idl élNNEMUMSSSH NIEUWS. Het invoerrecht op thee. LUCHTVERKEER. AMSTERDAM—BATAVIA MET EEN FOKKERVHEGTUIG. VAM 0M2E TELEFOON^ LVvN t De vele monsterkamers wijzen er op, dat er op deze Beurs heel wat te zien en te lee- ren valt. Het aantal deelnemers bedraagt 104 tegen 76 in het vorig jaar en, indien de ruimte het had toegelaten, zou hun getal grooter zijn geweest. 19 October a.s, zal de Beurs gesloten worden. VERHOOGING VAN DEN BIERPRIJS. Maatregelen van den Bond van Ned. Brouwerijen. Zooals bekend is, heeft de Regeering een wetsontwerp ingediend tot verhooging van <len bieraccijns van pl.m. 2M> ct. per liter. In verband hiermede wordt vernomen, dat de bierbrouwerijen zullen overgaan tot her ziening, d.w.z. verhooging van den bierprijs. "Omtrent de vaststelling van die verhooging en den datum van haar inwerkingtreding zijn nog besprekingen gaande in het bestuur van den Bond van Ned. Brouwerijen, dat zich eveneens tot de Tweede Kamer zal wenden met een tegen de accijnsverhooging gericht rekest. Verwacht wordt, dat ook de caféprijs van het bier zal stijgen; de organisaties van koffiehuis- en restauranthouders en van ver lofhouders moeten evenwel daarover nog lader beraadslagen. AANBIEDING VAN HET PETITIONNEMENT TEGEN DE VLOOTWET. Gisteren, Maandag, de dag, waarop de tehandeling van het ontwerp-Vlootwet in de Tweede Kamer een aanvang gaat nemen, heeft de aanbieding van het door de S.D.A.P. en het N.V.V. tegen dit ontwerp georgani seerde petitionnement aan den voorzitter van de Tweede Kamer plaats gevonden. Het aantal handteekeningen is tot 1.132.228 ge stegen. i Omstreeks twaalf uur verzamelden velen Zich in en om het Volksgebouw aan de Prinse ngracht te 's-Gravenhage, vanwaar men in op tocht zou vertrekken om het petitionnement aan te bieden. Op een grooten wagen waren aan weerszijden doeken aangebracht, waarop het aantal handteekeningen tegen de Vloot wet stond vermeld. Voor op den wagen nam een man plaats met een roode vlag met de woorden „Op voor de ontwapening". Tij dens den tocht van den stoet van de Prinse gracht naar het Binnenhof werd echter door een inspecteur van politie gesommeerd de ïvlag te verwijderen, waaraan ook werd vol daan. Aan den kop van den stoet, die even vóór half één van de Prinsegracht vertrok, liepen velen vooraanstaande personen uit de S.D.A.P. en hetN.V.V., o.a. verschillende Kamer, Staten- en gemeenteraadsleden. Het Binnenhof was geheel door de bereden politie afgezet en alleen de deputatie, welke het adres zou aanbieden, werd toegelaten. De overige deelnemers aan den stoet, in totaal een paar duizend, bleven op het Buitenhof de terugkomst van de deputatie afwachten. Bij de overhandiging van het petitionne ment is door den heer J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer, de volgende toespraak tot Hen Kamer voorzitter, Mr. Kooien, gehou den Mijnheer de President. 1 „Als bestuurders van de Soc.- Dem. Ar beiders-Partij in Nederland en het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen hebben wij de jer u hierbij aan te bieden een adres aan uwe Kamer, bevattende het verzoek, het ont werp-Vlootwet niet aan te nemen. Het getal handteekeningen, 1.132.228, waarvan in het adres worde gewaagd, is ver zameld in een tijdsbestek van 20 dagen. De lijsten, waarop zij voorkomen, worden bene- den aan den portier afgegeven. Wij hebben gemeend, dat het gewicht der zaak en de overweldigende uiting van den Volkswil, waarvan deze petitie betuigt en die eenig is in de geschiedenis van ons land, Wettigt, u dit adres in persoon te overhan digen. Wij danken u, dat u ons tot de vol voering van dit plan hebt willen ontvangen en spreken de hoop uit, dat de Staten-Gene- raal, en in het bijzonder de door u gepresi deerde Kamer, met den inhoud van dit adres «rnstig rekening zullen willen houden." De voorzitter van de Kamer zegde toe, dat hij het adres zoo spoedig mogelijk aan de Kamer zou doen toekomen. Daarna keerde de deputatie wederom te rug naar het Buitenhof, waar de heer Scha per de aanwezigen toesprak van het stand beeld. Inmiddels was de wagen met de verschil lende pakken met aanteekeningen aange komen en van den wagen trachtte men de roode vlag weder te ontplooien. Deze werd •echter onmiddellijk in beslag genomen. DE NEUZEN GETELD. Het Hbl. schrijft, dat de rechterzijde om- jtrent de Vlootwet de neuzen heeft geteld. IDe aanneming zou verzekerd zijn. (HET ONTSLAG VAN AMBTENAREN BIJ DE ARBEIDS-INSPECTIE. Aan een bericht uit Het Volk omtrent een met 1 Januari a.s. voorgenomen ontslag van een 40-tal ambtenaren bij de Arbeids inspectie, welk bericht op zichzelf in hoofd zaak juist is (er zullen {dit ter verbetering van het bericht 25 administratieve en 15 controleerende en technische ambtenaren worden ontslagen) werd door Het Volk toegevoegd, dat dit besluit door den minis terraad werd genomen tijdens de afwezigheid van minister Aalberse met vacantie. Op zeer bevoegd gezag deelt het Corr.