STADSNIEUWS. Dinsdag 16 October 1923 Indië en de Viootwet. 46sto Jaargang No. 14563 jliT MINHER KSTM7 Ui" 8 6UBZMEE r EERSTE BLAB MBiM' De chaos bij den Posichèqus- en Girodienst. Dutch Film Company. LAATSTE N3EUWS. Aanbieding van het petition nement der S- D. A. P. AtëSTERSAKSGHE BEURS. Een rendez-vous. 17 OCTOBER L. Bijzondere Landstorm Kennemerland. Lichtreclame. De Missie weet. Personalia. De werken bij de Amsterdamsche Poort. Historische Tentoonstelling. BURGERLIJKE STAND Waarschuwing. Zeeiiwschc Vereeniging „Zeeland." Werkloosheidsverzekering. Past op de A. X. A. N.V. „Ripperda." Mandoline-orkest „Amieitia." Mishandeling. Gevonden voorwerpen. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikantefl Koningstraat 10 Haarlem Telegraphiscb Weerbericht. 87, UöV, fri de sociëteit van het stadje Lageveld ging het luidruchtig toe. Een troepje jongelui rondom een tafeltje gezeten, gesticuleerden druk en spraken luid en hardop. Een van hen scheen iets te ver tellen terwijl de anderen hem lachend aanstaarden. Daar ging de deur open en een jonge man trad binnen. „Ha, Felix, riep het troepje, „gelukkig, dat je er bent jongen, we hebben je noo dig." „Mij riep Felix Roobeek, student in "de medicijnen, vroolijk uit, „nu ik ben tot je dienst. Wat wil je van me Moet ik'helpen met eene grap?" „Ja, ja, jou moeten we hebben zie je, want je hebt geen snor." „Geen snor? Wat is dat nu voor flauwe aardigheid," en Felix streek over zijn gladde bovenlip, hij kan niet goed plagerijen op dat punt verdragen. „Ja zie je, jij hebt nog al een meisjes gezicht en nu...." „Nou, maar als jelui niets anders te zeggen hebt" .-. en Felix wilde wegloo- pen. „Kom," riep een ander, ..maak hem nu niét boos, we kunnen zonder hem niets beginnen." „Luister Felix, we willen een grap heb ben met den nieuwen ontvanger." „Met dien stijven Klaas Hoera, dan doe ik mee „Zie je wel, ik wist vooruit dat jij er voor te vinden zou zijn. 't Is immers van jou ook zoo'n groote vriend," zei '.Piet van Meer spottend. „Dank jc wel. Is me dat een vent Wil je dien een poets bakken ?_Nu, dat heeft hij verdiend." „Heb jij 't ook al met hem aan den stok gehad, Felix? Nou, je moet eens hooren, wat tnij gisteren overkomen -is. Ik had een paar kennissen over uit Am sterdam en hier Jan van Sloten was er ook bij, we waren prettig uitgeweest. We komen café National in. De nieuwe ontvanger zat er te whisten met een paar achtbare oude heeren. Nu, ik moet zeggen, we waren wel wat luidruchtig, maar een preek als hij voor ons gehouden heeft, een dominé zou het hem niet hebben verbeterd. „Dat we moesten studeeren en aan ons examen denken en niet te veel drinken en weinig uit gaan enz. enz." „En begon hij zoo maar in een vol café .tegen jelui te preeken, Piet „Neen dat nou niet. Jan van Sl-oten, die ook zoo het land aan hem heeft, be gon zinspelingen te maken op menschen, die niet van hun leven genieten, die zoogenaamde heilige boontjes, die het achter den mouw hebben, zie je, en toen schoot hij uit zijn slof." „Kan hij dan toch in vuur raken?" „Nou, alsjeblieft ik wou dat je hem gehoord had. De tekst was „Het leven is ernst." Een prachtig sermoenHij wou er mee zeggen dat we niet solied genoeg waren." „Nu, hij is zeker solied genoeg. Maar zeg eens, 'wat heeft dat alles met mijn snor uit te staan „Dat zal ik je zeggen. Je weet hij spreekt altijd in uiterst eerbie dige bewoordingen over dames. Nu gaan wc hem een briefje schrijven onderteekend Viola en hem daarin om een onderhoud verzoeken .'s avonds om zoo en zoo laat. Dan verkleedt iemand van ons zich als dame, en omdat jij, Fe lix zoo'n mooi fijn gezichtje