hs inmitf van Watnsdag a.s. Vier en twintig duizend Exemplaren Ons nummer van Woensdag zal, ter opening van de winter-propaganda der Nieuwe HaarSemsche Courant verschijnen in Maandag 22 October 1923 46ste Jaargang No. 14568 UIT DEN OMTREK. vu DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN* EERSTE BLAD 0E DIRECTIE HAARLEM. De Millioenenzwendel. VELSEN. ASieen bij GOEDE VCEOÏNG bohoudt üw lichaam heS weer» standsvermogen. Eet daarom slechts Franken's fttelkbrood. SASSENHEIM. HILLEGOM. IMUIDEN. ZANDVOORT. SCHOTEN. SCHOTEN, Oplichting en valschheid in ge schrifte, HEEMSTEDE. LEIDEN. BINNENLANDSS!! NIEUWS NOORDWIJK. VOORHOUT. KROMMENIE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. AMSTERDAMS*!» BEURS, KUNST EN KENNIS. I 94'%, 9 7i tte abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0,25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij "ooruitbctaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, In verband met den millioenenzwendel, Weet de „Tel." nog mede te deelen, dat het onderzoek voorts aan licht heelt gebracht, dat er ook in huizen en hypotheken „ge daan" werd. De'perceelen (bet waren er 6) aan den Overtoom te Amsterdam, zijn op een 'veiling gekocht door de Nationale Bank van I Onroerende goederen, die in hetzelfde per ceel, Beursstraat 9 gevestigd was en waarvan Bridée en De Jong de eenige aandeelhouders waren. Directeur in naam was' een zekere v. d. Vossen in Haarlem. De huizen werden voor 154000 gekocht en waren het eigendom van zekeren Ko de Rooy, die thans in de gevangenis een straf ter zake oplichting ondergaat. De Jong en Bridée waren op de veiling aanwezig en merkbaar onder den invloed van sterken drank, wat niet wegnam, dat De Jong mijnde. De perceelen werden ten overstaan van een notaris overgedragen, Een gedeelte van het andere geld, dat door zwendel werd verkre gen, werd belegd in tweede hypotheken van huizen, onder meer in Vossius-, De CJercq- en Buiten Dommerstraat; ook in de Nieuw- straat te Utrecht. Natuurlijk geschiedde een en ander legen zwendelvoorwaarden, o.a. 8 rente 'en 5% afsluitprovisie. Ten slotte werden de hypo theekhouders geprest spaarbrieven in de Brusselsche Bank te nemen, waarop elke maand moest worden bijgestort. Het schijnt, dat Bridée en De Jong niet hun auto zijn gevlucht. Karssemeyer heeft het land per vliegmachine verlaten. Waarheen het drietal is gestoven is niet bekend. Zaterdagmorgen hebben de Subst. Officier van Justitie, mr. dr. van Heynsbergen, ae rechter-commissaris, mr. Dons, en de inspec teur Stolp met eenige rechercheurs nog een huiszoeking gedaan in perceel Zocherstraat 24, huis, alwaar de vrouw woont van De Jong, een der directeuren der Brussel sche Bank. Ook hier werd een aantal papieren in be slag genomen. De echtgenoote verklaarde heel weinig af te weten van de handelingen van haar man. Het „Hbld." verneemt nog een en ander omtrent de oorzaken welke hebben geleid tot de huiszoeking in het kantoor van de Brus selsche Bank. De eerste ontdekking was deze: Iemand uit Gelderland had aan Karsse meyer, vertegenwoordiger van de Crediet- en Commissiebank, opgedragen te koopen één aandeel Koninklijke Petroleum, Hij gaf 1000 surplus, Na eenigen tijd wenschte de man het aandeel „Koninklijke" in ontvangst te nemen en wendde zich tot de Nationale Bank, die de Crediet- en Commissiebank aanschreef het aandeel tegen betaling van het saldo, aan de Rotterdamsche Bank- vereeniging uit te leveren. „Dat kon niet", luidde het antwoord. „De man had een debetsaldo van 37.000. De man had voortdurend afrekeningen ontvangen, waarbij zijn debetsaldo steeds was opgevoerd. Daar de uitlevering van het aandeel werd geweigerd, deed hij aan gifte