l SPAARNEBANK Maandag 15 October 1923 46ste Jaargang No. 14562 SPA ARB ANKRENTE 4 pCL £er £eek 0.25 PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN, EERSTE BLAB A Het vóórdebat. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. HILLEGOM. - i. Onze dageHJkscfie financieele mededeelingen mef verslag van het verloop der Amsterdamsche beurs worden op aanvrage gratis toegezonden. Vraagt onze deposito-tarieven. IJMUIÖEN. VELSEN. SCHOTEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN (p.millioen) bazel Brievenbussen aan trams. ZAANDAM. ZANDVOORT. j. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem AftiSTERmSSlE BEURS. SPAARNDAM. HAARlsEMMERLIEDE. HEEMSTEDE BLOEMENDAAL. 99 «lv 7i5n, JVabasfc Tie abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, 'elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE Br zï)n bij Se verwarde discussies over de Vlootwet enkele dingen naar voren geko men, welke het goed is even vast te hou den. Er heerscht over de Vlootwet en heel den politieken toestand al zooveel begrips- verwarrin, dat er waarlijk geen vertroebeling |meer bij noodig is. En nu heeft de interpel- lalic-Troelstra, bedoeld als een onderzoek naar de crisis aan financiën, maar gewor- 'den tot een voordebat over de Vlootwet, meer duisternis dan helderheid gebracht. De heer Troelstra heeft het natuurlijk niet zoo bedoeld, maar een feit is het. En ver moedelijk was het ook niet de bedoeling van den heer Dressclhuys om de toch al dobbe rende kiezers in een zee van oncontroleer bare cijfers te verdrinken. Dat het niette min geschiedde, is ook een feit. Nu is het de verdienste van de Regeering geweest in haar antwoord alles te hebben vermeden, wat tot vermeerdering der spraakverwarring zou kunnen bijdragen en met vermijding van alle politieke handig heid de baan weer zoo ver schoon te ve gen, dat de kamp bij het eigenlijke Vloot- Wetdebat zonder hindernissen kan beginnen. Deze drie dingen zijn al reeds komen vast te staan: men heelt zoowel van de kosten •Is van de bedoeling van de Vlootwet een veel U overdreven voorstelling gehad; en, wanneer de Kamer dit wetsontwerp mocht Verwerpen, zal er voor de Marjpe die niet veel meer is dan oud-roest toch zóó veel gedaan moeten worden, dat de kosten minstens evenveel bedragen, als thans voor het Vlootplan wordt gevraagd. De linksche agitatiemakers willen dat niet inzien. Tegenover de pertinente regeerings- verklaringen zal men dat toch moeten erken nen. Categorisch, tot 3 maal toe, heeft minis ter Colijn verklaard, dat het bij dit wets ontwerp niet gaat om de heele vloot van het Vlootplan, maar om de halve vloot, die in zes jaar gebouwd en is twaalf jaar betaald zal moeten worden; dat dit gedeelte der zeemacht voldoende zal zijn, om de neutra liteit te handhaven en dat over de grootere, de verdedigingsvloot, later, na zes jaar of langer, kan beslist worden; en ook, dat het stemmen voor de halve vloot, in niets bindt Ivoor het al of niet aanvaarden, later, van een defensievloot. En de kosten voor dit Vlootplan der regeering zijn door Neder land, ook in dezen tijd, te dragen er kun nen door Indië eveneens worden opge bracht. Bij het komende debat zal het er dus om •gaan of het voorgestelde Vlootdeel inder daad voldoende is om onze neutraliteit bij een gewapend conflict in den Pacific te be waren, een vraag die enkel door deskundi gen kan worden opgelost en waarvoor wij zelfs de 2e Kamer ondeskundig achten. En ten tweede of de becijfering van minister Colijn juist is, dat n.m, die halve Vloot (in zes jaren te bouwen en in 12 jaar te be talen) gemakkelijk, zelfs door onze berooi de schatkist te betalen is. Daar gaat het nu om bij de komende discussies. Daar lette men op en late zich door geep ander demagogisch gepraat van de wijs brengen. y;DE H. O. V. RIJKSSUBSIDIE GEVRAAGD. Door de Haarlemsche Orkest Vereeniging is, zooals we reeds mededeelden, een adres aan de "Tweede Kamer gezonden, waarin een rijkssubsidie voor de vereeniging gevraaed wordt. 