S P AAR N E B A NK De Postcheque en Girodienst Woensdag 17 October 1923 46ste Jaargang No. 14564 PIT NUMMER BESTAAT UIT ft BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Een dag van histo rische beteekenis. STADSNIEUWS. IS OCTOBER Het Rijk en de Directeur van het Postkantoor gedagvaard. De Mlddenstandsraad van Haarlem, LMTSTE NIEUWS* AKSTERDAMS6IIE EEURS. AGENDA Bericht. Personalia. BURGERLIJKE STAND. De Nijverheielstenfoonstelling. CONTROLEERT UITLOTINGEN MET VOLLE GARANTIE TEGEN RENTE VERLIESBIJ EVENTUEEL VERZUIM SPAARBOEKJES MET 4 pCL RENTEVERGOEDING Officieele kenuisgeving van zijn stichtmgVerzoek am ver koopverbod op z g. Tentoon stellingen na 's avonds 8 uur |v IN FRANKEN'S MELKBROOD xijn ALLE GOEDE EIGEN SCHAPPEN voor hef besfe brood vereenigd. W. C. L. Robbers, t VAN HET KANTONGERECHT. Statuten. Bedelarij. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Süau 777, De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HIEIIWE HAfi Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tüsschcn den tekst als ingezonden mededecling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Gisterenmiddag is in de Gentsche Hooge- school een nieuw studiejaar geopend. Ge woonlijk gaan deze periodiek terugkeerende gebeurtenissen aan buitenlandsclie Univer siteiten aan onze aandacht voorbij. Dit keer wordt er ook buiten Bclgië's grenzen gewag van gemaakt, omdat het de eerste maal is na de overwinning der Vlaam- sche gedachte op het gebied van hooger on derwijs. En van zelf gaan onze gedachten terug naar dien jarenlangen, hardnekkigen strijd van onze taalbroeders beneden onze zuidergrenzen, die niet hebben gerust, alvo rens het Vlaamsch ten minste aan één hoo geschool als volwaardig werd erkend. Wij vreten het, dat het daar ginds niet is ge gaan om een klein spel, om een Rechthab- berei, maar dat de taalstrijd in België is een cultuurstrijd met een breeden socialen on dergrond, een gedachte, een levend en vruchtbaar idee, een worsteling om behoud en uitbreiding eener beschaving. Maar in Nederland staat vandaag nog iets reel grooters te gebeuren. Heden wordt in de stad van Keizer Karei de Katholieke Uni versiteit geopend. Wordt de beteekenis van dat feit wel door onze geloofsgenooten vol doende begrepen? Wat heeft de Katholieke Universiteitsgedachte toch altijd weinig ge leefd onder ons Roomsche volk! En helaas niet alleen weinig onder de kleine luiden! Hoe is het mogelijk, vraagt men zich heden af nu honderden naar Nijmegen zijn opge gaan en daar het groote feest van de opening der poorten van de burcht van Katholieke wetenschap te gebeuren staat, hoe is het mo gelijk, dat ons Roomsche volk zóó lang koud en onverschillig kon blijven voor een eigen Hoogeschool? Wie herinnert zich niet den pennenstrijd, nu een tiental jaren geleden, toen de in vurige Roomsche kringen lang gekoesterde idee, eindelijk vorm begon te krijgen en er sprake kwam van de mogelijk heid, dat de Sint Radboudstichting aan het werk zou gaan. Hoevele intellectueelen zelfs hebben toen nog hun waarschuwende stem verheven: een Katholieke Universiteit in een klein, „protestantsch land" als het onze, dat zou verkeerd zijn; een onnoodige uitdaging; onze Katholieke geleerden kwamen er im mers toch wel; en hoeveel had het niet vóór, dat onze Roomsche jonge mannen onder de niet-Katholieken bleven verkeeren; de wis selwerking der gedachten was voor beide heilzaam. Afsluiten van studenten in één mi lieu zou bovendien eenzijdigheid kweeken, wat verderfelijk was voor het latere leven. Deze en meer bittere klanken zijn ons bij gebleven, tien jaar lang. En we moeten er zelfs op dezen feestdag nog naar luisteren. Zij toch geven ons de