Brieven uit Frankrijk, BUITENLAND BINNENLAND. I Tweed© Blad 16 October 1923 Biokkeering van rekeningen. Pers en Partij. Duitschland werkt weer mee aan de fnnctioneering van de verreken- fmreaux. De Duitsche socialisten en de machtigingswet. Oorlogs herinneringen van Churchill. Ontploffing te Moskou. Onder de Telegrammen: De Duitsche regeering zal een iminthank op richten; de uitgifte van papieren geld wordt gestaakt; de papieren mark blijft wettig betaalmiddel. Ebert doet afstand van een deel van zijn staatsinkomen. Trotzki zou aan maagkrampen lijden. Een nieuw schadevergoedingsolati van generaal Smuts. ÜEis BUiTENL BEBICMTEN, UIT DE PERS. UKKENLANDSCH NIEUWS» FRANKR-JKS BINNEN- EN BUÏTEN- LANDSCHE POLITIEK. In een van zijn vele Zondagsche redevoe ringen heeft Poincaré den raad gegeven zich niei al -te zeer over de overwinning in het Roergebied, net einde van het lijdelijk ver zet te verheugen, waar de moeilijkheden in de toekomst nog grooter zullen zijn, dan zij in de afgeioopen maanden waren. Het kost niet veel moeite deze woorden van den minister-president geheel te onderschrijven. En zelfs zij die in den beginne met juich kreten dat einde hebben begroet, alsof daar mede de Fransche politiek volkomen had gezegevierd, beginnen in te zien, dat er lei- ■telijk heel weinig in den toestand is ver anderd, en zeker niets verbeterd De jüichloonen zijn al spoedig verstomd, hebben zelfs plaats gemaakt voor een stem ming van pessimisme. Zeker, het vertrouwen eat Frankrijk ook in de huidige moeilijkheden zal te boven komen, dat eens het oogenblik zal aanbreken, waarop dc iinancieele vruch ten Frankrijk als gevolg van die Roerb-czet- ting in den schoot zullen vallen, is nog on verzwakt hij Poincaré's volgelingen, maar 'hoe er. wanneer, hierover laten zij zich het liefst maar niet uit. Opmerkelijk is, hoe in de laatste week de officialise spreektrompetten der regeermg de veelal goed ingelichte persorganen van het „Bloc National zich in een stilzwijgen hullen, genoegen nemen met de mededee- iraigen van nun Duitsche correspondenten -ever de daar meer verwarde toestanklen, en weinig beduidende commentaren er op everen. Men kijkt de kat uit -den boom. kn zcits gc linksere bladen, die partij heb ben gekozen tegen dc Koerbczetting, meer Verwachten van spoedige onderhandelingen met Duits-Eiland, dan van een onverzoenlijk vasthoudendheid, die tot niets goeds kan leider, toonen zich na het einde van het lijdelijk verzet, -schuchter hun meening te zeggen. Zij hebben merkbaar aan invloed verloren, sedert hun niet ten onrechte is verweten, dat bij het einde ecni-gszins van koers te hebben gewisseld, om in de vreugde over het behaalde succes te kunnen decien. De uiterste rechterzijde alleen neemt geen blad voor den mond. Zij geeft onomwonden Ic kennen alleen van eer, totaal geknakt Duitschland heil te verwachten. Haar is het niet zoozeer te doen om dc betaling der herstelschulden en zeker beschouwt zij de bezetting van de Roer niet alleen als een dv/angmaetregel om voldaan te worden, maar beoogt zij dnarm-ce annexatie van grondgebied en enkele lang begeerde mijnen. Het is niet 'twijfelachtig of deze hyper- nationalistiSchc politiek zal aanleiding wor den tot heilige kamerdebatten, als binnen enkele weken de parlementaire vacantie ten einde loopt. Poincaré zal het ondervinden dat hij evenmin als een ander twee heeren kan dienen. En twee heeren, zoo liet er niet meer zijn, willen gediend. Zij, die de vol doening der hers-telcchuldcn het eenig nood zakelijke achten en zij, die in geval van een ondenkbare betaling door Duitscbland, noode het Roergebied zouden verlaten. Naar welke zijde helt dc minister-president over. Hoe wel hij eens verzekerd heeft desnoods een TOenscbenleeftijd in de Roer te zullen blij ven als het noodig is, en zijn laatste rede weinig lust tot onderhandelen vertoont, die de Roer-opruiming kunnen bespoedigen, mogen wij voorshands niet aannemen, dat hij instemt met de annexatie-gedachten der uiterste rechterzijde. Hij -heeft te dikwijls officieel v-crklaard, de Roerbezetting slechts als dwangmaatregel te beschouwen. Zoo bestaat er allesbehalve eensgezind heid van opvattingen over de builenlandsche politiek van Frankrijk, al heeft Poincaré ontegenzeggelijk een groote meerderheid aan zijn kant. Met de binnenlandsche politiek is het evenzoo gesteld. Wie gemeend heeft, dat zoolang het ernstige vraagstuk der herstel schulden niet was opgelost, dc binnenland sche politiek op het tweede plan zou blij ven, beeft geer, rekening gehouden met de a. s. algemeene verkiezingen. Duidelijk tee kend zich reeds de strijd af -tusschen re- actionnairen en linksche republikeinen. Van de laatsten zijn velen weliswaar aanhangers va-n Poincaré s Roerpolitiek, maar tegen rijn binnenlandsche en vooral tegen zijn m; ere houding ten opzichte van Kath. instel!; jen, blijven zij fel gekant. De gelijdelijke terug keer der geestelijke orden, d-e teruggave v. 