mim. ¥fIjemoitoek. Haarlemsche Handelsvereniging N.V. „QE TIJDGEEST" 57S VOOR DEN POLITIERECHTER. Gewestelijke vergadering van den Ned. R.-K. Volksbond. De zegetocht van het Chailley Kwintet. Giften. De inwisseling van zilverbons. Statuten. Nationale Opera. Het was met de geestige Spaansche ko medie: „L'Heure espagnole", dat dc Natio nale Opera ten onzent een glorieuse entree maakte, In dit werk hebben de oude opera- vormen plaats gemaakt voor de muzikale komedie, zooals men die bij de oude Italia nen: Pergolèze, Cimarosa, e. a. terug vindt in meer simpele hoedanigheid. Hier vormt het orkest de illustratie der handeling cn de zang beweegt zich vrij declamatorisch boven het orkest en wordt melodisch be langrijk slechts waar de situatie zulks vor dert. Ravcl heeft zich bij de typeering van personen en handelingen van het orkest ge bruik gemaakt als van een rijk palet, waar op hij de kleuren mengt tot schier oneindige verscheidenheid van nuances; ze weet te plaatsen met een kunstzinnigheid en inzicht, waardoor deze spitsvondige vertelling tot een groot kunstwerk wordt verheven. Het stuk speelt in het rijk van Estramadura; het is een ondeugend verhaaltje naar Spaansche trant uit een klokkenmakerswinkel, waarin dc uurwerken loopen als menschenlevens en de klokken gecompliceerd zijn in hun samenstel als een vrouwenziel: „wordt uit dat raadsel maar eens wijs" zingt Ramiro! Maanrfaq 15 October 1923 I SCHOTEN. OVERVEEN. Trekking van Dinsdag 16 October Se Klasse 14e Lijst. Hoofte oriizen: Neen, hij gaat op reis." „Laten we dan wachten tot hij weer thuis is en dan de grap hier en daar ver tellen, dan wordt het direct ,,un secret de polichinelle I" „Uitstekend, als we er nu mee aanko men, dan is hij er niet. Hoe lang zou hij wegblijven „Dat heeft hij niet gezegd, maar laat Dns hier niet blijven staan. En jongens, mondje dicht hoor 1 Nog niets vertellen voor hij terug is." Dat is afgesproken. Atjuus In de waranda van een der eerste ho- ftels te Valkenburg, jit Johan van Wes- jterwoude met zijne moeder. In den zo- (mer maakten ze altijd een reisje. Dit jaar had de oude dame Valkenburg uitgeko men, ze waren erg aan elkaar gehecht en Johan vergoodde zijn moedertje. Terwijl ze daar zoo zaten, kwam eene "bejaarde dame met een jong meisje den Tuin in. Mevrouw van Westerwoudc richtte zich op. „Gunst, Johan, daar heb je mevrouw iBode Hoe'komt die nu hier eh wie heeft ze daar bij zich, zeker een nichtje De dame in quaestie is ondertusschen naderbij gekomen en treedt met een 'glimlach op het gelaat de waranda in, ;waar ze door mevrouw van Wester- woude verwelkomd wordt. De jonge da- ime volgt haar. 't ls bepaald een mooi meisje, haar slank, lenig' figuurtje komt uitstekend tot zijn recht in de nauw [sluitende crème japon met hooge Stuart- ikraag, waaruit haar rozig gezichtje als keen mosroosje te voorschijn komt. „Wel Roosje, kom eens hier," zegt mevrouw Bode. „Lieve vriendin mag ik je mijn nichtje Rosa Roobeek voorstel len, de dochter van mijn jongste zuster. Roosje, dit is mevrouw v. Westerwoudc." Johan wordt nu ook in alle vormen voorgesteld en ontvangt een hartelijken handdruk van mevrouw Bode, terwijl zijne buiging voor de jonge dame met een elegante dito beantwoord werd. Terwijl Johan dan de jonge dame vraagt hoe'Valkenburg haar bevalt, zegt mevrouw Bode„Wel mijnheer van Westerwoude, u hebt toch mijn nicht wel eens ontmoet „Ik heb niet de eer gehad," mompelt Johan, terwijl hij denkt„ja die oogen, waar heb ik die meer gezien „Wel je woont toch in dezelfde plaats Lageveld en daar wonen Rosa's ouders, de familie Roobeek." „O ja, ik herinner me een student van dien naam." „Dat is haar broer." „Ziet u, particulier ken ik hem niet. Ik ben nog pas zoo kort te Lageveld." „Zooi Rosa, en is mijnheer jou ook heclemaal onbekend. Je hebt toch zeker zijn naam wel eens gehoord vraagt mevrouw Bode een beetje onhandig. „Ik gel., ik weet., neen nooit," stot tert Rosa, terwijl ze een kleur krijgt. Zij denkt er opeens aan, dat haar broer haar eens een heel verhaal heeft opgedischt, toen hij haar op de kostschool kwam be zoeken over dien stijven Klaas van een ontvanger, en hoe vreesdijk ze heeft ge lachen 'toen de vroolijke Felix hem zoo typisch nadeed. Johan heeft haar stotteren en blozen opgemerkt. „Waarover wordt ze zoo ver legen en waarom zegt ze niet ronduit, dat ze me niet kent. Dié oogen komen me zoo bekend voor.... en Rosadien naam....! Hemel, daar heb ik het 1 ze is dat dolte, gekke, romantieke ding dat me een rendez vous Hier werd hij in zijne overpeinzingen gestoord door een vraag van mevrouw Bode over de omstreken. Erg geanimeerd werd het gesprek nie-, Rosa verweet zich haar onhandigheid cn blozen en begon zenuwachtig druk met mevrouw van Westerwoude te prat