hebt en ook een blank vel, dacht ik, als jij in dames- kleeren verkleed was „Dat ik voor een meisje door Kon gaan, maar wat moet ik dan zeggen op dat ren dezvous „Wel je zegt maar, dat je zoo'n liefde en hoogachting voor hem hebt, en dat jc henrzoo graag leerde kennen, enfin, zoo wat nonsens en dan laat je hem beloven dat hij de volgende week op het Casino-bal komt." „O, dat zal hij ze ker niet doen? Hij danst nooit. Zie je, ik wou wel eens weten of hij het niet achter den mouw heeft. Ik wedials hij een lief meisje ziet, want Felix, in dames- kleeding zal jij er snoezig uitzien, dat hij dan heel galant belooft op het bal te komen. Je begrijpt als hij daar dan is cn we maken vooruit, dat de grap bekend is dan wordt hij uitgelachen dat hij hier onmogelijk wordt, dan moet hij weg en wij zijn hem kwijt „Een pracht idéc. Daar heb je eer van. Er zal thuis nog-wel eene japon van zuslief zijn, die op kostschool is, die ik in het geheim kan wegnemen. „Ja, en een langen sluier moet je ook niet vergeten, vooral een dichten." „Geen nood, we zullen hem een uur opgeven waarop het bijna donker is, b.v. 8 uur." „Uitstekend. Nu, tot van avond Felix, ik ga dineeren, laten we afspreken jon gen, dat we tegen 9 uur vanavond in café National bijeenkomen.' dan stellen we het briefje op, het zal daar niet vol zijn, want er is concert in de Doelen. Maar onze brief moet kort zijn. Ik geloof wel dat hij komen zal. Dat zul je eens zien Ik wed dat hij zoo'n avon tuurtje wel aardig vindt," en Piet van Meer wipte de straat op. 't Is acht uur 's avonds. Ondanks het mooie Septemberweer zijn de straten van Lageveld eenzaam en verlaten. In de buurt van de kerk bij den ouden toren is niemand te zien. Daar komt iemand den hoek om. 't Is een rijzig jongman, eenigszins stijf van houding maar voor zoover wij er bij het weifelend licht van de slecht brandende lantaarn over kun nen oordeelen zijn zijne trekken inne mend en regelmatig. Het hooge voorhoofd getuigt van verstand. We zullen hem den lezers voorstellen Johan van Wes- terwoude, pas benoemd ontvanger te Lageveld. Wanneer we hem zoo zien staan, met ernstig gelaat een briefje lezend dan kunnen we ons goed begrijpen dat iiij bij een vroolijk troepje studenten niét op zijn plaats is. Liever zouden we hem op zijn kantoor, of aan de zijdo^an zijne grijze moeder zien, voor wie hij sinds zijns vaders dood vol liefde en zorg is geweest. Maar laten wij eens zien, welk geschrift hem zoo ernstig stemt „Waarde heer ontvanger," zoo leest hij, „eene ongelukkige wilde u zoo gaarne om een onderhoud verzoeken. Onmogelijk kan ik bij tt komen, uwe goedheid en welwillendheid zijn mij bekend. Ik smeek u, kom tegen 8 uur even bii den toren. Niemand ziet men daar en kan ik u onge stoord even spreken. „Rosa B." „Rosa B." mompelt hij, wie zou het zijn en waarom kan ze niet op mijn kan toor komen Ik zie niemand en het is over achten. Goede Hemel, als het maar geen grap is.... dat ik daar nu pas aan denk Maar daar komt iemand, eene vrouw. Eene slanke gestalte in een eenvoudig blauw manteltje, een wit hoedje op met een grooten sluier, komt uit het portaal van de kerk. ;,'t Is bepaald eene dame," denkt van Westerwoude, „wat zou ze wil len?" Ze komt hem nader, van haar ge laat kan hij niets onderscheiden, dan twee mooie, 'donkere oogen, die met eene stneekende uitdrukking'tot hem opzien." „Juffrouw, wat is er van uw dienst?" begint van Westerwoude stotterende, hij die nooit een held tegenover dames is. „Mijnheer van Westerwoude" klinkt het zacht, „heb medelijdem met mij" „lk medelijden met u jonge dame „Ja, ik heb u zoolief, ik acht u ikik weet niet