6 In dit adres wordt gezegd dat volgens de handelingen der 2de Kamer over 1918 1919 op blz. 2866 e. v. in de ver gadering van 4 Juli 1919 door Mr. J. Bomans en de heeren ter Hall, van de Bilt, van Bere- steyn, de Groot, Bulten, Kuiper, Winter- mans, van Dijk, Gerhard en IVTevrGroeweg een amendement is voorgesteld, hetwelk er toe zou leiden dat aan het Haarlem's Muziek korps een subsidie zou worden toegekend dat de voorstellers op een dergelijke steun- verleening aandrongen, op grond van het feit dat het .Haarlemsche Orkest op eene rijkssubsidie met evenveel recht aanspraak mocht maken als andere orkesten, omdat het even goed als deze andere orkesten van soort- gelijk muzikaal peil, in de rpuzikale behoefte van de,ruim 10Ö.000 inwoners van Haarlem en omstreken voorziet dat van het oorspronkelijke beginsel dat bij de subsidieering van gemeentelijke or kesten heeft voorgezeten, om slechts de twee of drie'beste orkesten in dit land (nl. te Amsterdam, den Haag en Utrecht) te subsi dieeren, reeds lang is afgeweken en thans ook de orkesten van Groningen, Arnhem, en Maastricht gesubsidieerd worden dat uit het prijsgeven hiervan wel blijkt, dat ciit beginsel om slechts enkele orkesten uit de rijkskas te ondersteunen, uit een bilhjkheidsoogpunt niet te handhaven was dat het thans naar voren gebrachte motief dat orkesten op z.g. afgelegen plaatsen wel voor een rijkssubsidie in aanmerking komen en daarom het orkest in de gemeente Haarlem, als liggende „onder den rook van Amster dam", geen subsidie zou behoeven, bij objec tieve beschouwing onhoudbaar blijkt, omdat, zooals terecht in de voornoemde vergadering werd betoogd, verreweg het grootste deel der Haarlemmers niet kan profiteeren van het Amsterdamsche Concertgebouw-Orkest dat echter ook te Amsterdam zelf jaarlijks duizenden profiteeren van de concerten, die het Haarlem's Orkest geeft in den tuin en de zaal van Artis, terwijl behalve te Am sterdam, ook te Bloemendaal, Heemstede, Bussum, Alkmaar, Apeldoorn en andere ge meenten het Har.riem's Orkest in de behoefte aan goede symphonie muziek voorziet dat hieruit blijkt, dat de overwegingen, die aanvankelijk golden voor hetverleenen fari subsidie aan stedelijke orkesten, thans niet meer opgaan en dat het Haarlem's Orkest wel degelijk in eene voor een goed deel van het Rijk geldende behoefte voorziet, die de tegenwoordige volks-ontwikkeling eischt en het daarom diep te betreuren zou zijn wanneer dit orkest óf niet op zijn tegen woordige hooge artistieke peil gehandhaafd kan worden, öf geheel zou moeten worden opgeheven bij gebrek aan finantieelen steun dpt het aan het Bestuur der Haarlemsche Orkest Vereeniging wil toeschijnen dat, wanneer in het jaar 1919 dit orkest door Rijks subsidie in aanmerking behoorde te komen, zulks in het jaar 1923 nog met veel meer klem van redenen het geval behoort te zijn, omdat lo. sinds dien het Haarlem's Orkest onder de bekwame leiding van den dirigent Nico Gerharz zich ontwikkeld heeft tot een der allerbeste symphonie orkesten des lands en dioor deskundigen unaniem geprezen wordt 2o. sedert 1919 de lasten van het Haarlem's Orkest, ondanks het meest denkbare zuinige beheer en de toenemende belangstelling der bevolking, steeds vermeerderd zijn, daar de salarissen der musici, die beneden alle redelijk te stellen eischen waren, thans eerst geleide lijk eenigszins op peil 2ijn gebracht 3o. de stad Haarlem tot tegemoetkoming dier lasten het subsidie van 15.000.— per jaar reeds verhoogd heeft tot 30.000.