't Seminarie o. Sulpice, 't -herstel der diploma tiekc betrekkingen met het Vaticaan, blijven als zooveel doornen in het oog der naneven van Combes. Wat er van een regeling van het kerkelijk statuut,- van de diocesane ver- eenigingen terecht zal komen, is niet twijfel achtig. Dat is juist het merkwaardige in den tegenwoordigen toestand, dal zij die het incest geluisterd hebben naar de vred-es- stemmen uit Rome, wat de builenlandsche politiek betreft, in het binnenland een poli tiek voeren, regelrecht in strijd met de be langen der katholieke kerk. - Wij hebben het ondervonden bij de ont vangst van 's Pausen Vrcdes-encycliek, toe gejuicht ter linker- en zooal niet bestreden, tcch geheel uitgelegd naar hun nationalisti sche gevoelens, ter rechterzijde. Wij onder vinden het nog dagelijksch hoe die vrijmetse larij niets liever wenscht dan den ouden godsdienststrijd te doan herleven, die dank zij Poincaré, wij moeten hem deze eer geven, op den goeden weg was tot het ver leden te behooren. Zoo ontbreekt hier de eenheid op poli tiek gebied, die eenheid meer dan ooit noo dig in deze verwarde tijden om Frankrijk sterk te doen staan tegenover zijn vele tegenstanders in het buitenland. Want ont veinzen wij hel ons niet, Frankrijk, hoe machtig het op dit oogenblik ook schijnt, hoe zelfs Engeland eenigermate in het gareel schijnt te loopen van de Fransche politiek, de werkelijke tegenstand is er niet minder om. De rede van Lord Curzon, hier weinig vriendelijk ontvangen en een kou-de douche na Baldwin's .weinig beduidende sympathie betuigingen, toont maar al te duidelijk dat in de werkelijke stemming van Engeland zoo goed als niets is veranderd. De Gallische haan wil niets liever dan koning kraaien, maar het oogenblik der victorie is nog niet gekomen. Het kan zelfs wel eens verder af zijn dan ooit, indien de Duitsche Chaos nog grootere afmetingen aan neemt. Het handelt immers niet om een einde van het lijdelijk verzet en een ineen storting van Duitschland, het gaat er om de Fransclie staatskas te stijven, de verwoeste gebieden te 'herstellen, den schuldenaar tot betaling te dwingen. Alles wat blinkt is nog geen goud. Maar zelfs dat blinkende ontbreekt, waar Frankrijk het zoekt, laat staan het werkelijke goud. Het zal nog lang duren eer Poincaré in een nieuwe rede zal kunnen afkondigen, dat het oogenblik tot juichen werkelijk is gekomen. Parijs, 10 October 1923. Mr. P. v. S. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. Duitschland verleent weer zijn medewer king aan dc verreken-bureaux, welke be last zijn met de regeling der vooroorlogsche schulden tusschen Fransche en Duitsche particuliere personen. Dc samenwerking was als repnassaille aoor Duitschland na de be zetting van het Roergebied onderbroken. Uit Londen wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Een telegram uit Parijs meldt, dat men daaV in dc pers en regeeringskringen het besluit om het Belgische plan door de com missie van herstel te doen onderzoeken, vrijwel zonder commentaar laat. Het wekt weinig belangstelling, omdat het reeds lang bekend is, en men cr geen oplossing van verwacht. In Engeland daarentegen vernam men het besluit mei voldoening. Aanvanke lijk toonde men ook hier niet veel belang stelling, omdat het lijdeijk verzet in den weg stond, maar de financieele deskundigen waren het nochtans gunstig gezind, omdat het veel overeenkomst vertoont met Cuno's voorsel en dus kans op overeenstemming gaf. De beginselen van het plan, namelijk commercialisatie van de Duitsche verplich tingen en uitbreidng van dc garantie's be schouwt men als gezond. Wel gelooft men dat het bedrag van 100 millioen pond 's- jaars na al het gebeurde te groot zal blijken. Poincaré's bezwaar echter dat het niets sti puleert aangaande de handhaving en exploi tatie der onder onmiddellijk geallieerde con trole staande zoogen. plaatseijke produc tieve panden in het Roer- en Rijngebied vormt een ernstige belemmering voor het totstandkomen van eenig resultaat. Ook is het plan niet volledig genoeg. H-e-t handelt niet over dc kwesie van het Duitsche munt wezen, noch over de kwestie van een mo ratorium. Toch grijpt men zich hier, zij hef zonder cenige levendigheid, als een heel klein kansje dat men in het Belgische plan een uitgangspunt voor een cindelijke regeling kan vinden, eraan vast. Vooral hoopt men dat na de overwinning van S-tresemann in den rijksdag Poincaré niet langer de hou ding zal innemen, die voor den kanselier het welslagen van zijn politiek onmogelijk 'maakt. Hooggespannen zijn de verwachtin- jgen ifi ieder geval niet. DE MACHTIGINGSWET EN DE DUIT SCHE SOCIALISTEN. 