ten, terwijl Johan, ofschoon hij zich moest bekennen, dat hij haar schoonheid be wonderde, .zich gedurig in stilte zat te ergeren, want.... ook de stem \yas de zelfde als die van de onbekende bij den toren tc Lageveld. De avond begon te vallen en men ging het hotel binnen. Mevrouw Bode hield ongemerkt een apartje met mevrouw van Westerwoude. „Zeg, heb ik het niet goed aangelegd?" „Ik maak je mijn complimentJohan heeft niets gemerkt. Je nichtje is een snoesje en wanneer ze zoo'n goed karak ter heeft als jij me zegt, dan zou ze een uitstekdfd vrouwtje voor mijn zoon zijn. Als Johan er nu maar niet achter komt dat onze ontmoeting afgesproken werk was 1" „O neen, hij moet niets weten, Rosa weet ook absoluut niets." Ze kon niet; meer zeggen, want Johan kwam met haar parasol aandragen die ze in de waranda had laten staan, Rosa was vast vooruit naar hare ka mer gegaan en pakte daar haar koffers uit. „Nu," peinst ze bij zich zelf. „Ik kan toch dien ontvanger zoo links en stijf niet vinden. Ik vind hem een netten, knappen man!.... een beetje bedaard. „Ik geloof wel dat hij me mooi vindt en Roosje werpt een oogje in den spiegel. Hij ziet er gelukkig niet uit om goed da mes het hof te maken. Die vlinders zijn vervelend en zeggen allemaal hetzelfde!" En na zich wat opgefrischt te hebben gaat ze naar beneden. Ofschoon Rosa Roobeek met zoovee! wijsheid over de heeren der schepping sprak, moet men daaruit niet opmaken dat ze veel met hen omgegaan had, inte gendeel, ze putte haar kennis uit boeken meer dan uit ondervinding. Ze was tot haar 28ste jaar op Sacré-Coeur geweest en pas een half jaar „voor goed thuis." Ze was een lief, godsdienstig meisje, het mooie Roosje, met een hartje van goud. Mevrouw Bode was innig aan haar gehecht want hare moeder, lang reeds overleden, was haar intieme vriendin. Na verloop van 14 dagen was Johan tot over de ooren op haar verliefd. Hij streed er tege en Vertelde zichzelf ge durig dat hij n et van een meisje kon houden, dat zich zoo bespottelijk gedroeg en kon niet begrijpen hoe Rosa tot zoo iets gekomen was, daar zij zoo gereser veerd was in haar gedrag zoo wel jegens hem als tegenover andere heeren, waar mee ze in het hotel kennis maakte. Op zekeren morgen stond Johan in den tuin, 't was een koele dag met véél regen. Daar ging het tuinhek open en Rosa trad binnen. Johan keek op. „Nu is er geen twijfel aan," dacht hij, „ze is het meisje van mijn avontuur 1 't Is hetzelfde witte hoedje, dezelfde blauwe regen mantel. Ik moet zekerheid hebben nu of nooit!".... Opgewonden over moedig, zooals verlegen, bescheiden men- schen zijn kunnen, stapte hij op Rosa toe. „Juffrouw Rosa Roobeek, mag ik u iets vragen „Jawel, mijnheer van Westerwoude," zei Rosa zacht met neergeslagen oogen. Ze bemerkte wel hoe opgewonden Jo han er uitzag en dacht te kunnen raden wat er zou volgen. „Ja, u moet niet boos worden, maar waarom toch hebt ge u dezen zomW zoo vreemd tegen mij gedragen „Wat blieft u zei Rosa met trillende lippen. „Ja, met die ontmoeting, dat rendez vous. Ach, dat briefje toen achter den toren. „Johan sprak zenuwachtig gauw. „Rendez-vousachter den toren?" vraagt Rosa met een kleur. Wat be doelt u toch „Ach, Roosje zeg maar dat het een grap was, die u uit kinderachtige gekheid ge daan hebt. Ik wil niet slecht over u denken." „Waarom zou u slecht over mij denken. Ik kan, ik begrijp u niet... wat bedoelt nu dan toch U bet heel beleedigend 1" en terwijl de tranen over h»ar wangen loopen draait ze zich om en gaat heen. „Juffrouw Rosa Ze luistert niet en loopt naar het pri eeltje achter het huis, waar ze op een bank neervalt en het uitsnikt van verdriet. Wat bedoelt hij met een rendez-vous, waarom denkt hij iets slechts van mij?" En ze verbeeldde zich nogal, dat hij haar eene déclaratie zou doen. Oh 't is erg, heel erg, en het mooie kopje in de handjes verbergend snikte ze, alsof haar hartje zou breken. „Maar zuslief, wat is er gebeurd," hoort ze een mannenstem zeggen. Ze ziet op. „Felix 1 O, hoe heerlijk dat je gekomen bent en ze werpt zich in zijne armen. „Broertje lief ik heb zoo'n verdrietHij streek haar over het blonde haar, „arm zusje. Mag broer Felix het niet weten? Zeg het mij maar. We hebben immers nooit geheimen voor elkaarDe liefde is zeker in het spel. Roosje lie ik zal het niet verklappen" en nu vertelt Rosa al het gebeurde.... Opeens schiet hij in een lach, na eerst aandachtig geluisterd te hebben en springt op." Ik begrijp de heele historie zusje. Wij lijken op elkaar en vooral onze oogen zijn juist eender:" Verbaasd ziet Roosje op, en zegt „dat heeft hiermee toch niets te maken." Alles Neen vraag niets. Je zult alles weten, als je getroost bent. En nu naar onzen goeden ontvanger." Hij laat Rosa verbluft ach ter maar vol hoop Wat er tusschen de twee heeren is besproken zal een geheim blijven, maar dit is een feit, dat acht dagen later toen Felix naar Lageveld terugging hij de Lageveldsche sociëteit bezocht en zijne vrienden zeide:.