GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. TWEEDE KAMER. N.V,„QE TIJQGEFTF' BINNENLANDSS» M8EÜWS Centrale Baad van de Hanze in het Bisdom Haarlem Dinsdag 16 October 1923 VERGADERING VAN DINSDAG 16 OCTOBER 1 UUR N.M. INTERPELLATIE-BOON. .jn den heer Boon wordt toegestaan vra gen te richten aan de Ministers van Water staat en van Financiën omtrent de werking van den Postcheque - en Girodienst en de stopzetting van dat bedrijf. De interpellatie zal plaats hebben na de behandeling der Vlootwet. DE VLOOTWET. Aan de orde is het wetsontwerp tot vast stelling van de sterkte en samenstelling der zeemacht en aanleg van steunpunten en versterkingen in Nederlandsch-Indië (vloot wet 1922). De heer VAN DER VOORT VAN ZIJP (A.-R.) brengt verslag uit over de ingeko men adressen, w.o. dat van personen te Katwijk, die hun handteekening als niet ge zet wenschén beschouwd te zien. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.) zegt, dat dit adres een gevolg is van een bevel van Financiën aan een ambtenaar, om met het verzamelen van handteekeningen op te hou den. Bij hoofdstuk VII B zal spr. hier nader op terugkomen. Zuivere koffie is dit alles niet. De heer KETELAAR (V.D.) Deed die vnbtenaar dat in zijn diensttijd? De heer TROELSTRA (S.D.A.P.) zegt, dat dit moet worden afgewacht. Hij ziet er voor het oogenblik alleen een aanval op dien ambtenaar in. Meer kan hij er thans niet van ^eggen. v De heer HUGENHOLTZ (S.D.A.P.) opeht de discussies over het ontwerp Vloot wet 1922. Hij herinnert aan de vele protesten en meetings tegen de Vlootwet, o.a. aan die van de R.-K. Kiesvereeniging in den Haag; op dit alles is de kroon gezet door het peti tionnement dat hedenmiddag is aangeboden. Wanneer er meer tijd ware geweest zouden C rog veel meer handteekeningen zijn ver zameld. Bij zeer velen heeft het financieele bezwaar overwogen. Deze bezwaren zijn al bespro ken en die laat spr. dus rusten. Velen hebben echter principieele bezwa ren en deze wil spr. schetsen. De theorie dat bewapening een verzekeringspremie voor vrede was, is finaal mislukt. Ondanks die thorie en grootendeels door die theorie is de oorlog ontstaan en onder de afgrijselijkste omstandigheden is die oorlog gevoerd. Nu die oorlog is uitgeraasd verkeert de wereld in hopelooze ontwrichting en geestelijke verwildering. Dat heeft duizenden en dui zenden gebracht tot de gedachte der ont- \apening. Het is een groote teleurstelling geweest dat de Regeering niet meer in die richting heeft willen gaan. De voorstellen v^n onze Regeering hebben wrevel gewekt bij andere naties, Jmaar gelukkig heeft Washington re sultaten opgeleverd. De vier groote mogend heden hebben plechtige beloften afgelegd, pok ten aanzien van ons. Zij hebben een neutrale zóne geschapen. Nu verbaast het dat onze Regeering met een plan als dit is gekomen. Volgens onzen minister van Bui- tenlandsche Zaken ontsloegen de beloften van Washington ons niet van de verplich ting om voor ons zelf te zorgen. Die ver plichting is ons niet opgelegd en het zou dwaasheid zijn dat zij ons zou worden op gelegd. Hangende is thans de Volkenbond-ver gadering die zal trachten de Washington- sche besluiten algemeen te doen maken hangende is ook een twee conferentie van Washington, die beperking zal overwegen Van het aantal duikbooten. Het ware dus gewenscht geweest dat men 1at alles nog eens had afgewacht. Thans komt spr. tot het onderwerp zelf. Van een verdediging van Indië tegen een rechtstreekschen aanval kan geen sprake gijn onze vloot zal alleen een neutraliteits- vloot zijn, die vooral preventief zal werken. Men tracht thans het midden te zoeken tus- schen hetgeen noodig heet te zijn en hetgeen we betalen kunnen. Dat is een halfslachtig standpunt, geheel anders dan dat van de Staatscommissie van 1923, waarvan de heeren Heemskerk, Colijn en de Graaf lid waren. Die commissie wenschte een volledige ver dediging van Indië door middel van een artillerie-vloot. Sinds is de toestand zeer veranderd en men heeft nagegaan wat er gebouwd moest worden om op het bestaande materiaal te volmaken en aan zijn taak te doen vervullen. De interdepartementale com missie sprak niet meer van een massale ver dediging van Indië, het doel werd meer aan gepast bij de middelen. Men zou de vijand tracb/en te verkennen en zijn komst in de Indische wateren tegen te houden of althans zoo lang mogelijk te vertragen. Ook dit standpunt is verlaten de verdediging bepaalt zich nu tot hand having der neutraliteit, de verheven taak van vogelverschrikker. Het is een pruts-vlootje, dat in de ontzaglijke wateren niet is terug te vinden. Het is een probeeren om de vijan delijke schepen tot zinken te brengen^ het is een probeeren om die schepen even tegen te houden, maar ieder weet dat er niets mee uit te richten is. Indien er oorlog komt in de Stille Zuid zee dan is die óf tegen Japan öf tusschen Amerika en Engeland. In het eerste geval Zal het Japan's levensbelang zijn de handels wegen langs onze kolonie vrij te houden. Het zal dus niet trachten Ned.