TSTE NIEUWS BINNENLAND SlffflESLmsSH NIEUWS. De Sa!arisyermindering. Ingezonden Mededaelingen De chaos hij den Girodienst opgeheven TWEEDE KAMER, -stó-s j 'lil MARXTNIEUWS. VAKOMZC iDRAADLOOZE TELEFOON Een adres van de vijf overheidscentrales. Namens de vijf samenwerkende overheids centrales (de Centrale van Hoogere Rijks- rmbtenaren, het Permanent Comité *van Christelijke organisaties van personeel in pu- blieken dienst, de Rcomsch-Kathoiieke Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel, het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel) is een adres aan de Tweede Kamer gezonden waar aan wij het volgende ontleenen Wij kunnen niet met elkander in overeen stemming brengen de verklaring der Regee ring (in de millïoenennota red.), dat over leg wordt gepleegd, met de mededeeling, „dat op 1 Januari 1924 alle salarissen en loonen van hcog tot laag met 10 worden vermin derd." Wanneer de Regeering overleg wil plegen met de Centrale Commissie, dan ligt het voer de hand, dat men uitvoeringsmaatregelen opschort tct het resultaat van dat overleg be kend is, en dan vragen wij ons af waarom de gfove vermindering op 1 Januari 1924 ge dacht, niet uitgesteld kan worden tot na de herziening van het Bezoldigingsbesluit, wel ke èn door de Regeering, èn door de organi saties, zij het beide op verschillende motie ven, wordt noodzakelijk geacht. Voorts wijzen adressanten er op, dat het Overheidspersoneel reeds offers bracht, im mers werd 1. allerwege de arbeidstijd verlengd 2. het garantie-loon voor gehuwden inge trokken 3. de kinderbijslag voor groote groepen buiten werking gesteld 4. de plaatselijke loonstandaard voor tal rijke categorieën hulppersoneel en werklie den ingevoerd, (personeel ontslagen en op veel lagere belooning teruggenomen) 5. vele anderen aan de werking der Pen- rioenwet onttrokken, en of aanmerkelijke sa larisverlaging aan hen opgelegd 6. de regeling der verplaatsingskosten ver slechterd 7. de vacantietoeslagen afgeschaft 8. de vergoeding voor waarneming hoogere functies yigetrokken 9. de jeugdaftrek aanmerkelijk verhoogd, etc. etc., en ten slotte 10. per 1 Januari 1923 voor het geheele rijks personeel een premieheffing ad 8%% in gevoerd. En zij stellen dan deze vraag Waarom mag men van een ambtenaar, die 3000 ver dient, wel 20%, van zijn inkomen afnemen, en nizt van een burger, die eveneens 3000 blijft verdienen Het Overheidspersoneel een extra heffing op te leggen is dan ook onrechtvaardig te noemen, tenzij dit personeel een salaris positie zou innemen, die ver uit gaat boven die van de particuliere bedrijven, doch ook dit laatste, aidys het adres, is niet waar. Wat het voornemen der Regeering betreft om het loon der Rijkswerklieden meer in overeenstemming te brengen met den plaat selijken loonstandaard, doen adressanten opmerken, dat daarmede in één slag zou worden vernietigd, wat jaren van onverpoos den arbeid hebben opgebouwd, want het was juist de wensch naar uniformiteit, die tot dè huidige regelingen van de arbeids voorwaarden der werklieden heeft geleid. Een staalkaart van loonen en een voort durende actie om plaatselijk tot verandering te komen, worden onvermijdelijk het gevolg. Achten zij dit nadeel op zichzelf reeds groot genoeg om te waarschuwen tegen het voor stel, daar komt nog bij, dat men, door uit voering te geven aan het voornemen, de belangen van het Overheidspersoneel zal gaan koppelen aan die van den arbeider in het vrije bedrijf. Het aanzetten tot het ge bruiken van de strijdmiddelen, waarover de arbeider in het vrije bedrijf beschikt, zal dus een belang worden vcor het Overheids personeel, m. a. w. zij zullen een direct be lang krijgen bij stakingen, welke ten doel hebben verhooging van loonen. Het adres eindigt „Dat men nu meent dit eenzijdig en cp grove wijze te kunnen bewerkstelligen, is een opvatting, welke zich noodwendig moet wreken. Slechts overleg zal uitkomst kunnen bren gen. Wij weten niet of het dit ook zal doen, doch men zal het in ieder geval moeten be proeven. De organisaties zijn daartoe bereid, mits het Overleg voldoende waarborgen biedt, dat aan de resultaten de noodige aan dacht wordt geschonken. De wijze waarop de Regeering tot nu toe heeft gemeend het instituut te moeten hanteeren, achten wij onjuist. Door verbetering van het overleg, door het ter beschikking stellen van volledig materiaal, door wederzijds beverderen van den drang om tot overeenstemming te komen, en vooral door het kweeken van onderling vertrouwen, kan veel bereikt worden. Doch met al deze woorwaarden in strijd is de wijze, waarop de Regeering in deze mate rie is opgetreden. In het belang zoowel van het Overheids personeel als van den Staat, dus in het alge meen belang, doen wij een beroep op u om het daarheen te leiden, dat de Regeering, ge leid door de waardeering van een gezond overleg, er toe kome, de door haar beraamde maatregelen op te schorten totdat door een herziening