bij de politie, die in September een inval deed in het kantoor der Crediet- en Commissiebank om het aandeel op te eischen. Het stuk was er niet en bleek ver duisterd, In verband daarmee zijn Vosselman en Bymoets in hechtenis gesteld. Karsse meyer wist te ontsnappen. Zooals gemeld, stond genoemde Bank in nauwe relatie met de Brusselsche Bank. Aangaande deze laatste hoort het blad nog het volgende teekenende geval. Witteveen had iemand uit Noord-Brabant bewogen zeer solide beleggingsfondsen af te geven, onder voorspiegeling daarmee veel winst te kunnen maken. De man kreeg een opgave dat voor hem waren aangekocht tien aandeelen Brusselsche Bank legen 125 pCt. (tegelijkertijd ontving een ander bericht van aankoop van aandeelen Brusselsche Bank tegen 100 pCt.). Tevens ontving hij een ver koopnota van alle soliede fondsen. De man schreef aan de Brusselsche Bank de tien aandeelen te willen verkoopen. Maar hij hoorde niets meer. Nadat Witteveen in de gaten begon te krijgen, dat de provincialen hem niet al te zeer meer vertrouwden, trok Karssemeyer er op uit voor de Brusselsche "-.nk. Hij kwam bij een persoon, ^7 een paar contracten met Witteveen had afgesloten en die vreeselijk te keer ging, dat men hem verlies had laten lijden met incourante aan deelen. Karssemeyer ahtwoordde, dat het een schande was, zooals Witteveert de zaken had behandeld. Hij vroeg de contracten op en zegde tóe te zullen trachten de zaak in orde te brengen. Maar, ondanks herhaald verzoek, kreeg de man de contracten niet terug. Hij ging naar Schoten, waar Bridée woon de. Maar die was niet te spreken. Men ver wees hem naar Witteveen, die was net uit gegaan. De man zou wachten. Maar niemand kwam. Eindelijk werd hem verteld, dat Bridée en Witteveen naar Amsterdam waren gegaan. De man ging daarop naar Hilver sum, waar Karsemeyer woonde. Die was wel thuis, maar hij zeide, de contracten niet te hebben. Zij lagen in Amsterdam. Den volgen- Oen dag vertelde De Jong aan het kantobr, oat Karssemeyer de contracten in bezit had. De contracten zijn intusschen nooit terug gegeven. De man stelde zich in verbinding met den heer Ph. Selten, als deskundige op effectengebied. De heer Selten ging naar Zevenbergen en het bleek hem daar, dat de Brusselsche Bank heel wat klantjes had. Inmiddels had, als gemeld, de Brusselsche Bank medegedeeld de effecten-afdeeling te liquideeren. Dc klanten kregen opgave, dat zijn hun föndsenbezit in ontvangst konden nemen tegen aanzuivering van het debetsaldo. Zoo werd iemand aangeschreven, dat zijn debet saldo was 85.000 en dat zijn bezit bestond o.a. uit 25.000 aandeelen Stoomwasscherij „De Spreng," 25.000 aandeelen Brussel sche Banlc en circa 10.000 aandeelen Na tionaal Administratiekantoor voor Onroe rende Goederen. De laatste onderneming was weer een creatie van de Brusselsche Bank. De Brusselsche Bank gaf ook nog uit spaarbrieven voor dc jeugd, waarvan er een zelfs het nummer droeg 5079. Daarop was 90 gestort. De heer Selten, die, op Verzoek der bena deelden en der justitie, een uitvoerig onder zoek had ingesteld, naar de gestie der Brus selsche Bank, en die. le ramen met den in specteur van politie J. Stoln van het bureau Stadhouderskade, in Zevenbergen een voor onderzoek had ingesteld, zeide, dat hem was gebleken, dat deze bank niet anders was dan een gewone „bticketshop." Nog meer „ban ken" van deze soort zijn werkzaam. Naar de meening van den heer Selten. werken zii dc malaise op de effectenbeurs in de hand. Het is hem n.l. gebleken, dat dadelijks zeer groote aankooporders in Koninklijke Petro leum, Handelsvereeniging „Amsterdam" en andere solide courante fondsen werden te gengehouden, Wel werden de solide