NIEUWS landbouw m vissdherij. De Kaasconiröie in Nederland. KERK EN SSMÖDL HANDEL EN MWÏERHÉiiD. 1 f.' Uit de Pers. MMinmm. ORDE EN ARBEID. LUCHTVERKEER. VERKEER EN POSTERIJEN. VAN OM XE S3RAA0LO02E T&i.£FOON ïjfe-SÜ DE WERKHERVATTING IN HET ROERGEBIED, i GEBREK AAN SPOORWEGMATE RIAAL. Uit Heerlen wordt gemeld In de Vrijdag gehouden vergadering der Contact-commissie voor het mijnbedrijf werd door de mijndirectie ernstig geklaagd over het voortdurend groote gebrek aan spoorwegma teriaal, waardoor stagnatie ontstaat in 't ver voer. Een deel der kolen kan niet vervoerd worden, doch blijft op de mijnen liggen, ter wijl zelfs niet uitgesloten is, dat, wanneer dit gebrek aanhoudt, het bedrijf tijdelijk zal moeten worden ingekrompen. De Christelijke Mijnwerkersorganisatie heeft in verband hiermede Zaterdagmorgen een telegram aan den minister van Water staat gezonden, waarin op dit feit gewezen wordt. Verzocht wordt zoodanige maatrege len te nemen, dat het bedrijf in de mijnen niet een of meer dagen stilgezet behoeft te worden, waardoor dan de arbeiders de dupe gouden worden. Wij ontvingen ter kennismaking een brochure „de kaascontróle in Nederland" uitgegeven door de gezamenlijken kaascon- tróle-stations, met het doel het publiek op onpartpdige wijze in te lichten omtrent de beteekenis van het Rijkskaasmerk. Ook voor onze lezers achten wij den inhoud van ge noeg belang om er een en ander uit mee te deelen In ons land'is de kaascontróle evenals de botercontróle geboren onder den drang der omstandigheden. Andere tijden brachten an dere toestanden ook voor de kaasindustrie Werd deze voorheen uitsluitend op de boer derijen beoefend, gaandeweg verplaatste zij Zich gedeeltelijk naar de zuivelfabrieken. De ze overgang is niet overal even Sterk geweest. Terwijl in Friesland thans vrijwel alle melk fabriekmatig bewerkt wordt en in Noord- Holland voor een groot gedeelte, is in de pro vincies Zuid-Holland en Utrecht de oude bedrijfsvorm, de bereiding van volvette Goudsche kaas op de boerderij, vrij alge meen bewaard gebleven in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal werd oudtijds Edammer kaas op de boerderij 's morgens en 's avonds uit volle zoete melk bereid thans wordt aldaar zoowel in de kaasfabrie- ken als op de boerderijen de nmelk licht ont- roomd volvette Edammer kaas wordt wei nig meer gemaakt. De Frieeche zuivelfabrieken hebben zich toegelegd op de productie van kaas uit melk die tengevolge van min of meer oritroomen een zeer uiteenloopend vetgehalte heeft ge kregen, zoowel in Goudschen als Edammer- vorm. In de provincies Noord-Holland en Friesland zijn ook andere modellen voor kaas in gebruik gekomen, 'als lunchkaas, e verder kilo-, ponds- en halfpondskaasjes in Goudschen vorm, uit volle of licht ge roomde melk bereid. Bij de bepaling van de waarde der kaas as het gehalte aan vet een factor van beteeke nis. Vettere kaas heefteen grootere voedings waarde. In de magere kazen van dezelfde soort treedt een hooger vochtgehalte gedeel telijk in de plaats van het ontbrekemnde bo- tervet. Bij de bereiding van de vetarme soor ten moet men werken op een hooger vocht gehalte, opdat het zuivel de smee/gheid be houdt, die een goedbereide, volvette kaas kenmerkt en niet droog en leerachtig wordt. Het hoogere vochtgehalte is derhalve een eisch voor een goede, minder hetv bevatten de kaas. Het is wel duidelijk dat het meerdere botervet bij overigens goedgelukte kazen aan den smaak zeer ten goede komt, Dit is in verhoogde mate het geval, wanneer de kazen ouder worden er. het vochtge halte vermindert. .De minder vette kaassoorten hebben niettemin alle reden van bestaan ze vor men uitstekende voedingsproducten, die Voor lageren prijs kunnen worden verkocht. Het vetgehalte alléén bepaalt volstrekt niet de waarde van de kaas. Een vette kaas kan heel slecht zijn van reuk en smaak op de doorsnede kan zij te veel kleine of groo tere gaatjes of scheuren vertoonen en het zuivel kan wit en brokkelig in plaats van smeeïg zijn. Deze slechte eigenschappen kunnen den doorslag geven en een minder vette kaas van goede kwaliteit is dan on- twijfeld voor den consument van meer waarde, Nu is er evenwel een groot verschil tus schen de beoordeeling van het gehalte aan vet en van de andere eigenschappen. Deze laatste kan de consument zelf met Zijn zintuigen beoordeelen omtrent het gehalte aan vet blijft hij in onzekerheid. De mate van smeeïgheid gaat niet parallel met het gehalte aan vet. „Een volvette kaas kan den indruk maken van minder vet te zijn dan een uit gedeeltelijk