wat ik zeggen moet. „Maar juffrouw, ik ken u niet eens!" „Ach ik wilde u zoo graag leeren kennen, o, als u maar op het Casino bal wilde komen, ziet u dat wilde ik u vra gen, dan komt er kennismaking tusschen ons." „Maar juffrouw," begint van Wester woude verontwaardigd, „hoe kunt u zoo tegen een heer spreken, denk aan uwe reputatie." „O, maar u zult het niet vertellen," en twee blanke handjes werden smeekend tot hem uitgestoken. „Juffrouw Rosa ik ken u niet, zegt Johan, „maar laat ik u een raad geven, u is nog een kind en hebt geen ondervin ding. Geloof mij, u moet zoo iets nooit meer doen. lk zal er geen misbruik van maken, maar wanneer „Neen, mijnheer, ik zal het nooit meer doen," riep de onbekende kinderlijk uit, „maar u komt toch op het bal niet waar'? Toe, om mij plezier te doen „Neen, juffrouw." is zijn antwoord, „ik ga de volgende week op reis." „Dus dan kunt u bepaald niet komen op 'het bal „Onmogelijk, en nu vaarwel, ik moet weg," zei de ontvanger bijna norsch. Jonge dames, die zoo zich' gedroegen, vielen niet in zijn smaak.' En groetend ging van Westerwoude heen. Schaterlachend viel Felix den muur Uit een donker hoekje kwamen de an deren jongelui. „Bravo Feüxklonk het, „mooi ge speeld jongenDe beste acteur had het je niet kunnen verbeteren. Hij is er glad ingeloopen Ohik kan niet meer jongens. Heb je gehoord wat hij zei „Zeker 't was prachtig, echt vaderlijk, maar ik heb me toch in hem vergist," zei Piet Verbeek. „Ik had gedacht dat hij er wel schik in gehad zou hebben, zoo'n aardig dametje...." „Neen, hij zei duidelijk dat zulke jonge dames niet in zijn smaak vielen." „Zoo'n zoete, brave Hendrik Maar 'tj ergste is dat hij oiet op het bal komt. Ï!e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. ^Telefoonnummers: 1426, 2741 cn 1748. Postrekening No. 5970. n aww 'Adverlentiën 35 cents per regeT, Bij contract belangrijke korting. Advcriêntiën tusscben den teksf als ingezonden mededeeling^ op da le Pagina 75 cf., op andere redac» tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag* cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, (Ingezonden.) I Met belangstelling heb ik de verschillende artikelen gevolgd in uw blad omtrent de [Vlootwet. Ik heb de meening eens gevraagd van jemand die een tiental jaren in Indië ver foeit en met den politieken en economischen toestand aldaar volkomen op de hoogte mag worden geacht, zoodat hier eenc mee ting wordt verkondigd niet van personen die geheel buiten het Indische leven staan, maar Van iemand die er inzit. I «Het is hard noodig zoo wordt geschreven, dat er iets voor de defensie van Indië ge schiedt. Er staan hier binnen afzienbaren tijd aan den Stillen Oceaan grootc dingen te gebeuren. Be economische vóór-oorlog tusschen Ame rika cn Japan om het afzetgebied in China fs reeds hard aan den gang. Engeland doet dlle moeite om de Japansche artikelen, die de Engelsche dreigen te verdringen van de lAustralische markt te weren. De emigratie SVan Japanners zoowel naar Amerika als naar Australië is gesloten. Japan moet een afzetgebied hebbên voor overbevolking en overproductie. China is niet koopkrachtig genoeg en voor emigratie minder geschikt. 