fondsen, welke de „klanten" afhandig waren gemaakt verkocht, zoodat er wel aanbod kwam, doch reëele vraag werd tegengehouden. Door z.g. „banken" drukken de reësle beurszaken en scheppen wantrouwen. Het ligt in de bedoeling, nu dc actie tegen dit soort instellingen eenmaal is begonnen, maar voort te zetten. De rechtbank te Middelburg heeft nu ook rechtsingang verleend, met last tot instruc tie en gevangenhoudin-1 tegen H. W„ rei zend inspecteur der bank. Deze moet ook goederen verkocht hebben, die alleen in be waring waren gegeven. In verband met de berichten over de knoeierijen van de Brusselsche Bank te Am sterdam is in Overijsel zekere L., wonende te Almelo, werkzaam geweest, die er zijn werk van maakte, den boeren papieren van waarde te ontfutselen en door middel van de bekende contracten aan handen en voe ten te binden. Van politiewege wordt tegen hem een onderzoek ingesteld. Excursie Hoogovenbcdrijf. De raads leden hebben Zaterdagmiddag weder een ex cursie gemaakt naar het Hoogovembedrijf De buingemeesiter en de gemeenitie-secretaris waren echter niet med'agegaan en van de raacfsledlen ontbraken de hoeren Landeweerl en T uisenihis. De directeur-generaal der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken leidde de raadsleden zelf rond. Voorts was van de directie aan wezig de heer Img. Ingenihousz. terwijl voor lichting 'gaven de ingenieurs Pelit en Teyinck. Ditmaal werden in '1 bijzonder de in aan bouw zijnde ovenisovens enz. in o ogen schouw genomen. Met het oog op de mogelijkheid van gaslevering dtoor de Hoogovens aan onze gemeente,vv®s i deze excursie van heteekenis. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van Beelen en M. Tromp. C. J. Maarschalk en H. M. Hêeremans. T. Jongsmen en v. d. Steen. C. A. den Demmen en C. Pau wels. J. Berkhof en F. Stelma. Getrouwd D. Griekspoor en M. van Buuren. C. Broers en H. M. van Vcrse- veld. J, Meijers en J. Goedhart. v. d. Plas en M. J. Kroon. Geboren z- van D. Noort-Bakker. d. van C. de WildeVerzijde. z. van D' ZaalManijk. Z. van E. C. Oudendijk Hooggreef d. van D. .Engelhart—Niel sen. Overleden: B. Dirks, 1 j. z. van P.»H. Dirks en C. Slager. J. Molenaar, 16 j., z. van P. Molenaar en M. C. Oukes. Jubileum. De heer A. Hille vierde eer gisteren zijti 40-jarige dienstvervulling op de Papierfabriek der firma van Gelder Zonen Namens de directie werd hij door den heer de directie werd hij door den heer J. A. H Kruyme! gehuldigd en hem de gebruikelijke enveloppe aangeboden. Ook de arbeiders van de afdeeling, waar de heer Hille werkzaam is, huldigden hem en boden geschenken aan. Des avonds bracht de Harmoniekapel der Papierfabriek den jubilaris een serenade. Verkooping. Bij de Woensdag te Bever wijk len overslaan van notaris Boerlage ge houden verkooping wend een perceel bouwland in de Meerwer.den nabij den Rijks straatweg onder Vel sen gekocht door den heer F. Maatman, alhier, voor f 15600. Vier woonhuizen aam den Doodweg alhier werden opgehouden. Brandstoffen.' De levering van brand stoffen ten behoeve van die gdbouwen der Ambachtsschool is opgedragen aan den heer F. .1. Kockx, 1e Vefseroord. Aan den grond. Hel alhier van Nije kar- leby aangekomen Z weeds ch'e stoomschip Oscar Miditing, geraakte bij vertrek uil die haven aan den grond. Een bewijs van zee waardigheid werd verkregen, bp voorwaarde dat hel schip na lossing alhier in een droog dok zou wordenopgenomen Ier onderzoek. C. Driehuizen. De heer Joh. Speelman schrijft i;n hel Weekblad voor Bloembollen cultuur naar aanleiding van het overlijden van den heer G. Driehuizen het volgende: Hoewel wijlen de heer C. Driehuizen al enkele jaren geen actief deel meer nam in de zaken, ons vak belreffende, zal toch nie mand, vooral de oudere generatie. Kees Drie huizen hebben vergelen. Ik durf gerust le zeggen, dat hij een pio nier geweest is, vooral wat de Hyaeinlhen- teelt betreft. Hij, van der Horst en Dames, werden in dertijd in een adtem genoemd. Zij waren vrijwel de eersten, die het geelziek grondig bestudeerden en 't ook practisch bestreden. Driehuizen was ook een der eersten, .