—, ter wijl ook de omliggende gemeenten als Bloemendaal, Heemstede, Schoten, subsidies verleend hebben 4o. desondanks toch nog de finantieele positie van het Haarlem's Orkest zorgelijk blijft omdat, wil het Orkest aan zijn bedoe ling blijven beantwoorden door aan alle lagen der bevolking goede muziek te ver schaffen tegen een entrée van slechts 25 cents per persoon, deze entrée's en daardoor de finentieele baten, niet vermeerderd kunnen worden dat daarom de eenige uitweg om Haar lem's Orkest te behouden en op peil te hand haven is en blijft toekenning van Rijks subsidie dat sedert de eerste poging dienaangaande in 1919 aangewend, het Bestuur der Haarlem sche Orkest Vereeniging zich telkenmale op nieuw tot zijne Exc. den Minister van Kun sten en Wetenschappen heeft gewend met het verzoek om subsidie dat echter telkens ten antwoord is gekre gen dat de commissie, welke den minister inzake de verleening van subsidie's van voor lichting dient, andere motieven meent te moeten aanvoeren op grond waarvan aan het Haarlem's Orkest subsidie werd onthou den dat naar de bescheiden meening van adres santen deze motieven echter alles behalve steekhoudend waren en het hun spijt te moe ten betoogen, dat zij den indruk hebben ge kregen dat bij de adviezen betreffende toe kenning der subsidie's niet steeds onpartijdig te werk wordt gegaan dat het een niet te ontkennen feit is dat in deze commissie van advies geen enkele vertegenwoordiger der stad Haarlem aan wezig is en dat, ook al mocht het feit bestaan dat op grond van oorspronkelijke motieven, waarop jaren geleden slechts drie, toen „als de beste orkesten des lands" te boek staande orkesten subsidie uit 's Rijks kas werd ver leend en eenige jaren later deze subsidie ook aan orkesten in zg. „afgelegen plaatsen" werd toegekend, deze motieven toch thans niet meer als ernstig kunnen gelden om liet Haar lem's Orkest een subsidie te blijven ont houden, omdat sedert dien 'de toestanden zich geheel gewijzigd hebben. Redenen waarom adressanten zich met den meesten nadruk wenden tot de 2de Ka mer, opdat deze, na een onpartijdig onder zoek der vraag of het Haarlem's Orkest billij ke redenen heeft om mede te deelen in he totaal bedrag dat op de Begrooting voor de subsidieering van Orkesten wordt uitge trokken, er toe moge overgaan om aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging over het jaar 1924 te verkenen een rijkssubsidie van 10.000.en het in elk geval daartoe moge leiden dat over de volgende jaren eene sub sidie tot instandhouding van dit orkest niet onthouden wordt. Een aantal adhaesie-bétuigingen vergezelt het adres. NEDERLANDSCHE ROODEKRUIS- DAG. Ook dit jaar zal weder een Roode Kruisdag gehouden worden. Voor Haarlem is daarvoor aangewezen 24 October, op welken dag een straat- en huizencollectie zal plaats vinden. Het Comité met de uitvoering belast, vindt in het goede doel, dat hiermede beoogd wordt aanleiding een berooep te doen op den weldadigheidszin van Haarlem's ingezetenen. Bestond tot dusverre de taak van het Roode Kruis in hoofdzaak in de hulpverlee ning aan de in den oorlog getroffenen, thans zet'zij haar menschlievenden arbeid voort door steun te verkenen aan instellingen van welk karakter of van welke kleur ook, die op philanthropisch en hygiënisch gebied werk zaam zijn en die tengevolge van de tijdsom standigheden in financieele zorgen zijn ge raakt. Daarbij wil zij nimmer met bestaande organisaties in concurrentie treden, integen deel deze zooveel mogelijk helpen en steunen. De vereeniging ter bestrijding der tuber culose, de Witte-, Groene en Wit-Gele Kruis-vereenigingen, de Crèche en andere instellingen en vereenigingen hier ter stede, worden naar behoefte gesteund. Bij uitvoe ring van de vlannen in voorbereiding, tot stichting van een Parkherstellingsoord in den omtrek van Haarlem, waar herstellenden, die niet langer in de ziekenhuizen kunnen verblijven, een onderkomen vinden, zal op daadwerkelijke hulp kunnen gerekend wor den. Waar van het Roode Kruis zooveel actie uitgaat, waarvan ook in ruime mate door Haarlemsche ingezetenen wordt geprofi teerd, meenen wij met vrijmoedigheid weder bij onze stadgenooten te mogen aankloppen. Met Uwe bijdragen, groot en klein, steunt gij een menschlicvend werk, helpt gij onnoe melijk veel leed verzachten. Steunt daarom op 24 October met milde hand, opdat wederom blij ke, dat het werk