van het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke Rijksambtenaren is gebleken of en zoo ja in hoeverre een gemeenschappelijk overleg tot een voor beide partijen bevredi gende oplossing kan worden gekomen." NEDERLAND EN HET INTERNATIO NAAL CONGRES VAN HUISEIGE NAREN. Van 21 tot 28 October a.s. zal te Parijs een Internationaal Congres van den Eigendom worden gehouden. De buitengewone verga- lering van het Centraal Comité van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw ondernemers heeft te Amsterdam beraad slaagd over de houding, welke de Nederland- sche delegatie op het Internationaal Congres Zal aannemen. De Nederlandsche delegatie is gemach tigd aan de algemeene vergadering V3n dit congres voor te stellen a. er worde opgericht een Internationaal Verbond van den Onroerenden Eigendom, waarvan de president en de leden van den raad van beheer, zoomede de permanente secretaris voorloopig voor twee jaar worden benoemd i b. de oprichtingskosten worden gedragen door de nationale bonden, oprichters van den bond, in verhouding tot het aantal huis- en grondeigenaren, dat zij vertegenwoordigen i c. de raad van beheer worde belast de han delingen en resoluties van het congres te kennis te brengen van de overheden van alle landen, ook van die waarvan de nationale ver eenigingen geen deel hebben genomen aan di Congres, zoomede om aan deze handelingen en resoluties de meest mogelijke bekendheid te verkenen, door publicatie in dagbladen en vaktijdschriften. legt overaan het Congres een ontwerp statuten voor het hierboven bedoelde Ver bond. Aanvaardt als basis voor bedoelde Inter nationale Organisatie van den Eigendom de volgende beginselen a. het verbond onthoude zich van elke in ternationale- of partij-politieke handeling of uiting b. alle huiseigenaren-organisaties die ver klaren te willen toetreden zullen dit kunnen doen, indien zij een nationaal-representatief karakter dragen, ter beslissing van de alge- jneene conferentie van het Verbond c. het Internationaal Verbond ontwikkelde ter Sake van kwesties van internationale be tekenis, de gedragslijnen welke door de le den van het Verbond moeten worden ge volgd. De toelichting van dit voorstel ten Congres- se zal v/orden gegeven door mr. B. H. Vos te 's-Gaavenhage, voorzitter van de Nederland sche delegatie. EEN NIEUWE VEREENIGING. Te 's-Hage is, naar de N.R.Crt. gemeld wordt, opgericht een vereeniging van mid delbaar en hoogsr personeel bij het bestuur van den postcheque- en girodienst. De drang der benarde omstandigheden, waarin die dienst verkeert en de speciale belangen die daaruit voor genoemd perso neel voortvloeien, heeft geleid tot het vor men van een afzonderlijke vereeniging. Zij stelt zich ten doel, haar medewerking te verleenen aan het bevorderen van de belan gen van den postcheque- en girodienst en voorts, in het algemeen, de belangen van haar leden te behartigen en de onderlinge collegialiteit aan te kweeken. NEDERLAND EN HONGARIJE. Ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van Koningin Wilheimina zal op 16 dezer in de groote zaal van de Muziek-aca- demie te Boedapest een matinee gegeven worden, welker bedoeling is, onze koningin te huldigen en tegelijk aan Nederland dank te brengen voor de gastvrijheid, die het aan Hongaarsche kinderen heeft verleend. Een comité,bestaande uit vooraanstaande kun stenaars en schrijvers organiseert deze uit voering, minister Klebelsberg zal een feest rede houden. Leden van het Nationale The ater en de Opera en eenige van de voor naamste literatoren zullen hun medewerking verleenen. GEEN PAUSELIJKE RIDDERORDE. Uit Rome schrijft men aan „Sancta Maria", het kerkelijk weekblad voor het bisdom van Breda: Eenigen tijd geleden kon men in verschil lende Nederlandsche bladen lezen, dat een Nederlander door Z. H. den Paus of door het Vaticaan begiftigd was met het kruis van „St. Jean de Lateran", of gedeeoreerd was met de orde van dien naam. Dit bericht ver wonderde niet weinig welingelichte Romein- sche kringen, zoodoende, dat ik het Anuario Pontificio er op nasloeg om te zien of er een Pauselijk Kruis of Pauselijke Orde van dien naam bestond. Het officieele boek van den H. Stoel vermeldt echter niets van dien naam. Ter bevoegder plaatse heb ik toen nadere inlichtingen gevraagd. Een zeer hoogge plaatste persoonlijkheid van het Vaticaan deelde mij mede, dat een Pauselijke ridder orde of een Pauselijk kruis van St. Jan van Lateranen nooit heeft bestaan en ook nu niet bestaat. Vroeger jaren gaf het Patriar chaal Kapittel van Sint Jan van Lateranen kruisen in goud, zil ver en brons, maar dit was een particuliere onderscheiding van ge- onemd Kapittel, welke geheel buiten den H. Steol werd toegekend. Sedert jaren echter heeft genoemd Kapittel van Sint Jan van Lateranen opgehouden deze kruisen te ver leenen. De betreffende Nederlander is dus zonder twijfel het slachtoffer geworden van behen dige bedriegers of oplichters. zou voor velen een opluchting geven. Weet gij dat de actie voor de Godsdienstige be langen van het Marinepersoneel daarop niet wachten kan!! TERUG UIT ZWEDEN. Luitenant-generaal Muller Massis, com mandant van het veldleger, en majoor Schuurman, chef van den staf van het hoofd kwartier van het veldleger, die in Zweden de manoeuvres, welke onder leiding van den Zweedschen koning plaats hadden, hebben bijgewoond, zijn te 's-Gravenhage terugge keerd. Luit.