<lie do plekken geelziek isoleerde, maar hij was niet alleen een geelirieik-beslrijder, dóch ook een kwoeker in den volstort zin van het woorö De ouderen in ops vak velen allen, welk een kijk hij op de soorten had. Ik herinner mij nog heel goed, het is ongeveer 1.5 jaren geleden, dal hij met ons een, voor dlieit tijd, zeer groote partij Queen of llie Pinks van een Overvoensch kweeker wikte koopen, want hij voorspelde teen reeds, dat het oen der besle Amerikanen zou worden in. rose, hoe wel wij meenden, dat Queen of the Pintks nooit Gertrude zon slaan. Ik wil hiermede slechts aantoonen, hoe goed 1 hij had gezien. Hij was ook een van de weinigen, dj.e al jaren geleden zag, dal Peach Blossom een dér l>es[e Dubbele ros-c Tulpen zou worden en ik zou zoo kunnen doorgaan, doch dit. ,is overbodig. Wij weten allen, loert hij zijn zaak moest verlaten wegens zijn slechten gezond heid, dat hij het fundament had gelegd voor den verderen bloei dier firma Gehrs. Drie buizen. Zijn naam zal! steeds genoemd worden ais een der eersten in ons vak. Hel is zoo jammer, dal hij zoo weinig heeft mogen genieten van zijn welverdiende rust. Wij allen hadden hein een anderen ouden dag toegewenscht. Personalia. Te Leiden slaagde voor het examen apothekers-assistent niej. K. E Schulpzand, alhier. DE LOONACT1F, IN HET VISSCHERlj. BEDRIJF. DE V. E. M TOT ONDERHANDELEN BEREID. Door de combinatie van vier vakorgani saties in het vissoberijbe drijf js van de di rectie der V. E. M. een schrijven ontvangen, waarin in overweging gegeven wordt een on derhoud tusschen eene d'oor die Viakorglani- sanies te benoemen kleine commissie uit de combinatie en die directie dier V. E. M. te t>e\'ordenen, een onderhoud b.v. in d'en loop dor voegende week te hou-dien. De combinatie van de vakorganisaties be sloot op dat schrijven in te gaan en te be richtendat zij tot bedoeld onderhud be reid is. Verkooping. Bij de ten overslaan vnn notaris Boerlage aiihier gehouden verkooping werd hel perceel Jac. van Heemskerk straat 24 gekocht door den lieer D. Buis Jz„ alhier, voor 2426. Om werk te zoeken. Op hel politie bureau melidris zich aan de minderjarige P. A», die naar hier gekomen was om werk te zoeken. Docte de politie is hij op transport gesteld naar zijn woonplaats Baarn. Aanrijding. De vrachtrijder W. deed aangifte dat hij op den Rijksstraatweg een aanrijding had gehad met 'n anderen vracht auto, waardoor bet voorste gedeelte vain den auto vernield werd. De politie stalt een on derzoek in Gevonden voorwerpen. Een zilverbon, een kapje, een alpacca beursje met inhoud, een werkjas, een zeildoeken iaschje mei brood, een klein zwart poesje, een bruin ledieren porlemonnaie met inhoud, een jonge liaan, een sjaal, een huissleutel, een gummi regenjas, een gebrand-zilveren manchetknoop, een regeran antelc.em tu u r. MOTORONGELUK. Zaterdagnacht vond dir. v. Veen, toen hij m©t zijn auito over den nieuwen boulevard kwam, een man bewusteloos op dien straat weg liggen. Bij nadere beschouwing vond hij op eenigen afstand een motorrijwiel. Hij nam d'en ongelukkige op en bracht hem in zijn auto naar Zandvoord, waar hij bij cte politie aangifte dteed van het geval en dén patiënt onderzocht. Doordat het gelaat deerlijk was gehavend en de rechte: knie en het rechiterscheenbeen geheel