'De vraag is dan ook of Japan zich niet met geweld zal willen verschaffen wat minnelijk niet kan worden verkregen. Indic is in ver band met de groote bevolking en behoeften minder geschikt, maar vormt het middelpunt Van de kruisingen Japan—AustraliëAme rikaJapanChina. Hier zijn rijke kolenmijnen, kolenstations Én oliebronnen, waar de ageerende vloten (de vlootbouw in andere landen gaat n.l. rusteloos voort) voorraden kunnen aanvul len. Dc dokken van Tandjong Priok en Soe- rabaja vormen prachtige steunpunten voor die vloten. Het is dus zeer logisch, dat, als wij deze steunpunten niet in staat van verdediging ^tellen, de tegenstanders deze in bezit zul- jlen riemen. Dit zou dan natuurlijk het ver ifies van Indië en de economische onder gang van Nederland zijn, welk land met het bezit van Indië staat of valt. Eene versterking der basissen, een goede vloot, verzekert ons dezen steun of het samen gaan met "een der partijen, 'n import welke'. De vloot moet er dus komen, niettegen staande de politieke munt, die men bij de domme massa er uit wil slaan. Het is een waarachtig belang en gaat vóór alle sociale Wetgeving, onderwijsuitgaven enz. Bij verlies van Indië zal de gulden sneller tn grondiger gedeprecieerd worden dan (thans de mark. Hoe" de verdediging moet geschieden is eene andere zaak. In Holland zal men denken, dat de regee ring millioenen zal uitgeven voor pantser schepen en slagschepen. Hiermede strooit men de massa zand in de oogen. Wij zullen krijgen een vloot van klein maar goed materiaal, torpedobooten, torpe dojagers, onderzeeërs en mijnenleggers en daarnaast een vijftal of zestal zeer snel varende hypermoderne, kleine, lichte krui sers. Een vloot van klein model kan alleen ageeren en aanvallen indien het aanvalsdoel behoorlijk is opgespoord cn verkend, een taak die zij zelf in verband met de geringe brandstofberging, slechte personen logies, geringer zeewaardigheid, alleen kan ver vullen. Hiertoe is grondige verkenning noo dig door de snelle kruisers, voorzien van watervliegtuigen, die naar willekeur worden uitgezonden en op het schip teruggenomen kunnen worden. Het inrichten van versterkte kampen door geheel Indië voor de verkennende vlieg tuigen, een groot aantal basissen en havens voor onderzeeërs door den geheelen archipel, zou veel en veel duurder komen dan de regeering thans vraagt, zoowel wat aanleg als onderhoud betreft. Men staart zich in Holland blind op de resultaten van den Duitschen duikbootcn oorlog, maar vergeet of weet niet, dat of schoon de kosten van de duikbooten aan bouw en onderhoud zeer gering zijn geble ken, zij beneden alle verwachtingen der marine-autoriteiten zijn gebleven. Bovendien gold het hier geen opsporen of bevechten van vijandelijke strijdmachten (de eenigste zeeslag is door de Duitschers ook wel degelijk met groot materiaal geleverd) maar verhinderen van materiaal- en troepen vervoer, levensmiddelen enz, door onbe schermde schepen op vaste vaarroute bij Duitsche steunpunten. Het kan geen kwaad de opzet zooals deze hier in Indië bekend is, eens wat verder te verspreiden; vooral wij, als steunpilaren der tegenwoordige regeeririg n.l. als aanhangers van de Katholieke Staatspartij mogen er wel degelijk van doordrongen zijn dat de mil- lienen die de regeering vraagt niet nutteloos zullen worden weggeworpen. Dat zullen mannen als degenen die nu regeeren met waarachtige R.-K. en christe lijke beginselen niet op hun verantwoording nemen, t I Y B. T. Sociëteit „Sf. Bavo" Vereeniging van Pluimveehouders 8 uur Bevolkings- i bureau 8 uur. nanze-gebouw „Klein a Capella Koor 8 uur. Atlanta. Zijlstraat Bióscoopvoorstel- ling. Luxor-Thealer Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. Brcngebouw Nijverheidstentoonstelling Van half 912 uur n.m. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek fansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, bj- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken i van half 3—9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15. Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater- dags alleen van 912 uur. ®.