- Bureau mede, dat dit laatste gedeelte van het bericht absoluut onjuist is. De bezuinigingmaatregel is geheel door minister Aalberse getroffen. BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN DUTTSCHLAND. In verband met de Ievensmiddelenschaarsch- te te Creveld heeft zich aldaar een levens middelen-comité gevormd, met het doel de behoeftige Nederlanders in het consulaat- ressort Dusseldorp tegen inkoopsprijs van levensmiddelen te voorzien. Het hiervoor benoodigde bedrag, werd be reidwillig door den heer Pb. Schaap te Cre- feld, verstrekt. i De eerste wagon levensmiddelen uit Hol land wordt dezer dagen verwacht. DE GIRO-STILSTAND. Betalingen aari het Rijk. Er wordt, zij het ten overvloede, op ge wezen, dat, nu door de sluiting van den Post cheque- en Girodienst betalingen aan het rijk voorloopig niet meer door tusschenkomst van voormelden dienst kunnen geschieden, alle debiteuren van het rijk hun schulden kunnen voldoen bij de rijks-betaalmeesters, bij de ontvangers der directe belastingen of bij de ontvangers der Registratie en Domei nen. Zij, die een rekening bij de Nederlandsche Bank hebben, kunnen hun betalingen doen oor middel van Giro Nederlandsche Bank. EEN AANSCHRIJVING OM 25,000. Het gemeentebestuur van Didam heeft dezer dagen een aanschrijving van het De- partement van Financiën ontvangen, een bedrag van 25,000 terug ie betalen, dat de gemeente van het rijk zou hebben ont vangen. De gemeenteraad heeft deze aan schrijving voor kennisgeving aangenomen. De burgemeester had reeds aan het departe ment geantwoord, dat de gewenschte be taling niet zou volgen, omdat de gemeente Didam bedoeld bedrag nooit had ontvangen. fN. R. Ct.l De meening van belanghebbenden. Naar men weet, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter verviervo--- diging van het invoerrecht op thee en c'i' u te brengen op 100 per 100 kilogram. Ir. ve, band hiermede schrijft men aan de „Tel." van deskundige zijde o.m. het volgende Door deze heffing worden aan de eene zijde een paar kapitaalkrachtige en groote theeverpakkers bevoordeeld,die groote hoeveelheden thee verkoopen, voordat de wet in werking treedt, terwijl hunne in entrepot liggende kwantums worden vrij gemaakt tegen de thans nog geldende rech ten. die heel wat minder bedragen dan 100 de 100 K.G., n.l. 13 ct. per pond. Hiertoe worden zij in de gelegenheid gesteld door eene circulaire van de Pak huismeesteren van de Thee, dd. 8 Oct. '23. De niet met groote kapitalen werkende verpakkers zijn hier natuurlijk de dupe, terwijl t.z.t. door de eerstbedoelden enor me winsten zullen worden behaald. Bovendien hebben tal van groote zaken, waarin veel thee wordt gedronken, zich reeds grootendeels gedekt door 't inslaan van belangrijke voorraden, zoodat aan de andere zijde de niet kapitaalkrachtige con sumenten in hoofdzaak zullen worden aan gewezen om na afkondiging dezer wet, 10 ct. voor elk ons thee meer te betalen. De menschen van beperkte middelen, die bij een steeds hoog blijvenden levens standaard, huurverhoogingen en loonsver lagingen, nu door het vernuftige denk beeld van den betrokken Minister zooveel meer zullen moeten gaan betalen, hebben alle reden tot dankbaarheid en men vraagt zich onwillekeurig af, wanneer straks ta bak en koffie hun beurt hebben gehad, wat blijft er nog voor een gezin over Naar aanleiding van bovenstaand schrij ven hebben we in de kringen van den thee handel naar den stand van zaken geïnfor meerd en vernomen, dat er inderdaad reeds thans groote hoeveelheden thee uit de entre pot worden weggehaald en in speciaal voor dit doel vrijgemaakte opslagruimten"" van de Pakhuismeesteren van de Thee worden opgeslagen. Men neemt aan, dat het verhoog de invoerrecht niet geheven zal worden van de reeds uit het entrepot vrijgemaakte partijen. Dit heeft aanleiding gegeven tot vele spe culatieve transacties, terwijl te vreezen valt, dat de schatkist voorloopig door middel van de verhooging van het invoerrecht, zooals zij op het punt staat te worden doorgevoerd, niet veel zijde zal spinnen. Vele bona fide theehandelaren vragen zich dan ook af, waar om het verhoogde invoerrecht niet geheven zal worden van alle op een bepaalden datum in of buiten entrepot aanwezige voorraden, althans waarom geen doeltreffende maatre gelen genomen zijn, ten einde de ongemoti veerde bevoordeeling van velen ten koste van 's Rijks schatkist tegen te gaan. Uit den aard der zaak is men unaniem tegen de verhoo ging gekant, van een bepaalde actie in dien zin zal evenwel geen sprake zijn, daar een organisatie van theehandelaren ontbreekt. Een daling van wellicht ongeveer 20% van den kleinvcrkoop wordt van de prijsverhoo- ging verwacht, terwijl men het optimisme van den minister allerminst deelt. Bovenvermelde