ontveld bleken, vermoedde men, dat de motorrijdier voorover van de motor was gestagen. De politie stelde naar a a rile: ding van eenige woorden, diie den patiënt in ijlkoorts noemde, een onderzoek in, of misschien nog een twee de persoon -bij hei: ongeluk betrokken was, doch zonder gevolg. De "verongelukte is de heer Versohure, wo nende aan de Keizersgracht te Amsterdam. Hij is Baar het SI. Elisabeths Gasthuis te H a a riem overgebracht Naar wij nog nader vernemen, is de toe stand van den heer Verschure naar omstan digheden vrij goed. De kabel ZnndvoortLowestoft. De Britse!» kabellegger „Alert", voerende de de vlag van 11. M. Postmaster-General, welke bezig is mei den kabel tusschen Zandvoört en Lowestoft, hep Ie IJmuiden binnen, maar zal binnen énkele dagen zijne werkzaamhe den hervatten. Biljarten. Maandag 22 October a.s zal in het café van den heer van Leeuwen, Paul Krngerstraat, een groote biljartmatoh Cadre" plaats hebben van den heer J. Siedeniburg, uit Den Haag, om 600 punten legert den besten amateur, met voorgift van 300 punten. Aanvang 7% uur. Na afloop kunst- en fnn- tasdestocten. Beginnende 30 October zal er een me- .dlail'liewedistrijd aanvangen tusschen de biljart clubs O. M. S., Westergirachl, Haarlem en Paul Kruger, Scholen, met 2 vijftallen' en 2. viertallen. De, eerste vijftallen zullen bij den lieer van Leeuwen, Paul Krngerstraat, be ginnen. Wekelijks zal daarvan opgave door óns verstrekt worden. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: P. Alleman, Scholerweg 50rood,. een wit hondje. J. v. Santen, Kloosterstr. 90, een ceintuur. Gh., de Boer, Spaan,schevaartslr. 30, een paar lage damesschoenen. S. Mol hoek, Eikenstr. 22, een gulden. F. Stiphout, Houtmarkt 14, een jasceintuur. G. Hessei- man, Kloosterstr. 19, een zilveren armband. S. Hogerbeide, Reitzstir. 11r., een zilveren rozenkrans in étui. J. Hurkmans, Gen. Botha- istr. 120, een witte kip. D .Dozie, Gen. Botha- straat 24, een duif. J. Mathot, Groote Hout straat 39, een geel hondje, L. Warr, Hudson- str. 28, een herdershond. B. Dijkstra, Gen, de Welslir26rood, een pet. .1. v. Egrnond, Kloos terstr. 51rood, een metalen duimstok, G. v. Dam, Jan Nieuwen huizen sir. 15, een porle- monnaie met inhoud. Aa.ni het Politiebureau: een jongensjas, een broodzak je en een sleu tel. Gisterenavond is door de politie alhier gearresteerd ter zake van oplichting en valschheid in geschrifte zekere N. B„ wiens opsporing 2 maanden geleden verzocht was. Hij zal ter beschikking van de Justitie ge steld worden, B. woonde als commensaal bij iemand te Schoten en wist enkele malen diens spaar bankboekje machtig te worden, waarop hij een drietal malen gelden geïnd heeft, tot een totaal bedrag van 80. Toen het feit ontdekt werd, maakte B. zich uit de voeten eu heeft zich 2 maanden schuil kunnen houden.' Betrapt. Door de politie werden op den zolder van een in aanbouw zijnd perceel aan de Middenlaan alhier aangetroffen drie per- sonen, die met de jas over het hoofd ver- scholen zaten in een kast op dien zolder. Bij onderzoek bleek, dat gereedschap diefstal hun doel v/as, althans een kist met gereedschap^ was reeds opengebroken en eenige. stukken daaruit ontvreemd. Tegén bedoelde personen H. S„ V. C. S. en P. Z„ allen wonende te Haarlem, is des wege proces-verbaal opgemaakt. Een jas en hoed vermist. Door R. de M„ wonende te Schoten, is aangifte gedaan van het vermissen van zijn gabardine-jas en hoed uit een eafé alhier. Verloren voorwerpen. Terug te beko men bij H. Visser, Boekenrodestraat 9, een pen-potloodhouder; H. Mulder, Heerenweg 20, een rozenkrans. Schaking. De politie' alhier heeft pnoces- 0,rlN.»nl r, rt .v. 1.1 I-J)—— - van f 