geroomde melk. De kaascontróle nu geeft den consument garantie omtrent het vetgehaltedus om trent een zaak, die hij niet voldoende kan beoordeelen. Door de kaascontróle is hij in staat de volvette kaas te onderscheiden van de geroomde en bij deze weer de ver schillende vetrubrieken. De aanmaak van kaas met uiteenloopend vetgehalte in dezelfde vormen moest wel een min of meer chaotischen toestand doen ontstaan. De groothandel miste de zekerheid om trent het gehalte, althans binnen zekere grenzen eveneens de tusschen- en detail handel en vooral de consument. Indien hij volvette kaas wilde koopen en daarvoor ook betaalde, kon hij niet controleeren, dat zij Werkelijk uit onafgeroomde melk was ge naakt. De kaascontróle heeft orde onder de ve- fcrlei kaassoorten gebracht door een doel matige classificatie. Zij onderscheidt 1. Volvette kaas, uit onafgeroomde melk deze kaas moet bovendien aan een minimum vetgehalte van 45 pet. voldoen. Deze laatste bepaling heeft ten doel te voorkomen, dat het vetgehalte door een ondoelmatige berei ding onnoodig wordt verlaagd. Het gemiddeld Vetgehalte is evenwel beduidend hooger, n.l. 4850 pet. 2. Niet-volvette kaas, onverdeeld in de ■i rubrieken 40 -f, 30 -f- en 20 Kaas moet minstens 40 pet. vet in de droge stof bevat- -n ten evenzoo kaas 30 en 20 minstens 30 resp. 20 pet. vet in droge stof. De controle wordt uitgevoerd door 5 Kaas- contrólestations, staande onder Rijkstoe- zicht De controledienst is bij elk station in han den van een directeur-scheikundige de aan gesloten bijdraijven worden door controleurs bezocht deze nemen mordsters, welke op het laboratorium onderzocht worden en hou den toezicht oij de van Rijkswege voorge schreven boekhouding. De directeur rapporteert overtredingen dei- voorschriften aan het bestuur, hetwelk de aangeslotenen volgens een boetestelsel straft. Kortom, alles wordt gedaan om de contro le zoo deugdzaam mogelijk te maken. De contrólestations staan onder Rijks- toezicht. De Rijkszuivelinspectie houdt er toezicht op, dat het bestuur en de directeur een deugdelijke controle uitoefenen. Het is natuurlijk noodzakelijk, dat de ge controleerde kaas voorzien is van een merk, waaruit blijkt, dzt een der contrólestations een zeker vetgehalte garandeert. Hiertoe zijn de Rijkskaasmerken ingesteld. De Nederlandsche kaascontrö.le beoogt derhalve den belanghebbenden deugdelijke garantie te geven omtrent het vetgehalte der kaas en bovendien, wat de volvette kaas be treft, dat zij naar den eisch uit volle merlk is gemaakt. Het vetgehalte is een belangrijke factor voor de waardebepaling. Het Rijks kaasmerk is geen kwaliteitsmerk; de kooper moet op de groote verschillen in kwaliteit bij kazen, tot dezelfde rubriek, wat het vet gehalte betreft, behoorende, blijven letten en kan dat doen. De garantie omtrent het vetgehalte, het geen hij niet voldoende kan beoordeelen, geeft hem de kaascontróle en wij meenen dat haar streven de aandacht en de medewerking van allen verdient. (Cmgceomgeerd.) DE FEDERATIE VAN R.K. ONDER WIJZERS EN DE SALARIS VERLAGING. In een vergadering van het bestuur der Federatie van Aigemeene Diocesane Ver- eenigingen van R. K. Bijzondere Onder wijzers is de stopzetting der actie voor beide salarismeetings (de aigemeene meeting Zon dag a.s. te Utrecht en de eigen meeting op 20 October in Den Haag) door den geeste lijken adviseur besproken. Uit de bespreking bleek, naar wij in het „Kath. Schoolblad" lezen 1. dat de zeereerw. adviseur van meening is dat het voeren van actie door middel van een meeting in de tegenwoordige omstan digheden indruischt tegen de katholieke beginselen van gezagseerbiediging 2. dat de grootst mogelijke meerderheid van het bestuur zich niet met de meening van den zeereerw. adviseur kan vereenigen, zoo dat er een blijvend meeningsverschil gecon stateerd wordt. Besloten wordt 1. bij het Doorl. Episcopaat in beroep te gaan naar aanleiding van de uitspraak van den zeereerw. adviseur 2. de actie tegen de huidige salarisplannen V2n de regeering onvermoeid voort te zetten door a. artikelen in het Kath. Schoolblad b. 't schrijven van adressen aan de regee ring en de Staten-Generaal c. 't bewerken van Kamerleden d. 't aanvragen van een particuliere audiën tie bij den Minister van Financiën e. 