„Onze ^rap met den ontvanger mag en kan niet doorgaan, want hij is een ferme vent en wordt mijn zwagerMAGDA, Voor café-bezoek en sigaretten. \oor den politierechter te Utrecht ver- Scheen rijdagmiddag een 28-jarige arbeider uit Soesterberg, knecht bij een groentenhan- delaar, in viïiis dienst hij iederen dag met kar en paard uitging, t;m de klanten te be dienen. Bij thuiskomst rekende de knecht dan met den baas af. In den beginne ontving de handelaar flinke bedragen, correspon- deerer.de met het groote aantal klanten op Soesterberg. Maar van lieverlede werd dat minder. De baar. begon het zaakje te wan trouwen en reed op zekeren dag eens zélf mee op de kar. Direct was de opbrengst van den verkoop veel grooter, hoewel de klanten dien dag volstrekt niet méér groen ten hadden genomen dan anders. De pa- iroon beschuldigde den knecht van oneer lijkheid cn deze laatste stemde toe, gerui- men üjd bedragen te hebbeit achtergehou den, iederen dag een zekere som. De baas was neg geneigd de politie buiten hei (geval te houden, maar toen de familie van den knecht niet bereid bleek om de geleden 'schade tc vergoeder, vond de baas het toch tr.aar beter den rechter in de zaak te men gen, voer: toen de familie van den knecht zei, dat de patroon maar met bewijzen moest komen als er sprake was geweest van verduistering'van gelden. En zoo kwam de geschiedenis voor den politierechter; de 122-jarige knecht bekende. De groentenhan- delaar raamde het bedrag, dat hij in totaal tekort was gekomen door oneerlijkheid van den knecht, op 500. De Officier van Justi tie vroeg 5 maanden gevangenisstraf; de verdediger van beklaagde dror.g aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Doch de po litierechter wilde in dit geval van geen voorwaardelijke veroordeeling weten, aan gezien beklaagde niet had verduisterd in armoede, doch uitsluitend om zich ruimer in t geld te steken, café's te kunnen be zoeken, en dure sigaretten ie koopen. Door deze omstandigheid werd het gepleegde feit te ernstig voor een voorwaardelijke veroor- dseiing. Reden waarom de politierechter den jongen man veroordeelde tot drie maan den gevangenisstraf, in welke straf be klaagde berustte. Een beklaagde, die om méér straf vraagt. £en landlooper. Een aardig, nog kwiek firijs manneke, wél bespraakt en met eenige gedistingeerdheid in z'n manieren. Hij was al eens méér in de rijkswerkinrichting ge weest. En nu was hij opnieuw zwervende aangetroffen in Utrecht, zonder werk cn zonder woonplaats. En nu was het hem héél wel andermaal te worden opgezonden. >,In de maatschappij is voor mij niets meer te verdienen, zoo verklaarde hij nadrukke lijk en hij voegde er aan toe, met opgewekt heid: „maar in de rijkswerkinrichting kan ik nog wel wat doer». Welnu, aan zijn har- tewensch werd voldaan, de politierechter veroordeelde hem tot opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. Maar met dit vonnis was het oude, beminnelijke mannetje, nog niet heel en al corttent, het was hem nog te weinig. Hij vroeg er nog een paar maanden te willen bij doen. en er van te maken: 2 jaar en 9 maanden. Dat zat zóó, vertelde hij er blijmoedig bij. Als ze 'm nou 2 jaar en 6 maanden gaven, dan was hij, als hij dc rijkswerkinrichting weer verliet, nog niet oud genoeg om in het armenhuis van de werkinrichting te worden opgenomen en zou hij dus opnieuw zijn zwerversleven zonder middelen van bestaan moeten beginnen. Maar als ze m nou 2 jaar en 9 maanden opzending wilden -*even, dan viel hij aan het emde van die straf, nèt vanwege zijn leef tijd in de termen, om in dat armenhuis te worden opgenomen. En dan was hij verder Voor z n leven veilig en wel geborgen. En daarom was zijn beleefde verzoek, hem er nog een paar maanden bij te geven, dan sloot zijn opzendingstijd direct aan bij dat armenhuis op Veenhuizen, door hem dan zoo begeerd. De politierechter was er gaarne toe be reid. Ban werd het dus: 2 jaar en 9 maan den opzending naar Veenhuizen. En het grij ze kereltje tikte vriendelijk met de hand tegen het hoofd, om eerbiedig te bedanken voor zooveel goedheid. Het was hem nu glad naar den zin. Rustig vooruitzicht, zoo God hem het leven laat. En die onbezorgde toekomst is toch óók wat waard, als ie diep in dc zestig jaar nog als landlooper voor dc rechtbank staat. Het tevreden gezichtje ver dween uit de zaal. Ze hadden 't wel met hem gemaakt, „Dank u zeer, Edelachtbare". In de sociëteit „St. Bavo" te Haarlem had Zaterdag j.l. de vergadering plaats van het gewest Haarlem van den Ned. R.