd, zonder controle de ver klaring aanvaardde. De deurwaarders namen tegenover den belastingschuldige den schijn van hulpver leening aan. Als nu maar de helft voldaan werd, zou men wel verder zien. De zaak is, zooals we reeds meedeelden, door een toeval aan het licht gekomen. Ie mand, die betaald had, ontving weer een dwangbevel. Bij vergissing natuurlijk. Toen is men verdenking gaan koesteren en men stelde luk-raak een onderzoek in naar een van de op de lijst van F.als oninvorderba ar opgegeven biljetten, welke opgaaf onder eede was bekrachtigd. Het eerste geval was al. raak en F. is derhalve gearresteerd. Men begrijpt, dat het eep omvangrijk w<y:k is het gaat toch jaren terug de geschiedenis van alle als oninvorderbaar op gegeven biljetten na te pluizen. Pas daarna kan de schade der gemeente worden bere kend. D at deze we! eens niet zou kunnen mee valle n ligt na het bovenstaande voor de hand DOODGEVONDEN. Ds. Koopmans, predikant te Raamsdonks- veer, is doodgevonden op den weg naar Drimmelen, De heer Koopmans was dén avond te voren op bezoek geweest en is op weg naar het station, loopende tegen' den sterken wind, door een hartverlamming ge troffen en overleden. Toen men hem gistermorgen in de vroegte vond, had hij een lantaarntje en een parapluie in de hand. (Dgbl. v. N. B.) EEN GOEDE VANGST. Verleden week heeft de Haagsche politie een beruchten inbreker de J. genaamd aan gehouden, nadat hij in den Haag een inbraak had gepleegd. Men deed een huiszoeking in zijn woning en vond daar toen een groot aan tal zilveren en gouden voorwerpen, die in beslaggenomen werden en afkomstig bleken van verschillende te Rotterdam gepleegde inbraken, o.a. bij den heer J. M. op den Berg weg in den nacht van 3 op 4 dezer, waar een partij zilver gestolen is. De politie stelt een ijverig onderzoek in. INT. SCHOEN- EN LEDERBEURS In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal van 15 tot en met 19 October een Inter nationale Schoen- en Leder Jaarbeurs wor den gehouden. De Beurs welke de benedenzalen van het Paleis van Volksvlijt zal vullen zal wel haast te klein blijken om hét aantal monsterkamers, onder te brengen. Het aantal deelnemers bedraagt heden 104, in het afgeloopen jaar 76. Verschillende gegadigden, die zich nog in dén laatsten tijd aanmeldden, moesten teleurgesteld worden. Waren er verleden jaar nog verschillende Nederlandsche en ook buitenlandsche lederfabrikanten van naam, die het eerste jaar de kat eens uit de boom wilden kijken, thans zijn ook velen van deze categorie present. Het aantal etaleerende schoenfabrikanten is, dank zij de opleving in hun branche, evenees toegenomen. De contingeering van den schoenenimpbrt, ge volg van het zoo zeer aangevallen „schoenen wetje" houdt er bij de binnenlandsche schoen fabrikanten den moed in en zal ook niet hare uitwerking missen op de ter Jaarbeurze te plaatsen orders,. Bij een viertal exposanten van machines voor de hand- en machinale schoenmakerij zullen deze machines, waar onder die van de allernieuwste constructie, in werking te zien zijn. De Beurs, gratis toegankelijk voor de be langhebbenden bij alles wat de schoen- en lederbranche omvat, zal geopend zijn van 95 uur en bovendien Dinsdag en Woens dagavond van ?y210% uur om ook dien schoenwinkeiiers, die overdag hun zaak niet kunnen verlaten, gelegenheid te bieden des avonds kennis te maken met het nieuwste wat op hun gebied geboden wordt. De officieele opening zal in een der zij zalen van het Paleis voor Volksvlijt plaats vinden Maandag 11 uur v. m., waarbij ver schillende autoriteiten aanwezig zullen zijn. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te Dc Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 13 October 1923, Hoogste barometerstand: 756.0 m.M. të Seydisfjord. Laagste barometerstand: 731.8 m, M. te Skagen, Verwachting: van den avond van 13 tot den avond van 14 October: Matige tot krachtige, later afnemende zuid westelijke tot noordwestelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvanke lijk nog buiig en kouder. Medegedeeld door de SPAARNEB4NK. De Beurs opende heden: prijshoudend. HEDEN 5% Nederland 1919 94 %6 94%, 8% Nederland 1923 99%, 1 99%, Oude Vaart 83 82 dito Gem. Eigendom 71 71 Mij. „Nederland" 139% 139 Scheepvaart-Unie 105 105% Rotterd. Lloyd 116% 117 Holt. Lloyd 8% Paketvaart 114 114 Oude Boot 54% 54 Holl. Stoomboot 21% 21% H. V. A. 452% 453 Java Cultuur 353'/. 354 Jurgens gew. 55% 56 Koloniale Bank 158% 156% Indische Bank 117 116% Cert. Handel' Mij. 124% 125 Resc. dito 125 125 Orion 26 Geconsolideerde 128% 128% Kon. Olie 340 334 U. S. Steel 90 90 Marine comm. 72%s 7% Vorstenlanden 169% 170 Actions ijl. 165 97% 363 Poerwored jo 96 V Oude Deli 286% 285 Senembah 245% 242 Deli Batavia 295 295 Amsterdam Rubber 143 142 Sèrbadiadi S'llau VVai Sumatra Dordtsche Peir, Southu-n Rails Union Anaconda .Wabash 292 113 U7% 330 34% 133% 76"/,, 9% 113 118 321 34 134 GOEDKOOP GEKOCHT. Men vertelt van een man, die als het warej een manie had om op verkoopingen tweede hands meubelen te koopen en met deze „koopjes" had hij zijn huis gevuld met oude en meestal onnutte zaken. Op een goeden dag verveelden al die prul len zijn vrouw, en zonder haar man te raad plegen, liet zij een aantal stuks inpakken en naar een vendu brengen. Op den avond van den verkoopdag kwam haar echtgenoot ver heugd thuis cn vertelde, dat hij nu toch zulk een koopje had gevonden en een uurtje la ter werden enkele pakken bezorgd. Kunt gc u het gezicht van de vrouw voorstellen, toen ze haar eigen prulien weer terug zag kecren, die haar man zonder ze te herkennen voor een lageren prijs dan vroeger op den kop had getikt. WEET GE Weet ge dat ge zelf nagelgruis kunt maken door dë kruidnagelen al roerend in een ijzeren pan netje te laten, schroeien, waardoor ze broos worden. Men kan ze dan gemakkelijk fiii stampen. Weet ge dat ge vliegen van meubels kunt afhouden' door de meubels af en toe te bestrijken met laurierolie? - Weet ge dat ge poeder om te verzilveren kunt ma ken door samenstelling van 3 gram chloor- zuur-zilver, twintig gram cremortart en 15 gram keukenzout? Weet ge dat de glimmende plekken uit kamgaren stoffen kunt verwijderen door ze in te wrij ven met een mengsel van 25 gram zout, 25 öram geest van salmiak en 50 gram water?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2