verklaring, waarom in Katholiek Nederland, waar alles mogelijk is gebleken; waar het kerkelijk en godsdien stig leven bloeit als nergens anders; waar de charitas haar tempels heeft, d. confessio- neele organisaties aan het volmaakte gren zen; het katholieke volksonderwijs boven het peil van de staatsschool reikt, waar een Roomsche pers den naijver van alle geloofs genooten in het buitenland wekt, dat daar ontbrak, waarmee men overal elders het Ka tholieke cultuurleven begon: een eigen Uni-' .Versiteit. Wij moeten vandaag op dat vreemde ver schijnsel nog eens wijzen, omdat het zoo teekenend is voor de historie van Katholiek Nederland, ja voor onze heele vaderlandsche geschiedenis; omdat het tevens demonstreert het gewicht van dezen zeer bijzonderen dag. De onverschilligheid voor en de stille tegen- werking zelfs in eigen kringen tegen de stichting van een eigen Hoogeschool was slechts het bewijs van de macht, welke het liberalisme in heel ons volk had verkregen. Een emancipator der protestanten, een man met buitengewoon breeden blik, Dr. Kuyper, begreep dat zoo goed en zijn eerste groote daad, die hij stelde, toen hem de politieke macht in handen was gekomen, was dan ook het scheppen van de mogelijkheid om aan vrije Universiteiten naast de hooge scho len van den Staat gelijke rechten én be- berekenbare weldaad bewees. Hij wist, dat hij daarmee zijn christelijke volgelingen een on berekenbare weldaad deed. Hij wist, dat hij met die daad het liberalisme op eens een slag toebracht, als waartoe jarenlange poli tieke propaganda, jarenlange pennenstrijd in dagblad en periodieken niet in staat zoude zijn. Hij wist, dat hij daarmee het liberalisme aantastte in zijn fundamenten, omdat het on derwijs aan de hoogescholen doorkneed was Van die verderfelijke leer; dat die staats universiteiten altijd weer opnieuw apostelen voor de liberale idee kweekten en er zelfs hen van doordeezemde, die van huis uit een christelijke levensopvatting meebrachten. Wat heeft hij juist gezien! Gaan wij de roemrijke geschiedenis onzer eigen Room sche emancipatie in Nederland na, dan zijn de donkere bladzijden, de zwakke plekken, de zwakke punten voornamelijk te wijten aan de infectie van het liberalisme. Maar des te grooter is dan ook vandaag onze vreugde. Te weten, dat voortaan onze wetenschappelijke mannen, onze leiders in t politieke en sociale leven van straks, onze leeraren aan de middelbare scholen, onze rechtsgeleerden en letterkundigen gevormd zullen worden in een zuiver Roomsche om geving, dat heel hun gedachtenleven zal ge grondvest worden op de Katholieke ieer, dat is de groote beteekenis van dezen dag. En meer nog: de Katholieke Universiteit zal het centrum worden van Roomsche weten schap, waaraan wij zoo'n behoefte hebben. O, wij hebben zooveel heerlijke Roomsche kracht en Roomsche schoonheid, ondanks alle geklaag over onze tekorten. Maar ver spreid en verdeeld, vergaat zooveel zonder, steun, zonder aanmoediging, zonder eenheid. De Katholieke Hoogeschool zal voortaan de bron zijn, van waaruit de Katholieke weten schap geleid en bevrucht z&l worden; de groote vraagbaak bij alle moeilijkheden, waarop de denkende en vorschende geest zal stuiten; de steun, de trots en de bekro ning. van alle ernstige zoekers en denkers, vrienden van waarachtige kunst, beschaving en wetenschap. Dat moet vandaag onze blijdschap zijn en onze hooge vreugde. De leiders der Vlamin gen hebben jaren onvermoeid en heldhaftig gestreden om de bereiking van hun ideaal, een eigen hoogeschool, omdat de uni versiteit, naar zij wel wisten, de slag ader is van de cultuur van een volk, de oefenschool voor de mannen en vrouwen, die later het volk zullen