-K. Volks bond. De vergadering, die beter bezocht had kunnen zijn, stond onder leiding van den heer H. C. Silvius, Centr.-Voorzitter van den Ned. R.-K. Volksbond. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den ZeerEerw. Rector /Kok. van Haarlem. In zijn openingswoord drong de voorzitter vooral aan op een geregelde verificatie in de afdeelingen: het bevorderen van uitzending van kinderen naar R.-K. Vacantiekoloniën; oprichting van propagandaclubs. Spr. wees met nadruk op Art. 99 der Invaliditeitswet 1913, mede in verband met de overal opge richte Ziekenhuisfondsen; wekte op tot deel name aan het Internationaal Eucharistisch Congres in 1924 te Amsterdam te houden; 'den afdeelingen wordt vooral in overweging gegeven het oprichten Van spaarkassen, waardoor de deelname aan dit congres wordt vergemakkelijkt. In behandeling komt het Vijf afdeelingssy- steem volgens hetwelk de taak van den Volksbond in vijf groepen wordt onderge bracht en aan welks hoofd een of meerdere bestuursleden worden gesteld, die hun spe ciale aandacht hebben te wijden aan de groep, hun toegewezen. Na eenige bespreking waaruit ook bleek, dat de kleine afdeelingen dit systeem moei lijk dachten te kunnen dooréoeren, verklaren de afdeelingen tot een geleidelijke doorvoe ring hun medewerking ten volle te verleenen, omdat men algemeen van gevoelen is, dat een dergelijke werkverdeeling aan de or ganisatie ten goede zal komen. De voorzitter leidt de bespreking in van de oprichting eener Kleinvee-centrale. Daar bij wijst hij er op, dat het geenszins in de bedoei-ng ligt, aan bestaande R.-K. Geiten- fokvereenigingen concurrentie aan te doen. Het doel der Kleinvee-centrale is niet alleen het oprichten van Geitenfokvereenigingen, maar omvat alles, wat onder klein vee kan worden gerangschikt. Een enkele der aan wezigen meenden toch, dat, nu reeds een R.-K. Geitenfokvereeniging bestaat, het moeilijk zal zijn, iets nieuws op te richten, ook al heeft dat een breedere taak te ver vullen, De afdeelingen zegden bij oprichting hun volle medewerking toe. De bespreking over de viering der Kath. Feestdagen ontlokte nogal eenige discussie. Algemeen erkende men, dat de viering door de arbeiders nog wel wat te wenschen over laat. Voor een groot deel achtte men de schuld daarvan gelegen in de weinige mede werking en toegevendheid in deze van de zijde der patroons, waarbij men niet speciaal dacht aan Kath. patroons. Dezen meenen wel wat al te spoedig, dat het bedrijf het niet toe zou staan, om de Kath. arbeiders gele genheid te geven hun godsdienstige plichten na te komen. Doch ook de arbeiders zelf zijn niet geheel van schuld vrij te pleiten. Daarom dringt men er op aan, dat zij al wat in hun vermogen is, zullen doen om de vie ring algemeener te doen zijn. Tevens wordt er op gewezen, dat de openbare verkoopin- gen, de markten enz., op Kath. Feestdagen worden gehouden. Voor hen, die daarbij be trokken zijn, is het onmogelijk, die dagen naar behooren te kunnen vieren. Rector Kok merkt hierbij op, dat te dien opzichte door samenwerking van de Kath. organisaties der bijeen gelegen plaatsen en door gezame- lijkc winkelsluiting veel kan worden gedaan. Men besluit krachtig deze zaak in de afdee lingen te zullen aanpakken, opdat in de naaste toekomst de Kath. Feestdagen alge meener zullen worden gevierd. Na de rondvraag, waarin dóór verschillen den der afgevaardigden het woord wordt gevoerd en o.m. aangedrongen om hulp voor welklooze Bondsbroeders, verlaging der huren van de woningen met Rijksvoorschot ten gebouwd; waarbij men protesteert tegen uitlating in de Kamer van Koophandel voor Haarlem, dat de loonen der arbeiders nog meer naar beneden moeten, terwijl zij reeds zoo belangrijk zijn gedaald, waarbij den wcnsch wordt uitgesproken dat de inkomsten van Herw. Levenskracht zullen vermeerde ren, hetwelk een der afgevaardigde mede wilde bereiken door de contributie voor deze instelling met een cent te verhoogen, wordt de vergadering onder dankzegging met den Chr. groet gesloten. Het eerste concert van dc serie Kamer muziekavonden Dr. G. de Koos in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein, zal plaats vinden op Zaterdag 27 October. Het beroemde Chailley Kwintet zal deze reeks concerten openen. Ongetwijfeld behoort dit kwintet tot de allerbesten. N. N., voor de Duitsche priesters, 5, N. N., voor de Duitsche Zusters 5, Voor dc Kloosterellende (R. K. Huisvestingcomité) 3, N. N., voor de Duitsche Priesters 10, De minister van financiën brengt ter al- gemcene kennis, dat ingevolge het K.B. van 13 Maart 1923 de ingetrokken zilverbons van j 2,50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van 1,(model 1916) alsnog tot en met 31 December a.s. ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam (Heerengracht 344/46), Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender, Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen. bij de bons te voegen eea be hoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf ge adresseerd formulier van een postwissel of wei een behoorlijk gefrankeerd stortingsfor mulier van den postcheque- en girodienst, ten beloope van het bedrag der door hen in gezonden-jil verbons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gele genheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1,2,50 en 5 van den ouden vorm (nfodel 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zil verbons van 1,en 2,50 van het nieurv- ste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewis seld dragen de bons van 1 de dagteekening van 1 Febr. 1920, terwijl de bons van 2,50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen, alhier. Ravel liet niet alleen de klokken, koe- koek's en speeldoozen in het orkest in de wonderlijkste toonaarden klinken, hij raakt nog juister de psychologische momenten der komedie: hij geeft eenige harde afge meten slagen op de pauken, waar de athle- tische ezeldrijver binnentreedt, terwijl Gron- zaloo zegt: „Pas op, zulke lui voelen niets voor een mystisch symbool. Prozaïscher dan die harde paukenslagen kon het wel niet klinken. Dan weer hooren we de fagot, die spot met den zwaarlijvigen bankier: Don Inigo. Tot slot vereenigen de personnages zich in een vocaal kwintet, waarin Ravel, in navolging zijner „choeurs mixtes", met ge niale inventie voor de meerstemmigheid wijdsche perspectieven opent. Met zeldzame humor lacht hij zelf om het geschiedenisje, om den dichter en.om het publiek. Dat het orkest in een goede bezetting door den dirigent R. Heuckeroth zoo slag vaardig werd geleid, moge zeker de be langrijkste factor uitmaken tot het welsla gen dezer „premièreAnderzijds vonden wij in de stemmen van Greta Santhagens- Manderp en Max Dekker de beste timbres in harmonie met deze muziek, terwijl bij Brondgeest, Blitz en van Reen het voor namelijk de actie was, welke in dit kader paste. Hierna volgde een „Sprookje", een pantó- mine door het Matrag-ballet-ensemble voor treffelijk uitgevoerd. De muziek van Sandor Laszlo, soms raak, dan weer minder geluk kig, moest na Ravel's muziek wel afvallen, daar zij niet boven een goede middelmatig heid kon verheffen. Het was een aardig intermezzo tusschen het „Spaansch Uurtje" en de „Cavelieria Rusticana", welke opera tot slot diende. Als een brand sloeg deze muziek uit het orkest en uit de stemmen, met een hartstochtelijkheid en vurige melo- diek, die ons alles doet vergeten. De Cavel ieria is oud, zij is nieuw, zij is van. alle tij den, omdat in geniale muziek is levendig geworden de stem der menschelijke ziel. MARINUS MONNIKENDAM. DE MIDDENSTANDSRAAD. Gisteravond vergaderde te half 9 in de „Kroon" de Haarlemsche Hand els-Vereeni- ging, onder voorzitterschap van den 'heer F. H. Smit, ter behandeling van den Be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring van den Middenstandsbond op 17 Oct. aanst. tc Breda. Dc voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat, zooals in de vorige vergadering besproken, nu ook het rapport is ingekomen van de commissie, ingesteld om te onder zoeken, of de Haarlemsche Iiandelsvereeni- ging al of niet lid van den Middenstandsbond blijven moet. Daarom is, met het oog op de a. s. al gemeene vergadering, met het beleggen dezer vergadering zulk een spoed betracht. Nadat door den secretaris de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen, welke onveranderd, onder dank, werden goedgekeurd, verkreeg de heer J. v. d. Burg het woord, ter voorlezing van het advies der bovengenoemde commissie, be staande uit de heeren J. van Ommeren, Abr. Meijer en J. v. d. Burg, welke voorloopig nog goen afscheiding adviseert, daar een plaatselijke standsorganisatie landelijk niets bereikt, maar de reorganisatie af te wach ten, en het daarheen geleid wil zien, dat Haarlem een zetel krijgt in het hoofdbe stuur. Nu is, zooals de voorzitter mededeelt, het reorganisatie-plan van den Bond inge komen, waaruit blijkt, dat deze met kracht zal worden ter hand genomen. Daarom vraagt de voorzitter, of men zich vereenigen kan met de conclusie der com missie uit de Haarlemsche Handelsvereeni- ging. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten, zich voorloopig niet van den Middenstandsbond af te scheiden. Hierna volgt bespreking der op het con- Trekking van 1030 nummers :cn overstaan van Notaris A, G. Mulic rrijs van 5000 7623 1000 931 128-59) 12S50 15531' 3 7264 1S9C9 <00 4950 719/ 2CS94 200 1169 4497 16-65 1*560 20982 100 253 4109 7250 5490 1C415 10559 143'. 2 20848 i van 1 90.