't plaatsen van een manifest in de pers f. indien de regeering bij haar voornemen blijft met I Januari 1924 een korting van 10 pet. in te voeren, dan krachtige actie voeren, opdat deze korting niet uniform zal zijn, doch verdeeld zal worden naar behoeften, zoodat rekening zal worden gehouden met 1. de slechtst bezoldigden 2. gehuwden en niet-gehuwden 3. gehuwden met en zonder kinderen. Een en ander na uitspraak der Federatie g. tot alle mogelijke en geoorloofde actie die het bestuur tot het bereiken van ons doel meent te moeten voeren. DE GASTENTOONSTELLING AMSTERDAM. TE "H .ft tt; «U 101!' liilt Zaterdagmiddag werd de Internationale j tentoonstelling op Gasgebied Amsterdam, die gehouden wordt in het gebouw der R.A.I. aan de Ferdinand Bolstraat, officieel geopend. Zooals men weet werd deze tentoonstelling georganiseerd in verband met het 25-jarig jubileum van de gemeente gasfabrieken en met het 50-jarig bestaan der Vereeniging van Gasfabri kanten in Nederland. De waarnemende burgemeester, de heer F.M. Wibaut hield bij de opening een korte toespraak. Vervolgens sprak de directeur der gemeente gasfabrieken en tevens voorzitter van het comité der gastentoonstelling, dr. L.J. Ter neden. Daarna verzocht hij den vertegenwoor diger van den minister, mr. Heringa, hoofd van de afdeeling Handel, de tentoonstelling te openen. POSTCHèQUE-ELLENDEt Een kantoor te Alkmaar, dat steeds bij den postchèque- en girodienst een belang rijk tegoed heeft, kreeg dezer dagen van dien dienst een afrekening, die mededeelde, dat er geen tegoed maar een tekort was van 800.000! Een rekeninghouder bij genoemden dienst constateerde door welwillendheid van een ambtenaar den 6en dezer, dat er voor hem een advies tot uitbetaling aanwezig was. Toen de man den lien October d.a.v. kwam om het geld, zei men hem, dat het advies cr niet was. Eerst na lang aandringen werd het gewenschte stuk opgezocht en de che que uitbetaald. Ichoonouders zeer inge omen waren met 't gaags tevoren ontworpen pian. En Lucie? vroeg Legrand, i Die hebben wij nog niet over de kaak gesproken doch aan hare toestemming kalt niet te twijfelen. Legrand durfde er niet op aandringen, dat men Lucie. onmiddellijk over zijn aanzoek ^preken zou. Hij vleide zich met de hoop dat zij het „javwoord" zou geven, maar de mogelijkheid eencr weigering was niet uitge floten. Eerst moest hij nu een aannemenlijke ver klaring vinden voor het dragen van een val- schen naam. Hij was van plan over het le- kan van Californië te spreken en daarbij ter loops de opmerking te maken, dat de meeste goudzoekers in dat land een anderen naam aannemen, zonder daartoe een bepaalde re den te hebben. Hij zelf had zulks gedaan, en dat kon niemand verbazenDoch waar om was hij, na zijn terugkeer in Europa, voortgegaan een valschen naam te dragen Ja, dat was moeilijk uit te leggen.... Hij zocht te vergeefs naar een voorwendsel, maar dat zou hem later wel invallen. Liefst Jiad hij Dujardin ronduit gevraagd„Her kent ge mij niet.Ik ben de ontsnapte ge- BERLIJN 13 Oct, De minister van verkeer heeft den spoorwegarbeiders in 't bezette ge bied de vrijheid gegeven, voor de Fransch- Belgische regie te werken, BERLIJN, 13 October, De rijksminister van Verkeer heeft aan het in het bezette ge bied aanwezige personeel van de lijnen, die thans niet onder Duitsch beheer staan, een oproep gericht, om zich op 17 dezer ter hervatting van het werk bij de regie aan te melden en den gevorderden diensteed ai te leggen, nq de leider der regie openlijk heeft verklaard, dat de eed door het Duit- sche spoorwegpersoneel af te leggen, slechts betrekking heeft op dienstaangele genheden. BRUSSEL, 14 Oct. Hier is een bevesti ging ontvangen van het bericht, dat de Duilsche spoorwegarbeiders Woensdag a.s. den arbeid in het geheele bezette gebied zullen hervatten. (B. T. A.) PARIJS, 13 October, Duitschland ver leent weer zijn medewerking aan de verre- ken-bureaux, welke belast zijn met de re geling der vooroorlogschulden tusschen Franschc en Duitsche particuliere personen. De samenwerking was als repressaille door Duitschland na de bezetting van het Roer gebied onderbroken. WERKLOOZENRELLETJES TE BIEBRICH. MAINZ, 14 October, Te Biebrich hebben gisteravond werkloozenrelletjes plaats ge vonden. De Duitsche politie werd door de betoogers ontwapend. Fransche natrouilles herstelden de orde. EEN REDE VAN MILLERAND. PARIJS, 14 October, Heden werd door den president der Fransche Republiek, Mil. lerend, een belangrijke redevoering gehou den te Evreux, waarin hij een overzicht gaf van de Fransche binnenlandsche fen builen- iandsche politiek. Hij zeide: ,,De oorlog eindigde ten gunste van de ge allieerden ten koste van ononderbroken op offeringen en vele menschenlevens, waarvan frankrijk den zwaarsten last droeg. De reusachtige strijd veranderde het lot van Europa. In