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 half 9 uur. Tele- tot 4 en van half 8 foon 2981. Marthavcreemging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalscheweg 43 Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Schoten Raadhuis Gemeenteraad half 8. Het Rijk gedagvaard. Door mr. R. C. Bakhüijzen van der Brink zou vandaag bij de Haariemsche Rechtbank een dagvaarding tegen den dir. van 't post kantoor ingediend worden, betreffende de uitbetaling van gelden, welke hij bij den Postcheque- en Girodienst heeft uitstaan. De dagvaarding zullen we morgen publi- ceeren. De vergadering, waaraan verbonden de prijsuitreiking van den laatst gehouen schiet wedstrijd zal niet plaats hebben Woens dagavond 17 October a.s. in dc Cantines der Infanterie kazerne, maar op Maandag 29 October a.s. in het Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat' alhier. Opening 7.30, Aanvang 8.15 uur nam. i Dezer dagen is door de Directie der N. Z. H. T, M. en E. N. E. T., boven de tram wagens een rechthoekige lichtreclame van verschillende firma's te dezer stede aange bracht. Aan 'beide kanten boven op dc wa gens heeft men twee reclames geplaatst. De holderc kleuren steken t'egen het licht dui- delijk af. Daar er deze geheclc weck in 5 verschil lende kerken een H. Missie wordt gehouden heeft het Bestuur der R.-K. Handelsavond school het noodig geoordeeld, dc jongens gelegenheid tc geven, de Missie in hunne kerken bij te wonen. De school zal in plaats van half tien nu om kwartier over 8 eindi gen. Een besluit dat zeer toe te juichen is. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen de dames M. Gor selink cn A. Blauw, alhier. Tc 's-Gravenhage slaagde voor het ma chinisten-examen, diploma V.D. de heer P. J. C. Kuyken, alhier. De werkzaamheden aan de nieuwe ver- keersbrug bij dc Amsterdamsche Poort, die, zooals le begrijpen is, voor de omwoners en niet in het minst voor het verkeer heel veel onaangenaamheden en moeilijkheden mee brengen, vorderen zienderoogen. Ofschoon er hard gewerkt wordt en er zich tot nu toe geen tegenslagen hebben voorgedaan, zal deze toestand nog geruimen tijd blijven voortduren. Zooals we reeds mededeelden, zijn de fundamenten gelegd en do muren tot dc ge- wenschte hoogte opgetrokken, terwijl nu oen b'egin zal worden gemaakt met de onder steuningen van dc brugbedekkir.g. Langs den rijweg van dc Amsterdamsche Vaart is een kademuur opgetrokken over een lengte van ongeveer vijftig nieter. Deze muur staat in dé tegenwoordige vaart onge veer 254 Meter van den walkant. Dit muur tje zal dc grens worden van den verkeers weg, die zoodoende 25j Meter is verbreed. Dwars over de vaart wordt nog een flinke bruk gelegd voor het verkeer met den pol der. Daar de lijn van de E. S. M. in dubbel spoor over dc nieuwe brug naast de Am sterdamsche poort zal geleid worden, zal dc oude trambrug verdwijnen. Wanneer de werken gereed zijn, zal de trambaan op de Amsterdamsche Vaart den weg oversteken, wat het verkeer zeer zal bemoeilijken cn tevens gevaarlijker zal ma ken, dan het al was. Dc tram moet zoodoende tweemaal den rijweg passeeren. Ten eerste op de Vaart zelf en ten tweede vlak achter de poort voor de Spaarnwouderstraat. De trambe stuurder zal nooit de baan geheel kunnen overzien, alvorens dc eerste wagen halver wege dc poort gcpass.eerd is, waardoor dus ongelukken wel te voorzien zijn. Om het gevaar eenigszins te voorkomen, zullen vlak voor de poort haltes voor beide richtingen worden geplaatst. Dat dit slechts een lapmiddel is, behoeft geen betoog. De Verkeersbrug zal een breedte hebben van 