circulaire dd. 8 dezer van de Pakhuismeesteren van de Thee deelt o. a. het volgende mede Aan houders van cedullen en bewijzen van opslag van onder berusting van onder- geteekenden liggende thee, wordt mits de zen door hen kennis gegeven, dat zij zich bereid verklaren, partijen, waarover op de gewone wijze het invoerrecht betaald is op de bestaande Cedullen of Bewijzen van Opslag in consumptie over te bren gen naar een pakhuis in het voormalige Dok aan de Kadijk, Houders, die hiervan wenschen gebruik te maken, wordt ver zocht de Cedullen of Bewijzen van Opslag ten kantore van Pakhuismeesteren van de Thee te vertoonen met bijbetaling van 0.35 per kist of 0.25 per halve kist (of per 2/16 kisten) voor de kosten verbonden aan het verbruggen en het dekken van het transportrisico voor rekening der houders. Het bewaarloon op de Cedullen en Bewij zen van Opslag aangegeven wordt voor zulke partijen verhoogd met cent per kist of per 2/2 kisten per maand voor brandassurantiepremie tot 0.13 per K.G. boven de marktwaarde in Entrepot. Bovendien zal voor die partijen, waarvan de huur voor den ceêlhouder volgens de verkoopconditiën nog niet is ingegaan de dag van huuringang worden gesteld op dien van de overbrenging van de thee. VERLENGING VAN ARBEIDSDUUR Adres der Ver, van Ned. Werkgevers. Ondanks het feit, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij beschik king van 8 October j.l. aan steenbakkerijen en kalkzandsteen-fabrieken een overwerk- vergunning resp. van 1 April 1*24 tot 30 September 1924 en van 24 October 1923 tot 30 September 1924 heeft verleend, heeft het bestuur der Vereeniging van Nederland sche Werkgevers gemeend alsnog een schrij ven tot den Minister te moeten richten inzake deze vergunningen. Het volgende is ér aan ontleend „Het betsuur der Ver. van Ned. Werk gevers heeft met leedwezen kennis genomen van uw schrijven van den 24sten September j.l., no. 3684, afd. A betreffende wijziging van het Overgangsbesluit 1922. Uit dat schrijven immers ziet het bestuur, dat uwe Exc. niet het voornemen heeft door middel van het Overgangsbesluit de mogelijkheid te laten bestaan den werktijd voor de ster- kerijen, de steenbakkerijen en misschien ook voor de kalkzandsteenfabrieken op de tegenwoordige wijze te verlengen." Het bestuur wijst er vervolgens op, dat de tijden er niet naar zijn, dat de Overheid den werk tijd zou mogen bekorten. Integendeel, de malaise, welke het bedrijfsleven teistert en waarvan ook de Staats-financiën de nadeelige gevolgen ondervinden, heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat het noodzakelijk is, dat de Overheid alle beletselen voor een lan- geren werkdag, waar die nog mogelijk is, wegneme. Al treft de bedoelde intrekking van het Overgangsbesluit slechts een paar bedrijven, de toegenomen onzekerheid, of men op meer duurzame werktijd-verlenging zal kunhen rekenen, of kunnen blijven rekenen, drukt op vrijwel het geheele Nederlandsche be drijfsleven. Het bestuur dringt er bij den Minister op aan, dat hij aan zijn bovenvermeld voornemen geen gevolg geve, maar dat hij integendeel zijne medewerking verleene om het mogebjk te maken desgewenscht tot tijdelijke verlen ging van den arbeidsduur over de geheele linie te komen. Die verlenging zou dan moe ten zijn in den geest van het adres van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers van den lsten Mei 1922 (maximum 56 uur per week voor alle bedrijven). ONS OORLOGSGEVAAR IN 1918. In de ,N. R, Ct." heeft dr. Blankensteijn no<t eens uiteengezet, hoe het in April 1918 gegaan is met het verloop der conflicten tusschen het Duitsche legerbestuur en onze Regeering. Men had toen de bekende strijd vraag over het vervoer van zand- en kiezel over onze spoorwegen nauwelijks opgelost of er kwam een vordering van Ludendorff aan onze Regeering, om op ons gebied bat terijen te mogen opstellen, die konden ver hinderen, dat Engelsche en Franscbe vliegers over ons gebied zouden kunnen trekken ten einde de Duitsche troepen in Vlaanderen te bestoken. De dépêche van Ludendorif, die door den Duitschen gezant te 's-Gravenhage aan onze Regeering moest worden overhan digd, was geen ultimatum, omdat er geen termijn in was gesteld, maar de vorm was toch zoo, dat er een afdoend antwoord op verlangd werd. De Duiische gezant, dr. Rosen, begreep zulks en zag er in een begin van een oorlogsverklaring. Hij had daarom den voor dien tijd brutalen moed om de dépêche van Ludendorif niet over te geven en verklaarde, dat hij over een beslissing van oorlog of vrede alleen van den Keizer een instructie kon aannemen. Als Luden dorff zijn stuk overhandigd wilde hebben, moest hij maar eerst zorgen voor een ande ren gezant te 's-Gravenhage. In dien zin berichtte hij persoonlijk aan den Keizer. Deze werd ook door een hoogstaande per soonlijkheid hier te lande in het geding be trokken. Zijn