-Indië te bezetten en Nederland tegen zich op te zet ten, omdat Indië dan in het brandpunt van den oorlog zou komen, wat niet in het be lang is van Japan. Wanneer wij Mootbasis- gaan aanleggen dan lokken wij uit dat anderen zich bij ons vestigen. In het tweede geval oorlog tusschen Engeland en Amerika zal het een petro- leum-oorlog zijn. Amerika is uiterst be dacht voor zijn petroleum-voorziening en bij een oorlog zal Indië de inzet zijn. Specu latie op de preventieve werking van onze vloot is daarbij een dwaasheid. Opsommende wat Nederland heden ten dage in Indië heeft, betoogt spr. dat dit alles voor de handhaving der neutraliteit voldoende is. De Regeering vraagt thans de helft van een minimum-vloot aan, te weten 2 krui sers, 12 torpedojagers en 16 duikbooten. Dit vlootje wordt nog gesplitst voor verken ning en voor eigenlijken dienst. Wat is nu de waarde van dit vlootje De Regeering loopt over die vraag heen en het is juist van belang dat die vraag duidelijk wordt behandeld. Van een goede verkenning kan al geen sprake zijn gezien het enorme oppervlak dat te verkennen is. Alleen voor éen goede en volledige verkenning was aj een groote vloot noodig. Feitelijk blijven er drie torpedojagers en drie duikbooten over voor de verkenning, aldus becijfert spr. Het ligt voÓr de hand dat daarvan niets te te verwachten is. Dat is dan het alleruiterste minimum dat de Regeering wil. Ten slotte blijft nog de netelige vraag of het gekozen type van schepen wel het beste is. Het is een netelige technische kwestie, waarover heel wat geschreven is. De deskun digen zijn het niet eens en spr. meent dat wat wordt ingebracht tegen het kleine materiaal, van veel gewicht is. Een vlootje van duik booten beteekent niets als het geen steun heeft in grootere schepen. Aan de hand van zeer vele geschriften zet spr. nogmaals uiteen wat de bezwaren zijn van een duikbooten-vloot. Hij wijst er op dat geen enkele ervanng is opgedaan met duik booten in de tropische streken. Wel zijn er eens duikbooten geweest, maar het ging dan niet full speed en de uitwerking der tempe ratuur bij langdurigen dienst is niet bekend. De deskundigen verwachten een zeer demo- raliseerende werking van die omstandighe den. De Kamer is ondeskundig en het moeilijke van het geval is dat de deskundigen het nooit met elkaar eens zijn. Dus voer de Kamer maar steeds op het kompas der officieele des kundigen. Sinds den oorlog zijn de deskun digen van meening veranderd en van artille rie-vloot-aanbidders zijn velen duikbooten vereerders geworden. Daaruit blijkt echter dat die deskundigen er vroeger niet veel kijk op hadden. Hun past dus wel eenige beschei denheid die spr. echter niet bij de propagan disten als den heer van Hengel aantreft. Door de overdrijving hebben de heeren zich ep hun zaak geschaad, Ook thans overdrijven de heeren weer zeer hopeloos heet vervol gens hen een landingspoging op Java als ten minste de Vlootwet is uitgevoerd. Spr. vreest dat hopeloos is de venbeeldingskracht van deze propagandisten. Over deze overdrijving is spr. niet ver baasd gezien de wijze waarop de vereeniging Onze Vloot propaganda voerde. Anonym voerde deze vereeniging propaganda en niemand wist dat eigenlijk die vereeniging zat achter de overal geplaatste artikelen. Deze geheime propaganda werd bètaald door grootkapitalisten en zoo werd ons land ver giftigd. Over de vlootbasis is ook al geen een stemmigheid gekregen. Riouw heet over bodig sedert Engeland Singaporë is gaan versterken. Staan wij aan den kant van Engeland, dan is Riouw niet noodig staan wij daar tegenover dan is de basis te zwak en verdwijnt deze aanstonds. Tandjok Priok zal niet verdedigd kunnen worden, omdat dit fort niet verplaatsbaar is. Op de versterking van straat-Soenda con- centreeren de meesten zich, maar volgens anderen,is dit niet mogelijk als men de opper macht ter zee niet heeft. Voor een vloot die geen vloot is, is een vlootbasis een dwaasheid. Heeft men een versterkte basis, dan moet men een flinke vloot hebben. Het vlootwetplan tracht tus schen deze moeilijkheden heen te dwarrelen. De Regeering wil nu een vaste lijn volgen. Geregeld heeft de Regeering voorgebouwd en waarom is dan deze Vlootwet noodig? Voor de vloot zelf is het niet gewenscht dat een vast type voor langen tijs is aangeno men. Spr. wijst op ons vestingsysteem, waaraan wij nooit iets hebben gehad en dat volgens van Tuinen wel kan instorten. Te onzaliger ure heeft men zich door het