leiden. Wie de hoogeschool heeft, bezit de be schaving van het komende geslacht. Vandaar de heldenstrijd der Vlaamsche voormannen. Maar wij Katholieken, hebben meer, on eindig meer te bevechten en te veroveren dan een menschelijke beschaving; voor ons beteekent de cultuurstrijd de overwinning der Godsgedachte, de zegepraal van de Christelijke overtuiging, van de Christelijke moraal in heel het openbare leven. Laten daarom alle Katholieken van Ne derland, van iederen staat en stand zich van daag verblijden, dat zij de laatste jaren zoo geestdriftig en offervaardig hebben meege werkt aan de totstandkoming onzer eigen Universiteit. Naast God, is de Roomsche Hoogeschool ons werk, mag heel katholiek Nederland ge tuigen. Want het is zoo waar, wat prof. Schrijnen vandaag in zijn openingsrede zei- de: onze Universiteit is gesticht niet alleen door een fiobele vrijgevigheid van de meergegoeden, maar ook door het zweet van den werkman, het penningske van de wedu we en de spaarcenten van de kinderen; en onze studenten zullen het nimmer mogen vergeten, dat het studeeren aan deze hooge school hun mogelijk gemaakt is door de opofferende liefde van onze geloofsgenoo ten in alle geledingen. Zoo is het, de Roomsche Alma Mater Ca rolina is het bezit van heel dit Roomsche ge slacht. Moge het er in de naaste toekomst reeds en in lengte van jaren de rijkste vruch ten van genieten! Sociëteit „St. Bavo" Schaakclub 8 uur 'Grossiers fi uur St. Petrus 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur. Hanze-gebouw Proza en Poëzie 8 uur. Stadsschouwburg Musikalische Kammer- spiele 8 uur. Groote Kerk Van 23 uur orgelbespeling door den heer George Robert. Gem. Concertzaal Concert H. O. V. 8 uur. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 an 12 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. St. Vincentius-gebouw Nieuwe Groen markt Bestuur R. K. Reclasseeringsver- eeniging kwart over 8. Atlanta, Zijlstraat Bioscoopvoorstel ling. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoopvoorstelling. Museum v. Kunstnijverheid Tentoon stelling reproducties' naar vroegere Ja- pansche-Boeddhistische kunst. Bisschoppelijk Museum - Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks. 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51. Brongebouw Nijverheidstentoonstelling Van half 9—12 uur n.ra. R- K. Leeszaal en uitleenbibliotheek ïn—lVaat 49 —"Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zo.t- van £uSt-tÊen- UiÜeenen Van boeken van half 39 uur. ,?5' Arbeidsbeurs voor mannen Jacn W,,t 15. AU, werkdag. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater- uags alleen van 912 uur. ■K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorna. an half 11 tot half 12, des nam. van 3 J°t 4 en van half 8—half 9 uur Tele foon 2981. -arthavereeniging Bloemhofstraat 1 "etrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10-12, van 2-4 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal - R. K. Leesbibliotheek v "j°e scbeweg 48 - Dinsdag en Vnjdag van 2—4 uur. «loemendaal - Raadhuis - Gemeenteraad i uur. Bij onze administratie is voor onze lezers tegen slechts 0.45 te verkrijgen Een Limburgsche Heilige, Pater Carolus Houben, door P. Edmundus, Congr. Pass., een prettig, aantrekkelijk heiligen leven in 100 bladzijden druks, uitstekend verzorgd en op goed pa- Plar uitgegeven. De eenvoud van de be schrijving zoowel als van het leven van dezen echt menschelijken Dienaar Gods, Op zoo aangename wijze door den welingelich- jen schrijver voorgesteld, valt bij iederen leek, die tot nog toe een heilige als een ongenaakbaar bovenmenschelijk wezen be schouwt,' zeker in den smaak, lu ons nummer van heden wordt dit werkje besproken. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen de dames: B. G. Wentholt, J. H, H. van Rossum, A. S. G. de Haas en M. H. Braat, alhier. De heer P. Puikso, van Amsterdam, is benoemd als clarinettist bij de Haarlem- sche Orkestvereeniging, alhier. Ondertrouwd: 17 October. J. P. Pelser en IJ. Berends. N. Stoute en J. v. Opzee- land. T. J. v. Vastenhoven en H. P. Pe ters. S. v. Stijn en F. Wildschut. J, Joosten en A. de Rooij. J. N, Smink en J. M. Willemsen. J. List en M, E. Smit. Getrouwd: 17 October. A. H. Frensen en H. M. Vester. J. v. Kesteren en C. Sma len. H. A. v. Ake en H. M. Dirks. F. W. R. Müsse en R. Berner. Geboren: 14 October, d. van S. Hanseier Bruijns, 16 October, d. van P. J. A. BokDeijkers. d. van M. Overmars Hogendoorn. 17 October, z. van G. Hel- lenthalBoer Rookhuizen. Overleden: 15 October, J, Goosens, 75 j., Gr. Houtstraat. 16 October. J. Buijteweg v. d. Hoek, 86 j., Gr. Houtstraat. M. H. W. Klinger, 82 j., Paviljoenslaan. 17 Oc tober. E. J. Korthals, 57 j., Tempelierstraat. 'H., 3 mand., d. v. P. P, V. Zijp, Burretstraat. naar hartelust verkocht mag worden en goederen afgeleverd, terwijl dit den gere- gelden Haarlemschen winkelstand verboden is door de verplichte winkelsluiting. Met het oog op de nieuwe z.g. Tentoon stelling, die thans weer in het Brongebouw staat geopend te worden, veroorloven wij ons in het tweede gedeelte van dit schrij ven Uw Edelachtbaar College wel te willen verzoeken aan dezen misstand, dien wij met ons rechtvaardigheidsgevoel niet overeen kunnen brengen, een einde te maken. In het Brongebouw is hedenmiddag om 2 uur de Nijverheidstentoonstelling, uitgaande van het Internationale Reclamebureau, die hiermede haar 48e tentoonstelling georga niseerd heeft, geopend. Zij ziet er keurig uit en de verschillende stands zijn alle aardig geëtaleerd. Er zijn werkelijk fraaie expositie s bij, welke een DIRECTIE s Mr, TH. WESTEKWOUDT Zooals wij reeds gisteren meldden, zijn de Staat der Nederlanden, de heer A.W. Krijm- well, directeur van den postcheque- en giro dienst te Den Haag, alsmede de heer Barre- iirtk, directeur van liet Postkantoor te Haar lem, gedagvaard door den heer Mr. B. c. Bakhuizen v. d. Brink, om op Dinsdag ,30 October a.s. te verschijnen ter terecht zitting der Arronidissemenitsf-Rechthauk le Haarlem. In de dagvaarding woéden de bekende fei ten gereleveerd van de slop zelling van den Postdhèque- en Girodienst en het feil dat de iwv R. C. Bakhuizen v. d. Brink op 1Octo ber tevergeefs getracht heeft, over zijn saldo bij dén dienst te he schikken, zulks bij ex ploit van zijn deurwaarder. Het slot van de dagvaarding luidt als volgt: Aangezien eiseher, aadh reserveeren de alle rechten en aclfen, welke hem overigens ter zake dezer gebrek igheid oompeteeren>, in ieder geval recht heeft te vorderen veroordeeling van d:en eersten beklaagde, om aan eisehe. te betalen het bedrag der cheque roet mora toire interessen en kosten, en van den twee den en (terden gedaagde om in hunne voor melde functies datgene te doen, wat strekken moet om deze betaling uil het rekening-saldo van eiseher Ie doen; Mitsdien lt- liooren eisch doen en conclii- deeren, dat het der Rechtbank befhage bij vonnis uilvoerbaar bij voorraad de gedaag den te veroordeelen: den eersten gedaagde om aan eiseher tegen overgifle van de bo ven aangehaalde olièque, behoorlijkvoor vol daan geteekend, uit hei tegoed van ei seller's rekening bij den Postchèque- en Girodienst le betalen de somma van (volgt het bedrag van de opgevorderde gelden), wijders om aan den eiseher te betalen de interessen over dat bedrag naar vijf procent 'sjaavs vanaf den dag der dagvaarding