w. Donderdag 18 October 1923 46st© Jaargang No. 14565 BERICHT. UIT DEN OMTREK. Een Limburgsche Heilige, ®mm- N.V. „ÖE TIJDGEEST" DIT NUMMER BESTAAT IliT 6 BLftDZIJDEH, EERSTE BLAD Om het Nederlandsche initiatief. VOORHOUT. LISSF. KROMMENIE. VELSEN ZANDVOORT. J. ,J. WEBER ZOON Opticiens - faAikaaien Koningstraat 10 jr Haarlem Waarom zoudt U nog langer dure MAATKLEEDING dragen indien er gemaakte Kleeddng bestaat te weten: ONZE IE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE HEERENKLEED1NO passend voor ieder figuur, en daar bij wat afwerking en kwalitc betreft gelijkstaand aan het best maatwerk. Bovendien is de coui onzer Engelsche Gemaakte Heere:: kleeding niet te overtreffen. Wij brengen de nieuwste modeller en dessins ULSTERS en PALETOT vanaf 32.50. Ratinee's vanaf /38 5i (Speciale aanbieding, Ratinee zijdi gevoerd le klas f 45.Gabardii Regenjassen vanaf 27.50. Colbei costuums, Demi-saisons vanaf /35.— PLEIN 35, to. Tempeliersstraiat Telefoon 1265. 's Zaterdags geopend tot 10 n. 'aav Woensdag 17 October 1923 HM ,7* va KROMMENIE. Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. 'Advertentiën 35 cents per rcfjel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekr: als ingezonden mededeeling, op di le Pagina 75 ct., op andere redac liepagina's 60 ct. per regel. Vraa. en aanbod-advertentiën 14 rege. 60 cent per plaatsing; elke rege meer 15 cent, bij vooruitbetaling Een rustig overwegen en overdenken van «pgedane ondervindingen en gewaarwordin gen deed mij grijpen naar de pen. Het heeft geen nut een beeld te schilde ren van de internationale positie. Dat deze buitengewoon droevig is, weet ieder. Trouwens onze invloedsfeer is hopeloos onvoldoende om daarop en daarin eenigen invloed uit te oefenen. De internationale leiders schijnen erger dan Oost-Indisch doof en stekeblind. Ware dat niet zoo; hun harten moesten breken bij den aanblik van zooveel naam loos geleden en onverdiende ellende. Al moge dan theoretisch vast staan, dat de volgelingen de meest ernstige consequen ties hebben te aanvaarden, verwekt door de gedragingen van hun zelf gekozen leiders. Heel ernstig is het feit, dat ook groote groepen Nederlanders getroffen worden door die internationale crisis. Ons Christelijk en Nedcrlandsch gevoel is in de laatste dagen diep geroerd geworden door het luisteren naar zooveel leed. Het schijnt mij immer meer toe, dat het Nederlandsche initiatief kwijnende is. Juist dit beklemmende gevoel is het, dat ons immer als een nachtmerrie achtervolgt en ons per slot deed besluiten tot het schrij ven van deze regelen. Het moet worden beschouwd als een noodkreet en aanmoediging te gelijk. Want voor ons is het een uitgemaakte zaak, dat ieder voor zich en alle te zamen moeten strijden om een plaats onder de zon. Want per slot van rekening zijn wij alle koude, akelige theorie ten spijt toch allen kin deren van Eenen Vader en tegelijk burgers van ons mooie Vaderland. Wij verstaan hef, wij begrijpen het, wij bil lijken het zelfs, indien in de kringen, levend buiten en boven den arbeidersstand soms harde oordcelen worden geveld. Maar desniettemin moeten zij er kennis van dragen en wij spreken uit een dagelijk- sche persoonlijke waarneming, dat er veel in dien stand op dit oogenblik onverdiend wordt geleden. Want op deze hoofden vooral vallen vele en zware slagen, welke pijnlijk treffen. Een dagelijksche omgang leerde ons dit in de laatste jaren. Wij hebben er honderdtallen ontmoet, met gebroken wilskracht en een doodende berusting. Alleen op de geldelijke of werkverschaf fing brengende hulpactie van de Overheid was hun oog nog gericht. Voor hen scheen de strijd in de gewone menschenmaatsch.rp- pij geen hoop en geen kans meer te bieden. Een woord, gesproken en gericht van het hart tot het hart deed een oogenblik die oude wilskracht in hunne oogen wederom opflikkeren, om straks, even later, weder om te worden gedoofd bij het aanhooren van den Nedetlandschen doodenmarsch, waarvan het refrein schijnt te zijn: malaise, crisis, be zuiniging, Overheidsbemoeiing enz. enz. Moet dat zoo steeds maar blijven door gaan? Bestaat bij ons het plan, het beste wat ons volk bezit zijn wilskracht te laten