Rusland ontstond een revo lutie, die misschien onvermijdelijk was. Het Russische volk was nog niet voldoende op gevoed voor een vrije staats-instelling. Een groot keizerrijk stortte ineen. Men kan ech ter het Russische volk, dat in de eerste dagen van den oorlog met zooveel held haftigheid vocht, slechts een spoedig herstel toewenschen. De bevrijding van Elzas-Lotharingen bracht noodzakelijkerwijze andere bevrijdin gen met zich mede. De zegepraal van het recht was niet te vereenigen met de besten diging van de verdeeling van Polen of de handhaving van de Habsburgsche overheer- sching over onderdrukte volkeren. De ineenstorting van het Oostenrijks-Hon- gaarsche keizerrijk was een logisch gevolg van den gang van zaken. Nimmer tevoren trad de gedachte van de nationaliteit zoo sterk op den voorgrond als in onzen tijd. Politici zullen in hunne droom beelden met deze gedachte hebben rekening te houden. Hierna besprak Millerand den Volkenbond en zeide ongeveer: Aan Frankrijk komt de eer toe reeds jaren geleden de gedachte aan een Volkenbond to hebben geuit. De Volkenbond houdt ech ter meer in dan een belofte, hoewel hij on vermijdelijk botsingen had te verduren in den korten tijd van zijn bestaan. De bond kin dan ook alleen worden geschraagd door voldoen aan de eerste voorwaardeevoor zijn bestaan, de samenwerking. Wie den olkenbond noemt, gewaagt natuurlijk van volken. De grootste bezorgdheid van de nieuwe staten, zooals die door den oorlog ontstonden, is zich op een hechten grondslag te plaatsen. Daartoe is in de eerste plaats veiligheid noodig. Wij weten, dat Frankrijk, dat eerbiediging van de gesloten verdragen als eerste wet stelt, nimmer zal toestaan, dat de orde, door de overwinning geschapen, zal worden verstoord. Frankrijk geniet een prestige, dat meer aan zijn moreel gezag, dan aan zijn matcrieele macht te danken is. Frankrijk verwierf voor zich, als prijs voor de over winning, de zonen en dochters terug, die met geweld uit zijn midden werden gerukt. Frankrijk verlangt niet meer, dan hetgeen Frankrijk toekomt. Het hoopt vurig op een nauwere aanhaling van de banden van vriendschap en alliantie, met de volkeren, die door gemeenschappelijk gevaar tot el kaar zijn gebracht en die het Fransche volk nimmer kan vergeten. Dat heeft Frankrijk sedert 'den wapen stilstand, zoowel naar binnen als naar bui ten, bewezen en uit eerbied voor den wil van andere volken heeft Frankrijk zelfs be langrijke waarborgen voor zijn veiligheid opgeofferd. Daarna besprak Millerand de kwestie der schadeloosstelling en zeide: „Na drie jaren lang gewacht te hebben, in welken tijd ook verstrekkende concessies werden gedaan, besloot Frankrijk gebruik te maken van het hem bij het verdrag van Versailles gegeven recht, zulks in gemeenschap met zijn Belgi sche vrienden. Voor rekening van den schuldenaar had Frankrijk meer dan 100 milliard francs voor schadevergoedingen ten behoeve van de ver woeste gebieden, alsmede voor het onder houd van de oorlogs-invaliden. de weduwen en wcezen, voorgeschoten. Teneinde aan de ze ontzaglijke lasten tegemoet te komen, moesten nieuxve hulpbronnen worden gevon den en het strekt het parlement tot eer, dat het niet opzag tegen een zekere mate van onpopulairiteit, door nieuwe belastingen tot een bedrag van circa 8 a 9 milliard franc te voteeren. Het parlement kan er op roemen, dat het 't Fransche crediet heeft hoogge houden door het evenwicht van het budget te herstellen en dat het, door het bevorde ren van den materieelen welstand, een atmosfeer van kalmte en werkzaamheid heotf gehandhaafd. Het Fransche volk schoot echter niet te kort. Moedig droeg het de zware lasten, zooals het eens moedig de beproevingen van den oorlog droeg! De belastingen, die in 1913 460 francs per hoofd bedroegen, stegen in het vorige jaar tot 2478 francs per hoofd. Hei wordt niet ontkend, dat Frankrijk een natie van kleine vermogens is. Groote ver mogens, zooals die in Engeland zoo veel vuldig voorkomen, zijn in Frankrijk slechts gering in aantal. Millerand bracht hulde aan de buitenland- sche politiek, die onder, toejuichingen van het Fransche volk door Poincaré met zoo veel kracht wordt doorgevoerd. Het Fran sche parlement heeft moedig het nationale belang gediend, door een voorste om den diensttijd tot mindr dan 18 maanden te ver minderen, te verwerpen. De les in het Roer gebied heeft getoond, hoe juist dit was in gezien, De tijd zal echter komen, dat Frank rijk den militairen diensttijd zonder schade zal kunnen inkrimpen en zeer zeker zal Frankrijk die gewenschte inkrimping