-generaal Muller Massis maakte he den zijn opwachting bij den minister van Oorlog. VREDE IN HET BEDRIJFSLEVEN. In verband met de uitspraak van dea Hoogen Raad van Arbeid, inzake het nemen van maatregelen, »om o.m. den vrede in het bedrijfsleven te bevorderen, zal er tusschen christelijke vakorganisaties van patroons en arbeiders Dinsdag a.s. te Utrecht een be spreking plaats hebben, om op het stand punt van den H. R. v. A, lot samenwerking te kernen. DE HANZEBANK TE UTRECHT. Aan Crediteuren der N. V. „De Hanze- bank" en N. V. „Hanze-Spaarbank". geves tigd te Utrecht, is een circulaire gericht door de Raden van Toezicht en Bestuur der voornoemde Hanzebank en Spaarbank, waarin ernstig vJordt aangeraden tot een minnelijke likwidatie mede te werken. Het uit te keeren percentage zal kunnen bedragen voor crediteuren der „Hanzebank" 40 pet.50 pet., voor crediteuren der „Hanze-Spaarbank" 50 pet.60 pet. Er be staat een groote mogelijkheid, dat een nieu we bank opgericht wordt. DIF.NSTBODENLOONEN. Do redactie van- „Evolutie" wijst erop, dat van verschillende zijden de wenschelijkheid gevoeld wordt, de dienstbodenloonen te verlagen. In verband biermede, lezen we in het blad: „Waar een paar jaar geleden heel wal dienstboden verhuisd zijn naar kantoor en fabriek, waar thans meer ontslagen dan aangenomen worden, ons land als overvoerd wordt roet Duitsche dienstboden, die over het algemeen blijde zijn de Heimath den rug te kunnen keeren, is het vanzelfsprekend, dat de cischen der dienstboden in elk op zicht, ook voor wat aangaat loon. zich heb ben te wijzigen naar de omstandigheden. Het was dan ook al te bar. Eigenlijk ging de dienstbode in de laatste jaren uit van het begrip, dat de woning, welke zij zich wel verwaardigde te betreden, de bare was en het harerzijds een buitengewone goed heid mocht worden genoemd, dat zij toe stond de buurbetaler en zijn gezin cr in ver bleven. Deze periode is voorbij. Tc hopen is, dat zoowel de huisvrouw als de dienst bode. eruit geleerd hebben, dat noch' werk- geven, noch werknemen, een gunst is, doch dat beide partijen elkander noodig hebben." EEN HULDEBETOOGING BIJ JHR. DE GEER. Donderdagavond werd in Musis Sacrum tc Arnhem een vanwege het plaatse lijk Anti-Vlootwet-comité uitgeschreven vergadering tegen de Vlootwet gehouden, waar als sprekers optraden mr. dr. A. R. v. d. Laar (oud-lid der Tweede Kamer) en mr. P. Arts (leider der R.-K. Volkspartij, te Tilburg). Na afloop werd door de vergadering den afgetreden minister van Financiën, jhr. De Geer, aan diens woning aan den Velper- weieen hulda gebracht. Vergadering van Vrijdag 12 October, nam. 1 uur. De Postcheque- en Girodienst. De heer BOON, V. B., vraagt de Kamer verlof vragen te mogen richten tot den Mi nister van Waterstaat over den toestand bij den Postcheque- en Girodienst en de stop zetting daarvan. Over deze aanvrage wordt Dinsdag be slist. Interpellatie-Troelstra. Voortgegaan wordt met de interpellatie- Troelstra betreffende de oorzaak en de op lossing der crisis, mede in verband met den financieelen toestand van Nederland en Ned.-Indië. De heer TROELSTRA, S. D. A. P., meent, dat de Regeering en hij langs elkaar heen hebben gesproken en hij meent, dat dit hierin zijn oorzaak heeft, dat de Ministers van te voren hun redevoeringen hébben samengesteld. Op zeer veel van hetgeen spr. zeide, is de Regeering niet ingegaan. Van de oorzaken van het heengaan van den heer de Geer weet spr. nu nog niet veel. De'Minister verzwijgt te veel en daartegen protesteert spr. met nadruk. Voor zoover mededeelingea niet strijdig zijn met 's landp belang, moet de Regeering constitutioneel blijven en zeggen wat de Kamer wenscht te weten. Het oordeel van den Gouverneur-Gene raal is ook niet meegedeeld. De verwijzing naar den Volksraad is niet voldoende, aan gezien de daarbij bedoelde bespreking reeds lang geleden is. Het persoonlijk inzicht van den G.