Ves tingfonds laten vastleggen aan een groot en duur plan, dat nu waardeloos is gebleken. Voor een klein land met geringe middelen is het een dwaasheid zich voor lange jaren aan groote plannen vast te leggen. Het is zelfs de vraag of een volgende oorlog niet enkel in de lucht zal gevoerd worden en enkel met stikgassen. Onze regeering legt zich vast aan een strijdmethode, die nu al waardeloos is. Het Nederlandsche volk wenscht deze vlootwet niet. Hoe denkt het Indische volk er over? Het heeft er zich nog niet over uitgesproken. De behandeling der Vlootwet is indertijd geschorst, omdat de Minister van Buiten- landsche Zaken naar Genève moest. Al thans die reden is genoemd en geen andere. Vóór de Vlootwet een stap verder kwam hadden de verkiezingen plaats. Spr. legt geen verband tusschen de verkiezingen en het uit stel. (Gelach). Bij die verkiezingen is over de Vlootwet niet gesproken, omdat men die als begraven beschouwde. De heer Colijn heeft zich in die dagen ook nooit als verdediger van die wet opgeworpen, evenmin als de leiders der andere fracties ter rechterzijde. Zij allen hebben zich tegenover hét Nederlandsche volk gedragen alsof de Vlootwet in het ver geetboek was geraakt. Minister Ruys houdt nog altijd vol dat de Vlootwet niet is uitgesteld om den finan- cieelen toestand, hoewel hij zelf erkent dat dit zóó is nl. in de memorie van toelichting. Thans hebben wij vernomen dat de Vlootwet de lasten voor Nederland verlichtZonder ling wds de opdracht aan een commissie-Pa- tijn omtrent het teinpo van uitvoering der Vlootwet. Die opdracht was zóó onduidelijk dat de commissie ze zelf niet begreep. Ze vroeg den Minister van Marine om in lichtingen en voelde zich bevredigd. Spr. heeft den zin van de opdracht nooit begrepen en spr. vreest dat de heer Patijn het juiste ook nooit heeft gesnapt. Want later werd de commissie verweten dat zij buiten het raam van haar opdracht was getreden. (Ge lach). Een gevaarlijk werk voor menschen in een hooge positie. (Gelach). De commis sie kwam tot de conclusie het moet maar het kan niet t Zij vonden dus stellig, niet dat üe Vlootwet voor Nederland een voordeeltje was. (Gelach). Er zijn twee Colijns de één is de ernstige financier, al is hij er wat ruw op gaan inhak ken de tweede is de man die totaal gedemo raliseerd is door het militairisme. De voorstelling, die de Minister Vrijdag gaf, wijkt weer af van vroegere voorstellingen. Wij zitten voor goed aan de plannen vast tot 1959 toe. De Minister rekent niet met af schrijvingen na 12 annuïteiten zijn we er niet af, maar wij moeten blijven voortgaan met betalen. Colijn II sluit voor dat alles de oogen en zegt wie dan leeft, wie dan zorgt. De man, die Indië lief moest hebben, spreekt over Indië op een wijze, die spr. afkeurt. Na zes jaar is het uiterste minimum gereed, maar het heeft geen waarde, als men niet consequent doorgaat. En daarbij is geen reke ning te houden met het onderhoud. Gevraagd is naar publicatie van het advies van den Gouverneur-Generaal. Er is een conflict als toen tusschen den G.-G. en den commandant van de vloot in Indjë, omdat de G.-G. tegen de invoering van de Vlootwet had geadviseerd. De Regeering vertelt slechts de helft van de waarheid de Raad van Indië heeft ook geadviseerd niet uit te voeren, pre cies als de directeur van financiën. Het ontwerp Vlootwet is een militair wangedrocht. Wat zou men zonder deze wet doen en waarvoor is deze wet noodig Deze wet vormt een fonds, een financieele operatie Maar spr. acht dat boerenbedrog, omdat het fonds geen eigen inkomsten heeft en een voudig een samenvoeging van marine- begrootingsposten is. De Regeering wil zich zelf boeien aanleggen om de marine vertrou wen te geven in het Kabinet, Dat acht spr. geen manier van doen. Vervolgens wijdt spr. zijn aandacht aan de taak van de vloot voor Indië. Wanneer Japan het er op gezet heeft Indië te veroveren, dan kunnen wij met ons vlootje niets uit richten. In dit' verband behandelt hij de brochure van Prof. Struycken, die betoogt dat er een verplichting bestaat voor ons land om voor zijn verdediging te zorgen. Spr. ontkent, dat eenig land het recht kan hebben van een ander land te eischen dat het zich zal verdedigen. Als wij die theorie van de verplichting aanvaarden, dan geven wij onze zelfstandig heid al prijs vóór ze nog in gevaar is. Als de Minister iets wilde bereiken, dan moest hij zijn kracht zoeken in de vliegtuigen. Het gaat niet om marine of geen marine, maar om een systeem. Colijn zou vechten, doch niet langer dan een kwartier, en dan ligt alles op den bodem der zee. Het be lang, dat voor de betrokken mogendheden geldt bij het behoud van onze Kolonie, geeft ten slotte bij allen den doorslag en de be- teekenis van ons vlootje is