op drogen? Wij weigeren in een dusdanige mentali teit te gelooven bij een volk, welks voor vaderen elke strook grond ontworstelden aan de golven. Als wij toch eens konden besluiten een nieuw lied te leeren. waarvan het begin en einde zou luiden, dat wij er willen zijn en willen blijven. Een dusdanige stemming zou wederom bezieling en wilskracht geven aan degenen, die thans in vertwijfeling neder zitten en gelooven dat er bijna geen hoop meer is. Allicht zullen er zijn, die deze ontboeze mingen met een zekere schouderophaling doorlezen en den schrijver van het artikel indeelen bij de z.g. halfgare ziekelingen en zwakkelingen die met al hun socialerigheid vergeten, dat pas daar een maatschappelijke ordening mogelijk is, waar de lijn van het sociaal wenschelijke het economisch moge lijke snijdt. Dezulken zij gezegd, dat schrijver dezes walgt van alle publicatie, van elke actie, die uitgaat van demagogische tendenzen. Dat hij aanspraak maakt op den naam van man, die door ernstig werk het mogelijke en bereikbare wil benaderen. Dat hoe dcugelijk door hem de beschei denheid wordt bemind en vereerd hij ver meent, in zijn werk getuigenis te hebben ge geven van niet te behooren tot een cate gorie welke men gaarne wil indeelen bij de z.g. idealistische droomers, welke de we reld voor een doedelzak aanzien. Hij was niet blind en is niet blind voor de fouten door meerdere arbeiders en wat zich voor hen presenteert, gemaakt. Indien het moest en het verleden is er om zulks te bewijzen schroomde hij nim mer ook naar dien kant zijn pijlen te rich ten. Maar daarom ook, of daarom juist, heeft hij recht thans gehoord te worden. Ook al moeten er velen worden gestoord, die zoo gaarne over aangenamer dingen le zen. Want velen van onze Nederlandsche arbei ders verkeeren onverdiend in grooten nood en verduren bittere armoede. Bij een dusdanige positie stel ik de vraag en durf daarop ook een antwoord verlangen; moet dat aldus maar blijven doorgaan? Die vraag mag worden voorgelegd aan een ieder, die op den gang van zaken slechts eqnigen invloed kan uitoefenen. En indien het antwoord zou luiden en het kan niet anders worden gezegd dat wij allen met de tanden op elkander nog eens met vernieuwde krachtsinspanning zullen be ginnen, dan wordt daarmede en daardoor het nieuwe levenslied voor den nieuwen dag aangeheven. Maar om daartoe te geraken het zij tot in den treure herhaald zullen wij moeten beëindigen met het uitspreken van verwijten de woorden, met het schoolmeesteren van den een over den ander, zullen wij moeten gelooven in de oprechtheid van ieders be doeling en uiting, zullen wij een streep moe ten zetten onder het verleden en mag slechts worden gelet op het heden. Wij zullen moe ten maken een nieuw program, van Katho liek Nederlandsche actie, waarmede wij ons volk te gemoet treden en waarin bezieling ligt en hetwelk vervuld is van den geest, welke ons in den nood te zamen bracht. In 1918—1919 zagen wij kans om als Ne derlandsche Katholieken te zamen te komen en daar te bespreken wat voor dien tijd werd gewenscht. Waarom kan dit nu niet zoo zijn? Toen noemde men het congres van den Centralen Raad van Bedrijven een gebeur tenis. Noem het anders of geef het voor mijn part in het geheel geen bijzonderen naam, als de naam een beletsel kon zijn maar breng de leidende persoonlijkheden bijeen. Onze Kath. geleerden, de leiders van werk gevers, middenstanders, boeren en werklie den. Inviteert en zendt geestelijken en leeken. Laat ons daar debatteerende het met el kander eens trachten te worden over wat wel kan en wat niet, of niet meer kan. Laat ons daar projecteeren in breede con touren en groote lijnen. En als die zijn gevonden en wij moeten zoolang praten tol zij zijn gevonden dan bouwen wij een tijdelijke organisatie tot hulp in den nood in Nederland. Die „Centrale" zal moeten steunen op ster ke decentralisatie met groote bevoegdheden toegewezen. Op een dusdanige manier brengen wij sa men, datgene wat uiteraard is aangewezen om de eerste viool te spelen in dit uiterst moeilijke concert. Men zie daar elkander eerlijk en oprecht in de oogen en doezele geen vraagstuk weg, waarvan en waarover de opportuniteit