van het Nederlandsche Roode Kruis in Haarlem waardeering vindt. Het Comité van Uitvoering, Dr. A. A. G. LAND, voorzitter. ^levr. C. L. LEVENKAMP-PLAN TEN, Secretaresse. C. L. W. VAN IJSENDIJK, penningm. Mevr. J. C. HAMMINK-HAVËR- KATE. Mevr. L. HEERKENS THIJSSEN- v. d. KUN. Zuster HELLEMA. Mevr. H. L. W. JESSURUN VAN EIBERGEN-SANTHAGENS. Mevr. M. R. ROBBERS-TEN OEVER. Mej. K. M. VAN ROSSUM. Mej. A. SERPHOS. Mevr. J. C. VISSER *f HOOFT- LIEFTINCK. Jonkvr. C. VAN DER WIJCK. Jongedames, meisjes en jongens, die zich op Woensdag 24 October né 12 uur willen EOilBANT Acu'ertenfien 35 cents ppr retfe Bij contract belangrijke korting. Advcricntiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. October aan het bureau van het Roode Kruis, Kenaustraat 9, alhier, met nauwkeurige op gave van naam en adres. Bloembollencultuur. De afd. Hillegom hield Vrijdagavond eene ledenvergadering in het hotel Sistermans. De opkomst was be- vrediengd. Dc voorzitter, de heer R. Veldh. van Zanten opende met een woord van welkom deze eerste najaarvergadering en hoopt dat de besprekingen vrucht mogen dragen voor het vak. In 't bizondcr heet spr. hartelijk welkom den heer H. J. Voors, secr.-penning- meesler der alg. vereeniging, die zoo welwil lend is geweest naar hier te komen om de plannen der groote tentoonstelling toe te lichten. Hierna worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd, onder dankzegging voor de getrouwe weergave. op een bank rkfs voor avond liep het schip Wijk-aan-Zee. De reddingboot van Wijk-aan-Zee kreeg last uit te varen, doch men kon geen ver binding met de „Heemskerk" krijgen, zoo- dat de drie opvarenden 's nachts aan boord moesten blijven. Sleepbooten trachtten nog verbinding met liet schip te krijgen, maar jionder susces. Tegen den ochtend wist men het schip te bereiken en de drie opvarenden van boord te halen. Zaterdag probeerden sleepbooten wederom de „Heemskerk" af te brengen. Verkochte schepen. De stoomtrawler Martina LJ.M. 8, behoorende aan de Veen koloniale Bank en in Expl. bij de Ver. Expl. Mij. alhier, is naar 's-Gravenhage verkocht. Het schip zal van hieruit blijven varen, onder den naam Annie IJ.M. 8. Do heer P. Visser alhier heeft in Enge land aangekocht den stoomdrifter Nellie. Dit schip wordt op de werf van Gebr. De Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. In verband met een tijdig vertrek van den heer Voors wordt hem nu het woord gege ven. Deze zegt den voorzitter vriendelijk dank voor de waardeerende woorden tot hem gericht. Het hoofdbestuur en spr. stel len er altoos prijs op, dat er tusschen hen en de afdeelingen contact wordt gezocht. Spr. begrijpt dc belangstelling der leden in het plan. Reeds in 19i9 was er sprake van een groote internationale expositie. Het hoofdbestuur heeft toen echter gemeend te moeten wachten, tot dat zich een eenigszins gunstiger perspectief voor het vak opende en thans acht het langer uitstel niet gewet tigd. Vergeleken bij 1910 is dc onderneming veel kostbaarder, alles is duürdcr; toch is het hoofdbestuur vol goeden moed. Hoofd zaak wordt voor deze expositie die zal gehouden worden van 13 Maart t.m. 21 Mei 1925 de volle grondsbeplanting, om vooral het buitenland te laten zien wat het vak vermag, het programma dat dezen win ter verschijnt is dan ook met groote zor<5 samengesteld. Hoofdzaak zal zijn de collec tieve beplantingen, noodig om het terrein een mooi effect te geven; daarnaast komen afzonderlijke inzendingen en alle andere col lectieve inzendingen. De rangschikking der kleuren moet zijn in ééne hand. Het hoofd bestuur heeft beslag kunnen leggen op een terrein van 8 H.A., een gedeelte van Groenendaal, door de gemeente Heemsjede belangeloos afgestaan; het hoofdgebouw zal 2200 a 2300 M2 groot zijn. Verschillende kaarten met plette gronden verduidelijkten het gesprokene. De opzet is 6 tijdelijke ten toonstellingen te houden en de beplantingen zóó te doen geschieden dat er steeds pvol- ging is in