daarbij nihil. Beveiliging ziet spr. indit ontwerp allerminst. Zelfbedrog is het eenige wat spr. er in ziet. Spr. wijdt ten slotte eenige politieke be schouwingen* aan het ontwerp. Allerlei groe pen te samen vormen een meerderheid tegen dit onderwerp en spr. betreurt het, dat geen referendum bestaat. Nu is een wet als deze een soort compromis en daarop moet een correctief bestaan en dat kan alleen een re ferendum zijn. Als dit ontwerp verworpen wordt, is een Kamerontbinding niet noodig. Men zegt, dat het hier gaat tusschen Ruys en Troelstra. Spr. meent dat de oppositie, die op dit oogenblik de regeering zou willen overnemen, stapelgek zou moeten zijn. De regeering kan haar taak slechts ver richten met medewerking van hetgeheele volk en zij verwaarloost die medewerking en zij heeft het volk tegen zich in het harnas gejaagd. Een crisis zou wellicht de atmosfeer zuiveren en dit Kabinet heeft al eens cris sissen doorgemaakt waaruit het hersteld is te voorschijn gekomen. (Gelach). Verschil lende ministers zouden er zich beter door gevcelen. Als het voorstel wordt aangenomen, dan zal de verhouding tusschen volk en regeering zeer slecht zijn geworden, en het parlementaire stelsel zou een knak hebben ge kregen. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag één uur. Heden heeft te Leiden de 36ste vergade ring van de Haarlemsche Hanze, tevens de 16de jaarvergadering plaats gehad. Nadat te negen uur een H. Mis voor het welzijn der leden was opgedragen, vereenig- de zich de afgevaardigden in den foyer van de stadsgehoorzaal, waar de bondsvoorzit ter, de heer C, J. G. Struycken de volgende openingsrede hield: ZeerEerw. en WelEerwaarde Heeren, M. H. Niemand onzer had op de laatste Centrale Raadsvergadering kunnen denken, dat wij deze Centrale Raadsvergadering in zulke zeer bijzondere omstandigheden zouden moeten houden. Er hebben zich nadien gebeurtenissen voorgddaan, die met onzen Bond zoo in nauw verband staan, dat ik bij het begin dezer vergadering Uwe attentie daarvoor moet vragen. 't Eerste, waarop ik Uwe aandacht wil vesligen, is de teruggang van het ledental: wij leliën thans nog slechts nauwelijks 8000 leaen. Zeker, dit verschijnsel doet zich ook voor bij andere stands- en vakorganisatiën en juist in dezen tijd, waarin de malaise zich zoo sterk d'oet gevoelen, zien wij, dat waar ieder R. K. Middenstander zich hecht aan zijne organisatie moest binden, dat menig een de organisatie den rug toekeert en loo- pen gaat. Dit is alleen te verklaren door het egoïsme, waarmede de wereld is bezield. Men gaat heen, omdat men er materieel beter op dénkt te worden dóór de luttele contributie uit te schakelen en vergeet, dat niet alleen de zedelijk-godsdienstige, maar ook de stoffelijke belangen alleen door sterke organisatie zijn gediend. Het is al reeds honderdmaal gezegd, dat de eenling niets vermag, doch dat alleen eene krachtige organisatie den stand, waar in men leeft en werkt, omhoog kan bren gen. Alleen in een sterke vereeniging ligt onze kracht en zullen wij hierdoor onze vijanden kunnen bestrijden. Paus en Bisschoppen manen ons lid der R. K. organisatie te zijn en hieraan een werkzaam aandeel te nemen. Het zal dus Uwe en onze taak zijn, alles in 't werk te stellen, om het ledental weer hooger op te voeren. De tijden zijn slecht, de ondernemingslust is verslapt, de werkloosheid vermeerdert, waardoor de noodlottige gevolgen zich steeds meer doen gevoelen; het is in één woord een malaise, die 't tegenwoordig menschdom nog niet heeft meegemaakt. Toch onder het oog van dit alles verslappe men niet. Hoe slecht 't ook op 't oogenblik moge zijn, er komt ook weer een andere tijd, een tijd, waarin wij den toestand weder geheel anders zullen zien dan nu. Laten wij niet vergeten, dat achter de wolken de zon toch schijnt en als die wolken zijn verdwenen, onze maatschappij ook een ander aanzien krijgen zal. Dat 't nog zoo lang duurt, ligt voor een groot deel aan de Ruhrbezetting met al de gevolgen van dien; laten wij hopen, dat, waar nu Duitschland zich bereid verklaard heeft den passieven tegenstand op te heffen zoo langzaam aan een betere toestand zal geboren worden. Gelukkig moge 't genoemd worden, dat ons kleine Holland buiten den oorlog is ge bleven, anders was de toestand nog critie- ker. Een warme en ware hulde zij hier ge bracht aan H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin, die met zooveel wijsheid ons land voor dezen gruwel heeft behoed en voor al datgene wat Zij in haar 25-jarig bestuur voor het welzijn van ons land heeft ge wrocht. Moge 't Haar gegeven zijn, nog vele jaren voor ons dierbaar Vaderland gespaard te blijven. De tweede zaak, Waarop ik U wilde wij zen, is onze Hanzebank, Gij weet allen, dat de Hanzebanken