lot eden der voldoening, de tweede en derde gedaagden, om onderschei, d.enlijk in hunne voormelde hoedanigheden en krachtens het hun over gevoelden Dienst opgedragen beheer al datgene te verrichten, wat volgens de voor genoemden Dienst gel dende bepalingen raoodig is om tot uitbeta ling van voormelde som uit het tegoed van eischer's rekening te geraken, den derden gedaagde meer bepaaldelijk om tegen over gifle als voormeld ten postkantore te Haar lem de voormelde betaling te bewerkstelli gen, alles met veroordeel)ng van gedaagden, althans Wan den eersten gedaagde, in oe kosten van liet geding. Het volgende adres is verzonden aan B, en W. van Haarlem: De ondèrgeteekenden. Bestuurderen tfn Vertegenwoordigers der drié Haarlemsche Middenstandsvereenigingen, met name: de Christel. Middenstandsvereeniging ,,Boaz", de Haarlemsche Handelsvereeniging en de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze," stellen er prijs op Uw Edelachtbaar College bij dezen mede te deelen, dat door hen is opgericht een „Middenstandsraad voor Hapjlem" gevormd dus en vertegenwoor digd door de Besturen der drie genoemde Vereenigingen. Wij hopen en vertrouwen, dat Uw Edel achtbaar College dezen Middenstandsraad met welwillendheid zal tegemoet treden en dat dit blijk van samenwerken onzerzijds, deze krachtige poging om onzen Haarlem schen Middenstand in de toekomst tot voortdurenden en krachtigen steun te zijn, ook door Uw College met waardeering zal worden begroet. Reeds thans veroorloven wij ons op een misstand te wijzen, die in den laatsten tijd voortdurend grootere proporties aanneemt en die een voortdurende ergernis en een constante benadeeling is van den geregel- den Haarlemschen Winkelstand. Wij bedoelen de z.g. .Tentoonstellin gen", waarvan er in onze stad zoo onge veer elke week een nieuwe gehouden wordt. Wij zien en kunnen in deze niet anders zien als een gestage combinatie van „Vlie gende Winkels". Het is evenwel niet dit soort tentoonstel lingen, hoe weinig zij ook onze sympathie hebben, en onder welke inderdaad schoone benamingen zij zich ook voordoen, dat wij bij Uw College ernstige bezwaren willen inbrengen. Noch ook tegen het feit, dat zij 's avonds na acht uur voor bezoek geopend kunnen blijven. Maar, wat ook Uw Edelachtbaar College duidelijk zijn zal, ernstige bezwaren ont moet bij ons de vergunning, dat door deze verkapte winkels 's avonds na acht uur bezichtiging dezer tentoonstelling bijzonder aangenaam maakt. Verschillende stands zullen we even de revue laten passeeren. Daarmede zullen we echter niet volledig zijn, want vele exposan ten moesten nog hedenmorgen arriveeren. De fruithandel Wesseling uit de Kleine Houtstraat heeft verschillende soorten fruit amphiteatersgewijze uitgestald en daardoor ccn overzichtelijk geheel verkregen, De fa. Nagell, sigarcnhandel in de Ostade- straat, heeft van hare artikelen een aardige expositie weten samen te stellen, welke wel de aandacht zal trekken. Daarnaast is de stand van de banketbak kerij Freriks uit Heemstede. De uitstalling doet de lekkerbekken wel watertanden. De artikelen zijn stofvrij geëtaleerd. De fa. Stam uit Haarlem heeft uitgestald Lincol metaalpoetscream, meubel- en zeil- was. Een standje voor de huismoeders dus vooral! De fa. Slinger, uit Haarlem, heeft een fraaie stand. De Oostersche kunstvoorwer pen zijn smaakvol geëtaleerd. Men vindt er dure zoowel als goedkoope zaken, welke in staat zijn, ieders smaak te bevredigen, New-Pin zeep, is ook vertegenwoordigd en nog wel op flinke wijze. Een groote stand is het, welke wel de aandacht zal trekken. Een zilveren theeservies (cadeau bij inleve ring van een aantal cartons) is achter aan den