U spreekt. Vorenstaande overwegingen vloeiden ons uit de pen, nu wij na eenige dagen van har den arbeid zijn bekomen van een vermoei ende buitenlandsche reis. Nu wij staan aan den vooravond waarop een 50-tal alleenloopende personen uit onze stad naar een ander vreemd land zullen af varen om daar hun arbeidskrachten aan te bieden en beschikbaar te stellen, omdat wij met hun hopeloos verlegen zijn. Jn dit rustige avonduur bevangt ons een geest van zwaarmoedigheid en terneergesla genheid als wij er aan denken, dat deze jonge Kath. mannen afreizen naar het groote en mooie Frankrijk, om daar straks 60 uren in de week steenen te zoeken uit ijzererts. Waarom zochten wij geen weg, dat zij hier in het land hun arbeid productief beschik baar kunnen stellen? Waarom laten wij wel toe, dat zij daar, niet daf zij hier 60 uren want deden wij aldus, dan bestond er zeker kans dat deze arbeiders aan orders voor export konden werken! arbeid in écn week mogen ver richten? Ook deze arbeiders waaronder het grootste deel goed willende laten al licht schreiende moeders en treurende vaders achter. Deze ouders toch voelen evenzeer mis schien op andere wijze, maar daarom niet minder fijn wat het scheiden met zulke groote gevaren voor hun kinderen beteekent. En de gevaren zijn schrijver dezes heeft het uit eigen aanschouwing ontzettend groot. Gevaren voor godsdienst, voor de zeden en ook voor het lichaam. Het is schier om moedeloos te worden, als wij bij een dusdanige werkelijkheid beluiste ren het hopeloos getheoretiseer, waarmede in Nederland op dit oogenblik den tijd wordt gedood. Waar er zoovclen onverdiend staan aan den afgrond, is de vraag toch niet onbeschei den als er wordt gesmeekt, laten wij samen komen en beraadslagen wat het Nederland sche initiatief alsnog vermag? Als er slechts eenige goedwillenden zijn onder de gekozen leiders, is het initiatief spoedig genomen, de rest volgt dan van zelf. Er komt dan weer hoop en uit de hoop groeit de daad. 's-B. 14-10-'23. M. K. HEEMSKERK. Verkooping. Ten overstaan van Nol. Boer lage had Woensdag in ,,'t Centrum" de vei ling plaats der navolgende onroerende goe deren. IV-rc. 1 tot en mol t. Bouwland in de Meer- weiden. groot 3.411 H.A. Kooper in massa voor f 16.662 de heer Maatman. Perc. 5 tol en met 10. 6 Woonhuizen, ge deeltelijk ingericht voor pakhuizen, gelegen aan den Doodweg. In massa voor f 8450. Koopers de heeren L Diemeer en C. die Boer. St. Cecilia. De R.K. Muziekvereniging St. Cecilia, heeft in haar ledenvergadering besloten, den a.s. winter wederom een uit voering te geven, voor donateurs en publiek. Als tegenprestatie voor de opofferingen der leden, zal voor hun een gezellige avond ge organiseerd worden. Mond- en Klauwzeer. Genoemde ziekte A uitgebroken onder 't vee van den Land bouwer A. J. alhier. Politiezaken. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen J., te Noordwijk, Wegens schenden der openbare eerbaarheid. Veiling te Lisse op 16 dezer, onder di rectie van Holland s Bloembollcnhuis. E.V.T. Witte Zwaan 20; E.V.T. Chry- solara 27; E.V.T. Gele Prins 27; E.V.T. Witte Valk 52; E.V.T. Joost v. d. Vondel 17; E.V.T. Herman Schlegel 13; E.V.T. Van der Neer 56; D.T. Murillo 16; D.T. Salvator Rosa 61; Dw. Nauticas 18; Dw. Clara Butt 9; Dw. Bar. de la Tonnaye 21; Dw. Centi- naire 145; Dw. Wm. Copland 15; Dw. The Sultan 7.50; Dw. Gretchen 9; Dw. Prof. R.au- wenhoff 145; Dw. Lulu 18; Dw. Mr. Farnc. Sanders 22; Dw. Europa 24; E.L.T. Caledonia 7; E.L.T. lnglesc. Ycllon 9. Alles per H.L., kwaliteit middelmatig. Gemeenteraad. (VervoigJ In behandeling komt dan de verordening op het beheer van hel gas- en waterleidingbedrijf der gemeente Lisse. De heer Schels bespreekt art. 8, dat be paalt, dat de kasgelden, als ze de zekerheid van den boekhouder-kassier overtreffen, ge stort moeten worden bij den postcheque- en girodienst. Spr. verzoekt een Bank door B. en W. je doen aanwijzen, nu de girodienst gesloten is. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten niet goedkeuren, een bank. dn het algemeen Bij onze administratie is voor onze lezers tegen slechts 0.45 te verkrijgen Pater Carolus Houben, door P. Edmundus, Congr. Pass., een prettig, aantrekkelijk heiligen leven in 100 bladzijden druks, uitstekend verzorgd en op goed pa pier uitgegeven. De eenvoud van de be schrijving zoowel als van het leven van dezen echt menschelijken Dienaar Gods, op zoo aangename wijze door den welingelich- ten schrijver voorgesteld, valt bij ic-dcren leek, die tot nog toe een heilige als een ongenaakbaar bovenmenschelijk wezen be schouwt, zeker in den smaak. In ons nummer van heden wordt dit werkje besproken. te noemen. Er moet een bepaalde bank wor den aangewezen. De secretaris is van oordeel, dat tijdens de sluiting van den Girodienst, die toch zeker maar tijdelijk is, B. en W. bevoegd zijn, een andere bank aan te wijzen. Na enkele opmerkingen over art. 12 wordt besloten, bij de bepaling der kasopneming le lezen, dat deze zal geschieden door een deskundige, inplaats van ambtenaar, zooals was voorgesteld. De verordening wordt goedgekeurd. Vastgesteld worden daarna de ajgemeene voorwaarden voor dé levering van water door hel waterleidingbedrijf, nadat de heer Warmerdam heeft gesproken over de vroegere aangenomen bepaling, dat men niet lot aan sluiting verplicht was, als men kan atinton nen de beschikking te hebben over ander water, dal van even goede kwaliteit is. De heer Verduyn zegt, dal die bepaling mei in hel contract voorkomt. Maar Ged. Stalen zullen daar wel een stokje voor steken, want wie verkoeren in de omstandigheden', welke de heer Warmndam bedeelI, kunnen niet lol aansluiting verplicht worden. Z. h. st. wordt aangenomen een voorstel lot het aangaan van een geldleeniug Vun 175,000 legen hoogstens 6 pCt. rente, voor de stichting van het waterleidingbedrijf. De voorzitter deel! mede, (fat de gémeenle twee gunstige kansen voor deze leerling heeft, waarschijnlijk zal men voor 5y, pro_ cent wet slagen. I)e lieer Verduyn had gaarne bepaald ge zien, dal hoogstens öjj póf. zou worden ge geven. De voorzitter zegt dat de mogelijkheid van G pCt. open moet blijven, maar men is vrij wel verzekerd van 5J pCt. De heer Verduijn hoopt, dat het noemen van 6 pGl. de kans op b!4 niet verminderen zal. De voorzitter zegt (bit de betrokken in stelling zich door zoo'n cijfer in het hesluit niet laat beïnvloeden. Aangeboden wordt daarna de begrootrng voor 1924, op een betrag van 281, 141,31 Rj, aan inkomsten en uitgaven. De kapitaalre kening loont een uitgaaf van 30,000, mei een onIvangst van 30,336.31, alzoo een saldo van 335,31. Ook de begroeting voor het grondbedrijf wordt aangeboden. Onder do ingekomen stukken is alleen een mededeeling inzake de rijksbijdrage voor woningbouw. Bij de rondvraag vraagt de heer Verduyn of er al antwoord is op het schrijven inzake do classificatie der gemeente. We voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Langcvcld dankt den burge meester voor de woorden, aan de nagedach tenis van den heer Riggel gewijd. Dc lieer Verduijn bespreekt de kennis, die met de harddraverij gehouden is, niettegenstaande de kennis hier is afgeschaft. Spr. acht het nutteloos, daarover met den voorzitter te debattecren, gezien diens stand punt in deze zaak. Men twijfelt in de ge meente wel aan de verdiensten, die de burgemeester heeft, maar men moet hem na geven, dat hij zich verdienstelijk maakt in liet organiseeren van kermissen! De voorzitter: Al» er iemand tegen de ker mis is, dan ben ik het, maar men kan niet alle menschen weren. Zij was nu bij elkaar gebracht op een terrein en geen marmotten- of apenkuiistenaars of acrobaten of al dat slag volk heeft men (lil keer langs den weg gezien! Wethouder TrompEr was veel te veel kennis op het terrein. Dat had niet moeten zijn. Als u toch zegt. dat het niet mag, dan gebeurt het toch niet! De voorziler: Dan moet ik inplaats van 8 wel 25 veldwachters hebben. Anders linud ik dat volk niet weg, tenzij de harddraverij op 3 October wordt gehouden of op den dag van Alkmaar's ontzei. Maar anders blijft dat volkje hier hangen cn ik kan er niets tegen doen. Wethouder Tromp: Als u zich scherp zet, zou ik wel eens willen zien, of het nog ge beurde 1 De voorzitter: Ik zou zeker tegenwerking krijgen van een groot doel van het publiek. Dat is trouwens at gebleken. Weihouder Tromp: E waren te veel