in den Bosch en Utrecht de betalingen hebben gestaakt en surseance van betaling hebben gevraagd. Deze omstandigheid, 't was te voorzien, heeft niet nagelaten op onze Bank haar te rugslag te geven. Het zou natuurlijk niet zoo erg geweest zijn, wanneer onze Bank een anderen naam had gedragen, waardoor veel misverstand en verkeerde beoordeeling zou ziin voor komen. Maar het was nu eenmaal niet anders. Wij droegen denzelfden naam, daaraan was niets te veranderen. Er was bij onze Bank niets bijzonders aan de hand, alles was in orde, toen op eens de slag bij de andere Hanzebanken viel. Zooals ik zei, was er bij ons ook terug slag, doch de Bank heeft tot heden aan alle rechtmatige verplichtingen voldaan. Het Hoofdbestuur had den terugslag ver wacht, vandaar dat het Hoofdbestuur on middellijk besloot om al de voorzitters van de afdeelingen te Haarlem bijeen te roepen, om hun den stand van zaken uitéén te zet ten en over den toestand te beraadslagen. Het moge tot hun eer gezegd worden, dat allen zich als één man om het Hoofdbestuur geschaard hebben, en beloofden, alles in 't werk te stellen om de onrust, die dóór den toestand der andere Hanzebanken gewekt mocht worden, in te dammen. Die medewerking van de voorzitters en plaatselijke Afdeelingsbesturen heeft goed gewerkt in die dagen. Namens het Hoofdbestuur breng ik een woord van groote lof en warme hulde voor hun medevoelen, al heeft dan ook die.mede werking niet kunnen verhoeden, dat toch nog belangrijke bedragen zijn teruggevraagd geworden. Eigenlijk behoef ik toch, U. M. H., niet uite-en te zetten en te vragen of er een R. K. Middenstandsbank voor ons Bisdom ge wenscht en noodig is. Wie dit niet zou begrijpen, zou de kort zichtigheid zelve zijn, Hoevelen van onzen Middenstand en hoe- velen onder U zijn er niet, die door onze Hanzebank van bedrijfscrediet zijn voor zien. Nu is 't toch zoo gemakkelijk te begrijpen, wanneer de Bank zou wegvallen, dat al die Middenstanders gedupeerd zouden worden. Zij zouden hun crediet missen, dat zij niet zoo gemakkelijk bij andere instellingen zou den kunnen onderbrengen en zij zouden in hunne zaken hiervan de nadeelige gevolgen ondervinden. Het is dus noodig, dat er een R. K. Mid denstandsbank bestaat en dat die zoo goed mogelijk functioneert. Wanneer gij, M. H., dit evenals het Hoofd bestuur zóó inziet, dan kan 't niet anders, of Gij allen zult met ons medwerken, dat onze Bank voor onzen Roomschen Midden standsbond in ons Bisdom behouden blijft. Het eenige, dat hiervoor noodig is, is ver trouwen. 1 Vertrouwen, vertrouwen en nog eens ver trouwen. De Bank heeft aan al hare gegronde ver plichtingen voldaan, zelfs in dezen crisis tijd. Nu is 't zaak van ons allen om zonder onderscheid haar krachtig te steunen en het vertrouwen in onze eigen Bank bij ons zei ven en bij anderen steeds te versterken. Geen Bank kan zonder vertrouwen bestaan. Er is veel terugbetaald en 't spreekt van zelf, dat alleen de terugbetaling komen kan van aflossingen en inkrimping van credie- ten. Hoe meer er dus teruggevraagd wordt, hoe meer dat credietnemers zullen moeten terugbetalen. Dat kan niet anders. U voelt welk een gevaar hier voor de cre dietnemers schuilt. Het liefste wil de Bank de credieten, die ordelijk verloopen, laten doorloopen, doch dan moeten ook degenen, die het geld bij de Bank hebben staan, dit zonder noodzaak niet terugnemen en geregeld met de Bank blijven doorwerken. Als voormannen van den R. K, Midden stand hebt gij den duren plicht, om waar gij kunt, het vertrouwen in de Bank te be vestigen. Het spreekt van zelf, dat ik verder op détails van de Bank nu niet kan ingaan, vandaar het Hoofdbestuur besloot, om als extra-punt op de agenda te plaatsen de be spreking van de Hanzebank. Bij deze bespreking kunt U met alle mo gelijke vragen komen; hoe meer vragen hoe liever, opdat allen een duidelijk beeld krij gen van de situatie van de Bank. Ik twijfel dan niet of allen'zullen tevreden huiswaarts keeren en nog meer dan tot nu toe, propa gandist voor de Bank zijn, want vergeet 't niet, wanneer de Hanzebank ons ontvalt, dan lijdt de Roomsche Middenstand in ons Bisdom een onberekenbare schade, vooral de credietnemers, een schade, die niet meer is te herstellen en al het werk dat geduren de 15 jaar zoo met energie en veel arbeid is tot stand gekomen, zou met één slag ver nietigd zijn en daarvoor M. H. hebben wij te zamen toch niet al die jaren gewerkt. Laten wij dus ons verstand gebruiken, het hoofd koel houden en alles doen, het geen in ons vermogen is om onze Hanze bank in de toekomst het vertrouwen te doen behouden, dat deze steeds in 't verleden heeft genoten. Ik vertrouw op Uw aller medewerking. (Wordt vervolgd.) Trekking van 1090 nummer s ten overstaan van