wand aangebracht en wordt electrisch verlicht, wat een aardig effect geeft. De Blue-Band margarine heeft een in alle opzichten keurige en tevens bijzonder aar dige stand. De Blue-Band pakjes liggen te midden van een fraai landschap uitgestald. In het midden is een vijver met een fontein, welke haar water in verschillende kleuren omhoog stuwt en weer neer doet klatafen. Werkelijk een fraaie expositie! Hier tegenover is de stand van de wel bekende cacaofabriek A. Driessen, De fraaie oud-zilveren doozen, de keurig verpakte tabletten en reepen geven deze stand een eigen cachet, dat door dp paarse bekleeding van de stand nog bijzonder ver hoogd wordt. Voor de aardigheid prijkt ook een stuk cacaoboter in de uitstalling. Nog meer lekkernijen zijn hier in de buurt, n.l. van de Hero-conservenfabriek. welke haar producten aanlokkelijk tentoonstelt. Als attractie zullen den bezoekers „proef jes" worden aangeboden. De fa. Dantuma, Haarlem, exposeert hare schrijfmachines in een keurig bekleede stand, welke goed harmonieert met de don kere kleur der machines. De fa. N. W. Swart, Haarlem, Iaat een nieuwen stoomvormer zien, speciaal voor de bakkerijen, welke dient ter vervanging van de oude stoom-apparaten in heete-Iucht- ovens. Deze stoomvormer ressorteert niet onder de Stoom- en Hinderwet, omdat hij slechts tot op 34 atmosfeer werkt. Aan bak kers vooral is het dus wel aanbevolen, Onder bovenstaanden titel stellen wij ons voor in ons blad een nieuwe rubriek te openen. Wat zij geven zal? Het wordt een rolprent met een universeele tint: zij zal een lokale, nationale, zelfs een inter nationale kleur hebben, Is niet de cinema de geliefde uitspanning geworden, het gezochte vermaak, een soort' behoefte bij de bewegingskoorts, waor- door wij allen in meerdere of mindere mate zijn aangegrepen? Ontleent de cinema haar aantrekkelijkheid bij het publiek nipt in hooge mate aan hare veelzijdigheid? Zij toont' ons denzelfden avond Constantinopel, Vera Cruz, de krijtrotsen van Normandië, het la chende Italiaansche landschap. Zij geelt ons projecties van de laatste bokswedstrijden, het" intieme leven van vogels an dieren, voert ons naar de eeuwige ijsvelden en maakt ons bekend met de zeden en ge woonten van volksstammen, die zich op houden in plaatsen, waarvan de namen r.iet zijn uit te spreken. Natuur, kunst, iechniek, alles behoort tot haar domein. Universeel, alzijdig is het karakter van deze stomme bewegingskunst. Dit karakter van veelzijdigheid wenschen wij eveneens aan onze nieuwe rubriek te geven. Gebeurtenissen uit binnen- en bui tenland, feiten op het stadsleven betrekking hebbend, zullen, wanneer zij daartoe aan leiding geven, ónder „Filmpjes" worden op genomen. Aan den operateur de opname op een pak kende, rake, aangename, zoo noodig critische wijze te proiecteeren. dezen stoomvormer in ketelformaat eens te gaan zien. De firma J. H, Schell, uit Rotterdam de monstreert een nieuw soort snijkoekmachine met gewone handmessen, welke 7 a 8 dui zend koeken per uur snijdt. Men ziet dus, dat er heel wat te kijken valt. Het vereischt wel eenige durf, zoo kort na een soortgelijke tentoonstelling er weder een te houden, maar de exposities zijn belangrijk genoeg, kijkers te trekken. Aan deze tentoonstelling is als aantrekkelijkheid nog een cabaret verbonden, wat nog meer het aanlokkelijke verhoogt. De tentoonstelling werd namens het Int. Reclamebureau geopend door den heer van Loenen, die in zijn openingswoord doel en nut van reclame schetste. De tentoonstelling is tot 24 October ge opend. des middags van 2 uur tot half 6 en des aVonds van half 8 tot 10 uur. Men zie verder de advertentie in dit num- Willem Robbers