eerste antwoord was ontwij kend, omdat hij zijn diplomatie niet wilde hinderen; maar een tweede antwoord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wilhelm verklaarde onder geen omstandig heid te zullen toelaten, dat ons land in oor log zou geraken met Duitschland. De afwik keling van het conflict was nog wel wat moeilijk, maar het oorlogsgevaar was ge weken. Over het gebeurde is in onze pers in de laatste dagen nog al druk gesproken en nu heeft de „Deutsche Wochenzeitung für die Niederlande" zich gewend tot de aller hoogste autoriteit in dit geval (den ex-kei- zorl) met verzoek om in deze de waarheid tc mogen vernemen. Zij ontving het volgen de antwoord: „Toen de Keizer in het jaar 1891 Neder land voor de eerste maal bezocht, bewon derde hij de enthousiastische houding des volks tegenover de Koningin-Moeder en de toenmalige prinses, thans Koningin Wilhel- mina. Zeer aangenaam trof hem ook de hem gebrachte ovatie van de zijde der volksme nigte, die hem steeds als zeer terughoudend, koel en over het algemeen niet-Duitschge- zind was afgeschilderd. Zijn bewondering ging in opgetogenheid over toen hij, aan de zijde van de jonge prinses staand, voor de eerste maal in zijn leven de heerlijke natio nale hymne „Wilhelmus van Nassauen" door de voor het Paleis opgestelde regiments kapellen hoorde spelen en door de duizend koppige menigte het koraal hoorde meezin gen. Hij liet den kapelmeester verzoeken de hymne nog eens opnieuw te laten spelen en toen hij, een plotselinge ingeving volgend, de hand op het hoofd der prinses legde, maakte hij voor zich het besluit, dat zoolang het in zijn macht en in die van het Duitsche volk zou zijn, de toekomstige Koningin en haar volk geen leed zou mogen worden aangedaan. Deze belofte heeft hij van toen af en in het bijzonder van den aanvang van den wereldoorlog tot aan diens ongelukkig einde, gehouden. Ja, de Keizer persoonlijk heeft zelfs tv/eemaal verhinderd, dat Ne derland in den oorlog zou betrokken wor den." Ten einde de noodigc gegevens te kun nen verzamelen voor de vestiging van een geregeld-En luchtdienst tusschen Neder- landsch-Oost-Indië en het Moederland, zal, naar het Hbld, meldt, 1 April a. s. een speciaal daarvoor uitgerust Fokkerverkeers vliegtuig van het allernieuwste type starten voor een proefvlucht van Amsterdam naar Batavia. De 15000 K. M. lange route zal 'in 16 étappes van één dag worden gevlogen en wel via Praag, Konstantinopel, Aleppo, Basra, Karachi, Calcutta, Rangoon, Bang kok, Sengora, Muntok naar Batavia. De langste „non-stop" te vliegen étappe is 1300 K.M. Jang, de kortste 650 K.M. Het toestel, dat voor deze belangrijke vlucht zal worden gebruikt, een Fokker F. VII, nadert alreeds zijn voltooing. Het is oen groote vrijdragende ééndekker met een 360 P.K. „Rolls-Royce Eagle" motor, een verbeterde uitgave van de Fokker verkeers vliegtuigen F. IV en F. Vde eerste wereld beroemd door zijn Onafgebroken duurvlueht van ruim 36 uur en zijn groote overland- vlucht dwars over Amerika van den At- lantischen Oceaan tot den Stillen Oceaan, een afstand van 4032 K.M., zonder tusschen- Ianding. De Fokker F. V is bekend door zijn succesvolle vluchten tusschen Amsterdam en Moskou. MANEVROL. Het onderzoek naar den dood van Maney- rol heeft uitgewezen, dat deze een gevolg is van den val, dien deze maakte. Op een hoogte van ongeveer 100 voet bezweken de stutten der vleugels, zoodat het toestel als een bak steen naar beneden viel. VLIEGONGELUK. De Engelsche vlieger Key is Maandag, toen hij te South Farneborough met zijn ge vechtsvliegtuig wilde landen, naar beneden gestort. De vliegmachine kwam met den kop n den grond te zitten. De inzittende werd in- tusschen de ruïne uitgehaald en overleed op weg naar het hospitaal. F.vV" - t r OOp rr-.&ry DUURTERELLETJES DUITSCHLAND. MANNHEIM, 16 October. Vanmiddag om 4 uur zijn op de Markt werkloozen siaags geraakt met de politie. Een man uit het publiek werd gedood, een wachtmeester van de politie zwaar gewond. Vanavond om 7 uur was de rust nog niet hersteld, i UIT DEN SAKSISCHEN LANDDAG. DRESDEN. 16 October. Bij het debit over de regeeringsverklaring in den Landdag heb ben de niet-socialistische partijen hun ver trouwen uitgesproken in de regeering. Zeichlner, de minister-president, kwam krachtig tegen hun beweringen op en eischte een zuivering van het ambtenaarswezen en opheffing van den staat van beleg. Hij tee- kende er verzet tegen aan, dat de hecle Saksische politie onder het rijksweerbaar- heidscommando is geplaatst. UIT HET BEZETTE GEBIED. DL'SSELDORF. 