Notaris A. G. MuH Prijs van r 1500 18113 1000 14306 19478 19713 20053 400 4394 7298 7363 12170 14818 16259 200 2732 6556 7516 10377 14979 17823 00 3195 3862 6009 6488 6573 7495 7571 8185 8756 1L636 14839 1497U 15128 16098 16413 17007 17122 1781? US57 18008 Prijzen 28 3436 4486 40 77 4604 49 3524 66 67 66 4713 85 3619 24 164 64 78 3741 258 3814 66 93 25 49 63 94 483 3920 4806 1072 4016 24 61 71 4982 95 1194 45 1228 4100 46 6 2377 30 2427 4205 5074 2579 80 5148 2688 97 5230 2856 4356 61 89 95 63 3053 4406 73 3350 20 5414 2422 49 57 35 53 92 van 9 U 5494 9386 97 9816 5368 10504 6134 81 68 10600 6250 10704 58 30 6306 40 25 10899 6402 10955 92 67 6536 U0y5 6889 11180 71S2 11347 7695 11444 7887 83 8120 11540 825511621 8416 37 8725 45 8816 71 8912 11757 17 88 9063 11801 ieigen geidl 11824 13859 15685 18213 11969 70 15976 19067 12002 13917 16030 19181 9 68 16323 19277 12116 14098 54 19313 12245 14157 83 23 93 66 16870 60 12518 14253 83 19446 12617 14713 16992 19503 12755 57 17112 19652 Ü9 14846 17201 68 12891 92 17331 19704 12967 94 17743 ly800 13324 99 72 20041 38 14927 89 20359 13444 35 17822 20503 59 88 206L5 6918111 86 18 13571 13638 13733 54 92 93 98 13804 15017 515199 31 15575 30 38 52 72 84 KiMDERELLENDE IN SOVJET-RUSLAND. Onderstaand tafereeltje van een zitting eener kinderrechtbank is door hef „Hdsbl." ontleend aan de „Iswestia", het bekende Russische Bolsjewistische dagblad. De deur gaat open en een klein meisje, vergezeld van een politie-agent, treedt de kamer binnen. Zij begeven zich naar de ta fel, waarachter de rechters en de vrouwe lijke jury zitten. De politie-agent verklaart, op het meisje wijzend: ,,Voor ongeoorloofden handel." Het meisje maakt een buiging voor de rechters. Zij is zindelijk, doch armoedig gekleed. Het schijnt, dat zij eigenlijk niet goed begrijpt, waarom zij voor den rechter moet verschijnen. „Gisteren aangehouden; bij hei hoofdpost kantoor", rapporteert de politie-agent. Een der vrouwelijke juryleden vraagt: „Waarmee hebt u gevent?" „Met appelen." „Doet u het reeds lang?" „Neen, vroeger ben ik op school geweest." „Wat heeft u er toe gebracht te gaan ven ten?" Hel meisje -vertelt een gewone géscnie- denis: moeder moei uit werken gaan, de kinderen blijven zonder toezicht thuis, de verdiensten zijn ontoereikend, zij wonen in een kelderkamer, er is gebrek aan brood, daarom is zij gaan venten. Zij is echter 15 jaar oud en de wet verbiedt het venten aan kinderen,'«beneden de 16 jaar. Dc rechtbank neemt den noodtoestand, waarin het gezin verkeert, in aanmerking en 't meisje wordt vrijgesproken, ,,U kunt gaan," zegt de rechter. Na haar vertrek worden andere kinderen binnengeleid. Ook deze hebben op straat ge vent. Opnieuw wordt voor de rechters een tafereel van nood, honger en ellende ont sluierd, „Waarom brengen ze toch die kinderen hier?" zegt een rechter. „Er is in de verbe terhuizen en kinderasyls geen plaats zelfs voor de kleine misdadigers; beruchte recidi visten moeten vrijgesproken worden en de politie brengt de ventertjes hier. De be schikbare plaatsen in de kinderasyls worden verminderd. Ik heb zooeven bericht ont vangen, dat kinderen, wier opneming in een asyl wij gisteren hebben bevolen, nog steeds op het politiebureau vertoeven. Alle be staande inrichtingen weigerden ze op te ne men, daar nergens plaats is. Het grootste kinderhuis, waar nog kort geleden 1200 1300 kinderen werden verpleegd, moest dit aantal met meer dan de helft verminderen." Opnieuw worden twee kinderen binnen geleid, twee jongens. Een dame heeft bij het verlaten van het station bemerkt, dat twee jongens haar sjaal hebben gestolen. Zij weet niet of het deze jongens waren, maar de sjaal, die zij bij hun aanhouding wilden vcr- koopen, is wel de hare. Een der aangehouden boefjes heeft een hemd en een broek van ruw linnen aan. Door de ontelbare gaten is zijn geelachtige huid zichtbaar. „Uit welke stad ben ie?" „Uit Brjansk." „Hoe ben je in Moskou gekomen7" „Zoo met den trein." „Wat voer je hier uit?" „Niets." Een lang verhoor is overbodig. Men hoeft geen kinderpsycholoog te zijn om te zien, dat wij hier met twee toekomstige misdadigers te doen hebben. Dat is trouwens reeds aan hun houding en manier van spre ken duidelijk zichtbaar. Maarer is geen plaats in de verbeterhuizen en de rechter zegt: „U kunt gaan." Er komt een bescheiden intelligent meisje van een jaar of elf binnen; zij is gekleed in een versleten jurk van zeildoek en heeft platgetrapte sandalen aan dc voeten. Zij is een dochter van een tooneelspeelster. De moeder is tubereuloos, ligt ergens in Ba- toeiu. Het kind is naar Moskou gebracht om in eeu asyl voor kinderen een onderkomen te zoeken. Met doet voor haar al het mo gelijke om haar te helpen, doch de resul taten zijn