niet vertragen, daar het vele werkkrachten noo dig beeft. De beste waarborg voor den vrede is, dat de nieuwe orde, door den oorlog ontstaan, zoo diep wordt geworteld, dat niemand in de verleiding zal kunnen komen haar te verstoren, Is men de ervaring, in Augustus 1914 opgedaan, vergeten? De Fransche sociaal-democraten hebben zcih destijds verlaten op de beloften van de Duitsche socialisten. Wellicht hebben deze laatsten zelf niet goed ingezien, dat zij in de eerste plaats Duitschers en daarna internationalisten zijn! Dit wil geenszins zeggen dat de idealen worden onderschat. Geen volk kan bestaan zonder een mystiek en het streven naar de heerschappij van menschelijke verbroede ring is temeer aantrekkelijk, daar het zoo oud is als de weg naar Rome. Dit ideaal wordt niet geschaad door te wijzen op het gevaar dat bestaat als de werkelijkheid uit het oog wordt verloren. Rusland geeft hiervan een treffend voor beeld. Had men ooit kunnen vermoeden, dat de geschiedenis zulk een schitterend plei dooi zou houden voor het privaat-bezit. De instelling van een dictatuur van een klasse, aldus eindigde Millerand, of beter gezegd van een klein aantal personen, dat zich aanmatigt te beweren, zij voor een klasse te spreken, voert niet naar omhoog, doch omlaag. DE ONTPLOFFING TE WARSCHAU. WARSCHAU, 13 October. Er heeft een ontploffing in een kruitmagazijn plaats ge had, waarbij twintig personen werden ge dood en honderden personen verwondingen opliepen. RIGA, 13 Octoebr. Volgens de laatste be richten omtrent de ontploffing te Moskoa, werden reeds 58 lijken onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. De ontploffing ontstond door het springen van voorraden munitie, die clandestien op de eerste verdieping van het gebouw waren bijeengebracht. Het juiste aantal dooden is nog niet be kend. Het aantal gewonden bedraagt ca. 80 WARSCHAU, 14 October. Ten gevolge van de ontploffing in het kruitmagazijn is een gedeelte van de oude fortificatie-wer ken verwoest, evenals een groot aantal na bijgelegen buizen, terwijl het jnilitaire sta tion voor draadlooze telegrafie werd be schadigd. Het geluid der ontploffing viel op een afstand van 50 K,M. waar te nemen. De hoeveelheid opgeslagen krult bedroeg ca, 2000 ton. HET MILITAIRE BEWIND IN SPANJE. MADRID, 14 October. Het meest krasse van de vele door het directoire tot nu toe uitgevaardigde decreten, ontving heden de koninklijke goedkeuring. Het decreet gelast, dat alle voormalige premiers, ministers, di recteuren-generaal of andere hoofden van ecnig regeerings-departement, alsook de le den van het huidige directoire, voortaan niet langer mogen behooren tot den Raad van Commissarissen of eenige betrekking mogen hebben in maatschappijen of onder nemingen, welke in eenig opzicht financieele of handelsbetrekkingen onderhouden met den staat. Ook mogen dergelijke ambtenaren door die ondernemingen niet worden gebruikt als advocaten of procureurs. Bijna alle oud-premiers, ministers en de meeste leidende politici, vallen onder deze bepaling. Hun is een korten tijd gelaten om hun ontslag te nemen uit alle bedoelde betrek kingen. FORD WIL ZIJN OORLOGSWINST AAN DEN STAAT AFSTAAN. NEW YORK, 14 October, Gisteren werd te Detroit een brief gepubliceerd door den secretaris van Henry Ford, den Amerikaan- schen automobiel-koning, waarin deze ver klaart, zijn geheele oorlogswinst aan de re geering te zullen overhandigen. EEN BOMAANSLAG, MILAAN, 14 October. Gisterenavond tegen ïu uur werden drie bommen geworpen op het bureau van de „Corriere della Sera". Een dezer drio bommen ontplofte op het dak van het gebouw en beschadigde dit ernstig, terwijl door den hevigen druk na EEN LIBERAAL OVER HET HUIDIG LIBERALISME. Het vrijzinnige „Utrechtsch Dagblad." is over de houding der voormannen van den Vrijheidsbond ten opzichte van de Vlootwet niet te spreken. We lezen „Want de Vrijheidsbond als geheel, schijnt zich ten opzichte van 't essentieele nationale belang dat hier aan de orde is, weder voor te bereiden tot een ellendige, tweeslachtige houding. De groote liberale pers hult zich in een wolk van onduidelijkheid en de heer Drion die wat zijn besef betreft van de beteekenis eener behoorlijke weermacht, eerder bij sociaal en vrijzinnig-democraten dan bij den Vrijheidsbond thuisbehoort, bestrijdt te Lei den openlijk het regeeringsontwerp. Wat zullen de Kamerleden doen Uitstellen een zaak, die gegeven de incompetentie van den Volkenbond en het steeds heftiger worder.d oorlogsaspect van de wereld, geen uur uitstel lijden kan Zullen de liberalen