21.512.99Van batig saldo dienst 1923 is in rekening gerbacht 9.500. Het nadeellig saldo van hoofdstuk Algemeen Be heer, regelende wedidien, pen si oen s tori ingen voor ambtenaren, oindenhoud meubelen, raadhuis enz bedraagt 19.110.46%. De kosten voor de openbare veiligheid wonden geraamd op 21.432.93%; de wed- tien van veldwachter en dienaren van polilie (totaal f 9000|, kosten straatverlichting (f 4.925), ongevalleniverzAering en 15 pCt. pensioenbijdragen (1.741.26%) en de subsidie vrijw. brandweer (2.550) zijn bij genoemd •hoofdstuk de voornaamste bijdragen. De volksgezondheid vraagt 3.960.76, waaronder <le posl subsidie Wille Kruis 2500 bedraagt. Bij hoofdstuk 5: volkshuisvesting, staat tegenover de inkomsten van f 80.627.26 een uitgaat' van 82.642.85. alzoo een nadediig saldo van f 2015.59. Dal hij dit hoofdstuk groote sommen genoteerd: zijn spreekt van zelf, omdat de cijfers voor de verrekingen met woningstichtingen en 't Rijk hieronder vaï'ien De huurcommissio kost 2000, waarvan Assendelfl en Uitgeest samen 700 betalen. Openbare wérken vraagt f 50.778.17%, voor onderhoud van straten en pleinen wordt f 10.025, voor loonen van gom.-werkl. 18.743.32, voor rente van getdileeningen 7.082.50 genoteerd. De eigendommen, niet voor openbaren dienst bestemd, geven aan inkomsten f 3.993.95, aan uilgaven f 4.376,10. alzoo een nodeelig sa'ldo van 382.15. De uitgaven voor hel openbaar gewoon lager onderwijs worden geraamid op 49.147.73, de inkomsten op f 46.448.53, zoo- zood«1 er een nndeetig saldo hij dit hoofd stuk is van 2.699.20. De inkomsten van 'I openbaar, uitgebreid lager onderwijs zijn ff 13.805.10. de uitgaven 15.893.61, eien nadeelig saldo van 2.088.51. Voor bijzonder, gewoon lager -onderwijs slaat als inkomsten genoteerd f 3.421.99% als uitgaven f 14.722.59%, zoo-dat de ge meente 11,300.60 bijpassen moet. De be waarschool zal de gemeente 3.920.27% kos ten, terwijl het nijverheidsonderwijs een be drag vordert van f 2.720.17%. Van de verschillende- ondersteuningen zijn de voornaamsten: kosten voor krankzinnigen f- 10.100; subsidie aan 't Godshuis 1200. aan 't Armbestuur 8500, aan die werkver schaffing f 1200, steun voor uitgetrokken wzrkloozen 10.000. subsidie werkloozenkas- sen f 5000. De verschillende belastingen worden ge raamd op 146.591.51, waaronder we den hoofde'iijkcn Omslag vermeld vinden ad f 100.000. De onvoorziene uitgaven bij den gewonen dtenis! zijn geraamd op 796.97%. De begrootimg sluit mei een totaal aan in komsten en uitgaven van f 403.000.81. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) "■y* zzn ouihüi «vnn verbaal opgemaakt tegen dien 19-jarigcn N. C. wegens schaking van de 18-jarige R. S. alhier Burgerlijke Stand van 12 lol 19 October. Geboren: 12 Oei. Barbara Agnes, dochter van L. Kromhout en M. Zuidhoek. Matheus Cornells Jacobus, z. van A. G. De- ten en A. M. Bots. 15 Och: Alida Helena, d. v. D. Marijnis en J. G. v. d. Meer. 17 Och Petrus Cornells, z. van J. W. J. v. d. Wejjden en A. M. van Stijn. Grietje, d. van P Pas- sc-hier en G. C. Vegl. IS Oct.: Pietje, d. van A. Pertors en J. Spaanderman. Ondertrouwd: Pieter Abraham de Graaf, 39 jaar te Voorschoten en Neeltje Bakker, 32 jafcr, 32 jaar, te Bodegraven, onlangs le Noordwijk. Getrouwd: W. G. Höuwaart, 20 jaar en N. v. Duijn, 16 jaar. Overleden: 4 October te Leiden: Theodo ras Jansen, 22 jaar, gehuwd met J. M. Goe man. Bloembollencultuur De afd. dor Al,». Ver. v. Bloembollencultuur vergaderde op 18 dezer' in café „Boerhaave". De voorzitter betreurde de slechte opkomst, terwijl zoo'tt belangrijke aangelegenheid aan de orde is, Tot 2 weken voor Kerstmis kunnen inzen dingen voor de lverstmisk eu ring plaats heb ben, tenzij