15 meter, terwijl de doorgang door de Poort voor voetgangers geopend zal blijven. Wanneer de werkzaamheden meeloopen en het materieel niet tc lang op zich laat wachten, hoopt men over ongeveer twee maanden het tramverkeer te kunnen ver leggen. De vastgestelde termijn voor den bouw van het geheele complex eindigt in Mei 1924. Tot zoolang zal 't dus nog behelpen zijn. In de Maandag 15 October gehouden ver gadering van de Commissie, is besloten de tentoonstelling niet langer geopend te hou den. Het aantal bezoekers heeft bedragen 4849. Geboren: 15 October, cl. ran A. Veitger— Letjuin. Overleden: 14 October: W. B. Engelenberg, 56 j. ,N. v. d. Laanstraaf. 13 Oct. J.'Lief heid, 67 j., Jane strooi. 15 Oct. J. W. Cappethof, 83 j.t Wcslergrachl. P. Wagc- niaker, 70 jaar, Schoierwog. Dc commissaris van politie le Haarlem geeft aan een ieder in overweging, om alvo rens zaken te doen met Frits Volk, oud 46 jaar, koopman in kippen, wonende cn zaak- doende in de Koksteeg 7, welke pok wei handelt onder den naam, Diepenveen, Krom hout, Bakker cn misschien nog andere, in lichtingen in te winnen aan zijn bureau Smcdestraat' 9, afdeëling recherche. Dit is de nieuwe naam voor de voormalige IIoflandia-filmfabriek aan het Spaame, zoo als we gisteren reeds meldden. De film-inidu- strie blijft te Haarlem behouden en weldra zal met de vervaardiging van films een aan vang worden gemaakt. Waarschijnlijk zal de volgende week de opening van de fabriek reeds plaats kunnen vinden. Daartoe is ech ter hard werken eerste vereischte, want in de maanden, dat het bedrijf stilgelegen heeft, is dc boel zeer verwaarloosd geworden. Krachtig is nu echter de restauratie Ier hand genomen. Verscheidene nieuwe lampen, benoodigd voor dc opnamen, zijn reeds gearriveerd. O. m. is er een van 40 millioen kaarssterkle, 10 van 45.CÖ0 kaarsslerkte terwijl er nog 4 koinen. die zoogenaamd verken op kwik damp. In glazen buizen is kwik en zoodra dit met electriciteit in aanraiking komt ver dampt het kwik en aldus verkrijgt men de ultra-violette stralen. Het doel der nieuwe Company is liet ver vaardigen van hoofdzakelijk Holland sche films en verder van die films, welke op de wereldmarkt gebruikt kunnen worden, dus die niet alleen voor Holland bestemd zijn. Waarschijnlijk komt. hier dan ook een Engel- echo combinatie mede opnamen vervaardi gen. Er zullen gemaakt worden documen taire, wetenschappelijke en schoolfilms, ac tualiteiten en Hollandsche mode-journalen. Voorts komt er een speciale afdeeling voor cinematcgraplvische reclame- spel- en toeken- films. Het gebouw beval natuurlijk alles, wal noodig is voor het maken der films. Er is een speciale kamer voor het stofvrij maken der negatieven, een monteerkamer met schoonmaak en monteer,machine, een druk- kamer. perforeerkamer mei de nood'ige werk tuigen, projecliekatner voor proefdraaien, een snijkamer; waar de negatieven gesneden werden. Van de 1000 nreler negatief blijft er ongeveer 700 meter bruikbaar negatief over. De rest zijn „longueurs", dat wil zog gen te lange stukken, welke er af moeien vallen. Natuurlijk zijn er de nccdige kamers voor tic ontwikkeling der negatieven en po sitieven, alsmede kleedkamers van de artis- icn. Dan is er neg een directiekamer, waar do directeur, den lieer A. Benno. komt te zetelen. Chef-operateur is de heer J. Smit en clief- eleetrielen de heer P. Vermeulen. Op één zaak werd vooral de na-d.ruk ge legd, dat n.l. de tarieven van electrischen slrc-om lii-cr zoo hoog zijn: 15 cl. per K.W.U. Men hoopte dat hier in Haarlem ook legen speciaal lage tarieven een contract kon afge sloten werden. Bovenstaande vereeniging