31 sociaal-democratische leden van den rijksdag publiceeren in dc Vorwarts de ver klaring dat zij alleen voor de machtigings- v/et hebben gestemd omdat in de groepsver- Igadering tot den zcogenaamden stemdwang was besloten. Wij hebben, zeggen zij in hun verklaring, tevergeefs getracht de mcerder- jh-eid van de fractie voor ons standpunt te winnen. Desondanks besloot dt groep op hef laatste oogenblik iat elk aanwezig iid voor de machtiginsgwet diende te stemmen. Wij onderwierpen ons aan dit besluit, niet om-dat wij van opvatting waren veranderd, maar omdat wij de eenheid van de partij niet in gevaar wilden brengen. Het partij congres heeft nu het woord. De verklaring is o.a. onderteekend door den partij-voorzitter Crispien, en voorts door een reeks afgevaardigden die vroeger vrij wel allen tot dc vroegere onafhankelijke sociaal-democratische partij hebben be hoord. De uiterste linkerzijde van dc partij die onder leiding van dr. Paul Levy staat was niet in de zaal aanwezig bij de stem ming. DE REDE VAN MILLERAND. De Republique framjaisc is van oordeel, dat Millerand in zijn gisteren uitgesproken redevoering met stoere flinkheid een pro gram van vrede, orde en vooruitgang ont werpen heeft, dat na den oorlog het program van het republikcinsche Frankrijk behoort te zijn." Millerand's inzichten, hoe zou het an ders kunnen zijn, meent hel Wad. strooken volkomen met die van Poincaré. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het bericht, dat het Duitsche spoorweg personeel Woensdag het werk in ihet geheele bezette gebied zal hervatten, wordt beves tigd. Bij werkloozen-retletjes te Biebrich heeft een bende betoogers gisteravond de Duit sche politie ontwapend, Fransche patroeljes hebben de orde hersteld. Minister Jaspar heeft Zondag het hoofd van de Belgische afvaardiging in dc Roer ontvangen. Tal van Duitsche industrieelen melden zich aan om besprekingen te voeren over de werkhervatting en de kolen-leve rantie en andere prestaties in natura. Sinds 3 dagen zijn er tamelijk veel nieuwe schik kingen tot stand gekomen. In verscheidene mijnen en ook in de Victor-mijnen, die di rect door de bezettende overheid geëxploi teerd worden, hebben dc arbeiders den ar beid hervet onder leiding van de Belgische en Fransche ingenieurs. Woensdag zullen dc spoorwegmannen in het geheele bezette gebied den arbeid hervatten. Wat de Icvensmiddelenvoorziening van dc bevolking betreft, het aantal wagons le vensmiddelen, dat dagelijks 'het Roergebied binnenkomt, is het dubbele van een maand geleden. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE. Eenige van de premiers der dominions en andere ministers van ovcrzeesche gewesten hebben beden hun kort bezoek aan Chats- worth, de buitenplaats in Derbyshire waar de hertog van Devonshire, de secretaris van koloniën woont, en wiens gasten zij ge durende het week-end geweest zijn, ten einde gebracht. De premiers zijn hedenmorgen naar Lon den teruggekeerd en hedenmiddag zal we derom een zitting van de Rijksconferentie worden gehouden. De Daily Telegraph zegt, dat verwacht wordt dat in dc zitting van hedenmiddag vraagstukken betrekking hebbende op cté verdediging ter zee. te land en in de lucht aan de orde zullen komen. Het blad ver neemt, dat het plan bestaat den toestand wat de marine betreft aan een onderzoêk te onderwerpen in verband met de gevol gen van de overeenkomst van Washington. Vervolgens zal men de middelen bespreken voor een toekomstige samenwerking van alle takken van de rijksverdediging. Er zijn maatregelen getroffen om de afge vaardigden ter •Rijksconferentie in staat te stellen de Atlantische vlooi in zee op 3 No vember in oogenschouw te nemen. HET GEBRUIK DER TALEN AAN DE UNIVERSITEIT TE GENT. Het Belgische Staatsblad bevat een ko ninklijk besluit, waarbij de regelen betref fende het gebruik van de talen aan de uni versiteit te Gent worden vastgesteld. Daar toe behoort o.m. het volgende: De rector en de administrateur-inspecteur inakeri gebruik van de Vlaamsche laai bij openbare plechtigheden voor den inwendi- gen dienst en voor hun onderlinge corres pondentie maar wanneer de rector een pro fessor is, die zijn colleges in het Fransch moet geven, en niet in staat zich in het openbaar in het Vlaamsch uit te drukken, dan kan dc minister hem verguning verleu nen zich bij openbare plechtigheden in het Fransch uit te drukken. Mededeelingen arm de steden.