16 October. Op een ver zoek van de overheid en de fabrikanten aan de bezetting om de troepen uit de werkplaatsen terug te trekken, heeft de be velhebber te Duaseldorf meegedeeld, dat zij er voorloopig nog moeten blijven. KEULEN, 16 October. De mijn Koenig Ludwia XII is door de regie in beslag geno men. De directie en het personeel blijven op hun post. DE OECONOMISCHE RIJKSCONFERENTIE TE LONDEN. LONDEN, 16 October. De oeconornische conferentie heeft vandaag het vraagstuk der arbeidersverzekering behandeld en besloten een commissie ie benoemen om zoo moge lijk eenheid te brengen in de verschillende standpunten dienaangaande. Lord Salisbury bracht rapport uit aangaande wetenschap pelijke cn indtiririeele onderzoekingen. De algevaardigden van overzee waren er allen voor zoo veel mogelijk energie in deze rich ting aan te wanden, zoodat, ook hiervoor een commissie de beste methode zal nagaan voor rijkssairienwerking. De postmeester- generaal deed mededeeling omtrent post-, kabel- en draadlooze verbindingen, en legde algemeen den nadruk op de noodzakelijk heid van snellere verbindingen en n;;rn dienaangaande eenige moties aan. DE WERKLOOSHEID EN DUURTE IN ENGELAND. LONDEN, 16 October. Op 8 October was het aantal werkloozen 1.251.600 of 5418 meer dan een weck te voren. De gemiddelde winkelprijzen waren 75 percent boven die van voor den oorlog, of 2 percent meer dan een maand te voren. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOS HEID IN ENGELAND. LONDEN. 16 October. Sir Montague Barlow, de minister van arbeid, heeft van middag te Londen in een redevoering over da rcgeeringsplamnen ten aanzien der werk loosheid in den komenden winter gezegd, dat het land de laatste drie jaar een zeer zwaren last in verband met de werkloos heid had gedragen. De cijfers van de werk loosheid waren op het oogenblik 80,000 beter dan verleden jaar te zelfder lijd. Het cijfer dergenen, die geheel zonder werk zijn bedraagt 1,251,600. De hardnekkigheid waarmede, de werkloosheid aanhoudt, baart echter groote zorgen. Barlow herinnerde aan de historische gebeurtenis die gelegen is in het bijeenkomen van de economische rijksconferentie. A.ls wij het oog op die conferentie richten, zien wij de mogelijk heid van ontwikkeling van de betrekkingen met de Dominions, die veel hulp en goede resultaten in de toekomst kunnen brengen, zoowel voor een betere verdeeling der be schikbare arbeidskrachten als voor het versterken en organiseeren van afzetgebie den. Hij uitte de meening, dat een groeps gewijze of wat hij wilde noemen „geasso cieerde" vestiging een van de beste metho den was om te leiden tot een goede ver deeling van arbeidskrachten, en hij uitte zijn tevredenheid, dat Bruce, de premier van Australië, dit denkbeeld zonder weife len had gesteund. Naar zijn meening was het een practisch voorstel, dat de groote steden zooals Londen, Liverpool, Manches ter en Birmingham en lichamen zooals de groote universiteiten en de groote vakver eenigingen met toestemming van de autori teiten van de Dominions aldaar groote stukken land zouden aankoopen, waar zij hun krachtige en gezonde oud-soldaten als kolonist konden heen zenden. Wij zouden, zeide hij, dorpen willen zien stichten door Londen en Liverpool over zee waar de beste jonge, krachten der gemeenschap in nieuwe landen de evenbeelden van de va dersteden zouden kunnen vormen. Derge lijke kolonies, mits tevens geld voor finan- cieele hulp verstrekt wordt aan de Domi nions, ten einde achter verschillende wer ken meer spoed te zetten, zouden ten ge volge hebben, dat er grooter contracten met het moederland werden afgesloten. Dit was een deel van het regeeringsprogramma. Barlow gaf daarna bijzonderheden over de wijze waarop de regeering bereid was 50 millioen of meer te besteden voor werk verschaffing. Deze bijzonderheden zijn reeds in hoofdzaak gisteren door Sir William Joynson Hicks uitvoerig genoemd. Barlow besloot zijn rede met te zeggen, dat van dil groote bedrag van 50 millioen slechts een klein gedeelte zou worden besteed voor werkverschaffing van het ouderwetsche im productieve karakter. Het werk moet pro ductief zijn en het bedrijfsleven op nor male wijze prikkelen, zoodat de gewone voortbrenging op gebied Van staal enz. op gewone wijze en op gewone betalingsvoor waarden worden verkregen. Ik geloof, dat dit een politiek is, die veel meer zal uit werken dan ondersteuningsarbeid van de gewone soort ooit zal kunnen doen. LORD ROBERT CECIL LONDEN, 16 October. Lord Robert Cecil, de eerste gedelegeerde van Engeland bij den Volkenbond moet op raad zijner geneeshee- ren geruimen tijd absolute rust nemen in verband waarmede hij voor eenige weken al zijn verschijningen in het publiek heeft afgezegd. Cecil heeft gedurende de laatste zitting van den Volkenbond buitengewoon veel werk gehad cn bovendien heeft het plotseling overlijden van zijn medewerker en vriend Turton hem diep geschokt. Dinsdag j.l., toen hij het woord voerde in de rijks conferentie en daar de dominions aanspoor de den Volkenbond te steunen en te maken tot een hoeksteen van de staatkunde van bet Britsche Rijk, was het voorloopig de