lon ten op het terrein. De voorzitter: Dat ben ik met u een;, ■naar ik kon ze niet weren. Wethouder Tromp: Zoo'n kermis is niet bevorderlijk voor den zedelijken bloei van Lisse. De heer Verduijn: Het is wel eigenaardig, dat het lmofd van de gemeente moet zeggen: ik kan 'I niet. De heer Segers: Voelt u niet, meneer Je burgemeester, dat u zichzelf een brevet van onvermogen geeft door zoo'n handeling. Als de raadsleden het zeiden, zon ik hel nog on derschrijvenmaar na zegt u hel zelf! De voorzitter. Een groot deel van het pu bliek is er van gediend. De heer Langevcld: Veel wal op de kennis stond, is een gezonde vermakelijkheid. Da' moeten wc behouden. We moeten zulk ver maak leiden in de goede richting. De heer Kuijers: liet is niet tiet grootste deel, dat zoo'n kennis wen sell t II moet en kunt dat welen en laster maatregelen er legen nemen. Dat Staal niet alleen op deze kermis, maar op de onaangenaamheden in de ge meen te. Maatregelen moei u nemen in liet belang van het algemeen. De voorzitter: Er zijn geen onaangenaam heden voorgevallen. De lieer Segers: Goeie morgen! Enfin, u zult hier toch niet wel lang meer blijven. De heer Warmerdam: Wij zijn geen be wonderaars van een dergelijke kermis. Ons groote bezwaar was, dat er geen orde geweest. De voorzitter: Ifct i.s nog nooit zoo orde lijk geweest! Wethouder Tromp: Er was teveel, De voorzitter: .la, dut ben ik met u eens. De heer A. Sohrama: De meerderheid van liet volk is aJleen voor een feest, waarvan de leiding in goede handen is. Men zou zoo iels op een particulier terrein moeten toe laten, onder goede leiding. De heer A. Schruma bespreekt nog de wer keloosheid. die in den winter te wachten slaat. Kunnen B. en W. niet overleg plegen met verschillende werkgevers om werkgele genheid te krijgen, waarbij de gemeente steun verleent. Wethouder Tromp: Zulk een steunverlee- ning is een gevaarlijk ding in onze streek, waar het hoofdbedrijf gelukkig nog winst gevend is. De heer A. Sehrama: Laat dc sociale com missie het eens overwegen. De vergadering werd daarna om half 5 gesloten. De raadsleden bleven met toestemming van den burgemeester, iri de raadzaal nog eenigen tijd voor een onder linge bespreking bijeen. Zakelijke Belasting. De zakeleijke be lasting heeft in onze industriestreek reeds heel wat beroering verwekt, vooral te Zaandijk. Thans heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken „Zaanland" te Zaandam een schrijven aan de gemeente raden van Zaandam, Zaandijk, Wormer- vecr en Krommenie gericht er op wijzende: a. dat van een 63-tal gemeenten, die Jen min of meer belangrijk industrieel centrum vormen in 40 gemeenten de belasting niet werd geheven, terwijl in verschillende ge meenten, die de belasting invoerden ver zachtende bepalingen werden aangebracht, zoadat een gelijke berechting in zake deze belasting zoek is. b. dat dc belastirg de werkloosheid in de hand werkt en de uitbreiding van de bestaande en dc vestiging van nieuwe zaken tegenhoudt. c. dat de malaise in de industrie zoo groot is, dat de belasting niet meer op gebracht kan worden. d. dat de gemeentebegrootingen voor het jaar 1924 niet in de war gestuurd wor den door dc zoo gehate en onbillijke be lasting te schrappen. Wat andere gemeenteraden zulen doen weten we niet, maar, aangezien B. en W. onzer gemeente geadviseerd hebben de opbrensl niet te kunnen missen voor het komende jaar, gelooven wc stellig, dat ze voor Krommenie gehandhaafd zal blijven. Verrassingen zijn, vooral tegenwoordig, echter niet buitengesloten. GEMEENTERAAD. (Vervolg). 5. Wat betreft de vraag of het niet wenschelijk is hiervoor tarieven vast te stel lenkunnen B. en W. hel volgende ant woorden: Strikt noodzakfiijk komt hun dit niet voor; wenschelijk is hel «misschien wol. Hel is de laatste jaren slechts éénmaal voorgekomen, dat door een raadslid en een ambtenaar een reis naar Den Haag is gemankt, waarvoor dooi dien ambtenaar mede namen» het raadslid een rekening is ingediend in Juli 1921 ten bedrage van 40, gespecificeerd als volgt: tweemaal f 7.80 is 15.60; 2 diners 6 6 is f 12; 2 lunchroom 5 4.5(1 is f 9: driemaal '2 consumpties is f 2; tram- kosten f 1.40, iotaal J 40. B. en W. heblren