voor de zoo- veelste maal hun toch reeds verzwakte gelede ren nog dunner maken door voor twee heeren te buigen Er is geen richting, geen leiding, geen stuur. De slapheid van het linksch-unie- liberalisme, die de liberale partij als groote politieke macht reeds heeft uiteen doen val len, schijnt haar oritzenuwde werking voort te zetten tot het uiterste. En thans ziet men de liberalen gecoalizeerd met de scharen, die elk gevoel van nationaal zelfbesef verloren hebben, terwijl men op andere plaatsen andere liberalen met groote flinkheid cr, kennis van zaken onze weermacht ziet ver dedigen. Geheel afgescheiden van den technischer kant van deze vlootwet, waarover een leek niet geheel tot oordeelen bevoegd is, kan ons het beginsel der oppositie zoo ergeren. Omdat bij al die agitatie om menschen,.d'c geheel geen kennis van zaken hadden, hancl- teekeningen af te troggelen, geen enkel oogenblik één klank gehoord is, die getuigde van nationaal bewustzijn, geen enkel woord gesproken werd, waaruit het besef tot ons kwam, dat men de beteekenis vap een sterk onafhankelijk Nederland begreep. Terwijl in het buitenland de sociaal-democraten mede de nationale verdediging in stand houden, en het nationaal gevoel wakker., zakken ter onzent Vrijheidsbonders af naar een lam lendig cosmopolitisme, naar een futloos wij kunnen ons toch niet verdedigen. Terwijl wij kunnen als wij willen, als wij inzien dat eer behoorlijke weermacht beteekent, indirect, oeconomische kracht, want zou Nederland zich militair zoo sterk maken als waartoe het in staat is, dan ,zou het buitenland, me' respect voor onze macht, ons meer ontzien op het gebied van oeconomische betrekkingen Wij glijden hoe langer hoe meer weg var die karakterkracht, welke een natie alisante doet bestaan. Ja, God beter 't wilde gemeen teraad van Goor de doodsklok gaan luiden over de Vlootwet maar dat beteekent de doodsklok over ons nationaal zelfgevoel. Een' volk, dat zich op deze wijze weggooit in het aangezicht van een aan alle kanten op prooi beluste wereld, is het waard zijn zelfstandigheid te bezitten 1 genoeg alle ruiten van het gebouw spron gen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De redactie van het blad brengt dezen bomaanslag in verband met een scherp arti kel, dat gisterenmorgen in een der fascis tische bladen, de „Popoio d'Italia" tegen dc „Corriere della Sera" voorkwam. AMSTERDAM, 13 Oct. Aardapffelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bon te f 5.75—6, id. Blauwe f 5.70—5.80, id. Eigenheimers f 3.50—3.75, id. Blauwe Ei genheimers f 4.50—4.75, id. Eigenheimers poters f 2.502.75, id. blauwe poters f 2.50 —2.75, id. bonte poters f 2.502.75, Hil- iegommer Zandaardappelen f 5.50—6.50, Drentsche Eigenheimers f 2.803.15 per H.L. AMSTERDAM, 13 October. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Beurré Lebrun f 18—28, Bonne Louise d'Avranches f 46—62, Beurré Clai- reau f 38—54, Souvenir de Congres f 44 56. Calabes de Tirlemont f 42—58, Durart deau f 2842, Hertogin Elza f 2844, Nouveau Pateau f 30—36, Jodenoeren f 18— 24, Triumpf de Vienne f 48—64, Beurré d'Amalia f 4672, Beurré de Merode f 32 48, Beurre Hardy f 42—64, Signeur d'Es- peren f 4856, Williams duchesse f 38 a 2ueen 3254, Goudreinetten f 14—20, TranSperant de Cronsel f 3246, Vodlin Keswick f 24—34, Lord Suffield f 20—30, Zwedenappelen f 26—34, Ster appelen f 3246, Framboosappelen f 26— 30, Gamerensch zuur f 14—22, Calcille f 26 et' ^vazoet 16, Cox Pomoma f40 77,' eers£e soort f 16—22, Bismarck L 77 Zon20et f 16—20, Honingzoet f 16 t ón ,'em0ns'ty 1 2236, Notarisappelen f 20—26, Lemoenappelen f 20—36, Rood- jes f 1822, Hazelnooten f 3038 per 100 K.G.druiven Frankenthalers f 0.700.80, Alicanten f 0.70—0.76 per K.G.Perziken J 20, idem II f 614, Meloenen groote f 25—40, meloenen kleine f 12—15, bloem kool f 6.9015-60, komkommers f 4.90 9-80, peen f 4.40—5.40, andijvie f 2.50—3.90 st> J tomaten f 412, snijboonen f 28—80, Prinsesseboonen f 20—46, dubb. boonen f 1622, nw. aardappelen f 3.60 5.50, Drielingen f 2.90—3.80, Hill, zand aardappelen f 9.40—11.50, Drielingen f 5— 7.20 alles per 100 K.G. Bloemen. Chrysanthenums f 1320, Ro zen f 48, Calla f 2329, Am. Anjers f 4 12, Dalias f 1.50—4, Snijgroen f 3—5.50, Eiketakken f 2—3.50 per 100 stuks. DELFT, 13 Oct. Kaas Ter markt waren 31 stapels komijnekaas f 1—1.15 per K.G. ELST (Bet.), 12 Oct. Fruit. Prijzen wa ren 1ste Goudreinetten 1321 c., 1ste Bel lefleurs 14—22 c.. Hollemans 12—13 c., Fransche paradijs 14414 c., Fransche Schrijvers 19—25 c., Sterappels 20—28 c., Bismark 