laatste ïpaal dat hij in het publiek het woord voer de. DE REIS VAN PRESIDENT MASARYK. PRAAG, 16 October. De Cesko Slowo, die goede betrekkingen onderhoudt met het departement van builenlandsche zaken, noemt de reis van president Masaryk een betooging voor het instandhouden van het FranschEngelsche verbond, waarbij Tsjo- cho-Slowakije, wegens zijn ligging in Mid den-Europa, het grootste belang heeft. Bo vendien moet de reis dienen om aan te loo- nen, dat Tsjecho-Slowakije een in elk op zicht onafhankelijke politiek wil voeren, waarbij het slechts met zijn eigen belang re kening houdt. PARIJS, 16 October. Millerand heeft Ma saryk en Benesj een maaltijd aangeboden, waarbij ook de ministers en het corps diplo matique aanzaten. Millerand zeide in zijn toespraak o.a. dat de nieuwe toestand in Midden-Europa geen ernstiger en vastbera dener verdediger heeft dan Frankrijk, dat hoopt, dat de Donaustaten weer tot bloei zullen komen. Frankrijk wil slechts, dat zij de verdragen handhaven en hun vergoe dingsverplichtingen nakomen en voor goed breken met het oude regime. Masaryk sloot zich in antwoord daarbij aan. DE RIVERA EN MUSSOLINI. PARIJS, 16 October. De Chicago Tribune verneemt uit Madrid: Rivera en Mussolini zullen elkaar 20 November te Rome ont moeten. Daar Spanje thans geen minister van builenlandsche zaken heeft, zal Rivera den Koning vergezellen. De correspondent verwacht daarvan een verstoring van het evenwicht tusschen de rijken langs de Mid- dellandsche Zee. Een Spaansch-Italiaansche zeemacht zal den koning vergezellen. UIT DE HONGAARSCHE POLITIEK. BOEDAPEST, 16 October. In politieke kringen wordt de rede van graaf Bethlen beschouwd als een ernstige aanmaning aan de oppositie om mede te werken met de regeering en vooral aan de rechtsradicalen om hun actie volkomen te staken, daar de regeering anders maatregelen tot vernieti ging dier actie zal nemen. Deze uitlegging der rede geeft aanleiding tot tal van com mentaren, vooral in verband met het feit, dat Gömbös, de leider van den uitersten rechtervleugel, gisteren reeds verklaard heeft den handschoen op te nemen en zijn actie te zullen voortzetten. POLEN EN TURKIJE. WARSCHAU, 16 October. De minister raad heeft besloten het vriendschapsverdrag tusschen Polen en Turkije te bekrachtigen. De ministerraad heeft voorts tot de toetre ding van Polen tot de internationale confe rentie betreffende den oorlog te land be sloten. DE MOGENDHEDEN EN DE CHINEESCHE DOUANERECHTEN. PEKING, 15 October. Een memorie van de gezamenlijke gezanten te Peking aan het Chineesche departement van buitenlandsche zaken teekent verzet aan tegen het uitslui tend gebruik van het overschot van de douanerechten voor binnenlandsche leenin gen, ten nadeele van de buitenlandsche lee ningen, waarvan verscheidene ten achter zijn, en verzoekt onmiddellijke opheldering en een duidelijke verklaring van de voor nemens van de Chineesche regeering met een dergelijk overschot in het vervolg. BOVENKARSPEL, (Station), 16 Oct Aardappelen blauwe f 33.45 bonte f 3 3.15 kriel f 0.50 uien drielingen f 34.05 id. groote gele f 3.153.40 kleine gele f 5 6.15 per baal bloemkool 1ste soort f 4.25 10.50 id. 2e soort f 1.204 id. 3e soort f 0.451.40 per 100 stuks roode kool f 1.40 2.40 gele kool f 1.301.90 witte kool f 1.301.70 per 100 stuks bieten groote f 1827 id. kleine f 4.255.50 per 1000 stuks slaboonen f 1.703.15 per 15 K.G. Aangevoerd werd 365 baal aardappelen, 425 baal uien, 117.600 stuks bloemkool, 69700 K.G. roode kool, 19.300 K.G. gele kool, 102.700 K.G. witte kool65900 stut-s bi;ten 1155 zak slaboonen. (53 DEVENTER, 16 Oct. Vee. Op de markt bestond de aanvoer uit 126 runderen, waarin iets vluggere handel was. Dragende koeien f 300—425 guste koeien f 200—350 dra gende vaarzen f 250350 dragende pinken f 180240 guste pinken f 180225 gras kalveren f 4090 nuchtere kalveren f 918; stieren f 0.900.95 per K.G.vette koeien f 1*151.20 per K.G. slachtgewicht. GELDERMALSEN, 16 Öct. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor koningspippe lingen 11 ct.paradijs 12)414 ct. lands bergereinetten 20 ct.veentjes 11 ct. Princesse Nobels 13% ct. huismannen 710 ct. jodenperen 22 ct. peperappel' 5 ct.peeappelen 14 ct.kaneelzuur 14% ct.; wijnperen 8 ct.kortstelen 12% ct.cam pagne zoet 13 ct. Sire" Romeijn 34 ct. Westlandsche bellefleur 15 ct.pronkers 14% ct. tuinzoet 11 ct. grauwzuur 13 ct. Wilhelmina zuur 11% ct. blauwe bloemee 9 ct.blanke hola's 10 ct.jobben 6% ct. zoete aagjes 13 ct. groenperen 1719% ct, herfstbergamotten 19% ct. dunbasten 13% ct. Averaatsche capelle 20 ct. zomer- bloetnee 13 ct.zoete schijvelingen 9 ct, Gerrit Roelof 8%13 ct. Comtesse de Marie 18 ct. reinzoet 12 ct. pondappelen 9% ct.Cox Pomona 14 ct.; lemoenappelen 13% ct.winterjannen 1920 ct. jasappe len 11 14 ct,goudreinetten 10%21 ct.; wijnappelen 10 ct. Yesdener