op deze declaratie aan merking gemaakt, omdat zij meenden, dat op deze wijze van een dienstreis een plezierreis werd gemaakt. Tevens hebben zij de aan dacht der Fin. Commissie op deze zaak ge vestigd en daarvan, mededeeling «edaan aan den ambtenaar en liet betrokken raadslid. De ambtenaar, die in het college verklaarde, dat hein door liet raadslid was gevraagd ook voor dezen Ie willen declameren, heeft zijne aanspraken verminderd, hel raadslid heeft toen geschreven dat er van het indienen van een rekening zijnerzijds nooit kwestie is ge weest en dat hij dc reis- en verblijfkosten zelf betaalde. Het betrokken raadslid is de heer Tuse- nïus, de betrokken ambtenaar de lieer Fi scher. Naar aanleiding van dit antwoord ontwik kelt zich oen langdurig debal, waarbij de heer Tusenius liet betreurt, dat de Voorzit ter er weer een persoonlijke zaak van maakt. De Voorzitter zeide daarop, dat wie boter op zijn hoofd heeft, niet in die zon moet gaan slaan. De heer Landeweerl zeide. dat uit wel 40 plaatsen raadsleden déze lezingen gaan bij wonen. Spr. noemde het schrielheid te wil len gaan beknibbelen op een vergoeding voor liet verzuim. ltij de rondvraag vroeg de lieer Vermeu len of ook Veisen behoort onder dc plaat sen. waarvan de regeering verlangt, dat er de Huurcommissie wordt opgeheven. De Voorzitter antwoordt dat Velsen daar niet bij is. Hierop gaal de raad in bosloten zitting. Jubileum (Coöperatie De Eendracht. Men schrijft ons: Dc. Coöperatieve Verbruiks- en Productievereeniging De Eendracht alhier, vierde gisteravond haar 12K-jarig bestaan met een feestavond in het gebouw Concordia der Kon. Papierfabriek. Des middags was in dezelfde zaal (len kin deren der leden een fee.s! bereid. Een goo chelaar had ze vroolijk bozig gehouden, ter wijl ze werden onthaald. Des avonds was de zaal stampvol. Namens de directie dei Papierfabriek was aanwezig de heer J. Smit. De voorzitter, de heet Hooijberg, sprak een openingswoord en herinnerde er aan hoe i" Oclober 1910 de oprichting der Vereent ging werd voorvereid waarbij de heeren de Boer, Hillo en Davidson zich verdienstelijk maak- ten. Dc secretaris, de heer Jao. Zuurbier, gaf daarna ten stukje geschiedenis op rijm, dal zeer insloeg bij de aanwezigen. Mcj. Mela A Hugenlioltz, bestuurslid van den Oen Ir. Bond van Coop. Verbruiksverec- nigingen. hield daarna een korte rede, waar in zij zeide dat do voortgang der coöperatie een schoon vergezicht geeft, omdat de con current,ie dan verdwijnen zat. Deze wil men vervangen door samenwerking. Sinds liet kleine begin der 28 wevers in Rochdale in 1844 is de coöperatie steeds voortgeschreden. Behalve hel doel, dat de winst aati de ge bruiker komt, Ireoogl men ook idcëele din gen als de ontwikkeling der arbeiders door leeszalen en cursussen. Heeft men hier wel een iilkoopcentrale (de Handelskamer), in Engeland is men al veel verder. Daar hebben de coöperaties eigen plantages in Indië en eigen schepen om de producten te vervoeren. Door inlernationali- scoring (er is een Int. Bond) trachten de. ooöperaties verzoenend te werken De avond werd opgeluisterd door muziek va;n hel syjnphonie-orkest Euphonic uit Vcl- scroord en door declamatie van den heer Spanjaard. De leden werden rijkelijk onthaald en lol slot werden 20 prijzen wit den winkel cn de bakkerij onder de Gamesleden verloot. Woensdagavond 17 October kwam te lYi uur de gemeenteraad van Zandvoort bijeen. Afwezig de heer Padt. Eigenlijk is het een voortgezette vergade ring. Punt 1 der agendo vermeldt: Verzoek van den gemeente-accountant om verhooging van wedde. De heer v. d. PLAS: De heer de Rode is sinds 13 jaar gemeente-accountant en heeft zich in dien tijd nooit schuldig gemaakt aan persoonlijkheden. Het rapport over de ge meente-rekeningen bevat een onaangename zinsnede aan het adres van den accountant. Spr. wil hem in de gelegenheid stellen zich tegen deze aantijgingen te verdedigen. De heer ZWAAN: Hoe wil mijnheer dc Rode zich verdedigen, als bij geen kennis van het rapport heeft genomen? Is er be zwaar tegen hem hiermee in kennis te stel len? De VOORZITTER: De heeren dwalen af. Mijnheer de Rode vraagt verhooging van jaarwedde. Elders is prijs gevraagd