-G. wenscht hij te weten. Spr. wijst op het oordeel van den heer Trip, die vóór de Vlootwet is, maar met de uitvoering wenscht te wachten. Minister Colijn betoogt, dat het zwaarst moet wegen wat het zwaarst is, en dat daarom de Vlootwet urgent is. De vraag is dan, of bewezen kan worden dat deze wet het zwaarst is en daarover is men het niet eens en daaromtrent gaf Minister Colijn geen verdediging. Omtrent de kostenbereking is men het allerminst eens. De Regeering heeft niet alle cijfers gegeven, die noodig zijn; het is zelfs niet zeker, dat de kostenbereking volledig is. De berekeningen der commissie zijn meer een uitgangspunt dan een begrooting van de kosten en de deskundigen nemen dit stand punt ten opzichte van het rapport der com missie in. De heer van Rossum acht de be cijferingen misleidend, een uitspraak die heel kras is. Wat de vlootbasis betreft heeft de gemaakte raming absoluut geen waarde. Met verschillende citaten licht spr. dit nader toe. Er zijn er zclls die. de kosten op het vijfvoud van de geraamde schatten. Tjandjong-Priok b.v. zal niet veilig zijn als er niet een leger beschikbaar is, waarvan de kosten op 5 millioen worden geschat. De stichting en uitbreiding van de marinewerven zal enorme sommen verslinden al maakt men er voor den schijn een eigen bedrijf van. Ten slotte de internationale toestand. De Regeering heeft Haarover zoo goed als gezweg enen niet aangetoond, dat er urgen tie is. Zij spreekt wel over de Vlootwet zelf, maar niet over de noodzakelijkheid om haast te maken. Verwezen is naar den Russiscb-Japan- schen oorlog, waarin de noodzakelijkheid van verdediging der neutraliteit is gebleken. Die oorlog had in 1905 plaat3. Wel wat lang geleden en het verbaast den interpel- lant dat er zoo weinig haast bij gebleken is. Waaruit is toen die noodzakelijkheid geble ken? Met genoegen vernam spr. dat de spanning in de Stille Zuidzee is verminderd na de conferentie van Washington. Wat is er dan nu weer dat spoed doet maken met de Vlootwet? Waarom dan zoo'n haast ge maakt? Wat zit er achter? Als het geen bui- tenlandsche machten zijn, zijn het dan soms binnenlandsche machten die de Regeering voortjagen? Spr. komt thans tot de tnillioenen-rede van minister Colijn, die een zeker optimisme ademt, anders dan de gewone millioenen re devoeringen vari de laatste jaren. Gaarne hoopt hij dat dit optimisme niet wordt be schaamd. Of is deze minister alleen optimist voor Indië en in het belang van het militai- risrae? De Regeering verwacht dat 1925 een sluitende begrooting te zien zal geven. Zal het de Regeering gelukken de Kamer alle nieuwe heffingen te laten slikken? De mi nister neemt nu maar aan dat hij alles krijgt wat hij zal vragen en dat alle bezuiniging zal slagen. Op al die overwegingen berust de berekening ten bate van de Vlootwet. Voor spr. gaat het hierom dat de Vlootwet ons bindt aan een langdurig werkplan, waar aan de Kamer niets meer kan veranderen; Spr. vraagt of het niet mogelijk is andere groote uitgaven met annuïteiten te bestrij den. bijv. het zevende leerjaar, de ambtena ren-salarissen. (Gelach). Al de becijferingen van den Minister zijn camouflage. In wezen is het een opstapeling van schuld voor improductieve uitgaven. De heer DRESSELHUIJS (V.-B.) zegt dat de Regeering een minister van financiën moest hebben die met de ééne hand sterk bezuinigde en met de andere royaal is voor de Vlootwet. Zoo'n man met twee aange zichten werd gevonden. ïn de millioenrede was het de heer Colijn qui pleure en giste ren was het Colijn qui rit. De begrooting is van elastiek en sluit zich zelf wel. De Re geering heeft ons nimmers iets van al die millioenen verteld van die 127 millioen die onnoodig zijn betaald. Spr. betreurt het dat deze debatten worden gevoerd buiten de Staatsbegrooting om, waardoor het publiek een geheel verkeerden indruk krijgt. Is het economisch en financieel mogelijk, dat het Parlement zich verbindt aan deze Vlootwet? Men stelt het voor, dat de Vloot wet een bezuiniging is. Zoozeer is geeste lijke Vloot-wijn gedronken, dat zelfs „De Nederlander" dit getuigt. (Gelach). Een zonderlinge mentaliteit wijst dat uit. De becijfering van den Minister acht spr. niet juist; bij de annuïteiten is het beding van de schulden heelemaa) vergeten Van een vlootfonds is geen sprake; er is alleen sprake van een opstapeling van schulden, die over een langeren termijn zul len worden betaald. Eerlijk moet men hier zeggen, dat de Kamer zich niet voor zes jaar verbindt, maar voor twaalf jaar. Dit moet de Kamer goed weten. Uit de stukken blijkt dit trouwens herhaaldelijk. Spr. betoogt, dat de Regeering er op re kent, dat wij met dezelfde snelheid blijven voortbouwen. Maar daarin vergist zij zich; men zal met de dubbele snelheid voortwer- ken. En dit geldt alleen nog maar voor hel halve minimum. Rekent men met het heele minimum, dan verbindt de Kamer zich voor een bedrag van 34 millioen per jaar voor de eeuwighe.id met een schuld van 200 millioen viottend en 110 milloen voor exploitatie, "Dat is wat anders, dan een zaakje dat niets kost. Als het heele minimum wordt uitgevoerd, zullen de kosten voor Nederland ook zeer groot zijn. Is het mogelijk deze consequentie te aan vaarden? Als wij het beginnen.ën wij kun nen het niet doorzetten dan bewijzen wij de marine een zeer slechten dienst. De rede van minister Ruys was zeer fraai, maar had geen inhoud. (Gelach). De Minister toch liet na te bewijzen waarom wij thans met spoed de Vlootwet moeten behandelen. Kan Ned.