-n en hun ouders worden in het Vlaamsch of in de beide talen opgesteld. In hun persoonlijke betrekking tot dc studenten en hun ouders moeten de rector en dc administrateur-in specteur Vlaamsch gebruiken behalve wan neer de belanghebjbende verzoekt Fransch te gebruiken. In hun betrekking tot den rector en den administrateur gebruiken dc leden van het onderwijzend personeel dc taal, die zij ver kiezen. Het proces-verbaal van de zitting van den academischen raad wordt in het Vlaamsch opgesteld, mededeelingen echter, die in het Fransch gedaan worden, worden ook in het Fransch in het proces-verbaal opgenomen. Administratieve dokumenten, die aan dc studenten verstrekt worden, als inschrij- vingskaarlen, enz. zijn in beide talen opge steld. UIT TURKIJE, De Nationale Vergadering te Angora heeft het wetsontwerp aangenomen, waar bij Angora tot hoofdstad van 3 urkije wordt verheven. OORLOGSHERINNERINGEN. In de Times'' verschijnen uittreksels uit Winston Churchill's nieuwe deel van zijn Gedenkschriften van den Oorlog, dat bin nenkort uit zal komen. Churchill tracht er o.m. zijn beleid als hoofd van de admiraliteit bij de ongelukkige eperatiën van de vloot aan de Dardanellen in te rechtvaardigen. De aanval met de vloot alleen op de Zeestraten werd volgens hem ondernomen, omdat Lord Kitchener in den oorlogsraad verklaard had dat hij op dat oogenblik geen troepen kon missen. Over Lord Kitchener komt Churchill dan verder te spreken. En hoewel hij in waar deering voor de geweldige werkkracht die Kitchener als minister van oorlog ontwik keld- heeft, niet tekort blijkt te schieten, laat hij Ook zijn eigen licht vallen op de schaduw die Kitchener's alle anderen ver duisterende figuur wierp. Engeland s beste hooge officieren en de knapste militaire koppen van den staf en den legerraad wa ren naar de gevechtsfronten en Kitchener was alleen in Engeland achtergebleven in een kring van tweede- en derderangsgroot heden die inderhaast opgecommandeerd waren om de leemtén te vullen. Dezen lie ten zich biologeeren door Kitchener's per soonlijkheid en positie. Niemand durfde iets tegen hem in te brengen. Boven hen allen stak hij uit als veldmaarschalk en boven dien minister in het kabinet en zij salueer den hem „gelijk minderen op een exercitie terrein." De ministers hadden met allerlei ander werk de handen vol. En Lord Kitche ner stond alleem „om het hoofd te bieden aan den snellem wocligcn stroom der ge beurtenissen zonder houvast van een duide lijke, goeddoordachte theorie en bereke- ning.'" Bijgevolg, zegl Churchill, nam hij beslis singen nu eens in dcdc. dan weer in gene richting, die melkbaar onder den invloed stonden van zijn dagelijksche, wisselende :n- drukke.n. Dientengevolge waren deze beslis singen dikwijls tegenstrijdig. Hij schommelde tusschen tweeërlei opvattingen van den oor log, die welke de beslissing in het Weslen wilde zoeken en de andere die alle aandacht aan de Zuidelijke en Oostelijke oorlogstoo- neelen wilde schenken. Bovendien had hij den heelen last te dr,agen van rccruteering, organisatie en uitrusting van de nieuwe legers. En daarachter stonden weer een reeks van problemen in verband met de aanmaak en aankoop van munitie, enz. enz., zoodat men zal begrijpen, dat wat Kitchener te doen had, meer was dan een sterfelijk mensch kon verrichten. Hijzelf zocht geen verlichting van den last. Hij liet niet toe dat men zich met zijn werk bemoeide. Hij wilde de verantwoordelijkheid voor de munitie niet uit handen geven. Kortom. Kitchener trachtte den grooten oorlog te voeren met dezelfde manier van persoonlijke lfeiding die hij met zooveel succes had toegepast bij het ondernemen van de kleine expeditie aan den Nijl. Hij hield den generalen staf in slaafsche gedweeheid onder zijn duim. Hij strekte ten slotte zelfs zijn bemoeienissen uit, wat hij als lid van het kabinet bet recht had om te doen, tot kwesties van Ierland, matigheid en industrieelc organisatie. Met dat al, zegt Churchill, dat indien zijn voor stelling van zaken bedenkingen mocht doen rijzen tegen Kitchenener's beleid, hij toch ook wil getuigen „van het overweldigende gewicht van den last die op hem gelegd was, van zijn buitengewone geduld en moed in alle moeilijkheden en verwarringen die wij beleefden, en van zijn onveranderlijke vrien delijkheid en hoffelijkheid jegens mij." DE WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN ENGELAND. Er worden nieuwe plannen aangekondigt tot bestrijding van de werkloosheid. Er zijn meer dan duizend schema's ingediend bij den minister van arbeid, die te /amen 25 millioen pond zouden kosten. Bovendien verwacht men dat 20 millioen zal worden voorgeschoten aan particuliere ondernemin gen voor de uitvoering van werken. Dc spoorwegen kondigen uitgebreide ver- nieuwingswerken aan en de Londensche graafschapsraad begin! terstond met de uit voering van een werk dat 250.000 zal kos ten. ONTPLOFFING TE MOSKOU. Uil Moskou wordt