nihil. Het meisje heeft reeds in maanden geen ander voedsel gehad dan zwart brood; haar kleeren zijn versleten.... lederen dag behandelt deze commissie voor minderjarige 20 a 35 gevallen. Meestal zijn het kinderen, aangehouden wegens het venten op straat of kleine diefstallen, doch er komen ook ernstige gevallen voor, zelfs moord en verkrachting. Eenige dagen geleden werd een geval be handeld van een veertienjarig meisje, dat haar eigen moeder met een bijl had ver moord. In de ontvangkamer en de gangen verdrin gen zich troepen van kinderen. Velen komen hier vrijwillig en smeeken, dat men hen in een kinderasyl zal opnemen of in staat zal stellen naar de geboorteplaats terug te kee ren (het zijn meerendeels kinderen, die tij dens den hongersnood naar Moskou werden gebracht.) Het gebouw van de commissie is zelf een soort kinderasyl geworden. Overdag zitten de kinderen op de trottoirs voor het huis of op de trappen en 's avonds kruipen de ar me stumperds in de leege en verlaten gan gen en brengen in elkaar gehurkt den lan gen nacht door op den kouden steenen vloer. 'T IS MOGELIJK MAAR.... Een Finsch blad meldt, dat te Polosk, op de grens van Litauen, een mari van 168 jaren ouderdom is overleden. Hij was nog soldaat geweest, onder Catharina II en nam deel, onder de regeering van Alexander I, aan de veldslagen van Austerlitz, Friedland, de Borodina enz. Toen hij 93 jaar oud was, trouwde hij voor de derde maal en kreeg nog drie kin deren bij die vrouw, met dewelke hij zijn gouden bruiloft vierde. 't Is mogelijk, maar 't ziet er erg Ameri- kaansch uit. INBRAAK TE BRIELLE. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Brielle ingebroken in den winkel, waaraan mede een koffiehuis is verbonden, van de Coöp, melkinrichting „de Eersteling" al daar. Het geheele huis is doorzocht. Vermist wordt een bedrag van ongeveer f 50, dat uit de winkellade is ontvreemd. De daders kon den profiteeren van het feit, dat wegens eenige werkzaamheden aan het electriciteitsbedrijf, het geheele plaatsje in het donker was gezet. Het onderzoek der politie was tot nu toe ver- geefsch. BLIKSEM 'INGESLAGEN. Zondagmorgen omstreeks half twaalf sloeg te Oudendijk (N.H.) de.bliksem in de Ned. Herv. Kerk, waar juist onder leiding van mevr. Vorstman, de echtgenoote van den predikant, Zondagschool werd gehouden. Hoewel het gebouw op tal van plaatsen werd beschadigd kwamen er geen persoonlijke on gelukken voor. Dank zij mevr. Vorstman ver lieten de kinderen ordelijk het gebouw en kwamen met den schrik, zij het dan een he vige, vrij. Vooral veel ruiten zijn gesprongen. Men schat de schade op enkele honderden guldens. Van een onweersbui was geen sprake, het was de eerste en eenige slag. Op verscheidene plaatsen in het dorp zijn voorts, evenals in de kerk, de meters van het electrisch licht vernield. DE AMERIKAANSCHE KRUISER DE „PITTSBURGH". Zooals te verwachten viel, is Zondag het bezoek van de Rotterdammers aan de „Pitts burgh" bijzonder groot geweest. Er werd op sommige tijdstippen queue gemaakt. Velen schenen eerst nog een vergeefschen tocht naar de Parkkade gemaakt te hebben. De reden, dat het schip aan de Jacobskade ligt, is, dat het eer: te groote diepgang heeft om op de gewone 'i^plaats t - meren. Een gedeelte van de bemanning, die uit 878 koppen be staat, verlevendigde de Zondagsdrukte. Men kan bij de Vankees anders wel merken, dat hun land is drooggelegd. Eenigen hebben door het verleidelijke vocht bereids met de Rotterdamsche cachots kennis gemaakt. DOODELIJK ONGELUK. Te Schiedam had zekere v. d. W. het on geluk bij het verrichten van werkzaamheden aan de buitenzijde van een schip liggende aan de werf van den Nieuwen Waterweg te vallen. Een onmiddellijk ter hulp geroepen geneesheer gelastte overbrenging naar het Gem. Ziekenhuis, waar v. d. W. een paar uur later overleed. Hij laat een weduwe met 6 kinderen achter. DUITSCHE MEISJES. Uit Berlijn wordt aan de „Ct." gemeld, dat aan de grens bij Emmerik een zekere Cornelius Ritter, die eenige jonge meisjes over de grens wilde brengen, door de Hol- landsche douane is aangehouden en aan de Duitsche politie overgeleverd. De meisjes, die bij hem waren, werden naar Emmerik teruggebracht. Ritter zit in Emmerik in de gevangenis en heeft aan den rechter van instructie aldaar verklaard, dat hij tezamen met den Hollander van Gulpen sedert den zomer ongeveer 50 meisjes over de grens heeft gebracht. De Hollander, dien hij kort geleden eerst leerde kennen, had hem, naar hij vertelt, verzocht hem meisjes te zenden. Ritter vond in danslo kalen en derge lijke gelegenheden genoeg meisjes van 17'en 18 jaar en bracht die dan in café's met Van Gulpen in kennis. De Hollander wordt be schreven als een man van 30 jaren oud, mid- 4 2414 6 68 19 2571 20 2770 21 uö 35 2827 36 38 38 2972 61 77 75 90 77 96 81 3006 84 8 87 10 y.i 59 97 Dl 10U 86 ,26 322b 33 3b 35 3314 79 30 90 79 205 3450 8 5 7 22 74 38 35U 41 3616 45 28 52 33 5y 47 97 48 323 372b 36 30 77 37 Later atlosbaar. 