klimpkes 10 13% ct.pippelingen 13„ ct. hollemans 1114ct.Oranjebergamotten 19%21 ct Nouveau Porteau 2634 ct. "bellefleur 14%19 ct., koningsrood 11%13% ct., knolperen 19% ct., Jan Willems 12%—13% ct., dubbele benderzoet 1215 ct., suiker peren 17%19 ct., Beurre Clairgeau 29 42 ct., herfstbloemzoet 10% ct., kwetsen 9 ct., rouwelingen 8% ct., melkappelen 5% ct., diverse zure appelen 910 ct., diverse zoete appelen 1212% ct., diverse handperen 20 ct., alles per K.G. Ie soort. Lemoenappe len 29 ct., goudreinetten 27 ct., nouveau paiteau 38 c., alles per K.G. extra. Fabrieken gemengd kroet f 2.90, zoet- kroet f 2.70, zuurkroet f 3.30, alles per 100 K.G. GORINCHEM, 16 Oct. Najaarsmarkten De groote najaarsmarkten zullen dit jaar plaats hebben Vrijdag 2 November, de Sint Hubertsbeesten- of toonmarktMaan dag 12 Nov. de Sint Maartensche paarden markt en Dinsdag 13 Bov. de Sint Maarten sche veemarkt. 's-HERTOGENBOSCH, 16 Oct. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 18.075 K.G. Prijzen f 1.90—2.20. ROOSENDAAL, 16 Oct. Boter. Prijzen hoogste f 2.31, midden- f 2.20, laagste f 2.14. VEENENDAAL, 16 Oct. (Weekbericht) Eieren f 1113.50 per 100 stuks. Aanvoer 60.000 stuks. Handel vlug. Biggen f 1222 ct. per stuk. Aanvoer 350 stuks, handel traag. BODEGRAVEN, 16 Oct. Kaas. Ter markt waren 359 wagens. Prijzen le soort 5558, 2e soort 4853, rijksmerk 5062- Han del matig. ELST, (Bet.) 15 Oct. Fruitveiling van he den) Lane's Prince Albert 912, div. Zoete Appels 1112, 1ste Goudreinetten 1214% 2de soort 510, 1ste Bellefleurs 1621, 2de soort 13%15, Transparant de Croncels 29 30, Paradijs 1011, Hollemans 9/13, Zure Roodjes 1638, Sterappels 2024, Guldelings 13%—18, 5—10, 1ste Bellefleurs 16—21, 2de soort 13%—. Court Pendu 14— 15, Citroenbellefleurs 3035. Reinzoet 11 12, Zoete Honderdmarck 1113, Gerrit Roelofs 10—12, dubb. Bonderzoete 13— 13%, Zoete Bellefleurs 1314, Campagne- zoet 1213, div. Stoofperen 1718. Berga motperen 1820, IJsbouten 21—*23, Kraai- peren 3442, Grauwe Beurré 18—20, Oran jebergamotten 2526, Beurré Diel 2028, Beurré de Amanlis 3554, Williams Dou- chesse 3785, Conoeillier de la Cour 46, Beurré de Merode 56, Calebassen 55 ct., al les per K.G. ENKHUIZEN, 15 Oct. Blauwe aardap pelen 2.50—3 uien (groote gele) 2.50— 2.65 drielinguien ƒ3.65, nep (zeer kleine uien) 5.30—per baal (100 pond) slaboo nen, enkele, 1.90—2, zonder draad 2 per zak (30 pond) gradiolen 23 ct., zoete kandij 19 ct., goudreinetten 35 ct. presenten 33 ct. per K.G. GRONINGEN, 16 Oct. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort ƒ450500, 2e soort ƒ400—450, 3e soort ƒ300350, kalfvaarzen le soort ƒ350—400, 2e soort ƒ250—300, varekoeien le soort 250275, 3e soort 175—295, stieren le soort 1—1.05, 2e soort 0.850.90, slachtvee le soort 1.10 1.12, 2e soort 1.041.08 per K.G. slacht gewicht, vette kalveren le soort 1.301.40, 2e soort ƒ1.101.20 per K.G. slachtgew., weideschapen le soort 4050, 2e soort 20 —24, melkschapen 38—48, vette schapen le soort 5055, 2e soort ƒ4248, vette; lammeren 2832, ioopvarkens ƒ2030. vette varkens 0.75—0.76, 2e soort 0.73- 0.74, Londensche varkens 0.680.70, zou-' ters 0.890.92, biggen 915, 1.502.25, per week. Eieren, ƒ8.509.25, weinig aanvoer.' Aanvoer 184 vette koeien, 115 vette kal-j veren, 248 kalf- en melkkoeien 22 stieren,! 1130 schapen, 854 vette en Londensche vard kens, 580 magere varkens en biggen. Flet kalf- en melkvee werd vlug en ruimi prijshoudend verhandeld. In slachtvee had de handel een langzaam maar prijshoudend verloop. Voor de stieren en vette kalveren' gingen de prijzen hooger. De handel in wol vee had over het geheel een levendiger ver-! loop waardoor de prijzen der vette lammeren zich weder gingen herstellen. Vette varkens, zouters en Londensche varkens prijshou dend. Biggen bij grooten aanvoer traag. ROTTERDAM, Dinsdag 16 Oct. Vee, Heden waren aangevoerd 212 paarden, 34 veulens, 2147 magere runderen, 703 vette) runderen, 872 vette en graskalveren, 320 nuchtere kalveren, 502 schapen of lammeren, 39 varkens, 648 biggen. De prijzen waren) als volgtKoeien le qual. 115120 ct., 2e qual. 110100 ct., 3e qual. 95110 ct., ossen le qual. 105110 ct., 2e qual. 10095 ct., 3e qual. 9080 ct., stieren le qual. 100 105 ct., 2e qual. 9585 ct., 3e qual. 75 ct., kalveren le qual. 140155 ct., 2e qual. 125— 110 ct., 3e qual. 10090 ct. per K.G. Melk-< koeien f 215365, kalf koeien f 22375, stieren f 150375, pinken f 140—180, gras- kalveren f 45135, vaarzen t 125200, werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 90i 140, hitten f 90175, nucht. kalveren f 13—J 18, fokkalveren f 1826, biggen f 1328,) overloopers f 3042. i Vet vee en yette koeien met matigen handel) en eenigszins afwijkende prijzen. In melk-' en kalf koeien was de omzet redelijk. Biggen en overloopers met redelijken handel tot) over het algemeen iets lagere prijzen dan vorige week) De handel in nuchtere kalveren) en graskalveren was matig. Eieren. (Rotterdamsche ConsuptiemVe ling.) Aanvoer 75.000 stuks. Kippen- f 91! eenden- f 89. (Rotterdamsche Veiling.) Aanvoer 75.000 stuks. Kippen- f 813,05. AMSTERDAM, 16 Oct. Aardappelen: (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.756, id. Blauwe f 5.605.80, id. Eigen heimers f 3.804, id. Blauwe Eigenheimers f 4.755 Haarlemmermeer Bravo's f 3.25; Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.50 2.75, id. blauwe poters f 2.75, id. bonte poters f 2.75 Hillegommer Zandaardap- oelen f 5.506.50 Drentsche Eigenheimers f 2.80—3.25. 