-Indië die uitgaven dragen? Laat Minister de Graaif naar eer en geweten daarop antwoorden. (Gelach). De Indische gulden is al gedeprecieerd tot 96 cent. Spr. heeft reeds gevraagd, wat het oordeel van den Gouverneur-Generaal is. De Minister van Koloniën kan daarop geen antwoord geven, omdat het geen gebruik was dit te doen. In 1912 is bijvoorbeeld het advies van den G.-G. wel overgelegd. Voor de hand ligt thans de conclusie, dat de G.-G. afwijzend heeft geadviseerd. Daarom dringt spr. er nogmaals op aan, dat 't advies wordt over gelegd. Het komt er zeer op aan of de G.-G. vóór of tegen deze Vlootwet is, want hij zal belast zijn met de uitvoering. Spr. wil niet alle aanbouw stopzetten, al was het alleen maar voor het behoud van perspectief voor het personeel. Voor iets extra's is spr. zelfs niet ontoegankelijk, maar hij wil niet het standpunt van de Vlootwet innemen, omdat wij dat niet kunnen betalen. Tenzij deze wet absoluut anders wordt, zal spr. en zijn fractie tegen de wet stemmen. De heer MARCHANT (V. D.) had het beter gevonden de Vlootwet na de Begroo ting te behandelen. Hij gevoelt geen lust aan dit debat deel te nemen, om niet twee keer hetzelfde te moeten behandelen. Spr. wenscht den Minister alleen te vra gen, of hij bij zijn antwoord op de vragen over het advies van den G.-G. wil onder scheiden de kwestie van de Vlootwet zelf en de uitvoering daarvan in 1924. De heer HUGENHOLTZ (S.D.A.P.) be toogt neg eens, dat alle becijferingen ge goochel is. Voortdurend zijn in de laatste jaren de posten voor Marine verhoogd en dus is het gemakkelijk te beweren, dat wij zuinig uit zijn. De Marinebegrooting wordt thans geblokkeerd. Voor de eeuwigheid d. w. z. tot de intrekking van deze wet zitten wij daar aan vast. De heer GERRITSEN (V. B.) behandelt de Indische financiën en wijst op het oor deel der commissie, dat zeer scherp was ten aanzien van de financieele positie van onze Koloniën. ïndië geeft geen sluitend budget en stapelt leening op leening om de begroo ting te sluiten. Met het oog op dien toestand is onmiddellijke uitvoering van de Vlootwet onmogelijk. De door Minister Colijn gege ven becijferingen van 1924 en 1925 acht spr. niet juist. Men heeft voor 1924 gerekend op het binnenkomen van achterstallige in komsten, waarop voor 1925 zeker niet ge rekend mag worden. Dé heer VAN RAVESTEIJN (C. P.) zal niét uitweiden over alle onderwerpen, die aan de orde zijn gebracht. De interpellatie acht hij een onjuiste en ontijdige behande ling van zaken. De crisis had moeten wor den besproken dadelijk nadat zij was ont staan, maar de partij van mr. Troelstra heeft spr. nret willen steunen om dit te bereiken. De heer Colijn is thans de chef dér re geering en zijn optreden is een stap naar de dictatuur van het kapitaal wat men in het buitenland noemt, fascisme. We hebben hier onzen Mussolini gekregen. De heer VAN RAVESTEYN zegt dat wij hier feitelijk een nieuw koningschap gekre gen hebben. (Gelach). We hebben hier ge kregen Koning Colijn. (Hilariteit.) -Spr. verwijt den heer Troelstra dat hij niet heeft meegeholpen om het referendum in te voeren waardoor een machtig middel was verkregen tegen een wet als de Vloot wet. De Minister van Binncnlandscbe Zaken de heer RUYS DE BEERENBROUCK zegt toe dat opgaven zullen worden verstrekt over de bouwkosten van de Java en Su matra. Van de dictatuur die er heet te be staan, heeft spr. niets ontdekt. De verstand houding is zeer goed en spr. hoopt dat ze nog lang zóó blijve. (Gelach). Vervolgens herhaalt spr. dat het conflict met minister de Geer alleen liep over de uitvoering van de Vlootwet. De G.-G. heeft zich indertijd vereenigd met de invoering van de Vloot wet in Januari 1923 en dus a fortiori in Januari 1924. Wat de heer Dresselhuys wil, is door sjokken met de Marine en dat acht spr. geen systeem. Er moet vastheid van lijn zijn in de voorziening van onze Marine. Vroe ger zijn wel planen gemaakt voor 25 jaar en de Vlootwet gaat slechts over zes jaar. Spr. ontkent, dat er gejaagd wordt om de Vlootwet door te drijven. Ze is reeds een jaar uitgesteld en dus is er van doorjagen geen sprake. Ten slotte beroept spr, zich op den heer Struycken die vóór de Vlootwet was. De Minister van Financiën, de heer CO LIJN, verzoekt nog slechts enkele opmer kingen tc maken. Zijn gegevens over Indië waren iets gunstiger dan die van Neder land, maar dat is ook zóó. Aan spr's cijfers heeft men niet getwijfeld, maar men heeft andere cijfers genoemd, die bij een andere vloot passen. De Regeering heeft precies opgegeven, wat zij vraagt; heeft zij meer noodig dan zal een nieuwe wet noodig zijn. De Vlootwet bindt slechts voor zes jaar en daarna rnoet een nieuwe beslissing val len. Met stelt deze wet telkens verkeert vast; het is niet een meerdere uitgave van 300 millioen, want men vergeet dat zonder Vlootwet ook geld zou worden uitgegeven voor de vloot. De heer TROELSTRA antwoordt nog kort, De interpellatie wordt gesloten. Dq vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één ur. Dan is aan de orde de Vlootwet. vyxf?