16—17 c., Notarisappels 1315 c., zure Roodjes 16—38 c., Guldelings 18—20 c. Lane's Prince Albert 7%—15 c., Citroen bellefleurs 1423 c., Oranjereinetten 20 22 c., Groningerkroon 1426 c., Court Pendu 910 10 c., div. zoete appels 10 17 c., IJsbouten 2023 c., div. stoofperen 16—20, Oranjebergamotten 2325 c., Do yenne de Cornice 5565 c., Grauwe Beurre 2023 c., Bergamotperen 2025 c., Winter- jannen 2224 c., Maagdeperen 3440 c., alles per K.G. UTRECHT, 6 Oct. Vee. Aangevoerd waren 1500 stuks. Handel gedrukt. Prijzen waren stieren f 110240, vaarzen f 170 245, pinken f melkkoeien f 240430, kalfkoeien f 260—470, vaarskoeien f 200 360, magere kalveren f 50140, nuchtere kalveren f 1721, magere varkens f 2550, biggen f 1025, magere schapen f 3647, lammeren f 2939. Eieren f 1012. Beter, gras f 1.20—1.25. BOVENKARSPEL (Station), 13 Oct. Aardappelen, Blauwe ƒ2.403.05, Bonte 2.802.95, Kriel 0.50 alles per baal. Aangevoerd 315 baal Uien, drielingen 3.25—3.80, Groote gele 2.85—3.40, Klei ne gele 4.655.90, alles per baal. Aange voerd 715 baalle Bloemkool 3.5011.25, 2e idem ƒ1.604, 3e idem ƒ0.751.60 per 100 st. Aangevoerd 118.800 stuks. Roode kool ƒ1.102.30 per 100 K.G. Aangevoerd 57.000 jtC.G. Gele kooi 1.40—2.70 per 100 K.G. Aangevoerd 14.300 K.G. Witte kool 1.401.70 per 100 K.G. Aangevoerd 72.100 K.G. bieten, groote ƒ16.50—23.50 per 1000 st. Aangevoerd 32.000 stuks. Sla- boonen ƒ1.252.05 per 15 K.G. Aange voerd 1185 zak. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Oc (Weekbericht Langendijker Groéntenvei- ling.) De prijs van bloemkool was deze weel; weer heel goed, en iets hooger dan de vorige opgaaf. Voor le soort werd gemaakt van ƒ616 per 100 stuks, 2e soort 35.90, en voor uitschot 0.602 per 100 stuks. De aanvoer bedroeg 114,800 stuks. Van boswor telen werden slechts 750 bos aangevoerd tegen 3.503.60 per 100 bos losse wor telen (peen), 'aanvoer 97,955 K.G., prijs 1.80—2.90 per 100 K.G. Roode kool, aanvoer 342,100 K.G., prijs le soort 2.50— 5.20, 2e soort 1.702.40 per 100 K.G. Gele kool, aanvoer 171,500 K.G., prijs le soort ƒ2.605, 2e soort ƒ1.502.50 per 100 K.G. Witte kool, le soort 1.10—1.90 per 100 K.G. Er werden ruim 126 wagons diverse koolsoorten aangevoerd, dat is 22 wagons meer, dan de vorige week. Uien aanvoer 101,875., prijs ƒ5.507.40 per 1Q0 K.G., uien, drielingen 6.409.20 nep ƒ9.1012.50 per 100 K.G. Slaboonen, aan voer 5400'K.G., prijs voor mooi goed 14.90 23.20, mindere kwaliteit 6.3012 per 100 K.G. Bieten, aanvoer 18.000 K.G., le soort ƒ2.50—4.50, 2é soort 1.10—2.40 per 100 K.G. Rapen, aanvoer 2100 K.G., prijs ƒ11.90 per 100 K.G. Een partijtje rammenas 11.40 per 100 K.G. Aard appelen. Aanvoer 104.000 K.G., prijs Schot- sche muizen 66.10, schoolmeesters 5.60 —5.80, blauwe ƒ5.80—6.50, eigenheimers ƒ4.806, drielingen 22.10, kleine ƒ1.10 1.20, alles per 100 K.G. LEIDEN, 13 Oct. Boter. Priiya fabrieks- boter 2.20, prima boerenboter 2.202.40 per K.G. Aanvoer en handel middelmatig. Turf. Zwarte 10—11 per 1000 stuks. HOÓRN, 13 Oct. Vee. Op de markt waren aangevoerd 1 koe 400, 2 pinken 200— 250, 200 biggen 16, 646 schapen 36—50, lammeren 2840, 7 paarden 180280 Handel matig. HOORN, 13 Oct. Granen. Rogge ƒ9— 10%, tarwe 10%—13, gerst 10—12, ha ver 9—11 per 100 K.' i groene erwten f 16, grauwe f 2638, vale ,roote) 2437, wijker vale 2025, bruine boonen 28—34 per H.L.Paarde- ƒ11 per 100 K.G. düive-19 per 100 K.G.mosterdzaad 23— 28 per 70 K.G. karwijzaad 58, maanzaad 18—22 per 50 K.G. ONTSLAG BIJ DE ARBEIDSINSPEG TIÈ. ..Naar „Het Volk" mededeelt, zullen tegen 1 Januari veertig ambtenaren bij de Arbeids inspectie worden ontslagen en op wachtgeld gesteld. Het lot treft ongeveer 15 van de ad ministratieve en ongeveer 25 van de contro- leerende en technische ambtenaren. DOODELIJK ONGEVAL MET EER ZWAKMOTOR-VLIEGTUIG. Zatermiddag toen de Fransche aviateur A. Maneyrol boven 'het vliegveld te Lympne een poging deed om het dienzelfden dag door hem gevestigde nieuwe hoogterecord met een zwakniotorig vliegtuig te verbeteren, deed hij met zijn toestel een val en werd ge dood. vangene, die, jaren geleden, met geweld uw woning binnendrong, en wien gij de mid delen heeft verschaft om zijn vlucht voort te zetten...." Maar dan zou hij waar schijnlijk van Lucie moeten afzien, en daar tegen kwam zijn hart, zijn vurige liefde in ver zet. Toen hij 's avonds met de familie aan de theetafel zat, slaagde hij er gemakkelijk in het gesprek op Californië te brengen maar telkens wanneer hij gelegenheid vond, zijn geheim te ontmaskeren, boeide vrees of schaamte zijn tongZoo werd