bloei: crocussen, hyacinthen, vroege tulpen, late tulpen. Daarnaast komen dan inzendingen onafhankelijk van deze be planting. Het programma zal ook prijsvragen bevatten. Verschillende leden stelden nu vragen, welke bevredigend werden opgelost, ook werden nog behartenswaardige wenken gegeven, welke de heer Voors dankbaar ac cepteerde en in de commissie-vergadering zal te berde brengen. De voorzitter bracht nu den onderhouden den spreker namens de vergadering hartelijk dank voor de uiteenzetting, voor zijn vrucht baar werk waardoor wij zulk een mooien kijk op de a.s. expositie hebben gekregen en het zal zeker onnoodig zijn de heeren aan te moedigen om te helpen, opdat de ten toonstelling slage! Thans werd ee'n circulaire besproken door het hoofdbestuur aan alle afdeelingen ge richt om overleg te plegen bij het beplan tingsplan; over de \wijze waarop dit ge schieden zal ziet 't hoofdbestuur vóór 22 dezer gaarne beslissing tegemoet. De voor zitter brengt nu het denkbeeld naar voren, dat Hillegom met Lissc, Sassenheim en Voorhout voor de planten hyacinthen zal zorgen door gezamenlijken aankoop; deze 4 plaatsen zijn thans wel 't meest op de hyacinthencultuur aangewezen. De vergade ring kon deze meening wel deelen en een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren H. Hopman, W. Jonkheer en J. Phi- lippo die zich met de naburige afdeelingen in contact zullen stellen om het beoogde doel te bereiken. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden met alg. stemmen gesteld in de vacature H. M. Ruyscnaars de heer Dirk Jonkheer alhier, in de vacature R. V. van Zanten de heer J. M. van Til te Lisse. Aan de afdeelingen zal verzocht worden deze candidaten te steunen. (De heeren Ruyse- naars en Van Zanten zijn niet herkiesbaar.) Het bestuur had geen voorstellen voor de Alg. Vergadering. Verschillende leden had den opmerkingen welke bij de rondvraag der vergadering zullen ter sprake komen als het niet-toelaten van dingen die op de Beurs niets hooren, Loosjes, zakkenhandel, schrijf machines enz. De heer W. Jonkheer be klaagt zich dat bloemen, ingezonden ter op luistering der zaal niet beneden mogen wor den geëxposeerd, het komt daarvoor meer dere malen voor, dat bloemenliefhebbers ze niet eens zien, doordat ze boven staan. De voorzitter adviseert deii heer Jonkheer een schrijven te richten tot het Hoofdbestuur over deze zaak. Hierna sluiting. Opgedragen. Het bouwen van een villa aan de Sixlaan alhier voor rekening van den heer J. van Til-Hartman is ge gund aan de laagste inschrijvers, fa. Sap man en Vergunst te Lisse. De stranding van dc „Heemskerk". - Omtrent de stranding van den stoomtrawler '„Heemskerk" IJ.M. 5, kunnen we nog het volgende melden: De „Heemskerk", laatst behoorende aan den heer Driehuizen te Zandvoort, was pas aangekocht door den 'heer J. v. d. Made alhier en Vrijdagmiddag uitgegaan op sleep van de sleepboot „Katwijk", die het schip naar Vlaardingen zou brengen, waar het op de werf der firma A. de Jong gerepareerd zou worden. Het schip had geen .stoom op en er waren 3 man aan boord. Door het slechte weer beschikbaar stellen voor den verkoop van en de hooge zeeën geraakte de „Heems- Roode-Kruis-vlaggetjes, worden uitgenoc- I kerk", nadat de sleeptros gebroken was, op digd zich aan te melden vóór Vrijdag 19 j drift en dreef af naar de kust, Tegen den Haas te Maassluis gereed .gemaakt voor de visscherij. Vischdiefstaflen. In dan laat at en tijd werd door vischhandelaren in de Rijksvisch- hallen alhier voortdurend visch vermist. Donderdag hield de hulppolitie B. Z. aan, die sedert eenigen tijd in dienst was als losse vischknecht. Hij had een mand met tongen bij zich. Later bleek, dat heelemaal niet vaststond, dat Z. schuldig was aan diefstal. Na verhoor is hij direct weer op vrije voe len gesteld. Burg. Stand. Ondertrouwd: W. v. d. Duin en T. Zegel, J. v. d. Struys en C. Affourtit, J. de Graaf en A. van Leeuwen. Getrouwd: A. W. v. d. Hoogen en A. H. Lijesen, J. Dekker en S. L. Hendrinkx, G. IJ. de Boer en E. C. Schoorl. Geboren: dochter van M. H. H. v. d. PloegSteman; zoon van H. AnkerDe Vries; dochter van K." GulikersGorter. Overleden: E. W. Meyer, 71 j., wed. van P. Kramers; H. Kaptein, 35 j., echtg. van G. J. H. Zeegers. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vast stelling aan een wijziging van de verorde ning op de openbare win.hek 1 in de gemeen te, waardoor de bepaling, voorkomende aan het slot van artikel 4 der bovenaangehaalde verordening en luidende: „Huisvuil vermengd met haardascli wordt door den gemeen terei- -nügër niét medegenomen", wordt ingetrokken. Gemeentezaken. In de vacatures van leden van het burgerlijk Armbestuur wegens af treding der leden A, Hendriks en A. H. Vas- tenhoudt, hebben B. en W. de volgende voor drachten opgemaakt lu A. Hendriks, 2. J. A. Krijnders 1. H. Schaap, 2. P. Vink, en in dé vacature W. van Schie, die ontslag ge nomen heeft 1. J. P. van Schie, 2. L. Borst. In de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, door het ont slag hemen van den heer H. J. Klein, hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt 1. H. Weber-Groeneveld, 2. J. A. Krijnders. Ingevolge het voorstel Klein-Weber- Groeneveld, stellen B. en W. voor, een com missie van 3 leden te benoemen, die bij de Regeering een bijdrage zal moeten bepleiten in de kosten der gemeente-huishouding voor 1922. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouw verordening te verkenen aan P. J. Kooloos, voor den bouw van een schuur nabij perceel Soendastraat 6 aan G. P. de Vries voor den bouw van een werkplaats achter perceel Generaal Cronjéstraat 33. B. en W. stellen voor, aan W. C. Wei- terik ongèveer 169 c.A. grond te verkoopen, gelegen aan de Verlengde Marnixstraat, voor 20 per c.A. B. en W. stellen voor, een geldleening aan te gaan van ten hoogste 21.000 tegela een rente van niet meer dan 6 's jaars en een door B. en W. te bepalen koers, met een jaar lij ksche aflossing van minstens 1000 per jaar. Ter inzage is nedergelegd het antwoord 'van B. en W. op vragen van den heer Klein betreffende de kermesse d' été het antwoord op de vragen van de heeren Algra en An- tonisse, betreffende den afbouw van school A een mededeeling van B. en W. betreffen de bewonig der te bouwen huizen door Eigen Haard" en Volkshuisvesting", een schrijven van B. en W. betreffende den bouw van een winkelhuis aan den Rijksstraatweg door H. Lammersma. Straatnamen, B. en W. bieden ter vaststel ling aan de volgende lijst van .straatnamen: 1. due kopende, vanaf de Ternalestraat lol aan den Spaarn dammerweg: Obislraat; 2. die van ide Zaannestraat, ten Oosten van de Oos- sterslraat, lot de Jan Gijzenvaart: Indische slraat; 11. die, van de Indisc.heslraat, len Noorden vain de Zaannestraat tot Spaarn- d a immer wieg: Weltevrediensitraal; 4. die, van Weltevreden slraat lot Archiipefetraat: Insu lin desraat; 5. die, van Zaanienslraat tot Ar chipels! raat: Buiitenzorgstraal; 6. die, van WeHevredemstraat tot SpaarnhovenstraaI; Ba taviasltraa't; 7. die, van Spanirnhovenstraat, in het verlengde van de Timor straat tot aan de Hodsorastraat: Hodisomstraat; 8. die, van Hodsonistraat, ten Noordien van de Spanrn- hovenstraat. tot Spaar,ndammerweg: Ban tam st raat; 9. die, van Rijksstraatweg, ten Noor den van de Banlamistraat tot. Spaarntdammer- weg: Preangenslraat; 10. die, van Bantam- straat, ten Oosten van de Hodsonstraat tot Jan Gijzenvaart: Padamgstraal; 11. dlie, van Hodsoaislraat tot Padangstraat: Cherliibon- straat; 12. die, van Preangerstraat lol Borski- straat: Scmarangslraat; 13. die, van Banlain- straat. ten Oosten van, de Tndisc,bestraat tot Madioenslraat: Reimbanigstraat; 14. die, van Bantam straat, tot Rombangstranl: Djaimbi- straat: 15, die, van Diambistraat tot aan de 15 OCTOBER. EERSTE KOERS 0.00.07 PARIJS 15.58 BRUSSEL 13 28 WEENEN 0.35H LONDEN 11.53»/, STOCKHOLM. 