* injo DE DUURTERELLETJES IN DUITSCHLAND. HOECHST, 12 Oct. Vanochtend hebben de werkloozen betoogd voor het stadhuis en een voorschot van 10 miljard mark ge- éischt. Het kwam tot een botsing met de politic, waarbij een arbeider gedood is. KEULEN, 12 Oct. Vanochtend hadden er in verscheidene straten weer samenscholin gen plaats, welke de politic .uiteen moest jagén. Een broodkar werd geplunderd. Vijf Heden zijn opgepakt. Vanmiddag liep de menigte te hoop voor de beurs en het volkshuis -en moest door de bereden politie uiteengedreven .worden. Om half zeven be toogde de menigte arbeiders voor de kan toren van verschillende fabrieken. Bij het uiteenjagen dezer menigte moest de politie van de vuurwapens gebruik maken, waarbij een jongen drie schoten in de dij kreeg. Ook te Kalk liep de menigte weer te hoop in de hoofdstraten. In de Severin strasse wierp de menigte vanavond tusschen zessen en zeve nen de politie met steenen en glasscherven en uit de ramen zelfs met gloeiende kolen. De politie trok sabel en revolver. Vier poli tieagenten werden door steenworpen licht gewond. DE AFSCHAFFING VAN DE VRIJE ZONES IN SAVOIE. BERN, 12 October. Het besluit van de Fransche regeering om de douanegrens naar de politieke grens te verleggen met ingang van 10 November en zoodoende door een eenzijdige handeling een eind te maken aan het stelsel van de vrije zones heeft in of ficieele -Zwitsersche kringen een pijnlijken indruk gemaakt. De Bondsraad heeft van daag den toestand overwogen en vastge steld, dat het besluit, indien het tot uitvoe ring komt, de rechten van het eedgenoot schap aantast, welke het in de verdragen van 1815 en 1816 jijn toegekend, terwijl het bovendien in strijd is met art. 435 van het verdrag van Versailles. De Bondsraad be sloot verzet aan te teekenen tegen de aan gekondigde daad van de Fransche regee ring, welke een plotselinge, door niet vol doende redenen gerechtvaardigde onderbre king van de hangende onderhandelingen be- teekent en in strijd is met het volkenrecht. Hij zal de Fransche regeering verzoeken er zich mee te vereenigen om de juridische ge schilpunten voor te leggen aan het Perma nent Hof van Internationaal Recht in Den Haag. TANDZJER. LONDEN, 12 Oct. De Engelsche regeering heeft aan de Fransche laten weten, dat zij de uitnoodiging voor het congres over Tandzjer op 22 October te Parijs aanvaardt. Engeland zal worden vertegenwoordigd door Gerald Villiers van het departement van buitenlandsche zaken en Arnold Robertsons, de Engelsche commissaris te Tandzjer, die vergezeld zullen worden door de noodige deskundigen. ENGELAND EN DUITSCHLAND. LONDEN, 12 Oct. Naar Reuter verneemt is het bericht uit Berlijn, dat de Engelsche regeering de Duitsche rijksregeering heeft meegedeeld, dat zij bereid is een bijzondere overeenkomst met Duitsc'hland aan te gaan nopens de hervatting van het werk in het Rijnland, onjuist. In het door Engelsche troe pen bezette gebied is, voor zoover bekend, geen staking van het werk geweest. BERLIJN, 12 Oct. Naar aanleiding van 't bericht in de Daily News, dat de Engelsche regeering een afzonderlijke actie overweegt en bereid is de Duitsche regeering bij de verwachte onderhandelingen moreel te steu nen, hetgeen de Engelsche gezant te Berlijn aan het ministerie van buit. zaken zou heb ben meegedeeld, vernemen de bladen, dat ter officieele plaatse te Berlijn van een der gelijk voornemen der Engelsche regeering niets bekend is. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK BERLIJN, 12 Oct. In verband met Poin- caré's weigering om met de Duitsche regee ring in contact te treden over dc regeling van de werkhervatting in het Rijnland en het Roergebied, zegt de Zeit (het orgaan van de volkspartij) in een hoofdartikel: Het is noodig dat men zich te Parijs van den draag kracht der financiën van het rijk en van de Roer-iiidustric een juiste voorstelling vormt. De Duitsche regeering acht het terecht haar eersten plicht de rijksfinanciën in orde te brengen. Als zij daarin zal slagen, 'is zij niet in staat betalingen voor de schadever goeding te doen en de Roer-industrie is niet in het bezit van deviezen, die zij in den vorm van kredieten ter beschikking van de regee ring zou kunnen stellen. STIKSTOF ALS RUILMIDDEL. BERLIJN, 12 Oct. Nu de boeren niet moer voor papieren marken verkoopen willen, waardoor de stadsbevolking gebrek begint te krijgen, hebben verschillende gemeente besturen zich tot het stikstofsyndicaat ge wend om hun stikstofmest te verkoopen als ruilmiddel voor levensmiddelen. Het syndi caat heeft burgemeester Boess, die voorzit ter is van het congres der Duitsche steden, meegedeeld dat het hiertoe bereid is. DE ENGELSCHE RIJKSCONFEJIENTIE. LONDEN, 12 Oct. Het verslag van het debat over den Volkenbond, dat gisteren jn de Rijksconferentie