(eigen geieft 6H4 8353 11730 13511 16022 187! I ÖdSti 8402 1 lBlö 91 49 16 65 54 25 135-2 50 74 6990 8088 62 14083 '76 80 7050 8854 11907 14184 78 18613 56 79 74 14239 16467 19089 85 Cl80 95 58 16508 19434 7196 02(5 12330 89 96 tl 7241 9416 12441 14407 16620 19530 70 10042 65 79 17 50 80 82 tó 14609 53 19680 7322 10110 98 69 93 19754 28 66 12511 14981 16/u4 19815 69 10266 63 15018 16831 19963 7715 10440 74 76 17292 20039 7e07 85 90 15180 17325 20241 «5 88 99 15233 174j3 2Ü3ao 88 1C743 12932 23 64 20481 7999 7J 56 66 17754 2UÖ02 tü38 90 130/2 15315 82 20612 8138 11073 94 641780/ 04 7311166 13286 15542 112077/ 76 11390 13317 62 78 2082/ 8227 11416 90 90 18319 209x) 71 42.13466 15524 78 8/ 3312 11778 73 13750 86 62 4536 43 Prijzen 11 1C61 4452 149 1706 89 1847 344 99 63 1912 4885 515 200 5113 23 2392 99 622 2526 5447 749 2711 89 61 16 99 95 37 5534 881 2877 54 1082 2914 5641 1132 93 5830 38 3000 88 56 3114 5931 1230 3409 6067 92 33 6211 1349 96 81 3527 98 2636 1431 45 94 68 1514 4084 50 4150 86 4391 23 54 67 89 6316 27 92 6544 18 2258 41 0/ 50 2334 58 2489 154 2;03 72 6 217 12 03 79 318 53 63 82 91 41/ «8 14 17 25 42 44 45 47 59 81 5Ü9 2602 51 2/22 65 03 76 83 £Ül 8j OÖ 2863 56 9 10 88 98 700 8 56 50 51 53 62 80 69 2Szl 82 22 808 45 00 67 79 87 88 3017 91 43 c05 66 "12 79 38 95 57 3JÖ4 66 69 77 85 3205 6 7 21 31 92 1069 11(10 3 7 72 1221 1334 54 88 3328 14ÜI 38 4 62 19 34Ü3 f37 7 38 29 66 350'/ 98 13 1538 3603 71 11 83 b 7 1609 71 4 57 75 69 3732 170Ï 39 65 46 83 64 j8Uo 91 10 94 11 99 21 3843 .,0 76 1973 bi 2002 402U D 53 27 4123 29 36 89 60 91 bl ciUO 97 -'34 42uO 59 23 VI 74. ','J 4313 4335 38 42 54 70 71 82 92 44/6 4535 4644 46 63 65 47o4 bi 4802 53 u/ 94 4»1 35 38 53 5009 39 5117 44 4/ 66 72 75 92 S205 6 7 41 83 51 54 *367 5422 48 80 5521 54 5607 24 68 5823 32 59 64 83 99 5935 39 63 b7 6001 44 97 6145 6217 36 42 53 6J 90 96 6309 72 C400 5 35 63 tü 0546 78 0623 46 Later aflosbaar. 6659 £458 i 1869 13670 16385 18846 72 83 83 75 89 52 98 95-10 93 88 16489 58 G7U3 59 11562 13713 98 66 25 85 29 oj 16503 70 71 9514 35 67 4 87 6829 64 120UU 84 69 9/ 0525 73 14 13802 166U9 189!o 7612 81 40 16 3/ 22 1S3 52 20 9742 53 52 4u 121-19 60 72 12Z// 29 16/81 89 30 IcSöj 1900/ 4j 82 79 93 16902 93 83 80 12350 13918 1 /L'4"j 1916X0 7112 G814 12464 19 7/ 43 1 94 VI 90 53 18 5S43 24 1490/ 171uo 19203 4 j 50 71 16 oö 21 63 iOOui 12568 26 17204 46 66 74 86 95 7263 29 23 37 53 22 46 70 53 8a 73 83 193/0 30 14102 90 1342a 39 4 17335 74 83 17415 19512 13 2/ 89 1/ 34 19 42 91 81 58 32 43 H21M7530 63 33 79 12 l/óoi 90 29 80 8/ 50 57 07 10163 12614 7/ 90 7323 64 78 19729 Üj 19820 97 5a 33 7 0 17869 19933 4U 14920 12 3a 83 41 12/11 3/ 4S 19621 7464 1033a t4 03 58 24 33 1041 12:00 72 17'/63 37 34 2/ 12 14-FO 13 45 43 33 14 14504 2j '61 64 37 26 1-1601 33 6-a 69 48 2a 91 64 93 7500 66 2/ 14849 74 70 32 64 53 78 33 70 7601 10538 20 48 3a 1062/ 48 4/ 40 6/ 7799 10843 52 70 42 20013 78ol 51 58 J5C01 4o 25 Oö 93 60 62 94 83 10914 66 47 7 4 98 7961 32 70 12102 83 20194 90 7 86 8/ 51 2020/ 8006 89 8a 62 14 2/ 13 50 90 87 1725 37 59 11007 53 1520/ 54 87 IJ 35 5., 31 18020 20302 8113 11121 12912 73 76 80 8288 29 14 83 18219 90 8307 61 43 8/ 18365 20419 1311210 71 15303 11 32 73 33 7d 10 2/ 57 75 41 13012 26 32 63 89 113c/ 24 41 5j 75 8434 25 64 15459 61 206SO 44 60 13117 15534 67 26/10 50 68 25 41 ba 20 8501 11404 62 54 18416 50 8/7/ 35 84 57 92 51 b8 43 85 53 16517 62 8800 115U9 53 64 24 85 2 13 55 15609 35 2082s 53 70 13220 81 67 26 5/ 11631 35 15726 79 5/ 69 40 13348 29 50 61 SC42 62 49 57 1863J 73 73 11714 70 64 30 7 3 9228 la 13413 77 52 20910 57 2 32 15566 51 31 £-336 46 42 16002 18701 32 61 98 12 16 12 42 52 11868 67 85 17 £4 S4O8 19 79 87 65 84 25 57 15134 81 9o '3213557 55 18811 94 34 13601 13238 28 £j 46 13 4/ 3a 52 Lu 15341 ',1 11 2/ if 34 36 Ij Vcri2e lipt stond: 20191 ai. 20199 1153 c.=. 1 11833 1Ó940 vervalt» gres dato 18 October te behandelen onder werpen, te weten: „Overheidsbedrijven", prae-adviseur de heer Mr. Dr. A. Fontein te Rotterdam. „De Kamers van Koophandel en de Mid denstand", prae-adviseur de heer H. de Graaf te Dordrecht, secretaris der Kamer van Koophandel aldaar en oud-Bestuurslid van den Middenstandsbond. „De Faillissementswet", prae-adviseur de heer Mr. J. H. Monnik te Haarlem, rechts kundig-adviseur der Zandvoortsche Han dels-Vereeniging. „Het Cadeaustelsel in den Handel", prae- adviseur de heer H. Leemhuis te Amster dam, secretaris van den Nederlandschen Grossiersbond. Tot afgevaardigden naar de algémeene vergadering en het congres worden aange wezen de heeren J. v. d. Burg en A. H. Weijburg. Naar aanleiding van het onderwerp „Ovcr- Ploeg 147, C. Edermatls 126. Vrije Baan Ie klasse maximum 60 punten: J. van Keulen 60, Fran sop 59, A. F. Bos 5655, H. J. van Tongeren 56—54. lie