gemeld, dat daar een ontploffing plaats gehad heeft in een opslag plaats van jachtartikclen in een gebouw van drie verdiepingen in het midden van de stad. Het gebouw is ingestort. Alle bewoners zijn onder het puin bedolven. Men kent het aan tal slachtoffers nog niet. Verscheidene voor bijgangers zijn gedood of gewond. Dc Morning Pos" verneemt uit Was hington, dat Peter Kyne, de Amerikaansche schrijver, die, naar indertijd gemeld is, door Hearst was gekozen als Lloyd George's po litieke mentor en raadsman voor racdedeé- iingen aan dc pers, Llayd George te Ontario heeft verlaten en naar New York is terug gekeerd. De Associated Pers meldt, dat hoewel niets officieel wordt meegedeeld over on- eenigheid, zij vernomen heeft dat Kyne uit eigen beweging is heengegaan toen bleek dat bij en Lloyd George van inzicht ver schilden over de indeeling der spreekbeur ten in de Vercenigde Staten. Er zijn critici die deze breuk aan andere oorzaken toe schrijven dan verschil van meening en die meenen dat de toespelingen in Canada van Lloyd George op de mogelijkheid van een Engelsch-Amerikaansch samengaan Kyne genoopt hebben aan Lloyd George den raad te geven, zulke toespelingen in de Vereenig- de Staten achterwege te laten en dat, toen Lloyd George zich over deze Inmenging ge raakt toonde, cr voor Kyne niets anders overbleef dan weg te gaan. Lloyd George heeft intusschen Zaterdag avond zijn toch door Canada ten einde ge bracht toen hij voor vierduizend menscben te Winnipeg sprak. Hij is gistermiddag naar Minneapolis vertrokken. De Observer verneemt dat Lord Beaverbrook, de eigenaar van de Daily Ex press, nu ook de Pall Mall Gazette heeft ge kocht. Dit zal hem de macht geveft over twee van de voornaamste avondbladen van Lotlden, daar hij ook, gelijk meu weet, 51 pet. van de aandeelen in de Evening Stan dard heef!, waarvan Lord Rothermere (Daily Maii) de res!, hezit. -Neville Chamberlain, de kanselier van de Schatkist, heeft te Birmingham het woord voerende, gezegd dat ieder kanselier natuur lijk de belasting wilde verlagen, en dat er ook metterdaad aanmerkelijke ontheffingen mogelijk waren geweest door drastische be zuiniging op de openbare uitgaven, maar dat hij vreesde dat er niet de minste kans was op een nieuw overschot van 100 millioen gelijk verleder^ jaar. Met de mogelijkheid van verminderde inkomsten moest nu rekening gehouden worden en alle besparingen die men zou kunnen verkrijgen, zullen gebruikt moeten worden om de vermindering in de inkomsten goed te maken. Het zal een ver standige maatregel zijn, om de belasting^te verlichten, maar men diende uit te zien naar nieuwe inkomsten en hij hoopte met de hulp van frissche, jonge hoofden uit de koloniën, een uitweg uit die moeilijkheid te kunnen vinden. De Turksche niinisteraad heeft ge delegeerden aangewezen om met de Ame rikaansche gedelegeerden de schadeloos stellingen vas* te stellen, die uitbetaald zullen wonden aan de Amerikaansche bur gers. wier belangen door den oorlog ge leden hebben. Volgens bericht uit Athene, zal de Grieksche minister van buitenlandsche za ken zijn functie neerleggen en Grieksch ge delegeerde in de Grieksch-Turksche com missie van herstel worden. De preventieve censuur op de dag bladen in Griekenland is thans weder op geheven. Uit Tokio wordt gemeld, dat bij een vloedgolf, die. Donderdag ovier de stad Foekoeye gegaan Is, zeven personen gedoog zijn. Een duizendtal huizen en honderden visschersbooten werden vernield. Volgens bericht uit Tokio, is de nieuwe Japansdhe duikboot no. 7Q, die in Augustus in de binnenzee van dc Awaii-eilanden ge zonken was met 42 man, vlot gemaakt en naar Kobe gebracht. De lijken van alle leden der bemanning zijn gevonden. EEN SLECHTE DAG VOOR MR. TROELSTRA. De parlementaire redacteur van het Vrij- heidsbondsche „Utrechtsch Dagblad" schrijft over den eersten dag der interpel latie-Troelstra onder meer het volgende: „Onze indruk is, dat de heer Troelstra zelf '.vel gevoelde, niet sterk te staan. Bui ten de Kamer, op meetings en bij „demon straties". is liet gemakkelijk schetteren. In de Kamer dienf men te komen met argu menten die steek houden.... „Minister Ruys de Beerenbrouck en ver volgens minister Colijn hebben den inter- pellant op afdoende wijze te woord gestaan. Deze eerste dag van de interpellatie is zeer stellig te beschouwen als een succes voor de Regeering. Vooral wat Minister Colijn aanvoerde was zeer overtuigend Daar stond de heer Troelstra en zijn me- d.e-agitators tegen de Vlootwet! Het krach tigste wapen er tegen was hem uit de han den geslagen. Daar stond hij. met den mond vol tanden. Hij verzocht den voorzitter de vergadering te verdagen, om de cijfers eerst nader te kunnen beschouwen! Ofschoon het pas even