1 AMSTERDAM, 16 Oct. (Noteering v.h.- Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene): Sterappelen f 3444, Bellefleur f 1826, The Queen f 3254, Goudreinetten f 24i 30, Transperant de Cronsel f 3246, Cod-t lin Keswick f 2434, Lord Suffield f 20 30, Zweden - appelen f 2634, Framt oos-< appelen f 2630, Gamerensch zuur f 14 22, Calville f 2634, Evazoet f 1216,1 Cox Pomona f 4052, idem eerste soort f 1622, Bismarck f 1420, Zonzoet f 16 20, Floningzoet f 1620, Charlemonsky f 2236, Notarisappelen f 2026, Lemoen- elappen f 3036, Roodjes f 2822, Hazel-1 noten f 3038, alles per 100 K.G. Beurrél Lebrun f 1828, Bonne Louise d'Avranches: f 4462, Beurré Clairgeau f 3854, Sou-, venir de Congres f 4456, Callebas de Tir lemont f 4258, Durandeauf f 2842, Her< togin Elza f 2842, Nouveau Pateau f 30— 36, Jodenperen f 1824, Triumpf de Vienne f 4864, Beurré d'Amalis f 4672, Bettfré de Merede f 3248, Beurré Hardi f 4264,, Signeur d'Esperen f 4866, Wi liams Du- chesse f 3860, alles per 100 K.G. Druiven Frankenthalers f 0.700.84, Alicanten f 0.70- 0.76 per K.G., Bloemkool f 6.9015.60,: Komkommers f 4.90—9.80, Peen f 4.40—; 5.40, Andijvie f 2.303.90 per. 100 stuks.I Tomaten f 4—12, Snijboonen f 28—30, Princesseboonen f 2046, Dubb. boonen f 1622, Nw. Aardappelen f 3.505.50,) Drielingen f 2.903.80, Nw. Hil egommar- Aardappelen f 9.5011.50, Drielingen f 5. 7.20 per 100 K.G. Bloemen. Chrysanthe-: mums f 1320, Rozen f 48, Calla's f 23 29, Am. Anjers f 4—12, Dahlia's f 1.50 4, Snijgroen f 35.50, Eiketakken f 23.50 per 100 stuks. GRONINGEN, 16 Oct. Granen. De laag-) ste en hoogste prijzen waren als volgt - - - 9 Oct. 8.00—10.00: 8.00—10.10 6.50— 8.75 7.00-9.12% 8.00— 9.75 7.50— 9.10 7.00— 8.60 7.60—8.50 6.00— 8.75 19.00—24.00 14.00—21.501 14.00—19.50) Roode tarwe f Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Chevalierg. Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwt. Gr. erwten Koolzaad Karwijzaad G. mosterdz. 14.00—19.50: 60.00-108.00 13.00—28.00-' 25.00—45.00 thans voor 16 Oct. 8.00—10.00 8.00—10.10 7.50— 8.75 7.00-9.12% 8.00— 9.75 7.50— 9.10 7.50— 8.85 7.00— 8.75 6.50— 8.75 15.00—27.00 14.00—21.50 14.00—20.00 60.00-120.00 13.00—28.00 Blauw maanz.,, 25.0050.00 De korting en bijbetaling tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boek-) weit, kanariezaad, inalndsche gerst, alle) haversoorten 10 c. per K.G. HULST, 15 Oct. Granen. De aanvoert was gering. Tarwe f 11.50; rogge_ f 9.5Q 5 gerst f 9.50 erwten f 23. PURMEREND, 16 Oct. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabrieks-, f 49, met rijksmerk f 50;) 43 stapels boeren- f 49, met rijksmerk f 53 3 stapels Goudsche-, met rijksmerk f 57. i Boter. Aanvoer 658 K.G., f 2,452.55? per K.G. j Vee. Aanvoer 670 runderen, w.o, 485 vette) koeien, f 1—1.25 per K.G.gelde koeieri f 175375 melkkoeien f 230400 54 vette kalveren, f 1.401.60 per K.G. 147 nuch-j tere kalveren, f 20—40 18 stieren, f 1—1.1 (j per K.G. 5 paarden, f 150—250 475 vett' varkens, f 0.76—0.82, zouters f 0.72—8^ per K.G. 79 magere varkens, f 2040 289 biggen, f 1624 1140 schapen, f 30— 52 lammeren f 2538 79 bokken, 213 ganzen, f 79 Vette koeien door ruimen aanvoer lager in prijs, melk- en geldekoeien prijshoudend, schepen lager. Eieren. Kippen- f 1113. Fruit. 100 zak appelen, f 34 150 zak peren, f 46 per zak. ROERMOND, 15 Oct. Eieren. Aanvoef 275.000 stuks. Hoogste prijs f 13, middel- f 12.20, laagste f 11.80 SNEEK, 16 Oct. Vee. Ter markt waren 673 melk- en kalf koeien f 200480 70 vette koeien f 210460 stieren f 14 vette kalveren f 3585 882 gras kalveren f 55 135 68 nuchtere kalveren i' 1622 pinken f 440 schapen f 3652 168 lammeren f 3437 899 varkens f 60 140 213 biggen f 1321. Men betaalde voor vette runderen 5057% ct., dito kalveren 5565 c., dito varkens"36—39 c., zouters 3538% c., Londensche varkens 3537 o De handel in melk- en kalvekoeien wat stadig in vette koeien minder vette kal veren duurhandel in grasklvercn en varkens kalmer nuchtere kalveren en biggen prijshoudend wolvee beter. VENLO, 15 Oct. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aanvoer 70.000 stuks. Prijzen Kip pen- f 10.9011.90, eenden- f 11.60, gan- zen- .f 12—15J0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6