klasse J. P. van Gasteren 56, A. v. d. Ploeg 55, W. F au se 53 Personeel Buks Ie klasse maximum 100 punten: -t. A. Rij kens 97, J. W. F. Fransoo 97, J. van Keulen 95. lie klasse: G. Mooijekm'd 93, A. v. d. Ploeg 88, C. Eklermans 88. (Vrije Baan Ie klasse: J. W. F. Fransoo 10099, J. A. Rijkenis 9999, J. A. Boeren 9896. He klasse: G. Mooijekind 97—96, C. El- 'dermans 9490, A. van dér Ploeg 97-88, Burgerlijke Stand van 8 tol 14 October. Bevallen: J. .BakkerVan Zanten, d. T. SchreijersKooij, d. Ondertrouwd: A. Jansen en G. H. M. Over- beek; E. Wijker en H. E. de Zwaan; S. J. Warmerdam en F. Hillernian; J. Lampe en J. J. de Vries; J. P. Maarsen en S. A. Bel terman; C. de Graafl'. en J. Dalstra; L. de Jong en J. M. van Steen. Gehuwd; F. A. Stofmeel en J. J. Slaap. heidsbedrijven", wordt warm van gedachten gewisseld, en naar de eenstemmige meening der vergadering moeten deze zooveel mo gelijk geweerd en beperkt worden, terwijl winstbejag uitgesloten moet zijn. Betreffende de Kame/s van Koophandel werd beslist, dat de Haarl. Handels-Vereeni- ging zich er voor uitspreekt, dat deze lichamen ook betreffende loonen en ar beidsvoorwaarden in het gemeentelijk be drijf hun stem doen hooren. Met de conclusies der prae-adviszen be treffende de andere onderwerpen betuigde de vergadering hare instemming. Daarna deelde de voorzitter mede de op richting van den Haarlemschen Midden- standsra&d, waarover wij reeds een ver slag publiceerden. De voorzitter stemde van harte in met dit initiatief van de Hanze en las dan di 'hoofdpunten voor, waaromtrent op de stichtingsvergadering tusschen-de drie Haar lemsche Middenstands vereenigingen over eenstemming werd bereikt. Na enkele inlichtingen spraken de voorzit ter, zoowel als verschillende leden, hun vol doening uit over deze wijze Van samen werking, die de volle instemming der ver gadering verkreeg. De heer Lamp waarschuwde bij de rond vraag, tegen de uitspraak der vergadering, betreffende het behandelen van de ge meente-loonpolitiek in de Kamers van Koophandel, daar dit uit de arbeiders organisaties een antipathie zal doen ont staan tegenover de K. v. K. De heer Koen merkte echter op, dat de K. v. K. zich niet in de algemeene loon politiek behoeft te mengen, doch slechts ten opzichte van die bedrijven, die een direct industrieelen- of handels-aard be zitten. De heer Jacobson verdedigde, dat voor hetzelfde werk zoowel in particulieren als in overheidsdienst dezelfde voorwaarden moeten gelden en dat de K. v. K. in dit opzicht dus gerust een woord mag mee spreken. Doet de K. v, K. het niet, dan moeten we 'bet zelf doen, meent spr. De heer Meijer merkt op, dat de K. v. K. alle vraagstukken uit een handelsoogpunt beziet, in tegenstelling met bijv. de ge meenteraad, die ze uit een politiek oog punt beziet. Deze standpunten mogen niet verward worden. De heer Jacobson wenscht verder, dat de onderwerpen van het congres hier ook op lezingen zullen worden behandeld. Ondanks de waarschuwing van den heer Lamp, blijft de bedoelde uitspraak gehand haafd, terwijl het bestuur de laatste vraag van den 'heer Jacobson overwegen zal. Te half twaalf volgde sluiting van dc geanimeerde vergadering. Generaal Joubert"..Zondag had op de Militaire Banen de eindwedslrijd plaats voor eereleden, leden en donateurs. Gescholen werd op 100 Meier model 95 schijf Ierseke. De uitslag is als volgt: Personeel' Ie klasse maximum 60 punten: 'H. J. van Tongeren 56, A. F. Bos 55, laagste schot 11, G. Mooijekind 55 laagste schot 9, J. van Keulen 54. IIc klasse J. P. van Gasteren 56. A. van der Ploeg 52, C. Eldermans 42, Vaste Baan Ie klasse maximum 189 punten: J. van Keulen 167, G. Mooijekind 165, A. F. Bos 164, H. J. van Tongeren 162. IIc klasse:*J. van Gasteren 159, A. v, d 433e NED. STAATSLOTERIJ. 4093 14853 elk 1000. K 4455 10293 18665 18669 22704 elk ƒ400. 1634 2377 3510 8782 9005 10047 18981 202 elk 200. 5564 6231 6983 9019 11204 12830 13071 13841 15147 15149 15158 15171 15180 ,15184 15202 15211 17196 18265 18434 18618 19277 1954315324 15325 15332 15350 15366 15374 164Ó5 20229 20675 21368 22102 22728 elk 100. 15505 NI» 9 56 63 78 91 112 137 163 366 197 214 247 285 295 330 416 442 476 477 507 526 561 617 671 680 686 730 737 754 775 782 793 829 831 893 926 1041 1075 1137 1159 1173 1209 1232 1270 1311 1369 1373 1399 1438 1440 1460 1469 1476 1542 1562 1589 1722 1727 1761 1793 1839 1959 1989 2022 2058 2117 2124 2207 2348 2390 2394 2471 2473 2478 2512 2537 2577 2623 2624 2649 2722 2729 2734 2854 2919 2928 2941 2945 2948 2963 3050 3219 3229 3253 3324 3367 3369 3384 3438 3456 3539 3559 3562 3582 3628 3678 3767 3779 3797 3831 3893 3964 4027 4037 4045 4050 4108 4134 4135 4226 4255 4259 4297 4484 4517 4522 4530 4560 4582 4584 4591 4599 4625 4772 4917 4998 5094 5173 5183 5201 5203 5242 5271 5322 5370 5428 5437 5461 5475 5550 5567 5596 5601 5602 5650 5708 5714 5727 5840 5902 5973 5988 6008 6012 6156 6164 6190 6195 6217 624? 