voor het controleeren der gemeente-financiën en nu is ons gebleken, dat we daar veel goedkoo- per terecht kunnen. De heer ZWAAN: Is 't drijven, de gemeen te-financiën zoo goedkoop mogelijk te doen controleeren? Dan is 't wel treurig gesteld. De nieuwe raadsleden krijgen door het rap port een slechten dunk van den heer de Rode. De heer BRAMSON neemt het voorstel v. d. Plas over. Het gaat hier over een ambte naar in dienst der gemeente, die toch zeker wel zijn belangen in het college van B. en W. inag bespreken. De heer MOLENAAR: Het gaat hier over een tweeledige zaak. Afgezien van het rap port, vraagt de heer de Rode salarisverhoo- ging, welk verzoek in handen is gesteld der financiëele commissie. Nu blijkt, dat wij goedkooper terecht kunnen. Dat wil niet zeggen: nu kan hij gaan. De nieuwe raadsle den in de financieele commissie vinden 1200 te hoog. De heer ZWAAN wil nader v erklaren, wat hij bedoelt. Hij schijnt echter de fijne nuanceoring van den subjonctif over 't hoofd le hebben gezien. VOORZITTER (met stentorstem): Aan adresant ware dan mede le dcolen. De heer BRAMSON: Is er bezwaar tegen 't voorstel van den heer v. d. Plas? VOORZITTER Dat staat feitelijk buiten deze zaak. De heer v. d. PLAS: Dat heb ik immers gezegd, vóór ik begon. Hij wil den heer de Rode gelegenheid geven zich te verdedigen. De heer GUNTEiRS, d'ic ook van het rap port heeft kennis genomen, is van nieening, dat de bewoordingen voor den lieer de Rode niets krenkend:; bevatten. Het geval wordt vreeselijk opgeblazen. De heer MOLENAAR. Er staat, dat hij niet met de wetten van de gemeente-administratie op dc hoogte is. De lieer ZWAAN. De opmerkingen van den Jieer Gunters zijn niet juist. De opmerkingen slaan op posten van de begrooling. VOORZITTER: B. en W. zeggen niet, u bent niét goed. Neen, liet gaat er over voor hoeveel de heer de Rode de administratie wil doen. Hij kar. 't doen voor T bedrag dat v ij genoemd hebben of wel hij kan weige ren. In 't laatste geval komt zijn schrijven bij den Raad. De lieer MOLENAAR had verwacht, dat de Raad hel voorstel zou toejuichen. We kennen elders voordeeliger terecht. Dc heer ZWAAN: Als met de leening Wethouder SLEGERS wil 't voorstel be handelen. zooals 'I. daar ligt. De heer v. d. PLAS: Waarom moet rfe heer de Rode zijn volle pensioen zelf beta len? (ib'A De heer GUNTERS vindt 't bedrag, dat dc heer de Rode vraagt, heel lmog 1200). Het bureau, waar B. en W. hebben ge ïnformeerd; doet het voor 725, inclusief reiskosten. Er is hier van sterke overvraging sprake. Wij moeten den, heer de Rode be richten, dat wij niet aan zijn verzoek kun nen voldoen. Hij wil dit voorstel in stemming brengen. De heer BRAMSON: De heer Gunters doet een voorstel, maar weet hij wal do hoer de Rode gedaan heeft? Spr. tTecd'l in bijzonder heden over de werkzaamheden van den ac countant en maakt eene berekening, waarbij van cvervraging niet veel te bespeuren is. De lieer BRAMSON: De heer Siegers is nog erger dan de heer Colijn. Zonder ver hooging laat hij hem toch liet volle pen sioen betalen. Zonder overleg mag niet ge tornd worden aan het salaris van een amb tenaar. Spr. wil het voorstel aanhouden. De heer Gunters licht zijn voorstel toe. VOORZITTER: Naar aanleiding van zijn verzoek kunnen we den heer de Rode uit- noodigen lot eenc bespreking. De heeren BRAMSON en ZWAAN (tege lijk): Daat ebliben wij toch al bij 't begin der besprekingen gevraagd. De heer GEERS: Welke gronden bestaan er voor de verhooging? Kunnen wij eigen lijk ons weJ uitspreken over dit werk? De beraadslagingen nemen geen einde. Er wordt gedelibereerd welk voorstel verstrek kend is. Er is een tusschen-voorstel en een compro mis-voorstel. Ten slotte wordt het voorstel- Gunters in stemming gebracht met het ge volg, dat punt 1 der agenda woTdt aan genomen. WOERDEN, 17 October. Aanvoer 397 partijen, le kwaliteit 54—58; 2e kwaliteit f 49--f 52; met Rijksmerk 5057. Han del matig. Barometerstand 11 uur v.m. 773. Stilstand. OPGAVE VANj Trekking van 1020 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulii Prijs van f 10.000—. 17978 met I'remie van f 30.COO-— Trijs van i 1000 5215 11933 149-9 400 3950 19352 200 3903 3988 5257 17931 2073. 