67.25 KOPENHAGEN 44.90 CHRISTIANS 39.85 45.75 NEW-YORK 2.541/, ROME LATERE KOERS Jan Gijzenvaart: Bandoeng straat; 16. die, van Rembangst raat lot Bandocngstraat: Soeraiba- jastraat; 17. die, van Soeraibajastraat lot de Jan Gijzenvaart: Keidiiristraat; 18, dóe, van Padangslraat lol aan KcdSrislraat: Madio,en- straat; 19. de eers te paral I el s Iraat van de Sebolerveensraal: Denrjensvant; 20. de twee de parallel straat van de S eh o le rveenstra a t Sparrenstraat; 21. de projectslraat bij de eerste en tweede Hocigenvoerddnvars'slraal: Tweede Hoogerwoerddwarsstraat; 22. die, van Kastamjestraat in Wet verlengde van Ber kenstraat lot Verlengde Marmixstraat: Ber- kenstraat; 2.3. de hoofdstraat, loopende pa rallel met de Eschdooroslraat, ten Westen daarvan en in het verlengde van de Mar nixstraat. te Haarlem: Verlengde Marnixstr.; 24. dc Westelijke parallels!raai, van dé Ver lengde Miatrnixslraat: Olmen,straat. 25. «Eet, loopende bijna in, bet verlengde van de Ei ken,straal: Hulstslraat; 26. die,' loopende len Noorden daarvan en parallel daarmede lot aan do Delft: Wilgen slraat; 27. het tussdhen de laatstgenoemde straten gelegen plein, met loegangsstralen daartoe: Meidoornplein 28, die, met Wet Meidoornplein parallel loopende. 1en Westen daarvan: Plataanstraat; 29. Wel op de Plataanstraat volgende plein, met toe- gangsstraten: Eikenplein; 30. de op het Ei- 'kenplein volgende straat, ten Westen daar van: Laurierstraat; 31. de langs de Delft loo pende straal: Delftlaan. „Koninginnedag Deze vereeniging gaf Za terdagavond! eene gezellige bijeenkom®!, voor Ware leden, donateurs en begunstigers in Wet Brongebouw. Te 8 uur werd door den voorzitter, dén heer G. Kapteijm, het welkomstwoord' ge sproken. Het gemengde koor „Inter Nos", directeur de lieer G. J. Kalt, bad naar ibelamgelooze medewerking toegezegd en op zeer verdien stelijke wijze beeft Wet koor zich van, zijn taak gekweten. Een vijftal nummers werd gezongen en de volle aandacht, welke het publiek het koor schonk, getuigde ran d'e goede prestatie van deze jonge vereeniging. De heeren Helleman en Van Leeuwen wis ten op de bekende wijze dc vroolijkhciid er in Ie brengen. Het geheel vormde een aangenamen avond. Gemeenteraad op Woensdag 17 October 1923, 's namiddags half 8. Onderwerpen ter behandeling zijn 1. Benoeming van leden van het Burgerlijk Armbestuur. 2. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. 3. Benoeming eener commissie om bij de Regeering het verkrijgen eener bijdrage in de kosten der gemeentehuishouding te be pleiten. 4. Voorstel, tot het geven van namen aan straten. 5. Idem, tot het verleenen van ontheffing van bepalingen der bouwverordening. 6. Idem, tot verkoop van gemeente-bouw terrein. 7. Idem, tot vaststelling eener suppletoi e begrooting voor 1923. 8. Idem, tot wijziging der bouwverorde ning. 9. Idem tot "net aangaan eener geldleening. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. 11. Belastingzaken. Reeds hebben we een enkele maal in deze rubriek de aandacht gevestigd op een novi teit, te Amsterdam ingevoerd, welke echter voor deze stad lang geen noviteit meer is. We bedoelen nl. het aanbrengen van brie venbussen aan trams, waarmede men in onze hoofdstad op lijn 2 een proef genomen heeft. Thans meldt de „Tel.", dat deze proef uitstekend voldaan heeft, zoo zelfs, dat nu ook de trams vén lijn 1 van brievenbussen zullen worden voorzien. Dit zal tot gevolg hebben, dat zoodra dei busjes op lijn 1 aangebracht zijn, het aantal lichtingen van de gewone brievenbussen, welke in'de onmiddellijke nabijheid dezer, beide tramlijnen staan, verminderd zal wor den van zeven op twee. Alleen de eerste en laatste lichting blijft. In de uren, welke daar- tusschen liggen, heeft het publiek dus de gelegenheid van de tram-bussen gebruik te maken, die van 8 uur des morgens tot 10 uur des avonds, 80 a 90 maal per dag bij het hoofd postkantoor gelicht worden. Een aantal dat practisch nooit bereikt zal worden bij de lichting van gewone brieven bussen. Het