houdt a.s. Vrij dag, des avonds half 8, in gebouw „Olympia" een bijeenkomst der leden. Door den heer D. A. Poldermans uit 's-Gravenpolder zullen ver schillende schetsen worden voorgedragen Zeeuwen, die geen lid der aereemiging eijn, hebben vrijen toegang. In ..Het Blauwe K-ruis'' werd gisteravond oen vergadering gehouden, waarin de heer C. v. d. Toorn Vrijthoff, secretaris der „Lan delijke Vereeniging tot bestrijding van de na- deeligc gevolgen van werkloosheid en ziekte", het doel en streven dezer ivereeroiging uiteen- zelle. In een breedvoerig beloog gaf spr. aan. dat dc vereeniging zich ten doel stelt, de werk loosheidsverzekering naast de vakvereen-igin- geit le plaatsen. Nader legde spr. uil, dal de bedoeling is, uifkeering te verstrekken aan on georganiseerde leden en- leden ivan vakorga nisaties, die geen werkloozen- of ziekle-ka-s hebben. Rijwieldiefstal. Op verzoek van den commissaris van po litie le Haarlem is te Hoofddorp aangehou den door de politie aldaar de 24-jarige J. G., verdacht van verduistering van verschillende rijwielen te Haarlem. In plaatselijke bladen van Maandag 8 Oc tober, le blad, bladzijde 4, komt een adver tentie voor, waarin filiaalhouders en houd sters worden gevraagd in nieuw op te rich ten zaken. Aanvragen te richten aan de commanditaire vennootschap, winkel-exploi tatie-maatschappij A. X. A., Nieuwe Uitleg 17, Den Haag. lil verband met deze commanditaire ven nootschap heeft de hoofdcommissaris van politie in Den Haag de volgende waarschu wing laten plaatsen: „De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage geeft dringend in overweging, om alvorens in relatie te treden niet opge- melden commanditaire vennootschap, inlich tingen in te winnen bij de afdeeling centrale recherche, Alexanderplein te 's-Graven hage." Men zij dus hierop attent gemaakt! De herbouw der afgebrande schilders werkplaatsen dor N. V. „Ripperda" aan de Garenkokerskade alhier, werd gegund aan den laagsten inschrijver, den lieer L. J. Winnubst alhier. Het Poiyphonisch Mandoline-orkest „Ami eitia" van het Nederlandsch Spoorwegper soneel, onder leiding van den heer L. Mie- remet, zal op 20 October, 's avonds te 8 uur in de Gemeentelijke concertzaal van het gebouw „dc Vereeniging' een weldadig heids-concert geven ten bate van de Her- siellingsoord-vereeniging voor het Neder landsch Spoorwegpersoneel. Medewerking zullen verleenen: mevr. L. M. Koolhoven-Eyre Ashe, zang; de heef J. A. Huurman, zang; de heer L. v. Wouw Jr., solo-pianist en J. Mieremet Jr., solo-mando- linisU Voor de 4e Kamer der A-m.sterdam-.-he Rechtbank stond heden terecht de 25-jarige H. P., geboren te Haarlem, beschuldigd van mishandeling nu t dnodclijk gevolg. Hem werd ten laste gelegd, dal hij op 16 Juni Alberlus v. d. Pol heeft mishandeld, -door op zettelijk gewelddadig met den vuist in zijn hals en tegen het ho-ofd le slaan en daarna in zijn rug 1c trappen, wat den dood ten gevolge heeft gehad. Geëischt we-rd een maand gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Terug tc bekomen bij: Wassenaar, Tuin straat 1 zw„ alpacca beursje; J. v. Workom, H. v. Alphenstraat 7, beenkappen; v.d. Stadt, Lecghwaterstraat 2, ceintuur van regenman tel; Kion, Kolkstraat 14, grijze cekituur; Po litiebureau, Smcdestraat, catalogus Hist. Tentoonstelling; Faase, Brouwersstraat 124, schrijfétui; Oxenér, Jan Steenstraat 43, arm bandhorloge en armband; W. de Laai, Voor uitgangstraat 25, huissleutel; W. Kolletney, Westerstraat 51, hondenhalsband met pen- penning; J. Sproet, Sophiastraat 9, bruine hondenhalsband; Kennel Fauna, Parklaan: witte doeshond, gebracht door