half vijf was. werd deze wensch van den interpeliant met groote beminnelijkheid door den voorzitter ingewilligd.Wij zullen morgen dus vernemen wat de heer Troelstra cr op gevonden heeft om met schijn van recht te kunnen blijven volhouden, dat de vlootwet ingaat tegen het financieel belang van Nederland en dat zonder die wet veel minder zciu behoeven te worden bezuinigd. Buiten de Kamer liepen nog eenige mannen met roode strikjes lond. Het waren „revolutionnaire arbeiders, die vandaag te gen de Vlootwet hadden gedemonstreerd. Vermoedelijk om daarmede indruk te ma ken op Regeering en Kamer! Het is toch waarlijk om medelijden te hebben met al deze onnoozele werkuigen van een even domme als kwaadwillige agitatie, door eeni ge demagogen, die in troebel water hopen te visschen, op touw gezet. Dat déze agita tie bij een betrekkelijk belangrijk deel van ons volk is ingeslagen, is stellig te betreu ren. Te verwachten valt echter, dai de ken nisneming van de Kamerdebatten velen de oogen zal openen en dat menigeen er ach teraf spijt van zal hebben zich te hebben laten meesleepen om het „volkspetitionnc- ment" tegen de Vlootwet te teekenen. De kansen op aanneming van de Vloot wet zijn, wanneer althans mag worden aan genomen, dat de Kamerleden, die nog wei felen hoe zij zullen stemmen, voor argumen ten toegankelijk zijn, vandaag aanmerkelijk gestegen. Het was een goede dag voor de Regeering, een slechte dag voor den heer Troelstra." In een artikel over het „Post-Giro-déba- cle" schrijft „In- en Uitvoer" het volgende: Dc boel zit in dybn knoop en de stopzet ting is zeker wel het eenige middel om uit den chaos te komen. Intusschen is bekend gemaakt, dat rekeninghouders, die in ernstige moeilijkheden zijn of komen tenge volge van de beslissing, dat zij voorloopig over het tegoed, dat zij bij den girodienst hebben, niet kunnen beschikken, eene aan vrage kunnen indienen tot uitbetaling van hun tegoed, welke aanvragen echter niet meer dan 90 pet. van het saldo tegoed en in geen geval meer dan de behoefte mogen bedragen. Deze laatste beperking achten wij een ongehoord schandaal, want het gaat den dienst of de commissie, die over de uitbe talingen zpl hebben te oordeelen, in het ge heel niets aan, voor welke doeleinden de rekeninghouders hun geld willen gebruiken: aan die laatsten alleen is het om uit te maken of zij hun te goed behoeven of niet. Wanneer geoordeeld moet worden over de al of niet uitbetaling van een tegoed, mag hier het eenige criterium zijn of» voldoende vaststaat, dat de rekeninghouder werkelijk tegoed heeft, waarover hij wil beschikken. Deze beperking is nu eenmaal noodwendig. Alle overige restricties zijn echter ten eenenmale verwerpelijk, als in strijd met recht, billijkheid, goede trouw en algemeen belang. Het blad had vooraf doen uitkomen, dat ook in vrije bedrijven fouten kunnen ge maakt worden, maar dat deze nooit zulke ernstige gevolgen kunnen hebben, als wan neer een dienst door Staatsambtenaren wordt uitgeoefend. De concurrentie in par ticuliere berdijven beperkt deze fouten en houdt ze op kleiner schaal. Daarom is het gebeurde een waarschuwing tegen de ge varen, welke te duchten zijn, wanneer wer kelijk gevolg zou worden gegeven aan plan nen tot verdere uitbreiding van de staats taak, welke gemeenlijk onder den term Socialisatie worden samengevat. De „Limb. Koerier" is niet erg tevreden over een artikel van mr. v. Wijnbergen in de Tel. over de Knth. Pers. Het blad schrijft o.a.: „Baron van Wijnbergen is weer eens on tevreden over de Katholieke pers. Dit ver schijnsel is telkens waar te nemen, wanneer er in ons staatkundig leven strubbelingen voorkomen, welke min of meer een beden kelijk karakter hebben. De voorzitter van de Katholieke Staatspartij heeft daarbij telkens naar een zondenbok gezocht, en telkens ook had hij hem gauw gevonden: onze pers. Onze pers. waarvan te kwader ure zelfs ge tracht is, een vazal ie maken ten dienste van de opperleiders In het Katholiek Staat kundig .leven. Van overwegenden invloed op dc ontwik keling van ons Katholiek Staatkundig leven is dc wijze, waarop in politicus onze Katho lieke Pers haar laak opvat en volbrengt, oordeelt de heer Van Wijnbergen terecht. Uil het verleden herdenkt hij daarvan vele dankbaar stemmende voorbeelden. Maar in de uiterste bewogen tijden, die wij door leven, schijnt er aan de katholieke pers heel wat te haperen. Het ontbreekt nu aan een „krachtige leiding en voorlichting- gevende pers", oordeelt de heer Van Wijn bergen. Neen, dan staan er dc Anti-Revolu- tionnairen beter voor." Na dan aangehaald te hebben, \vat dc heer v. Wijnbergen over de „Standaard" als voorbeeld zei, vervolgt de „L. K.": „En in dat alles schiet de Katholieke pers