deze groot zijn, alsdan moet zulks eerder geschieden. Met candiidiaatstelling voor het Hoofdbe stuur wondt nog gewacht. De commissie, belast mei hel organiseeren dier tentoonstelling in 1925, vraagt medewer king in den vorm "van inzendingen. Opge geven is het aantal stuks Hyacinlhen, Tulpen en Crocussen, noodig om den ingang van 't wandellbosch Groenendaal, waar de tentoon- steling gehouden wordt, le beplanten. Hille- g,om wil in combinatie met eenige andere afdeel,ingeu dc Hyacinthen voor baar reke ning nemen. Besloten woelt noch aan het een nóch aan het andere mee te doen doch op de volgende vergadering dte collectieve in zending dar afdeeling te bespreken. Personalia. Geslaagd Ie Amsterdam voor vak j. vrije en ordeoefeningen, onze plaals- genoole mej. C. Bostiaans, leerlinge der R.K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Ber gen N.' H. Marktbericht. Op de laatstgehouden week markt werden slechts 456 eieren aangevoerd, die 12 tot 14 de 100 stuks opbrachten. To! Vaartbrug. B. en W. stelten den Raad voor eene wijziging 1e brengen in de onlangs vastgestelde verordening belreffende de lol- gldheffing voor de Vaartbrug en wel deze: voor met paarden bespannen wagens zullen eveneens weekabonnementen verkrijgbaar gesteld worden tegen dén prijs van 60 cent; eenzelfde wagen mag dan voor genoemd be drag ten hoogs-te viermaal per dag passee- nen. Gemeentebegrooting dienst 4.924. Aange zien spoedig de gemeentebegrooHng in be handeling komt en iedere burger belang heeft bij de gemeentéhuisihoudiinig, meenden wij goed te doen de voornaamste punten le ver melden. Van: de vorige rekening is een batig saldo INRICHTING VOOR EEN 50.000 VOLT VOEDINGSSYSTEEM BIJ DE CEN TRALE NOORD IN GEBRUIK GENO MEN. Men schrijft ons uit Amsterdam Zondagmiddag had een bela grijke ge beurtenis plaats aan de „Centrale Noord" van de Gemeente Electriciteits werken. Want daar werd in gebruik genomen een nieuw gebouwd transformator-station, een inrichting voor en 50.000 volt voedingssy steem. De „Centrale Noord" is de hoofdcentrale van de Electrische productie maatschappij P.E.G.E.U., waaruit stroom voor Amster dam en de provincie geleverd wordt. Tot nu toe werden beide stroomgebieden voorzien met 10.000 volt kabels. Deze spanning kan op den duur niet toereikend zijn. Er moet daardoor in de provincie tot een hoogere spanning worden overgegaan, met het oog cp den grooten afstand, waarover de stroom in de provincie moest worden gevoerd, hetgeen geaccentueerd werd door de toonemende af name aldaar. Vandaar dat werd overgegaan tot de in richting van het 50.000 volt voedingssysteem bij de „Centrale Noord" werd het transfor mator-station gebouwd, dat Zondag in ge bruik genomen werd. Het station biedt plaats voor een drietal groote transformatoren, ieder van 15.000 kilo volt ampère, waarvan er voorloopig twee geinstalleerd zijb. Die trans formatoren doen dienst om de door de tur bine's geleverde spanning van 10.000 volt op te transformeeren tot 50.000 volt. Deze stroom onder spanning van 50.000 volt ge bracht, wordt nu door kabels voor deze span ning ingericht vervoerd naar Wormerveer, waar de P.E.V. een aftransformatie -station heeft, waar door transformatoren de 50.000 volt weer op 10.000 volt wordt teruggebracht. De bedoeling van de P.E.V. is de 50.000 volt spanning binnenkort eerst naar Oterleek en later tot Schagen door te voeren. Het economisch voordeel van de 50.000 volt spanning is, dat er minder energiever lies is, en dat het spanningsafval gerin er Met de inrichting van het 50.000 vohsy- steem werd ruim 2 ]/4 jaar geleden aangevan gen en zij werd voltooid onder leiding van hoofdingenieur F. Stapff, schef van de hoog- spanningsaanleg. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Barometerstand 10 uur v.m.: 745. StilstanJ. OPGAVE VAN: J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem 22 OCTOBER. BERLIJN (p.millioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHR1ST1ANJA BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0.00.01 15.02% 13.01 V; 0.353/,, 11.54'/; 67,25 44.75 39.35 45.67'/., 2.54V, LATERE KOERS 27, Groningen 29, Dordrecht 30 October, Utrecht 1 November. Te Amsterdam wordt de lezing gehouden des avonds te 8 uur in de Industrieele Club, In verband met de plaatsruimte kunnen geer introducties worden gegeven. InJichringer. omtrent het lidmaatschap zijn te verkrijger aan het Secretariaat, Keizersgracht 49 J Amsterdam. DE NATIONALE OPERA. Louis Bouwmeester Junior, directeur Naar de Tel. verneemt, is aan den heer Louis Bouwmeester Jr. door het jqprsoncel der Nationale Opare voorgesteld het direc teursschap dezer instelling op zich te nemen. KERK EN TOREN TE MUIDEN. Met de restauratie van kerk en toren te Muiden behoorende tot de oudste gebouwer van het Vechtgebied zal een begin gemaak: worden. Bijeen aan fondsen is thans een bedrag van 76.500. De totale herstelling van het geheeie bouw werk vordert ruim een ton gouds. EIGEN KULTUÜR. Bij de fa. Dekker en v. d. Vegt en J. van Leeuwen te Leiden, verscheen dezer dagen de rede „Eigen Kuituur", die de rector- magnificus der - R. K. Universiteit bij d« openingsplechtigheid heeft gehouden. De uitgave is zeer artistiek. Het portret van prof. Schrijnin in ambt gewaad prijkt voor in de brochure. Medegedeeld door de SPAARNEBANK, De Beurs opende heden: prijshoudend. VERWARMING VAN ELECTRISCHE TRAMS. In de Vereenigde Staten is het vrij alge meen gebruikelijk om de tramwagens elec- trisch te verwarmen. Een moeilijkheid is hierbij evenwel de juiste regeling van de wagentemperatuur, speciaal bij eenmans- wagens en langere electrische treinen, waar de bestuurder de temperatuur in den wagen moeilijk kan beoordeelen. Naar het Poly technisch Weekblad meldt, heeft men in Brooklyn deze moeilijkheid opgelost door den schakelaar, welke het aantal verwar mingselementen regelt, te voorzien van een aantal cijfers. Op een centraal punt wordt nu door een beambte door een signaal aangege ven welken stand de schakelaar moet heb ben, dit beoordeelt hij naar de gegevens van de temperatuur op verschillende punten, welke hem worden getelefoneerd. VOORDRACHTEN UIT DE WERKEN VAN DICKENS. Binnenkort zal Mr. John Stelling in een aantal steden in ons land eene serie voordrach ten uit het, werk van Charles Dickens houden, daartoe uitgenoodigd door de English Asso ciation in Holland en het Genootschap Ne- derland-Engeland. De data zijn als volgt vastgesteld Amsterdam, 23 October Lei den 24, Den Haag 25, Arnhem 26, Rotterdam V. K. j HEDEN 5% Nederland 1919 94"/,e 5% Nederland 1923 99 100 Oude Vaart 84 - dito Gem. Eigendom 70 Mij. „Nederland" 139 139 Scheepvaart-Unie 109'/, 108'/, Rotlerd. Lloyd 120 120 Holl. IJoyd 9 PaketvaaTt 114'/, 114 Oude Boot 56 56 Holl. Stoomboot 20'/, 21 H. V. A. 470 470 Java Cultuur 369'/, 370 Jurgens gew. 56'/s 55% Koloniale Bank' 164/, 164 Indische Bank 118 119 Cert. Handel Mij. 129 128% Resc. dito 128=/, 1287, Orion at- Geconsolideerde 127 128 Kon. Olie 349 347 U. S. Steel 9I'/a Marine comift. S*/s 8 Vorstenlanden 178 176'/, Actions id. 171 170'/, Poerworedjo 103=/, 103'/, Oude Deli 284 285 Senembah 228 231 Deli Balavia 287 286 Amsterdam Rubber 1416/, 140'/, Serbadiadi 286 Wlau 112% «12% W'ai Sumatn. 114% 114 Dordtsche Petr. 336 332 Southern Rails 34 34 Union 132 V. 132 Anaconda 76 iWabash rif

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1