Alleman, Schoterweg 50 rood, bruine hond, gebracht door Verstraten, Voorweg 19; Hering, Vrou- westeeg 13 rood, zwarte kinderkousen; v. Steynen, Schalkwijk 41, R. K. kerkboek; Derogee, Leliestraat 31, R. K. kerkboek; B. V. Otienvanger, Brouwersstraat 115, grijze kruik; A. F. Kaart, Zomerstraat 30, kaart van een ziekenhuis; P. v. d. Stylen, Kruis tochtstraat 49, R. K. kerkboekje; Kennel Fauna, Parklaan; grijs-witte kat, gebracht door Bonnet, Colensostraat 62 rood; zwarte kat, gbracht door Noppen, Verspronckweg 1, witte kat, gebracht door Z., Stationsweg 5, Bloemendaal; zwari-witte kat, gebracht door Coule, Oostvest 82; L. Karman, Groendaal- steeg 10, zwarte muts; W. Zandwer, Drosse- straat 23; fabriekspenning Werkspoor; P. Westendorp, Wilheiminaplein 11, Heem stede, (na 6 uur n.m.) pakje stof; J. Roosma, v. Zeggelenstraat 24, blauwe postduif; B. G. Gieske. Raamsteeg 17 rood, ring met steen; G. Smit, Sophiastrdat 9, Rozenkrans in étui; J. v. d. Pol, Bakenessergracht 106, Rozen krans: Politiebureau, Smcdestraat, heeren- rijwiel; T. v. Velsen, Zijlweg 10, zakschaar- tje; Wallekers, Essenstraat 29, zwarte school- tasch met japon; C. Akkerman, Z.-B. Spaar- ne 64, zwart fluweelen tasch; Baggerman, Hoofmanstraat 68, vulpotlood; H. v. Noord, Franklinstraat 45, dekzeil. Barometers-tand 9.30 vjn.f 762. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro* logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 16 October Hoogste Barometerstand 765.6 m.M. te! Münchcn. Laagste Barometerstand 744.2 m.M, te; Roest. Verwachting van den avond van 16 tot denf avond van 17 October: Zwakke tot matige westelijke tot zuid* westelijken wind, zwaarbewolkt of betrok ken, weinig of geen regen, aanvankelijk zachter. vele belangstellenden en autoriteiten, als* mede vertegenwoordigers van vereeniging-! gen aan 't station tegenwoordig. Bloemstuk ken werden aangeboden en toen de trein zich onder het spelen van 't Wilhelmus in. beweging zette, ging een gejuich bij de tal rijke menigte op. De Koningin-Moeder wuifde de op het perron achterblijvenden hartelijk toe. Hedenmiddag kort voor den aanvang der Vergadering van dc Tweede Kamer is het petitionnement van de S. D. A. P. en het N, V. V. tegen de Vlootwet aan den voor zitter der Tweede Kamer aangeboden. De stoet was 2000 personen. In den stoet reed een groote wagen met doeken, waarop ver meld^ het aantal hanteekeningen voor het petitionnement verkregen. De betooging had een kalm verloop. HET VERTREK DER KONINGIN-MOEDER UIT VALKENBURG. VALKENBURG, 16 October. Dc Koningin moeder vertrok hedenmorgen na een ver blijf van 3 weken, van het station Valken burg naav het Loo. Tegen 9)4 uur waren Medegedeeld door de SPAARNEBANK. De Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 947, Nederland 1923 99 100 Oude Vaart S3 7, 84 dito Gem. Eigendom 727j Mij. „Nederland"- 1397, 141 Scheepvaart-Uni» 1077i 10S7,' Rotterd. Lloyd 121 121 Hall. Lloyd 85/, Paketvaart 1147, 1137, Oude Boot -1: 5S7, 59 Hoil. Stoomboot 237i 25 H. V. A. 458 469 Java Cultuur 359 366 Jurgens «ew. 5S7, 69 Koloniale Bank 1607, 163Vj Indische Bank 1197i Cert. Handel Mij. 124 125 Resc. dito 125 V, 126 Orion 26 Gecon solideerdfl 128 1307,' Kon. Olie 339 3447, U. S. Steel 897, 91 Marine comm. 71/ 18 77, Vorstenlanden 1727, 171 Actions id. 1667, 164 Poerworedjq 977, 97 Oude Deli 2S57, 2857, Senembah 2427. 2407, Deli Batavia 294 292 Amsterdam Rubber 1447,' 143 Serbadjadi 2947, SU au 114 113 VVai Sumatra 117*/, 118 Dordtsche Petr, 3247, 321 Southern Bails 347i 347, Union 134 1337, Anaconda 767, 767, Wabash 99 f '16 97,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1