tekort. Dc heer Van Wijnbergen zegt het wel niet mei evenzoovele woorden, doch ,er zal wel geen katholiek blad in Nederland zijn, dat den voorzitter onzer Staatspartij zal hebben misbegrepen. Het verwijt is deels onjuist en deels on verdiend. Onjuist, wijl verreweg het meerendeel der katholieke pers steeds ijverig in de weer is, om de katholiek^ gedachte op openbaar terrein te propageeren: veel meer dan de heer van Wijnbergen aan lectuur kan ver zetten. Dat daarbij niet altijd van „diep gaande principiëele artikelen" gebruik is gemaakt, heeft zijn goede reden. Het is niet noodig op deze plaats dieper in te gaan op de deugdelijkheid van deze. door de katho lieke pers vrij algemeen, aangenomen hou ding. Trouwens de politieke geschiedenis van de laatste jaren hier te lande heeft de juistheid van dit inzicht der katholieke pers voldoende gedemonstreerd. Dat het intusschen voor de katholieke pers niet altijd even gemakkkelijk is, des kundig en met geestdrift de groote klok te luiden over bepaalde gesties van de regee ring. is vooral den laatsten tijd helder aan den dag getreden. De heer Van Wijnbergen roemt het in het orgaan der Anti-Revol., dat liet „bij herha ling en herhaalde herhaling voorlichting gegeven heeft over de Vlootwet, welke heden, 11 October, aan de orde wordt ge steld. Alsof de Katholieke pers dat niet deed! Maar deed ze het met vuur? Op één enkele uitzondering na: neen! Allereerst niet, omdat haar de noodigc gegevens ont braken. De katholieke pers kan onmogelijk uit zelfrespect ook de geestdrift van een „Standaard" deelen, die zelfs voor kluchtige capriolen niet is teruggeschrok ken." „Wanneer de Katholieke Pcr-s niet altijd die geestdrift en overtuiging aan den dag kan leggen, in niet zuiver principiëele za ken, als door de politieke leiders van onze partij gewensclit wordt, dan is daarvan do oorzaak te zoeken in een gebrek aan voor lichting, waaraan naar we vast overtuigd zijn, de „Standaard" niet in die mate mank gaat, als de uitgebreide katholieke pers. Sommigen 't mag wel eens gezegd wor den schijnen den weg naar het katho lieke dagblad alleen te kennen, als er be zwaren tegen zijn gestie geuit worden. Zoolang daarin niets verandert, zullen die bezwaren indien ze al openlijk voor de massa worden gebracht met klem dienen te worden terug gewezen." DE INDISCHE PRINSEN. De Indische prinsen, die 20 October ons land verlaten, zullen Woensdag door de Ko ningin in afschcids-audientie worden ont vangen. BESPREKINGEN MET DEN EX-KROONPRINS. De secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. I. B. Kan, vertrok heden voor twee dagen naar Wieringen tot het houden van eenige besprekingen met den gewezen Duitschen kroonprins. DE GIRO-DIENST. Een nieuwe instelling te verwachten? De plannen van de reorganisatoren van den ontredderden postcheque- en giro-dienst hebben volgens de Tel. thans vasteren vorm aangenomen. In grove trekken moeten deze plannen neerkomen op het in het leven roepen van een geheel nieuwen postcheque- en giro dienst. Deze instelling zou dan volgens het centralisatie-systeem ingericht moeten wor den. De zaken van den ouden dieast zullen zoo spoedig mogelijk afgewikkeld worden, zoo-1, dat alle belanghebbenden verder zoo min mogelijk schade zullen behoeven te lijden.1 Zoodra een rekeninghouder het, bedrag van zijn tegoed ontvangen heeft, wordt zijn re-j kening bij den ouden dienst geannuleerd. In dien de betrokkene dit wenscht, kan hij' daarna een rekening op den nieuwen dienst laten loopen. In verband hiermede wordt uitdrukkelijk opgemerkt, dat deze nieuwe postcheque- en girodienst niets uit staande heeft met den nu stopgezeitcn dienst, die door de centralisatie zoo jam merlijk fiasco heeft geleden. Verder moet het in de bedoeling liggen, verschillende ambtenaren, wier ondeskun digheid zich den laatsten tijd zoo treffend heeft gedemonstreerd, niet in hun functie ta continueeren. DE VLOOTWET. Amendementen. Naar wij vernemen, hebben de Tweede] Kamerleden, de heeren Dresselhuys enj Boon, de volgende amendementen op het! Vlootwet-ontwerp ingediend: 1. In den aanhef van artikel 1 wordt ge- lezen in plaats van „het tijdperk van zes jaren" „het tijdperk van twaalf jaren." Dit amendement strekt om te doen vast stellen datjin het tijdperk van twaalf jaren inderdaad voor aanbouw, onderhoud en vernieuwing van materieel geen andere gel-, den dan die welke het vlootfoncjs thans ter beschikking stelt, zullen worden aangewend. 2. Artikel 14 wordt gelezen als volgt:' „Ten Behoeve van de maritieme verdediging van Ned.