4472 6479 9517 12218 14506 16039 18129 74 81 18 01 11 40 32 77 85 70 94 22 43 79 96 75 123UU 25 45 85 650y 9622 16 49 52 95 15 52 17 73 74 17 9732 66 89 16107 20 9833 91 98 17 25 9910 12418 14604 43 37 40 3b 14 53 38 44 79 53 68 12545 85 10)43 07 4503 25 62 82 90 4660 75 4737 38 22 32 65 86 75 16233 89 41 93 43 43 47 57 7tt V. 79 82 83 80 18242 84 60 65 82 84 87 3b 14705 16305 92 o 1118316 16 53 18 36 ip 18528 37 16405 41 48 18 y4 71 57 18609 87 58 ol yo 76 18738 92 16510 18829 93 16664 H 455 76 92 519 48 53 63 86 600 3803 33 ell 37 21 709 30 20 90 21 94 857 3912 66 18 90 30 914 34 9510202 83 98 40 89 78 6626 81 12635 83 5/ 10413 85 6713 34 8b 92 15 92 12713 4808 6812 1052a 41 34 24 al 49 53 20* 54 54 57 83 50 72 4914 6900 58 12815 23 9 9y 129»4 29 95 106U4 a3 36 96 j 1303/ 70 7223 19 98 14828 /318910 5026 3l 72 13168 43 16724 35 27 84 10729 132Ü2 u3 4019036 51ol 73o3 80 34 ba 57 42 5200 7609 9o 13341 98 16828 19 47 10821 134ÓO 14904 /7 32 09 38 82 o 95 52 71 78 13513 12 17073 65 7716 81 81 71 73 82 86 li 7803 97 90 93 8019 10912 13641 5415 32 13 38 18 88 23 8122 36 42 60 62 71 8207 81 18 15 82 17 17100 19 20 26 44 62 85 86 87 90 18 39 21 13712 22 45 iy 19116 44 19241 47 1932Ü 48 Jti 17 56 44 46 1003 40H 70 22 1118 24 49 28 63 38 1205 58 35 66 40 4108 51 27 5e 57 53 72 62 98 73 4213 1309 17 68 29 80 36 1425 37 32 41 46 46 49 77 53 83 62 84 73 92 1507 4308 28 16 1605 76 1791 77 1871 4402 88 90 5508 24 51 52 59 60 63 7811009 65 yi 23 13803 39 00 40 58 31 70 71 76 78 46 72 84 95 28 2y 87 31 17228 32 34 34 38 42 80 19536 43 17356 19616 54 79 19705 5617420 77 8a 51 90 92 68 19885 86 8301 5600 65 63 64 15000 79 19972 59/ 8457 11226 71 1506U 17579 20024 78 93 11429 13907 07 1760/ 20128 79 8555 11529 33 15133 25 oö 47 35 64 86 48 38 77 88 65 61 17717 20233 /5 66 40 93 «4 14042 15255 85 56 70 89 bi 93 96 98 o2 80 5843 97 11605 76 8606 44 5964 10 32 43 45 60 74 6002 64 69 88 82 90 11724 14124 6106 87?? 11820 22 2/ 27 33 61 40 5b 8831 94 70 47 )1911 6239 63 12 Vf 84 210/ 12 89 2215 2348 3 4 17 30 32 41 46 15309 61 31 63 93 72 15427 97 44 4214233 61 51 4415560 59 5715619 98 84 76 7 9023 12008 14336 15706 21 93 21 41 67 24 9135 12117 5415824 17925 39 96 29 98 36 44 30 14406 79 50 56 151596918014 67 17 16012 18 209Vu 64 71 32 18106 87 92 33 7 e8 80 97 8914 6300 81 1 92 57 20300 58 29 50 90 68 88 17804 69 94 8 20430 16 40 1? 68 21 2Q51C 44 40 48 49 54 57 58 82 70 20633 75 73 8120720 84 21 70 9/ 6404 9202 38 8 40 68 49 94 23 33 49 52 78 66 65 9419 12208 14502 34 12 Vorige lijst stond 200899C vervalt. 027530 iB.z: 9275s*. delmatige grootte, zeer elegant gekleed, met zwart haar en kneveltje, en spreekt slechts gebroken Duitsch. Van Gulpen deed het voor komen, alsof de meisjes in Holland goed be taalde betrekkingen konden krijgen, doch liet bij Ritter geen twijfel bestaan, dat zij in werkelijkheid waren bestemd voor minder eerbare doeleinden. De beide mannen geleidden de meisjes telkens tot aan de grens en Ritter kreeg voor elke levering eenige millioenen, in totaal ongeveer 40 millioen. Naar Van Gulpen wordt door de crimi- neele politie nofg gezocht. AANRIJDING MET DOODELIJK GR- VOLG. Men meldt uit Etten (N- B.) Zaterdagmiddag, toen de landbouwer 1 zich met paard en kar naar den akker t over de Bredasche Baan, werd hij door motor aangereden, zoodanig, dat hij e. schedelbreuk bekwam en na enkele oogenblik ken den geest gaf. Vermoedelijk heeft N. door den feilen wind, dier er stond,den motor rijder niet hooren komen.Door de marechaus see werd spoedig een onderzoek ingesteld. Naar we vernemen heeft de motorrijder, ze kere L., opzichter bij den watertoren geen schuld. INBRAAK TE VALKENSWAARD. Zondag is te Valkenswaard (N. B.) in braak met dieftal gepleegd ten huize van mevr. de wed. van Best. De dieven zijn door het opschuiven van een raam van de achter kamer binnengekomen, en vervolgens door het uitnemen van het slot van de deur in den winkel gedrongen. Ontvreemd werd c.a. 80 M. bukskinstoffen ter waarde van c.a. 150 gulden. Verder werd de cassa (inhoud c.a. f 30) geledigd, alsmede 3 damesportemonnaies met eenig geld en een missiebusje. Aan dut brandkast was niets gebeurd. Op het achten» plein zijn nog 3 pakken stof gevonden AANGEHOUDEN. Men meldt uit Middelburg aan het „Hbld." Zaterdagmiddag is de directeur van het bij kantoor van de Brusselsche bank door de po litie gearresteerd en aan de justitie voorgeleid. De aangehoudene is naar het Huis van Be waring overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8