overleden! Niet zonder ontroering en deernis zullen velen deze tijding vernemen! Wat is het nog betrekkelijk kort geleden dat de sympathieke jonge man in ons Roomsch Haarlerasch leven een vooraan staande plaats innam, temidden van vrien den, die hem eerden en waardeerden om zijn eenvoud, beminnelijkheid en stipte plichtsbetrachting. Hij was geen man om de groote trom te roeren, maar bescheiden en met liefde metselde hij zijn steentje aan den opbouw van een goed en godsdienstig Roomsch leven in Haarlem. Wat al vereenigingen telden hem onder hare leden! In zijn krachtigen tijd was hij secretaris van de plaatselijke R. K. Kiesver- eeniging en van de Provinciale Kiesvereeni ging Haarlem, tevens ijverig lid der Politieke Propagandaclub, waarvan hij secretaris was, hij was een trouw lid van het R. K. Par. Armbestuur, van den Vriendenkring en vele andere corporaties. Een sleepende ziekte heeft het eens zoo krachtige leven ondermijnd en een braaf Katholiek, maar ook een deugdzaam, voor beeldig en goed huisvader ten grave ge sleept. Want buiten zijne bemoeiingen in het or- ganisatiriscb leven was hij bovenal de lieve vader en echlgenoote, die zijn huisgezin een warm hart toedroeg, velen ten voorbeeld. Zoo velen onder ons hadden gehoopt dat wc Robbers nog eens gezond in onze kringen zouden zien verschijnen. Het is vergeefs ge weest! Wat voor de Roomsche zaak, die aan figuren, die niet zich zelve zoeken vooral in dezen tijd zoo groote behoefte heeft, jam mer is. Jammer ook voor zijn vrienden, die noode zijn vriendschap missen! O. L. Heer heeft hem tot Zich geroepen, ongetwijfeld om reeds het loon te ontvangen voor zijn goede werken op aarde en wat wij voor hem doen kunnen is een krachtig ge bed storten voor den overledene.' Dat zij de tol van onze dankbaarheid! Als architect bezat de h«er W. Robbers ook een goeden naam. Na geruimen tijd te hebben samengewerkt met zijn vader, dea heer C. L. M. Robbers, had hij zich den laatsten tijd zelfstandig gevestigd. In Haar lem en in tal van dorpen van Noord- en Zuidholland leggen vele gebouwen en stich tingen getuigenis af niet alleen van den rus- teloozen ijver, maar ook van den goeden smaak en kunde van den architect Willem Robbers. Als levensbijzonderheden vermelden wij dat de heer Robbers secretaris is geweest van de R. K. Kiesvereeniging, van de R. K. Politieke Propagandaclub en van de Provin ciale Kiesvereeniging; verder lid van den Vriendenkring en secretaris van het Arm bestuur van de parochie „St. Bavo." Van zijn bouwwerken vermelden wij een kerk, pastorie, schol en gesticht te Noord- wijkerhout, een school te Assendelft en te Heemskerk, en als laatste werk de school in de Anthoniestraat, alhier. Den laatsten tijd nam de heer C. L. M. Robbers het werk van zijn zoon waar, ten- bate van het nog zoo jonge gezin. Naar wij vernemen is de heer Robbers van plan daar mede ook in de toekomst voort te gaan. Verkeersgevaren. Met de snelheid van het verkeer is ook het gevaar er van in de laatste jaren toege nomen. En ais gevolg daarvan komen er ve lerlei botsingen voor, waarvan het slot zich voor rechtbank of kartongerecht afspeelt. Zoo ook van morgen, toen weer dergelijke „snelheids"-zaakjes berecht moesten worden. Een adellijk heer met een adellijken naam uit de gemeente, waar het slot Assumburg zich verheft, was in verzet gekomen van een verstekvonnis. Nabij het lieflijke Heemskerk had hij te hard gereden. De veldwachter zei, van 6080 K.M., zelf meende de jonker een 65 K.M. snelheid met zijn auto gehad te hebben. Over en weer ontstond eenig mond- gevecht, dat de jonkheer verloor. Het ver stek vonnis werd bekrachtigd. Een autobusliouder uit Beverwijk was niet genoeg