-Indië zal Soerabaja als steunpunt worden in gericht." Dit amendement wordt als volgt toege licht: Indien het vlootplan beperkt blijft tot den opzet voor de eerste zes jaren aange geven, schijnt de opzet der in het ontwerp omschreven werken onevenwichtig groot en zou met een basis zijn te volstaan. Voor een bescheiden verdediging van Tandjoeng Priok als zetel der regeering zouden daarnevens dan gelden kunnen worden uitgetrokken. Bij aanneming van het amendement zullen verschillende andere artikelen in het licht j daarvan wijziging moeten ondergaan. DE DRANKWET-INSPECTIE. Naar vernomen wordt, zullen binner.ko.'t' de oudste inspecteur en twee der oudsto adjunct-inspecteurs van de Drankwet-In spectie den dienst verlaten. 't Schijnt de bedoeling te zijn, in de toe- j komst den dienst zooveel mogelijk tc cen- traliseeren te 's-Gravenhage. DE KOLENLEVERANTIES UIT HET ROERGEBIED. Het Holl. Niettwsbur. seint uit Berlijn, dat' de kolenleveranties uit het Roergebied naar Nederland, die gedurende 14 dagen niet konden plaats hebben, omdat het Fransche spoorweg'bestuur de rails voor het transport niet beschikbaar stelde, thans kunnen wor den hervat, aangezien de spoorlijnen zijn vrijgelaten. EEN WET OP DEN IN- EN DOORVOER VAN EIEREN. Vanwege het Uepartement van Binnen landsche Zaken en Landbouw is, naar de „N. R. Crt." meldt, een wetsontwerp samen gesteld, hetwelk beoogt, bij den invoer van eieren de verplichting voor te schrijven, dat deze op duidelijk en onuitwischbare wijze gemerkt zijn met den naam van het land van herkomst. Deze wet houdt verband met in Engeland in voorbereiding zijnde maatrege len van de Merchandise Marks amendment Act. Men wil voorkomen, dat in de toekomst minderwaardige builenlandsche eieren via; ons land en gemerkt als Nederlamdsche eieren in Engeland kunnen worden inge voerd waardoor de goede naam van het Ne- derlandsche ei op de Engelsche markt in gevaar zon worden gebracht. Eenige landbouworganisaties en bonden van houders van pluimgedierte hebben reeds hun instemming met dit ontwerp betuigd. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Het Verbond van Nederl. Fabrikantenvér- eenigingen heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met het verzoek een al gemeen vijfcents-tarief voor binnenlandsche postwissels in tc voeren, gedurende den tijd, dat de sluiting van den postchèque- en girodienst voortduurt. Het verzoek is schriftelijk gemotiveerd. Er wordt, ten allen overvloede, op gewe zen, dat, nu door de sluiting van den post chèque- en girodienst betalingen aan het rijk voorloopig niet meer door tusschen- komst van voormelden dienst kunnen ge schieden, alle debiteuren van het rijk hun schulden kunnen voldoen bij de rijksbetaal meesters, bij dc ontvangers der directe be lastingen oi bij de. ontvangers der registratie en domeinen. Indien zij een rekening bij de Nederland- sche Bank hebben, kunnen zij hun betalin gen doen door middel van Giro Nederland* sche Bank. EEN RECONSTRUCTIE-CONGRES DER ALGEMEENE R.K. WERKGEVERS- VERF.ENIGING. In zijn vergadering van 12 October 1.1. j heeft het Federatiebestuur der Algemeene R.K. Werkgevers-Vereeniging besloten in de tweede helft van November van dit jaar een congres te houden, dat de „Rei«nstructie van het Nederlandsche Bedrijfsleven" tot On derwerp zal hebben. Leidraad der besprekingen zal zijn het program voor de economische politiek van dezen tijd, dat verleden jaar door de A.R. K.W.V. en het R.K. Verbond van Werkge- vers-vakvereenigingen is aangenomen en gepubliceerd. Staande de vergadering werd een Congres- Commissie benoemd. De namen der leden zullen weldra bekend gemaakt worden. Als hoofdpunten van bespreking zullen hoogstwaarschijnlijk in aanmerking komen: lo. De maairegelenrdie genomen moeien worden,'o,m te komen tot verlaging van pro ductiekosten. 2o. De maatregelen op het terrein der handelspolitiek. 3o. De Koloniale politiek. 4o. Dc verdere maatregelen in het be-i lang der werkverruiming. 5o. De belastingpolitiek. VERBOND VAN VAKORGANISATIES VAN HOOFDARBEIDERS. Te Amsterdam is' Maandag j.l. het Ver bond van Vakorganisaties van Hoofdarbei ders gesticht. Het Verbond wordt bestuurd door het Da gelijksch Bestuur, bestaande uit*5 perionen, gekozen door de Algemeene Vergadering, terwijl voor de algemeene lpiding een Be-1 stuursraad wordt ingesteld, waarin bondenj met niet meer dan 1000 leden 1 vertegen woordiger, bonden van 10001 t/m 3000 leden! 2 en bonden van meer dan 3000 leden 3 ver-| tegenwoordigers aanwijzen. De algemeenei vergadering, waarin elke organisatie zooveel stemmen uitbrengt als zij leden telt, komt als) regel om de twee jaar bijeen. Het nieuwe vakverbond is thans samen-1 gesteld uit 10 organisaties, welke per 1 Sep-j tember j.l. tezamen 20114 leden telden. En kele organisaties moeten omtrent hun toe-I treding nog een definitieve ^beslissing ne-| sn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5