het elf uur, en tegen dien tijd placht de familie zich ter ruste te begeven. Slaap wel, mijn beste Legrand 1 riep Dujardin, terwijl hij op het punt stond, de „huiskamer" te verlaten. Plotseling nam de aangesprokene een be sluit. „Legrand herhaalde hij. Och j'a, ik heb tot nu toe vergeten, u mijn echten naam te zeggen. Uw echten naam Ja, ik heet eigenlijk niet „Legrand," ofschoon ik reeds vele jaren zoo genoemd word. Mijn naam is Cantière, Henri Can- tière.Maar heb ik u dat niet reeds vroe ger gezegd Gij schertst immers Neen, T is mij ernst, antwoordde hij, zoo ongedwongen mogelijk. Ik hoop dat de naam „Cantière" u niet mishaagt. Dus.... werkelijk? Werkelijk antwoordde hij glimlachend. Maar ik verzoek u voort te gaan mij „Le grand" te noemen we zijn daar nu aan ge woon. Maar, zei Dujardin, waarom dat niet vroeger gezegd Nog eens sinds vele jaren wordt mij de naam „Legrand" gegeven. Waarom?.... Dat weet ik zelf niet misschien omdat ik niet tot de kleinsten behoor.... Ik ben er thans zélf dermate aan gewoon, dat ik mijn echten naam bijna vergeten ben. Als „Le grand" hebt ge mij in Californië leeren ken nen als „Legrand" hief op de allerhartelijk ste wijze ontvangen en in den familiekring opgenomen. Ga dus voort, mij dien naam te geven. Of noemt ge mij liever Cantière? „Legrand" of „Cantière" dat maakt voor ons al zeer weinig verschil, verklaarde mevrouw Dujardin. De hoofdzaak is dat we u tot vriend houden. Heerlijk gesproken 1 riep Legrand. Uw vriend blijf ik natuurlijk en wordt mijn zoetste hoop verwezenlijkt.... Ssst Dujardin wierp steelsgewijze een blik op zijn dochter. En hiermede wenschen èn „Legrand" en „Cantière" u de beste rust 1 Hij verwijderde zich met de troostrijke overtuiging, dat zijn mededeeling wel is waar verbazing had gewekt, maar overigens geen slechten indruk gemaakt. Wat een aardige kerel zeide Dujardin toen legrand achter zich de deur had geslo ten. Zijn eigen naam te vergeten 1 Zoo iets zou een ander niet lichtelijk gebeuren maar hij is de zorgeloosheid zelve en een onverbe terlijk optimist. Zoo ging het ook in Califor nië. Nu, laten wij God daarvoor dankeh. Wat Zou er anders van mij geworden zijn XX. In jlen loop der volgende zes weken had Legrand moeilijkheden van .allerlei soort te overwinnen, om zich de noodige papieren te verschaffen. Hij was naar Londen gegaan en had van daar uit de zaak, welke voor zijn per soonlijke veiligheid zooveel gevaar opleverde, door middel van geld en veel geschrijf in orde gebracht. Niet weinig verheugd was hij nu op de terugreis naar Octeville. Daar hij brandde van ongeduld, nam hij, instede van, zooals gewoonlijk te voet te gaan, te Havre de di ligence naar de woonplaats zijner vrienden. Toen het zware voertuig te Octeville vóór het postgebouw stilhield, gaf hij den conduc teur een vijf frankstuk als blijk van bijzon dere tevredenheid, en verzocht hem, voor zijn reisgoed te willen zorgen. Hij zelf ijlde naar de woning van Dujardin. Juist toen hij een hoek omsloeg riep iemand hem toe Goeden morgen, mijnheer Legrand 1 Gij komt van Londen Legrand bleef staan. Een niet bijster aan gename verrassing 't Was Vieuxtemps, de griffier van Besanpon. Wat zocht die kerel nu vyeer te Octeville? 't Schijnt u te verbazen mij hier aan te treffen, waarde heer Legrand, grijnsde de kerel. Daar uw vriend Dujardin mij zoo be leefd de hand zijner dochter geweigerd heeft, moet een herhaling van een bezoek aan Octeville u werkelijk bevreemden. Maar gedurende uw afwezigheid zijn mijne aandee> len heel wat gerezen, schoon ik middelerwij nóch schriftelijk noch mondeling met mijl hoogge.achten voorganger een woord heb gel wisseld. Legrand was intusschen bekomen van zijn verbazing, en wierp den griffier, aan wiens vijandelijke gezindheid voor hem geen twijfel overbleef, een blik toe, die van onver holen minachting getuigde Indien gij, luidde zijn antwoord, den heer jDujardin tot nu toe buiten de zaak hebt gelaten, is het waarschijnlijk in uw belang, diezelfde tactiek te blijven volgen. Een man zooals gij overlegt, alvorens te handelen.... Dat is zoo, hernam de griffier. Hebt gii van uw kostbaren tijd" een kwartiertje voo) mij over, dan ben ik gaarne bereid, u mijf meening nopens die zaak bloot te leggen Maar op straat is zulks niet mogelijk, en ik heb geen lust mee te gaan naar de woning van uw vriend. Voorloopig althans wil ik mij daar niet laten zien. Als we naar de herberg gingen, waar ik mijn intrek genomen heb, om uwe aanWiaust af te wachten? •Wordt vervolfid.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6