behoeft dan ook werkelijk geen verwondering te wekken, dat de proefne ming te Amsterdam zoo uitnemend geslaagd is. Het veel grooter aantal lichtingen be vordert natuurlijk ten zeerste het briefver keer. En daarom zullen'de menschen ten slotte hun „post" liever in de trambussen deponeeren dan in de hulpbussen in de stad. Ook voor Haarlem lijkt ons de idéé van brievenbussen aan trams uitermate ge schikt. En we gelooven stellig, dat een proef neming hiermee wel zou voldoen. Als een be zwaar zou men kunnen aanvoeren, dat hier ter stede de voornaamste tramlijnen niet langs het hoofdpostkantoor rijden, doch dit is toch-wel vrij gemakkelijk teondervangen. En zoodra de proefneming goed uitvalt, kan men weer naar Amsterdam kijken. Daar toch wordt, zoodra de resultaten van den nieuwen maatregel voldoende gegevens heb ben opgeleverd, een beslissing genomen, welke lijnen daarna voor bussen in aanmer king komen. De bedoeling is, dat in de toe komst de trambussen niet bij het hoofd postkantoor, doch op het station worden ge licht, zoodat de brieven van het nieuwe post kantoor aldaar dadelijk naar de treinen vei» voerd kunnen worden. de vergadering voort le zetten Vrijdagmiddag 2 uur. Zakelijke belasting op het bedrijf. Door d'e Kamer "Van Koophandel le Zaandam is aan de gemeenteraden van Zaand'aim, Zaan dijk, Wownerveer en Krommenie een adres gezonden, waarin wordt verzocht de veror dening op de heffing eener zakelijke belas ting op 'het bedrijf in te trekken. Mijn aangespoeld, Tusschen paal 70 ^n 71 is aan het strand alhier een mijn aan gespoeld. Barometerstand: 761. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: prijshoudend. Gasbuizen. Er worden langs den Sla perdijk nieuwe gasbuizen gelegd. Het is te hopen, dat ons dorp nu beter gas krijgt. Job. Nelis t- Te Haarlemmerliede is in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer Joh, Nelis, voorzitter van den Ver- eenigden Binnenpolder, die gedurende tal van jaren zitting had in het bestuur van ge noemd waterschap. Op 24 April 1979 kwam de overledene als poldermeester in het be stuur en werd 31 Maart 1909 tot voorzitter gekozen. Met veel ijver heeft hij steeds dc belangen van den polder behartigd. Hij hield er van, de zaken op gemoedelijke wijze te behandelen., waardoor hij veler achting had verworven. Vier schap enverscheurd. Zondagmor gen zijn op de terreinen van het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan alhier 4 schapen, eigendom van den landbouwer E. van Beusekom, door honden verscheurd, 3 schap enwaren dood, het 4e werd nog le vend gevonden .terwijl de honden nog bezig waren. Het moest echter ook afgemaakt worden. De honden zijn vermoedelijk het eigen dom van de heerert E. E. en H. alhier, De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft proces-verbaal opgemaakt. Vergadering gemeenteraad. Daar or be zwaren zijn nngedtend iegent hot houdien van eer. vergadering van den gemeenteraad in d-e morgenuren, is ihet uur van aanvang op a s. Donderdag bepaald op 2 uur n.m. in plaats van 10 uur iv.m. Mocht tusschen 2—6 uur de agenda niet afgehandeld kunnen worden, dan is he* «ïan. V. K. HEDEN 5% 'Nederland 1919 94%, 6% Nederland 1923 Oude Vaart 83 82 dito Gem. Eigendom 71 71 Mij. „Nederland" 1391/2 139 Scheepvaarl-Uiue 105 105% Rotierd. Lloyd 1161// 117 Hpll. Lloyd 8 V2 j Pakelvaart 114 114 Oude 'Boot 54V, 54 Holl. Stoomboot 21J/j 21 H. V. A. 452>/2 453 Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. 3531/» 354 55>/4 56 158'/. 156 117 1 1163/t 124»/, 125 Resc. dito 125% 125 Orion 26 Geconsolideerde 128% S 28% Kon. Olie 340 334 U. S. Steel 90 90 Marine comm'. 7% Vorstenlanden 169'/. 170 Actions id. 165 163 Poerworedjo 97% 96 Oude Deli 286 285 Senembah 245'/, 242 Deli Balavia 295 295 Amsterdam Rubber 143 142 Serbadjadi 292 Sllau 113 113 Wai Sumatra 117% 118 Dordtsche Petr. 330 321 Southern Rails 34% 34 Onion 133% 134 Anaconda 7615/16 9%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1