plaats had, is ge publiceerd. Lord Robert Cecil heeft in die conferentie zijn meening gezegd ovier de tegenwoordige positie van den bond en over de plaats, die hij feitelijk moet in nemen en die hij inderdaad inneemt in de buitenlandsche politiek van het Britsche rijk. In antwoord op verwijten in verband met onlangs gedane stappen tot den bond gericht, betoogde hij dat de bond geen superstaat is, doch een internationale orga nisatie wier taak het niet is regelingen af te dwingen zelfs in geschillen die hem wor den voorgelegd doch veeleer schikkingen te bevorderen. „De methode van den bond is niet de methode eener dwingende regeering. Het is de methode van schikking en de uit voerende kracht is niet geweld, doch de openbare meening. Volgens de inleiding op het statuut van den volkenbond zijn de doeleinden de bevordering van internatio nale samenwerking en het verzekeren van internationale vrede en veiligheid. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van het geschil tusschen Griekenland en Italië, zeide hij: Ik durf te zeggen, dat de Raad van den Bond alles heeft gedaan wat hij volgens het statuut moest doen. Zijn zaak was een regeling te bevorderen en in dit opzicht heeft hij volkomen zijn plicht ver vuld en de denkbeelden, die hij daartoe aan de band heeft gedaan, zijn, naar ik meen, van groote befceekenis en op zich zelf zeer gezond geweest. ■Hij drukte zijn tevredenheid uit. dat het in twijfel trekken van de competentie van den bond door een groote mogendheid werd opgewogen door de merkwaardige eensge zindheid van alle kleine landen om den bond te steunen. Ten slotte verklaarde hij. dat de vrede het groote doel geweest is der Engelsche buitenlandsche staatkunde en zulks niet door geweld doch door te trach ten vriendschap tusschen de naties te be vorderen. Wij hebben thans het werktuig in handen -n.l. den Volkenbond, dat onvergelij kelijk beter is dan eenig middel tot het be reiken van dit doel waarover wij beschik ten. Wij moeten ons best doen den bond te versterken en hem meer tot hoeksteen onzer politiek te maken. Bruce (Australië) zeide, dat in zijn land een zeer streke overtuiging veld wint, dat in den Volkenbond een kiem van hoop voor bet bewaren van den vrede in de wereld lag opgesloten, en hij meende dat de eisch van Australië om eenig medezeggenschap te hebben in de buitenlandsche politiek van het rijk voor een zeer groot deel direct steunde op den Volkenbond, en was inge geven door Australia's belangstelling in diens doeleinden. In het debat, dat in Australië plaats had aangaande de rijksconferentie was de mecning geuit, dat een der grootste taken, die voor ons is weggelegd, was toe te zien of niet deze conferentie, die het ge heele rijk vertegenwoordigt iets zou kun nen doen tot verzekering van den wereld vrede en tot oplossing van de groote vraag stukken die zich heden voor ons opdoen. Het Australische volk heeft een krachtige overtuiging dienaangaande en ik ben over tuigd, dat het bijna eenstemmig zijn geloo' in den Volkenbond zal uitspreken, even als zijn overtuiging, dat al onze handelingen er op moeten zijn gericht de macht en de kracht en het gezag van den Volkenbond in de wereld te versterken. Hij besloot met de hoop dat de Volkenbond in zijn kinderjaren de noodige voorzichtigheid zal betrachten en niet zal pogen te ver te reiken of te hard van stal te loopen. Mackenzie King (Canada) heeft ver klaard, dat de ma'te waarin de publieke be langstelling zich richtte op het geschil tus schen Italië en Griekenland nog duizend maal versterkt was door de mate waarop het gezag van den bond in zekeren zin was gekleineerd. „Ieder land, en zeker Canada voelde hierbij betrokken te zijn, en mijn lam zou zeker dit gevoej anders niet in zoc sterke mate hebben gehad. Ik geloof dat men overtuigd was dat de staten ten slotte ge tracht hadden een orgaan te stichten, dat in de plaats van geweld kan treden en dat dit orgaan geeerbiedigd dient te worden. Ik geloof voorts, dat het feit dat de bond juist bijeen was er zeker krachtig toe heeft bij gedragen om de publieke opinie wakker te schudden en tot veel krachtiger actie zou hebben geleid indien deze noodig ware ge bleken. Zeker kan niets de gevoelens, die men in Canada algemeen koestert omtrent den steun van den Volkenbond te verlee nen, beter onder woorden brengen dan de opmerking van Robert Cecil. Van het eene eind van Canada tot het andere zal iedereen met geestdrift met elk woord daarvan stemmen. REDEVOERINGEN VAN BALDWIN. A LONDEN 12 Oct. Het eereburgerschap val de city van Londen is heden toegekend aan Baldwin, Bruce, den premier van Australië en Mackenzie King, den premier van Cana da. In de redevoering waarmede Baldwin voor de onderscheiding dankte, besprak hij het vraagstuk van de werkloosheid, het grootste probleem dat het land ooit onder de oogen te zien had. Hij vervolgde'. In een. tijd als deze. nu wij inzien, wat wij 4 jaar geleden