6308 6315 6327 6468 6509 6512 6526 6542 6546 6574 6599 6611 6619 6630 6635 6646 6676 6714 6770 67SS 6S22 6838 6853 6869 6996 7042 7045 7051 7057 7066 7070 7095 7107 7166 7229 7269 7271 7329 7374 7398 7418 7431 7449 7506 7522 7549 7562 7647 7681 7687 7791 7817 7863 7899 7983 79S6 8009 8021 8045 8046 8048 8114 8185 8192 8217 8241 8268 8336 S348 8385 8386 8431 8477 8638 8677 8728 8890 8931 8932 8937 9026 9059 9102 9118 9135 9156 9177 9178 9191 9245 9247 9262 9280 9282 9323 9330 9341 9343 9357 9380 9417 9431 9438 9442 9480 9509 9511 9541 9740 9772 9784 9811 9947 9948 9955 9965 9992 9997 10018 10071 10232 10329 10381 10383 10453 10503 10636 10644 10651 10698 10770 10778 10786 10846 10914 11029 11218 11247 11322 11334 11362 11387 11396 11404 11438 11448 11467 11519 11604 11614 11651 11660 11667 11683 11745 11762 11895 11896 11908 11909 11918 11928 11986 12103 12104 12121 12154 12165 12256 12317 12377 12393 12503 12523 12596 12616 12658 12672 12677 12869 12890 12987 12996 13023 13044 13073 13150 13212 13224 13229 13248 13250 13276 13317 13393 13405 13433 13482 13517 13525 13547 13557 13559 13580 13586 13598 13607 13627 13660 13694 13701 13714 13734 13749 13754 13758 13760 13764 13766 13777 13872 13S77 13889 13920 13933 13935 13979 14046 .14047 14057 14112 14174 14214 .14252 14254 14258 14263 14266 14335 14406 14447 14458 14468 14479 14514 14560 14604 14619 14623 14643 14648 14655 14674 14696 14700 14738 14777 14788 14815 14852 14926 14y4b 15(144 15058 15115 15127 465 1564 2145 2629 3577 4507 5146 6060 6823 7324 7835 8461 8877 9467 9896 565 1659 2325 2699 3595 4544 5155 6065 6861 7345 7871 8476 8957 9548 9907 10473 10605 11232 11292 11605 12456 12825 11693 12530 12963 13259 13308 I36S5 13698 14426 14878 15173 15671 16505 17240 17681 17929 '8686 '0114 ■9469 '9848 14443 14897 15186 15805 16636 17312 17693 17948 18801 19120 19136 19591 19623 Priizeu van f 70: 620 645 1131 1711 2482 2804 3704 4701 5568 6234 6947 7471 •8063 8529 9029 9558 10075 11130 11469 12071 12597 13021 13567 13741 14492 1226 1710 2344 2732 3701 4674 5457 6160 6924 7446 7932 8487 901S 9556 9935 11072 11453 12044 12546 12995 13470 13733 14486 15036 15056 15273 15420 15851 16643 17395 15997 16805 17447 18104 18145 18871 18954 19366 19647 1942 2533 3150 3833 4815 5652 6357 7160 7613 8157 8562 9346 9732 10123 11132 11487 12271 12605 131*2 13572 13799 14497 15057 15529 16065 16874 17473 18209 19057 19379 19688 2013 2627 31% 4389 5098 5986 1168 1971 2589 3161 4209 4839 5789 6489 7163 7766 8206 8739 9354 9774 10125 11164 11521 1 ijjj 16140 12288 12337 ki™ nrr.o 1 ~>nc\A iyo 1 15511 15567 155596 15630 15634 15670 15693 15721 15726 15775 15776 15833 16006 16203 16460 iö621 16870 6558 7198 7783 8246 8829 9416 9871 10261 11206 11573 15913 16093 16376 16552 16777 17064 17074 17106 171U 17224 17260 15915 15943 16101 16171 16389 16457 16587 16618 16784 16866 17433 17541 17808 18043 18158 18347 18565 18719 18925 18234 18404 16046 16248 16507 16651 16877 17173 17358 17526 176/2 17998 18138 1S278 12794 13197 13671 19607 19662 19890 18179 18393 18576 18739 18961 19148 19511 19522 19611 19732 19739 19743 19772 19923 19946 20000 20028 16073 16287 16510 16653 17026 17189 17393 17530 17739 18042 18142 18288 15678 15852 16080 16339 10522 16701 17044. 17191; 17399 17538. 17791 18466 18484 18690 18868 19073 19306 19574 181501 18341 18511' 18716, 18918 19122 193531 19599 17292 17323 17474 17487 17502 17551 17555 17645 17839 17883 17887 18072 18121 18124 18271 18442 18(jl3 18633 18644 18741 18809 18837 18979 19014 19033 19164 19174 19251 126ft8 19522 19530 19550 13176 13653 M'Ma20079 20088 20114 20136 20144 20260 20285 20322 20345 20377 20393 20462 20463 20525' 15579 15644 20527 20539 20555 20507 20595 20616 20643 |6099 !!H67 20702 20776 20789 20800 20842 20962 2097^ 1767^ 21018 21027 21058 21064 21090 21111 21139 i/p,o 2i]79 21196 21242 21281 21305 21402 21442 21447 21453 21478 opn!, 21559 21561 21579 21596 21771 21807 21827 21862 21917 2)921 19799 19881 20046 2006(5 17484 19934 20062 20162 20477 10856 20860 21135 11481 21501 21619 '1870 21978 22004 2206,3 22369 22531 22567 '2887 22937 22953 21231 21333 21633 21675 18312 19078 19399 19694 20551 21341 19417 19828 20684 21945 21996 22059 22106 22109 22233 21336 21383 21536 21552 21789 21803 21924 21937 22126 22188 5'. «2 22249 22295 22306 22354 22380 22382 22427 alsan 22429 22S02 22552 22599 22600 22609 22640 ,2177 22217 22241 22674 22702 22740 22749 22793 22916 229V 22617 22638 228C6 22859 22995 5e klasse 13e lijst: 16-134 m.z. 6434.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2