naar links uitgeweken, botste tegen een boerenwagen en dezen tegen een troep je wandelaars, waarvan een juffrouw tegen den grond sloeg. De autobushouder werd natuurlijk verbaliseerd. Vandaag werd het zaakje echter uitgesteld, omdat een der ac teurs, n.l. de voerman van den boerenwagen, op het tooneel alias de rechtzaal ontbrak. Een andere aulobushouder kreeg echter zijn straf te pakken. Deze had met zijn auto bus op 4 meter afstand een tram willen passeeren, doch botste er natuurlijk juist te gen aan. Moge hij wijze lessen putten uit het ware woord; „Door schade en schande wordt men wijs." De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Joh. Vollinga en Co.'s Chocolade fabriek te Haarlem. Door de politie is aangehouden de 52- jarige C. M., los-werkman, zonder vaste woonplaats, die aan de huizen der ingeze tenen liep te bedelen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. WOERDEN,17 October. Aanvoer 397 partijen, le kwaliteit 5458; 2e kwaliteit 4952; met Rijksmerk f 50f 57. Han del matitf. Barometerstand 10 uur v.m.: 768. Vooruit, OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. .Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen ia den morgen van 17 October, Hoogste Barometerstand 770.7 m.M. te Dy on. Ltiagste Barometerstand 746.0 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 October: Zwakke tot matigen westelijke tot zuid westelijken wind, nevelig tot half of lichtbe- wolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. DE NATIONALE OPERA. AMSTERDAM, 17 October. Naar aanlei ding van de intrekking van de Haagsche subsidie, deelt de directie van de Nationale Opera ons mede, dat het haar onmogelijk is, op dien zelfden voet door te gaan. De mogelijkheid wordt overwogen, de voorstel lingen alleen te Amsterdam te doen door gaan. DE KU-KLUX-KLAN. OKLAHOMA-CITY, 17 Oct. Het Huis van afgevaardigden heeft" met algemeene stem men een resolutie verworpen, waarin werd voorgesteld alle leden van de Ku-Klux-K!an uit de wetgevende vergaderingen le verwij deren. OVERSTROOMINGEN. MELBOURNE, 16 Oct. In Victoria hebben overstroomingen plaats. De Jarva bereikte Zondag het hoogste peil in 32 jaar. 3 perso nen verdronken. UIT BEIEREN. MUNCHEN, 17 Oct. Behalve het verbod van communistische propaganda op de scho len in Beieren, heeft de staatscommissaris von Kahr heden in een verordening de ont binding van alle in Beieren bestaande com munistische Jeugdvereenigingen gelast. DE COMMUNISTEN IN THURINGEN. BERLIJN, 17 Oct. Onder leiding der com munisten is in Thiiringen thans het nieuwe kabinet gevormd. Tot minister van H. en N. is de communist Tenner aangewezen. Het ministerie van Justitie is aanvaard door prol. Thiekh, de andere zes "socialistische ministers zijn gehandhaafd. Medegodeeid door d8 SPA AR NEB ANK. V. K. HEDEN b% Nederland 1919 94'/, 947, 6% Nederland 1923 99'/, 99'/ Oude Vaart 85 dito Gem. Eigendom 73 Mij. „Nederland" 138'/, 139 Scheepvaai't-Uni< 1037; 108 Rotterd. Lloyd 119 119 Ho!l. Lloyd 8=/, Paketvaart 113 113 Oude Boot 57 57 Holl. Stoomboot 2478 23 H. V. A. 465 467 Java Cultuur 366'/, 366 Jurgens gew. 597, 591 Koloniale Barik 163'/, 165 Indische Bank 1197, 119 Cerl. Handel Mij. 126»/, .1267; Hese. dito 126'/, 126 Orion 26 Geconsolideerde 130 129 Kon. Olie 341»/, 343 U. S. Steel 90»/, 897, Marine comm. 7*/x, 7»/, Vorsten landen 1747, 1767, Actions id. 170 1707, Poerworedjo 997, 101 Oude Deli 2897', 288 7, Senembah 240 240 Deli Batavia 2927, 291 Amsterdam Rubber 1417; 1417, Serbadjadi 2947, 1137, 113 Wai Sumatra 116 115 Dordtsche Pelf, 332 326 Southern Rails 345/s 34 Union 1347. 1347; Anaconda Wabash 97» 97;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1