100 3844 429' 6570 9047 1388 13953 14302 15837 17091 17580 17788 19510 207jt 20853 Prijzen 3 2435 3712 13 37 14 24 251U 54 25 88 33 28ÜU 3£01 64 21 121 3'J 53 43 57 2915 07 a'J 71 302U 248 48 >J2 05 4317 3U0 311)3 19 411 35 4534 18 44 529 51 727 80 4730 39 3239 4902 820 80 5012 89 95 14 1407 2301 9 22 3d 91 42oO 58 89 97 46»/ 92 84 5104 1504 3490 9/ 57 3522 5204 2109 2243 00 2308 3618 2420 21 9 21 53 5333 van 5397 540Ö 82 91 5500 20 5744 007 0 0104 6403 16 64 74 6542 b9 96 6763 6947 74ol 89 7582 7c84 7 (33 8332 49 8407 8998 9334 94UÖ 90.- 9486 9642 9708 14 63 92 988/ 10010 19 49 52 76 10179 10375 10719 94 10827 74 10945 11206 11743 86 U821 55 58 11981 12001 12351 12481 (eigen geldt 12484 14857 17491 18571- 13085 5917513 1883' 13139 14922 5019011 54 77 17618 1920-1 13852 78 66 L 09 15164 74 1930 13993 15305 17702 lteü 14054 16017 11 ti tel 10 20 15 14200 16100 55 2012z 25 61 17801 o i 73 89 14 2028- 81 16248 17900 98 1433a oO 68 20312 43 16333 18030 4v 50 49 76 56 69 16773 81 Vu 14404 16848 99 8-; 22 54 18110 2041-i 51 03 88 2d 91 92 18202 74 14610 16946 3 2050.1 11 17038 45 24 14750 46 61 45 01 17115 7 7 5-; 79 55 80 0! 88 17307 18322 7j 14840 71 18434 92 42 76 18523 2075/ 1 Later aflosbaar. 2 2390 14 2419 17 26 69 33 .08 70 19 71 22 73 27 74 28 2502 M 34 38 2645 42 08 46 70 59 2700 74 9 ,02 49 "j4 59 44 28oö 51 93 54 98 63 2907 64 03 69 3005 72 35 73 83 306 8 48 40 72 'ij 50 58 0/ 3103 78 80 'J 85 2o 90 92 81 96 3230 108 40 10 21 27 38 42 44 43 50 3'7 09 70 74 71 3303 79 19 84 '-=> 83 99 41 501 04 22 3411 27 17 46 39 88 71 91 73 754 3504 8'7 i* 544 32 4 50 '<17 Sftii 28 1245 63 1399 1411 37U4 33 42 16U7 30 06 99 1873 2008 49 84 3810 99 25 2154 27 2233 33 2307 45 16 48 66 64 „64 69 3874 80 87 83 89 98 3904 13 17 48 79 bi 86 52 53 4032 35 4208 23 34 4 7 51 4344 52 02 4401 07 Va 45/5 7o 83 4643 Dl 4793 4iV2 4yÖ3 5U20 43 48 59 62 bd 82 83 88 91 5113 13 30 02 82 83 5224 27 05 36 37 38 48 84 92 5395 04U9 16 28 30 39 01 5518 30 5633 87 5708 53 5950 Ö0U0 17 61174 29 6138 46 51 54 83 93 98 6201 o 7 10 63 70 72 6322 38 51 97 98 6472 73 6505 21 22 41 48 52 08 87 6612 03 '73 82 54 6733 09 6817 7003 28 7287 73*0 740/ 40 5u 98 7503 VooU 1/19 V»2Ö 8U30 36 8112 13 31 00 8326 OS 91 842o 01 8622 28 03 77 87 n 8804 21 22 50 8906 70 9007 13 22 23 33 37 01 73 70 9090 9246 9316 9 7 9448 82 9739 93 9807 lüOOs 24 39 70 10136 38 44 78 80 89 10209 17 53 10325 ->4 03 81 57 10432 03 58 OU 89 96 10512 14 34 92 ICG-o 18 02 73 10713 23 03 lOSlO 22 23 29 02 06 10907 19 28 43 b4 11255 11393 11520 46 11617 58 117oo 5 62 79 81 92 95 11817 33 11903 67 7/ 12050 00 85 12153 04 12202 7J 12278 14426 88 41 97 12329 41 52 74 76 88 12549 12009 12703 40 44 43 46 48 49 54 50 77 8/ 89 50 16181 18180 91 81 16211 üi 3d te 37 18210 1. 27 52 81 16312 8/ 11507 94 14 93 13C03 32 13123 32 27 33 33 84 90 41 4: 50 5* 5-1 05 03 71 73 7u 83 89 97 13213 146U/ 88 'J 134jS 13341 13083 13700 58 49 13824 14702 57 4 08 13910 38 55 03 V lï 23 2 7 93 98 14SU0 14009 11 30 36 43 48 56 b8 'I 17 24 26 29 30 37 0/ 89 14907 96 23 50 61 16422 8/ 16533 10676 10/Ul 10841 02 58 170U4 6 1718305 44 29 53 184U4 13 07 teIS5UO 99 10/4.1 17113 05 34 16834 39 19104 00 41 02 1920O 03 11 96 43 17239 0» 48 19309 17313 58 1/418 19421 97 19339 17510 19723 10 90 37 19907 71 20197 7/ 20310 17617 22 14113 19 08 73 7/ 53 14201 15072 6 10134 7 07 13 05 21 15211 28 00 40 02 42 15317 09 10404 79 13526 83 10/22 14304 15819 8 22 11 31 12 16019 38 38 41 39 o3 73 94 17714 23 26 27 178bS 20472 73 99 80 20504 til 21 24 31 32 41 44 53 73 90 42 '13 4/ S.'J JO Ü6 T*16112 54 96 97 14420 *4 17910 30 43 4 7 48 71 5/ 18012 21 26 63 01 20658 os bo 09 82 83 89 93 181ÜO 61 03 77 76 28 37 41 44 51 58 03 81 83 89 99 2o 09 94 forigc lijst ontbreekt 6300. Burg. Stand. Geboren: Cornelis, zoon Volkert Voorn en Johanna Pie4ernella v, d. Broek; Anna Cornelia, dochter van Jacob Pot en Duifje Spaander; Theo dora Maria, dachter van Petrus Way et? Maria Breeuwer. Ondertrouwd: Hendrik van der Hoeven en Adriana Klasina dc Jong; Klaa, Knap en Neeltjc Reyne. Overleden: Catharina Schoovl, oud 25 j., echtgenootc van Adrianus Petrus Floris,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1