niet konden, dat er jaren moeten voorbijgaan voor Europa weer den normalen toestand kan bereiken, is het oogenblik ge komen, waarop het meer dan ooit noodig is, met de woorden van onzen grooten staats man Canning, de nieuwe wereld te hulp te roepen om het evenwicht van de oude te herstellen. Daarom hebben wij in onzen raad de vertegenwoordigers geroepen van de groote gewesten van overzee om gezamen lijk te overleggen of het mogelijk is en dit geloof ik en weet ik zeker -het even wicht van onze ongemakken in de oude wereld te herstellen door de groote erfenis, die ons is toebedeeld, voortaan te ontwik kelen op een wijze, als vroeger niet is ge schied. Dit te bereiken is dc hoop die ieder onzer koestert bij de besprekingen, die thans in de Rijksconferentie worden gevoerd. Ik ben overtuigd dat wij het werk niet zullen neerleggen voor wij althans iets hebben ge daan voor het welzijn van onze gemeen schappelijke natie en ten bate van de' menschheid in het algeitieen. LONDEN, 12 Oct. Aan een banket heef; Baldwin gezegd, dat de tijd nog niet is ge komen om bijzonderheden mee te deelen over de voornemens van de regeering om te voorkomen, dat Engeland nog eens weer zal doormaken, Avat het thans te doorstaan heeft. Hij legde den nadruk op de noodzake lijkheid het rijk zoo snel mogelijk vooruit te brengen, daar alleen in deze richting voor Engeland en zijn opeengehoopte bevolking iets te verwachten is. BEVERWIJK, 12 Dot. R.-K. Coöp.Tuinders- vereeniging „Kennemerland". Snijboonen 15 62 ct.; speircieboonen m. dr. 1725 ct.; kiem z dr. 20—35 ct.; tros 30-—43 et.; dikke boo- nen 10—14 ct.; spruitjes 1617 ei.; uien 5—6 et.; aardappelen 57 cl.; bramen 6072 ct.; aardbeien 6585 ct. per Kg,; bloemkool 4— 12 ct.; roode kool 5—45 ct.; groene kool 47 st. per stuk; sla 0.601.30; andijvie 0.50 50 ct. per kist: b?2J4567890óëETAOINSHRD 1.25; spinazie 0.601.85 per kist; poste lein 4250 ct.; appelen 0.801.10 per ben; peren 2.252.50 per kAv. mud; wortelen 815 ct.; selderie 4-6 ct.; prei 1315 ct per 'bos; knolselderie 812 ct. per stuk. GOUDA. Veiling van 12 Oct. 1923. Spruiten, le srt., per 100 K.G. 11.14.30. id. 2e srt., per 100 K.G. j 1.603.20. Gele savoye kool, per 100 stuks 3.308.50. Groene id. per 100 stuks 1.6. Roode kool, per 100 stuks 2.60-7,10. Wittekool, per 100 stuks 0.905.20. Bloemkool, per 100 stuks 114. Snijboonen, per 100 K.G, 171. Stokboonen, per 100 K.G. 823. Stamboonen, per 100 K.G, 524. Spek- boonen, per 100 K.G. 38. Pronkboonen, per 100 K.G. 210. Andijvie, le srt., per 100 stuks 0.902.70, id. 2e srt., per 100 stuks 0.200.90. Kropsla, per 100 stuks 0.30—1.10. Spinazie, per 100 K.G. 1.40— 10.50. Postelein, per 100 K.G. 3.805.60. Peen, per 100 bos, f 1.105.90. Kroten, per 100 bos 1—4.50, id. per 100 K.G. 2—2.70. Uien, per 100 K.G., 35.30. Selderie, per 100 bos 0.702.40. Tomaten A, per 100 pond 3.508.50, id. B, per 100 pond 3.60—4.80, id. C, per 100 pond 2.40— 5.20. Eieren, per 100 stuks, 10.5010.80. Meloenen, per stuk 0.020.29. AMSTERDAM, 12 Oct. Aardappelen-, (Ber. v. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte' f 5.756, Zeeuwsche blauwe f 5.705.80,! Zeeuwsche eigenheimers f 3.503.75, Zeeuw sche blauwe eigenheimers f 4.504.75, Hillegommer zandaardappelen f 5.506.50, Drentsclie eigenheimers f 2.803.15 per H.L. LEEUWARDEN, 12 Oct. Vee.' Aange voerd 117 stieren f 200550, 25 ossen f 260— 450, 405 vette koeien f 220460, per K.G. f 0.951.20 1330 melk- en kalfkoeien f 200490 53 vette kalveren f 4090 180 pinken f 140240, 1710 graskalveren f 60135 75 nuchtere kalveren f 919, 604 vette schapen f 3655 340 weide- schapen f 2540 303 lammeren f 2038 1202 vette varkens f 65170, per K.G. f 0.700.80 107 magere varkens f 3065 530 vette biggen f 28—58 462 ldeine biggen f 1018 29 paarden 54 bokken. De han del in gebruiksvee en vet vee was stug en niet geheel- prijshoudend stieren prijshou dend graskalveren met langzamen handel vette kalveren duurnuchtere kalveren mindervarkens kalmer, zouters flauwer 70—73 c., Londensche varkens 70—73 c. per K.G. wolvee minder. Eieren aanvoer 6500 kippen 911 c., 100 eenden- 910 Yi c. MIDDELBURG, 11 Oct. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer gering. De no teering is als volgt tarwe f 11.50—12,50 kroonerwten f 1822.50 maanzaad f 40 45, alles per 100 K.G. TIEL, 11 Oct. Fruit. (TielscHe veilings- vereeniging). Prijzen waren Pondsperen 7 10 c., paradijsappels 57% c., kaneelzuur 68 c., princesse nobels 812 c., weidra gers 814 c., beurre 3642 c., binderzoet 1014 c., doyenné de commice 5075 c., soldat laboureur 42 c., goudreinetten 1622 c., alles per K.G. Fabrieken kroot Y> 1 c» per K.G. ZWOLLE, 12 Oct. Boter. Aangevoerd 45/8 v. 41/6 v. en 260 stukken, samen 1580 K.G. prijs 1/8 f 41—45, per K.G. f 2.25— 2.30. Vee. Aanvoer 831 runderen. 156 graskal veren, 44 nuchtere kalveren, 252 schapen, s, lammeren, 233 varkens en 1024 biggen, t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6